mem OPMARS VAN DE VERBONDEN TROEPEN VERTRAAGD /A Negen Amerikaanse escadrilles naar Indo-China Oost-Duitse voorstellen resoluut afgewezen Amsterdamse eerste klassers vóór amateurisme Sparta bijna kampioen in hoofdklasse tafeltennis AMERIKA VRAAGT UITERSTE INSPANNING VOOR DEFENSIE Door felle tegenstand der Chinezen DRIE AMBONEZEN OP DE „CHITRAL" ALS VERSTEKELING Wetsontwerp bijslag op lage Indonesische pensioenen Volledige overeenstemming bereikt tassen Pleven en Traman Bonn in zekere mate verrast „Nooit lagere elftallen afvoeren om professionalisme mogelijk te maken Goede prestaties van Knipschild saletten I Snuif en wrijf J Hoogovens en K.L.M. hebben streepje voor bij strategische leveranties Zeepostpakketten naar Indonesië duurder „DE TWEE STEDEN" BLIJFT HOTEL In Djakarta aan boord gewipt Alles eerlijk aan de kapitein verteld ZWlT Zware straffen voor morfine-handelaren Toeslag zal f 65.— per maand niet te boven gaan Zware verliezen aan beide zijden Lof voor Nederlanders in Korea Flinke achterstand van Ned. schaatsploeg WOENSDAG 31 JANUARI 1951 PAGINA 4 DE TIMES OVER N.-GUINEA Overdracht een niet te grote prijs Kostbare collectie tin beschadigd *!lJ 1 -T Soldaat stal geld uit brieven Rectificatie „Tovertrap" PremierEén Britse soldaat op vijf Atlantische HERENIGING VAN DUITSLAND W.-DUITSE PARLEMENT ZAL ANTWOORDEN VERZACHTING VAN DERTIEN DOODVONNISSEN VERWACHT ITALIAANSE KAMER WEIGERT ONTSLAG TE AANVAARDEN Van twee uit de partij getreden communisten „Wij houden van het jeugdwerk' Schijnamateurisme Niet tegen profteams Zweden na eerste dag 7139 punten Amerik. ijshockeyers winnen van Tilburg: 8—5 W. Schelfhout t Opstelling Rode Duivels Sportsnippers (Van onze financiële redacteur) De sinds geruime tijd verwachte om schakeling van het Europees Herstel Program neemt thans vastere vormen aan. Zoals reeds eerder in uitzicht was gesteld, zal de Amerikaanse hulp na af loop van het lopende Marshall-plan, dus van i Juli a.s. af, voornamelijk worden gericht op het verlenen van steun voor West-Europese defensie- doeleinden. Ofschoon de civiele sector natuurlijk niet zal worden vergeten, zal prioriteit worden verleend aan onder nemingen, welke zich toeleggen op het vervaardigen van militair materiaal. Van de Nederlandse ondernemingen, welke in dit opzicht voorrang zullen genieten van de zijde van de E.C.A., dienen natuurlijk in de eerste plaats de Kon. Ned. Hoogovens te worden ge noemd, want deze komen hij uitstek in aanmerking voor de z.g. strategische le veranties. Ook de K.L.M. zal een streep je voor hebben met de door haar be stelde vliegtuigen. Amerika verwacht van West-Europa, dus ook van Nederland; een uiterste krachtsinspanning op het gebied van de herbewapening, welke echter de econo mische en politieke stabiliteit niet zal mogen aantasten. In Nederland zullen investeringen moeten worden verlaagd en de productiviteit zal moeten worden opgevoerd, wil men het levenspeil van de bevolking kunnen handhaven naast de grote kosten voor herbewapening, welke volgens aanwijzingen, die ons van bevoegde zijde werden gedaan, het dubbele zullen bedragen van het in de laatste begroting daarvoor uitgetrokken bedrag. Voor werkloosheid behoeft in elk geval niet te worden gevreesd, want reeds thans wordt onderzocht in hoe verre ons land óók in aanmerking zal kunnen komen voor het bouwen van allerlei oorlogsmateriaal ten be hoeve van andere landen in Europa. De Indonesische postdienst heeft na voorafgaand informatorisch contact thans definitief besloten om met ingang van 1 Februari a.s. o.m. de aan die dienst toekomende vergoeding voor de behandeling van Nederlandse zeepost pakketten te verhogen. Het verhoogde bedrag, dat aan de Indonesische post dienst door de Nederlandse P.T.T. moet worden overgemaakt, zal aan de afzen ders hier te lande moeten worden door berekend. Ofschoon de Nederlandse P.T.T. van deze maatregel geen enkel profijt heeft, zal het port voor de per zeepost verzonden postpakketten der halve ingaande 1 Februari a.s. worden gebracht op f 2.65, f 3.35 en f 4.05 (voor resp. één, drie en vijf kg.). Naar wij vernemen zal de aankoop vmn