UITVINDING VAAK EEN PUUR TOEVAL De pers over de kabinetscrisis j Tuisen nöuó en iCppza. Laat heb ik II bemind Maar het moet in je bloed zittenZonen van FRICDC MOORMAN: Het ontslag van Generaal Krals Overpeinzingen Gesprekken met uitvinders uit Kennemerland en de hoofdstad mpt Jan Laurenszoon Alarmoefening vlot verlopen HOEST door ETHEL MANNIN DONDERDAG 25 JANUARI 1951 PAGINA 3 BEDRIJFSLEVEN IS ER NOOIT VLUG VOOR TE VINDEN Beroepsuitvinder Zoemtoon in de auto MET HET KLIMMEH DER JAREN VERTRAGEN WIJ ONS TEMPO 102-jarige te Cromvoirt Het Handelsblad De Volkskrant TWAALF JAAR GEËIST WEGENS MOORD De Maasbode liet Handelsblad De Telegraaf HAVEN VAN LEMMER WEER BEREIKBAAR BORINGEN NAAR AARDOLIE Nieuwe Rotterdamse Crt. L. DE GRUYTER TER AARDE BESTELD Het Parool Passagierslijst van Snorrebor I Het aanschijn der aarde 18) Verdraaide films Liederlijk NIJMEEGSE MEDISCHE FACULTEIT Werkzaamheden aan ge bouw stopgezet (Van onze speciale verslaggever) De heer N._ Revers uit Limmen is een nuchter, zakelijk mens. Hij spreekt het zangerige dialect dat alle Westfriezen kenmerkt, hij heeft een gezin van twaalf personen en hij werkt nu al 32 jaar achtereen bij dezelfde firma in Bakkum als timmerman, uitvoerder, meubelmaker of mechanisch houtbewerker. Zijn oudste zoon zit als missionaris m Brazilië, hy heeft bovendien nog drie andere jongens op studie en er is, zelfs met de beste wil van de wereld, nauwelijks iets bijzonders aan zijn levensloop op te merken. Alleen dan: de heer Revers is uitvinder. Hij is octrooihouder voor met minder dan tien landen van een enorme knaap van een wegwals, die volgens een even eenvoudig als ingenieus principe gebouwd is en van welke type volgende maand bij Smit in Kinderdijk het eerste exemplaar ge reed zal komen. Als alles gaat, zoals de voor dit object gestichte commanditaire vennootschap Duowals verwacht, dan zal deze wals een complete watsrevolutie veroorzaken en is de vervaardiging van het kloeke monster aan de lopende band verzekerd. In ieder geval verschijnt het proto-type op do eerstkomende jaarbeurs, waar ook 's heren Revers vindingen op het gebied van raillas en ventilatiekap- pen de mensheid vertoond zullen worden. alles beschrijven. Wij vermelden dan ook slechts terloops dat in ons land nog een uitvinder leeft, die ten koste van een ongeteld aantal arbeids uren een vulpendop heeft geconstru eerd waaruit desgewenst een nagel krabber te voorschijn springt. Boven dien kennen wij nog iemand die werkt aan een autodak van kurk dat loslaat zodra de auto te water gaat en dat men hebben wij alles ten minste goed begrepen slechts bij beide hand vaten behoeft vast te houden om vei lig te water te kunnen rijden zonder kans op verdrinking. Dit alles, dieroare lezer, werd ons ver teld in de nuchtere sfeer van een aanne merswerkplaats, waar het hout krijste in de machine en waar de heer Revers ons met de duimstok in de hand te woord stond. Natuurlijk konden we de klas sieke vraag niet bedwingen: „Waarom vindt U eigenlijk uit, meneer Revers, waarom U en wij niet?" „Ik weet het niet", zei hij eerlijk. „Die uitvinding van de wegwals stamt eigen lijk al uit 1929. En zij dankt haar ont staan eigenlijk aan een puur toeval. In die dagen namelijk werd er hier tussen Limmen en Heiloo een weg aangelegd. Een onderneming, die mij hevig interes seerde. Ik volgde het werk van uur tot uur en toen het klaar was, was ik trots. Echter maar kort. Drie dagen daarna regende het namelijk en overal zag ik de weg vol kleine plasjes. Er zaten dus talloze kuiltjes in. Dat greep mij aan en liet mij niet meer los. Nog drie dagen heb ik er over gepiekerd en toen had ik het idee. Toen ontdekte ik het principe van een tweerollenwals, die in staat was het kruipen van het materiaal te rege len en die dus dergelijke kuilen kon voorkomen. De rest van de tijd 22 jaar mijnheer heb ik nodig gehad om van dit principe tot het practische resul taat te komen, dat nu op de beurs ge demonstreerd zal worden. Het ontbreekt uitvinders nooit aan moeilijkheden of te genwerking." Datzelfde geluid beluisterden wij bij de tweede uitvinder, die wij bezochten, ir. P. A. Dozy