mr\'M Gemeenteraad Zandvoort BLIKSEMAFLEIDERS Januari-tentoonstelling Bioemlust NIEUW HOOFDKANTOOR HOOGOVENS: GRANDIOOS BOUWWERK Katholieke school aan Geuzenvesperstraat AGEXDA HERINGA WUTHRICH Fraaie en aantrekkelijke bolbloemen-show Binnen enkele maanden voor ingebruikname gereed ■M Nieuwjaarsrede van burgemeester Van Fenema WOENSDAG 24 JANUARI 1951 PAGTNA 2 ROODE KRUIS TRANSPORTCOLONNE VEERTIG JAAR IN HAARLEM Dienen der mensheid eerste regel Zeven klassen voor f 186.800 R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Tentoonstellingen „Huis van Looy" Duivententoonsteiling Burgerlijke Stand „Geloof en Wetenschap" Uit verdieping gevallen „The merchant of Venice" Wie heeft een wiegje over? SCHAKEN „Het Witte Paard" Waterstanden PIANORECITAL GEZA ANDA De opening WASSERIJ DUYN Architectonische betekenis van staal ilSSIB sf'llf t V* f k Prijsuitreiking HEEMSTEDE GEMEENTERAAD Propaganda-avond Nederl. Blindenbond Taxi? Bel 1.2.3.4.5 SANTPOORT JAARVERGADERING K.A.B. FAILLISSEMENTEN Veertig jaar geleden, in Januari 1911, vond dr. D. H. Hiensch negien stadge noten bereid om een Roode Kruis Trans portcolonne in Haarlem op te richten, lx werden enige cursussen georganiseerd en spoedig had het menslievende werk in onze stad een grote populariteit. Vooral in de eerste wereldoorlog heeft de Transport Colonne veel goeds kunnen doen. Bij de kust te IJmuiden, waar Engelse torpedojagers waren getorpe deerd en talrijke zwaar-gewonden moesten in Haarlem geholpen worden. Voor de Belgische vluchtelingen werd zeer veel gedaan. Verder waren leden van de colonne steeds paraat op de voetbalvelden, op de ijsbanen, bij grote manifestaties, bij het vertrek en de aan komst van bedevaartgangers naar Lour, des enz. Zij deden inzamelingen voor de slachtoffers van de stormramp te Borculo en voor de mensen, die bij de grote brand in de Passage alles verloren. Na de eerste wereldoorlog transpor teerden zij levensmiddelen naar Oosten rijk en Hongarije. De colonne nam deel aan vele wedstrijden in het verlenen van eerste hulp bij ongelukken, waar bij zij vele prijzen behaalde, waaronder verschillende van het Koninklijk Huis. In de tweede wereldoorlog was de Roode Kruis-colonne volledig paraat. Ook van katholieke zijde met name met behulp van het Wit-Gele Kruis werd het E.H.B.O.-werk ter hand genomen en samen leidde men een groot aantal help. Op 1 Maart 1950 verleende de Haar lemse gemeenteraad aan het R. K. Kerkbestuur *der parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten en de H. Bavo in Haarlem-Noord medewerking tot het stichten van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs op een nader aan te wijzen terrein binnen zijn parochiegebied. Het gebouw zou ruimte moeten bieden aan 212 leerlin gen en berekend moeten worden op zes klaslokalen, elk bestemd voor ten hoog ste 48 leerlingen. Inmiddels heeft het schoolbestuur* de gemeente doen weten, dat het om prac- tische redenen een wijziging wenst aan te brengen in de omschrijving van het bouwplan met dien verstande, dat daaraan wordt toegevoegd de bouw van een vaklokaal, waarvoor het nodige volume kan worden verkregen door op offering van de beide in het oorspron kelijk plan geprojecteerde kleinere ruimten, namelijk een onderwijzerska mer en een projectielokaal. Wat de plaats der school betreft, vraagt het be stuur beschikking te krijgen over een gedeelte van het gemeenteterrein aan de Geuzenvesperstraat, groot 1668 M2. B. en W. kunnen zich met het afstaan van deze grond verenigen en de waarde van het terrein is door de wettelijke commissie geschat. De kosten van de bouw en de eerste inrichting van dit nu uit zeven lokalen bestaande school gebouw, met inbegrip van de waarde van de grond, is geschat op f 186.800. In de ontwerp-begroting 1951 is een bedrag van f 200.000.voor de bouw van deze school geraamd. Franse aanwinsten in de R.K. Open bare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70. Charles du Bos et André Gide. Lettres et réponses. Albert Camus. L'étranger. Alexis Carrel. Réflexions sur la con duite de la vie. Paul Claudel et André Gide. Correspon. dance 18991926. Etienne de Greeff. La nuit est ma lu- mière. Julien Green. Moïra. Claude Jaunière. Le temple inachevé. Je choisismes auteurs. Jean de la Varende. La Normandie en fleurs. Raymonde Vincent. Elisabeth. Elio Vittorini. Le Simplon fait un clin d oeil au Fréjus. In Het Huis van Looy aan de Kleine Houtweg zal Zaterdag 27 Januari een tentoonstelling geopend worden der na gelaten werken van Marinus A. H. van der Burg, die op 18 September 1950 overleed en een ere-tentoonstelling van Europees en Indisch werk van Jan Larij ter gelegenheid van diens zeventigste verjaardag In het ere-comité hebben zitting genomen de heer M. A. Reinalda, commissaris der Koningin in de provin cie Utrecht, die het openingswoord zal spreken, de burgemeester en de wethou der van Onderwijs te Haarlem, benevens de directeur van het Frans Halsmuseum. De tentoonstelling blijft geopend tot en met Zondag 18 Februari van tien tot half vijf. 