Voordeliger per vijftien WCOCQ Snert-maaitijd in Walserij-Oost Laatste sfeertekening Algemene Nederl. Unie van Muziek verenigingen Honden van allerlei slag in de H.K.B. WEBER HERINGA WUTHRICH Clabmatch van Kynologenclub Kennemerland 0, breng mij terug fciktftaÉCt$C JaSt iomt Uêij VERHUUR ZONDER CHALFFEUK AGENDA Voorwaardelijke straffen opgelegd Pastoor Roozen t VONNIS RECHTBANK BEKRACHTIGD In alle ernstDè sigaret met de record omzet WASSERIJ DUYN MAANDAG 22 JANUARI 1951 PAGINA 2 Tweede concoursdag Gewichtheffen AMERIKAANSE SCHOOL MUZIEK Lezing Henri Geraedts STAD EN OMGEVING K.A.B. KRING OOST Zeer geslaagde lustrum viering BURGEMEESTER ZAL VOORJAARSBEURS OPENEN Aangereden Burgerlijke Stand Voor de politierechter VASTENAVONDFEEST R.K. MIDDENSTAND ia't een doel.....treffende BRIL! Grote Houtstraat 166 b/d Houtbrug Johanna Martzy soliste op Brahms-concert R.K. Officierenvereniging HET HOOGOVEN-TOURNOOI Brahma genoot een „vacantie" De laatste uitslagen De vierkampen Geen spreekuur Demobilisatie op Java verboden Flora 19 5 3 welkom in Heemstede Zaak-Kitty v. d. Have Oneerlijke dienstbode Ze hebben 169 Nederlandse Staatsburgers gevraagd: Zijt ge standvastig geweest deze eerste drie weken van het nieuwe jaar? 103 hebben geantwoord: ja, ik heb mij aan de nieuwe verkeersregels gehouden 65 hebben geantwoord: ja, ik heb iedere Zaterdag een bloe metje voor mijn vrouw mee gebracht 1 heeft geantwoord: ja, voort aan rook ik alleen maar Bond Street. HEEMSTEDE 5 jaar Zeeverkenner Vergadering Bond van Ouden van Dagen Kleingoed Politievoetbal BLOEMENDAAL Ambonese ex-K.N.I.L.-ers Honderdduizend gulden subsidie plus terreinen "i amstkruamSeva\rt20 ÏEL.1105J Zaterdagmiddag werden in Cinema Palace de grote ge zinnen ontvangen, die gratis in staat ge steld werden om de voorstelling „Voor deliger per dozijn" bij te wonen. Het ging hier om gezin nen met meer dan tien kinderen. Er meldden zich 190 personen. De heer A. J. v. d. Hoek meldde zich als vader van zestien kinderen, waarvan er vijftien de voor stelling hebben bij gewoond. Van dit voorbeeldige gezin is de moeder helaas enige tijd geleden gestorven. De jong ste spruit is vier en de oudste vijf en twintig jaar. Daar de heer v. d. Hoek een z.g. kleine zelf standige is, valt hij buiten de kinder toeslag. Mevrouw Huygens, moeder van vijftieh kinde ren, was ook aan wezig, met een gro te vertegenwoordi ging van haar kroost. Het Hoogoven Schaaktournooi is als evenement ook door niet-schakers met belangstelling gevolgd. Buiten de verslagen van de ronden en de resultaten van de partijen gaven we regelmatig een tekening van de sfeer tijdens dit tournooi. De laatste sfeer tekening leverde de Tournooi-com- missie zelf in de vorm van onder staand treinkaartjevoor de Hoog oven-express naar Walserij-Oasl: 13e Hoogovcn- Schaaktournooi hoogoven spoorwegen H.O.S.W. Retourbiljet Beverwijk- Snertmaaltijd Tégen slecht gemut ste personen zal pro cesverbaal worden opgemaakt en even tueel zullen deze a-sociale elementen met de sterke arm van de tournooileider uit de trein worden verwijderd. 10 Cent we alleen de winnaars volgen van de vijftien volledig uitgespeelde kampen. Vierkamp 1: J. Barendrecht, 3 p. Vier kamp 2; G. Kranendonk, 2% p. Vierk. 3: P. H. de Tonkelaar, 2u p. Vierk. 4: J. G. A. M. Jansen en J. Veis, beiden 2 p. Vierk. 5: A. Spijker en G. P. Boute lier, 2 p. Vierk. 6: H. W. v. Onsenoord, 3 p. Vierk. 7: J. F. v. d. Geer en J. R. Strooker, 2 p. Vierk. 8: C. Moeijes en mevr. F. Hammer-Palsma, 2'A p. Vierk. 9: L. Haak, 3 p. Vierk. 10: M. Ploeger en M. v. d. Beek, 2i/ p. Vierk. 11: Wal ter Uhl, 3 p. Vierk. 12: dr. P. J. F. Bon, 214 p. Vierk. 13: J. A. Rodenberg, 3 p. Vierk. 14: P. J. M. Post, 214 p. Vierk. 15: v. Hoessel, 2V* p. Tenslotte nog even 'n krachtstaaltje van Chris Vlagsma: tijdens de snert- maaltijd werden de deelnemers verrast met de Zondag-editie van het Schaak logboek: de laatste uitslagen gestencild een klein half uur na het sluiten van het tournooi. In het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem had Zondag de tweede concoursdag plaats, georganiseerd door A.N.U.M., van het Gewest Noord-Holland. Om half twaalf opende de heer V. J. Scheffer de officiële ontvangstbijeenkomst, waarbij hij mede deling deed, dat het jurylid, de heer D. Speets, wegens plotselinge ziekte, door de heer Marinus Adam zou vervangen worden. Nadat de heer Mulder nog waarderende woor den had gesproken aan het adres van het Gewest-bestuur nam de concertwedstrijd een aanvang. Dit keer waren het de accordeonvereni gingen, aan wie de eer te beurt viel het eerst op te treden. Jeugdige executanten van Sempre Melior, uit Den Haag, speelden met veel bravour hun verplichte en vrije