et*icde noorman: - yntfsfecie m F WONJU MIDDELPUNT VAN DE STRIJD IN KOREA Laat heb ik IJ bemind SANATOGEN „Komst van een wereldbestuur is onvermijdelijk AKKERTJES Wij luisteren naar MacArthar: „Niemand zal ons in zee drijven..." DUITSLAND KAN ONMOGELIJK NEUTRAAL ZIJN" Geen P.N.l.-leden bij R.T.C.-onderzoek DE RESOLUTIE VAN AMERIKA Studiecongres Wereld federalisten Ambtenaren in Indonesische dienst benoemingen Internationale Bidweek Woonwagenprobleem in Nederland j|" De overval te Rotterdam D'n ellendig gevoel om morgen ziek te zijn! r J Geen critiek op Nederlandse regering door ETHEL MANNIN Opnieuw aanmelding voor Korea MAANDAG 22 JANUARI 1951 PAGINA 3 Schatten van Gezondheid Het Zenuwsterkende Voedsel .11 Federatie van organisaties opgericht DE BOUW VAN RUSSISCHE SCHEPEN IN NEDERLAND TANKER VAN DE SHELL UIT IJS BEVRIJD ZES CATALINA'S VOOR DE MARINE H. D. Louwes voorzitter Stichting v. d. Landbouw Mr. Van der Grinten op weg naar ons land Plannen tot stichting van streekkampen Zuivelwaardetoeslag op consumptiemelk Nieuwe voorzitter van Centrale Filmkeuring Antiquair niet levens gevaarlijk gewond „Luchthaven Rotterdam" BESCHERMING DER PLANTERS IN HET BESUKISCNE Gem. ontvanger pleegde malversaties Uit functie te Groningen geschorst Aziatische landen zoeken nieuwe oplossing Aziatische landen LOF VOOR DE HOLLANDERS Eisenhower te Frankfort: 9y 15) Ter aanvulling en aflossing Minister Stikker kalmeerde lerlands vrees Advertentie zal U zich vergaren door Sana- togen enigen tijd regelmatig te gebruiken en zo Uw spieren, bloed en zenuwen te voorzien van precies dat wat zij nodig hebben. In Krasnapolsky te Amsterdam be legde de beweging voor federale wereld, regering Zondag een landelijk studie congres waarbij verscheidene sprekers een analysme gaven van het wereld- federalisme en van de kansen om een wereldbestuur te verwezenlijken. Prof. dr. H. J. Pos belichtte in zijn rede de ondergang van het nationalisme als levensbeginsel. Een algemene vredeswil is wel aan wezig, zo zei hij, doch deze zal tot een dieper en sterker bewustzijn moeten groeien, wil hij tot resultaten komen. Voor structurele wijzigingen achtte hij weinig kans, meer heil zag hij in een activiteit op het ethische plan, waarin hij vooral de opvoeding wil betrekken. Dr. J. Suys zette daarna uiteen, dat een beweging niet gekenmerkt wordt door haar einddoel, doch door haar mid delen. Een jonge beweging, die zich on derscheidt door haar partijloosheid, heeft een unieke kans bestaande tegenstel lingen te overbruggen en een basis tot overleg te vinden met de communistisch geregeerde landen. Na de lunch sprak prof. dr. J. H. C. Creighton S.J. De kans op de verwezen, lijking van een alle landen omvattende wereldfederatie achtte spr. vooralsnog onmogelijk. Een oplossing zal gevonden moeten worden in een Atlantische Unie, die niet berust op machtsevenwicht, maar die door het grote getal der demo. cratische landen de vorm van machts overwicht kan aannemen. Dan zal het doel bereikt zijn. Beïnvloeding van staatslieden zag hij als uiterst moeilijk daar deze in principe de souvereiniteit te verdedigen hebben en in internatio nale betrekkingen een moraal ten toon moeten spreiden, die in het burgerlijk leven voor ieder mens laakbaar is. Een gelukkige uitzondering hierop is de rede, die H.M. de Koningin in Londen uitsprak. Een oplossing van onderaf zal gevonden moeten worden. Sedert enige weken zijn besprekingen gevoerd tussen alle in Nederland geves tigde of vertegenwoordigde orgamsa- ties van burgerlijke ambtenaren in/uit Indonesië, met het doel te komen tot een meer efficiënte belangen-beharti- g Deze6 besprekingen hebben geleid tot de oprichting van de Federatie van Ambtenaren-organisaties «uit Indonesië F. A. I.). Een voorlopig bestuur is gekozen. Als oi saan heeft de F. A. I. gekozen het in 1950 opgerichte veertiendaagse blad .Pleiter en Vraagbaak". De zetel der federatie is Bezuidenhout 18, Den Haag. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat van het op 2 Juli 1948 tussen Neder land en de Sovjet-Unie gesloten handels- accoord tot nu toe zijn gecontracteerd en op Nederlandse werven in aanbouw zijn drie vrachtschepen, met een laadvermo gen van 6500 ton. Berichten, waarin van andere voor Russische rekening in aan bouw zijnde aantallen schepen wordt gesproken, zijn onjuist. Zaterdag is uit Lemmer een reddings ploeg van acht man vertrokken met een ijsvlet om te trachten de bemanning van de tanker van de Shell Mij., die al 3 dagen in het ijs van het IJsselmeer bekneld zat, van voedsel te voorzien. De tocnt ging met een auto via de ringdijk van de Noord-Oostpolder. Zo kon men- de tanker op twee en een halve kilometer benaderen. Toen men met de ijsvlet op de plaats aankwam was juist een andere boot bezig de ingesloten tanker te be vrijden, wat gelukte. De Nederlandse regering heeft in de Verenigde Staten 6 PBY-vliegboten (Ca. talina's) ten behoeve van de Marine luchtvaartdienst aangekocht. De eerste Van deze vliegboten is reeds in ons land gearriveerd. Zij zijn bedoeld als ver- Vanging van het oude MLD-materiaal en zullen bij Aviolanda in Papendrecht Worden gereviseerd. Het hoofdbestuur van de Stichting Voor de Landbouw heeft voor dit jaar de heer H. D. Louwes herbenoemd tot haar voorzitter. Tot ondervoorzitter werd benoemd de heer C. J. van der F 8. Voorzitter van de Ned. R.K. Landarb dersbond „St. Deusdedit". Zaterdagavond is de staatssecretaris Van Eaonomische Zaken, mr. W. C. L. v. d. Grinten, die met de vice-min.-presi- dent mr. J. R. H. van Schaik, mr. W. H. van Helsdingen en mr. P. G. Hoog houdt van de afdeling Suriname en de Nederlandse Antillen van Minuor, Cu rasao bezocht, per K.L.M. uit Willem stad naar Nederland vertrokken. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: kapelaan te Delft |H. Hippolytus), de weleerw. heer H. J. Kooyman, en tot kapelaan te Rotterdam 'H. Lambertus), de weleerw. heer C. H. willemse. Advertentie brandend maagzuur ®en of twee Rennies eenvoudig laten smelten op de tong. Nog voor U het weet, behoort de pijn tot het Verleden. Ook voor U is er nu geen reden meer, bepaalde lievelingsgerechten te laten voorbijgaan. Als er eens Iets ver keerd valt, hebt ge toch Uw Rennies bi] "and. En ge kunt ze innemen zonder ?- wat oolt' altijd en overal. Uw Apotheker of Drogist een pak jn "les' een pracht remedie, prettig om nemen en.... zo doeltreffend Ook als de activiteit der wereldfede- ralistcn de oorlog niet vermag te voor komen, zo gin» prof. Creighton voort, dan zal haar actie niet vruchteloos zijn geweest. De komst van 'n wereldbestuur is onvermijdelijk en een verdieping in het ideaal brengt een rijpheid der gees ten te weeg en een groter begrip voor de moeilijkheden van anderen. Tot slot hield dr. J. A. de Koning een pleidooi voor de „planetaire" oplossing der problemen. In dit verband noemde hij „de geweldige groei der communi catiemiddelen, die de landen uit hun iso. Itment verlost hebben". Intentie voor MAANDAG 22 JANUARI: De eenheid van geloof en onder werping aan de Paus van alle christenen van Amerika. Intentie voor DINSDAG 23 JANUARI: De terugkeer tot de Heilige Sacramenten van alle slechte en afvallige katholieken. Sedert het begin van de oorlog is het aantal woonwagenbewoners verdrie dubbeld. Reeds in 1949 telde men in Ne derland 11.651 woonwagenmensen. Se dertdien zijn deze aantallen waarschijn lijk nog toegenomen. De zorg van vele gemeenten voor de plaatselijke kampen en hun bewoners laat als gevolg van ve lerlei moeilijkheden in het algemeen veel te wensen over. Het landelijk be stuur van de R.K. Vereniging van Woonwagenliefdewerken in Nederland (de grote meerderheid der woonwagen bewoners is katholiek) heeft intussen verschillende besprekingen gevoerd met regeringsinstanties, teneinde zo spoedig mogelijk dit probleem tot een defini tieve oplossing te brengen. Uit de commissie, belast met de stu die inzake de vervanging van de Ar menwet, werd een onderafdeling ge vormd onder leiding van mr. De Vries te 's-Gravenhage, administrateur bij het ministerie van Binnenlandse Za ken. Deze commissie werkt momenteel aan een wetsontwerp tot regeling van de woonwagenkwestie. Het uiteindelijke doel van de nieuwe regeling is de woonwagenbewoners ge leidelijk terug te brengen in de normale samenleving. Zijn we goed ingelicht, dan bestaan er plannen voor de stich ting