Haarlemse scholleren demonstreren hun liefde voor toneel T NdMM ALY BOEMEN BLIKSEMAFLEIDERS AGENDA „Weg met de zorgen" De Franse Zusters in Bennebroek HET DING" IN ZANDVOORT UN DE ZEE SLOT DEFECT? Interscholair jeugdtournooi VANAF i februari *scafé-Restaurant DIEBEN Gemeentelijke bedrijven Heemstede HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 31 JANUARI 1951 PAGrNA 2 MEISJES IN DE MEERDERHEID Thalia met familiedrama Aanvechtbare keuze Jaarvergadering Kath. V rouwenbe weging 50-jarige trouwe dienst Burgerlijke Stand EEN PRACHTVOLLE BRAHMS-AVOND door H.O.V., soliste Johanna Martzy i Taxi? Bel 1.2.3.4.5 HAARLEMSE KUNST GEMEENSCHAP know where I'm going" in Frans Halstheater Hersengymnastiek in Eerste Hulp met Zijn eigen „Clavioline-orgel" FAILLISSEMENTEN Kath. Middenstanders vieren vastenavond CURSUSSEN GELOOF EN WETENSCHAP „Geen indringsters" schrijft een oud-leerlinge WASSERIJ DUYN R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLOTHEEK Geslaagd Waterstanden Een huis voor de burgemeester l1/a millioen voor Open bare Werken in 1951 Vastenavondfeest Kath. Middenstand „Schandaal in de Groene Kakatoe" SANTPOORT R.K. Vrouwenbeweging Debatavond Zestig jaar jachtopziener PASSAGIERS- EN TROEPENSCHEPEN BESOMMINGEN Verbreding Noordzeekanaal „DE SLEUTELSPECIALIST- CASTRICUM HUISCONCERT In de Jeugdherberg WEDEROM VAST Beurs van Amsterdam Beurs van New York - Veelbelovend en met enthousiasme is gistermiddag in de Stadsschouwburg het Interscholair Jeugdtournooi ingezet met een reeks declamaties en enkele toneeltaf erelen. Eigenlijk kunnen wij gelukkig niet meer van een toumooi spreken, want dit jaar heeft men iedere „strijdgedachte" uit het toumooi ge bannen en is het accent meer verlegd naar de demonstratie. Inderdaad geluk kig. want afgezien van het feit, dat het een jury wel bijzonder zwaar gemaakt wordt om te oordelen, waar het gebo- dene zoveel in genre verschilt, is het om verschillende redenen ook niet juist deze jonge scholieren te laten dingen naar een mogelijke erepalm. Een de monstratie is het dan ook geworden, en zoals gezegd de geleverde presta ties waren over het algemeen veelbe lovend. De Stadsschouwburg was tot in de nok toe bezet met leraren en leerlin gen van de verschillende Haarlemse middelbare scholen, toen wethouder D. J A. Geluk de middag met een kort woord opende. Met aandacht heeft dit talrijke publiek het lange programma gevolgd en het zal met ons tot de con clusie gekomen zijn, dat er bij het vrou welijk gedeelte van onze Haarlemse scholieren kennelijk meer durf, mis schien ook meer enthousiasme, bestaat voor een dergelijk toneelevenement. Want vait degenen, die voor het voet licht kwamen, waren de meisjes verre in de meerderheid. Clasientje Rienstra (Coornhertlyceum) opende het programma met de „Kinder sproke" van Marie Boddaert, met veel gevoel voorgedragen, m tegenstelling tot Piet Vogelaar (1ste Christelijk Ly ceum), die geen gelukkige keus had ge maakt met het „Allerzielen" van een onbekende dichter. Marijke van Lis ('t Kopje) kwam met „De Wind" van Willem de Wijk, maar deze drie wer den. evenals alle volgenden, toch verre overtroffen door Eefje de Vries (Sancta Maria), die een verrassende vertolking gaf van „Aan de hemelpoort'' van Hé- lène Swarth. Wij hebben ons aanvan kelijk verbaasd over de keuze van dit gedicht, maar haar voordracht wist zo juist de goede snaren aan te slaan, dat het meisje met recht een ware ovatie m ontvangst mocht nemen. Harry Uiterwijk. Jaap Blok en Anja Huisman (2e Christelijk Lyceum) brach ten Nijhoff's „Idylle", een spelletje, dat vele mogelijkheden bood. maar waarin wij toch helaas de juiste klassieke sfeer misten. Jeanne de Vries (Sancta Maria) deed het uitstekend in de „Jaromir" van Sta ring en een aangename afwisseling bood het Menuet van Boccherini, gedanst door Corrie van den Bogaerdt en Elly Hen driks. met begeleiding van Elisabeth van Gelder (Haarl. Huishoud- en Indus trieschool). Een combinatie van 't Kopje en het Kennemerlyceum had zich gewaagd aan de klassieke satire van Charivarius „De Voor een zo goed als geheel bezette Schouwburg voerde gisteravond het R K. Haarlems toneel ..Thalia" het dra matische toneelstuk „Moeder" op. In dit stuk wordt sterk de nadruk geleed op de tragiek van een oude moeder, die meet ondervinden, hoe haar zoon zich van haar afkeert terwille van de liefde voor zijn vrouw. Zij ziet rich in haar ouder dom alleen nog gesteund door een twee de zoon. die niet helemaal toerekenbaar en mensenschuw is. Haar schoondochter behandelt haar meedogenloos en weet het zover te drijven, dat de oude vrouw uit de huiselijke kring verdwijnt en on dergebracht wordt in een gesticht, waar zij tenslotte in het bijzijn van haar sim pele zoon sterft. Het overlijden van zijn moeder onder zulke omstandigheden