DIJK BIJ MUNTENDAM BEZWEKEN - vn*f specie De nieuwe chef Generale Staf VAL DA ABdTsYrqoP air-wick n NEDERLAND BESTE AFNEMER VAN ENGELAND Laat heb ik IJ bemind Twee boerderijen in het water verdwenen Opsporing van Amerikaanse fondsen uit Nederland geroofd verdrijft bedompte lucht uit slaapkamers, gangen en keuken VOORLOPIG GEEN TELEVISIE Overeenkomst tussen V.S. en ons land DENAVWDE Internationale Bidweek Bekering van alle heidenen Maar ook eigen export verhoogd Dr. Karl Renner in de Eerste Kamer herdacht door ETHEL MANNIN ASSAAT DIENT ZIJN ONTSLAG IN WOENSDAG 24 JANUARI 1951 PAGINA 3 4.000 hectare bedreigd Deze week officiële beslissing te wachten NederlandsDuitse bijeen komst te Groningen Rijksstudietoelagen DIJKBREUK BIJ MUNTENDAM MUNÏ2 O ver val in Surabaja voor de rechtbank Dr. A. Polman Generaal Kruis Neem een doos echte iy2 jaar wegens poging tot moord Man met f 6700 er van door e- HET LANGER WERKEN IN DE MIJNEN Op Zaterdag of op Zondag? 17) DUITSLAND WEER OP DE NEDERLANDSE TABAKSMARKT f 15 millioen beschikbaar RUM: Nieuw-Guinea onvoorwaardelijk aan ons (Van onze correspondent) Na dagenlange spanning, zwoegen van honderden onder toezicht van^Water- staat, is gisteravond de geringe hoop, dat een catastrophe kon worden voorko men, de bodem ingeslagen, toen met donderend geweld de oostelijke dijk van het Muntendammerdiep tussen Zuidbroek en Muntendam onder de waterdruk bezweek. Met enorm geweld stortte de watermassa zich omstreeks zeven uur gisteravond in de 2)4 meter lager gelegen polder met zulk een kracht, dat de volledige beschutting van de oostelijke duiker, waaraan men enkele dagen met man en macht had gewerkt, met inbegrip van de duizenden kilo's zand, heipa len en zelfs een dekschuit met klei, werd meegesleurd, het enkele duizenden h.a. grote poldergebied in. Over de oostelijke dijk loopt de verkeersweg van Zuidbroek naar Muntendam en binnen het uur was het gat door de kolkende waterlawine vergroot tot 25 meter. Tengevolge van de hoge waterstand op de Maas kampt de scheepvaart met allerlei ongemakken. Men moet allerlei kunstgre pen toepassen om onder de Venlose bailey brug door te komen, zoals het gedeeltelijk afbreken van stuurhutten en andere hoge obstakels. De schipper van de rijnaak Tanco uit Amsterdam dacht het voorschip vol water te pompen, zodat dit dieper in de Maas kwam te liggen. De manoeuvre mislukte echter omdat het schip door de sterke drift te vlug voortdreef, waardoor het voortijdig onder de brug kwam en klemvast geraakte. Het gevaar ontstond, dat het schip zou kelderen door de druk van de brug of dat een bruggedgelte ont zet zou worden. De Venlose brandweer werd gealarmeerd, die terstond begon een hoeveelheid water van anderhalf millioen liter in het scheepsruim te pompen. Hier door begon het schip te. zakken, waarna het zijn reis kon vervolgen. De Maas is nu overal ver buiten zijn oevers getreden en verschillende landerijen staan blank. In de Maasdorpen ondervinden de bewoners op vele plaatsen wateroverlast in hun huizen. Verschillende veerdiensten o.a. te Baarlo, Wessem en Kessel zijn gestaakt. In de meeste gevallen worden fietsers en voet gangers met een motorboot overgezet. Onmiddellijk werd alarm geslagen in de kazernes te Appingedam, Assen, Groningen, Steenwijk en Zuidlaren en de militairen, die nog niet bij het in nood verkerende gebied vertoefden om hulp en steun te verlenen, hielden zich in gereedheid om zo spoedig als zulks nodig mocht blijken hulp te verlenen. Enkele dagen geleden werd eerst de westelijke polder overstroomd toen de duiker daar ter plaatse onder de wa terdruk bezweek. Met man en macht heeft men toen gewerkt om het gat te dichten en kapotslaan van de westelijke duiker te voorkomen. Hierin is men geslaagd nadat een stalen wand als ver steviging was aangebracht. Maar daar na kwam de volledige druk op de oos telijke duiker. Men vreesde reeds dat deze 'duiker het evenmin zou kunnen bolwerken en daarom werd besloten ook deze met een stalen wand te ver stevigen. Nauwelijks was dit geschied gistermiddag om vijf uur of de druk op de dijken werd zo groot, dat om zeven uur een groot