EVEN" VANUIT INDONESIË OVER NEDERLAND NAAR AUSTRALIË IMORGEN STEMMING OVER RESOLUTIE VAN AMERIKA? Chinezen over het gehele front teruggetrokken Meeste W.-Europese landen naar verwachting voorstander er van Chinezen uit Tibet? Havenstad Inchon gebombardeerd DE MALVERSATIES BIJ JONGERIUS PAGINA 5 VRIJDAG 26 JANUARI 1951 EMIGREREN IN 6 HOOFDSTUKKEN EN 36 PARAGRAFEN Alg. Handelsblad Het Parool De Maasbode Trouw Hoofdstuk IV Tegen Kou Die Vastzit Bestrijdt hardnekkige kou van twee kanten tegelijk VERVOLGING VAN POOLSE BISSCHOP EISEN VOOR RECRUTEN IN DE V.S. VERLAAGD Eisenhower op IJsland HET ONTSLAG VAN GEN. KRULS Reactie heeft zich nog niet in ontslagaanvragen geuit strijdkrachten ontruimd. Volgens frontberichten wordt een gro te Noord-Koreaanse eenheid, die Woens dag ten zuid-westen van Jongwol is om singeld, thans door een divisie der ver bondenen „zwaar gehavend". Jongwol ltgt in de oostelijke frontsector, vijftig kilometer ten zuid-oosten van het thans door de verbondenen heroverde Wonju. Een oorlogscorrespondent van Reuter bij het achtste Amerikaanse leger in Korea meldt Donderdag dat patrouilles der verbondenen in de afgelopen 24 uur een gebied ter breedte van ruim 110 km hebben doorkruist, waarbij zij over afstan den van vijftien tot veertig kilome ter in door de communisten bezet grondgebied zijn gedrongen, zonder veel tegenstand te ontmoeten. De communistische strijdkrachten, die over de gehele breedte van de westelij ke en centrale fronten zijn teruggetrok ken, blijven weinig of niet reageren op het agressieve patrouilleren der ver bondenen.. Een zwaar bewapende geal lieerde patrouille, waarbij zich ook pant serwagens bevonden, is Woensdag tot op vijftien kilometer ten Noorden van het zwart-geblakerde en met de grond ge lijk gemaakte Wonju doorgedrongen; van hieruit werd opgerukt naar Hung- song, waar een bataljon en een compag nie der communisten, die zich op mars bevonden, uiteen werden geslagen. De overblijfselen van deze communistische troepen trokken zich in noordelijke richting terug. Op de vooravond van zijn 71ste ver jaardag heeft gen. MacArthur Donder dag de Koreaanse campagne besproken. De vijand zal een punt bereiken, waar hij niet meer uitgeruste troepen aan het front kan brengen en dat zal een kwaad ding voor hem zijn, zo zeide hij. Ergens in het zuiden zullen wij de Chinezen een lelijke bloedneus bezor gen. Donderdag hebben de troepen van de V.N. geen spoor van Chinese of Noord- Koreaanse hoofdmachten binnen 80 kilo meter van hun defensielinies aangetrof fen. De geruchten nemen toe, dat de Chinezen hun legers even ten zuiden van de 38ste breedtegraad hebben doen balt houden om politieke onderhande lingen te beginnen of zelfs een gedeelte van hun beste troepen geheel uit Korea hebben teruggetrokken. Noord-Koreaanse troepen worden voor patrouillewerk ingezet. Marine-eenheden van de V.N. hebben de haven en stad Inchon aan de west kust van Korea gebombardeerd. Er zija geen bijzonderheden over enige onder steunende actie te land. Aan de operatie namen Canadese en andere oorlogssche pen van het Britse Gemenebest deel. Op 9 September van het vorig jaar begon de grootscheepse landing van ge allieerde troepen bij Inchon, die ten doel had het Noord-Koreaanse offensief te doen ineenstorten. Op 4 Januari van dit jaar werd de haven, 30 km. ten westen van Seoul, door de verbonden even voor gek laten lopen (cm hem dwars te zitten?). En wilt u nu weten wat deze ambte- narengrap de Staat gekost heeft? Hier volgt een schatting^ De familie X, die uit zes personen be staat, verbleef al die tijd, zonder midde len van bestaan, in een kamp voor ge- repatrieerden en leefde op kosten van de Dienst Maatschappelijke Zorg. Over 7 maanden bedraden de kosten: f 5.512,50. De staat betaalde de pass",ge van uit In donesië naar Nederland: ongeveer f 590" De Staat betaalt ook het vervoer van Nederland naar Australië: f 5209. Dit is samen een kleine f 16.000. Voeg hier nog bij het werk van al die ambte naren, dat ook een aardige duit kost; de portokosten, de telefoonkosten, de kos ten van keuringen enz. enz. dit is al lemaal moeilijk na te gaan en men komt dan wel aan zo'n kleine f 20.000. Men dient zich dan tenslotte nog te realiseren, dat