Oud keurt in motie regeringsbeleid af HIT DOMEIN DER VROUW Veredelde regenkleding i €Kefarine 4 Engeland geeft de hoop nog niet op wat betreft cease-fire in Korea r Wij luisteren naar Beheer van het GEZINS INKOMEN DE KINDEREN mogen niet Minister Stikker verklaarde gisteravond te zullen heengaanals zijn partijgenoten voor deze motie zullen stemmen Chinees antwoord nog niet duidelijk J "Sr cs fpkorf tnniNi' NIEUW OFFENSIEF VAN VIETMINH VERWACHT Westerse leveranties aan Rusland WOENSDAG 24 JANUARI 1951 PA GEtA 4 Oud laat zich niet paaien Prof. Romme wfo verder denkt koopt motvrij L VERKLARING VAN ATT LEE IN LAGERHUIS Waarschuwing Churchill GEEN OORLOGSINDUSTRIE TE VENLO? BRAND IN VISCONSERVEN- FABRIEK De voorstellen van Peking Franse regering beraadslaagt AMERIKAANSE SENAAT KEERT ZICH TEGEN PEKING Regering V.S. boekt succes TRUMAN STELT VEILIG- HEIDSCOMMISSIE IN Door samenwerking van Franse couture en Engelse confectie De strijd in Indo-China Met behulp van Amerik. herstelfond sen MARKTBERICHTEN (Van onze parlementaire redacteur) Om kwart voor twee hedennacht sprak minister Stikker in de Tweede Kamer aan het einde van het Nieuw-Guinea-debat zijn lang verwachte verklaring uit, waarvan de strekking is, dat hij voor zich de consequentie zal trekken wan neer het blijkt, dat de fractie der V.V.D. voor de door deze ingediende mo tie zal stemmen. Met nadruk wees de heer Stikker op de mogelijkheid, dat zijn aftreden wijdere consequenties zou hebben, doch dit staat, zo voegde hij er aan toe. niet te zijner beoordeling. Met klem waarschuwde hij overigens tegen het gevaar, dat zou ontstaan tengevolge van een kabinetscrisis op dit moment en gelet op de algemene wereldsituatie, terwijl men eigenlijk geen weg ziet om te geraken tot een oplossing, die in het beldftg van het land zal zijn. Daar na bepaalde de voorzitter de stemming over de moties op hedenmiddag één uur. Er was wel veel belangstelling in de Kamer, doch een grote spanning heerste er niet. Men heeft alles al zolang van tevoren zien aankomen, het debat sleept al zo lang, de crisis zit al zo lang in de lucht. Nu zij dan éindelijk of ficieel is aangekondigd, voelt iedereen zich geestelijk afgemat. De motie-Oud nu verwijt aan het Ka binet, dat het zijn souvereiniteitsstand- punt heeft prijsgegeven zonder de Ka mer vooraf in de gelegenheid te hebben gesteld van haar oordeel omtrent deze wijziging te doen blijken en spreekt uit. dat deze handelwijze niet in over eenstemming is met hetgeen een juiste constitutionele verhouding tussen re gering en Staten-Generaal behoort mede te brengen. De motie spreekt daarover teleurstelling uit, en het feit, dat het teleurstelling en geen afkeuring was heeft sommige politici, en ook enkele ministers naar het schijnt, nog enige tijd dobberend tussen hoop en vrees gehouden. Men hoopte, dat de heer Oud met opzet zijn motie zwak van conclusie had gehouden om de heer Stikker een uitlaat te gunnen. En prof. Romme, die zeer bevreesd is voor een regeringscrisis, gaf dan ook bij de replieken uiting aan die hoop door als zijn mening uit te spreken, dat de heer Oud van politieke wijsheid had getuigd door slechts vah teleurstelling te gewagen. Maar de heer Oud wilde zich volstrekt niet laten paaien. Hij beschouwde deze poging van prof. Romme slechts als een poging om weer eens iets aan te kleden, namelijk zijn motie. Doch de heer Oud deelde mede, dat hij zo hij eens behoefte had iets aan te kleden, daarvoor na Linggadjati stellig niet prof. Romme te hulp zou roepen. Hij verzekerde dus zeer nadrukkelijk, dat de strekking van zijn motie was afkeuring uit te spreken en niets anders. Daarmee had hij practisch gesproken om te be ginnen het lot van de heer Stikker be zegeld. Trouwens reeds hij het indienen van zijn motie had hij zijn volstrekt on geloof aan de verzekeringen van de regering beleden. Minister Van Maarseveen had na mens het kabinet medegedeeld, dat hij nimmer souvereiniteitsoverdracht zóu voorstellen. Na alles wat het kabinet al verzekerd heeft en niet heeft ge houden, vond mr. Oud dit niet over tuigend. Vast staat in ieder geval wel, dat het kabinet is uitgegaan van een positief standpunt souvereiniteits- handhaving en dat het thans is aangekomen op een negatief standpunt. Men kan zeggen via de tussenweg van souvereiniteitsopdracht aan de Unie, doch dat is ook al een afglijding, die materieel neerkomt op