NOG WEINIG TEKENING IN DE SITUATIE MEERDERHEID WIL CHINA ALS AGRESSOR BRANDMERKEN Vormt plan voor oorlogseconomie de basis van het overleg? Bij aanvaarding geen hoop meer op vreedzame regeling" Mr. Stikker naar de Koningin Franse Veiligheidsdienst tracht raadsel op te lossen het Wil Rusland non-agressieverdrag met Italië en Frankrijk? Onze defensie Tot hoofd en hart mBÊ De besprekingen van mr. Stikker Politieke Commissie komt niet tot stemming Het weer Dode en zwaar gewonde bij motorongeluk Eisenhower ontevreden over Nederland „Grote aanval op het Atlantisch Pact" Zaak-Bertha Hertogh Herhalingsoefeningen PALARSouvereiniteit voor Nieuw-Guinea DINSDAG 30 JANUARI 1951 74e JAARGANG No. 24974 m teil Abonnementsconcerten afgelast In Korea gevallen Nederland voor resolutie V.S. SUKARNO OVER HET COMMUNISME „MYSTERIE-MAN" IN EEN KIST HET KANON VOOR SURINAME BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimetér- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Prinses Beatrix, de oudste van ons Prinselijk kwartet, wordt morgen ■dertien jaar. Zij wordt al een hele jongedame, die men eigenlijk het liefst ziet als zij zorgzaam gebogen staat over haar jongste zusje, Marijke, als ze haar optilt, helpt of op iets opmerkzaam maakt. Dit verraadt een mooie karaktertrek. Maar graag ook ziet men onze Kroonprinses onbezorgd en levenslustig, te paard of op de ski's, de gezonde buitensport beoefenen, waaraan ze haar frisse kleur en heldere oogopslag te danken heeft. De foto toont de Prinses met een van haar honden. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Op grond van de gegevens, te onzer beschikking omstreeks middernacht, lijkt het moment daar om in de beschouwingen over de richting, in welke zich mogelij kerwijs de ontwikkeling dct Kabinetscrisis zal bewegen, de nodige soberheid te betrachten. Mr. Stikker is met grote voortvarendheid aan de uitwerking van zijn informato- rische opdracht begonnen. Hij heeft gisteren in de loop van de dag achtereen volgens besprekingen gevoerd met minister v. d. Brink, prof. Romme en de mi nisters s'Jacob, Drees en Lieftinck; op grond van deze conferenties is een veelheid van veronderstellingen te maken, welke echter een te onzekere basis bieden voor serieus te uiten gedachten. In politieke kringen te Den Haag volgt men de ont wikkeling met gespannen aandacht, doch men zag over het algemeen gisteravond laat'nog te weinig tekening in de situatie om zich reeds aan supposities of con clusies te wagen. Enkele punten kunnen slechts in het kort van een kanttekening worden voorzien. Zo zal men zich afvragen om welke reden de informateur geconfe reerd heeft met vice-admiraal titulair N. A. Rost van Tonningen. Het antwoord schijnt hierop te moeten luiden, dat bij dit onderhoud met name aan de orde zou zijn geweest de zaak-Hasselman, wiens omstreden opvolging van generaal Kruis, bij al het nieuws van de laatste dagen uit de berichtgeving is verdwe nen, doch die daarom voor velen nog niet van de baan is. Ook heeft het de aandacht getrokken, dat naast de bespreking van mr. Stik ker van gisteren omstreeks het middag uur een onderhoud plaats vond tussen prof. Romme en mr. Van Schaik in het gebouw van de Tweede Kamer en wel direct nadat de katholieke fractieleider ten departemente van minister Stikker ontvangen was. Volledigheidshalve kan voorts gemeld worden, dat 's middags de heren Tilanus en Schouten elkaar ont moet hebben. Het is ook mogelijk, dat 99 Doordat meer dan de helft van de zestig leden van de Politieke Commissie van de V.N., waarbij ook Nederland, zich tijdens