Politieke commissie brandmerkt China als aanvaller in Korea 2B )RR KONINGIN RAADPLEEGT DR. DREES WIE WORDT OPVOLGER VAN STAIIN? Vergeefse waarschuwing van India Gewroet om de macht in het Kremlin Malenkof en Beria bond genoten tegen Molotof Van je vrienden moet je het hebben Aan wie de schuld? Tot hoofd en hart Ondanks verzet van Rusland CJee Niet-aanvalspact is „volslagen fantasie CANADA VERHOOGT DE DEFENSIE-INSPANNING Geheime proefneming met raket? K.V.P. en P.v.d.A. trekken één lijn Minister Stikker heeft in eerste aanleg niet bereikt, wat hij zich had voorgesteld Het weer WOENSDAG 31 JANUARI 1951 - 74e JAARGANG No. 24973 Een poging van de Russische afgevaardigde in de Politieke Commissie van de V.N., om de stemming over de belang rijke resoluties opnieuw vier en twintig uur uil te stellen is mislukt: de Commissie heeft vanmorgen in alle vroegte, ondanks een laatste, ernstige waarschuwing van de gede legeerde van India, Sir Benegal Rau, de Amerikaanse reso lutie, die communistisch China brandmerkt als aanvaller in Korea, met 44 tegen 7 stemmen bij 7 onthoudingen aan genomen. De Politieke Commissie verwierp de Arabisch- Aziatïsche resolutie, die in drie gedeelten in stemming werd gebracht, en had tevoren vier Russische amendementen op de tot mislukken gedoemde Arabisch-Aziatische resolutie met ruime meerderheid van de hand gewezen. MORGEN PLENAIRE ZITTING ALG. VERGADERING Barte IISSTR SWEAT-SHIRTS transe tegenspraan independence" tot zinken gebracht Chinese communisten vallen nationalistisch eiland aan Moord op employé van onderneming Nieuwe poging tot reconstructie? Ministers wederom bijeen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rut*. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 13 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. In de Amerikaanse resolutie, zoals deze is aangenomen, is het Libanese amende ment opgenomen, waardoor de zinsnede „China heeft alle voorstellen voor een staken van het vuren verworpen" is gewijzigd in „China heeft alle voorstellen voor een staken van het vuren niet aanvaard". Op verzoek van nationalistisch China was over dit amendement apart gestemd. Het werd met 42 tegen 7 stem men bij 10 onthoudingen aangenomen. De Libanese amendementen regelen de kwestie zodanig, dat de voorgestelde commissie ter bestudering van sancties geen rapport zal uitbrengen, zolang de commissie van goede diensten voortgang maakt. De meerderheid van de Politieke Com missie had gisteravond aan het slot van de zitting besloten de debatten over de twee resoluties te sluiten en vannacht om half drie opnieuw bijeen te komen. Tevoren trachtte het Russische blok zonder succes de stemming over de Ame rikaanse resolutie 24 uur uit te stellen. Rusland, Polen en Tsjechoslowakijc verzochten een verdaging van de zitting „omdat zij nog geen instructies hadden ontvangen van hun regeringen". De commissie verwierp dit verzoek met 31 Advertentie K_f V ii^mi J! Ken woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de geruchten, dat de Sovjet-Unie Frankrijk en Italië een niet-aanvalspact wil voorstellen „volslagen fantasie" ge noemd. De woordvoerder zei, dat men in kringen van het Franse ministerie van mening is, dat deze geruchten, die reeds enige tijd in Noord-Italië de ron de doen en die gisteren opnieuw door A P. en het rechtse Italiaanse blad „11 Tempo" werden verspreid, van de zij de van de „vredespartisanen", te Mi laan, afkomstig zijn en deel uitmaken van een communistische poging om verdeeldheid te zaaien onder de landen van West-Europa. Veldmaarschalk Lord Alexander, de Gouverneur-Generaal van Canada, heeft in zjjn troonrede ter gelegenheid van de opening van de nieuwe zitting van het Canadese parlement verklaard, dat in Canada ten gevolge van de internatio nale situatie een noodtoestand is ont staan. De Amerikaanse marineleiding heeft bekend gemaakt, dat hst tienduizend ton metende vliegdekschip „Independence" Vrijdag j.l., tijdens een geheime proef neming van de Amerikaanse vloot, ter