van z.g. streekkampen. Men denkt aan het onderbrengen van 50 a 60 wa gens in een kamp. Er zullen maatregelen worden getrof fen betreffende de noodzakelijke be hoeften in deze kampen, speciaal op het gebied van het onderwijs, tewerk stelling, hygiëne, sociale voorlichting, godsdienst enz. Eventuele wettelijke maatregelen zullen als gevolg moeten hebben de sociale en zedelijke verhef fing van woonwagenbewoners. Teneinde haar kantoren, die thans nog over Den Haag verspreid liggen, te kun nen samentrekken, heeft het Indonesische Hoge Commissariaat het bekende hotel „De Twee Steden" aan het Buitenhof te Den Haag kunnen aankopen. Een buiten- aanzie ht van het imposante gebouw. De moeilijkheden, die zich voordoen bij het bijkopen van melk voor con sumptiedoeleinden, hebben het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel aan leiding gegeven tot de volgende maat regelen ten aanzien van de op con sumptiemelk te verlenen toeslagen, zo deelt men ons van de zijde van de Stichting voor de Landbouw mede. Daarbij zij vooropgesteld, dat de con sument ook in het Westen des lands er in elk geval van verzekerd dient te zjjn, dat de melkvoolrziening op de nor male wijze en in voldoende mate voort gang vindt. Teneinde te bereiken, dat de daartoe nodige melk inderdaad beschikbaar komt, is besloten om voorlopig voor deze week bij de berekening van de zuivelwaardetoeslagen, de op basis $an de tot volvette fabriekskaas verwerkte melk verkregen zuivelwaarde in plaats van met 0.25 per 100 kg. te verhogen met 0.75 per 100 kg. Wekelijks zal worden bezien of hand having van de zuivelwaardetoeslagen op deze basis noodzakelijk is. Hierbij zij nog opgemerkt, dat, even als zulks voor de periode van 3 t/m 30 December 1950 is geschied, bij de uit kering van de zuivelwaardetoeslag voor de periode van 31 December 1950 t/m 27 Januari 1951, rekening zal worden gehouden met het uitlopen van de bo- terprijs en mitsdien de toeslag zal wor den gesplitst in een toeslag op de in consumptie gebrachte melkplas en een toeslag op het in consumptie gebrachte vet in gestandariseerde resp. volle melk. Bij K. B. is op verzoek wegens ge zondheidsredenen eervol ontslag ver leend aan H. F. J. M. von Frijtag Drab- be als voorzitter van de centrale com missie voor de filmkeuring. In zijn plaats is benoemd mr. D. Bijdendijk. advocaat en procureur te 's-Gravenha ge. De heer Bijdendijk is reeds lid van de centrale commissie. De buit van de overval te Rotterdam, Vrijdagmiddag gepleegd op de antiquair J. 'Velthuis, die in de rug geschoten werd, bedroeg f 600.een aantal kost bare ringen en clips met diamanten en twee goudstaven, elk van één kilogram. Aan het bezoek van de daders, een man van ongeveer 45 jaar en een jonge vrouw van omstreeks 25 jaar, is een telefonische afspraak voorafgegaan. Beide spraken met een Zuid-Nederlands of Vlaams ac cent. De antiquair is niet levensgevaarlijk gewond. De kogel heeft het lichaam aan de voorkant verlaten en is in een schil derij gedrongen. Het college van B. en W. van Rotter dam zal aan de gemeenteraad voorstel len ten behoeve van het aandeel der gemeente in het kapitaal der stichting „Luchthaven Rotterdam" 1000,cre- diet te verstrekken. Deze stichting kwam zoals bekend tot stand kort na de pu blicatie van het rapport „Ypenburg- Schieveen", dat voor Rotterdam ongun stig uitviel. Door het Rotterdamse be drijfsleven werd toen binnen enige da gen een bedrag van 10.000.000,bij eengebracht om te komen tot een eigen Rotterdamse luchthaven. Advertentie S.J J CO» MtlfM. 4. Gegroet ridder Ewoud," antwoordt Eric vrolijk. De eerlijke blijdschap van deze oude leenman doet hem goedna zulke langdurige afwezigheid uit zijn rijk. Waarheen gaat gij met uw gezelschapHij wijst naar de andere die hem eer biedig groeten. „De burcht van Tyrfing is ons doel, heer Eric antwoordt de andere ridder hem thans. „De burcht van uw leenman Olaf." Dan reizen wij samen!" beslist Eric en gevieren zetten zij de tocht voort. Koning Eric en ridder Èwoud voorop, daarachter de tweede ridder en tenslotte de schild knaap. Met hun fraaie uitrusting en hun rijke welverzorgde kleding steken de beide ridders wel af tegen Eric in zijn