's Zondags van een tot half vijf. De uitslag van de duivententoonstei ling, welke op 20 en 21 Jan. 51 gehou den werd, is als volgt: Schoonste vogel van de tentoonstel ling de heer S. v. Gennip; schoonste oude doffer de heer J. Schouten; schoon ste oude duif de heer S. v. Gennip; schoonste jonge doffer de heer J Schouten; schoonste jonge duif de heer S. v Gennip. le hokprijs de heer S. v. Gennip; 2e hokprijs de heer J. Schouten; 3e hok prijs de heer v. Heiningen; 4e hokprijs de heer L. Baay; 5e hokprijs de heer J- C. Bijnsdorp; 6e hokprijs de heer J- Ro- zenhart; 7e hokprijs de heer G. Dek ker; 8e hokprijs de heer M. v Gennip; 9e hokprijs de heer J. v. Duyn; 10e hok prijs de heer H. J. v. d. Broek; 11e hok prijs de heer A. Weers; 12e hokprijs de heer A. Hommersen; 13e hokprijs de heer L. F. Rijbroek; 14e hokprijs de heer G Smit; 15e hokprijs de heer J. Wolff; 16e hokprijs de heer J. Wetter- haar; 17e hokprijs de heer B. Haring. GEBOREN. L. J. Treffers-van Sloo- ten, z.; A Venhoven-Senden, z.; C. W J Verzijlbergh-Disco, z.; E. A. J. Wisse- Spruijt. z.; van Maaren-Middelkoop, z.\ 3. E. van der Putten-Westerik, z.; J H. Gruijters-de Smidt, z.; A. Verzeil bergh-van Scherpenzeel, z.; C. Schol Geijtenbeek, d. OVERLEDEN; G. Sieger-Christiaans. 71 j.. Muiderslotweg: J. C. Joosten-Hüh, 70 j.. Gasthuisvest: S. Verheus 66 j. Garenkokerskade; P. J. van Steenber gen 86 j.. Overtonweg; A. M H. Diep- huis-Steur 74 j.. Zijlweg; E. J de Jong- Brandt 67 j.. Jan Steenstraat; P. W Dalman-Jar.sen 86 j., Zijlweg. GETROUWD: J. Joustra en A. M Mulder. sters op, die bij eventuele oorlogshan delingen onmiddellijk paraat zouden zijn, De R.K. Vereniging voor E.H.B.O. heeft nadien een grote vlucht genomen en is ook overal te vinden, waar gevaren dreigen of hulp eventueel nodig kan zijn. Samen dienen deze twee verenigingen de mensheid - en de buitenstaander heeft er nog altijd te weinig begrip van, van welk een enorme waarde dit vrijwilligewerk van talrijke Haar lemse stadgenoten is. In 1936 is het zilveren jubileum van de transport-colonne met een grootse receptie gevierd. Dat gebeurde toen pas een maand na de eigenlijke stichtings datum, 9 Januari 1911. Of en hoe even tueel men het veertig-jarig bestaan zal vieren, wordt thans overwogen. Donderdag 8 Februari zal prof. W. Talloen S.J., hoogleraar aan de Handels hogeschool te Antwerpen, in de Stads schouwburg een voordracht met licht beelden houden voor de leden van „Ge loof en Wetenschap". Als onderwerp heeft hij gekozen ..De militair-strategi sche en economische betekenis van de nieuwe wereldzee". Woensdag 21 Fe bruari zal prof. dr. A. G. M. van Melsen, hoogleraar aan de Nijmeegse universiteit, in de Stadsschouwburg spreken over „Het ethisch probleem in onze tijd in verband met de ontwikkeling der na tuurwetenschap". De 36-jarige opzichter N. F. C. is gis teren om kwart over twaalf uit de eerste verdieping van het waterleidinggebouw aan de Kampersingel gevallen, toen hij bezig was met het neerlaten van een waterslang Met een gebroken pink en een hoofdwonde werd hij naar de Ma- riastichting vervoerd. Zoals bericht zal de Engelse toneel groep „The Young Vic" Vrijdagavond een voorstelilng in de Stadsschouwburg geven van „The merchant of Venice" Diezelfde dag zal om twee uur een schoolvoorstelling van Shakespeare's meesterwerk gegeven worden. De be langstelling daarvoor is zo groot, dat een distributie van plaatsen over de scholen moest geschieden. Het bestuur, der Kleine Theresia-stich- fing heeft door de toevloed van baby's behoefte aan enkel wiegjes. Wie wil nel pen, geve even bericht Bloemhofstraat 1. Voor de onderlinge schaakcompetitie van „Het Witte Paard" werden de na volgende wedstrijden gespeeld: Groep I: B HablousE. J. de Ru 01, W. Hap- pelC. Verstegen 10, J. v. Emmerik— Stil voort 01. N. Hooglandv. d. Berg 01. Groep II: P. v. DeyzenHeymans 10, B Spoorv. Hoesel 10, Blekemo- lenReeuwjjk Sr. 10, Happel Sr.v. Egmond 10. Groep III: Lunenburg Holdorp 01. Groep IV: BoonGoede- mans 10, VersnelDe Vos 10. Ban kenEusink 01. PollH. M. Holtkamp Jr. 01, GosenH. Holtkamp Sr. BIOSCOPEN: Rembrandt: Cinderella (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Cinema Palace: Voordeliger per dozijn, (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Staatsgeheim, (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15; Frans Hals: De vrouw mijner dromen, (18 j.), 2.30, 7 en 9.15, 's Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15; City: Straaljager no. 3 antwoordt niet (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.;« Spaarne: Eiland des doods (14 j.). 