m „Geallieerden kunnen stand houden" Mensen op reis Chevrolet 1951 Nog deze maand bijeenkomst van plaatsvervangers van Grote Vier? UNTER eerlijk! Incident in Ierse haven bij lossen van Nederlands schip Gesprek met lezers Dijkdoorbraak gevreesd bij Zuidbroek CARNA VAL IN NOORD EN ZUID Kolenreserves van de N.S. moeten geleidelijk weer aangevuld worden Nieuwe dienstregeling brengt verbetering Wij luisteren naar Veel vast ijs voor Lemmer U..J Demonstratie voor de legatie te Dublin Wonju heroverd Hoofdprijzen prijsvraag Ned. Kankerinstituut De juist aangekomen nieuwe modellen Hier doller dan ginter, doch daar onvergetelijker optochten Internationale Bidweek ZATERDAG 20 JANUARI 1951 PAGINA 5 Nederlandse Fireflies nog niet in Noord-Ierland LARL5» ppr* -- lliiÉir- VMBB -O -ras AMERIKAANSE GENERAALS OVER KOREA VALENTINE AFGETREDEN ECHTPAAR TE ZUILEN GELIQUIDEERD Tegen ex-illegaal zeven jaar geëist Militairen komen te hulp RUSLAND MOET ZAKELIJK ZIJN De huidige treinenloop Stakende spoorwegmannen zijn gisteren in Rosslare Harbour (Eire) slaags ge raakt met vrijwillige havenarbeiders, die 7000 dwarsliggers trachtten te lossen uit het Nederlandse motorschip „Nimrod". Aan beide zijden vielen slachtoffers. Tenminste twee mannen moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Na de strijd betrok de polity de wacht in de haven. De lading van de „Nimrod" werd niet aangeraakt. Door de Ierse spoorwegstaking heeft de „Nimrod" twee weken in de haven van Dublin liggen wachten zonder zijn lading te kunnen kwijtraken. Toen de „Nimrod" in Rosslare Harbour aankwam verklaarden 25 arbeiders het schip te willen lossen, maar 100 stakende spoorwegmannen beletten de arbeiders de toegang tot de haven. Intussen hebben voor de Britse am bassade en de Nederlandse legatie te Dublin gisteren leden van de vereni ging tegen de verdeling van Ierland gepost als protest tegen de opleiding van Nederlandse piloten in Noord- Ierland. Tien mannen en twee vrou wen posten voor de Britse ambassade, terwijl zeven mannen en twee vrou wen zich voor de Nederlandse legatie hadden opgesteld. Er was geen extra politie op de been en er waren geen incidenten. Tegenstanders van de deling van Ierland te Limerick (Eire) willen Ne derlandse goederen boycotten. De slij ters van sterke drank hebben bekend gemaakt, dat er geen Nederlandse ge- hever of bier meer verkocht zal worden. Edward McAteer, een nationalistisch parlementslid van Ulster, verklaarde gisteren, dat de gevoelens van het Ierse volk zelfs nu nog ietwat milder gestemd zouden kunnen worden als er maar enige uiting van verontschuldiging van Nederlandse zijde was geweest. De Noord-Ierse premier Sir Basil Brooke heeft inmiddels gisteravond geantwoord op de Ierse protesten te gen het feit. dat Nederlands lucht- machtpersoneel in Noord-Ierland zal worden opgeleid. Sir Basil Brooke noemde deze protesten ..lomp" en een politieke manoeuvre. Hij herhaalde dat hij de Nederlandse piloten welkom heette. In verband met de bewering, die Woensdag op een protestvergadering te Dublin werd geuit als zou namelijk (Vervolg van pag. 1) Een zeer uitvoerige brief van de heer P. v. d. L. te Haarlem gaat in op het probleem van de leiders. Deze" verwijt de sociale en politieke lei ders van het volk gebrek aan onbaat zuchtigheid, soberheid en toegewijdheid. Ook deze schrijver meent, dat veel te veel in handen wordt gelegd van de Staat, zodat er geen verantwoordelijk heid voor de individuele mens over blijft. Vooral doet deze lezer een beroep op onze priesters om hun priesterlijke taak niet alleen te zien in de kerk en huisbezoek, maar om eveneens hun bes te krachten te geven aan het sociale apostolaat onzer organisaties. Zoals we begonnen met een reactie van de jeugd, willen we deze samenvatting van de 1 e- acties beëindigen met een citaat uit een brief van de heer W. Pr., die vooral het jeugdprobleem stelt. „Al met al zit ten we diep in de put. De oude en oude re thans nog werkzame generatie sterft langzaam uit. De