I KUNSTENAAR KAN JURIDISCH AANNEMER ZIJN Hl Jan van der Pigge KREMER'S KOFFIE THEE Muzikale prestaties in Concertgebouw De Parelvissers" van George Bizet Hoe spelen de R.K. clubs? I AGENDA' GEWEREN GESTOLEN DONDERDAG 1 FEBRUARI 1951 PAGINA 2 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Maar beeldhouwer Verdonk wordt voor „Asaph" beter betaald 60-jarig bestaan van „Christiana" op feestelijke wijze gevierd CORONA ROYAL I6ceml CORONA SUPERBA 20 cent Kunstenaar ïen geld HAARLEMSE -REDDINGS BRIGADE Schoten gaat nieuw terrein openen WIE HEEFT EEN KINDERSTOEL? ZWARE STRAFFEN VOOR FIETSENDIEVEN Het dodelijk ongeval op de Wagenweg KM Jubilerende bouwvakarbeiders Gouden kloosterfeest SANTPOORT VOOR KANKERBESTRIJDING Film en loterij Met oud honderdje er tussen genomen CASTRICUM Waterstanden Afscheid commandant brandweercorps Burgerlijke Stand Interseholair Jeugdtournooi Kath. Metaalbewerkers- bond afd. Haarlem Orgelconcert Haags Matrozenkoor NereusH.V.G.B. Prijzenswaardige opvoering voor Geloof en Wetenschap HEEMSTEDE Winkeliersvereniging Zuid Kath. Vrouwenbeweging Om de communisten te bestrijden 363 vrijwilligers voor Korea Zaak-Fonteyn wordt voorgezet Twintig jaar geëist tegen Poos en Slagter BIJDRAGEN VOOR DE WONINGWETBOUW Wyziging in de regeling Rijksmiddelen in December Belastingachterstand gedeeltelijk ingehaald BERGING „METAMOR- FOSIS" BESOMMINGEN PASSAGIERS- EN TROE PENSCHEPEN MARKT IN REACTIE Beurs van Amsterdam Beurs van New York 19 47'A Vijf kwartier is de raad der gemeente Haarlem Woensdagmiddag bijeen ge neest en het merkwaardige is. dat de 19 te behandelen punten ook in een half uur onder de hamer hadden kunnen ver dwijnen zonder beknotting van de demo cratische vrijheden. De K.V.P.-fractie zweeg in alle talen en niemand kan haar verwijten de kiezers in de steek te heb ben gelaten. Na de beëdiging van het nieuwe raads lid, de heer A. Wensing (C.H.) werden geestverwanten van het vertrokken raadslid A. I. van Houwelingen Rijkhoek benoemd in de commissies waarin hij zitting had. Met dankbaarheid werden verschil lende in 1950 aan de gemeente gedane schenkingen aanvaard. De heer Proper (C P.) had op een des betreffende vraag ten antwoord gekre gen, dat het onderzoek nhar de stichting van een kinderboerderij had uitgewezen, dat de Noorderhout het geschiktste ge noemd moet worden. In 1952 kan er een pest voor op de begroting komen. De heer Profer verklapte, dat de jaar lijkse kosten, krachtens een aan de raad verstrekte begroting, f 4500 zullen be dragen, waartegenover f 1200 aan entrée- gelden geraamd wordt. Waarom begin nen we er dit jaar niet aan? zo vroeg hij. Dat bleek een kwestie van financiën te zijn, volgens wethouder Angenent. Dan ontspon zich een debat over de verordening houdende toekenning van een bijdrage aan het gemeentepersoneel in de kosten van ziekteverzorging. De heer De Landmeter (C.H.) noemde deze verordening een eerste stap voor betere sociale voorzieningen voor het Gisteravond vierde de ijsclub „Chris tiana" op feestelijke wijze haar zestig jarig bestaan in het Krelagehuis te Haarlem. Talrijke aanwezigen hadden zich aan de Van bloemen voorziene ta feltjes geschaard, toen de voorzitter, de heer H. Vink. de feestavond opende met een kort woord, waarin hij allen welkom heette, in het bijzonder de burgemeester van Halfweg, de heer E. Simons met zijn echtgenote. Hij wees op de gestadige groei van de vereni ging en deed een beroep op de jonge ren in de toekomst de naam van „Chris tiana" hoog te houden. Reeds van het begin af zat de feest stemming er in en deze werd nog aan merkelijk verhoogd door hetgeen het cabaretgezelschap van Herman Tholen de aanwezigen voortoverde Pim Tho len oogstte met zijn ondioline veel bij val, evenals de imitator Menno Gronds- ma, die met zijn creatie van het neger- liedje „Sunny Boy" de volle aandacht van de zaal trok. Het vlotte en geva rieerde programma werd slechts een maal onderbroken voor een loterij, waarvoor diverse handelszaken prach tige prijzen beschikbaar hadden gesteld. Het enthousiasme, waarmee de prijzen in ontvangst werden genomen, bewees het welslagen van deze loterij. Nadat het danspaar, de twee Retti- chini's, de toeschouwers versteld had doen staan met geheimzinnige en on waarschijnlijke hallucinaties, werd het eerste gedeelte van deze feestavond besloten met liedjes uit het repertoire van Herman en Pim Tholen. Als bij zondere verrassing brachten zij nog een speciaal voor „Christiana" gemaakt lied. De danslustigen konden hun hart ophalen tijdens het bal, dat op uitste kende wijze geleid werd door de heer V/. Schroder. De feestelijke herdenking van dit zestigjarig bestaan liep ten einde, toen de klok reeds lang twaalf had gesla gen. Gezelligheid en een ongedwongen feeststemming' zorgden er voor, dat de tijd ongemerkt voorbijging. Zowel bestuur als leden kunnen te rugzien