MR. D. STIKKER KRIJGT informatorische opdracht m RUMOER OM PAUL VAN KEMPEN REIS VAN „ORANJE" PRIMA VERLOPEN Poging tot reconstructie van het afgetreden kabinet mislukt Demonstraties in en om Amsterdams Concertgebouw Generaal Scheffelaar maakte zelf zijn bed op en poetste zijn schoenen De agitatie tegen Paul van Kempen Tot hoofd en hart .Het weer. Weinig commentaar MINISTER STIKKER CONFEREERT VELDMAARSCHALK MANNERHEIM OVERLEDEN ib VI CE-ADMIRAAL JHR. E. VAN HOLTHE .'■AANDAG 29 JANUARI 1951 74e JAARGANG No. 24973 POSITIE VAN MR. VAN MAARSEVEEN IN HET GEDING? Hel kabinet der Koningin deel! mede: Hare Majesteit de Koningin heeft aan mr. D. U. Stikker opgedragen informalorisch de mogelijkheden te onder zoeken van de vorming van een kabinet, dat het vertrou wen heeft van het parlement en Haar daaromtrent een rapport uit te brengen. In de loop van de Zondag was mr. Stikker door H. M. op paleis Soestdijk ontvangen. O.a. met min. v. d. Brink en prof. Romme De tragische brand te Sloten Gloeiende kachelpijp de vermoedelijke oorzaak FALCON REGENKLEDING MB ONDANKS SCHAARSTE AAN PERSONEEL Kopiah-affaire afgehandeld w Nog bijna 20.000 demobilisanten LEEUW SLAAT OPPASSER OP HET HOOFD Musici verlieten het podium Zondagmiddag Voorzitter chefs-staven- comité Montgomery en Juin Hoogste plaatsvervangers van Eisenhower BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milMmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. (Van onze parlementaire redacteur a. i.) Tot Zondagavond laat zag het er in het afgelopen weekend niet naar uit, dat in de stand van zaken met betrekking tot de Kabinetscrisis opmerkelijke wijzigingen waren gekomen. Wel waren er twee feiten bekend geworden, welke aanknopingspunten boden voor een verder gaande gedachtenwisseling. Daar was allereerst Zaterdagmorgen de ontvangst van prof. Kranenburg op Soestdijk en ver volgens Zondagmiddag een tweede bezoek bij H. M. de Koningin van minister Stikker, tijdens welke laatste bespreking, naar aan te nemen valt, de beslissing omtrent een informatorische opdracht genomen is. Zoekt men naar het verband tussen de beide feiten, dan mag om te be ginnen wel worden aangenomen dat prof. Kranenburg niet zozeer in zijn kwaliteit van Kamervoorzitter èn evenmin in die van lid van de P. v. d. A., waarin hij stellig niet tot de geprononceerde politici behoort, op Soestdijk ontvangen is, als wel van staatsrechtelijk deskundige. Vermoedelijk is in het onderhoud met prof. Kranenburg onder ogen ge zien welke mogelijkheden er nog wa ren voor een reconstructie van het Ka binet met behoud van minister Stik ker. De demissionnaire bewindsman van Buitenlandse Zaken is de afgelopen da gen bij vallen en opstaan ziek geweest; men schijnt er inmiddels wel alles op te hebben gezet om hem voor het nieuwe (gereconstrueerde) Kabinet, dat toen nog m de gedachten was, te behouden. Het is nu wel duidelijk, dat deze op lossing niet gevonden is. De staatsrech telijke constructies, die zijn terugkeer zouden hebben kunnen wettigen, zijn, naar men geredelijk mag concluderen, voor de heer Stikker een onvoldoende basis geweest voor een modus vivendi in de practijk. De demissionnaire bewindsman is van zijn kant waarschijnlijk niet in gebreke gebleven zijn eisen te stellen en het kon wat dat aangaat wel eens zijn, dat deze behalve van buitenlands politieke ook van partij-politieke aard waren. Naar in politieke kringen verluidt, zou het er namelijk om gegaan zijn voor de VVD het Nieuw-Guinea-beleid verteerbaar te maken en het heet nu, dat