impopulair IkeERT OUDE KABINET GEWIJZIGD TERUG? Canada geeft suggestie voor conferentie over Verre Oosten GEALLIEERDEN VEROVEREN SU WON EN KUMJANGJANG Mr. Van Schaik confereert met dr. Drees en mr. Stikker NEDERLANDERS IN KOREA mmm Nog geen beslissing over de Amerikaanse resolutie Gesprek met Lezers DE VONK IN DE CRISIS éfeMORRIS" L Tot hoofd en hart I Het weer Patrouilles nog 16 km. van Seoul Auto botst tegen trein ZATERDAG 27 JANUARI 1951 74e JAARGANG No. 24972 ATTLEE VRAAGT GROTE OFFERS Maandag belangrijke rede in het Lagerhuis RUSSISCHE ORDERS BIJ „DE SCHELDE" NIEUWE VRIJWILLIGERS VOOR KOREA Kind van tien meter hoogte uit het raam gevallen Eerst cease-fire Het Europese leger Duitse bijdrage niet afhan kelijk van ondertekening plan-Schuman PELSJEKKERS RIJKSPOSTSPAARBANK Ruim 100 millioen gulden in 1950 teruggehaald BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Wij hebben reeds gewezen op het zonderlinge gedrag van de regering-Drees, die óp de valreep staande om het schip van staat te verlaten nog even gauw een nieuwe hoogste chef voor de defensie van dat schip liet benoemen, en aldus de komende nieuwe regering op een uiterst belangrijke post gebonden heeft aan een bepaald persoon, die zij eenvoudig heeft te aanvaarden. Wij achten deze daad geen gelukkige, want o.i. had het komende kabinet op dit gewichtige punt vrijheid van keu ze moeten hebben. De antecedenten van kolonel, thans luitenant-generaal Hasselman, vooral het feit, dat hij tijdens de Duitse bezetting hoofd is geweest van het afwikkelingsbureau voor Militaire Zaken, en dat hij tij dens zijn krijgsgevangenschap in Sta nislaus zich weinig bemind schijnt te hebben gemaakt onder de hogere of ficieren-medegevangenen, doen niets af aan zijn militaire deskundigheid en doortastendheid. Zij hebben er alleen maar toe geleid, dat hij niet tot de „populaire" figuren in het leger be hoort. Nu is een te goedkoop gekochte populariteit zeker geen aanbeveling voor een hoogste legerchef, maar een uitgesproken impopulariteit evenmin. Er moeten wel heel grote qualiteiten als een uitzonderlijke bekwaamheid, ijzeren energie en organisatievermo gen tegenover staan om over het be zwaar van impopulariteit in eigen kring heen -te stappen. Dat men dat heeft gedaan, toen kolonel Hasselman, na zijn uitwijzing uit het rode Praag, waar hij zich als militair-attaché flink heeft gedragen, tot inspecteur van de cavalerie werd benoemd, bewijst nog niet, dat men dit ook ten aanzien van de hoogste post in de legerleiding moest doen. Wij zijn het dan ook hele maal niet eens met de Maasbode, dat de pers had moeten zwijgen over deze onaangenaamheden van wel bijkom stige, maar niettemin niet te onder schatten betekenis. Juist in verband met de ongelooflijk verantwoordelijke taak, welke de nieuwe legerleider op de schouders' is gelegd, had men zich ernstig dienen te bezinnen, of er geen minder impopulaire figuur van even grote bekwaamheid te vinden ware geweest. De overijling, waarmee de regering, blijkbaar zeer onder de in druk van het bezoek van Eisenhower, bij het ontslag van Kruis en de be noeming van Hasselman te werk is gegaan, maakt zeker naar buiten niet de indruk, dat dit is geschied. En ook die indruk achten wij onder de hui dige uiterst moeilijke omstandigheden ongewenst. De regering-Drees heeft zelf echter zóveel aan populariteit in geboet, dat we ons kunnen voorstel len, dat zij in de impopulariteit van de door haar benoemde figuur eerder een vóór- dan een nadeel zag. (Van onze parlementaire redacteur a. i.) Het geven van een opdracht tot formatie van een nieuw kabinet aan mr. Oud een speculatie gisteren in ons blad met enige reserve geannonceerd is Vrij dag voorlopig uit de kring van de eerste mogelijkheden