Jarige Prinses Beatrix krijgt tableau van Sankt Anton Geen algemene terugtocht van de Chinezen ALG. VERGADERING ZAL DE AM. RESOLUTIE GOEDKEUREN Belevenissen van de struisvogel Rasmus DE AMERIKAANSE CLEMENTIE VOOR DUITSE OORLOGSMISDADIGERS Rode troepen houden stand in hun loopgraven Mogelijk gemaakt door Veiligheidsraad Aantrekkelijke jeugd- voetbalwedstrijd Haag, se school werkte er een week aan Dienstplicht in Italië 3 maanden verlengd Rangeerders in Amerika in staking Vliegtuigen vermist Protesten in Europa en Amerika Amerikaans slagschip in actie f Goed materiaal aan beide kanten Nederl. schaatsploeg verliest: 83-137 Amerikanen verslaan HHIJC met 5-2 Eerste wielerclub op katholieke basis Van Londen naar NewYork in 7uur DONDERDAG 1 FEBRUARI 1951 PAGINA 5 Half Februari vier divisies gevechtsklaar DOOR DE EEUWEN HEEN WIST MEN A/ff- „HERSTEL VAN DE EER VAN DE DUITSE SOLDAAT" „Nederland let op uw Saeck" Comité tegen terreur op cultureel gebied Concertgebouw-conflict VANDAAG REEDS STEMMING? Dr. Vargas opnieuw president van Brazilië „Damstadt" vraagt verlenging van surséance 16.5 MILLIARD BELASTING VERHOGING IN AMERIKA DCG (dammen) KAMPIOEN Dertig schaatsenrijders naar Davos Teams voor vierde testmatch AustraliëEngeland Sim, Sam en Rasmus in de Dieren tuin T.W.C. Pijnenburg krijgt praedicaat R.K. NEGENTIEN LANDEN VOOR DAVIS-CUP WEDSTRIJDEN Bartali doet weer mee Russische amateur-boksers triompheren te Stockholm 4 Een week lang hebben alle klassen Van de Prinses Beatrix-school te Den Maag gewerkt aan het geschenk voor de jarige prinses Beatrix: een tableau van het berglandschap van Sankt Anton, dat Woensdagmiddag aan Beatrix is aange boden. De vijfde klas heeft de ondergrond De Italiaanse dienstplichtigen zullen Voortaan drie maanden langer moeten die hen, waardoor de oefenperiode tot 15 maan den is verlengd. I>e Italiaanse wet op de dienstplicht voorziet in een diensttijd van 16 maanden, doch de dienstplichtigen waren slechts voor een jaar onder de wapens, zulks hoofdzakelijk om budgetaire redenen. Pacciardi, minister van Defensie, maakte gisteren de verlenging van de dienstplicht bekend, en verklaarde voorts dat Italië haJf Februari vier divisies gevechtsklaar zal hebben. Italië heeft 12 divisies op het oog, daarvan er drie reeds onder bevel van Eisenhower zijn geplaatst. In 1951 wil men 8 divisies op de been hebben. P'ractisch alle Italiaanse divisies zou den zo nodig in het Europese leger kunnen dienen, zeggen militaire kringen. Het vre desverdrag beperkt de omvang van de Ita liaanse gewapende macht tot 300.000 man Een zich snel uitbreidende staking van ipoorwegrangeerders, die Dinsdag in Chi cago en Detroit begon, dreigt het spoor wegverkeer in de V.S. te ontwrichten. Het is een wilde staking, de tweede in zes we ken. Zij sloeg in nog geen 24 uur over op twaalf belangrijke steden. Er zijn aanwijzin gen, dat de staking ook in andere steden zal uitbreken. Volgens een woordvoerder van het leger dreigt de staking .ernstige gevolgen" te hebben voor de verscheping van oorlogsma teriaal. De defensie-autoriteiten hebben een order Uitgevaardigd, volgens welke aan ladingen van het leger voorrang moet worden ver leend. Dit is de eerste order in deze geest. De Amerikaanse regering heeft het federale gerechtshof te Chicago verzocht een order uit te vaardigen om de staking te doen eindigen. Op sommige plaatsen hebben de stokers, Wachtpersoneel en rijdend personeel zich bij de stakers gevoegd. Verschillende perso nentreinen konden niet rijden, duizenden goederenwagons beginnen zich in de getrof fen steden op te hopen. Een staalbedrijf in Chicago heeft 1.000 arbeiders naar huis moeten