de vergadering van gisteravond heeft uitgesproken vóór de Amerikaanse resolutie, waarin communistisch China als agressor wordt gebrandmerkt, is het nu zeker geworden, dai dit voorstel van de V.S. zal worden goedgekeurd. Sir Benegal Rau, de afgevaardigde van India, heeft medegedeeld, dat India van „de hoogste autoriteit" vernomen had, dat er geen hoop meer zou bestaan op een vreedzame regeling, indien de Chinese regering als agressor in Korea veroordeeld wordt. Verder zou India volgens A.P. uit Pe king ook de mededeling hebben ontvangen, dat China accoord gaat met de gewij zigde Arabisch-Aziatische resolutie. De Indiase afgevaardigde deed gisteren op nieuw een vertwijfelde poging om dit voorstel aangenomen te krijgen. De Poli tieke Commissie heeft gisteravond echter nog geen beslissing genomen en is tot vanavond uiteen gegaan, zonder over een van de twee resoluties gestemd te hebben. eerstgenoemde tevens bij mr. Stikker is geweest, doch hieromtrent hebben wij geen zekerheid. Men wil aan dit laatste dan vastkoppelen, dat de informateur over het al dan niet aanblijven van mr. s' Jacob met de fractieleider van de C.H.U. van gedachten gewisseld zou heb ben. Tenslotte valt aan te tekenen, dat, toen dr. Drees met de informateur op Algemene Zaken confereerde, ook mr. Van Schaik voor korte tijd op dit de partement vertoefd heeft doch, naar aangenomen wordt, niet bij het onder houd StikkerDrees aanwezig was. Voor de volledigheid kan nog verteld worden, dat, indien het de bedoeling van mr. Stikker zou zijn op Sociale Zaken wederom een socialist te plaatsen men weet, dat de P.v.d.A. gesteld is op dit departement de staatssecretaris mr. Van Rhijn hiervoor het eerst wordt genoemd; opzienbarend nieuws is dit echter ook al niet. Later Sn de nacht ontvingen wjj in lichtingen,, die voor het eerst enig aan vaardbaar inzicht geven omtrent de vermoedelijke basis van minister Stik- ker's formatiepogingen. Een aantal topfunctionarissen van ver schillende departementen is namelijk, naar ons ter ore komt, reeds enige tjjd bezig een. plan op te stellen, dat de grondslag zou moeten leveren voor een te scheppen oorlogseconomie. Te denken valt, dat de centrale economische com missie, die zich hiermede bezig houdt, Verwachting tot Woensdagavond t Zwaar bewolkt met plaatselijke op klaringen en hier en daar tijdelijk mist. Overwegend droog. In de kust gebieden matige tot vrij krachtige, elders aanvankelijk zwakke, later matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-Oost. Weinig verande ring in temperatuur. Zon: 8.23—17.24. Maan: 2.50—11.01. een afspiegeling is op ambtelijk niveau van de Raad voor Economische Aange legenheden uit de ministerraad; volledi ge zekerheid omtrent de juistheid van deze vergelijking hebben wij echter niet. Dit plan zou dan het gehele com plex van de sociaal-economische pro blematiek bezien in het licht van de noodzakelijke oorlogsinspanning. Het houdt, naar wij menen te weten, ge heel rekening met de eisen, die Ne derland gesteld worden uit hoofde van het Atlantisch Pact. Het zou bij voorbeeld een oorlogswinstbelasting omvatten, waarvoor men in, onderne merskringen reeds begrip zou hebben weten te wekken. Naar aangenomen wordt is het nu op basis van dit plan, dat de informateur zijn eerste contacten heeft opgenomen. In Sprundel is de ongeveer 40-jarige motorrijder J. V. uit Princenhage (met zijn lichte motor, waarmee hij naar schatting 70 km. per uur reed. tegen de melkslijter A. H. uit Sprundel gebotst. Deze kwam juist achter zijn kar van daan, toen V. wilde passeren. De melk slijter