KABINET VAN SCHAIK-DREES AFGETREDEN Gevolg houding V.V.D.-fractie inzake de motie-Oud AZIATISCHE GROEP STELT COMMISSIE VAN ZEVEN LANDEN VOOR De spanning Griezelig, maar noodzakelijk H.M. de Koningin confereert Het weer Ter bespreking van vrede in Korea en andere kwesties in Verre Oosten Meer mutaties in het leger Naar een algemene staking in Deli? in en om de Ridderzaal Tot hoofd en hart Mr. Stikker niet naar Scandinavië Griep aan boord van K.L.M.-vliegtuig Geen rantsoenering van consumptie-artikelen Delegaties gaan overleg plegen Als gevolg benoeming kolonel Hasselman ÜJee nUKKIO VejMtfcadmj! DONDERDAG 25 JANUARI 1951 74e JAARGANG No. 24980 De minister-president, dr. W. Drees, en de kabinetsformateur mr. Van Schaik hebben Woensdagmiddag aan H. M. de Koningin het ontslag van het kabinet aangeboden. Na de stemming over de ingediende moties had minister-presi dent dr. .Drees Woensdag aan de Tweede Kamer reeds mede gedeeld, dat de minister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stik ker naar aanleiding van de houding der V.V.D.-fractie inzake de motie-Oud om ontslag aan H. M. de Koningin zou verzoeken en dat het kabinet zich onmiddellijk zou beraden over de vraag, wat het naar aanleiding van dit voornemen van minister Stikker te doen stond. Dit beraad heeft cjdleid tot het in de aanhef ver melde resultaat. Buitenlands commentaar Indonesische meningen MS OPNIEUW BOODSCHAP VAN PEKING Officieel besluit Het debat Lamshuid handschoenen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Omuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avorvds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wrtd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week. 1 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De latente crisis in het kabinet tengevolge van een steeds groeiende controverse tussen Regering en een groot deel der Volks vertegenwoordiging, een crisis, die reeds een jaar lang telkens opnieuw dreigde in de openbaarheid te treden, is eindelijk tot een felle uitbarsting gekomen door het aftreden van de V.V.D.-minister mr. D. U. Stikker. Deze trok gistermiddag de consequen ties uit de motie van de voorzitter zijner partij mr. Oud, waarin het re geringsbeleid werd afgekeurd en sleepte daardoor het gehele kabinet, dat zijn homogeniteit met minister Stikker, immers een der belangrijkste figuren uit het kabinet, niet wenste te verbreken, in zijn val mee. Trouwens, ten gevolge van Stikkers Sftreden was dit kabinet ook zijn bredere basis, ge vormd door vier partijen, ontnomen. Prof. Romme heeft het uiterste ge daan om deze crisis te voorkomen. Het is hem niet gelukt. Toen hij Dinsdag nacht de motie-Oud op milde wijze trachtte „aan te kleden", voegde mr. Oud hem toe, dat hij geen aankleding van zijn motie door de katholieke fractie-voorzitter behoefde. Hiermee waren Romme's pogingen uitgeput. De politieke lawine was in beweging ge komen en niet meer te stuiten. Het is geen toeval, dat deze crisis vrijwel samenvalt met die in de P. v. d. A. en in de hoogste militaire krin gen. Zelfs willen wij deze crisis niet alleen nationaal zien. Zij grijpt im mers veel dieper. West-Europa staat op een keerpunt, er is een katharsis in de geesten nodig. Vele schone illusies, die wij allen na de Tweede Wereld oorlog koesterden, zijn in rook opge gaan. Veel goeds en schoons, dat wij verwachtten, is door de harde werke lijkheid in alle cruheid stukgetrapt. Er is een andere instelling van onze geest nodig, omdat wij ons, helaas, weer met de vreselijke realiteit moe ten bezighouden van de mogelijkheid van een nieuwe wereldoorlog. De tijd van het wandelen in de wolken van illusies is voorbij. Er zijn krachtige daden nodig. De volken smeken er om. Zowel in Engeland, waar de illu sionistische Labourparty ondanks alles haar socialistische experimenten on verminderd tracht door terzetten, als in Frankrijk, waar alle leiding vaak zoek is, roept men om nationale figu ren, die het volk in deze hachelijke tijd