uit Haarlem. Ook bij hem een schier eindeloze rij van klachten over de traagheid, waarmede het be drijfsleven van nieuwe vindingen ge bruik wenst te maken. En bij hem scheen die klacht nog hartgrondiger en nog feller te leven. Geen wonder ook misschien. Ir. Dozy immers mag men misschien wel een beroepsuitvinder noe men. „Ik zit mijn hele leven al in de rationalisatie", heeft hij ons verteld, „en als hier wel eens mensen komen met be paalde vragen, en dat gebeurt nog al vaak, dan zeg ik altijd: natuurlijk, dat kan. Alles kan. Wij kunnen alles auto matiseren." En hij somt ons op: „In 1925 heb ik een electrische klok gemaakt met slagwerk, die eindelijk en ten langen leste bij de Engelse in dustrie genade vond. Toen kreeg ik er twaalfhonderd gulden voor. Zij had mij echter aan reizen en octrooirech ten elf honderd en tachtig gulden ge-, kost. Baten: twintig gulden. Vervol gens heb ik voor de uitvoering van het rijtijden-besluit een automaat uitge vonden. Zoals U weet, moet iedere chauffeur als hij vier uur gereden heeft, een half uur rusten. Gebeurt dat? Is het te controleren? Nauwelijks. Nu heb ik een automaat geconstru eerd, waarbij bedrog was uitgesloten en die na drie uur en vijftig minuten een waarschuwingsseintje gaf. Tien minuten later werd de motor automa tisch uitgeschakeld. De chauffeur moest wel rusten. Men heeft haar niet willen invoeren „Nu heb ik een auto-achterlicht-ver- klikker ontworpen en ik heb er van de ANWB en. de KNAC de meest gunstige adviezen over. Wie zo'n verklikker heeft, ziet op zijn dashboard een rood lampje aangloeien op het moment dat zijn achterlicht uitvalt. Tegelijk wordt bovendien een reservelampje ingescha keld. Ik heb hiervoor wel een fabriek, die wil fabriceren, maar geen organisatie, die wil verkopen. En voor mijn vinding, waarbij het uitsteken van een auto richtingaanwijzer begeleid wordt door een aangename zoemtoon om het ver geten te voorkomen, heb ik nog hele maal geen interessanten. Waarom ik uitvind? Het zit in je bloed, mijnheer. Tel kens en telkens denk je: Nu hou ik er mee op, de moeilijkheden worden te groot. Maar je begint toch weer." Nadat wij nog een luidop tikkende electrische klok, die op een simpele zak- batterij liep („als ze achter gaat merk je dat direct") hadden bewonderd, ver lieten wij ir. Dozy. In Amsterdam troffen wij de derde uitvinder. Een chemigraaf, de heer H. G. A. de Vré, bedrijfsleider bij 't „Speciaal- cliché-bedrijf op de Plantage Muider- gracht. De heer De Vré behoort tot het type uitvinders dat ons het meest be grijpelijk voorkomt. Hij deed zijn vin ding namelijk in het eigen bedrijf. Hjj ontwierp een gans nieuw procédé voor de vervaardiging van een lijn cliché en hij deed dit bjj toeval. Hij Plaatste namelijk jaren geleden zonder opzet een hoeveelheid asphaltpoeder naast een bakje benzol. Het asphalt smolt onder invloed van de benzoldamp cn door het stomme toeval op een idee gebracht, ontwikkelde hjj zijn procédé Voor de vervaardiging van een lijncli ché zonder verhitting, hetgeen bij druk ken duidelijk voordelen oplevert. Dit procédé, waarvoor inmiddels octrooi is aangevraagd, is de vakgroep Chemigra- fie te koop aangeboden en ingewijden Verzekeren dat het wel eens een rev'o- lutie in de-gehele clichéwereld zou kun- hen betekenen. Wij sluiten, want wjj kunnen niet Advertentie Maar één tempo mag niet vertraagd worden, n.l. dat van onze stofwisseling. AI» die niet in orde is dan blijven «valstoffen In het lichaam achter ,8 de werking van verschillende levens- ïu°'Uea verlammen. Hoofdpijn, duizelig- »n k ,lechte eetlust, onwelriekende adem "eslagen tong kunnen de gevolgen J?' Houdt Uw ingewanden zuiver en taxeer-Akkertjes. Zij bevatten in „5De uur"fermenten die de gisting auuow6 ^gewanden bestrijden. Laxeer- „ep "ea veroorzaken geen kramp en kann„e-TntlinS- waardoor het gebruik den weer n voortgezet tot Uw ingewan- eer normaal functlonneren. Tenslotte: een lijst van de beroepen der thans officieel bekende uitvinders geeft een aardige kijk op het enorme terrein dat door het menselijk inventie vermogen al of niet met succes wordt bestreken Op