VIER KINDEREN BIJ BRAND OM HET LEVEN GEKOMEN NADERT EEN DERDE WERELDOORLOG? Wanhopige vader ernstig gewond bij reddingspogingen Vuur greep zeer snel en hevig om zich heen Geruchten over nader omschreven opdracht aan mr. Oud Ook mr. Van Schaik genoemd Het weer. Lawines maakten 251 slachtoffers NUCHTERE CIJFERS REGISTREREN DUURDER LEVEN Tot hoofd en hart Niet alleen ontkomen, ook voorkomen is mogelijk Beheersing van het Liefde van één kant Verzuimde gelegenheid ee riUftKlu oej/myca buy, Verdere versobering noodzakelijk DE ATOOMBOM Noors schip in zinkende toestand ROND DE KABINETSCRISIS LEDEREN KLEDING EIERPRIJS DAALT Tien cent per stuk op Barnevelder markt Meer geld doch minder goederen m Wat het Korea-drama ons leren kan Beheersing van luchtruim kan democratie redden VRIJDAG 26 JANUARI 1951 74e JAARGANG Ne. 24971 Een zeer felle brand in een woonhuis op een tuindersbedryf aan de Zuideraker- weg in Sloten, gemeente Amsterdam, heeft Donderdagavond de jeugdige levens geëist van vier kinderen van de tuinder Meckel: de 6-jarige Ria, de 5-jarige Elly, de 2J4-jarige Keesje en de 5 maanden oude baby Wimpje. De 8-jarige Nico heeft zich weten te redden. Buren, de familie Kastelein, waren de eersten, die de brand, die op de boven verdieping is ontstaan, ontdekten. Zij snelden naar het huis en alarmeerden de ouders door op de ruiten te slaan. Onmiddellijk zijn de vader en zijn toe komstige zwager, die op bezoek was, het brandende huis ingesneld, maar de vlam men grepen al zó hevig om zich heen en de rook was reeds zó verstikkend, dat het niet meer mogelijk was de bo venverdieping te bereiken. In de keu ken troffen zij de achtjarige Nico, die erhaaldelijkghoort men de klacht, mi I dat de inmfddels demissionnaire regering de voorlichting onvol doende behartigd heeft. Actueel is de klacht, dat zij nagelaten heeft de bevol king openhartig voor te lichten omtrent de ernstige toestand waarin ons land op militair, monetair, financieel en eco nomisch gebied verkeert. En het zal er Jnch van moeten komen dat een regering karde en krachtige maatregelen neemt. Ce bereidheid om de noodzakelijke op offeringen en beperkingen te aanvaar den zal groter zijn. naarmate de bevol king een beter inzicht hééft in de be narde situatie van ons land. Daaraan ontbreekt nog veel omdat het kabinet Drees-Van Schaik heeft nagelaten voor net volk open kaart te spelen. Een treffend bewijs hiervoor leverde de Woensdag in Utrecht gehouden ver gadering van ruim 1200 vertegenwoor digers van de gemeentebesturen. De minister van Financiën gaf in die ver gadering een uiteenzetting van de moei lijke situatie van ons land op monetair en financieel gebied. Voor deze vergadering was even-wel de bers niet uitgenodigddeze zal moeten volstaan met een communiqué, dat de vereniging van Nederlandse Gemeenten zal verstrekken. Hier werd alweer bewust de gelegen- neid verzuimd om de bevolking via de Pers op de hoogte te stellen van en v^f'P du te brengen voor het beleid voot ^Sering ten aanzien van in- f riuSen door overheidslichamen. h.Jttl y.e bont maakte de minister tiia1 naar ons ter ore kwam klaagd|ndathei debat zich er- over be~ van rik a e pers 20 weinig overnam rine«ti,tv lezen"nota en andere rege- stanri waarin de moeilijke toe- wordt uUeengezetnd d°°r 06 regering door de rook wakker was geworden en nog getracht had zijn broertjes en zus jes wakker te maken. Toen hem dat niet lukte, was hij naar beneden gegaan om zijn ouders te waarschuwen en dat heeft tenminste dit jongetje het leven gered. De beide mannen hebben nog getracht op het dak te klimmen en door het In slaan van ruiten de kinderen te berei ken. Maar overal versprerde een dikke rook hun de toegang en nadat de vader van het dak was gevallen en daarbij door het glazen dak van een soort serre was geslagen, moesten zü hun wanhopige pogingen staken. De vader had bjj zijn val tamelijk ernstige verwondingen aan zijn handen en gezicht opgelopen. De toevallig passerende dokter Bolt uit Sloten heeft hem verbonden en later is hij door de G.G. en G.D. naar een der Amsterdamse ziekenhuizen