GEEN ERNSTIG GEVAAR VOOR ISOLATIONISME Leidende figuren in Amerika verdeeld if #KM3BABD!ISIEOOPJ De crisis en de doodbidders MrssstttfUttg HIT DOMEIN OER VGIOUW Ons HUISHOUDGELD De Amerikaanse vrouw zet haar voorjaarshoedje op U sr gFsrjg&ttst I I Belevenissen van de struisvogel Rasmus nrrp ft Zaak Ambonezen 16 Februari voor Hoge Raad Wij luisteren naar Ontslagbrief aan leden Concertgebouworkest INDUSTRIE De VOEDING van de AANSTAANDE MOEDER I Afkondiging van nood toestand mist effect NIEUWE FABRIEK VAN „BRONSWERK" Bureau Zuid-Molukken voor afvloeiing naar Nieuw-Guinea Comité van sympathie r V Van Dam tegen Turpin om Europese titel WOENSDAG 31 JANUARI 1951 PAGINA 5 l Uitgebreid en gemoder niseerd rl Voor instandhouding C oncertgebouworkest I I m Voiles als visnetten Ep9| S cheep vaartberlch ten j Sim, Sam en Rasmus op de boerderij Kr (Van onze corresondente) NEW YORK, Januari Het zou een vergissing zijn te willen beweren dat de sterke verdeeldheid der meningen hier betreffende de redevoering van ex-president Hoover een aanduiding was voor toenemend isolationisme. (Herbert Hoover politieke opvattingen zijn niet eng genoeg om met die der isolationisten te wordt door sommigen overigens abusievelijk van isolationisme beticht; zijn stroken). Voorstaanders van het isolationisme zijn er altijd wel gebleven, vooral in het Midden-Westen. Een feit, dat ook niet ongedaan kon worden gemaakt door de uitroep van Senator Taft, die onlangs zei, dat iedereen een idioot was, die een ander nog een isolationist noemde, waarmee hjj te kennen wilde geven, hoezeer hij de opvattingen der isolationisten uit de tijd achtte. Die groepen Amerikanen, welke zich intussen achter een man als Joseph P. Kennedy scharen, vroegere Amerikaaanse ambassadeur te Londen, die twee weken geleden voor de Universiteit van Virginia in wezenlijk isolationistische geest sprak, zijn de simpele weerlegging van mr. Taft's ontkenning. Doch dat het isolationisme weer stem heeft gekregen is niet omdat het veel meer aanhangers is gaan representeren. Als gevolg echter van de zware verlie zen in Korea en van de realisatie hoe zwak Amerika er met zijn defensie voor staat, tevens als gevolg van Amerika's geprikkeldheid tegenover Europa's ge brek aan eenheid en ondernemingsgeest waar het Europa's verdediging betreft, zijn ontevredenheid en wantrouwen onder het volk in het Amerikaanse beleid der buitenlandse politiek hand over hand toegenomen. Deze stemming speelt de isolationisten in de kaart, waardoor de schijn gewekt wordt als zouden deze ontevredenen de ideeën der isolationis ten aanvaarden. De laatsten maken bo vendien handig gebruik van een ander sentiment dat weer opleeft onder de druk van de verliezen in Korea, n.l. dat Amerikanen niet op vreemde bodem zouden behoven te sterven Inmiddels, als al een groep Republi keinen achter Hoover's politieke opvat tingen staat, is dit nog lang geen gevaar lijk teken. Ten eerste is het de kleinste groep die denkt als de ex-president, al moet men toegeven dat tot die groep ook de luidste roepers behoren als Senator Knowland en Wherry, die overigens tot de extremisten der partij horen. Maar zelfs als de Republikeinse leider in de Senaat, Taft, zegt dat hij verschillende van Hoover's standpunten door het Con gress wil laten overwegen en met „vele punten uit de redevoering overeenstemt" betekent dit geen terugkeer tot een iso lationistische houding. Mr. Taft zal eventuele Russische ag- gressie in Europa als een provocatie tegenover Amerika beschouwen en zal op grond daarvan deze aggressie als oorlogsverklaring aan Amerika opvat ten. Taft is geen isolationist en deze met Gouverneur Dewey en Senator Van- denberg vormen de ruggegraat van de partij. Daarbij moet men ook rekening houder, met andere figuren van gewicht in de Republikeinse partij als Senator Wayne Morse, die b.v. van mr. Hoover's speech zei: „dat deze aan zekere ern stige realiteiten, waarmee wij geconfron teerd zijn, voorbij gin--". En: „dat het verlies van de industriële potentie van het Duitse Roergebied, samen met ande re Europese industrieën, plus manschap pen, tot een dodelijke worsteling zou kunnen ieiden, welke ons volk misschien niet zou kunnen overleven". Een andere Republikein zei in zijn reactie op Hoo ver's redevoering: „Onze algemene posi tie