sturen. Een Dakota van de IJslandse lucht vaartmaatschappij. die op we? was van ■I' Vestman-eilanden naar Reykjavik, is waarschijnlijk in een sneeuwstorm ver ongelukt. Het toestel had 17 passagiers aan boord en kwam bij Reykjavik in de storm te recht. Het daalde tot ongeveer 200 meter, doch kreeg van de verkeerstoren op dracht, om te keren. Enkele minuten later gaf de verkeerstoren de piloot op dracht nogmaals een landingspoging te doen. Deze poging had geen succes en kort daarna verbrak de verbinding met het vliegtuig. Men vermoedt, dat èen Portugees le gervliegtuig, dat gisteren van het vlieg veld Lagens op Terceira in de Azoren opsteeg, boven de Atlantische Oceaan is heergestort. Kort na het opstijgen ver brak plotseling de verbinding tussen het vliegveld en het toestel. Patrouilles van de Portugese marine speuren de zee in de omgeving van de Azoren af. Advertentie dat verstopping der ingewanden de oor zaak van veel klachten en kwalen was. Gelukkig beschikt de moderne pharma- ceutische wetenschap over betere ^n minder drastische middelen dan vroeger om verstopping te bestrijden. De samen stelling van Laxeer-Akkertjes waarborgt het snel en volledig afvoeren der giftige stoffeh die in het lichaam achterblijven en die de oorzaak kunnen zijn van niet eteeds onschuldige kwalen. Neem daar om eens per week één of twee Laxeer- Akkertjes. Ook in chronische gevallen het aangewezen middel', geen kramp, geen gewenning. van het liefst 90 bij 70 bij 50 cm. meten de landschap, dat Sankt Anton voorstelt, gemaakt. De zesde maakte van gips het landschap, de vierde klasse nam het sta tionnetje voor haar rekening, de kinde ren uit de derde vervaardigden de huis jes, die van de tweede de skiënde pop petjes van aangeklede pijpeschoonma- kers en de jongsten creëerden tenslotte de boompjes. Ergens op de gipsvlakte stonden de prinsesjes op haar ski's, zo uit een geïllustreerd tijdschrift wegge lopen. Henk van Veen en Nanny Pikar uit de hoogste klasse mochten het kunst werk onder leiding van het hoofd der school, de heer G. J. Snoov en de onder wijzeres, mej. Sollewijn Gclpke, aanbie den. Om kwart over vier kwam prinses Beatrix van school cn onmiddellijk ging ze met de Koningin haar cadeau bekij ken cn.critisch bekijken. Na een lange studie van het geheel kwam ze tot de conclusie: „Ja. het lijkt er wel wat op...." De zweefbaan was prachtig uit gebeeld cn ook de onafscheidelijke muzi kanten in Sankt Anton bicken aanwezig te zijn. „Ik vind het gewoonweg grandioos," zei de Koningin. En toen kwam de limo nade en de thee. Prinses Beatrix bleek nog helemaal vol te zijn van de enorme hoeveelheid post, die op paleis Soestdijk was binnen gebracht. „Tweeduizend brieven zijn ge komen voor mij alleen," vertelde ze. t M C- WH H. M. de Koningin en Prinses Bea- trix kijken vol belangstelling naar het model van een berglandschap voorstellende Sankt Anton". Het model werd door de hoogste klasse van de Prinses Beatrix-school te Den Haag gemaakt en aan de jarige Prinses aangeboden door Henk van Veen en Nannie Pikar, beiden 12 jaar oud. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John McCloy, cn generaal Thomas Handy, opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, hebben gisteren zoals wij reeds aankondigden van 28 doodvonnissen van Duitse oorlogsmisdadigers er 21 gewijzigd in gevangenisstraffen, terwijl clementie werd verleend aan 62 anderen, die tot gevangenisstraffen waren veroordeeld; 34 van hen zullen onmiddellijk in vrijheid worden gesteld. Onder hen bevindt zich o.a. de staalmagnaat Alfred Krupp. Bovendien werd de inbeslagname van het Krupp-conccrn herzien. Driekwart miilioen vlugschriften, die van Amerikaanse zijde over de clementiemaatregelen zijn verspreid, hebben uiteraard niet kunnen verhinderen, dat in Europa en Amerika vooral van Israëlietischc zijde felle protesten tegen de wijzigingen van de vonnissen zgn ingediend. Onder de 21 ter dood veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers, die clemen tie ontvingen, bevinden zich zes S.S.