Generaal Opsomer tevreden fricde noorman: - tfUfStecie* KOLENSCHAARSTE NOG ZEER ERNSTIG geneest Laat heb ik IJ bemind I Tui&en neus en (lippen Gancia BEPERKING VAN INVESTERINGEN DOOR GEMEENTEN ZWITSAL ./f Overpeinzingen Vier mensen brachten een gehele strijdmacht in bewegiing „Kabinet-Natsir zal niet aftreden' Verslechtering van de handelsbalans mevr. pennink verloofd Soldaat op wacht door trein gegrepen Dringend beroep op zuinigheid in electriciteitsverbruik Etalageverlichting tot 20.30 uur toegestaan door ETHEL MANNIN Verkeer eist drie doden VRIJDAG 26 JANUARI 1951 PAGINA 3 DE GROTE ALARMOEFENING Ontslag van Assaat niet aanvaard VERM AAKCENTRUM RIJ APELDOORN Gemeentebestuur niet enthousiast Griep ?n MijnharJHe MINISTER LIEFTINCK WENST: Met particuliere secretaris der Koningin Prins Bernhard naar Luxemburg fjueitsaC j BOERENLAND AAN DE DUITSE GRENS W.-Duits parlement wenst accoord met Nederland Geen audiëntie Geen moord te Schaarsbergen Slachtoffer overleden aan hartverlamming Jo Vincent naar Parijs van Snorrebor HUURADVIESCOMMISSIES Vorming verloopt zeer traag De nieuwste auto Al te happig Paspoort Geen huwelijhspompa Begrijpelijke sabotage vermoulh Torino (Van onze speciale verslaggever) ,,De generaal is bezig en IJ mag er niet in," zei een blondgelokte korporaal van het V.H.K. tegen een kolonel en de kolonel kwam er niet in. Niet, dat het tegenwoordig zo is bij het Neder landse leger dat een korporaal, ook al behoort zij tot de gentle sex", een ko lonel heeft te commanderen, maar de ze korporaal behoorde tot de zeer klei ne staf die in het diepste geheim in de grote alarmoefening, welke inmiddels haar einde al weer gevonden heeft, heeft ontworpen, uitgewerkt en georga niseerd en de kolonel behoorde niet tot die staf. Staf is eigenlijk wel een zeer weids woord, want behalve de korporaalse en natuurlijk de Commandant Strijdkrach ten te Velde, de generaal-majoor A. T. C. Opsomer zelf behoorden er nog slechts twee majoors toe. En dit groep je van vier mensen is het geweest, dat uit het hele land 9000 militairen bijeen trommelde en hen in de kortste keren op de oostelijke Veluwe conoentreerde. Want dat is het grote punt geweest, waarom deze alarmoefening werd ge houden: de vraag hoe snel een groot aantal onvoorbereide troepen een be paalde stelling kan innemen op volle dige oorlogssterkte. Geen manoeuvres dus, geen rode en geen blauwe troepen, geen overwinnaars-op-papier en dito verliezers, maar: alarmering, bewape ning en uitrusting, inkwartiering en stellingname, en dat zo snel en zo goed mogelijk. Drie weken geleden was door de vier samenzweerders het tijdstip be paald op 23 Januari, 23 uur. 22 Ja nuari verscheen hei bericht in de kranten dat binnen enige tijd een dergelijke oefening te verwachten was. „Dat zal nog wel een weekje aanlopen," heeft menig commandant gedacht, te meer toen er uit Den Haag zulke verontrustende berichten over regering en legerleiding binnenkwa men. Maar generaal Opsomer oor deelde: Het leger moet te allen tijde paraat zijn en de oefening ging door. Om 23 uur arriveerde bij een aantal marechaussée-commandanten in Ne derland een telegram met de instructie een tevoren bezorgde bepaalde envelop pe te openen. Toen begon het lieve le ven eerst goed. Telefoons rinkelden, maar sommige vastslapende officieren hoorden niets (de eerste organisatiefout, die de generaal op zijn eigen stafkwar tier ontdekte). Ordonnansen schoten op hun motoren door de nacht. Voor het alarmeren van generaal Opsomers (on wetende) stafofficieren, die buiten Den Haag woonden, werd de gemeentepoli tie ingeschakeld. In vele kazernes blies de hoornblazer niet de taptoe maar het alarmsignaal. Slaapdronken rolden de manschappen uit bed; luid protesterend werden de mannen met avondpermissie Uit bioscopen en theaters gehaald. Aantreden met volledige Sevechtsbe- pakking. Scherpe munitie wordt uitge reikt. Noodrantsoenen levensmiddelen verdeeld. Huzaren vullen hun pantser wagens met munitie. Artilleristen sjorren hun kanonnen achter de auto's. Dan. wachten, wachten, wachten tot het twee de alarmsein komt: op