EfcicpE noorman: tyet Ttff/intf- wufstecie* I Pt Leger thans door de moeilijkste jaren heen (fwcomei lussen neus en (lippen Laat heb ik IJ bemind Studiemogelijkheid voor de minder draagkrachtigen te klein Geen opname van „behoefte-element" PEREZ „Omzetting van renteloze voorschotten in beurzen een minimumeis Sibajak naar Australië 12 Dank voor vertrouwen en medewerking Rode Kruis stuurt post papier naar Korea Middenstandsbelangen en de K.V.P. Middeleeuwse jaarmarkt in Den Bosch? door ETHEL MANNIN DONDERDAG 1 FEBRUARI 1951 SOCIALE ZORG VÓÓR DE STUDENT Sociale werksters aan boord als proef Ten onrechte behandeld als politieke delinquent Nadere voorschriften over tegemoetkoming Vleesoorlog in Drente De maximumprijzen voor klei-aardappelen Soberheid en zelfbeheersing in de Jeugdweek Te veel vrijstellingen aan dienstplichtigen verleend? Onderzoek in Zeeuwsch- V laanderen Domna H. L. de la Chapelle f Middenstandsbonden over voorontwerp Vestigingswet DAGORDER VAN KRULS maakt alléén Nutricia. Katholieke Illustratie Beroep verworpen Japanse handelsdelegatie in ons land Voor het laatst: Hermann Flade Rokin ii 6, Amsterdam kent de PERZISCHE tapijten Paul van Kempen en Werner Krausz (Van onze correspondent) Ter gelegenheid van het eerste lustrum van het Utrechtse Universiteitshuis heef de Commissie van Beheer een ééndaag congres over „De sociale zorg voor de student" georganiseerd, waarbij de lei ding van het debat in de ervaren handen van prof. dr. H. Wagenvoort lag. Als eerste hield prof. dr. H. Freudcn thai een inleiding:, waarin liU wees op enerzijds de onbereikbaarheid van be paalde beroepen voor academici door een onjuiste opleiding of een teveel aan ge gadigden, anderzijds op een soms si^irik barend tekort aan academisch gevorm den op andere terreinen. Daarom is niet alleen voorlichting aangaande de moge lijkheden nodig, maar ook en dit is veel moeilijker te verwezenlijken een onderzoek naar de maatschappelijke be hoeften in verschillende richtingen. Ver- Volgens ging spr. in op de financiële mogelijkheden tot studie die voor min der draagkrachtigen in Nederland be staan. Deze hulp bestaat meestal in ren teloze voorschotten; echte beurzen zijn er slechts een honderdtal. Op dit gebied Wordt er in Nederland het minste ter w ereld gedaan. Een omzetting der rente loze voorschotten in beurzen is wel een minimum-eis. Het Verbond van Wetenschappelijke Onderzoekers is voorstander van een studieloon. (In bepaalde studentenkrin gen, o.a. in de Unie v. Kath. Stud. Ver. bestaan tegen dit laatste echter grote be zwaren. Men zoekt de oplossing daar in andere richting. Corr.) Vervolgens sprak de heer H. Postel een der initiatiefnemers bij het enkele .iaren geleden in Delft opgerichte stu- denten„kamp" „Het Duivelsgat", over de huisvestingsproblemen van de student. Met meer dan negenhonderd emigran ten is de „Sibajak" van de Kon. Rotter damse Lloyd Woensdagmiddag naar Australië vertrokken. De laatste vier weken hadden zich ongeveer honderd vijftig uitvallers gemeld, Bij wijze van proef heeft de regering met dit schip twee sociale werksters meegegeven. Zij hebben tot taak gedu rende de reis op wetenschappelijke wij- ze een onderzoek in te stellen naar de motieven, die tot emigratie geleid heb ben en ook zullen zij hebben na te gaan, welke moeilijkheden de emigranten tij dens hun voorbereidingen hebben on dervonden. Beiden zullen twee weken in Australië blijven, om ook haar in drukken over het kampleven te kun nen mededelen. Slaagt de proef, dan is «r kans dat de regering op ieder vol gend schip sociale werksters een taak geeft. Het ministerie van Justitie vestigt er de aandacht op, dat de wet tot toeken ning ener tegemoetkoming aan perso nen, die ten onrechte als politiek delin quenten zijn behandeld, niet 3 Novem ber 1950 in werking isgetreden, zoals eerder werd gemeld, maar 13 November 1950. In verband hiermede dienen de vol gende termijnen in acht te worden ge nomen: Het bij de rechtbank in te die nen verzoek om een tegemoetkoming moet binnen zes maanden na de inwer kingtreding ingediend worden, d.i. Uiterlijk 13 Mei 195i. Het bij de kantonrechter in te dienen Verzoek van personen, die onvoorwaar- delijk buiten vervolging