gat in de oos telijke dijk werd geslagen. Het waterpeil zakte naarmate de kol kende waterstroom voortstuwde, het poldergebied in. Hoever is thans nog in de mist en de duisternis niet te zien. Woonschipbewoners werden direct gewaarschuwd hun schuiten los te ma ken om kapseizen te voorkomen. Twee boerderijen zijn inmiddels vol ledig in het water opgenomen en de bewoners, de families Brink en Mooy- broek, moesten in „llerijl de vlucht ne men. Zij konden worden geëvacueerd dank zij de hulp van politie en militai ren, doch de inventaris en bezittingen werden in het water verzwolgen. Deze ramp heeft gelukkig geen slachtoffers geëist en dit is misschien te danken aan het feit, dat in dit ge bied slechts weinig boerderijen zijn, doch meest landerijen. De grootte van het getroffen gebied wordt geschat op 4000 h.a. Het is de vraag of de duiker tussen Scheemda en Zuidbroek, over welke dijk de spoor lijn loopt, het zal kunnen uithouden en daardoor is ook een deel van het Old- ambt nog bedreigd. Nog vannacht heb ben gemeentebesturen uit de bedreig de gebieden en de provinciale water staatdeskundigen vergaderd over de te nemen maatregelen. De verwachte zware was op de Waal en de Rijn is Dinsdag uitgebleven. De Waal steeg voor Nijmegen amper tot 12 meter plus NAP. Langs de Waalkade en de Waal dijken beheerste men de waterdrang vol komen. (Eigen bericht) Naar wy bö informatie in welinge lichte kringen vernemen zullen de plan nen om in geheel Nederland spoedig tot regelmatige televisie-uitzendingen te komen, voorlopig worden opgeschort. Nog deze week zo heeft men ons te Verstaan gegeven mag hierover een officiële beslissing verwacht worden. Deze beslissing houdt ten nauwste ver band met de noodzaak tot sterke verso bering van ons economische leven dat in zijn geheel op de totstandkoming van een goed functionnerend defensie-appa raat moet worden ingesteld. Onder deze omstandigheden zou de regering het niet verantwoord achten vele millioenen aan de opbouw van een televisie-programma te besteden, te meer niet omdat in radiokringen te dien aanzien op het ogenblik weinig enthou siasme getoond wordt. Ten gevolge hiervan sal de N. v. Philips, zo vernemen wij verder, ue productie van televisie-apparaten aan zienlijk beperken, terwijl bovendien verwacht mag worden dat de exper - mentele uitzendingen uit Eindhoven binnen enkele maanden gestaakt zullen worden. Deze ontwikkeling, waardoor de nieuwe zender te Lopik eenmaal gereed gekomen voorlopig werkeloos zal blijven, mag gezien worden als een van de eerste gevolgen van het bezoek van generaal Eisenhower, door welk bezoek de noodzaak tot drastische maatregelen scherp in het licht werd gesteld. Een algehele stopzetting van de bouw van televisie-toestellen wordt echter niet verwacht. Evenmin wordt aangenomen, dat uit stel in dit geval ook volledig afstel zal betekenen. De ontwikkeling van de te levisie zal moeten wijken voor de mili taire problemen van het ogenblik, doch het is duidelijk, dat zo spoedig mogelijk de nu aan te leggen remmen zullen Worden weggenomen, aangezien men aanneemt dat de televisie-industrie zo grote toekomstmogelijkheden heeft, dat een achterblijven van Nederland op den duur economische repercussies met zich Hee zou brengen. (Van onze correspondent) Voor de eerste maal na de oorlog zal de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland een Nederlands-Duitse bijeenkomst organiseren te Groningen °P Woensdag 7 Februari a.s. .De Duitse Minister van Voedselvoór- jening en Landbouw prof. dr. Wilhelm "'klas zal o.m. op deze bijeenkomst ®Preken over de Duitse landbouwpoli tiek. Minister Mansholt zal deze bijeen komst bijwonen. Het ligt in de bedoe- hng dat Minister Niklas de volgende dag •het Minister Mansholt naar Den Haag *al reizen om met de Nederlandse rege- r'hg over verschillende problemen van Bedachten te wisselen. Het hoge gezel schap zal des middags officieel worden "atvangen op het Groninger stadhuis, alwaar de burgemeester van Groningen oen zal toespreken. Het ministerie van Onderwijs, K. en W. 1 o°k voor het studiejaar 1951/1952 rijks- «umetoelagen verstrekken op dezelfde Wijze als de afgelopen jaren is geschied. eze toelagen zullen in de loop van deze dienen te worden aangevraagd. Dit geldt zowel voor diegenen, die reeds eer vol Vj?n een toelage hebben genoten, als oor diegenen, die voor de eerste maal een eage wensen te ontvangen. ,pj einde der maand wordt de mo ms,,,! van aanvrage gesloten. Het mi- farm,,v van °- K- en W. stelt aanvraag- ren ter beschikking. 