souvereiniteits- afstand. Men hoorde gisteren meer de nadruk leggen op geen overdracht aan Indonesië dan op het standpunt van de opdracht aan de Unie. Goed beschouwd bleek dit ook het standpunt te zijn geworden van prof. Romme en de in gesloten gelederen ach ter hem optrekkende katholieke fractie. Het is ook al te irreëel de lof te zingen van het Unievoorstel, terwijl dit tussen partijen al lang niet meer aan de orde is Over de mogelijkheid om derde mo gendheden bij de onderhandelingen te betrekken zei prof. Romme niet veel. Maar men knoopte toch in het oor, dat hij het niet zo categorisch verwierp als hij het aanvankelijk wel gedaan heeft. Hij noemde het een weinig ge lukkige mogelijkheid. Maar in de Indo nesische politiek hebben wij al zoveel dingen gedaan, die wij zelf weinig ge lukkig achttenProf. Romme wek te wel de regering op verder te gaan met onderhandelen. Het zou interessant zijn geweest te weten op welke wijze de regering dit zou moeten doen. Er is namelijk geen basis van onderhandelen. Trouwens, ook uit de mond van minister Van Maarseveen hebben wij niets gehoord van de dingen, die de regering denkt te zullen gaan doen of die zij mogelijk acht. Wij weten nu, dat zij is voor din gen, die de andere partij reeds verwor pen heeft en dat is tegen souvereini teitsoverdracht. Dit is de hele povere winst van het debat. Mitsgaders natuur, lijk de portefeuillecrisis, waar wellicht een hele regeringscrisis in zit. En dit terwijl de meerderheid van de Kamer zich op heel verschillende manieren het afschuwelijkste geweld aandoet om toch Advertentie Rillerig? Verkouden? Een en kel tablet doet wonderenu >f BEROEMDS GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET TSGEN PUNEN EN GRIEP, 20 TABLETTEN 75 maar in ieder geval een crisis te ver mijden. De heèr Stikker echter heeft er dan nu genoeg van. Hij heeft heel precies uiteengezet, dat dit kabinet, welk ka rakter het dan ook moge hebben, is sa mengesteld op basis van de vertegen woordiging van vier politieke partijen. Hij kan nu geen deel blijven uitmaken van dit kabinet en op zijn centrale post daarin, wanneer hij niet meer het ver trouwen geniet van de politieke groep, waaruit hij is voortgekomen. Ziedaar de motivering. Voor het overige zijn er nog enkele moties. Een van de heer Schouten, die een totale afkeuring van alles inhoudt; en die van dhr. Tilanus, die feitelijk een positieve stelling is tot de inzake Nw.- Guinea te voeren politiek. Dan is er ook nog een van de communist Gortzak. Geen van al deze moties maakt kans aan genomen te worden. Die van de heer Oud evenmin, doch dit doet aan haar macht in dit geval niets af. Voor de meeste punten uit het debat verwijzen wij naar het verslag. Wij stippen nog even aan hoe prof. Romme het probleem heeft gesteld. Hij zegt, dat het beide partijen begon nen is om het welzijn van de bevolking van Nieuw-Guinea. Economische motie ven kunnen hierbij niet gelden (m.a.w. beide partijen zijn uiterst onbaatzuchtig) om de eenvoudige reden, dat het land economische nog een gesloten boek is. Dit nu is een hoogst verwonderlijke motivering van een standpunt. In de eerste plaats is het onwaarachtig te stel len, dat het belang van de Papoease be volking het enige althans het hoofdmo tief is, dat ons beweegt. In de kwestie zijn namelijk drie verantwoordelijkhe den gecompliceerd en of men het nu wil of niet, men kan ze er niet uit los maken. Een van die verantwoordelijk heden betreft het belang der bevolking de tweede ons eigen belang en dat van Indonesië, de derde de buitenwereld. Maar nog verwonderlijker is het, wan neer men beweert in naam van een be lang te handelen zonder de draagwijdte van dat belang te kennen, laat staan te weten of men het op de voorgestelde wijze werkelijk zou kunnen bevorderen. Het is in strijd met het eenvoudigste gezonde verstand, hetgeen toch bij een man als prof. Romme onbegrijpelijk is. Een tweede punt, waarvoor wij nog even de aandacht vragen, betreft het fameuze punt van de inconstitutionele handelwijze der regering. Minister Van Maarseveen heeft tegenover mr. Oud's scherp geformuleerde verwijten feitelijk verstek laten gaan met de tactische draai, dat niet hij de eerst aangewezene was over het probleem van de verhou ding regeringStaten-Generaal te spre ken en dat dit daarom eigenlijk niet 't meest geschikte moment was. Zo bleef de heer Oud meester van dit terrein met argumenten, die nog wel sterk lijken ook. Daargelaten welke politieke bedoe lingen hij daarmee weer heeft. Een lange dag van volstrekte vruchte loosheid, algehele verwarring en hope loze verdeeldheid. Advertentie Prof. Vening Meinesz is met de Tijgerhaai van Rotterdam voor bodemonderzoek naar de Caraïbische Zee vertrokken. De professor begeeft zich aan boord van de onderzeeboot. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Toen het Lagerhuis gisteren na een lang Kerstreces de arbeid hervatte, gaf Attlee, in antwoord op een vraag van Churchill, een uitvoerige uiteenzetting van het Britse standpunt aangaande de Chinese interventie in Korea en aan gaande het antwoord van China aan de Verenigde Volkeren. In zijn verkla ring onthulde Attlee voor het eerst, dat de Britse zaakgelastigde in Peking op instructies van Bevin aan de Chinese regering had verzocht om nadere toe lichting betreffende het Chinese antwoord. In zijn verklaring zeide Attlee o.m., dat de Britse regering van harte instem de met het initiatief van een aantal Aziatische en Midden-Oosterse landen po gingen te doen om het vuren te doen staken in Korea en om mogelijkheden te zoeken voor het openen van onderhandelingen. China had de eerste voor stellen van de hand gewezen. Attlee' herinnerde vervolgens aan de conferen tie van de Gemenebest-premiers in Londen en de eenstemmigheid waarmee men op deze conferentie had besloten, dat een bevredigende oplossing moest worden gezocht voor de problemen in het Verre Oosten. Op 17 Januari, aldus Attlee, kwam het tweede Chinese antwoord. Ofschoon de Britse regering over dit antwoord te leurgesteld was, meende zij dat dit ant woord nog steeds een mogelijkheid openliet voor onderhandelingen. Hierop had Bevin de Britse zaakgelastigde in Peking de opdracht gegeven zich tot de Chinese regering te wenden met het verzoek om opheldering over zekere punten in het Chinese antwoord. De waarnemende Chinese minister van Bui tenlandse Zaken had de Britse zaakge lastigde medegedeeld dat, naar het in zicht van de Chinese regering, twee stappen behoorden te worden gedaan met betrekking tot het beëindigen van de oorlog in Korea en het bereiken van een vreedzame schikking in het Kore aanse probleem. De eerste stap behoorde te zijn het staken van het vuren voor een beperkte tijdsduur, waaromtrent DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 zendersluiting, 9.00 nieuws, 9.10 prot. kerkd., 9.25 gram., 9.30 waterstanden, 9.35 gram., 10.30 ,X>e Antwoordman", 10.45 gram., 10.50 kleu ters, 11.00 alt en piano. 11.25 gram., 11.45 „Emigratie in de oudheid", 12.00 Metro- pole-orkest, 12.33 „In 't spionnetje", 12.38 gram., 13.00 nieuws, 13.20 orgel en accordeon, 13.45 „U kunt het geloven of niet", 13.50 gram., 14.00 vrouw, 14.30 pianovoordracht. 15.00 zieken, 16.05 amusem.muz., 16.30 zendersluiting, 18.00 nieuws, 18.15 voetbalpraatje, 18.20 sport, 18.30 dansmuziek., 19.00 „De Brandweer man", 19.10 orkestconcert, 19.50 maand overzicht Nederl. Luchtmacht, 20.00 nieuws,, 20.05 radioschaakwedstr. Ne derlandNoorw., 20.20 Radio-Philh. Or kest, 21.15 ,JDe Zondaar", hoorspel, 22.45 gram., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 Morgengebed, 7.30 zender sluiting, 9.00 nieuws, 9.10 sport, 9.15 huisvrouw, 9.40 schoolradio. NCRV: 10.00 gram., 10.15 Morgend., 10.45 gram. KRO: 11.00 zieken, 11.45 schoolradio, 12.00 An gelus, 12.03 gram., 12.33 gram., 12.50 sport, 13.00 nieuws, 13.20 pianospel, 13.40 tenor en piano. NCRV14.00 gram., 14.35 gram., 14.45 vrouw, 15.30 vocaal-ensem ble. 15.45 bijbellezing. 16.30 zenderslui ting, 18.00 jeugd. 18.30 „De middenstan der en zijn belastingbiljet", causerie, 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.15 „Levens vragen van allerlei aard en een pasto raal antwoord", 19.30 „In dienst van het vaderland", causerie, 19.40 radiokrant. 20.00 nieuws, 20.05 radioschaakwedstrijd Noorw.Nederl., 20.06 gevar. progr., 22.10 gram., 22.15 buitenl. overzicht, 22.35 gram., 22.45 prot. kerkd., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, Home service, 330 m.: 16.40 BBC Midland Light Orches tra, 19.20 lichte muziek, 20.30 strijk kwartet. BBC, light progr., 247 en 1500 m.: 12.15 BBC West of England Light Orchestra, 13.15 lichte muziek, 13.45 orkestconcert 16.45 dansorkest, 17.45 dansorkest, 23.30 oude dansmuziek, 0.