mars. Doch ein delijk, om 7 uur in de morgen van de 24e Januari komt het bevel af. De twee de enveloppe wordt geopend. In vele plaatsen klimmen de troepen in de wagens. In Roermond, Tilburg, Deventer en Assen staan extra tremen klaar daags tevoren bij de N.S. be sproken „voor enige kleine troepenver plaatsingen." Hier en daar marcheert de troep af. Maar overal zijn de jeeps met de kwartiermakers vooruitgegaan om in overleg met de gemeentebesturen de burgemeesters waren tevoren wèl op het feit, niet op het tijdstip voorbe reid onderdak te vinden. In scholen en stallen op stro of ingekwartierd bij particulieren. 4000 man in de uitgestrek te gemeente Apeldoorn; 1200 in Arnhem. Om acht uur 's morgens, een uur na het tweede alarm, is de volledige staf van generaal Opsomer in Apeldoorn bijeen In de vroege morgenuren landen de ter beschikking gestelde artillerie-verken ningsvliegtuigen op hun „strip"; het al lerlangzaamste onderdeel, dat eerst om 11 uur afmarcheerde en toen nog een lange mars voor de boeg had, was Woensdagmiddag om 5 uur ter plaatse. Over dat ene onderdeel is de generaal dan ook niet zo best tevreden en een extra oefeningetje zal het in de toekomst wel te wachten staan, maar overigens wil de Commandant Strijdkrachten te Velde gerust van zijn tevredenheid ge tuigen. De C.S.V, heeft geen hoge verwach tingen van deze oefening gehad, maar in grote lijnen zijn die verwachtingen ver overtroffen. De tekortkomingen wa ren talrijk, maar zy betroffen steeds details en vormden zodoende een goede les. De grootste moeilijkheden hebben zich wel voorgedaan bij de vorming van staven. Dit zijn immers lichamen, die in vredestijd nauwelijks bestaan, zodat voor de oorlogsorganisatie het personeel hiervoor overal vandaan moet komen. Deze oefeningen zullen zeker her haald worden, b.v. na Juli, wanneer de lichting 1950—11 haar opleiding heeft voltooid. De generaal is dus tevreden, maar wat denken de mannen er zelf van? „Wai kanker'n aoltaid", zegt een Twentenaar van het artillerie-regiment Prins Maurits, terwijl hij apenootjes uit zijn patroontas eet. Dan zijn wij volkomen overtuigd: De oefening is geslaagd. Na een gespannen zitting van het In donesische kabinet heeft Natsir Donder dagavond medegedeeld, dat zijn kabinet niet zal aftreden en het ontslag van Assaat, minister van Binnenlandse Za ken, niet aanvaardt. Dit betekent dat het kabinet-Natsir van plan is het hoofd te bieden aan de oppositie die aandringt op aftreden of minstens op wijzigingen in het kabinet en dat het voorbij ziet aan de motie van afkeuring. Daarentegen is aan Aneta medege deeld, dat Hatsir na de terugkeer van Sukarno uit de Philippijnen zijn man daat ter beschikking zal stellen. Sprekend over de kabinetscrisis xn Nederland, zei de vice-voorzitter van het Indonesische parlement, Tambunan, Don derdag tot U. P., dat de kwestie Nieuw- Guinea thans verder van een oplossing verwijderd is, aangezien het volgende kabinet naar zijn mening vermoedelijk een meer conservatief karakter zou dra gen. (Van onze correspondent) Ten aanzien van het grote vermaak- centrum, dat een Utrechtse combinatie op de terreinen van het natuurbad Malkenschoten tussen Apeldoorn en Beekbergen aan de Arnhemseweg wil stichten en dat zij een internationale allure wil verlenen, heeft het gemeen tebestuur van Apeldoorn te kennen ge geven moeilijk zijn goedkeuring aan de zeer moderne opzet te zullen kunnen verlenen. Advertentie weggeweest Terug van (Van een bijzondere medewerker) Bij het hoogtepunt van de spanning in regeringskringen, die culmineerden in het aftreden van de regering, was minister Lieftinck niet in Den Haag aanwezig. Onze minister van Financiën sprak op dat moment iri Utrecht voor een uitgebreide schare van commissa rissen van de Koningin, leden van Ge deputeerde Staten en burgemeesters, voor welk uitgelezen gezelschap onze minister een uiteenzetting gaf van de toestand van de staatsfinanciën. De minister heeft op de gemeentebe sturen een dringend beroep gedaan hun medewerking te willen verlenen om tot een vermindering van investeringen in de overheidssector