- ers, die veroordeeld zijn wegens moord op Amerikaanse soldaten bij het offen sief van Von Rundstedt. Zeven dood vonnissen werden bekrachtigd, o.a. van vier mannen, die schuldig bevonden werden aan de dood van ruim 1 mii lioen Joden en zigeuners, en van de man, die de opperste leiding van de concen tratiekampen had. De terechtstelling van hen is echter voor veertien dagen uitgesteld, om een eventuele amnestie mogelijk te maken. McCloy heeft dit vol gens het Westduitse persbureau D.P.A. aan de Bondsregering medegedeeld. McCloy heeft verklaard, dat de her zieningen van de vonnissen ten doel hadden, er zeker van te zijn, dat alle beklaagden een eerlijke berechting heb ben gehad, waarbij alle gronden voor clementie in overweging zijn genomen. Honderden onbewapende Amerikaan se krijgsgevangenen en Belgische bur gers werden in koelen bloede door S.S.- ers in en bij Malmedy doodgeschoten. 74 S.S.-ers hebben voor een Amerikaans militair gerechtshof terechtgestaan on der beschuldiging van deelneming aan deze massamoord. 70 werden veroor deeld, van wie 43 tot de dood door de strop. Tengevolge van herzieningen werd dit aantal doodvonnissen gebracht op zes. Voor deze zes gevallen geldt o.a. de uitspraak van McCloy en de Ameri kaanse militaire bevelhebber, gen. Han dy, aldus meldt A.P. In dit verband heeft gen. Handy verklaard: „Het bewijsmateriaal is overtuigend, dat deze mannen schul dig zijn"', maar hij voegde volgens A.P. hieraan toe, dat de herzieningen steunden op andere feiten, welke tot verzachting van de vonnissen geleid hadden. „Óp de eerste plaats staan de vergrijpen in verband met een ver warde, op en neer golvende "en wan hopige gevechtsactie, een laatste po ging om het getij van geallieerde suc cessen te keren en een gunstiger tac tische positie voor het Duitse leger te herwinnen. Deze misdaden moeten absoluut onderscheiden worden van de meer opzettelijke moorden in concen tratiekampen", aldus gen. Handy. O.a. werd clementie verleend aan de vroegere Luftwaffe-generaal Wilhelm Speidel, de broer van de vroegere gene raal Hans Speidel, die de republiek van Bonn nu vertegenwoordigt bij de her- Uet was gisteren een van de rustigste dagen, die de troepen der V.N. in Korea hebben gehad. Luchtverkenners zeggen, dat de Chinezen op verschillende plaat sen terugtrekken, doch dat men niet van een algemene terugtocht kan spreken. Me luchtmacht der V.N. heeft haar aanvallen achter de Unies van de tegenstan der voortgezet. Luchtverkenners der V.N. hebben foto's genomen van een nieuwe Chinese verdedigingslinie langs de Han. ongeveer 32 kilometer ten Noord-Oosten Van het zwaar beschadigde Seoul. Alleen op de Westelijke flank van het ^estelijke front kwam het gisteren tot bloedige gevechten. Nadat de verbon den troepen er tien kilometer ten Noord-Oosten van Suwon met een enor me artillerie-barrage cn zware lucht- aanvalien niet in geslaagd waren de Jveerstand van de Chinese communis- Jen te breken gingen zij met de bajo- 2et op het geweer en handgranaten in e. koppel tot de aanval over. Naar verluidde,bevond één patrouil- zich tien kilometer ten Zuiden van e Zuid-Koreaanse hoofdstad. Op de Oostkust bestookte het Ame rikaanse slagschip Missouri tezamen biet andere oorlogsbodems en vlieg dekschepen de plaats Kosong, 70 ki- ometer