GENERAAL KRULS ONTSLAGEN Te veel verschil van met minister van Oorlog PECH Verbonden troepen ontmoeten zeer weinig tegenstand MINISTER STIKKER AFGETREDEN Kruis exit D Hebben communisten algemene order tot terugtrekken ontvangen? V.V.D.- fractie heeft de motie-Oud aangenomen Kabinet beraadt zich onmiddellijk Tot hoofd en hart Min. Bevin heeft longontsteking Ambonezen naar Nederland? KOLONEL DER HUZAREN B. R. P. HASSELMAN WORDT ZIJN OPVOLGER Minister van Oorlog: Vijf divisies >A& Het weer Griep trekt langzaam naar het Noorden Constellation maakt noodlanding Nederlandse jongen als verstekeling Oud: Bewust van alle consequenties J Ned. militaire plannen in buitenlandse pers WOENSDAG 24 JANUARI 1951 74e JAARGANG No. 24979 99 Luit.-generaal Calmeyer dient zijn ontslag in A GROOT ALARM VOOR HÉT LEGER Geen onrustbarende toeneming Emissie belasting- certificaten? tm m* i Alleen machine beschadigd. Over boord gesprongen of over boord geslagen? NIEUW AMERIKAANS WAPEN? De stemmingen De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, zal naar aanleiding van de motie-Oud aan H. M. de Koningin om ontslag verzoeken, aldus heeft minister-president dr. W. Drees, na de stemming over de moties aan de Tweede Kamer medegedeeld. Het kabinet zal zich onmiddellijk beraden over de vraag, wat het naar aanleiding van deze stap van minister Stikker te doen staat. Verdrag Indonesië en India Drieduizend doden in Nieuw-Guinea Treinbestuurder vrijge sproken Gabardine Regenjassen Legerleiding was niet loslippig BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Het korte bezoek van generaal Eisenhower is blijkbaar toch lang genoeg geweest om een wervelstorm in de hoogste militaire en politieke regionen te ontketenen. Op een manier, welke in bruuskheid, stijlloosheid en onhoffelijkheid haar gelijke niet heeft is door de minister van Oorlog mr. H. L. s'Jacob aan de chef van de Generale Staf mr. H. J. Kruis medegedeeld, dat hij zijn func tie aan een ander zou moeten over geven. Als zijn opvolger is voorgedra gen kolonel B. Hasselman. Intussen heeft de plaatsvervangend chef Gene rale Staf, luit.-gen. H. Calmeyer, zijn ontslag ingediend. Het is niet onmo gelijk, dat nog meer hoge staf-officie ren zijn voorbeeld zullen volgen. Te meer daar de eventuele benoeming van kolonel Hasselman nog wel veel voeten in de aarde zal hebben, aange zien deze hoge militaire figuur in vele ogen niet zonder bedenkingen aan vaard zal kunnen worden vanwege zijn werkzaamheden bij het militaire afwikkelingsbureau tijdens de Duitse bezetting. Afgezien van de ongebruikelijk bruuske wijze waarop generaal Kruis aan de dijk is gezet, waarvan de oor zaak voor een deel wel gezocht zal moeten worden in de manier, waarop ook hij evenals Van der Goes van Naters op een de Regering niet gele gen komend moment zijn persoonlijke mening kenbaar maakte, alsmede de in de ogen van de Regering ongewens te publicaties in de pers, waarin men de hand van de legerleiding meende te herkennen, herinnert ons dit af treden aan het heengaan van generaal Reynders aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog in Februari 1940. Intussen blijkt dit opzienbarend ontslag de finale van het drama, waarop dr. Drees in de Kamer op 18 Januari j.L reeds zinspeelde, toen hij zei: „De wenselijkheid van een uit eenzetting mijnerzijds is nog ver sterkt door nader verschenen pu blicaties. Daaronder is een corres pondentie uit Den Haag, ook gepu bliceerd in een Amerikaans blad, waarin wordt gesproken over een tegenstelling tussen Regering en leger, een tegenstelling, die thans haar climax zou bereiken. Er werd gezegd, dat het leger een nieuw voorstel zou doen aan de Regering