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 omroepkoor en orkest en solisten, 13.20 operettemuziek, 15.40 Tango-orkest, 17.05 bas, bariton en pia- na, 17.20 cello en piano, 21.15 gevar. muziek, 22.40 dansmuziek, 0.35 dansmuz. BRUSSEL, 324 m.: 15.00 Engelse les. 15.15 Slavische muziek, 15.40 Franse les, 18.15 Philharm. Orkest, 23.05 dansmuz. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 16.30 cla- vecimbel-recital, 16.40 Continental kwin tet, 19.00 omroeporkest. FRANKRIJK, nationaal progr., 347 en 249 m.: 12.30 omroeporkest en solisten, 13.15 omroeporkest en solisten, 19.01 licht orkest, 20.00 Nationaal orkest, om roepkoren en solisten, 22.00 kamerork. overeenstemming zou kunnen worden bereikt op de eerste bijeenkomst van de mogendheden en welke onmiddellijk in gang zou moeten vinden, zodat onder- harfdelingen konden plaats vinden. De tweede stap was de bespreking van een aantal problemen, o.m. het terugtrekken van buitenlandse troepen uit Korea, voorstellen voor de toekomst van Korea zelf, het terugtrekken van Amerikaanse troepen uil Formosa, en andere proble men betreffende het Verre Oosten. Tegelijkertijd had de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken aan de Britse zaakgelastigde duidelijk gemaakt, dat men China de haar toekomende plaats moest geven in de Organisatie van de Verenigde Volkeren. Bij wijze van commentaar voegde Attlee aan het voorafgaande toe, dat nu moest worden uitgemaakt of het ant woord van China een vooruitzicht schiep voor een vreedzame oplossing van het probleem van Korea, en Attlee vroeg „Wettigt hun optreden in Korea de opi nie, dat de Chinezen bereid zijn de nor male principes van internationaal ge drag te aanvaarden?" Attlee meende, dat het niet gemakkelijk was op deze en eendere vragen antwoord te geven, want het Chinese antwoord was nog steeds niet geheel duidelijk en het was onmo gelijk met zekerheid te oordelen over de werkelijke bedoelingen van de Chi nezen. Het was 'derhalve van wezenlijk belang overleg te blijven plegen met be vriende mogendheden. „Vooral moeten wij in dit Aziatisch dispuut alle gewicht hechten aan het in zicht van Aziatische landen." En Attlee meende, dat het algemene gevoelen on der de Aziatische mogendheden was, dat al het mogelijke moest worden onderno men om een vreedzame oplossing te vin den en voor China de gelegenheid te scheppen haar rol te spelen in de volke rengemeenschap op voet van gelijkheid. De Britse regering had nog niet alle hoop opgegeven, dat men door middel van onderhandelingen tot een oplossing zou kunnen komen en dat China alsnog bereid zou blijken haar traditionele rol te spelen op internationaal terrein en op voet van vriendschap te leven met andere leden van de wereldgemeenschap. Attlee vervolgde: „Wij zijn derhalve van mening, dat de Verenigde Volkeren in dit stadium geen nieuwe en belangrijke beslissingen behoren te nemen." En hij herinnerde eraan dat hij hier mee bedoelde de Amerikaanse resolutie voor het brandmerken van de Chinezen als aanvallers en voor het bestuderen van de mogelijkheid van sancties. De Britse regering was bereid de Chinese (Eigen bericht) Geruime tijd geleden publiceerden wij een bericht omtrent de plannen van de heer Gaszda te Wassenaar, die in Venlo een fijn mechanische industrie wilde oprichten, welker producten in eerste instantie voor oorlogsdoeleinden bestemd zouden zijn. Wij vermeldden toen, dat de heer Gaszda als voorwaarde stelde, dat het Nederlandse leger o.a. de door hem te vervaardigen uurwerk- granaatkoppen zou afnemen. Naar wij thans van het ministerie van Economische Zaken vernemen, is deze eis door de Generale Staf verworpen. Aangezien hierdoor de vestiging van deze industrie, die vijfhonderd vak bekwame arbeiders zou kunnen opne men tenminste twijfelachtig is gewor den, hebben wij ons vöor inlichtingen tot de heer Gaszda gewend. Hij beperkte zijn antwoord tot de mededeling, dat de onderhandelingen nog voortduren. De afgelopen nacht tussen vier uur en half vijf ontdekte een machinist van de firma Groen te IJmuiden brand in het ketelhuis van de visconservenfa- briek Neco aan de Trawlerkade. Hij maakte onmiddellijk alarm, waarna de brandweer met groot materieel uitruk te. Deze kon echter niet voorkomen, dat het ketelhuis geheel uitbrandde. Het aangrenzende laboratorium kreeg slechts geringe brandschade, maar wel veel waterschade. Na ongeveer twee uur kon de brandweer inrukken. Om trent de oorzaak tast men