zou heel wat beter zijn, indien we een sterk leger in Europa hadden be zeten". Een wederopleving van het isolationis me behoeft men niet wezenlijk te vrezen. Maar wel die groeiende ontevredenheid en diepe twijfel aan het regeringsbeleid. Dit gaat zelfs zo ver dat men de indruk krijgt dat de scherpe aanvallen op Dean Acheson eigenlijk tegen President Tru man zelf bedoeld zijn. Hoover's rede heeft in koude calcu latie uiting gegeven aan wat menigeen niet hardop wil zeggen over de militaire machtsverhoudingen tussen de Commu nistische en niet-Communistische wereld. Hetgeen echter niet betekent dat de Amerikanen die daar evenzo over den ken tot dezelfde conclusies als de ex- president komen. De felle anti-Hoover- reactie in de pers bewijst dat het meren deel der Amerikanen al was het alleen maar uit het door hen wel degelijk be sefte democratische principe aan hun verdediging van Europa tegen de Com munistische wereld zullen vasthouden. Waarmee de vrees voor een nieuw op komend isolationistisch getij ongegrond schijnt. Wil men zich eerlqk rekenschap ge ven van de meningen en stemming van het Amerikaanse volk, dan moet men eenvoudig bekennen, dat deze meer dan confuus zijn: dank zjj de verdeelde op vattingen der leidende figuren. Aan de ze en niet aan het volk ontbreekt de wil tot eenheid, waarop president Truman een zo dringend beroep heeft gedaan, toen hjj de gedeeltelijke mobi lisatie afkondigde: hetgeen werd ge daan juist om die spontane eenheid te bereiken. Maar deze eenheid is afwe zig. En dat is een gevaar. Een gevaar ook voor het op gang brengen van de enorme mobilisatie-machineiïe. Zo gaf senator Taft in de volgende be woordingen op een republikeinse verga dering commentaar op president Tru man's verzoek om geregelde beraadsla ging met de republikeinen: „Ik zie geen reden", aldus Taft, „tot beraadslaging, zolang Harry Truman in het Witte Huis is. De rol van de republikeinen moet het critiseren zijn". Thomas E. Dewey denkt daar gelukkig totaal anders over, maar een geest van eenheid scheppen dergelijke tegenstellingen allerminst Dan hebben de republikeinse hamersla gen op Dean Acheson en diens Azië-po- litiek het volk een groot gevoel van onzekerheid gegeven en het ziet mei twijfel naar deze leider van de Ameri kaanse buitenlandse politiek, onverschil lig hoe men hem in het buitenland mo ge aanslaan. Tenslotte is het volk ook verward door de ervaring, dat ook halfgoden en alweters als MacArthur hun zeer menselijke zijden bezitten. Voeg bij dit alles de ver uiteenlopende politieke meningsverschillen, die ieder voor zich met nadruk verdedigt, dan Advertentie een verstandige vrouw koopt uitsluitend gemitlniseerde wol en wolgoedi kan men begrijpen, dat in deze atmo sfeer, waarin ook nog een hartelijk ge kibbel, om geen sterker woord te ge bruiken, voortduurt, het Amerikaanse volk eigenlijk niet voldoende doordron gen kan worden van de acute ernst van de toestand. Ook al vechten Amerikaanse troepen tegen communistisch China in Korea het volk schijnt zich dit niet als een onmiddellijke bedreiging van zijn natio nale veiligheid te realiseren. En daar om lijkt het wel of het psychologische effect, dat de president van zijn afkon diging der gedeeltelijke mobilisatie ver wachtte, n.l. de geest van samenwer king waarin die mobilisatie snel kon worden opgebouwd, een misrekening was. Morgen zal de nieuwe fabriek „Brons- werk", v. h. Becht en Dyserinck, in Am sterdam-Noord worden geopend. Deze thans gereed gekomen fabriek is geheel volgens de laatste technische verbeteringen opgezet en kan een der modernste fabrieken genoemd worden. Ook voor de arbeiders betekent de nieuwe werkruimte een verbetering, daar hier niet meer de pijpen in open vuren Worden verwarmd (hetgeen veel stof en rook geeft), maar deze pijpen thans verwarmd worden om te worden gebogen in olie- en gasgestookte ovens. Bij zondere aandacht werd besteed aan het transport, zodat men practisch niet meer op handenarbeid is aangewezen. Een laboratorium voor onderzoek van lassen is in aanbouw. Ook de mechani sche afdeling heeft een belangrijke uit breiding ondergaan. Advertentie Wacht niet tot Uw griep -hoest tot een bronchitis is verergerd. Verdrijf,| mét het slijm, dat in Uw luchtwegen vastzit, de ziektekiemen die Uw ademhalingsorganen bedreigen. Neem