u Heden indiening resolutie bij Politieke Commissie OVERSCHATTING VAN DE ATOOMBOM Vanavond is het al Volendam Gesprek met lezers Nog onderlinge meningsverschillen hij de Verenigde Naties wat de „Klok" slaat Democratieën kunnen nog iets leren van de Russen OVERVAL OP EEN ANTIQUAIR IN ROTTERDAM Conclusies na Hiroshima en Bikini Tot hoofd en hart w riuftKio oeflrnijca buy De agressie van China HüïZE „ALOYSIUS" Het weer Overval op directeur van zuivelfabriek Eisenhower over defensie van Nederland De Stille Omgang Op 25 Februari, 4 en 11 Maart ZATERDAG 20 JANUARI 1951 74e JAARGANG No. 24976 Trekking loterif zo spoedig mogelijk, uiierl. eind April Grijp nu Uw kans! wintersportkleduvg Zal Nederland de V.S. steunen? Nederland achter V.S. Den Haag deelt mee: Eén Nederlander in Korea gesneuveld „Amerika's leger minstens ,3,5 millioen man" Ruim 2 jaar dienstplicht fVervola op pag. 5) Winkelier in de rug geschoten, twee daders met juwelen ontkomen Koffertje met f 21.000 buit gemaakt Jan de Cler's speur tocht goed geslaagd HELPT OE B/SSCHOP KEKKEN BOUWEN/ eenmaal het dorp niet anders zien, maar er worden toch en passant enige bij zonderheden in het komische verteld in schetsjes en liedjes, zoals een gemoede lijk liedje over de „speeltoren" in Edam, waarover eens in Volendam in een revue, door een Volendammer ge schreven, een ondeugend relletje werd gemaakt in een scène, waarin deze „speeltoren" naar Volendam was over gebracht. Er bestaat n.l. enige rivaliteit tussen deze twee plaatsen, en een Vo lendammer zou geen Volendammer zijn, als de komische, noot door hem niet smakelijk te eten werd gegeven. En zo horen wij in Jan de Cler's liedje Edam noemen, zoals Volendam, dat heel wat meer inwoners telt dan Edam, het stille stadjè graag heet: „Volendam-Noord"! Als smakelijk gerecht, dat onder het plezierig tikken van de „Klok" in ve lerlei vorm wordt geserveerd, ja, wat zou het al anders kunnen zijn, is er de paling. Het begint al direct, als het be kende openingsliedje nog nagalmt, met de vraag: „Hoe rook je paling?" Het antwoord hierop ligt voor de hand, maar menigeen zal misgrijpen er naar, en dat is juist het verrassende, het pun tige, waarin de samenstellers en schrij vers van de „Klok" zo handig zijn. zon der flauw te worden. Er is een gezellige afwisseling van muziek, schetsjes en zang, en sommige Volendammers zullen wel ophoren, als er vanavond dorpsgenoten bij hun ware naam worden genoemd, hun ware naam dan altijd voor Volendam, dat zijn zo nen en dochters noemt met de voorna men van een heel geslacht, om toch maar precies aan te duiden, wie er be doeld wordt in het oord met de vele dezelfde achternamen, zoals de honder den Veermans, de De Boeré's, de Zwarthoeds, de Tols en Kwakmans Ook zullen ze wel eens met hun hoofd schudden en op z'n Volendams zeggen. „Malle apen", daarmede allen aandui dende. die iets met de „Klok" uitstaan de hebben, omdat er dingen worden verteld, die niet specifiek Volendams zijn. omdat sommige dingen enigszins pasklaar voor de „Volendammer Klok" zijn gemaakt, maar de kernachtige uit drukking „sammejoeker", waarvan nie mand weet, wat het nu precies behelst, is in elk geval zuiver Volendams. Daar is voor de Volendammers geen enkele letter Spaans bij. Of dit woord lang een „eigendom" zal biyven van Volendam alleen? Afwach ten maar, want de „Klok" heeft er 'n liedje over, en liedjes van de „Klok" krijgen snel burgerrecht en gaan 'n heel poosje mee in 's mensen aandacht, die voor het populaire genre zo pntvanke- Iijk is. Vanavond dus is het al Volendam, wat de „Klok" slaat. De nachtelijke Stille Omgang te Am sterdam zal dit jaar gehouden worden op de Zondagen 25 Februari, 4 Maart en 11 Maart. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, te! 