te geraken. Z. Exc. riep de aanwezigen op tot een min of meer verplicht ter hulp komen bH het herstel van ons monetair even wicht. Want over het Pas afgesloten jaar 1950 gaat het niet meer of minder dan om een te',, rt van 1.2 milliard gulden op Onze betalingsbalans en een stijging van 'nvestering tot 5.7 milliard. Wat heeft eigenlijk meegewerkt aan het neerhalen van onze betalingsbalans'' Haar is de „vlucht in goederen", toen net conflict in Korea uitbrak: maar be langrijker zijn de volgende drie funda mentele veranderingen: De prijzen van invoergoederen ste gen met ongeveer hetzelfde percentage van tien als de uitvoerprijzen daalden; de liberalisatie in het handelsver keer met het buitenland werd sterk Uitgebreid, met als gevolg een vrije stroom van buitenlandse goederen naar ons land: De particuliere secretaris van H. M. rïï ^uuiug'n, W. J. Baron van Heecke- jut van Moiecaten, heeft zich verloofd *Vet mevr. M. A. Pennink, de verzorg- zal* van <*e prinsesjes. Het huwelijk elote ®rm°edelyk in Maart a.s. worden ge- p ®et ligt in de verwachting, dat mevr. fi.«illn binnen afzienbare tijd haar leg£ne 013 "aleis Soestdijk zal neer- vliejrtifie B®rnhard Is Donderdag per Waar hfi SS r. Luxemburg vertrokken, van de sr„L t,erdag de gast zal zijn Dernhlrd °^h®rt0Selijke familie. Prins iachtparty deeinem^emburg aan 6611 in het kader van internationale hulpverlening werd onze militaire inspanning zeer vergroot, vooral om dat wij militaire goederen bij voor keur van elders moeten betrekken. Dit alles heeft meegewerkt aan het grote tekort op onze betalingsbalans, een bedrag, dat weliswaar zo groot is als hetgeen ons land in 1950 heeft ont vangen aan Marshall-hulp, maar dat toch de vraag naar heroriëntering doet rijzen. Als men verder weet, dat de investe ringen in bet vorige jaar met ruim 1 milliard zijn gestegen tot 5,77 milliard, kan worden vastgesteld, dat 22 procent van ons nationale inkomen aan investe ringen is besteed. Dat is natuurlijk bui tengewoon hoog! Gaan nu al die Investeringen zo door, dan worden ernstige moeilijkheden ver wacht in verhand met het monetaire evenwicht in het pas begonnen jaar. De lagere publieke lichamen zullen moeten overgaan tot zelfbeperking. Een te vormen commissie van advies zal na gaan, welke investeringen nodig zijn en welke niet. Investering bij Woningbouw zal volgens de minister worden „gekne pen"; bij vitale energiebedrijven kan van beperking niet zo zeer sprake zijn. (Van onze correspondent) Bij de alarmoefening van de Konink lijke Landmacht, die in het Oosten van het land is gehouden, is een in Deventer op post staande militair van het Oranje Gelderland-regiment uit Eefde door een dieseltrein gegrepen en van een viaduct geworpen. De jongen kwam daar op de straatstenen van de verkeersweg naar Zwolle terecht na een val van minstens vijf meter te hebben gemaakt. Hij werd met zware kneuzingen en verwondingen opgenomen en moest naar het zieken huis vervoerd worden ter verdere be handeling. Hoewel men zich niet uitlaat over de aard van de verwondingen, mag men aannemen, dat er geen levensge vaar bestaat. De ongelukkige en nog goed afgelopen val moet te wijten zijn aan de omstandigheid, dat de diesel het uitstekende geweer van de schildwacht heeft gegrepen. De man, die op het stadsviaduct bewakingsdiensten vervul de, moet toen zijn evenwicht verloren hebben. g. „Wonderlijk," zegt Eric aarzelend. Hij weet niet goed wat hij van het verhaal denken moet. Misschien is het mannetje zonder zijn ezel vertrokken?" werpt htj op. 