Mr. Stikker opdracht heeft zijn vervuld K.V.P. en P. v. d. A. Zestien doden in Ierland, vier doden in Canada 35 De onvermijdelijke weg Waar het om gaat T Koningin ontvangt fractieleiders Schoenreparatie-prijzen voor vele gezinnen niet meer te betalen TWEE DODEN BIJ VERKEERSONGEVAL Premier van Quebec: Sabotage! Conferenties andere met Truman en autoriteiten Zal Amerika de guerilla-s tr ij ders gaan bewapenen? Tot hoofd en hart 1! Vrachtauto schoot vluchtheuvel van de tram op Twee bruggen ingestort Hartverscheurende taferelen in Belfast Reeds lang rumoer om de brug in Quebec Westerling vertrokken uit België Het weer. K.L.M.-piloot Steinbeck legt stuurknuppel neer NIEUWE KOFFIEBON Meer Amerik. troepen en wapens naar Europa KARDINAAL GRIFFIN BEDIEND DONDERDAG 1 FEBRUARI 1951 74e JAARGANG No. 24986 (Van onze parlementaire redacteur a.i.) H. M. Koningin Juliana heefi hedenmorgen om iien uur mr. D. U. Slikker op hei paleis Noordeinde ie Den Haag onivangen, Hei onderhoud duurde ruim vijf kwartier. Na afloop hiervan verklaarde mr. Slikker tegenover de pers, dai hij zijn opdracht vervuld had en aan H. M. verslag had uiigebrachi over zijn bevindingen. Hij wees er mei nadruk op dai zijn opdracht informatief was en hei resuliaai siriki geheim en alleen bestemd voor Hare Majesieii. Van Haar zal hei geheel afhangen, wat er thans ie gebeurerv siaai. Hij bedankte de journalisten voor hun belangstelling en hoopte, dat hij nu ,,zijn vrijheid zou kunnen herkrijgen." Om twaalf uur heeft prof. Romme zich naar het Paleis Noordeinde begeven. Na een uur verliet hij het Paleis. Op de vraag, of er reeds een kabinetsformateur was aangewezen, antwoordde prof. Romme aan de wachtende journalisten, dat hij alleen bij de Ko ningin was geweest om advies uit te brengen. „Vanmiddag zult u nog wel meer adviseurs zien." Kort daarna begaf Koningin Tuliana zich naar het Paleis aan het Korte Voorhout, waar zich thans ook Prinses Wilhelmina bevindt. De wnd. fractie-voorzitter van de P.v.d.A., mr. J. A. W. Bur ger, is om 2 uur hedenmiddag door de Koningin ontvangen. WAAROM LAAT MEN ONGELIMITEERDE EXPORT VAN HUIDEN TOE? Wielrijdster weifelde 1 ISSTRAAT 20 —TEL. 13439 j TKAININGS-PANTALONS Naar Tanger gegaan? PRINSES WILHELMINA NAAR ZWITSERLAND Zeep wordt duurder EISENHOWER RAPPORTEERT De strijd tegen de roden Dewey: Niet in onze schulp kruipen Staatsloterij BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, I 5.45 per kwartaal. Zon kabinetscrisis heeft toch ook haar voordelen. Politici, die anders gaarne hun werkelijke bedoelingen zo veel mogelijk trachten te camoufleren, zijn nu telkens gedwongen kleur te be kennen. Wat dat betreft zijn wij ver heugd. dat H. M. de Koningin juist aan mr Stikker de informatie-formatie-op- dracht heeft gegeven. Weliswaar is de kans groot, dat zijn pogingen mislukken, naar èn Stikker èn de politici, die een beslissende rol spelen, en het volk, in zoverre het zich voor de crisis interes seert, zijn een stuk wijzer geworden, want er lekt wel zo veel door. dat het niet zo heel moeilijk is het werkelijk Verloop der crisis te construeren. Wil men iets van het verloop begrij pen, dan moet men dit feit goed vast houden. De K.V.P.- en P. v. d. A.