hoogte van de Californische kust tot zinken is gebracht. De proefneming vond op tweehonderd mijl uit de kust plaats. Het wordt mogelijk geacht, dat de „Independence", walke zwaar ge havend was na zijn gebruik in de oor log tegen Japan en bij het dienst doen als ..proefschip" in de atoombomproef bij Bikini, door middel van een raket naar de bodem van de zee is gezonden. Een bataljon Chinese communisten heeft Maandag een aanval gedaan op het Nationalistische eilandje Taszejang in de monding van de rivier de Min, zo deelt het nationalistische departement van Defensie op Formosa mee. Volgens deze mededeling zijn de communisten er in geslaagd een bruggehoofd op het eiland te vestigen. Het eilandje Tasze jang diende als bevoorradingsbasis voor „nationalistische partisanen op het Chinese vasteland." De Amerikaanse republikeinse afge- vaardigde Judd heeft „gegronde rede nen" om aan te nemen, dat „de regering fhomenteel ernstig overweegt de Chinese nationalistische troepen op Formosa de Vrijheid te geven het de communisten °P het Chinese vasteland zo moeilijk nnogelijk te maken, teneinde hen te dwingen hun troepen aan de strijd in °rea en Indo-China te onttrekken." iow^ emP'°yê van de onderneming Red- v 'eangrun bij Bodja, in de omgeving is m„?®aranS. de heer Ph. E. Doelitsch, nel '"Beslagen schedel in een grep- heeft „V°ntlcn- Volgens zijn chauffeur hem on aantal bewapende personen zijn i„„®n hedrag van 3000 rupiah en ie ontvoerd ®n hem met Z'jn necf" neefje is nog niet gevonden. tegen 10 stemmen en 12 onthoudingen. De Poolse afgevaardigde wist daarna de stemming uit te stellen door een breed voerige aanval te lanceren op de V.S. waarmee hij ook na een waarschuwing van de voorzitter doorging. Hy verklaar de o.a., dat goedkeuring van de Ameri kaanse resolutie „verantwoordelijk zou kunnen zijn voor de uitbreiding van de oorlog". De Indiase gedelegeerde Sir Benegal Rau heeft gisteravond in de Politieke Commissie de berichten bevestigd, dat de Chinese communisten er in toege stemd hebben tijdens de eerste bijeen komst van de zeven mogendheden-con- ferentie, zoals voorgesteld in de (thans verworpen) Aziatisch-Arabische resolu tie, schikkingen te treffen voor een wa penstilstand op Korea. Hij verklaarde, dat hij deze nieuwe inlichtingen twee dagen geleden uit Peking ontving, maar het niet nodig oordeelde haar eerder openbaar te maken. Onmiddellijk hierna verklaarde de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, dat Canada zich zou onthouden bij de stemming over de Aziatisch-Arabische voorstel len en zich vóór de Amerikaanse re solutie zou uitspreken mèt de beide Libanese amendementen. De Engels man, Sir Gladwyn Jebb, zei op het zelfde standpunt te staan als Canada. Toen de commissie vanmorgen vroeg weer bijeenkwam, werd een door de Sovjet-linie ingediend amendement op de Aziatische resolutie, dat de Oenodig- de maatregelen voor een voorlopig sta ken van het vuren bij de vredesonder handelingen met China nader wilde be palen, met 38 tegen 5 stemmen bij zes onthoudingen verworpen. India en Egypte namen niet aan de stemming deel, omdat zij geen instructies van hun regeringen hadden ontvangen. Een tweede Russisch amendement, waarin werd voorgesteld, dat het sta ken van het vuren „voorlopig" zou wor den genoemd, werd verworpen met 33 tegen 5 stemmen bij 8 onthoudingen. De twaalf Aziatische landen namen niet aan de stemming deel, omdat zij van hun regeringen geen instructies hadden. Een derde Russisch amendement om de aanhef van de Aziatische resolutie te wijzigen, werd met 42 tegen 5 stemmen bij 12 onthoudingen verworpen, en een vierde, waarin werd voorgesteld, dat de zeven mogendheden datum en plaats van hun eerste bijeenkomst zouden be palen, werd verworpen met 35 tegen 5 stemmen bij achttien onthoudingen. Op verzoek van de Amerikaanse ge delegeerde, Warren Austin, die een pro ceduregeschil over de voorrang wilde vermijden, werd hierna allereerst ge stemd over de Arabisch-Aziatische reso lutie, hetgeen in drie gedeelten geschied