het hotel „De Twee Steden" te 's-Gravenhage door het Hoge Commis sariaat voor Indonesië geen doorgang vinden Van de zijde der directie van genoemd hotel wordt medegedeeld, dat de voor naamste reden tot dit besluit is, dat het een te groot bezwaar wordt geacht het hotel „De Twee Steden" te onttrekken aan de bestaande hotelruimte in Den Haag. In de Times van heden wordt de me ning uitgesproken, dat een concessie van overdracht der souvereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea aan Indone sië geen grote prijs zou kunnen zijn te genover de samenwerking met Indone sië. ..Politieke stormen in Den Haag en Djakarta tonen, hoe diep de gevoelens aan beide zijden door het geschil inza ke Nieuw-Guinea bewogen zijn". Dit zal onze betalingsbalans in een betere positie kunnen brengen en de noodzakelijke invoeren voor de ci viele sector mede helpen bekostigen. Ofschoon het vaststaat dat de Ameri kanen van West-Europa zo groot moge lijke zelfstandige pogingen zullen ver wachten, zal, zoals boven gezegd, niets de draagkracht van de bevolking te bo ven behoeven te gaan, zodat voor het overige zowel op militair- als op civiel gebied niet voor het verzwakken van de Amerikaanse hulp behoeft te wor den gevreesd. Volgens de laatste ramingen zouden de Ver. S'aten van de 41 milliard dol lar voor defensie-uitgaven een bedrag van 1V-i milliard dollar afzonderen voor hulp in en buiten Europa, waarvan de ene helft voor militaire en de andere helft voor economische doeleinden zou worden aangewend. Welk gedeelte Ne derland hiervan tegemoet kan zien, is nog niet vast te stellen, maar wèl weet men, dat tot nog toe ons land reeds voor 1 milliard dollar aan Marshall- steun heeft ontvangen. Aan het Westelijk front in Korea onderhouden de communisten het zwaarste artilleriespervuur sinds drie maanden om de opmars der verbonden strijdkrach- ten tot staan te brengen. De IJ.N.O.-troepen blijven echter oprukken, hoewel de hardnekkige communistische tegenstand de terreinwinsten der geallieerde troe pen, die aan het Westelijk front in Noordelijke richting trachten door te stoten, tot enkele honderden meters heeft beperkt. „Ik geloof, dat wij thans op de voor naamste defensielinie zijn gestoten", verklaarde een Amerikaanse regimentsof ficier. De troepen aan de flanken hadden het gemakkelijker en boekten terrein winsten van 10 km. De politieke commissie der Verenigde Naties staat voor een zware beslissing. Moet communistisch China als agressor in Korea veroordeeld worden? Lang heb ben vele leden geaarzeld en kort voor de stemming, waarbij de veroordeling werd uitgesproken, ziet men hier een aantal gedelegeerden nog overleg plegen. V. I. n. r. de Turkse afgevaardigde Selim Sarper, de Amerikaan Warren Austin en de Engelse gedelegeerden Coulson en Sir Gladwyn Jebb. Advertentie HEEM D!RECT_ 7 Dit is het verhaal van drie Ambonezen, die tijdens de lange zeereis van Djakarta naar Rotterdam als verstekeling aan boord waren zonder zich te verbergen en zonder dat iemand vermoedde, dat die drie vrolijke jongens niet op de passagierslijst voorkwamen. Waren zij niet zo eerlijk geweest om bij het in zicht komen van Rotterdam tegenover de kapitein hun „biecht" te spreken, wie weet was het dan ook nog gelukt ongemerkt aan wal te komen. Het verhaal begint eigenlijk bij één van hen, die niet direct een Ambonees is omdat hij te Manilla geboren werd. Hij was bij de NEFIS geweest, de in lichtingendienst van de Nederlandse re gering. Zijn woonplaats was Surabaja, maar daar werd hij door de T.N.I. ge zocht, moest daarom onderduiken en belandde eindelijk in Djakarta. Enige malen werd hij daar toch ontdekt, maar dan wist hij weer te ontkomen en ver borg zich elders. Om bij hernieuwde op sporing aan anderen geen bewijsmate riaal in handen te spelen, vernietigde hij zijn papieren. Reeds dikwijls had hij gepiekerd over de kans om met een troe- pentrantsportschip naar Nederland uit te wijken, maar de portiers aan de kade zijn niet gemakkelijk. Totdat de „Chi- tral" voor de rede lag, het schip, dat gisteren aan de Lloydkade te Rotterdam arriveerde met militairen en burgerpas