en sterke pressie op haar zou uit oefenen, maar dat het nog niet ze ker was, of het zou gelukken het plan te doen aanvaarden. Dit geheel werd bekroond door het verhaal, dat de moeilijkheden komen van de zijde van de ministers van de Partij van de Arbeid, die een derde deel van het Kabinet vormen." _rJ,n^erder: „In Nederland is „het leger" niet een zelfstandige macht, die pressie heeft uit te oefenen. Het zijn Rege ring en Volksvertegenwoordiging, die de beslissingen nemen. Over politieke samenstelling van het Ka binet heeft ook niet het leger, maar hebben Kroon en Volksvertegen woordiging te oordelen." Generaal Kruis is dus blijkbaar als „politiserend" generaal, aan wie de Regering geen behoefte heeft, afge dankt. De positie van de Regering zelf echter was op het moment, waarop zij deze beslissing nam, maar weinig minder stabiel dan die van de Chef van de Generale Staf. Men deelt ons van officiële zyde mede, dat de minister van Oorlog tot de conclusie is gekomen, dat er te veel verschil van inzicht bestaat tussen hem en de hoogste legerleiding omtrent de wijze, waarop onze strijdkrachten kun nen en moeten worden georganiseerd, zodat hfj zich gisteren na afloop van de ministerraad tot zijn leedwezen genoodzaakt heeft gezien aan de chef van de Generale Staf, generaal mr. H. J. Kruis, mede te delen, dat hij zijn post aan een ander zou moeten overgeven. De minister van Oorlog is Dinsdagochtend door H. M. de Koningin in audiën tie ontvangen. Het ligt in het voornemen de kolonel der huzaren B. R. P. F. Hasselman, inspecteur der cavalerie, voor te dragen tot chef van de Generale Staf. Deze benoeming zal circa 1 Februari ingaan. Luit.-Generaal M. R. H. Calmeyer, plaatsvervangend chef van de Generale Staf, heeft ontheffing uit deze functie gevraagd en verkregen. De minister van Oorlog heeft generaal Calmeyer verzocht zich voor bijzondere opdrachten ter beschikking te houden. Het bericht betreffende de ontheffing uit zijn functie van generaal Kruis en het aftreden van It.-generaal Calmeyer is zeer onverwacht gekomen. Dat er een zekere tegenstelling bestond tussen de legerleiding en de minister van Oorlog was reeds lang bekend, doch verschei dene hoofd- en opperofficieren verklaar den deze afloop niet te hebben voorzien of verwacht. Van bevoegde zijde is medegedeeld, dat er tussen de minister en generaal Kruis voornamelijk sprake is geweest van een verschil van inzicht omtrent de uitvoering van het drie-divisie-plan. De minister en generaal Kruis waren bei den voorstanders van een snelle uitvoe ring van dit plan. Bij de uitwerking zag men zich voor de vraag geplaatst, waar op dit ogenblik de mensen, het materiaal en de opleidingsruimte te vinden zouden zijn. Het ging bepaaldelijk niet om de vraag, of het plan gefinancierd zou kun nen worden. Want dat er zeer veel geld geofferd moet worden voor de defensie, daarover waren de generaal en de mi nister het eveneens eens. De steeds weer andere plannen, die generaal Kruis ont wierp om de drie hierboven vermelde vraagpunten op te lossen, konden de goedkeuring van de minister niet weg dragen. De minister, aldus onze zegsman, miste daarin de door hem gewenste vaste lijn. Hij wenste deze vaste lijn niet telkens doorkruist te zien door nieuwe plannen. Het latente conflict misschien is het beter te spreken van een verschil van inzicht uitte zich, aldus de bevoegde zijde, in zeer verscherpte vorm na het bezoek van generaal Eisenhower. Het verschil van inzicht werd toen zodanig verdiept, dat er geen basis meer was voor een goede samenwerking tussen de legerleiding en de politieke leiding Onze zegsman verklaarde, dat de minis ter het vaste voornemen heeft, zo snel