de. Het eerste deel tot en met de aanbe veling voor een zevenmogendhedencon- ferentie werd met 27 tegen 18 stemmen bij 14 onthoudingen verworpen. Het tweede deel, inhoudende, dat het tot overeenstemming komen over een sta ken van het vuren de eerste taak van deze conferentie zou moeten zijn, werd met 32 tegen 14 stemmen bij 14 onthou dingen verworpen, en het derde deel, inhoudende, dat plaats en datum van de eerste bijeenkomst zouden worden vast gesteld door de voorzitter van de Alg. Vergadering, werd verworpen met 28 tegen 17 stemmen bij 13 onthoudingen. De Algemene Vergadering der V.N. komt morgen in plenaire zitting bijeen om het besluit van de Politieke Com missie, communistisch China als aanval ler te brandmerken, te ratificeren. Hedenmorgen zijn de vier kinderen begraven, die bij de crand te Sloten om het leven kwamen. De vier lijkkistjes aan de groeve. Voor het verslag van deze aan grijpende, droeve plechtigheid verwijzen wij naar pagina 3. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Minister Stikker is gistermiddag van zijn bezoek aan H. M. de Koningin terug gekeerd met de woorden: „De Koningin heeft het 't moeilijkst; zij is het symbool van de eenheid, die wü allemaal moeten trachten te bewarenWij zullen maar niet beproeven deze schone uitlating te onderzoeken op de betekenis, welke er achter zou kunnen liggen. Naar men echter op goede gronden kan aannemen, heeft de heer Stikker in eerste aanleg by zijn informatieve contacten niet be reikt wat hij zich had voorgesteld. Omstreeks middernacht was officieel nog niet bekend, dat hij zijn opdracht zou hebben teruggegeven en een ander antwoord van de inf ormateur op een vraag van een journalist bij zijn terugkeer van Soestdijk, namelijk, dat hij nog niet precies wist of hjj gisteravond nog politici zou ontvangen, laat ruimte voor dc veronder stelling, dat hij de zaak op dat moment nog niet als afgedaan beschouwde. Maar dat hij zijn aanvankelijke opzet niet heeft kunnen bereiken, werd met het vor deren van de dag gisteren steeds meer aangenomen. kringen heet het, dat met name bij de P.v.d.A., die Maandagavond fractiever gadering heeft gehouden, het streven van do heer Stikker in deze vorm met enige beslistheid heef't afgewezen. Uiteindelijk ziet het er dus naar uit, dat, hoeveel indrtik de controverse Oud Stikker ook op de buitenwereld mag hebben gemaakt, in wezen de vervreem ding niet zo groot is als ze zich voordoet. Wij schreven j.l. Zaterdag, dat de heer Oud wel eens bereid zou kunnen blijken mr. Stikker als formateur te slikken, doch wellicht had dit zelfs nog sterker kunnen worden uitgedrukt. In dit verband kan het ook de aan dacht trekken, dat minister Stikker een week voordat de poppen aan het dansen geraakten een gesprek heeft gehad met zijn liberale vrienden, welke politieke vrienden nu pas zich weer unaniem achter de houding-Oud hebben gesteld. Waarmee wij maar willen zeggen, dat men de controverse OudStikker niet mag overschatten. Het feit, dat de infor mateur zo opvallend geen consultaties heeft gehad met een representant van de V.V.D., doet aan deze veronderstel ling eerder toe dan af: de heer Stikker, ogenschijnlijk gedistancieerd van de V.V.D., had hierdoor stellig kans op een betere entrée. Men kan thans de ontwikkeling van de kabinetscrisis wel als volgt recon strueren: aanvankelijk schijnt de vraag hangende te zijn geweest of het nieuw op te treden kabinet door mr. Van Schaik dan wel door mr. Stikker gefor meerd zou worden. Laatstgenoemde heeft, naar wij menen te weten, niet geaarzeld om in een nieuw kabinet met als formateur mr. Van Schaik aan te blijven, doch namens de V.V.D. eisen gesteld, die men te hoog vond. Hierop js gevolgd de opdracht aan de demissi- onnaire bewindsman van Buitenlandse Zaken, die zich. naar wij menen te kun nen aannemen, had voorgesteld een vier delig programma te verwezenlijken. Dit program moet in zijn militaire, econo mische en sociale aspecten wel aan vaardbaar zijn geweest voor de K.V.P., zowel als de