eenvoudig krijgsmanskleed; bestoft en de sporen dragend van een lange tocht. Het ontgaat Eric niet, dat de oude man naast hem verstolen blikken naar hem werpt. De koning begrijpt dat de ander zich wat be schaamd voelt in al die opschik naast de sobere eenvoud van zijn vorst. Maar deze stelt hem op zijn gemak en zegt: T T t „Ge zult uw koning van ver wel voor een bedelaar gehouden hebben. Men kan u dit niet kwalijk nemen. De tocht was lang!" Uur na uur rijden zij voort. Veel wordt er niet gesproken. De oude ridder stelt een paar vragen en met enkele woorden maakt de koning gewag van de gebeurtenissen in de steppengebieden. Ridder Ewoud, die zijn heer reeds vele jaren kent, weet hoeveel avonturen en gevaren, hoeveel heldendaden achter die weinige woorden schuil gaan. Bewonderend ziet hij naar hem op. Langzamerhand begint het landschap iets van zijn onherbergzaamheid en zijn woeste pracht te verliezen. Zij zien een kolenbrandershut en steeds meer zijwegen komen op de weg naar Tyrfing uit. De hofsteden die zij voorbijgaan worden steed* talrijker en weldra rijen de bewerkte velden zich aaneen. Zij naderen de heerlijkheid. Dan, tegen het vallen van de avond, als de laatste zonnestralen het gebladerte met een gouden glans overdekken, doemen in de verte de omtrekken van een grote burcht op; somber, groots en ontoegankelijk, afwerend met zijn hoge muren, waann de smalle venstergaten in de avondschemering spiedende ogen schijnen. Eric, met zijn wonderlijk scherpe ogen, is de eerste die het bouwwerk opmerkt en met een handbeweging zegt hij: >t „Het doel van de tocht is nabij. Daar ligt het slot Tyrfing. Advertentie Neem één of twee „AKKERTJES" met hete melk of thee en ga vroeg onder de wol. Terwijl gij slaapt doen de geneeskrachtige stoffen, waarmee „AKKERTJES" gevuld zijn hun werk en als ge opstaat, zijt gij verbaasd dat dat ellendige gevoel van de vorige avond zo spoorloos verdwenen is. help en direct De P.N.l. zal haar leden geen toestem ming geven, zitting te nemen in de staats commissie voor het in beschouwing nemen van de overeenkomsten der R.T.C. Aneta vernam, dat dit standpunt het gevolg is van het feit, dat de vorming van de staats commissie in strijd is met de motie-Kusnan van de P.N.l., die door het parlement ver worpen werd. (Deze motie vroeg o.m. an nulering van de Unie). De P.S.I.I. (de Verenigde Islamietische Partij), die de motie van de P.N.l. steunde, zal dezelfde houding aannemen. Naar aanleiding van de moord op het echtpaar Van Wel heeft de dienstdoende gouverneur van Oost-Java, mr. Gondo- wardojo, een onderhoud gehad met com missaris v. d. Zwaai. Gevraagd werd of de politie de planters kan beschermen, indien deze zich verzamelen op bepaal de punten. Dit plan had in principe de goedkeuring van de autoriteiten, mits er niet te veel punten van verzameling wa ren. De heer v. d. Zwaai deelde aan Aneta mede. dat de planters zullen trachten op de ondernemingen te blijven. Indien dit onmogelijk is, zullen zij zich op bepaal de punten verzamelen en vandaar hun werk voortzetten. De Raad van de gemeente Groningen heeft in geheime zitting de gemeente ontvanger P. geschorst op grond van malversaties op financieel gebied. De of ficier van justitie heeft thans de zaak in onderzoek. Het staat vrijwel vast, dat het hier geen gelden van dè gemeente betreft. Voordien was de gemeente-ont vanger P. gemeente-ontvanger te Haren. Hij was in de illegaliteit een. bekende fi guur. Het vertrek van Hr. Ms. onderzeeboot „Tijgerhaai" die een oefenreis gaat ma ken naar en in de Caraïbische wateren, is vastgesteld op Dinsdag a.s., 's middags twaalf uur. De „Tijgerhaai" staat onder commando van de luitenant ter zee der tweede klasse J. van Nieuwenhuizen. Twee as sistenten van prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz, dr. R. Dorrestein en ir. G. J. Bruins, zullen de reis meemaken om on derzoekingen te doen naar de samenstel ling van de onderzeese aardkorst. Prof. Vening Meinesz zelf gaat mee tot Lit- sabon. (Vervolg van pag. 1) „Het enige resultaat van een brand merking van China zou zijn, dat alle problemen in het Verre Oosten niet al leen onopgelost, doch onoplosbaar zou den