'Uitgesloten," aantwoordt de ridder beslist. „Wanneer de valbrug opgehaald is, kan niemand het kasteel verlaten. Ik zelf was om persoonlijke redenen uit de veren, vóór de brug neer was, dus Maar," onderbreekt Vagen zichzelf, op iets luidere toon. „misschien kan heer Olaf u meer inlichtingen verschaffen?" Ridder Olaf wendt Eric zich tot zijn gastheer. Doch de vraag besterft hem. op'de lippen. Het gezicht van de oude leenman staat strak en bleek. Diepe rimpels hebben zich in zijn voorhoofd gegroefd en in zijn ogen gloeit een heimelijke angst. Even maar kijkt de oude Olaf zijn vorst met een gejaagde, zenuwachtige blik. aan, dan wendt hij het gelaat af, als om zijn gevoelens te verbergen. ,jleer Olaf," herhaalt Eric, terwijl een plotselinge argwaan hem besluipt. „Wat We<lk9weet niets, niets, mijn vorst. Ik kan u helaas niet meer vertellen over dit geval dan ridder Vagen!" klinkt zijn schorre stem. Eric zwijgt en met een gevoel van opluchting hoort Jiu het opheffen der tafel aao'n°ziTn Slaapvertrek zal hij rustig over alles kunnen nadenken. Olaf, die zichzelf weer volkomen meester is, begeleidt de koning naar zijn kamer en ridder Vagen voegt zich bij hen. Met geen woord rept Eric meer over de mysterieuze verdwijning van de kleine man. noch over Olafs vreemd gedrag. Alleen ridder Vagen maakt hierop een kleine toespeling wanneer zij het gastverblijf bereikt hebben Heer koning," zegt hij met een sierlijke buiging. „Ik bid, dat de duistere mach ten die dit slot omgeven, u niet eenzelfde lot beschoren hebben als dat van de kleine dwerg. En" iaat hij er met een glimlach op volgen, „moge de slaap uw donkere gedachten verdrijven." De Mijnindustrieraad besprak Don derdag de vraag, welke maatregelen op het gebied van de arbeidstijd in het mijnbedrijf kunnen worden getroffen om het nijpende tekort aan industrieko len, als gevolg van het uitblijven van de verwachte kolenimport, zoveel mo gelijk op te heffen. De raad nam ken nis van de bereidheid van alle in de Mijnindustrieraad vertegenwoordigde groeperingen om aan de verwezenlij king van doeltreffende maatregelen me de te werken. Gesteld voor de keuze om tot verhoging van de kolenproduc- tie te geraken, hetzij door verlenging van de Zaterdagse arbeidstijd, hetzij door Zondagsarbeid, zulks gedurende een korte periode, heeft de meerderheid van de werknemersorganisaties zich uitgesproken voor tijdelijke verlenging van de arbeidstijd op Zaterdag. De Mijnindustrieraad sprak zich uit voor een tijdelijke verlenging van de Zaterdagse arbeidstijd op grond van de overweging, dat deze maatregel wat de noodzakelijke verhoging van de ko- lenproductie betreft, het meest doel treffend zal zijn en bovendien de aan Zondagsarbeid verbonden bezwaren van godsdienstige, sociale en practi- sche aard vermijdt. Bij verordening heeft de Raad derhal ve bepaald, dat op de Zaterdagen 27 Januari 10—17 en 24 Februari, 3—10—17 en 31 Maart en 7 en 14 April 1951 twee uur langer dan normaal wordt gewerkt door de ondergrondse ochtend- en mid- dagdienst en door de bovengrondse ar beiders. voor zover deze laatsten in ver band met de ondergrondse arbeidstijd eveneens langer moeten werken. Na Zaterdag zullen de maatregelen tot beperking van het electriciteitsverbruik tijdens de piekuren niet meer van kracht zijn Geconstateerd kan worden, zo ver nemen wij van het ministerie van Eco nomische Zaken, dat deze maatregelen in het algemeen tot het beoogde doeJ hebben geleid. Teneinde ook nu tot een zo groot mo gelijke bezuiniging op het kolenverbruik der electrische centrales te geraken, zullen met ingang van 28 Januari a.s. de volgende bepalingen van kracht wor den: Etalageverlichting zal voorlopig uit sluitend zijn toegestaan tussen zons ondergang en 20.30 uur. Dit houdt in, dat de étalageverlichting gedurende de hiervoor belangrijkste uren kan worden ontstoken. Het verbod van lichtreclame en buitenverlichting zal voorlopig moe- Advertentie ten blijven gehandhaafd in afwachting van voldoende zekerheid met betrekking tot de toekomstige kolenpositie. De minister van Economische Zaken doet een ernstig beroep op de huishoudelijke verbruikers en het bedrijfsleven zich tot het uiterste in te spannen om het electriciteitsver bruik te beperken en op deze wijze een bijdrage tot besparing van het kolenverbruik te leveren. Het is noodzakelijk op het huishoudelijk verbruik van electriciteit een bespa ring van ten minste 20 pet. te berei ken. Hiertoe moet b.v het branden van ieder overtollig lichtpunt en het gebruik van electrische kachels ge heel worden vermeden. De particu liere verbruikers kunnen op deze wijze in belangrijke mate meewer ken om de electriciteitslevering