werd tegen de grond gesmakt; voor zijn leven wordt gevreesd. De heer V. moest met een ernstige schedelba- sisfractuur naar het ziekenhuis Chari- tas te Roosendaal worden overgebracht; daar is hijlater overleden. De abonnementsconcerten, die het Concertgebouorkest Woensdag en Don derdag onder leiding van Paul van Kem pen in het Concertgebouw te Amsterdam zou geven, zijn in verband met de ge beurtenissen van Zondag j.I. en de daar aan verbonden gevolgen afgelast. Advertentie (Van onze Haagse redactie) Om kwart voor een is minister Stikker in zijn Chrysler naar Soestdijk vertrofc- ken. Tegenover de wachtende journalis ten verklaarde hij, dat hij nog geen qommentaar had te geven over de vor dering in de uitwerking van zijn op dracht. Welke betekenis dit nieuwe bezoek van de formateur aan H.M. heeft, viel omstreeks twee uur nog niet onmiddel lijk te peilen. De opdracht aan de heer Stikker is een informatorische; hij zal nu rapport hebben uit te brengen de vraag is derhalve: in positieve of nega tieve zin. Er zijn echter geen indicaties in de richting van de tweede mogelijk heid. Men moet zich dus op het ogenblik nog niet voorstellen, dat de heer Stik ker reeds een volledig team in elkaar zou hebben; hij heeft ongetwijfeld de eerste contacten gelegd met de leiders van de politieke partijen om zich van hun houding te vergewissen, en vervol gens zal hij zijn eigen ideeën over het programma van het kabinet aan de hunne getoetst hebben.maar de phase van het reeds aanwijzen van bepaalde poli- iici voor bepaalde posten in het kabinet lijkt nog niet bereikt. Hedenmorgen werd ten departemente van Buitenlandse Zaken een bijeenkomst van ministers gehouden, welke zich aan vankelijk liet aanzien als een vergade ring van de Raad voor Economische Aan gelegenheden uit de ministerraad, doch waarbij tenslotte vrijwel het gehele ka binet aanwezig was; wij noteerden slechts de afwezigheid van minister v. Maarseveen. Ook minister Stikker woonde deze besprekingen bij. Te 11 uur hedenmorgen heeft minister Stikker mr. J. Burger ontvangen, met wie hij een onderhoud had tot 12 uur. Hierna voerde de informateur nog een bespreking met prof. Romme, die om half een het ministerie van Buitenlandse Zaken weer heeft verlaten. Naar wij vernemen heeft de fractie van de P.v.d.A. gisteravond vergaderd. Het trekt de aandacht, dat de K.V.P.- fractie echter nog niet bijeen is geweest, terwijl de heer Romme reeds tweemaal met de informateur een onderhoud heeft gehad. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea begin Januari bü actie zijn gesneuveld: A. A. van Bal- kom, serg.-majoor. Icgcrnr. 140610012, afkomstig uit Nijmegen; P. K. Smit soldaat, legemr. 280106392, afkomstig uit Amsterdam. Dat zij rusten in vrede. Een van de factoren, die heeft bijge dragen tot de grotere steun aan het Amerikaanse voorstel, vormden twee amendementen, die de Libanon inge diend heeft en waartegen Amerika, vol gens welingelichte woordvoerders, geen ernstige bezwaren koestert. In het voornaamste amendement wordt voorgesteld, dat alle maatregelen voor het nemen van sancties opgeschort zul len worden, indien dc voorgestelde com missie van goede diensten bevredigende vooruitgang naar een vreedzame rege ling zou melden. In het tweede amende ment wordt de bewoording van „Peking heeft alle verzoeken der V.N. verwor pen" gewijzigd in „Peking heeft dé ver zoeken niet aanvaard". Frankrijk was een van de landen, dat zich vóór het Amerikaanse plan mèt de Libanese amendementen uitsprak en in welingelichte kringen verluidt, dat Gr.