op een sfeervolle feestavond. Advertentie Hofleverancier Met stijgend succes verkopen wij sigaren op een lager prijsniveau. De echte roker waardeert onze offertes om de kwaliteit en de prijs. Gr. Houtstraat 81 Ao 1800 gemeentepersoneel. De ongelijkheid tus sen de positie van personeel in dienst der overheid en van het vrije bedrijf wordt daardoor iets minder. De soepel heid, die hij bij de uitvoering van het besluit vroeg, zegde wethouder Bakker graag toe. Hij voegde er echter bij, dat het onderwijzend personeel, gesalarieerd door het Rijk, niet onder de verordening kan vallen. Het voorstel werd goedge keurd. Is een kunstenaar, die een opdracht tegen een bepaalde vergoeding aanvaardt, een aannemer? Juridisch wel, meende de burgemeester, maar moreel kan hij anders gezien worden. Deze kwestie kwam ter sprake naar aanleiding van het voorstel het crediet voor het copiëren van het beeld „Asaph" op het orgel in de St. Bavo-kerk te ver hogen van f 6700 tot f 7220. De beeld houwer J. Verdenk gaf n.l. in 1942 een „aanneemsom" op voor dit werk, en toen hij in 1946 opdracht kreeg, bleek het juiste hout niet te koop, zodat een boom in de Hout gerooid moest worden. De bewerking van dit hout kostte zoveel uien, dat de beeldhouwer een nadelig saldo boekte van f 500. De heer Spek (A.R.) voelde er niets voor en mevrouw ScheltemaConradi (V.V.D.) nog minder dan niets. De beeld houwer had in 1946 moeten zeggen, dat hij het er niet meer voor kon doen. Er wordt een precedent geschapen als de aannemingssommen niet meer als vast staand worden aanvaard. Wethouder Angenent kon niet ontken nen, dat do heer Verdonk in 1946 te luchthartig is geweest. Als het goede hout gereserveerd was in 1942 zou er niets gebeurd zijn, maar in dat jaar ver leende de gemeente terecht geen op dracht. De heer v. 4 Giessen (P. v. d. A.) noemde de opmerkingen van zijn colle ga-raadsleden wat kleintjes en nadat de voorzitter zijn stem had laten horen, werd de voordracht met 26—9 stemmen aanvaard. Heeft notaris Van Eyk wat tegen „Asaph"? Hij stemde tegen als éénling in de K.V.P. Bij de ingekomen stukken was een adres van W. T. Weidema, wonende Ur- sulastraat 10F, waarin hij B. en W. een andere woning vroeg. De communisten maakten van de gelegenheid gebruik om wederom over de crepeergevallen te spreken en d^ P. v. d. A.-wethouder Happé verzekerde wederom, dat alles wordt gedaan om de nood te lenigen, maar dat er te veel gevallen zijn. Een adres van het hoofdbestuur der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur in zake het behoud van gronden voor de bloembollencultuur werd voor kennis geving aangenomen. Mevrouw ScheltemaConradi voor spelde deze kwestie te zullen "behandelen bij de begroting. Regionale uitbreidings plannen, bodemkartering en woning bouw hangen ten nauwste met een en ander samen. Wethouder Angenent antwoordde, dat dit verzoek aan verschillende gemeente besturen is gedaan. Haarlem kan er niet zoveel meer aan doen. maar de aange legenheid kan zeker bij de begroting in discussie komen. "tenslotte werd het kerkbestuur der parochie van O. L. Vrouw Zeven Smar ten en de H. Bavo medewerking ver leend voor het stichten van een bijzon dere school voor gewoon L. O. aan de Geusevesperstraat. Woensdagavond heeft de Haarlemse Reddingsbrigade in het Sportfondsen- bad haar traditionele eierenwedstrijd gehouden. Voor deze wedstrijd waren de deelnemers (sters) in drie groepen ver deeld te weten: groep A ongediplomeer de leden, groep B, leden in het bezit van diploma A en groep C, leden in het bezit van de diploma's B en C. De wed strijd omvatte drie proeven: I theore tische prqef, II medische proef en III zwemproef. De uitslag is: Groep A: H. Reemer, 139 punten: W. Oudshoorn, 133 punten: M. Prins, 130 punten. Groep B: H. Casse, 136 punten; H. de Redelijkheid, 129 punten en S. van Veen, 119 punten. Groep C: J. Scheepers 155 punten; G. van Bruggen, 147 punten en W. van TielDijkstra, 144 punten. Advertentie VOORTREFFELIJK ALLE TWEE! Vraagt Uw winkelier Rembrandt.: Als mannen willen (a. I.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Cinema Palace: Ga- briela (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Staatsgeheim (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals-theater: Vier jaar later (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De gouden salaman der (18 j.l. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 Spaarne: De hertendoder en juwelensmokkelaars (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 1 Februari Stadsschouwburg: Thalia met „Moeder", 8 uur. Vrijdag 2 Februari Concertgebouw: Interseholair muziektour- nooi, half 8. Stadsschouwburg: The Young Vic met „Merchant of Venice" (H.K.G.), 8 uur. Dc Haarlemse tweede klasscr Schoten opent a.s. Zondag het nieuwe terrein aan dc Muiderslotwcg, einde Geusevespers- straat, waar de gemeente Haarlem een sportparkcomplex lieeft geprojecteerd, n.l. het Sportpark Noord-Akendam. Twee velden zijn reeds klaar, waarvan er een a.s. Zondag met de wedstrijd SchotenStormvogels in gebruik wordt genomen. Het tweede veld laat men nog rusten tot het nieuwe voetbalseizoen. Met crediet van de gemeente is daar een prachtig nieuw clubhuis verrezen, waarop Schoten met recht trots kan zijn. Het bevat vier kleedkamers, met ruime hal voor officials, een zgn. ontvang kamer, twee douches, vier twee W.C.'s, urinoirs, bergplaats, keuken en scheids- rechterskamer. Ailes is in moderie stijl opgetrokken en alle beschikbare arbeids krachten van „Schoten" hebben dit fraai clubhuis zelf gebouwd. Ruim vijf maan den is men avond aan avond en elke Za terdagmiddag bezig geweest. Metselaars, stucadoors, timnjerlieden, tegelzetters, loodgieters enz. enz. hebben hier een bouwwerk tot stand gebracht, dat aan alle moderne eisen voldoet. Een clubhuis, waarop menige eerste klasser jaloers kan zijn. De gemeente Haarlem zal trachten de weg, welke naar het nieuwe terrein voert, voor a.s. Zondag klaar te hebben. De buslijnen 1 en 5 stoppen bij het terrein en bij grote drukte zal ook lijn 7 daar stoppen. A.s. Zondag wordt het nieuwe terrein met clubhuis enigszins feestelijk in ge bruik genomen, waarbij waarschijnlijk Karei Lotsy zal tegenwoordig zijn. We wensen Schoten veel geluk in de nieuwe omgeving. Dc kleine oproep in onze, courant om de Kleine Theresiastichting in de Bloem hofstraat aan enkele wiegen te helpen heeft zeer prettige gevolgen gehad. Vier mooie wiegen pralen nu meer in het tehuis der verlaten kindertjes. Dit suc ces is voor het bestuur aanleiding om nogmaals onze hulp in te roepen. Nu voor kinderstoelen. Wij hebben zorg vuldig geïnformeerd of het hierbij nu zou blijven en kregen de verzekering, dat dit „voorlopig" het geval zou zijn. Vanmorgen deed de Haarlemse Recht bank uitspraak in de zaak tegen de le den van een fietsendieven-complot. De hoofddader M. C., die de leiding in han den had, werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf voor de tijd van drie jaar. Zijn zoon, H. B. C. kreeg twee jaar en diens vrouw K. de K. twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk. C. M. U. hoorde zich veroordelen tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk, en haar man werd ver oordeeld tot tien maanden. De 18-jarige winkelbediende uit Heemstede, die verschillende, geldsbe dragen bij zijn patroon had gestolen, werd veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf. De Haarlemse rechtbank deed van morgen uitspraak in de zaak tegen de autobestuurder W. de V., die op 2 Au gustus van het vorig' jaar een ongeval had veroorzaakt, tengevolge waarvan een wielrijdster zo ernstig werd ge wond, dat zij overleed. De V. werc( ver oordeeld tot een hechtenisstraf van zes weken. Het geschenk van de Haarlemse bur gerij aan dr. Spoelder in de vorm van een bronzen beeld van de oud-rector hetwelk in het gymnasium zal worden geplaatst is onder Handen van Mari Andriessen in klei gereed gekomen. De Katholieke Bouwvakarbeidersbond „Sint Joseph" telt in Haarlem nog ver schillende jubilarissen, namelijk de he ren A. B. van Straaten (40 jaar), H. Vocke (40 jaar), Kluver (25 jaar) en P. Hekker (25 jaar). Tijdens de laatst gehouden bijeenkomst, sprak de voor zitter van de Haarlemse afdeling, de heer L. Zegwaard, de jubilarissen toe en bood hij hun bij de huldiging het diploma aan benevens een geschenk. De heren Kluver en Van Straaten rea geerden daarop in geestige bewoordin gen, waarbij uiteraard de oude tijd nog een duchtig woordje meesprak. Morgen, op het feest van Maria Licht mis, viert de eerwaarde zuster Woutrina van de Zusters van Liefde te Tilburg haar gouden kloosterfeest. Vele Haar lemmers zijn in de loop der jaren met deze jubilaresse in aanraking gekomen, want van die vijftig jaar heeft zij er niet minder dan negen en veertig in de bloemenstad doorgebracht in dienst van het kleuteronderwijs. Momenteel is zij werkzaam aan de school op de Kleine Houtweg, waar zij morgen als iedere andere dag haar gewone werk zal doen. Het feest in de familiekring is dezer dagen reeds gevierd. Op velerlei terrein wordt momenteel geld bijeen gebracht voor de kankerbe strijding. Verschillende verenigingen hebben reeds het idee overgenomen om op of na hun uitvoering, tijdens een bal, of tijdens een wedstrijd een collecte te houden en steeds wordt graag een steentje bijgedragen voor dit goede doel. De beide verenigingen in Santpoort-dorp en Santpoort-station, die zich bezighou den met de verzorging van nationale feest- en gedenkdagen, hebben het plan geopperd, een filmvoorstelling te arran geren, waarvan dc baten ten goede zul len komen aan d/c kankerbestrijding. Hiervoor werd gekozen het goede film werk ..De dijk is dicht", waarvan Woensdagavond in het Jeugdhuis aan de