brengt hem in een toestand, waarin hij afscheid van het leven neemt om weer bij haar te zijn. Met de aanvechtbare keuze van dit familiedrama had ..Thalia" het zich niet gemakkelijk gemaakt. De hoofdpersoon. Moeike Door. werd vertolkt door Bertha TamesJCoevoets. die door haar spel in belangrijke mate bijdroeg tot de dramatische spanning, die van begin tot eind voelbaar was. Jan Haver speelde in zijn rol van oudste zoon aanvankelijk enigszins stroef, maar kwam er in de loop van het stuk beter in. Vooral in het zesde tafereel, tijdens het afscheid van de oude moeder, liet hij goed spel zien. Han van der Veldt wist de figuur van de mensenschuwe zoon op zeer overtuigende wijze uit te beelden. Hij slaagde er in de neiging tot over dreven spel steeds weer tot de juiste proporties terug te brengen. De hardvochtigheid, die Riky Goede- mans in haar rol van schoondochter tot uiting bracht, paste volkomen in de dra matische sfeer. Haar spelpeil, dat niet altijd dezelfde hoogte wist te behouden, bereikte zijn hoogtepunt in het zesde tafereel, waarin zij de volle gelegenheid kreeg haar spelcapaciteiten te tonen. Van de overige spelers en speelsters noemen wij Ars SensAssendelft, een nieuweling bij ..Thalia", die als vroed vrouw in dit stuk minder overtuigend speelde, maar niettemin een aanwinst voor „Thalia" zal zijn. Verder Piet Loe rakker. die op uitstekende wijze de rol van pastoor vertolkte. Het applaus, dat het gehele toneelge zelschap na afloop mocht ontvangen, was een duidelijke uiting van dank voor het gebodene. Op Vrijdag 2 Februari houdt de Kath. Vrouwenbeweging „Kring Noord", haar jaarvergadering in het Francisca Ro- mana-gebouw. Aan de orde zullen ko men het jaarverslag van de secretaresse en de bestuursverkiezing. 8 Februari zal de heer M. A. Evers De Clercqstraat 105Brd. te Haarlem, de dag herdenken, dat hij 50 jaar geleden als smid in dienst trad bij het Automo bielbedrijf N.V. Gebr. H. en F. Kimman. GEBOREN: A. van Tongeren-Van Schagen. z; A. ter Heegde-Groenhuijzen, z; G. van der Meulen-Nijman, z; J. C. B. Carton-Ikelaar, z; M. E. Meijer-Pee- ters, z; P. A. Valkenberg-^asschuit. 'd; J. van Dijk-Kloos, d; L. M. van der Laan-Homan. d; E. Balm-Klomp, d. ONDERTROUWD: P. J. Plijnaar en M. P. E. van Rossum; J. Bouwmeester en A. J. van Reeden; J. Hertogs en A. W. van Dort. OVERLEDEN: A. Segerius, 06 j„ Leidsevaart: F. de Waal Malefijt. 60 j„ Zaanenlaan; W. N. A. Geurts, 72 j„ Ce- lebesstraat; J. P. van den Hoek-Faure, 58 j., Bastiaanstraat; J. E. Middendorp, 76 j., Frederikspark: J. Boeree, 16 j„ Van Zeggelenplein; A. Burghout, 45 j„ Soutmanstraat; E. Frikken, 68 j„ Delft straat; J. Viesdag-Kloosterboer. 85 j„ Kleverlaan; S. Marijnissen-Van der Laan, 83 j, Dietsveld. appel van Eros." Wij wagen te betwij felen, of dat spel nu juist geschikt is voor schooltoneel, maar de acteerlust deed ons alle bezwaren vergeten. De meisjes bleken hier het spel het sterkst in de hand te hebben, want na een zwak begin van Hans van Haaps en Peter van Nouhuys als Jupiter en Mer- curius, kreeg het spel plotseling vaart, toen de zelfbewuste Juno van Hannie Visser, gesecondeerd door Marleen Vis ser (Minerva) en Loekie Duinker (een goede creatie van Venus) in het geding kwamen. Daardoor kwam ook Wim le Rütte (Paris) er steeds beter in. Chrisje Wormser sloot zich daar als Eunone met Kenau-allures goed bij aan. Na de pauze hoorden wij Annie Wei de (Rijkskweekschol) opvallend traag, maar zeer fijntjes „Een winteravondval" van A. Roland Holst voordragen, een fragment uit Boutens' Beatrijs kwam zangerig uit de mond van Nel Lanting (lste Christelijk Lyceum), Jeanne Braakman (2e Christelijk Lyceum) deed het voortreffelijk in „Saul Painst" van Wim Hessels, ofschoon het gedicht niet bepaald vrouwelijk getint is, maar verre de voorkeur gaven wij in deze serie aan Conny van Bellen (Rijkskweek school) met „De legende van Jeanne van Sessac" van Hella Haasse. Leerlingen van de Rijkskweekschool besloten de middag met het derde be drijf uit Heyermans' „Op Hoop van Ze gen." Laten wij hier volstaan met te zeggen, dat er toch werkelijk iets te hoog gegrepen was, zodat een zuiver oordeel over het spel der verschillende spelers moeilijk te geven is. H. De grote aantrekkingskracht van de jongste H.O.V.