middenmoot toont ver schijnselen van organisatorische dege neratie. De jeugd moet nog aan bod ko men. En daar zitten we dan, want deze jeugd mist organisatorische opvoeding, of erger nog: deze opvoeding is dermate mislukt, dat we bijna van een ramp kunnen spreken. We komen hiermede op het terrein van het jeugdwerk en de vraag is, of dit, onder de huidige om standigheden al dan niet gedoemd is te mislukken of al reeds mislukt is. Legio zijn de klachten daarover, dikwijls niet ten onrechte, zowel bij de mannelijke als bij de vrouwelijke jeugd. Het ver eist een aparte studie de oorzaken daarvan na te speuren, moeilijker nog zal het zijn een oplossing te vinden. Toch zal onze jeugd het komende Werk moeten doen en trachten nog te redden wat mogelijk is. I}e vaderen hebben afgedaan of zullen èerlang ver dwijnen, eensdeels door verval van krachten, anderdeels door de moeilijk heid zich aan te passen en in te stellen op deze tijd. Wij geloven te mogen ver wachten, dat slechts een behoorlijk en aan zijn doel beantwoordend jeugdwerk eerlang de mensen zal kunnen leveren, die het schip weer vlot kunnen krij gen". We hebben gemeend deze belangrij ke reacties niet aan onze lezers te mo gen onthouden en stellen ons voor in een aparte beschouwing ons antwoord te formuleren. België een uitnodiging van Britse zijde om aan deze manoeuvres deel te nemen, te nemen „tot zijn eer" van de hand gewezen hebben, wordt er van be voegde Belgische zijde op attent ge maakt, dat België niet over marine vliegtuigen beschikt. België heeft dan ook nimmer een uitnodiging ontvangen, om aan deze manoevres deel te nemen. De elf Nederlandse Fireflies, die In het kader van de samenwerking in het Noord-Atlantisch Pact gaan oefenen in Noord-Ierland, zijn daar nog steeds niet aangekomen. Toen zij Vrijdag uit de Engelse plaats Lee-on-Solent opstegen om zich naar Ulster te begeven, moesten zij wegens het slechte weer spoedig naar hun basis terugkeren. Het twaalfde toe stel, dat in Nederland achterbleef om materiaal mee te nemen, zal Maandag van Valkenburg vertrekken. -■■A"- 7 ;V: Twee Nederlandse cadetten, Van Geuns uit Zwolle (derde v. I.) en Roos uit Badhoevedorp (geheel rechts), die deel uitmaken van een groep Ne derlanders, die in Texas opgeleid worden lot gevechtsvheger, trokken aan het hoofd van een militaire pa rade door de straten van San Anto nio, nabij de vliegbasis Randolph. i Generaal J. Lawton Collins van het Amerikaanse leger en zijn collega Hoyt Vandenberg van de luchtmacht, die zojuist teruggekeerd zijn van een reis naar Korea, hebben gisteren, aldus A. P., voor een sub-commissie van de Amerikaan se senaat verklaard van oordeel te zijn, dat de verbonden legers aldaar kunnen stand houden. De democratische voorzitter van deze sub-commissie, Lyndon Johnson, ver klaarde na afloop der besprekingen, dat de generaals de senatoren een beknopt maar volledig overzicht van de situatie in Korea gegeven hadden. Een andere senator, die onbekend wenste te blijven, verklaarde aan een journalist, dat beide generaals verklaard hadden van oordeel te zijn, dat de verbonden legers kun nen stand houden. Deze senator zei, dat er met gesproken was over een vol ledig terugtrekken of een evacuatie. Noord-Korea tegen de verbonden strijdkrachten heeft geopereerd en wellicht zware verliezen, die mogelijk de helft van de sterkte bedragen, heeft geleden, zich toch nog in het Noorden schijnt te bevinden. Een patrouille van de verbonden troepen heeft gisteren het knooppunt van wegen en spoorlijnen. Wonju, her overd zonder tegenstand te ontmoeten. Er waren alleen burgers in de stad, geen Chinese soldaten. Sinds de tweede Ame rikaanse divisie 16 Januari Wonju v®r" liet, hebben geallieerde patrouilles voortdurend verkenningstochten in oe stad gehouden. Op een ander punt, 11 km. ten Zuid- Oosten van Jongwol, dat 54 km. ten Noord-Oosten van Chungju ligt, heb ben twee geallieerde regimenten, ge steund door de luchtmacht, een groep van 1000 communisten vernietigd en de rest van het sterke legeronderdeel op de vlucht gejaagd. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger deelde verslaggevers gis teren mede, dat de legerleiding niet over inlichtingen beschikt, die er op wijzen, dat de Chinese communisten be zig zijn de beste elementen van hun le gers uit Korea terug te trekken. Hij zeide, dat de sterkte der communisti sche legers in Korea niet veranderd schijnt te zijn, vergeleken bij die van de laatste weken. De woordvoerder verklaarde verder, dat het derde Chinese veldleger, dat in De administrateur voor de Amerikaan se economische stabilisatie Alan Valen tine is gisteren afgetreden en zal wor den opgevolgd door Eric Johnston, pre sident van de „Motion Picture Associa tion of America". Het Witte Huis deelde mee, dat de heer Valentine zijn ontslag had inge diend op verzoek van president Tru man. Er was tussen beiden een „op recht verschil van mening" ontstaan over „de methoden en het juiste tijd stip voor de invoering van een alge hele controle op prijzen en lonen in de V. Staten." Johnston zal niet alleen volledige bevoegdheid krijgen op het gebied van lonen en prijzen, doch ook het toezicht op alle economische as pecten van de mobilisatie. Het gerechtshof te Amsterdam behan delde vandaag de zaak tegen drie voor malige illegalen uit Zuilen, die in No vember door de Utrechtse rechtbank ieder tot vier jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, omdat zij tezamen het echt paar Pel-Weimer in een woning te Zui len met revolverschoten van het leven hadden beroofd in de nacht van 6 op 7 Mei 1945. Ter terechtzitting van het hof ver klaarde vanmorgen een agent van poli tie uit Zuilen, dat mevrouw Pel een pro- Duitse figuur was geweest, „die tot alles in staat was". De agent schilderde haar echtgenoot als een zwarthandelaar, die evenmin een betrouwbare indruk maak te, doch die in Zuilen over het algemeen als een minder gevaarlijk individu be kend stond. Als eerste verdachte stond terecht de Utrechtse magazijn-bediende J.. C. van den H., die bekende samen met J. G. B. in de bewuste nacht het huis van de fa milie Pel te zijn binnengedrongen. De procureur-generaal nam aan, dat persoonlijke motieven een rol gespeeld hadden, maar zei dit niet te kunnen be wijzen. Hij eiste wegens doodslag tegen Van den H. een gevangenisstraf van zeven jaar met aftrek. Vanmiddag ston den de andere verdachten terecht. Bij de voortgezette behandeling van de liquidatiezaak te Zuilen, Vrijdagmiddag, heeft de procureur-generaal ook tegen de tweede verdachte, de 38-jarige B.. wie ten laste was gelegd, dat hij de vrouw van Pel vermoord heeft, zeven jaar ge- eist. Tegen de 42-jarige Mien van T., de eerste vrouw van de geliquideerde Pel. werd wegens medeplichtigheid vier jaar geëist. Uitspraak 2 Februari. Troepen van de C. S. K. te Appinge- dam zijn Vrijdag in Zuidbroek aange komen om te helpen een verdere dijk doorbraak te voorkomen. Zoals bekend heeft een duiker het begeven met het gevolg, dat tal van landerijen onder water zijn komen te staan en verscheidene boerderijen bedreigd worden. In de dijk heeft zich reeds een kleine instorting voorgedaan, waardoor de kans dat de dijk zal doorbreken, is vergroot. Wel is men er in geslaagd het gat in de duiker gedeeltelijk te stoppen, maar de kracht, waarmede het water in de polder stroomt, is niet verminderd, om dat dit nu ook door gaten in de dijk stroomt. Deskundigen zijn van mening, dat het nog vrij lang kan duren, voor men de gaten in duiker en dijk dicht heeft. Ongeveer dertig woningen, waaronder een aantal boerderijen, lopen gevaar. Een aantal is reeds ontruimd. Een school en leegstaande boerderij zijn reeds beschikbaar voor hen, die door het water verdreven zijn. Een aannemersfirma, uit Hoogkerk, is Vrijdag begonnen met het inheien van stalen gootstukken, die samen een De vijf hoofdprijzen van de prijs vraag van het Nederlands Kankerinsti tuut, waarvan de baten zullen worden bestemd voor de aankoop van een in