Enschedelaan te Santpoort een tweetal vertoningen werd gegeven. Hoezeer deze gedachte: eer. goede film voor een goed doel, bij de Sant poorters is ingeslagen, bewees de vlotte kaartverkoop. In tijd van een uur waren beide voorstellingen geheel uitverkocht. Het aantal gegadigden, dat teleurgesteld moest worden, was zo groot, dat in aller ijl maatregelen werden getroffen, deze film ook Donderdagavond in twee voor stellingen te brengen. En ook deze voor stellingen zullen het doel ten goede komen, want ook hiervoor had de kaart verkoop een uitzonderlijk vlot verloop. Wordt op deze manier reeds een be langrijk bedrag bijeen gebracht voor de kankerbestrijding, de Santpoortse mid denstand hielp ook een handje mee, door een zeer groot aantal prijzen beschikbaar te stellen-voor een verloting. Do kans om een prijs te winnen, is hierdoor zo groot geworden, dat niemand zal nalaten een kansje te wagen. Donderdagavond 8 uur eindt in ..De Weyman" de trek king van deze loterij plaats. Een caféhouder uit Santpoort heeft bij de politie aangifte gedaan, dat een Haar lemmer zijn vertering betaald heeft met een biljet van f 100. Op dat moment heeft de kastelein er geen erg in gehad, maar later kwam hij tot de ontdekking, dat het een oud biljet was, dat reeds uit de circulatie is genomen. Gistermiddag omstreeks kwart over twee moest de brandweer uitrukken naar de Dr. Leydsstraat, waar een brandje in een keuken was uitgebro ken. De oorzaak was een lekkende pan met vet, die op een brandend gasstel stond en in brand vloog. De brandweer behoefde geen dienst te doen, want een voorbijganger had het vuur al bedwon gen. De sbhade beperkte zich tot de schoorsteen. IJMUIDEN, Donderdag 1 Februari. Hoog water: 10.13 u. en 22.55 u. Laag water: 5.33 u. en 18.12 u. Vrijdag 2 Februari. Hoog water: 11.35 u. Laag water: 6.50 u. en 19.38 u. Wegens het bereiken van de 60-jarige leeftijd gaat de commandant van het vrijwillige brandweercorps, Th. de Groot, na 31 jaren dienst zijn functie verlaten. Woensdagavond werd het corps door het gemeentebestuur in de raadzaal van het gemeentehuis ontvangen. Be houdens alle corpsleden met hun da mes waren ook aanwezig de oud-leden G. de Rooij, Ant. Borst en J. Tromp, welke laatste twee tot de oprichters van het corps behoren. Bij het binnenkomen van de schei dende commandant en zijn echtgenote werd eerst het woord gevoerd door burgemeester Smeets. Spr. begon met de mededeling, dat de commandant van het vrijwillig brandweercorps te Cas- tricum, de heer Th. de Groot, wegens het bereiken van de 60-jarige leeftijd eervol ontslag werd verleend. 19 Maart 1920 trad de heer De Groot als spuit gast in het corps op en behoorde tevens ook tot de oprichters. Commandant was toen de heer J. Tromp. De burgemeester overhandigde hem hierna het eervol ontslag, vastgelegd in een oorkonde. Namens het' gemeentebe stuur overhandigde de burgemeester de scheidende commandant enige boek werken geschreven door de oud-com mandant Heinsbergen van Zaandam, niet als beloning voor de vele goede dieqsten, maar een klein blijk van waardering. Tevens werd hem de eer volle onderscheiding verleend om bij officiële gelegenheden van het corps de commandantuniform te mogen dra gen. Mevr. De Groot ontving een mooi bloemstuk. GEBOREN: P. M. A. JaspersOomen z; H. A. van NordenGroenewoud z; P. J. de GraaffMoerkerken z; M. A. van DijkFrank; J. Holdorp—de Wolff z; M. C. SchmidtHoes z; G. E. van der Weij- denKoeleman z; M. F. C. Roelofsen Prins z; W. M. EAstgeestJoores d; A. ter Metzvan Britsoin d; J. M. van den BoschHoeben d; E. WaldenmaierAan- geenbrug d; J. W. MontagneLubbers d; M. HeijselaarVersloot d; J. J. Bosma van der Meché d; A. M. Mandersloot Jansen d; C. SernéSint d. ONDERTROUWD: E. Eckhart en M. Bosch; P. Koehorst en J. Burgwal; J. F. A. van Veen en M. Thomas; H. L. Ebs- kamp en G. W. van der Vlugt; W. A. de Ridder en A. P. Verdam; M. Meijer en M. H. van Deursen; C. A. Boer en J. M. van den Boogaard: J. J. W. Stomp- horst en J. G. Menting; J. v. d. Nieuwen- hof en M. C. Rijkse; A. Temmink en J. Visser, H. Rink en J. van Hemert; C. P. Wolse en A. Rosman; C. D. Hietbrink en N. S. Brouwer; A. W. de Jong en J. Meijer; W. van der Zande en T. J. van Iwaarden; J. M. Dekker en A. H. Schaafsma; A. van der Schaar en K. J. Udo; J. H. Beket en A. Woppenkamp; C. Koning en C. van Oyen; GEHUWD: J. W. C. van der Veer en J. M. van der Zon; H. G. Veenings en H. C. Spruijt; H. van Geijlswijk en M. C. Duwei; G. Geenevasen en M. C. M. Scheerder; H. Teske en E. Otten; W. A. A. J. Koone en H. E. E. Jacobs; J. R. M. van Deurzen en G. E. T. Buis; R. van der Zee en A. Polman; J. H. van Bai- goijen en E. G. Hoogenboom; W. van Hengel en C. A. Meijer; A. B. Fluitsma en F. C. Weijers, F. Slot en M. van Andel; J. H. Serné en B. C. Nieuwenhuis; J. M. Smook en J. Schendelaar. OVERLEDEN: A. van Veldhuizen. 