- Brittannië en alle landen van het Ge menebest behalve India en Pakistan eveneens de geamendeerde Amerikaanse resolutie zouden steunen. De Arabisch-Aziatische groep van 12 landen heeft gisteravond haar resolutie, die in feite geen kans meer maakt aan genomen te worden en waarin aange drongen wordt op het houden van eën v voorbereidende conferentie met de re gering van Peking over Korea en andere vraagstukken van het Verre Oosten, eveneens geamendeerd om tegemoet te komen aan de verlangens van landen, die er in het algemeen mee hadden in gestemd, maar vonden, dat een speciale verwijzing moest worden opgenomen naar een staking van het vuren. Er werd een clausule ingelast, waarin gezegd wordt, dat de voorgestelde conferentie als eerste taak een overeenkomst over een staking van het vuren tot stand moet brengen. Terwijl het debat voortging werd in welingelichte kringen verklaard, dat Sir Benegal Rau van India een tele gram van de Indische ambassadeur in Peking ontvangen had, waarin verslag uitgebracht werd over een mondelinge geüachtenwisseling tussen de ambassa deur en de communistische minister van Buitenlandse Zaken Tsjoe-En-Lai. Volgens welingelichte woordvoerders zou 'Tsjoe verklaard hebben: 1) De goedkeuring van de Ameri kaanse resolutie door de V.N. zou door Peking als een vijandige daad be schouwd worden en de deur voor vreedzame onderhandelingen sluiten. 2) Communistisch China is bereid de gewijzigde Aziatische-Arabische reso lutie voor een zeven-mogendneden- conferentie over het Verre Oosten te aanvaarden. Nederland verklaarde zich even eens vóór de Amerikaanse resolutie mèt het Libanese amendement erin verwerkt. De Nederlandse afgevaardigde, Von Bal- fuseck, zeide zich te zullen onthouden bij «e stemming over de resolutie van de rijft auSCh"Arabische groep. Hij betoogde, °at het Amerikaanse voorstel de deur oor een vreedzame regeling van het waagstuk open liet. Niets verhinderde Peking om zijn bedoelingen verder te verduidelijken, aldus Von Balluseck. Het feit bleef bestaan, dat de Nederlandse troepen zich met andere troepen der V.N. in Korea bevonden en strijd lever den tegen Chinese communistische troe pen. De strijd zou eerst gestaakt moeten worden alvorens „vruchtbare en eervolle besprekingen" mogelijk zouden zijn. Ne. derland zou aan een andere bewoording van het gedeelte van de Amerikaanse re solutie, dat aandringt op het overwegen van eventuele sancties, de voorkeur ge geven hebben. België verklaarde, dat het de gehele Amerikaanse resolutie zou steunen. De Deense afgevaardigde deelde mede de Amerikaanse resolutie in het algemeen eveneens te zullen steunen en eventuele sancties tegen de regering van Peking te zullen overwegen. Bij de meerderheid van de Politieke Commissie, die zich uitgesproken heeft vóór het Amerikaanse voorstel, zijn ook die landen gerekend, die hun steun ont houden hebben aan het tweede deel der resolutie, waarin namelijk de commissie voor collectieve maatregelen verzocht wordt het toepassen van sancties te over wegen. Het voorstel om China als agres sor te bestempelen is thans dus in feite verzekerd van de meerderheid. In de Al gemene Vergadering echter, die het be sluit van de Politieke Commissie moet ratificeren, is een meerderheid van twee derden vereist Maar Amerikaanse woordvoerders hebben verklaard van oordeel te zijn, dat de vereiste meerder heid van twee derden verkregen zal worden. Volgens een artikel in de „Newsweek" van 29 Januari is generaal Eisenhower „zeer teleurgesteld over het Nederlandse gebrek aan goede wil en plannen voor het bereiken van een staat van bereid