Zijlpoort (posthuum) obstakel voor rioieringswerkzaamheden 1 SLEUTELS en SLOTEN C. J. v. d. Broek COR BOS I 0TT0 STERMAN: toneelspeler door toevallige omstandigheden Bouw nieuw seminarie op „Spaarnberg" begint Zich ten anrechte examinator genoemd TAXI? bel 13000 „SALONS DE COIFFURE" Was het maar gebleven bij Goudse pijpen en voorvaderlijke koehorens...." AGENDA m BAARS Verhuizingen - Transporten - ÏSfleubelfransporten, groot en klein - Pianotransporten - Bergplaats voor inboedels In modern utiliteitsgebouw van prof. Holt plaats voor 130 jongens Italiaanse nonnetjes LEDEREN JASSEN VERVEN DUVRSMA HERINGA WUTHRICH TELEVISIE RADIO-TOESTEL ZATERDAG 27 JANUARI 1951 PAGINA 2 GX ouvreur&Fils CHAMPAGNE OUD-HAARLEM WIL NIET VERGETEN WORDEN Houwelen moeten de machine helpen S sS» HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten SANTPOORT Kerkbericht Zondagsdienst Burgerlijke Stand H.O.V.-LEDENCONCERT Soliste: Erna Spoorenberg, sopraan Bouw katholieke scholen in Noord NIEUW TERREIN „SCHOTEN" „In het eerste stuk, dat ik zag, speelde ik zelf mee" Pastoor J. B. Schuyt bediend Haam- vest 29 WITTE PATERS VAN AFRIKA TE SANTPOORT Eis: zes maanden Muziekprijs Amsterdam Chin. Ind. Rest. Hongkong Lunch a 1.75 BeynesBeverwijk PERMANENT-TIëDE: Als naluurkrulleitd haar HAARVERVEN komt niet IN PLAATS VAN, maar NAAST de'TIADI© GEBR. BOER Zo was de entrée der Zijlstraat in vroe ger tijd. Nadat de Zijlpoort afgesloten was, hebben enige tijd hekken de af sluiting der binnenstad gevormd. Rechts boven: de Zijlpoort in oude glorie. glggM fi "Ik hoop nog dit jaar met het werk klaar te komen, maar ik weet nog niet wat ik moet doen, als ik bij de Zijlstraat de oude „Zijlpoort" onder de grond tegen kom'. Zo verzuchtte aannemer Hulsebosch uit Bloemendaal, toen hjj in Augus tus van het vorig jaar bezig was met de rioleringswerkzaamheden in de Wil- helminastraat. De moeilijkheden, die hij toen reeds voorzag, zijn niet uitgebleven. Na een moei zame strijd tegen oude funderingen en paalschoeiingen is hij gevorderd tot de Zijlstraat. En hier wacht hem nog een groter obstakel, de fundering van de oude Zijlpoort. Met een zekere weemoed wees de heer Hulsebosch ons op het iware brok muur, dat door arbeiders was blootgelegd. De draglines en houwelen s on en werkeloos aan de kant. Alleen met mankracht gehanteerde houwelen konden hier redding brengen. Het leek ons dat aannemer Hulsebosch deze kennis making met de overblijfselen van een oud stukje Haarlem niet erg op prijs stelde. twee gescheurde tanden naar boven. De graafmachines werden buiten werking gesteld. De schop moest er aan te pas komen en na verloop van tijd kwamen de muren van de oude Zijlpoort te voorschijn. Zoals men ons meedeelde, zal het nu wel meer dan een week duren voordat Reeds bij het begin van dit riolerings werk was men voor moeilijkheden ko men te staan, die het vooruitzicht op een vlotte gang van zaken te niet de- T-X li- j --.«-«-a V-CU WCCA UUiCH V aen. De kleigrond veroorzaakte bij de de rijweg weer voor het verkeer open- pompwerkzaamheden veel stagnatie en gesteld kan worden. Anders was dit ge- Uac if\ Hraeoirt Jnf 1ni j u. was zo drassig, dat grote hoeveelheden duinzand nodig waren als ondergrond voor de zware buizen. Het werk werd zeer gestagneerd door het puin van oude funderingen. Het was hier endaar onmogelijk om gebruik te maken van «e grijpers, omdat men bij het graven plotseling op een stuk muur stootte, die dwars door het graafveld liep. Zo vorm de de oude kaaimuur van de Raamsin- gel een obstakel, waarvan de opruiming geruime tijd in beslag nam. Tot nu toe zijn de werklieden nog niet verschoond gebleven van dergelijke hindernissen. Er ging geen dag voorbij of er werd iets gevonden, dat aanleiding gaf tot stagnatie van het werk. Als het alleen maar gebleven was bij het vinden van Goudse pijpen en horens van voorvader lijke koeien, dan was 't rioleringswerk reeds lang klaar geweest, maar het ver