het totaal van rond zes tig uitvinders telt men: een winkelbe diende, een bankbediende, een landar beider, een fabrieksarbeider, een zuivel- fabrikant, een loodgieter, een musicus, een journalist, een exporteur, een archi tect, een suikerchemicus, een tandarts, een makelaar, twee publicisten, twee in strumentmakers, twee boekhouders, twee uitgevers, twee reserve-officieren, tWee leraren economie, twee technische ambtenaren, drie vertegenwoordigers, vier ingenieurs, vier machine-technici, vijf electrotechnici, vijf handelaren, ze ven fabrikanten en acht werktuigbouw kundigen. .heeft autoachterlichtvërklikker uit gevonden. .heeft nieuwe techniek voor lijncli- ché's uitgevonden. .heeft nieuw type wegwals uitge vonden.... Sinds kort kent Nederland een offi ciële uitvindersvereniging. Zij heet „Nederlandse Vereniging van Uitvin ders", verzorgt (natuurlijk) een pe riodiek en heeft haar zetel gevestigd in de stad. van de meest fascinerende figuur in de rij der Nederlandse ont dekkers: Jan Laurenszoon Koster, Zij telt voorlopig zestig leden. Zes tig overigens volstrekt niet opvallen de Nederlanders, die zichzelf het prae- dicaat uitvinder durven verlenen en die in onderling overleg trachten te bereiken wat individueel meestal mislukt, namelijk hun vindingen voor goed geld aan de man te brengen. Een onzer verslaggevers liet zich door de geheimzinnige charme van dit uitvindersdom bedwelmen. Hij reisde het land rond, bezocht hier en daar een uitvinder, sprak met hem over zijn vindingen en haar ontstaan en legde zijn indrukken vast in ne venstaande reportage. Voor adspirant- uitvinders, nieuwsgierigen en belang stellenden vermelden wij tenslotte het adres van het secretariaat der vereniging: Merkmanstraat 1, Haar lem. Mej. de weduwe Roovers-Van Berkel te Cromvoirt, gemeente Vught, hoopt 21 Februari a.s. haar 102e verjaardag te vieren. 7. „Indien ik u in het veld ontmoette, zou ik u licht voor een wapenknecht houden!" spreekt Olaf met zware, enigszins schorre stem, terwijl een zwakke glim lach over zijn gelaat vliegt. „Ik schaam mij u geen kleed te kunnen verschaffen, uw hoge persoon waardig," vervolgt hij dan, „doch wellicht wilt gij genoegen riemen met een kleed uit mijn bescheiden kleerkast. Het zal thans niet langer nodig zijn uw identiteit te verbergen achter dit eenvoudig kleed, hoop. ik!" Eric knikte en even later begeeft men zich naar de kleedkamer, waar de koning een costuum naar zijn smaak gevonden heeft. Ter ere van Eric's aanwezigheid wordt er een feestmaal in de grote zaal aangericht en, gezeten aan het hoofd van de tafel, neemt onze held met een geduldige glimlach het huldebetoon der aanwezige edelen in ontvangst. Hoewel de Noorman niet van uiterlijk vertoon houdt, doet de sfeer van hartelijkheid, waarin alles geschiedt, hem goed. .Waarlijk, indien uw edelen in alle toonaarden mijn lofzang blijven zingen zal ik niet de gelegenheid krijgen deze spijzen te gebruiken En dit uitstekend toebereide maal wil ik mij niet gaarne laten ontgaan!" zegt hv lachend, zich tot zvn gastheer We,Dui'iit het hun niet euvel," antwoordt deze. „Het gebeurt niet elke dag, dat de geliefde vorst dit leen met zijn bezoek vereert!" nnmerkzaam kijkt Eric de spreker aan. Het hoekige, gegroefde gelaat doet hem bij nader inzien niet onprettig aan. Alleen 's mans ogen Haast Het zij rondgaan, rusteloos, argwanend. Wat kan de reden zijn voor dezeL*°Mding. H t je riuideliik dat de ariize leenman vrees koestert voor iets. Hoe meesterlijk ae ouae man Th ook beheeïsLvoor een mensenkenner als Eric kan hij zijn geheime gevoe- ioaic nipt verberaon Dan valt Eric s 009 op het meisje Heidrun. l %TLogttZts zSn op uw dochter," zegt hij, pogende zijn duistere gedachten te verdrijven. „Ik vernam, dat de verloving tussen haar en ridder Vagen aan- staande ts. m Een vluchtige blik bewijst, dat het meisje zijn woorden verstaan heeft. Even kijkt zij hem met haar klare, blauwe ogen aandan buigt zij schuchter en verlegen het hoofd. Een rein, onschuldig kind," denkt Eric. Zij kent in ieder geval de vrees van haar vader niet. jEn gij, heer ridderzegt hij, zich tot zijn linker