heid". De .Nederlanders, aldus het blad, hebben de meeste mannen, die uit In donesië kwamen, gedemobiliseerd en hebben niet eens het plan nog dit jaar een staande divisie te vormen „doch slechts drie reserve-divisies". Eisenhower, zo gaat het blad verder, was ook critisch gestemd t.a.v. Belgie. Verder was hij onzeker t.a.v. Frankrijk, hoewel hij onder de indruk was geraakt van generaal Juin, de voornaamste Franse vertegenwoordiger bij zijn staf. Sukarno heeft in een rede tot het Phi- lippijnse congres Maandag een beroep gedaan op alle landen van Zuid-Oost- Azië, zich aaneen te sluiten teneinde de laatste resten van het kolonialisme uit te wissen, aldus meldt A. P. Sukarno zei, dat, indien de meerder heid van het Indonesische volk het com munisme begeerde, hij zich hiertegen niet zou verzetten. „Een van de eerste beginselen van het Marxisme is de ver nietiging van het godsdienstig geloof. Ik geloof niet, dat de meeste Indonesiërs zich hiertoe ooit aangetrokken zullen voelen", aldus Sukarno. De ontwikkeling der militaire situatie op Korea doet het vluchtelingenprobleem steeds groter afmetingen aannemen. Per trein, te voet en op allerhande voertui gen trekken de vluchtelingen in onafgebroken stroom naar het Zuiden, waar zij een veilig onderkomen hopen te vinden. Enige vluchtelingen, die met een goe derentrein naar veiliger oorden reizen, bereiden een maaltijd langs de spoor lijn tijdens een oponthoud. Het Italiaanse ministerie van Buiten landse Zaken zou niet-officiële inlich tingten ontvangen hebben, volgens welke het Kremlin op het punt staat Italië en Frankrijk non-agressieverdragen aan te bieden, in ruil voor neutraliteit, zodat beide landen uit hun Atlantische bond genootschap met het Westen gedrongen zouden worden, aldus verneemt A.P. van een niet nader genoemde zegsman. „II Tempo", een van Rome's vooraan staande onafhankelijke dagbladen, zou volgens het persbureau vandaag feitelijk hetzelfde nieuws publiceren in een tele gram van zijn Parijse correspondent. Volgens deze inlichtingen zullen Mau rice Thorez en Palmiro Togliatti. de lei. ders van de Franse en Italiaanse com munisten, die thans om „gezondheids redenen" in Moskou vertoeven, het Rus_ sische aanbod de climax van de com munistische „vredes"-campagne uit Moskou mee terugnemen. Het Russische aanbod zou er volgens A.P. als volgt uitzien: De Sovjet-Unie zou Frankrijk en Italië eik een non-agressiepact aanbieden en in ruil zouden beide landen Rusland plechtig beloven volkomen neutraal te blijven hetgeen een onmiddellijke be ëindiging van alle militaire en econo mische hulp van of samenwerking met het Westen (i.e. de hulp der E.C.Ade wapenhulp. het West-Europese leger en andere bondgenootschappen) zou bete kenen. Bovendien zou de Sovjet-Unie en de communistische partijen Italië en Frankrijk drie waarborgen bieden, territoriale, politieke en economische. Rusland zou de ongeschondenheid van het Franse overzeese gebied waarbor gen en in het bijzonder de huidige rode aanval in Indo-China afgelasten. Aan Italië zou Rusland de terugkeer van Triëst aanbieden. In politiek opzicht zou Rusland een einde maken aan alle subversieve acti viteiten tegen de democratische rege ringen in Frankrijk en Italië, terwijl de grote communistische vakorganisaties in beide landen zouden toestemmen in een stopzetting der politieke stakingen en andere agitatie. In economisch opzicht zou Rusland in ruil voor de hulp, die Frankrijk en Italië thans van het Westen ontvangen graan, steenkolen en andere industrie, producten gaan leveren. Het zou ook de totstandkoming van