sagiers. Hij smokkelde zich per vracht auto met koelies de poort door en toen was aan boord komen maar een koud kunstje. Toen hij een week op het schip was, ging hij eens poolshoogte nemen, (heel voorzichtig en diplomatiek natuurlijk), bij twee andere Ambonese jongelui, die ook een beetje schuw deden. Spoedig bleek, dat hij met twee lotgenoten te doen had. Eén van hen had de gehele actie-Westerling meegemaakt. Ook zij hadden de situatie voor hen onhoud baar geoordeeld. Twee vrienden waren De Groninger politierechter heeft gis teren flinke straffen opgelegd aan en kele morfinehandelaars uit het Noor den, die in Amsterdam in café-rest. Oporto (Damrak) op heterdaad werden betrapt in het bezit van 61 ampullen morfine, die juist verhandeld zouden worden. Terecht stonden de 35-jarige koopman J. H. T. uit Scheemda en de 49-jarige reiziger H. H. uit Winschoten, die mor fine hadden betrokken van een zekere Fenno Z. uit Ekamp, een omgeving al waar flink in opium wordt gehandeld. In hotel Suisse in de Kalverstraat ont moette dit tweetal toen een onbekende, die hun opdracht gaf voor 4000 ampul len. Een afspraak werd gemaakt op een later tijdstip het was toen begin De cember in café Oporto. Hier greep evenwel de pclitie in en arresteerde het tweetal, dat in het bezit was van 61 ampullen. Hoewel de Officier van Jus titie toen twee maanden gevangenisstraf had geëist, veroordeelde de politierech ter hen tot 1 maand. De 56-jarige Fenno Z. had een half jaar geleden ook al terecht gestaan wegens opiumhandel en daarom leek het hem beter geheel te ontkennen. Maar er waren verschillende getuigen tegen hem en hij werd ver oordeeld tot twee maanden. Bij de behandeling, naar aanlei ding van de interpellatie van het Tweede-Kamerlid de heer Van de Wetering, van het vraagstuk van de öuurtetoeslagen op de Indonesische pensioenen, heeft minister Götzen indertijd medegedeeld, dat de rege ring bereid was aan de categorie In donesische gepensionneerden met lage pensioenen, een hogere toeslag dan de reeds bestaande toe te ken nen. De toekenning van deze duurte- toeslagverhoging is belichaamd in een thans aangeboden ontwerp van wet. Dit wetsontwerp stelt voor. de bijslag eveneens toe te kennen aan de daarvoor in aanmerking komende locale ambte naren, bijzondere leerkrachten en amb tenaren van de Indische pensioenfond sen. Voorts worden mede dienovereen komstig voor net genot van de bijslag ingevolge deze wet met pensioenen ge lijkgesteld de periodieke uitkeringen aan gewezen overheidspersoneel. De drie groepen van pensioenen, (burgerlijke landsdienaren, gewezen officieren en ge wezen militairen beneden de rang van officier), welke voor de bijslag in aan merking worden gebracht, zijn de z.g. achtergebleven pensioenen, d.w.z. die, welke zijn toegekend onder vigueur van in verhouding tot de overige pensioenen, ongunstiger bezoldigings- en pensioens- voorwaarden. Om dezelfde reden genie ten de gepensionneerden in deze groe pen volgens de bestaande Indonesische duurtetoeslagregeling de hoogste toeslag percentages. De voorgestelde bijslag zal alléén worden gegeven over de eerste f 150 van het maandelijks pensioen en zal vijfen twintig ten honderd van de eerste f 100 en vijftien ten honderd van de volgende f 50 bedragen. De bestaande dunrtetoe- slag ten laste van de Indonesische geld middelen bedraagt voor de drie groepen van het ontwerp 25 procent van het no minaal pensioen met een maximum van f 42.50 per maand en, wat groep sub c aldaar betreft, daarenboven met een mi nimum van f 25 per maand. Bijslag en Indonesische duurtetoeslag tezamen mo gen echter een bedrag van f 65 per maand niet overschrijden. reeds tijdens een demonstratie van Ambonezen gegrepen en ze wilden niet hetzelfde lot ondergaan. Zodra met het binnenvaren van de Nieuwe Waterweg het einde van de reis in zicht was, spraken ze af> we zullen eerlijk zijn en nu aan de kapitein alles vertellen. Dat deden ze. De gezagvoer der krabde zich eens achter het oor, glimlachte en kon niet anders doen dan de Rotterdamse rivierpolitie met het geval in kennis stellen. Deze bracht ze, zoals in dergelijke gevallen te