2.30, 7 en 9.15 u.; 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Woensdag 24 Januari Vrije Toneel: Zo gaat het soms, 8 uur. Donderdag 25 Januari Stadhuis: Jaarvergadering Haarlems Bloei, 8.30 uur. Gemeenteraad Bloemendaal, 9 u. ('s mor gens). Stadsschouwburg: Comedie met „Het Idool) 8 uur. Gemeenteraad Heemstede, 4 uur. Advertentie HAARLEM De Haarlemse politie heeft een man aangehouden, die op heterdaad betrapt werd bij het stelen van eieren uit een bakfiets van een melkhandelaar. Woensdag 24 Januari Hoog water: 4.41 u. en 16.50 u. Laag water; 0.22 u. en 12.41 u. Donderdag 25 Januari Hoog water: 5.15 u. en 17.25 u. Laag water: 0.59 u. en 13.16 u. Het programma van het pianorecital gegeven door de meesterpianist Géza Anda, was zeker niet gebaseerd op suc cesnummers, als we het laatste stuk, de Mephisto-wals van Fr. Liszt buiten beschouVing laten. Vóór de pauze waren het Bach, Mozart en Schumann, daarna Ravel en het genoemde werk van Liszt. Géza Anda is een respectabel pianist, die wij reeds kenden van zijn optreden met de H.O.V., en aan wiens vertolking van het tweede pianoconcert in Bes van Brahms wij de meest kunstzinnige re miniscenties hebben. In het solo-piano spel van Géza Anda in deze meesterse- ne, zochten wij echter in het begin vruchteloos naar de allure die deze pia nist destijds in genoemd concert ten toon spreidde. De partita van Bach in c klein, en de sonate in D groot van Mo zart pakten niet, hoewel alles tech nisch uiterst verzorgd, soepel en gaaf was. Voor deze werken komt echter het brillante geheel op de achtergrond, en is de geest van het musiceren in de juiste stijl het voornaamste. Zo gauw echter de eerste maten klonken van Schumann's Carnaval op. 9, ontpopte zich het spel van Anda naar zijn ware grootte. Een bewonderenswaardige technische virtuositeit, iets wat deze muziek uitermate verdraagt, mengde zich met een lijne muzikale distinctie, die geheel ingesteld was op deze roman tische muziek bij uitstek. De zeventien, naar de vorm bezien, variaties werden muzikaal opgestuwd om in de laatste Marche der Dav idsbündler, hun uitein delijke climax te vinden in deze be wonderenswaardige reproductie. In de Valses nobles et sentimentales ook we derom brillant spel, afwisselend met spanningsvol gehouden episoden, die fijner van sfeer de geest van deze stukken weergeven. De Mephisto-wals verkreeg uiteindelijk de volle bravour, waarop een stuk als dit aanspraak kan maken. Met een Brahms toegiftje (In termezzo) dankte Géza Anda voor het langdurige applaus. Aan het slot van deze beschouwing moet ons wel één ding van 't hart. Kra kende stoelen, die het gehele concert als het ware één groot orgelpunt vormden bij het pianospel, springende verwar mingsinstallaties, hamerende geluiden en hoestende mensen zijn niet bepaald bevorderlijk voor het concentratiever mogen van solist zowel als ernstig luis terende toehoorder. In ieder geval bleek de pianist er bij het begin veel lost van te hebben, getuige zijn, o.i. zeer terecht, wachten op de absolute stilte in de zaal. JAN LAARVELD Het zachte winterweer deed onze gang naar het tentoonstellingsgebouw Bioemlustaan de Grachtweg te Lis- se weldadig aan en bracht ons in de juiste sfeer om te kunnen genieten van de bloemenpracht ons daar geboden. De opstelling van de bolbloemenpro- ducten was ditmaal weer geheel anders dan de vorige maal en gaf een impo sante indruk. De zeer schone en prach tige kleurencombinatie was een weldaad voor het oog en de geurige hyacinten en tulpen verhoogden dit genot nog rrieer. De tulpen waren het meest in aantal in verschillende tinten en varië teiten, terwijl de kwaliteit prima was. De narcissen deden voor de tulpen niet onder en prachtcollectles waren te be wonderen. De hyacinthen waren niet in zulk een groot aantal aanwezig, doch wat er was, was van prima kwaliteit, waarvoor de inzenders, de gebr, Segers, de fa. G. van der Meij's Zonen en de fa. Ant. van der Vlugt, wel hadden ge zorgd. De beoordeling van deze bloemen pracht is geen sinecure en de jury heeft hierbij een zware taak gehad, want er is gestreden, hetgeen blijkt uit het feit, dat voor de beste particuliere inzending van 10 soorten vroege-, mendel- en triumphtulpen er een drietal firma's waren, die evenveel punten behaalden, terwijl het verschil in andere prij zen slechts soms 1 punt was. De opstelling van de tentoonstelling was zodanig, dat men ruime paden heeft voor het bezichtigen van de bloemen. Het arrangement was zoals wij dit van de heer Van der Lee verwachten weer formidabel. Grote perken met tul pen en hyacinten in het midden, ter wijl de zijkanten hoofdzakelijk waren beplant met narcissen en tulpen, dit alles in een combinatie van kleuren, soorten enz., afgewisseld met hier en daar een heester, een boom, een klein beekje enz. In één woord een zeer goed, smaakvol en harmonisch geheeL Bij de opening merkten wij op de al gemeen voorzitter van Bloembollencul tuur Jhr. Mr. Van Nispen tot Panner- den, tevens burgemeester der gemeente Hillegom, prof. dr. E, van