Meer dan 125 doden door lawines in de Zwitserse Alpen en in Oostenrijk V.S. beschuldigen China in resolutie van agressie MIJNWERKERS ZIJN BEREID LANGER TE WERKEN Eén dode en drie gewonden bij steekpartij in Nijmegen Nog onzekerheid over vele personen Zweeds schip in brand Sterke was van de Rijn verwacht De moeilijke kolenpositie De Nederlanders in Korea houden zich kranig Tot hoofd en hart Vulkanische uitbarsting eist minstens 23 doden NIEUWE LAWINES TE VERWACHTEN Vele plaatsen van de buitenwereld afgesneden RUSLAND BESCHULDIGT OPNIEUW FRANKRIJK EN ENGELAND Nieuw voorstel van Aziatische landen te verwachten Methyl-alcohol voor brandewijn verkocht Wordt Zaterdagse werk tijd verlengd? ,De helden van Wonju Het weer. India tegen koers van Amerika V.N. NAAR PARIJS? MAANDAG 22 JANUARI 1951 74e JAARGANG No. 24977 SNEEUWRAMP IN DE ALPEN Inzake herbewapening van Duitsland Gehele bemanning, op scheepsjongen na, gered Massale vergiftiging in dorp in Joegoslavië FALCON REGENKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. D. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W, Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hét recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. I SPOOR WEG VERBINDINGEN I VERBROKEN -. i llüfllO NfRIJ/K GE/SOlEERo] GcB/ED I INNS&^OCKI GOT T HARD *(#VALSv j )f»40BtT2' nt-Atr DORPEN O OOR DE NEER. STORTENDE SNEEUWMASSA'S GEÏSOLEERD .UGANO l MILAAN Zware sneeuwstormen hebben Zaterdag en Zondag gewoed boven Zwitserland, Italic en Oostenrijk. Met donderend gjeweld stortten in de Alpen lawines neer. Volgens U.P. heeft de ramp tot nu toe reeds meer dan 125 doden geëist, ter wijl bovendien een groot aantal anderen worden vermist. In Zwitserland zou den reeds 75 doden geteld zijn, in Oostenrijk 47 en in Italië 6. Onder de vermis ten bevinden zich 200 arbeiders, die geïsoleerd werden op de Gross-Glockner in Oostenrijk. „Er bestaat weinig kans dat zij de ramp zullen overleven", zo heeft de politie verklaard. Huizen werden vernield, spoorbanen versperd, vele plaatsen van hun verbinding met de buitenwereld afgesneden. Reddingsploegen werden bjj hun arbeid door de lawines verrast en zelf bedolven. Nog verkeert men in onzekerheid over het lot van vele toeristen en bergbewoners, die van de buitenwereld zijn afgesneden. Telefoonverbindingen zijn op vele plaatsen verbroken. Het gevaar van nieuwe lawines houdt aan en bemoeilijkt het red dingswerk, dat herhaaldelijk gestaakt moet worden. De spoorwegverbindingen met de wintersportplaatsen zijp gestremd. De Sint Gothard-spoorlijn is op vier plaatsen versperd. Davos en Arosa zijn geïsoleerd. Onze Zwitserse correspondent telefo neerde ons Zondagavond uit Zurich: Vrijdagmiddag lichtte de Zwitserse „Verkebrszentraie" de bevolking en de ski-liefhebbers nog in over de toestand van de sneeuw in de Alpen. Enkele uren later vond in Zernez Graubünden het eerste lawine-ongeluk plaats. Een wegwerker werd bedolven. De reddings- eolonne, die op weg ging om de bedol ven arbeider te redden, werd zelf door een tweede lawine verrast en eveneens door de sneeuwmassa's bedolven. Een tweede reddingskolonne werd door een derde lawine overvallen. Zeven mensen en enige honden die bij deze reddings ploeg behoorden, vonden een graf in de sneeuw. Zaterdag kwam een nieuwe ongeluks- boodschap uit Andermatt, een stil en vreedzaam dorp op twee uur afstand van de St. Gotthardtunnel. Wij begaven ons per eerste gelegenheid met de trein naar de plaats van het ongeluk. Het was laat in de nacht toen we Ander matt bereikten. In het gewone dagelijk se leven is het stil in dit dorp in de bergen, thans troffen wij er wenende vrouwen aan en talrijke