mogelijk verder te bouwen aan de uit breiding van de defensie. Het besluit is KOLONEL HASSELMAN genomen om het drie-divisie-plan uit te breiden tot een vüf-divisie-plan. Met de uitwerking hiervan is reeds begonnen. Over het verschil van inzicht tussen GENERAAL KRULS generaal Kruis en minister s' Jacob ver nemen wij nader, dat de ontheffing uit zijn functie voornamelijk het gevolg is van diens standpunt ten aanzien van de parate troepen. Het standpunt van gene raal Kruis, zo werd ons gezegd, komt op het volgende neer. Hij is van oordeel, dat Nederland in de huidige omstandig heden, die Amerika aanleiding hebben gegeven tot het uitroepen van een nood toestand, over een zekere sterkte aan parate troepen moet beschikken. Onder een zekere sterkte worden dan verstaan twee a drie brigades, die geoefend zou den moeten worden onder een divisie staf. Generaal Kruis schijnt niet alleen overtuigd, dat ons land over deze parate troepenmacht moet beschikken, hij is tevens overtuigd, dat Nederland er ove- kan beschikken. Er zullen zich onge twijfeld moeilijkheden voordoen, doen hij acht het mogelijk thans twee a drie brigades op te roepen zonder de oplei ding van de nieuwe lichtingen in gevaar te brengen. Deze brigades zouden ge vormd kunnen worden door de Indo- nesië-veteranen een langere herhalings oefening te laten doormaken en door de diensttijd te verlengen. Generaal Kruis meent, dat de risico's verbonden aan een onmiddellijke vorming van een parate troepenmacht kunnen worden aanvaard. Verwacht wordt, dat het aftreden van generaal Kruis nog verschillen de andere mutaties in de Generale Staf te weeg zal brengen. Lt.-generaal Calmeyer, zo vernemen wij nog, zal gaan optreden als persoon lijk adviseur van de minister. De diplomatieke vertegenwoordigers van de V.S., Groot-Brittannië en Frank rijk hebben Dinsdag de westelijke ant woorden op de Russische nota van 30 December betreffende een vier-mogend- hedenconferentie aan de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Vishin- sky overhandigd. Verwachting tot Donderdagavond: Overwegend droog weer met plaat selijk mist. Overigens overdrijvende wolkenvelden afgewisseld door op klaringen. Vannacht op vele plaat sen lichte vorst, morgen overdag temperaturen op de meeste plaatsen enkele graden boven het vriespunt. Zon: 8.32—17.14, Maan: 19.58—9.44. Vandaag is een grote alarmoefening, welke ten doel heeft na te gaan, hoe snel door verschillende diensten en on derdelen onder bevel van de comman dant strijdkrachten te velde zal worden gereageerd op een onverwachte alarme ring, begonnen. Hedenmorgen zeven uur heeft de commandant strijdkrach ten te velde het bevel gegeven tot on middellijke verplaatsing van troepen ter sterkte van 7000 man naar de Oostrand van de Veluwe. Deze troepenverplaatsingen betreffen alleen een oefening. Aan deze oefeningen nemen deel alle onderdelen, welke behoren tot een nor male gevechtsgroep, zoals verscheidene bataljons infanterie, escadrons cavale rie, afdelingen artillerie, compagnieën van de verbindingsdienst, de genie, de geneeskundige dienst, aan. en afvoer- troepen, enz. Zij eindigt Donderdagmiddag. Voor de nacht worden de militairen ingekwartierd in een aantal gemeenten in het gebied tussen Arnhem, Zwolle en Ede. De griep in Nederland openbaart zich nog steeds in een zeer milde vorm. De meeste gevallen komen voor in het Zui delijk deel van het land, vooral in Zee land, maar langzamerhand dringt de ziekte ook naar het Noorden door. Uit de beschikbare gegevens van ziekmel dingen in een groot aantal bedrijven blijkt niet dat er een onrustbarende toeneming is. Met betrekking tot de vaccinatie heeft dr. C. Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezond heid gezegd, dat de goede resultaten van vaccinatie nog geenszins bewezen zijn. Op de vraag of vaccinatie onder deze omstandigheden gewettigd is, kon hij geen antwoord geven. „Anders wordt het", aldus dr. Banning, „wanneer de ziekte een kwaadaardig karakter draagt. Het staat dan ook niet vast of vaccinatie enig effect zal hebben, doch in die omstandigheden probeert men alles." Naar verluidt zou minister Lieftinck voornemens zyn een nieuwe staatslening uit te schrijven door de uitgifte van belastingcertificaten met daaraan ver bonden faciliteiten. By geruchte vernemen wij nog, dat deze nieuwe lening een bedrag omvat van 200 miliioen. e regering-Drees mag dan al heel wat op haar kerfstok hebben, zij aeeft ook domweg pech gehad. Wie had nu kunnen denken, dat de na tionalistische leren op hun achterste benen zouden gaan staan over het feit, dat een handjevol Nederlandse mili taire pi.oten in Noord-lerland door de Engelsen zullen worden opgeleid! Dal de nationalistische leren daar een offi ciële Nederlandse sympathie-betuiging voor de Engelse Ulster-politiek in me nen te zien, is eenvoudig belachelijk. Nederland heeft zonder meer een En gelse invitatie aangenomen en de plaats aanvaard, waar de gastheer wenste te ontvangen. Als er een tacti sche fout is gemaakt, dan komt die uit sluitend voor rekening van Engeland en niet van ons. De Ierse regering schijnt dat na de uitleg van minister Stikker ook wel in te zien, maar de Ierse nationalistische extremisten niet Die demonstreren maar door en trach ten de import van onze groenten en fruit in Ierland te boycotten. We heb ben niet de minste bewondering voor de politiek, die Engeland tegen Ierland en in het bijzonder in Ulster heeft ge voerd en nog voert, maar wij zijn geen partij in deze aangelegenheid en wen sen er ook niet ten onrechte in te wor den betrokken. Engeland had ons deze onaangenaamheden, die ons kostbare deviezen kunnen kosten, moeten bespa ren. Maar Engeland heeft ons wel er gere dingen niet bespaard! Getuige het vicium originis van de betreurenswaar_ dige gang van zaken, die op een on tijdige overdracht van de souveremi- teit aan Indonesië en alles, wat daar aan vast wordt gekoppeld, is uitgelo pen. REFLECTOR. De ministerstafel in de Tweede Kamer tijdens de verklaring van minister D. 17. Stikker. V.l.n.r.: ministers mr. J. H. van Maarseveen, mr. J. R. H. van Schaik, mr. Stikker, dr. WDrees en prof. dr. J. R. M. van den Brink. Na het verlate vertrek van de Con stellation PH-TET (Tilburg), van Schip hol naar New York en Curasao onder gezagvoerder J. C. Pool, bleek in de af gelopen nacht dat er iets aan het neus- wiel haperde. Het toestel vloog terug naar Schiphol en landde op de beide hoofdwielen. De gezagvoerder wist de machine in deze stand te houden tot en kele meters voor het,einde van de baan, waar de neus werd beschadigd. Zowel de bemanning als de 44 passagiers kon den het vliegtuig ongedeerd verlaten. Geallieerde eenheden, gesteund door tanks, hebben Dinsdag het strategische knooppunt van wegen en spoorlijnen Wonju en het bij de stad behorende Vliegveld heroverd. De verbonden troe pen hebben een gevechtsgroep achter gelaten in Wonju. Amerikaanse Thunderjets schoten *>er Mig-15's van Russisch fabrikaat heer cn beschadigden er vier. Het is Waarschijnlijk, dat nog een vijfde toe- 'tel van de Russische formatie omlaag Beschoten is. De vorige week kreeg men de indruk, flat de Noordelijke troepen een nieuwe aanval voorbereiden. Thans echter, n& ?r vrijwel slechts patrouille-activiteit ls- en China nieuwe voorstellen voor „staakt-het-vuren" heeft gedaan., yerspreidt zich het gerucht, dat de j Oordelijken