werk, dat bij het publiek grote waardering vond. Hierna volgden de senioren van de zelfde vereniging, die een beschaafde de monstratie gaven, hoe er ook op dit gebied gemusiceerd kan worden. Het zelfde kon gezegd worden van de vereniging Ciere's Vrienden, die vooral in de dynamiek veel afwisseling brachten. In de eerste afdeling Accordeons tenslotte de vereniging Gran- dioso uit Den Haag, numeriek veel groter dan de voorafgaande, maar qualitatief had den we iets grotere verwachtingen ervan gehad, hetgeen overigens niet wegneemt, dat er zeer degelijke eigenschappen in het spel aanwezig waren. Hierna volgden dan wederom het optre den van Fanfare- en Harmoniegezelschap pen. Eerst was het „Ontspanning na Arbeid" uit Purmerland in de 3e afd. Fanfare. Voor deze afdeling geen onverdienstelijk spel, hoewel klankverhouding en rhythmische accuratesse wel eens minder verzorgd wa ren. St. Caecilia uit Heemskerk verraste in deze afdeling door een zeer verzorgde weer gave van het'weer uitstekend geschreven werk Partita Piccola van Gerard Boedijn, evenals van de Fantasie Pastorale van de zelfde componist. In de eerste afdeling Fanfare begon „Kunst na Arbeid" uit de Rijp met een zeer behoorlijke uitvoering van het verplichte werk „Maskerade" van Boedijn. Ook het vrije werk: Elöa van Mourque, was goed van klankgehalte en zuiverheid. Als tweede in deze afdeling de Arbeidersmuziekvereniging „Voorne en Putten". Zwake punten waren de hier en daar hobbelende rhythmiek en de oneffen heden in klank der individuele instrumen ten, die soms bepaald consonerende klan ken in dissonerende deden veranderen. Tenslotte trad als laatste in deze afdeling op „Concordia" uit Hoogkarspel, dat pro fiteerde van de voortreffelijke mogelijkhe den hetwelk een stuk als Boedijn's Maske rade aan een fanfarecorps biedt, terwijl de Folkloristische Paraphrase, eveneens van Boedijn, het niet minder deed. Enkele on zuiverheden in stemming vertroebelden in het begin even de indruk. Dan de laatste afdeling in de middag wedstrijd, t.w. Uitmuntendheid Harmonie, waarin vier corpsen optraden. Eerst was het de Johez Harmonie uit Haarlem met het verplichte werk in deze afdeling, de ouver ture Undine van Alb. Lortzing. Goed, puntig gerhythmeerd en grotendeels zuiver. Alleen hadden de dynamische tegenstellingen gro ter kunnen zijn in 't begin. De Jubel-ouver ture van Weber bezat vele zeer goede mo menten, speciaal in de tutti-klank. Totaal indruk zeer bevredigend De Harmonie Tuindorp uit de Watergraafsmeer leverde wisselend werk, dan eens goede, gevolgd door minder gelukkige ogenblikken Over het algemeen koperwerk te zwaar in ver houding tot klarinetten e.a. houtblazers. De keuze van het vrije nummer, de Yelva ouverture was niet gelukkig, hoewel de uitvoering niet onvoldoende was. Van zeer goed gehalte was eveneens het spel van de R.K. Harmonie Crescendo uit Hillegom, die Lortzing's Ouverture over het algemeen goed realiserde. De Suite Ballet van Fr. Popy was niet overal even gaaf, speciaal in zake zuiverheid. Wel viel de muzikale op vatting ervan te loven. Tenslotte dan Ver- Bij de Nederlandse Dok- en Scheeps- bouwmij werd Zaterdag het motor- vracht- en passagiersschiep „Crna Cora" te water gelaten. Het schip heeft een water ver plaat sing van 13200 ton en is in aanbouw voor een Joegoslavische reederij. Over de uitslag van de op 16 Decem ber 1950 te Beverwijk gehouden wed strijd tussen „D.O.K." en H.K.V. be stond verschil van mening. Beide ver enigingen werden daar met vier ge- wichtheffers vertegenwoordigd. De oefeningen waren, tweehandig drukken, trekken en stoten. De Haarlemse ploeg verwerkte in totaal 9971 K.G. en woog 274 K.G., terwijl de Beverwijkse ploeg 1020 K.G. verwerkte en 303 K.G. woog. In tegenstelling met de mening van „D.O.K.wezen echter de reglementai re bepalingen uit, dat deze wedstrijd door H.KV. „Haarlem" was gewonnen. Een dezer dagen werd dan ook de prijs aan onze stedelijke ploeg uitgereikt. kade's Harmonie uit Zaandam, die tech nisch een uitstekende prestatie leverde in het verplichte werk en tevens Rossiniana van Boedijn wel zéér suggestief weergaf. De a vond wedstrijd bracht ons dan in aansluiting op de middag-volgorde nog 2 verenigingen in de afd. Uitmuntendheid Harmonie. Allereerst de vereniging Excel sior uit Haarlem die een uitstekende re productie gaf van het verplichte werk Un dine van Lortzing, quazuiverheid en op vatting. Maar ook Suppé's ouverture „Die schone Galaté", verkreeg een behoorlijk reliëf in uitvoering. Dan nog één keer Lortzing, thans door Tuindorp uit Amster dam-N. De inzet was ten dele uitstekend, jammer echter was dat enkele individuele inzetten mislukten. Het geheel getuigde echter ongetwijfeld