Slogteren van het Laboratorium van Bloembollenon- derzoek, ir. A. Vlag, rijkstuinbouwcon- sulent, het college van B. en W. van Lisse en vele bekende figuren uit de bloembollenwereld. De heer Segers verklaarde in zijn welkomstwoord, dat deze tentoonstelling is opgebouwd oiiuer goede omstandig heden en dat er ditmaal meevallers wa ren. Indien vooruit geweten was, dat do animo groot was, dan zouden zij de ruimte hebben vergroot, doch ondanks dat de inzenders meer potten heb ben gebracht, dan oorspronkelijk opge geven, is het door de bekwame en vak kundige arrangeur, de heer Van der Lee, toch verwerkt en is niemand te leurgesteld. Hiervoor bracht hij hulde. De tentoonstelling gaat vergezeld van een mechanisatietentoonstelling op landbouwgebied en hiervoor is de ani mo eveneens groot. De rijkstulnbouw- consulent, die de organisatie hiervan op zich heeft genomen, brengen wij vanaf deze plaats onze dank, alsmede aan zijn staf en in het bijzonder aan de heer Balkenende. Deze proefneming in het vorige jaar is een succes gewor den. In het bijzonder verwelkomde spre ker de heer A. Warnaar uit Sassen- heim, een der trouwste inzenders van de tentoonstellingen, die in zijn kwali teit als voorzitter van de onpersoonlijke reclame deze tentoonstelling zal ope nen. De heer A. Warnaar herinnerde aan de nauwe banden, welke hem en „Bioemlust" steeds aan elkaar hebben gebonden. De oprichting vgn stichting Advertentie AMSTKRD AMSEVA ART 20 TF.L. 11053 De bouw van het nieuwe hoofdkantoor van Hoogovens verloopt vlot, zodat bin nen enkele maanden de ingebruikname kan worden tegemoet gezien. Het ge bouw, dat nu reeds de gehele omgeving beheerst, grandioos en imposant, is in alle zakelijkheid verre van dor; het is de uiting van de geest, die op Hoogovens leeft; de geest beheerst hier de materie, het zakelijke is absoluut niet materialis tisch. In het maandblad Forum, gewijd aan architectuur en gebonden kunsten, heb ben de irs. J. de Jonge en W. v. Someren een artikel gewijd aan de plannen voor het hoofdkantoor van Hoogovens. Vier architecten, prof. ir. H. T. Zwiers, J. J. P Oud, Boreau Roosenburg en W. M. Dudok, hebben ieder een plan voor di1 kantoor ontworpen. De directie liet haar keuze vallen op het ontwerp-Dudok en nog in 1949 werd een begin gemaakt met de uitvoering. Over het ontwerp-Dudok zeggen de deskundige schrijvers in hun artikel het volgende: Dudok heeft onder de indruk van de grootsheid van het bedrijf en zijn ont wikkelingsmogelijkheden in dé toe komst, een kantoorgebouw ontworpen, dat daaraan uitdrukking geeft. Hij verenigt daartoe drie gebouwen: het dienstgebouw, het gebouw voor het constructiebureau en het gebouw voor Sociale afdeling voor arbeiders, Loon administratie en Medische Dienst, die in de gegevens waren geprojecteerd tot één hoofdgebouw, dat met zijn twee lagere vleugels een fraai voorplein om sluit en dat het omvangrijke van de daarachter gelegen industriële bebou wing aan het oog onttrekt. Hij plaatst zijn bouwwerk dan ook niet evenwijdig aan, maar loodrecht op de Hoofdweg, cmdat alleen op deze wijze een inder daad imponerend beeld kan worden verkregen. Een grandioze poort, waaraan tevens de Terreinpolitie haar logische plaats vindt, biedt toegang tot het industrieterrein. Het gebouw voor de Sociale afdeling, Loonadministratie en Medische Dienst is aan de achterzijde (de Westkant) van het hoofdgebouw geprojecteerd, in di recte aansluiting aan het centrale trap penhuis. Het bezwaar van de spreiding van de Sociale afdeling over twee gebouwen is dcor de gekozen oplossing ondervangen, daar de arbeiders door een afzonderlijke ingang tot hun bestemming komen. En het is toch ook voor de Constructie-af deling van belang dat de leidende figu ren in één bouwwerk met de Directie zijn verenigd. Tevens wordt bereikt, door de plaat sing van het hoofdlichaam van het ge bouw loodrecht op de Hoofdweg, waar door de lengte-as ongeveer Noord-Zuid i gericht is, dat alle kantoorlokalen ter weerszijde» van de middengang een ge deelte van de dag een goede zonverlich- ting krijgen. De poort met z(jn machtige zuilen van roestvrij staal en zijn roestvrije stalen letteropschriften demonstreert in zijn detaillering op zinrijke wijze de archi tectonische betekenis van het materiaal, waaraan het gehele bedrijf is gewijd: het staal. Dat komt ook in belangrijke details - Xi y' van de directievleugel tot uiting. Een beeldengroep, waarin de harmonische samenwerking van hoofd- en handarbei ders gesymboliseerd zou kunnen worden, bekroont het werk. Wat de kleurstelling betreft, heeft de ontwerper gedacht, dat met een hoofd kleur van donkerbruine tegelbedekking met witte metalen ramen en een kope ren dakbedekking ongetwijfeld een waardig effect bereikt zal worden. De poort en de directievleugel kunnen zeer blank worden behandeld met roomkleu rige graniet of fayence, waardoor een fraai kleurcontrast zal