aan industrie en huishouding ongestoord voortgang te doen vinden. In aansluiting op het bovenstaande wordt er op gewezen, dat ook het kolen verbruik der gasfabrieken omlaag wordt gebracht. Dit betekent, dat ook voor het huishoudelijk gasverbruik 20 pet. be sparing dient te worden bereikt, wil men verdere maatregelen voorkomen. Advertentie •Het West-Duitse parlement heeft de regering in Bonn verzocht met de Ne derlandse regering te gaan onderhande len over het betwiste boerenland langs de Duits-Nederlandse grens, aldus meldt A. P. In de betrokken motie werd de rege ring verzocht te trachten het accoord van 1916, waarbij het de Duitsers toe gestaan werd hun land aan de Neder- londse zijde van de grens te bewerken, nieuw leven in te blazen. Het zou hier gaan om gedeelten van Duitse boeren bedrijven aan de Nederlandse zijde van de grens, die na de oorlog door de Ne derlanders in de vorm van herstelbeta lingen in beslag genomen zijn. De voorzitter drong er bij de regering op aan haar invloed aan te wenden ten behoeve van de vele kleine boeren, die door het verlies van hun land verarmd zijn. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal op Woensdag 31 Januari a.s. geen audiëntie verlenen. Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 19) Ze zei, wanhopig: „O, Francis, is het niet afschuwelijk we waren vroeger nooit zo. Ik bedoel, als we elkander te genwoordig ontmoeten, schijnen we ru zie te moeten maken, is het niet in Pa rijs dan thuis. Wat is er toch met ons aan de hand?" „De kwestie is, dat je zo'n vervloekt eigengereid klein nest bent geworden. Ofwel ik ben niet ernstig genoeg als schrijver, ofwel er deugd iets niet aan mijn moraal." Haar ogen vulden zich met tranen. „Het spijt me," zei ze hulpeloos. Ze zou willen roepen: „Maar begrijp je het dan niet? Het is alleen omdat ik zo van je houd!" Maar zij kon dat niet zeggen; misschien dat het nog eens zou kunnen, maar in de laatste jaren was hij te ver van haar af geraakt. Hij zag de tranen in haar ogen en om dat hij ze niet kon verdragen en dit niet wilde zeggen, zei hij geprikkeld: „Als je maar niet altijd probeerde me te bemoe deren zou het veel beter gaan! Haal een regenjas en laten we gaan wandelen in die verdomde regen het heeft geen zin om te wachten tot het droog is." Haar gelaat verhelderde onmiddellijk. Toen hij de deur voor haar open hield boog hij zich plotseling over haar heen en kuste haar op het voorhoofd. „Je bent een kleine dwaas," zei hij. Cathryn's expositie van schilderijen in tempera het volgende voorjaar trok zeer de aandacht; er werden kolommen vol over haar geschreven, waarin zij werd voorgesteld als een veelbelovende jonge pionierster, die een lang verwaarloosde techniek wilde doen herleven. Het op vallende in haar schilderijen was hun zuiverheid, meende Francis, die, staande in het midden van de zaal, voor een laat ste maal de rangschikking der schilde rijen in ogenschouw nam; hij vond ze koel zonder koud te zijn; hun zuiverheid bestond niet alleen in de kleuren zeer heldere blauwen en een gedurfd aan wenden van vermiljoen en een delicaat gebruik van goudblad ook niet in de krachtige, heldere lichtval, maar in de vergeestelijking der onderwerpen. Het was een uitvloeisel van haar persoonlijk heid, overwoog hij; een soort van kuis heid die oneindig ver verwijderd is van frigiditeit, een gepassionneerde kuisheid. In zijn techniek verried haar werk de nauwlettende aandacht voor het detail der Italiaanse Primitieven de ragfijne lijn van een gouddraad in een brocaat, de zorgvuldige en tedere tekening van ieder afzonderlijk blaadje van een rozen- kelk. Toch was het niet peuterig, geen J copieerzucht. het was vol van een zui vere beeldende kracht. „Het kind heeft genie," zei Francis zacht tot Sue, toen zij van een gevoelvol en met fijn penseel geschilderd schilde rijtje van een zijkapel van St. Sulpice liepen naar een groot portret van Lady Sable; het fijnbesneden gelaat met de grijze haren tegen een perspectief van een der lanen in de tuinen van het Lu xembourg, uitvloeiend in enkel licht. Sue boog zich naar