Het onduldbare dulden Voorgestelde conferentie van het cease-fire AANTAL SLACHTOFFERS AL BEDUIDEND GESTEGEN Gevaar nog lang niet geweken zeven moet afkondigen Rataplan Politieke Commissie verdaagt de zitting voor 48 uur DE WAARHEID OMTRENT DE ATOOMBOM Waarom de verhalen over dit wapen zo overdreven zijn Kracht en zwakte der democratie m Tot hoofd en hart Het weer Nieuwe voorwaarden van China Amerika blijft bij zijn resolutie ALARMOEFENING VOOR NED. STRIJDKRACHTEN EMHSDAC 23 JANUARI 1951 74e JAARGANG No. 24978 DE LAWINES IN DE ALPEN 45.000 mensen geïsoleerd De atoombom als politiek wapen WINDJACKETS O Sabotage door atoom bommen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ruw. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Vandaag wordt het debat in de Tweede Kamer over de Nieuw- Guinea-kwestie voortgezet. Als niet alle tekenen bedriegen zal ondanks alle rumor in casa bij de P.v.d.A., de striemende verwijten van de A.R. in take het jongste regeringsbeleid, de diepgaande ontevredenheid over de ge beurtenissen bij V.V.D. en C.H. het wankele scheepje van het kabinet toch weer de veilige haven worden binnen geloodsten verwondert U niet, lezer, met als ervaren loods, gespecialiseerd in het vermijden van rotsen en klippen, prof. Bornrne, de fractie-voorzitter van de K.V.P. In zijn hoofdartikel van gis teren heeft hij het de P.v.d.A.-fractie zelfs mogelijk gemaakt met fatsoen haar gezicht te redden. Vorrink en Drees kunnen hem dankbaar zijn. Wil dit nu zeggen, dat de storm be daard is? Wij geloven er niets van. Na een korte periode van stilte zal de storm o.i. opnieuw opsteken Waarom? Omdat het conflict bij de P.v.d.A. in de ze partij zelf, veel dieper zit dan zich tot nu toe heeft geopenbaard. De Nieuw- Guinea-kwestie heeft alleen een tipje van de sluier opgelicht, maar achter dit toch niet geheel ondoorzichtige gordijn, woelt en bruist en kookt het heviger dan het ooit sinds de oprichting van die partij gedaan heeft. Wilt U enige bewij zen? Wij hebben hier voor ons liggen een artikel in het Parool van Vrijdag j.l. waarin Pieter 't Hoen, schuilnaam uit de illegaliteit van het Tweede Ka merlid van de P.v.d.A. Frans Goedhart, de man, die in de eerste tijd van hevi ge crises in de Indonesische kwestie, als eerste contact zocht met Sukarno en samen met Schermerhorn het spel in leidde, dat Nederland zo grandioos heeft verloren, zijn visie op de situatie geeft. Maar laten wij hem aan het woord, „Het aftreden van de socialistische fractievoorzitter Mr. Van der Goes heeft ongetwijfeld meer politieke betekenis. Toch is ook dit vooral een persoonlijk incident, dat niet ontstond uit de bot sing van sterk uiteenlopende politieke opvattingen, maar uit een opeenstape ling van misverstanden en vergissin gen, waarmede niemand gediend was en het gezag van de Tweede Kamer fractie van de P.v.d.A. ernstig geschaad dreigde te worden, zodat het begrijpe lijk is, dat er consequenties aan werden verbonden. Het afscheid van ir. H. Vos is een feit van veel meer belang, aldus gaat Pieter 't Hoen verder. Deze oud-minis ter die meer dan wie ook in Nederland de'typische vaandeldrager van het so cialisme is, vormde reeds geruime tijd met enkele anderen een minderheid in het partijbestuur van de P.v.d.A., die zich voordurend 4e weer stelde tegen het beleid van de combinatie Drees- Vorrink. dat er voor alles op gericht schijnt te zijn een regeringscrisis ïn N- deriand te voorkomen De minderheid stelde zich op het standpunt ^t z« in het geheel met op een regeringscrisis uit is maar dat het kabinet-Drees vrij wel niets terecht brengt van de verlan gens, die in socialistische kring leven. Voor een grote partij als de P.v d A. heeft het mede-regeren en het mede verantwoordelijkheid dragen alleen zin, als zij daarmede een gedeelte van haar politieke programma ten uitvoer bren gen kan. Wat ziet men echter in Nederland? De trage en logge K. V. P., die alt ij d ver achter de gebeurte nissen aanl oop t, geeft het tem po van de regering aan. Ter wille van de lieve vrede houdt dr. Drees daarom steeds vaart in en het partijbestuur van de P.v d.A. stelt zich steeds op