6. „Voorwaar, dit is ernstig nieuws!" riep Ewoud verschrikt uit. Eric knikte. Een diepe rimpel verscheen op zijn voorhoofd. „Inderdaad, heer ridder, als men deze krijgsknecht geloven mag." Even staarde de Noorman peinzend voor zich uit. Rovers waren er overal. In ieder leen had men ermee te kampen. En in de uithoeken van zijn rijk, daar, waar zijn persoonlijk gezag niet volledig doorgedrongen was, treden dergelijke elementen na tuurlijk driester op. Doch een gevaar, een werkelijk ernstig gevaar? Moord en dood slag aan de orde van de dag, het klonk zo overdreven. Astara was een vrouw, en vrouwen overdrijven graag. Scherp^ nam hij de krijgsknecht op. Het was hem in ieder geval wel ernst. Dan nam Eric een besluit. Het is ondoenlijk om op dergelijke berichten onmiddellijk in te gaan, zei hij. Indien ik. dit deed, zou ik mijn ganse leven wel heen en weer kunnen galopperen, van Noord tot Zuid, van Oost naar West. En voor staatszaken zou geen tijd ™eer overschieten. Reeds te lang heb ik mijn plichten als regeerder verwaarloosd. Doch ik wil Astara's bede niet zonder meer voorbijgaan." En met stemverheffing vervolgde hij: Derhalve zal ridder Awain met deze krijgsman naar Astara's leen terugrijden. Hij zal de klachten van de vrouwe grondig onderzoeken en mij van de uitslagen zo sfoedtg mogeWk op de hoogte stellen. Daarna kunnen wij beslissen of daadwerke lijke hulp noodzakelijk is." Bij 't horen van dit bevel neeg ndder Awam het hoofd „Dus géén verblijf op Tyrfing; géén vrolijke muziekavonden, geen gezellig gekout naast een knappend houtvuur, géén warm bed. In de plaats daarvan een lange rit te paard naar Astara's leen, door duistere wouden, op zoek naar roversbenden. Het zij zo. Awain kent zijn plicht!" En met een ondoorgrondelijk gezicht groette de ridder hoffelijk zijn vorst, waarna hij met de wapenknecht in het duistere woud verdween. Niet lang daarna reden Eric en Ewoud het binnenplein van de burcht Tyrfing op. De mare van de komst van de Noormankoning was reeds rondgegaan daarvoor had Ewoud's wapenknecht gezorgd en onder luid gejuich haalden de bewoners van de burcht hun vorst in. Stalknechten ontfermden zich over de paarden en do'or een haag van eerbiedig groetende edelen, krijgsknechten en onderhorigen schreed Eric vaar de brede trap, waar de slotheer, Olaf, hem opwachtte. Nog nimmer had Eric de oude vazal persoonlijk ontmoet; wel hoorde hij zijn vader, koning Wogram, vaak in goedkeurende bewoordingen over hem spreken en met meer dan gewone belang stelling nam onze held dus de leenheer op. Deze groette eerbiedig en sprak enige hoffelijke welkomstwoorden uit. Doch Erie hoorde het niet. Zijn ogen monsterden de brede gedrongen figuur, het hoekige gelaat de borstelige, stïjle, grijze haren, en dan zag hij 'smans ogen: nauwe, argwanende spleetjes, onder ruige wenkbrauwen. ftn die ogen vlogen heen en weer, bleven geen ogenblik vast in de zijne rusten. Dus dit is mijn leenman Olaf, dacht Eric. De ogen van die man... Dat zijn de ogen van een opgejaagd, in het nauw gebracht wild dier! I*ZUIDB fbxHOL WEsreROEe Sr-OORLUNl MUNTENDAM DREIBD S'EENDAM B. R. P. F. Hasselman werd geboren in 1898, Na de H.B.S. doorlopen te hebben trad hij in 1916 in militaire dienst ais cadet der cavalerie H.T.L. bij de Konink lijke Militaire Academie te Breda. -Juli 1919 werd hij benoemd tot tweede lui tenant bij het vierde regiment huzaren. In 1923 werd hij bevorderd tot eerste luitenant. Van 1925 tot 1926 was hij ge detacheerd aan de rijschool en van 1926 tot 1931 bij de Hogere Krijgsschool. Vervolgens werd hij tot 1 Mei 1933 werkzaam gesteld onder de bevelen van de chef van de Generale Staf en was hij lid van de tactische reglementen commissie. 