voren om van dichtbij de schildering te bestuderen van een rode en gouden gazen sjaal, gedrapeerd om de blote schouders van het model. „Dat bladgoud!" zei ze. „Waar heeft het kind het vandaan? Zij mag heel wat van Anna Kallinova geleerd hebben, maar dit toch zeker niet." Er was een zweem van jalouzie in haar stem; zij had voor Anna geen sympathie en zij wist, dat Cathryn veel van haar geleerd had en niets van de bekende Sue Lester. „Zij heeft dat te pakken gekregen," vertelde Francis haar, „door haar avon den door te brengen met Cennini's hand boek te bestuderen, bij het licht van een kaars op haar zolderkamer. Cennini heeft nooit een consciëntieuzer leerling gehad, dat kan ik je wel verzekeren! Hier is haar portret van jou ik had het nog niet gezien. Zij heeft een Ma donna a la Leonardo van je gemaakt Hij draaide zich om en bezag Sue kri tisch. „Ik vind nu eigenlijk ook dat je er op lijkt." x Zij lachte verlegen. „Zij probeert al haar modellen te vergeestelijken. Kijk maar eens naar dit portret van jou. Je lijkt hier meer op je naamgenoot van Assisië dan ik voor mogelijk had gehou den." „Wat wil je zeggen, dat ik geen ver geestelijkt gezicht heb?" „Neen." „Werkelijk niet?" Hij was geamuseerd. „En ik dacht nog wel, dat ik zulke ge voelige trekken had." „Gevoelig, maar niet geestelijk. Jouw gelaat is zuiver aards. Wanneer ik je schilderde zou dat heel anders zijn dan Cathryn je geschilderd heeft. Ze ideali seerde je schilderde je in een illusie of zoals ze graag wilde dat je zou zijn. Ik zou je schilderen zoals je bent." „Ken je me werkelijk zo goed?" „Goed niet, maar toch beter dan Ca thryn. Ik heb je gezien zoals zij je nooit gezien heeft. Ik heb je dronken gezien en ik zag je toen je Merrilee Browne vertelde dat je graag eens haar haren als een mantel om haar heen zou zien." Hij lachte, maar niet langer geamu seerd. „Misschien ziet Cathryn me zoals jij me nooit hebt gezien bijvoorbeeld bij het bergbeklimmen, aan het andere ein de van het touw of bij het luisteren naar Bach's Matthaus-Passion. Een mens heeft nog andere momenten dan aan bars of in de armen van de Merrilee Brownes. Hij was dus ergens kwetsbaar, dacht zij. Zij verbaasde zich over de kracht van haar verlangen om hem te kwetsen. Zij onderdrukte een schamper gezegde en glimlachte hem toe. „Het spijt me," zei ze, maar hij luis terde al niet meer. Hij stond gebogen om een klein schilderij van dichtbij te be studeren. „Kijk dit eens," zei hij, en er was een klank in zijn stem, die haar dwong hem aan te kijken. Hij was zichtbaar ver baasd, doch het was meer dan dat; er was bijna afgrijzen in zijn blik. (Wordt vervolgd) Geamuseerd kijkt Eric de kleine edelman aan. Diens hoofse manieren prikkelen zijn gevoel voor humor. „Geen angst," antwoordt hij vriendelijk. „Duistere machten bestaan slechts voor hen, die er in geloven." „Zeer juist, heer koning!" gromt de oude Olaf, „en zij die er in geloven, handelen er naar!!!" De blikken, die de grijze burchtheer bij deze woorden ridder Vagen toewerpt, ontgaan Eric niet. Met een kort lachje neemt Vagen afscheid; en als ook niet lang daarna Olaf vertrokken is, blijft onze held, ten prooi aan allerlei gedachten, achter. De warme, stofferige sfeer in het slaapvertrek hindert Eric, gewoon als hij is aan het leven in de vrije natuur. Hij opent de deuren, die toegang geven tot de verdedigingsgang en snuift met welbehagen de koele, heldere nachtlucht in. Het is volle maan... In gedachten verzonken stapt Eric op de gaanderij en laat zijn blikken over het sprookjesachtige landschap varen. Eensklaps wordt zijn aandacht gevestigd op een bewegende schaduw tussen de bomen. En even later ontwaren zijn scherpe ogen een eenzame ruiter die in gestrekte draf het slot nadert. De onbekende, scherp afge tekend in het heldere maanlicht, steekt nu de kleine weide over. Onwillekeurig volgt Eric hem met de ogen. En opeens slaakt hij een zachte kreet van verwondering. De ruiter is verdwenen, als ware hij door de aarde verzwolgen! Ongelovig monstert onze held de omgeving. Vergist hv zich? Was het geichts- bedroa" Er is