-fracties waren uiterst verbolgen, dat mr. Oud. de voorzitter van de in verhouding kleine partij der V.V.D., het kabinet ten val heeft weten te brengen. Zij hadden dit kabinet gaarne willen handhaven tot de volgende verkiezingen en hadden daar bi.ina alles voor over: deviaties, barsten, scheuren. hevige ontstemming in het buitenland, conflicten met de hoogste militaire leiders, etc. Dit kabinet móést 1952 halen bij de gratie van K.V.P. en P. v. d. A. Dat de C.H.U. na Schokking's heengaan niet meer in het kabinet ver tegenwoordigd was, werd op de koop toe genomen. Dit zwakke zuiltje kon desnoods wegblijven. Nu dacht men met de V.V.D. ook een zwak zuiltje te heb ben, maar toevallig waren Oud uiterst bekwaam en geroutineerd politi cus en Stikker, dank zij zijn succes in het buitenland, twee persoonlijkheden, die van het zuiltje in korte tijd een zuil gemaakt hebben, met als gevolg, dat. toen deze zuil werd weggetrokken, het gebouw ineen stortte. loen Stikker zijn informatie-forma tie-opdracht kreeg een verras sing voor K.V.P. en P.v.d.A. ëeed hij precies dat, wat de politici van de twee grote partijen juist niet wensten. Hij distancieerde zich van ver scheidene van zijn collega-ministers, die uit overwegingen van solidariteit Stik ker waren gevolgd, en zocht naar eer. aantal krachtige figuren, die naar zijn mening bekwaam en in staat waren m de noodtoestand, waarin ons land is komen te verkeren, krachtige leiding te geven. Hij streefde naar een natio naal kabinet min of meer onafhan kelijk van het parlement. Het behoefde alleen maar het vertrouwen niet het grootst mogelijk vertrouwen van het parlement te hebben, aldus de opdracht van H.M. de Koningin. Zou dit lukken, dan zou Nederland dus een krachtig kabinet van „bekwame vakmannen" hebben gekregen en men zou misschien achteraf tot de conclusie moeten komen, dat de kabinetscrisis een zegen was ge weest. Was het niet opmerkelijk, hoe gunstig over het algemeen in de pers Stikker's opdracht ontvangen werd7 Maar men vergisse zich niet. Er bestaat ook nog zo iets als partij-politiek. En de partij-politiek van K.V.P. en P.v.d.A. ging er van uit en was er van uitgegaan, dat het heengaan van het kabinet-Drees- Van Schaik afbraak betekende. Quod erat demonstrandum, wat bewe zen moest worden. En wat weer niet zo heel moeilijk te bewijzen was, omdat K.V.P. en P.v.d A. samen alleen al door hun getal prac- tisch tóch de macht in handen hebben. Daarom hebben wij de indruk, dat nie mand kan en zal slagen, die niet op de een of andere wijze het oude kabinet weer in het zadel helpt. Achteraf kun nen Eomme en Burger dus altijd zeggen, dat Oud's geste het land alleen maar nadeel en tijdelijk in verwarring heeft gebracht. Wij gaan thans niet op details in. Na een eventuele kabinetsformatie zullen wij wel commentaren der gebeurtenissen van de Kamerleden zelf horen, die veel zullen verduidelijken. Hoe er bijv. om het hoofd van Van Maarseveen is ge vochten. En waarom toch vooral de A.R.-partij buiten alle besprekingen ge houden moest worden. En waarom het N.V.V. op een bepaald moment met eisen kwam. die mede druk moesten uit oefenen. Nietwaar, het N.V.V. dóet met aan politiek? Als prof. Romme daar nu eens tegen ageerde inplaats van als maar tegen „Trouw" en tegen de V.V.D., waarin volgens Romme zon grote con troverse bestaat tussen Oud en Stikker. En nu maar afwachten tot het oude kabinet zo ongeveer weer terug is. Zon der sterke figuren, maar mèt, hoe heet de geliefde term ook weer? zijn „politieke vrienden"! Het nagenoeg ontbreken van opmerkelijke gebeurtenissen op de vijfde dag na het terugtreden van het kabinet kon hedennacht slechts de indruk versterken van hetgeen gisteren aangetekend werd, namelijk, dat men tracht het oude mi nistersteam te reconstrueren en poogt overeenstemming te bereiken over een te verwezenlijken urgentieprogramma voor