leiding kunnen en durven ge ven volgens een vaste en duidelijke hjn. N-ederland gaf een beeld van het zelfde ziekteproces. Het nu afgetreden kabinet wist eigenlijk zelf niet wat het wilde. Het liet zich willoos voort drijven door de gang der gebeurtenis sen, altijd zoekend, altijd wijkend, al tijd bereid tot compromissen. Zo kwam dit kabinet tot een voortijdige overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië. Zo kwam dit kabinet voor de afgrond te staan van het failliet van de Nederlandse financiën, zo kwam het te staan voor de hopeloze situatie zijner defensie. Hiertegen was dit kabinet niet opgewassen. Het was moe van al zijn eigen deviaties en het volk was het méér dan moe. Het is onbegrijpelijk, dat de politieke leiders dit zo lang niet wilden inzien en maar steeds het leven van dit kabinet trachtten te rekken. De P.v.d.A. dankt er een crisis aan, welke zij niet ge makkelijk zal te boven komen. Er was een Eisenhower nodig om hen allen wakker te schudden. Wij geloven, dat dit goed is geweest. Toch zijn wij ons terdege bewust van de grote moeilijkheden, waartegenover onze politici zich thans geplaatst zien. Wie zal bereid zijn het dreigend faillissement der staatsfinanciën nu over te nemen? Wie zal de moed hebben, na de onmoge lijkste deviaties en compromissen in het beleid met Indonesië, waar zoveel onherstelbaars geschied is, de onder handelingen weer op gang te bren gen? Wie kan de gigantische taak aan in enkele weken of maanden een krachtige Nederlandse defensie op te bouwen? Waar zal de krachtige figuur gevonden worden, die impopulaire maatregelen durft te nemen en het Volk van de noodzakelijkheid hiervan zal weten te overtuigen? Het ant woord op deze vraag zal niet gemak kelijk gegeven worden. Toch maakt vooral de internationale toestand een spoedige oplossing van de kabinets crisis noodzakelijk. Zal men weer een kabinet op de zogenaamde bredere ba sis trachten te vormen of zal men in deze hachelijke tijd zijn toevlucht ne men tot een zakenkabinet, waarin min of meer los van de partijen een aantal deskundige en niet uitgesproken poli tieke figuren zitting zal nemen? Maar dan zal meer politieke zelfbeheersing Van de partijen nodig zijn en het zwaartepunt steeds gelegd moeten Worden op de wereldbelangen en de taak, die Nederland in het wereldge heel heeft te vervullen. Een terugval len op de smalle basis van K.V.P. en R.v.d.A. lijkt ons minder dan ooit mo gelijk, temeer daar de P.v.d.A. zich ten aanzien van uiterst belangrijke Vraagstukken in verwarring bevindt. Zou nu het ogenblik gekomen zijn, zich de uitgestoken hand van prof. Anema van de Anti-Revolutionnaire Partij te herinneren, welk gebaar in dertijd niet opportuun werd geacht, •baar het thans wel eens zou kunnen borden? Hoe griezelig de huidige regerings crisis ook moge schijnen tengevolge Van de buitengewoon grote moeilijk beden om haar op een bevredigende Mi ze te boven te komen, wij zijn toch Mn mening, dat het beter is ten halve w keren dan ten hele te dwalen. Dat wij met de regering-Drees im kers in de doolhof der problemen het spoor volkomen bijster waren geraakt, «kt ons, evenals ontelbaren in ons Mik, niet aan de minste twijfel onder hevig. De Koningin was vanochtend reeds vroeg aanwezig in het paleis- Noordeinde te Den Haag, waar zij in de loop van de ochtenduren ont ving de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beclaerts van Blokland, de voorzitter der Eerste Kamer, prof. mr. R. Kranenburg en de voorzitter van de K.V.P.