wijderen van oude funderingen en hei palen was niet in het werkschema op genomen. Aanvankelijk stond aanne mer Hulsebosch dan ook voor verras singen. Nauwelijks had hij de paalschoeiing in de Wilhelminastraat, die een over blijfsel moet zijn van de Leidsevaart, overwonnen of hij stond al weer voor een nog groter obstakel, het fundament van de oude gasfabriek. Dit rustte op palen, waarvan er zoveel verwijderd werden, dat er een doorgang ontstond voor de rioleringspijpen. Om nog meer oponthoud te voorko men heeft men het fundament laten zitten. Waar anders twee uren nodig waren om een stuk werk te voltooien, eiste hetzelfde stuk graafwerk onder deze gasfabriekfundering ruim zes uren. deelte van het werk binnen drie dagen gereed gekomen. Met houwelen zal er vrij baan gemaakt moeten worden voor de rioleringspijpen. Wat men vroeger van de oude Zijlpoort nog in de grond heeft laten zitten, zal nu verdwijnen. t Ondanks het feit, dat zjjn verwach ting van het vorig jaar niet bewaarheid werd, durft aannemer Hulsebosch zich toch nog aan voorspellingen te wagen. Hjj hoopt, dat het rioleringswerk eind Februari gereed zal zijn, maar zo voegde hij er aan toe dan moeten er niet meer van zulke obstakels als de Zijlpoort op onze rioleringsweg liggen. Tegen een pot met gouden tientjes als hindernis had hij geen bezwaar. Over het algemeen is de duur van het werk achter tegengevallen. Het is, zoals de heer Hulsebosch het uitdrukte, eerder sloopwerk dan graafwerk geworden. rioXeTin^werkzaamheden nabij de Zijlvest blijken niet zo vlot te verlopen als Na al deze hindernissen, waarvan de men gedacht had. De obstakels, die het „Oude Haarlem" ondergronds nog veroor- opruiming nog in grote mate bemoei lijkt werd door de zware regenval, zien de aannemer en zijn arbeiders zich ge plaatst tegenover de resten van de Zijl poort, die eens deel uitmaakte van de schoonheid van oud Haarlem. 6..- Gistermorgen begon men met het Opbreken Van de rijweg. De grijpers -Waren aan het werk gezet en alles was goed gegaan tot op ongeveer twee meter diepte. Waarvoor aan nemer Hulsebosch reeds gevreesd had, gebeurde. Eén van de grijpers sloeg m een harde massa en kwam met Maandag: 8 uur bestuur H.B.C.; 8 uur repetitie Laudate Dominum; 8 uur Mis sie Naaikrans. Dinsdag: 8 uur repetitie R.K. harmo nie „St. Michaël"; 8 uur repetitie Kath. Gemengd Koor. Woensdag: 4 uur repetitie Kath. Kin derkoor; 7.30 damclub St. Bavo; 8 uur jaarvergadering Kath. Volkspartij; 8 uur repetitie Melodia. Donderdag: 8 uur repetitie dameskoor Viva Maria; 8 uur ledenvergadering re traiteclub „Petrus Canisius"; 8 uur St. Vincentius. Vrijdag: 8 uur ledenvergadering K.J. M.V.; 8 uur toneelrepetitie „Door Een dracht Sterk". Zaterdag: Opvoering van „Schandaal in de Bonte Kakatoe" door de R.K. to neelgroep „Berkenrode". De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 28 Januari waargenomen door dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 70, tel. 15538 en dr. J Laeyendecker. Raadhuis plein 9. tel. 28103. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Ge opende apotheken: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197, Aerden- hout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. O.L. Vrouw van Altijdd. Bijstand: Zondag H.H. Missen 7, 9 (Hocgmis) en 11 uur; 's avonds 7 uur Lof. In de wees H.H. Missen 7 en 8 uur. Maandag 7.30 u. Maria-garde. Woensdag 7.30 uur H. Fa milie jeugd-afd. Donderdag 10 uur pl. gez. Huwelijksmis. Vrijdag 6.30 uur extra H. Mis. 7 uur gez. H. Mis met kaarsen wijding. 's avonds 7.30 uur Lof. Zaterdag 6.30 uur extra H. Mis, 11.30 uur Blasius- zegen voor de schoolkinderen, 5-9 uur biechten, 7.30 uur Broederschaps-Lof. zaakt, geven meer sloop- dan graafwerk. Artsen: J J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. 