ten Noorden van de 38ste breedtegraad. Landingsboten kruis en voor de kust, terwijl raketsche- te ^i'diddtielen op Kosong uitbraak- n. Er is echter niet gepoogd een bewapeningsonderhandelingen met de Westelijke geallieerden. Tengevolge van het besluit van McCloy zullen met Krupp ook acht van zijn top mensen in vrjjhcid gesteld worden. Zij waren te Neurenberg veroordeeld we gens collaboratie met Hitler bij het ge bruik van slavenarbeiders en bü het uitbuiten van de overwonnen landen. McCloy verklaarde hierover, dat er geen twijfel aan bestaat, dat het Krupp-con- cern de buitenlandse arbeiders onmen selijk behandeld heeft. Maar eveneens staat vast, dat het industriële concern en zjjn leiders niet op de eerste plaats verantwoordelijk waren voor deze be handeling, zo zei hij. De waarde van het gehele industriële rijk, waarop Krupp aanspraak maakt, werd het vorige jaar geschat op 500 mii lioen dollar. McCloy heeft ook de inbeslagname van het Krupp-concern herzien, doch merkte op: „Ik spreek geen oordeel uit over de uiteindelijke inbezitname van het vroe gere Krupp-eigendom". Te Amsterdam is opgericht een comité .Nederland let op uw saeck" met het doel „in de toekomst te (doen) voorkomen, dat uitingen van ons kunstleven worden be dreigd door al of niet georganiseerd optre den van personen, als jl. Zondag in en som het Amsterdams Concertgebouw is ge schied". Het comité acht die recente ge beurtenissen „een schandelijke terreur, die in een rechtsstaat ongeoorloofd is". „Niemand dan de overheid aldus het comité - is het geoorloofd een uitvoering al dan niet oirbaar te achten en op grond van dit oordeel zulk een uitvoering te ver bieden dan wel te doen doorgaan". Het comité is gevestigd De Lairessestraat 104—2. Van dit comité maken o a. deel uit: Wil lem Andriessen, A. Ariens Kappers Sr., mr. J. T. Asser, prof. dr. K. Ph. Bernet Kern- pers, Laurens Bogtman, prof. dr. J. Clay. Hubert Cuypers, H. Halbertsma, dr. H P. Heineken, Willem Noske, George van Rencsse, prof. mr. G. H. C. H. Russel, Jos. Smits van Waesberghe, Cruys Voor- bergh, mr. dr. P. j. Witteman en Louis Zimmermann. Inmiddels heeft dit comité zowel aan de Raad van Bestuur van „Het Concertgebouw" N.V. als aan de vereniging „Het Concert gebouworkest" aangeboden uit zijn midden een „vrederaad" samen te stellen, teneinde in het conflict ontstaan tussen de Raad van Bestuur van „Het Concertgebouw" N.V. en de ontslagen orkestleden te bemiddelen. Het ligt in de bedoeling van het Bra bants Orkest om in alle steden van Noord- Brabant in de maanden Mei en Juni volks concerten te organiseren, die 's middags voorafgegaan zullen worden door een jeugd- concert. Tijdens deze concerten zullen leden van het orkest en jongere Brabantse kun stenaars solistische medewerking verlenen. Teneinde de Algemene Vergadering van de V.N. vanavond gelegenheid te geven de aanbeveling van de Politieke Commissie om China tot agressor in Korea te verklaren goed te keuren, heeft de Britse gedelegeerde in de Veiligheids raad voorgesteld, de kwestie-Korea van de agenda van de Veiligheidsraad te voeren. Volgens het Handvest van de V.N. kan de Algemene Vergadering n.l. in geen enkele kwestie optreden, die ook al door de Veiligheidsraad wordt be handeld. De Veiligheidsraad waarin sinds gisteren ook Nederland zitting heeft nam het voorstel met algemene stemmen aan. Dr. Getulio Vargas is gisteren voor een ambtsperiode van vijf jaar beëdigd als president van Brazilië. Vargas stelde een uit tien ministers bestaand coalitie kabinet samen, dat hij betitelde als „regering van het volk". Hij verklaarde, dat hij een „experi menteel" kabinet had samengesteld, zonder te letten