verdwenen. De demiS- sionnaire ministers Stikker, Drees en Van Schaik werden gisteren ten tweeden male door H. M. de Koningin ontvangen. Dit feit, gevoegd bij andere indicaties, heeft in de loop van de avond de veronderstelling kracht doen winnen, dat ge streefd wordt naar een reconstructie van het kabinet, waarbij zich in eerste aan leg twee mogelijkheden voordoen. Allereerst deze, dat het oude team met enige mutaties zou kunnen terugkeren. Gedacht wordt daarbij met name aan een vervanging van mr. s'Jacob, die, naar verluidt, zelf zijn handhaving niet zou ambiëren, aan een andere figuur op So ciale Zaken, waar het beleid van minister Joekes geen onverdeelde instemming heeft gevonden, en aan het weg-organiseren van Xlniezaken, hoewel sommigen menen, dat dit nu niet een kwestie is, welke op stel en sprong oplossing behoeft Dat, wanneef in deze nieuwe con structie minister Stikker gehandhaafd blijft, aan de bezwaren van de heer Oud niet tegemoet wordt gekomen, ziet men in politieke kringen niet als een on overkomelijk bezwaar. Immers, wanneer mr. Oud niet eens een opdracht ont vangt, dan zou daarmee zijn, algemeen verwachte, falen in het aanwijzen van een constructieve oplossing van de door hem geforceerde crisis, reeds openlijk zijn vastgelegd en behoeft men dus niet het onnodige tijdverlies nog daarbij te nemen. Als een meer gewicht in de schaal leggend bezwaar moet evenwel gelden, dat het oude team zichzelf gaarne program-kabinet noemend in feite een parlementair kabinet was. Men kan nu de heer Stikker in dit gereconstru eerde ..parlementaire kabinet" niet meer als representatief voor de V.V.D. 'zien en dit maakt derhalve de kansen sterker van de tweede mogelijkheid. Deze zou dan zijn niet alleen een re constructie, doch ook een karakterver andering, namelijk naar een zaken-ka binet. Sommigen menen, dat de P.v.d.A. dit hiet juist zou achten, daar men voor vele principiële beslissingen komt te staan. Of deze bedenking doorslagge vend zal zijn, staat evenwel nog te be. zien. Daarnaast zou nog een mogelijkheid zijn een gereconstrueerd programma kabinet, maar dan in de zuivere zin van het woord. In alle drie gevallen staat het meest in het centrum van de belangstelling de oude formateur, mr. Van Schaik. Hij voerde gisteravond vrij langdurige besprekingen met dr. Drees en mr. Stik ker. Of hij er ook in zal slagen een fi guur te vinden, die op een bevredigende wijze de handhaving mogelijk maakt van mr. Stikker, die men slechts node zal laten gaan is een vraag, waar vannacht nog geen verhelderend antwoord op te geven viel. Er zijn naast deze supposities nog enkele andere wegen, waar men thans over spreekt. Het zon namelijk ook nog kunnen zijn, dat de drie ministers, Op meer dan 500 meter hoogte kwam de commandant van het Nederlandse Detachement Ver. Naties, luitenant-kolonel M. M. P. A. den Ouden, persoonlijk sergt. F Harting uit Den Haag bevorderen tot vaandrig. Premier Clement Attlee heeft gister avond aangedrongen op „grote inspan ning en ernstige offers" ten einde de Uitvoering van een groter en nieuw defensieprogramma tegen de dreigingen van het Russische imperialisme te be spoedigen. Hij was de publieke opinie aan het voorbereiden op de aankondiging, die Maandag in het Lagerhuis zal worden gedaan aangaande het nieuwe program ma, dat aan uitgaven voor defensie in de komende twee tot drie jaar 14 mil liard pond zal vragen. In het program ma is een plan opgenomen voor het op roepen van 100.000 tot 300.000 reservis ten, die deze zomer een korte trainings periode zullen ondergaan. „Er zullen niet alleen inspanningen en offers gevraagd worden van het gehele land, maar ook individueel zullen offers gebracht moeten worden", aldus Attlee voor een vergadering van de