strumentarium, zijn gewonnen door: Mevr. C. M. Glazer-Schmidt, Haarlem eerste prijs een waardebon van f 5.000. Mevr. H. M. Moor-Verschoor, Rotter dam tweede prijs een waardebon van f 2.500. H. Hogenhuis, Sappemeer derde prijs een waardebon ten bedrage van f 1.500. J. van der Kooy, Maastricht vierde prijs een bon ter waarde van f 1.000. Mej. A. Gulikers, Maastricht vijfde prijs een retina kleinbeeld camera, ter waarde van f 550. wand in de dijk moeten vormen. Als deze damwand is aangebracht, zal men trachten de polder leeg te malen. In de infanteriekazeme te Assen is de alarmtoestand afgekondigd. Mocht een algehele doorbraak een feit worden, dan zullen militairen met militair ma terieel ingeschakeld worden om hulp te verlenen bij de evacuatie van de be woners van een aantal boerderijen en hun huisraad. In Kruiningen gooit een nieuwe medereiziger zijn tas en hoed in het net, laat zich met een gewoontegebaar in de hoek zakken en slaapt meteen. De conducteur zigzagt door het gan getje en knipt de kaartjes. „In Roosendaal overstappen", vertelt h(j ons en tikt met zijn tang tegen de leuning om onze buurman te wekken. Een tweede roffel heeft ook geen re sultaat. Plaatsbewijsastublief' grijpt de conducteur de slaper bij zijn schouder. De oogleden schuiven even open, de man zucht en slaapt door. De con ducteur buigt zich naar het raam. en laat zijn tang als een mitrailleur tegen het venster kletteren. „Ver...." springt het slachtoffer overeind en kijkt verwilderd om zich heen. De conducteur, een beetje sagerijnig type, vraagt bars om het kaartje. „En U wil voortaan wel geen kracht termen naar mijn hoofd slingeren, meneer", vraagt hij giftig. De reiziger wrijft de slaap uit zijn ogen „Krachttermen, ach man. zeur niet". „Zeur niet, zeur niet'. Wie zeurt er hier?" schiet de conducteur uit zijn ,,'t wordt hoe langer hoe mooier. Wie is er begonnen?" Het ene woord haalt het andere uit, het wordt een complete treinrel. „En nou is het genoeg" meent de Conducteur, „geef mij uw kaartje maar, dan zult u er wel meer van horen". „Ik prakkezeer er niet over!" kettert de slaperige venijnig terug. Daa laat ik u in Bergen op Zoom uit de trein zetten", concludeert de conducteur en verdwijnt. Dit incident gro,eit uit tot een uit wisseling pan gedachten tussen alle reizigers. ,*s weer een typisch staaltje van ^laatsheririi.rSm,e italiteit» betoogt een uitverkoop oeruit-jasje-pas-uit-de hu i.a p' "Uto ontwaken was, zoals di e,ï„.een- niet erg elegant. Een con dirp„tlTi mo.et dat. weten en zich niet is service r, kuif 9ePikt voelen. Dat goed het uthoud je nou voortaan vrann- ifr antwoord op de voloende ziin o'n zijv wii nr> reis? Wi-j ncn". °m de Spoorwegen te die- Act tiert entte ■taan in onze Showrooms, Overtoom 197-205, ter bezichtiging. Levering op korte termijn, doch in beperkte mate. op basta van gedeeltelijke betaling in dollars, waarbij wij desgewenst opdracht- gevers behulpzaam kunnen zijn. AMSTERDAM - TELEFOON 82525 Van gezaghebbende zijde wordt door U.P. te Londen vernomen, dat de Wes terse mogendheden waarschijnlijk begin volgende week zullen antwoorden op de nota, die Moskou op Oudejaar heeft ge zonden betreffende een bijeenkomst der vier mogendheden. Genoemde kringen zeggen, dat de Westerse mogendheden er mee instemmen, dat de plaatsvervan gers van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier een agenda opstel len voor een ministers-conferentie. Men zal er echter op staan, dat de agenda niet tot Duitsland beperkt blijft. Het Westen zal ook om opheldering vragen over onduidelijke passages uit de Rus sische nota van 31 December. De situatie in het Verre Oosten zal niet op de agenda van de voor gestelde bijeenkomst voorkomen. Men verwacht, dat de plaatsvervangers in Parijs of Londen zullen samenkomen. Functionarissen van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zeg gen, dat het antwoord van het Westen geen enkel verband houdt met het conflict in het Verre Oosten. Men zegt, dat dit een separate