Modern Lido-theater op Houtplein DE WEEK IN STAD EN STREEK SLEUTELS en SLOTEN C. J. d. Broek TAXI? bel 13000 Wijkraad Haarlem-Noord bijeen TEMPO AGENDA HERINGA WUTHRICH ZATERDAG 20 JANUARI 1951 PAGINA 2 Interessant ontwerp van architect Loogman deze zomer werkelijkheid? Gemeente gaf bouw vergunning Kinderboerderij in Noorder-Sportpark Oostende over het bezoek der Haarlemmers SCHUTTING OMGEVALLEN Twee kinderen gewond Als de citograaf werkt.... Burgerlijke Stand VOORDRACHT MAX CROISET Allerhande problemen aan de orde 75 JAAR IJMUIDEN BESOMMINGEN i Het Hoogoven- schaaktournooi Uitslag wedstrijden van Vrijdag A—'A AH 'A—A 'A—A 'A-A 0—1 A—'A SchermerhornP.v.d.A. achter Eisenhower Nieuwe onderwijs commissie In Noord-Holland ZANDVOORT Onderwijs-voorstellen SANTPOORT Zondagsdienst Kerkbericht Gesprek met „Comedianen" JOHN SOER: Toneelspel is verslaafdheid aan nobele gewoonte PASSAGIERS- EN TROE PENSCHEPEN Pastoor W. F. Roozen f Officieren beëdigd Scheepvaartberichten VASTE MARKT VOOR VERHUIZINGEN GROOT EN KLEIN XS ADRES HET VOORDELIGSTE TEL. Chin. Ind. Rest. Hongkong Lunch a 1.75 MODERNE KLEERMAKERSMACHINES HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS BESTELDIENST A. B. C. I Het ziet er naar uit, dat nog dit jaar op het Houtplein een nieuwe, grote bioscoop zal verrijzen met de naam Lido-theater. Sinds eén jaar is het daar onder dezelfde naam geëxploiteerde café-restaurant gesloten en vele Haar lemmers hebben zich al geruime tyd afgevraagd, wie op dit prachtige plekje een kans zou wagen met een of andere exploitatie. Enige tijd geleden huurden de exploi tanten van het City-theater op de Gro te Markt het pand om het in handen te hebben in verband met hun bioscoop plannen. Zij zijn namelijk van mening, dat City niet voldoende levensruimte heeft en dat er te weinig mogelijkhe den voor het vertonen van gevarieerde films zijn. Men vroeg aan de afdeling Nieuwe Zaken van de Nederlandse Bioscoopbond vergunning om het Lido- theater te mogen exploiteren. Maar de vergunning werd in eerste instantie geweigerd, omdat de bouwvergunning van de gemeente nog niet verkregen was. Een dezer dagen heeft het gemeen tebestuur echter volledige toestemming gegeven tot bouwen, zodat de toekom stige exploitanten aannemen, dat men nu ook van de zijde der vakgenoten geen obstakels meer in de weg zal leg gen. Architect G. A. M. Loogman heeft intussen zijn ontwerp gereed en gister avond werden wij in de gelegenheid gesteld er kennis van te nemen. Van het café Lido zal niet veel overblijven, maar deskundigen hebben berekend, dat bij de afbraak van het bestaande gebouw wel hout en ijzer vrij komt voor twin tig woningen. De „verbouwing" zal geheel in ge wapend beton geschieden. De front breedte is 11.20 m. en de hoogte van het gebouw zal 14.50 m. bedragen, waarvan 10.50 m. voor de zaal, die, als een no vum voor Haarlem, op de 1ste verdieping geprojecteerd is. De ruimte gelijkvloers wordt namelijk geheel gebruikt als hall. De bezoekers die binnenkomen, zullen eerst een portaal van 6 meter diep passeren en daarna via een hall van 20 meter lengte de trapopgangen naar het eigenlijke theater bestijgen. De hall zal vriendelijk en voornaam worden ingericht, met uitstalkasten langs de wanden en vele gemakkelijke zitbanken. In de zaal zijn 466 plaatsen Advertentie Dag en nacht Het ligt in het voornemen van B. en W. van Haarlem om een nadere studie te maken ten aanzien van de inrichting van een kinderboerderij in de onmiddel lijke omgeving van het Noorder Sport park. Dit park zal daardoor op recreatie gebied een grote attractie rijker worden. Op de begroting 1952 kunnen daarvoor gelden worden uitgetrokken. Het ge meentebestuur hoopt: de liefde voor de natuur onder de stadsjeugd aan te kwe ken, waaruit de grote morele winst moet voortkomen. In „Het Nieuwe Visserijblad", een vooraanstaand orgaan in Oostende, wordt over het bezoek van de Haarlemmer Rederijkers met de autoriteiten het vol gende gezegd: „Wanneer de heer Cre- mers de eerste steen, die hier gelegd werd, een kei noemde, dan treden wij hem volledig bij", zo schrijft het blad. „Zowel van Belgische zijde als van Ne derlandse heeft men verrassend opge keken, omdat wij wederzijds mensen hebben de hand gedrukt, die tenslotte net mensen waren zoals wij. Mensen met bijna gelijklopende opvattingen, met dezelfde zin voor ernst en humor, de zelfde ideeën over de Benelux en het zelfde vrijheidsideaal. Mensen van de Noordzee. Wij menen, dat de