Labour- party te Forest Hill in Zuidoost Londen De burgemeester van Vlissiftgen heeft Vrijdag aan de raad een overzicht ge geven van de schepen, die de Koninklij ke Mij. De Schelde op het ogenblik onder handen heeit Het betreft hier twee motorschepen voor Argentijnse rekening, ten behoeve van de Ko ninklijke Nederlandse Marine vier on derzeebootjagers, een motorschip voor Zweedse rekening en drie vrachtsche pen voor Russische rekening, terwijl •hen bovendien bezig is met de verbouw Van de duikbootlichter „Kommuna", eveneens voor Russische rekening. Pater L. G. W. v. d Vrande, de aal moezenier van het Nederlandse De tachement Ver. Naties, op zijn och tendwandeling naar de compagnieën. Vorige week hebben wjj gemeld, dat de regering wederom vrywilligers zou oproepen ter aanvulling en ter aflos sing van het Nederlandse detachement Verenigde Naties. Sinds de daarop vol gende nadere bijzonderheden, hebben ongeveer 160 vrijwilligers zich aange meld. Hieronder bevonden zich twee vrouwen. die gisteren gezamenlijk confereer den, een basis hebben trachten te vinden voor een geheel nieuw kabi net: er is voorts toch ook weer het hardnekkig gerucht, dat mr. Oud een ondracht zal krijgen en tenslotte is er een theorie, die zeker niet meteen van de hand behoeft te worden gewe zen, namelijk dat mr. Stikker daar voor in aanmerking zou komen. Men wil bii het laatste zelfs niet uitsluiten, dat de heer Oud, wie naast sterk persoonlijke streving toch ook breed heid van inzicht niet kan worden ont zegd, bereid zou zijn dit te slikken. Voor deze twee gevallen wordt ver ondersteld, dat bij falen een combinatie Romme-Vorrink zou optreden. Wat dit laatste betreft, kunnen echter nu ai wel enige kanttekeningen gemaakt worden. In politieke kringen meent men name lijk te weten, dat prof. Romme geen op dracht zou ambiëren en wat de heer Vorrink betreft wie men dan het mi nisterie van Oorlog wil zien toebedeeld het is nog de vraag of de P.v.d.A. er op gesteld zou zijn de problematiek daaraan verbonden, na alle moeilijkhe den, welke er reeds zijn in deze partij, op de schouders te nemen. Officieel is inmiddels omtrent een ka binetsformateur niets bekend: heden nacht liet het zich nog niet direct aan zien, dat er Zaterdag groot nieuws uit de bus zou komen. r- DE STRIJD IN CHINA. Terwijl strijdmakkers voor dekking zorgen, maken Transe soldaten een loopgraaf om bij een te verwachten aanval van Viet Minh- troepen dekking te zoeken HELPT DE B/SSCHOP HEKKEN BOUWEN/ Toen Vrijdag het 9-jarig dochtertje van de familie B., aan de Huizerweg te Bussum haar tweejarig broertje op de vensterbank op de derde verdieping van het perceel tilde, zag het ventje kans de sluiting van het raam los te krijgen, waardoor het raam open ging en het knaapje van ca. tien meter naar beneden viel op een tegeltrottoir. Met ernstige verwondingen werd het jongetje naar de St. Majellastichting gebracht, waar het later overleed. De eerste (Jrker Stoombootmaatschap pij heeft besloten een dienst Enkhuizen Stavoren te openen. Met ingang van SI Januari a.s. zal de „Insuma" om 11.45 uur van Enkhuizen vertrekken en om 14.10 uur van Stavoren. Bij voldoen de belangstelling zal deze dienst worden uitgebreid tot tweemaal per dag. De Politieke Commissie van de V. N. heeft ook Vrydag geen beslissing genomen over de nu reeds een week hangende Amerikaanse resolutie, waarin communis tisch China als agressor veroordeeld wordt. Wèl spraken zich de gedelegeerden uit over een mogelijke aanvaarding of verwerping en kwam ook het voorstel van de twaalf Aziatische landen aan de orde. Dit laatste voorstel werd door de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Pearson, afgewezen. Hij zegde zijn steun aan de Amerikaanse resolutie toé en opperde