Stichting Haarlems Bloei wordt steeds belangrijker GA OVER OPROVER VU Prettige geluiden over samenwerking met omliggende gemeenten TEMPO 't Silver Stoepke assimil DE HEER DE VOGEL AGENDA i 100.000.- voor Flora 1953 Brandweerpost Bentveld opgeheven Het kleuteronderwijs „Het Idool" knipoogde naar de draak Winnaars sportprijsvraag Men zij op zijn hoede Favoriet Nieuws ENGELS Uitbreiding verkeershuis op Stationsplein zal tot meer service leiden 80 JAAR Betere Virginia Ontstellend tekort aan inzicht inzake subsidies bij V. V.D. „Zandvoort mag zich niet isoleren" Wie komen er thuis? NOG VOOR OUDE PRIJZEN vindt U bij ons: BimBam pendules 148.30 VRIJDAG 26 JANUARI 1951 PAGINA 2 WIELRIJDSTER DOOR AUTO AANGEREDEN Waar is de autobestuurder? NOC SLECHTS EéN WEEK vervormen wij Uw oude hoed Burgerlijke Stand WIJKCOMITÉ SPAARNDAM Gemeenteraad Heemstede ARDATH VihyuticL KENNEMER DUINEN Het jubileum van de firma Schous ZANDVOORT Exploitatie café en lift in watertoren GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL nam gojüJii Samenwerking gewenst Subsidie-politiek Humor in de raadzaal Première van Comedia in Stadsschouwburg RAMACÉ NOPPÉ 6.73 JAPONSTOF 8.95 SHANTUNG 9.75 ASSIMIL-METHODE VOOR VERHUIZINGEN GROOT EN KLEIN tS HET VOORDELIGSTE ADRES Transporten door geheel Nederland ROZENSTR. 13 TEL. 2002O TEL. 12525 BERGPLAATS VOOR INBOEDELS De Stichting Haarlems Bloei mag te vreden zün over de resultaten, die in 1950 bereikt werden, ondanks de valuta- moeilijkheden en het regenachtige weer in de zomermaanden. Voor het eerst was er weer bezoek uit Duitsland te consta teren, zakenlieden, die relaties van voor 1940 weer wilden aanknopen. Vergele ken bij vorige jaren was het aantal schriftelijke aanvragen over de maan den Februari tot en met Juni tot bijna het drievoudige gestegen. Vermoedelijk heeft de verspreiding van propaganda materiaal daartoe belangrijk bijgedra gen- Zo vertelde tenminste de heer A. W Schaefer, secretaris van Haarlems Bloei, m zijn jaarverslag 1950. Gisteravond opende de voorzitter, wethouder D. J. A. Geluk, de vergade ring van het Algemeen Bestuur met de mededeling, dat het één dezer dagen 60 jaar geleden was. dat de vereniging Haarlems Bloei werd opgericht. Zij was één der eerste verenigingen voor Vreem delingenverkeer in Nederland. Er be staan plannen om de viering van dit 60-jarig bestaan te doen plaats hebben in de komende zomer. Spreker bracht dank aan allen, die in het afgelopen jaar steun hebben verleend aan Haar lems Bloei, in het bijzonder het perso neel. dat veel tijd heeft besteed om in het belang van de vereniging te werken. De voorzitter deelde verder mede, dat de heer B. Lasschuit als lid van het dagelijks bestuur afscheid had ge nomen en dat jhr. dr. J. C. Mollerus tot het dagelijks bestuur zou toetre den. Na de gebruikelijke agendapunten ging de secretaris over tot zijn jaarver slag 1950. Hierna kwam de directeur, de heer C. van Gink, aan het woord. Hij deel de mede, dat er een voorstel gedaan is om de data van de Uitverkoop in Haar lem te vervroegen, zodat deze niet ge heel samenvallen met die van het Bloemenfeest. Verder wees hij er op, dat Haarlem, ook al komt onze stad achteraan in de rij van grote steden, de doorsnee-tou- rist niet teleurstelt. Aan het verkeer in Kennemerland zal de nodige aan dacht besteed worden en deze zomer zal men weer overgaan tot het organi seren van bustochten. Tijdens de rondvraag deed jhr. dr. C. J. Mollerus een voorstel om op de bloe mententoonstelling Keukenhof een re clamekiosk te plaatsen, waarmee speci aal de aandacht op Haarlem gevestigd zou worden. Ook het probleem van de parkeer ruimte in de binnenstad kwam ter spra ke. Men besloot tot het instellen van een commissie, waarvan het doel twee ledig zou moeten zijn nj. het oplossen van de problemen rond het rijverkeer en de parkeergelegenheid. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat er ook deze zomer weer een bloemen corso gehouden zal worden. Heden, 26 Januari, viert de oud-di recteur van de Muziekschool der Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst de heer De Vogel zijn 80ste verjaardag. Eertijds was de heer De Vogel direc teur van de Muziekschool te Rotter dam. In 1919 volgde zijn benoeming tot directeur van de Muziekschool alhier, waarna hij op 1 September 1949 gepen- sionneerd werd. De heer De Vogel leid de diverse jonge pianisten op voor de staatsexamens L. O. en M. O. Als bij zonderheid kan vermeld worden dat de heer De Vogel pl.m. 1911 een concert reis door Spanje maakte, waar hij als pianist optrad. Verder maken wij mel ding van het feit, dat de heer De Vogel samen met de componist Max Reger diens compositie voor twee piano's ver tolkte. In Haarlem trad de heer De Vogel vele keren op met de H.O.V. Een der belangrijkste functies, die de jubilaris bekleedde, is het vice-voorzitterschap der K.N.T.V. Bijzondere eigenschappen, die in hem uitermate te waarderen zijn geweest, zijn de grote plichtsbetrach ting en objectieve houding inzake zijn standpunt bij beoordelingen. In de nacht van Zaterdag op Zondag j.l om half één werd een 16-jarige wiel- rijdster op de hoek van de Leidsevaart en Leidsebrug door een personenauto aangereden. Dit meisje is daarna door enige burgers in een perceel binnenge bracht. De bestuurder van de auto heeft onmiddellijk na de aanrijding verklaard over een kwartier naar haar toestand te zullen komen informeren, nadat hij te voren haar naam en adres had genoteerd. De autobestuurder is echter niet te ruggekomen. De wielrijdster bleek een hersenschudding gekregen te hebben. De auto is vermoedelijk beige van, kleur. Deze autobestuurder en eventuele ge tuigen worden verzocht zich te melden in het posthuis West aan het Leidseplein te Haarlem. Advertentie in ieder gewenst model f 2.50 reeds vanaf MODEMAGAZIJNEN Anegang 24 - Haarlem GEBOREN: M. E. LandmanBijle- veld, z; R. L. Wilshausvan der Zee, z; S. van den BosKooijman, d; C. C. L. Huijbensvan der Kroft, d; C. Hars kampBerk, C. Schouten—Does, d. OVERLEDEN: P, van der Laan, 73 j., Casteleijnstraat; K. B. van EsElzinga, 52 j., Gasthuisvest; J. Broeder, 64 j., Schouwtjeslaan; M. C. Geeven, 80 j., Kamperlaan; M. H. RijsKlaver, 73 j., Schotersingel; P. J. Tempelman, 88 j., Mamixplein. ONDERTROUWD: 25 Jan.: G. Ligten- berg _-n S. J. Voogd. GETROUWD: 25 Jan.: L. P. Hazelzet en A.«P. Hazelzet; E. F. C. Krams en E. van Scherpenzeel; W. van Weert en M. D. de Haan; W. van Deursen en K. F. Weber; J. Wigcherink en E. Roe- lofsen; A. H. Haak en L Schmidt Het bezoek aan de bloeiende bollen velden overtrof alle vorige jaren. Het verkeer liep echter vast. zodat bussen en auto's met bestemming Haarlem de stad bijna niet konden bereiken, waar door café-restaurants belangrijk finan cieel nadeel ondervonden. De ver- keersomlegging op drukke dagen geeCt aanleiding tot klachten, ook van de touristen, die hun bestelde lunch of diner in Haarlem niet op tijd konden gebruiken. In het verslag wordt opge merkt, dat deze regelingen niet inciden teel mogen zijn en dat men rekening dient te houden met het feit, dat Haar lem zeer gewild is als pleisterplaats. Het aantal buitenlandse toeristen, dat in de stad passagierde, was opvallend groot en de winkeliers hebben goede za ken kunnen maken. Met dankbaarheid wordt in het verslag gewaagd van de medewerking van het gemeentebestuur. Het verkeershuis op het stations plein wordt steeds drukker bezocht erf daarom wordt het gebouwtje thans grondig verbeterd en vergroot. Het aantal verstrekte mondelinge in lichtingen bedroeg 30.400 stuks tegen 2o.600 het jaar tevoren. Van deze 30.400 werden 26.000 op het Stationsplein gegeven en 4400 in het stadhuis. In Juni van het vorig jaar werd het record met 5000 inlich tingen geboekt. Het propaganda-materiaal vindt aller wegen aftrek. Een nieuw ontwerp voor een affiche is in druk. Tevens is men bezig met het vervaardigen van een nieuwe serie folders in vijf talen. De week-agenda wordt in 500 exemplaren in stad en omgeving verspreid. Zoals wij reeds meldden, kan op het Bloemenfeest dankbaar worden terug gezien. temeer, daar de financiën klop ten. Op het A. N. W. B.-agentschap werden 2984 kampkaarten en kampeer- paspoorten verlengd of afgegeven. Eni ge duizenden wandelkaarten werden voor de duinterreinen verstrekt. Hoewel de loterij-modelhuis geheel in kannen en kruiken is, is de ministe riële toestemming nog niet afgekomen Het inrichten van de Vleeshal voor ten toonstellingen blijkt een goede greep te zijn geweest. Ofschoon de internationale spannin gen niet bevorderlijk zijn voor een bloeiend vreemdelingenverkeer, zo besluit de secretaris zijn jaarverslag, is de Stichting toch paraat. Helaas moet nog steeds geconstateerd worden, dat de burgerij in het algemeen onvol doende doordrongen is van het belang, dat onze stad bij de propaganda voor Vreemdelingenverkeer heeft. De direc teur, de heer C. van Gink, wordt ten slotte dank gebracht voor zijn toewij ding en plichtbetrachting. Maandag 29 Januari zal de burge meester het wijkcomité voor Spaarndam installeren. Deze installatie vindt plaats 's avonds om acht uur in het Jeugdhuis aan de IJdijk 43. Ter gelegenheid van het driejarig be staan van de R.K. Amusementsvereni ging „Animato" is Zondag 28 Januari de H. Mis van 9.15 uur in de St. Jozef kerk tot intentie van de vereniging. Daarna is het ontbijt voor de leden in de repetitiezaal. 