1 November 1936 werd hij benoemd tot kapitein van de Generale Staf en met ingang van diezelfde datum tot hoofd van het bureau organisatie van de lie afdeling B van het departe ment van Defensie, welke functie hij tot Mei 1940 vervulde. Van 1 Mei 1937 tot 1 Mei 1939 was hij tevens militair attaché bij H. M. ge zantschap te Berlijn. Van Juni 1940 tot Juni 1942, toen hij in krijgsgevangen schap werd afgevoerd tot Juli 1945, was hij hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie (commis- Dinsdagmorgen stond voor de Rotter damse rechtbank terecht de 24-jarige L. E. W. uit Gouda. Hij werd ervan ver dacht in December 1949 te Surabaja met enkele anderen een overval te heb ben gepleegd op de Prinses Margriet club. De totale buit bedroeg f 6500. waarvan verdachte f 1000 kreeg. Voorts zou W. in samenwerking met nog enige personen twee jeeps en een motorfiets hebben gestolen, die aan TNI-officieren moesten worden geleverd. De officier van justitie eiste een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezicht stelling van de regering. Uitspraak 7 Februari. (Van onze correspondent) Tot buitengewoon hoogleraar in de fa culteit der geneeskunde aan de Rijks universiteit te Groningen om onderwijs te geven in de anthropogenetica is benoemd dr. A. Polman. Dr. Polman werd in Augus tus 1902 te Ruinerwolde geboren. Hij stu deerde medicijnen aan de Groninger Uni versiteit, en promoveerde in 1938. Daarop vestigde dr. Polman zich als huisarts te Hoogkerk, werd nadien voorzitter van de Frov. Ver. het Groene Kruis. Na de bevrij ding werd hij geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid te Groningen als op volger van dr. Muntendam, de tegenwoor dige secretaris-generaal van Sociale Zaken. Per 1 Mei 1950 werd dr. Polman benoemd tot voorzitter van de Gezondheidsorganisa tie Technologisch-N atuurwetenschappelijk Onderzoek. saris voor de belangen van de voormalige Nederlandse weermacht). Met ingang van 16 November 1946 werd hij eervol uit de militaire dienst ontslagen. Bij K. B. van 25 September 1947 werd dit eervol ontslag ingetrokken. Hierop volgde 1 November 1947 zijn bevordering tot tijdelijk luitenant-kolonel van de Generale Staf en werd hij toegevoegd aan de chef van de staf. 6 October 1948 werd hij bevorderd tot majoor van de Generale Staf. 7 October daaraanvolgend tot luitenant-kolonel en 25 October tot kolonel van de Generale Staf. 1 Nov. 1948 werd kolonel Hasselman benoemd tot militair attaché tevens militair lucht vaartattaché bij H. M. gezantschap te Praag, welke functie hij bleef vervullen to' 1 Juli 1950 op welke datum hij werd benoemd tot inspecteur van het wapen der Cavalerie. Generaal mr. H. J. Kruis werd 1 Augus tus 1902 te Amsterdam geboren. Nadat hij in 1919 was geslaagd voor het eind examen der 2e H.B.S. met 5-jarige cur sus te Amsterdam, studeerde hij aan de Kon. Mil. Academie te Breda, waarop in 1922 zijn benoeming tot 2e luitenant bij het le regiment vestingartillerie te Naar- den volgde. In 1926 slaagde de toen malige luitenant Kruis voor het staats examen en ving hij zijn studie in de rechten aan de Utrechtse universiteit aan, welke studie hij in 1931 met succes voltooide. Intussen was hij in 1930 naar Curasao gezonden voor de organisatie van de luchtverdediging, mede in ver band met de aanslag van de generaal Urbina aldaar. In 1938 zag hij zich bevorderd tot. kapi tein en opnieuw geplaatst bij het depar tement van Defensie. Begin 1939 werd hij benoemd tot adjudant van de minister van Defensie. 13 Mei 1940 vertrok de kapitein Kruis in deze functie met de Nederlandse regering naar Engeland. Hier werd hij 1 September 1941 be noemd tot hoofd van de le afdeling departement van Oorlog en 1 Mei 1942 bevorderd tot majoor. In Februari 1943 zag hij zich, onder bevordering tot kolonel, belast met de voorbereiding van het Militair Gezag als hoofd van het M.G.; in Sept. '44 volgde de bevordering tot gen.