inderdaad niets, geen levende ziel in de omtrek te bespeuren. Ja, toch wel uit het woud treden twee gestalten te voorschijn. Ditmaal is het geen gezichts bedrog Scherp houdt de Noorman de twee donkere figuurtjes m het oog. Dan stokt de adem hem in de keel. Ook deze twee gestalten zijn plotseling verdwenen, op even onnaspeurlijke wijze en op dezelfde plaats als zoeven de geheimzinnige ruiter. Het mysterie van Schaarsbergen, zo als de Arnhemse bevolking het drama noemt, dat zich op 23 Mei van het vorig jaar in de bossen van Schaarsbergen bij Arnhem afspeelde, is opgelost. Wij vernemen van de zijde van de justitie hierover het volgende: 23 Mei van het vorig jaar werd in de bossen van Schaarsbergen bij Arnhem het 17- jarige meisje Betsie van Galen dood aangetroffen, terwijl sporen van wurging aan haar hals een vermoeden van mis drijf deden rijzen. De Arnhemse justitie en de recherche stelden een uitvoerig onderzoek in, dat eerst dezer dagen met een goed resultaat werd beloond. Inmiddels was al vast komen te staan, dat het meisje niet door moord, maar door een hartverlamming om het leven was gekomen. Een 17-jarige jongeman was destijds bij deze gebeurtenis betrok ken. Hij heeft nu een volledige beken tenis voor de justitie afgelegd, die thans nog onderzoekt in hoeverre hij schuldig is aan geweldpleging. Er is dus geen moord gebeurd Donderdagavond reed de 21-jarige J. Bron uit Wateringen met zijn motorrij tuig komende uit de richting Rijswijk op de provinciale weg te Wateringen tegen 'n onverlichte bakfiets. Hij werd met zijn motor tegen de grond geslin gerd, waarbij hij een gebroken been en oen zware hersenschudding opliep. In het ziekenhuis, waarheen hij werd ver voerd. is hij 's nachts aan zijn verwon dingen overleden. Op de Weteringschans te Amsterdam is Donderdagmorgen een 68-jarige wiel rijder onder het achterwiel van een vrachtwagen terecht gekomen en aan zijn verwondingen vrijwel onmiddellijk overleden. De man reed toen het ver keerslicht op groen sprong gelijk met de wagen op en viel op het moment dat de wagen hem bijna gepasseerd was van zijn fiets De 23-jarige W. J. Négeman uit Huis- sen (Betuwe) is Donderdagmiddag -e Zaandam met zijn vrachtwagen in_een sloot gereden en bekneld geraakt. Toen na een uur het portier kon worden ge opend. bleek hii te zijn overleden. Jo Vincent is uitgenodigd mede te werken aan een uitvoering van de Matthaeus Passion op Vrijdag 2 Febru ari in het Palais de Chaillot te Parijs. Aan deze uitvoering werkt mede het koor van de Eglise St. Guillaume uit Straatsburg onder leiding van F. Münch. Ti—wwiHnmmiiHiinMHw»iinm»mniiiniininmiimMMg „Die minister s'Jacob heeft Kruis wel heel erg ongemanierd d'r uit ge schopt," zei Snorrebor met een lichte verontwaardiging in z"n schorre stem. „En dat nog wel, terwijl hij zelf al zo goed als buiten de deur van z'n de partement stond. Nu ligt hij zelf op de keien." „Ja, wat gij niet wilt, dat u ge schiedt, doe dat ook aan een ander niet," citeerde ik plechtig, „Maar het ergste is nog," vervolgde Snorrebor, „dat s'Jacob op de valreep kolonel Hasselman als Kruis' opvolger heeft voorgedragen. De houding en de activiteit van Hasselman onder de oorlog mogen dan al geen aanleiding tot disciplinaire maatregelen tegen hem hebben opgeleverd, in brede kringen van de hogere legerleiding lust men hem niet, zodat er weinig kans is op de zo noodzakelijke samen werking met hem, terwijl de nieuwe regering hem zal hebben te aanvaar den als een onafwijsbaar erfstuk. Maar het is tegenwoordig zo, dat bedenke lijke gedragingen van oud-illegalen zwaarder wegen dan bedenkelijke ge dragingen van mensen, op wier hou ding onder de oorlog wel een en ander te zeggen valt. Dat zie je ook weer aan de heisa rondom Paul van Kempen." „Het schijnt erg moeilijk te zijn om barmhartigheid met rechtvaardigheid te combineren," merkte ik op. „Inderdaad, die kunst verstaat God alleen volkomen," bevestigde Snorre bor. (Eigen bericht) Volgens de nieuwe Huurwet, die op 1 Januari j.L in werking is getreden, moet in het gebied van ieder Kanton gerecht een huuradviescommissie wor