buurman wendend. „Gij moogi u gelukkig achten met een bruid als zij. Bovendien, indien ik goed inge1icht ben, zijt gij de toekomstige leenheer van Tyrfing. Wel, betere vooruitzichten kan men moeilijk wensen!" Ridder Vagen knikt instemmend. „Inderdaad, mijn koning," antwoordt hij met een lichte glimlach. „De gedachte, dat vrouwe Heidrun eens mijn gade zal zijn, maakt mij zeer gelukkig. Ik kan dit echter helaas niet zeggen van mijn toekomstig leenheerschap. Men zeg dat duistere machten het slot Tyrfing in hun greep hebben. „Zo?" zegt Eric verbaasd en onwillekeurig denkt hy aan de angstige ogen va de„Jawel,°heer koning," vervolgt Vagen, terwijl hij wat voorover leunt. „Vreemde machten in ieder geval! Er verdwijnen soms mensen. Nog pas geleden is dat gebeurd. Een mêin kereltje op een ezel kwam op het slot aan Hem werd met yenoegen gast vrijheid verleend. Ieder hield van het aardige ventje, dat is zeker. Wie schetste derhalve ons aller verbazing en ontsteltenis toen de volgende morgen bleek, dat net mannetje verdweneri was. Zijn ezel stond nog op stal. daarvan heb ik my terstond overtuigd. Maar van hem geen enkel spoor. En tot op dit ogenblik heeft niemand hem ooit weergezien!" „Het Handelsblad" had er gisteravond al op gewezen, dat mr. Oud een zware verantwoordelijkheid op zich genomen heeft door het kabinet zijn vertrouwen op te zeggen. Hij dient nu gereed te staan om een nieuwe combinatie te vormen. De tijden zijn ernstig. Neder land heeft vóór alles behoefte aan een kabinet, dat een redelijk vertrouwen van de bevolking geniet. En dat voor al op het stuk van de defensie een po litiek voert, waarbij men daden ziet. Prof. Romme levert in „De Volks krant" commentaar op de kabinets crisis onder de titel „Afbraak": Mr. Oud heeft aldus prof. Romme in de Kamer als zijn mening gegeven, dat de ernst van de internationale toestand het zo voortreffelijk maakt, om nu in Ne derland deze kabinetscriss te verwek ken. Ons komt het voor, dat de voor treffelijkheden, in zakformaat, voors hands toevallen aan mr. Oud's vroegere partij: de P.v.d.A., in zoverre deze tot slot van het Nieuw-Guinea-debat een kabinet ziet verdwijnen, dat, conform zijn daden, net het zware woord had gesproken „voor dit kabinet is over dracht van de souvereiniteit over Nw.- Guinea aan Indonesië onmogelijk"; en verder aan al degenen, die liever min der dan meer verantwoordelijkheid wil len dragen, die liever anderen willen aanvallen over de uitoefening van hun verantwoordelijke taak dan zelf een brok verantwoordelijkheid te willen mede- torsen. Moet men hierin onderkennen een verdere evolutie in 's heren Oud beweeglijke politieke geest, die thans andermaal overslaat en neigt naar de weinig duurzame vleespotten van een oud-liberalisme, dat zich, in zijn voor bije tijd, nimmer veel bekommerd heeft om spreiding van de verantwoordelijk heid over de massa van het volk? De afbraak is thans gepleegd. verantwoordelijkheid ais vanzelf op hem overgaat. De' schrijver van Onze Parlementaire Geschiedenis, de heer Oud, heeft als geen ander de gevolgen van zijn daad kunnen overzien, Wij prijzen dit*in hem. Wanneer hij de lei ding van een nieuw kabinet zou krij gen, zou het geschokte vertrouwen van l-,et Nederlandse volk reeds door dit feit grotendeels worden hersteld. Zou het hem onmogelijk zijn een parlemen tair kabinet te vormen, wij geloven toch dat hij in dit parlement voldoende steun zou ontvangen voor een zaken kabinet. Hij is de man, die in deze ern stige tijden een ernstige regering kan vormen. Zulk een regering bezaten wij in het vorige kabinet niet, dat ons ko ninkrijk brak, ter wille van een leuze. Twaalf jaar met aftrek van preventief heeft de officier van Justitie bij de Leeuwarder rechtbank geëist tegen de thans 66-jarige vrouw Janke G., die ln Juli 1935 haar eerste man, J. W„ van het leven beroofde. Vijf jaar geleden was de vrouw door de politie reeds aan de tand gevoeld, maar toen ze hardnekkig ont kende bleken er geen verdere termen voor haar gevangenhouding aanwezig. Verleden jaar echter is onenigheid in de familie aanleiding geworden, dat de politie opnieuw