zijn gesteld op grond van geringe schuld teneinde de beslissing te veranderen in een onvoor waardelijke buitenvervolgingsteïling op grond, dat de gerezen verdenking onge grond is gebleken, moet binnen drie maanden na de inwerkingtreding wor sen ingediend, d.i. uiterlijk 13 Februari a.s. De vleesoorlog, die in Stadskanaal ontketend werd en gaandeweg tot uit breiding kwam, heeft zich ondanks de Protesten en de waarschuwende woor den van de bondsvoorzitter van de Gro- I hinger Slagershond thans uitgebreid tot be provincie Drente. -Dezer dagen begon een slager in ^ieuw-Buinen goedkoop vlees te ver kopen en toen zijn afname zo groot ^erd, dat het publiek van heinde en *er vlees van hem kwam betrekken, "esloten ook andere slagers in de ge beente Borger aan deze goedkope vlees- *«tie deel te nemen. De slagers al- hans verschillende protesteren te ken de zienswijze, dat het vlees, dat zij ,erkopen, van mindere kwaliteit is. In- Jbssen heeft de Algemene Slagersver. Emmen ook besloten de prijs van het jb®eg te verlagen. Het betreft hier een kfijsvcrlaging van 20 cent per pond. Zoals bekend is de prijzenbeschikking, j\aarin uitsluitend maximumprijzen voor {^aardappelen waren vastgelegd, bij gering aan de detaillist en consument e ahs ingetrokken. De minister heeft nu Onu Vel'ordening goedgekeurd, waarin Dpk maximumprijzen voor klei.aardap- kzijn vastgelegd bij levering aan ""handelaar en grossier. Met ingang van 1 Februari worden ®Ze prijzen met f 1 per 100 kg. ver- vP?-gb en bedragen thans f 10.50 bij le- rjjm6 aan iandhandelaar, f 11 bij leve- def aan grossier, f 13 bij levering aan Consist- terwijl bij levering aan de p "sument een maximumprijs van f 15 gj 300 kg. geldt, welke bij thuisbezor- jS met f 1 mag worden verhoogd. voo Verband met reeds plaatsgevonden rn 'verkopen wordt opgemerkt, dat rf: krachtens deze verordening gedu- be? februari niet alleen niet boven rijct Prijzen mag verkopen, maar ook tegen hogere prijs mag afleveren. betafn-mag dc teler bij levering aan de kenit; I of consument een prijs in re- Per inn i engen we'ke f 2.50, resp. f 4.50 aan a hoger ligt dan bij levering ho^p,, j bndhandelaar en f 2 resp. f 4 dan bij levering aan de grossier. tf Na een gemeenschappelijke lunch sprak prof. dr. H. Berkelbach van der Sprenkel over Universiteïtshuis en mensa. De laatste inleiding werd ge houden door de Amsterdamse hoogle raar prof. dr. G. C. Heringa, een der stuwende krachten van het Nederlands Studentensanatorium te Laren, over de universitaire gezondheidszorg. „Waar om", aldus prof. Heringa, „moet er een speciale medische verzorging voor de student zijn?" zo vragen velen zich af. „Waarom", zeggen zij, „zou dit een taak zijn voor de Universiteit of haar orga nen?" Het antwoord is vrij simpel: Omdat de student niet of niet voldoen de kan profiteren van de sociale voor zieningen. Een arbeider hoeft, ook als hij nog leerling is, slechts de helft van zijn premie te betalen. Doch wie doet dit voor de student? Men heeft nog steeds een traditionele voorstelling van de rijke student, maar zeer velen zijn er heel wat slechter aan toe dan de arbeiders. Weliswaar komt nog steeds ongeveer 70% der studenten uit de hoogste maat schappelijke groepen, maar juist daarom omdat deze groepen tegenwoordig over onvoldoende middelen beschikken moeten zeer, zeer velen onder de stu denten, vooral wanneer er twee uit één gezin studeren, zich op het gebied van voeding en geneeskundige verzorging op onverantwoorde wijze beperken. Spr. demonstreerde dit aan de hand van enige gevallen uit zijn eigen Amsterdamse practijk. Als tweede factor geldt het feit, dat de student zeer bepaalde, karakteristièke moeilijkheden heeft, blijkend o.a. uit de opvallend grote behoefte aan psychiatri sche hulp. Dit laatste bleek op de Inter national Conference for Student Health in 1949 een werelóverschijnsel. Ook het studentensanatorium te Laren spreekt hier een duidelijke taal: in zijn vierjarig bestaan legden in deze vertrouwde stu dentensfeer 70 patiënten 3 examens en 105 tentamens af. De U.G.Z. heeft dan ook zeer speci fieke doeleinden, aldus besloot prof. He ringa: de geestkracht, het prestatiever mogen en de zo opvallende levensblij heid en -moed van de student te steunen waar dit nodig is. Advertentie Anti-rheumaticum zonder onaangena me of schadelijke nevenverschijnselen. Doeltreffend bij acute en chronische spier-, zenuw- en gewrichtsrheumatiek. spit, ischias, lumbago, verkoudheden, en pijnen. Geen gevaar van onpasse lijkheid, oorsuizen, duizeligheid. On schadelijk voor hart, maag en nieren, Kuurverpakking, inh. 48 tabletten. Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Sedert ongeveer acht maanden is een on derzoek gaande inzake verleende vrijstel lingen voor militaire dienst aan ingezetenen van de gem. Vogelwaarde in Zeeuwsch- Vlaanderen Deze vrijstellingen werden ver leend op advies van de burgemeester dier gemeente, de heer F. A. H. Ofschoon hier bij is komen vast te staan, dat de heer H. door het uitbrengen der adviezen geen en kel persoonlijk voordeel heeft genoten en hij daarbij ook geen bepaalde groep van personen heeft willen bevoordelen, heeft het onderzoek, dat nog voortduurt het ministe rie van Oorlog toch aanleiding gegeven over te gaan tot het intrekken van een zestal der vrijstellingen voor ingezetenen van Vo gelwaarde, die in het tijdvak 1945 tot en met 1949 werden verleend. Een deel der betrokkenen bevindt zich thans, na oproeping, reeds in militaire dienst. Allen zijn echter in de gelegenheid tegen de intrekking der vrijstelling in beroep te gaan. De heer H. die reeds gedurende 27 jaar het burgemeestersambt in twee gemeenten heeft bekleed zei desgevraagd tegen het thans aan de gang zijnde onderzoek geen enkel bezwaar te hebben, daar ook hij klaarheid in de zaak wenst. Hij heeft steeds, zo zei hij, naar eer en geweten en volko men te goeder trouw de adviezen voor vrij stelling, waarbij ook die van het Arbeids bureau cn somtijds van medici werden over gelegd, verstrekt. In de O.L. Vrouwe Abdij te Ooster hout is in de leeftijd van 86 jaar, voor zien van de H.H. Sacramenten, overleden de hoogwaardige Domna Hildegarde Lamy de la Chapelle, eerste abdis van de abdij aldaar. De pontificale H. Re quiemmis wordt Zaterdag gecelebreerd, waarna de begrafenis geschiedt op het kloosterkerkhof te Oosterhout. ïjrW 13. Nadenkend staart de Noorman de dochter van Olaf na. wanneer ze na een \pat haastig afscheid verder rijdt, gevolgd door haar schildknaap. Het schijnt dat Ik haar heb doen schrikken, denkt de Noorman met flauwe flimlach. Maar onmid dellijk verstrakken zijn trekken weer. Het is dus Pum-Pum, dat verdwenen man netje. Pum-Pum, zijn koning toegewijd als geen ander. In een flits ziet Eric al die avonturen aan zijn geestesoog voorbij gaan. waarin Pum-Pum zijn deel heeft gehad. De kleine dwerg, nu verdwenen? Wat is hier toch gaande op Turfing? Mensen, die verdwijnen, ruiters in de nacht, een angstige kasteelheer Eric neemt snel zijn besluit. Olaf! Het is nu de tijd om da leenman te gaan spreken. Langer uitstel kan deaconing niet gedogen! De brede deur, die toegang eeft tot Olafs vertrek, is half geopend, maar de burchtheer is niet aanwezig, Dan zal ik wachten tot hij komt, denkt de Noorman. Ditmaal zal Olaf niet aan een verklaring kunnen ontkomen. In een nevcnvertrek, van de gang gescheiden door een zwaar neerhangend gordijn, zet hij zich in een stoel. Geduld behoeft Eric, groot jager als hij is, waarlijk niet te leren. Schuifelende voetstappendoen hem opzien, maar de waakzame blik in zijn ogen verdwijnt weer als hij Gost ziet naderbij komen. Voorzichtig, met iets als van een samenzweerder, komt de keukenknecht op de Noorman toe. ,,Mag ik heer koning u een moeilijk vraagstuk voorleggen," vraagt hij gewichtig. En als Eric wat afwezig knikt, gaat hij voort: „Slaap heet mijn vraagstuk, heer koning, slaap!" zolang1 ge°u>ilt^ &CSÉ UW slaaPvertrek u 9aan/' zegt Eric kort, ,jlaap Mismoedig schudt de oude het hoofd. Gost kan zich nu niet terugtrekken, heer oning<cegf hij droef, Zware plichten roepen hem in het keukenvertrek." Een tinteling van geheimzinnigheid komt in zijn ogen. Hoe zal de kok mij nu kunnen missen nu onze heer Olaf zo hongerig schijnt te zijn?" bespraken"heer, vraagt Eric. „Ik heb dringende zaken met uw burchtheer te Gost haalt de schouders op. „Ik heb hem al eenige tijd niet gezienMaar zijn slaap, heer koning. Hoe zal