de prijs daarvoor zou hebben moeten zijn het niet terugkeren van minister Van Maarseveen op Uniezaken. Mr. Van Maarseveen, die als een to ren in het schaakspel van Justitie naar Binnenlandse Zaken en van Bin nenlandse Zaken weer naar Uniezaken geschoven is, zal echter bezwaarlijk van zijn laatste en sterkste stelling een retour hebben kunnen maken op een minder belangrijke positie. Zijn niet terugkeren op Uniezaken zou moeten hebben betekenen een verdwij nen uit het Kabinet en nu is het wel iswaar langs niet zeker, of deze be windsman zo sterk gebrand is op zijn functie, dat aan dit aftreden onover komelijke complicaties zouden heb ben vastgezeten, maar wel lijkt het een zware gang naar Canossa, wan neer nu juist hij zou hebben moeten capituleren en wel juist voor mr. Oud. Er is enige grond voor de ver onderstelling, dat dit een van de pun ten is, waar de zaak wjj doelen dan op de reconstructiepoging op is vastgelopen. Mr. Van Schaik verzekerde ons Zon dag omstreeks het middaguur, dat hij deze dag niet aan politiek deed en in derdaad is de reconstructiegedachte, Waar hij hoofdzakelijk bij betrokken was, verdwenen, waarop men nu dus is teruggevallen op de mogelijkheid, j.l. Zaterdag in ons blad aangeduid, name lijk een opdracht aan mr. Stikker zelf zij het dan een informatorische. Hedennacht was hieromtrent in poli tieke kringen nog weinig commentaar te yerkrijgen. Sommige zegslieden meenden in de mislukking van de reconstructie- Poging toch nog altijd tot dusverre in Wekere zin een overwinning voor mr. Oud te kunnen zien: het is niet tot een herstel in enigerlei vorm van het door hem getorpedeerde kabinet gekomen en de liberale fractieleider is voor zijn te genstanders niet openlijk door de knieën behoeven te gaan als de man, cjje zelf °ok geen oplossing wist. Zo ziet het er althans oppervlakkig gezien uit. In wezen is het natuurlijk zo, dat het landsbelang geen tijd verlies geprevaleerd heeft. De re constructiepoging mag mislukt zijn, maar het niet geven van een opdracht aan mr. Oud betekent een stilzwijgen de constatering, dat het hem toch ook n'et gelukt zou zijn een realiseerbaar Plan om uit de moeilijkheden te ge raken te produceren. Hetgeen overi gens zeker niet behoeft te duiden op z'jn geheel wegvallen uit de rij der •Pedespelenden in het verdere verloop v'ln de formatie.' Inmiddels zij erop gewezen, dat, als üotl'fi81' Sakker slaagt, dit nog niet zijn non") als Premier behoeft te beteke- *iet combinatie van die figuur Zljn huidige werkzaamheden hem toch bovenal heeft teer behouden lijkt zelfs niet eens 1 waarschijnlijk. Verwachting tot Dinsdagavond: Overwegend droog en zwaar be wolkt met enkele plaatselijke opkla ringen en hier en daar mist. Matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord en Noord-Oost. Weinig verandering in temperatuur. Zon 8.25—17.32. Maan 1.31—10.42. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) MinistéV Stikker is hedenmorgen zijn werkzaamheden in verband met de hem verstrekte informatorische opdracht be gonnen met een gebaar, dat hoop geeft voor de pers: hij liet de fotografen die in zijn tuin stonden koffie brengen. Om 9.15 uur ontving de heer Stikker als eerste politicus met wie hij van gedach ten wisselde prof. v. d. Brink. Daarna begaf hij zich in gezelschap van staats secretaris Blom naar het departement van Justitie waar ministerraad werd ge houden. Hij heeft deze vergadering echter niet lang bijgewoond; na twintig minuten vertrok hij weer en ontving op Buitenlandse Zaken