ontstaan. Tenslotte kan worden opgemerkt, dat er op zichzelf genomen een typisch ef fect ontstaat t- g- v. de schier eindeloze spreiding van al de industriële bouw werken: dit uiteraard chaotische heeft op zich zelf óók een zekere aantrekke lijkheid. Maar in de directe omgeving van het hoofdkantoor is toch een zekere verfijning nodig en eveneens een boeien de harmonie tussen bouwwerk en tuin. Door het betreden van het eigenlijke fabrieksterrein door de grote poort is bovendien een element van verrassing geschapen. MRfe „Bioemlust" is een voortzetting van het oude Bioemlust, hetgeen in Sassen- heim heeft gezeteld, en met t ankbaar heid herinnerde hij de initiatiefnemers om tot deze vaktentoonstellingen te ge raken. De overbrenging van „Bioem lust" van Sassenheim naar Lisse na de oorlog van 19401945 is hem steeds aan het hart gegaan, doch de plannen van de Lissers waren zo mooi en groots van opzet, dat men daarvoor is gezwicht en spr. moet erkennen, dat het juist is ge weest, omdat de tentoonstellingen steeds crescendo gaan. Als inzender heeft hij hieraan steeds Zijn medewerking ver leend. zodat hij het tegenwoordige „Bioemlust" zeer waardeert. De oor spronkelijke opzet het tentoonstellen van narcissen is uitgebreid tot een tentoon stelling van narcissen, tulpen en hya cinthen, waarbij de vakgenoten elkaar betwisten in de behaalde resultaten en het breengen van niéuw sortiment. Aan deze tentoonstelling is verbonden een andere tentoonstelling betrekking hebbende op het produceren van de bloemboller, nar elijk de mechanisatie. Hier kan men verschillende mogelijkhe den zien, wat met de mechanische be werking van de producten kan worden bereikt. Verschillende machines kunnen ons goéde diensten bewijzen, doch spr. hoopt dat de bloembollen niet geheel en al zullen worden bewerkt met het me chanisme, omdat dit z.i. schade zou kunnen veroorzaken aan ale bloembol len. Grote zorg is besteed aan deze ten toonstellingen en spr. bracht dank aan allen, die hieraan hebben medegewerkt. De heer Segers reikte hierna de prij zen uit, nadat hij eerst dank gebracht had aan de heer Warnaar voor de door hem verrichte opening. De bekroningen vielen ten deel aan: Wisselbeker voor de beste collectie hyacinten niet overgeplant: Gebr. Se gers Lisse met 4.11% punt tegen 4.10 punt behaald door de fa. G. van der Meij's Zonen Lisse. Wisselbeker voor de beste collectie hyacinten decoratief opgesteld: Gebr. Ss^6rst T_iisse. Wisselbeker voor de beste particulie re inzending van 20 soorten tulpen: Gebr. Van Zanten, Hillegom met lof van de jury. Wisselbeker voor de beste particuliere inzendingvan 10 soorten vroege, men del- en triumphtulpen viel ten deel aan Gebr. Eggink te Voorschoten met 42 punten na loting met de fa's Jac. Uitten- bogaard te Oegstgeest en Gebr. Van Zanten te Hillegom. die eveneens 42 Dunten hadden behaald. Beide firma's kregen het certificaat van Bioemlust. Wisselbeker voor de beste particuliere inzending van 10 soorten tulpen (alle rassen met pitzondering van vroege, mendel- en triumphtulpen) Gebr. Nieu- wenhuis Lisse. De fa. Gebr. Van Zan ten te Hillegom stak hier eveneens naar en had slechts 1 punt minder. Wisselbeker voor de beste inzending van 10 soorten narcissen Warnaar en Co. te Sassenheim met lof der jury. Wisselbeker voor de beste collectieve inzending bolgewassen: Van den Hoek's Broeiproevenbedrijf te Oude Nie- dorp; Definitieve prijs voor de mooiste ge mengde inzending: Jac. Uittenbogaard en Zn. te Oegstgeest. Een certificaat werd uitgereikt voor de hyacinth Pharo's aan G. van der Meij's Zonen te Lisse en voor de nar- Advertentie De raad van de gemeente Heemstede komt Donderdag 25 Januari des, mid dags om vier uur in openbare vergade ring bijeen. Daar de huren met 15 pro cent verhoogd zijn moet de verordening betreffende het al of niet betalen van meterhuren voor gas, water en electrici- citeit gewijzigd worden, opdat men bij een huurgrens van f 9.20 per week in plaats van f 8.geen huur verschuldigd is. Er zal een uitbreidingsplan worden voorbereid voor de grond ten oosten van de Herenweg, zuidelijk van Groe- nendaal en van de Van Merlenvaart. Ook de raad van Heemstede zal een be sluit moeten nemen betreffende de be zoldiging van het gemeentepersoneel, waarbij alle verhogingen worden sa mengevat in een definitieve verhoging van 10 pCt De burgemeester van Heemstede heeft gisteren in het gebouw van de Ned. Protestantenbond de velen welkom geheten, die een propaganda-kunstavond van de Ned. Blindenbond bijwoonden. Het Hillegoms dameskoor verleende vocale medewerking''en de dirigente werd met een bloemstuk beloond. De biinde pianisf Thierrij van Driest uit Bilthoven speelde enige werken van Brahms, van Chopin en anderen. De blinde propagandist J. v. d. Berg decla meerde en sprak een propagandistisch woord. Tenslotte werd een film over het werk van de geleidehond vertoond. cis .Amateur" aan de fa. Warnaar en Co. te Sassenheim. In een naastliggende bloembollenhal van het H.B.G.