ik mijn dagtaak kunnen verrichten zodat heer oiaf tevreden over mij is, indien ik na het ondergaan der zon mijn zwakke krachten moet wijden aan de uitvoering van de geheime Een plotselinge handbeweging van de Noorman doet hem verschrikt zwijgen: Een vreemd gevoel is over de Noorman gekomen. Scherp luisterend blijft hij onbeweeglijk zitten. Ineens wendt hij het hoofd oyn naar het gordijn, daar aan de kant van de gang. Ja, daar beweegt iets! Wie tracht hier dit gesprek af te luisteren? Gespannen ziet de Noorman toe, gereed om onmiddellijk te kunnen handelen, maar dan wordt het gordijn opgelicht en daar staat de burchtheer. Met gefronst voorhoofd ziet hij Eric aan. In zijn diepliggende ogen staat duidelijk een mengeling van angst en argwaan te lezen. Hij heeft Gost gehoord, denkt Eric. Weleen reden te meer voor hem om mij een en ander te verklaren. Door de vier middenstandsbonden, de Bedrijfsgroep Detailhandel, de Hoofd groep Ambacht en de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhan- del is een nagenoeg eenstemmig advies uitgebracht aan de Sociaal Economische Raad over het Voorontwerp Vestigingswet. Dit advies spreekt de voldoening uit over de nieuwe opzet van de wet, als een regeling van het bedrijfsleven in het algemeen, waardoor niet alleen de nieuwe vestigingswet, viaar ook de bedrijfs uitoefening in reeds bestaande zaken aan een vergunning wordt gebondenOok de verruiming van de werkingssfeer wordt toegejuicht. Advertentie De grote meerderheid wijst de opna me van het z.g. „behoefte-element" in de wet af, op grond van de algemeen bekende bezwaren daartegen. Men wijst op de mogelijkheden, welke het voorontwerp-Bedrijfsver- gunningenwet biedt. Volgens dit wets ontwerp kan bij dreigende of be staande overbezetting in een bedrijfs tak deze voor twee jaar gesloten wor. den. In die tijd kan men slechts met vergunning van de minister in de ge sloten bedrijfstak beginnen. Met het oog op de rechtszekerheid wordt door het advies bepleit de wenselijkheid bij de toepassing van deze Bedrijfsver- gunningenwet concrete objectieve normen te stellen, volgens welke de minister zijn beslissingen' zal moeten nemen. Ook schuilen er mogelijkheden in het Voorontwerp van wet op de Economi sche Mededinging, waarin de verbin dendverklaring van ondernemersover eenkomsten, die b.v. de strekking heb ben de behoefte te regelen, is mogelijk gemaakt. De tienduizendste emigrant voor Australië, de Amsterdamse familie Henny, be vond zich op de „Sibajak", die gisteren uit Rotterdam met 960 emigranten is vertrokken. Het schip zal Fremantle, Melbourne en Sydney aandoen. Tijdens do eerste maaltijd aan boord. organisaties in de Ne- s'oten ?u?^gemeeschap hebben be-, ^'eek die Hit .ontwerp van de Jeugd- vordt eèiL,,i 3aar van 21 tot 26 Mei Zelfbeheersing11' zal zi->n: Soberheid en In verband met de ontheffing uit de functies van chef van de Generale Staf cn voorzitter van het chefs van staven comité van generaal mr. H. J. Kruis is Woensdag bij alle onderdelen der Ko ninklijke Landmacht bij het middagap pél een dagorder van de aftredend chef voorgelezen. Hierin wordt o.m. het vol gende gezegd: „Het heeft H. Majesteit de Koningin behaagd mij te ontheffen uit mijn func tie van chef van de Generale Staf en daarmede van het bevel over de onder delen van het leger. Ik leg mijn taak neer in de vaste overtuiging, dat ons leger thans door de moeilijkste jaren van zijn wederop bouw heen is en de krachten in zich heeft om zich verder te kunnen ontwik kelen tot een goed leger, tot een leger, dat als het moet m staat zal zijn om zijn hoge en verantwoordelijke taak te vervullen. Dat ik met uw aller hulp U door de grote en verscheidene moeilijkheden der laatste jaren heb mogen leiden tot dc toestand, waarin wij thans verkeren, stemt mij tot dankbaarheid en ontneemt de bitterheid aan de gedachte, dat ik de verdere ontwikkeling slechts als een toeschouwer zal mogen bezien. Bij de uitvoering van hun militai re taak van de laatste jaren hebben onze jonge Nederlanders getoond uit het goede hout te zijn gesneden Onze Korea-vrijwilligers, aan wie ik hierbij oprechte en warme hulde breng, zijn een voorbeeld voor ve len. Dit zijn zaken, waarover ons volk