onmiddellijk voor Uzelf en Uw kinderen s (Van onze speciale verslaggever) Op een persconferentie, georganiseerd door het bureau Zuid-Molukken in Den Haag is Dinsdag medegedeeld, dat de zaak tussen de Nederlandse regering en de Ambonese militairen te Djakarta, omtrent hun demobilisatie op 16 Fe bruari a.s. om tien uur in het gebouw van de Hoge Raad in cassatie zal wor den behandeld.Bovendien werd door de vertegenwoordigers van dit bureau onder wie wij tot onze verwondering luitenant P. E. D. Titaley ontdekten, die mededeelde, de commandant van de Westerlingtroepen bij de overval op Bandung te zijn geweest, die, eveneens volgens zijn verklaring, 650 doden op straat achterlieten nogmaals de na druk gelegd op de huns inziens be staande mogelijkheid tot afvloeiing der KNIL-Ambonezen naar Nieuw-Guinea. Zij zeiden, dat de desbetreffende KNIL-Ambonezen eerst dan in een af voer naar Nederland zullen berusten indien vervoer naar Nieuw-Guinea technisch onmogelijk is gebleken. Dat deze technische onmogelijkheid inder daad zou bestaan, bestreden zij op grond van het feit, dat een beroep op moeilijk heden betreffende voedselvoorziening en huisvesting geen steek zou houden, aangezien door de regering Zuid-Mo- iukkon is'aangeboden deze 'zaken geheel zelf te regéren. De mogelijkheid, dat er een tegenstelling tussen de Ambone- Dinsdagmiddag hebben wij de volgen de inlichtingen ontvangen: Gevormd is 't „Comité van sympathie voor het Con certgebouworkest". Het bestaat uit de navolgende personen: .T. Th. Alessie, voorzitter Ver. Amst. Koffiehandelaren Prof. dr. J. G. G. Borst, hoogleraar te Amsterdam; Prof. mr. M. H. Bregstein; hoogleraar te Amsterdam; Prof. dr. N. A. Donkersloot, rector - magnificus Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam; Mr. M. Geerling, advocaat te Amster dam, secretaris-penningmeester; Dr. W, F. Golterman, doopsgez. predi kant te Amsterdam; Prof. mr. dr. R. Kranenburg, voorzitter Eerste Kamer Staten-Generaal; Mr. S. J. v. Lier, oud-secretaris ge meente Amsterdam; Prof dr. E. L. Smelik, hoogleraar te Amsterdam; P. G. E. Splint, accountant N.M.A., Amsterdam. Het comité stelt zich ten doel het Orkest te steunen door: a) het verlenen van bijstand en voorlichting in het bijzonder bij het beramen van een oplossing, die het voortbestaan van het Concertgebouw orkest zai waarborgen. b) Het bevorderen van de totstand koming van een fonds ter verzekering van het levensonderhoud van de orkest leden. c) Het bijeenbrengen van gelden ter bestrijding van de kosten, uit de thans bestaande situatie voortvloeiend. Adhaesiebetuigingen kunnen worden gezonden aan het adres: Van Eeghen- straat 87, Amsterdam-Z. Gelden kunnen worden gestort op rekening van mr. M. Geerling bij de ïncassobank, hoofdkan toor Amsterdam, met aanduiding „Reke ning C.O." en vermelding van „Fonds en/of kosten". DONDERDAG HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.U0 nieuws, 7.15 gram. VPRO: 7.50 prot. 8.45 idem, 9.0Ü prot. progr., 9.15 gram., 8.15 idem, 9.00 prot. progr., 9.15 gram., 9.35 gram., 10.30 Antwoordman, 10.45 gram., 10.50 kleuters, 11.00 orgel, piano en viool, 11.45 vrouw, 12.00 gram., 12.33 In 't spionnetje, 12.38 Metropole-orkest, 13.00 nieuws, 13.20 Metropole-orkest, 13.45 U kunt het geloven of niet, 13.50 gram., 14.00 vrouw, 14.30 altviool en piano, 15.00 zieken, 16.00 Van vier tot vijf, 17.00 jeugd, 17.50 Wij slaan op de tong-tong, 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 orkestconcert, 19.00 Voor burger en mi litair, 19.10 orkestconcert, 19.45 Hoe nu verder?, causerie, 20.00 nieuws, 20.06 De groeten van Nuchteren, 20.20 om roeporkest, 21.10 Vraagstukken van deze tijd. 21.40 lichte muziek, 22.10 vocaal aubbelkwartet, 22.30 gram., 23.00 nieuws, •15 sport, 23.30 dansmuziek. Hilversum ii, 298 m. kro: 7.00 nieuws, 7.15 gymn„ 7.30 gram., 7.45 Qn°„rg^ngebed' 8.00 nieuws. 8.15 gram., huisvrouw, 9.40 schoolradio. NCRV: ro uo gram 1015 prot progr-i 10.45 or_ ?Cert' KRO: 11.00 zieken. 11.45 12 55 ra 12.00 Angelus, 12.03 gram., lnsti-Mm°ni?ewiizer' 13-°° nieuws, 13.20 14 oS granm 31 s.e.pLet'. ?3'35 Sram. NCRV 15.30 1445 idem' voeaal I,^„ vv!a.rtet' 16 0° lezing, 15.00 vrouw, .ezing, 16.45 17.30 a,.®"Semble. 17 00 voor de jeugd, 1 17.40 Gronings programma. 