blijven. Als de (Amerikaanse) re solutie wordt aanvaard, is onderhande len, zelfs om misverstand uit de weg te ruimen, verder onmogelijk", meende hij. „Mijn regering is op het ogenblik tegen zulk een rampzalige koers". De commissie verdaagde haar zitting hierop tot heden. Na afloop van de vergadering zijn de afgevaardigden van de twaalf Arabische en Aziatische landen, die de resolutie tot het „Staken van het vuren" in Korea hebben ingediend, bijeengekomen. Men neemt aan, dat zij een nieuwe ontwerp resolutie hebben overwogen, die een herziene versie is van het voorstel, dat de twaalf landen op 12 December heb ben ingediend. Het voornaamste verschil met dit voorstel zou zijn, dat het nieuwe reso lutie-ontwerp niet direct zou reflecteren aan een staken van het vuren. In ge woonlijk welingelichte kringen werd verklaard, dat in de nieuwe resolutie zou worden voorgesteld, dat een orgaan van zeven naties alle kwesties in het Verre Oosten zal bestuderen, zo gauw als in de strijd in Korea een rustpauze aanbreekt. Uit welingelichte bron verneemt A.P. dat Engeland ^ijn stem zal geven aan de brandmerking van China als agressor, maar dat het zich zal verzetten tegen het opleggen van economische sancties. Bij zijn vertrek naar de V.S. als ge delegeerde van Frankrijk in de Veilig heidsraad merkte de Franse afgevaar digde Chauvel Zondagavond op: „Het is bij het zoeken naar een gemeenschappe lijk standpunt dat Frankrijk zal streven naar het tot stand brengen van een synthese". Pandit Nehru meende bij zijn terugkeer in India, dat het abso luut onjuist was het antwoord van Pe king als een verwerping op te vatten. Een veroordeling van China zou de si tuatie zeer verslechteren. Tenslotte voorspelde de gedelegeerde der V.S. In de V.N. Ernest Gross, dat de Amerikaan se resolutie aangenomen zou worden en verklaarde Trygve Lie te Londen nog altijd de hoop te koesteren op een vreed zame regeling. Zaterdagmiddag is te Amsterdam in Krasnapolsky de Vereniging van Radio luisteraars officieel opgericht. DINSDAG HILVERSUM I 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gyrnn., 7.30 zendersluiting, 9.00 nieuws, 9.10 prot. kerkd., 9.25 gram., 9.35 orkeslconcert, 10.30 vrouw, 10.35 gram.. 10.50 kleuters. 11.00 sopraan en piano, 11.30 zieken, 12.00 Promenade orkest en soliste, 12.30 land- en tuinb., 12.33 platteland, 13.00 nieuws, 13.20 fi nancieel weekoverz., 13.30 gram., 14.00 vrouw, 14.30 gram.. 15.30 „Onze Ame rikaanse buren" 15.45 gram., 16.10 kin derkoor, 16.30 zendersl., 18.00 nieuws, 18.15 pianospel, 18.30 Radio Volksuni versiteit: „Trage aarde: Nieuw-Guinea in het verleden". 19.00 „Paris vous par- le", 19.05 oude muziek 19.45 „De schoon heid der schepping" causerie, 20.00 nieuws, 20.05 radioschaakwedstr. Neder land—Noorw.. 20.06 actualiteiten, 20.15 gevar. progr., 21.15 „De Antwoordman 21.35 gram. 22.00 „Goede moed" cause rie. 22.15 orgelconcert, 22.45 buitenlands overzicht, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO 7.00 nieuws, 7.15 Morgengebed, 7.30 zender sluiting, 9 00 nieuws. 9.10 huisvrouw, 9.35 Lichtbaken. 10.00 kleuters, 10.15 gram., 10.40 schoolradio, 11.00 vrouw. 11.30 schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 Metro- pole-orkest. 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws. 13.20 actualiteiten, 13.25 gram., 14.00 gevar. progr.. 14.53 gram., 15.30 Ziekenlof, 16.00 zieken. 16.30 zender sluiting, 18.00 gram., 18.20 amusem.ork. en soliste, 18.48 sport. „Dit is leven", jeugd, 19.00 nieuws. 19.15 sport. 19.23 koorzang. 19.52 politiek overzicht. 20.00 nieuws, 20.05 radioschaakwedstr. Neder land—Noorw., 20.06 de gewone man. 20.12 „De Troubadour", hoorspel, 22.05 pianorecital. 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND. BBC, Home service, 330 m.: 19.20 mars- en walsmuziek, 23.15 strijkkwartet. BBC, light progr 1500 en 247 m.: 13.00 revue-orkest en soliste, 13.45 Schots or kest. 16.00 licht orkest en soliste. 16.45 lichte muziek, 17.30 BBC Welsh Or chestra, 18.45 lichte muziek. 23.20 dans- orkest, NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 omroeporkest. 13.20 om roeporkest. 15.40 strijkorkest. 17.05 pia norecital, daarna kamermuziek, 18.00 symphonie-ork. en solisten. 