zich mag verheugen en die het ver trouwen geven, dat v, ij in staat kun nen zijn een krachtige en betekenis volle bijdrage te leveren aan de ge zamenlijke defensie ran West-Eu ropa en daarmede aan het behoud van de vrede. Ik dank u allen oprecht voor Uw ver trouwen en uw medewerking cn breng hierbij in het bijzonder dank aan de luitenant-generaal Calmeyer, die met mjj zjjn functie van plaatsvervangend chef van dc Generale Staf verlaat en mü zo voortreffelijk heeft bijgestaan." Om verstarring van het bedrijfsleven door een al te grote eenvormigheid van regelingen te voorkomen, bestaat bin nen het raam van het voorontwerp de mogelijkheid diverse onderdelen van het bedrijfsleven op een aparte en voor dat onderdeel speciaal geschikte wijze te regelen. Op deze wijze wordt een aanpassing gezocht aan de levende ont wikkeling van het bedrijfsleven. Toch zijn er in dit verband nog diverse desi derata aan te wijzen. Zo bepleit het advies dc mogelijkheid te openen, dat in de Algjemene Maatregel van Bestuur, waarbij voor een bepaalde bedrijfstak een vergunning wordt voor geschreven, voor de markt, en straat handel andere niet per se lichtere eisen worden gesteld dan voor de in winkels uitgeoefende detailhandel, eisen die meer direct zijn afgestemd op het bijzondere karakter van deze bedrijfs vorm. Ook bepleit het advies de mogelijk heid te openen tot differentiatie ten aanzien van de eisen van handelsken nis niet ten aanzien van de vakbe kwaamheid voor dc beheerders van filialen. Het advies bepleit voorts de mogelijk heid te openen tot het stellen van af wijkende eisen van vakbekwaamheid voor gemengde ambachts- en detail handelsbedrijven op het platteland. Daardoor zouden individuele ontheffin gen op grond van artikel 12 opgevangen kunnen worden in een algemene rege ling. Om een recht te scheppen ten aanzien van ontheffingen van vakbekwaamheids eisen voor zogenaamde gemengde bedrij ven wordt voorgesteld uitdrukkelijk te doen bepalen, dat ontheffing gegeven kan worden, indien de structuur van het bedrijf daar aanleiding toe geeft en voor de uitoefening van tenminste een be drijfstak reeds een vergunning is ver leend. Zoals het voorontwerp thans ge redigeerd is, is de ontheffing afhankelijk van de welwillendheid van de minister. Een ander punt. waarover gesproken wordt, is de bepaling over het verlenen van een vijfjarige vergunning, zonder dat voldaan wordt aan de eisen, aan minderjarige kinderen van overleden be heerders, wanneer zij het beheer over nemen. Voorgesteld wordt, dat hier een uitbreiding dient aangebracht te worden in die zin, dat zjj, die nog geen 25 jaar oud zjjn, het recht op zo'n voorlopige vergunning krijgen, met dien verstande, dat de vergunning bij het bereiken van de 25-jarige leeftijd onverbiddelijk ver valt. Deze uitbreiding acht men nood zakelijk, omdat het dikwijls niet moge lijk is op 21-jarige leeftijd dc vereiste diploma's te bezitten. Dit zijn In grote lijnen de wensen, wel ke in het gezamenlijk advies naar voren zijn gebracht. Vrijwel eenstemmig heeft men zich in kringen van ambacht en detailhandel uitgesproken voor de handhaving van de eis van credietwaardigheid. De door de minister gegeven motieven om deze eis te laten vervallen acht men zeer zwak. Door bedrijfstakgewijze de thans gel dende norm uit te werken en de beoor deling mede te doen geschieden door een of meer specialisten voor iedere bedrijfs tak, kunnen de bezwaren van de minis ter ondervangen worden. 'IISiÉti I In de pauze van t concert .yJS Chocomel.' De heerlijke chocoladedrank van Nutricia, die over de gehele wereld zozeer geprefereerd wordt Die heerlijke „Wij kunnen niet meer schrijven naar Heiland", schreef soldaat L. van Kor- tenhof van het Korea-detachement aan liet Nederlandsche Roode Kruis. Hij heeft zijn brief op een armzalig velletje papier neergepend en daaromheen zit een omgekeerde, reeds gebruikte enve loppe, die met leukoplast bij elkaar wordt gehouden. Op dat leukoplast heelt Kortenhof aan alle kanten geschreven: „S.O.S. S.O.S. S.O.S. Zendt pa pier S.O.S. S.O.S. hier in Korea niet verkrijgbaar S.O.S.", en in de brief: „Alles is O.K. en wij zullen het wel fiksen, maar zonder postpapier en enveloppen kunnen wij