het standpunt „wat Drees doet, dat is wel gedaan". Zodoende, aldus redeneert de minderheid, kan de P.v.d.A. geen duide- liike politiek meer ontplooien. Al de bleke compromissen, die door het kabi net-Drees tot stand gebracht worden, neemt het partijbestuur van de P.v.d A. voor zijn rekening. Ten einde te voor komen dat de vazen in de porseleinkast van dr Drees omvallen, durft het par tijbestuur niet meer met luider stem te zeggen waar het op staat. Onder leiding van de heren Drees en Vorrink heeft men het zodoende klaar gespeeld de socialistische partij plichtig te maken aan de kol°n'a^ avonturen in Indonesië en aan cte ra"}P zalige militaire acties, die daar ontk - tend zijn. Over Nieuw-Guinea heelt nex partijbestuur uitsluitend diplomatiek gestelde verklaringen afgegeven, waar mee men op de Haagse departementen en ambassades wellicht successen kan behalen, maar die voor het socialistische volksdeel onvoldoende houvast bieden. Moet dat nog langer zo voortgaan? vraagt de minderheid zich af. Zij ver wijt het partijbestuur, toegestaan te heb ben dat het partijdagblad een regerings orgaan is geworden, waarin nimmer een woord van critiek op de regering geuit wordt door de redactie. _Men volgt de regeringspolitiek zonder één woord critische commentaar te leveren. In 1949 capituleerde het kabinet- Drees in de Indonesische kwestie voor internationale druk; het slaagde er niet uit eigen kracht in een positieve en con structieve Indonesische politiek te vin- de"n 1950 wist het geen raad met de loonpolitiek en eerst nadat het NVV zware druk had geoefend kwam men tot resultaten. 1 Het heeft evenmin kans gezien een krachtige militaire politiek te voeren, zodat het in 1951 op dit punt wel voor Eisenhower zal moeten zwichten De minderheid heeft haar argumenten hiermede nog niet uitgeput. Zij verwijt dr. Drees. dat hij de zwakke figuur van de vorige minister van Oörlog en .Marine een half jaar te lang de hand boven het hoofd heeft gehouden, dat de regering nalaat op tijd de noodzakelijke maatregelen te nemen voor de overgang naar de schaarste-economie, dat het kabinet onder de druk van de KVP ver scheidene malen bezweken is en fiscale maatregelen tot stand liet komen, waar van vooral de grote inkomens profiteren. Het punt, dat waarschijnlijk wel het zwaarst weegt, is de verschuiving in de inkomensverhoudingen in Nederland. Het percentage van het nationale inko men. dat in handen komt van de arbei dende bevolking, is zichtbaar aan het verminderen. De minderheid verwijt het kabinet-Drees, dat het hier niets tegen onderneemt en zij verwijt het partijbe stuur. dat het in gebreke is wanneer het dit alles blijft aanvaarden. Het is min of meer toeval, dat het latente conflict aan de dag treedt bij de kwestie-Nieuw-Guinea". Tot zover Pieter 't Hoen. Wij hebben een groot gedeelte uit zijn artikel geci teerd, doch achten dit nodig omdat het onze stelling bewijst, dat het conflict veel dieper zit. Nieuw-Guinea was slechts een aanleiding. Heeft u de sneer op de K.V.P. gelezen? De trage en logge KV.P., die altijd ver achter de gebeurte nissen aanloopt.... Vriendelijk nietwaar van de regeringspartner? Heeft u ge lezen wat Pieter 't Hoen zegt over de loonpolitiek en de fiscale maatre gelen? En herinnert u zich nog de door braakgedachte van de P. v. d. A., waardoor sommige katholieken en pro testanten de rode dominees wer den bevangen, luisterend naar de goo chelende en bezwerende stem van een Schermerhorn? Onder deze doorbraak-dominees nam ds. Buskes steeds een vooraanstaande plaats in. Hoe beziet h ij n u de situatie? Ds. Buskes schrijft in de laatste af levering van Socialisme en Democratie o.a. het volgende: „U moest eens weten met hoeveel verwachting velen uit christelijke kring tot de Partij van de Arbeid zijn toege treden en hoe velen diep teleurgesteld werden, omdat het in de P.v.d.A. al niet veel anders is dan in de christelijke politieke partijen, die ze vanwege de verburgerlijkte geest, die er alles be heerste, verlieten. Al is het socialisme voor mij geen ge loof en zelfs geen levens- en wereld beschouwing, het is voor mij toch meer dan uitsluitend