militairen. De gehele dorpsbevolking was op de been. Met houwelen en schoppen sloegen de mensen de sneeuwmassa's uit elkaar en zochten naar de slachtoffers. Andermatt gold tot dusverre als 'n lawine-vrij gebied. Voor de eerste keer sinds mensenheu genis stortten hier de lawines omlaag. De eerste lawine vernietigde midden in het dorp twee woonhuizen en rolde tenslotte in de rivier de Reuss, waar ze bleef liggen. In eei van deze huizen woonden drie families met in totaal tien personen. Negen ervan werden bedol ven. De vader van de ene familie w'erd door de luchtdruk opzij geworpen en bracht er het leven af. Een tweede la wine stortte zich op het hotel „Drer könige". De gasten, die zich in dit hotel bevonden, konden gelukkig tijdig een goed heenkomen zoeken. Het hotel werd zwaar beschadigd. De sneeuwmassa's drongen door tot in de keuken. De la wine sleurde ook een stal met een knecht, die er zich juist in bevond, en het vee mee. Andermatt is een vestingstadje in de Alpen. De soldaten uit de vesting schoten met motieren op de sneeuwmassa's om verdere ongeluk ken te voorkomen. Van de mensen die onder de sneeuw bedolven waren, konden enkele levend, zij het zwaar gewond, geborgen worden. De red dingsploegen werkten de gehele nacht. Ook twee kazernes werden in Andermatt door de lawines vernield, waarbij twee militairen om het leven kwamen. Toen wij Zondagvoormid dag weer te Zürich arriveerden, hoorden wij nieuwe berichten over ongelukken. In verschillende delen van Zwitser land en wel in de kantons Graubünden, Wallis, Uri en Glarus vielen zware la wines, die overal slachtoffers eisten. Engadin met zijn herstellingsoorden en sportplaatsen is van de buitenw.ereld afgesneden. In Engadin sleurde een la wine het station van Monschein met zich mee, waarbij de stationschef en een ambtenaar onder de sneeuw begraven werden. De uit vier personen bestaande familie van een spoorwegwachter werd zwaar gewond. De spoorweg naar Sankt Moritz, Davos, Arosa is door de zware sneeuwmassa's op talrijke plaatsen be dolven. De lawines sleurden reusachti ge boomstammen mee en bedolven stra ten, telefoonleidingen en spoorwegen. Volgens de laatste berichten zouden in Zwitserland nog een twintigtal per sonen onder de sneeuw begraven zijn. Een trein, die op weg was naar Arosa, bleef in de tunnel steken, doordat de uitgang door lawines geblokkeerd was. De reizigers moesten de nacht door brengen in de tunnel. Talrijke mensen, die met het weekend op reis gingen, bleven onderweg steken en kunnen voorlopig niet terug. Sedert een halve eeuw zijn in geheel Zwitserland niet zulke zware lawine-ongelukken voorge vallen. Van uur tot uur komen nieuwe berichten over het neerstorten van la wines binnen. Het aantal dodelijke slachtoffers stijgt met het uur en het zal zeker tot Dinsdag duren eer het juiste aantal slachtoffers bekend is. De sneeuwval houdt nag steeds aan. Men moet helaas rekening houden met de mogelijkheid van verdere lawines. In Tyrol waren reddingsploegen niet in staat de lijken te vinden van acht mijnwerkers te Tux, die Zaterdag be dolven werden. Op de Schneeberg, on geveer 50 km ten Zuiden van Wenen, zijn twee skilopers door een lawine weggevaagd. De Zugspitze, Duitslands hoogste bergtop, is sinds Vrijdagmiddag door sneeuwstorm en lawines geheel van de bewoonde wereld afgesloten. Red dingsploegen zijn dag en nacht bezig telefoon en electriciteitskabels en de spoorbaan vrij te graven. Als gevolg van zware sneeuwval is Zaterdagavond in Besangon een hoge schoorsteen ingestort en terecht geko men op het dak van een boerderij. Drie personen vonden de dood. Het Russische persbureau Tass heeft Zondagochtend de