gebracht. De brandweer, geneeskundige dienst en politie waren, gezien de afgelegen plaats, vrij snel aanwezig. De brandweer kwam direct met groot materieel, maar had te kampen met watergebrek. De strijd was trouwens te ongelijk; tegen de felle vlammen, die de voormalige schuur de woning was een verbouwde schuur verteerden, hielp geen water meer. Men kon zich slechts bepalen tot het nat houden en sparen van het voor huis. Hieruit hadden tientallen hulp vaardige handen reeds alle huisraad ge red. Tegen half elf was de brandweer het vuur meester en kort daarna begon het trieste zoeken in de nog hevig roken de puinhopen naar de stoffelijke resten van de vier kleine slachtoffertjes. Tegen middernacht had men de lijkjes gebor gen. Zij zijn door de G.G. en G.D. naar 'n ziekenhuis gebracht. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog volkomen in het duister. Wèl was bekend, dat in de keuken op de benedenverdieping een fornuis brandde, waarvan de afvoer langs de zolderverdieping liep. Voor de haven van Vlissingen bevindt het ongeveer 2200 ton metende Noorse motorschip „Inger Marie" zich in zinken, de toestand. Een sleepboot is naar het schip, en nien tracht nog, het op een plaat te zetten. Vermoedelijk is het vaartuig op een wrak gevaren. Experts van de verze keringmaatschappij en van Van der Taks-bergingsmaatschappij stellen een onderzoek in. (Van onze parlementaire redacteur a. i.) De eerste dag na het uitbreken van de kabinetscrisis heeft geen positieve indi caties, maar zoveel temeer speculaties opgeleverd aangaande de persoon aan wie H. M. de Koningin de opdracht tot het vormen van een nieuw Kabinet zal ge ven. Bij het beraad met de fractieleiders allen, behalve die van de S.G.P. en de Kath. Nat. Partij dat Donderdag plaats vond, kon het hoogstens opvallen, dat de besprekingen met de heren Tilanus en Oud langer duurden dan voorzien DatTe formateur uit de kringen der C.H.U. gekozen zou worden, wordt niet als een reële mogelijkheid gezien. De ook bij het jongste Kamerdebat weer aan het „„treden divergentie der meningen over de christehjk-historischen pleit hiertegeli, maar daa^nboven zou het feitelijk ontbreken van G-H.-figuren van voldoende portée voor de opdracht, de keuze zeer moeilijk maken. Eerder gaan de gedachten in de rich- HIM IP ting van de fractieleider van de V.V.U.. H |H waarbij echter verschillende meningen opgeld doen. Sommigen willen het be- H| kende constitutionele gebruik toegepast H H zien, dat degene, die een kabinet ten Ir val heeft gebracht, het eerst in aanmer king komt om een nieuw team te for meren. Daartegenover wordt dan echter discutabel gesteld of dit ook opgaat, wanneer, zoals in de onderhavige, in zekere zin contradictoire, affaire het kabinet terug moet treden tengevolge van de activiteit ener zo geringe min derheid als de heer Oud achter zich had Het heeft er inmiddels de schijn van, dat zekere stromingen in politieke krin- gen zich toch wel mr. Oud als ontvanger s s fmÊBÊ^^KKT :||p^ van de opdracht kunnen voorstellen, f1 BÊèSÊbI^B- -jS waarbij men echter van te voren erop rekent, dat de liberale leider moet falen. -gglSlpi gezien de niet bepaald aimable stem- ming, welke tegen zjjn persoon in het jongste en ook wel verdere verleden ge- groeid is. Men komt dah evenwel in de *- 1 lü ,?>■''- situatie, gisteren in dit blad met be- duchtheid aangeduid, namelijk dat het p Noord_ land vele dagen langer dan nodig is I einde. zonder regering zou staan. En bovendien Verwachting tot Zaterdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Iets hogere temperaturen. Zon: 8.29—17.17; Maan: 22.35—10.06. Het totaal uitgebrande woonhuis der familie Meekel te Sloten, waarin vier kinderen door het vuur de dood von den. Een der slachtoffertjes wordt naar buiten gedragen Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 gaat dan tellen, dat men mr. Stikker wel ministeriabel acht in een nieuw za kenkabinet Drecs—Van Schaik, maar het niet aannemelijk is, dat hjj zou terug keren onder de vlag van zijn opponent. Dit onnodig tijdverlies zou dus ook langer de