van een gezonde mu zikaliteit en warme toonproductie. Finlandia van Sibelius (geen peuleschil- letje voor harmonie) was meer dan ver dienstelijk. De laatste afdeling van deze dag was de ere-afdeling Fanfare met Ons Genoe gen uit Wij denes als eerste optredende ver eniging. Verplicht werk: Symphonische schets van G. Boedijn, waarin Ons Genoe gen blijkbaar met genoegen de klank-ex- plosie's tot uiting liet komen. Was dit de bedoeling? In de Fra Diavolo ouverture was er ook iets te veel van dynamische kracht, hoewel ook goede dingen te con stateren vielen. St. Caecilia uit Zwaag, sloot de rij, helaas met een rhythmisch te slappe uilvoering van Boedijn's Schets, hoewel het geluid grotendeels beschaafd was Het geheel stond harmonisch gezien echter op losse schroeven, terwijl Boedijn zeker niet de door de dirigent aangewen de klakken op de lessenaar voorschrijft. De totaal-einduitslag luidde: 4e afcl. Accordeon: Sempre Melior, Ju nioren. Den Haag, 2e prijs 383 p.; 3e afd.: Sempre Melior, Senioren, Den Haag, 2e pr. 382 p.; Ciere's Vrienden, Den Haag, 2e pr. 364 p.; Ie afd.: Grandioso, Den Haag, 2e pr. 368 p. 3e afd. Fanfare: Ontspanning na Arbeid, Purmerland, Se pr. 318 p.;' 2e afd.: St. Cae cilia, Heemskerk, 8e pr, 351 p.; Ie afd.: Concordia, Hoogkarspel, 2e pr. 339 p.; Voorne en Putten, Nieuwenhoorn, 2e pr. 353 p.: Kunst na Arbeid, De Rijp N.-H., 2e pr. 379 p. Afd. Uitmuntendheid Harmonie: Crescen do, Hillegom, 3e pr. 319 p.; Excelsior, Haar lem, 2e pr. 373 p.; Tuindorp, A'dam N„ 2e pr. 379 p.; Tuindorp, Watergraafsmeer, 2e pr. 356 p.: Verkade's Harmonie, Zaan dam, 2e pr. 365 p.; Johez Harmonie, Haar lem, 2e pr. 414 p. Ere-afd. Fanfare: Ons Genoegen. Wij- denes, 2e pr. 348 p.; St. Caecilia, Zwaag, 2e pr. 364 p. Extra-prijzen voor Melior, Kunst na Arbeid en Johez. JAN LAARVELD. Voor de afdeling Haarlem van de Ko ninklijke Ned. Toonkunstenaarsvereni ging hield de heer Henri Geraedts Za terdagavond in hotel Lion d'Or een causerie over zijn muzikale er-varingen op de scholen in Amerika. Door het ver krijgen van één der zeven beurzen, die de U.N.E.S.C.O. in Europa plaatste, werd deze reis mogelijk gemaakt in 1949. De route van deze studiereis liep van New York over Cleveland, Colerado, Springs Saltlake City, Los Angeles-Hollywood (diner bij Bing Crosby!), San Francis co en langs de Mexicaanse grens terug via San Antonio, Texas, New-Orleans, Atlanta en Washington. Richtlijn voor het onderzoek was de z.g. „Music edu cation". Na deze oriëntatie wees de heer Geraedts er op, dat men de Amerikaan se cultuur niet naar Europese maatsta ven moet beoordelen. Door het over slaan van vele schakels in de ontwik keling der jeugd, in Europa meer voort zettend aan de oude traditie, is deze vanzelfsprekend in Amerika in een ijl tempo gegaan. De kortstondige geschie denis van het Amerikaanse volk is van grote invloed geweest op het onderwijs in Amerika. In de kleuterschool is reeds muziek als vak ingevoerd, met leraren die op de universiteiten worden getest en die moeten voldoen aan de meest strenge eisen inzake muzikaliteit, pae- dagogisch talent en improviserend ver mogen. In de reglementen leest men: Het is de wens dat door een muzikale opvoeding de muziek een Wezenlijk be standdeel wordt van het volk. Resulta ten: Op de z.g. Highschool te Worches- ter een symphonie-concert van 65 per sonen, die in leeftijd variëren tussen 14 en 17 jaar. De prestaties van dit orkest waren enorm. Verder memoreerde spr. de prachtige koren met uitmuntend ge schoolde stemmen. Voor het eindexa men kiest men meestal muziek als keu zevak. Overbodig is het in dit verband te wijzen op de enorme belangstelling, die hierdoor bij de jeugd voor de mu ziek gekweekt wordt. Duizenden con certbezoekers zijn jeugdige luisteraars. Ook op de lagere school is muziek in gevoerd; hier is het zingen uitgangs- en middelpunt met de volgende details: 1. zingen (niet altijd stijlvol); 2. rythmiek; 3. luisterlessen (waardoor men 'n enor me discotheek ter beschikking heeft) 4. instrumentale activiteit; 5. creatieve activiteit; 6. muzikaal lezen en schrij ven. Een belangrijk feit is dat men les geeft zonder bepaalde methoden td vol gen, Het creatieve element is vóór de leerkracht hoofddoel. Er zijn verder vól gens de heer Geraedts ook schaduwzij den, n.l. ten aanzien van de muzikale smaak, en de daaruit volgende pro gramma-samenstelling. Het geheel ge- tuigt echter van een benijdenswaardige ontwikkeling. De heer Geraedts heeft in opdracht van de U.N.E.S.C.O. een rapport over zijn ervaringen in Amerika samenge steld, hetgeen momenteel in Amerika door onderwijs-autoriteiten bestudeerd wordt, want ook voor critiek staat de Amerikaan open. Een genoeglijk „vraag en antwoord"- periode besloot deze ongetwijfeld hoogst leerzame en interessante causerie. Advertentie HAAKliEM Elecirische installaties Luidsprekende Telefoon* installaties Gistermiddag organiseerde de Kyno logenclub „Kennemerland" een club match voor honden van alle rassen in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond. Voordat de honden onder de ogen van de keuringmeesteressen en keurmeester kwamen, werden zjj eerst gedesinfec teerd en aan een veterinaire controle onderworpen. Het geluid van rollende ballen en val lende kegels had plaats gemaakt voor het geblaf van de talrijke honden. Zij stoorden zicl\ geenszins aan het verzoek om zoveel mogelijk stilte te betrachten. Het sonore gebrom van de herdershon den wisselde af met het venijnig scherpe gekef van de terriers. De boxres keken met koelbloedigheid naar de ring, waarin ze straks beoor deeld moesten worden, terwijl de Ierse setters zenuwachtig heen en weer liepen. De eigenaars en eigenaressen streelden de koppen van de dieren en trachtten hen op hun gemak te stellen. Een over moedige knauw van een poedel was voor een groenendaler aanleiding om een vechthouding aan te nemen en een krijgsgeblaf aan te heffen. Twee Engelse setters moeder en dochter, deden uiterst flegmatiek en kwamen dan pas in be- wging als ze wat al te veel in de ver drukking raakten. Het was een prachtige collectie hon den, dat aan deze clubmatch meedeed, en een groot aantal bezoekers toonde zijn belangstelling. Met een critisch oog bekeken de keurmeesters dé lange rij van honden, die werden voorgebracht. Het was voor een buitenstaander soms moeilijk om enige verschil te zien tussen de exemplaren van hetzelfde ras, maai de kenners wisten de onvolkomenheden in lichaamsbouw zorgvuldig op te sporen. Ieder ras stelde weer andere eisen aan de keurmeesters. Bij de beoordeling van de stoere, maar toch elegante boxers, werd vooral aandacht besteed aan de vorm van de kop en de tekening van de huid. De ongeduldige Ierse setters, die na de enige aanwezige pekingees, in de ring verschenen, maakten het de keurmeester niet gemakkelijk door hun wilde spron gen. Evenals bij de Ierse terriers werd ook hier gewezen op de prachtige doep- rose kleur van deze dieren. Een uitzonderlijk exemplaar van een Nederlands ras, de Friese wetterhoun (waterhond), trok aller aandacht. Het dier had krullend haar, dat enigszins vettig aandeed. Deze fiond wordt vooral gebruikt bij de jacht op waterhoentjes. Als speciale attractie was een kin derklasse opengesteld. Een zigeunerin-, netje trachtte een Hongaarse herders hond met het geluid van een castagnet- te tot grote levendigheid op te zwepen. Zij werd gevolgd door een Schots meisje met een Schotse terrier. Een jeugdige jager liep met een jachtge weer te zwaaien en wekte de jacht- drift van de Cocker spaniel op. Elegant en ru§tjg was het beeld, dat en Chinese tezamen met haar Chinese keeshond voortoverde. Zelfs roodkap je met de wolfshond ontbrak niet. De jury verleende de eerste prijs, een gouden c medaille, aan de Hon- De eerste lustrumviering in Kring .Oost van de K.A.B., welke gisteren piaats vond, begon met een H. Mis in de beide paro chiekerken van de kring, waaronder alge mene H. Communie. Bij een ontbijt in intieme kring van de besturen van K.A.B. en K.A.V. werd dit eerste lustrum herdacht en werden plan nen gemaakt om door samenwerking de ac tiviteit van beide organisaties op te voeren. Des avonds was de zaal in het gebouw St. Bavo geheel gevuld met leden en hun da mes, toen de voorzitter, de heer B. Reijn- ders. deze feestavond met een kort wel komstwoord opende en zijn vreugde uit sprak over de grote belangstelling voor deze lustrumviering. Hij vroeg dezelfde be langstelling in de toekomst voor de komen de acties en vormingsavonden en deelde mede, dat de laatste loten voor de a.s. Rome-reis zouden worden aangeboden. Uit iedere kring moet er minstens één lid naar Rome ter viering van de Encycliek feesten en de audiëntie bij Z. H. de Paus. Op verzoek van het kringbestuur sprak nu de voorzitter van de plaatselijke K.A.B. de heer A. Angenent, over de aard van het kringwerk en de doelstrevingen van de K.A.B. Spr. vroeg belangstelling van de leden niet alleen voor een lustrumviering, maar ook voor de vormingsavonden en alle acties welke de K.A.B. onderneemt. De K.A.B. is een beweging, welke de gezinsbelangen behartigt en daarom vooral is belangstel ling van de jongere leden noodzakelijk, teneinde in de toekomst de taak van de ouderen te kunnen overnemen. Het gezelschap Hofman trad nu voor het voetlicht met een zeer verzorgd en be schaafd cabaretprogramma onder de titel „Lachen is gezond". Hierin traden op het Duo Hofman met