tekst bekend gemaakt Van een Sovjet-nota aan Frankrijk en Engeland in antwoord op de nota's van deze landen over de herbewapening van M'est-Duitsland. Deze beide nota's waren Weer een antwoord op een beschuldiging Van de Sovjet-Unie, dat beide Weste lijke mogendheden hun verdragen met de Sovjet-Unie hadden geschonden. Deze beschuldiging herhaalt de Sovjet-Unie bi haar nieuwe nota. Het verweer van de Westelijke mo gendheden, dat de aangegane internatio nale overeenkomsten een defensief ka rakter dragen, noemt de Sovjet-nota ,,m strijd met de feiten". Zij acht het „niet langer een geheim, dat het Atlantische Na direct om hulp te hebben ver docht, is de gehele bemanning van het Zweedse schip „Bie" in de afgelopen "acht ten Zuid-Oosten van de Doggers- b?nk in de reddingboten gegaan. Om vbf uur vanmorgen zijn allen, met uit- *ondering v-an een scheepsjongen, die v'ermist wordt, door het Amerikaanse stoomschip „Washington" aan boord ge- tomen. Een van hen, de leerling-machi- "'st, heeft ernstige brandwonden opgelo pen. Het schip stond n.l. in brand toen "c bemanning de „Bi#" verliet. De „Washington" wordt in de loop de middag in Rotterdam verwacht. sohï scheePvaartkringen te IJmuiden ep_ m.®n bet mogelijk, dat de „Bie" op J: Sel°pen is, daar het zich in nog niet geveegde zone bevond. pact tegen de Sovjet-Unie en de volks democratieën is gericht" Dat men de herbewapening van West- Duitsland wil verdedigen door te wijzen op de grootte van het Sovjet-leger en de beweerde herbewapening van de Oost- Europese landen acht de Sovjet-nota een poging om de aandacht van het mensdom af te leiden van de Duitse herbewape ning. De Sovjet-Unie beschuldigt Frankrijk van discriminerende praktijken in de handel met de Sovjet-Unie" en verwijt dit land, dat het in de V. N. steeds tegen de ontwapeningsvoorstellen der Sovjet delegatie heeft gestemd. De Franse klacht over Ruslands er kenning van de opstandelingenregering van Ho Tsji-Minh in Indo-China wordt in de nota van de hand gewezen, daar „deze kwestie geen betrekking heeft op het Frans-Sovjet-Russische verdrag". Tenslotte vergelijkt de Sovjet-nota de Brits-Franse houding met die van Hit- Ier, Mussolini en de Japanse leiders, „die eveneens hun agressieve plannen smeed den, terwijl zij spraken over „het gevaar van communistische agressie". Diplomatieke kringen te Londen wa ren de mening toegedaan, dat de Russi sche antwoorden aan Engeland en Frankrijk geen invloed zouden hebben op de politiek der beide landen. Men weeg er op, dat van Russische zijde geen poging is gedaan om het Brits-Russische bondgenootschap van 1942 en het Frans- Russische vriendschapsverdrag van 1944 op te zeggen. In gezaghebbende kringen te Parijs is verklaard, dat het Franse ministerie van Euitenlandse Zaken het Russische ant woord heeft ontvangen. Het werd bestu deerd. Honderdduizenden tonnen sneeuw zijn in het Alpengebied met donderend geweld van hellingen en bergtoppen in de dalen gestort. De enorme sneeuwlawines slepen in hun tomeloze vaart rotsblokken en bomen mee; vaak worden ook woonhuizen en stallen voor vee vernietigd. Het aantal slachtoffers van de „witte dood" stijgt met het uur, naarmate de reddingscolonnes met hun droeve werkzaamheden vorderen. De V. S. hebben Zaterdag bij de Politieke Commissie der Verenigde Naties als enig land een resolutie ingediend, waarin communistisch China als aanvaller in Korea gebrandmerkt wordt. De resolutie verlangt, dat alle staten der V.N. zich van steun aan de agressor zullen onthouden. Een commissie uit de V.N. zal na moeten gaan welke maatregelen tegen China dienen te worden genomen, terwijl de voorzitter der Algemene Vergadering twee