55 j. de Genestetstraat; H. van der Neut Jongerling, 66 j. Djambistraat; F. Heine, 72 j. Maerten van Heemskerkstraat. A. Kuipers, 15 m. Hazepaterslaan; A. P. Vaal, 61 j. Palmstraat; G. van den Berg, 67 j. Kenaupark: H. P. Hooghwin- kel, 71 j. Ripperdapark. Onder zeer grote belangstelling werd gisteravond in hot Gemeentelijk Con certgebouw het Interseholair Jeugdtour nooi voortgezet met een demonstratie van de muzikale prestaties der Haar lemse scholieren. En deze demonstratie is ook ditmaal een succes geworden, vooral gezien de jeugdige leeftijd der uitvoerenden. Het zou ons te ver voeren alle num mers afzonde-lijk en uitvoerig te bespre ken, maar van de verschillende koren zouden wij toch graag dat van de Da Costa-Kweekschqol willen noemen, dat uitstekend voor de dag kwam. Bij de solisten viel vooral Henk Esse- laar (viool) op, die samen met Paul El- singa (piano) het Adagio en Allegro van Handels Derde Sonate ten gehore bracht. Met het Praeludium in D van Bach oogstte Ferry Eiselin bijzonder veel succes en Jan Miiller gaf een verras sende vertolking van het Concert van Haydn, gesecondeerd door Roosje van Delden op de piano Tenslotte vermelden wij het optreden van het orkest van het J. P. Thijsse- lyceum en het Kennemerlyceun, dat het aandurfde een modern werk te spe len, een dans van Herman Strategier. In ieder geval heeft deze avond be wezen dat de jeugd nog voldoende be langstelling heeft voor goede muziek, hetgeen uiteraard hoopvolle perspec tieven biedt. Hedenavond is er nog gelegenheid tot plaatsbespreking voor onze vastenavond viering op Vrijdag 2 Febr. a.s. in gebouw ,.St. Bavo", Smedestraat 23. Het vierde recital in de door het Gem. Concertgebouw georganiseerde reeks van orgel-recitals op 8 Februari zal niet, zoals- oorspronkelijk was aangekondigd, verzorgd worden door Gèorge Robert, doch door Adriaan Engels, organist van de Grote Kerk in 's-Gravenhage. De heer Robert moet op doktersadvies rust houden. Het programma zal bestaan uit wer ken van: J. S. Bach, M. Duruflé, A. Engels, H. Andriessen en C. Franck. Zondag zal het Haagse Matrozenkoor o.l.v. Theo v. Elferen in het Concertge bouw een populair concert geven. Op het programma staan o.a. liederen van Brahms, Schubert, Mozart en „De Lan delijke repetitie", komische operette van Fr. von Suppé o.l.v. de 9-jarige dirigent. Dit bekende jongenskoor, dat voor de beste koren in het buitenland niet be hoeft onder te doen, is uitgenodigd om in Rome te komen zingen. Voor de centrale wintercompetitie speelde HVGB de eerste wedstrijd in het nieuwe jaar in Zaandam tegen Ne reus 1. Met 5 invallers werd te water gegaan; dit mocht echter niet beletten dat A. Rol voor de rust tweemaal scoor de vanaf de midvoorplaats. Nereus was slechts weinig in de aanval wat veran derde na de rust toen Exalto voor ging spelen. Enkele malen werd het HVGB- doel uitstekend verdedigd door de re servekeeper A. Donker, ernstig be dreigd. Nadat de midachter het water moest verlaten, speelde HVGB geruime tijd met 6 tegen 7 man. Door te lang zaam overnemen in de achterhoede wist Nereus te doelpunten. Spoedig daarna volgde aan beide kanten weer een doelpunt, terwijl even voor het eindsignaal klonk W. Halsema voor HVGB de zege veilig stelde met een ver schoot (42). 99 Bizet schreef zijn eerste grand-opera"- werk: „Les Pêcheurs de Perlcs" na zijn terugkeer uit Italië. Hij had aldaar zijn studies voltooid, de Rome-prijs behaald en was onder invloed gekomen van het Zuidelijke Bel Canto. Het werk werd door het Parijse pu bliek welwillend, door de pers gereser veerd ontvangen. Doch ondanks de niet te gunstige critieken werd en bleef lange tijd de „Parelvissers" geliefd bij het pu bliek. In Nederland voerde het gezel schap De Groot (hoofdzetel in de Park schouwburg te Amsterdam) deze opera vóór 1900 talloze malen op. Daarna viel „Carmen" door de realis tische, dramatische handeling, mede door de kleurrijke, veelal zeer originele in strumentatie, meer in de smaak van het operapubliek. Dertig jaar later bracht echter een Italiaans operagezelschap in ons land de Parelvissers weder op het repertoire en sindsdien trekt het werk nog voldoende belangstelling. Vele operabezoekers geven blijkbaar nog altijd de voorkeur aan de romantiek met haar lyriek. „De Parelvissers" schenkt hun op dit punt bevrediging, net lyrisch element domineert, al telt het werk meerdere dramatische momenten. Enkele van deze momenten vormen eigenlijk de zwakke plekken en het is jammer, dat het werk juist met één er van de brandstapelscène eindigt. Het lyrisch element is bij Bizet, op een enkele uitzondering na, niet bepaald zoe telijk. Wanneer echter die lyriek bij ve len niet in de smaak valt, ligt dit veelal niet aan de muziek zelf, doch aan de overdreven, sentimentele uitvoeringen er van. Hiervan getuigen vooral de meeste gramophoon-opnamen, o.a. van het be roemde