8510. Apotheken (ook nachtdienst): Bloe- mendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500-22181. GEBOREN: A. Inpijnde Vries, z; J. J. KruyverRubeling, z; W. T. van BroeckSchouten, z; H. van Heems Krikke z; C. G. van KampenVerduin, z; M. ClausBerg, d; M. M. C. Loerak kerLustenhouwer, d: W M. van den BoogaardPolles, d; E Vermondvan Everdingen, d; A. M. Groeneveltvan der Meulen, d. ONDERTROUWD: 26 Jan.: Z. Tolle naar en G. Romeijn; W H. Hulscher en J. A. d- Sévrèn. OVERLEDEN: H Zeijl—Honig, 74 j„ Hagestraat; C. J. CramerKuipers, 69 j„ Oranejplein; H. Mus, 44 j„ Roosveld- straat; C. H. C. Becker, 78 j. Dr. Schaep- manstraat; j. Forrer, 79 j„ Eschdoorn- straat; T W VermeulenSigmond, 74 j., Berxenrodestraat: T. Ouwerkerk, 78 j„ Geweerstraat: R. J. Ringnalda, 24 j„ Hazepaterslaan; A. van Riemsdijk, 78 j„ Ripperdapark. Met grote verzorging en aandacht voor détails, opende de H.O.V. onder leiding van Toon Verhey het Vrijdagavond ge geven ledenconcert, met Mozart's meest populair en bekend geworden werk, de serenade „Eine kleine Nachtmusik". Het stuk is door Mozart vier jaren voor zijn dood gecomponeerd, in een tijd dat Md- zart op zijn rijpst was. De ongewone populariteit schuilt waarschijnlijk inJiet feit, dat het stuk een ongekend grote melodische rijkdom bezit, die toch altijd bij de doorsnee luisteraar als nummer één blijft gelden. Zonder problemen, maar zo intens zuiver muzikaal, dat het eigenlijk geen wonder is dat het bij iedereen, liefhebber of geen liefhebber van klassieke muziek, onmiddellijk aan spreekt. Vooral de Romanze en het Me nuet blinken hierdoor uit, zonder dat Mozart vervallen is in het scnrijven van een gelegenheidsmuziekje zonder meer. Ook de vakman kan er wel degelijk van smullen, en niet alleen door ae melodi sche rijkdom. Uiteindelijk is het weer, wat we reeds eerder schreven over deze componist, die grandioze genialiteit met de universele begaafdheid voor alle gen res om voor iedere smaak iets wezen lijk schoons te produceren. Men behoeft zich niet te schamen, deze Serenade, al is ze populair, dikwijls op het program ma te plaatsen. Uiteindelijk dient men er twee categorieën luisteraars grotelijks mee, hetgeen -volgt uit bovenstaande korte beschouwing. Hierna zong de so praan Erna Spoorenberg het ook weer bekende Motet „Exsultate Jubilate" uit een vroegere periode van Mozart's com- positie-productiviteit, voor sopraan-solo en orkest. Ondanks de tintelende en sprankelende muziek heeft Mozart de ongewoon schone Latijnse tekst met een diep religieus besef gecomponeerd. Het moge lijken dat dit soort muziek met jeugdige onbekommerdheid onder de tekst geplaatst is, niets is echter minder waar. Het is hier één en al jubelende expressie die ten toon gespreid wordt, de woorden van dit motet loopt waardig en op de stemming toepasselijk. Erna Spoorenberg heeft met haar prachtige stem er een niet minder mooie vertoi- king van gegeven. In het cantilene bezit dit orgaan een grote expressie, terwijl de coloratuur bij haar bijna uniek is. De H.O.V. begeleidde accuraat en heeft vóór de pauze het Mozart-deel stylistisch uiterst zuiver weergegeven. Vanaf de eerste noot was men geboeid, maar wat meer zegt, ontroerd door de schoonheid van het gave spel. Het succes was na beide werken zeer groot. Na de pauze werd onze aanwezigheid elders gevergd, zodat wij dit deel met konden meemaken. Het programma ver meldde de „Prélude a l'après-midi d un faune", en een aria uit „l'Enfant prodi- gue", beide van Debussy. Tot slot speel de de H.O.V. een herhaling van Le Fes tin de l'Araignée van Alb. Roussel, dat we vorige week op een Dinsdagavond concert beluisterden en vanaf deze plaats bespraken. Voor het vele werk en de belangrijkheid van het stuk, zeker de moeite waard om nog eens herhaald te worden. TAN LAARVELD Het schoolbestuur der St. Liduina Pa rochie heeft aan B. en W. gelden ge vraagd voor het bouwen van drie loka len ten behoeve van de St. Liduina School op een terrein aan de Timorstraat naast de St. Petrus Canisius School. Het schoolbestuur der parochie van O. L. Vrouw Zeven Smarten en St. Bavo