-gebouw was de mecha- nisatie-tentoonstelling ondergebracht en deze vulde de grote hal geheel en al. De rustige sfeer van de bloemenshow gaat hier over in een gezellige en meer levendige omgeving van het mechanis me op het gebied van de landbouw en schuurbehandeling van de diverse bloembollenproducten. Een zeven-en- dertigtal stands waren hierin gehuisvest en brachten op allerlei gebied de nieuw ste uitvindingen en verbeterin gen aan de diverse machines naar vo ren. Wij ontwaarden meststrooiers, sproeimachines, lees- en telbandmaehi- nes, bollenpoetsmachines, lieren, liften, takels, weegmachines, grondbewerkings machines, spuitmachines, motorpompen, centrale-verwarmingsinstallaties op ver schillende wijzen, complete koelinrich- tingen en vochtigheidsinstallaties, diver se landbouwwerktuigen, gereedschap pen, verpakkingsmaterialen enz. enz. Een zeer mooie inzending van het departement van Landbouw met een keur van publicaties en fotomateriaal op het gebied van de bloembollenteelt. De Inzending van het Instituut voor Tuin bouwtechniek te Wageningen laat een ieder zien en geeft inlichtingen omtrent de schuurbouw, verwarming en koelen. De leerzame stand van de Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst omtrent bo- demkartering en grondonderzoek treft men eveneens aan. Deze mechanische tentoonstelling is opperbest en men kan zich laten voor lichten op elk gebied, o.a. grondbewer king, vervoer, sorteren, verpakken, ver warming, administratief enz. enz. Zowel de bloemen- als dé mechani sche tentoonstelling is een bezoek ten volle waard, zowel voor de vakbeoefe naren als voor het publiek, want ieder een treft iets nieuws aan. Het hoofdkantoor van Hoogovens zal, wanneer het gehele plan Dudok verwezen Vjkt is, bovenstaande imposante indruk maken. (Ontwerp-te-kening „Forum"). In de gisteren gehouden vergadering van de gemeenteraad te Zandvoort heeft de burgemeester, mr. Van Fenema, zijn nieuwjaarsrede gehouden. Hij consta teerde, dat het aantal inwoners met 968 gestegen was en nu 11.046 bedraagt. Het overschot werd voornamelijk verkregen door vestiging, waarvan 714 gerepatri- eerden. Ook deze burgemeester hield een critische beschouwing over de re geling der financiële verhouding tussen Rijk en gemeente. De netto-opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting was ruim 113.000, waarvan 64.000 door het circuit. Dat de opbrengst 12.000 min der was dan een jaar tevoren, vond zijn oorzaak in het slechte weer. De bad en strandexploitatie was niet ongunstig Opbrengst stoelen- en tentenverhuur bedroeg bijna 193.000 226.000 vorig jaar), opbrengst kampeerterrein ruim ƒ21.000 (ƒ19.450). In 1950 werden 28121 motorrijtuigen geparkeerd. Daar het tourisme hoofdzaak is, wees spr. op de stichting van een boulevard centrum en op een verbeterde bad- en strandexploitatie en maximaal gebruik van de Burgemeester Van Alphenweg. Binnenkort zal de raad een beginselbe sluit moeten nemen tot herbouw van het voormalige Zuiderbad. Ook ten aanzien van de Boulevard-Centrum zal een commissie binnen korte termijn een ad vies aan de raad uitbrengen. De Butlin- affaire is nu'wel van de baan. De burgemeester gaf een overzicht van de in uitvoering zijnde grote open bare werken en vertelde vervolgens, dat in voorbereiding is de bouw van een kleuterschool in Noord; dat de Wim Gertenbachschool vernieuwd in plaats van herbouwd zou worden; dat de goed keuring verwacht wordt voor de aan leg van drie sportvelden binnen het cir cuit. Voorbereid wordt de aanleg van een volledig geoutilleerd terrein voor kampeerwagens, evenals een project voor nieuwe verlichting van de Boule vard. In 1950 kwamen 94 woningen gereed, terwijl er 123 op 1 Januari j.I. in aan bouw waren. In totaal werden sinds cie bevrijding 321 woningen gebouwd, ter wijl verwacht wordt, dat er dit jaar nog 15Ó gereed zullen komen. Er werden 105 bouwvergunningen verleend met een totaal bedrag van 3.7 millioen gul den. Op huisvesting wachten 191 per sonen, geen groot getal, wanneer men in aanmerking neemt het aantal wonin gen dat onder handen is. Niettemin blijft door het samenwonen het pro bleem urgent. Aan ondersteuning werd 251.000 uit gegeven voor 269 gezinnen. Het gemeen telijk verzorgingshuis voor ouden van dagen is vol en er is dan ook een plan tot stichting van een nieuw huis met ziekenverpleging. Het waterverbruik gaf een verhoging te zien van bijna 60.000 m3, de gasver- koop was ruim 50.000 m3 hoger. De handhaving van ordemaatregelen op het strand verliep zonder moeilijk heden. Er is een verkeersadviescomniis- sie ingesteld. Spreker besloot zijn rede met het uit spreken van zijn overtuiging, dat ieder zijn volle kracht zal geven om Zand voort te maken tot een volledig herstel de, moderne en welvarende badplaats De heer SLEGERS (KVP) beant woordde als nestor van de raad de rede van de burgemeester en hoopte dat het treurspel van de woningkwestie van de burgemeester dit jaar beëindigd zal worden op een wijze welke zowel de burgemeester, de raad als de bevolking zal bevredigen. Spr. herdacht ook de overleden oud-wethouder M. Koning, die spr. roemde als christen-democraat. In de vacature-Sijtsma (PvdA) werd de heer F, W. Diemen als raadslid toe gelaten; deze zal in de volgende ver gadering worden geïnstalleerd. Aan burgemeester en wethouder werd gedelegeerd het nemen van de verkeers maatregelen (bijv. het parkeren) inge volge het wegenverkeersreglement, nadat de heer Siegers (KVP) had ge vraagd om de raad van belangrijke be sluiten op de hoogte te brengen. Ten behoeve van de uitbreiding van de Clara-stichting met een paviljoen van het St. Elisabeth-ziekenhuis te Haarlem, werd het uitbreidingsplan gewijzigd. Bij de benoeming van een onderwijzer aan de Karei Doormanschool was mevr. Mol (PvdA) getroffen door de beoorde ling van een sollicitant; het hoofd noemde hem te zachtzinnig voor Zand voort, de inspecteur zei dat deze man moeite had om orde in de klas te houden en daarom zeker voor Zandvoort ongeschikt was. Spr. concludeerde daar uit dat er iets voor de Zandvoortse jeugd moet worden gedaan. Bij het voorstel om het maximum bedrag van de kasgeldleningen van 3 millioen tot 3% millioen te verhogen oefende de heer LINDEMAN (KVP) ernstige critiek uit op het regerings beleid omdat de afwikkeling van de in 1947 ondernomen bouw van 42 woningen jaar in jaar uit wordt uitgesteld omdat het Rijk de voorschriften regelmatig wijzigt. De gemeente loopt daardoor bij zondere financiële risico's en de a.s. eigenaars blijven in onzekerheid omtrent hun verplichtingen. Spr. diende een motie van afkeuring in, ter kennis te brengen aan de regering. De VOORZIT TER heeft door persoonlijk contact nogal wat bij de minister kunnen bereiken, o.a. de flatbouw en zou daarom de minister niet willen prikkelen met een overigens gerechtvaardigde motie. Spr. adviseert deze voor intern gebruik te houden. De heer Lindeman trok zijn motie nadat enkele raadsleden van een zekere be duchtheid hadden blijkt gegeven in. Het voorstel om aan de Wilhelmina- school medewerking te verlenen voor de bouw van 4 schoollokalen, werd aange nomen. Het subsidie voor het Wit-Gele-Kruis werd zonder stemming van f 1000 tot f 1300 verhoogd. Bij het voorstel om een torenuurwerk in de watertoren aan te brengen van f 11.000 en aan de Turmac voor f 15.000 een reclame-contract te geven merkte de heer VAN KUIJK (P.v.d.A.) op, dat een. uurwerk niet zo belangrijk is, dat daarvoor een reclame moet worden aan vaard die aesthetisch niet verantwoord is. De heer LINDEMAN ging met het voorstel accoord mits het contract wordt opgesteld conform het advies van mr. Merens. De heer SLEGERS zeide dat ook de reclame op de oude toren geen aanstoot gaf- Men moet ook aan het financiële voordeel denken. De heer GOSEN (A.R.) noemde de ontworpen reclame sierlijk. Het voorstel werd aan genomen met de stem van de heer Van Kuijk tegen. Zonder stemming werd besloten een credit van f 43.000 te verlenen voor het aanbrengen van een lift installatie in de watertoren. In besloten zitting werd over de verpachting een besluit geno men. Naar aanleiding van in de rondvraag gestelde vragen deelde de voorzitter mede dat de 'herbouw van het Zuider bad spoedig aan de orde zal komen. Met de burgemeesters van de kustplaatsen wordt overleg gepleegd omtrent de voorwaarden waaronder het rijk strand aan de gemeenten verpacht. De jwee aannemers van de werken voor ae Strandweg werken niet vol doende samen vrlgens de heer WEBER (A.Z.B.) één aannemer is nu genoopt om zijn materialen over het strand aan te voeren. Hiernaar zal een onderzoek AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. In een maar matig bezochte, maar niettemin gezellige vergadering, welke in de zaal van „Zomerlust" werd ge houden, heeft de Kring Santpoort van de K.A.B., afdeling Velsen, het afgelo pen jaar de revue laten passeren. Ener zijds was er voldoening over activiteit, maar bepaalde onderdelen bleken toch nog voor intensiever bewerking vatbaar en dat zal dan ook dit jaar ernstig wor den nagestreefd. Na een woord van welkom door de voorzitter, de heer L. Blom, was het woord aan de secretaris, de heer G. Huy- bens. Deze liet in zijn jaarverslag de verschillende voornaamste gebeurtenis sen van het afgelopen jaar nog eens herleven. Bovendien kon hij medede len, dat het ledental nog steeds in stij gende lijn gaat. Het jaar werd afgeslo ten met een totaal van 375 leden, alleen in de kring Santpoort. De penningmeester legde verant woording af van zijn beheer. Ondanks verschillende activiteiten, die veel geld vroegen, was hij er toch nog in geslaagd een saldo te bewaren en de vergadering verleende hem graag décharge voor het door hem