-maj., 1 Nov. 1945 tot luitenant-generaal, chef van de ge nerale staf. 1 Mei 1949 geschiedde de bevordering tot generaal. Generaal Kruis is voorzitter van de verenigde chefs van staven van het Koninkrijk der Nederlan den. Advertentie PASTIJL-LES VOORKOMING VAN GRIEP De Maastrichtse rchtbank heeft de 33- jarige vrouw J. M. C. uit Valkenburg veroordeeld tot 1 y, jaar gevangenis straf. Zij had in de laatste dagen van Augustus van het vorige jaar getracht haar man te vergiftigen door hoeveel heden limunal-natrium dor zijn koffie te roeren. De eis was zeven jaar. De Amsterdamse politie zoekt naar een 42-jarige vertegenwoordiger van een machinefabriek te Amsterdam, die sedert het begin van deze maand met een auto en 6700 van zijn patroon spoorloos verdwenen is. De man had het bedrag ontvangen van een klant, als betaling van de rekening. Inplaats van naar huis terug te keren heeft hij het stuur van de auto gewend en is de wijde wereld ingegaan. Zijn signalement luidt: 1.77 meter lang, zwart haar, bruine ogen, flink postuur, mist de drie middelste vingers van de rechterhand. De auto is een z.g. baby- Ford. Advertentie Als andere middelen gefaald hebben Uw hoest minder benauwd te maken, neem dan Tussen de Ver. Staten van Amerika en Nederland ls een overeenkomst ge tekend, die voorziet in een gezamenlijke actie, teneinde de tydens de oorlog uit Nederland geroofde Amerikaanse eftee ten op te sporen en aan hun vroegere eigenaars terug te geven en waarvan het totale bedrag wordt geschat op 10 millioen dollars. Onder dit acooord worden de tegen woordige houders van geclaimde effec ten verplicht deze stukken binnen zes maanden bU de Federal Reserve Bank te New York te deponeren. Mochten zij aan deze voorwaarde geen gevolg geven, dan zal het Amerikaanse bureau van de Alien Property de rechten van de originele Amerikaanse effecten opeisen, zodat de Nederlandse regering deze stukken eventueel kan claimen. Een Amerikaanse regeringsambte naar deelde in dit verband mede, dat de Amerikaanse regering tot deze stap besloten had, omdat was gebleken, dat ongeveer 80 pet. van alle tijdens de oor log geroofde Amerikaanse fondsen uit Nederland afkomstig zijn. Een officieel bulletin van de Ameri kaanse regering, waarin een lijst is op genomen van alle aandelen waarvan kortsluiting is geconstateerd zal aan de voornaamste binnen- en buitenlandse banken worden toegezonden. Houders van deze fondsen in de V.S. zullen tot Model van een der twaalf onderzeebootjagers, welke te. Rotterdam, Amsterdam en Vlissingen gebouwd zullen worden. De lengte wordt 111.30 meter, de breedte 11.30 meter en de maximumsnelheid 33 mijl. Er worden twee series van 6 stuks gebouwd, waarvan de eerste serie medio 1952 gereed zal zijn. 19 Februari 1952 de gelegenheid krijgen hun stukken bij de Federal Reserve Bank te deponeren, terwijl de buiten landse houders hiervoor gelegenheid krijgen tot 31 Juli 1952. Mochten zij hieraan geen gevolg geven, dan verlie zen zij hun eigendomsrecht. Ingeval houders van geclaimde en gedeponeerde effecten kunnen bewij zen, dat zij deze te goeder trouw heb ben gekocht en er een redelijke prijs voor hebben betaald, dan zullen zij in hun eigendom worden hersteld. Moch ten zij echter deze bewijzen niet kun nen leveren, dan zal een gerechtelijke uitspraak volgen. Intentie voor DONDERDAG 25 JANUARI: Advertentie ROOKLUCHT: Er wordt bij ons veel gerookt. Ik heb de fles Air-Wiek 's avonds op de boekenkast gezet. De volgende morgen was het alsof de ka mer pas was gelucht. Wij bewonen n.l. een ouderwets huis. waar altijd een typische lucht hangt. Ik ben werkelijk enthousi ast over dit nieuwe middel. ONVOLDOENDE VENTILATIE: De ventilatie van ons toilet was on voldoende. Wij wa ren van plan hierin te laten voorzien, maar* dank zij Air- Wick konden wij ons deze grote kos ten besparen. CARAGELUCHT: Wij wonen boven een garage en kon den de doordringen de lucht, die dit be drijf verspreidt, met geen mogelijkheid kwijtraken. Ik moet erkennen dat Air- Wick afdoende helpt om deze stank weg te nemen. Vooral in de winter is ventileren dikwijls eett probleem en blijvea bedorven luchtjes urenlang hangen tot schade van de ge zondheid en het prettig humeur van uw huis genoten. AIR-WICK verdrijft verbluffend snel alle hinderlijke reuk van keuken, kelder, slaapka mers en andere ver trekken, waarva n de lucht de gezellige sfeer in huis kan be derven. Een flacon AIR- WICK van f 2,40 is voldoende voor 500-700 uren normaal gebruik. 