onzekerheid omtrent de po sitie van de heer Stikker in de O.E. E.C. doen voortduren. Deze laatste bezwaren zouden echter weer onder vangen kunnen worden, wanneer de heer Oud een geclausuleerde opdracht zou ontvangen, waardoor zijn misluk ken toch wel zeer spoedig aan de dag zou treden. Het gerucht, opduikend en weer verdwijnend, dat mr. Oud een opdracht zou krijgen, is er dus; wij signaleren het, maar me( enige reserve omtrent dè realisering ervan. Naast de speculaties in de richting Oud is er een breed terrein, waarop men zich gretig kan vermeien in gissingen, doch waar yooralsnog alleen de naam van mr. Van Schaik en daar wordt dan de gedachte aan een zakenkabinet aan gekoppeld als een mogelijkheid, die niet bepaald uitgesloten behoeft te worden geacht, naar voren komt, hoe wel gezien de hoge leeftijd van de heer Van Schaik hij is b'ijna zeventig jaar deze oplossing toch wel bezwaarlijk lijkt. Hedenmorgen heeft de Koningin nog de heren ds. Zandt en Weiter ontvangen, waarna gehoopt wordt op spoedige be kendmaking van de naam van de for mateur, wellicht maar weinig valt met zekerheid te voorspellen bij een kabi netsformatie nog in de loop van Vrij dag. Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal slachtoffers van de „witte dood" in de Alpengebieden tweehonderd een en vijftig. Uit Oostenrijk wordt ge meld, dat honderd twee en veertig per sonen om het leven gekomen zijn of vermist worden. In Italië zijn tot dusver vier en dertig mensen om het Ie'/en gekomen en in Zwitserland vijf en ze ventig. In alle drie de landen zijn velen gewond geraakt en is de schade groot. De temperatuur in de Alpen daalt op het ogenblik, waardoor het gevaar van nieuwe lawines vermindert. Negentig arbeiders, die zes dagen door lawines van de buitenwereld afgesloten zijn geweest, zijn erin geslaagd uit een kamp op de Gross Glockner, in de Oostenrijkse Alpen, te komen. Enigen van hen werden onverwijld naar een ziekenhuis overgebracht. De geringe uitvoermogelijkheden op het ogénblik voor eieren hebben de eie- renmarkt in Barneveld en elders on gunstig beïnvloed, althans vanuit het standpunt van pluimveehouders bezien. Nóg slechts ruim een maand geleden bedroeg de groothandelsprijs van grote eieren ruim 20 cent, terwijl deze prijs gisteren is teruggelopen tot 10 cent. (Van onze financiële redacteur! Het Nederlandse volk consumeerde tijdens de maand November 1950 voor f 1.021 millioen tegen f 1.013 millioen in October of ca. f 90 per hoofd van de bevolking, aldus een berekening van het. C.B.S. Gedurende het jaar 1949 bedroeg de gemiddelde maandconsumptie f 946 mil lioen. Deze consumptie vertoont sedert 1947 een regelmatige stijging. In dat jaar werd gemiddeld voor f 823 millioen op gesoupeerd. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat de sterke sprong in 1950 voornamelijk moet worden toegeschre ven aan de twee' loonrondes, die in dat jaar plaatsvonden. Dat deze hogere consumptie in geld geen noemenswaardige hogere consump tie in goederen met zich mee heeft kun nen brengen, mag worden afgeleid uit de procentuele stijging van de consumptie- Men kan uiterlijk tevreden zijn en ^gelijktijdig innerlijk verschrompelen^ „Tenzij ons verstand erin slaagt meester over de atoombom te blijven, zal deze ons gaan beheersen". Major de Seversky wil allerminst het grote belang van de atoombom ontkennen, maar houdt vol, dat de grondbeginselen der oorlogvoering ook door deze atoombom niet aangetast worden. Een land met minder atoombommen zal het toch van een in dit opzicht sterkere tegenstander kunnen winnen, indien het over een betere luchtmacht beschikt, want wat heeft men aan atoombommen en aan fabrieken waar men deze kan vervaardigen wanneer men zelf niet in staat is het vijandelijke gebied doel treffend met het nieuwe wapen te bestoken? Wanneer men niet in staat is zijn tegenstander ervan te weerhouden, dat deze net ^industriegebied, waar hét hart van de oorlogsproductie klopt, stuk bombar- Wat heeft het voor zin, dat men over niet in trefkracht om te zetten atoom energie beschikt, terwijl de vijand