handelsverdragen tussen Frankrijk en Italië en de andere landen van de Russische invloedssfeer in Oost-Europa bevorderen. Het Italiaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft volgens A.P. het ge hele programma de „grote aanval" van het Kremlin op het Atlantische Pact ge noemd. Volgens de inlichtingen is deze aanval, om de Latijnse landen een even. tuele „gemakkelijke uitweg" te bieden, neutraliteit in plaats van de kans op een strijd om het leven zorgvuldig voorbereid. Het ministerie zou hebben vernomen, dat Rusland Italië nog een extra attractie aanbood Russische steun voor Italië's toelating tot de V.N. Hef Opperste Hof van Beroep van Singapore heeft vandaag de datum van de behandeling van het hoger beroep in de zaak Bertha Hartogh vastgesteld op 1621 April, aldus meldt A.P. j ledereen, die goed doet, oogst ook V.vijanden. J Autoriteiten van de Franse geheime politie weigeren iets los te laten over de verblijfplaats en de identiteit van een „mysterie-man" die in Marseille is aan gekomen in een kist waarin een auto van de douanes, die bij het openen aan wezig was geweest, gehoord hebben dat de man verklaarde Cristoff te heten. Een Parijs blad noemde hem Dontcho Cris toff, „een belangrijk lid van de Bulgaar- verpakt zat. De kranten in Frankrijk, se ondergrondse met contacten bij de waar de populaire radio-schlager „Het ding" de gemoederen nog niet schijnt te verontrusten, speculeren druk over de identiteit van deze verstekeling, die volgens sommigen een lid zou zijn van de Bulgaarse ondergrondse, die van ach ter het IJzeren Gordijn'is ontsnapt en volgens anderen een lid van de Franse geheime politie die van een opdracht terugkeerde. Inspecteurs van politie verschenen Zaterdag aan de kade van Marseille en vroegen de kapitein van het Italiaanse schip „Lallizzi" of hij geen verstekelin gen aan boord had opgemerkt. De kapi tein zei neen en toen vroegen ze hem waar de lading gelost was. Op de kade wees de kapitein de lading aan en de politie verzocht een kist open te maken, waarin een Ford verpakt zat. Deze kist was in Bourgas. Bulgarije, aan boord genomen. Op de voorbank van de auto lag een man. Volgens ooggetuigen had hij een baard van een maand en was onge veer 30 jaar oud. Hij was goed gekleed doch scheen zeer verzwakt en mager. De kist had sedert Woensdag op de kade gestaan. De kapitein zei. dat de kist op 21 December in Sofia afgezon den was en in Bourgas aan boord ge komen was. De man had klaarblijkelijk een hoeveelheid voedsel en een anti septische emmer bij Zich. Naar verluidt sprak de man verschei dene talen en werd hij op de kade aan een kort verhoor onderworpen. Daarna werd niets meer van hem gehoord dan dat hij naar Marseille was overgebracht. Volgens onbevestigde berichten zou een Franse geheime politie" Volgens niet bevestigde berichten zou binnen enkele dagen de identiteit van de man bekend worden gemaakt met sensationele ont hullingen. (Van een bijzondere medewerker) De bijdrage, welke de Nederlandse Regering zich voorstelt te leveren aan de militaire verdediging van West-Europa, is sinds enkele weken in het brandpunt van de critiek gekomen. Het waren bepaalde uitlatingen in een deel van de binnenlandse en buiten landse pers, welke van meetaf de waar dering. voor wat de Nederlandse Over heid gezegd had voor de defensie te willen doen, op een niet bepaald hoog niveau plaatsten. In bepaalde kringen meende men zelfs voldoende aanleiding te hebben om zijn teleurstelling te uiten over de door Nederland aangekondigde bijdrage, welke men belangrijk groter had