heeft gelden gevraagd voor het herstel van de St. Bavo School. Eemstraat 15. B. en W. stellen de raad voor prae-ad- vies op deze verzoeken uit te brengen. De officiële opening van het nieuwe terrein en het kleedhuis van de voet balvereniging Schoten, gelegen aan de Geuzenvesperstraat bij de Muiderslotweg zal Zondag 4 Februari 's middags kwart over een geschieden. Zoals bekend is het kleedhuis geheel door eigen leden in hun vrije tijd gebouwd. De R.K. Amusementsvereniging „Ani- mato" viert haar drie-jarig bestaan op Zondag 28 Januari in gebouw Cultura aan de Jansstraat. In haar korte bestaan heeft Animato verschillende uitvoerin gen gegeven in ziekenhuizen en rusthui zen voor Ouden van Dagen in Haarlem en omgeving. Ook in de strafgevangenis is zij opgetreden. Bij al deze gelegenhe den treden de amateurs belangeloos op. BIOSCOPEN Rembrandt: Als mannen willen (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Cinema Palace: Ga briels (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Staatsgeheim (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals-theater: Vier jaar later (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. ('s Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 u.); City: De gouden salamander (18 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: De hertendoder en juwelensmokkelaars (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. ('s Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 u.). Zondag 28 Januari Concertgebouw: K.R.O.-tournee, 8 Uur. Cultura: Feestavond Animato, 8 uur. Maandag 29 Januari Stadsschouwburg: Thalia met „Moeder", 8 uur. Spaarndam: Installatie Wijkraad in het Jeugdhuis. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tisna tot en met 31 Januari. Werkdagen van 916 uur, 's Zon dags van 1316 uur. Huis van Looy: Van heden af: Ere-ten- toonstelling van Europees en Indisch werk van Jan Lary. Tevens herinneringsten toonstelling van nagelaten werk van Ma- rinus van der Burg. Werkdagen van 10— 16.30 uur, 's Zondags van 13—16.30 uur APOTHEKEN De Zondags-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 28 Jan. tot 4 Febr. waargenomen door Apotheek Florijn, Gr. Houtstraat 78, tel. 10500, H. Remmers Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354, Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821 ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, telefoon 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd., telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. Kath. Bur. v. Huwelijksvoorlichting: Spreekuren medische leiders: dag. van 13.30—14.30 en na afspraak. Spreekuren geestelijk leider: Dinsdags van 16.00—17.00 en 19.30—20.30 of na af- sprHdlc R.K. Militair Tèhuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur. Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme (Kruisweg 25). Spreekuren: dagelijks (beh. Zondag): 1012 en 14 3021.00 uur R.K. Gezinszorg -(Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.3010.00 uur. Wit-Gcle Kruis (Kenaupark 15): Kraam- verzorging spreekuren: Ma. 2^—4 uur: Wo. 23 u.: Do. 1011 uur. Huwelijksvoorlich ting: Di. 45 uur: iedere avond 89 uur (Rector Brans, Vrijd 19.3020.30 u.). Kan tooruren 9—5 uur Lj h merkwaardige samenloop van ftj omstandigheden, of liever van da tazegt Otto Sterman, terwijl wij nauwelijks gezeten zijn, „ik heb het gisteren nog in mijn plakboek nageke ken, maar het klopt precies: U komt me op dezelfde datum interviewen, dat ik in '35 voor het eerst op de planken stond. Dat is dus vandaag precies zes tien jaar geleden, maar daaruit moet U niet concluderen, dat ik al zestien jaar to neel speel. Want dat zou een beetje overdreven zijn, het is nogal raar ge gaan met dat toneelspelen van mij. Ik had wat mijn toekomst betreft nog nooit aan toneel gedacht, ik had zelfs nog nooit toneel gezien, toen ik voor het eerst tussen de coulissen stond. In '35 dan had ik op een goeie dag een briefje gekregen van