P.v.d.A., echter niet wat het vierde punt aangaat, te weten het aftreden van minister Van Maarseveen. Bijaldien was, naar verluidt, de infor mateur ook een aanval op minister Lieftinck van zins en dit zou dan wel gevoegd bij een hem toegeschreven voornemen om enkele departementen toe te vertrouwen aan bewindslieden van een andere politieke kleur dan die er thans zetelen (waardoor derhalve de uitwerking van de eerste drie punten wel eens minder gunstig zou kunnen uitvallen dan het er op papier uitzag: de deur hebben dicht gedaan. Dicht inderdaad, want in politieke Geconstateerd mag, naar het ons voorkomt, wel worden, dat de K.V.P en de P.v.d.A. bij de jongste gang van zaken één lijn hebben getrokken. Er is een goede en doorlopende ver standhouding tussen prof. Romme en mr. Burger en de twee grote partijen zyn, ais wij ons niet sterk vergissen. Westelijke autoriteiten houden nauwlettend het oog gericht op tal van aan wijzingen, die steun geven aan het steeds sterker wordende gevoel, dat tussen de drie hoogste functionarissen van het Russische Politburo, naarmate zij de gezond heidstoestand van Stalin achteruit zien gaan, de strijd om Stalin's opvolging scherper vormen aanneemt. In een hele reeks van voorvallen ziet men de tekenen hiervan en sommige waarnemers zijn sterk geneigd aan te nemen, dat de plaatsvervangend premier, Molotof, niet als overwinnaar uit de strijd te voorschijn zal komen. Er zijn aanduidingen zoals het ontbreken van hun namen in verslagen van de Sovjetpers betreffende gebeurtenissen te Moskou dat de machtige twee lingen van het Politburo, Georgi Maximilianowitsj Malenkof en Lawrenty Pawlowitsj Beria, in verband met belangrijke aangelegenheden buiten de hoofd stad vertoeven. Dit tweetal spreekt blijkbaar in het oor van de meester in diens villa te Soekhoemi aan de Zwarte Zee, waar Stalin in de winter gewoonlijk gedu rende lange perioden verblijft. Het is geenszins uitgesloten, dat Stalin, die in het verleden nu niet juist bekend was als iemand, die erg veel aandacht schonk aan de denkbeelden van zijn onderho rigen, thans met aandacht luistert en denkt aan zijn eigen plaats in de his torie. De gezondheidstoestand van Stalin Is taboe voor de Sovjetpers, maar ongeveer een jaar geleden heeft zij zijn eigen verklaring gepubliceerd, dat zijn dokto ren hem niet wilden toestaan een lange reis te ondernemen. Bedoeld was hier een reis buiten het gebied en de in vloedssfeer van de Sovjet-Unie om pre sident Truman te ontmoeten. Het schijnt dat Stalin, die nu 71 jaar is, er zich van bewust is, dat hij zijn ondergeschikten niet lang meer in zijn ijzeren greep zal kunnen houden, dat hij,, gelijk Lenin voor hem, een legende is geworden, welke zal worden gehan teerd door diegene, die voldoende macht weet op te brengen. Malenkof en Beria vormen een geweldige combinatie, die de politie en het apparaat van de communis tische partij beheerst. Van de andere kant is Molotof de man, die door de meeste politieke waarnemers wordt beschouwd als de oorsprong en de ziel van de huidige Russische politiek van nimmer af latende, strijdzuchtige druk tegen het Westen, van brute agressieve actie. Malenkof is ondanks al zijn kwaad aardigheid een realist en een apostel der voorzichtigheid, evenals Stalin, on der wiens persoonlijke leiding hij in de Sovjet-Unie tot een machtspositie is gekomen. Malenkof is een overtuigd voorstander van het consolideren van posities en het langzaam opdringen. Aan de gissingen betreffende een in wendige strijd, die zich in de Sovjet- Unie zou ontwikkelen, liggen de volgen de feiten ten grondslag: 1) de terugkeer van generaal Georgi Zjoekof. de „held van Berlijn", die in vergetelheid is geraakt, nadat hij na afloop van de tweede wereldoorlog een tijd lang commandant van Berlijn was geweest. Velen dachten dat hij in on genade was gevallen. Zijn denkbeelden waren tegengesteld aan de agressie ve politiek van Molotof. Zjoekof was voorstander van samenwerking met het Westen en Eisenhower heeft eens ge zegd, dat hij