tevens een plan van zes pun ten voor het houden van een conferentie over vraagstukken van het Verre Oos ten. Van gezaghebbende zijde werd te kennen gegeven, dat het hier geen formeel voorstel van Canada, doch slechts een „suggestie" betreft. Verwachting tot Zondagavond: Half tot zwaar bewolkt met van tijd tot tijd regen en plaatselijk sneeuw. Aanvankelijk matige tot krachtige wind tussen Zuid en Oost, later veranderlijk. Iets kouder. Zondag: Zon 8.3817.19 Maan 33.57—1016. Maandag: Zon 8.3617.31 Maan onder 10,37. (■Van onze Haagse redacteur) Mistroostig is de tweede dag van de kabinetscrisis begonnen. Wanneer zou dat paard van Willem 1 eens op zijn andere benen gaan staan? vroeg zich verveeld de verslaggever af, die op deze ochtend wacht ïteD in de miezer-regen voor het peneis Noord einde. Maar. terwijl hij na de bezoe ken van ds. Zandt en de heer Weiter er verder deze morgén geen nieuws meer in zag, legde minister Stikker, door vrijwel niemand opgemerkt, een bezoek af bij H.M. de Koningin. De tuin van hei paleis heeft namelijk drie ingangen en door een daarvan had de bewinasman-van-de-sleutel- positie zich naar de Koningin bege ven. Het tochtje van me j. Telle gen, directrice van het kabinet, naar Bui tenlandse Zaken had de posters aan de voorzijde op een dwaalspoor ge bracht. Lang kon deze manoeuvre niet on opgemerkt blijven. In een vertrek aan de voorzijde van het paleis zag men 's middags een schedel net ho ven het kozijn uitkomen. Daarvan kon prof. Lieftinck de draaer zijn en het zou desnoods de heer Vonk kun nen wezen, maar het was natuurlijk mr. Van Schaik. Hij was via dezelf de route het valeis binnengekomen. Mr. Van Schaik is specialist in het kiezen van slinkse wegen: bij de for- matie van het jongste kabinet heeft hij het eens gepresteerd een zieken huis aan de voorzijde in te. gaan en het aan de achterkant weer te ver laten. Dit tweede bezoek van dP demis- sionnaire formateur was dan het eer ste grote nieuws sinds het terugtre den van het kabinet. En de vonk schoot wel helemaal in de crisis, toen ongeveer tezelfder tijd bleek, dat dr. Drees reeds voor de tweede maal in bespreking was geweest met. Hare Majesteit. Bij het verlaten van de tuinpoort aan de Hogewal grinnikte hij toen hij dg journalisten in de gaten kreeg, die hem in de gaten hielden. Nu kon de berichtenjabriek gaan draaien, maar of er reeds geconclitcteerdr knn ivorden tot de terugkeer van het kabinet? de beide politici waren immers niet gezamenlijk ontvangen... Bijna twee uur bleef mr. Van Schaik in bespreking met de Konin gin, die om half zeven vertrok, ver moedelijk naar Soestdijk. En in de avond werd het jachtterrein ver plaatst naar Plein 1813. waar de he ren Dr$es èn Van Schaik én Stikker gezamenlijk confereerden. De tocht van mr. Van Schaik daarheen was zeer spannend- hij poogde zijn achtervolgers kwijt te raken door zijn wagen plotseling er gens om een hoek als het ware te laten parkeren, doch zonder succes, al. zullen wij er maar niet over pra ten hoeveel ongelukken van de atito's achter hem aan er tiet op het nippertje niet zijn doorgegaan om de oude 'en toekomstigNf formateur te kunnen blijven velgen. Toen na een lange bespreking om tien uur minister Stikleer het depar tement van Algemene Zaken verliet, zei hij niets, maar hij keek niet be paald uitgelaten, toen een kwartier daarna mr. Van Schaik vertrok, had hij „niets nieuivs'' te melden, maar toen om half elf ook dr, Drees het welletjes vond voor deze dag, kon hij mededelen, dat hij Zaterdag ge woon een paar andere vergaderingen zou afwerken. Acht batterijen van fotografen flitsten aan bij zijn vertrek. „Te veel eer", zei vader Drees. Geallieerde patrouilles onder leiding van tanks zijn Vrijdag naar het Noorden opgerukt