18.00 Promenade-orkest en solist, 18.30 land- en tuinbouwcauserie, 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.15 levensvragen van allerlei aard en pastoraal antwoord, 19.30 in dienst van het vaderland, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.06 gevar. programma, 22.10 gram., 22.15 buiten lands overzicht, 22.35 gram., 22.45 Prot. progr., 23.00 nieuws, 23,15 gram. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 16.40 orkestconcert, 19.20 lichte muziek, 20.30 instrumentaal kwartet. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 lichte muziek, 13.15 lichte muziek, 13.45 gevar. muziek, 16.45| dansmuziek, 17.45 lichte muziek, 18.30 gevar. muziek, 20.30 gevar. muziek, 23.20 dansmuziek, 0.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 orkestconcert, 13.20 orkest concert, 15.40 dansmuziek, 17.25 hoorn kwintet, 18.00 vrolijke muziek. 22.40 in strumentaal septet, 23.15 moderne mu ziek, 0.35 dansmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 15.00 Engelse les, 15.15 dansmuziek, 15.40 Franse les, 16.00 kamermuziek, 18.15 Weense muziek, 23.05 dansmuziek. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 19.00 om roeporkest, 22.15 dansmuziek, 23.00 klas sieke muziek. FRANKRIJK, nationaal progr., 347 en 249 m.: 12.30 operamuziek, 13.15 opera muziek, 19.01 lichte muziek, 20.00 or kestconcert, 22.00 kamermuziek. zen en de bewoners van Nieuw-Guinea zou bestaan, werd door hen verworpen. Zij wezen in dit verband op een twee tal pro-Ambonese en anti-Sukarno de monstraties die op 11 en 14 Januari j.l. in Nieuw-Guinea zijn gehouden. Wel meenden zij te kunnen stellen, dat een dergelijke verwijdering door de Ne derlandse autoriteiten op Nieuw-Guinea wordt nagestreefd. Als bewijs hiervoor voerden zij aan, dat een uit Ambonezen bestaand batal jon, dat zich van de sympathie van de bevolking had verzekerd, opzettelijk in kleinere groepen over verschillende plaatsen verdeeld werd. Ten aanzien van de situatie op Ambon werd bericht dat de strijd aldaar nog niet geëindigd is. „Zodra de avondklok begint", aldus de voorzitter, „komen de aanhangers van de republiek te voorschijn, schieten en raak natuurlijk. Wij hebben zelfs een telegram van de R.I.-troepen opgevan gen, waarin wórdt verzocht om terug trekking, aangezien dagelijks zoveel soldaten sneuvelen". Tenslotte heeft men ons medegedeeld, dat tot dusverre drie departementshoofden van de repu bliek Zuid-Molukken zouden zijn ge vangen genomen. Een vierde departe mentshoofd, werd na mishandeling ver moord. De leden van het Concertgebouw orkest, die voor het concert van Zondag j.l. het podium verlaten hebben, hebben Dinsdag een ontslagbrief van de vol gende inhoud ontvangen: De Raad van Bestuur van Het Con certgebouw N.V. deelt U bij deze me de, dat hij zich hierbij genoodzaakt ziet U met ingang van heden ontslag te ver lenen uit Uw dienstbetrekking bij Het Concertgebouw N.V. om de U hierbij onmiddellijk meegedeelde dringende re den dat gij gezeten op 't podium van 't Concertgebouw op 28 Jan. 1951 des na middags te ongeveer 14.30 uur Dij de aanvang van het concert van die mid dag het podium hebt verlaten, ondanks de schriftelijke mededeling van de di rectie van het Concertgebouw N.V. d.d. 26 Januari 1951 en zonder dat Gij daar toe door de dirigent of door onze Raad werd gemachtigd. De Nederlandse Boksbond heeft nu officieel het bericht ontvangen van de EBU, dat Luc van Dam is gekozen om tegen de Engelsman Randolph Turpin uit te komen om de vacante Europese titel in het middengewicht. Het gevecht zal vóór 22 April a.s. gehouden dienen te worden. (Van onze Haagse redacteur) in die befaamde „politieke kringen te „Zo, zijn de heren weer op hun °en Haaf deze indicaties al weer post?", zei dr. Drees glimlachend, even talrijk waren als de madeliefjes toen hij Dinsdagmorgen de ministe- voorjaarswei riële pers-lijfwacht bij Buitenlandse Hoe zal de situatie zijn wanneer dit Zaken trof op hun post waren de relaas in Uw brievenbus wordt ge verslaggevers inderdaad, maar op een stopt? De crisis-schrijver waagt zich gegeven moment viel het tempo, maar liever niet aan voorspellingen; waarin bewindsman na bewindsman hij prefereert het zich aan concrete het departement verliet, nauwelijks uitspraken te houden, meer bij te benen. Er was deze mor- Een van dat genre, dat houvast gen