vice-admiraal-tit. N. A. Rost van Tonningen. Omstreeks het middaguur begon de heer Stikker een conferentie met prof. Romme. Verder heeft mr. Oud hedenochtend verklaard dat hij sinds Zaterdag geen contact meer heeft gehad met mr. Stik ker. In het gebouw van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Werkendam is Zondagochtend brand uitgebroken terwijl daar juist een kerkdienst werd gehouden. De brand ontstond door vuur uit een kachel; de bezoekers konden zich zonder schade in veiligheid stellen. Het gebouw brandde nagenoeg geheel uit. Advertentie Het onderzoek van de politie naar de tragische brand te Sloten, waarbij, zoals bekend, vier jonge kinderen uit het ge zin Meckel de dood vonden, is beëindigd. De stoffelijke resten van de vier slacht offertjes zijn door de Justitie vrijgege ven. De begrafenis geschiedt Woensdag tien uur op de R.K. Bergraafpjaats na dat om half tien de uitvaartdienst is op gedragen. Het onderzoek heeft tot gevolg gehad dat met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid kan worden aangenomen, dat de brand is ontstaan op het punt. waar de ijzeren pijp van het fornuis uit de keuken door de vloer van de boven verdieping ging. Vermoedelijk is deze pijp zeer heet geworden en is de vloer op deze plaats gaan smeulen. Iedere mo gelijkheid, dat er misdrijf in het spel is, acht de politie uitgesloten. De Amsterdamse politie drijft betogers uiteen tijdens de relletjes, die Zaterdag avond in verband met het optreden van Paul van Kempen voor het Concertge bouw plaats vonden. BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Zo is dan Verdi's vijftigste sterfdag te Amsterdam her dacht met een uitvoering van zijn Messa da Requiem op Zaterdagavond m het Concertgebouw en bij deze ene uitvoe ring is het gebleven; op het aangekondigde concert van Zondagmiddag is er geen muziek gemaakt. Er heerste die Zaterdagavond een gespannen sfeer in de Grote Zaal. Terwijl buiten het gebouw vele mensen samen- groepten en bereden en motorpolitie in afwachting stonden, werden aan de binnenkomenden pamfletten uitgedeeld met cancaturen van de dirigent Paul van Kempen. Af en toe klonk een kreet, maar de imponerende houding der politie bedwong voorlopig nog verder rumoer. Inmiddels hadden binnen het voltallige Toonkunstkoor en het orkest plaats genomen op het podium De zaal was bijna geheel vol, toen Paul van Kempen naar voren kivam. Een algemeen applaus ■net een duidelijk demonstratief karakter ving aan en duur de ongeveer drie minuten. Vlak daarop klonken enkele kreten, die voor de heer Van Kempen niet aanmoedigend waren en explodeerden enkele klappers. Er stonden enige heren op, die bleken rechercheurs te zijn, en verwijderden enige jongemannen, die de klappers m hun bezit hadden. Heel zacht zette daarna het orkest het Requiem in. In de korte pauze na het Kyrie deden zich dezelfde incidenten voor. De dirigent wachtte kalm af tot de rust weer intrad en ging daarna voort. fejfeg? „thuisvaren". Verder hoopten 200 vroe gere leden van het KNIL op spoedig vervoer naar Nederland, samen met 3600 Ambonezen met 9000 familie leden en 8000 militairen afkomstig uit Zuid-Celebes, vergezeld van 900 ver wanten. De generaal legde de nadruk op de goede verhouding die bestaat tussen de Nederlandse legerleiding en de staf van het Indonesische leger, de APRI. De oud-legercommandant in Indonesië, luitenant-generaal J. T. Buurman van Vreeden, verwelkomde generaal Schef felaar namens de minister van Oorlog en deelde hem mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd, hem te benoe men tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Kolonel M. H. P. J. Paulissen, chef-staf van generaal Schef felaar, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau en generaal- majooi P. Aions kreeg de rang van lui tenant-generaal titulair. Met de „Oranje", die Zaterdagmiddag arriveerde, repatrieerde de laatste com manderend generaal uit Indonesië, gen.