band tus sen Haarlem en Oostende zal blijven en sterker zal worden. Een band, die ge symboliseerd ligt in de kleine herinne ringsmedaille, die de Haarlemmers als een kostbaar reliek naar hun stede mochten meevoeren." De schrijver is vol lof over het gebrachte toneelspel en meent, dat de Haarlemse schrijver Jan van Dam zo geslaagd is, omdat hij de onpartijdigheid heeft behouden in het Spaans-Nederlandse drama. Het werd een verzorgde voorstelling. Van de ver tolkers worden speciaal genoemd mr. M. C. Wijt als Talesisus en Jan Kruyver als Ripperda. Twee zoons van een expediteur had den een houten aannemerskeet gesloopt die op een open terrein tussen twee per. celen in de Oranjeboomstraat stond. Terwijl zij bezig waren deze op een aan hanger te laden, viel plotseling de schut ting om. die de open ruimte van de straat scheidt. Twee spelende kinderen, een jongetje van zes en een meisje van vier jaar, kwamen er onder terecht en moesten met enige verwondingen naar de Maria-stichting vervoerd worden. De politie stelt een onderzoek in. Als straks de citograaf werkt, zullen op massale wijze inlichtingen gegeven kunnen worden uit het bevolkingsregis ter. Daarom stellen B. en W. voor de legesverordening als volgt aan te vullen: duizend inlichtingen kosten dertig gul den, vijfduizend kosten honderdvijftig gulden, tienduizend kosten tweehonderd vijftig gulden. Voor elke inlichting daar boven één cent. Het afgeven van een be wijs voor goed gedrag zal van f 1.50 op f 1 worden teruggebracht. Gehuwd: W. H. van den Eshof en C. F. Loos. Geboren: A. B. Houweling-Zegelaar, Z. B. J. Nelis-Bruggeman, z. M. Neele- yan Brussel, z. W. J. Schipper-Bosch, z T. Selhorst-de Boorder. z. E. van der Groef-van Dijk. z. A. K. Bresser-de Blaauw, d. H. Koopman-Stam, d M. G. Lammers-Adema, d. J. C. Hilterman- Jutjens, d. M. A. Spee-van der Laan, d. Overleden: J. M. Bruijns, 69 j. Papen- torenvest. A. J. de Bruin-Kunkeler, 82 j.. AeJbertsbergstraat. J. M. van Walen- Kok. 69 j., Rijksstraatweg. L. P. A. Wansink-Jerphanion, 54 j., Kamper laan. en op het balcon 204. Men zal er aan moeten wennen, dat het projectiedoek opgetrokken wordt aan de zijde van het Houtplein, zodat de cabine, die zeer groot is, omdat met eventuele plasti sche projectie, waarbij vier projectoren nodig zijn in plaats van twee, rekening" is gehouden, aan de achterkant vrij staand wordt ingericht. Het gehele theater zal in lichte kleuren geschil derd worden, de verlichting is geheel indirect en er zal een gecombineerde verwarmings- en koelinstallatie aanwe zig zijn. Men zal in dit nieuwe theater mogen roken, omdat dé architect ge bruik maakt van een nieuw luchtver versingssysteem. De frisse lucht zal daarbij zelfs een tankje met licht, aan genaam aandoend parfum passeren. Architect Loogman is van mening, dat het Lido-theater straks in de rij der mooiste bioscopen van ons land thuis hoort, en zowel uitmunt door gezellig heid ais door doelmatigheid. De mooie gevel op het prachtige punt kan het Houtplein geheel beheersen en nog le vendiger maken dan het thans is. Het is bekend, dat de exploitanten der vier grote Haarlemse bioscopen een theater op deze plaats onnodig achten. In Haarlem-Noord is de behoefte gro ter. Bovendien begint men in Heem stede binnenkort met de bouw van het Minerva-theater. Daartegenover stellen de exploitan ten van City, dat Haarlem in vergelij king met andere steden te weinig bios copen heeft en dat er straks nog maar één theater op elke 28.000 Haarlemmers is. Men hoopt „Lido" nog deze zomer te kunnen openen. In de omgeving van Haarlem werd vandaag 600 kg. karpers uitgezet. Onder belangstelling van vele visliefhebbers werden ze in 't Spaarne te water gelaten. In de stemmige, met kaarsen verlich te, renaissancezaal van het Frans Hals museum heeft Max Croisët gisteravond voor een beperkt aantal leden van de Haarlemse Kunstkring een voordracht gegeven van „De brief in de ochtend schemering" van Arthur Schnitzler. De bezoekers volgden ademloos de geschie denis van de luitenant, die een fortuin bijeen wist te gokken, maar op het laatst bijna ten onder ging door speelschuld. Croiset heeft een sterke voorkeur voor het dramatische, maar hij heeft gisteren de tragiek werkelijkheid laten worden. Zonder zijn stoel te Verlaten, gaf hij vanaf het eerste moment zijn personen volop leven. Een geslaagde avond. Gisteravond hield het wijkcomité Haarlem-Noord een openbare vergade ring in de kleuterschool aan de