rustig doorgaat, zij het misschien met minder krachtige bombardementen dan die met atoombommen, de weerstand van de natie systematisch uit te schakelen? Voor alles is nodig, dat de democratieën over een superieure luchtmacht OCSCll'ZfCri/B'ln Eerst dan zal men de vijand kunnen verhinderen een vernietigende aanval in te zetten en zelf by machte zijn de tegenstander te treffen op de plaatsen waar hij het meest kwetsbaar is. De Seversky is een fel tegenstander van de ook nu nog in Amerika populai re leer, dat de grootste kracht van het land ligt in een goed uitgebalanceerde lucht-, zee- en landmacht, die als" goed- gecoördineerde drie-eenheid steeds op de belangrijkste punten van de fronten zal kunnen optreden. De huidige militaire leiders staren zich nog altijd dood op de jongste suc cessen uit de tweede wereldoorlog, waar land-, zee- en luchtmacht samen de overwinning behaalden. Volgens de schrijver is deze conclusie echter minder juist, daar de oorlog fei telijk gewonnen was toen de geallieer de luchtvloten de heerschappij in de lucht bezaten en zij de vijandelijke oor logsindustrie vrijwel ongestoord kon den vernietigen. In een nieuw conflict dient men van geheel andere principes uit te gaan, om dat men rekening zal hebben te hou den met een tegenstander, dié over een sterke luchtmacht beschikt, die hij op alle fronten zal kunnen inzetten, waar bij het element van verrassing hem on getwijfeld een grote voorsprong in het begin zal geven. Daarom is het nodig, dat Amerika over een strijdapparaat beschikt, dat direct in actie kan komen, onmiddellijk kan terugslaan en de vijand kan tref fen op zijn zwakste plekken. Deze zwakke plekken liggen gecon centreerd in de Russische industriecen tra, welke intussen slechts bereikbaar zijn via de luchtmacht. Het is aan deze luchtmacht, dat De Seversky de toekomst voorspelt. Dank zij de luchtmacht zullen de de mocratieën de volgende wereldoorlog kunnen overleven. Zonder overmacht in het wereld luchtruim want h(j beschouwt zeer terecht het luchtruim als een ondeelbaar front in tegenstelling met de operatieterreinen van land en zeemacht zijn we gedoemd on der te gaan en mèt ons de vrijheid. Mèt een superieure luchtvloot zul len we niet alleen een derde wereld oorlog kunnen overleven, maar zelfs aan deze hernieuwde slachting kun nen ontkomen. Niet alleen ont komen, ook voorkomen is mo gelijk! Vlak voor het ter perse gaan van De Seversky's boek, brak het conflict in Korea uit en daarom heeft hij aan zijn werk nog een hoofdstuk vooraf laten gaan: The Lesson of Korea. Wanneer men zich realiseert dat dit hoofdstuk geschreven werd toen alles op Korea nog rozengeur' en maneschijn leek en niemand een flauw vermoeden had voor welke consequenties de U.N.O.- troepen zouden komen te staan, moet men erkennen, dat De Seversky een profetische blik heeft gehad. Hij waarschuwt ertegen uit de vlotte gang van zaken op Korea de gevolg trekking te distilleren, dat een volgen de oorlog langs de oude, vertrouwde principes gevoerd zou kunnen worden, die hij overigens reeds in de tweede wereldoorlog bestreed toen hij tegen de algemene opinie in bleef volhouden, dat de luchtmacht het goedkoopste en meest doeltreffende wapen was om de strijd te winnen. Met zienersblik men vergeve mij deze pathetische benaming, maar zij is in dit geval (Je enig juiste voor spelt hij, dat de troepen der verbonden legers, wanneer Rusland met zijn Chi nese marionetten het wenst, gedwongen zullen kunnen worden tot een drama tische aftocht en een evacuatie uit liet Aziatische vasteland. Slechts bij de gratie van Moskou zal men stellingen op dit vasteland kunnen blijven bezetten. Wanneer men zich hiertoe zou laten verleiden, speelt men alleen maar de Sovjet in de kaart, die verbrokkeling van de kracht der democratieën met vreugde zal constateren. Het communistische blok beslaat een dergelijk uitgestrekt gebied, dat een blokkade nooit en te nimmer effect zal sorteren. Rusland met zijn satellieten kan in Azië en in Europa de heerschappij krijgen en behouden wanneer het de aanvallen van buiten kan