liedjes en sketches, mr. Brokino met goocheltoeren, zingende zaag en sprekende pop en Wim van Holten, solo- accordeonnist. Het was een goede avond van het gezel schap, dat zijn oude reputatie in Haarlem heeft gehandhaafd. Het slot- en dankwoord van de voorzitter was dan ook volkomen op zijn plaats. De vele aanwezigen gingen voldaan huiswaarts. Kring Oost van de K.A.B. heeft zijn eerste lustrum zeer geslaagd gevierd. Burgemeester Cremers zal de 9e Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw-1951, welke gehouden wordt on der auspiciën van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, afd. Haarlem en omstreken officieel openen op Vrij dag 23 Februari des morgens 10 uur. In verband met de grote belangstel- ling, die er op de laatste Beurs vooral 's avonds was, vernemen wij, dat de di rectie speciale maatregelen getroffen heeft om lange files te voorkomen. Door o.m belangrijke uitbreiding van het aantal cassa's en door andere organisa torische maatregelen zal er naar ge streefd worden, dat de bezoekers niet lang meer behoeven te wachten. De 60-jarige wielrijder F. de W. M. stak Zaterdagochtend vanuit de Zaanen- straat de Rijkssstraatweg links over en verleende daarbij geen voorrang aan een vrachtauto. Hij werd aangereden en liep een zware hersenschudding op en een diepe hoofdwonde. Het slachtoffer moest naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo worden overgebracht. Geboren: J. M. J. LensenSmits, z.; E. M. G. Hartog—Brakel, z.; L. Vicarius—de Jong, 2 d. d.; A. C. Tukker—Verhallen, d.; T. V, Wirdum—Van Loij, d.; E. W. Ouborg— Commijs, d. Ondertrouwd: J. W. de Vries en M. C. Meijer. Getrouwd: P. de Nijs en I. M. J. van Leuven: J. F. Ingen Housz en B- T. Hal- bertsma: H. J. Kruijdenberg en H. W. M. Deuling; J. Klunder en. H. M. de Jong. Overleden: C. P. van der Vlugt, 26 J., Kamperlaan; L. de Visser, 57 j., Sant poorterplein, H. H. van Doomvan der Salm. 91 jaar. Middenlaan. gaarse schone Joke Heerkens Thyssen. De tweede prijs, een beker, viel ten deel aan de jager, J. H. Heerkens Thijssen. Nauwelijks hadden de bezoekers hun bewondering geuit voor de reeks her dershonden, of een prachtige collectie Russische hazewinden eiste de aandacht op. Deze waren door de eigenaar zelf gefokt. Als egenaardige bijzonderheid werd vermeld, dat deze honden tijdens de wolvenjacht de wegvluchtende wolf achterna rennen en hun prooi met hun harde schedel omver stoten. Zij houden ed buit in bedwang totdat de jager er is. De gladharige Duitse dwergpincher keek een beetje wezenloos naar al die drukte om hem heen. Hij vleidde zich behaaglijk aan de voeten van zijn eige nares en trok zich van de keurmeester weinig aan. De dwergkeesjes hadden alleen maar oog voor hun collega's, evenals de chow chows, die met de paarsblauwe tong uit hun bek in de ring verschenen. Ze trok ken zich weinig van de keurmeesters aan. Vele bezoekers hadden de zaal reeds verlaten, toen de variëteitsklasse een aanvang nam. Het bestuur zat in tijd nood en handelde het laatste gedeelte van deze clubmatch vlot af. Iedere deel nemer ontving een kwalificatiekaart. De strijd om de eerste prijs in de jachthon denklasse was zeer spannend en de keur meester viel het niet gemakkelijk om het beste exemplaar uit de voorgebrach te collectie te halen. Deze clubmatch is voor de hondenlief hebbers zeer leerzaam geweest en vele bezoekers zullen verwonderd gestaan hebben ovr de grote verscheidenheid in hondenrassen. (Ongecorrigeerd) Reeds voordat de Haarlemse politie rechter zijn uitspraak had gedaan, gaf üe verdachte te kennen, dat hij naar een oude standplaats, de strafgevangenis in Veenhuizen, terug wilde keren. Verd. was boomkweker van beroep, maar daar er in de wintertijd toch geen werk voor hem was, had hij zich maar eens aan de landloperij gewaagd. Hij had reeds een en twintig veroordelingen op zijn naam staan en nadat hij ont slagen was uit de Rijkswerkinrichting in Veerihuizen, waar hij drie jaar had doorgebracht, was hij overgegaan tot diefstal van een rijwiel in de hoop dat hij bstrapt zou worden. Toen zijn opzet mislukte, meldde hij zich bij de politie aan. Met een blijde uitdrukking op het gelaat van iemand, die een succes volle strijd achter de rug heeft, ver liet verdachte het bankje, nadat de po litierechter besloten had hem een week hechtenis te geven en daarna naar een Rijkswerkinrichting te sturen voor de tijd van twee jaar en drie maanden. „Daarna is het wel weer lente gewor den en kunt u als boomkweker aan het werk gaan", merkte de politierechter tenslotte op. Het grote jaarlijkse familie-vastenavond feest van de 'RK. Middenstandsvereniging te Haarlem wordt dit jaar gehouden op Dinsdag 30 Januari in het Krelagehuis. Van 