nog volkómen in het duister. Voor het bedrijf is deze brand een ge weldige schadepost. Door het uitvallen van het ketelhuis staat de gehele pro ductie stil. De fabriek werkt practisch alleen voor de export en er is slechts een kleine stootvoorraad, zodat de verzending spoedig zal moeten worden gestaakt. Het Franse kabinet beraadslaagt van daag over zijn instructies aan de Franse delegatie bij de V. N. ten aanzien van de jongste voorstellen van communis tisch China. Volgens Reuter's correspondent te Parijs komt de verklaring van Attlee in het Lagerhuis, dat zijn regering niet van oordeel is, dat de V. N. in dit sta dium „een nieuwe en belangrijke be slissing" moeten nemen inzake de Koreaanse crisis, overeen met de gevoe lens van de Franse regering en verant woordelijke functionarissen van het Franse ministerie van buitenlandse zaken. De Indonesische minister van buiten landse zaken mr. Moh. Rum heeft Dinsdag verklaard, dat de nieuwe voor stellen van de Chinese communistische regering „zelfs bemoedigender" waren dan haar vroeger antwoord op de voorstellen van de V. N. Hij drong aan op toelating van China in de V. N. De minister verklaarde, dat het voor stel van de V. S. om China als agressor te brandmerken „niet overeenkomt met de handelwijze waaraan de Indonesische regering de voorkeur geeft". De leider van de Birmese delegatie bij de V. N. heeft Dinsdag te Londen verklaard,, dat er nog een basis is voor onderhandelingen met de regering van Peking. Communistisch China is een Aziatische mogendheid, waarmee wij rekening moeten houden, of we willen of niet. Het is de wens van Birma om het stand punt van Azië, en in het bijzonder van communistisch China, in het Westen te doen begrijpen, zo zeide hij. De Amerikaanse Senaat heeft Dinsdag twee resoluties aangenomen, waarin de V. N. wordt verzocht communistisch China van het lidmaatschap dezer orga nisatie uit te sluiten en Peking te brandmerken als agressor in Korea. In het debat over de buitenlandse politiek boekte de regering een groot succes. De Senaat besloot namelijk niet te debatteren en te stemmen over de netelige kwestie der troepenzendingen naar Europa. Ze verwees de zaak met algemene stemmen naar een gemeen schappelijke zitting van de commissies voor buitenlandse zaken en strijdkrach ten. Acht leden van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden hebben een resolutie ingediend waarin wordt aan gedrongen op het openen van onderhan delingen over een defensiepact voor de Stille Zuidzee waaraan ook de V. S. moeten deelnemen en voorts Australië, Nieuw-Zeeland. Burma, Ceylon, Indo china, Indonesië, India, Japan, Malakka, Pakistan, de Philippijnen en Siam. President Truman heeft Dinsdag een uit negen leden bestaande binnenlandse veiligheidscommissie in het leven geroe pen, die Tniddelen moet beramen om 's lands wetten tegen verraad, spionnage, sabotage en andere „subversieve activi teiten" te verscherpen. interventie ten behoeve van een aanval ler te veroordelen. „Maar," vervolgde de premier, „wij geloven niet dat de tijd reeds gekomen is om verdere maat regelen te overwegen. Want dit laatste houdt in dat wij de hoop een vreedzame regeling te vinden hebben opgegeven, en dat hebben wij niet." Nadat Attlee zijn verklaring had af gelegd verhief Churchill zich om een waarschuwing te doen horen met be trekking tot de verhouding tussen Groot- Brittannië en de Verenigde Staten. Hij verzocht de premier voortdurend de ernstige gevaren onder ogen te willen houden welke ons allen zouden bedrei gen indien een ernstig verschil zou ont staan tussen het Engelse beleid en dat van de Verenigde Staten, en indien een ernstige splitsing zou ontstaan in de Verenigde Volkeren tengevolge van ma noeuvres, welke duidelijk in het belang van Sovjet-Rusland waren. Wij vrouwen, hebben een zeer verantwoor delijke taak. Wij be doelen nu niet alleen de taak om kinderen op te voeden, een taak, die inderdaad uiter mate belangrijk is. Daarover hebben wij al herhaaldelijk gesproken. De taak, waar wij nu over willen spreken, is die van het goed beheren van het gezinsinkomen. Het geld immers, dat vader met hard werken voor zijn gezin verdiend heeft, moet voor het grootste deel door moeder worden besteed. Alleen al het feit, dat dit geld het resultaat is van het werken van de man en vader van ons gezin is voldoende reden om er zorgvuldig mee om te gaan. Als wij dit