een algemene order tot 'erugtrekken hebben ontvangen. Vliegtuigen der V. N. blijven echter nevige aanvallen in Noord-Korea uit- *°eren. Tot 20 Januari zijn 120 Britse offi cieren en manschappen in de Ko reaanse oorlog gedood. Verder zijn 366 man gewond en 231 man wor den vermist. Deze cijfers zijn in het Engelse Lagerhuis door de mi nister van Oorlog, John Strachy, meegedeeld. De Amerikaanse minister van Defen sie, generaal Marshall, heeft Dinsdag voor de commisie voor de strijdkrach ten van het Huis van Afgevaardigden medegedeeld, dat de Amerikaanse troepen, onder generaal MacArthur een nieuwe aanvoer van 15.000 man per maand nodig hadden. De divisies van MacArthur zouden niet eerder dan in April op normale sterkte gebracht kunnen worden Marshall voerde de behoefte van Mac- Arthur en de mogelijkheid van een verhoging van het sterfgetal der mili taire strijdmacht als redenen aan om de dienstplicht tot 18-jarigen uit te breiden. Thans vallen hieronder alleen mannen*van 19 tot 26 jaar. Volgens Marshall had generaal Mac Arthur bij het begin van de Koreaanse campagne vier divisies van ongeveer de helft van de normale sterkte in Japan. Naar. U.P. meldt is de veertienjarige Ne derlandse jongen, Joop Funcke uit Alk maar, die zich aan boord bevond van het stoomschip „City of Madras" overboord gesprongen toen dit schip de haven van Huil verliet. A.P. meldt echter, dat de jongen overboord geslagen is. Hij was kort voor Kerstmis als verstekeling in Engeland aangekomen en was tegen het einde van het jaar naar Antwerpen teruggezonden. Kort daarna kwam hij aan boord van een ander schip als verstekeling weer in En geland aan. Hij zou voor de tweede maal naar Antwerppen gebracht worden, maar is kennelijk overboord gesprongen. De jon gen is nog niet gevonden. Naar AFP meldt zal de in 1943 in ge bruik genomen „Independance", het 10.000 ton metende vliegkampschip dat door de Amerikaanse marine gebruikt is bij de proeven met de atoombom bij Bikini, naar de Stille Oceaan gesleept worden om met een nieuw geheim wapen tot zinken te worden ge bracht. Dit zou begin Februari in het geheim geschieden. Journalisten en fo tografen zullen niet worden toegelaten. MHMMHIIIIIWMHIMIIMIIIIIIIIIIIIIMIflItlllMIIIMIIIIIIIMIIIIIIIII De motie-Schouten werd verworpen met 60 tegen 32 stemmen. Tegen stem den de K.V.P., de Party van de Arbeid en de communisten. Te ruim één uur hedenmiddag is de Tweede Kamer in openbare ver gadering bijeengekomen. Vóór het aanvangsuur heerste er grote drukte op het Binnenhof. Aan de toegangs deur voor de publieke tribune stond een lange rij belangstellenden, ver derop hadden zich velen opgesteld om de ministers te zien aankomen in de Ridderzaal. Aan de regeringstafel hadden alle ministers plaats genomen; de tribune was druk bezet. Voortgezet werd de behandeling van de nota inzake het vraagstuk van de staatkundige status van Nieuw-Guinea. De heer OUD (V.V.D.) merkte op, dat de verhouding van de ministers en de Kamer er een van delicate aard is. Spr. verklaart, dat de grenzen nooit zijn over schreden. Hij had de indruk, dat de mi nister van Buitenlandse Zaken met on gevoelig was voor de bezwaren, die de fractie hem ter kenis heeft gebracht. Aan de minister is gevraagd de bezwa ren onder de aandacht van het kabinet te brengen. De verwachting was, dat er een grote mogelijkheid bestond, dat een verkeerd besluit kon worden voorkomen. Zeer was de fractie teleurgesteld, dat het besluit toch genomen was, bovendien zonder behoorlijk overleg. Daaraan heeft spr. uiting gegeven in zijn artikel in het orgaan der V.V.D. van 6 Januari. Spr. heeft zich verplicht gezien de motie in te dienen. Van de ernst daarvan