op de partijen van de benoemde ministers. Als minister van Buitenlandse Zaken is benoemd Joao Neves da Fontoura, die ook met Vargas diende voordat deze in 1945 na 15 jaar feitelijke dictatuur werd afgezet. Dr. Vargas verklaarde, dat hij de sociale en arbeidstoestanden in Brazilië zou ver beteren. Vargas, die lid is van de arbeiders partij, heeft slechts één partijgenoot, de minister van Arbeid, in de regering op genomen. Namens de stichting „Vijf Eeuwen Kal- verstraat" (Damstadt), die tot morgen sur seance van betaling had verkregen, heeft de raadsman, mr. A. C. G. van Proosdij, bij de Amsterdamse Arrondissementsrecht bank een verzoek tot verlenging hiervan ingediend. 2 Augustus van het vorig jaar was sur séance verleend voor zes maanden. Naar be kend was er bij de sluiting van „Dam stadt" een exploitatietekort van ongeveer drie ton. President Truman heeft de Congress leiders gisteren persoonlek ingelicht omtrent zijn plannen voor de grootste belastingverhoging in de Amerikaanse geschiedenis naar verluidt van circa 16.500.000.000 dollar. Bij de uiteenzetting van zijn plan, om het geweldige defen sieprogramma te financieren uit de lo pende belasting-inkomsten. verzocht Truman beide partjjen hun steun te verlenen. Weer zat Piet Westra tegenover zijn rivaal van „Jozeph Blankenaar" met een heel boos gezicht naar zijn schijven te staren. Daar was dan ook alle reden voor, want Jakschtov speelde al even grillig als de DCG-er zelf gewoonlijk doet. Het werd zodoende een onoverzich. lelijke va-hanque-partjj waarin Westra een fraaie damslats uitlokte en zodoende de score voor DCG opende. Dat was in deze tweede beslissings wedstrijd tussen DCG en „Jozeph Blan kenaar" om het afdelingskampioenschap tevens het signaal der valse beloften. Want positioneel had Westra een zware dobber gehad. Het werd voor de Blan kenaren zelfs een ramp, toen Faber een winnende slagzet van Huisman? inwis selde met een verliezende en Wouden berg en Van den Berg bergen moeilijk heden niet wisten te verplaatsen. Óok „oude" Knol moest in de jongste Loo- man zijn meerdere erkennen, waardoor de stand inmiddels was opgelopen tot 100 voor DCG. Hoewel de beide andere Blankenaar-Knollen steigerden, ver mochten zij hun voordeel niet te reali seren en moesten met remise genoegen noemen. Ook de oudste Looman alsmede De Weerd en Fakkeldij wensten niet ten onder te gaan tegen de verwoed om winstpunten vechtende Blankenaren. Zodoende werd de eindstand van deze niettemin zeer spannende beslissings wedstrijd tenslotte 155 voor DCG. Hiermee bereikten de gecombineerden de eindstrijd om het algehele kam pioenschap van de provinciale Noord- Hollandse dambond. Een promotie naar de hoofdklasse kwam daardoor binnen de mogelijkheden van de ex-R.K.D.- voorvechters. Advertentie mm De Russische afgevaardigde, Semyon Tsarapkin, haastte zich echter om te verklaren, dat zijn motieven geheel ver schillend waren met die van Groot-Brit- tannië. Hij hamerde weer eens op het oude Sovjet-aambeeld en verklaarde, dat de kwestie onrechtmatig op de agenda was geplaatst, in de eerste plaats omdat Korea een „zuiver binnenlandse aange legenheid" was geweest tot de Ameri kaanse troepen „zich in de strijd gingen mengen". Het staat vast, dat de Algemene Ver gadering eveneens haar goedkeuring aan de Amerikaanse resolutie zal hechten, gezien de overweldigende meerderheid, waarmee de Politieke Commissie het plan van de V.S. Woensdag heeft aangenomen. Het is echter nog niet zeker, of vandaag al over de kwestie gestemd zal worden. De vertegenwoordiger van India Sir Benegal Rau heeft medegedeeld, dat hij nog niet besloten had of hij het in de Politieke