's Avonds heeft een uitvoering plaats van het orkest o.l.v. de heer Ed. Zui- derwijk, aangevuld met een cabaret programma. in de nieuwe zaal van ge bouw „Cultüra" BIOSCOPEN: Rembrandt: Als mannen willen (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Gabriela (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Staats geheim (18 j). 2, 4 15, 7 en 9.15; Frans Hals-theater: Vier jaar later (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 ('s Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 u.); City: De gouden salamander (18 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: De Hertendo'der en Juwelensmokkelaars (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. ('s Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 u.). Vrijdag 26 Januari Lion d'Or: Oprichtingsvergadering R.K. Officieren, 8 uur. Concertgebouw: H.O.V.-concert, 8 uur. Zaterdag 27 Januari De Leeuwerik: Alg. Vergadering N. Holl. Wandelsportbond, 14.30 uur. Huis van Looy: Opening tentoonstelling, 15 uur. Advertentie In de gemeenteraad van Amsterdam heeft wethouder J. v. d. Velde medege deeld, dat de misverstanden, die over de Kennemer duinen met het gemeentebe stuur van Bloemendaal bestonden, uit de weg zijn geruimd, zodat de hoop op meer samenwerking gewettigd is. De wethouder voegde daaraan toe, dat door de ontbossing tijdens de oorlog het kam peren nog niet kan worden toegelaten, al tracht men een voorlopig kampeer terrein in te richten. Wij wijzen erop, dat de burgemeester van Bloemendaal gisteren in de raad een soortgelijke mededeling deed. Het 75-jarig bestaan vah de firma Schous aan de Oude Groenmarkt was voor de omwonenden en de bewoners van de Spekstraat en de Lange Veer- straat aanleiding om unaniem de vlag uit te steken. De feestdag werd begonnen met een plechtige H. Mis in de St. Jo- sephkerk en daarna bood het personeel een cadeau aan, bestaande uit een mo dern uurwerk. De familieleden van de huidige directeur, de heer L. J. A. van Sambeek, boden een glas in lood gedenk raam aan. De receptie bij Brinkmann werd door zeer velen bezocht, o.a. door deken Kuilman en het feest werd beslo ten met een diner, waaraan de fabrikan ten van de hoofdartikelen mede aan zaten. De gemeenteraad van Heemstede kwam Donderdagmiddag in openbare vergade ring bijeen. De voorgestelde wijziging van de gas-, duinwater- en electriciteits- verordening werd na enige opmerkingen van mr. Pliester (CH) z.h.st. aangeno men. Eveneens was dit het geval met de herziening Uitbreidingsplan, vaststel ling rente van verstrekt kapitaal aan de gemeentebedrijven, vaststelling regeling controle op geldelijk beheer en boek houding van rekenplichtige ambtena ren. bezoldiging personeel, beschikbaar stelling bedrag per leerling voor open baar, bijzonder voortgezet gewoon lager enderwijs en buitengewoon L.O., alsmede vaststelling aantal wekelijkse lesuren vakonderwijs o.l. s. Het voorstel om een gedeelte van het ivandelbos Groenendaal ter beschik king te stellen aan de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur voor een in 1953 te houden bloemententoonstelling Flora, ondervond de algemene sympathie en ook tegen de voorgestelde subsidie van f 100.000 had niemand bezwaren. Mr. dr v. Bruggen (CH) merkte op, dat de Flora 1935 nog in de herinnering van velen leeft. De heer v. d. Linden (KVP) had evenmin bezwaren, doch achtte het geloenst, dat de huurders van tuinen in het bos, welke eveneens ter beschikking worden gesteld, schadeloosstelling zullen ontvangen en mr. Van Wijk (AR) wens te een controle op de wijze waarop de subsidie besteed zal worden, door het aanwijzen van een gedelegeerde in de commissie van voorbereiding. De wethou der van Financiën, mr. Bakhuizen v. d. Brink (VVD) meende dat men vertrou wen dient te hebben in de leiding van Bloembollencultuur, terwijl bovendien de gemeente in de commissie van voor bereiding is vertegenwoordigd. Een eventueel tekort zal over de verschil lende verstrekte subsidies 'worden om geslagen. Het voorstel werd daarna