een bijna voltallige vergadering biedt, beluisterden wij gisteren uit de van de ministerraad en dan is het m0nd van een stellig onpartijdige de kunst om door de muren heen te waarnemer. Het onderschrift, dat wij kijken en te ontdekken, dat de in- eTgens zagen, bij een foto van wach- formateur zich daarvan had af ge- tende journalisten, slaat de spijker zonderd en apart besprekingen voer- wei recht op de kop: deze heren de met mr. Burger en later met prof. wachten op iemand, die straks naar Rommebuiten zal komen om te vertellen, dat Niet meer bij te benen is ook soms hij niets te zeggen heeft.... Dat de ontwikkeling in zo'n kabinet's- ))TljefS» kan dan variëren van het crisis. Daar komt ons dan plotseling 'kme hoofdschudden, tot de gulden een Parool vertellen, dat zoiets als een woor,ien over het bevorderen van de nationaal kabinet niets minder dan eenheid, welke mr. Stikker gisteren „onbeschrijfelijke voldoening" aller- sprak na zijn bezoek aan Soestdijk wegen in den lande zou wekkenvan aj ^eze vaagheden krijgt men ook Daar gaat op een andere keer Trouw genoeg op de duur. culeren, maar dit l°KN.eis als er iemand ons aller toekomst moet doch even zo vrolijk staat vlak daar- *>ne>nen dan riin Wi het onder een lieflijk stukje prognose uit 'variatie ook maar Den HaagEn daar ziet laten wel voor de variatie ook maar we er maar eerlijk voor uitkomen - ns naar hun mening gevraagd is. ons blad in het begin van de Dinsdag- De vraag luidde, of zij wellicht het middag nog geen indicaties voor mis- kabinet kwamen begraven en hun lukking van minister Stikker's pogin- antwoord liet tenminste niets aan gen, terwijl op het moment, dat de duidelijkheid te wensen over: ja ze- lezer deze wijsheid onder ogen kreeg, ker, maar dan toch niet eerste klas na de oorlog trad deze nei- een beetje over en dikwijls f*f| OT17P ging sterk naar voren. Toen zien we al weer het bekende UAaLJv' ,ttip Vint oil qp TTn rtnlo öm TVT orlorlonrïc foKrilraot" Dn- De vorige week hebben wij gesproken over de taak van de huismoe ders om het gezinsinkomen nuttig te besteden. Dit nuttig besteden kunnen we echter op verschillende manieren verstaan De vorige keer heb ben we' gezien, dat nuttig voor het ene gezin nog niet bepaald ook goed voor het andere hoeft te zijn. We kun nen echter nog Verder door redeneren. In wezen doen de meeste huisvrouwen, zij het vaak onbewust, dat ook. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat, als er een boodschap gedaan moet worden, u tegen de kinderen zegt: „Haal het maar gauw bij Jansen. Die gevallen zal zelfs het Neder- was het alles Engels en Amerikaans wat de klok sloeg. Natuurlijk waren de Nederlandse fabrikanten han dig genoeg om daar gebruik van te maken. Zo kreeg hun landse product goedkoper handelsmerk bij voorkeur een zijn dan het buitenlandse, buitenlands tintje en de door het welzijn van het eigen ge- Er is echter bij veel men- hen vervaardigde producten zin Als „beheersters" van het sen een bepaalde neiging om kwamen onder de vreemdst de dingen pas mooi en goed klinkende namen in de han- te vinden, als ze uit den del. vreemde komen. Vooral vlak Inmiddels is deze rage weer Nederlands fabrikaat" op duiken. Laten we er eens meer op letten als we onze inkopen gaan doen. Op die manier kan ons overleg en inzicht gevolgen hebben, die veel verder gaan dan alleen grootste deel van ons natio nale inkomen mogen we daar wel eens aandacht aan schen ken. s het van speciaal belang, hoe een aanstaande moe der zich voedt? Ja, dat is moet ook leven met zijn groot zelfs van zeer groot belang gezin!" of „Bestel het maar en niet alleen voor het ver bij de weduwe Pieters, want i00p van de zwangerschap en dat mens zit er ook zwaar de bevalling. Ook de gezond- verder nog vlees (.vooral le ver), vis, eieren en peul- voedingszouten en vruchten. Bij de dagelijkse en beschermende maaltijd dient men zeker één van deze vier levensmiddelen goed samengestelde voeding. Voldoende bouwstoffen (eiwit, water) stoffen (vitamines) krijgt de a.s. moeder alleen, wanneer te gebruiken. Van de dranken voor. Op heidstoestand van de pas ge- deze manier besteden boren baby en de toestand we dus ons geld dubbel goed, van de moeder na de ge want het komt tén voordele boorte (men denke hierbij zij dagelijks 114 liter melk gebruikt en geregeld