-fractie, der Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme. Op de lijst van personen, die H.M. de Koningin hedenmiddag in het paleis Noordeinde zou ontvangen kwamen voor de namen van de volgende fractievoor zitters der Tweede Kamer: Mr. J. A. W. Burger (waarnemend voorzitter van (Ie fractie der Party van de Arbeid), dr. J. Schouten (A.R.), H. W. Tilanus (C.H.), mr. P. J. Oud (V.V.D.) en G. Wagenaar (C.P.N.). Na het bezoek van de ministers Drees en Van Schaik is H. M. de Koningin Woensdagmiddag onmiddellijk met haar oriënterende besprekingen begonnen en heeft zy de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, ontvangen. Officieel is te Den Haag omtrent de ontslagaanvrage van het kabinet het vol gende medegedeeld: Zoals in de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal reeds werd gezegd, heeft minister Stikker aan H. M. de Konin gin zijn ontslag aangeboden. Waar het ministerie in hoofdzaak op samenwer king van vertrouwensmannen van vier partijen was gegrondvest, is door de op zegging van het vertrouwen aan minis ter Stikker door de Tweede-Kamer fractie van de V.V.D. en door zijn daar uit voortgevloeide ontslagaanvrage de oorspronkelijke grondslag aan het ka binet verder ontvallen. Dit is voor het kabinet aanleiding geweest de portefeuilles ter beschikking van de Koningin te stellen, teneinde Hare Majesteit de gelegenheid te ge ven zich te beraden over de wenselijk heid een ander ministerie met de be hartiging van 's lands zaken te belasten Dit omvat tevens een aanbieding van een ontslagaanvrage van de staatssecre tarissen. Hare Majesteit de Koningin heeft de ministers en de staatssecreta rissen verzocht al datgene te blijven ver richten, wat zjj in 's lands belang nood zakelijk achten, tot het tijdstip van een eventuele ambtsaanvaarding van nieuwe ambtsdragers. Een woordvoerder van de Belgi sche regering heeft verklaard, dat Belgische autoriteiten uitdrukking hebben gegeven aan hun ernstige bezorgdheid over de Nederlandse kabinetscrisis. Hij zei, dat op het ministerie van Buitenlandse Zaken het heengaan vooral van minister Stikker zéér wordt betreurd. Volgens deze woordvoerder vraagt men zich af of een man als Stikker, die de wereldvraagstukken en de zaken de O.EJS.C. betreffende zo goed kent, wel vervangen zou kun nen worden. Gehoopt wordt, dat een snelle op lossing gevonden zal worden voor deze „ernstige crisis". De meeste Parijse ochtendbladen brachten het aftreden van de Nederland se regering als groot nieuws. Slechts een enkel blad gaf commentaar. De „l'Aube", het orgaan van de katholieke M.R.P., schrijft o.a.: „De enige vraag, die kan worden gesteld, is: Wie zal de Ne derlandse zetel innemen in de raad van de O.E.E.C.? Zelfs indien de heer Stik ker niet als minister van Buitenlandse Zaken in de regering zou terugkeren, kan niets hem verhinderen in de O.E.E.C.. op te treden als minister zonder porte feuille. De hoofdzaak is, dat niet een per soon wordt gekozen (tot president van de raad van de O.E.E.C.), maar in die persoon een aangesloten landNeder land moet daarom het voorzitterschap blijven behouden tot 18 April a.s." Het Britse conservatieve blad „Daily Telegraph", dat voor zijn lezers de aard en de omstandigheden yan de Neder landse kabinetscrisis uiteenzet, ver klaart, dat de Nederlandse regering „op een nogal eigenaardige wijze" is geval len. „iedere vriend van Nederland moet in de huidige omstandighe den hopen, dat de oplossing bin nen enkele dagen zal worden gevonden en niet zoals in de Nederlandse poli tiek nogal eens wil gebeuren i— nadat weken zijn voorbijgegaan", aldus de „Daily Telegraph". Onder d„ kop „Crisis in Holland" schrijft de New York Times vandaag in een hoofdartikel: „Het ontslag van generaal Kruis is een ontmoedigend element, omdat hij de voornaamste voorstander is van herbewapening op grote schaal, hoewel het niet duidelijk is. dat zijn ontslag verband houdt met zijn streven in die richting". Over de kwestie Nieuw-Guinea schrijft de Times: „Voor de naaste toe komst zullen de belangen van dit eiland zeker beter gediend worden door de er varen Nederlandse bestuurders. Nieuw- Guinea is thans echter opgenomen in een nieuwe grote beweging, die ten doel heeft de Europese invloed uit Azië te verdrijven en in theorie onafhankelijk heid te brengen. In feite zou er eenvou dig een overdracht plaats hebben van de Nederlanders aan de Javanen in Djakarta en Nieuw-Guinea zou het kind van de rekening zijn." Het Indonesische blad „Sumber" noemt het aftreden van het kabinet-Drees een verrassing en zegt, dat het niet moei lijk is om te begrijpen, dat de motie van wantrouwen als reden had: „Vrees van de reactionnaire zijde (VVD, AR, en CHU), dat het kabinet-Drees op een zeker ogenblik zijn standpunt inzake N.