z.h. st. aangenomen. Bij de rondvraag informeerde de heer Zegwaart naar de stand van zaken om trent de vergoeding aan het gemeente- personeel inzake de kosten van zieken fonds e.d. De voorzitter antwoordde, dat het college hier op een tweesprong staat, omtrent de te volgen weg. Spreker zeg de toe, dat zo spoedig.mogelijk een be slissing zal worden genomen. De heer v. Linden (KVP) herinnerde aan zijn in November gestelde vraag inzake volks tuinen, waarop wethouder Bakhuizen antwoordde dat sinds een maand daar voor het terrein aan de Glipperweg ter beschikking is gesteld. Met hen die ten gevolge van het bouwen van woningen hun tuintje moesten prijsgeven, zal reke ning worden gehouden. De heer v. Linden (KVP) bracht, in tegenstelling met de in een plaatselijk blad uitgeoefende critiek op de bestrij ding van de gladheid in de afgelopen vorstperiode, hulde aan het personeel van Oppenbare Werken, voor de uitstekende wijze waarop dit zich van zijn uiterst mcw.iijke taak heeft gekweten. Echter achtte hij het niet juist dat leden van dit personeel in de pen gaan klimmen om zich tegen de critiek te verzetten en vroeg naar de mening van de betref fende wethouder. Wethouder Van Lent dankte voor de gebrachte hulde en merkte op, dat hij zich in deze verstaan heeft met de directeur van Openbare Werken. Hij had er geen bezwaar tegen, dat het personeel, verontwaardigd over de onjuiste critiek, zich daartegen ver zette. De heer Reijnders (P.v.d.A.) merkte naar aanleiding daarvan op, dat de in woners eerder naar de pen grijpen, dan naar de zandbak of aslade om de glad heid te bestrijden, want van de zijde der gemeentenaren heeft de medewerking dienaangaande heel wat te wensen over gelaten. Spreker vroeg of er geen ver ordening bestaat, die in dit opzicht dwingend werkt. De voorzitter deelde mede, dat in de bezettingstijd een dergelijke verordening wel is geweest, doch deze is buiten wer king gesteld. Spreker zal overleg plegen, inzake het uitvaardigen van een bepa ling die het strooien van zand of as bij gladheid verplicht stelt. Een verzoek van mr. Dr. Van Bruggen Toor de ouden van dagen die uitkeringen genieten krachtens de noodwet Drees in v. m. de huurverhoging bleek reeds de aandacht te hebben gehad, want er zijn al maatregelen door B. en W. ge troffen. Nadat ir. Kooymans (AR) inlichtingen had gevraagd omtrent de te nemen maat regelen voor luchtbescherming en de heer Kamerbeek (Vrije Kath.) de melk- sanering nog eens ter sprake had ge bracht, waaromtrent de voorzitter mede deelde dat er overleg wordt gepleegd met het Bedrijfschap voor Zuivel inzake eer afdoende oplossing van alle be staande moeilijkheden en daarbij de ver zuchting slaakte dat deze aangelegen- .heid de mensen en ook B. en W. moe maakt, werd de aandacht gevestigd op de prijzencommissie en gevraagd naar de adressen van de leden. Deze com missie bestaat uit de heren J. v. d. Erf secr., Iepenlaan 8. J. Koenraad, Con st. Huygenslaan 16, voorzitter; F. van Dort, Bankastraat 66, M. Hoogendijk, J. va.i Goyenstraat 17 en mevrouw Verlooy Oskam, Bosb. Toussaintlaan 5. Aan het eind van de vergadering deed de voorzitter enige mededelingen over het woningvraarrtuk. Daaruit bleek, dat er 401 inschrijvingen zijn voor een woning en dat Heemstede toch nog 34 z.g. krepeergevallen telt. Te ruim half zes werd deze vergade ring gesloten. Advertentie wereldkampioen te wordenstaat niet vast. Maar 't staat ze ker vast, dat U 't beste ZIET met een BRIL van t GROTE HOUTSTRAAT 166 b/d Houtbrug Naar wij vernemen heeft de burgemeester van Zandvoort besloten, om de brandweer post Bentveld op te heffen en aan de leden van deze post eervol ontslag te verlenen, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, de gemeente op het gebied van de brandbestrijding bewezen. Deze post, die werd ingesteld in een tijd, toen de luttele kilometers, die Bentveld van Zandvoort scheiden, nog een ernstige hin derpaal vormden voor de Zandvoortse brandweer om bij een uitbrekende brand snel ter plaatse te zijn, kwam de laatste jaren reeds niet meer in actie. Dit was niet te wijten aan een gebrek aan acti viteit van de aan deze post verbonden vrijwilligers. Geenszins. De reden was, dat in Bentveld slechts een eenvoudige handwagen was gestationneerd, terwijl de Zandvportse brandweer de beschikking had over uitstekend gemotoriseerd mate rieel. Daardoor was de laatste ondanks de afstand wel steeds in staat sneller ter plaatse te zijn en in actie te komen. De