8 *tot 11 uur zal het gezelschap van Roland Wagter een cabaret-revue geven onder het motto „Weg met de zorgen". Medewerking verlenen o.a. Greetje van Schaick, Tobias* Rix, Dick Harris, Roland Wagter en het orkest „The Broadway Serenaders". Van 11 tot 12.30 zal op de feeëriek verlichte dansvloer onder leiding van de heer W. S. Schroder en met muziek van het orkest Brian Gramberg gedanst worden. Voor de versiering van de zaal hebben bloemisten, electriciens, stoffeerders, etaleur de handen ineen geslagen. Advertentie ikxri, Advertentie A51STERD. RIJTUIG MAATbCH. BIOSCOPEN: Rembrandt: Cinderella (a. 1), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Cinema Palace: Voordeliger per dozijn, (a. 1.), 2, 4.15, 7 cn 9.15 u.; Luxor: Staatsgeheim, (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15; Frans Hals: De vrouw mijner dromen (18 j.), 2.30, 7 en 9.15, 's Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15; City: Straaljager no. 3 antwoordt niet (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Eiland des doods (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 22 Januari St. Bavo: St. Genesius met „De kat en de kanarie", 8 uur. Stadsschouwburg: Ned. Comedie met „Vreemd tussenspel", 8 uur. Fr. Halsmuseum: dr. Smit Sibinga over „Ijstijden", 8 uur. Dinsdag 23 Januari Concertgebouw: Pianorecital Gesa Anda, 8 uur. Dinsdag 30 Januari zal de H.O.V. on der leiding van Toon Verhey een Brahms-concert geven. Aan dit zevende ledenconcert serie D zal de bêgaafde Hongaarse violiste Johanna Martzy, in Haarlem reeds bekend, haar solistische medewerking verlenen. Deze in 1924 geboren violiste studeerde aan de Franz Liszt Academie te Boedapest en behaalde reeds op achttienjarige leeftijd haar solistendiploma. In 1940 werd zij begiftigd met de Remenyi-prijs, in 1942 met de Prix „Hubay", terwijl zij in 1947 de hoogste onderscheiding behaal de op het grote Intern. Solistenconcours te Genève. Zij maakte grote concert reizen door Hongarije, Roemenië, Oos tenrijk, Zwitserland, Frankrijk en treedt ook regelmatig in ons land op. Op dit Brahms-concert zal vóór de pauze het Vioolconcert en na de pauze de Vierde Symphonie worden uitge voerd. De sopraan Erna Spoorenberg zal haar solistische medewerking verlenen aan het zevende concert serie V, dat de H.O.V. Vrijdag 26 Januari zal geven. Het programma vermeldt vóór de pauze een tweetal werken «van Mozart, n.l. de Serenade „Eine kleine Nacht- musik", waarna Erna Spoorenberg het motet „Exsultate Jubilate" zal zingen. Na de pauze zullen worden uitgevoerd: van Cl. Debussy de' Prélude a l'après- midi d'un faune, alsmede de Aria van Lia uit l'Enfant prodigue, wederom met Erna Spoorenberg als soliste. Tot be sluit van dit Vrijdagavond-concert zal een uitvoering worden gegeven van Le Festin de l'Araignée (het feestmaal van de Spin) van Albert Roussel. Vrijdag 26 Januari zal in hotel Lion d'Or de oprichtingsvergadering plaats vinden van de afdeling Haarlem der Algemene R.K. Officierenvereniging. Het initiatief daartoe is genomen door de aalmoezenier Nijzzen. kapitein Limpens en it. Van Groningen, ^.t. Kol. P. G. M. Schoonebeek zal over het doel van deze organisatie een inleiding houden. In de trieste regen hebben gisteravond, na de „snert"-maaltijd in het restaurant van Walserij Oost en de prijsuitreiking, de schakers van het dertiende Hoog- oventournooi Beverwijk verlaten. We troffen deze avond in het Statenhuis nog verschillende meesters aan, zelfs nog schakend. Chris Vlagsma, de man van het eerste Ned. schaaklogboek, zat echter, breeduit, te rusten. Het werk was voorbij. Het is prima, vertelde Vlagsma ons: een van de beste tour- nooien van de laatste tijd. Keurige par tijen zijn er gespeeld, weinig blunders werden gemaakt. Donner, ja, die was een beetje „uit"-gespeeld, Palomaa was uitgesproken de zwakste, maar heb je gemerkt, hoe prachtig Kramer zich ge weerd heeft? Stukken beter dan te Am sterdam. Hij was de beste Hollander! Bijzonder goed op dreef. Glimlachend stapte Brahma op ons af, die als zovele schakers deze week onze vriend werd: „Ik heb weer een mooie vacantie achter de rug", zei hij. „Voor mij was het vacantie. Ik kom volgend jaar terug. Het heeft me veel goed ge daan". Zo dachten Rossolimo er over, Han sen en vele anderen. Pilnik liet er zich niet direct over uit, maar zijn prachtige overwinning zal hem naar meer Hoog- oventournooien doen verlangen. Toen Zondagmiddag de laatste par tijen gespeeld waren, heeft de Hoog oven-express niet minder dan tweehon derd personen naar Hoogovens ge bracht, waar een „snert"-maaltijd werd aangericht. Drs. A, Demmers, de tafelpraeses, sprak hartelijke woorden van welkom, waarna de maaltijd meerdere malen