-Guinea zou prijsgeven, ten gevolge waarvan de souvereiniteit over West- N.-Guinea aan Indonesië zou worden overgedragen, omdat het Nederlandse kabinet niet sterk genoeg zou zijn om Verwachting tot Vrijdagavond: Aanvankciyk veel bewolking, later enkele opklaringen. Vrjjwel nergens neerslag. Matige tot vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Tem peratuur om het vriespunt tot lichte vorst. Zon: 8.30—17.15; Maan: 21.16—9.55. Nu het gehele kabinet is afgetreden, zal minister Stikker moeten afzien van een grote reis, welke hij voornemens was als mandataris van de O.E.E.S. naar verschillende landen van Europa te maken. Allereerst naar Scandinavië, waarheen hij vandaag zou vertrekken. Een functie bij de O.E.E.S. valt immers met het ministerschap. Een identiek geval was destijds het aftreden van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, wiens voor zitterschap van de O.E.E.S. tegelijkertijd verviel, zodat met minister Stikker het voorzitterschap van deze organisatie ook ophoudt te bestaan by zijn heengaan als minister. mSBBÊ Minister Stikleer verlaat het gebouw van de Tiveede Kamer aan het Binnenhof, nadat hij bekend had gemaakt te zullen aftreden. Geheel links minister s'Jacob. Amerika. De Amerikaanse rege ring heeft vandaag het gebruik van nikkel bij de afwerking van auto's en vele andere artikelen verboden. De nik- kelvoorraad is niet groot en moet ge heel dienst doen voor de defensie. Passagiers en bemanning van het K.L.M. emigrantentoestel PH-TLW, dat Zaterdag van Schiphol naar Australië vertrok, moesten gisteren na aankomst te Darwin in quarantaine worden ge houden. De steward en een passagier bleken namelijk griep te hebben. Later kreeg de piloot toestemming weer te vertrekken. Het toestel zal regelrecht naar Sydney vliegen, waar passagiers en bemanning weer in quarantaine zullen worden gehouden. Alleen de beide patiënten, de passa gier C. de Bondt en de steward H. van Wijk, moeten minstens vijf dagen in Darwin blijven. De laatste tijd duiken telkens hier en daar geruchten en berichten op over op handen zijnde distributie (aan produ centen) en rantsoenering (voor consu menten) van bepaalde artikelen. Bij informatie te bevoegder plaatse wees het A.N.P. er op, dat internatio naal de toewijzing van grondstoffen nog niet geheel geregeld is. Het is mogelijk, dat er verwerkingsverboden voor be paalde grondstoffen zullen komen, doch dan gemeenschappelijk in Europees ver band. Voorts is het niet uitgesloten, dat bepaalde toewijzingen zullen moeten worden verminderd. Rantsoenering van consumptie-artike len wordt thans niet overwogen. H. M. de Koningin verlaat het -paleis Noordeinde, nadat de ministers dr. W. Drees en mr. J. R. H. van Schaik het ontslag van het kabinet hadden aange boden. de Amerikaanse en Engelse druk te weerstaan." De „Nieuwsgier" constateert, dat het kabinet „niet gestruikeld is over N.- Guinea, maar aan het einde van het debat hierover". Het blad acht het dui delijk. dat het kabinet gevallen is ,door gebrek aan werkelijke bestuurskracht en vermoeidheid" Misschien keert nu de katholiek-socialistische coalitie in een nieuwe vorm terug, misschien treedt zij naar buiten in een vorm, die niets meer belooft, dan de duffe fantasie en het energieloze beleid, waartoe de politieke verhoudingen elke Nederlandse regering schijnen voor te bestemmen. Opnieuw, zij het thans indirect, heeft communistisch China de loop der zaken in de Politieke Commissie der V.N. gewijzigd. De delegatie van India ontving een nieuwe boodschap uit Peking. Zij legde deze voor aan de Aziatische en Arabische groep van twaalf landen, welke Woensdag in de Politieke Commissie een resolutie indiende, waarover nog gestemd moet worden