rauwe en gekookte groenten en vruchten (vooral sinaasappe- noemen wij vooral melk (en yoghurt), karnemelk en vruchtensappen. Af te raden is het gebruik van ons gezin en ook de win kelier profiteert er van. We kunnen nog een stapje verder gaan. We horen en lezen tegenwoordig herhaal- len, tomaten, of tomatensap, van alcohol en sterke koffie; citroen en grapefruit), bruin- verder is een ruim gebruik ook aan het voeden van het kindje) worden er door be- brood, kaas en gevitamineer- van invloed. Tijdens de zwanger schap immers wordt het lichaam gevormd uit de stof- delijk, dat Nederland moet ^en> d'e bet bloed van de moeder aanvoert. Dit zijn in de eerste plaats opbouwende industrialiseren. Het is een van de middelen om ons de margarine of boter eet. Daarbij is het innemen van levertraan vanwege haar hoog gehalte aan vitamine A en D zeker aan te bevelen. (Vitamine-preparaten mogen zoetigheden en gebak (die geen bouw- of bescher mende stoffen bevatten) al evenmin aan te bevelen; men wordt daar alleen maar dik van Beter is het als tractatie eens wat extra fruit te ge- óve'rbeTolkte'land on de"been stoffen, oTa. eiwït voor de gebruikt worden op bruiken. Als broodbeleg is te houdem Het ^s eThter dub spieren en organen, kalk voor van de dokter. Ook fruit, een groenteslaatje, ap- te houden. Het is echter dui teatdo°en stgen^r ook het gebit en de beenderen en laxeermiddelen neme men afnemers voor de producten r°de bloedlichaampjes. Ver /4 am pfiin lïitnminön n rvrl 1 If A Al moeten zijn. Nu is het na tuurlijk erg plezierig als ons land zijn producten naar het buitenland kan exporteren. Het al dan niet slagen van der zijn vitamines nodig voor de groei en de weerstand van de zuigeling. Tekort aan vi tamines kan afwijkingen ten gevolge hebben; Engelse Groenten zijn zeer rijk aan vitamines en voedingszouten. Is het kopen van fruit soms bezwaarlijk, dan gebruike. men wat extra groente, liefst rauw (als een slaatje). Be- onze export is echter van ziektc bijv. komt voort uit langrijk is ook de groenten MAVt WaL M„lr »nM TTit/1 *V\ 1M A Tl CTAAA n AT> <4n IlllCTQ lYlOTUOr Th veel factoren afhankelijk. Een manier om onze eigen in dustrie te steunen, hebben de huisvrouwen zelf in de hand. Als zij Nederlandse waren kopen, bevorderen zij de welvaart van het eigen land zonder dat dat geldelijke offers vraagt. In de meeste een gebrek aan vitamine D. Al deze stoffen moet de a.s. moeder door middel van haar voedsel aanvullen, anders zou de baby groeien ten koste van haar eigen lichaam. Zij kan dan ook o.m. bloedar- steeds op de juiste manier te bereiden, dus: zo kort moge lijk vóór het eten wassen en snijden en slechts korte tijd en in weinig water koken. Zo blijven de vitamines en voedingszouten het best be- moede en afbraak van het houden! gebit voorkomen door een Veel bouwstoffen bevatten pelstroop, gistextract verre te verkiezen boven zoete beleg ging, zoals jam, suiker en hagelslag. Nog één raad: eet u niet „voor twee". Een afwisselen de voeding volgens boven staande richtlijnen en pas in de tweede helft van de zwan gerschap iets grotere hoe veelheden dan gewoonlijk, dat is hetgeen u nodig hebt. Ook lichaamsbeweging en veel buitenlucht zijn van groot nut. De bovenstaande adviezen gelden ook voor de moeder, die zelf haar kindje voedt. (Van onze correspondente) NEW YORK, Januari. kunt het geloven of niet, maar op 20 Ja nuari zat half New York in mantelpakken en korte jasjes op terrassen en op parkbanken te zonnen. Ook nu is het geen weer voor bontmantels en overjas sen en er zit merkbaar lente in de lucht. In de grote mo demagazijnen staat alles al in lentefleur in zachte lila's, geel en beige. Het maakt ons vrouwen maar onrustig. De lente is een gevaarlijk seizoen voor onze beurs.... en nietwaar, tenslotte kan de beste manier om die kwijt te raken is een soort com promis te sluiten met onze dromen van heerlijke lente toiletten en onze beurs: door b.v. een kleinigheidje te ko pen, al is het maar een hoed- je Dan zijn we al weer een maand gelukkig en voelen ons niet meer zo winters. Maar wat vóór een hoed je? De Zweed Erik Braa- gaard en zijn mede-ontwer- nemen, dat we er het land aan krijgen met onze Winter kleren in de lentezon tussen New York's koerende duiven te wandelen. (Die duiven hoedjes zien. En daar was