geld uitgeven aan onnutte of onnodige dingen, begaan wij daarmee een on recht ten opzichte van ons gezin en van de man, die voor het verwerven van dit geld zijn tijd en inspanning h.eeft gegeven. Nu kunnen we ons natuur lijk afvragen, wanneer beste den we het goed? Is het goed besteed, als we het uitgeven in het belang van ons gezin? Dat kan, maar dat kan even goed niet het geval zijn. Na tuurlijk is dit geld bedoeld voor voeding,, kleding en wat er verder nog vereist wordt Nu is er over dit onderwerp verschil van opvatting moge lijk. Niet voor ieder gezin gelden bovendien dezelfde eisen. Als een huismoeder met een klein inkomen haar geld besteedt aan sinaasappe len, in een tijd dat die drie maal zo duur zijn als appe len, alleen omdat de kinde ren ze lekkerder vinden, is dat onjuist, al zal niemand willen ontkennen, dat sinaas appelen zeer gezond zijn. Dat zijn appelen ook. Als echter in een ander gezin de dokter het gebruik van sinaasappe len voor de baby voorschrijft en moeder maakt dan uit, dat die te duur zijn en ze koopt daarvoor in de plaats een paar pantoffels, ook al heeft ze die hard nodig, dan doet ze eveneens verkeerd. De huismoeders hebben de plicht om zorgvuldig na te gaan hoe het geld het nuttigst te besteden en daarbij moet inderdaad wat het zwaarst is, het zwaarst wegen. Zo zal onze gezondheid en die van ons gezin altijd de eerste en belangrijkste rol moeten spe len. Daarnaast zal b.v. voor een man, die geregeld „onder de mensen" moet zijn, zijn kleding van meer belang zijn dan voor iemand, die be drijfskleding kan dragen. Om maar een voorbeeld te noe men, voor een vertegenwoor diger is een nieuw costuum soms van meer belang, dan een stuk spek op zijn boter ham, terwijl voor een fa brieksarbeider of voor een ambachtsman het omgekeer de kan gelden. In elk geval zal voor ieder gelden, dat de uitgave van het inkomen zorg en verantwoordelijkheidsge voel vereist. Dat is een dure plicht, waaraan niet valt te ontkomen! is van de aard van ons liv IV"1 l JYvlHvll» ezondheid wel zeer afhankelijk is van de aard van ons voedsel, hebben wij in de oorlog ondervonden. Het feit dat bijvoorbeeld de tubercu lose gedurende die jaren sterk is toegenomen, wijt men in de eerste plaats aan de slechte voeding, die het weerstandsvermogen ver minderd had. Het is begrijpelijk, dat kin deren extra gevoelig zijn voor een goede of slechte voeding. Meer nog dan de volwassene heeft immers het kind voor zijn groei en weer stand behoefte aan voedings middelen die rijk zijn aan „beschermende" stoffen, dat zijn eiwitten, voedingszouten en vitamines. Tot deze voedingsmidde len behoren: melk, melkpro ducten, kaas, eieren, vlees, groenten en fruit. Wanneer een moeder het niet zo erg vindt als haar kind veel snoept en daardoor aan tafel te weinig eet, om dat het toch hetzelfde blijft of het nu het één of het an der krijgt, dan is dat onjuist. Suiker en zoetigheden zoals koekjes, gebak, snoepjes en zoete broodbeleggingen, heb ben n.l. in het geheel geen beschermende waarde. Zij verzadigen het kind, maar geven het niet, wat het 't meest nodig heeft. In verschillende gemeenten wordt de yoedingstoestand der schoolkinderen door schoolartsen gecontroleerd. Daarbij blijkt soms, dat de voedings- en gezondheidstoe stand van de kinderen nog veel te wensen overlaat en dat zij met name van de voedingsmiddelen met be schermende waarde niet steeds voldoende krijgen. De oorzaak van deze dikwijls onvolledige voeding moet helaas niet alleen worden ge zocht in onwetendheid, maar ook in de omstandigheid, dat de voedingsmiddelen met be schermende waarde over het algemeen vrij duur zijn. Wie met weinig huishoudgeld moet rondkomen, zal meestal Liefje, geef me een arm", zou de wens kunnen zijn van de avondlijke begeleider der vrouw, die uit de schouwburg komt op een regenavond en die over haar uitgaansjurk de zwarte wollen mandarijnenmantel van Pierre Balmain, als cape heeft omgeslagen. Nu is het moeilijk om in een cape iemand een arm te geven, maar de draagster van dit geklede regentoilet behoeft slechts een enkel binnens- capes gebaar te maken om een der sierlijk afhangende rugpanden tot hun bestem ming als mouw terug te brengen en zichzelf van cape-vrouw om te gooche len tot mantel-vrouw. Als een groot ontwerper zich met regenkleding gaat bemoeien, zoals Pierre Bal main thans doet. die speciaal voor god Pluvius creëert, dan