de geïnstalleerd, waaraan in eerste instantie eventuele geschillen omtrent de huurprijs moeten worden voorge legd. Ofschoon uit de toevloed van brieven in Den Haag schijnen reeds meer dan duizend gevallen te zijn voor gelegd blijkt, dat voor deze commissie niet weinig werk is weggelegd, verloopt de vorming ervan tot dusver uiterst traag. Van de zestig commissies, die in totaal gevormd moeten worden zijn er tot dusver nog geen tien gereed geko men. Door de minister zijn inmiddels elf secretarissen benoemd. General Motors is bezig een nieuwe proef-auto te bouwen, die „le sabre" (de sabel) zal heten en waarbij enkele futuristische ideeën zullen worden toe gepast. Het zal een laag, glanzend sport- model zijn met gerekte lijnen, die hem het uiterlijk zullen geven van „de wa gen der toekomst" en zullen doen den ken aan een straalvliegtuig. Bij de bouw zal gebruik worden gemaakt van mag nesium- en aluminiumlegeringen. De motor zal een experimentele V-8-motor zijn met dubbele brandstoftoevoer, waardoor het mogelijk wordt bij be paalde snelheden brandstof van ver hoogd gehalte toe te voeren. Met be hulp van een compressor zal de motor meer dan 300 P.K. kunnen ontwikkelen. De wagen zal 1350 kg. wegen, electrisch verwarmde zittingen, een electrische zittingversteller en een electrisch te openen kap hebben. Staat de wagen open geparkeerd en begint het te rege nen, dan zullen, wannéér de regen op een „gevoelige plek tussen d* zittingen" valt, de kap en de ramen automatisch zichzelf sluiten. Er zijn zelfs hydrauli sche wagenlichters op elk wiel aange bracht, waardoor de chauffeur de wa gen bij bandenpech van zijn plaats af zal kunnen opvijzelen. De maximum snelheid en de prjjs zijn nog niet be kend, maar die zullen allebei wel om van dood te vallen zijn. De 24-jarige Nederlandse zeeman Dick Donkers wilde met alle geweid dienst nemen bij de Amerikaanse strijd krachten. Op het garnizoensbureau in San Francisco werd hjj echter gear resteerd wegens het onbevoegd dragen van een oud-model uniform van de Amerikaanse luchtmacht. Hij vertelde, dat hij in hetzelfde uniform naar een recrutei'ingsbureau was gegaan, maar dat men hem daar niet had aangeno men, omdat hij een vreemdeling was. Daarom probeerde hij thans met een vliegtuig mee naar Dallas te komen om daar een voormalig Amerikaans offi cier op te scharrelen, die hij in Neder land als tolk had leren kennen. Hoe die officier precies heette, wist hij niet, maar het moest iets zijn van Anderson of Patterson. Die zou hem zeker wel de Amerikaanse dienst kunnen binnen loodsen. Een jaar geleden was Donkers in New York van een schip gedrost, had zich tot Texas er door gewerkt, had tweemaal tevergeefs geprobeerd dienst te nemen, was naar Los Angeles ge gaan, waar hij het uniform had gekocht compleet met sergeantsstrepen en on derscheidingstekenen. Ook bij het land leger en bij de marine had hij al het hoofd gestoten Hij werd naar de ge vangenis gebracht in afwachting van zijn verschijnen voor de rechter. De in Zwitserland geboren Harold Kleeb verloor zijn paspoort en zijn iden titeitspapieren. Hij probeerde van Fran se, Italiaanse, Zwitserse, Luxemburgse en Amerikaanse ambtenaren "een pas poort te krijgen, maar kwam in Franse en Italiaanse gevangenissen terecht. Ten slotte kreeg hij een Duits paspoort En dan te bedenken, dat Kleeb beweert recht te hebben op de Argentijnse natio naliteit. De aartsbisschop Alberto Tavella in Argentinië heeft met ingang van 26 Maart a.s. in zijn. diocees Salta het dra gen van de traditionele dure trouwkle- ding voor kerkelijke huwelijksinzegenin gen verboden. Mgr. Tavella zei, dat de kosten van een dergelijke kleding veel te hoog waren en adviseerde, dat vooral de bruid voortaan eenvoudig gekleed zou zijn. De ontvanger der belastingen in Pe- kin in Amerika kwam 's morgens tot de ontdekking, dat alle knoppen van de deuren van zijn bureau waren verdwe nen. Het duurde twee uur, voordat hij zijn achterstand kon gaan inhalen. Bij ons hebben de ontvangers een ietwat grotere (stand dan twee uren Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3