een zakelijke aangele genheid. Nog altijd, evenals in de ja ren, waarin ik nog geen lid van de par tij was, roept het woord socialisme be paalde gevoelens in mij wakker van welke ik geloof, dat ze behoren tot het meest waardevolle in mijn leven. Maar die gevoelens worden door onze socia listische beweging op het ogenblik meer verstikt dan versterkt. Misschien is het dwaas, dat ik nog verwachtingen heb. Ik hoop, dat die dwaasheid in mijn le ven nooit verloren gaat. Wanneer ik ze niet meer had, zou ik misschien een zeer volgzaam lid van de partij zijn, dat na elke redevoering van Koos Vor rink en Evert Vermeer applaudisseert en maar niet begrijpt, dat er nog zijn, die niet mee applaudisseren." Begrijpt u nu lezer, dat de door braak in de P.v.d.A. op weg is naai de afbraak, en dat dit de kern is van het huidige conflict in de boezem van de P.v.d.A.? Dat na de breuk het voortbestaan van het kabinet met zijn socialistische ministers, wier beleid geen gunstige weerklank meer kan vinden in een groot deel der fractie van hun partij, slechts zeer korte tijd gelijmd kan worden met een fantasie-procede, dat prof. Romme „dulden" noemt. Wij begrijpen, dat prof. Romme er alles aan gelegen is, met de P.v.d.A. tot de volgende verkiezingen door te suk- kelen, ook al uit zich haar dankbaar heid in een appreciatie van „trage en logge K.V.P." Er zullen in zeer korte tijd gezien de gespannen internationale verhoudingen, zeer impopulaire maatregelen genomen moeten worden: wij denken aan de de fensie, die toch betaald zullen moe ten kunnen worden en hun weerslag zullen hebben op economisch, fiscaal en sociaal gebied. Langzaam zal het volk inzien, wat het economisch verlies bijv. van Indonesië gaat betekenen. Nog korte tijd en Lieftinck zal onze precaire finan ciële toestand niet meer kunnen camou fleren. Après nous le déluge, na ons de zondvloed, maar de P.v.d.A. zal dan liever trachten als oppositie de zond vloed te overleven in een soort Ark van Noé. En daarom spreekt Romme over een „dulden." Alles maar dulden. Ook als Schermerhorn in Amerika eigen re- gerinkje speelt, zogenaamd om een luchtkarteringscongres bij te wonen. Daarom bracht hij een bezoek aan de ass. staatssecretaris voor Europese aan gelegenheden George Perkins. Daarom bracht hij een bezoek aan de ass. staatssecretaris voor aangelegenheden betreffende het Verre Oosten Dean Rusk etc., daarbij suggererend, min of meer, dat de P.v.d.A. eigenlijk toch de Neder landse regering is, al legde hij er de nadruk op slechts voor de P.v.d.A. te spreken, die hem intussen zelf hier desavoueerde. Dulden, dulden. Waar blijft een krachtige vuistslag op de regeringstafel, die dreunt door heel het land, als des tijds van een Schaepman of een Abra ham Kuyper, die óók een onduld baar durfden uit te spreken? Met alles vernielende kracht don deren de lawines in het hoogland naar beneden. Onder een foto uit Andermatt, een bergdorp, dat het zwaar te verduren heeft gehad. Een huis van drie verdiepingen werd totaal verwoest. Er vielen geen slachtoffers daar het huis tijdig was ontruimd. Nog leder uur komen uit Zwitserland, Oostenrijk en Italië berichten over nieuwe slachtoffers van lawines. Het weer in de Alpen is slecht. Het gevaar van nieuwe neerstortende sneeuwmassa's wijkt niet. Ruim 225 personen hebben reeds de dood gevonden, maar het aantal doden zal zeker hoger liggen. Velen worden nog vermist. Te Innsbrück heeft een lawine de watervoorziening ver nield. Tweehonderd arbeiders zijn geïsoleerd in een kamp te Heiligenblut (Oostenrijk). Bij Bad Gastein werd een groot landgoed met negen bewoners weggevaagd. Tenminste 30 steden en dorpen in Oostenrijk zijn van de buiten wereld afgesneden, duizenden toeristen kunnen niet vertrekken. In het plaatsje Opper-Engadin (Zwitserland) is een 8-jarig jongetje, dat achttien uur onder de sneeuw bedolven is geweest, levend teruggevonden. Hetzelfde geschiedde met een meisje, dat 27 uur lang in het Patznaundal (Oostenrijk) door de sneeuw bedolven was. Verwachting tot Woensdagavond: Veel bewolking met hier en daar enige motregen en plaatselijk mist. Zwakke tot matige geleidelijk