- maj. j. A. Scheffelaar. Namens H. M. de Koningin werden de generaal de ver sierselen van het Ridderschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw overhan digd door de oud-legercommandant in Indonesië, luit.-gen. D. C. Buurman van Vreeden (links), die ter begroeting aan wezig was. (Van onze verslaggever) Generaal-majoor J, A. Scheffelaar, tot voor kort Commandant van de Neder landse Rayons in Indonesië, was ongetwijfeld de tolk van alle andere passagiers, die Zaterdag met de Oranjein Amsterdam zijn aangekomen, toen hij verklaar de dat de reis, ondanks de moeilijkheden met de Indonesische bedienden, voor treffelijk was verlopen. Toen wij, nadat we Zaterdagmorgen in IJmuiden aan boord waren gegaan, goed en wel gezeten waren in de hut van de kapitein, con fronteerde een Indonesische hutbediejide ons vrijwel onmiddellijk met de kwestie, die de gezagvoerder ons heeft uiteengezet. Deze „djongo" droeg wèl de fraaiq geknoopte hoofddoek, die reeds tientallen jaren de uniform completeert van hel Indonesische bedienend personeel van de Maatschappij Nederland. Bij het ver trek van de „Oranje" uit Djakarta heeft een aantal van de ruim tweehonderd Indonesische bedienden zich niet door intimidaties laten weerhouden; zij bleven aan boord, terwijl het merendeel zoals bekend het schip verliet, omdat men hun niet toestond inplaats van de traditionele hoofddoek een „kopiah", een Moham medaans zwart mutsje te dragen. op eigen kracht de haven te verlaten. De maatschappij heeft ondertussen tij dens de besprekingen in Indonesië er in toegestemd, dat de bedienden voor taan een „kopiah" dragen. Hieruit blijkt duidelijk, dat men in deze kwestie geen kleinzielige houding heeft aange nomen, maar slechts krachtig is opge treden tegen een inbreuk op de dicipline aan boord. Men is er dan ook van over tuigd, dat de besprekingen in Djakarta zeker naar wens zullen verlopen; op de a.s. terugreis zal de „Oranje" echter nog met Nederlandse bedienden moeten varen. Ook de gezagvoerder, kapitein H. Hemmes, vertelde ons dat de reis ondanks de moeilijkheden die uiteraard ontstonden uitstekend is geweest. Hij was vol lof voor zijn bemanning, die allen getracht hebben het de pas sagiers zoveel mogelijk naar de zin te maken. Een Chinese stoker bijvoor beeld, verdeelde zijn aandacht tussen de machinekamer en de keuken, waar hij vol overgave de afwas deed. De passa giers hebben de gang van zaken ook zeer sportief opgevat. Generaal Scheffe laar vertelde ons, dat hy met veel ple zier zelf zyn bed heeft opgemaakt en zijn schoenen gepoetst en dat de reis er niet minder genocgiyk om was. Kapitein Hemmes zette uiteen, waar om de houding van de Indonesische be dienden in Djakarta geenszins te tole reren is geweest. Zij monsterden onder de voorwaarden, die op dat moment gol den, met dien verstande, dat de resul taten van een conferentie tussen de In donesische vakbonden en de maat schappij, die gëdurende de thuisvaart zou worden gehouden, hun met terug werkende kracht ten goede zouden ko men. Enkele uren voor het vertrek ver wisselden de Indonesische bedienden echter zonder verder commentaar