doen ge bruikelijk is, naar de Vreemdelingen dienst. Geen hunner bezat nog papieren, die waren al lang noodgedwongen ver nietigd. De Vreemdelingendienst heeft hen verhoord en hun onderdak verleend. Waarschijnlijk zal vandaag over hun lot worden beslist, maar van terugsturen zal wel niets komen, omdat zij in feite geen vreemdelingen zijn. Enige tijd is op de tentoonstelling „Tin door de eeuwen" in het Prinsen hof te Delft ook de particuliere collectie van de Rotterdammer Guillot te zien geweest, welwillend door deze verza melaar afgestaan. Toen de heer Guillct enige tijd na de sluiting van de exposi tie eens informeerde, hoe het met terug zenden zat. vernam hij dat de directeur van het Prinsenhof, mr. Wijsenbeek, de verzameling van meer dan twintig tin nen voorwerpen zelf per mand naar het museum Boymans had gebracht. Later kreeg de heer Guillot zijn col lectie in diezelfde mand thuisbezorgd, maar vele voorwerpen waren bescha digd, enkele zelfs vernield. Naar men ons mededeelde moeten er aanwijzingen zijn, dat hier van boos opzet sprake is en er wordt zelfs vermoed, dat men met zware ijzeren voorwerpen het an tiek heeft bewerkt. Alle voorwerpen waren weliswaar verzekerd de schade moet enige duizenden guldens bedragen maar in feite is de toegebrachte schade onher stelbaar. Men staat voor een raadsel en vraagt zich af, welke motieven de van daal tot deze daad gebracht kunnen hebben. Een officier deelde mede, dat de voor. naamste vijandelijke defensielinie aan de Westelijke helft van het 64 km. lan ge front waarschijnlijk bemand is door een volledige divisie. Tegenover deze formatie staan Amerikaanse, Britse, Griekse, Portoricaanse, Turkse en Zuid- Koreaanse soldaten. De linie der geal lieerden loopt van een punt 15 km. ten Noorden van Suwon naar Yoju. Aan de Oostkust hebben oorlogssche pen en vliegtuigen de Noord-Koreaan- se stad Kansong met granaten en bom men bestookt. In Noord-Korea zijn honderden vijandelijke voertuigen met voorraden gezien, die zich Zuidwaarts naar het Westelijk front bewegen. Gisteren, op de zesde dag van het be perkte offensief, hebben de verbonden troepen hun zwaarste verliezen gele den. Deze staan echter nog in geen ver gelijk met de verschrikkelijke verlie zen, die de vijand worden toegebracht, aldus deelde lt.-kol. Bernard Peeters, commandant van een vooruitgeschoven regiment, mee. Hij voegde er aan toe, dat de vijand zich goed h-ad ingegraven en vastbesloten scheen zich niet te la ten verdrijven. Kol. Peeters zei, dat de operaties weliswaar gesteund worden door de luchtmacht en de artillerie, maar dat de infanteristen de rode sol daten één voor één zouden moeten uit graven om verder te komen. Het hoofdkwartier van de vijfde Ame rikaanse luchtmacht heeft gemeld, dat een Zuid-Koreaanse divisie met steun van de vloot en de luchtmacht aan de Oostkust van Korea Kangnung is bin nengedrongen. Kangnung ligt ongeveer 32 km. ten Zuiden van de 38ste breed tegraad. Sabre-straalvliegtuigen, die on geveer 400 meter voor de oprukkende Zuid-Koreanen uitvlogen, bestookten de communistische troepen met raket ten en mitrailleurs. Een Amerikaanse torpedobootjager vuurde granaten af op de communistische stellingen. Een geallieerde patrouille van 45 Advertentie Uw verkoudheid van neus. 1 keel of borst weg met Het hoog militair gerechtshof veroor deelde de 22-jarige d.pl. soldaat D. uit Amsterdam tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. De advo caat-fiscaal had een onvoorwaardelijke straf geëist. D. heeft op het veldpostkantoor te Amsterdam geld gestolen uit een aan tal brieven. De krijgsraad had hem des wege eveneens tot zes maanden voor waardelijk veroordeeld. In de opgave van het Tovcrtrap-raad- sel, dat Zaterdag werd gepubliceerd, is een fout geslopen. De puzzelaar wordt er op gewezen, dat de laatste lettergreep van het eerste woord niet gelijkluidend is aan de eerste lettergreep van het tweede woord. Naar het Franse persbureau AFP meldt, zal Frankrijk als het eerste con crete resultaat van de besprekingen tussen president Truman en de Franse eerste minister, Pleven, negen escadril les Amerikaanse