tot aanhouding is over gegaan en toen de bewijzen opgestapeld werden, viel zij door de mand. Het ontslag aan generaal Kruis wordt in vele bladen uitvoerig besproken. „De Maasbode" zegt, dat er een ernstig ge schil gerezen wat tussen regering en legerleiding. Men mag hieraan echter niet de conclusie vastknopen, dat de op bouw van ons leger door generaal Kruis zou zijn vertraagd of tegengehouden. Zijn opvolger, kolonel Hasselman, is de man, die verleden jaar 'uit Tsjecho- slowakije werd gezet z.g. wegens spionnage waar hij de functie van militair attaché had vervuld. Hij werd toen benoemd tot inspecteur van de ca valerie en hij slaagde er in in korte tijd van een gedesorganiseerde zaak een voortreffelijk onderdeel te maken. Dit heeft hem nu op deze belangrijke plaats gebracht. Men is ervan overtuigd, dat hij de impasse, waarin wij met onze de fensie zijn geraakt. in korte tijd zal weten op te heffen ,De Telegraaf" acht het een groot ge luk, dat het de heer Oud is geweest, die dit gouvernement ten val bracht. Een groot geluk, omdat daardoor de De scheepvaart over het IJsselmeer van Amsterdam naar Lememr is gister middag hervat. Om half zes kwam de eerste boot sinds 23 December in de haven van Lemmer binnen. Het schip, de tankboot „Leonardus". had geen last ondervonden van het ijs, dat door de noordenwind is losgeraakt tussen Lem mer en Urk en is weggedreven. Ook hebben gisteren de eerste vissersboten weer te Lemmer gelost. Het Eerste Kamerlid Vixseboxe (C.H.) heeft aan de minister van Economische Zaken gevraagd of hij bereid is, sterke aandrang uit te oefenen op de Neder landse Aardolie Maatschappij, opdat deze haar boringen naar aardgas met kracht voortzette, of zo zulks niet in bevre digende mate mocht geschieden maat regelen te nemen, ten einde exploitatie van aardgas van overheidswege te be vorderen? „Het Handelsblad" is van mening, dat het ontslag aan generaal Kruis niet on verwacht komt. Te onverwachter is echter de aankondiging, dat kolonel Hasselman hem als chef van de genera le staf zal opvolgen. De keuze van ko lonel Hasselman zal met nalaten groot opzien te baren, niet het minst bij de hogere officieren, en wellicht ook bui ten onze grenzen, en het zou ons met verbazen als van de zijde van de Staten- Generaal aan de regering om verant woording zal worden gevraagd over de ze verrassende benoeming. Op regering en legerleiding rust een ontzaglijk zware taak t.a.v. de opbouw van ons defensie-apparaat. In het ver leden heeft het daarbij o.i. te veel aan besluitvaardigheid ontbroken. Of daar in thans verandering zal komen, zal de toekomst leren. handen wenst en zich niet door de gene rale staf op sleeptouw wil laten houden Reeds heet het, dat er in de naaste om geving van generaal Kruis nog enkele mutaties op handen zijn. Geen nood, ons land heeft voldoende bekwame deskun digen, die naar de instructies van het ka. binet de landsverdediging kunnen or denen en op de been brengen. „De Nieuwe Rotterdamse Crt." wijst, er op, dat het ontslag niet mag worden gebezigd om er een controverse over de oprichting van parate eenheden mee te bemantelen. Kolonel Hasselman staat be kend als een zeer kundig officier, die veeleisend is, zowel voor zichzelf ais ten aanzien van anderen. „Wij twijfelen er niet aan of de nieuwe chef zal zijn wil aan zijn ondergeschikten weten op te leggen en niet aarzelen om krachtig op te treden tegen slapheid of onwil." Onder enorme belangstelling uit in dustriële, en handelskringen is gisteren te 's Hert'ogenbosch ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer L. de Gruyter, die j.l. Zondag te Antwerpen in de leeftijd van 75 jaar overleed. De heer Lambert de Gruyter was een der directeuren en oprichters van de N.V. P. de Gruyter en Zn Om elf uur droeg in de St. Pieterskerk n ustoor dr. J de Gruyter uit Eindhoven de H. Requiemmis op. Toen de lange rouwstoet naar het kerkhof trok kwam en iegei'ieiamg ruoi cc.» men voorbij de fabriek van De Gruyter ire taak t.a.v. de opbouw in de Orthenstraat. Fabrieken en kan- toren waren gesloten, voor de gebouwen stond het voltallige personeel opgesteld. Op de