door de strategische steden Suwon en Kumjangjang, op West-Korea, met sterke steun van de luchtmacht. In telegrammen van het front werd geseind, dat de patrouilles zullen trach ten zo dicht mogelijk by Seoul te komen. Seoul ligt 37 kilometer ten Noorden van Suwon. Men naderde de stad tot op 16 km. De patrouille-activiteit in de richting van Seoul werd vooraf gegaan door een vlootbombardement van Inchon door de Amerikaanse kruiser St. Paul en'Ame rikaanse en Canadese torpedojagers. Volgens de correspondent van A. P. vond de eerste compagnie, die Suwon binnendrong, de straten verlaten. Van iedere tien gebouwen waren er acht nog slechts rokende puinhopen. De weinige burgers, die nog in de stad aanwezig waren, waren kennelijk in hun schik toen de Amerikanen verschenen. Zij riepen maar steeds: „hello". Ten Noorden van de stad ontmoet- Het is niet altijd een verbetering, als een bergpad in een rijksweg wordt veranderd. j Hi ee ten vooruitgeschoven posten van de geallieerden tegenstand van een vijandelijke troepenmacht van naar schatting een regiment. In Suwon zelf werd nauwelijks 'n schot gelost. Vliegtuigen der V. N. zijn begonnen het vliegveld van Suwon t.e gebrui ken. Het Amerikaanse leger in Korea moet voor de Turkse troepen zwaarder brood bakken. Het nieuwe brood wordt met rijst en olijfolie gemaakt, zonder bakpoeder of reuzel. De Turken, die door de Amerikaanse officieren zeer geprezen worden, vonden het brood heerlijk en zonden na een schermutseling het volgende veelzeggen de telegram: „De vijand valt aan, wij vallen aan, doden er velen stuur ons meer brood". De zes punten van de suggestie zijn: 1. Er zou binnen een week een con ferentie te Lake Success of New Delhi moeten worden belegd, waaraan verte genwoordigers van de V.S., Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie, India, Egyp te en de Chinese volksrepubliek deel nemen. 2. Deze conferentie zou als eerste taak de instelling hebben van een com missie voor een staken van het vuren. 3. Na voltooiing van de voorberei dingen voor een staken van het vuren zou de conferentie moeten spreken over een vreedzame oplossing van het Ko reaanse vraagstuk en de terugtrekking van alle niet-Koreaanse strijdkrachten. 4. Vervolgens zou de conferentie zich moeten bezig houden met vraag stukken van het Verre Oosten, aller eerst met de Chinese eis van erkenning door de V.N. 5. Iedere regering, die in het bij zonder met een bepaald vraagstuk te maken heeft, zou uitgenodigd moeten worden, dit ter conferentie te bespre ken. 6. Dit plan zou aan Peking moeten worden overhandigd met het verzoek er binnen 48 uur op te antwoorden. Canada zal geen steun verlenen aan de Arabisch-Aziatische resolutie, omdat deze niet voor het in een voorlopig sta ken van het vuren vóór het houden van een eventuele conferentie. Pearson noemde de Amerikaanse re solutie „geenszins een beperkte of on beperkte oorlogsverklaring aan China noch een verklaring van het verlangen of het voornemen, de Chinese communis tische revolutie uiteen te slaan of het regiem in Peking omver te stoten". Hij sprak de hoop uit, dat de commissie voor collectieve maatregelen, die in de resolutie wordt voorgesteld, niet „on besuisde acties met onoverzienbare ge volgen" zal aanbevelen. Tenslotte verzocht de Canadese mi nister om bevestiging van zyn zienswij ze, dat de Amerikaanse resolutie het verenigd commando in Korea geen nieu we bevoegdheid geeft. Ernest Chauvet, de afgevaardigde van Haïti, verzocht eveneens om een open lijke veroordeling van China. Dr. Charlos Muniz van Brazilië be tuigde zijn steun voor de Amerikaan se resolutie. Israels afgevaardigde Eban sprak zich uit voor dat deel van de Ameri kaanse resolutie. dat communistisch China als agressor