is hij zich ten volle bewust. Van de po litieke consequenties geeft hy zich rekenschap. Hij $heeft niet alleen gelet op Nicuw-Guinëa, maar vooral gezien naar de internationale toestand. Die kan niet ernstig genoeg worden geschilderd. Spr. waardeerde in hoge mate, dat de minister niets onbeproefd heeft gelaten om die te laten spreken. Spr. verklaarde, dat het kabinet zwak en vermoeid is. Het kan tegen de proble men niet op. Het vertrouwen in het kabinet werd de laatste maanden steeds geringer. Spr. is niet gerust over de defensie. Hij is geschokt door de mede deling van ir. Vos, dat het kabinet be reid was toe te geven aan de druk van een vakvereniging. Spr. zei er van over tuigd te zijn, dat onder de bewindslie den krachtige figuren zijn. De heer TILANUS (C.H.) merkte op, dat hij de verklaring van de minister van Buitenlandse Zaken psychologisch verklaarbaar acht. Staatkundig acht hij ze onjuist Naar spreker's inzicht is het constitutioneel onjuist, dat de minister zich zou voelen als een mandataris van een bepaalde partij. Een minister is die naar van de Kroon, nog altijd geldt: hoe dichter bij de Kroon, hoe minder partij man. De minister heeft rekening te houden met de Kamer. Strikt genomen is het "iet juist, dat het kabinet steunt op vier partijen. De minisers nemen zitting op eigen verantwoordelijkheid. Hij heeft zich verwonderd over de scherpte waarmede de heer Oud her haaldelijk tegen het kabinet optrad. De heer ROMME (KVP1 verklaarde de conclusie van de heer Tilanus niet juist te achten. Naar diens oordeel dreigt de minister inconstitutioneel te handelen. Primair heeft de minister te maken met de Kamer en niet met de party. Men kan z.i. niet komen tot de conclusie, die de heer Tilanus daaruit heeft getrokken. Spr. gelooft niet, dat het inconstitu tioneel moet heten als de minister af treedt omdat zijn geestverwanten voor de motie stemmen. Het lijkt hem goed, dat de minister vannacht gezegd heeft wat hij heeft verklaard. De minister-president, de heer DREES protesteerde tegen de wijze, waarop de heer OUD in vierde termijn heeft ge sproken. Hij komt met een aanval op punten, die niet in het debat ter sprake zijn geweest. Er is lichtvaardig opgetreden tegen een geestverwant, die Nederland mede aanzien heeft gegeven. De heer Oud heeft bijna niet over Nieuw-Guinea ge sproken, doch veel meer over formele dingen. Nu alles te zwak blijkt, wordt de defensie-kwestie er bij gehaald. Deze zaak had niet op het laatste moment moeten worden aangeroerd. Het is ge- makkelyk een kabinet te dsqualificeren. Het is onjuist en onwaardig door disqua- lificatie eigen houding sterker te doen schijnen. Spr. verklaarde, dat geen dei- leden van het kabinet zich allereerst be schouwen als ministers van een partij. Zij hadden het idee, dat zij het land dienden en dat niet allereerst partij inzichten dienden. Het kabinet heeft in voortreffelijke harmonie gewerkt. De be raadslagingen worden gesloten. Na de stemmingen deelde dr. Drees het in de aanhef vermelde besluit van mr. Stikker mede. Hij verzocht de verdere behandeling van de agenda geen voortgang te doen hebben. De voorzitter stelde voor alle werkzaamheden van de Kamer, Vele mensen worden door het geta veroordeeld tot levenslange dwang- arteid. De motie-Oud (waarin teleurstelling wordt uitgesproken over de handelwijze der regering, die niet in overeenstem ming werd genoemd met juiste consti tutionele verhoudingen) werd verwor pen met 66 tegen 26 stemmen. Vóór stemden de Staatk. Geref., de A.R., de V.V.D., de heer Weiter en drie leden van de C.H.U., namelijk Van der Feltz Van de Wetering en Schmai. De heer Oud had nader verklaard, dat hy be doelde met deze