verondersteld. Tenslotte zijn som mige critici nog een stapje verder ge gaan en hebben ons volk, wat de Wes terse defensie betreft, een gebrek aan bereidheid en offervaardigheid verwe ten. Deze uitlatingen hebben mede door de ernst der omstandigheden grote in vloed gehad en hoewel de scherpe kan ten ervan inmiddels enigszins verzacht werden, houden zij toch nog steeds het gevaar in, dat zij de verdere menings vorming over dit hoogst belangrijke actuele vraagstuk voor langere tijd op een volkomen onjuist spoor vasthou den. Om bij te dragen tot een meer objec tieve beoordeling van wat Nederland wil doen voor de Westerse defensie is men thans, zo vernemen wij in Den Haag, begonnen met het opstellen van cijfer-materiaal, waaruit kan en zal blij ken hoe de door ons land aangekon digde deelname aan de Westerse defen sie beoordeeld dient te worden. Men wijst erop dat er minstens voorbarige vergelijkingen zijn gemaakt tussen de militaire biidragen van Amerika. Ne derland en België. Op zich zelf bestaat er geen enkel bezwaar tegen onderlinge vergelükingen, mits deze uitgaan van werkeüik onderling vergelijkbaar mate riaal. Bij het opstellen van betrouwbaar ciifer-materiaal. waaraan men thans in Den Haag bezig is, gaat men uit van het reële nationale inkomen en het spreekt vanzelf dat een rijk land gemakkelijker een hoger percentage van het nationale inkomen kan afstaan voor de defensie dan een arm land. Hoewel de percentages nog niet pre cies vaststaan, kan toch gezegd worden dat Nederland thans 8 van het nationale inkomen wenst te beste den aan de defensie, welk percentage zeer hoog is in vergelijking met de 5 van het Belgische nationale inko men, dat België beschikbaar heeft ge steld onder de veel betere omstandig heden waarin België verkeert. Zodra de cijfers volledig zijn. zal blijken dat ons land m verhouding met de hier aanwe zige mogelijkheden. door het hoge per centage van de bescheiden geworden nationale inkomsten, zeer zeker het be wijs levert van bereidheid en offer vaardigheid. hDat het absolute bedrag teleurstellend voor sommigen is geweest moet alleen tof de conclusie leiden dat ons land verarmd is Waar niet meer is kan ook niet meer gehaald worden. Naschrift: Onze geachte medewerker spreekt terecht van willen doen en be reid zijn. maar niet van wat gedaan is. Wat gedaan is, haalt waarschhnliik nog lang niet 8 van ons nationale in komen. Overigens kunnen wij 8 ri, van ons nationale inkomen, mede gezien de betrekkelijke koopkracht daarvan, niet zo hoog vinden als bijdrage om ons to tale national»? vermogen, ook» in gees telijk en cultureel opzicht, en het daaruit voortvloeiende totale nationale inkomen veilig te stellen. SDe verzeke ringspremie stijgt nu eenmaal, naarma te het risico groot is. En het risico is zo groot als het sinds 1945 niet geweest is. Voor wat de vergelijking met België betreft, diene men voor ogen te hou den. dat België practisch geen marine bezit. RED. (Eigen bericht) Dit jaar zullen voor herhalingsoefe ningen worden opgeroepen de 7 Dec.- divisie en de Tweede divisie. De duur van de oefeningen bedraagt voor sol daten en korporaals acht en twintig dagen en voor onderofficieren twee en veertig dagen. Verder zullen voor .veer tien dagen worden opgeroepen dertig bataljons infanterie en twee en twintig staven van bevelhebbers en comman danten. Vier transportbataljons komen voor acht en twintig dagen onder de wapenen; voor onderofficieren variëren de opkomsttijden van acht en twintig tol twee en veertig dagen. De Indonesische vertegenwoordiger bij de V.N., Palar, heeft Maandagavond