Ha.n König.... ja, de man van „De klok heit negen"; ik kende hem niet als broeder in de kunst, maar als vriendje uit mijn jeugd, omdat ik wel met hem gespeeld had op het zandland, zoals deze openbare, niet aangelegde en voor iedereen toegankelijke speelvlaats in Amsterdam heet. Goed, in dat briefje stond dan, dat ze bij Het Nieuwe Schouwtoneel ver legen zaten om iemand voor „De Fami lie Kegge", dat ze gingen speienjze zoch ten een knecht voor de familie uit West- Indië, en dat zou wel wat voor mij zijn. Er zat nog honorarium ook aan vast, al moest ik me daar niet te veel van voor stellen. Ik wist natuurlijk op geen stukken na, wat er van je verlangd werd om comedie te kunnen spelen, maar het leek mij wel; ik ben er dus heengegaan, de zaak kwam in orde en zo kwam ik terecht op een echt toneel, tussen echte toneel spelers. Ik kreeg geen ernstige aan merkingen te horen, dus ik zal maar aannemen, dat het wel meeviel. En hoe ik het vond? Geweldig! Het had een ongeloof lij ke indruk op mij gemaakt. U zult ook wel eens in de schouwburg meegemaakt hebben, dat U in een stuk een scène hoort, die recht uit het leven en recht uit het hart is opgebloeid, of dat een actrice of acteur een mens achter het voetlicht zo overrompe lend warm en echt laat leven, dat U het jaren later nog als een kostbare herinnering meedraagt. Er ;eurt dan iets met je, het maakt een onuitwisbare indruk op je; zoiets was met mij ook het geval, toen ik voor het eerst met toneel kennis maakte. Het is mogelijk, dat ik het mij niet scherp be wust was, maar het toneel heeft mij toen gepakt, en, zoals later bleek, voor goed. Om zo te zeggen een onbewuste liefde." In het geval van Otto Sterman is dus een toneelspelerstalent door. toe vallige omstandigheden aan de dag getreden. Een natuurlijk, zuiver en gevoelig talent. Een talent, dat wel overtuigend gebleken is in het laatste Naar wij vernemen is de zeereerw. heer J. B. Schuyt, sedert 1943 pastoor vhn de H. Laurentius-parochie te Weesp ernstig ziek, zodat hij van de H. H. Sa cramenten der stervenden moest wor den voorzien. Zijn toestand is zorgelijk. Het komende weekend wordt de Stadsschouwburg bespeeld door „Het Vrije Toneel", het gezelschap van Cor en Anton Ruys. Er wordt de première gegeven van „Meeuwen boven Sorren to", een geestig en boeiend spel van de Marine door Hugh Hastings. De regie is van Cor Ruys. Medewerking verle nen: Cor Ruys, Wim v. d. Brink, Gijs- bert Tersteeg, Tonny Foletta, Ton van Duinhoven, Willy Ruys, Ton Lensink, Thorwald Dudok van Heel en Ben Hulsman. Advertentie Tel. 14810 VRAAGT BIJ ONS AAN, WIJ GEVEN ALLE GEWENSTE INLICHTINGEN. Nadat de Witte Paters van Kardinaal Lavigerie, de missionarissen van Afrika, in Maart 1949 het dertien hectare grote nieuw seminarie gebouwd? Het klein- college voor jongens van 12 tot 19 jaar is in Sterksel (N.-B.) sinds jaren geves tigd. Het is berekend op 150 jongens, maar de laatste jaren liep het getal soms tot ver over de 200. Het Philosophicum ijct I. j. j. tt a a a a ULit vci uvci uc xacl a iinuowpiiiwum „.:t^„.Sal'tJ?°ort Sint Charles in Esch bij Boxtel werd hadden gekocht, konden zij niet vermoe den, dat daardoor zeer betekenende moeilijkheden zoudenontstaan. Zij meenden op het oude hoofdgebouw een verdieping te plaatsen om nog datzelfde jaar een klein-seminarie te Santpoort te kunnen openen, maar zij zagen hun plannen verijdeld, omdat de fundering "r h„e* Staatsexamen worden opgeleid. dus onverantwoord bleek, oud en nieuw samen te voegen. Er zat niets an ders op dan „Spaarnberg" af te breken. overgebracht naar 's Heerenberg, alwaar het Scholasticaat gevestigd is. Zodoende konden de twee hoogste klassen van Sterksel naar Esch verhuizen. Het ligt nu in de bedoeling, in Santpoort een tweede Klein-Seminarie te vestigen een nieuw jachthnis gezet. Dit zal het voor 100 tot eventueel 130 leerlingen. De verblijf worden voor de zusters, die de drie hoogste klassen zullen voor het verzorging