in een der volgende zittingen. De twaalf landen stellen voor een commissie te vormen, waarin zeven landen ver tegenwoordigd zouden zijn om de mogelijkheden van vrede in Korea en andere vraagstukken van het Verre Oosten te bespreken. De groep stelt in deze resolutie de volgende landen voor deze commissie voor: Engeland, Frankrijk, de V.S., de Sovjet-Unie, Egypte, India en communistisch China. en Arabische landen, waarin wordt voorgesteld een zeven-landen-conferen- tie te beleggen over de crisis in het Verre Oosten, is door China aanvaard zo werd Woensdagavond in welinge lichte kringen te Lake Success verno men. De zeven leden zouden op een nader door de Perzische voorzitter van de Algemene Vergadering, Nasrollah Enle- zam, vast te stellen datum en plaats-bij eenkomen, terwyi datum en plaats van elke volgende bijeenkomst door de leden zelf zou worden bepaald. De zittingen zouden geheim zijn, en de commissie zou haar eigen procedureregels opstel len. De Algemene Vergadering zou „zo spoedig mogeiyk" van de uitslag van haar besprekingen op de hoogte worden gesteld. De boodschap van Peking bestaat uit een rapport van de ambassadeur van India te Peking, K. M, Panikkar, over besprekingen met het Chinese ministe rie van Buitenlandse Zaken en tegen over hem door hoge Chinese communis tische functionarissen afgelegde verkla ringen. Dit rapport bevat een nadere toelichting over de houding van de com munistische Chinese regering ten aan zien van de kwestie van haar toelating tot de V.N. en het vraagstuk van het terugtrekken van niet-Koreaanse troe pen uit Korea. De formule van de twaalf Aziatische Tengevolge van het wassen van de rivier de Waal is de Waalkade te< Nijmegen voor een groot gedeelte ondergelopen, waardoor het verkeer veel hinder onder vindt. Alleen de jeugd vindt het niet zo erg; met gummilaarzen aan kun je immers heerlijk door 't water plassen(foto boven). Een overzicht van de ondergelopen Waalkade, met op de achtergrond de Waalbrug. Op de kade liggen nog stapels stukgoederen, die niet tijdig in veiligheid gebracht konden worden (foto onder). (Van onze politieke redacteur) Het is tot dusver nog met te overzien, welke gevolgen de opzienbarende muta tie in het commando over de generale staf zal hebben. Het geval trok giste ren bijna nog meer de aandacht, dan d' regeringscrisis. Meer nog dan over het ontslag van generaal Kruis is men ver rast over de benoeming van Kolonel Hasselman. De deining, door deze benoe ming verwekt, maakt het waarschijnlijk, dat er nog een zware storm zal komen. Be halve de ontslagneming uit de dienst van luitenant-generaal Calmeyer, de sous chef van de staf, zijn er enige mutaties vastgesteld van hoge militaire functio narissen. Zonder twijfel houden de meeste verband met het op handen zijnde verschonen van de nieuwe chef van de staf. Het is niet alleen zo, dat deze als persoon voor de meeste officieren on aanvaardbaar is, doch hij heeft ook het nadeel dat hjj »n het geheel niet op de hoogte is van de moderne legerlei ding en de legeropbouw. Wanneer men nu enerzijds een aantal mensen uit steutelposities verwijdert, omdat zü niet met de nieuwe chef-staf kunnen samenwerken, zal men er anderzijds andere figuren in moeten brengen, die evenals de nieuwe chef-staf over veel minder of geen ervaring beschikken. De totaalindruk is, dat deze benoe ming als een bom in de legerleiding is ingeslagen. De gevolgen blijken nu reeds veel ernstiger dan de regering vermoedelijk heeft voorzien. En daarom is er reden om met grote benieuwdheid af te wachten of het inderdaad mogelijk zal blijken, deze benoeming te effec tueren. In parlementaire kringen vernemen De kern van de liefde ligt in hei echt blij kunnen zijn om het geluk van een ander. J wij, dat op korte termijn de defensie commissie van de Tweede Kamer bij eenkomt om inlichtingen te ontvangen. In de kring der V.V.D. bestaat een sterke neiging om de kwestie in het openbaar te behandelen. Naar verluidt zal ook kolonel T. E. E. H. Mathcn, verbonden