motie afkeuring nit te spreken. De motie-Gortzak werd verworpen met 87 tegen 5 stemmen. Alleen de com munisten stemden vóór. De motie-Tilanus werd verworpen met 59 tegen 33 stemmen. waarbij ministers of Staatssecreta rissen zijn betrokken tot nader order op te schorten. Nadat de nota voor kennisgeving was aangenomen, wérd overeenkomstig het voorstel van de voorzitter besloten. Ongecorrigeerd) India en Indonesië zullen binnenkort een vriendschapsverdrag sluiten, zo is in gezaghebbende kringen te Djakarta medegedeeld. Men voegde hieraan toe, dat dit verdrag te Djakarta ondertekend zou worden en zou voorzien in „vriend schappelijk overleg over alle aangele genheden, die wederzijdse belangen ra ken." Aan geen van beide zijden wer den militaire verbintenissen in overwe ging genomen. In Sydney zijn zo langzamerhand bij zonderheden bekend geworden over de ramp op Australisch Nieuw-Guinea, ver oorzaakt door de uitbarstingen van de vulkaan Lamington. Men vreest, dat drie duizend Papoea's en 34 Europeanen in de vuurhei het leven hebben gelaten. De ramp bereikte haar hoogtepunt toen Zondag de Noordelijke bergwand van de vulkaan door een enorme uitbarsting vrijwel geheel werd weggeslagen. Nu, na de ramp, is het gebied rond de vulkaan bedekt met vulkanische puim steen, die zich als rotsgesteente vastzet. De 53-jarige treinbestuurder J H. G., wiens trein in de morgen van 23 Augus tus van het vorig jaar op het baanvak Wcesp-Amsterdam nabij Diemen ont spoorde, is vanmorgen door de recht bank te Amsterdam vrijgesproken van de hem tenlastegelegde onachtzaam heid. De officier van justitie had dertig gulden boete of zes dagen hechtenis- straf geëist. Ernest Bevin, minister van Buiten landse Zaken van Groot-Brittannië, heeft longontsteking gekregen. Bevin is thans 69 jaar. Naar Aneta te Bandung verneemt, heeft de Nederlandse regering de Ne derlandse militaire leiding in Indonesië telegrafisch opgedragen, de Ambonezen met tijdelijke K.L.-status te doen kiezen tussen de volgende mogelijkheden: De mobilisatie ter plaatse, terugkeer naar de plaats van herkomst, tijdelijke af vloeiing naar Nederland. Het totale aantal Ambonese militai ren met gezinnen bedraagt 12.000. Zij zouden vóór 1 April a.s. in Nederland dienen te zijn. Begin Februari zou de afvoer naar Nederland van hen, die de derde mogelijkheid kiezen, beginnen. Het was het A.N.P. niet mogelijk in regeringskringen in Den Haag bevesti ging van dit bericht te verkrijgen. Van het bureau Zuid-Molukken in Den Haag vernemen wij dat de inhoud van boven staand telegram overeenkomt met in lichtingen, die het bureau uit Indonesië heeft ontvangen. Advertentie UARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De minister-president heeft op 18 Ja nuari j.l. in de Tweede Kamer enige opmerkingen gemaakt, aldus deelt de woordvoerder van de minister-president officieel mede, naar aanleiding van bui tenlandse publicaties, gewag makende van bepaalde militaire plannen, welke bij de regering aouden worden ingediend. Het is de minister-president gebleken, dat deze opmerkingen in verband zijn gebracht met de thans plaats gehad heb bende wijzigingen in de hoogste leger leiding. De minister-president stelt er prijs op mede te delen, dat door de afgetreden chef en sous-chef van de generale staf met nadruk is verklaard, dat hunnerzijds geen mededelingen aan buitenlandse persorganen zijn gedaan, welke verkla ring de minister-president gaarne heeft aanvaard. Officieel is Dinsdag meegedeeld, dat de Amerikaanse regering spoedig aan het Congress een resolutie voor de be ëindiging van de staat van oorlog met Duitsland zal voorleggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1