op zich nemen en uit Noord- Italië komen. Eind van dit jaar hopen de paters. Hoewel een aparte, algemene kapel gebouwd wordt, zullen de paters een oratorium krijgen en een zieken zaaltje, beide met een altaar. In het schoolgebouw, 26 meter lang en 13 meter hoog, zullen de klassen wor den ingericht, naast de recreatiezaal. Daarboven is weer een slaapzaal gedacht. De fraaie kapel is 20 bij 12 meter, biedt plaats aan ongeveer 130 personen en zal voorzien worden van vijf altaren. Het gehele complex heeft een centraal punt, van waaruit alle afdelingen gemakkelijk bereikbaar zijn! Het nieuwe huis ver rijst niet op de plek'waar het oude ge staan heeft. Daar het terrein 13 hectare groot is. blijft er nog voldoende bos over en kunnen doelmatige sportterreinen wor den aangelegd. Zestien jaar is er aan de omgeving niets gedaan, met dien verstande, dat er in het laatste oor logsjaar heel wat bomen sneuvelden. De Ned. Heidemaatschappij is thans bezig met het herstellen van het bos en het begaanbaar maken van het ter rein in DUW-werk. In 1932 werd vlak bij het hoofdgebouw In tegenstelling met de gebruikelijke zij van het zonnige Zuiden naar Sant- H-vorm voor dergelijke internaten zal poort te komen. Het is niet wel mogelijk Na enifi- «verier met eemeenteiiifc» hier een vri-i gebouw verrijzen, dat aan om broeders van de eigen orde te laten kerkelijke instanties en Rijksmonumen- <!e mo<lernf,te eis,?n Yan. Yo1" assisteren, omdat zij bijna allen naar de tenzorc werd eoedeevenden d,t Lt ?oen De bouw bestaat uit due delen, missie worden uitgezonden. Het hoofdgebouw zal 53 meier lang wor- Er zal ongetwijfeld nog voldoende den en ruim 13 meter hoog. Het zal be- gelegenheid zijn om op het missiewerk tenzorg werd goedgevonden, dat het gebouw gesloopt werd, zodat aan prof, G. Holt, de architect, opdracht gegeven kón worden een utili'teits-seminarium te staan uit een souterrain met opslap- van deze „Witte Paters met de rode fez", nlnnfxnn rln /fenvui J1 L „4 Sm A Ia-iamo 1< aIiI.am ontwerpen. Deze week heeft de aanbesteding plaats gehad en is de bouw gegund aan de aannemer G. Evers uit Bloemendaal. Maandag wordt het terrein uitgezet en zo spoedig mogelijk hoopt de aannemer met heien te beginnen, opdat het Lavi- gerie-coliege nog dit jaar plechtig ge opend kan worden. Wij zijn eens poolshoogte gaan nemen en werden in het koetshuis, dat blijft bestaan en waarvan U hierbij een foto ziet, gastvrij ontvangen door pater J. van der Pol, die daar sinds enige tijd zijn domicilie heeft om de zaken te re gelen. Deze jonge Witte Pater stond op de nominatie om naar de Missie te wor den uitgezonden, maar als een donder slag bij heldere hemel ontving hij van zijn superieuren de opdracht, naar Santpoort te gaan. De regel van de orde schrijft voor, dat er altijd drie missiona rissen bijeen moeten zijn en dus wordt pater Van der Pol vergezeld van epn collega en een broeder, die wat rust moeten nemen tussen twee lange perio den van verblijf onder de tropenzon. Alle openbare instanties te Velsen en heel wat Santpoortenaren kennen de pater, die dag en nacht in de weer ge weest is om alle vergunningen te ver krijgen en die door Onze Lieve Heer tot nu toe niet in de steek gelaten werd. Waarom wordt op „Spaarnberg" een plaatsen, de begane grond met vier die het moederhuis in Algiers hebben, spreekkamers, kamer voor de econoom, te wijzeh. Er kan reeds voorspeld wor- keuken, refter en studiezaal en een eer- den, dat men op de medewerking van ste en tweede verdieping met slaapzaal de katholieken in geheel Kennemerland voor de jongens en een afdeling voor hoopt. Het koetshuis op „Spaarnberg" te Santpoort, waarin ae Witte Paters de bouw van een nieuw seminarie leiden. stuk van Sartre, waarin hij de opge jaagde neger speelt. Want dat is niet alleen uiterlijke vrees en zenuwach tigheid, dat is de geconcentreerde en fel beleefde doodsangst en de weer loze berusting van de neger, die alle onrecht