'tls zo eenvoudig Open de flacon trek de kous om - hoog TICK rut. AIR- doet de Air-wick bevat o.a. Chlofophyl, bet blad groen, waaraan de buitenlucht z'n fris heid ontleent. lmp.:N.V. v/hFaB. Melndersma Den Haag E-6: Dagbladen Op 13 Januari 1.1. publiceerden wü de voornaamste cijfers van de Britse buitenlandse handel. Meer gedetailleerd bezien komt men tot de conclusie dat Nederland Engeland's voornaamste af nemer Is van alle soorten producten. In de eerste tien maanden van 1950 impor teerden wü uit Gr.-Brittannië voor niet minder dan ruim f 590 milioen tegen deze tien maanden van 1949 ongeveer f 425 millioen. Wij kochten gedurende gedurende dezelfde periode van 1950 en voor ongeveer f 140 millioen Britse auto mobielen (in 1949 voor f 85 millioen, waartegen de ca. 10 millioen in 1938 wel zeer afsteekt. Wat wollen goederen betreft betrok ken wij ongeveer tweemaal zoveel als ift 1949 waardoor ons land voor G.-Brit- tannië het op een na belangrijkste wol afzetgebied van het continent werd. Ook In de vergadering der Eerste Kamer van Dinsdag heeft de voorzitter, prof. Kranen burg, het overlijden herdacht van het Oos tenrijkse staatshoofd, dr. Karl Renner. Na mens de Kamer gaf spr. uitdrukking aan haar gevoelens van sympathie met dat volk en medeleven in zijn rouw om het grote verlies, dat het hèeft geleden. Ver volgens werd na enige besprekingen goed gekeurd het wetsontwerp houdende nadere voorzieningen in verband met de invoering van de ambten van minister zonder porte feuille en van staatssecretaris en het wets ontwerp betreffende de financiering weder opbouw publiekrechtelijke lichamen. Naar wy vernemen, zijn bij de onre gelmatigheden bij de bouw van een mi litair kamp bij Garderen geen Rijks- gelden betrokken. Dinsdagavond hebben ook de Protes tants-Christelijke Mijnwerkersbond en de Algemene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf hun standpunt ten aanzien van het overwerken in de mijnen in ver band met het tekort aan industriekolen bepaald. De Protestants-Christelijke MUnwer- kersbond besloot de Mynindustrieraad mede te delen, dat hy instemt met ver lenging van de korte Zaterdagsdienst tot acht uur in de periode tussen 1 Februari en 15 April, behoudens de Zaterdag voor Pasen. Gezien de noodtoestand in deze periode stelt deze organisatie verder voor geen Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK Zij wist, dat Steven oprecht bedroefd was om zijn vaders dood, maar dit bracht hen niet nader tot elkaar. Zij en Steven zouden nooit intiem met elkan der kunnen zijn, meende zij; zij waren verschillend geschapen. Hij was de zoon en erfgenaam, die zij voor John ^er wereld had gebracht, en hij was zijn leven lang John's kind geweest, juist zo als Cathryn haar kind was. Francis had zijn ogenblikken van tederheid hij was onverwacht lief geweest ten aan zien van haar toetreden tot de Kerk; zij zou hem daar altijd dankbaar voor zijn maar nadat hij naar Oxford was ge gaan leek het alsof zij hem verloren had; gedurende de vacanties was hij vaak in de bergen en nadat hij Oxford verlaten had bracht hij de meeste tijd door in het buitenland. Het gebeurde herhaaldelijk, dat zij wekenlang niet wist waar hij was. Met Cathryn had hij echter nooit het contact verloren, ofschoon Cathryn na beëindiging van haar studies in Parijs was blijven wo nen; zij kwam regelmatig naar huis en Dorothea kon, wanneer zij wilde, in Parijs naar haar toegaan. Het leek haar nu ook, dat Cathryn haar verdriet over John's dood wèi begreep. Cathryn had trouwens haar eigen smart, omdat zij hem als dochter had teleurgesteld. „Ik wou, dat hij nog mijn tentoon stelling had mogen zien", zei ze meer dan eens. „Hij zou dan misschien beter begrepen hebben waarom ik dit soort van leven gekozen heb in plaats van al leen maar Sir John Sable's dochter te Üijfl." J Haar moeder drukte haar hand. „Hij zal het wel weten", zei ze met zachte stem. „Hij zal het wel weten en be grijpen en er zich over verheugen." Cathryn zei vurig: „O, ik wou