20.05 dans en amusern.muziek, 21.30 amusem.muz.. 0.35 dansmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 13.15 kamerorkest en koor. 22.15 jazzmuziek. 484 m.: 12.05 omroeporkest. 19.00 om roeporkest en solist, 23.00 dansmuziek. FRANKRIJK, nationaal progr.. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert, 13.30 orkest concert. 19.00 orkestconcert. 23.15 ka mermuziek. De gevechtshandelingen aan het front in Korea, speelden zich ook dit weekend voorn, af rond Wonju, dat Zondag opnieuw door de verbonden troepen werd bezet, nadat de plaats Zaterdag was prijsgegeven. De luchtmacht was zeer actier Patrouille-activiteit heerste op de overige fronten. Generaal MacArtbur neer» een kort bezoek aan zijn troepen in Korea gebracht en verklaarde JJ00r terugkeer naar Tokio: „Niemand zal ons in zee drijven". Generaal Collins, staf chef van het Amerikaanse leger, verklaarde, dat de vijand een strenge afstraffing wacht, wanneer hij een massale aanval begint. De troepen der V.N. vormen nog altijd een indrukwekkende macht. Zondag zijn boven Noord-Korea 41 Mig-15-toestellen in gevechten gewik keld geweest met 24 straaljagers der verbonden troepen. Dij is het grootste aantal communistische- straaljagers, dat tot dusver is waargenomen. Een Mig-15 werd neergeschoten en stortte brandend omlaag. Een ander Mig-toestel werd bqr schadigd. Het Amerikaanse achtste leger, dat zich aangordt voor een verwacht com- Generaal Eisenhower heeft te Frank fort verklaard, dat neutralisering van Duitsland in de huidige omstandigheden feitelijk onmogelijk is, maar de Duit sers moeten uit eigen wil aan de verde diging van het Westen deelnemen. Hij zcide geen vijandschap te koesteren je gens het Duitse volk. In de toekomst, zo kondigde hij aan, zal het Amerikaanse leger in Duitsland worden uitgebreid. Op een persconferentie gaf Eisenho wer duidelijk te kennen, dat hij de Duit- Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK „Het kan natuurlijk niet wedijveren met parelsnoeren en topazen broches," zei ze, „maar het heeft toch een zekere antiquiteitswaarde." Sue's cadeau was een bewerkt zil veren bijouterie-kistje en Cathryn was verrukt. „Ik zal er de parels en de topaas in bewaren," zei ze. Steven had Lady Sable verzocht een varkensleren reisnecessaire voor Cathryn in Parijs te kopen. Cathryn had weinig behoefte aan dergelijke luxe, maar niets kon haar moeder er van weerhouden de opdracht uit te voeren. Cathryn dacht er aan hoeveel beter al dat geld besteed had kunnen worden voor het kopen van boeken, van schil dersmateriaal en bloemen; voor minder dan de helft had zij heen en terug naar Zwitserland kunnen gaan.... aarom stonden de mensen er toch op iemand dure geschenken te geven, die je van geen enkel nut waren? Trou wens, de werkelijke waarde van een geschenk bestond in de liefde en de aandacht, welke de gever besteed had bij de keuze; in vergelijking daarmee betekende de prijs niets; een duur ge schenk van iemand met voldoende geld betekende veel minder dan een enkele roos van iemand voor wie een paar francs het verschil betekenden tussen een goed maal of honger. Zij zou het hele parelsnoer en het bijouterie-kistje samen hebben gegeven voor eei enkeie roos van Francis. Maar het heerlijkste geschenk, dat hij haar had kunnen geven, was zijn aanwezig heid aan tafel geweest. Zij fantaseerde, dat de deur plotseling zou open gaan en hij binnen zou komen, na een hele dag met de trein gereisd te hebben, of misschien had hij een vliegtuig ge nomen.... Maar diep in haarzelf wist zij, dat het niet zou gebeuren. „Heb je nog iets van Francis ge hoord?" vroeg haar moeder. Het was heel v°rkeerd van Francis om er niet te zijn, maar zij had het reeds opgegeven iets van haar kinderen te verwachten. Sue was zeer verontwaardigd dat Fran cis niet voor die gelegenheid naar Parijs was teruggekeerd, maar ondanks al zijn charme was Francis een onberekenbaar mens en waarom zij van hem hield, zo hield zij zichzelf toornig voor, kon zij werkelijk niet begrijpen. Zij probeerde steeds die liefde uit haar hart te zet ten, maar slaagde er nimmer in, hoewel zij herhaaldelijk al zijn fouten, bij wijze