dit alles vermoedelijk valt buiten de werkingssfeer van de Re kenkamer, daar geen enkele ambtenaar onregelmatigheden gepleegd heeft! Bij de opening van de jongste zitting van het Zuid-'Afrikaanse parlement in Kaap stad, is dit jaar afgezien van het gemotoriseerde escorte voor de Gouverneur-Gene raal en heeft men de traditie van een bereden wacht in ere hersteld. De wacht van de bereden politie voor het Parlementshuis in Kaapstad. Advertentie ging voor een minderheid op de loop. Wij betreuren dat in zoverre de min derheid geen meerderheid was. Want indien er een meerderheid tegen het kabinet zou zijn geweest, dan zou dat betekenen, dat de Nederlandse parle mentaire democratie voor de noodza kelijke zelfreiniging zelf zou zorgen. En de enige meerderheid die er is de combinatie K.V.P.P.v.d.A. is innerlijk sterk verdeeld en legde er biijkens de ontslagaanvrage van het ka binet het bijltje bij neer. Voor het overige betreuren wij de gang van zaken niet want dit kabinet ciiende te vallen vanwege zijn enorme beleidsfouten en principieel rampzalige politiek. Het Alg. Handelsblad houdt zich bezig met de opportuniteit var. de thans ver oorzaakte val van het Kabinet. Mr. Oud is een te ervaren staatsman om niet te weten dat men constitutio neel thans van hem mag verwachten, dat hij een constructieve en in de prak tijk houdbare en hanteerbare oplossing voor de door hem bewust geschapen crisis aan de hand weet te doen. Zou inderdaad uit deze vooralsnog weinig aantrekkelijkea crisis een sterker Kabi net te voorschijn komen dan datgene, dat mr. Oud met zoveel hartstocht heeft aangevallen, dan zal het gelijk aan zijn zijde zijn. Is dit n i e t het ge val, dan zal er niets of weinig veran deren en moet men zich afvragen of deze gehele crisis iets anders heeft ge bracht dan een markante verscherping der bestaande tegenstellingen. Hoe dit Vele avondbladen van gisteren houden zich bezig met de kabinetscrisis. „Het Parool" schrijft o.a.: Het is een trieste vertoning, dat mr. Oud nu blijkbaar de boer op zal gaan met een voordracht over de gevaren, die de democratie van de zijde van het afgetreden kabinet bedreigden. Men proeft er wat al te zeer het verlangen van Rotterdams burgemeester uit om zelf protagonist op het politieke toneel te worden, gelijk hij dat in Colijn's brede-basis-dagen is geweest. Voor in siders is het geen geheim, dat mr. Oud sedert jaren een ongemeen grote ambi tie heeft om mee te regeren. De vraag is echter gerechtvaardigd of hij zich door zijn actie van de laatste dagen niet veeleer grondig gedisqualificeerd dan gequalificeerd heeft. Het besef, dat het land in de huidige omstandigheden niet aan regeringloosheid mag worden prijs gegeven, is zo wijdverbreid, dat het mr. Oud de grootste inspanning kosten zal om waar te maken, dat wij met de thans geforceerde crisis zijn gediend. Het blad schrijft verder: Voor één man moeten deze dagen een bijzonder bittere bijsmaak hebben: voor dr. Willem Drees, de heengegane minis ter-president, de „meest belangeloze eerste minister, die het land ooit heeft gehad", gelijk dezer dagen een van 's lands hoogst geplaatste inwoners het de schrijver dezer regelen terecht voor hield. De Maasbode houdt zich o.a. bezig met de oplossing van de crisis. Deze oplossing, aldus het blad, kan bezwaar lijk een twee-partijenkabinet zijn, daar in dit geval het thans demissionnaire kabinet niet had behoeven heen te gaan. Men zou zich een drie-partijenkabinet kunnen indenken. Dat wil dus zeggen zonder de V.V.D. Maar het verlies van Stikker met diens internationale repu tatie, relaties en positie zou toch wel een bezwaarlijke zaak zijn. Men zou daarom eerder kunnen denken aan een extra-parlementair kabinet, met een aparte zetel bijv. als minister voor West-Eurcpese aangelegenheden voor de heer Stikker met het oog op diens inter nationale functies. De A.R.