Tessel- schadestraat. Na het openingswoord van de voorzitter kwamen aanstonds de verzoeken ter sprake die door verschil lende wijkbewoners waren ingediend. De straatverlichting aan het einde van de Vergierdeweg tot aan de Slaperdijk is zeer slecht en na informatie bij de bevoegde instanties is toegezegd dat er een betere verlichting zou komen, ech ter niet verder dan de begraafplaats. De tweede klacht' had betrekking op een stuk open terrein, dat in de loop van de tijd veranderd was in een vuil nisbelt. Ook hieraan zcu de nodige aandacht besteed worden evenals aan het plaatsen van een wachthuisje voor de buspassagiers aan de Vergierdeweg. De mogelijkheid van de vestiging van een apotheek in de wijk ten Noorden van de Jan Gijzenvaart was reeds na der bezien en er bestaat een grote kans dat aan de bouw van een apotheek an nex sigarenmagazijn begonnen kan worden. Dan kwam aan de orde de kwestie rond dé postagentschappen. Deze agentschappen liggen zeer ongunstig verspreid en het wijkcomité had het plan geopperd om een hulppostkantoor te doen inrichten. Van de kant van de Dosterijen was hiertegen echter enig bezwaar gemaakt, hoewel men er niet geheel afwijzend tegenover stond. De vraag was of een dergelijk kantoor lo nend zou zijn. De uitvoerbaarheid wordt thans verder bekeken. Ook het kleine aantal brievenbussen kwam ter sprake, maar een uitbreiding'van het aantal van drie stuit af op financiële moeilijkhe den. Bij de rondvraag, die tot slot van deze vergadering werd gehouden, stond een van de commissieleden uitvoerig stil bij het probleem van de zgn. ongrijp bare jeugd. Een organisatie, die ook deze jeugd zou moeten vangen en in verenigingsverband houden, zou drin gend nodig zijn. Hierbij werd gewezen op het bouwen van een jeugdhuis. Dit is echter verre toekomstmuziek. De voorzitter besloot om alle be staande buurtverenigingen bij elkaar te roepen en het probleem van deze aso ciale jeugd voor ie leggen. Hij zag het als een taak van deze verenigingen om samen te werken, vooral wanneer men de asphaltjeugd wil vangen. Hij was er echter van overtuigd dat alleen met de medewerking van de ouders iets bereikt kan worden. Het volgende spreekuur van het comité weM bepaald op Vrij dag a.s. In zijn Vrijdagavond gehouden verga dering heeft het comité, dat zich ten doel stelt de viering van het 75-jarig bestaan van IJmuiden te organiseren, besloten dit jubileum te vieren met een feestweek. Na uitvoerige besprekingen werd hiervoor gekozen de week van Za terdag 8 September 1951, waarbij in principe besloten werd de daarin val lende Zondag te reserveren voor kerke lijke herdenkingsbijeenkomsten. Het ligt in-de bedoeling een zo groot moge lijk. aantal,„inwoners, jnettèrdaad aan de festiviteiten te Ipten deelnemen. IJmuiden, 19 Januari 1951. Loggers: VI. 85 f9670, Kw. 44 f4930. Kotters: IJm. 11 f2500. IJm. 229 f2620, Kw. 12 f 550. Prijzen per 1 kg.: gr. tong f 32.65, gr. m.tong f2.50—2.38, kl.m.tong f 2.70-2.26, kl. tong I f2.82—2.16, kl. tong II f2.82, 2.16, tarbot f2.652.30 per 50 kg.; tar bot IV f 50, gr.m.schol f 45—40, id. f 66-60, kl.m. schol f 79—69, kl. schol f59—57, kl. schol II f 5631, schar f 2923. bot f31, wijting f2518, gr. gul f45; per 125 kg.; gr. kabeljauw f 184168. Totale aanvoer 390 kisten. i BIOSCOPEN: Rembrandt: Cinderella (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Cinema Palace: Voordeliger per dozijn, (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Staatsgeheim, (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15; Frans Hals: De vrouw mijner dromen (18 j.), 2.30. 7 en 9.15, 's Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15; City: Straaljager no. 3 antwoordt niet (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Eiland des doods (14 j 2.30, 7 en 9.15 u.; 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 20 Januari Krelagehuis: E.H.B.O., 8 uur. Lion d'Or: Dr. Geraedts over muzikale er varingen op scholen in Amerika, 8 uur. Stadsschouwburg: Comedia met „Oom Wanja", 8 uur. Zondag 21 Januari H.K.B.: Hondententoonstelling, 13 uur. Concertgebouw: Muziekconcours, 12.30 en 19.30 uur. StadsschouwburgAerdenhouts Kinder toneel, 14 en 20 uur. Maandag 22 Januari St. Bavo: St. Genesius met „De kat en de kanarie", 8 uur. Stadsschouwburg: Ned. Comedie met „Vreemd tussenspel", 8 uur. Fr. Halsmuseum: dr. Smit Sibinga over „Ijstijden", 8 uur. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 21 tot 28 Januari waargenomen door Apo theek Van Hhijn, Kl. Houtweg 15, telef 10539; C. G. Loomeijer Zn., Zijlweg 34, tel 12495; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174; Schoterbos-apotheek, Rijks straatweg 19, tel. 25711. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, „Tisna", Stichting tot het organiseren van Indische tentoonstellingen en filmvoorstel lingen voor de Nederlandse jeugd, (t/m 31 Jan Geopend op werkdagen van 10 17 uur, 's Zo. van 1317 uur. Museum Het Huis van Looy, Kl. Hout weg 103, Kersttentoonstelling „Jonge Kunst" (t/m 21 Jan.). Geopend op werk dagen van 1017 uur. 's Zo. van 1317 u. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, telefoon 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd., telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. Kath. Bur. v. Huwelijksvoorlichting: Spreekuren medischë leidëts: dag Van 13,30—14.30 of ha afspraak. Spreekuren geestelijk leider: Dinsdags van 16.00—17.00 en 19.30—20.30 of na af spraak. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur. Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme (Kruisweg 25). Spreekuren: dagelijks (beh. Zondag): 1012 en 14.3021.00 uur. R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag, Woensdag én Vrijdag van 8.3010.00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15)Kraam- verzorging spreekuren: Ma. 24 uur: Wo. 2—3 u.; Do. 10—11 uur. Huwelijksvoorlich ting: Di. 45 uur; iedere avond 89 uur (Rector Brans, Vrijd. 19.3020 30 u.). Kan- I ooruren 95 uur. Men kan van Amsterdams burge meester d'Aüly zeggen wat men wil en deze week is er ongetwijfeld héél wat van hem gezegd, in verband met zijn vlucht uit het roze vlak Haarlems burgemeester doet niet voor hem onder. Neen, de politiek komt. met in deze rubriek voor, want dat is er juist het aangename en ontspan nende van. Amsterdams burgervader en Haarlems burgervader, houden alle bei van reizen, en daardoor zijn ze, bij de vakgroep ambassadeurs in te de len. Nu zijn ze wel heel kleine globe- trotrertjes in vergelijking met Hille- gom's eerste burger, die tevens voor zitter van Bloemenbollencultuur is, maar ze lopen dan ook meer in de ga ten als ze het vaderland verlaten. Jhr. van Nispen verdwijnt even naar New York, Madrid of Stockholm en ver schijnt fris en geruisloos weer in de Hillegomse raadzaal, als was hij een broodje gaan eten in de nieuwe bol- lenbeurs. Van mr. Arnold dAilly wordt in de krant vermeld dat hij naar het buitenland zal vertrekken, dat hij er is en dat hij weer op Schiphol land de. Tussen deze twee reizigers staat kaarsrecht, met een pijp in de mond en een hoofd vol talenkennis onze mr. Cremers. Hij doet niet. alsof hij een broodje gaat eten. Hij landt niet zo maar op Schiphol, maar trekt naar Derby in Engeland, naar Oostende in België, straks naar Lyngby in Dene marken en predikt de liefde, slecht tolmuren, mixt volksliederen, wis selt geld en uit, speecht met woor denkeus en geluid als een Francis caan O.F.M.. en een Jezuïet, die sa mengesmolten zijn tot één volmaakt redenaar. Ik heb hem meegemaakt bij de dou ane aan de Nederlands—Belgische grens als exporteur van historische kledingstukken, hellebaarden en een gezelschap Haarlemse rederijkers. Hoe wel alle voorzorgen genomdn waren om weinig oponthoud te hebben elk costuum was van een loodje voor zien, bij de toneelspelers bleek een pas voldoende ontstonden toch moeilijkheden, die na drie kwartier op 't „eerlijke gezicht" van bovenge noemde volmaakte redenaar ongedaan werden gemaakt. Maar als.... de douane nu eens nietDaarover spraken we in de eetzaal van het hotelletje „Chef d'Or" by de haven van Oostende, achter een café filtre, met de burger vader, de Amsterdamse kantonrechter, mr Julius Hoog, ondanks zijn de sertie Haarlemmer in hart en nieren de kunsthandelaar Heerkens Thys- sen, tegen wie men héél roekeloos Frans zei in dit koningsgezinde Vlaan- derland. Dan was er natuurlijk wet houder Geluk en de proprietaire van de eetzaal, die er zich niet mee be moeide Nu weet ik niet meer of de kanton rechter, de kunsthandelaar of de bur gemeester de vraag stelde of in geval van blijvende strubbeling bij de douane de spelers en speelsters de historische costuums hadden kunnen aantrekken. Zij zouden dan hun hedendaagse kle ding in de koffers gepakt hebben en rustig de grens overschrijden. Is dat vermommen? Zou men in een earna- valspakje, zonder mombakkes, niet de douane kunnen passeren? De menin gen verschilden nog al, maar niet meer in