naar Oostelijke richtingen krimpende wind. Iets lagere temperaturen. Zon: 8.33—17.12. Maan: 18.39—9.30. De berichten over de lawines en de slachtoffers, die zij eisten, zijn zeer ver ward. Volgens de laatste gegevens heb ben ruim 225 personen de dood gevonden bij lawines in Zwitserland, Italië en Oostenrijk. De laatste dodencijfers zijn voor Oostenrijk 127, Zwitserland 71 en Italië 30. In Oostenrijk worden ongeveer 30 ern stig gewonden in ziekenhuizen ver pleegd. Verwacht wordt, dat het aantal slachtoffers nog groter zal blijken te zijn. In Zwitserland zijn een 100-tal hui zen en boerderijen vernield en 400 stuks vee omgekomen. Men is er in geslaagd een doorgang te banen naar het Italiaanse dorp Livigno, dat sinds Zaterdagavond van de buiten wereld was afgesloten. In dit dorp wer den zeven personen gedood en twee ernstig gewond. Bijna alle huizen hebben zware schade opgelopen. De 700 inwo ners slapen 's nachts geheel gekleed in de minst beschadigde huizen, gereed om te vluchten bjj het eerste bericht over nieuwe lawines. Veel vee is verloren ge gaan. Een nieuwe sneeuwstorting heeft de autoweg door de Brennerpas over een afstand van 400 meter geblokkeerd. Naar schatting zal het vier dagen duren om de weg weer vrij te maken. Het inter nationale spoorwegverkeer door de Brenner- en de diensten door de Sim- plon- en St. Gotthardtunnel zijn hervat. Boven sommige delen van de Zwitser se Alpen hebben Zwitserse militaire vliegtuigen voedsel en post uitgeworpen Ook ongeveer 700 buitenlandse toeristen te Zermatt, die zich overigens in goede welstand bevinden, kregen hun post uit de lucht. In het gehuchtje Kaisern bij Davos troffen de reddingsploegen een baby van 8 maanden volkomen ongedeerd aan in haar wieg, die onder een dikke laag sneeuw bedolven lag. De boerderij van haar ouders was door een lawine verwoest en de wieg met kind en al was door de sneeuw massa's dwars over een stroompje van zes meter breed heengevoerd. De vader van het kind kwam om. Maandagavond kwamen in de bergda- len in Oostenrijk nieuwe lawines naar benéden. De kans op verdere rampen wordt vergroot, doordat het blijft sneeu wen. In totaal zijn thans 45.000 mensen door de sneeuwiawines van de buiten wereld afgezonderd. Onder hen bevin den zich duizenden toeristen. Teiuninste 30 steden en dorpen in Ty rol, Stiermarken en de Salzkammergut- provincie zijn volledig afgesneden. Hier onder bevinden zich tal van bekende toeristenplaatsen, zoals Sankt Anton. Volgens een raming van het Oosten rijkse bureau voor vreemdelingenver keer bevinden zich 20.000 buitenlandse toeristen in deze streken, onder wie ook tal van Nederlanders. Een Nederlands meisje is door de lawines gewond ge- Verschillende van de wintersport plaatsen zijn nog steeds zonder electri- citeit en telefoonverbindingen. Een van de ergste tragedies speelde zich af bij het beroemde Kurort Bad Gastein, waar Zondagavond 14 perso nen door lawines gedood werden. Twee lawines elk 300 meter breed die naar beneden kwamen van de Sattel- kopf en de Flugkopf, vernielden een groot landgoed met zijn negen bewo ners, alsmede een groot gedeelte van de veestapel. Het gehele gezin van de eigenaar man, vrouw en drie kinde ren werd gedood. Van 200 arbeiders, die door de lawi nes geïsoleerd waren in een verafge legen arbeidskamp bij Heiligenblut, wer den er twee gedood. Een hefschroefvliegtuig van het Ame rikaanse leger zal proberen levensmid delen te brengen naar de arbeiders. Het zal een gevaarlijke vlucht zijn voor de piloot, die boven de gletsjers van de Gross Glockner (3750 meter) zal moeten vliegen. Via de ambassadeur van India te Peking heeft de gedelegeerde van India in de V.N., sir Senegal Rau, Maandag nieuwe voorwaarden ontvangen van com munistisch China voor een Cease-fire in Korea. Hjj maakte deze voorwaarden bekend in de zitting van de Politieke Commissie, Welke na een uitgebreid debat besloot om eerst na 48 uur weer bijeen te komen teneinde de gedelegeerden de gelegenheid te geven hun regeringen over de nieuwe voorstellen te raadplegen. Communistisch China wenst in deze voorstellen, dat de reeds eerder voorge stelde