-partij zou niet ongaarne in zulk een extra-parle mentair kabinet een zetel innemen; en in die kringen hebben enkelen het oog zelfs op een sleutelpositie gericht. Dit blad schrijft o.a.: De vraag, wat er nu gebeuren moet, is allerminst eenvoudig. Normaal is het zo dat degenen, die de brokken maken, hebben te zorgen voor een nieuw kabi net. Maar hier maakte het kabinet dat heenging zelf zijn brokken. Want het ook zij, men heeft slechts af te wach ten hoe de situatie zich verder ontwik kelen zal. In ieder geval is een spoedige oplossing van de crisis geboden in 's lands belang. Wanneer 't de heer Oud, aldus schrijft Het Vrije Volk, er om begonnen was, zichzelf en zijn fractie met hem als fatsoenlijke regeringspartner te disqua- lificeren, had hij moeilijk anders kunnen optreden. De verantwoordelijkheid vooi de thans ontstane crisis komt geheel en al voor zijn rekening. Men mag niet aannemen, dat de heer Oud bij machte zal zijn. tot de oplossing daarvan ook maar iets bij te dragen. Naar onze me ning is hij thans uitgespeeld. Het is in 's lands belang geboden, dat de schadelijke gevolgen van zijn activi teit zoveel mogelijk beperkt blijven en dat de ingetreden crisis kort van duur zal zijn. volmaaktheden bevatte, de Sovjet-Unie bereid was haar te steunen „in de hoop, dat zij zal bijdragen tot de verwezen lijking van een vreedzame regeling". Hij stelde twee amendementen voor. Het eerste wil de titel van de resolutie, welke spreekt van de „interventie" van de Chinese volksrepubliek in Korea, weglaten. Het tweede wenst, dat de da tum en plaats van de voorgestelde ze- venmogendheden-conferentie over het Verre Oosten worden vastgesteld door de voorzitter van de Algemene Vergade ring „in overleg met de deelnemers aan de conferentie". De zitting werd tot heden verdaagd. Premier Attlee heeft van India bijzon derheden ontvangen over de nieuwe mededeling van de Chinese regering over Korea, zo heeft een officiële woord voerder verklaard. In gewoonlijk welingelichte kringen gelooft men, dat het betrokken telegram wijst op een ontwikkeling in China's po litiek in de richting van gemakkelijker voorwaarden waarop een staking van het vuren in Korea tot stand zou kun nen worden gebracht. torische fractieleider bleef namelijk nog een kwartier, nadat mr Oud op zijn beurt om half vijf reeds gearri veerd was. Dat leverde dan weer enkele gissingen. Van half tien tot half een en van half twee tot in de donkere namiddag heeft de Koningin aan een stuk door geconfereerd. Men zag mej. Tellegen, directrice van het kabinet, enige ma len komen en gaan en men nam het bewegen waar van een hofmaarschalk achter de ramen van het paleis. Toen mr. Oud in de late namiddag zijn bespreking met de Koningin be ëindigd had, stormde een legertje journalisten op hem af. „Keert U morgen nog terug?" (om een op dracht te ontvangen), was de vraag aan de liberale fractieleider. Mr. Oud, reeds in zijn auto, keek ons wat ver rast aan. Wat dacht hij: Dus men b-.'dt wel serieus rekening met een opdracht aan mij?.„Ik ga nu terug naar Rotterdam", was het nietszeg gende antwoord. Zo weinig als fractieleiders te ver tellen hebben, zo gewillig zijn zij voor de fotografen. Allen hebben model gestaan voor de paleisingangprof. Romme zei zelfs eigener beweging dat m-en hem maar op de eerste trede moest nemen. En Gerben Wagenaar: „U kunt mij krijgen zoals U me hebben wil". Ja, op de foto wel, dachten wij. (Van onze Haagse redacteur: Bij alle problematiek rond de kabi netscrisis is er een factor, die de bui tenstaander dreigt te ontgaan: er is een matige tot vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost en de tem peratuur is om het vriespunt. Uw verslaggever is zich deze weersom standigheden bij de wacht in de galerij van het paleis Noordeinde met het vorderen van de Donderdag ech ter steeds reëler bewust geworden en het is ons een raadsel waarom hard nekkige toeschouwers voor hun ple zier aan de overzijde van de straat blijven staan Vernikkelen van een vehemente politieke interesse ge tuigt deze volharding ongetwijfeld. Nu, er viel niets te beleven daar kunnen wij alle wegblijvers mee troosten. Mr. Burger vertelde hetgeen hij kwijt iviide wezen in een levendig gesprek aan een kennis op de Kneu terdijk, maar heeft ons helaas niet laten weten uit welke bus de oplos sing van de crisis zal komen. En de heer Tilanus zei bij zijn weggaan des gevraagd dat hij op een ander tijd stip nog wel eens over de derde macht wilde praten. Hij was heel onopgemerkt, lang zaam, met een tas in de hand, op het paleis af komen sjokken, maar zijn -""fc aan