kwestie is. Ver nomen wordt, dat rrjen het Verre Oos- ten van de agenda liet vallen, omdat men voelt, dat men die kwestie niet met succes kan bespreken zonder China. Men gelooft, dat de plaatsvervangers nog deze maand zullen samenkomen. Het Westen zal er ook op staan, dat Rusland toont zakelijk te willen zijn en niet naar een nieuwe gelegenheid voor pro paganda te zoeken. Als de Russen het Oostenrijks verdrag zouden onderteke nen, zou dit als zulk een gebaar be schouwd worden. (Van onze Limburgse redacteur) Tussen ons Noordelijk Carnaval en dat in Zuid-Europa zijn overeenkomsten en verschillen. Deze worden bepaald door herkomst en klimaat. Men neemt aan, dat het Carnaval uit het Midden-Oosten, Egypte, wellicht zelfs uit het land der Sumeriërs, via de Romeinen naar Europa kwam, dat de Februalia er hun vorm aan gaven, en dat we met een lentefeest to doen hebben. In ons minder mild klimaat valt de Vastenavond evenwel midden in of aan het eind van de winter. Een oud Germaans volksgebruik: het uitdrijven van de winterbeer, nóg in de zotternij dier dagen te herkennen, verenigde zich er mee. Overigens vertoont een Carnaval te Maastricht, te Keulen, te München, to Nice of Viareggo of Acireale (Sicilië) in grote trekken hetzelfde karakter. In Zuid-Europa is het Carnaval ge woonlijk wel een lentefeest; dan bloeien ginder mimosa en perzikbomen en op Sicilië zelfs onze gewone appelaren. De pluk van citroen en ensinaasappels is al begonnen, wat echter niet uit sluit dat het zelfs daar n°S sneeuwen kan. Op Carnaval 1929 vroor en sneeuw de het ook te Nice <?n in 1948 lag te Marseille de sneeuw rijkelijk De late winter kenmerkt zich ginder gewoon lijk door helder, zonnig en overdag lek ker en zelfs goed weer, doch regenweer is al evenmin uitgesloten. Ook daar, doch dit komt alleen maar bij hoge uitzondering voor, kar, een optocht en dus ook een bloemencorso verregenen. Dit is ginder niet zozeer een strop als hier, waar zo'n stoet maar een keer trekt. Ginder, waar men er ook schatten gelds aan besteedt, wordt de cavalcade voor drie of vier keer aan gekondigd; men verdeelt dus het ri sico. In dit veel drogere klimaat, met weinig regenval, kan men ook werk maken van straatversiering. Vooral die van Nice, van de place Massena, werd internationaal vermaard; ze kan inderdaad, met haar fantastische figu ren tegen de gevels en over de stra ten, iqts feërieks opleveren. Natuurlijk kan ons Zuiden, met zijn bescheiden geldmiddelen, niet tegen zo iets en nog minder tegen de waarlijk imposante optochten concurreren. Te Nice worden deze, als zijnde een der grootste attracties voor vreemdelingen verkeer, feitelijk door de gemeente ge financierd. In Italië, als te Acireale en te Viareggio (bij Pisa) stimuleert men deelname aan de stoeten door rijke prij zen en premies in geld; Viareggio stelt hiervoor niet minder dan 50 millioen lire of rond 300.000 gulden ter beschik king! Wanneer men weet wat de grote praalwagens kosten, met welk vernuft deze worden opgebouwd en hoeveel maanden daaraan besteed, mag dit niet verwonderen. Er zijn van die gevaar ten, die een hoogte van 10 tot 12 meter bereiken, die vol fantastische, in alle onderdelen bewegende constructies staan, bemand v orden met tientallen gemaskerde en verklede vierders. Zulke wagens kosten dan ook duizenden gul dens. Men ziet echter, zelfs in de op tochten van het mondaine Nice, van die flodderige typen en groepen, als kerels in vodden, met een vogelkooitje, waar in een bokking, die ook hier zo in trek zijn. We constateren verschil in de stijl dei viering. Deze' is, aan de azuren kust. dit zal misschien menigeen verwonde ren veel minder dol en uitgelaten dan hier. Ofschoon we ons daar in wijn- landen bevinden, merkt men er nauwe lijks een bedronkene op. De echte Lim burgse „vastelaovendsgekke" zullen de viering daar misschien wat kalm vin den. Ligt hier het geweld der zotternij in de dolle Maandag, ginder is het voor al de „Mardi gras". Op Maandag werkt men als gewoon. Fuift