lijkwagen werd namens het per soneel een krans aangebracht. Op het kerkhof in Orthen heeft de oudste zoon, de heer L. de Gruyter uit Den Bosch, namens de familie, een dankwoord ge sproken. Het Parool" noemt Kruis' heengaan geen donderslag. Hij heeft de klassieke fout van menige collega binnen en bui ten de grenzen van ons land niet weten te vermijden: hij was een politi cus In brede kringen zal men beseffen dat het goed is, dat het kabinet de lei ding der verdediging uitsluitend in eigen De alarmoefening voor de troepen onder bevel van de Commandant Strijd krachten te Velde is over het algemeen vlotter verlopen dan werd verwacht. Dit goede resultaat is des te opmerkelijker, daar zelfs de gehele staf van de C.S.V. enkelen uitgezonderd onkundig was van dag en uur van alarm. De eerste groepen, die Dinsdagavond om elf uur werden gealarmeerd voor be- wakings- en beveiligingsdienst op ver schillende punten in het land, hadden reeds drie uren later hun posten ingeno men. Het grote troepenvervoer, dat gisteren om zeven uur begon, was on danks verschillende transportmoeilijk heden om twee uur zó ver uitgevoerd, dat verschillende onderdelen hun lege- ringsgebied reeds hadden betrokken. Op de bureaux van ons blad ligt de passagierslijst ter inzage van het troe pentransportschip „Ormonde", dat ver moedelijk 3 Februari a.s. in Rotterdam arriveert. Voorts van militairen aan boord van het passagiersschip „Chitrai" dat 30 Jan. in dezelfde haven verwacht wordt. SIIW „Herinner je je, dat Hitler in Berch- tesgaden in de Beierse Alpen een fantastisch adelaarsnest had gebouwd, waarin hij zich met z'n lijfwacht en z'n laatste troepen zou terugtrekken om het vege lijf te verdedigen, wan neer de vijand heel de rest van zijn duizendjarig rijk zou hebben over stroomd?" vroeg Snorrebor. „En of ik mc dat herinner. Hij is er echter nooit toe gekomen. De Rijks kanselarij werd zijn grafkelder. Maar waarom vraag je dat?" „O, niks, ik vind hei alleen maar typisch in de krant te lezen, dat men in Amerika op de gedachte is geko men om in de Tiroolse bergen een vluchtheuvel voor de geallieerde le gers van Europa in te richten voor het geval het de Russen ooit zou luk ken door de linies aan de Elbe en de Rijn door te stoten", zei Snorrebor. „Dat is dus geen bijzonder originele gedachte", zei ik. „Nee, maar het is ook een hele toer om origineler dan Hitier te zijn. Zelfs Stalin lukt dat ook niet." Advertentie Rode Hoestpoeders van Mijnnardt Doos 4Ï ct. Naar verluidt zal als opvolger van dr. ir. W, J. H Harmsen, die binnenkort ge- pensionneerd wordt, benoemd worden tot directeur-generaal van de Rijkswa terstaat de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Gelderland, ir. A. G. Maris. Adverteiit.it Het aanschijn der aarde is in de loop van millioenen jaren heel wat veran derd. Zo hebben Amerikaanse geleerden onder de oppervlakte van de Stille Oceaan een bergrug van 1750 K.M. lang ontdekt. Deze bergrug is 80 K.M. breed en strekt zich uit tussen de Hawai-eilan- den en het eiland Wake. De toppen er van liggen van 1600 tot 1800 M. onder het wateroppervlak. Uit schelpen en rif koralen, die van die toppen werden op gevist, blijkt, dat deze toppen eens slechts een paar meter onder water moeten hebben gestaan. Koraalrotsen worden n.l. door bepaalde in zee leven de dieren niet op groter diepte dan 30 M. gevormd. De geleerden hebben vast gesteld, dat de bodem van de oceaan- aan heftige bewegingen onderhevig is geweest door vulcanische uitbarstingen in vroegere geologische tijdperken. De opgehaalde grote hoeveelheden vulcani sche as bevestigen dit. Rond de oude vulkaankegels werden koraal-atollen aangetroffen zoals bij Bikini en Kwaja- lein. De hellingen van deze bergketen waren bedekt met een 10 c.M dikke laag van bijna zuiver mangaan. Een de zer lagen is bijna 32 K.M. lang en 16 K.M. breed en bevat ongeveer 110 mill, ton van dit metaal. Het zuiverste man gaan had zich afgezet op de tanden van voor-historische haaien, oorbeentjes van walvissen en stukjes vulkanisch ge steente In het slib op de bodem van de oceaan werden bacteriën gevonden in ingekapselde