-uitvoering had 't Brahms- concert, vertolkt door één van de meest begaafde violisten: Johanna Martzy. Deze jeugdige violiste, begiftigd met tal van diploma's, prijzen en hoogste onder scheidingen. behoort nu reeds tot de weinige solisten, die dit Brahms-werk. zowel technisch als artistiek, volkomen beheersen. Goede vertolkers van Brahms' viool concert zijn altoos zeldzaam geweest. De viool-v i r t u o o s grijpt er gewoonlijk niet naar, omdat het werk, hoe technisch af en brillant voorgedragen, hem geen voldoening schenkt. Dit concertwerk eist een viool-artist en nog wel één van de hoogste orde. Een speler, die zo ver boven de techniek verheven staat, dat men weinig van de enorm zware tech niek bespeurt, steeds op de eerste plaats door middel van de herschepper de schepper van het kunstwerk tot zich hoort spreken. Bij Johanna Martzy domineerde nim mer het technisch element, bij haar sprak steeds het innerlijke sterk aan. Dit niet alleen in het ontroerende Adagio, doch ook in het grartdioos opgebouwde, magistrale eerste deel en in de spranke lende, meer geestige finale. Tot in het technische passagewerk. zij het dan soms te zamen met de orkestpartij, hoorde men de verheven geest van Brahms. Dit passagewerk moet men volstrekt niet afzonderlijk beschouwen, het vormt een onwrikbaar geheel met de orkestpartij, die evenals bij Beethoven's vioolconcert verre van louter begeleidend is. Uit Johanna Martzy's spel spreekt be halve fierheid tevens een zekere charme (we denken hierbij aan haar spel na de cadens), iets wat men destijds bij oudere kunstenaars, zoals Flesch en Telmanv, nooit opmerkte. Die charme, door haar jeugd reeds te verklaren, is echter geen beletsel voor een zuiver artistieke ver tolking. Voor velen wordt het werk er wellicht nog aannemelijker door. Het strekt tot eer van dirigent Verhey en zijn orkest, dat zij in dit werk Brahms' gedachtengang in zijn grote verscheidenheid met de soliste nauw keurig volgden en zo schoon mogelijk verklankten. Ook ten opzichte van diri gent en orkestleden geldt: deze Brahms- muziek goed aan te voelen is alleen ge geven aan kunstenaars. De H.O.V. heeft op dit concert wederom aangetoond op een niveau te staan, waardig om met Europese vermaardheden op te treden! Alles sloot fraai bij het solospel aan, voor de hoboïst inzet tweede deel een apart compliment. Waardering voor het artistieke sluit natuurlijk bewondering voor het tech nische niet uit. De trefzekerheid van de soliste alsmede de beheersing van de orkestpartituur door onze dirigent en de speelroutine van het orkest zijn ook op vallend goede eigenschappen! Het auditorium aanhoorde het spel onder ademloze stilte en intense span ning. Een waardemeter voor het applaus had kunnen aantonen: hoogst voldaan en verrukt. Na de pauze Brahms' vierde sympho- nie, één van de meest geliefde .werken van dirigent, orkest en bezoekers! OL. KOOF Te Heemstede werd het huwelijk voltrokken tussen de bekende hockeyspeel- ster van het Ned. Elftal mep E. JE. G. Loeb en jhr. J. A. F. Backer. BIOSCOPEN: Rembrandt: Als mannen willen (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9 15 uur; Cinema Palace: Ga- briela (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Staatsgeheim (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals-theater: Vier jaar later (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. ('s Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 u.); City: De gouden salamander (18 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: De hertendoder en ju weiensmokkelaars (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. ('s Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 uur). Woensdag 31 Januari Concertgebouw: Interscholair toumooi (muziek), 7.30 uur. Frans Halsmuseum: Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck, 8 uur. Stadsschouwburg: Parelvissers voor „Ge loof en Wetenschap", 8 uur. Donderdag 1 Februari Stadsschouwburg: Thalia met „Moeder", 8 uur. Advertentie AMSXERDAMSCHE RIJTUIG MIJ Wanneer de Engelss film „I know where I'm going" (Ik weet wat ik wil) begint, komt men reeds in een genoeg lijke stemming, niet het minst door de originele wijze waarop de heldin van het verhaal door enkele beelden van baby tot volwassene wordt voorgesteld. Wendy Hiller is dan zover, dat ze een verloofde heeft op een van de Schotse Westereilanden, een verloofde, die ze nooit gezien heeft, maar waar ze „wel even" naar toe zal reizen. Dat „even" wordt een zeer lange tijd, omdat mist en storm haar in een kiein kusthuisje, niet ver van het beloofde land en de be loofde man, vasthouden. Ze komt er nooit, maar ze trouwt wel met de man, Roger Livesey, die haar door wilde stro men en draaikolken naar de overkant wil brengen, maar onverrichterzake moet terugkeren. Een interessant gegeven, filmisch voortreffelijk uitgewerkt, met een men geling van de beste Engelse humor en aantrekkelijke dramatische spanning, met prachtige natuuropnamen en leer zame Schotse folklore. Een film waar mede Powel en Pressburger eer behalen, zoals het bestuur van de Haarlemse Kunst Gemeenschap niet minder doet. Van het voorprogramma dient ge noemd te worden de suggestieve propa- ganda-film voor een Verenigd Europa met de duidelijke en overtuigende tekst, gesproken door Wim Povel. In aansluiting op de districtswedstrij- den, welke Zondag door de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen in IJmuiden werden gehouden, zullen de helpers en helpsters op Zondag 18 Maart in Haarlem eikaars krachten meten in een hersengymnastiek-wedstrijd-. De vragen, die dan gesteld worden, zullen betrekking hebben op de theorie van het reddings- en E.H.B.O.