van litanie, voor zich opzei. Le coeur a ses raisonsJawel, maar op zeven en twintig-jarige leeftijd behoorde je beter te weten; je was geen kostschoolmeis je meer, dat het zich veroorloven kan tegen alle rede in romantisch en senti menteel te zijn. Zij wist zeer goed, dat Francis veel van haar hield, dat hij haar persoon sympathiek vond en zich tot haar als vrouw voelde aangetrokken. Zij wist dat hij niets liever zou willen daA een verhouding met haar te hebben. Dat zij, in plaats van dat Amerikaanse meisje, nu bij hem had kunnen zijn in het Zuiden of in Italië dat hij, als hij had mogen kiezen, aan haar de voorkeur had gegeven. Maar zij wist ook, dat hij haar niet liefhad, zoals zij dit verstond; zij was niet bereid een der vrouwen te zijn, met wie Francis Sable een affaire had gehad. Dat was te wei nig. Zii wilde een hu\veliik of niets. Een huwelijk was een kwestie van vertrou wen Hoewel, wanneer hij haar lief had gehad maar, tengevolge van zijn mo derne s-religieuze levensbeschouwing, gekant was geweest tegen een huwe lijk, zou zij het waarschijnlijk ook zon der wettelijke formaliteiten hebben kunnen doen. Maar wanneer hij haar werkelijk lief had zou hij haar, ver moedelijk, ook het liefst terwille zijn ge weest, zodat dit vanzelf zou zijn uit gesloten Zij overdacht dit alles, terwijl Cathryn Francis' telegram liet zien en Lady Sable verklaarde, dat het te vrij was dat hij niet terug was gekomen en niet had gezorgd, dat zijn cadeau op tijd was. Francis was werkelijk onnadenkend Maar Francis zou er eenvoudig niet aari hebben gedacht een cadeau te sturen, meende zij. en zo dacht ook Sue er over. Zij dronken champagne en toastten, eerst op Cathryn en daarna op Francis „waar hij ook mocht zijn". Bijna op dezelfde tijd schonk Francis, gezeten aan een tafeltje op het terras van een havencafeetje in een vissers dorpje aan de Italiaanse Rivièra, Chianti uit een fles in een mandje, leunde over het roodgeblokte tafelkleed en dronk op Cathryn. „Ik hoop, dat zij de rozen gekregen heeft", zei hij. Merrilee schrok. „O. schat, je zult het me nooit vergeven, maar ik heb glad vergeten een telegram naar de bloemist te sturen." Francis staarde haar aan. Wat hij zei is niet af te drukken. Zij stoof op. „Had het dan zelf gedaan, toen je haar een felicitatietelegram stuurde. Je hebt er ook pas later aan gedacht." „Later of niet, ik heb er aan gedacht, niet? En je bood zelf aan een telegram naar de bloemist te sturen, toen ie naar het postkantoor moest. De bloemist woont juist bij haar om de hoekze zou ze vanmiddag nog hebben gehad Maar je wilde niet, dat is het. Je had onbewust de wens om het te vergeten." Hij was wit van woede. „O, houd op met je Freud", zei Merri lee en dronk haar glas leeg. Francis stond op. „Ik ga", zei hij. „Waarheen?" Zij vroeg het met ver veelde stem. Zij schonk zich opnieuw een glas wijn in. „Ik weet het niet. Maar in ieder geva) hier vandaan.'' Zij glimlachte. „O.K., schat. Ik zie je straks wel in het hotel." „Reken daar maar niet op." Deze keer had zij hem verkeerd beoor deeld. Toen zij een paar uur later naar hot hotel terugkeerde was hij vertrok ken. Ze zeidon haar, dat hij de nachttrein naar Rome had genomen. Wordt vervolgd) sers gaarne aan zijn zijde had. „Ik zou een leugenaar zijn, aldus zeide hij, als ik zou zeggen, dat ik tijdens de oorlog niet zeer vijandig stond tegenover Duitsland en speciaal de Nazi's haatte. Maar thans zou ik het Duitse volk, even als de andere volken, graag horen zeg gen.' Wij willen vrij zijn, wij willen als behoorlijke mensen leven, wij willen vrienden met de anderen zijn, en als we dat nodig vinden zullen wij de kracht opbrengen om ons zelf te beschermen." Hij ontkende, dat hij critiek had uit geoefend op de Nederlandse regering, omdat zij geen hart had voor de zaak Hij zinspeelde hier op persberichten over een brief, die hij had geschreven aan de Amerikaanse gezant in Den Haag. „Ik heb nooit gezegd, dat zij geen hart voor de zaak hebben en in mijn brief heb ik alleen geschreven wat er nog meer zou kunnen worden gedaan. ,Ik houd mij bezig met de toekomst en ik ben geen vittende criticus", aldus Eisenhower. De Amerikaanse ambassadeur