H. M. trok iets meer dan gewone aandacht: De christelijk-his- Advertentie Tibetaanse handelaren, die in Kalim- pong aangekomen zijn, berichten, dat het gros van de Chinese troepen uit Sin~ kiang teruggetrokken is na de ineen storting van het Tibetaanse verzet en de vlucht van de dalai lama uit Lhasa. Deze handelaren hadden van Chinese soldaten gehoord: „Wij gaan een nieuwe oorlog voeren." Waar en tegen wie schenen zij echter niet te weten Volgens de ontvangen berichten zijn vrijwel alle Chinese troepen uit het Westen en Noorden van Tibet terug getrokken. Er zijn slechts zwakke be wakingseenheden achtergebleven. B|) Apoth. «n Drog. - Imp. N.V. Rowntr*». A'émm Het detachement Nederlandse vrij willigers in Korea dat zich als stoot troep heeft onderscheiden bij de Ame rikaanse tweede divisie, heeft tot nu toe verbazingwekkend lage verliezen geleden. „In bjjna twee weken van voortdurende actie aan het front sneu velden slechts drie man en werden tien militairen gewond, t erwijl de vijand bloedige verliezen werden toe gebracht", aldus meldt vandaag de U.P.-correspondent Glen Stackhouse, die zich bij de Nederlanders op Korea bevindt. Twee van de drie gesneuvel de Nederlanders, die stierven bij daden van buitengewone heldenmoed, zijn Arnoldus van Balkom, uit Nijmegen, sergeant-majoor van het Korps Genees kundige troepen, en soldaat Peter Klaas Smit uit Amsterdam,, aldus meldt U I Zoals bekend is Zaterdag reeds offi cieel in Den Haag bericht ontvangen, dat soldaat J. ,H. Sour, uit Eygelshoven (L.) bij acties op Korea het leven heeft verloren. De eerste grote botsing die de een heid met de vijand had, vond begin Januari plaats ten Oosten van de stad Hungsong. toen een patrouille ter sterkte van een compagnie in contact kwam met minstens een bataljon Noord-Koreanen. aldus meldt de U. P.-correspondent. „We hadden er meer dan vier uur voor nodig om ons uit die val te vechten", vertelde de commandant van het detachement, kolonel Den Ouden, hem in een vraag gesprek. „We leden onze eerste verliezen in dat gevecht twee doden en zeven gewonden doch we hebben 67 gesneu velde vijanden geteld en ongetwijfeld waren er nog meer. Aan drie kanten van ons zaten ze op de heuvels. Zij stroomden in golven op ons af, vurend met machinegeweren, mortieren en klei ne wapens, en we velden hen neer ter- Het Amerikaanse departement van Defensie zal de physieke en mentale eisen voor de militaire dienst verlagen voor zover de veiligheid dit toelaat. Deze aankondiging werd gedaan voor de militaire commissie van het Huis, welke personen hoort in verband met een voor stel om de dienstplichtige leeftijd te verlagen van 19 tot 18 jaar. De 799.000 mannen, die wegens men tale of physieke redenen zijn afgekeurd, zullen herkeurd worden. Tengevolge van de verlaging van de eisen zouden onge veer 150.000 mannen beschikbaar komen Generaal Dwight Eisenhower, opper bevelhebber van de Atlantische strijd krachten, is Donderdag op het vlieg veld van Reykjavik aangekomen. Hij werd begroet door IJslandse functiona rissen en leden van het corps diploma tique. De generaal verklaarde op een pers conferentie, dat hij tijdens zijn reis door Europa „een grote vastbesloten heid van het volk van Europa om zijn vrijheid te verdedigen" bad opgemerkt. Van doorgaans welingelichte zijde verne men wij, dat naar aanleiding van het ont slag van generaal Kruis uit zijn functie op het ministerie van Oorlog nog geen enkele ontslagaanvrage is ontvangen. Wat de tegen kolonel Hasselman aangevoerde bezwaren betreft, werd opgemerkt, dat het feit, dat kolonel Hasselman gedurende de bezetting commissaris voor de afwikkeling van de Ne derlandse weermacht is geweest, thans na zijn volledige rehabilitatie moeilijk als een serieus bezwaar kan worden opgevat. Dit geldt te meer, zo zei men ons, omdat kolo nel Hasselman zonder enig bezwaar als in specteur der cavalerie is geaccepteerd. Kolo nel Hasselman behoort echter niet tot de „populaire" figuren in het leger. Men acht het dus verklaarbaar, dat er ontslagaan vragen zijn aangekondigd. Of deze aankon digingen alle zullen worden gerealiseerd, achten onze zegslieden echter aan gerecht vaardigde twijfel onderhevig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5