wenste dat er meer Russi sche generaals van het type Zjoekof waren. Zjoekof nu nam op 12 Juni van het afgelopen jaar bij de opening van de zitting van de opperste Sovjet een in het oog vallende plaats in op het podium, een voorval dat in het Westen met ze kere verbazing werd opgemerkt. Ook Malenkof, Beria en Molotof waren aan wezig. Dat was twee weken voor de agressie der Noord-Koreanen. In de kringen van de Amerikaanse, geheime dienst acht men 't niet uitgeslo-' ten, dat Zjoekof op het ogenblik van Mandsjoerije uit aanwijzingen geeft voor de leiding van de Chinese 'egers, maar gezaghebbende waarnemers ver werpen dit denkbeeld en zijn van me ning, dat het Russische aandeel in de Chinese operaties wordt geleverd door maarschalk Rodion Malinofsky. 2) Beria's poütieregime en zijn stel sel van veiligheidsmaatregelen zijn ver scherpt. Generaal Mekhlus, een van de weinige Joden die het in de Sovjet-Unie tot een hoge functie hebben gebracht, is in October laatstleden ontslagen als hoofd van het M.G.K. het ministerie van staatstoezicht dat verantwoorde lijk is aan Beria en het hele regerings apparaat in de Sovjet-Unie onder zich heeft. Dit ministerie is nu gesteld on der leiding van generaal V. N. Kerk- joelof, voormalig hoofd van het MGB, het ministerie voor de veiligheid van de staat van oordeel geweest, dat de crisis be perkt diende te blijven tot haar reeds bijna vergeten uitganspunt: de kwes- tie-Nieuw-Guinea. Zij voelden voor een beperkte hergroepering en schij nen te menen, dat de defensiepolitiek tot aan de volgende verkiezingen on geveer in dezelfde geest gevoerd kan worden ais tot dusver geschied is of dit bevredigend is, zullen wij ditmaal nu maar niet in discussie brengen. Al met al is men dus geneigd over hellen naar de mening, dat de ontwik keling toch weer in de richting van de reconstructiegedachte gaat, welke aan vankelijk aan de orde is geweest: een aanvlijven van het oude kabinet met bepaalde veranderingen. Theoretisch was hedennacht ook nog het niet aanvaarden van het ingedien de ontslag aanwezig. Wat nu de wijzi gingen betreft, doet o.a. het bericht de ronde, dat, zo het kabinet dan in zijn geheel de vermoeidheid, die men het heeft willen aanpraten, van de hand heeft gewezen, dit nu niet zozeer voor de minister-president opgaat. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat hij zijn ministerambt zou verwisselen voor hét leiderschap van de Tweede-Kamer fractie hiervoor is altijd wel een re geling te vinden waardoor tevens deze fractie een aanvoerder van gezag zou krijgen na het verdwijnen van mr. v. d. Goes v. Naters. Het was moeilijk gisteravond Iaat by deze laatste veronderstelling goed in te passen de betekenis van het bezoek, dat dr. Drces om acht uur bracht aan H.M. de Koningin. Op het moment, dat wij dit schrijven, was hierover nog geen officieel commentaar gegeven. Is, na de eerste reconstructiepoging, waarbij mr. Van Schaik het meest in de be langstelling stond, voor een tweede on derneming in dezelfde zin aan dr. Drecs gedacht? Wij moeten het by het stel len van deze vraag laten. Een belangwekkende kwestie is ten slotte of mr. Stikker, gesteld dat hij zijn informatieve opdracht zou terug- Verwachting tot Donderdagavond: Over het algemeen zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer. Op vele plaatsen nevel of mist. Vannacht en morgenochtend plaatselijk lichte vorst, overigens temperaturen om het vriespunt. Zon: 8.22—17.26. Maan: 4.21—11.30. geven hierover bestond om twee uur hedennacht nog geen zekerheid ook in dit gereconstrueerde kabinet zal te rugkeren. Zoals bekend, heeft men er alles op willen zetten om hem vanwege zijn in ternationaal gezag te behouden, maar wij menen niet ver van de waarheid af te zijn wanneer wij veronderstellen, dat de heer Stikker met de wijze waarop hij in eerste aanleg te werk is gegaan, aan goodwill, vooral bij de P. v. d. A„ heeft ingeboet. Voorzover ons bekend, is het ook in de parlementaire geschiedenis nog niet voorgekomen, dat een forma teur. die