-werk. Advertentie Enig STATIONSPLEIN De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 30 Januari 1951 failliet verklaard: De handelsvennootschap onder de fir ma A. Dienaar en Co., C. van der Gies- sen, Santpoort, Hoofdstraat 245 en de hoofdelijk aansprakelijke firmanten: a. A. Dienaar, Santpoort, Hoofdstraat 245; b. W. van der Giessen, Santpoort, Brede- roodseweg 96 Rechter-Commissaris: mr. C. G. Bijle- veld. Curator: mr. E. M. J. Minderop, Aer- denhout. Jacques Damad. reclameadviseur. Haarlem. Ruijohaverstraat 24 rood. Rechter-Commissaris: mr. C. G. Bijle- veld. Curator: mr. J. A P. C. ten Bokkel, Haarlem. P. Gude, radohandelaar, Heemstede, Zandvoortselaan 71. Rechter-Commissaris: mr. C. G. Bijle- veld. Curator: mr. E. M. J. Minderop, Aer- denhouV Wegens het verbindend worden dei- enige uitdelingslijsten rijn GEËINDIGD de faillissementen van: H. Cornet, firmant van de firma Co- mee, metaalbewerker, Haarlem, Jan Luykenstraat 40. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Fer- werda. Curator: mr. K. A. F. 3. Pliester, Haar lem. N.V. Cedona Haarlemmer Pharmacev- tische fabriek N.V.. Haarlem, Spaarne 51. Rechter-Commissaris: mr. C. G. Bijle- veld. Curator: mr. dr. F. A. Bijvoet, Haar- i lem. Op wel unieke wijze hebben de le den van de Haarlemse Katholieke Mid denstandsvereniging en hun familie de vastenavond gevierd. Met de organisatie daarvan is men aeker dit jaar bijzonder gelukkig geweest en zo kon het eigen lijk niet anders, of de stemming in het Krelagehuis was van dien aard, dat het succes bij voorbaat was verzekerd. Daartoe hadden in eerste instantie vele stille -werkers bijgedragen, die de grote zaal een groots en feestelijk aanzien 'hadden gegeven door een fraaie versie ring en een verrassende verlichting. De heer S. J. Warmer mocht dan ook bij het begin van de avond een uitge breid gezelschap van honderden midden standers begroeten en het was voor het overige Roland Wagter, die tot half twaalf het hoogste woord voerde. En met recht, want vlot en prettig leidde hij de verschillende nummers in van het variété-cabaret, dat onder het motto „Weg met de zorgen", enkele uren vertier bracht. Hij bewees overi gens ook goed met de tekenstift om te kunnen gaan en met een paar vlugge „krabbels" zette hij zijn publiek di verse caricaturen voor die van de heren Warmer en Straathof Jr. incluis waarmede hij veel succes mocht oogsten Greetje van Schaick zong enkele rake liedjes en het was een genoegen Dick Harris weer te ontmoeten als de ge vatte jongleur, voor wie sigarenkisjes een bijzondere aantrekkingskracht be zitten. Tobi Rix kwam weer met zijn onvergetelijke capriolen en jodelde, dat het een lieve lust was om te horen. Dat alles werd muzikaal omlijst door het show-orkest „The Broadway Sere- naders", die met veel allure een afwis selend programma afwerkten. De accor deonisten brachten de nodige deining in de zaal en het bleek, dat blonde Greetje nog altijd populair is, evenals de woe lige baren en vele andere schlagers. Kapelaan Grimbergen slaagde er in de nodige contanten bij etlkaar te krij gen voor de zieken en na het amusante slotnummer van Roland Wagter en zijn assistent, kwam de leiding in handen van de heer W. S. Schroder, die zijn zorgen besteedde aan het bal. Het dans- orkest van Brian Gramberg nam het muzikale gedeelte voor zijn rekening en dat deze vastenavond bijzonder plei- zierig werd uitgedanst, wil men van ons wel aannemen. Een 5-jarig meisje werd Maandagmiddag twaalf uur, toen zij zonder op het verkeer te letten de Kruisweg overstak, door een passerende auto gegrepen. Met een linkeronderbeenfractuur moest zij per ziekenauto naar de Mariastichting vervoerd worden. Dinsdag 6 Februari, 8 uur, zal pater J. van Ryckevorsel S.J. uit Nijmegen in de muziekzaal van Brinkmann, zijn cursus „Hedendaagse Franse Letteren" beëindigen met een les over het oeuvre van Paul Claudel, waarbij in 't bijzon der besproken zullen worden zijn „An nonce faite a Marie" en zijn „Jeanne d'Arc au bücher". Onmiddellijk na deze les (te 9.10 uur) vervolgt Marius Mon nikendam zijn lessen ovr „Hedendaagse Muziek", waarbij o.m. Honegger's ver maarde muzikale illustratie van dezelf de ..Jeanne d'Arc au bücher" door mid del van de pickup ten gehore zal wor den gebracht. Degenen, die deze avond alsnog zou den willen bijwonen, kunnen zich voor introductie wenden tot de secretaresse van G. en W„ Emmalaan 9. Haarlem, telef. 