hun hoofddoek voor een „kopiah". De kapi tein kon deze inbreuk op de discipline aan boord uiteraard niet toelaten. Toen overleg geen resultaat had, werden zij, die in hun houding volhardden, van boord gezet. En een sympathiestakmg van de bemanningen van de twee sleep boten kon de „Oranje" niet verhinderen Generaal-majoor Scheffelaar, ty pisch een KNIL-officier, keerde Za terdag na dertien jaren weer in Ne derland terug. Bij dit weerzien onder echt Hollandse weersomstandigheden, verhaalde de generaal van de grote moeilijkheden, die hij de laatste maanden heeft ondervonden. „Ik stond eigenlijk tussen twee zelfstandige sta ten en mijn militaire taak was zeer beperkt. Ik had voornameiyk een di plomatieke taak". Over het tijdstip, waarop de demobilisatie van de mili tairen in Indonesië voltooid zal zijn kon hij niets anders zeggen, dan dal hij in de kranten gelezen had. dat men het K.L. waar de generaal niets dan lof voor had 1 April weer in het vaderland terugverwacht. Hü deelde echter mede, dat toen hij be gin Januari naar Nederland vertrok, nog bijna twintigduizend Nederlandse en Indonesische militairen en hun fa milieleden op vervoer naar Nederland wachtten. Yan de K.L. moesten op dat moment nog ongeveer 4.000 militairen Zaterdagavond heeft zich tijdens de voorstelling van het Circusfestival in het Scalatheater te 's-Gravenhage een klein incident voorgedaan achter het toneel, waar de leeuwen- eti beren- kooien staan opgesteld. Het berennummer was juist afgelo pen en een 24-jarige oppasser was met deze beesten bezig. Hij stond met de rug naar de leeuwenkooi. Een van de leeuwen, Prins, sloeg de man met een klauw op het hoofd, waardoor hij een flinke wond opliep en tegen de grond werd geslagen. Hij kon Zondag weer dienst doen. Het Concertgebouw te Amsterdam werd Zondagmiddag zwaar bewaakt door de bereden politie. -v De vier solisten Corry Bijster, die voor Gré Brouwenstijn was ingevallen, Elsa Cavelty, Chris Scheffer, die Walter Lud- wig verving, en Arnold van Mill zon gen met veel zelfbeheersing hun zware partijen ten einde. Tijdens een wat lan gere pauze klonk een vrouwenstem roe pende: „Von Kempen zurück in die Heimat", waarop een mannenstem ant woordde „Moscovieten de zaal uit!" Weer grepen rechercheurs hardhandig in. On geveer 23 personen werden tijdens de uitvoering verwijderd. Tezelfdertijd was buiten het gebouw de menigte aangegroeid en de politie voerde herhaaldelijk charges uit tegen opgewonden groepjes jonge mensen, die politieke leuzen schreeuwden. Nog ge ruime tijd na afloop van het concert bleef het onrustig in de Van Baerlestraat. Op Zondagmiddag vertoonde zich voor het Concertgebouw hetzelfde beeld; met dit verschil dat het hier rustig bleef en het zwaartepunt der gebeurtenissen zich naar binnen verlegde. Toen om half drie de heer Van Kempen zich naar de diri- gentenstoel begaf, klonken terstond ge roep en zevenklappers Weer grepen re chercheurs in; de onrustmakers lieten zich gewillig wegvoeren. Een onvoorzien gevolg was, dat het grootste deel van 't orkest, naar schatting zeventig a tachtig leden, opstond en het podium verliet, waarop Toonkunstleden krachtige protestkreten slaakten. Na on geveer 35 minuten van drukke debatten op het podium en in de zaal kwam via de luidsprekers de mededeling dat het orkest onder deze omstandigheden niet wenste verder te spelen, en dat het con cert tot nader te bepalen datum was uit gesteld. Gedurende deze tijd was de heer Van Kempen in afwachting op zijn plaats blijven zitten. Om bijna