niet pennen" Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis heeft deze noodkreet beantwoord met een zending van 14.000 vel luchtpostpapier en 10.000 luchtpost enveloppen, die door de R.A.O. op de snelst mogelijke wijze naar Korea zullen worden verzonden. In het nummer van 2 Februari geeft de Groot een beschouwing over het Amerikaanse isolationisme van 1919 en zijn gedeeltelijke herleving, nu, bij oud-president Hoover en anderen. Jan Cottaar schrijft over Sankt Anton am Arlberg, het ideale oord voor winter sport. Verder twee pagina's foto's met een praatje over de hondenshow van Victor Julian in het circus Straszburger; een beschrijving van de inhoud van het geheimzinnige koffertje uit de nalaten schap van Hitler, met onder andere zijn lidmaatschapskaart (no. 1!) van de na- tionaal-socialistische partij; een fotore portage van de 'vrachtautodienst Nice Parijs, bij dag en bij nacht, en een ar tikel over Melbourne, Australië's twee de stad. De bekende rubriek „Uit de schatkamers van de beeldende kunst" is, te beginnen met dit nummer, tot Pasen uitsluitend gewijd aan lijdens gedachten in beeld." Verder de oplos sing van de grote prijsvraag, roman, verhalen en vaste rubrieken. De voorzitter van de K.V.P., de heer W. J. Andriessen, heeft in het Vor mingsinstituut t-e Baarn een vaste Mid denstandscommissie geïnstalleerd. Deze commissie bestaat uit vertegenwoordi gers van de georganiseerde Katholieke Middenstand, van de Katholieke Volks Partij en van de Katholieke Tweede Kamerfractie. Zij heeft tot taak de K.V.P. en de fractie te adviseren om trent middenstandsproblemen in het algemeen, voorzover deze op politiek terrein liggen. Daarenboven zal de commissie het bestuur der K.V.P. van advies dienen hij het ontwerpen van de middenstandsparagraaf in het beginsel program en in het verkiezingsprogram der Partij. Tot voorzitter is gekozen het Tweede Kamerlid Th. S. J. Hooij; het secreta riaat is gevestigd: Jan van Nassaq- straat 10, Den Haag. Ter gelegenheid van het gouden be- staansfeest van de Bossche R. K. Mid denstandsbond, dat in Juli zal worden gevierd, heeft het bestuur van de bond plannen ter tafel gebracht om ter op luistering van dit feest 'n middeleeuwse jaarmarkt te organiseren in het centrum van de stad. Bij de toegangen tot de markt zullen poorten verrijzen, die be waakt zullen worden door de schutters van dc gilden. De wachtposten aan de poorten zullen elke 2 uur met officieel en muzikaal vertoon Worden afgelost. Op de markt zelf zal een grote tentoonstel lingshal worden gebouwd, waarin een expositie zal worden georganiseerd. Er zullen kleine winkels, in middeleeuwse stijl worden opgetrokken, die door Bossche winkeliers kunnen worden ge huurd voor de tien dagen, die de jaar markt zal duren. Er zal een twintig meter hoge toren komen cn een podium zal er worden gebouwd, waarop wagen spelen e.d. worden gehouden. Men wil tot in details een middeleeuwse jaar markt nabootsen. De kosten worden ge raamd op 'n bedrag van f 60.000. De ont werper is Jan Sonneborn uit Vught. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het beroep van Sander B. ver worpen. B. blijft tot levenslang veroor deeld. De procureur-fiscaal had twaalf jaar geconcludeerd, maar de Raad acht te blijkens zijn arrest de levenslange gevangenisstraf de juiste, gezien het feit, dat B. heeft meegewerkt aan en kele Silbertanne-moorden in Purmer- end ep «Groningen. Een Japanse handelsdelegatie bracht een informeel bezoek aan ons land. Zij maakt op het ogenblik een reis door een aantal Europese landen, ten einde zich op de hoogte te stellen van de economische toestanden aldaar en een inzicht te krijgen in de handelsmo gelijkheden. Zij zijn weer naar Duits land vertrokken. Het proces van de Oost-Duitse rech ter tegen Hermann Joseph Flade, die anti-communistische pamfletten had verspreid en een lid van de Oost-Duit se Volkspolitie had verwond, is tenslot te herzien. De doodstraf is veranderd in 15 jaar dwangarbeid. In de practijk kan dat op hetzelfde neerkomen, wanneer men de toestanden in de Russische dwangarbeiderskampen in aanmerking neemt. Maar theoretisch is deze straf- verandering in ieder geval een ver zachting. De communistische