15607. Enige maanden geleden publiceerden wij in onze courant een artikel naar aanleiding van het feit, dat Bennebroek een halve eeuw geleden zijn eigen kerk kreeg. Als gevolg daarvan schrijft een oud-leerlinge van het pensionaat van de Zusters van Bennebroek ons de vol gende brief. Naast vele interessante bijzonderheden over de wordingsgeschiedenis van deze parochie komen daarin ook enige, zacht gezegd, onwelwillende uitlatingen voor aan het adres der Dames du Caoré Coeur. Deze religieuzen, die zich als uit. gewekenen in de parochie zouden hebben gevestigd, worden eigenlijk afgeschilderd als lastige indringsters, tegen wier „ge wiekste" manoeuvres de bouwpastoor niet was opgewassen en die zelfs de uit. bouw der parochiekerk in de weg zou den hebben gestaan. Misschien mag ik hier even de nuch tere historische feiten naast leggen, zoals uw verslaggever ze o.a. had kunnen ver. nemen van de eerwaarde Mère Bieder- lack, die de stichting van Bennebroek meemaakte en er jaren lang verbleef. Als pastoor Schreiberling van Vogelen zang tot de conclusie komt, dat een eigen kerk en school in Bennebroek noodzakelijk zijn en tot het stichten daarvan dé bisschoppelijke goedkeuring heeft gekregen, klopt hij tevergeefs aan bij negen religieuze congregaties om lei. ding voor zijn school. Totdat tenslotte de bisschoppelijke administratie hem de Dames du Sacré Coeur aanbeveelt; dit naar aanleiding van een bezoek, dat pastoor De Bouter had gebracht aan haar onderwijsinrichting te Ixelles. waar deze getroffen werd door de goede in richting dier school. Ditmaal was het verzoek van pastoor Schreiberling niet te vergeefs. Steeds heeft er, zowel gedurende het voorbereidende werk als nadien, de beste verstandhouding bestaan tussen de pastoor en de zusters, die tot zijn grote voldoening destijds ook onderwijs gaven aan de jongens tot 13 jaar. De resultaten waren van dien aard, dat nog twee andere pastoors (waarvan één uit de naaste omgeving en dus zeker in staat, de zaken van nabij te beoor delen) beslaten, de Franse zusters te vragen om haar krachten te willen wij den aan hun eigen parochieschool. Welke verzoeken de zusters tot haar grote spijt moesten afwijzen, ten einde ten volle haar krachten te kunnen wijden aan de parochie van Bennebroek: leerschool voor jongens en meisjes, kleuterschool en bovendien een naaischool. De nodige schoolgebouwen werden volledig door de congregatie der zusters bekostigd. Deze ondervinden nog steeds bij voorkomende gelegenheden de dank bare belangstelling der oud-leerlingen van de dagschool. De behoeftige kinderen der parochiële school werden door de religieuzen steeds in de aandacht en milddadigheid der welgestelde leerlingen van het pensio naat aanbevolen en door deze laatsten bij verscheidene gelegenheden door het jaar onthaald en voorzien van levens middelen en kleding. Advertentie AM STKK1) AMS EV AART 20 TEL. 11053 tf Onderstaande boeken worden in de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70, opgenomen: Lincoln Barnett, Het heelal en Dr. Einstein. L. A. de Bruyn, J. La Hey en H. A. D. Schipper, Vliegtuigbouwkundig tekenen. E. Franquinet, Vijftien jaren in de lucht. George Gamow, Een twee drie oneindig; natuurwetenschappelijke feiten en beschouwingen. A. W. Ganze- vcort. De auto en zijn baas. H. Goris, Sport; een nieuwe sport-periode. Haar betekenis en organisatie. N. Hogendoorn en H. B. F. van 't Hul, Tafeltennis een sport voor iedereen. Egon Larsen. 1% inspiratie. Uitvinders en hun invallen. Willem Leonard, Rallyes en races. Gat- sonides' avonturen. J. G. Meijknecht Gregor Mendel, de ontdekker der erfe- lijkswetten. E. Rhein, Gij en de electri- citeit. Mcdeme electrotechniek voor iedereen. Jan Zeegers, Sport greep me. As dat „ding" in die kist nou 's 'n hots voor de burgemeester was! Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen Ned. Recht mej. M. Rubbert te Haarlem. Woensdag 31 Januari Hoog water: 9.13 u. en 21.42 u. Laag water: 4.39 u. en 17.12 u. Donderdag 1 Februari Hoog water: 10.13 u. en 22.55 u. Laag water: 5.33 u. en 18.12 u. Ondanks de schijnbaar winterse rust, heerst er in Zandvoort een zekere op winding. De autoriteiten doen wat ge heimzinnig en bij de bevolking is één onderwerp de kern van elk gesprek. Trouwens in het gehele land wordt de laatste dagen de aandacht op Zandvoort gericht; de kabinetscrisis heeft daar zelfs geen afbreuk aan kunnen doen. Wat is van dit alles de oorzaak? V begrijpt het reeds: „het ding". Honderdduizenden radioluisteraars hebben Zaterdagavond het correcte optreden kunnen beluiste ren van de Zandvoortse politiemannen Van Duijn en Zwemmer, toen zij Ger de Roos arresteerden op het moment dat hij met het Orkest Zonder Naam „het ding" liet bezingen. Dat hier geen ge fingeerde overtreding was, blijkt uit artikel 18 van de Zandvoortse politie