niet slaagde (en dit ware dan voor dit geval uit te strekken tot een informateur) weer deelnam aan het daarop volgende kabinet. Dit behoeft uiteraard geen wet van Meden en Per zen te zijn. maar kan bijdragen tot de veronderstelling, dat de zekerheid om trent het aanblijven van de heer Stik ker minder gewis is geworden. De Koningin had in het begin van de afgelopen nacht de resultaten van haar consultaties met mr. Stikker en dr. Drees nog in beraad. Hoe de crisis verder zal verlopen, zullen wij dus niet trachten te voorspellen, maar men kan het prof. Romme nazeggen, toen hij Maandagmorgen op de vraag van een journalist of er nog belangrijk nieuws was, antwoordde: „Ik dacht dat er al nieuws genoeg was". Dit nieuws was op dat moment de aanwijzing van een informateur, doch is thans, naar wij met enig recht wagen aan te nemen, dat mr. Stikker „iberaler" en ook vermoedelijk minder tactvol zijn poging heeft inge richt, dan men van hem meende te kun nen veronderstellen. Hedenmorgen werd op het ministerie van Buitenlandse Zaken voortgezet de vergadering van de Raad voor Econo mische Aangelegenheden uit de Minis terraad in de meest uitgebreide zin van het woord, zodat vrijwel alle ministers aanwezig waren. Ook minister Stikker woonde deze vergadering bij. Dit zou de indruk kunnen vestigen, dat het oude kabinet het nieuwe plan voor de oorlogseconomie aan een uitvoe. rige bestudering onderwerpt. De moge lijkheid zou dan kunnen zijn, dat ge tracht wordt op deze basis het oude kabinet in gewijzigde vorm te laten voortwerken. Overigens was omstreeks half twee nog steeds niet officieel be kend dat mr. Stikker H.M. de Koningin te kennen zou hebben gegeven dat hij niet geslaagd is, of dat hij zijn pogingen zal voortzetten. Het uitblijven van nieuws daaromtrent laat de mogelijkheid van het laatste open. Dr. Drees maakte gisteravond laat op ons de indruk, dat hij de zaak, na zijn bezoek op Soestdijk, zeer gecompliceerd zag. De P.v.d.A. scheen wel bijzonder belangstellend naar de resultaten van zijn onderhoud, aangezien mr. Burger, waa: nemend fractievoorzitter van de P.v.d.A., zich reeds vóór de terugkeer van de mi- nister-president, naar diens huis begaf om zich op de hoogte te stellen van de jongste ontwikkelingen. Na het beëindigen van de minister raad heeft mr. Stikker jhr. mr. Röell van het kabinet van H. M. de Koningin in zijn ministerie ontvangen. Dne, die vn het Kremliu om de macht vechten. Links: Beria; in het midden: Molotof; rechts: Malenkof. Het Kremlin, waar de strijd om de macht wordt gevoerd. Later bleek, dat heel de politiemacht van het ministerie van Binnenlandse Za ken zowel de geheime politie als de militie, de transportpolitie en de grens politie onder het oppertoezicht van het MGD was gebracht. Het MVD-mi- nisterie van Binnenlandse Zaken ge vreesd tot in de hoogste kringen toe hield zich blijkbaar hoofdzakelijk bezig met omvangrijke slavenarbeid en het al gemeen toezicht op de binnenlandse orde. 3) Beria heeft ook zijn greep op de ministeries van Binnenlandse Zaken der Europese satellietstaten verstevigd. Hij houdt deze onder de duim via zijn agen ten. 4) Door het ijzeren gordijn heen zijn berichten gekomen over en in de Sovjet pers is gezinspeeld op onlusten binnen de Sovjet-Unie, in het bijzonder in de Oekraine. Zulke wanordelijkheden zou den naast andere factoren kunnen bij dragen tot een voorzichtige politiek ten aanzien van het Westen. 