personen zal aanwijzen, die, tezamen met hem, een „commissie voor het verlenen van goede diensten" vormt om de Koreaanse oorlog op vreedzame wijze te doen eindigen. De resolutie kreeg in de zitting van de Politieke Commissie de steun van zes Zuid-Amerikaanse staten, Griekenland en Turkije. De gedelegeerde van India verzette zich tegen de resolutie, evenals Indonesië, Irak en Tsjechoslowakije. Er viel nog geenbeslissing, daar de vergadering tot heden werd verdaagd. Men verwacht, dat de twaalf Aziatische landen een nieuwe resolutie zullen indienen. de V.N. gedeeltelijk aanvaardt en ge deeltelijk niet. Het houdt eveneens ge deeltelijk een verzoek om opheldering en gedeeltelijk een aantal tegenvoorstel len in en de beste manier om het te waarderen zou een onderzoek van de tegenvoorstellen zijn, aldus Rau. In de Joegoslavische grensplaats Subo- tic en in het dorp Skorinovac in Wodwo- dina heeft zich een ernstig geval van massavergiftiging door het drinken van methyl-alcohol voorgedaan. Reeds meer dan twintig personen zijn gestorven en een ander twintigtal verkeert in ern stige toestand. Een boer te Skorinovac had honderd liter methyl-alcohol gekregen van zijn zoon, die het gekocht had voor het poli toeren van meubels. Hij vond dat het vocht goed van smaak was. mengde het met water en suiker en bracht het aan de man als brandewijn. Een buurman, diens broer, zuster en een vriend, stier ven kort nadat zij ervan gedronken had den. Ook de boer zelf en een vriend be zweken er aan en eveneens een tiental familieleden die op rouwbezoek kwamen en van de „brandewijn" proefden. De dorpsgenoten van de omgekomenen dachten, dat de sterfgevallen aan cholera te wijten waren en gingen ook de „bran dewijn" drinken menend dat zij daar door aan besmetting zouden kunnen ont komen. Dit veroorzaakte nog meer slachtoffers. In totaal lijden nu een paar honderd mensen aan vergiftigingsver schijnselen. In verband met de hoge afvoer uit Zwitserland, tengevolge van sterke dooi. en de grote afvoer van de Neckar wordt verwacht, dat de waterstand te Lobith nog gedurende enige da|en zal stijgen en waarschijnlijk binnen enkele dagen een stand van 15 meter zal over schrijden. Naar alle waarschijnlijkheid zal men in de Limburgse mijnindustrie de extra productie, weike de minister van Economische Zaken heeft gevraagd met het oog op het tijdelijk tekort aan industriekolen, trachten te bereiken door in de periode van 1 Februari tot 15 April de Zaterdagse werktijd van zes uur op te voeren tot acht uur, met uitzondering echter van de Zaterdag voor Pasen. Over die mogelijkheid werd ook reeds in de j.l. Donderdag aan deze materie gewijde vergadering van de Mijnindustrieraad van gedachten gewis seld. Verlenging van de werktijd op de vijf gewone werkdagen zal voor de mijnwerkers zelf minder bezwaarlijk zijn, maar stuit, in verband met het drie- ploegenstelsel in de mijnen, op allerlei technische bezwaren. In deze vergade ring van de Mijnindustrieraad werd ook aan het invoeren van verschillende werkzondagen gedacht. Men besloot echter de beslissing over te laten aan de betrokken vakorganisaties. In verband hiermede hielden Zondag de Nederlandse Katholieke Mijnwer- kersbond en de Algemene Ned. Mijnwer- kersbond besturen-conferenties, teneinde het standpunt van hun afdelingen te ver nemen. De beide andere organisaties, de Protestants Christelijke Mijnwcrkersbond en de Algemene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf, zullen zich Dinsdag over deze kwestie beraden. In de vergadering van de Katho lieke Bond, welke met zijn 18.500 leden ver in de meerderheid is, heerste nagenoeg geen verschil van mening over de plicht