beslist iets voor u en mij bij. De hoedjes waren over wegend van natuurlijk stro of toastkleurig of warm bei- kWge?n ge; zij hadden ze merendeels klaar in hun lentecostume k c- r h voor de grote flirt van straks....) Wat die onrust betreft: met bodempjes of randen van zwart fluweel afgewerkt. (Die combinatie van lichte kleuren met zwart fluweel -(y i vtM gaat er voorlopig nog niet uit). Braagaard's meeste mo dellen zijn rond en klein en worden met of zonder rand recht op het hoofd geplaatst Hij heeft ze daarmee aange past aan de nieuwe haar dracht, want aldus gedragen, blijft er voldoende ruimte voor de chignons. Hij houdt ervan deze chignons soms met een fluwelen pastel- kleurige strik te bedekken of werkt zijn hoeden aan de achterkant ook wel af met een grote bloem. Van de baret weet hij ook veel te maken: van datzelfde model, dat men de Franse edelman op zestiende-eeuwse schilderijen ziet dragen. Hij lanceert deze baret in ver schillende materialen en harde kleuren en het heeft er veel van, dat 26 een groot succes zullen worden. Ook Geïnspireerd op de solaten- heeft hij zich door de solda- muts. tenkepi laten inspireren (als men ziet op bijgaande foto), terwijl hij van de soldaten- aard niet voor do warmte helm eveneens iets bijzon- moet dragen), ders maakt. Soms plaatst hij heel geestig een knoop op de Voor de vrouw, die graag top of twee kleine vleugel- iets opvallends draagt, heeft tjes aan weerszijden. hij hoeden, geïnspireerd op wijdvleugelige nonnenkap- De voiles Dindt hij üefst pen en heeft hij geestige strak voor het gezicht, maar doorzichtige hoofddeksels opdat de draagsters er min- van grof weefsel met grote der last van zullen hebben, mazen (deze zijn niet voor V; heeft hij noppen en figuren aan weerskanten of ónder aan de voile laten maken. Hij werkt graag met voiles, waar hij soms het hele hoed je mee overtrekt Soms doet regenweer aan te bevelen). Een model hiernaast af gebeeld is zelfs tweedelig. De breedgerande top kan men pfnemen en dan blijft een allercharmantst aanslui- tAls men het breedgerande dak wegneemt, blijft er een nauwsluitend kapje over van lussen doorzichtig stro. hij koper of gouddraad door tend kapje om het hoofd zit- die voiles heen en hij va- ten. rieert ze eindeloos tot men denkt, dat hij zich met een Braagaard kan met zijn visnet vergist heeft. Maar onuitputtelijke fantasie alles ook van die visnetten laat doen: of zijn hoeden nu het hij de charme zien (of liever model van een omgekrulde van de huid en het flonke- roomhoorn hebben of van rend oog daarachter), hij een paddenstoel of dat hjj bindt ze achter de hoed se- grote zonnebloemen als het men en laat ze tot ver op de ware te slapen legt tegen de rug vallen. Men vindt deze hoedranden.bij al die grofmazige voiles bij hem uiteenlopende modellen weet tevens in uitgesproken kleu- hij op een of andere wijze ren en hij maakt er dan van het gezicht bijzonder te flat- hetzelfde materiaal een teren. En dat is toch wat we shawl bjj (welke men ulter- willen! ALAMAK 31 te Suez, ALKAID 30 v. Rio Grande n. Frisio, ALMKERK 31 te R dam, ALNATI p. 30 Abrolhos n. K dam, AMS'i'EL- STAD 31 te Havre, AN DIJK 31 te Antw ARIADNE 31 te Barcelona, ARMILLA p. 30 Hainan n. Pladju, BACCHUS 31 te George town BALI p. 31 Guardafui n. Belawan, BENNEKOM 30 van Iquique n. Callao, BLI- TAR 31 te Semarang, BOISEVAIN 30 van Hongk. n. Yokohama, BOSKOOP 31 te San tiago Cuba, CALTEX LEIDEN p. 30 Banda- rabbas n. Tanura, CALTEX PERNIS p. 30 Kreta n. R'dam, CALT. UTRECHT 29 van Sidon n. Pernis, CASTOR 30 te Inagua, CE LEBES p. 31 St. Vincent n. A'dam, CON- GOSTROOM 31 te Freetown, CORILLA 30 v. Lagos n. Cur., DANAE p. 31 St. Vincent n. Tanger, DIDO 30 te Kopenh., DIEiVILRDlJK 29 te S. Francisco, DRENTE 28 te Djakarta, EDAM 31 te Norfolk, ENGGANO 30 van Dubai n Bahrein, ETREMA 29 van Cur n. Algiers, HECTOR 31 te Genua, HEEMS KERK p 31 Napels n. P. Said, HELICON 31 te Trinidad, HERA p. 30 Martnique n. Cur., IRIS 31 te Gothenb., JAGERSFONTEIN 31 te Antw., JAVA 31 te N. Y„ JOBSHAVEN 30 van Bagnoli n. Sagunto, JOH. v. OLDEN- BARNEV. p. 30 N.W. Cape n. Surabaja, JU PITER 30 van Alexandrië n. Catania, KE- DOE p. 31 Lissabon n. Singap., KERTO- SONO 31 te Djakarta, LAERTES p. 31 Kp. Bon n. A'dam, LANGKOEAS p. 31 Gata n. Balikp., LAURENSKERK 31 te Khorrams- har, LINDEKERK p 31 Finisterre n. R'd„ LOMBOK 31 te S. Francisco, MAAS 31 te Maracaibo, MACUBA 30 van Suez n. Faha- heel, MALEA 31 van Pt. Said n. Londen, MALVXNA 31 van Suez n. Singap., MANOE- RAN p. 30 Str. Soenda n. Makass., MARKEN 30 van Acca n. Lagos, MENTOR p. 30 Kre ta n. Haifa, MITRA 31 te Pladju, MOLEN- KERK p. 31 Finisterre n. Basrah. NESTOR 30 te Valencia, NIEUW AMSTERDAM 31 te Havanna, NOORDWIJK p. 31 Dungeness n. Civ Vechia, OMALA 30 van Balikp. naar Poro, ONDINA p. 30» Mona n. IJsland, ORANJEFONT. 