voortschrijdende techniek heeft der halve een afzonderlijke brandweer voor de buurtschap Bentveld overbodig ge maakt. Aan de Bentveldse burgers, die geduren de vele" jaren vrijwillig en geheel belan geloos hun krachten hieraan gegeven heb ben, past een woord van dank. Naar wij vernemen heeft de gemeen teraad van Zandvoort in besloten zitting de exploitatie van lift annex café-res taurant in de nieuwe watertoren ver pacht aan een combinatie gevormd door de heer Boom, caféhouder te Zandvoort en de heer Hartman, Uitvoerder van bouwwerken. De Zandvoortse muziekkapel geeft Zaterdagavond in „Monopole" een con cert, waaraan ook de pas opgerichte jeugd-afdeling zal deelnemen. De to- neelverenigng „Op hoop van Zegen" zal ter afwisseling een komisch toneelstuk opvoeren. Advertentie Amerikaanse Khaki stof 5.95 met Franse beugel, in 5 kleuren, slechts 4.95 prima boxine, alle mode-tinten 5.25 leren Canadian Bag, in rood, grijs of blauw slechts 8.15 In de gisteren voortgezette vergadering van de Bloemendaalse gemeenteraad, waarin de begroting 1951 werd behan deld, beantwoordden B. en W. de ge stelde vragen en opmerkingen. De burgemeester stelde vast dat door een sober beheer de tekorten als gevolg van de oorlog thans zijn ingehaald. Financiële zekerheid is er echter niet door de gedragingen van het Rijk. Aan vulling met Rijkspolitie op drukke sei- zoendagen geeft niet veel voordeel, om dat men met het plaatselijk massaver- keer goed op de hoogte moet zijn. De sociograaf ziet wat de bebouwing be treft een plafond. Daarom geldt voor 19501970, wanneer dit plafond te spoedig bereikt wordt, de keuze tussen verdrijving van de bevolking of on houdbare woningtoestanden. De band met de Stichting „De Ken- nemer Duinen" zal in de toekomst zeer zeker verstevigd worden. Sportvelden zijn noodzakelijk, niet terwille van het amusement, maar om de paedagogische kunnen alle steun verwachten. Tijde- waarde. De woningbouwverenigingen lijke voorzieningen worden aan de Margrietenlaan getroffen, omdat deze secundair wordt als de grote weg Noord Zuid tot stand is gekomen. De voor lichting aan de gerepatrieerden is zeer onvoldoende geweest, waardoor opeen hoping is ontstaan in centra, die duyr zijn en geen behoorlijke huisvesting kunnen bieden. J Samenwerking met de omliggende gemeenten wenst Bloemendaal zeer ze ker. Op politiegebied is zij uitstekend; de kleine wonde, die de huisvesting ver oorzaakt, is geheeld, maar er zullen al tijd tegenstrijdige belangen blijven be staan en de geëvacueerde a-socialen blijven een punt van wrijving. De kop- Zeeweg is zeer geschikt voor gemeen schappelijke exploitatie en de provin ciale Overheid juicht dit toe. Het ligt niet aan Bloemendaal dat er nog niet meer bereikt is. Wethouder Rohling (KVP) erkent de noodtoestand van de grote klas van de lagere scholen. Uitsluitend om financiële redenen is geen voorstel gedaan om bo ventallige onderwijzers aan te stellen. Het is zeer moeilijk onderwijzers naar Bloemendaal te trekken. Het nadelig saldo op het hoofdstuk onderwijs be draagt nu al 197.000. Van de uitgaven zijn 84.000 onverplicht, maar men zou deze niet graag willen missen ter wille van de boventallige onderwijzer. Er staat een Rijksregeling op stapel betref fende gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder kleuteronderwijs, zodat daar op gewacht moet worden. Wethouder v. Geluk (VVD) mei"kte op, dat het Duinmeer zichzelf heeft kunnen bedrui pen en dat de gemeente niets behoefde bij te dragen. Tijdens de vorstperiode is gebleken van welke betekenis het voor de sport is. Volgens spreker wordt de dienst van Openbare Werken zeer effi ciënt beheerd. Wethouder Hijszeler (AR) gaf enige beschouwingen over de armen zorg en deelde mede dat het badhuis te veel plaats zal vereisen op grond, nu nog in eigendom van de parochie te Vogelenzang. Na enige replieken werd gepauzeerd. Bij de behandeling van de hoofd stukken informeerde de heer Wildt Meyboom (VVD) naar de dagtaak van de sport-ambtenaar, die nog altijd f 5000 per jaar kost. In het telefoonboek staat, dat hij ook nog makelaar is. Hoe zit dat? De voorzitter antwoordde, dat de amb tenaar door de reorganisatie van de sportvelden meer te doen heeft dan ver leden jaar. Makelaar is hij niet meer. Het Rijk heeft op de aanstelling aan gedrongen, maar slechts één jaar de helft van het salaris betaald. Daarna zat dè gemeente met de post. Wil men de func tie opheffen dan moet men wachtgeld betalen. Daarom is deze vorm