Conferentie van zeven landen de order tot een staken van het vuren voor een beperkte tijd afkondigt. Het verklaart zich bereid de Ch'nese vrijwil ligers te adviseren naar China terug te keren als het principe dat aUe buiten- landse troepen worden teruggetrokken is aanvaard en in practijk gebracht. Ten aanzIenPvan Formosa en de zetel in de U.N.O. handhaaft het zijn standpunt. I Overschat niet wat gij zijt, doch on- derschat evenmin wat gij hebt. ii. TT7 aaraan was het te wijten, dat de fantastische verhalen over de uitwerking \A/ van de atoombom zulk een gretig gehoor btf hetW^ In de allereerste plaats was dit te wijten aan de JaPan- nadat het grote drama zich boven Nagasaki en Hiroshima voltrokken had. Want wat was het geval geweest? „«.i.™ Japan was voor het afwerpen van de atoombom reeds definitief verslagen, al stond er nog een leger van meer dan zes millioen soldaten klaar om de 9ennJapan "bezat geen^uchtmacht meer en zo konden de geallieerde luchtvloten vrijelijk bombarderen en geleidelijk aan de. laatste industriële oorlogsmachine aan de gang moest houden, uitschakelen. De Marine had reeds lang het hopeloze van het verzet tnceztenenookm paleiskringen, dacht men sterk aan capitulatie om volkomen ondergang van Japan af te wenden. Maar hoe? Men moest zijn gezicht redden. Tegen over zijn eigen volk, tegenover de bui tenwereld en tegenover de historie. Toen kwam de atoombom, die niet al leen door de vijanden van Japan als een uitkomst beschouwd werd. Zij spaarde niet minder dan een mil lioen slachtoffers, die de invasie gekost zou hebben aan geallieerde doden en ge wonden. Zij redde Japan uit een onhoudbare situatie. Vanzelfsprekend had Japan er alleen maar belang bij de uitwerking van de atoombom zo gruwelijk mogelijk voor te stellen. Tegen dit wapen hielp geen samurai- geest, geen bushido, geen nationale hara kiri. Na de capitulatie van Japan staan er dadelijk tientallen vredesengelen klaar om de atoombom te veroordelen als het meest barbaarse strijdmiddel, dat het voortbestaan van de beschaving en de wereld in gevaar kan brengen. Maar onder hun vleugelen verbergen deze z.g. vredesengelen hun ware bedoe lingen. Want een deel van hen is afkomstig uit het Russische kamp, waar men de geheimen van de atoombom voorlopig nog niet ontdekt heeft en er dus alleen maar bij gebaat is als men de tegenpar tij in slaap kan sussen en kan verhinde ren, dat het atoomonderzoek en de aan maak van nieuwe atoombommen in ver sneld tempo doorgezet wordt. Er is ook een groep van goedgelovi-1 gen, die van mening zijn, dat Moskou I inderdaad te bewegen zal zijn af te zien van gebruik van het atoomwapen als het mettertijd hierover zal kunnen be schikken. Gelukkig is deze groep onder de druk van de omstandigheden geslonken tot een minimum, dat in strijd met hetgeen ons verstand zegt, blijft geloven in een afbuigen van Moskou van de weg, die naar de wereldheerschappij voert naar het pad dat naar wereldvrede leidt. Achter het IJzeren Gordijn heeft men het spel met de atoombom beter ge speeld. Daar is geen paniek ontstaan toen men de geheimen van de atoombom nog niet had en evenmin verwarring dan wel overmatig optimisme, nadat men in het bezit van de atoombom geraakt was. Met zeer veel zin voor realiteit bestu deert men de pro's en contra's, welke aan het nieuwe wapen vastzitten. We kunnen misschien niet veel van de volkeren achter het IJzeren Gordijn overnemen, maar zouden in dit speciale geval toch wel nota kunnen nemen van de rust, waarmede men in de landen, welke de communistische ideologie aan hangen of moeten doen alsof! zich mentaal aangepast heeft aan de verschij ning van de atoombom op dit onder maanse. Het wonderlijke van het democrati sche blok is, dat men erbinnen, dank zij de technische superioriteit, welke men over de Russen bezit, de atoombom uitvindt, maar blijkbaar niet bij machte is, het angstcomplex, dat dank zij de ontdekking tevens vrijgekomen is, te on derdrukken. Hierdoor dreigt het gevaar, dat de atoombom zich tegen zijn eigen ontdek kers zou kunnen gaan keren! Vandaar, dat 't zo belangrijk is, ons de mogelijkheden en de onmogelijkheden, welke