krijgt men exclusieve en originele mantels van een zodanige stijl, als bij voorbeeld deze cape, die ook mantel is, dat men zich bij- namelijk in het Amsterdamse Doelenhotel zijn aantrekke lijke, fleurige, stijlvolle re genmantels met bijpassende hoofdbedekking, in de hoop de inkopers der (betere) na met regen zou gaan ver zoenen. Voor ons land, waar na een paar weken echte lekkere winter het natte ge zeur zijn oude rechten heeft hernomen, is de directeur der Engelse „Alligator"-re- genkleding, met zijn door genoemde Parijzenaar ont worpen collectie, dan ook op het goede moment gekomen Hij toonde de vorige week Tot de veredelde regenkleding behoort deze zwarte man darijnenmantel, die cape wordt, wanneer de draagster haar armen uit de mouwen trekt, welke dan de functie krijgen van sierslippen. modezaken tot klant te ma ken. Behalve de inheemse re genkleding kunnen wij in ons land momenteel regen jassen kopen uit België en Duitsland, uit Israël. uit Zweden en uit Engeland. De Engelse regenjassen wa ren tot nu toe vooral prac tisch, de Franse (der coutu re) vooral modieus. De ma terieel moeilijke tijd voor de Parijse haute couture dwingt de ontwerpers echter meer en meer naar de confectie met het voor de doorsnee vrouw verheugend resultaat, dat de fantasie der groten voor haar benaderbaar wordt. De prijzen van de thans in Nederland getoonde „Bal- main"-collectie, vervaardigd in Manchester en onder ge leide van haar directeur, de heer Julius Rosenbaum (hoe internationaal is de mode) op doorreis in Europa, vari eren van vijftig tot twee honderdvijftig gulden. Ook voor het laagste bedrag heeft de vrouw een mantel met etiket binnenin, waarop de prominente Franse naam. Die meest bereikbare jas sen zijn gegummeerd, iets waar de Nederlandse vrouw niet erg van houdt, maar die in deze zachte, mooie kleuren en de verzorgde stijl en coupe toch wel heel aantrekkelijk zijn. De capu chon, met gratie gemo'de- leerd, is met Schotse ruit gevoerd, en soms, door losse slippen inspirerend tot aller lei gelaatsomlijstingen. Er is ook 'n blauwe rubber man tel, bedrukt met vrolijk wit patroontje. Luxueus zijn de jassen van gegummeerd glan zend satijn, in goud, zilver en turkoois. Veel minder uit gesproken „regen"jas zijn de wollen gabardine mantels met en zonder ceintuur te dragen, waaraan allerlei ver fijningen als mooie, grote knopen, zorgvuldig, als ver sierend element, geplaatst, het eerst bezuinigen op voe dingsmiddelen zoals vlees, vis, kaas, eieren en fruit. Daarmee loopt men het ge vaar, dat de voeding arm zal worden aan eiwit, vitamines en voedingszouten, met alle gevolgen van dien. Er zijn echter gelukkig! ook nog minder dure voedings middelen met beschermende waarde. Dat zijn, behalve de goedkopere vissoorten (ha ring, stokvis, wijting) de groenten, die vooral als zij rauw gegeten worden fruit kunnen vervangen, de peul vruchten en de melk. Vroe ger noemde men peulvruch ten „het vlees der armen." Zij bevatten inderdaad veel ei wit, evenals vlees. Het peul vruchteneiwit is echter niet geheel volwaardig en mag dus niet op één lijn worden gesteld met het eiwit uit vlees, vis, kaas en eieren. Dat is wèl het geval met eiwit uit melk, dat zelfs van zeer hoge waarde geacht wordt. Daarbij is melk niet alleen een goedkope eiwit bron, maar bovendien zó rijk aan verschillende vitamines en \oedingszouten, dat het één van de beste voedings middelen is, die wij kennen. Tekorten aan allerlei be schermende stoffen kunnen met melk (en groenten) wor den aangevuld. 6 dl. melk bevat ongeveer evenveel eiwit als 100 gr. vlees of vis (zonder graten) en levert meer dan de helft van de kalkzouten, die wij dagelijks nodig hebben (voor de andere helft zorgen de groenten). Kinderen van 19 jaar moeten per dag onge veer yz liter melk (of kar nemelk of yoghurt) gebrui ken; kinderen van 921 jaar hebben dagelijks pl.m. 6 dL nodig. Wie melk duur vindt, ver gelijke de prijs eens goed met die van andere voedingsmid delen met. beschermende waarde en bedenke verder dat weinig dingen ons zo duur komen te staan als een slechte gezondheid! Balmain ontwerpt bij iedere regenmantel verschillende soorten hoofdbedekking: de capuchon, de jockeypet, de baret en de hoed met slappe rand. asymmetrische zakken en zwierige manchetten. Een zeer mooie wollen mantel, geheel met lichte wol ge voerd, en dus aan twee kan ten te dragen, is op talloze manieren te