men hier zo laat mogelijk de nacht in soms niette genstaande regen en sneeuw daar, onder een vriendelijke sterrenhemel m de vroege lente, staakt men de vrolijk heid op straat vóór middernacht. Ook de bals, die wel in bepaalde kleu ren van verkleding gehouden worden, schijnen minder wild te wezen dan bij ons. Wanneer we b.v. het Mardi-gras- bal van Acireale op Sicilië vergelijken met de Redoutebals van Maastricht, dan overtreffen de laatste het dansfeest op Sicilië wel in vaart en hartstochtelijk heid. De bezwaren die men hier hoort maken tegen uitbundigheden met Vas tenavond, hebben ginder dan ook wei nig zin. Het vermaarde evenwichtige der Latijnse volken demonstreert zich ook met Carnaval. Men eoekt het bij ons meer in zotheid, aan de Middellandse Zee streeft men ook naar schoonheid. Men weet aan de drie dolle dagen dan ook een daverend slot te maken. De symbolische Koning Carnaval een levende prins Carnaval zoals in de Maas- en Rijnlanden kent men er niet wordt op Dinsdagavond feestelijk verbrand, onder het afschieten van een formidabel vuurwerk. Te Nice gebeurt dit aan het strand, aan de voet van de Mont Boron, te Acireale op het prachtige, intieme plein met zijn barok kerken. Een pakkend slot dat bij ons iets benaderd werd door de begrafenis van de „kermisman" te Gulpen (in de zomerl en door het verdrinken van Bacchus te Roermond. Verkleding en maskering, hoewel toegelaten, zijn er lang niet zo algemeen als hier. ^Grote groepen vierders achter harmonica ol trompet komen er weinig voor, doch de „bataille de confetti" te Nice, waar 's avonds heel de bevolking aan mee doet, overtreft onze verbeelding! (Van onze correspondent) In aansluiting op de in ons blad van gisteren reeds gepubliceerde bekendma king van het ministerie van Verkeer en Waterstaat betreffende de beperking in de treinenloop deelde ir. F. Q. den Hol lander, president-directeur van de N.S., ons nog het volgende mee: Het huidige kolentekort is niet plotse ling ontstaan, doch men heeft het gelei delijk zien groeien. Reeds kort voor de Kerstdagen was de reservevoorraad, in normale omstandigheden voor twintig dagen toereikend, tot een hoeveelheid voldoende voor vijf dagen teruggelopen. Voor de Kerstdagen, met drie Zondagen!, en de jaarwisseling is toen het Rijks- kolenbureau bijgesprongen. Door deze overigens zeer gewaardeerde hulp moes ten de locomotieven behalve met kolen ook met cokes gestookt worden, een omstandigheid, die het werk van het locomotiefpersoneel technisch verzwaart. Toen ook deze maatregel onvoldoende bleek, is men, in de verwachting van een snelle verbetering in de situatie, er stilzwijgend toe overgegaan de stoom treinen in te korten. Op dat ogenblik, bij het begin van het nieuwe jaar, hadden enige belangrijke locomotiefdepots nog slechts een kolen- voorraad voor een halve dag. Weliswaar is deze thans weer tot een voorraad voor i vijf dagen gestegen (nog geen 10.000 ton), doch de reserve zal eerst weer 30.000 ton veertien dagen bedrijfsvoe ring moeten bedragen, eer de huidige maatregelen weer ongedaan kunnen worden gemaakt. Dit zal overigens zo snel als dit mogelijk is, maar geleidelijk geschieden. De thans genomen maatregelen hebben alle tot doel zo veel mogelijk kolen- tractie door olie- en electrische aandrij ving te vervangen. Daarom is men uitge gaan van het principe om, behoudens misschien een enkele uitzondering, ten Westen van Apeldoorn en Amersfoort alsmede op de geëlectrificeerde lijnen in het Zuiden uitsluitend electrisch ma terieel te gebruiken. Voor de N.S. zelf maken deze maatregelen, m.n. het veel intensiever gebruik van de olie versto kende diesels, die tot nu toe op Zondag Intentie voor ZONDAG 21 JANUARI: Terugkeer eri onderwerping van de afgescheiden christenen in Europa. niet reden, de bedrijfsvoering veel kost baarder. doch het economisch leven van ons land stelt nu eenmaal deze eis. In totaal zullen 15.000 km. per dag op olie of electriciteit verreden wor den i.p.v. op kolen. Hierdoor