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. tLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie.behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Elandsstraat 177 Amsterdam Hoofdprijs een jaar lang: een inkomen van 800 gulden per maand, te besteden naar keuze of een bedrag t.w.v. 10.000 gulden ineens. Prijs per lot 25 cent Loten verkrijgbaar bij diverse za ken en aan bovengenoemd adres. Gironummer 312698 Advertentie Een woordvoerder vim de Amerikaanse delegatie bij de Ver. Naties heeft gis teravond bekend gemaakt, dat de landen, die de resolutie, waarin China schul dig wordt verklaard aan agressie in Korea, hebben opgesteld, deze resolutie eerst vandaag bij de Politieke Commissie zouden indienen, om de gedelegeerden de gelegenheid te geven verder overleg te plegen met hun regeringen. Gistermorgen hebben de Amerikaanse en Franse gedelegeerden en de gede legeerden van de Gemenebestlanden besprekingen over deze kwestie gevoerd. Oorspronkelijk verwachtte men, dat er gistermiddag een gemeenschappelijke resolutie zou zijn ingediend. De koortsachtige activiteit, die in Lake Success aan de dag wordt gelegd, wijst overigens niet alleen op verdeeldheid tussen de Ver. Staten en de Aziatisch-Arabische groep, doch ook op meningsverschillen in de groepen zelf. Groot-Brittannië, Frankrijk en enkele landen van het Gemenebest hebben duidelijk gemaakt, dat zij voorstanders zijn van een voorzichtige politiek, in plaats van een snel meegaan met de Ver. Staten. Een woordvoerder van de Britse delegatie deelde mee, dat hij niet kon zeggen, hoe Groot-Brittannië zon stemmen, alvorens de bewoording van de resolutie definitief was vastgesteld. Inmiddels heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gisteren een door een aantal democraten en republikei nen ingediende resolutie aangenomen, waarin China als aanvaller wordt ge brandmerkt. De resolutie werd met handopsteken aangenomen. Er werden slechts enkele tegenstemmen opgemerkt. Sommige republikeinen hadden te vo ren verklaard, dat de resolutie neer kwam op een oorlogsverklaring aan China. De eerste minister van India Nehru zou, aldus Reuter, gisteren te Parijs in een - geheim onderhoud met de Franse premier Pleven en de Franse minister van buitenlandse zaken Schu- man verklaard hebben, dat het vol gens de opvatting van zijn regering onverstandig zou zijn, indien de V.N. overijld zouden besluiten tot een re solutie, die communistisch China of ficieel zou veroordelen. Hij gaf ook te kennen, dat India voor het ogenblik niet van plan was enig officieel ini tiatief te ondernemen tot overbrug ging van de kloof tussen Peking en het Westen. Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., heeft gisteravond te Londen ver klaard teleurgesteld te zijr> over de wei gering van communistisch China om in te gaan op het voorstel van de V.N. tot het staken van het vuren in Korea. Lie arriveerde des avonds per vlieg tuig uit Parijs voor een onderhoud, dat hij vandaag zou hebben met de Britse minister van buitenlandse zaken Ernest Bevin. Hij zei van plan te zijn drie da gen in Londen te blijven, maar er be staat een kans dat hij in verband met de huidige situatie vanavond reeds per vliegtuig naar New York gaat. De Nederlandse gedelegeerde Von Balluseck heeft gisteren verklaard, dat het antwoord van Peking op het wapen- stilstandsvoorstel betekende, dat de Chi nese communisten al hun eisen „op het Pekingse schouwtoneel en met de Pe- kingse revolver op de borst" ingewil ligd wensen te zien. Hij verklaarde in de politieke commissie der V.N., dat de wereldorganisatie nimmer behoorde na te laten te constateren „wanneer het Handvest op grove wijze geschonden werd" en dat zij vervolgens moest be slissen welke maatregelen genomen moeten worden, terwijl de deur voor vreedzame regeling openbleef. Zijn verklaring over de Chinese af wijzing van het wapenstilstandsplan der V.N. werd, aldus A.P., beschouwd als steun aan het Amerikaanse standpunt, dat de Chinese communisten als agres sors in Korea gebrandmerkt behoren te worden. De Zweedse minister van buitenlandse zaken Oesten heeft gisteravond in het parlement meegedeeld, dat Zweden geen enkele motie, waarin sancties tegen communistisch