door de atoombom geschapen wer den, aan een nuchtere beschouwing tc onderwerpen en daarop onze propagan da en voorlichting te gaan opbouwen. Wat betreft de beëindiging van de oor log en de politieke regeling van het Koreaanse probleem acht de Chinese volksrepubliek het mogelijk twee stap pen te doen, n.l.: a. Tot een staking van het vuren voor een beperkte tijd kan worden besloten op de eerste vergadering van de confe rentie van zeven landen, te weten: de Chinese volksrepubliek, de Sovjet-Unie, de VS., Frankrijk, Egypte, Engeland en India. Als dit besluit wordt uitge voerd kunnen de onderhandelingen wor den voortgezet. b. Opdat de oorlog in Korea volledig kan worden beëindigd en de vrede in Azië kan worden verzekerd, moeten alle voorwaarden voor de beëindiging van de oorlog worden besproken in verband met de politieke problemen. Over de volgende punten moet overeenstemming worden bereikt: 1. Stappen en maatregelen voor de terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea. 2. Over voorstellen aan het Koreaanse volk betreffende maatregelen ter oplossing van interne problemen moet door het Koreaanse volk zelf worden beslist. 3. De Amerikaanse strijdkrachten moeten uit Formosa en de Straat van Formosa worden teruggetrok ken in overeenstemming met de verklaringen van Cairo en Potsdam. De rechtmatige status van de Chi nese volksrepubliek in de V.N. moet worden bevestigd. 4. Andere problemen in het Verre Oosten. In het debat, dat volgde op de bekend making der Chinese voorwaarden, stelde Sir Benegal Rau voor de zitting der commissie 48 uur te verdagen. De afgevaardigden van Ecuador en Venezuela zeiden, dat zij eerst bereid waren de Amerikaanse resolutie, die China tot aanvaller bestempelt, te steu nen, maar dat zij nu nader met hun regeringen willen overleggen. De Griek se afgevaardigde zei, dat hij op het eerste gezicht van mening is. dat in het nieuwe voorstel geen verandering in de houding van China tot uiting komt. Israël en Engeland steunden het voor stel van Rau. Sir Gladwyn Jebb (Enge land) meende, dat het nieuwe Chinese voorstel „duidelijk van groot belang was. Hij behield zich zijn definitieve mening voor. Het kwam hem echter voor, dat het nieuwe voorstel dichter komt bij een bevestigend antwoerd op de vraag „of China onze principes aan vaardt". De Amerikaanse afgevaardigde Austin was van oordeel, dat het nieuwste voor stel van Peking niet veel meer is dan een doorzichtige poging om de vrije we reld te verdelen en de vredestichtende taak van de V.N. te vertragen. Hij was tegen schorsing van de be sprekingen. Hij wilde zo snel mogelijk de Amerikaanse resolutie, die China tot aanvaller bestempelt, behandeld zien. De Turkse afgevaardigde zei er niet zeker van te zijn, of de mededeling van het voorstel aan de Indiase ambassadeur te Peking wel de juiste wijze van optre den was voor een land, dat een zetel m de V.N. wenst. Hij kon geen verschil ontdekken met het vorige antwoord van Peking. De politieke commissie besloot tenslot te met 2 tegen 23 stemmen, bij zes onthoudingen, de besprekingen 48 uur te schorsen. In het algemeen kader van de ver hoging van de paraatheid van de Ne derlandse strijdkrachten, zal binnenkort een grote alarmoefening worden gehou den. Deze oefening heeft ten doel proef ondervindelijk na te gaan hoe snel door de verschillende diensten en onderdelen onder bevel van de commandant strijd krachten te velde, zal worden gerea geerd op een onverwachte, plotselinge alarmering. ,De oefening zal tot gevolg hebben, dat over het gehele land onderdelen plot seling snel worden verplaatst om in een bepaald gedeelte van het land tijdelijk te worden gelegerd, dan wei ingekwar tierd. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Senator McMahon, voorzitter van het Comité voor Atoomenergie (midden), sena tor Tom Conally (rechts) en senator William F. Knowland bespreken de bericht geving in een der bladen na president Truman's mededeling betreffende de atoomexplosie in Sovjet-Rusland, Onze kracht is vaak tevens onze zwak heid. Het feit, dat iedereen ineen demo cratische gemeenschap hardop mag den ken, dat men alles mag schrijven ook al klopt het niet met de werkelijkheid is een recht, waarop we zeer trots zijn maar dat in het speciale geval van de atoombom wel enige gevaren met zich medegebracht heeft. Waarmee aller minst gezegd wil worden, dat censuur op de vrijheid des woords en der pers ingesteld zou moeten worden. Wel, dat het de absolute noodzaak aantoont om het gróte publiek meer leiding en voorlichting te geven dan nu het geval is. In zijn boek „One World or None" beweert niemand minder dan Prof. Philip Morisson, dat één enkele atoom bom een stad als Indianapolis en een stadsdeel als Lower Manhattan grondig zou kunnen vernielen en 300.000 doden zou kunnen veroorzaken. De Seversky qualificeert dit als klink-klare nonsens en verwijt het de professor des te meer, omdat deze na zijn bezoek aan Nagasaki en Hiroshima be ter moest weten. Zes atoombommen zouden voldoen de zijn om een stad als New-York te vernietigen Uitvoerig rafelt de Seversky dit soort sensatie-verhalen uit elkaar. Een Japanse stad van bamboe en pa pier mag men nooit gaan vergelijken met een metropolis van cement en staal. Boven Japan werd de atoombom op een hoogte van 700 voet tot explosie gebracht, waardoor zij gezien de fra giele constructie van het te bombar deren object de grootste uitwerking zou hebben. Bij het bombardement van een mo derne stad zou men gedwongen zijn de atoombom vlak boven of op de grond tot explosie te brengen, waar door tegelijk de kracht geremd zou worden door de massieve blokken waartegen deze kracht.moet optornen. De straal waarbinnen totale ver woesting mogelijk zou worden, zou daardoor belangrijk ingekrompen wor den. Een krachtiger atoombom zoals de waterstofbom zou slechts de weer stand gedeeltelijk kunnen breken. Om een tienmaal groter gebied te bestrijken heeft men duizend maal zoveel energie nodig! Overigens is het volgens Seversky nog de grote vraag óf er een waterstof bom geproduceerd kan worden. Dr. Millikan, een der grote mannen op het gebied van de atoomsplitsing, betwijfelt het. Dr. Summer Pike, lid van de Atoom- Energie-Commissie. stelt de kansen tussen waarschijnlijk en mo ge 1 ij k. Weer anderen schatten, dat zij tien-, T^v e ongezouten brief van generaal J Eisenhower aan de Amerikaan- se gezant in Den Haag, waarin hij zijn diepe teleurstelling uitsprak over de staat, waarin hij ons leger, dat nog geen leger genoemd mag worden, heeft aangetroffen, is als een knuppel gevallen in een hoenderhok met broed se kippen en de kippen zijn luid aan het kakelen geslagen. Er waren er zelfs, die het publiceren van deze brief een grof schandaal noemden, maar tav zijn van mening, dat het schandaal op de eerste plaats gezocht moet worden in dat, wat die brief onthulde. Rege ring en legerleiding hebben wel plan nen, waarop zij zitten te broeden, maar uitgekomen is er nog geen één. En dat terwijl de wereldnood dringt. Natuurlijk zijn er heel wat motieven van buiten hun machtsbereik vallende aard aan te wijzen, die deze betreurens waardige stand van zaken kunnen ver klaren, motieven, die zoals wij reeds schreven voor een deel ontleend kun nen worden aan de houding van de Verenigde Staten van Amerika in de Indonesische kwestie. Maar dat alles neemt niet weg, dat aan het ministe rie van Oorlog véél te lang terwille van de partijpolitieke verhouding in het kabinet een minister gehandhaafd is, die misschien wel van goede wil, maar in ieder geval te zwak en ie weinig deskundig is geweest, en dat deze minister, toen hii werkelijk on mogelijk was geworden, vervangen is door een ook niet militair deskundige adept van prof. Lieftinck. Indien de democratische partijpolitiek eist, dat de politieke kleur van de functionaris aan defensie van groter belang moet wor den geacht dan zijn bekwaamheid, dan zijn wij van mening, dat zeker onder de huidige omstandigheden en op dit zo uiterst belangrijk gebied de demo cratische partijpolitiek het voortbestaan van de democratie zelf in gevaar kan brengen. Immers, een militair slecht of niet verdedigde democratie zal een al te gemakkelijke prooi kunnen worden voor imperialistische dictaturen d la die van Moskou. A merikaanse bladen hebben ge- suggereerd, dat er inzake de defensie onenigheid zou bestaan tussen onze regering en onze legerlei ding, maar dr. Drees heeft die sugges ties verontwaardigd van de hand ge wezen. De regering, ook de P v. d. A.