brandmerkt. Hij ver klaarde geen steun te kunnen verlenen aan de Arabisch-Aziatische resolutie, waarin wordt aangedrongen op een ..oriënterende" conferentie, omdat deze resolutie de gedachte van een staken van het vuren niet tot uitdrukking bracht. Nadat de Panamese afgevaardigde Duncan zich volledig had uitgesproken voor de Amerikaanse resolutie en te gen het plan van de twaalf Arabische en Aziatische landen, verklaarde Alexis Kyroe, van Griekenland, zich opnieuw volledig voor de Amerikaanse resolutie stemmen. De commissie ging tot heden uiteen. Naar verluidt overwegen de Ver. Sta ten een verzachting van hun resolutie, zo meldt U.P. De Amerikanen zouden in overweging hebben genomen een wyziging aan te brengen in het oor- spronkelijke plan om een commissie in het leven te roepen, die verdere stappen tegen de Chinezen het toepassen van sancties zou moeten bestuderen. Er zouden besprekingen aan de gang zijn om te komen tot een combinatie van de commissie, belast met het be studeren van „verdere stappen" tegen China en een uit drie personen be staande commissie van goede diensten, waarvan in de ontwerp-resolutie gewag wordt gemaakt om eventuele vredes voorstellen van Peking in ontvangst te nemen. Op deze wijze zou men dus een groep krijgen, die enerzijds toekomstige maatregelen tegen Peking zou bestude ren, wanneer de communisten niet met een cease-fire zouden instemmen, an- anderzijds de bevoegdheid heeft de deur open te houden voor verdere onderhan delingen. De plaatsvervangende Franse Hoge Commissaris in Duitsland, Armand Be- rard, heeft op een persconferentie te Bonn verklaard, dat Frankryk de Duit se bijdrage aan een Europees leger niet afhankeiyk zal stellen van de onderte- kdhing van het plan-Schuman. Hij zei- de dit naar aanleiding van de uitnodi- het bijwonen van een conferentie over een Europees leger op 6 Februari. Nederland en acht andere West-Euro- pese landen zijn gisteren namelijk door Frankryk uitgenodigd voor een derge lijke conferentie. Deze andere landen zijn, behalve Duitsland: Engeland, Bel gië, Luxemburg, Denemarken, Noorwe gen, IJsland en Portugal Naar zijn mening kon het Europese leger veel eerder werkelijkheid worden dan het plan-Schuman. Berard geloof de niet, dat de herbewapening van West- Duitsland de Sovjet-Unie er toe zou brengen een preventieve oorlog te ont ketenen. Amerika zal een waarnemer naar Pa rijs zenden. Autoriteiten zeiden, dat Amerika sympathiek staat tegenover de besprekingen, mits deze geen vertraging veroorzaakt in de vorming van een Noordatlantisch leger onder leiding van generaal Eisenhower. Ook Canada is verzocht een waar nemer te sturen. Advertentie O JSJun' 'SO .NaorG.Kot,. ootn Over SB*"Br groot/ fê) 6 Aug "SO UNO 'egtr terug op 6rugg*t>oo/tf 6>/ Porton O) IS Stpt SO - l endings, och* b'j Intajon 0 27 S*pt SO. UNO Itgtrs mok en contact Q)eOct so.UNO 'ogtr pottttrt SB*" Br groot/ 0o>« Oct SO-UN O /agar tg tft grant ran Monds/oonjo CD SO Oct SO-Cbiresr tagara rotten Noord foreo dmnen ®„Oec SO- Evocuoht ton net UNO teger %)/S Dec SO Ctuntte tegen over do SB*"Br groed HwdigO front ftn/e KOREA s;:. I L*NDCN DIE HET UNO. LEGEA MET MENSEN OE MATEP/AAC STEUNEN. België Nedertend Griekenland Auitrolië Conodo frankrijk Nieum Zoetend P Ai lippijnen Tboitond Groot, Brittenn/i Zuid ATnkeonee Untp USA Turkije Zee den India Bepubhek Zuid Op de onbewaakte overweg van de spoorlijn GeldermalsenZaltbommel, bij de brug over de Waal, is een vracht auto in aanrijding gekomen met een electrische trein uit de richting Utrecht. Er deden zich geen persoonlijke onge vallen voor. Doordat de spoorbaan hier enkel spoor heeft en de trein met twee trucstellen ontspoorde, was het verkeer op het baanvak GeldermalsenZalt bommel enige uren gestremd. Volgens