verordening, waarin staat: „Ieder die op de openbare weg of op enig voor het publiek toegankelijk terrein, het open bare strand daaronder begrepen, enig hem niet toebehorend goed vindt of van af het openbaar strand uit zee opvist, is verplicht daarvan binnen 24 uur na het tijdstip van vinding of van het op- De bekende mensenredder Kraaijenoord Vissen, aan het bureau van politie mede- is vol belangstelling, want het „ding" deling te doen". Deze bepaling is ge- ïs gevonden op het strand waar hij des maakt om het strandjutten tegen te zomers de mensen van stoelen en con- gaan. Ger de Roos heeft nu al weken- sumptie voorziet en een wakend oog lang voor ieder die het maar horen wil houdt op zijn badende gasten. Directeur verkondigd dat hij aan het stille Zand- Hugenholtz van „Touring Zandvoort" voortse strand, bij paal 67, het ,ding" peinst op middelen om uit deze historie uit de zee heeft opgevist. Hij heeft daar- nog meer propagandistische munt te van geen aangifte gedaan bij de politie, slaan. De schelpenwassers gaan onver dus is hij in overtreding. Bovendien stoorbaar hun gang. Hun collega Koper heeft hij zich schuldig gemaakt aan treedt oj5 als getuige in deze zaak en strandjutten. De oude Zandvoorters hou- op „de Wurf" (zo noemen de „echte" den niet van het jutten op het strand, Zandvoorters het strand) staat hij tenminste als dit door „vreemden" ge- 's avonds in het middelpunt van de be- beurt. Zelf proberen zij de actieve langstelling der daar dan naar de zee strandvonder, de heer Van der Mije, die turende dorpelingen. De populaire zijn halpe leven op het strand door- Wullum van der Wurf" peinsde toen brengt, te verschalken of met een door- hardop: „As dat „ding" in die kist nou's zichtig smoesje om de tuin te leiden, 'n hois voor de burgemeester was!" Zo maar dat doen ze alleen maar omdat zij heeft ieder in Zandvoprt een ver onder dat als een sport beschouwen. Maar dat stelling van wat er nu in die kist zal geval van Ger de Roos, dat zo iets is als blijken te zittenIntuïtief voelt men nationale strandjutterij, vinden zij al te in Zandvoort aan, dat de oplossing van gortig. Zandvoort wacht in grote spon- dit raadsel niet buiten Zandvoort kon ning op de ontknoping van dit geval, omgaan. Deze gescheidenis is in Zand- Temeer daar de K.R.O.-gids heeft aan- voort begonnen, zij zal er ook moeten gekondigd dat dit in de Vastenavond nog eindigen! zal geschieden Het „ding" beroert alle Intussen doen zich over het einde van lagen van de Zandvoortse bevolking. Het Ding" in Zandvoort en omgeving Burgemeester van Fenema is erg in zijn de allervreemdste verhalen. Het meest sas met deze onverwachte reclame voor geloofwaardige is wel dit, dat Ger de zijn badplaats. Zo aan de vooravond van Roos en zijn orkest Maandagmiddag de lente kon het geen kwaad dat spelen- naar Zandvoort komen en daar met twee derwijs nog eens de aandacht wordt ge- ducks de zee zullen opvaren om op de plek, vestigd op het mooie Zandvoortse strand, waar de kist met „het dinggevonden De korpschef van politie, de heer Vre- diezelfde befaamde kist te openen. man, onthoudt zich van commentaar over deze strafzaakdeze ervaren politiet- man laai zich niet uit zijn tent lokken. Telkenjare verschijnt als voorloper van de begroting der gemeente Heem stede de begroting van de verschillende bedrijven. Zo ook nu weer. Wij verne men, dat het budget van algemene in komsten en uitgaven eerst over enige weken aan de raad verzonden zal wor den, zodat het wellicht Maart wordt vooraleer de raad zich er in openbare zitting mee kan bezighouden. Het gemeente-gasbedrijf levert een geraamde winst op van f 60.786 (vorig jaar f 55.190)Gerekend wordt op een omzet van ruim 4.500.000 m3 met een op brengst van f 459.800. De straatverlich ting te Heemstede vraagt 430.000 m3 en die te Bennebroek 60.000 m3. De inkoop van gas kost f 314.424. Er wordt veron dersteld, dat 750.000 m3 water verkocht wordt met een opbrengst van f 158.470 (inkoopsprijs f65.450). De winst wordt geraamd op f 23.630, tegenover f 16.647 in 1950. Ook het electriciteitsbedrijf heeft weer een geraamde winst van f 92.679 of f 3.000 minder dan het vorig jaar. Verkocht kan worden 4.950.000 kwh. met een opbrengst van f 583.300. De aankoop van deze stroom is geraamd op f397.130. De be diening en het onderhoud van de na- triumverlichting op de Herenweg kost f 2400, welke kosten het Rijk terugbe taalt. De begroting van de Reinigings dienst bevat een post van f 11.000 voor het ledigen van putten, kolken etc. Het onderhoud van de vuilnisauto's is ge steld op f 13.600 Voor buitengewone openbare werken, aanleg van wegen, bruggen, riolerings werken etc. is uitgetrokken f 1.497.700. verleden jaar f 320.000. De begroting van het gemeentelijk badhuis sluit met een bedrag van f 13.100. Opbrengst