5) Op verscheidene departementen van de Sovjet-regering hebben een aan tal reorganisaties plaats gevonden, met name, op het terrein van de wederop bouw en de bevoorrading, en er wordt voortdurend gehamerd op de onvoldoen de productie van verbruiksgoederen. Bij een van die reorganisaties werd de mi nister van Inkopen, Dwinsky, wiens de partement te maken heeft met de land- bouwvoorraden, vervangen door Poma- renko, een steeds meer op de voorgrond tredende partijfunctionaris uit Wit-Rus- land, en in de laatste maanden heeft een zekere Mikhail Soeslof, wiens ster blijk baar ook opgaande is, de functie van hoofdredacteur van de „Prawda" gekre gen. Deze beide mannen schijnen hun opkomst aan de zegen van Molotof te danken te hebben. Ponomarenko en Soeslof werden eens verdacht deel uit te maken van de kliek, waarvan de voornaamste verte genwoordiger Andrei Zjdanof was, die verscheidene jaren geleden is overle den. Zjdanof zelf was eens pretendent naar de zetel van Stalin. Na zijn dood kwam de ster van Malenkof schielijk op. Malenkof zou systematisch tal van volgelingen van Zjdanof hebben weg gezuiverd. Zjdanof is een van de grondleggers van de Kominform ge weest. Zijn gedachtengang kwam over een met die van Molotof. Ook de ster van Molotof scheen enige tijd gedeeltelijk verduisterd te zijn. Hij kwam in October van het vorige jaar, toen Stalin uit Moskou weg was en Malenkof waarschijn lijk met hem, weer op het eerste plan en hy begon opnieuw druk op het Westen uit te oefenen. Een ty pisch verschijnsel hiervan was dat de declaratie van Praag, waarin de unificate van Dutsland volgens communistische denkbeelden werden geëist. In deze periode begon ook een optocht van West-Europese communistische leiders naar Mos kou te trekken. Sommigen gingen daarheen zogenaamd omdat zy ziek waren en behandeld moesten wor den. Molotof heeft wellicht goede rede nen zich gedupeerd te voelen. Of schoon men hem formeel hardnek kig op dc eerste plaats na Stalin stelt, verluidt, dat Stalin hem be handelt als een niet al te snuggere kantoorbediende. Winston Churchill onder anderen heeft medegedeeld, dat Stalin zyn assistent graag er gerde. Indien Stalin heeft besloten zijn op volger aan te wijzen, zal dat naar men vermoedt een jongere persoonlijkheid zijn dan Molotof. Molotof is in Maart van het vorige jaar 60 jaar geworden, Malenkof is 49 en een Stalinist van het zuiverste water. Hij bekleedt thans de positie van opperhoofd van het gehele communistische partij-apparaat welke Stalin bezette na Lenin's dood. Toen de Engelsen met een handje vol troepen in 1945 voor ons de macht in Indonesië van de Japanse onder drukker overnamen, hebben zij door de collaborerende Sukarno in de re publikeinse kaart te spelen het drama bevorderd, dat zijn hoogtepunt vond in 'n voortijdige overdracht van de Ne derlandse souvereiniteit aan Indonesië Ook gedurende de gehele loop van deze betreurenswaardige geschiedenis hebben Amerika en Engeland, alsmede Australië, dat toen een Labourregering had, die zich niet tegen de boycott-actie van de communistisch beïnvloede Au stralische vakverenigingen verzette, zich steeds tegenover hun vroegere bondge noot Nederland, die zich met voortva rendheid in de oorlog tegen Japan had opgeofferd, geplaatst en de Indonesi sche nationalisten wind in de zeilen ge blazen. Later, te laat, hebben verschil lende bladen in de Angelsaksische lan den schuldbekentenissen afgelegd en krokodillentranen geschreid. En thans zijn het weer de Britse autoriteiten in Malakka, die Sukarno en Hattu en Natsir willen steunen in hun eis tegen Nederland betreffende N.-Guinea. Dat zij daarmee in conflict komen met het ondertussen naar onze zijde omgezwaai de Australië, nemen zij als een onplei- zierige bijkomstigheid op de koop toe. Deze Britse autoriteiten, die zelf met het communistisch genoemde nationa lisme op Malakka de handen vol heb ben, redeneren als volgt. Geef Sukar no, Hatta en Natsir. die zij als gema tigd beschouwen, hun zin inzake N.- Guinea, want anders helpt men de com munisten in Indonesië. Een kortzich tige redenering, want het is zonneklaar gebleken, dat het Indones'ische bestuur in ieder geval een zwakkere houding aanneemt tegenover het opdringende Aziatische communisme dan Nederland, getuige de houding van Indonesië in het Koreaanse conflict en de. verkla ring van Sukarno te Manilla, dat hij zich niet tegen het communisme zou verzetten, indien de meerderheid van het Indonesische volk het zon begeren. Bovendien is Indonesië door Chinezen zioaar geïnfiltreerd en aan welke zijde die zich eventueel, als het erop aan