de oorlogseconomie in dezelfde geest dus als het eerste deel van het plan, waarmee de informateur van wal is gestoken. In sommige kringen heeft men het willen doen voorkomen, alsof de sociaal-eco nomische opzet daarvan te liberaal getint was, waardoor de P.v.d.A-, in de len denen gepord door een manifest van het N.V.V., kopschuw zou zijn gemaakt. Wij menen echter te weten, dat het de er om heen hangende ideeën van de heer Stikker zijn geweest, die zowel de P.v.d.A. als de K.V.P. afwijzend hebben doen reageren. Zou dei-halve het nu in behandeling zijnde urgentieprogram in dezelfde geest zijn opgesteld de grondslag is toch wel in beide gevallen het werk van de centrale economische commissie ge weest. om nog maar niet eens te veron derstellen, dat het eigenlijk hetzelfde plan is dan wil dit nog geenszins zeggen, dat het aan de P.v.d.A. en de vooruitstrevende vleugel van de K.V.P. onverkoopbaar zou wezen. Integendeel, het contact, dat gister middag plaats vond tussen de heren Drees, Van Schaik, Stikker, Romme en Burger, kan er op wijzen, dat men in deze richting serieus de zaak heeft wil len „rondpraten". Een aanwijzing, dai men langs deze weg uit de crisis poogt te geraken, vormt ook het feit, dat een uitgebreide vergadering van de Raad voor Economische Aangelegenheden uit de ministerraad, welke een vrijwel vol ledige kabinetszitting is, ook gisteren weer een belangrijk deel van de dag in beslag heeft genomen. Hoe nu het bezoek van dr. Drees Dinsdagavond gebracht aan Soestdijk. in deze situatietekening te plaatsen? Men zou dit kunnen zien als een op de hoogte brengen van H.M. de Koningin van de wijze, waarop men zich voorstelt uit deze merkwaardig verlopende crisis te geraken. Men schijnt bij dit alles mr. Stikker niet als partjjministcr, doch als vak minister in 's lands belang te willen behouden. Zijn wij welingelicht, dan is het de demisslonnaire bewindsman van B.Z. wel kwalijk genomen, dat hij Maandag j.l. in allerijl aan de uitwer king van zijn opdracht is begonnen zonder zich eerst eens te verstaan met de heren Drees en Van Schaik. Men moet hierbij bedenken, dat het kabinet in zijn geheel zijn ontslag heeft aan geboden uit solidariteit met degene, die zich door de aanval van zijn geest verwant mr. Oud tot heengaan ge- ndbpt voelde, zodat toch eigenlijk wel op een andere gedragslijn van mr. Stikker gerekend was. De informateur schjjnt trouwens in het algemeen tamelijk scherp de zaken te hebben aangevat. Als de tekenen niet bedriegen, zal men dus nu krijgen te zien een kabinet op smalle basis met enige aanslibsels en (Van een bijzondere medewerker) Met de regelmaat van een klok zijn de laatste maanden de prijzen van het zoolleer en vanzelfspre kend ook de daarmede verband houden de schoenreDaratie-prijzen de hoogte in gegaan. Terugziende naar het tijdstip waarop deze ongunstige ontwikkeling begon, moet geconstateerd worden dat in nauwelijks zes maanden de prijzen van het zoolleer met nagenoeg 100 pCt. zijn gestegen. Betaalde de schoenher steller zes maanden geleden nog f 6.60 per kilo, thans is reeds de hoogte bereikt van niet minder dan f 9.40 per kilo en het laat zich aanzien dat binnen afzien bare tijd de prijs boven de f 12 per kilo zal uitkomen. Nog steeds immers is er geen enkele aanwijzing waaruit de con. clusie te trekken valt dat de prijsstijging van het zoolleer tot staan is gekomen; integendeel, de phase, waarin de prijs stijging voor dit artikel zich momenteel bevindt, heeft eerder een toenemende tendenz dan een afnemende. Het is derhal