badgelden f 10.000. Dp begroting van de gemeentelijke zwem vijvers sluit met f 19.400. Ontvangstcij- fers: abonnementen en overige badgel den f 12.640, opbrengst rijwielstalling f 1900, subsidie van de gemeente f 950, kanoberging f 47, verkoop badmutsen f 120. Het aantal abonnementen en zwem- kaarten is geschat op 1400 en veronder steld wordt, dat 21.000 kaartjes verkocht zullen worden. Van hoeveel beteke nis de rijwielstalling is, moge blijken uit het aantal fietsen, dat dit jaar gestald zal worden en op 25.400 geraamd is. De stichting „Heemsteedse Sportpar ken" heeft het beheer over de sportter reinen bij het „Oude Slot". R.C.H. be taalt f6000 huur, andere verenigingen brengen f2.325 in, de zomersporten f650 en de losse huren f 550. De vergoeding van het terrein aan de Wagnerkade is weer op f 1200 gesteld. Het onderhoud kost f 700. De huur van de tennisbanen bedraagt f7.250. Werden er vorige jaren nog gelden van de jachthaven ontvangen (rondom f1500), thans is deze post pro memorie gegaan. Ruim tweehonderd leden van de ka tholieke middenstand hebben gister avond in restaurant „Groenendaal" ge noten van een zeer geslaagd vasten avondfeest. Alle hulde dient gebracht te worden aan het orkestje van Agnes Offermans, die vanwege haar Limburg se afkomst de ware geest naar de nuch tere Heemsteedse dreven wist te bren gen. De conferencier Arie Westgeest mocht vooral door zijn geïmproviseerde liedjes grote bijval oogsten. Omstreeks 9 uur werd Prins Carnaval, omstuwd door een schare jonge meisjes die even als alle anderen van de meest zonderlin ge hoofddeksels waren voorzien, met zang en muziek ingehaald. Hij hield een toespraak waarin toch ook nog even de ernst van het ogenblik klonk. Hij wees op de noodzakelijkheid van organisatie en profeteerde dat de middenstand, wan neer hij niet het voorbeeld van de anderen volgt, onherroepelijk ten onder zal gaan. Daarna las hij een proclamatie voor, waarin verschillende bepalingen omtrent de feestviering werden afgekon digd. De klok deed alweer verschillende slagen horen toen in „Groenendaal" ein delijk de rust was weergekeerd. Zaterdag- en Zondagavond geeft de R.K. toneelgroep „Berkenrode" in het R.K. Verenigingsgebouw een opvoering van het blijspel in drie bedrijven Schan daal in de Groene Kakatoe, geschreven door R. Feenstra. In de parochiezaal te Santpoort heeft de R.K. Vrouwenbeweging Dinsdag avond een geslaagde bijeenkomst ge houden. Nadat de presidente, mevr. Koch, de vergadering had geopend en de secretaresse, mevr. Huybens, de no tulen van de vorige vergadering zag goedgekeurd, wekte de geestelijk advi seur, pastoor F. Goossens, de dames op, het feest van Maria Lichtmis en van de H. Blasius, daadwerkelijk mee te vieren. Tevens deelde hij mede, dat het bestuur van de afdeling aan dr. P. J. W. v. d. Toorn gevraagd heeft om op 8 en 22 Februari in Santpoort te ko men spreken over de voortplanting van de mens. Deze causerieën zijn speciaal bedoeld voor verloofde en jonggehuwde dames. Zuster M. Virginie, hoofd van de Kleuterschool te Santpoort, behandelde vervolgens het onderwerp „Tact". Op aangename wijze vertelde zij hoe de kinderen met tact te behandelen. Han delen met tact is handelen met liefde en gevoel. Zij illustreerde dit met vele voorbeelden en spoorde aan tot het lezen van paedagogische lectuur, een onmisbare hulpbron voor ouders en op voeders. Dat zuster M. Virginie een graag geziene figuur is, bewees de aan wezigheid van tal van jonge moeders, wier kinderen op de kleuterschool zijn. Het was een gezellige avond, waar op het gebied van de opvoeding veel viel te leren. Donderdag 1 Februari, 's avonds om acht uur, houdt de H. Familie, afdeling heren, een buitenkerkelijke vergadering, waarbij ook belangstellende parochianen worden uitgenodigd. De weleerw. heer E. van Iersel, aalmoezenier van de ar beid, zal een vraag- en gesprekavond leiden over verschillende sociale onder werpen, die ter tafel komen. Iedereen kan vragen stellen. Het belooft een leer zame en interessante debatavond te wor den. Dan pas zal het grote geheim worden ontsluierd. Zelfs wordt er in Zandvoort gefluisterd, dat de gehele schooljeugd die middag vrijaf zal hebben. Hedenavond houdt de winkeliersver eniging „Heemstede-Zuid" een jaar vergadering in café v. d. Heuvel. De voorzitter, de heer D. Schoenmaker die sinds de oprichting deze functie bekleedt, legt zijn functie neer en voor hem zal dus een opvolger gekozen moeten wor den. In Zandvoort zal binnenkort een zeld zaam jubileum worden gevierd. 