komt, zullen scharen, is aan geen twij fel onderhevig. Engeland wenst een po litiek van de vrees en laat daarbij zelfs zijn Nederlandse vrienden en een me delid van het Britse Gemenebest in de steek. Zelf denkt het er echter niet aan zijn koloniën als Hong Konq en Brits Noord-Borneo prijs te geven om het Aziatische communisme te apaise ren! Zo zijn de Engelsen nu eenmaal. REFLECTOR T Tet was te voorzien, dat de com- munisten de agitatie tegen Paul van Kempen met beide handen zouden aangrijpen als een welkome gelegenheid om valse politieke munt te slaan. Zij hebben daartoe minder dan wie ook het recht, omdat hun Nederlanderschap van heel wat dubi euzer kaliber is dan dat van Paul van Kempen ooit is geweest. Door de hetze van de communisten wordt de zaak vertroebeld en de aandacht afgeleid van de gerechtvaardigde bezwaren, die men tegen de te slappe houding van de heer Van Kempen onder de oorlog kan aanvoeren, een houding, die in 1944, toen het practisch voor eenieder duidelijk was, dat het Nazisme en de Duitse Weermacht het onderspit zou den delven, zó werd als zij van de aanvang af had behoren te zijn. Dit is zeer betreurenswaardig. Maar wie heb ben de communisten deze gelegenheid voor hun verderfelijke en misleidende propaganda gegeven? Niemand anders dan zij, die verantwoordelijk gesteld moeten worden voor de ontactische daad van Paul van Kempen's benoe ming tot gastdirigent van het Concert gebouw-orkest. Intussen zullen de communisten juist het tegenovergestel de bereiken van wat zij zeggen te be doelen, want door hun actie zullen ze Paul van Kempen eerder in de diri- geerstoel bevestigen dan hem eruit verdrijven. Maar dat kan hun natuur lijk niet schelen. Het is hun alleen maar om het relletje en de propaganda te doen. Zij lappen hun Nederlander schap aan hun laars, zodra zij menen daardoor Moskou welgevallig te zijn. REFLECTOR De vraag: „Wie zal Stalin opvolgen?" komt herhaaldelijk naar voren. In het onderstaande artikel weegt Wil liam C. Ryan van de redactie bui tenland van Associated Press de jongste gegevens betreffende de ver schillende mogelijkheden tegen el kander af. Het artikel is gebaseerd op Ryan's nauwkeurige waarneming van Russische aangelegenheden ge durende een reeks van jaren en op gesprekken, die hij voerde met diplo maten, die het kunnen weten en in staat zijn de inlichtingen, welke uit Sovjet-Rusland doorsijpelen, op de juiste waarde te schatten. Een af doend antwoord kan uit de aard der zaak niet worden gegeven, maar het onderstaande is een intrigerend on derzoek van voorvallen, die waar schijnlijk verband houden met het raadsel van het Kremlin. Moed is een ander woord voor gelovige hoop. J Malenkof ueeft herhaaldelijk harde woorden gesproken, maar niettemin meent men dat hij de man is geweest, die met succes heeft aangedrongen op beëindiging van de blokkade van Ber lijn, toen dat avontuur het gevaar van een echte oorlog in Europa wat al te dichtbij bracht. Malenkof heeft in de laatste rede, die van hem gepubliceerd is en die hij in Maart heeft gehouden, opnieuw blijk gegeven van deze voorzichtigheid. In zijn verkiezingsrede voor de opperste Sovjet behandelde hij het bekende the ma van Stalin: de bestaanbaarheid van twee systemen naast elkaar. Beria heeft een dergelijke rede gehouden. Molotof bleef vechtlustig als altijd. Het is voor Malenkof een gelukkige omstandigheid, dat hij bij het gewroet om de macht in het Kremlin een bond genoot als Beria bezit, die blijkbaar geen overeenkomstige wensen bezit. Men heeft zich wel eens afgevraagd, of men die beiden als bondgenoten dan wel als mededingers moet zien, maar vast stond, dat beiden beschermelingen van Stalin zelf waren. Als zy elkaar in de steek lieten zou dit rampspoed voor de Sovjet-Unie kunnen betekenen. Zo groot is de onderlinge afhankelijkheid van beider machtsposities. Maar het schijnt, dat Beria evenals Stalin een Georgiër er tevreden mee zou zijn ais Malenkof de hoogste plaats zon innemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1