China worden uitgevaar digd, zal goedkeuren. In Den Haag is officieel bericht, dat bij acties in Korea op 9 Januari is ge sneuveld soldaat J. H. Sour, legernum- mer 2 0113758, ongehuwd, afkomstig uit Eygelshoven (L.). Verder zijn er volgens deze officiële mededeling twaalf Neder landers zeer licht tot licht gewond. Een correspondent van Associated Press meldde vanmorgen van het Cen trale front in Korea, dat tot dusverre in totaal drie Nederlanders zijn gedood en 32 gewond. Generaal-Majoor J. Lawton, stafchef van het Amerikaanse leger, heeft gis teren aan de senaatscommissie voor de strijdkrachten meegedeeld, dat het Ame rikaanse leger tegen 1 Juli tot 24 divi sies zal zijn uitgebreid, inplaats van tot 12 of 14 divisies, zoals oorspronkelijk het plan was. Generaal Collins, die juist uit Korea is teruggekeerd, drong in dit verband aan op goedkeuring van het wetsontwerp om 18-jarigen 27 maanden dienst te laten doen. krachtens een nieuw universeel programma voor mili taire opleiding en dienstverrichting. Generaal Collins was het met admi raal Forrest Sherman, chef van marine operaties, die gisteren eveneens in de senaatscommissie getuigde, eens, dat het doel, dat het leger zich op het ogenblik gesteld heeft, n.l. om de strijdkrachten ten eind 1951 tot 3.462.205 man op te voeren, waarschijnlijk zal moeten wor den opgevoerd. (Van een bijzondere medewerker) I. Met zeer merkwaardige gevoelens zijn we deze keer aan onze „ze vende kolom" begonnen. Het grote aantal reacties uit verschillende maatschappelijke kringen, en vooral van mensen van zo uiteenlopende leeftijd, heeft ons er nog dieper van overtuigd, dat we vorige week niet zo maar een of ander veiüchijnseltje hebben aange sneden, maar, zoals een van de schrij vers opmerkt, een probleem, dat reeds lange jaren de nachtmerrie is van be stuurders, van priesters en van leken. Daar is vooreeist de jongeman, die er een lange fietstocht voor over had om ons te komen vragen of wij de schrij ver waren van het bewuste artikel en zo ja, of hij dan eens met een aantal vrienden er over mocht komen praten. Het gesprek met deze jongelui heeft ons eerlijk en diep getroffen. De onlust en onrust, die in deze groep jongeren bleek te leven, deed aan de ene kant weldadig aan, omdat het een bewijs le verde voor het feit, dat een verlangen naar rijker leven in onze jeugd zeker niet is gestorven. Maar daarnaast was het de kreet van zielen in nood, die dreigen te zinken in de zee van naam loos leed, die over onze wereld is ge komen. „Men jaagt ons van het ene di ploma naar het andere, men roept maar om productie, men eist van ons, dat we knappe vaklui zullen worden. Maar waarom in Godsnaam? Als we 19 zijn moeten we aanstonds weer twee jaar onder de wapenen, hoe lang blijft de derde wereldoorlog nog uit en dan ligt de hele zaak toch weer in puin. Boven dien leef je de hele dag in een sfeer waarin alleen geld een rol speelt. We zien toch niet anders meer dan geld en lol. Vertel ons nu eens precies, wat wjI je van ons? Zeg maar wat we doen moe ten, je kunt op ons rekenen". Prachtige kerels, we zijn je dankbaar voor be zoek en gesprek en voor je pijnlijke openhartigheid, je striemende beschul digingen aan een wereld, die in liefde loosheid en materialisme dreigt te stik ken. Daar is in dezelfde trant de heer J. v. d. W. te Amsterdam, die het forma lisme van de samenleving hekelt en eveneens het geld de schuld geeft. „Al ben je nog zo n caricatuur van een mens, als je maar geld hebt, dan tel je wel mee". Ook hij laat zijn reactie cul mineren in een kreet om liefde: „Lief de, liefde, liefde, dat is wat de moder ne mens dringend vraagt. De gewone man wordt vervreemd van zijn leiders en staat steeds meer verweesd in een wereld, die alles in de perfecte organi satie ziekt en de mens vergeet". Daar is de heer W. te Hilversum, die juist in deze perfecte organisatie een oorzaak aanwijst van de dalende be langstelling voor al wat het hogere in het leven raakt. Het teveel aan vrije tijd, schrijft deze lezer, heeft niet In elk opzicht gunstig gewerkt. De aange boren gemakzucht wordt in de hand gewerkt door het feit, dat de mens van de wieg tot het graf wordt verzorgd en 'geen enkele persoonlijke verant woordelijkheid meer draagt. Dan is er de heer C. D. te Santpoort, die in een eerlijke openhartigheid het verschil in organisatievorm voorheen en thans be schrijft. „Sinds 1918 ben ik lid van de R.K. Bouwvakarbeidersbond. 