afslaan. Te land is dit op de f grond mogelijk omdat de democratieën nooit genoeg ma teriaal en manschappen bij elkaar zul len kunnen krijgen om de honderden divisies van de Russen en de onmete lijke hoeveelheden materiaal te hunner beschikking te weerstaan. Een vloot heeft de Sovjet dus niet nodig en de bespaarde materialen en gel den kan zij spenderen aan versterking van haar land- en luchtstrijdkrachten. Het grote gevaar dat thans dreigt, is volgens de Seversky, dat men zich laat verleiden een oorlog te voe- uitgaven en die van de prijsindex. Wat dit laatste cijfer betreft kan bij 'n gemiddeld indexcijfer over 1949 van 109, terwijl dat voor November 1950 122 aan wijst, een procentuele toename worden geconstateerd van ca. 12 pet. Voor de uitgaven in geld is deze stijging echter slechts ca. 8 pet. Dc CBS-berekeningen betreffende het hoeveelheidscijfer zijn in dit verband Interessant. 1947 consumptie per maand 823 millioen, hoeveelheidsindexcijfer 100. (Goederen die men voor dit bedrag kon kopen.) 1948 consumptie per maand 922 mil lioen; hoeveelheids indexcijfer 108. 1949 consumptie per maand 946 mil lioen; hocveelheids indexcijfer 105 (bij meerdere uitgaven dus minder goederen). 1950 (maand November) consumptie 1.021 millioen; hoeveelheids indexcijfer 102. (Versterkte tendenz van 1949.) In nuchtere cijfers is hiermede het Wij hebben nooit grote bewondering gehad voor het meer opportunistische clan principiële beleid van minister Van Maarseveen inzake Indonesië. Had hij eerder en niet pas bij de kwestie N.- Guinea het elegante politieke dansbeen ietwat stijf gehojuden, hij zou zich de terten waarschijnlijk niet hebben stuk- gestoten tegen dit blok, waarvan nu ge bruik is gemaakt om de hele regering te laten struikelen. Toch moet erkend worden, dat minister Van Maarseveen wel eens heldere ogenblikken heeft ge had. Dat was b.v. het geval, toen hij in de Kamer verklaarde: „Tussen Indonesië en Nederland be staan thans over en weer ernstige grie ven. Daar zijn de Westerling-affaire, de revolte van Azis, de opstand op Am- bon (wat heeft hij zich voorbeeldig in de Indonesische terminologie inge leefd!) én anderzijds de vernietiging van de federale opbouw, de ambtena- renkwestie en de onveiligheid. Toch zijn de goede verhoudingen ge handhaafd, dank zij het feit, dat Ne derland een voorliefde heeft voor In donesië en Indonesië de voordelen van samenwerking met Nederland inziet." Inderdaad, Nederland heeft een voor liefde, om niet te zeggen een eenzijdige liefde voor Indonesië, terwijl Indonesië alleen maar samenwerking met Ne derland verlangt, in zo verre en zo lang als het er voordelen in meent te zien. Daarom kan men op de houding van Indonesië nooit staat makenwant die houding kan en zal elk ogenblik veranderen, waarop het grotere voor delen e.ders ziet. Momenteel is Neder land voor Indonesië nog voordeliger, maar hoe lang nog? Nederland heeft met z'n leningen en overdracht van defensie-materiaal aan Indonesië kost bare geschenken gegeven in verband met het schijnhuwelijk van de Unie. De Indonesische bruid, die allerminst verliefd is en de verbintenis uitslui tend zakelijk, om niet te zeggen heb zuchtig bekijkt, wil nu óók nog N.-Gui- nea hebben Krijgt ze het niet, dan kan en zal ze zich kalm laten scheiden. Want het Nederlands-Indonesische hu welijk- is een gemengd huwelijk van een Christen met een Mohammedaanse. Het blijft natuurlijk wonderlijk, dat minister Van Maarseveen deze verhou ding een goede noemde, maar de kern van die verhouding heeft hij tenmin ste begrepen. Hij viel echter weer van zijn idealistische voetstuk, toen hij de Indonesische huwelijkspartner prees, omdat zij tenminste de financieel-eco- nomische huwelijksvoorwaarden tot nog toe stipt is nagekomen. In die huwelijksvoorwaarden ziet Indonesië blijkbaar nog voordeel. Wat een wonder! REFLECTOR. steeds duurder leven tot uitdrukking gebracht. Uiteraard is de constatering van dit feit niet opgewekt, integen deel. Tpch kan men constateren, dat de consumptie ook in goederen nog altijd hoger is dan b.v. In 1947, toen deze toch