aan de generale staf, zijn functie neerleggen. Kolonel van de generale staf G. J. Ie Fèvre de Montigny zou benoemd worden tot chef van de staf van de inspecteur-generaal der Koninklijke Landmacht (Prins Bern- hard). Kolonel C. F. Pahud de Mortag- nes, tot dusver chef van de staf van de inspecteur-generaal, zal benoemd wor den tot inspecteur van de cavalerie. Bij K.B. is met ingang van 1 Februari generaal mr. H. J. Kruis op de meest eervolle wijze ontheven van de functies van chef van de Generale Staf en voor zitter van het chefs van staven-comité; luitenant-generaal M. R. H. Calmeijer op de meest eervolle wijze ontheven van de functie van plaatsvervangend chef van de Generale Staf. Bij hetzelfde K.B. is benoemd en aan gesteld bij de Generale Staf, tot genc- raal-majoor kolonel B. R. P. F. Hassel man, van 't wapen der cavalerie. Ge- neraal-Majoor Hasselman is benoemd tot chef van de Generale Staf. Tijdelijk, voor de tijd, dat hij de functie vervult van chef van de Generale Staf, is gene- raal-majoor Hasselman benoemd tot luitenant-generaal. Aan generaal mr. Kruis en luitenant- generaal Calmeijer is de dank van H.M. de Koningin, betuigd voor de vele dien sten door hen in verschillende gewich tige betrekkingen en onder dikwijls moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. Van de zijde van de Sarbupri (Bond van Ondernemingsarbeiders) te Medan is medegedeeld, dat aan alle afdelingen instructie is gegeven, 27 Jan. 'n algemene staking te beginnen, omdat de Avros (Al gemene Vereniging van Rubberplanters in Oost-Sumatra) en de DPV (Dell Planters Vereniging) niet binnen de ultimatief gestelde termijn (Maandag middag j.l.) hebben geantwoord op de gestelde eisen. Volgens deze kringen heeft de Chi nese regering in haar laatste voorstel len, die door de Indiase gedelegeerde ter kennis van de V.N. zijn gebracht, ook de eis laten vallen, dat een dergelijke con ferentie in China moest worden gehou den. Nadat de resolutie was ingediend werd het debat over de kwestie „Staakt het vuren" in Korea hervat. De Venezo laanse afgevaardigde, die eerder zijn steun aan de Amerikaanse resolutie heeft toegezegd, verklaarde, dat het ant woord van Peking geenszins de teftstand had verduidelijkt en er slechts toe dien de om een beslissing uit te stellen. De Amerikaanse afgevaardigde Warren Austin wees het voorstel van Peking van de hand en waarschuwde de V.N. zich niet „om de tuin te laten leiden" Volgens Austin stemt het laatste voor stel van Peking niet in met een staking van de vijandelijkheden. De Ameri kaanse regering zal evenwel geen be zwaar maken, indien een lid van de V.N. andere voorstellen aan Peking wil doen, en is bereid elke mogelijkheid van een redelijke oplossing te overwe gen. De Australische gedelegeerde steunde de Amerikaanse resolutie, doch ver klaarde, dat niet tot sancties mocht wor den overgegaan zonder de goedkeuring van de Algemene Vergadering. De afgevaardigde van Paraguay steun de de Amerikaanse resolutie zonder re serve en de Tsjechoslowaakse afgevaar digde nam er krachtig stelling tegen. Tenslotte stelde de Nederlandse gede legeerde, D. J. von Balluseck voor de zitting te' verdager, met het oog op het „zeer belangrijke voorstel", dat is vervat in de ontwerpresolutie der twaalf Azia tische en Arabische landen. Verschillen de delegaties willen thans met hun re geringen over het nieuwe document overleg plegen, zo zeide hij. Er werden geen bezwaren geópperd, zodat de commissie haar zitting verdaag de tot heden. De politieke commissie van de Arabi sche Liga te Cairo heeft besloten de Arabische vertegenwoordigers te Lake Success opdracht te geven zich van stemming te onthouden over de Ameri kaanse resolutie, die communistisch China als aanvaller in Korea wil brand merken. Dit besluit was met instemming van de Aziatische landen genomen, al dus de Egyptische minister van Buiten landse Zaken. Salah El Din Bev. De af gevaardigde van Ecuador heeft aange kondigd de Amerikaanse resolutie