opgave van de Rijkspostspaar bank werd gedurende de maand Decem ber bij de bank ingelegd f 18.750.771 (Dec. 1949 f 28.724.648), terwijl werd te rugbetaald f 28.158.257 (Dec. 1949 f 26.516.361). Voor hét gehele jaar 1950 bedroegen de inlagen f 285.097.253 (1949 f 288.170.432 cn de terugbetalingen f 389.080.322 (1949 322.00C.660) De ontsparingen in 1950 beliepen der- nalve niet minder dan f 103.983.069 te gen in 1949 f 33.830.228. Op 24 Januari heeft de eerste explo sie plaats gehad op de nieuwe proefter- reinen van de commissie voor de atoom energie in Nevada, aldus heeft gouver neur Charles Russell van Nevada Vry dag bekend gemaakt. De commissie bevestigde dit en zei: „In verband met een proef heeft een ontploffing plaats gehad". Zij wilde ech ter niet zeggen of het een atoomexplo sie betrof. II. (Van een bijzondere medewerker) Alvorens ook dit opstel „Gesprek met lezers" te noemen, moesten we toch wel enige aarzeling overwin nen, omdat ons „gesprek" eerder een monoloog zou dienen te zijn, namens de velen, die meer dan 40 pagina's reacties leverden op wat we veertien dagen ge leden schreven. Aarzeling ook omdat we eigenlijk niet goed weten wat we aan moeten met de vele persoonlijke klach ten en grieven van in mensen teleurge stelde mensen. Gaarne zeggen we hier toe, dat we voor zover dat mogelijk is in een persoonlijk antwoord hierop verder zul len reageren, dan wel de betreffende klachten zullen doorgeven aan de instan ties, die verplicht zijn er aandacht aan te schenken. Het spatieren van dat ene woord wil aanduiden, dat we een deel van het onderhavige probleem even willen afzonderen en stellen als een ver schijnsel, dat de onverschilligheid bij het publiek in de hand werkt. Vele briefschrijvers hebben zeer breed voerige beschouwingen gewijd aan de verhouding leiders—massa. Onder de term leiders dan te verstaan zowel organisa tiebestuurders als politici, maar vaak ook priesters, onderwijzers en dagblad redacties. We zijn ons goed bewust, dat het gevaar van generaliseren heel sterk aanwezig is, wanneer b.v. tien gelijklig- gende klachten als basis worden geno men voor een collectief gericht waar schuwend geluid. Toch zijn er naast de concrete gege vens, die we nu weer zwart op wit in handen hebben, tal van aanwijzingen, die er metterdaad op wijzen dat hier van een probleem sprake is. Het duide lijkst spreekt dit begrijpelijk overi gens in onze zeker kwantitatief sterk ste katholieke organisatie de K.A.B. De mening, die meerdere briefschrijvers uit spreken: het bondsbestuur doet alles en de afdelingsbesturen zijn nog alleen maar goed om de contributie te innen, moeten we telkens weer op grote en kleine vergaderingen vernemen. Feit is inmiddels, dat tegenwoordig vele besluiten op een geheel andere wijze tot stand komen dan in de wieg- periode van de beweging, anders ook dan b.v. vóór het totstandkomen van de Stichting van de Arbeid. A. C. de Bruijn heeft, op dit verschijnsel doelend, de zaak eens ongeveer als volgt gesteld. Vroeger formuleerden wij eisen en vochten er desnoods voor. zonder dat we ons konden afvragen of van de zijde van de werkgevers de eisen realiseerbaar waren. Ons enige punt van vergelijking was het arbeidersbelang Dat konden we terzake kundig beoordelen. Thans, nu men ons mee laat praten en mee laat beslissen en vooral mee laat beoordelen aan de hand van concrete gegevens, zijn we verplicht rekening met deze geste gen verantwoordeliikhe'd en grotere kennis te hov.d^h Maar „Wy" zijn uan inderdaad en kel en alleen de leiders van onze vakbonden en, nog meer oe- ;rensd, bijna uitsluitend de vrijgestelden. Die hehben kans om via vertrouwelijke en niet vertrouwelijke rapporten kennis te nemen van de toestand, waarin be drijfsleven en 's