20 Jaar was ik secretaris; ik weet er dus iets van. In het begin moesten we vechten om onze rechten erkend te krijgen. Als we dan verslag uitbrachten op de ver gaderingen, kwamen 'de leden graag om te luisteren en mee te praten, maar nu: Het komt allemaal pasklaar van bonds raad en hoofdbestuur. Wij zijn nog net goed genoeg om de contributie te innen. Aan de top zitten een paar Rijksbemid delaars, die voor een cent meer of min der loon dagenlang vergaderen, maar voor een hoger salaris van Kamerleden en ministers zijn geen tien woorden no dig, dat is zó voor elkaar". Alhoewel we 't niet in alles eens kunnen zijn met wat deze briefschrijver stelt (wij komen op het totaal van de reacties volgende week met een eigen beschouwing terug) ver staan we toch vele van zijn klachten. Het „kwartje van Romme" zit deze briefschrijver nog steeds lelijk dwars (we betwijfelen of hiervoor inderdaad redelijke grond is), de spanning tussen lonen en prijzen, die sinds de laatste loonsverhoging weer in ernst is toege nomen, wordt als een zeer concrete re den aangewezen. „Vraag onze arbeiders eens hoe ze denken over het heen en weer vliegen van Kamerleden en mi nisters en u zult nog wat te horen krij gen. Ik werkmomenteel in een ploeg van 57 man protestanten, socialisten, katholieken, communisten enz. Toen Eisenhower moest komen, riep de com munist allen bij elkaar; 57 waren er aanwezig en ook nog lui uit andere vakken. Of het goed is of niet, ik wil enkel wijzen op het feit. De meesten en domsten klampen zich vast aan het stro halmpje der communistische beloften. Hieruit blijkt, dat als onze mensen iets maar wezenlijk raakt, dan komen ze wel. Maar alle besluiten van de bonden wor den genomen zonder en buiten de le den. Hiervan profiteren de communis ten met een beroep op het bekende: Lieg maar raak, er blijft altijd wat van hangen. Daarnaast meent hij, dat de ar beider niet in tel is bij de Raad van Ar beid en Rijksverzekeringsbank. Men ziet alles veel te ambtelijk. Advertentie Zoals bekend, werden bij de proeven op het Bikini-atol oude oorlogsschepen als proef gebruikt. De aldaar afgeworpen atoombom werd onder water tot ontploffing gebracht. Men had voorspeld, dat de schepen door de ontwikkelde hitte zouden smelten. Vloedgolven zouden zich over het atol heenstorten. En stormen zouden alles wat boven de aarde stond wegvagen. Toen ontplofte de atoombom. De huid van de schepen verbrandde slechts op pervlakkig. Zelfs torpedojagers dreven rustig alsof er niets gebeurd was op het water rond en de gevreesde vloedgolf, die alles zou meesleuren bereikte op het atol geen groter hoogte dan vier voet! Hoe was het mogelijk, zal men zich afvragen, dat al deze gruwelverhalen over de atoombom in de wereld gestuurd konden worden en gretig door het pu bliek geslikt werden? We hopen dit in een volgend artikel te behandelen. M. KLAASSEN. Tijdens zijn bezoek aan Parijs had Pandit Nehru, premier van India (rechts), een ontmoeting met president Vincent Auriol in het Elysée. Op 15 Februari 1946 wordt er een merkwaardige vergadering in Amerika ge houden. Het is een zitting van een speciale Senaatscommissie inzake Atoomenergie, waar Major Alexander P. de Seversky min of meer ter verantwoording geroepen wordt naar aanleiding van zijn sensationele mededelingen over de uitwerking van de atoombom. Wie is deze major de Seversky? Juli 1915 wordt hij bij een nachtelijke bombardem'entsvlucht boven de Baltische Zee door de Duitsers neergeschoten en bij het neerstorten ontploft een der bommen, waardoor de' Seversky's