beter, want de ambtenaar doet zijn werk met veel ambitie. Bij het hoofdstuk onderwijs bleef mej. Nolte (KVP) pleiten voor de bovental lige onderwijzer, al wilde zij nog geen voorstel indienen. De mededeling van de wethouder, dat het openbaar kleuter onderwijs f 21.000 krijgt en dat aan het bijzonder f 15.000 subsidie wordt gege ven, wilde spr. met andere cijfers aan vullen. Op de bijzondere schooltjes zijn tweemaal zoveel kleuters (700), terwijl er f 6000 ontvangen wordt. De nieuwe wet, waarop de wethouder zinspeelde, zal nog wel lang op zich laten wachten. Wethouder Rohling verklaarde, dat B. en W. evenals de raad accoord gaan met de strekking van het request der scholen betreffende de boventallige onderwijzers. Spr. kan echter geen mogelijkheid zien, die het geldelijke deel aangaat. Het openbaar kleuteronderwijs kost f 70 per kind, terwijl het bijzonder onderwijs een subsidie ontvangt van f 60 per kind. Als zich een financiële meevaller voordoet zal spr. de gelijkstelling on middellijk onder het oog zien. De fractie van de VVD heeft wel een zeer ongelukkig half uurtje beleefd toen de subsidies aan de orde kwamen. Op de lijst kwamen 7 nieuwe subsidies voor, waarvan 4 voor katholieke organisaties t.w. f 50 voor de afd. Vogelenzang der Kath. Kinderuitzending; f 200 voor het Wit Gele Kruis 'te Aerdenhout; f 250 voor Huize Mélanie en f 50 voor het Kath. Paed. Beroepskeuze-bureau. Ik stel voor. aldus de heer Wildt Mey boom, alle nieuwe subsidies te laten In de Bloemendaalse raad zijn gis teren een paar geestige opmerkingen gemaakt door wethouder Van Geluk. Men vroeg hoe het mogelijk was, dat het duinmeer langs de Zeeweg zonder kosten voor de gemeente tot stand was gekomen. Waarschijnlijk is er grond ver kocht om daaruit de arbeidslonen te betalen, merkte een raadslid op en hij voegde er bij: alleen de raad kan grond verkopen en we hebben geen voorstel gezien. De wethouder antwoordde daarop: Er is geen grond verkocht, er is al leen maar zand in water veranderd. Bij de post: aankopen dieren voor de hertenkamp vroeg men de wet houder waarom deze post voor het eerst sinds jaren gehalveerd was. „Heel eenvoudig" zei de wethouder ernstig, „we hebben zo'n goeie bok gehad vervallen. Waar gaan we heen als we al die sectarische verenigingen moeten bijstaan? Spr. zou ook het subsidie aan de HOV met f 1000 willen verminderen en terug brengen op f 1500. Dit orkest is voor de Haarlemmers en er zal ook wel eens een Bloemendaler komen, zo redeneerde hij. De heer Thirion (VVD) zou bij het geven van een nieuw subsidie een over zicht willen hebben van alle verenigin gen, die op het onderhavige terrein werken, opdat niet de een de ander op volgt. Mevr. Fahrenfort (VVD) was er tegen, dat het gemeentebestuur het sectarisme aanwakkert door subsidies te verlenen aan verenigingen, die niet verdeeld be hoefden te zijn. Wethouder Hijszeler (AR) en de bur gemeester toonden met cijfers aan hoe zeer veel Bloemendalers een abonnement hebben op de HOV-concerten. De Haar lemmers moeten zich veel grotere offers getroosten om het orkest in stand te hou den. Bovendien is de culturele betekenis niet te onderschatten. De heer De long van Schouwenburg (CH) was ontsteld over de houding van de VVD. Het particulier initiatief doet via talrijke verenigingen werk dat de overheid zou moeten doen, als dit initia tief er niet was. Dat geeft een enorme financiële verlichting. De overheid werkt met aanvullende subsidies om die werken vstand tehouden. Weet men dat niet bij de VVD-fractie? De heer Feye (KVP) wees er op, dat Haarlem voor het eerst „Thijsse's Hof" gaat subsidiëren. Daar weet men dus hoe het hoort. Na dit alles trok de heer Wildt Meyboom zijn voorsteilen in. Een tragisch incident! Bij de post f 1000 voor beeldende kunstenaars werd de opmerking gemaakt, da', enigszins begaafde kunstenaars niet werkloos zijn. Hoewel men de suggestie van de directeur van het Frans Hals museum wel begreep, wilde de raad toch, dat over de eventuele besteding betere papieren ter tafel zouden komen. Bij het hoofdstuk „Sociale Zaken" bracht wethouder Hijszeler dank aan de paar ingezetenen, die telkenjare ten be hoeve van de misdeelden een geschenk in natura geven; eenmaal per jaar hon derd lakens en kisten ondergoed. De begroting werd tenslotte ongewij zigd aanvaard, nadat er bijna 7 uur over beraadslaagd was. Een sterk speelstuk noemt regisseur Cor Hermus „Het Idool" van Ronald en Michael Pertwee. „Een veelbewogen ge