11 Maart a.s. zal de heer J. van Honschooten zes tig jaar als jachtopziener in dienst zijn van de families de Favauge en Quarles van Ufford. Van Honschooten is 84 jaar oud maar bezit nog een grote vitaliteit. Van pensionnering wilde hij niets weten en nog dagelijks trekt hij de duinen in en als er gejaagd wordt is hij natuurlijk ook van de partij. In het duin geboren en getogen - zijn vader was ook jachtop ziener is hij een vraagbaak voor ieder die belang stelt in duinflora en fauna; hij wordt op het gebied van vogelkunde door verschillende deskundigen geraad pleegd. Het zal deze in de jagerswereld bekende figuur op zijn feestdag niet aan belangstelling ontbreken. BALI pass. 31 Kp. Guardafui n. Be- ldWdll, JOH. v. OLDENB. pass. 30 N.W. Cape (Austr.) n. Surabaja. KERTOSONO 31 te Djakarta. ORMONDE pass. 31 Gibrlt. n. Rott. REMPANG 31 v. Aden n. A'dam. WELTEVREDEN n. Ned., 31 te Suez. WM. RUYS 31 te Singapore. IJMUIDEN, 30 Jan. 1951. Trawlers: Sch. 93 f13.000; loggers: Sch. 399 f4900. Kw. 159 f5840, Kw. 39 f2800, Kw. 189 f 205. Prijzen per 1 kg.: gr. tong f 2.22 f 2.14, gr.m. tong f 1.541.50, kl.m. tong f 1.46—1.38, kl. tong I f 1.64—1.48, kl. tong II f 1.50—1.39, tarbot I f2.60; per 50 kg tarbot IV f58—38, gr. schol f21.50—19. gr.m. schol f 4442, kl.m. schol f 6057. kl. schol I f55—49, kl. schol II f25.50— f8, schar f 16.50—9, bot f 13—10.50, ha ring f 28, wijting f 168, gr. gul f 35; per 125 kg.; gr. kabeljauw f 184—73. Totale aanvoer 680 kisten. De Rijkswaterstaat heeft de gemeente Velsen verzocht te mogen kopen 2.170 m2. grond, gelegen tussen Noordzeekanaal en Stationsweg, om daar het Noordzeekanaal te verbreden. Volgens een taxatie-rapport moet de grond in totaal f 29.900.kosten. B. en W gaan hiermee accoord en vragen nu de Raad hoe die er over denkt. Advertentie HAARLEM Advertentie LANGE VEERS TRAAT 10 TEL. 11493 Het was een goede gedachte, om de eerste helft van het huisconcert, dat op Zondag j.l. in deze jeugdherberg weder om werd georganiseerd, in het teken van de muziek van Haydn te stellen, en na de pauze werken van de moderne com ponisten te laten horen. De opzet was juist, de moderne muziek verstaanbaar te maken voor de toehoorders. Dit is wel gelukt. Op eenvoudige wijze lichtten de pianist Jan Kruyt en de baszanger Leo Rommerts het door hen voorgedra- gene toe. Voor de pauze sonates voor piano en aria's uit oratorium Die Jahres- zei'ten; na de pauze pianomuziek van Jan Felderhof, Leon Orthel en Willem Pijper, liederen van Ravel, Voormolen, R. Mengelberg en Badings. Door het voorspelen van korte motie ven, het verklaren van moderne harmo nisatie-wijzen, gelukte het de pianist Kruyt belangstelling voor deze modernen te wekken. De sonatine van Orthel werd prachtig, de sonate van Pijper perfect gespeeld, een hele prestatie. Wat de zan ger betreft, in het bijzonder de drie liederen van Ravel uit diens „Don Qui- chote" werden prachtig gezongen en uitstekend begeleid. De sprong van Haydn naar de moder nen moge dan wat groot zijn geweest, er was toch veel te genieten. In Ravel en Voormolen, ook in Orthel was het opnieuw „mengen van kleuren" goed te beluisteren; daarna is Pijper, die met die kleur prachtig gaat werken, beter te be naderen. Om de nachtrust van de luisteraars te verzekeren speelde Kruyt tot slot nog de brillante Scherzo-wals van Chatrier, die we al eens meer hier mochten beluis teren. Knap werk, dat op hoge prijs werd gesteld door-de betrekkelijk kleine schare luisteraars-fijnproevers. Amsterdam, 30 Jan. 1961 De aandelenmarkt was vandaag over het geheel weer gunstig gedisponeerd. Onder leiding van Olies, die tijdelijk een koers winst van 7 pet. boekten op 328, kwam het koerspeil in vrijwel alle afdelingen op ho ger niveau. Bij aand. Philips waren de dividend-ver- wachtingen van verdere invloed bij de koersvorming. Men spreekt van een divi dend van 12 pet. In de meeste hoeken konden de eerder behaalde koerswinsten tegen het slot vrij goed behouden blijven. Deli Mij. eindigde op een circa 4 pet. hoger niveau, terwijl aand. Ngoepit een 7 pet. hogere koers be dongen. Overigens waren de Indon. fondsen me rendeels niet meer dan goed prijshoudend. Scheepv.markt had een vrij vast verloop met koerswinsten van drie vier procent voor aand. De staatsfondsenmarkt was vandaag na genoeg prijshoudend. (Niet-officiële koersen) 3(4 Nederl. 184b 3% pCt. Ned. 1950 3-3i/2 Nederland 1941 3 Ned. 62-64 bel.fac. Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patenti Calvé-Delfteert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever eert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mij. eert. Vorig Opening slot 31/1 96% 96 95% 95% 95 A 94% 152% 17714 177% 121% 140 178 154% 240% 237 240 257% 257 327% 324 124% 123 197% 158% 1581/4 167% 167 Vs 117% 109 1071/3 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacifu Southern Railv. Tidewater U.S. Steel 30/1 41 59% 79 35 50 18% 16 10% 18% 19 17 V* 56% 70% 57 y4 35% 41% 29/1 4196 59% 79% 64% 50 18% 75% 70% 19 19 47 55% 69 56% 38% 42%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2