Commissie verworpen Arabisch-Aziatische voorstel voor een zeven-landenconferentie in de Alge mene Vergadering opnieuw ter sprake zou brengen. De vertegenwoordigers van Neder land, Brazilië en Turkije namen giste ren, voor de eerste maal sedert de ver kiezing van deze landen in de Veilig heidsraad, hun zetel in. Elk van deze landen is voor drie jaar gekozen, met ingang van Januari j.l. De Nederlandse gedelegeerde Daniël von Balluseck ver klaarde gisteren ter gelegenheid hiervan: „Het zou niet van realisme getuigen in dien wij het falen van vele onzer pogin gen niet erkenden, terwijl de mensheid toch het hoogste van de V.N. verwacht" Van gewoonlijk betrouwbare zjjdc te New Delhi verneemt Reuter, dat India geen zetel in de commissie van goede diensten, voorzien in de door de Poli tieke Commissie der V.N. aangenomen resolutie om China als agressor te brand merken, zou aanvaarden. Volgens be richten uit Lake Success, zou de voorzit ter van de Algemene Vergadering, Nas- rollah Entezam, de Indische afgevaar digde Rau en de Canadees Pearson willen uitnodigen met hem in deze com missie zitting te nemen. Gezaghebbende Indische kringen te New Delhi kenschetsten de beslissing van de Politieke Commissie gisteren nogmaals als een „ongelukkige", die de kansen op een regeling' door onderhan delingen van het Koreaanse vraagstuk en andere vraagstukken van het Verre Oosten verminderde. UTRECHT, 31 Januari. Twee jeugdelftallcn van de K. N. V. B. heb ben vanavond in het Utrechtse stadion een snelle en aantrekkelijke wedstrijd1 gespeeld als oefenwedstrijd voor het F.I.F.A.-tournooi. De A-ploeg v/as lichamelijk sterker. Resumerend zoil men de voorkeur ge ven aan de aanvalslinie van het B-elf tal, waarin dan rechtsbuiten Hol (Feyenoord) was opgenomen. De backs van het A-elftal Van den Hóek (Feyen oord) en Van der Hurk (Eindhoven) blonken uit. In het doel was de doel man van het B-elftal Van der Stokken (P.S.V.) de beste. De middenlinies van beide ploegen ontliepen elkaar niet veel. Voor de spilplaats is Husschers (A. G. O. V. V.) de aangewezen man. De bes te speler van het veld was de V.S.V.-er Van der Kuil. Met Rijnvis (B.M.T.) op de buiten plaats was hier een vleugel aan het (31 voor de B-ploeg) Het verloop van de wedstrijd was van ondergeschikt belang. De A-ploeg nam de leiding door Hol (Feyenoord). La ter werd de stand in evenwicht gebracht met een diagonaal schot van de rechts- Karlstad, 31 Januari. Op de tweede dag van de schaatswedstrijd Nederland BZweden B heeft het Nederlandse team opnieuw een nederlaag moeten incasseren. Zweden B won met 137 tegen 83 punten. Onze landgenoten werden ook ditmaal gehandicapt door de kleine bochten en op de 5000 meter kwam zowel Van der Eist als Charisius ten val, wat de nodige seconden kostte. Op de 1500 meter raakte Charisius in de laatste bocht zijn even wicht kwijt, maar dat was kort voor de finish, die hij glijdende kon halen. Van der Eist was voortreffelijk op de 1500 meter, waar hij 2.28.8 noteerde achter de winnaar Engstroem, die ook eerste werd in de individuele rangschikking. De Nederlandse rijders De Koning, Van der Eist en De Graaff, die uitge nodigd waren voor een internationale wedstrijd te Hamar op Zaterdag 3 en Zondag 4 Februari a.s. hebben besloten voor deze uitnodiging te bedanken. Daarentegen zullen ze wel deelnemen aan de wedstx'ijden te Moss op 7 Fe bruari a.s. Van 't Oever, De Graaff en Wervers zullen wellicht uitkomen in voorwedstrijden die 3 en 4 Februari ge houden worden te Eskilstuna. Het individuele klassement voor de gehele wedstrijd ziet er als volgt uit: 1 Engstroem (Z.) 202.850 pnt.; 2. Lars- son (Z.); 3. De Koning (N.); 4. Van den