het nachtelijk uur toen men broe derlijk en zusterlijk een stoelendans deed, onze ambassadeur de boem— boem leerde, de wethouder naar een zomer-costuum snakte, de kantonrech ter niet een aardappel jongleerde, de kunsthandelaar de Figaro zong, en de proprietairp echt uit was. Zondagmorgen om elf uur was het hele gezelschap weer bijeen in het raadhuis, waar de waarnemend burge meester van Oostende met de sche penen ons ontving. Merkwaardig, hoe twee landen, zo dichtbij elkaar ge legen. verschillende opvattingen kun nen hebben. Bij ons draagt de burge meester een ambtsketen, maar in Oostende de bode. Zijn meestej dost zich uit met een brede, kleurige Sjerp om het middel, om roemrijke historie op te roepen Wijontvingen de gouden medaille van de stad. die de kantonrechter, te vens impresariovan de rederijkers, glimlachend en buigend in ontvangst nam. Maar dit wilde geenszins bete kenen, dat hij er een goud horloge van kon laten maken. Dan had de regisseur, Wïm Paauw, thuis nog wel een lau- werenk.astje. En de schrijver Jan van Dam kon ook verklaren, dat dit gou den kleinood zo goed bij zijn meu bilair paste. En de kunsthandelaar had met zijn gouden stem zeker ook ver diensten Wij, supporters, smeedden een com plot, om aan alle onzekerheid een ein de te maken. We publiceerden, dat „het ding" in de Stadsschouwburg een plaats zal vinden, omdat héél Haarlem er dan wat aan heeft. De directeur kan er, desnoods met subsidie van de gemeen te, een mahoniehoutenkastjp van een paar honderd gulden omheen laten bouwen 1f omaan, de week heeft meer ge- bracht. Er kwam een meneer de redactie binnen snellen met de mededeling, dat circus Mikkenie met wagens en wilde dieren in de verla ten Beynes-fabrieken op het Stations plein zou optreden. Nu is tegenwoor dig alles mogelijk en in mijn geest zag ik al een leeuwenkooi opgesteld voor dp ingang van het station en ik hoorde de grollen van de clowns te gen de wachtende taxi-chauffeurs met verhoogde eerste aanslag, 'n Enorme olifant liep door het rode stoplicht en kreeg een bon om voor de kadi te verschijnen, 'n trapeze-acrobate slin gerde van de ene hoge booglamp naar de andere en meneer Beynes reed hogeschool tussen tien autobussen. De circuskapel had plaats genomen onder de overkapping en de stalknechten waren geüniformeerd als de bus-con ducteurs, zodat ook mogelijk was, dat de N.Z.H. ten gerieire van haar passa giers muziek in de Crossley's ging maken. Maar bij aankomst op het Stations plein bleken er alleen maar wagens van het circus dp verlaten kille fa brieken binnen te rijden. „Olifanten en tijgers" zei een man spottend, „daar komen we straks mee, eerst moeten jullie aan de wagens wennen en dan heel langzaam aan al die dieren als ze 's morgens en 's avonds uitgelaten worden Spaarnebabbelaar By het naderen van hei einde van het Hoogovenschaaktournooi, groot en belangrijk evenement te Beverwijk, neemt, behalve in de ere-groep, ook in de andere groepen van tienkamp, acht- kamp en zeskamp de spanning 'toe. De uitslagen van de gisteren gespeel de wedstrijden, volgen hieronder: Uitslagen zeyende ronde Hoogoven- tournooi: Reservegroep A 1: BijkerkHansen y2 dr. LimbosKatajisto i0 OrbaanKroone 10 Mulder v. Leens Dijkstra Van Oosterwijck B'uyn 01 Reservegroep A 2; DonkFrom v. d. ZandenApking BosWaling Dijkstra Kayser—Grappenhaus MenzelVan Vliet Tienkamp B: Gigengackv. d. Oord De WolfHameka BrahmaMrs. Bruce De ReeSteeman Tienkamp C: BiesheuvelBeentjes DjieVan 't Hoff KruitJ onkman KoomenHart SlootmanBrugman Tienkamp D: TrompertLarsen HagendoornHolthaus SalomonsPranger VisserHoltes Achtkamp A: v. d. SteegDe Waal KrijgsmanHovingh GroosDr. van Dorp HoeffelmanWissink Achtkamp B: v. d. LaanMeyer OortNijkamp BrokerSlings Zoonmevr. Van Aalst Zeskamp A; TervoortVersteeg Meuleman LooperBouma v. d. DoesElfferich Zeskamp B: GrootLimburg v. d- LindeDe Wijs 1—0 0—1 1—0 0—1 afgebr. 1—0 0—1 0—1 1—0 0^-1 1—0 1—0 0—1 0—1 0—1 0—1 afgebr. 'A—'A 0—1 1—0 0—1 afgebr. 