rechterbeen geamputeerd moet worden. Des ondanks gaat hij door met vliegen. Hij wordt de bekendste Russische marine- vlieger, die tenslotte in Amerika belandt en daar een vliegtuigfabriek opricht. Hij wordt een der cracks op het gebied van de luchtvaart, doet verschillende zeer belangrijke uitvindingen en is een der grootste experts op het terrein van bombardementstechniek. De Seversky heeft altijd zeer speciale ideeën gehad en daardoor vaak moeten vechten tegen conservatisme, dat de hoigere militaire leiding bezielt. Zo is het ook nu weer, wanneer hij voor de 'Senaatscommissie verschijnt. mindere kracht van een nieuwe vernie tigende uitvinding, waarvan men schrijft, dat zij misschien een eind aan de be schaving en het voortbestaan der mens heid kan maken. Het is alsof de wereld hysterisch ge worden is nu een nuchter man het waagt de fantastische verhalen over de kracht van de atoombom tot kleinere proporties terug te brengen. Gen. Farrell, die het onderbevel voer de toen de atoombommen op Japan uit geworpen werden, is intussen met lagere getallen komen aandragen. Hij schat, dat 730 B 29's het werk van één atoombom hadden kunnen verrichten.. Vier en een halve maand later komt dan het Bomb ing Survey, een lichaam, dat de resul taten van maanden arbeid door 300 ex perts en honderden andere specialisten bestudeerd heeft tot de slotsom, dat te Hiroshima 210 B 29's elk met een bom- menlast van tien ton en te Nagasaki 120 van deze vliegtuigen een gelijke ver woesting als de atoombom hadden kun nen aanrichten. Verwachting tot Zondagavond: Veel bewolking met plaatselijk eni ge regen of motregen. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. Weinig verandering van temperatuur. Zondag: Zon: 8.3717.06. Maan: 14.50—8.12. Maandag: Zon: 8.3617.08. Maan: 16.02—8.47. De directeur van de Coöperatieve Melkfabriek „De Hoop" te Huybergen bij Bergen op Zoom, de heer A. Nelen, die zich Vrijdagmorgen rond half zeven met een koffertje geld voor uitbetaling van de lonen van zijn woning naar de ongeveer 200 m. verder gelegen fabriek begaf, werd. kort nadat hij zijn woning had verlaten, onverhoeds aangevallen. Hij kreeg enige tikken op het hoofd, waarna men hem het koffertje inhou dende ongeveer f 21.000 ontfutselde. De dader of daders maakte (n) zich hiermee ijlings uit de voeten. De heer Neien bleek door de toegebrachte slagen nie* ernstig gewond te zijn. De directeui placht iedere veertien dagen een flink geldbedrag van huis mee naar de fabriek te nemen, zodat de dader (s) hiervan wel op de hoogte moet (en) zijn geweest. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur heb ben een man cn een jonge vrouw een overval gepleegd in een zaak van an tieke en moderne kunst „De Ikoon" aan de Eendrachtsweg te Rotterdam. De winkelier, de 43-jarig>e J. V., is daarbij in de rug geschoten en in ernstige toe stand ngar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd. De twee personen hebben een aantal van de juwelen, die in een doosje op de schoorsteenmantel in de winkel lagen, meegenomen. De man en de jonge vrouw deden zich voor als aspirant-kopers. Plotseling werd op de antiquair geschoten. De waarde van de meegenomen juwelen is nog niet bekend, omdat de winkelier nog niet verhoord kon worden. Enige tijd na het gebeurde zag een voorbijganger de man in de winkel lig gen. Hij stapte naar binnen, menende, dat de winkelier gevallen was Plotse ling ontdekte hij, dat de man gewond was en bloedde en terstond rende hij de Witte de Withstraat in. Een aldaar sur veillerende agent ging met hem naar „De Ikoon" terug. De winkelier werd in het voorste ge deelte van zijn winkel gevonden. De politie vermoedt, dat de gewonde man van een gangetje in de winkel, die de verkoopafdeling met een soort showroom verbindt, naar voren is gestrompeld en daar neergevallen is. De Rotterdamse politie meent te be schikken over enige vage aanwijzingen betreffende het signalement van de da ders. Zekerheid omtrent deze gegevens bestaat