Oever (N.)5. v d. Graaf (N.); 6. Stroem (Z.)7. v. d. Eist (N.l; 8. Svensson (Z.) buiten Smelders (N.O.A.D.), toen, na een corner van links, de bal indirect voor zijn voeten belandde (11). Was de strijd in de eerste helft gelijkop- gaand, na de hervatting was de B-ploeg het meest aan het woord. Rijnvis (B.M.T.) gaf zijn ploeg de leiding na fraai solospel. Een derde doelpunt voor de B-ploeg kwam van de voet van Van der Kuil, die enkele spelers en de uit gelopen keeper incluis passeerde. Voor een uitverkochte kunstijsbaan te Den Haag zegevierde de jjshockey- ploeg der Verenigde Staten over een H.H.IJ.C.-team, dat versterkt was met de Canadezen Carrey, Andreola, Fer- rier en Cook, met 52. Wat bij het spel der Amerikanen di rect opviel was het voortdurend te rugkomen der eigen voorhoedespelers bij een aanval der tegenpartij, waar door een bijkans ondoordringbare muur van verdedigers ontstond, die practisch iedere schietkans aan de aanvallers ont nam. De wedstrijd kreeg hierdoor ook veel vaart en wat de Amerikanen aan rijvaardigheid demonstreerden vooral de combinatie Charets, Cote en Moreau was verrassend. Hiertegen over stelde het spel der Hollands-Ca- nadese combinaties zeker niet teleur. Wel was het jammer dat Van Hees- wijk ontbrak, maar Taconis, Schwenke en tegen het einde ook Klein speelden een uitstekende wedstrijd. t02, 12, 1—1). Dertig schaatsenrijders uit elf landen, waaronder Duitsland en Japan, hefcben in geschreven voor de -wereldkampioenschap pen op de schaats, die 10 en 11 Februari in Davos worden gehouden. Wereldkampioen Gernel Pajor van Hon garije, die twee jaar geleden weigerde naar zijn vaderland terug te keren, zal onder de kleuren van de Internationale Schaats bond uitkomen. De deelnemende landen zijn Engeland, België, Japan, Oostenrijk. Nederland, Frankrijk, Duitsland, Italië, Zweden, Noor wegen en Zwitserland. Vrijdag 2 Februari zal de vierde test match te Adelaide beginnen tussen Aus. tralië en Engeland. Het Engelse team bestaat uit de vol- Kende spelers: Brown (aanv.), Hutton, Washbrook, Simpson, D. Compton, Sheppard, Evans, Bedser. Wright, Warr en Tattersall. Close is reserve. Voor de ploeg van Australië zal een keuze gedaan worden uit dezelfde spe lers, die in de derde testmatch uitkwa men. Het zijn: Hassett (aanv.), Morris, Miller, Harvey, Loxton, Lindwall, I. Johnson, Iverson, Talion, Archer en Burke. landing ten uitvoer tc brengen. Generaal Ridgeway, bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, zeide dat de toestand aan het Westelijke front „volledig bevredigend" was. Ridgeway heeft een woord van 'of over zijn Chinese tegenstanders gespro ken. Hij zeide, dat zij in hun goed ont worpen loopgraven standhielden „hoe zeer men ook met artillerie en lucht macht ingrijpt". De enige manier was de loopgraven te bestormen en de Chi nezen daar te doden. Generaal MacArthur heeft Woensdag aan de Verenigde Naties gerapporteerd, dat het in de macht van zijn troepen ligt de Chinezen in Korea „bij voortdu ring duizelingwekkende verliezen" toe te brengen. Sterke communistische eenheden open den vanmorgen vroeg een hevige aanval aan het centrale Koreaanse front. De vijandelijke strijdkrachten begon nen hun operaties ten Noorden van Yolou, vijftig kilometer ten Oosten van Suwon. De aanvallen volgden elkaar daarna snel op. De vijand tastte de ver bonden troepen uit het Noordwesten, Westen, Zuidwesten cn Zuiden aan. Copyright P. I. B. Bo* 6 Copenhogen 1. Sim en Sam en Rasmus waren klaar om weer nieuwe avonturen te beleven. Ze zagen op straat een auto rijden van de dierentuin. „Zoo" stond er op, want m die stad noemden ze een dierentuin zoölo- (Van onze