- ministers, is volgens hem volkomen bereid om te doen, wat er gedaan moet worden en de legerleiding is vol komen ondergeschikt aan de regering, die inzake het defensiebeleid de ver antwoordelijkheid draagt Wij twijfe len er niet can, dat de i 'egering thans bereid is om te doen wat er gedaan moet worden, maar wij twijfelen er mét Eisenhower wel aan. of de rege ring in het verleden bereid is geweest te doen wat er reeds toen gedaan had kunnen en moeten worden. En wat de verhouding tussen regering en leger leiding betreft, de van het Militair Gezag onzaliger gedachtenis overbe kende chef van de generale staf, de generaal mr. H. J. Kruis, van wie wij ons een legerorder herinneren, taaarbjj het de miliciens verboden werd hun haar kunstmatig te laten krullen, en enige artikelen over de gang van za ken indertijd in Londen in Elseviers Weekblad, waarbij zijn eigen uniform niet helemaal zonder kreukel te voor schijn kwam, heeft in zijn rede in Middelburg een geluid laten horen, dat wij tot nog toe niet zo duidelijk van de regering hebben vernomen. Under de dingen, die volgens hem moeten ge beuren, maar waarvan tot nog toe vrij wel niets gebeurd is, noemde hij ook, dat wij oris niet alleen moeten beijve ren om paraat te maken, wat wij heb ben, maar ook moeten bewijzen, dat wij geen zin hebben om onder Rusland te komen, voor een deel naar Siberië te worden gestuurd en later ten koste van grote offers bevrijd te worden. „Nederland," .aldus de chef van de ge nerale staf der generale staven zonder leger van enige betekenis, „moet ver zetswil demonstreren en daarvan is thans nog niet veel te merken." In derdaad, de nu niet bepaald grote geestdrift voor „Steun Wettig Gezag" schijnt de oeneraal gelijk te geven. Maar geestdrift moet gewekt worden door een moderne doelmatige propa ganda en voorlichting en door een krachtig en koersvast voorgaan van een volkomen eensgezinde regering en legerleiding. De aanblik van alsmaar broedende kippen wekt eeraer een ge voel van slaperige gezapigheid en de valse illusie dat het wel niet zo'n vaart zal lopen. Er moet rataplan ge slagen worden om de rataplan van het ogenblik te overwinnen. REFLECTOR. mogelijk duizendmaal sterker zal zijn dan de huidige atoombom. De kwestie der kosten is ook een kleine beschouwing waard. Men schat, dat deze liggen tussen 200 en 2000 millioen dollar per stuk! Om dan nog niet te spreken van de tijd, welk» men nodig hebben zal om er een aantal te produceren! Er doen verhalen de ronde over mo gelijke sabotage met atoombommen. Onschuldig uitziende vrachtschepen zouden met de bommen het vijandelijke gebied in vredestijd kunnen binnenva ren en de sabotage kunnen uitvoeren. Duikboten zouden de bommen bij vi tale objecten kunnen neerleggen en deze op het meest geëigende moment tot ontploffing kunnen laten brengen. De ongebreidelde menselijke fantasie leeft zich uit in de mogelijkheden, welke het atoomwapen als sabotage- middel bieden gaat. Maar men vergeet daarbij twee din gen. Ten eerste, dat sabotage nooit meer dan hinderlijk geweest is in een oorlog voering maar nog nimmer doorslagge vend was. Ten tweede, dat de wetenschap er binnen afzienbare tijd vermoedelijk in slagen zal haar speurtochten onder wa ter effectief te maken als thans boven water met radar het geval is. Tenslotte moet men voor sabotage met atoombommen iets meer te zijner beschikking hebben dan een koffertje met de bewuste bom. een valse snor en dito papieren. De wijze, waarop een atoombom, wil zij het grootste nuttig effect hebben, tót explosie te brengen is, vergt veel voorbereiding en een bepaalde appara tuur, die men maar niet overal onop gemerkt kan aanbrengen. In ons slotartikel hopen we nog iets over de Seversky's verdere beschou wingen over het gebruik van atoom bommen in een eventueel wereldcon flict te verhalen. M. KLAASSEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1