1—0 Een Amerikaanse autoriteit heeft naar U.P. uit Washington meldt medegedeeld, dat prof. W. Schermerhorn het State Department de verzekering heeft ge geven. dat de Partij van de Arbeid in Nederland ten» volle bij zal dragen aan de herbewapening van Nederland en de uitvoering van de voorstellen van gene raal Eisenhower te aanzien van deze kwestie. Schermerhorn had er de nadruk op gelegd, dat hij slechts voor de P. v. d. A. kon spreken en niet voor de regering. Tengevolge van het feit dat de van Rijkswege uitgevaardigde bepalingen betreffende het buitengewoon lager on derwijs gedurende de laatste tijd ver schillende ingrijpende veranderingen hebben ondergaan, heeft het provin ciale bestuur van Noord-Holland plan nen gemaakt om de verordeningen der provincie die dit terrein bestrijken te wijzigen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben thans voorge steld een andere subsidieregeling voor buitengewoon lager onderwijs in te voeren, die in overeenstemming is met de regeling van het rijk, en in plaats van de bestaande commissie van advies voor het buitengewoon lager onderwijs in Noord-Holland een algemene commis sie voor onderwijszaken in te stellen. Deze zal dus niet alleen het buitenge woon onderwijs maar ook andere on- derwijsbelangen in de provincie behan delen en behartigen. Zij zal haar werk zaamheid uitstrekken tot alle onderwijs- lichamen waarbij de provincie als sub sidiërend lichaam optreedt, zoals de volksmuziekscholen te Amsterdam en Haarlem, de volkshogeschool te Ber gen, de volksuniversiteiten, de huisves ting van schioperskinderen, de schooi en werktuinen. enzovoort, behalve de bestaande inrichtingen van nazorg en buitengewoon lager onderwijs. De commissie zal worden gevormd door twee leden van Gedeputeerde Sta ten en zes leden van Prov. Staten. In de 23 Januari a.s. te houden ver gadering van de Zandvoortse raad ko men verschillende onderwijs-voorstel len aan de orde. De Mariaschool krijgt medewerking voor de aanschaffing van een aantal banken, de Wilhelminaschool voor de aanbouw van vier klasse-loka len. In de Karei Doormanschool wordt het handwerklokaal van centrale ver warming voorzien, die school krijgt extra leermiddelen en meubelen ter waarde van f 5300. bovendien wordt f 1065 beschikbaar gesteld opdat de kin deren van die school huishoudonderwijs kunnen volgen aan de Haarlemse huis houd- en industrieschool. Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. 8570. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145, Santpoort, tel. 8249. O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand. Zondag H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur, 's avonds 7 uur Lof. In de week H.H Missen 7 en 8 uur. Maandag 7.30 uur Maria-Garde. Dinsdag 7.30 uur Mariacongregatie jonge vrouwen. Woensdag 7.30 uur H. Familie jonge mannen. Donderdag 8 uur H. Familie heren. Vrijdag 7.3Ö uur Lof. Zaterdag 7.30 uur Broederschapslof. Biechten Za terdag van 59 uur. TJ\ en kleedkamer is in negentien van tl/, de twintig gevallen maar een on- gezellig lokaal, en zelfs in onze Haarlemse Stadsschouwburg, waar het zo voorkomend en huiselijk toegaat, dat Comedia er bij voorkeur haar generale repetities houdt, is een kleedkamer niet bepaald een voorbeeld van intieme ge zelligheid Muren en een deur, een paar sterke lampen, spiegels en een smalle tafel langs de wand. Aan een eigen, com fortabel ingerichte kamer, zoals bij voorbeeld in de Comédie Frangaise te Parijs, zijn onze toneelkunstenaars nog niet toe. Toch is zo'n doodgewoon vertrek het voorportaal tot het toneel, waar mira kelen gebeuren voor ieder, die er ogen en oren voor heeft, en in dezelfde kale kleedkamer bespeurt men geen nuch tere ongezelligheid, wanneer een to neelspeler er gaat spreken met de over tuiging en de geestdrift, welke warmte en gloed aan het woord geven. Wij er varen het weer bij John Soer. Hij be gint te praten, wanneer hij na het twee de tafereel van „Anna Lucasta" het to neel 'heeft verlaten, en het lijkt nog maar even later, wanneer rumoer op gang en trap beduidt, dat het elf uur is en de voorstelling afgelopen. Hij boeit, omdat hij met zoveel innige over tuiging spreekt. In enkele zinnen vat hij zijn ideeën over de taak van de toneel speler samen: „De acteur, om met een simpele waar heid te beginnen, is geen solist. Hij staat niet alleen, voor een stijl van ik- speel-iedereen-tegen-de-vlakte is geen plaats. De acteur moet de creatieve macht van de schrijver als uitgangspunt nemen, hij moet een medium voor die scheppende kracht zijn; daardoor wordt hij zelf in staat gesteld tot herschep pen, tot het creëren van een andere, een tweede werkelijkheid, waarin hij woord en symbool tot vlees en bloed maakt, en hij het toneel verheft tot een getuigenis, waarin hij voor de toe schouwer de mens niet laat leven zoals hij is, maar zoals hij móét zijn. Het spreekt wel vanzelf, dat wij daar bij geen „comedie" kunnen gebruiken, en het is ook wel