duet, met de voortdurend aan gewende, week aandoende en smaak be dervende portamente's. Bij ons Nederlands operagezelschap be speurt men gelukkig niets van een dus danige sentimentaliteit. Doorgaans blijft het fijne, gedistingeerde en toch gevoel volle zang, dus een juiste opvatting van de romantiek. Bekoorlijk deed de gewoonlijk lichte, teêre zang aan van Louise de Vries als Leïla, de gesluierde maagd, die gedurende de visserij op de rotsen bidt en zingt ter verdrijving van de boze geesten. En het laatste bedrijf, waar zij Zurga smeekt om vrijlating van Nadir, klonk haar stem vanwege het geheel andera spel karakter voller en zelfs stralend. De rol van Zurga, aanvoerder der vis: sers, werd door ziekte van Theo Bay ié vervuld door Gerard Holzhaus. Zijn im ponerend, goed beheerst baritongeluid deed de afwezigheid van Nederlands beste bariton vergeten. Tenor Chris Scheffer zong wederom de Nadir-partij en ook nu kon men de prachtige aanwending van het mezza- voce en de gelijkmatige overgangen naar andere stemregisters bewonderen. Deze twee zangers droegen het bekende duet eenvoudig, zonder gezocht effect, voor. Verder was Scheffer opvallend goed in zijn samenzang met Leïla. De bas Jan Duiveman als Opperpriester maakte een echt waardige indruk. Viel de zang van het dameskoor bij de begroeting van Leïla op door klank schoonheid, het totale klankvolume werd bij dramatische momenten wel eens te hoog opgevoerd. Het plotseling verschij nen van het gehele koor deed trouwens wat rommelig aan op ons tamelijk kleine schouwburgtoneel. Bepaald gracieus waren de kleine dan sen in het eerste bedrijf. Tot de best ge slaagde scènes behoorden behalve de reeds genoemde: de herkenning van Leïla door Nadir en Zurga's toorn over de ontrouw van Nadir. Décors en costuums waren stijl- en smaakvol. Alles, de gehele mise en scène duidde op nieuwere opvattingen. Het orkestspel voldeed in hoge mate. niet het minst in de fijne, illustrerende onderdelen. Zeer terecht lieten de solis ten dirigent Charles Bruck in de harte lijke huldiging door de G. en W.-leden delen. De uitvoering geschiedde in de oorspronkelijke, Franse taal, wat ten goede kwam van de zang. Aan de voorstelling ging vanwege de verjaardag van onze Kroonprinses net spelen van het „Wilhelmus" vooraf. En het ganse auditorium zong spontaan mede! OL. KOOP Uit het jaarverslag, dat door de secre taris van de Winkeliersvereniging Heem stede-Zuid, de heer H. J. Leijsen, in de jaarvergadering werd uitgebracht, blijkt, dat de St. Nicolaas- en Kerstactie gunsti ger resultaten heeft opgeleverd, maar dat het verloop van de bietenactie te leurstellend was. Er werd gepleit voor de vorming van één grote winkeliersver eniging in Heemstede, maar anderzijds wilde men Heemstede-Zuid liever zelf standig laten optreden. Besloten werd een zegelactie op touw te zetten. De voorzitter meende, dat zijn func tie en die van de coöperatie van melk handelaren niet samen kunnen gaan. Herkozen werden de heren C. Voorham, J. Spaargaren en J. Kroon, terwijl als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer J. H. P. v. d. Zijden, die daarop voor zitter werd. De heer D. Schoenmaker werd tot ere-voorzitter benoemd. Ver schillende aanwezigen zwaaiden hun lof toe voor het vele en nuttige werk, dat hij heeft verricht. Bij de rondvraag werd de hulp van het bestuur ingeroepen ten aanzien van de baldadigheid der jeugd des avonds op de Camplaan. Het bestuur zegde toe, zich met de betreffende instanties in verbin ding te zullen stellen, teneinde daar een einde aan te maken. De afdeling Heemstede van de Kath. Vrouwenbeweging zal Vrijdag 2. Febru ari een Vastenavondfeest vieren in het Parochiehus „Meerwijk". Medewerking verleent de R.K, Amusementsvereniging „Animato" te Haarlem. „We hadden die geweren gestolen om daarmee de communisten te bestrijden". Zo verklaarde de 20-jarige verdachte G. A. H„ die als buffetbediende werk zaam geweest was in een hotel te Bloe- mendaal, vanmorgen voor de Haarlem se rechtbank. Zijn dubieuze loopbaan was begonnen met het stelen van klei nigheden. Ook in zijn militaire dienst tijd had hij het bont gemaakt; hij was er ook niet van teruggeschrokken om uit het leger te deserteren. Het baantje van buffetbediende, dat hij na zijn te rugkeer in het burgerleven had aange nomen, had hem weer een mooie kans gegeven om jenever, koffie en thee te stelen. Van deze artikelen had hij, naar zijn zeggen, een voorraad willen aanleg gen om er dan met oud- en nieuwjaar tezamen met zijn vrienden feestelijk van te genieten. Anders was het echter gesteld met de geweren en bajonetten, die hij met nog twee anderen uit een militair kamp t.e Doorn had weggehaald. Met hun drieën hadden zij het plan opgevat, zich tegen de toekomstige „communistische aan val" te wapenen, want zo merkte een van hen, de 17-jarige J. C. de K tegenover de president