ve geen wonder dat men in de kring van de scboenhersteliers uiting geeft aan eigen bezorgdheid en aan die van de consument, die zich terecht gaat afvra gen of dat nu nog langer zo door moet gaan. Het is de laatste maanden een pu bliek geheim geworden dat het week-budget van de gezinnen on evenredig zwaar belast wordt met de P°st: schoenreparatie. Aanvankelijk kon den sommige schoenmakers de ingetreden Prijsstijging nog enige tijd camoufleren emdat zij beschikten over oude voorra den zoolleer maar die voorraden zijn r»ai„e.noeg. 'PU ied sreen uitgeput, zodat ieder gezin er practisch mee te maken neeft. Het meest natuurlijk de grote ge- f'"nen. waar de wekelijkse post schoen- vparatie uiteraard altijd kostbaar was. d?== r'?lke Post thans een welhaast on- aagtijke last is geworden. De meeste gezinnen zitten ten aanzien daarvan zon der redelijke oplossing, want het is dui delijk dat schoenreparatie niet iets is wat men kan laten doen of wat men kan nalaten. Versleten zolen en hakken moe ten nu eenmaal hersteld worden. Juist omdat het hier niet gaat om een stukje chocolade dat men tenslotte kan laten staan, maar juist om een voorziening welke noodzakelijk is. daar om is de vraag gewettigd of hier niet teil spoedigste moet worden ingegrepen. La ten wij bij voorbaat zeggen dat de zaak niet eenvoudig ligt, doch anderzijds kan men deze ontwikkeling onmogelijk zo laten doorgaan. Volgens insiders zijn de huidige moeilijkheden hierdoor ontstaan dat de export van Nederlandse huiden veel te groot is geworden. Over geheel West-Europa schijnt een schaarste te be staan aan huiden en dientengevolge is de vraag naar dit artike.l vanuit Duits land en België ontzaglijk toegenomen. En die vraag neemt nog steeds toe, zelfs zodanig, dat men reeds verwacht dat er spoedig geen voldoende zoolleer in Ne derland meer zal zijn. De rrföeilijkheden zuilen als het zo doorgaat dus eerder toe- dan afnemen. In dit verband vraagt men zich terecht af waarom er van overheidswege geen maatregelen worden genomen. Is het wel juist^ onv de export van huiden want daarin ligt de oor zaak van de moeilijkheden ongelimi teerd te laten doorgaan' Ten aanzien van andere artikelen neemt de Over heid toch óók bepaalde maatregelen. Als een voor het binnenland noodzakelijk artikel door tè grote vraag van het bui tenland in prijs gaat stijgen dan wordt in vele gevallen om de binnenlandse prijs op peil te houden de export afge remd door een stelsel van heffingen. Waarom kan dat voor zoolleer niet plaats vinden? En waarom gebeurt zulks niet, nu de schoenreparatic-prijzen een dergelijke schrikbarende hoogte hebben bereikt? dit kon wel eens uitdraaien, zoals een onzer zegslieden het uitdrukte, op een optocht, waarvan men door de tros de eigenlijke stoet niet meer kan zien. Dit kabinet zou zijn programma in elkaar zetten voor de duur van een jaar tot aan de volgende verkiezingen en waar de militaire inspanning punt één moet zijn, rijst de vraag, wat men zich daaromtrent nu wel voorstelt. Het oude kabinet heeft, naar wij menen te weten, bij alle veelbelovende plannen op langere termijn, niet gewild aan het project, waar generaal Kruis achter stond, om onmiddellijk één parate divi sie op de been te brengen. In politieke kringen vraagt men zich nu af. of mi nister s'Jacob als exponent van deze houding toch zal aanblijven. (Van onze verslaggever) Vanmorgen om acht uur is op de Overtoom bij de Gerard Brandtstraat te Amsterdam een ongeval gebeurd, dat aan twee personen het leven heeft ge kost. Een zeswielige vrachtauto