rechters hebben zich, zoals zij "zelf zeggen, laten vermur wen, omdat Flade pas 18 jaar is, de ver wondingen van de politiedienaar gene zen zijn en de beschuldigde tenslotte „berouw heeft getoond". Maar, gezien Advertentie Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 24) Zij hadden er geen idee van, dat Mr. Francis een gevierd en succesvol Engels schrijver was noch dat Miss Cathryn als schilderes apn grote beroering veroor zaakt had, maar uit hetgeen Francis die slecht Duits vloeiend sprak had gezegd begrepen zij, dat hij geïnteres seerd was in boeken en dat zijn zuster „een beetje aan schilderen deed". De Amanshausers waren verrukt over deze inlichtingen; Johann werkte in een boekhandel, zodat hij en Mr. Francis goed met elkander overweg zouden kun nen; Johann sprak trouwens ook goed Engels, zodat hij ook met Miss Cathryn zou kunnen converseren, hoewel zij geen Duits sprak. Lotte sprak geen Engels, maar zij sprak goed Frans al kwam het er eigenlijk weinig op aan welke taal Lotte sprak, verzekerden zij hun, want zij lachte en zong zo veel, was altijd zo vrolijk dat haar conversatie nauwelijks meetelde. Francis luisterde naar dit alles met groot misnoegen. Dat meisje, dacht hij, leek verschrikkelijk'al dat lachen en zingen én al die vrolijkheid! Ze gichelde en jodelde en flirtte waarschijnlijk alles door elkaar; en Johann was natuurlijk alleen maar een vrome druif. De Oosten rijkers waren weliswaar lichter op de hand dan de Duitsers, maar toch.... „Moeten we ons nu werkelijk laten lijmen voor dat afgrijselijke familiefeest op Kerstavond?" vroeg hij aan Cathryn. „Zouden we er niet tussenuit kunnen knijpen en de nacht doorbrengen in Zell- arn-See of zouden we niet naar Salzburg gaan?" „Ik zie niet in waarom het per se af grijselijk moet zijn, protesteerde Cathryn, „maar al zou het zo zijn, dan is het nog geen dood-wond voor ons als we die ene avond vriendelijk zijn. Je kunt zien hoe veel het voor de Amanshausers betekent en ze zijn zo lief voor ons geweest." Francis zuchtte. „Al die christelijke liefde! Maar iets anders, je weet dat die mensen katholiek zijn Kerstmis is geen fuif voor hen zoals voor ons! Frau Amanshauser is bezig aan een kribbe ik heb er iets van gezien vanmorgen toen ik naar de keuken ging voor de sandwiches. Voor dat soort dingen zijn wij niet geschapen. We zullen juist de verkeerde dingen doen of zeggen ik in ieder geval." „Och, met gewone manieren slaan we ons er wel doorheen." „Je denkt toch niet, dat ze ons op Kerstmorgen mee zullen slepen naar de mis?" „Natuurlijk niet. Waarom? Moeder heeft ons toen we nog thuis waren toch ook nooit proberen mee te slepen, zoals jij dat noemt? Waar ben je eigenlijk zo bang voor?" „Voor een orgie van sentimentaliteit! Het is in z'n soort even slecht als de Engelse dronkemansbende. Ik ben er zelfs niet eens zeker van of het niet erger is de zonde van de geest zijn altijd erger dan de zonden van het vlees. Is dat niet goed katholiek? Hut vlees is zwak en tot zonde geneigd, maar de geest behoorde beter te weten is dat niet het argument? Maar of het zo is of niet, mijn geloof is het in ieder geval. De zonden van het vlees raken niet je innerlijk niet je integriteit. Terwijl de zonden van dc geest zoals humbug en hypocrisie, al die vormen van onop rechtheid en zelfmisleiding de wor tels van je integriteit zelf aantasten. En sentimentaliteit is wel een van de erg ste doodzonden." „Ik zou zeggen, dat het niet van de minste betekenis is. Zelfs al zwelgt een mens er in dan doet hij nog een ander geen schade." „Toch wel. Het'verlaagt, het-besmeurt. Het is allemaal zo gemaakt, zo vals. Het maakt de mensen vals in b1"» relaties tot elkander en vals ten opzicl IV» an henzelf. Voor een familie is het iéts verstik- kends, iets verwoestends, iets afgrijse lijks zo iets als het verdrinken in een zee van stroop." Cathryn moest lachen. „Mijnheer Francis Sable maakt het overvloedig duidelijk, dat hij ten strengste dc walg lijke zonde van sentimentaliteit ver oordeelt. Maar werkelijk, Francis-lief, ik zie niet in waarom we zouden aan nemen dat de Amanshausers van plan zijn om Kerstfeest te vieren met een orgie van sentimentaliteit. Er is natuur lijk een Kerstboom,N