beuren op uitmuntende wijze gedramati seerd, dat de vertolkers gelegenheid geeft tot een boeiend karakterspel". Zo kan men inderdaad de intrige zien, maar met. evenveel recht is dit geval te rangschikken onder de serie draken. Oordeel zelf, lezer; Sir Robert Rawley, een self-made man, heeft in de oorlog zijn enige zoon. Simon, verloren en daar hij reeds het licht in zijn ogen moet betreuren, groeit zijn verering voor de gesneuvelde tot het fanatieke. Hij wil een groot herdenkingsmonument voor Simon oprichten, maar de dag voor de onthulling dringt de verloren gewaande ir. het donker de kamer binnen. Hij is gedeserteerd, heeft van chantage geleefd, stal een auto en vermoordde een politie agent. Zijn tweede moeder kon haar ogen niet geloven en zijn vrouw, die met een dokter hertrouwd is en met hem de plechtigheid komt bijwonen, wordt bijna waanzinnig, want ze heeft nooit van Simon, met zijn bruut karakter en zijn onoprechtheid, gehouden. Aan het eind van het laatste bedrijf komt de blinde vader achter het bedrog en tijdens een worsteling met zijn teruggekeerde, on waardige zoon, sterft deze aan hartver lamming. En ons blijft slechts de herin nering aan een ploert en aan een bjlnde, die zijn tweede vrouw eindelijk is gaan waarderen. Het boeiend karakterspel, aangekondigd door Cor Hermus, bleef niet achterwege. Kort geleden zagen we de film, die dit onderwerp behandelde. De mogelijkheden om een thriller te maken konden daarin ten volle worden uitgebuit, maar het persoonlijke sprak er niet uit. De toneelgroep „Comedia" bezit een figuur als Ko van Dijk, die van de deserteur een angstaanjagende King-Kong-figuur maakte, 'n vent, die je niet graag in 't donker zou ontmoeten. Zo nu en dan was het alsof de dagen van Louis Bouwmeester waren terug gekeerd en alsofShylock door „The young Vic" te vroeg naar Haarlem was gezonden. Maar wie van sterk spel houdt, krijgt het volle pond, om in de stijl van de koopman te blijven. Jules Verstraete had de moeilijke op gave de blinde vader te spelen.. Het lukte aardig, maar in het derde bedrijf was hij minder geloofwaardig, mede door de tekst, die hij bovendien graag ver vlaamste. Vera Bondam wist een sym pathieke, door angst bijna bezwijkende tweede vrouw voor te stellen en Steye v .n Brandenberg een sympathieke, rus tige dokter. Ellen de Thouars, Joekie Broedelet, Riek Schagen en Ludzer Eringa completeerden het tableau de la troupe in dit spel. waarover een groot deel van het publiek wellicht met be wondering zal spreken, maar dat ge vaarlijk op de rand van een afgesloten toneeltijdperk balanceert. Bloemen gingen samen met een breed applaus. v, W. De stichting Touring Zandvoort is een van de belangrijkste instellingen van Zandvoort want zij behartigt zowel het vreemdelingenverkeer als de zaken van het Zandvoortse circuit. Deze stiching belegde Donderdagavond in „Zomer- iust" te Zandvoort een vergadering van haar begunstigers teneinde wensen en verlangens, maar ook critiek op haar beleid en suggesties dienaangaande te vernemen. De voorzitter van de stichting, burge meeser Van Fenema, gaf daartoe ruim schoots de gelegenheid. De heer DU MEE wilde o.a. plaatselijke excursies. De'VOORZITTER wilde excursies naar de Corodex-fabriek en de Waterleiding duinen overwegen. Deze duinen beslaan een oppervlakte van 3000 HA en worden door plm. 10000 personen per jaar be zocht. Het raadslid VAN DER WERFF meen de dat de ontevredenen buiten de kring van de begunstigers moeten worden gezocht. Spr. oefende critiek uit op de politie die de bezoekers van het circuit het dorp zo snel mogelijk doet verlaten. Deze critiek wees de voorziter met be slistheid af. De politie heeft op race- dagen een zware taak die voortreffelijk wordt verricht. Het publiek zal op Zandvoort blijven ais Zandvoort meer kan bieden, b.v. ruime terrassen met uitzicht op zee. Het raadslid SLEGERS onderscheidt drie taken voor „Touring Zandvoort": het circuit, de bevordering van het vreemdelingenverkeer en het amuse ment en daarvoor wil spr.'elk bestuurs lid verantwoordelijk stellen. Ook wil spr. in het algemeen bestuur meer ver tegenwoordigers van de plaatselijke middenstand. De voorzitter zal deze suggesties overwegen. Uitbreiding van het bestuur acht spr. aantrekkelijk. Laat de begunstigers nog 2 bestuursleden aan wijzen, daarvoor zal binnenkort een nieuwe vergadering worden belegd. Naar aanleiding van vragen van andere be gunstigers deelt. spr. nog mede dat de plaatselijke middenstand