er echter niet. Men meent, dat zij goed gekleed gingen. De man, die van middelbare leeftijd kan zijn, had een donker uiterlijk. De jonge vrouw droeg een driekwart bontjas, een z.g. Fersianer, zo meent men te weten. De recherche van het hoofdbureau van politie te Rotterdam verzoekt ieder die inlichtingen kan verstrékken, zich tot haar te wenden. „Ik heb nooit gezegd, dat ik niet te vreden hen over de organisatie van de defensie van Nederland", aldus heeft ge neraal Eisenhower volgens A.F.P. ver klaard. „Ik heb me er toe beperkt aan onze ambassadeur een brief te schrijven om hem uit een te zetten wat er naar mijn mening moet worden gedaan om die defensie te verbeteren." „Dus U beweert, Major de Seversky, dat 200 B 29's in staat geweest zouden zijn de dubbele schade aan te richten van de verwoesting, die de atoombom op Nagasaki en Hiroshima veroorzaakte? We hebben hier het rapport van een Britse expert, Generaal-Majoor Fuller, die verklaart, dat de atoombom 3000 maal zoveel uitwerking heeft als de bom- menlast van een Amerikaans vliegtuig". De Seversky blijft volhouden, dat het door hem genoemde aantal bommen werpers, met brandbommen en explosief geladen, inderdaad in staat geweest zou zijn de uitwerking van de atoombom met honderd procent te overtreffen. Het is een wonderlijke wereld, die op deze uitspraak reageert. Men wil blijkbaar niets horen over Men komt tot een aquivalent van 835 ton dynamiet voor een atoombom, ter wijl een B 29-bommenlast in totaal 5 ton dynamiet bevat. Waaraan is nu dit grote verschil te wijten tussen de schatting van generaal Fullr en Major de Seversky's cijfers De eerste heeft in zoverre gelijk, dat bij de explosie van een atoombom een energie vrijkomt van 20.000 ton dyna miet. Maar en dit is tenslotte wel een groot lichtpunt slechts 4 pet., om pre ciezer te zijn 835 ton, van deze energie sorteert nuttig effect. De rest van de geweldige kracht gaat in de ruimte ver loren zonder schade aan te richten. Ondanks de officiële rapporten blijft het misverstand bestaan. Niet alleen het publiek op sensatie belust en de pers, zelfs geleerden van naam, maken zich schuldig aan schandelijke overdrijving bij het beschrijven van de uitwerking van de atoombom- Het nieuwe wapen wordt opgehemeld en op een voetstuk geplaatst waarop het -igenlijk niet thuishoort. Men beseft nog steeds niet welk gevaarlijk spelletje men speelt. Zolang de Russen de atoombom nog niet hebben, houden alle sensatie-verhalen een heerlijke geruststelling in: Er komt >een oorlog! Dan komt het verschrikke- .ijke nieuws, dat de Russen, veel eerder can ieder verwacht heeft, het grote geheim eveneens ontdekt 'hebben. Van het ene uiterste valt men in het rndere en nu pas komt 'aan het licht, welk een funeste politiek het was om met negatie van de waarheid zich in slaap te laten wiegen met het sprookje over de atoombom. De Russen zijn in dit opzicht veel ver standiger geweest. Buiten hun land heb ben zij tegen het atoomwapen gefulmi neerd, maar binnenslands voorkomen, dat men zijn hoofd kwijtraakte. We mogen Major de Seversky dank- De explosie op Bikini, die niet het algemeen verwachte resultaat had. Als een baar zijn. dat hij in zijn boek Air Power. gigantische pudding rijst het water uit de zee op, terwijl de oorlogsbodems op de Key to Survival (Simon and Schuster voorgrond nog als zwarte puntjes te zien zijn. New-York 1950) dat kortgeleden versche- Een nachtmerrie, zoals volgens dr. Seversky New York nimmer zal beleven. nen is en in Amerika direct grote op gang maakte, een ander geluid laat horen dan het hysterisch gebral van zijn tegenstander, die het schijnbaar ver schrikkelijk vinden, dat de atoombom niet zo erg is als men aanvankelijk meende. Voor een ieder van ons, die hoopt op het voortbestaan van onze beschaving, zullen de Seversky's beschouwingen, ge lukkig nieuw vertrouwen kunnen geven voor de toekomst. Wot leerden ons Hiroshima en de atoornproeven op het Bikini-atol? Major de Seversky is kort na de capi