kaarslicht en we zullen een warme grog drinken alles erg eenvoudig en huiselijk, denk ik." „En dc lieve Johann zal er zijn en de lachende Lotte en de aardige Miss Cathryn zal de plaats innemen van die schat van een Heide en die vriendelijke Mr. Francis de plaats van onze dierbare Franz en hoe leuk dat onze namen precies dezelfde zijn! O, lieverd, begrijp je nu werkelijk niet hoe lief en gezellig en klef cn verschrikkelijk het allemaal zal zijn? Als ik hier blijf -word ik dron ken en neem ik waarschijnlijk de lachende Lotte mee naar buiten de sneeuw in cn doe haar geweld aan." „Als je je gemeen gedraagt, zal ik het je nooit vergeven, Francis, nooit, nooit, nooit! Beloof, dat je vriendelijk zult zijn. Francis." ..Je weet, ik beloof nooit iets. Je denkt toch niet, dat ze kerstliederen gaan zingen, wel? Stille Nacht, heilige Nacht en al dat soort?" „Waarschijnlijk wel. Wat hindert het? We zullen hun het oude katholieke Adeste Fideles er voor terug geven. Wees toch niet zo'n holden, Francis!" ..Lieveling, ik ga met Kerstmis naar Salzburg. Ik kan eenvoudig geen xami- lie-kerstfeesten verdragen! Jij'blijft hier en speelt mee met de Kerstboom en de kerstliederen cn het gelukkige gezin met pappie en mammie Amanshauser en Lotte en Johann, maar je grote broer herinnerde zich plotseling het besvaan van een lieve neef in Salzburg, die ver schrikkelijk beledigd zou zijn als die aardige Mr. Francis niet de kerstdagen bij hem zou doorbrengen of zal ik er haar van maken?" (Wordt vervolgd) de meedogenloosheid, waarmede de communisten bij processen tegen hun tegenstanders te werk plegen te gaan, lijkt het ons veel waarschijnlijker dat de heren op last van Moskou gezwicht zijn voor de massale protestacties, die er in het Westen tegen het doodvonnis met succes op touw werden gezet. Nu Moskou plannen beraamt om met ver lokkelijke aanbiedingen West-Duitsland en Frankrijk en Italië te neutraliseren en het Atlantisch Pact te ondergraven, kwam hun het rigoreuze vonnis van hun Oost-Duitse knechten al bijzonder ongelegen. Protestacties kunnen soms succes hebben, zelfs tegen communis ten, wanneer zij tenminste met kracht en overtuiging worden gevoerd. Het ge- val-Flade bewijst het. Het rumoer rond Paul van Kempen, voor zover het niet door communisten met perfide politieke bijbedoelingen wordt uitgebuit, brengt ons de geschie denis in herinnering van de Duitse ac teur Werner Krausz, die onder het nazi regime de hoofdrol heeft vervuld in de anti-semietische film „Jud Süsz" en veel lauweren heeft geoogst. Toen kort geleden het Wiener Burgtheater op uit nodiging van het stadsbestuur van W. Berlijn in de voormalige Duitse hoofd stad voorstellingen kwam geven, was ook Werner Krausz van de partij. On middellijk zijn toen de tegenstanders van Werner Krausz tegen en tijdens diens optreden gaan ageren, niettegen staande Krausz door de wasmachines van verschillende denazificatie-hoven was gegaan om zoals dat heet er schoon" uit te komen. De manifestan ten hielden voet bij stuk en Krausz is met het Wiener Burgtheater moeten verdwijnen. Wij willen het optreden van Paul van Kempen geenszins op één lijn stellen met dat van Werner Krausz in Berlijn, ofschoon zowel het een als het ander ontactisch genoemd mag wor den. Als wij Paul van Kempen waren, zouden we teveel zelfrespect hebben om ons openlijk te laten beledigen en het bestaan van het Concertgebouwor kest in gevaar te brengen, maar mis schien zouden we zo handelen, juist omdat wc nu eenmaal Paul van Kem pen niet zijn. Advertentie Die knagende Kheumatisclie pijnen in al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten. Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom een Kruschen-kuur Won derlijk die aansporende werking der zes minerale zouten, die Kruschen bevat en die de bloedzuiverende organen dag na dag op toeren houden en daarmede nun natuurlijke krachtige werking geven. Ais lever, nieren en ingewanden weer op volle toeren hun functies verrichten, kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten en daarmee is dan de oorzaak van Uw pijnen in de kiem gesmoord. Neem dCSrom Kruschen. KegelmatMti gn— hoe eerder hoe beter™. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3