kwart over drie begaven de overgebleven luisteraars zich weer naar huis. Die raad van bestuur van hrtt Concertgebouw heeft later in de mid dag het volgende communiqué uitgege ven: „Gezien de dienstweigering van een aantal orkestleden van het Concertge- Veldmaarschalk Baron Carl Gustaf Mannerheim, Finlands nationale held en oud-president, is Zaterdagavond in de ouderdom van 83 jaar in een ziekenhuis te Lausanne overleden. Dinsdagavond is hq in alleryi in het ziekenhuis opgeno men. Woensdagmorgen heeft hij een zware maagoperatie ondergaan. Hierna ging zyn toestand snel achteruit en hij is tenslotte overleden aan hartzwakte. Het stoffelijk overschot zal morgen voor een staatsbegrafenis naar Helsinki worden overgebracht. Kolonel Lindeman, aide van de maarschalk, zal de luchtreis naar de Finse hoofdstad meemaken. Vice-admiraal jhr. E. 3. van Holthe, chef marinestaf, is benoemd tot voor zitter van het ehefs-van-stavcn-comité in de plaats van de afgetreden gene raal Krols. bouworkest bij het begin van het con cert van Zondagmiddag, ten gevolge waarvan de Verdi-herdenking onmoge- lijk werd gemaakt, heeft de raad van bestuur van het Concertgebouw hieruit de enig mogelijke consequentie getrok ken. Omtrent de verdere concerten zul len nadere aankondigingen volgen." Met „de enig mogelijke consequentie" wordt bedoeld: „de enig mogelijke con sequentie, die aan dienstweigering ver bonden .kan zijn," zo is naderhand ter verduideiyking gezegd. Dit betekent, dat het gehele orkest, met uitzondering van de leden, die op het podium aanwezig zijn gebleven, (on geveer 20), is ontslagen. Op deze wijze is Verdi's sterfdag te Amsterdam herdacht. Tot muzikale ver richtingen onder passende omstandighe den is het niet gekomen. Er is een strijd gestreden, die nog niet beëindigd is, en die met ai of niet serieus musiceren niets uitstaande heeft. Van dit conflict zijn de gevolgen nog niet zichtbaar. Politieke en persoonlijk* sentimenten spelen een verwarrende rol. Een machtsstrijd begint zich af ie tekenen. Wij weten slechts, dat onder deze omstandigheden de kunst niet kan gediend worden, zoals dat be hoort en te Amsterdam gebruikelijk is. De Vereniging „Het Concertgebouwor kest" heeft besloten aan haar verplich tingen jegens de N.V Het Concertge bouw te voldoen „indien een sfeer als vereist voor verantwoord musiceren aan wezig is". Deze sfeer moest op deze twee concerten geacht worden niet aanwezig te zijn. Tot deze opmerking willen wij ons oordeel over de aesthetische zijde van de kwestie beperken. v. E.-T. Vr. Naar aanleiding van het communiqué van het Concergebouw is van verschil lende zijden getracht na te gaan noe- veel leden van het orkest tijdens de ver warde gebeurtenissen in het Concert gebouw op het podium zijn gebleven en hoeveel er zich al of niet' demonstra tief hebben verwijderd. De getallen, die genoemd worden, lopen ten zeer ste uiteen. Volgens de vice-voorzitter van de vereniging „Het Concertgebouworkest" die mededeelde, dat dit bestuur in zijn geheel als eerste het podium heeft ver laten, zouden 14 musici zijn overgeble ven. Naar de mening van een lid van het orkest echter, die zeide zelf op het podium te zijn eebieyen, zou het aan tal 21 zijn en tenslotte heeft het Be stuur van het Concertgebouw officieel medegedeeld, dat 23 leden, van wie de namen precies bekend zouden zijn, op net podium zijn geteld, nadat het groot ste deel van het orkest verdwenen was. Volgens het bestuur hebben deze 23 mu sici dus geen „dienst geweigerd" in tegen stelling tot de