dat ik het kon geloven. Ik zou het zo ver schrikkelijk graag willen." „Misschien dat God je dens de genade zal geven. Ik heb er om gebeden vanaf dat je geboren bent," Lady Sable's stem klonk niet minder vurig. Voor de eerste maal gaf Cathryn toe (het was de eerste maal dat zij het iemand toevertrouwde) „Ik heb ook gebeden. Ik weet wat u van mij wil en soms is er, diep in me, iets dat me zegt dat u gelijk hebt. Het lijkt soms of ik er zo heel dicht bij ben. Ik was eens in de Notre Dame toen er een Mis werd opgedragen. Ik knielde neer en wilde deel nemen aan wat er gebeurde. Ik kon de Mis niet volgen en voelde me erg ongelukkig, alsof ik was buitengesloten. Het was of je bidden wilde en niet wist hoe. Toen kwam er een gedicht in mijn gedachten, waar Francis zo van houdt. Zy hield een moment haar hand voor haar ogen, die vochtig geworden waren bij de herinnering. Dan keek zij weer op. „Hy vertelde me eens, dat het mis schien wel het mooiste gedicht is dat er ooit geschreven is het is dat be kende van Josep Plunkett: „I see His Blood upon the rose". Haar moeder keek haar verbaasd aan. „Houdt Francis van dat gedicht? En hij gaat er altijd zo trots op, dat hij een vrijdenker is, hy zal ook geen ge legenheid voorby laten gaan om iets tegen de Kerk te schrijven of te zeg gen „Hij zou zeggen, dat hy het gedicht op zich mooi vindt, maar de schoon heid ervan ligt in zijn religieuze kracht. U herinnert u het laatste vers „All pathways by His feet are worn Lady Sable zei het vers ten einde, zacht en met een beetje bevende stem: „Hls strong heart stirs the ever- beating sea His crow of thorns is twined with every thorn, His cross is every tree". „Niemand kan dat enkel alleen om literaire of zuiver aesthetische motie ven bewonderen", zei Cathryn. „Francis bedriegt zichfelf. Er is iets in hem dat er aan beantwoordt, iets dat hoger gaat dan het intellect, hoewel hij zichzelf er niet toe kan brengen dat te aanvaarden". Lady Sable zei vlug: „Geloof iy in iets dat hoger gaat dan het intellect?" „Natuurlijk!" Er was verbazing ln Cathryn's stem. „Geef je er ook een naam aan?" „Men zou het geloof kunnen noemen, veronderstel ik." Lady Sable sloot even de ogen. Het geloof, dat het verstand te boven ging... Was het mogelijk, dat eindeiyk het „ooilam" de weg tot de schaapstal ge vonden had? „Wat die dag in de Notre Dame ge beurde had zeker niets met mijn verstand te maken", ging Cathryn voort. „Het was ook geen gevoelsopwelllng. Het ge dicht kwam tot me als antwoord op een gebed een gebed om troost, om niet langer buiten gesloten te zijn. Het waj trouwens zelf als een gebed alsof ik het bad. Ik had toen het gevoel alsof er iets met mij gebeurde, waar ik zelf buiten stond en dat ik ook niet begreep, maar dat ik eens zou begrijpen en dan zou ik er ook deel aan hebben." „God geve het", zei Lady Sable, en ook dit was een gebed. Zij ging niet dieper in op hetgeen Cathryn haar had ver teld; bij instinct wist zij, dat Cathryn haar eigen weg moest zoeken; het was mogelijk om een plan uit te werken, maar het kon alleen door haarzelf wor den uitgevoerd. Zij kon niet meer doen dan zij tot dan toe steeds had gedaan bidden. Cathryn had zich die (Tag in de Notre Dame zeer ongelukkig gevoeld. Het was de dag na haar een en twintigste verjaardag. Zij voelde zich diep ge kwetst door Francis' onachtzaamheid. 'Wordt vervolgd) verplichte verlofdagen toe te staan in verband met Carnaval en tenslotte vraagt zij de directies der mijnen, indien haar verzoeken mochten bereiken om vrijstelling van de nachtdienst van de te werken Zaterdagen om principiële redenen, deze verzoeken in te willigen. De bond wijst af het denkbeeld om het delven van kolen op Zondag voortgang te doen vinden. De Algemene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf besloot de Mijnindustrie- raad te laten weten, dat hij de verplichte verlenging van de arbeidstijd op Zater dag of Zondag afkeurt op grond van de zeer grote bezwaren, die hiertegen be staan bij de werknemers. In plaats daarvan stelt deze orga nisatie voor op basis van vrijwillig heid vier Zondagen te werken en wel op 11 Februari, 25 Februari. 