toestand, omdat er op die diepte geen voedsel voor hen is. Op een voedingsbodem gebracht werden zij snel weer actief. Naar men aanneemt be- Uit het Engels vertaald door DICK ©UWENDIJK heeft boekdrukkunst den.... uitgevon- Zii wilde bidden, dat Francis en zij weer zo intiem met elkander zouden zijn als vroeger. Het gesprek, dat zij een maand tevoren, op dc avond van de partij bij de prinses, hadden gehad, was haar bij gebleven. Zij wilde bid den, dat Francis zou ophouden met zien- zelf te vergooien, dat hij zijn genie een kans zou geven. Zij verlangde vurig da hii weer was als in de dagen toen zij samen tot in de wolken klommen en een adelaar in de lucht hadden gezien, toen zij alles voor hem wilde doen, om dat zij in hem geloofde. Je kon niet ge loven in een Francis, die alleen maar succes wilde hebben en beroemd wil de zijn en die op reis ging met Merri- lee BrowneHeilige geheimen wer den aan het altaar gevierd en zij ver langde wanhopig ernaar om te kunnen bidden. Zij begroef haar gelaat in haar handen, proberend het beeld van Fran cis uit haar weg te dringen en toen kwam plotseling het gedicht in haar ge dachte, samen met wat Francis had ge zegd: „Geloof me, Cathy. Soms denk ik, dat dit het mooiste gedicht is, dat cr ooit werd geschreven „I see His Blood upon the rose". Tijdens een algemeen gesprek over familie-aangelegenheden onthulde Ste ven plotseling, dat, indien Sir John's plotselinge dood niet er tussen was ge komen zijn verloving met 'Miss Honor Dawsett, die hij tijdens een jachtpartij in Schotland had ontmoet, officieel zou worden afgekondigd. Hij stelde nu voor dat de aankondiging met Kerstmis zou geschieden en dat het huwelijk zou plaats vinden in het voorjaar. Doro thea voelde zich zeer opgelucht; zij be geerde niet op Crag House te blijven wonen; zij zou graag een flat hebben in Parijs, zei ze, in het Etoile-district, of een klein heel huis. Ze zou dan dicht bfj Cathryn zijn en hoopte ook nu en dan Francis te zien bij zijn gaan en komen tussen Parijs en de rest van Europa. Ze gaven unaniem toe, dat het een goéd plan was. Steven hield een goed-bedoeld, maar plechtig toespraak je, waarin hij uiteenzette te hopen, dat ze' allemaal Crag House zouden blijven beschouwen als hun tehuis. Lady Sable en Cathryn bedanMten hem, half ver legen, half ontroerd, en verzekerden hem 'dat zij het zouden doen. Francis lachte geamuseerd en mompelde: „Gees telijk of materieel?" .Beide!" antwoordde Steven kortaf, bijna bijtend. Werkelijk, Francis werd met de jaren onverdraaglijker. Zowel Cathryn als Lady Sable had gehoopt dat Francis enkele weken in Engeland zou blijven, op z'n minst de rest van de zomer. Cathryn had zich zelfs gevleid met de hoop, dat ze weer zouden zwerven over Great Gable en Scafell. „Ter herinnering aan vroeger," zei ze, een beetje droefgeestig. Als hij nog een poosje wilde wachten zou het weer wel opklaren; het kon niet eeuwig blijven regenen Moest hij werkelijk on middellijk weer terug? „Ik moet, Cathryn, Steven werkt op mijn zenuwen, je moet Caïn en Abel niet in één vertrek zetten." „Maar je gaat toch morgen al niet?" „Overmorgen." „Nu. als het morgen goed weer is, la ten we dan de hele dag in de heuvels Jilijven we zouden vroeg kunnen gaan eii laat weer terug komen; je zou in je kamer kunnen eten je hoeft Steven helemaal niet te zien." „Lieveling, a.)het is morgen geen mooi weer en b.) het is Steven's huis nu, zo dat we het niet kunnen gebruiken als een hotel en onze maaltijden op onze kamer laten brengen, wanneer we daar zin in hebben. Ik zou het in ieder geval nooit willen." „Goed, dan komen we heel correct op tijd terug voor het diner." „Neen, lieveling. Ik ga morgen naar Londen en vlieg overmorgen naar Parijs. Kom mee, dan dineren we in Londen en jij brengt me weg. We logeren in Cla- riöge en doen de dingen helemaal in stijl." Zij schudde het hoofd. „Het zou mama verdriet doen Ik kan niet zomaar gaan. Trouwens, ik heb er geen kleren voor bij me." Ze aarzelde een ogenblik, zei teen: „Francis, wanneer gaan we nu eens klimmen in Zwitserland?" „Je kunt niet een nacht ln Londen doorbrengen, omdat het moeder