bespaart men 300 ton per dag, waar nog 100 ton bezuiniging uit het interne bedrijf bij komt. Overdag zullen 45 locomotieven koud staan. Het personeel hiervan zal thans in sneller tempo de omscholings cursussen voor electrisch materieel kunnen volgen, terwijl velen van hen na de drukke dagen met Kerstmis en Nieuwjaar nog vacantie te goed hebben. Hoe de situatie ook moge verlopen, In Mei zal de nieuwe dienstregeling in ieder geval verbetering brengen, doordat dan het nieuwe binnenlandse D-trein- materieel en de electrificatie naar het Oosten voltooid zullen zijn. Eén plaats zal echter ongetwijfeld juichen: Apeldoorn. Tot nu toe heeft het vergeefs gesmeekt, dat de D-treinen daar zouden stoppen. Nu moét het, omdat men van trein of (bij getrokken materieel) van locomotief moet verwisselen. De reizigers zij er tenslotte op gewe zen, dat alle electrische aansluitingen van Apeldoorn naar Amsterdam door gaan, en die van Amersfoort naar Rot terdam en Den Haag. Advertentie HUNTER: de E x p o r t-V i r g i n I a van b I ij vend goede kwaliteit ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.30 platteland. 8.40 militairen, 9.12 sport, 9.15 verzoekprogr., 9.45 „Geestelijk leven", causerie. 10.00 Instrumentaal trio. 10.25 „Met en zon der omslag". 10.50 amusej^muz., 11.15 cabaret. AVRO: 12.00 klemkunstprogr. uit Langedijk, 12.40 jeugd, 13.00 nieuws. 13.15 mededelingen. 13.20 Musette-ork.. 13.50 „Even afrekenen, heren!", 14.00 gram., 14.05 boeken. 14.30 gram.. 14.45 film, 15.20 cabaret, 16.00 dansmuz., 16.30 sportrevue. VARA: 17.00 kinderen, 17.25 „De dood van apotheker Dekkinga", hoorspel, 17.45 pianomuz., 19.00 sport, 18.15 nieuws. VPRO: 18.30 korte kerkd. IKOR 19.00 kinderd., 19.35 bijbelvertel- ling. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 actuali teiten. 20.15 omroeporkest en solist, 21.05 „Bloeien", praatje, 21.10 „Paul Vlaande ren en het Madison-Mysterie" hoor spel, 21.50 amusem.muziek, 22.15 hersen- gymn., 22.40 lichte muziek, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 8.00 niuews. 8.15 gram., 8.25 Hoogmis. NCRV 9.30 nieuws, 9.45 gewijde muziek. IKOR: 10.00 godsd. causerie, 10.30 Ned. Herv. kerkd. NCRV: 12.00 orgelconcert. KRO: 12.15 Apologie. 12.35 gram., 12.40 lunch concert, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws. 14.20 lunchconcert. 13.40 „Uit het Boek der Boeken". 13.55 pianotrio, 14.30 Con certgebouworkest en soliste, 15.35 „Vra gen van deze tijd", 16.40 „Kath. thuis front overal", 16.45 gewijde muz. NCRV: 17.00 Geref. kerkd.. 18.30 gram.. 18.35 gewijde muziek. 19.15 Kent gij uw bij bel?, 19.30 nieuws. KRO: 19.45 actuali teiten, 19.52 boek, 20.05 de gewone man, 20.12 gevar. progr.. 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, Home service, 330 m.: 12.30 „Music Magazine", 14.40 opera muziek. 17.00 BBC Midland Light Or chestra. 19.15 Philh. Orkest en solist. BBC, light progr.. 1500 en 247 m.: 14.30 gevar. muziek, 15.30 lichte muziek, 20.30 orkestconcert. 0.15 orkestconcert. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 symphonie-orkest en so listen, 13.20 licht orkest en solisten. 17.30 dansmuz.. 18.00 Philh. Orkest en solist. 22 45 dans- en amusem.muziek. 0.10 Mu- sette-orkest. 0.30 dansstrijkorkest. BRUSSEL, 324 m.: 12.32 licht orkest en soliste. 14.00 operamuziek. 484 m.: 12.08 omroeporkest en soliste, roeporkest, 20.00 symphonie-orkest en 13.15 verzoekprogr., 14.30 Zwitsers om- solisten, 21.50 lichte muziek. FRANKRIJK, nationaal progr.. 347 en 249 m 12.00 orkestconcert, 15.47 „Pas- stonement", opera. 17.45 orkestconcert. 20 00 licht orkest en solisten, 21.30 gevar. programma. MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 zendersluiting, 9.00 nieuws. 9.10 gram. VPRO: 10.00 „Voor de oude dag", 10.05 prot. kerkd. VARA: 10.20 kinderen, 10.35 vrouw, 10.50 zieken, 11.45 fluit en piano, 12.00 gram.. 12.15 dansmuz., 12.30 land- en tuinb., 12.33 platteland. 