11 Maart en 1 April, en dan de diensten zo te stellen, dat de dagdienst om nul uur 's Zondags begint en de middag- dienst 's Zondags acht uur 's mor gens. Hierdoor ls het voor twee dien sten mogelijk een gedeelte van de Zondag te behouden en voor allen om hun kerkelijke pliqhten te ver vullen. Nadere beslissingen over deze aange legenheid zullen, zoals bekend, morgen worden genomen in een vergadering van de Mijnindustrieraad. (Van onze tabaksmedewerker) De Duitse betalingsmoeilijkheden voor de aankoop van tabak in Nederland zijn opgelost. In de tussen Nederland en Duitsland gesloten handelsovereenkomst wordt bepaald, dat een bedrag van 16 millioen gulden beschikbaar zal worden gesteld voor de afname van de reeds vorig jaar door Duitsland gekochte ta bak. Verder ls overeengekomen, dat er voor de aankoop van Java- en Sumatra- tabak van de nieuwe oogst voorlopig 15 millioen gulden beschikbaar zullen worden gesteld, welk bedrag eventueel verhoogd kan worden. Hoewel er een compensatie-overeenkomst tussen Duits land en Indonesië bestaat, zal de aan koop van tabak toch via Nederland ge schieden. de invoer van andere textielgoederen uit Engeland werd door ons verdubbeld, waarmede Nederland zich op de eerste plaats vestigde in deze sector. Van de andere kant verdubbelden wij voor vele soorten goederen onze ex port naar Gr.-Brittannië, althans naar waarde. Op de eerste plaats komt hier onze uitvoer van vlees en zeer speciaal van bacon. Want van de f95 millioen vlees export in de eerste elf maanden van 1950 nam de uitvoer van bacon onge veer f45 millioen voor zijn rekening hetgeen neerkomt op een stijging van ruim f24 millioen t.o.v. 1949. De om vang van onze export van dranken naar Engeland kwam weliswaar na die van de voortreffelijke Franse wijnen en cognacs, maar klassificeerde zich met f53 millioen toch altijd nog als eervolle tweede, na in 1949 „slechts" f 20 mil lioen bedragen te hebben. Onze export naar Engeland van textielgoederen ver dubbelde eveneens in waarde, terwijl onze levensmiddelenuitvoer een stijging t.o.v. 1949 boekte voor niet minder dan ca. f45 millioen. Overigens verhoogden alle W.-Euro- pese landen hun leveranties aan Gr.- Brittannië, waartegenover eveneens een hogere Britse uitvoer naar deze landen stond. Noorwegen een beste scheepsklant van Gr.-Brittannië heeft sedert de afge lopen oorlog niet minder dan 1 millioen ton scheepsruimte in Engeland laten bouwen. De minister van Binnenlandse Zaken in het Indonesische kabinet, mr. Assaat, heeft aan de minister-president Dinsdag formeel zyn ontslag aangeboden. Aan Aneta deelde minister Assaat mede, dat deze ontslagaanvraag een ge volg is van het feit, dat hij zich niet kan verenigen met een door het parlement aangenomen motie van de fractie der P.N.I., die intrekking voorstelt van de ordonnantie nr. 39 en „bevriezing" eist van alle daerah-raden die kort geleden krachtens deze ordonnantie werden ge vormd. De besturen der daerahs hebben, volgens minister Assaat. met veel beleid en tact deze daerah-raden kunnen Vor men krachtens de ordonnantie. Dat zo kort na de vorming van deze daerah- raden tot ontbinding wordt overgegaan, betekent voor de daerah-besturen, dat zij dus van de centrale regering geen vaste koers aangewezen krijgen. Rum heeft op een persconferentie te Djakarta in antwoord op vragen over het Indonesisch-Nederlandse conflict Inzake Nieuw-Guinea herhaald, dat Nieuw-Gui nea onvoorwaardelijk aan Indonesië dient te worden overgedragen. Hij voeg de eraan toe, dat er geen nieuwe onder handelingen met Nederland geopend zul len worden, tenzij Nederland bereid is de Indonesische eis in te willigen. Rum zei, dat Indonesië wacht op „de reactie van Nederland". Op de auto van het Indonesische par lementslid Teungku Hasan, de voorma lige gouverneur van Atjeh, zijn Dinsdag in Djakarta twee schoten, afkomstig uit mitrailleurs, gelost. Deze veroorzaakten neen persoonlijke ongelukken, doch al leen twee gaten in de achterruit. Dit in cident geschiedde voor het gebouw van het parlement. De dader was een mili tair.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3