vliegtuigen voor Indo China krijgen. Het zullen toestellen van verschillende typen zijn. De leveranties zullen in hoofdzaak bommenwerpers van het type B 26, jagers en jachtbommen werpers betreffen. Het totaal aantal es cadrilles Amerikaanse vliegtuigen, dat het Franse leger in Indo-China heeft of zal ontvangen is hierdoor tot twaalf gestegen. Pleven verklaarde in antwoord op een vraag, dat op de conferentie van de Noordatlantische Raad te Brussel in De cember j.l. overeengekomen is, dat er Een nieuwe poging van de Oost-Duitse premier, Otto Grotewohl, om te komen tot een bespreking der mogelijkheid tot een hereniging van Duitsland tussen de regeringen van West- en Oost-Duitsland is gisteren in Bonn op nog resoluter af wijzing gestuit dan de drie voorgaande pogingen. Men blijft in Bonn vrijwel algemeen van gevoelen, dat de voorstel len van de regering Grotewohl een ge volg zijn van Russische toeleg om een eventuele conferentie der Grote Vier voor een Duits fait accompli te stellen De West-Duitse kanselier, Konrad Adenauer, heeft het nodig geacht Dinsdagavond zijn kabinet in extra zitting bijeen te roepen, ten einde te beraadslagen over de door het her haalde initiatief ontstane situatie. De West-Duitse regering is daarbij tot efe overtuiging gekomen, dat zij op dit ogenblik geen reden heeft een nieuwe verklaring af te leggen, nadat Ade nauer zijn standpunt op 15 Januari j.l. nauwkeurig heeft omschreven. Het Oost-Duitse parlement heeft de voorstellen van Grotewohl, die vervat waren in een resolutie, waarin op het West-Duitse parlement een beroep wordt gedaan om vertegenwoordigers te be- John J. McCIoy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland heeft besloten tot verzachting van de straffen van de meesten van de vijftien onder zijn jurisdictie vallende ter dood veroordeelde oorlogsmisdadigers, die gevangen zitten in de gevangenis van Landsberg zo verneemt U. P. uit be trouwbare bron. Hij heeft besloten, dat bet doodvonnis moet worden voltrokken aan ten minste twee ter dood veroor deelden, die geen clementie verdienen. noemen voor een constituerende raad voor geheel Duitsland, eenstemmig aan genomen. In de resolutie wordt o.a. ver klaard, dat de Oost-Duitse vertegen woordigers in deze raad zouden worden gemachtigd de mogelijkheid van het houden van „vrije en geheime verkie zingen" in geheel Duitsland te bespreken. Een West-Duitse regeringswoordvoer der heeft na de kabinetsvergadering medegedeeld, dat het West-Duitse parle ment het Oost-Duitse parlement zal ant woorden. De West-Duitse regering had echter niet de noodzaak ingezien een nieuwe verklaring af te leggen. De West- Duitse regering deed een beroep op het volk „zich niet te laten verwarren door daden van de Oost-Duitse regering". De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft gisteren geweigerd het ontslag te aanvaarden van twee commu nistische leden, die verzochten hun zetels in de Kamer te mogen verlaten nadat zij zoals gemeld uit de com munistische partij getreden waren. De communistische afgevaardigden onthiel den zich van stemming. Alle anderen stemden tegen het ontslag. De beide afgevaardigden zijn Valdo Magnani en Aldo Cucchi, uit Reggio Emilia, een communistisch bolwerk. In een officieel communiqué van de com munistische partij werden beide mannen gisteren „verraders" genoemd. De zaak heeft in Italië veel stof doen opwaaien. De twee afgevaardigden houden zich sinds Zaterdag schuil. In een verklaring aan de pers hebben zij verklaard: „Wij zijn nog steeds tegen de politiek van de regering op elk terrein en tegenhet Atlantisch Pact, dat schadelijk is Voor de nationale onafhankelijkheid. Maar wij blijven er bij, dat de communisten, onvoorwaardelijk en zonder voorbehoud, zich moeten verklaren vóór de verdedi ging van het nationale grondgebied tegen agressie, van welke zijde dan ook. Dat alleen is een redelijke politiek van neutraliteit en van vrede." één Duitse divisie zou komen op vijf di visies van de Noordatlantische mogend heden. Er was tot nog toe niet officieel bevestigd, dat er een verhouding van een op vijf was goedgekeurd. Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat Truman en Pleven gisteren op hun conferentie volledige overeenstemming hebben bereikt over vraagstukken be treffende de eenheid van Europa en de bestaande maatregelen voor de verdedi ging van West-Europa. De besprekingen tussen dc beide staatslieden zijn gisteren beëindigd. Pleven deelde aan verslag gevers mede: „Ik ben zeer voldaan en ik hoop, dat de anderen het ook zijn." De Franse premier heeft gisteren in een rede te Washington verklaard, dat Frankrijk zijn strijdkrachten gestadig versterkt om zijn volle aandeel bij te dragen in het Noordatlantische bond genootschap tegen communistische agres sie. Pleven zei, dat Frankrijk tegen het einde van 1953 twintig divisies in Euro pa zal hebben en dat er dan 100.000 man meer onder de wapenen zullen zijn dan bij het begin van de tweede wereld oorlog. Nopens het wapenprogramma wil Frankrijk in 1953 900.000 man in dienst hebben tegen 800.000 in 1939. Frankrijk is uw bondgenoot en niet al leen een vriend-voor-goede-tijden, ver klaarde hij tijdens een lunch van de „Na tional Press Club". man, die 29 km. ten N.W. van Wonju door een Chinees bataljon werd omsin geld, is na vijftien uur strijd bevrijd. De gehele geallieerde strijdmacht heeft zich daarna weer uit het gebied weten terug te trekken. De toestand was zo verward, dat de Chinezen op elkander vuurden. De Nederlandse vertegenwoordiger in Korea, A. O. C. Gieben. heeft Dinsdag het Nederlandse detachement aan het cemtrale front geïnspecteerd en gezegd, dat dit volkomen op zijn taak berekend is. Gieben had een onderhoud met de commandant van het tiende legercorps generaal-majoor Edward Almond. De generaal verklaarde: Ik heb de Neder landse troepen aan het frontgeïnspec teerd en te oordelen naar wat ik gezien heb en naar de rapporten, die ik ont vangen heb over hun gedrag in actie, zijn het vechters van de beste soort. De Nederlandse soldaat vertoont een goede discipline, is moedig in de strijd en vast beraden bij het uitvoeren van zijn orders. Amsterdam, 30 Januari De vijf Amsterdamse voetbalclubs, Ajax, Blauw Wit, Volewijckers, DWS en DWV heb ben zich vanavond in een onderhoud met de hoofdstedelijke sportpers onom wonden voorstanders verklaard van het amateuristisch standpunt. De ere-voor- zitt-er van Blauw Wit, de heer Drilling, vertolkte de mening van de vijf vereni gingen op zo prettige en duidelijke wijze, dat de vaak aangevallen sport pers ook het professionalisme-propa- gerende deel op vele punten begrip kreeg voor de zienswijze, die de heer Drilling behandelde. De ere-voorzitter van de stadionclub gaf een uiteenzetting, waarom het pro fessionalisme in de Nederlandse voet balwereld onmogelijk is. Hij zei onder meer, dat de trek van prominente spe lers naar het buitenland ook door een premie-stelsel niet zal worden afgeremd. Hij haalde hierbij Zweden aan, dat pre mies uitlooft, maar zijn voetballers toch niet in eigen land heeft kunnen houden. Integendeel, het verlies is juist daar zeer groot geweest. Inderdaad, zo gaf de heer Drilling grif toe, het spelpeil zou door het invoeren van het professionalisme, in welke vorm ook, worden verbeterd en wellicht zullen tezijnertijd ook de prestaties van het Nederlands elftal draaglijk worden. Maar weegt dit alles op tegen het vaststaande feit, dat de clubs, die het professionalisme in voeren, een groot aantal van de lagere elftallen moeten afvoeren, omdat ze an ders de profs van het eerste team niet kunnen betalen? „Wij houden van het jeugdwerk" be toogde deze op-en-top clubleider, „en nooit zullen wij overgaan tot een stap, die dit onderdeel van de vereniging in gevaar brengt. Op het ogenblik zien de leiders van de adspiranten- en junio renelftallen naast de prestaties op het voetbalveld ook toe op de dingen, die het dagelijkse leven van de jongen ra ken. Men overlegt met de ouders over de schoolrapporten en wijst de leden op belangrijker zaken dan de voetbal sport. Er worden lezingen gehouden en bijeenkomsten, die de algemene ont wikkeling van de voetballer opvoeren. Kortom, men kweekt clubliefde, die ten enenmale onmogelijk is, wanneer het