gezegd, dat zijn land de souvereiniteit over Neder lands Nieuw Guinea opeist om het eiland onafhankelijkheid te verlenen, aldus meldt AP. Hij zei, dat de Indonesiërs de bevol king van Ned. Nieuw Guinea onmiddellijk souvereiniteit zouden verlenen. Duitsland. De West-Berlijnse socialis tische leider Franz Neumann heeft ver klaard, dat een brief van de Oost-Duitse communisten, waarin hem gevraagd werd zich aan te sluiten bij een gemeenschap pelijk front tegen de herbewapening van West-Duitsland, ongeopend teruggezonden zou worden. De Oost-Berlijnse bladen heb ben de tekst van de brief reeds gepubli ceerd. (Van onze speciale verslaggever) In een krat in een loods van de Coen- baven ligt nu Het Kanon. Over enige dagen om precies te zijn 2 Februari zal het met het s.s, „Cottica" verscheept worden naar de West. De gouverneur van Suriname ontvangt het in zijn re sidentie en van hem gaat Het Kanon een reis beginnen over de boven-Suri- namc-rivier, diep door de binnenlanden naar het christendorpje Gansee. Daar zullen drie hoofdlieden het in ontvangst nemen. Zij vullen het met los kruit en steken de lont erin. Dan zal een vuur straal uit de loop naar voren schieten en een donderslag dreunen door het oerwoud om de inwoners van Gansee te doen weten dat zij gekregen hebben wat hun verleden jaar door Prins Bern- hard was beloofd: een kanon om af te schieten bij feestelijke gelegenheden. Bijna een jaar geleden maakte Prins Bernhard zijn reis door de West. Hij bezocht toen ook. diep in de binnenlan den, het christendorpje Gansee. Daar had men in onheuglijke tijden eens een kanon bezeten, maar het was uit elkaar gesprongen en nooit vervangen. En de inwoners van Gansee wilden zo graag een kanon afschieten. Toen de Prins dan ook in hun raadsvergadering naar hun wensen vroeg aarzelden de hoofdlieden niet om te openbaren wat zij verlangden. De Prins zegde hun een kanon toe. Men zou verwachten, dat zulks in een tijd, waarin de ganse Ne derlandse legermacht om kanonnen zit te springen, zoveel zou kunnen beteke nen als een aanslag op het Atlantisch Pact of een verzwakking van de West- Europese defensie. Geen nood echter! Het vuurwapen, dat thans voor versche ping naar de West gereed ligt. spreekt de onschuldigste taal, die men met kruit maar spreken kan. Het is de wel willendheid en goedmoedigheid zelve. Het is een kanon in zakformaat. Het is alleen maar aardig. Het hoort he laas in Europa niet thuis. Wij hebben het Maandagmorgen gezien voor het in zijn krat van een meter hoog en nauwelijks anderhalve meter breed werd ingespijkerd. De groen geschilderde loop blonk ons tegen. Het kroontje van de Prins zagen we er op en een grote gulden B. Het affuit, waarop het steunde, was al even ontwa penend. Met recht een feestgeschenk. Eigenlijk een start kanon om 't pro zaïsch te verklaren zoiets als bij zeilwedstrijden wordt gebruikt. Bal thazar Schwartz kon het zich nooit vrien_ delijker gedroomd hebben Maar het zal straks de inwoners van Gansee in vuur en vlam zetten. Voor hen zijn er geen vergelijkingen met zeilwedstrijden nodig. Voor hen bestaat Het Ka non. Zijn onthul ling zal daverend zijn. En het is alleen maar te betreuren, dat uw speciale ver slaggever daarvan geen reportage zal geven. Hij heeft zich vandaag slecht-; moeten beperken tot de Coenhaven, een loods, een krat en een grote deksel met daarop geschil derd in duidelijke zwarte letters: Aan Zijne Excellentie, de gouverneur van SurinameParama ribo, Suriname. En als afzender: Z. K. H. de Prins der Ne derlanden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1