verklaart en tegelijk aan vaardt met ,,'t Zijn blanken, me vrouw." Zetten wij daarnaast zijn kinderlijk-levenslustige Donald in „Je kunt 't toch niet meenemen" of de neger-dominee met het praehtig- naïeve verhaal over de Ark van Noë, dat hij voor de .televisie heeft ge maakt alle zijn het bewijzen van een pure begaafdheid, welke in toe gewijde arbeid wordt gerijpt. „Hoe het kwam, dat ik de comedie absoluut niet kende?" gaat de sympa thieke en bescheiden acteur voort. „Ik had er eenvoudig geen tijd voor ge had, ik moest wérken en studeren om iets te bereiken voor mijn toekomst. Ik ben geboren iïi Amsterdam vader komt uit de West, mijn moeder is een Nederlandse en na mijn 'schooltijd kwam ik op kantoor. Dat vond ik niet bepaald ideaal; ik wist toen niet, dat ik het aan het toneel zo machtig zou vinden, ik wist wél, dat ik mijn leven lang niet op kantoor zou blijven. Nu heb ik altijd vrij veel aan sport ge daan (inderdaad, Otto Sterman heeft naam als bokser, heeft lang athletiek be oefend, heeft vorig seizoen nog gevoet bald in AFC en is captain van de AFC- honkballers, die kampioen van de over gangsklasse zijn), en van een paar sportvrienden van de AV '23, waarvan ik lid was, hoorde ik, dat zij studeerden voor de middelbare akte Lichamelijke Opvoeding. Ik vond. dat ik daar ook maar aan moest beginnen, gymnastiek leraar leek me wel aardiger werk dan op kantoor. Ik dus aan de studie en dat werd, kort gezegd, een paar jaar hard werken; na een jaar voorbereiding kon ik aan de studie voor M.O. beginnen; overdag op kantoor, 's avonds les en daarna studeren. Op die manier blijft er weinig tijd over voor uitgaan of to neel Na drie jaar examen; ik moest slagen, en ik slaagde ook. Daarna heb ik in anderhalf jaar de bevoegdheid voor Heilgymnastiek en massage ge haald. Maar wat moest ik nu met het toneel aan? Na mijn zogezegde debuut in „De Familie Kegge" kreeg ik nog iets te doen in „De Fakir", ook bij Het Nieuwe Schouwtoneel. Het was niet wat je een rol kunt noemen, maar het toneel kreeg me weer te pakken, ik zou eens moeten beslissen, in welke richting ik het ging zoeken. Aan de ene kant had mijn akte mij zo ontzettend veel gekost, aan de andere kant zou ik op toneel maar wei nig werk vinden, dat bij mijn type paste. Toen „De Fakir" liep, zat ik dan ook dikwijls in de kleedkamer te stu deren voor mijn Heilgymnastiek, ik bleef leraar en had mijn voornaamste werk in de Lichamelijke Opvoeding. Dat is zo gebleven tot 1946, al heb ik in '39 onder Saalborn een oude neger gespeeld in „Muizen en mensen". „In '46 werd ik gevraagd voor Donald in „Je kunt 't toch niet meenemen", bij Laseur, wel geen hoofdrol, maar toch een echte rol. Ik moest nu ook beslui ten, want Comedia bood mij een con tract aan, waaruit ik dus kon opmaken, dat men mij vast bij een gezelschap wilde hebben ondanks het feit, dat ik buiten een bepaald soort rollen niet kan optreden. Zelf wilde ik best definitief naar het toneel overstappen; ik heb toen dus ontslag genomen bij het onderwijs en sindsdien ligt mijn voornaamste werk op de planken. Maar mijn andere beroep heb ik niet geheel en al opge geven, ik kan natuurlijk altijd als mas seur optreden en ik geef ook nog heil gymnastiek aan kinderen, die daarvoor van gemeentewege worden aangewe zen. Die lessen worden 's morgens vóór schooltijd gegeven neen, uitslapen is er niet bij, ook niet wanneer wij de avond tevoren ver van huis hebben ge speeld en dus niet zo vroeg zijn thuis gekomen. Bij het toneel is het nu een maal aanpakken. Maar dat hoort er bij, ik zou niet anders willen, 't Is bij mij zo gelopen, dat ik mijn liefde laat ont dekken moest, maar het is een diepe liefde, ik zou het toneel niet graag missen. Voorkeur? Ik vond de negerbediende in „Je kunt het toch niet meenemen" een lekkere rol, maar ik speel toch liever ernstig werk." Zo vertelt Otto Sterman zonder enige ophef, sympathiek en bescheiden, soms met een prettige glimlach bij een of