te zullen steunen. Frankrijk zal in de Verenigde Naties in zake Rood-China het zelfde stand punt innemen als de V.S.. deelde minis ter van Voorlichting Albert Gazier Woensdag op gezag van minister van Buitenlandse Zaken Sehuman mede. De leider van de Franse UNO-delegatie heeft reeds instructies ter zake ontvan gen. Die instructies houden onder meer in. dat alles moet worden gedaan cm te voorkomen, dat het Koreaanse conflict zich uitbreidt en dat Franrijk in de UNO schouder aan schouder moet staan met de V.S., maar tevens naar vermo gen overhaast handelen moet trachten te vermijden. Vaticaan. Vaticaanse kringen delen mee, dat het proces van de zaligverkla ring van Paus Pius X binnen een maand voltooid zal zijn en de plechtige zalig verklaring in Mei wordt verwacht. Dit zal de eerste zaligverklaring zijn van een Paus sedert Paus Pius V 350 jaar geleden tot de eer der altaren werd verheven. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (Van onze Haagse redacteur) Na de laat in de nacht afgebroken vergadering van de Tweede Kamer hing in Den Haag Woensdagmorgen een sterke spanning om hetgeen er des middags bij en vooral na de stemming over de motie-Oud gebeuren zou. Velen deed deze benieuwdheid zo eens quasi achteloos een kijkje nemen op het Binnenhof, waar overigens op dat tijdstip uiteraard mets te beleven viel. Geruime tijd voor één uur vormde zich al een rij van gegadigden voor de publieke tribune van de Tweede Kamer, waar de vroegkomers deze middag getuige zouden zijn van het uitbreken van een kabinetscrisis voor het eerst in de Ridderzaal en rond de vergaderplaats was er voor de zoveel ste maal in de historie van het kabinet Dreesv. Schaik het samengroepen van de politieke stuurlui aan de wal. Kort nadat de minister-president zijn felle repliek aan het adres van mr. Oud had afgevuurd, de vier moties met het goeddeels vooruit te raden resultaat in de tot in alle hoeken en gaten gevulde Ridderzaal onder opval lende stilte in stemming waren gebracht en dr. Drees daarop verklaard had zich met zijn mede-bewindslieden over de consequenties van het gebeurde te moeten beraden, vergaderde het kabinet ten departemente van Justitie. Even later begaven zich de minister-president en de kabinetsformateur naar het paleis Noordeinde om ontvangen te worden door H. M. de Koningin. Er was geen standaard gehesen op het weer mooi wit geschilderde gebouw, maar er was toch het nodige publiek, dat van het verblijf van de Koningin in Den Haag lucht had gekregen en ook hier natuurlijk de oplossingen voor de moeilijkheden van het ogenblik zonder terughoudendheid uitwisselde. Van half vier tot tien minuten voor half vijf duurde het onderhoud van de beide bewindslieden met Hare Majesteit en toen verschenen dan de demissionnaire ministers op de trappen, bestormd door journalisten, die hier het eerst het grote nieuws van deze dag uit de mond van de premier ver namen. Het kabinet heeft zijn portefeuilles ter beschikking gesteld. Hare Majesteit zal beginnen met het horen der raadslieden, de Kamervoorzitters en de vice-president van de Raad van Statezo zei ons dr. Drees rustig, maar achter die rust toch wel enige emotionaliteit verbergend mr. Van Schaik stond zwijgend aan zijn zijde. Wegracende verslaggevers, die dit bericht nog in hun avondbladen moesten wringen en de rust was weergekeerd. Een goed kwartier later reed een grijze Opel voor met de voorzitter der Tweede Kamer aan het stuur. Mr. Kortenhorst poseerde enige ogenblikken voor de fotografen en vlak daarop zag men de directricevan het Kabinet der Koningin, mej. dr. M. Teilegen, het paleis verlaten. Bijna een uur verbleef dr. Kortenhorst bij Hare Majesteit, doch de wachtenden gaven het staan in de opkomende avondkou niet op. Om kwart voor zes tenslotte reed de hofauto voor. die de Koningin, gekleed in een donkere bontmantel en met een zwarte hoed, terug bracht naar Soestdijk. Het was een drukke dag in Den Haag

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1