met zes- wielige aanhangwagen uit Zuid-Hol land kwam van de Amstelveenseweg en reed in de richting van het Leidseplein. Uit de Gerard Brandtstraat naderde een wielrijdster. die nog vóór de vracht auto de Overtoom opzwenkte. Waar schijnlijk door de aanwezigheid van de zware vrachtauto achter haar is zij zenuwachtig geworden en weifelde, in tussen naar links uitwijkend. De be stuurder van de vrachtauto, die zeer kalm reed, trachtte een aanrijding te voorkomen, door met do wielrijdster mee te zwenken, waardoor de vracht- Overzicht van de volkomen vernielde brug te Quebec in Canada. Vier mensen vonden de dood bij het ongeluk, dat alleen door sabotage verklaard kan worden. scheurend. Meer dan zestig arbeiders stortten van een hoogte van vijftien me ter. Enkelen hunner kwamen op de kade terecht en anderen in het water. De arbeiders, die juist hun dagtaak vol bracht hadden, haastten zich over de brug naar de vaste wal. Eerst klonk er een luid gekraak en vervolgens stortte het houten gevaarte ineen. Met zoek lichten en duikers heeft men de rivier afgezocht naar vermisten. Van de grote stalen brug in Canada, die in 1948 gebouwd is, zijn gisteren vier spanningen in elkaar gezakt en met donderend feeraas in de St. Law- rence-rivier gestort. De brug, die 3.000.000 dollar heeft gekost, was genoemd naar minister president Maurice Duplessis van Que bec, die gisteravond in het parlement verklaarde, dat „subversieve elemen ten" sabotage aan de brug gepleegd hadden Vier auto's stortten in de ri vier. Hoewel premier Duplessis zeide, dat het „ongetwijfeld een sabotagedaad" betrof, kwam hij niet met bepaalde aanwijzingen voor de dag. Wel merkte hij o.a. op, dat het ongeluk 's nachts om drie uur was gebeurd en dat mis schien het feit, dat de brug genoemd was naar zijn vader en hemzelf een grote vijand der communisten sabo tage had uitgelokt. Verleden jaar kraakte de brug en was oorzaak van de bitterste beschuldigin gen aan het adres van de regering van Quebec. Sommige liberale leden van de wetgevende vergadering beweerden toen, dat de brug met goedkoop mate riaal was gebouwd en dat met het con tract ernstig was geknoeid. Gisteravond is in Belfast w Noord- lerland een hoge smalle brug, waarop zich een groot aantal arbeider-s bevond, ingestort, waardoor zestien personen om het leven zijn gekomen. Veertig arbei ders werden gewond, verscheidene van hen ernstig. Men stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de ramp. De brug was van hout en vormde de ver binding tussen een walvisvaarder en de vastei wal. Gistermorgen is in de Canadese pro vincie Quebec de op een na grootste brug die de rivier de St. Lawrence over spant eveneens ingestort, volgens de verklaringen van de premier tengevol ge van communistische sabotagedaden. Het is non het vroege uur te danken, dat hierbij slechts vier personen het leven lieten. Ben aantal slachtoffers kon uit de rivier gered worden. Ooggetuigen van de ramp in Noord- Ierland noemden de taferelen hartver- Advertentie i auto op de vluchtheuvel van de tram terecht kwam en daar twee wachtende personen aanreed en bovendien ook nog de wielrijdster, die bij de vluchtheuvel niet verder meer kon uitwijken, ver pletterde. De wielrijdster werd op slag gedood en zo zwaar verminkt, dat zij nog niet kon worden geïdentificeerd. Van de personen, die op de vlucht heuvel van de tram werden aangere den, Vas een, een 59-jarige monteur uit de Borgerstraat, eveneens op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht. De andere werd slechts licht