13.00 nieuws, 13.15 mid denstand, 13.20 Metropole-orkest, 13.45 gram., 14.00 „Vallende sterren en ster renregens", causerie, 14.15 Nederlandse kamermuz., 14.50 „Maja Stina", hoor spel, 15.50 gram., 16.00 jeugd. 16.30 zen dersluiting, 18.00 nieuws, 18.15 militair comment., 18.35 orgelspel. 18.50 rege- ringsuitzen.„Ontwikkelingsgeschiedenis van de landbouw in Indonesië", 19.00 parlementair overz., 19.15 cello en pia no, 19.45 „Bouwplan en vruchtopvolging op akkerbouwbedrijven", 20.00 nieuws. 20.05 radioschaakwedstr. Noorw.—Ne derland, 20.06 actualiteiten, 20.15 instr. sextet, 20.45 cabaret. 21.20 dansmuziek. 21.45 „Het agrarisch congres P. v. d. A causerie. 22.00 Philh. Orkest en so liste, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto. 23.20 film, 23.40 gram. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7.00 nieuws. 7.10 sport. 7.15 prot. kerkd., 7.30 zendersluiting, 9.00 nieuws. 9.10 gram., 9.15 zieken. 9.30 gram., 10.30 prot. kerk dienst. 11.00 gram., 11.15 gevar. muziek. 12.33 orgelconcert, 13.00 nieuws, 13.15 mandolinemuziek. 13.45 gram., 14.00 schoolradio, 14.35 gram., 15.00 cello en piano. 15.30 vocaal-ensemble, 15.45 bij bellezing, 16.30 zendersluiting. 18.00 kin deren. 18.15 sport. 18.30 verzoekprogr.. 19.00 nieuws, 19.15 Engelse les. 19.30 boek. 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws. 20.05 radioschaakwedstr. Noorw.—Neder land. 20.06 symphonie-orkest. 21.05 „Jan Pieterszoon Coen", hoorspel, 21.40 salon orkest. 22.10 Internationaal Evangelisch comment.. 22.20 kamerkoor, 22.45 prot. kerkd.. 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC. Home service, 330 m.: 14.10 orkestconcert, 16.20 strijk- ensemble en soliste, 19.30 BBC Northern Orchestra. BBC. light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 licht orkest en soliste. 13.00 gevar. muz.. 13 45 BBC Welsh Orchestra. 16.00 strijk orkest en solist. 16.45 lichte muz.. 22.00 variété-orkest en solist. 23.30 dansork., 0.15 licht orkest en solist. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem.orkest, omroep orkest en solisten, 13.20 licht orkest en solist. 15.40 amusem.muziek. 16.30 rhyth- mische muziek, 17.05 romantische ka mermuziek. 18.00 carnavalsliederen, 20.05 Philharm. Orkest. 22.40 klassiek concert, 0.35 dansmuziek. BRUSSEL. 324 m.: 12.15 Instrumentaal trio, 12.40 Instrumentaal trio. 15.00 om roepkoor en -orkest en solisten, 16.00 Radio-Universiteit, 17.10 lichte muziek. 18.00 Franse les. 20.00 altviool en piano, 21.15 omroeporkest. 22.15 Vlaams progr., 484 m.: 12.00 lichte muziek. 19.25 jazz- muz., 21.15 pianorecital, 23.00 dansmuz. FRANKRIJK, nationaal progr.. 347 en 249 m.: 12.30 „Le fiancé de Margot", operette. 13.15 „Chonchetle". opera buf- fa. 16.00 kamermuziek, 17.30 dansmuz 20.30 symphonie-orkest en solist. 23.20 solistenconcert. Een der enorme jeestwagens tijdens het Carnaval te Nice. Na een worsteling tegen het ijs van bijna twaalf uur op het IJsselmeer zijn hét stoomschip „Jan Nieveen" en de sleepboot „Orion" in de haven van Lem mer teruggekeerd. Om elf uur Vrijdag morgen is de „Jan Nieveen" vertrokken met de sleepboot. Langzaam maakten zij vorderingen. Op tien kilometer afstand van Lemmer zat zo veel ijs tot aan de grond toe, dat het onmogelijk was er door te komen. Men maakte vorderin gen van een halve meter. Deze reis over het IJsselmeer had ook de bedoeling om een olietanker van de Shell-maatschappij uit het ijs te vertos sen. Deze boot zit al drie dagen in het ijs bekneld op ongeveer drie kilometer uit de kust en heeft de noodvlag in de mast. Aan boord bevinden zich een viertal personen. De beide boten zijn de tanker op twee kilometer genaderd, maar konden de boot niet uit het ijs verlossen. Met het s.s. „Veendam" van de Holland- Amerikalijn, vertrok vandaan naar New York Z. Em. Thomas Kardinaal Tien. Via New York zal hij doorreizen naar Hongkong Hij heeft de Rome de viering van het HeJig Jaar meegemaakt. Daarna heeft ce kardinaal een korte reis door Euopa gemaakt en ook ons land bezocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5