in Bel gië heeft in een brief aan de Belgische premier uiting gegeven aan de voldoe ning van Amerika over de Belgische herbewapcningsmaatregelcn. De brief kwam na de recente confe rentie van generaal Eisenhower met Belgische defensieleiders. De regering overweegt binnenkort we derom vrijwilligers op te roepen ter aan vulling en te zjjner tijd aflossing van het Nederlandse detachement Verenigde Naties in Korea. Nadere bijzonderheden over de aanmelding zullen spoedig wor. den bekend gemaakt. Van bevoegde zijde is ons desgevraagd meegedeeld, dat er geen verband be staat tussen deze nieuwe aanmelding en de verliezen van het Nederlandse Korea- detachement die tot dusverre zeer gering zijn geweest. Door de nieuwe aanmelding wil men zorgen vöor de aflossing van de vrijwil ligers, van wie het grootste deel een verbandacte van één jaar heeft getekend, die in het najaar dus ten einde loopt. munistisch offensief, wordt in het mid- den van het Koreaanse schiereiland het sterkst bedreigd. Er zijn reeds commu nistische militairen ten Zuid-Oosten van Tanjang. 55 kilometer van Wonju, waar genomen. Een Noord-Koreaanse krijgs gevangene deelde Zaterdag mede, dat tienduizend man communistische troepen is opgedragen zich samen te trekken in het gebied van Andong, 105 kilometer ten Noorden van Taegu. Het is niet bekend waar de nieuwe verdedigingslinie der verbondenen loopt. Patrouilles, die zich op grote afstand ten Noorden van deze linie hadden be geven om contact met de vijand te ver krijgen. meldden, dat zich rondom Su- won en in het aan de Oostkust gelegen gebied van Kungnang sterke communis tische eenheden bevinden. Generaal-majoor Claude Ruffner, be velhebber van de Amerikaanse tweede divisie, heeft Zondag „onze dappere Franse en Nederlandse bondgenoten eervol vermeld wegens hun voortreffe lijke prestaties ter ondersteuning van de divisie in haar strijd tegen de communis ten in het gebied van Wonju. Deze vermelding volgde op een tele gram van luitenant-generaal MattMew Ridgway, bevelhebber van het achtste leger, aan de korpscommandant der V.N. aan het centrale front op Korea, waarin hij aijn „waardering" uitspreekt .voor „allen in het korps, die op zo moedige wiize de vijandelijke aanval in het ge bied ten Zuiden van Wonju afsloegen Diep in Noord-Korea voeren Noord- Koreaanse burgers een bloedige verzets- oorlog tegen de communisten, terwijl Zuid-Koreaanse mariniers op de Oost- e. Westkust van het rode gebied opere ren, aldus hebben Zuid-Koreaanse mari neofficieren Zondag volgens A.P. ver klaard. Kapitein-luitenant ter zee Lee Socns Ho, commandant van een Zuid- Koreaanse kanonneerboot zei, dat Noord- Koreaanse burgers een strijdmacht van ongeveer 8.000 Koreaanse roden uiteen geslagen hadden.. Bij de havenstad Chin- nampo op de westkust is een rode bri gade van 2.000 man in de pan gehakt en zijn drie plaatsen bevrijd. De Ierse minister van Buitenlandse Zaken, MacBridc, heeft Zaterdag ver klaard, dat de woorden, die de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken in het Nederlandse parlement gesproken heeft over het geschil met Ierland over de Nederlandse vliegers veel hebben bij gedragen tot het kalmeren van de vree*, MacBride betreurde het, dat Neder land het marine-escadrille niet heeft te ruggetrokken en stelde Groot-Brittannië volledig verantwoordelijk voor deze af faire, omdat dit land een desbetreffende irtr.odiging tot Nederland heeft gericht. Mr. Stikker s verklaring, aldus Mac Bride, heeft er veel toe bijgedragen de vrees te kalmeren, die hier gekoesterd werd als gevolg van het feit, dat Neder land de Britse uitnodiging voor Ierland heeft aangenomen. Nederland werd door toedoen van Groot-Brittannië in een si tuatie betrokken, waarvan het de ge volgen niet volledig heeft ingezien, aldus MacBride. De Ierse anti-verdeeldheidsliga heeft intussen bekend gemaakt, dat de Ierse boycot van Nederlands fruit vandaag een feit zou worden. De Bond van Ierse Fruitgrossiers heeft besloten om uit de lading van een schip, dat vandaag zou arriveren in hoofdzaak met druiven en uien aan boord niets te kopen en in Spanje inkopen te gaan doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3