verdriet zou doen en nu stel je kalmweg het er.ige voor, dat haar volkomen in paniek zpu brengen. Je bent toch een rare!" 1 „Zij hoeft het niet te weten. Tenminste, met tot alles weer voorbij zou zijn! Zou den we niet in het voorjaar kunnen gaan?" „Misschien." „Je wilt het niet beloven, zeker?" „Hoe zou ik dat kunnen? We kunnen toch geen van beiden weten waar we van het voorjaar zullen zijn of wat we zullen doen? Je kunt wel getrouwd zijn of iets van die aard." „O, nee, Francis, ik behoor niét tot degenen die trouwen. Je hebt eens ge zegd, dat ik een mooie non zou zijn kun je je herinneren? O, kijk maar niet zo verschrikt, ik denk er niet over in het klooster te gaan, maar ik kan mij dat gemakkelijker voorstellen dan dat ik zou trouwen. Het is niet waarschijnlijk dat ik getrouwd zal zijn, maar jij zou weer in een andere liefdes-affaire ge wikkeld kunnen zijn." „Ik stel vast, dat je dus meent, dat ook ik niet behoor tot degenen, die trouwen hoewel om een andere reden." „Ik zou willen dat je trouwde. Waar om trouw je niet met Sue? Zij houdt van je." „Heeft ze je dat verteld?" „Zij spreekt nooit over jou. Maar het is duidelijk Waarom doe je het niet? Je houdt veel van haar. is 't niet?" „Sinds wanneer is het een afdoende reden om met iemand te trouwen, wan neer je veel van hem Df haar houdt? Maar waarom, zou je eigenlijk willen, dat ik trouwde terwijl je er zelf blijk baar niets voor voelt?" Er kwam een kleur in haar gezicht „Ik leef als ceU'oataire, Dat is toch een verschil, niet?" „O, juist, Paulus' „het is beter om te huwen dan om te branden". Toevallig behoor ik niet tot Paulus' discipelen." 'Wordt vervolgd) horen deze bacteriën tot de oudste op aarde levende organismen. Door de expeditie werden door mid del van echotoestellen verschillende la gen in de oceaan ontdekt, waarin vele tot nu toe onbekende soorten tropische vissen konden worden gevangen. Bij deze tocht werd meer dan 46.000 K.M. afgelegd. Dertig geleerden, uitge zonden door de Universiteit van Cali- fornië, en 85 zeelieden van de Ameri kaanse vloot op twee speciaal uitge ruste schépen namen eraan deel. Mannen de voorkeur De B.B.C, heeft zeven nieuwe man nelijke omroepers nodig, omdat de er varing geleerd heeft, dat een groot aan tal luisteraars het nieuws liever niet door een vrouweslem horen voorlezen. Een vrouwestem leent zich blijkbaar volgens hen beter voor onzakelijke me dedelingen. En wij moeten erkennen, dat daar iets in zit. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de Sovjet-Russi sche regering verzocht een einde te maken aan de openbare vertoning van verdraaide en verminkte'' versies van de Amerikaanse films „Mr. Deeds goes to town" en ..Mr. Smith goes to Wash ington." Het is natuurlijk boter aan de Russische galg, want de Sovjets ver draaien alles in de hoop om eens alles te kunnen verminken. Het Tsjechisch Congres der Partisa- nen van de Vrede heeft onlangs de auteur Vitezslav Nezval, „een Tsjech, de „vredesprijs" toegekend voor het dien- ten van een „vredeslied", dat volgens United Press zó zeer met alle elemen taire normen van fatsoen en goede ze den in strijd is, dat onmogelijk de ver taling in haar geheel in het Westen ge publiceerd kan worden. Uit de gedeel ten, die niet zo liederlijk zijn, vertaalt United Press de volgende snorkende rhetoriek: „Ik zing een lied des vredes. De beeltenis van de generalissimus, zo vredig, wijs, menselijk en oprecht, verlicht door 't schijnsel der sterren, zal ons naar de vrede voeren, opdat honderden millioenen sterren, drijvend op de Gele Rivier en Tsjang Kal Tsjek met vrees vervul lend, zullen prijken als Mao Tse Toeng." Het ls duidelijk, dat de dichter sterre tjes ziet! iVan oiue correspondent) De werkzaamheden aan het voorlopig gebouw van de Medische Faculteit van de U.K. Universiteit te Nijmegen zijn gis teren voorlopig stopgezet. Zulks ls ge schied op last van de Gemeentelijke Dienst van Bouw- en Woningtoezicht, die de aanwijzing daartoe ontvangen had van de Justitiële Bouwcontriile van het De partement van Wederopbouw en Volks huisvesting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3