overige leden, die wei de zaal hadden verlaten. Ook over het aantal musici, dat voor het binnentreden van de dirigent, deel uitmaakte van bet orkest, zijn de meningen verdeeld. In totaal telt het orkest ruim 90 leden, van wie er echter enkelen ziek waren, voor de uitvoering van Verdi's Requiem is naar medegedeeld wordt geen voltallig orkest noodzakelijk, zodat nog een aantal andere musici ontbraken. Over het totaal aantal aanvankelijk aanwezige leden van het orkest variëren de schattingen tussen 70 (bestuur van de vereniging „Het Concertgebouwor kest") en 85 (zowel een op het podium achtergebleven lid van het orkest als het bestuur van het Concertgebouw). Generaal Eisenhower heeft de Britse veldmaarschalk Montgomery en de Franse generaal Alphpnse Pierre Juin als zijn hoogste plaatsvervangers aange wezen in de gemeenschappelijke Weste lijke verdedigingsstrijdkrachten zo werd vandaag te Washington bekend gemaakt. T~N e heftige agitatie van verschil- I I lende groepen, die hun kern vin- den in van ouds anti-Duitse mu- ziekkringen, onder studenten, in het milieu van de P. v. d. A. en oud-illega liteit, tegen het optreden van de heer Paul van Kempen als'gastdirigent van het Concertgebouworkest te Amster dam, is tot een sensationele uitbarsting gekomen. Het bestuur van het Con certgebouw wenst echter voet bij stuk te houden en het gemeentebestuur van 'Amsterdam is evenmin als de regering van plan in te grijpen, omdat de uit nodiging aan Paul van Kempen door het bestuur van het Concertgebouw gedaan werd, vóórdat dit bestuur de nieuwe voorwaarden voor verkrijging van het gemeentesubsidie had geac cepteerd. Waren de nieuwe voorwaar den, waarbij de gemeentelijke over heid méér invloed op de gang van za ken in het Concertgebouw wordt toe gekend, wèl reeds van kracht geweest, misschien zou het gemeentebestuur dan die invloed hebben aangewend om het optreden van Paul van Kempen te voorkomen, want in de gemeenteraad hebben B. en W. verklaard te kunnen begrijpen, dat de benoeming voor een vrij groot aantal concerten gevoelige reacties heeft gewekt. Zonder allerlei minderwaardige per soonlijke motieven en intriges, die in deze aangelegenheid óók een rol spelen, te willen billijken, moeten wij erken nen, dat ook wij de benoeming van Paul van Kempen als gastdirigent van het Concertgebouworkest niet heel erg tac tisch vinden. Het feit, dat hij reeds voor andere orkesten in ons land her haaldelijk en met succes en zonder ru moer is opgetreden, vinden wij een zwak argument ten gunste van zijn be noeming bij het Concertgebouworkest. Dit orkest is n.l. méér dan een plaatse lijk of regionaal orkest, het is een na tionale instelling We zouden zijn plaats onder de andere orkesten in ons land kunnen vergelijken met de generale staf onder de staven der verschillende wapens. T T Tas Van Kempen van origine een 1/1/ niet-nationaal-socialistische Duitser geweest, die alleen maar onder zware pressie voor Duitse mili taire of nationaal-socialistische cultu rele organisaties onder de oorlog was opgetreden, wij zouden minder bezwaar tegen hem hebben dan thans. Paul van Kempen is echter van huis uit Neder lander en liet zich in 1932, één jaar vóór de machtsovername van Adolf Hit ler, tot Duitser naturaliseren om diri gent van het Stedelijk Orkest te Ober- hausen te kunnen worden. Hij had na tuurlijk persoonlijk het volste recht om dit te doen, maar wij van onze kant hebben het volste recht om geen be wondering te kunnen voelen voor iemand, die terwille van een vaste be trekking