30 van Pt. Elisab. n. A'dam, ORION 31 te Amsterd., ORMONDE p. 31 Gibr n. R'dam, OVERIJSEL 30 van Melb. n. Sydney, PARKHAVEN p. 31 Finisterre n. Pt. Maghera, POLYPHEMUS 31 te Singap., PR MAURITS p. 31 Dungenéss n. Sovona, PR. WILLEM III 30 te Dakar, PR. WILLEM IV 31 v. Huil n. R'dam, PR. WILL. VAN ORANJE 3 Ote Cartagena, RADJA 31 te Pro- bolinggo, RAKI 30 van Algiers n. Djak'a, REMPANG 31 v. Aden n. Amst., ROEPAT 27 te Makassar, RIJN 30 van Cardiff n. Da kar, RIJNKERK 31 te Amst., SALLAND p. 30 St. Pauls n. A'dam, SARANGAN 31 van Suez n. Aden, SARPEDON 31 te Pto. Ca- ballo, SLAMAT 30 te Makassar, SOEST DIJK p 30 Minicoy n. N. Y„ ST. DOR DRECHT p. 30 Texel n. Narvik, ST. HAAR LEM p. 30 Malta n. Spa, ST. LEIDEN 30 van Adelaide n. Melbourne, ST. MAAS SLUIS p. 31 Gibr. n. Genua, ST. SCHIE DAM p. 30 Fayal n. V.S., STENTOR p. 31 Gibr. n. Famag'a, STR. SOENDA p. 30 Sey- CHELLEN n. Kobe, STRABO 30 te Malaga, TABIAN 31 te Bronsville, TALISSE p. 31 Gibr. n. Indon., TARIA p. 31 Algiers n. Rot terdam, TEIRESIAS 31 te Suez, TEGELBERG 28 te •Montevideo, TERNATO p. 31 Gibr. n. 27. Het maakte een verschrikkelijk lawaai, toen zij de boerderij van Sim, Sam en Rasmus binnen reden. Gelukkig was er niemand gewond, maar een koe sprong vau schrik boven op de piano. Het hele huts viel in elkaar, de doos met het vuurwerk ontplofte en het werd een verschrikkelijke rommel. Het was me de Oudejaarsavond wel. De brandweerlieden be dankten hen voor het ritje en Sam verkocht de boer derij aan een van de mannen, die er een zomerhuisje van wilde maken, en 90 waren ze allemaal tevreden. Makassar, TERO p. 31 Finisterre n. R'dam, TJIWANGI 3 Febr. te Hongk. verw„ TO- MINI p. 30 Perim n. R'dam, TOSARI 31 te Singap., TRITON 31 te La Guaire. VE NUS 31 te Amst„ WELTEVREDEN 31 te Suez, WICKENBURGH 30 te Bordeaux, W. RUYS 31 te Singap., ZEELAND 31 te Ma kassar, ZIJPENBERG p. 31 St. Vincent naar Sovona. KLEINE VAART RENOVATIE 29 Jan. te Gent, PRINSES MARGRIET 30 te Gent, INSP. MELLEMA pass 29 Vlissingen n. Boston (L.), KEBE NOBEL pass. 30 Vlissingen n. Strood, POORTVLIET 29 van Bordeaux n. Blyth. ARBO 29 te Antwerpen, HELLEVOET- SLUIS 29 te Antwerpen, PALMA 29 te Drog- heda, TROMFENBURCH 29 te Hamburg, EBAN 29 te Kopenhagen, HAGNO 29 te Dublin, HELVETIA 28 te Snodiand, MIES 29 te Port Reath, HOUTMAN 29 van Wa terford n. Fowey, ELISABETH 30 te Lon den, FEROCIA 30 te Southampton, FLAN- DRIA 30 van Kopenhagen n. R'dam, MONI CA pass. 30 Brunsbuttel n. R'dam, NJORD 29 van Hamburg n. Waterford, SIRIUS 27 te Wisbeck, THEODORA pass. 28 Skagen n. Altona, TIMOR 30 te Swansea, VIRGO 29 van Yersey n. Par, VIVO 29 van Kopenha gen n. Oslo, ALPHA 29 te Bayonne, JUT LAND 29 te Goole, LACRA 29 van Mantu- luoto n. Kopenhagen, LENY 29 te Bilbao, SIAN pass. 29 Kiel n. Gent, VREDE 29 te Hull, BRINDA 30 van Rochester n. Antwer pen, BORNRIF 29 te Antwerpen, CLAES COMPAEN 29 te Liverpool, KONINGIN JU LIANA 29 van Bayonne n. Londen, CORO NA 29 op de Eems, CALAND 29 van Li merick n. Bayonne, FRATERNITE 29 te Barrow, JAVA 29 van Menstad n. Stege, MI- ZAR N, 29 te Westport, SPES 29 te Goole, TYRO pass. 29 Lizard n. Drogheda, VOLKE- RAK 29 van Rouaan n. Honfleur, PAVO 29 te Bordeaux, STIENTJE MENSINGA pass. 29 Dover n. Dublin, CARPO 29 te Droghe da, CITADEL 28 te Boston (L.). DENI 29 van Bremen n. Hull. TILLY. 29 van Lissabon n. Newport, ARAK 30 van Barcelona n. Wicklow, CANADA 30 van Casablanca n. Port Lyautey, JULIA MARY 30 te Rouaan, DOELFF 31 te Kopen hagen. DE HOOP 30 te Fort Lyautey, STIENTJE MENSINGA pass. 30 Prawlepomt n Drogheda. DEKLA 31 van Rostock naar Saxkjobing, EGINA 28 van Londen n. Hel sinki, MUDO 29 te Portsmouth, ADM. NEL SON 29 te Plymouth, SKAGERAK 28 t« Swansea. TEXELSTROOM 28 te Eastham,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5