gewond en kon na in het Wilhelminagasthuis verbonden te zijn, naar huis terugkeren. Het ongeluk veroorzaakte op het drukke punt waar in tegenstel ling tot de andere punten op de Overtoom geen verkeerslichten branden een grote consternatie. De vracht auto is voor nader onderzoek in beslag genomen. Westerling is Woensdag in gezelschap van zijn vrouw met onbekende bestem ming uit België vertrokken. Naar thans bekend word', werd zijn verblijfsver gunning voor België niet verlengd en had hij aanzegging gekregen, het land eind Januari te verlaten. Westerling heeft pogingen in het werk gesteld een visum voor Spanje te krijgen, doch blijkt hierin niet geslaagd te zijn. Hij had zich met het Nederlandse consulaat te Brus sel in verbinding gesteld en medege deeld, dat hij zijn paspoort, dat daar in bewaring was. niet terug verlangde, aangezien hij geen prijs meer stelt op de Nederlandse nationaliteit. Vermoed wordt, dat Westerling per particulier vliegtuig naar Tanger is vertrokken Prinses Wilhelmina zal binnenkort voor ongeveer tien dagen naar Zwitserland gaan. In verband met verschillende werkzaam heden op Het Loo zal prinses Wilhelmina aldaar afwezig zijn tot ongeveer medio Maart. Zij verblijft thans nog enige dagen in het paleis Lange Voorhout te Den Haag. Na haar terugkeer uit Zwitserland neemt de prinses haar intrek op de Ruigenhoek. Een overzicht van de plaats van het ongelukdat twee doden en een licht gewonde eiste. Verwachting tot Vrijdagavond: Overdrijvende wolkenvelden, afgc wisseld door opklaringen. Op vele plaatsen tijdelijk nevel of mist, ove rigens droog weer. In de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst, ove rigens temperaturen enkele graden boven het vriespunt Aanvankelijk zwakke, later matige wind uit Zuide lijke richtingen. Zon: 8.20—17.21. Maan: 5.46—12.15. Gezagvoerder Svend O. Steinbeck, in jaren de oudste gezagvoerder van de K.L.M. is na een 31-jarige carrière als vlieger uit de cockpit gestapt. Steinbeck is 56 jaar en bezit de Deen se nationaliteit. Hij heeft zich voor de Nederlands burgerluchtvaart zeer ver dienstelijk gemaakt. Hij heeft o.a. een aantal bijzondere vluchten op zijn naam staan. De bekendste hiervan was wel de reis, die hij gedurende twee maanden in de Arabische landen maakte als gezag voerder van 't wit geschilderde K.L.M. - vliegtuig, dat door wijlen graaf Berna- dotte tijdens diens bemiddelingspogingen in liet Palestijnse conflict werd gebruikt. Steinbeck heeft ongeveer Jlj.000 vlieg uren op zijn naam» staan. Hi.i heeft dus twee cn een half jaar tussen hemel en aarde doorgebracht. T^v e Labourregermg in Engeland, J die dank zij een minieme meerderheid nog altijd zich in het zadel houdt, maar evenals de demisslonnaire in ons land heel wat sympathie in brede kringen van het volk heeft verspeeld, heeft eindelijk besloten de onvermijdelijke weg op te gaan van een kostbare herbewapening om de defensieve kracht van het land tegen het dreigende Russische gevaar te vergroten. Ook bij ons speelt de noodzakelijkheid van een krachtiger herbewapening, niet op papier en in plannen, maar in werkelijkheid, een veel groter en belangrijker rol dan de kwestie-Nieuw-Gmnea, die aanleiding werd voor de huidige regeringscrisis. De reacties in de landen van het At lantisch Pact op de opzienbarende wij ziging, die de op punt van vallen staan de regering aanbracht in de opperste legerleiding, is verre van gunstig ge weest en niettegenstaande alle diplo matieke vergoelijkingen laat het geen twijfel, dat generaal Eisenhower niet