duidelijk, dat het me dium, de acteur, een perfect instrument moet zijn, het vak dus volledig moet beheersen, uiterlijk en innerlijk. Waar bij wij natuurlijk niet praten over ta lent." Hoewel Soer tijdens het gesprek geen ogenblik zijn stem verheft, wel met een voortdurend gebarende vinger zijn bedoeling verduidelijkt, worden zijn woorden toch gedragen door de begees tering, het enthousiasme in de oor spronkelijke zin van het woord. Die be geestering bezielt Soer in de sterke concentratie, waarmede hij speelt, die geestdrift moet hem ook tot het toneel gevoerd hebben. Op den duur brengt het toneel zijn dienaren altijd naar het voetlicht, ook al is deze dienaar, zoals in het geval van John Soer. een veel zijdig ontwikkeld man, die zich ook op ander terrein bewegen kan. Hij heeft o.a. gestudeerd aan de Academie te Rotterdam, hij heeft candidaatsexamen in de medicijnen gedaan. Maar het is toneel geworden, omdat de liefde voor het toneel het sterkst bleek te zijn. „Die liefde kwam overigens in onze familie bij mij het eerst voor; de Soer- en van vorige generaties en eeuwen zijn zeekapiteins geweest, geestelijken, medici en advocaten, maar geen toneelspelers. Ik ben in het vak op de laagste trap begonnen, als figurant. Herinnert u zich nog „Dr. Hiob Pratorius", dat het Cen traal Toneel vóór de oorlog in Am sterdam heeft gespeeld? Een buiten gewoon aardig stuk, waarin Cees Laseur als hoogleraar die fantastisch lange en boeiende claus heeft. Een van de studenten, die op de toneel collegebanken naar hem zaten te luisteren, was ik, en ik vond het wel leuk op het toneel, al had ik dan als figurant niets te doen en geen woord te zeggen. Op de Volksuniversiteit leerde ik Ko Arnoldi, die daar docent was, kennen. Hij was directeur van „Het Masker", en bij hem ben ik volontair geworden. Zij speelden toen „Elisabeth, de vrouw zon der man". Vervolgens naar het Centraal Toneel, maar niet meer als figurant. En nu toneelspelen voor mij dus menens was geworden, behield ik mijn eerste indruk: het was aardig werk aan het toneel, het was leuk, dat ik het kon. Zo ongeveer als iemand het leuk moet vinden, dat hij wel aardige deurknoppen kan maken. En ik voelde al gauw het verlangen om het werk beter te doen, om zo te zeggen boven het genre van de deurknoppen uit te komen, al is zo'n deurknop dan een heel nuttig, zelfs on misbaar stukje van een huis". Men zou zo zeggen, dat John Soer in zijn streven naar verbetering, naai diepgang, geslaagd is. Zijn leven op het toneel moet gevoed worden door een zeer sterke concentratie, door een diepe innerlijke spanning. Wie, om één voor beeld te noemen, hem heeft gezien als de slaapsteehouder in „Nachtasyl", her innert zich nog, dat hij niet een of andere typering van een gemene kerel heeft gezien, maar huiverend heeft kennis gemaakt met de schijnheilige fielterigheid zelve. Het begrip boos aardigheid was hier werkelijkheid ge worden. Het moet, dunkt ons, voor de toneelkunstenaar een grote voldoening zijn. dat hij zo absoluut en totaal een andere werkelijkheid, buiten zijn eigen persoonlijkheid, kan scheppen, en wij vragen hoe de acteur zich voelt na zulk een transformatie. „Voldaan", is het antwoord. „Voldaan, maar niet tevreden. Voldaan omdat je voelt, dat je gedaan hebt wat je als je taak beschouwt; omdat je je deel hebt bijgedragen tot het leven in de tover cirkel, die wij, als het goed is, op het toneel trekken. De voldaanheid is dus meer een soort dankbare vreugde over je aandeel in het prachtige werk, om dat je antwoord kunt geven op de vraag, waarvoor het publiek steeds naar de schouwburg komt. Maar niet tevreden. Verbeeld je, dat je zelfgenoegzaam voor het applaus staat te buigen, omdat je vindt, dat je het toch maar weer netjes gedaan hebt. En de voldaanheid, of de vreugde wordt nog dieper, omdat je soms het idee krijgt, dat er een deur geopend wordt, waarachter andere mogelijkheden zicht baar worden; je voelt, om het gewoon te zeggen, dat er meer uitgehaald kan worden,, omdat er meer in zit. Daarom is toneelspelen zo'n prachtig werk; je ziet telkens andere perspec tieven en andere kansen, en op die ma nier kan het werk ook nooit gaan ver velen. Daarom zal een toneelspeler ook nooit iets anders willen dan toneelspe len. Je zou het verslaafdheid aan een nobele en verheffende gewoonte kun nen noemen". Tenslotte horen wij nog iets, dat Soer bij de uitzonderingen onder de toneel spelers groepeert. „Dat vervelende rei zen altijddat kan ik zo erg niet vinden. Ik heb geen hekel aan treinen en bus sen en hotelkamers, ik vind reizen prettig, ik vind thuiskomen ook prettig". Me dunkt, we hebben een gelukkig man ontmoet: iemand die verslaafd is aan zijn werk en de kleine ongerief lijkheden niet onaangenaam vindt. Hk. A. BORNEO 20 te Port Said n. Hollandia. BOSCHFONTEIN 20 te Aden n. Beira. CHITRAL 20 v. Port Said; 29 te Rott. verwacht. COTTICA 22 te Plymouth verwacht. JOH. v, OLDENB. 