van de mijn- werkers om aan het verzoek van de regering te voldoen. Wel werden vele suggesties gedaan, waarmede het hoofdbestuur bij het bepalen van zijn definitieve standpunt rekening zal houden Zeer waarschijnlijk zal deze bond zich uitspreken voor ver lenging van de Zaterdagse werkdag. Mogelijk echter zal hij vrijstelling vragen voor de Zaterdag voor Carnaval. Naar bondsvoorzitter F. Dohmen mede deelde, zullen wat de betaling betreft de twep overuren als een halve dienst worden beschouwd. Dit zal ook gelden voor de Zaterdagse nachtploeg, hoewel die niet langer zal behoeven te werken. De besturenconferentie van de Alge mene Nederlandse Mijnwerkersbond nam ee resolutie aan, waarin werd gezegd, dat ook deze bond met het oog op 's lands belang bereid is, aan de ge vraagde extra productie mede te werken, ook al pleit hij reeds jarenlang voor een korte werkweek wat de ondergrondse mijnwerkers betreft. Hij zal echter on veranderd op het standpunt blijven staan, dat de werkweek dezer mijnwer kers tot veertig uur dient te worden teruggebracht. Alle bonden zullen Don derdag in een buitengewone vergadering van de Mijnindustrieraad mededelen, welke oplossing zij voorstaan. In die vergadering zal dan de beslissing wor den genomen. Vanzelfsprekend zullen de mijndirecties ook door interne organisa torische maatregelen de beoogde extra productie zo veel mogelijk bevorderen. De Amerikaanse resolutie bevat de volgende zes punten: 1. Het communistische China treedt als aanvaller in Korea op. 2. De V.N. zijn vastbesloten het hoofd te bieden aan deze aanval. 3. Alle staten worden verzocht de actie der V.N. in Korea te steunen. 4. Op alle staten wordt een beroep ge daan zich te onthouden van het verlenen van steun aan de aanvaller. 5. Een commissie uit de V.N. moet de dringende opdracht krijgen na te gaan welke maatregelen tegen de aanvaller moeten worden genomen. 6. Aan de voorzitter van de Algemene Vergadering (de Pers Nazrollah Ente- zam) moet worden opgedragen twee personen aan te wijzen, die, tezamen met hem, een „commissie voor het verlenen van goede diensten" moeten vormen, die ernaar moet streven de Koreaanse oor log op vreedzame wijze te doen eindigen. De Amerikaanse resolutie werd toege licht door de leider der Amerikaanse delegatie, Warren Austin, die o.m. zeide, dat de politieke commissie thans drie dagen de tijd had om het antwoord van Peking te bestuderen. „In de Ameri kaanse resolutie", aldus Austin, „is vast gelegd hetgeen de gehele wereld reeds weet, namelijk dat er voor de tweede maal in Korea agressie is bedreven. Nu is de tijd gekomen om de gelederen te sluiten. Een gezamenlijk optreden is de beste wijze om verdere aanvallen tegen te gaan. Ook kunnen wij slechts op deze wijze het handvest der V.N. in stand houden. Het beginsel „veiligheid voor allen" moet worden gehandhaafd". Zelfs in een modderplas weerspiegelt de hemel. lt\ Nadat zes kleine Zuid-Amerikaan se staten, Griekenland en Turkije hun steun aan de Amerikaanse re solutie hadden toegezegd, verklaarde de Indonesische gedelegeerde, Palar, dat een veroordeling van China „in de huidige delicate toestand" de moeilijkheden voor het scheppen van de vréde slechts zou vergroten. De Indonesische delegatie is van me ning, dat de tegenvoorstellen van Peking de nauwgezetste aandacht verdienen, zo zeide hij. Irak liet zich in dezelfde zin uit, terwijl Tsjechoslowakije China steunde. De Indiase gedelegeerde, sir Benegal Rau, die juist was teruggekeerd van een conferentie met de Indiase premier, Pandit Nehroe, verklaarde, dat het ant woord van Peking de beginselen van Het Nederlandse Korea-détachement heeft zich, in samenwerking