erg te spreken is over dat wat Neder land tot nu toe op het gebied der defensie heeft nagelaten. Er helpt geen moedertje-lieve aan, ook wij zul len de weg moeten gaan, die de La- bourregering in Engeland thans is in geslagen. Hoe eerder, hoe beter. Do partijen, die op het ogenblik achter gesloten deuren in de politieke keu ken aan het brouwen van een nieuw kabinet bezig zijn, mogen zich daar van wel terdege rekenschap geven. Het defensiebelang is nationaal belang no. 1. Voor dit belang dienen alle overwegingen van zuiver partij-poli tieke aard of persoonlijk prestige te wijken. Wij hebben de onafwijsbare verplichting binnen het kader van het Atlantisch Pact de ons toegewezen en toekomende taak naar best vermogen te vervullen. In laatste instantie gaat het ook voor Nederland er om te zijn of niet te zijn. REFLECTOR. De prijzen van oliën en vetten, de belangrijkste grondstoffen, die voor de fabricage van zeepproducten gebruikt worden, zijn in de laatste maanden zeer beduidend omhoog gelopen. Ook de lonen zijn met 10 pet. gestegen, terwijl de omzetbelasting met ingang van 1 Januari eveneens verhoogd is. Verschillende chemicaliën en parfums zijn ook belangrijk duurder geworden, terwijl verpakkingsmateriaal bijna het dubbele is gaan kosten. Deze omstandigheden hebben de zeep industrie genoodzaakt, haar prijzen voor huishoudzeep, toiletzeep, zeeppoeders cn werkende wasmiddelen althans enigszins aan deze verhoging aan te passen, zo vernemen wij van de zijde van de Ne derlandse vereniging van zeepfabrikan ten. Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 488 algemeen (A- en B-kaart) en bon 496 algemeen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie bij de detaillist tot en met 17 Februari. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwijzing is 15 Maart. Generaal Eisenhower heeft president Truman en andere hoge autoriteiten gis teren mededelingen gedaan over de vorderingen en de vooruitzichten van de verdediging van Europa tegen het communisme, zoals hij die ziet na zijn tocht langs de hoofdsteden van de Atlantisch Pact-landen. Wat de opperbevelhebber van de strijdkrachten der Noord-Atlantische verdragsorganisatie op het Witte Huis verklaard heeft, werd zorgvuldig geheim gehouden, terwijl evenmin iets uitlekte van de conferentie, die hij daarop met het permanente orgaan van de militaire commissie van het Noord-Atlantische verdrag heeft gehouden. Generaal Eisenhower heeft eerst de President privé verslag uitgebracht en vervolgens het kabinet en andere hoge autoriteiten. Ten slotte Sprak hij ook nog met zijn medewerkers, die te maken hebben met de verdediging tegen de Russische dreiging. Vanavond om half vijf zou Eisenhower in een verklaring voor het Congress rapport uitbrengen en aanbevelingen doen aan de gezamen- In welingelichte Amerikaanse regeringskringen verwacht men volgens A.I*. en Reuter een wijziging in de Amerikaanse politiek, die het mogelijk zal maken een beperkt gebruik te maken van de Chinese nationalistische hulpbronnen in de strijd tegen het communisme. Vernomen wordt, dat ernstig in overw ging wordt genomen de anti-communistische guerillastrijders op het Chinese vaste land aan te moedigen en hulp te verlenen als een middel tot versplintering van de kracht der communisten, die anders aangewend zou kunnen worden tegen Korea en Indo-China. De uiteindelijke beslissing in deze kwestie, zal, volgens gewoonlijk be trouwbare kringen te Washington, ge baseerd zijn op drie vragen: 1. In hoeverre is de strjjd van de guerilla-strijdkrachten doeltreffend? 