tulatie van Japan aldaar een plaatselijk onderzoek gaan instellen en werd daar bij al direct getroffen door de aangerich te schade, die veel minder was dan hij uit de berichten had kunnen opmaken. De verwoestingen waren in feite veel kleiner dan de verhalen wilden suggereren. Vlak bij het punt waar de atoombom viel, trof de Seversky een brug aan, die volkomen in tact was. Dichtbij ston'den er practisch onbeschadigde gebouwen van gewa pend beton, terwijl de in de bladen verschenen foto's alle de indruk ves tigden, dat binnen een straal van enkele kilometers alles van de aarde weggevaagd was. Bedoelde gebouwen hadden alleen schade opgelopen door brekend glas. Zelfs zwakke uitsteek sels op de daken waren in tact ge bleven. Velen zouden meer dingen tot stand kunnen brengen als zij er minder on mogelijk achtten. Japanners, die vlakbij het punt der explosie in primitieve schuilkelders in een helling van het terrein dek king gezocht hadden, waren volko men ongedeerd gebleven. De grote schade en het hoge aantal slachtoffers waren dan ook niet te wijten aan de explosie van de atoom bom zelve maar aan de nawerking: als gevolg van de zwakke constructie der Japanse steden waren huizen in gestort, het zeer brandbare materiaal had dadelijk vlam gevat en de wijze van verwoesting week dan ook in geen enkel opzicht af van die de Seversky bijv. in Duitsland aange troffen had. Had men Nagasaki en Hiroshima met normale bommen bestookt en gezorgd voor hetzelfde nuttige effect als van één atoombom dan was precies hetzelfde resultaat geboekt. De wonderlijke verhalen over een ge bied, dat jarenlang radio-actief blijft en ongeschikt voor bewoning, verwijst de Seversky ook op grond van zijn ervarin gen op het Bikini-atol naar het rijk der fabelen. Het aantal slachtoffers door radio actieve uitwerking van de atoombom bedroeg niet meer dan 57 pet. en wan neer men tijdig dekking gezocht had de meesten deden dit niet omdat men maar één vliegtuig waargenomen had zou dit cijfer nog veel lager geweest zijn. Men had het sprookje de wereld inge zonden, dat de plantengroei in het ge deelte, dat onder radio-actieve werking gekomen was, een fantastische groei kracht vertoonde, maar bij onderzoek bleek dit wonder terug te brengen tot één Japanner, die vijf maal de normale hoeveelheid bemesting toegepast had! Het #ikini-atol zou in 80 jaar niet meer bewoonbaar zijn! Men vergiste zich hierin tachtig jaar! Er zjjn maar heel, heel weinig plaat sen in ons land, die een geheel eigen, geaardheid hebben, een eigen cultuur, en die voldoende bekendheid genieten om er een „Klok heit negen" aan te kunnen wijden. Van die zeer weinige plaatsen neemt Volendam, het bekende vissersdorp, dat tot ver ever onze lands grenzen als Holland op z'n best wordt beschouwd, een eerzame, ja, zelfs een zame plaats in! Tijdens een infbrmatiereis door Noord-Griekenland brachten koning Paul en zijn echtgenote onverwacht een bezoek aan het stadje Arnea. In allerijl hadden de bewoners de straten versierd met ivandtapijten uit hun huizen. De koning (mid den) werd vergezeld door de Bisschop van Chalkidiki. Deze wetenschap heeft Jan de Cler bewogen aan Volendam een speciale „Klok" te wijden, en hij heeft Volen dam bezocht om er het een en ander aan de weet te komen, zoals hij het o.a. vertelt in de uitzending van vanavond. En daarin blijkt, dat niet alleen Jan de Cler het vissersdorp bezocht, maar ook de ganse „familie van Tutte", de fic tieve, critische familieschaar. die gebo ren werd en in leven wordt gehouden in De Cler's brein, en die de „geeste lijke vader" juist zoveel laat zeggen, ais hijzelf kwijt wil! Het is overigens weer een heel ge zelschap, dat de „Klok" vanavond ge smeerd laat lopen, en,.zo gezellig, zo huiselijk, zo echt als een klok thuis kan tikken. Vanzelfsprekend, het kan welhaast niet anders, wordt Volendam in 'n klein uurtje even bekeken door de ogen van de toerist. Niet-ingewijden kunnen nu

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1