op U denkt toch ook niet, dat de communisten zich met de handen omhoog zullen aanmel den aan het politiebureau, wanneer Ne derland eenmaal een oorlogsverklaring tegen Rusland getekend spl hebben. De president noemde de gedachten van de jongelui dwaas en vond het een tegenstrijdigheid, dat een van hen de serteerde en daarna wapens trachtte te verzamelen om op eigen houtje tegen de communisten te strijden. In zijn requisitoir tegen deze ver dachte eiste de officier met het oog op het lange strafregister en om herha ling te voorkomen, dat H. onmiddellijk werd gevangen genomen en voor het overige, dat de stukken in handen zou den worden gesteld van de rechter-com- missaris om te onderzoeken of verdach te in de jeugdgevangenis kon worden geplaatst. Na in raadkamer te zijn geweest wil ligde de rechtbank het verzoek van de Officier tot onmiddellijke gevangenne ming in en bepaalde zij. wat het voor lichtingsrapport betrof, de uitspraak op Donderdag 15 Februari. Met betrekking tot de tweede ver dachte, H. S., vroeg de Officier even eens een voorlichtingsrapport, waar over de rechtbank eveneens over twee weken uitspraak zal doen, maar zij ge lastte vanmorgen meteen onmiddellijke gevangenneming. Ook ten aanzien van de derde ver dachte werd een voorlichtingsrapport gevraagd. Uitspraak hierin 15 Februari. Men hoopt in Nederland een depot te vormen van 800 vrijwilligers ter aan vulling en versterking van het Neder landse detachement Verenigde Naties in Korea, aldus vernemen wij van ma joor de Groot, het hoofd van het aan meldingsbureau voor Korea-vrijwilli gers. De eerste aanvulling zal ten doel hebben van het Nederlandse detache ment, dat ter sterkte van 636 man is vertrokken, een bataljon (917 man) te maken. Verwacht wordt, dat de sterkte van een bataljon overschreden zal kun nen worden aangezien er van de vrij willigers op Korea nog geen enkele aanvrage om ontheffjng is binnengeko men. Zij blijven dus op hun post, ook al hebben zij zich slechts tot één jaar verbonden'. Tot nu toe hebben zich 363 vrijwilli gers aangemeld. Van de officieren en onderofficieren, die zich de vorige maal hadden gemeld, doch niet konden worden uitgezonden, zijn er 120 opnieuw aangeschreven. Slechts 17 van hen hebben tot nu toe te kennen gegeven, dat zij zich niet meer beschikbaar wensen te stellen. De keuring van de nieuwe vrijwilli gers zal de volgende week in Den Haag beginnen. Na de keuring zullen de vrij willigers in de Nieuwe Frederikskazer- ne worden ondergebracht. Wanneer zij administratief zijn „afgewerkt" zullen zij een opleiding ontvangen bij het korps commandotroepen te Roosendaal. Veertien dagen geleden schorste de president van de Amsterdamse recht bank, mr J. Meihuizen, het onderzoek in de zaak tegen de 51-jarige ex-sergeant- konstabel van de Koninklijke Marine A. Fonteyn uit Amsterdam, die terecht stond wegens belediging van twee vroe ger aan de Marine verbonden doktoren uit Den Helder. Vandaag zou de uit spraak gedaan worden, doch de recht bank is daarvan teruggekomen. De president maakte vanmorgen bekend, dat het onderzoek „niet volledig werd geacht". De zaak werd niet terugverwe zen naar de rechter-commissaris, doch zal op 19 April a.s. door de rechtbank zelf in openbare zitting worden voort gezet. De president maakte voorts be kend, dat het in de bedoeling ligt een van de doktoren uit Den Helder, die zich door een vlugschrift, dat verdachte verleden jaar liet drukken, beledigd acht, als getuige te horen. De procureur-fiscaal bij de Bijzon dere Raad van Cassatie heeft bij de hernieuwde behandeling van de zaak Poos en Slagter de Haagse politie mannen door wier toedoen een groot aantal personen tijdens de bezetting is omgekomen tegen beiden een gevan genisstraf van twintig jaar geëist.. Met ingang van 1 Februari zal een wijziging in de bijdrage-regeling voor de woningwetbouw van kracht worden. Deze komt in hoofdzaak op het volgen de neer: De jaarlijkse bijdragen voor nieuwe woningwet-woningen zijn in het algemeen ongeveer 10 pet. lager. Op de thans vastgestelde bijdragen komt voor een aantal met name genoemde gemeen ten een toeslag wegens bijzondere om standigheden, variërend van 3 tot 15 pet. In gevallen, waarin mede naar het oordeel van het gemeentebestuur met kleinere bijdragen kan worden volstaan dan volgene de regeling moeten worden verleend, kan de minister bijdragen op een lager bedrag vaststellen. De „beschikking verminderde bijdra gen woningwetbouw" (voor de zgn. „goedkope woningen") vervalt. De be palingen van deze beschikking blijyen echter gelden voor gevallen, waarin op grond van deze beschikking reeds bij dragen zijn verleend of in uitzicht ge steld. Vriidag zal op het landgoed „De Schaffelaar" te Barneveld het oplei dingscentrum van de burgerlijke verde diging geopend worden. Dit centrum gaat uit van het bureau rampenbestrij ding en burgerlijke