gevoerde beleid. Dit was dan ook volkomen verdiend, gezien de ver klaring van de heren A. Plak en J. Huy- bens, leden van de kascontrole-commis sie, die de boeken in orde hadden be vonden. In de nieuwe kascontrole-commissie behield de heer J. Huybens zijn plaats, terwijl in de vacature A. Plak werd voorzien door de heer J. Jabroer voor deze post te kiezen. Voor de bestuursverkiezing waren twee nieuwe candidaten gesteld. Zij konden echter niet voldoende stemmen op hun naam verenigen, zodat de af tredende heren G. Huybens, A. Liefting, S. v. d. Kolk en A. Schipperijn hun mandaat zagen verlengd. Ook de onderafdelingenvan de kring kwamen met hun jaarverslagen. Her wonnen Levenskracht had een bedrag van f773,95 bijeengebracht. Er zal ech ter nog meer werk worden gemaakt van de donateurs-actie, want algemeen is men van mening, dat deze nog on voldoende is georganiseerd. De Reisvereniging kon op een ge slaagd jaar' terugzien. Met 72 leden werd een aangename reis gemaakt, waarin de hoofdpunten waren een be zoek aan 's-Hertogenbosch en de Maas tunnel. Voor 1951 is het plan gemaakt via de Afsluitdijk een bezoek te bren gen aan Giethoorn. De Centrale Volksbank telde het af gelopen jaar in Santpoort ruim 99 spaarders. Deze legden in totaal in f7.994.88 en vorderden f3.989.61 terug, zodat het spaartegoed vermeerderde met f4.005.27. Het Kanunnik van Schaikfonds deed het minder goed. Er staan slechts 131 spaarthermometer" uit. wat voor een kring als Santpoort beslist onvoldoende moet worden genoemd. In deze meters werd in totaal f 108.53 voor het 'fonds gespaard, maar de heer Molenaar, die hiervoor de zorg heeft, is voornemens in 1951 een nieuwe actie te gaan voe ren. De R. K. Toneelvereniging „Getosa", ook al een onderafdeling van de K.A.B., had het afgelopen jaar bijzonder veel succes met de opvoering van het toneel spel „Maria Goretti". Dit werd niet al- loer in de eigen gylnats +e» ter—1- voerd, maar in verschillende plaatsen in de omtrek is dit stuk gebracht, zodat de naam „Getosa" een goede versprei ding kreeg. Ook het St. Nicolaas-comité kon over 1950 tevreden zijn. Daartoe door milde bijdragen in staat gesteld, kon een St. Nicolaasfeest worden georganiseerd, dat als vanouds een succes werd. De kin deren hebben ten volle van de St. Ni- colaasmiddag genoten en het comité is yoomemens op de ingeslagen weg te bliiven voortgaan. De kring Santpoort heeft het ook ge presteerd op deze vergadering met een begroting te komen. Uit de vergadering kwam er wel wat kritiek, maar dat be trof niet de ramingen, doch de opzet van de begroting, die boekhoudkundig niet helemaal volgens de regels in el kaar was gezet. Dit was echter met op zet gedaan, om het overzicht voor iedereen hegriipelijk te doen zijn. Van de rondvraag maakte de heer P. P. Smit gebruik om het bestuur dank te brengen voor de wijze, waarop het in het afgelopen jaar de belangen van de leden en de kring had behartigd. Hij sprak de wens uit, dat dit ook in 1951 zo moge zijn. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 23 Januari 1951 failliet verklaard; Jacob Buchner, kweker, Aalsmeer, Primulastraat no. 91. Rechter-Commissaris: mr. C. G. Bijle- veld. Curator: mr. A. G. H. H. Roeffen, Aalsmeer. P. H. Kok, Haarlem, Rollandstraat no. 12, (hovenier). Rechter-Commissaris: mr C. G. Bijle- veld. Curator.; mr. J. C. Smxthuijsen, Haar lem» H. G. M. Sieverding, bouwonderne mer, Haarlem, Mr. Gerlingstraat n» 10 rood; Rechter-Commissaris: mr. C. G. Bijle- veld. Curator: mr. L. Ali Cohen, Haar lem. J. N. Dijkstra, voorheen glasbewer ker, thans zonder beroep, Haarlem, In- dischestraatt no. 123. Rechter-Commissaris: mr. C G. Bijle- veld. Curator; mr, F. J. D. Theyse Jr.. Haarlem, Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: Th. J. van Steyn, caféhouder, Haar lem, Voortingstraat no. 31. Rechter-Commissaris: mr, N. Reeling Brouwer. Curator: mr. A. Beets, Haarlem. Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem d.d. 23 Januari 1951 is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier Rechtbank d.d. 9 Januari 1951, waarbij C. F. Hermsen, zonder be roep, Haarlem, Middenweg 58, in staat van faillissement werd verklaard, me* benoeming van mr. F. J. D. Theyse J'-. Haarlem, tot curator. Wegens het verbindend _worden de* enige uitdelingslijst is geëindigd he* faillissement van: G. van Looy, aannemer van metsel werken, Haarlem, Sumatrastraat Rechter-Commissaris: H. J. Ferwer- Curator: mr. J. H. Ekering, Haarlem- worden ingesteld. De heer V. D. WES' (C.H.) vroeg of Zandvoort ook een t°~Z. wijzing krijgt uit Marshall-gelden vo«£ hotelbouw. De burgemeester heeft das over contact met de E.C.A. Mevr. zdtji vroeg of het college zich al had ,:ijc over het kamperen op het Zuiaei'J strand. De voorzitter deelde mede, w. over nog een advies van de plan<*ot» sche dienst te verwachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2