de gelegen heid heeft gehad deel te nemen aan de levering van consumpties e.d. op 't cir cuit doch daarvan geen gebruik heeft gamaakt. Op 10 Maart zal de eerste Zaterdagse wedstrijd op het circuit worden gehouden (met standaardmo toren). Spr. zal tot zijn laatste snik blijven strijden tegen de leuze „Zand voort voor de Zandvoorters". Zand voort mag zich niet isoleren. De deu ren moeten open worden gezet. Ook op het gebied van de huisvesting ziet men dit, s'oms te eng. Toon Hermans kan men bijv. Zandvoort niet uitzetten omdat hij geen oorspronkelijke Zandvoorter is! Met de verkeersregeling op wedstrijd dagen heeft „Touring Zandvoort" niets te maken. Dat is zuiver politiewerk en de politie doet het mogelijke om de be langen van de middenstand te dienen. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede dat de verkoop van de loten der stich ting een bevredigend verloop beeft Resultaten Zondag 21 Januari le prijs (f 10): G. Th. Timmermann, Heereweg 409, Lisse, 7 pnt. 2e prjjs (f 7.50): J. Louwkamp, sanato rium Eykengaerde, Westerlaan 15, Aer denhout, 6 pnt. 3e prijs (f 5): J. Nachtegeller, Gasthuis laan 100, Haarlem, 6 pnt. 4e prijs (f 2.50): H. J. van Leeuwen, Weresteinstraat 50, Hillegom, 6 pnt. Vijf inzendingen met 6 pnt. uitgeloot. Met de „Chitral" en de „Ormonde" keren de volgende militairen uit Haar lem en omgeving naar Nederland terug. „Chitral", aankomst Rotterdam 30 Ja nuari 1951: Haarlem. K. E. Grandia, Olmenstr. 29. Heemstede. W. Brouwer, Timorstr. 67. „Ormonde", aankomst Rotterdam, 3 Februari 1951: Haarlem. A. Langeraar, Jelgersmastr. 10, J. Wijker, Diepenbrockstraat 77, H. Sminia. Gen. de la Revstrsat 35, V. H. Smorenberg, Raamvest 35, R. C. Snoek, Sperwerstraat 24, A. Teunissen, Allan- straat 80. H. J. Tolman, Schagchelstraat 37, H. Klarenbeek, Vergierdeweg 150, J. J, Leyenaar, Middenweg 28. Aalsmeer. B. Boerlage, Oosteinde 380, H. P. Lammert, Herenweg 51. Bloemendaal: v. d. Berg, Vogelenzang, Kerkweg 11. Haarlcmmerlicde. S. J Roelofs, Half weg, Oranje Nassaustraat 9. Heemstede. J. H. v. d. Poels, Lombok straat 40, H. Simons. Beethovenlaan 46, B J. Veldhuizen, Timorstraat 35. Er worden op het ogenblik in Am sterdam, Haarlem en elders circulaires rondgestuurd, die een oproep inhouden aan „allen, die in enigerlei vorm aan het verzet deelnamen." De oproep gaat uiv van de zgn. Landelijke Raad van „Verenigd Verzet 19401945" en behelst een uitnodiging tot het bijwonen van conferenties over (d.w.z.: tegen) de herbewapening van West-Duitsland. Deze conferenties zullen worden ge houden op Zaterdag 27 en Zondag 28 Januari, resp. in Krasnapolsky en De Poort van Cleve te Amsterdam. Aan de voet der circulaire komt een formulier voor, waaarop men zich kan aanmelden als belangstellende voor de conferentie en tevens als lid van ..Verenigd Vezet 1940—1945". Teneinde te voorkomen dat niet me nigeen opnieuw het slachtoffer wordt van eigen argeloosheid, wijzen wij er met nadruk op, dat het hier een commu nistische onderneming betreft. De naam der vereniging („Verenigd Verzet") moge al even onverdacht klinken als die der genoemde lokaliteiten, het doel der conferentie doet reeds vermoeden dat hel hier een initiatief der Sovjet-diena ren betreft Ook de Nederlandse Ver eniging van Ex-Politieke Gevangenen wenst nadrukkelijk te waarschuwen zo wel tegen de vereniging „Verenigd Ver zet" als tegen haar jongste initiatief. Advertentie Kreukvrij, in 10 kleuren. zuiver wol, 140 cm breed. Aan onze zaak zijn verbonden prima coupeuses, die Uw japon maken voor Prima coupe. 20.- ALS EXTRA RECLAME: Zuiver zijden Van dit artikel kunnen wij per cliënt ten hoogste 5 meter afgeven, gezien de schaarste van Shantung. Barteljorisstr. 27, b/d Gr. Markt, tel. 11770 Advertentie 10 dagen gaand voor Zolang de voorraad strekt nog ons STERK JONGENSHORLOGE Kienzle fabrikaat van 18.75. Alle artikelen boven de 10. zijn verzekerd tegen VERLIES, DIEFSTAL, BESCHADIGING. GROTE HOUTSTRAAT 49 TELEF. 20049 HAARLEM de kleine zaak met de grootste keuze! Advertentie Leer in korte tijd ,f een andere vreemde taal U keet dK bereiken door d« «««-bluffend eenvoudige en «angename Slap eee boekwinkel binnen, alwaar de aan trekkelijke, geïllustreerde A S S I M I L leerboeken •oor Engels. Frans. Spaans an Duits voor f. 6.90 verkrijgbaar tijn. Een perfecte uitspraak kunt U zich verwerven met behulp van de op de boekjes aansluitende ASSIMIL GRAMOFOONPLATEN Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2