uitsluitend gaat om het geld en om de prestaties op het voetbalveld. Dan moet de ballast overboord en alle zorg besteed worden aan een kleine groep prominenten." Op het z.g. schijn-amaieurisme, waar over zoveel wordt gesproken, had de heer Drilling slechts één antwoord: geen enkele speler van de Amsterdamse eer ste klassers wordt financieel beter van een wedstrijd, die hij speelt. De ver. eniging betaalt alle onkosten, die in en om een wedstrijd gemaakt moeten wor den en persoonlijke declaraties van voetballers worden niet getolereerd. Zijn er fanatieke supporters, die iets dergelijks ondernemen, wel, het bestuur kan dit onmogelijk nagaan, maar zal In de hoofdklasse van de tafeltennis- competitie kwam Sparta door een roy ale overwinning (82) weer een stap dichter bij het kampioenschap. Knip schild van M.T.T.C. richtte de aandacht op zich door twee goeUe overwinningen ten koste van Van Zoelen en Stoop. Dat een kat in het nauw rare sprongen kan doen ondervond Well Shot. dat van het Utrechtse Barna met 64 verloor. Van Bremen verloor zijn partijen. Louis won van Clausen en Onderstal zorgde tegen Hogendoorn en Clausen voor twee overwinningen. Quick leed tegen M.T.T.C. een ver rassende nederlaag (8—2), welke mede veroorzaakt werd door het ontbreken van G. Broné. B. van Ham bezorgde zijn club de twee punten door te win nen van Knipschild en Akkerman. Dank zij een overwinning met 73 op het zwakke Never Down, klom Nedlloyd naar de tweede plaats. J. Boon van Nedlloyd kon het niet tot winst brengen. Wifra stelde, zich aan de veilige kant, door met 64 te winnen van Rapid. R. Willemstein bleef ongeslagen. Voormo len won twee partijen en Mostert zorg de voor een overwinning. Sparta 11 11 0 0 22 95—15 Nedlloyd 11 6 1 4 13 58—52 M.T.T.C. 12 6 1 5 13 61—59 Quick 11 5 2 4 12 54—56 Wifra 11 5 2 4 12 54—56 Rapid 11 4 2 5 10 54—56 Well Shot 11 5 0 6 10 51—59 Barna 10 2 2 6 6 38—62 Never Down 10 0 0 10 0 29—71 In Afd. B leed V.I.F. met 7—3 een nederlaag tegen U.T.T.C. De gebr. Oos- terlaag waren ook hier eensgezind en brachten het in de enkelspelen niet tot een winstpunt. H. Vlug deed het beter voor twee goede overwin- en zorgde ningen. H[et dubbelspel werd een Hilversumse zege. Overige uitslagen: 't BalletjeBarna II 5—5: Quick II—K.K.K. 0—10; Hilver sumA.V.G.A. 46. Komende Zaterdag ontvangt V.I.F. zijn stadgenoot Hilversum. Het eerste treffen tussen deze clubs eindigde in een kleine overwinning voor Hilver sum; dus voor V.I.F. een goede gelegen heid om revanche te nemen. K.K.K. U.T.T.C. Hilversum Barna II V.I.F. A.V.G.A. Quick II 't Balletje 10 11 11 II 11 10 11 11 18 16 14 12 9 8 6 3 72—28 65—45 56—54 60—50 50—60 46—54 41—69 44—66 In Afdeling C werd slechts één wed strijd vastgesteld A.M.V.J.Rapid II, welke in een gelijk spel eindigde. Ko mende Zaterdag gaat Winfried naar Amsterdam om te trachten het Sparta II lastig te maken. Een moeilijke opga ve om hier enige winst uit te halen, gezien de fraaie positie welke Sparta II op de ranglijst inneemt. De wedstrijd T.O.G. IIJong Leven zal voor laatst genoemde wel geen bezwaren opleve ren. Een behoorlijke overwinning van de Amsterdammers ligt in de lijn der verwachtingen. Sparta II Disnie Jong Leven A.M.V.J. A.V.G.A. II Winfried Rapid II T.O.G. II Het programma voor Zaterdag 3 Fe bruari luidt: Hoofdklasse: NedlloydWell Shot; Never DownQuick; RapidBarna; M.T.T.C.—Wifra. Overgangsklasse C: DisnieA.V.G.A. II; Sparta IIWinfried; T.O.G. II Jong Leven. 10 8 2 0 18 71—29 10 7 2 1 16 68—32 10 5 1 4 11 53—47 11 4 3 4 11 49—61 9 4 2 3 10 49—41 10 4 0 6 8 48—52 11 2 2 7 6 49—61 9 0 0 9 0 13—77 krachtig ingrijpen wanneer zulks zou uitkomen. Als verdere bezwaren voor het professionalisme noemde de heer Drilling nog de hogere entree-prijzen, die vele tienduizenden het genoegen van een onschuldig vermaak op Zondag middag zou ontnemen en het feit, dat een algemene ledenvergadering nimmer zal toestaan, dat het geld van de club wordt besteed aan enkele prominente spelers. Aan het slot van deze zeer vrucht bare avond waren de besturen van ge noemde clubs en een groot deel van de hoofdstedelijke sportpers het roerend met