20 te Sydney, ca. 5/2 v. Surabaja, ca. 7/3 te R'dam verwacht. KOTA GEDE 2e helft Jan. v. Djakar ta n. R'dam. KLIPFONTEIN 19 te Genua. ORMONDE pass. 20 Guardafui, 4/2 te R'dam verwacht. ORANJE 20 v. Pt. Said n. A'dam. WILLEM RIJYS pass. 19 Kreta n. Djakarta. Op tachtigjarige leeftijd is overleden de zeereerw. heer W. F. Roozen, ridder in de Orde van Oranje Nassau, sinds 1930 pastoor te Bovenkerk. Hij werd in Overveen geboren en in 1896 priester gewijd. Op de binnenplaats van de Qranje- Nassaukazerne te Amsterdam hebben dertien officieren van het regiment In tendancetroepen in handen van hun commandant, kolonel J. B. Lagaune, de eed afgelegd. De troepen stonden met de Kon. Militaire Kapel in carré opge steld, toen de regimentscommandant het terrein betrad en de aangetreden man schappen inspecteerde. Na het openen der ban speelde de kapel zacht het Wil helmus en werden de koninklijke be sluiten voorgelezen. Hierna legden de officieren een voor een de eed af. In zijn toespraak tot de officieren wees de ko lonel op de betekenis van de eed en de verantwoordelijkheid, die deze de offi cieren oplegt. Na afloop volgde een parade onder leiding van de parade commandant, majoor R. Baten. Tot reserve kapitein werden beëdigd: J. Ebbink, M. Koole, J. Orn en J. Pronk; tot reserve le luitenant: J. L. Martens, A. G. F. H. van Leeuwen, J. A. C. M. de Leeuw, W. J. M. Loomans, G. E. Gail- lard. J. A. P. Toebosch en H. Bunnig; en tot le luitenant: I. Houtman en H. N. Sluijmer. KLEINE VAART TILLY, 18 Jan. te Cardiff; BONAIRE, M van Wismar; CAPELLA, 18 te Kingslynn; CORSICA, 18 van Rouaan; FLEVO, 18 te Tonnay Charente; HOENDIEP. 18 van Great Yarmouth; HORIZON, 18 van Nykjobing (F.); JUTLAND, 18 van Goole n. Delfzijl! LIBERTY, 18 te Newcastle; METEOOR 18 ££?£er*svaerk; OCEAAN, 18 te Bremen; „l810v.an Southampton n. Londen: REGULES, 18 te Par.; ROMEJA, 18 te Ham burg; RUBICON, 18 te Newcastle; SPICA, 18 te Cuxhaven; UNION, 18 van St. Austel n. Londen; VADERLAND. 19 van Bristol* WILHELMINE. pass. 19 Holtenau n. Ko penhagen; ZWALUW, pass. 18 Holtenau; BIERUM, 19 van Kingslynn n. Amst.; MA RIA THERESIA. 19 van Honfleur n. R'dam; THEO GOEKOOP, 19 te Saeby; MARVIC, 19 van Immingham n. Boston; BRANDARIS, 19 te Kalundborg; MARGARETHA, 18 te Londen; DELTA, 18 te Londen; EEMS. 18 te Londen; WARD, 18 te Londen; VIOD, 18 van Southampton n. Bideford: DELF ZIJL, 18 te Par.; ABEL TASMAN. 18 te Li verpool; KORTENAER, 18 van Waterford n. Swansea; MAJORI, 18 te Blyth; LIBER TY, 18 te Newcastle; JOHNNY. 18 van Kingslynn n. Lorfden: BREM p. 18 Ouessant n. Oporto; ROELF, 19 te Passajes. Amsterdam, 19 Januari 1951. De beurs heeft de week in een vaste stemming afgesloten. Voor aand. Kon. Olie bleek weer enige belangstelling te bestaan van de zijde van het publiek, terwijl de beroepshandel in verband met het komend weekend hier en daar tot dekkingsaankopen overging. Voorts werden de Indonesische fondsen gesti muleerd door de verruiming in de Transfer. De tabakshoek had zelfs een levendig aanzien en hier werden ver schillende fondsen in open hoek ver handeld. De scheepv. markt was eveneens gun stig gedisponeerd en gaf verbeteringen van 2 a 3 pet. te zien voor de op Indo nesië varende lijnen. Van internat, waarden sloten Olies goed prijshoudend op 32114, nadat tevoren op 322 y, was gehandeld. Advertentie Transporten door geheel Nederland ROZENSTR. 13 TEL 20020 - 12525 BERGPLAATS VOOR INBOEDELS Advertentie BESTAANDE UIT: SOEP LOEMPIA BAMI OF NASI GORENG - KOFFIE. HAARLEM - SMEDESTRAAT 21 Advertentie betrouwbaar verzorgd door hoofdvert. Lips Slotenfabr. Advertentie waarop U het hele pak maakt. Heen en terug: naaien, blindstikken, pikeren, knoopsgaten, enz. JAN GEIJLVOET Jr., Haarlem, Tel. 13538 Sedert 1900 dè reparatie-inrichting. Advertentie Advertentie zorgl voor goed vervoer van al Uw goederen Vraagt ons inlichtingen- A. B. C. - Barrevoetestraat 2, Haarlem - Telefoon 18428, na 4 uur 14810 - 141s®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2