variëren. De ceintuur kan vervallen, kan het middel insnoeren of de rug vrijlaten (zie foto vrouw met capuchon), de mouw kan omgeslagen tot drie kwart. Dit is echter al meer 'n luxe-jas en eigenlijk be doeld als zomer jas, die ook tegen regen kan. Het „regen-complet" in lobelia blauwe popeline, waarbij een kittig driekwart jasje als 'n gezellige, spor tieve kiel gedragen wordt op een wikkelrok van hetzelf de materiaal, die men los, over de rok die men aan heeft omslaat, is een der boeiendste stukken voor ons fietsende vrouwen in dit re genland. Want dit is nu eens een afdoende oplossing voor de openwaaiende regenjas op de fiets. Maar helaas, de fietsende vrot**vcn zijn meestal niet degenen, die zo'n hoog bedrag (een slor dige tweehonderd gulden) voor haar regentenue kun nen neerleggen. Vrouwen, die deze veredelde regentoi letten kunnen kopen, kun nen ook wel een taxi nemen als het giet. Maar dan blij ven ze tenminste droog tot ze in die taxi zijn gestapt! A. BgL Generaal de Lattre de Tassjjjrjy gaf Dinsdag te kennen, dat hij spoedig een nieuw communistisch Vietminhs offen sief verwachtte in Noord-Indo-China, waar de rebellen verleden week naar schatting 1600 man aan doden verloren bij een vergeefse poging om Hanoi te veroveren. De Lattre zei, dat de Amerikaanse hulp aan de Franse troepen voor een groot deel had bijgedragen tot de suc cessen, ofschoon de Vietminh-rebellen in getalsterkte ver in de meerderheid waren, leden de Franse troepen slechts ongeveer 700 man verliezen. De Franse premier Pleven zal tijdens zijn bezoek aan president Truman op 29 Januari vermoedelijk aandringen op grotere en snellere Amerikaanse wa penleveranties aan Indo-China. Ver antwoordelijke diplomatieke autori teiten zeiden Dinsdag, dat Pleven generaal De Lattre de Tassigny leeds verzocht heeft eeen speciale vertegenwoordiger naar Washington te zenden om hem te assisteren bij het bestuderen van de voorraadsituatie, aldus meldt A. P. Naar verluidt zou Pleven gaarne zien, de bepaalde Franse en loyale inheemse troepen extra materiaal kregen om in de eerstkomende maanden, wanneer he* weer gunstig is voor een groot scheepse strijd, de communistische gue rilla's te verdrijven. Vrijwel al het Amerikaanse materiaal, dat de Amerikaanse minister van De fensie in het najaar van 1950 toegezegd heeft, is verzonden. Dit materiaal be stond uit 100 jagers en gevechtsbom menwerpers, vliegtuigen, geschut, lich te tanks, verbindingsmateriaal, mortie ren, bazooka's en kleine marine-vaar tuigen. De Fransen zeggen echter, dat dit materiaal tijdens de zware gevechten der afgelopen maanden grotendeels versleten is en voor komende slagen vervangen moet worden. De democratische senator Herbert O'Con nor, voorzitter van de commissie van on derzoek der Amerikaanse Senaat, heeft na een geheime zitting dezer commissie ver klaard, dat enkele West-Europese landen 1 Amerikaanse herstelfondsen gebruikt heb ben om fabrieken te bouwen, die voor de oorlog belangrijke goederen naar landen achter het IJzeren Gordijn zenden. Hij noemde officiële cijfers om aan te to nen, dat Groot-Brittannië in de periode JanuariNovember 1950 voor de oorlog voering belangrijke goederen ter waarde van 67.998.600 dollar aan Rusland en zijn satellieten geleverd had, voornamelijk alu minium. Hij noemde de volgende cijfers voor het eerste halfjaar van 1950: Nederland 28.349 ton, West-Duitsland 289.562 ton, België en Luxemburg 15.216 ton, Oostenrijk 47.100 ton en Frankrijk 78.505 ton. ROTTERDAM, 23 Januari. Veemarkt. Aanvoer in totaal 4652. Vette koeien en ossen 680; Getoruiksvee 1561; Vette kal veren 20; Graskalveren 215; Nuchtere kalveren 1031; Varkens 273; Biggen 598; Paarden 135; Veulens 12; Schapen of lammeren 60; Bokken of geiten 67. Prij" zen: Vette koeien le kw. 2.202.50, 2e 1 902.15, 3e 1.80—1.90; Vette kalveren 2.60—2.90; 2.20—2.50; 2.00—2.20; Gras kalveren 320, 220, 180; Nuchtere kalveren 52, 48, 43; Biggen 35, 30, 25; Slachtpaar- dei- 1.70, 1.60, 1.55; Schapen 125, 95. 65. Lammeren 110, 90, 75; Melk- en kan- koeien 1000, 800, 675; Varekoeien 5W. 490 440; Vaarzen 650, 600, 500; Pinken 450, 400, 325. lk. Vet vee onveranderlijke prijzen, melk en kalfkoeien onveranderde prijzen. KAASMARKT BODEGRAVEN, 23 JanL J Aangevoerd 75 partijen kaas, le soort —f2.36, 2e soort f 2.27—2.30, extra 3°*" tot f 2.38. Handel kalm. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4