elkaar eens, dat het amateuris tische Nederlands elftal niet moet spe len tegen profteams van België, Frank rijk of Engeland. Men was van mening, dat het Nederlandse vertegenwoordigen de team beter kon uitkomen tegen ge lijkwaardige tegenstanders en verder, dat de clubs afzonderlijk meer in de ge legenheid moeten worden gesteld om contact op te nemen met buitenlandse verenigingen. .Daarvan kunnen wij amateurs leren, meer dan wanneer een officiële landenploeg tegen prof teams smadelijke nederlagen lijdt." De schaatswedstrijd te Karlsbad tus sen de landenploegen van Zweden en Nederland, waarvoor o.a. Broekman en Van der Voort niet uitkwamen, is na de nummers van de eerste dag verdaagd met een grote voorsprong voor Zweden. Na de 500 m. en 3000 m heeft de Zweedse ploeg de leiding met 71 tegen 39 punten. Het klassement van de 3000 meter luidt: 1. Dahlberg (Z.) 5.12.4; 2. en 3. Hallk- vist (Z.) en Engstroem (Z.) 5.12.5; 4. Van 't Oever (N.) 5.15.5; 5. Larsson (Z.) 5.15.8; 6. De Graaff (N.) 5.15.9; 7. De Ko ning (N.) 5.16.4- 8. Van der Eist (N.) 5.18.7; 9 Stroem (Z.) 5.18.8; 10. Chari- sius 'N.j 5.19.0; 11. Svensson (Z.) 5.24.3; 12. Wervers (N.) 5.26.2. Zweden 35 pnt Nederland 20. Het klassement van de 500 meter luidt: 1. Larsson (Z.) 46.1 sec.; 2. De Koning (N.) 46.2 sec.; 3 Svensson (Z.) 46.7 sec.; 4. Dahlberg (Z.) 46.8 sec.; 5. Eng stroem (Z.) 47.2 sec.; 6. Stroem (Z.) 47 4 sec.; 7 De Graaff (N.) 48.0 sec.; 8. Van 't Oever (N.) 48.3 sec.; 9. Van der Eist (N.) 48.9 sec.; 10. Wervers (N.) 50.1 sec.; 11. Hallkvist (Z.) 59.9 sec. (gevallen); 12. Csarisius (N.) 62 sec. (gevallen). Tilburg verloor gisteravond .iet 85 van de Nationale Amerikaanse ijshockey- ploeg. De tussenstanden waren: 21, 32, 0—5. Het Tilburgse team, dat voor deze gele genheid versterkt was door de Canadezen Carrey en Andreola, moest toezien hoe in de laatste periode de physiek sterkere Amerikanen de winst uit de strijd sleep ten. Over het algemeen maakten de Ameri kanen niet die sterke indruk, die verwacht werd, hoewel zij in ieder geval beter ijs hockey speelden, dan men in de wedstrij den om de West Európa Cup gewend is. De korte en smalle baan was ontegenzeg lijk een handicap voor de gasten. Op de Hokij te Den Haag wordt he denavond een ijshockey wedstrijd gespeeld tussen een gecombineerd team van in Europa spelende Canadezen en HHIJC- spelers en de ploeg, die de Verenigde Sta ten zal vertegenwoordigen op het tornooi om het wereldkampioenschap in Maart te Parijs. In de afgelopen nacht is na een lang durig ziekbed op 76-jarige leeftijd over leden de heer W. A T. Schelfhout, een der bekendste en populaire figuren uit het Ne derlandse schaakleven van de laatste 50 jaar. De samenstelling van de ploeg van de Rode Duivels, die 6 Februari op het terrein van La Gantoise te Gent tegen de Zwaluwen uitkomt, is als volgt: Doel: Seghers (La Gantoise). Achter: Berloo (La Gantoise) en Vanneste (Kort- rijk Sp.); Midden: De Buck (Eendracht Aalst), Van Pottelberghe (F. C. Burgge). Delmulle (La Gantoise); Voor: De Bruyne (St. Nicolaas), Van Steelant (St. Nicolaas)» Annicq (F. C. Renaix), Van Varenberg*1 (Racing Club Gent) en Freddy Chaves (k® Gantoise). Op een vergadering van het Oostenrijk® Olympisch Comité werd besloten een ver' zoek in te dienen voor de organisatie va** de Olympische Winterspelen in Oostenrijk- De FIFA heeft de heer Walter van R06* berg, scheidsrechter van de Curagaose Voetbal-bond, benoemd tot international scheidsrechter. De Nederlandse zwemsters I. Schuhma* chef en Gr. Galliard zullen tot eind bruali in Australië blijven, waar zij va" 17 tot 24 Februari te Sydney aan de Austr* lische zwemkampioenschappen deelnemen* Vrijdag 16 Februari worden op HOKIJ te Den Haag de Nederlandse ka#1 pioenschappen kunstrijden en ijsdans® gehouden. Van medische zijde deelt men ons dat na een onderzoek is gebleken, het overlijden van de jeugdige Jan B0n„ ree op Zondag jl., tijdens de junior® wedstrijd «HaarlemRCTT "nK verband sfaat met de tragisch voorval had op plaats kunnen gebeuren. sportbeoefening- c op elke willekeur»®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4