verdediging van het ministerie van Binnen landse Zaken. De minister van Binnen landse Zaken zal bij de opening aan wezig zijn. Op Zondag 4 Februari QSCWijk aan Zee VelsenHollandia GVO—Kinheim DEM—CSV TYBBPostduiven MonnikendamADO Onze GezellenDSS LisseArchipel DOCOSTeijlingen ASC—VVSB Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 65—73, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toe gekend. Het Min. van Financiën geeft op de stand der Rijksmiddelen over de maand Decem ber 1950 onderstaande toelichting: Voor de gezamenlijke kohierbelastingen werd in de maand December een aanzien lijk bedrag aan aanslagen opgelegd, nl. in cl. opcenten en vermenigvuldigingsfactor voor de giemeentefondsbelastingen f 341.8 min. Mede door dit verloop kan de ontwik keling van de aanslagregeling in 1950 be vredigend. worden genoemd. In het algemeen kan worden gesteld, dat het inhalen van achterstand in de aanslag- regeling in het afgelopen jaar zeer duidelijk in het totaal opgelegde bedrag tot uiting is gekomen; dit in tegenstelling tot 1949. toen een verlaat begin met het regelen van voor lopige aanslagen de resultaten heeft ge drukt. Het hierop ingevorderde bedrag beliep f 174.3 min., tegenover in November f200.2 min. Het nog in te vorderen bedrag steeg aanzienlijk met f 167.5 min. tot f 1419.9 min. Het gehele jaar 1950 overziende, is het, in te vorderen bedrag met f 435 min. toegeno men, doordat tegenover de in totaal opge legde aanslagen ad f 2289 mJn. ontvangsten stonden tot een bedrag van .f 1854 min. De ontvangsten uit hoofde van de niet- kohierbelastingen beliepen in December f 163.7 min., waarmede in 1950 in totaal een bedrag van f 3.011 min. is geïnd. Hier mede is de in het vorige maandoverzicht uitgesproken verwachting bevestigd, dat de herziene raming voor dat jaar ad f 2.876 min. zou worden overschreden. In 1949 bedroeg de opbrengst van deze middelen f 2.603 min. Dinsdag zijn arbeiders van een ber gingsmaatschappij op het. wrak van de Metamorfosis", het Griekse schip, dat 2 December op de Noorderpier in IJmui- den is gestrand, begonnen met het los branden van de koperen patrijspoorten. Een duiker zal dezer dagen onderzoeken of de schroef van het schip het ophalen loont. Men is er nog niet zeker van, of het wrak zal worden opgeblazen. In da komende weken moet nog worden on derzocht of de boven water uitstekende delen afgezaagd kunnen worden. IJMUIDEN, 1 Febr. 1951. Trawlers: IJM 57 16.300; Loggers: VL 35 5.350; Kotters: KW 27 1.790. IJM 228 1.600. Prijzen per 1 kg: heilbot 2.252.15, gr. tong 2.12ƒ2.02, grm. tong 1.56— 1.42, kim. tong 1.501.36, kl. tong X 1.76f 1.60, kl. tong II 1.521.42, tarbot I 2.02—1.76; per 50 kg: schar- tong 26, gr. schol 2821.50, grm. schol 5941. kim. schol 6555, kl. schol I 55—37, kl. schol II 23.50 8, schar 17.50—8, bot 12—8, haring 17.50—13.50, makreel 29. gr. schelvis 85—62, grm. schelvis 71— 63, kim. schelvis 6462, kl. schel vis I 6357.50, kl. schelvis II 50— 16.50, wijting 27—8, gr. gul 31— 23.50, kl. gul 27, poontjes 14.50, kl. koolvis zw. 15.50ƒ14, w. 26per 125 kg: gr. kabeljauw 15474. gr. koolvis zw. 33—28. gr. leng 84. Totale aanvoer 1890 kisten. BOSCHFONTEIN 1 Febr. ie Tanga. BORNEO pass. 1 Febr. Ceylon naar Hollandia. KOTA BAROE pass. 1 Febr. Kaap Bourgaroni n New York. ORANJEFONTÈIN 1 Febr. te Kaap stad. RAKI pass. 1 Febr. Malta n. Dja- SIBAJAK pass. 1 Febr. Dungeness n. Melbourne. WELTEVREDEN 1 Febr. v. Pt. Said n. Ned. WM. RUYS 2 Febr. te Djakarta verw. Amsterdam, 31 Jan. 1951. De aandelenmarkt heeft vandaag over vrij wel de gehele linie koersverliezen te zien gegeven. Als voornaamste oorzaken golden, winstnemingen van de beroepshandel en aanbod van uit het buitenland m de grote internationale fondsen. Speciaal Olies, die bij de opwaartse koersbewegmg de leiding hadden gehad, stonden vandaag sterk onder druk van de arbitrage, zodat een koersval van 8 a 9 pet., zoals midden-beurstijd werd geregistreerd, in verhouding tot de omzet ten betrekkelijk nog meeviel. De staatsfondsenmarkt was vandaag krachtig in herstel. Voor Am. eert. bestond weer vrij veel belangstelling en het agio liep dientengevolge verder op tot 10 pet. (Niet-officiële koersen) 314 Nederl. 1948 31J pCt. Ned. 1950 3-3Vi Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.fac. Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij. eert. Vorig Opening slot 1/2 96% 96% 96% 95 it 95 V? 94 153% 177% 177% 121% 136 177 154% 233% 238 240 255 ''4 256% 318% 321 123 122 V4 194 157% 137 166% 166 115% 115% 107 109% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Cc Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railw Tidewater U.S. Steel 31/1 41 B8T4 78-, 54 y, 4914 18 i 4 7314 70 18 U 1844 4674 56 70 57 34'V 4074 30/1 41'A 5914 79 55 50 18)4 76 7014 18-54 56 70 V» 57 'A 35% 4754

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2