niet onvoldoende mocht worden genoemd. Wij geloven, dat in het kader van ae huidige noodtoestand, het Nederlandse volk, althans verschillende categorieën daarvan, zich grotere beperkingen kan opleggen wat de consumptie betreft. Deze, overigens onontkoombare ver sobering. zal alsdan besparingen ople veren, die hard nodig zijn voor inves teringen, teneinde de werkgelegenheid uit te kunnen breiden, terwijl daarnaast minder producten uit het buitenland behoeven te worden betrokken, waar door onze handelsbalans enigszins kan verbeteren, die een zodanige verbete ring best kan gebruiken, wanneer wij zien, dat de betalingsbalans, zoals mi nister Lieftinck Woensdag te Utrecht mededeelde, in 1950 een tekort oplever de van niet minder dan f 1.2 milliard. De Mammouthen van de 'Amerikaanse luchtmacht, de enorme B 36-bommen werpers, zijn in staat belangrijke oor logsindustriecentra volkomen te ver woesten. ren, die de Sovjet het beste ligt. Dat is; een strijd, waarbij de de mocratieën zich meer en meer uitput ten door troepen en materiaal over duizenden mijlen ter zee te vervoe ren naar punten op het vasteland, die slechts bij de gratie van de Sov jet te houden zijn. Op deze wijze zou de kracht van Amerika meer en meer over de oceanen wegvloeien zonder enig uitzicht op blijvend succes. Het opbouwen en het onderhoud van een leger, een vloot en een luchtmacht, die samen de gehele aarde zouden bestrijken, vergen te veel van de rijkdommen en de ener gie van de Amerikaanse natie, dan dat een dergelijke belasting van het potentieel blijvend mogelijk zou zijn. Korea heeft volgens de Seversky misschien toch één goede zijde gehad. Dat men tijd en gelegenheid kreeg te gaan beseffen, op de verkeerde weg te zijn. Men moet de tegenpartij dwingen tot een strijd die ons volkomen en haar totaal niet ligt. Dat is een oorlog, waarin Amerika de technische voorsprong welke het 7>p Rusland heeft ten volle kan uitbuiten. Niet door massa tegen massa te gaan stellen, maar door de strijd te ver plaatsen naar het terrein, waarop men het sterkst zal zijn. Dat is: de lucht. De democratie heeft het voordeel bo ven het totalitair systeem, dat de ca paciteiten in het land zich in volle vrij heid, in goede coördinatie en coöperatie kunnen ontplooien. Dit in tegenstelling met hetgeen Duitsland te zien gaf en men in Rusland verwachten mag. Dictatuur remt de ontwikkeling van de techniek af en daardoor zal Amerika zijn voorsprong kunnen behouden. Een betere strategie om de oorlog te kunnen winnen wordt niet in de aller eerste plaats beheerst door krachtiger bommen maar door het medium waar mee men deze wapens kan brengen naar het terrein van actie: door vlieg tuigen. De Seversky gelooft in de luchtmacht en acht het nog niet te laat om over stag te gaan en af te stappen van het onzalige idee waarbij men zijn kracht verspilt over verschillende wapenen, waarvan de vloot in een volgend con flict geen belangrijke rol meer zal gaan spelen, terwijl democratische legertroe- pen overbodig worden bij het leveren van de beslissende slag, afgezien van de onmogelijkheid ooit een gelijkwaardige tegenstander van de communistische grondtroepen te kunnen opbouwen. Beheersing van het wereldluchtruim zal Amerika in staat stellen ook bij een onverwachte aanval direct hard terug te slaan. Dank zij deze luchtmacht kan de industrie beschermd worden en het offensief dadelijk ingezet worden. Air Power. Key to Survival. Het is een boek dat veel van liet oude, dat zo waardevol leek, overboord wil gooien. De Seversky stuit al dadelijk op grote tegenstand bij leger en vloot, die hun bestaan bedreigd zien. Ook ditmaal zal de schrijver vergui zing vinden naast grote waardering. Major de Seversky is een grooi man met een schitterende staat van dienst. Alles wat hij te zeggen heeft, is waard overdacht te worden. En behalve dat schenkt zijn boek ons iets waaraan onze wereld zo dringend behoefte heeft: Vertrouwen in de toekomst. Gebaseerd op feiten, logica en de lessen uit het jongste verleden. M. KLAASSEN. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1