lands huishoudboekje verkeren, die zitten met grootwerkge vers, ministers en hoge ambtenaren aan de conferentietafel. Anderen zouden het moeilijk kunnen. Dit hoogst belangrijke en hoogst verantwoordelijke werk ver eist niet alleen behoorlijk theoretisch in zicht en gedegen parate kennis, maar daarnaast ook voldoende persoonlijk heidsontwikkeling om op het juiste mo ment aan de juiste beslissing te kunnen medewerken of een geheel eigen stand punt in te nemen. Het vereist m.a.w. de inzet van de totale menselijke persoon lijkheid. De mening van een onzer lezers, dat we eigenlijk al die vrijgestelden (hij schat het totaal aantal bij de drie vak centrales werkzaam op meer dan 700) wel kunnen missen, moeten we dan ook als irreëel afwijzen. Of er misschien een paar meer of minder moeten zijn, laten we hier uiteraard buiten beschouwing. Aanvaarden van dit noodzakelijk insti tuut betekent inmiddels niet critiekloos er tegenover staan, en niet de gevaren zien, die per se aan het „bezit" van een groot corps van de van normale arbeid vrijgestelde arbeiders zijn verbonden. Gevaren per se en niet alleen per aeci- dens. Hierbij denken we aan het feit, dat we desnoods tot in den treure willen herhalen, dat we onze katholieke arbei dersbeweging niet op de eerste plaats hebben te zien als een economisch poli tieke beweging, maar als een cultuur beweging. Alle sociale verbeteringen wensen we ten principale in causaal ver band te zien met de meest wezenlijke taak van deze Beweging: het puur Chris telijk leren denken en handelen van de abeidersstand en onrechtstreeks ook van zijn „Umwelt". Zo dient een goede sociale wet zowel een gevolg te zijn van als gevolgd te worden door een goede mentaliteit. Anders mislukt uiteindelijk het hele geval. Maar de massa wordt niet gevormd aan de conferentietafel en ook niet door er zo nu en dan eens een spreekbeurt voor te houden en een po ging te ondernemen de mensen iets van de ingewikkelheid van het probleem te leren zien. Onze katholieke vakbonds leiders dienen op de eerste plaats „men senleiders" te zijn. Het feit, dat deze spe ciale taak meer in het bijzonder aan de diocesane organen, ten onrechte als de standsorganisatie dei K.A.B. aangeduid, werd opgedragen, doet hier niets aan af. Het gevaar nu waarop wij doelen is, dat de uit zijn aanvankelijk milieu weg- groeiende arbeidersieider tenslotte zó weinig begrip meer heeft voor wat wer kelijk onder „zijn" mensen leeft, dat het hem aan hartelijkheid en liefde voor deze mensen gaat mankeren. Hoe is het anders te verklaren, dat we nu ook weer in deze briefwisseling met lezers een viertal gevallen aantreffen met klachten over nooit beantwoorde brieven of ge vallen, waarin het lid met een Jantje van-Leiden werd naar huis gezonden. Hoe te verklaren de klacht van een pas toor, dat het juist deze mensen zijn, die nooit tijd blijken te hebben voor een bij eenkomst van hun eigen parochiële K.A.B. We weten hierbij heus wel, dat de tijd van een vrijgestelde Zeer beperkt is, maar laat men in 's hemelsnaam blij ven bedenken, dat leider van mensen zijn totaal iets anders is dan alleen maar een vereniging besturen en resultaten boeken in conferenties. Hiermede is dit probleem zeker niet uitputtend behandeld. Dat intussen het actief betrekken van de leden in alles wat hun wezenlijk belang raakt van be slissende betekenis moet worden geacht, een aangelegenheid vormt die de voort durende aandacht van onze voormannen dwingend opeist, is zeker. Volgende keer willen we daarom onze kijk geven op de vraag: hoe herstellen we het contact met de massa. De veie vragers om een oplos sing van wat zij het jeugdprobleem noe men. kunnen op een apart antwoord re kenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1