andere herinnering, over zijn merk waardige loopbaan, waarin hij door energie en taai doorzetten heeft be reikt, wat hij bereiken wilde. Een harde werker, die zich niet tot één terrein be hoeft te beperken. Hij staat regelmatig voor de microfoon in de radio-studio, soms met teksten van zijn echtgenote; hij is opgetreden in cabaret, waaruit een invitatie van Philips voortkwam om voor de televisie te spelen; hij geeft, zoals gezegd, nog steeds heilgymnastiek; hij bespeelt de dwarsfluit. „Maar toneel heeft mijn voorkeur; wanneer je dat eenmaal kent, laat het je niet meer los." Hij is overigens niet de enige in de familie, die voor het voetlicht komt. Zijn oudste broer bezit de middelbare akte Lichamelijke Opvoeding en Paedagogie en is leraar aan een Montessori Lyceum; de jongste broer neemt bij tijd en wijle zijn rol in „Je kunt 't toch niet mee nemen" over, zijn zuster is zangeres bij een band, een andere broer reist als drummer met een band in het buiten land. „En al zeg ik het zelf, ze zijn allebei zéér goed." Hk. A. Voor de Amsterdamse rechtbank eiste de Officier van Justitie Vrijdagmorgen bij verstek een gevangenisstraf van zes maanden tegen J. H. de W„ die op 30 Augustus van het vorig jaar in onze bladen een advertentie heeft doen plaatsen, waarin hij deed voorkomen, dat hij examinator was voor het Mid denstandsdiploma. Uit een verklaring van een vertegenwoordiger van de Stichting Middenstandsexamens te Den Haag ter zitting aanwezig, bleek, dat De W. zich ten onrechte examinator heeft genoemd en dat daardoor vele eenvoudige lieden zich hebben laten verleiden bij hem les te gaan nemen. Daar De W. zich reeds enkele malen aan soortgelijke delicten, o.a. oplichting, had schuldig gemaakt, achtte de Offi cier een gevoelige straf gewenst. Uitspraak over veertien dagen Burgemeester en Wethouders hebben, op advies van een beoordelingscommis sie, bestaande uit de heren Sem Dresden, mr. Guillaume Landré en Ernest W. Mulder, de vier werken voor blaasinstru ment met orkest, welke in opdracht van de gemeente werden gecomponeerd door de heren A. Bonsel, Karei Mengelberg, Bertus van Lier en Herman Strategier goedgekeurd. Deze werken worden ieder met een bedrag van 500 gehonoreerd. De Muziekprijs-A 1950, zijnde een be drag van ƒ500 boven het honorarium voor het goedgekeurde werk en bestemd voor de componist van het beste der vier in opdracht geschreven werken is op ad vies van genoemde beoordelingscommis sie toegekend aan Karei Mengelberg voor het door hem gecomponeerde con cert voor hoorn. Deze prijs bedraagt der- halve in totaal 1000. Advertentie Dag en nacht Advertentie en alle andere lederwaren Thans nog binnen 2 dagen retour. ANTONIESTR, 45 - H'Iem - Tel. 18266 Advertentie BESTAANDE UIT: SOEP LOEMPIA - BAMI OF NASI GORENG - KOFFIE HAARXiEM - SMEDESTRAA® 21 Advertentie betrouwbaar verzorgd door noofdvert. Lips Slotenfabr. Advertentie HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS In zijn Nieuwjaarsrede heeft mr. Scholtens ook gewag gemaakt van de uitbreiding van de groot-industrie. Ten aanzien van de vestiging van Beijnes merkte hij op: „Moge tot in lengte van jaren de alliteratie Beijnes Beverwijk getuigen van een geluk kig samengaan". Van vergaande strekking noemde hij ook het feit, dat het complex van Hoogovens door de bouw van de N.V. Breedband, onze Zuidelijke ge meentegrenzen aanmerkelijk gaat overschrijden. TEL. 19157 Advertentie in mooie transparante kleuren. Onze nieuwe methode is niet tijd rovend meer. Succes verzekerd. GROTE HOUTSTRAAT 71 rood (Ingang Ged. Oude Gracht) Nationaal en internationaal bekroond. 'O- „O" •'raat»** Ecu Televisietoestel geeft met het beeld alleen bet daarbij behorend geluid, dat tegelijk uitge zonden wordt. Voor de gewone radio-ontvangst blijft een noodzakelijk. Publicatie van de Nederl. Vereniging van Radio-detailhand.elaren (N.V.R.D.) - Afd Haarlem en omstreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2