de Nederlandse nationaliteit verwisselt voor die van een land, waar het nationaal-socialisme reeds angst wekkend op weg was het gehele staat kundige, culturele en particuliere leven te gaan beheersen. Dat hij voor de tweede wereldoorlog getracht heeft fn' Nederland weer dirigent te worden, vinden wij van iemand, die blijkbaar zó hoge prijs stelt op een goede po sitie, allerminst verwonderlijk even min als het ons zeer begrijpelijke feit, dat hij daarin toen niet meer geslaagd ts. Nederland had vlak voor de tweede wereldoorlog niet direct behoefte of verlangen naar een kunstenaar, die, zij het ook met tegenzin, in het nationaal- socialistische Kultur-klimaat bleef werken en leven. Had hij het voor beeld van Arturo Toscanini, die geen enkele concessie aan het fascistische régime in Italië wenste te doen en naar Amerika vertrok, gevolgd, hij zou niet voor nóg pijnlijker consequenties zijn komen te staan. Want nu heeft hij in het begin van de oorlog op straffe van inlijving bij het Duitse leger eni ge concerten tijdens de afschuwelijke bezetting voor onderdelen van het Duitse leger in Nederland, zijn oude, maar vrijwillig opgegeven vaderland, moeten dirigeren. Hoe hij daaraan had kunnen ontkomen, heeft hij blijkbaar later eerst geleerd van de vele Neder landers en zelfs enkele Duitsers, die in die tijd wel ergere bedreigingen en straffen dan inlijving bij het' Duitse leger hebben getrotseerd. In 1944 dook hij n.l. eindelijk s onder, om aan de Duitse militaire dienst te ontkomen. Men zou te zijner verontschuldiging kunnen aanvoeren, dat kunst niets met politiek heeft te maken, een argu ment, dat ook zwakke kunstbroeders hier te lande toentertijd hebben ge tracht uit te spelen, maar waar de Nazi's evenals de communisten de kunst aan hun politiek ondergeschikt en dienstbaar hebben gemaakt, ver liest dit argument alle kracht. Dat Van Kempen zelf dat eindelijk óók heeft ingezien, bewijst het feit, dat hij in 1943 weigerde zich officieel te laten inschakelen in Nazi-instellingen en dientengevolge gedwongen werd het dirigentschap van het Philharmonisch Orkest in Dresden neer te leggen. Dat Russische en 'Amerikaanse bezettings autoriteiten hem als een tegenstander van het Nazi-régime hebben beschouwd en behandeld, verplicht zijn oude va derland nog niet hem uitbundig te verwelkomen op de hoogste post in de Nederlandse uitvoerende muziekwe reld. Hij mag o.i. méér dan tevreden zijn, dat Nederland hem na de oorlog een vestigings- en een arbeidsvergun ning, mitsgaders een vreemdelingen- pas heeft verleend en vele concerten heeft laten dirigeren. Dat hij nu weer naar het Nederlandse staatsburger schap solliciteert, ligt geheel in de lijn van de redenen, waarom hij het in 1932 heeft prijsgegeven. Mét B. en TV. van Amsterdam en de regering zijn wij het eens, dat de gedragingen van de heer Van Kempen thans bijna zes jaar na het einde van de martelie der bezet ting geen officiële maatregelen tegen hem meer wettigen Over heel wat er gere gedragingen van lieden, die wèl Nedi rlander zijn gebleven, werd de natte spons van vergevensgezindheid gehaald. Mét B. en W. van Amsterdam begrijpen wij echter maar al te goed, dat de benoeming van de heer Van Kempen tot gastdirigent van onze na tionale muziekinstelling in bepaalde kringen gevoelige reacties heeft ge wekt. Het bestuur van het Concertge bouw en de heer Van Kempen zelf hadden dat óók kunnen begrijpen. REFLECTOR. Ben onvriendelijke houding leven j niets op.l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1