voor speechen in verschillende talen werd onderbroken. De Engelse kampioene, mrs. Bruce, werd verrast met een fraaie bloemen, vaas, product van de glasblazerij van Mekog. Voor mevr. Roodzand was er een dergelijk geschenk. Meerdere ge schenken en vele hartelijke woorden van ir. Van Steenis, voorzitter van de K.N.S.B., mocht mevr. Fenny Heems kerk in ontvangst nemen voor haar prolongeren van het landskampioen schap. De strijd om deze titel heeft nieuwe luister gegeven aan het Hoog- oventournooi. Ir. Van Steenis sprak voorts de bui tenlandse gasten in hun landstaal toe en huldigde Pilnik, de overwinnaar in de ere-klasse. Geschenken waren tij dens de prijsuitreiking talrijk aanwezig. Bijzondere lof werd de heren Van Buuren, Beentjes, Melchior en Hart toe gezwaaid. De eerste omdat hij tien jaar als calligraaf medewerkte, de anderen omdat zij tien jaar deelnemer aan het Tournooi zijn. Ze ontvingen een fraaie oorkonde. Peter Rijsdijk en zijn vrouw, die tij dens de prijsuitreiking nog enkele lied jes lieten horen, mochten ook al veel dank in ontvangst nemen. Mevr. Heems kerk verraste allen door een zeer waar derend en knap gedicht en moet dan tenslotte niet bijna ten overvloede ge zegd worden, dat dr. Voorzanger de prettige taak had de Tournooi-commis- sie te danken voor het zeer vele, prach tige werk, niet alleen deze week, maar het hele jaar door verricht. De heer Mulder reikte de prijzen uit voor de hoofdkamp, de heer Spijker aan de vierkampers. Het dertiende Hoogoventournooi was ten einde. Vindt men elders de uitslag van de ere-afdeling, hier volgen de laatste re sultaten van dit met veel interesse ge volgde tournooi. Reservegroep A. I: dr. LimbosBij kerk 10; OrbaanHansen 1—0; Mul der v. Leens DijkstraKatajisto 01; mr. SandifortOosterwijk Bruin 01. Reservegroep A. 2: ApkingDonk 10; FromWaling Dijkstra 10; v. d. Zan denGrappenhaus Y,BosVan Vliet 10; KayserMenzel Vj Tienkamp B.: De Wolf—Gigengack 14; Blansjaarv. d. Gord 14Brah ma— Hameka Vil Steeman—mrs. Bruce 01. Tienkamp C.: DjieBies heuvel Kruit—Beentjes V,14; Koomenv. 't Hoff 10; Slootman Jonkman 10; BrugmanHart Y-, Tienkamp D.: HagendoornTrompert 10; SalomonsLarsen 10; Visser Holthaus 01; Woutersen—Pranger 1—0. Achtkamp A: De Waal—Krijgs man 10; Groosv. d. Steeg 10; Hoef- felmanHovingh 01; Wissinkdr. v. Dorp 1—0. Achtkamp B.: Meyer—Oort 10; Brokerv. d. Laan 10; Zoon Nijkamp 10; mevr. v. AalstSlings 0—1. Zeskamp A.: Elfferich—Versteegh M. 10; BoumaDoes 10; Tervoort Looper 01. Zeskamp B.: v. d. Linde Limburg 10; De WijsSiebers 10. Zaterdag zijn tenslotte de vierkam pen begonnen met een overweldigende deelname van 68 schakers. Terwille van de noodzakelijke beknoptheid laten Wethouder C. C. W. Heijszeler is ver hinderd Dinsdag 23 Januari zijn spreek uur te houden. Advertentie Tevens wordt voorgesteld om voor deze Flora-tentoonstelling een subsidie te verlenen van ten hoogste f 100.000.— met de bepaling, dat dit geld zal wor den terugbetaald, voor zover het voor een sluitende rekening niet nodig is. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft het vonnis van de president der Arrondissementsrechtbank te 's Graven hage in het kort geding Ambonese mili tairen contra Staat der Nederlanden be krachtigd, met dien verstande, dat het Gerechtshof daarenboven aan de Staat der Nederlanden de demobilisatie en af vloeiing ter plaatse, dus op Java, heeft verboden. De uitspraak van het Gerechtshof luidt: „Verbiedt appellant de wegvoe ring, afvloeiing of demobilisatie van ge ïnterneerden en alle andere op Java, thans in kampen verblijvende Ambonese oud-K.N.I.L.-militairen en de bij hen behorende gezinnen, zonder hun toe stemming, naar, op of binnen door A.P.R.I.-troepen, dus door de regering der Republik-Indonesia bezet of be heerst gebied". In het bestuur van de K.N.V.B., dat onder leiding van de voorzitter, de heer K. Lotsy, in een voltallige vergadering bijeen kwam, heeft een uitvoerige ge- dachtenwisseling plaats gehad naar aan leiding van de veelvuldige publicaties en radio-praatjes der laatste maanden over de kwestie amateurisme-professionalis- me. Daarbij is gebleken, dat de leden van het bestuur van de K.N.V.B. zonder uit zondering het volledige amateurisme wensen te handhaven. De raad van Heemstede zal Donderdag definitief moeten beslissen over de be schikbaarstelling van een gedeelte van Groenendaal voor de Bloemententoon stelling Flora 1953. Het betreft hier het afstaan om niet van een groot gedeelte van het wandelbos alsmede het daar aan sluitend perceel weiland, gelegen langs de Vrijheidsdreef. Deze Dreef zelf en de westelijk daarvan gelegen bollen- terreinen met een gezamenlijke opper vlakte van ongeveer achttien hectare. Pastoor