met Ame. rikanen en Fransen, bij de strijd in en om Wonju, moedig gedragen. Onder moeilijke omstandigheden, geteisterd door een felle koude, heeft men stand gehouden hij herhaalde stormaanvallen der Noord-Koreanen, die in getalsterk te verre de meerderen waren. De Ne derlandse en Franse vrijwilligers wor den thans in verband met hun optreden de „helden van Wonju" genoemd. Volgens in Den Haag ontvangen tele grammen hebben onze vrijwilligers ech ter reeds voor Wonju aan belangrijke gevechtshandelingen deelgenomen. Zo hebben zij omstreeks 7 Januari bij Hungsan de terugtocht van een Ameri kaans regiment op Wonju gedekt. In Wonju aangekomen werden zij belast met de bewaking van het vliegveld en de verdediging van de stad. Toen de Amerikanen Wonju verlieten, dekte het Nederlandse détachement met nog enige onderdelen de terugtocht van de Ame rikaanse divisie. Volgens de aangehaal de telegrammen was de troep na deze zware gevechten zeer vermoeid. De stemming was echter uitstekend. Militaire deskundigen in Den Haag hebben desgevraagd meegedeeld, dat het dekken van een aftocht moet wor den beschouwd als een eervolle op dracht, die meestal wordt gegeven aan het beste onderdeel. Uit het feit. dat de Nederlanders deze opdracht hebben ge- kregen, leidden deze zegslieden af, dat de Nederlandse vrijwilligers zich uitste kend hebben gehouden. Zij schrijven dit toe aan de gedegen opleiding van onze soldaten, die in Indonesië hebben ge leerd alle mogelijke terreinmoeilijkhe den te overwinnen. Het wekt de bewondering van de Amerikanen hoe snel het détachement bjj grote vermoeidheid door enige uren rust weer volkomen fit en gevechts- klaar is. Niettegenstaande de strenge koude wordt de geestkracht van de Ne derlandse soldaat voorbeeldig genoemd. De commandant heeft Den Haag vier voordrachten voor dapperheidsonder- schcidingen toegezonden. Te Suwon hebben de Nederlanders met soldaten van zes andere landen Kerstmis gevierd. Het „Stille Nacht" werd in elk van de zeven talen gezon gen. Vele Nederlanders maken in Korea voor het eerst sinds lange tijd weer eens een winter mee. Er zijn er. die 17 jaar in Indonesië hebben doorgebracht en in 12 jaar geen sneeuw hebben gezien. Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk meest zwaar bewolkt met enige regen of motregen en hier en daar mist. Later plaatselijk enkele buien, afgewisseld door opklaringen. Meest matige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 8.34—17.10; Maan: 17.19—9.12. De Franse regering heeft volgens me dedeling uit officiële kringen aan Trygve Lie doen weten, dat de aanstaande Al gemene Vergadering van de V.N. in Parijs gehouden kan worden wanneer nergens anders een geschikte gelegen heid wordt gevonden. Het kabinet stond er terughoudend tegenover met het oog op de kosten en het feit. dat er dit jaar verkiezingen in Frankrijk worden ge houden. Trygve Lie zou Genève uitgeschakeld hebben wegens plaatsgebrek aldaar. Met betrekking tot de vraag, waarom China in Korea geïntervenieerd had, zeide Rau. dat de mogelijkheid bestond, dat de Chinese inmenging niet was in gegeven door een verlangen naar ex pansie. Hij geloofde, dat zij het gevolg zou kunnen zijn van een „achterdochtig Chinees nationalisme" en niet van agres sief communisme. Zelfs als het niet zo was, zo verklaarde hij, zou het brand merken van China als aanvaller geen enkel nut afwerpen. (Vervolg op pag3) De Italiaanse politie stond met een grote politiemacht, met jeeps, vrachtauto's en motoren gereed om in te grijpen tijder\s het bezoek van generaal Eisenhower. Giuseppe di Vittorio, een der communistische leiders, hield te Rome een rede, waar duizenden communisten