2. Zijn zij trouw aan Tsjang Kai Sjek? 3. Zouden wapens, die hun gegeven werden, gebruikt worden tegen de com munisten of uiteindelijk in rode handen vallen? Volgens de republikeinse afgevaardig de Judd, zijn er bijna twee millioer guerilla-strijders in China. Hij voegde er aan toe, reden te hebben om aan te nemen, dat de Amerikaanse regerin j Hoe ruimer het hart van de mens j V is, des te edeler is het. ernstig overweegt strijdkrachten op Formosa vrij te maken om de commu nisten op het va 'eland zoveel mogelijk moeilijkheden te bezorgen. Het is be kend, dat op de m.«nisteries van Buiten landse Zaken en Defensie reeds enige tijd het mogelijke gebruik van guerilla's wordt bestudeerd. Aan de andere kant is echter nog steeds de politiek van Truman van kracht, die er bij Tsjang Kai Sjek op heeft aangedrongen alle aanvallen te gen het vasteland stop te zetten. In het algemeen zijn alle stappen, die zouden kunnen leiden tot een volledige oorlog met C'.iina. terzijde geschoven. Maar de mogelijkheid van aanmoediging der guerilla-strijders is in deze categorie niet overwogen. Vooral van republikeinse zijde is hier de laatste tijd herhaaldelijk op aange drongen. Gouverneur Thomas Dewey f.pcft in een redevoering o.m. verklaard, pondgenoten te willen hebben als zijn I" id in gevaar is. .,Ik wil Spanje en Tito ■men de Turken en Tsjang Kai Sjek, :ie aan onze zijde stond in de laatste oorlog." De twee maal verslagen candi- daal van de republikeinen voor het presidentschap herhaalde, dat de V.S. met „lafhartig in hun schulp" dienden te kruipen. lijke zitting van Huis en Senaat. Mor genavond (Zaterdagmorgen kwart voor vijf Nederlandse tijd) zal hij een radio rede tot de natie houden. Te Washington verwacht men alge meen, dat hij zal meedelen, dat er meer Amerikaanse troepen en wapens op het Europese vasteland en krach tige pogingen tot samenwerking nodig zouden zijn. Het enige wat generaal Eisenhower in het openbaar zei over zijn pogingen van de afgelopen maand, was gisteren aan het slot van zijn con ferenties op het Witte Huis, in ant woord op de vraag „Ik heb nog hoop". Generaal Eisenhower is in Washington aangekomen via West Point waar hij enige dagen heeft vertoefd voor het op stellen van zijn rapport. Hij werd op het vliegveld ontvang' <1 oor President Tru man. Voorts w; verscheidene ambas sadeurs van pacllanden, onder meer die van de landen der Benelux, en alle leden van het Amerikaanse kabinet aan wezig. Volgens een zegsman van het Ameri kaanse ministerie van Defensie zou Eisenhower wellicht ook nog een onder houd hebben met de Franse generaal Alphonse Juin, die met Pleven in Washington vertoeft. Het staat naar U.P. verneemt vrijwel vast dat Eisen hower Juin zal benoemen tot opperbe velhebber van de grondstrijdkrachten in de centrale sector van het West-Euro- pese defensiegebied. Die sector is de belangrijkste en omvat onder meer West- Duitsiand en verder Nederland, België, Luxemburg en Frankrijk, Reuter meldt uit Parijs, dat Veldmaarschalk Montgo mery Eisenhower's plaatsvervanger zal worden. LONDEN, hedenmorgen halfticn. Uw correspondent verneemt zo juist van het Aartsbisschoppelijk Paleis van Westminster dat Bernard Kardinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster, in verband met „de verslechtering van zijn gezondheidstoestand" gisteravond uit voorzorg het Heilig Oliesel heeft ontvangen. In de 512e loterij, Ie klasse, 2e lijst, viel de prijs van f 20.000.op nr. 9314.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1