W. F. Roozen, van wiens overlijden wij Zaterdag reeds melding maakten, werd geboren in Overveen, 29 September 1871. Hij werd priester gewijd 15 Augustus 1896 en was daarna achtereenvolgens kapelaan te Purmer- end, Middelburg en Amsterdam (H. Ca- therina). Vervolgens werd hij benoemd tot pastoor te De Cocksdorp, later werd hij benoemd tot bouwpastoor van de parochie van O.L. Vrouw van Lourdes te Scheveningen. Tenslotte volgde in Mei 1930 zijn benoeming tot pastoor te Bovenkerk, waar hij Zaterdag is over leden. Wij ontvingen nog het volgende „In Memoriam": De oudste priester in de praktijk is overleden, de zeereerw. heer W. F. Roozen, pastoor te Bovenkerk (N.H.). Die hem kenden, denken aan een beeld uit het Oude Testament: „ge vallen als een ceder op de Libanon. Een beeld vol inhoud, zelfs van verkla ring.... 'n Ceder, stoer en sterk, trot seert stormen en wortelt steeds vaster tot in hoge ouderdom, op de plaats waar hij staat.Er is geen verplan ten aan. Hij valt na jaren op de plek, waar hij groeide. Zo was pastoor Roo zen vergroeid met zijn parochie. Jaren lang was hij de herder in de volle zin van het woord. Met ontzag denken wij aan zijn persoon in de kerk. Hij was et het eerste in de ochtend, en er het laatste uit in de avond. „In 't wit, of in het zwart, je ziet hem altijd in de kerk", was de geliefde uitdrukking van een oude parochiaan. Een vroom pries ter, die wist van vasten en gebed. Een moedig herder, die niet week waar het zijn kudde betrof. De 20-jarige dienstbode C. P. had ten nadele van haar patroon een paar hon derd gulden weggenomen. Samen met haar moeder, de 60-jarige L. P., die het geld had aangenomen, werd zij door de Haarlemse politie aangehouden. De Dorus Rijkerstroep te Heemstede vier de Zaterdagavond haar vijf-jarig bestaan. Voor ouders cn andere belangstellenden werden in korte sketches gedeelten uit het troepleven ten tonele gebracht, terwijl ook een demonstratie in vlag- en lampseinen werd gegeven. Het was jammer, dat de echte scoutstyle daartoe op deze avond ontbrak en dat de verschillende programmapunten niet vlotter werden afgewerkt. De bond van Ouden van Dagen houdt Woensdag 24 Januari om half drie des middags een ledenvergadering in café Taria aan de Binnenweg. Ten nadele van G. D. te Haarlem wer den van een schuurtje aan de Heren weg enige zinken platen ontvreemd. De heer J. A. v. d. V. te Heemstede mist een zestal kippen die spoorloos zijn. Zelfs geen veertje is er van terug gevonden. De banketbakker de V. kreeg bezoek van een juffrouw die op naam van een fa milie ter plaatse 30 gebakjes bestelde en alvast voor f 8.75 aan koekjes en bonbons meenam; de familie zou dat wel meteen betalen. Bij aflevering van de gebakjes bleek van deze bestelling niets bekend te zijn, zodat de banket bakker de dupe van een snoeplustige oplichtster geworden is. De politie onderzoekt al deze gevallen. Het politie-elftal van Heemstede speelt morgen een wedstrijd tegen een elftal van de Noordwijkse politie. De wedstrijd begint om half drie. De krijgsraad te velde West heeft uit spraak gedaan in de zaak der Rotter damse ex-illegalen, die er van werden verdacht de koerierster Kitty van der Have kort na de bevrijding te hebben geliquideerd. Verdachte C. S. werd ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van een jaar met een proeftijd van een jaar; A. V. T. kreeg een voor waardelijke gevangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van een jaar; A. v. d. H. tenslotte vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van een jaar. De veroordeelden kunnen in hoger beroep gaan bij het Hoog Militair Ge rechtshof. Ten aanzien van de aan beklaagden op te leggen straffen overwoog de krijgs raad, dat beklaagden een z.g. liquidatie uitvoerden en dus het leven van een an der mens namen op een tijdstip, waarop een dergelijke daad niet meer met een beroep op landsbelang of militaire nood zaak kon worden verontschuldigd. De krijgsraad is er zich echter van bewust, dat de overgang naar de normale rechts orde zich na de bevrijding slechts lang zaam voltrok en dat uit de aard van de zaak juist op hen, die actief aan het strij dend verzet hadden deelgenomen en bij wie uit dien hoofde gevoelens van haat enerzijds en trouw anderzijds werden aangekweekt en de boventoon voerden en die slechts machts- in plaats van rechtsmiddelen hadden leren kennen en hanteren, bij die overging krachten in werkten, die hen als het ware dwongen in de illegale sfeer en verhoudingen te blijven voortleven. De raad meent, dat een onvoorwaardelijke gevangenisstraf als geëist door de auditeur-militair aan beklaagden niet behoort te worden op gelegd. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2