heen stroomden. De wegen naar het Oppio Theater, waar de meeting gehouden werd, waren zwaar be waakt; ongeregeldheden kwamen dan ook niet voor. (Van een speciale verslaggever) Zaterdagmiddag, omstreeks drie uur, is er in een huis aan de Korenmarkt in Nijmegens oude binnenstad een hevige vechtpartij ontstaan die aan de 24-ja rige J. L„ vader van twee kinderen het leven heeft gekost, terwijl de 40-jarige W. G. met een zestal bajonetsteken in de buik in zorgwekkende toestand in het Canisius-ziekenhuis moest worden opgenomen. In dat huis aan de Korenmarkt woont gelijkvloers een zekere 25-jarige W. D. met zijn gezin en op de bewuste Za terdagmiddag bevond zich daar ook diens 21-jarige ongehuwde broer M. D. Een verdieping hoger woont de 40-ja- rige W. G. met zijn vrOuw, zoon en een 18-jarige dochter en bovendien een ge huwde dochter met haar man, de 24- jarige J. L. en twee kleine kinderen. De 21-jarige M. D. had omgang met de 18-jarige dochter' van G., zeer tot ongenoegen van haar vader. En Zater dagmiddag begaf G., die in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde, zich, vergezeld van zijn schoonzoon L. naar de kamer van de gebroeders D. om de 21-jarige afdoende kenbaar te maken dat hij niet als schoonzoon werd ge wenst. Daartoe had vader G. een mes meegenomen en zijn schoonzoon had zich voor alle zekerheid met een hamer bewapend. Er ontstond een hevige vechtpartij tijdens welke de gebroeders D. verwondingen opliepen. Dezen heb ben zich vervolgens van een bajonet bediend om hun belagers van zich af te houden. Het gevolg was dat de 24- jarige L. een bajonetsteek in de hart streek opliep en vrijwel onmiddellijk ter plaatse overleed. De 40-jarige G. kreeg een zestal steken met hetzelfde wapen in de buik en moest in zorgwek kende toestand naar het St. Canisius- ziekenhuis worden overgebracht. De man verkeert in ernstig levensgevaar. De 25-jarige W. D. bleek een mes steek in zijn rechterhand te hebben op gelopen en werd nadat hij in hetzelfde ziekenhuis was verbonden gearresteerd. Zijn 21-jarige broer was na het gebeur de in paniek weggevlucht. De politie kon hem evenwel kort nadien ten huize van een familielid aanhouden. Hij was gewond aan zijn linkerhand en schou der. Beide broers zijn in afwachting van het verdere onderzoek ter beschikking gesteld van de justitie. Een woordvoerder van het bestuur van Australisch Nieuw-Guinea heeft vandaag medegedeeld dat 22 inheem sen en één Europeaan om het leven zijn gekomen tengevolge van een hevige uit barsting van de vulcaan de Lammgton op Australisch Nieuw-Guinea. Men ver keert echter nog in het onzekere over 34 blanken, van wie men weet, dat zij zich in de buurt bevonden toen de vul caan, 160 K.M. van Port Moresby ver wijderd, tot uitbarsting kwam. De meeste blanken in het gebied van de vulcaan zijn katholieke en Angli caanse missionarissen. Eerdere berichten gewaagden van 50 omgekomen blanken. Het eerste vliegtuig met tien overleven den uit de getroffen streek allen vrouwen en kinderen is vandaag in Port Moresby aangekomen. Het toestel was Opgestegen van het vliegveld Higa- toera, dat op grote afstand van de vul caan is gelegen. Op het vliegveld Higatoera is het een Rode Kruisvliegtuig met twee dokters en een verpleegster, ge lukt te landen. Piloten, die het vlieg veld trachtten te vinden door dichte aswolken heen, meldden, dat zij inheem sen op handen en voeten hadden zien wegkruipen van de vulcaan. Zij waren blijkbaar uitgeput of trachtten de ge vaarlijke gassen te vermijden. De aswol ken bedekken een gebied van 100 vier kante kilometer en bereiken een hoogte van 12 K.M. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1