Brabantse redactie) Bij gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de Tilburgse Wielerclub Pijnenburg" Is aan deze vereniging als eerste wielerclub in het land het prae dicaat R.K. toegekend. Na een grondig onderzoek en nadat de statuten in de voorgeschreven zin waren herzien, heeft mgr. W. Mutsacrts dit besluit genomen. Tot geestelijk adviseur werd benoemd pater Victorius OJF.M. Cap. Het bestuur is zeer verheugd over de ze mededeling, omdat het er 'n stimu lans in ziet om ook bij de sportbeoefe ning de principiële kant van het leven in het oog te houden. Voor de hulp, die men voor het verkrijgen van dit prae dicaat heeft ontvangen van pater Van Geloven M.S.C., is men zeer erkentelijk. Het bestuur koestert de hoop, dat spoedig nog vele andere wielerclubs zich eveneens op principieel katholieke basis zullen gaan organiseren, zodat zij een zelfstandige afdeling kunnen gaan vormen in de Nederlandse Katholieke Sportbond. Zondag a.s. zullen het derde lustrum en de erkenning feestelijk worden ge vierd. Het bestuur recipieert die dag van 1.302.30 uur in het clubhuis. Reeds nu ontving men van Z. H. Paus Pius XII, de „Paus van de wielersport", de apostolische zegen voor bestuur, le den, donateurs en alle naaste verwanten bij deze gelegenheid. De nieuwe R.K. Wielerclub koestert het plan het komende seizoen te ope nen met een wegwedstrijd, waarvan de baten zullen bestemd worden .'voor de missie. De Amerikaanse piloot Charles Blair Junior heeft met een Mustang-jager in de nieuwe wereldrecordtijd van 7 uur en 48 minuten nonstop van New York naar Londen gevlogen. Sedert Novem ber stond het record voor deze vlucht van 3.500 mijl op naam van een vier motorige stratocruiser, de Pan American Airways, met een tijd van 8 uur 55 mi nuten. Blair, die voor zijn tocht van zeven uur en 48 minuten tegen zonsopgang uit New York vertrokken was, zei in het begin wat last van ijsafzetting gehad te hebben, terwijl hij de hele reis gewor steld had met een paar te nauwe vlie gerlaarzen. Hij had geen bagage bij zich. behalve scheergerei en tandenborstel, die in een klein leren étui verpakt zaten. Zijn vliegtuig, de „Excalibur Third", dat werd voortgestuwd door een door Packard gebouwde Rolls Royce Merlin- motor, was enigszins gewijzigd om in de vleugels en romp in totaal 865 gal lons benzine te bergen. Blair vertelde op London Airport aan de verslaggevers: „Het was een zeer goede overtocht. Het ging niet zo vlug als ik gedacht had, maar na Gander (Newfoundland) had ik de wind met een snelheid van 200 km. per uur mee. Blair's gemiddelde snelheid was on geveer 720 km. per uur en het grootste deel van de tocht legde hij af op een hoogte van ruim 11.000 meter. Negentien landen hebben tot dusver ingeschreven voor de Davis Cupwed strijden. Er is nog geen inschrijving ont vangen van Zweden, dat het vorige jaar winnaar werd in het tournooi van de Europese zone. Totaal 19 landen zulien spelen om de eer in Challenge-Round de bekerhouder Australië te mogen ontmoeten. Onder de inschrijvers bevinden zich voor de eerste maal sedert de oorlog Duitsland en Japan. De 19 landen zijn: Europese zone, Groot-Brittannië, Zwitserland, Oos tenrijk, Zuid-Slavië, Ierland, Israel, West-Duitsland, Polen. Monaco, Italië, Zuid-Afrika, Nederland, Egypte en de Philippijnen. Amerikaanse zone: Verenigde Staten, Canada, Japan, Mexico en Cuba. De thans 36-jarige Bartali, die eerst van plan was de wedstrijdsport er aan te geven, heeft besloten ook in het komend seizoen nog te rijden. Hij is van plan deel te ne men aan de Ronde van Italië maar heeft nog geen beslissing genomen wat de Ronde van Frankrijk betreft. Russische amateurboksers, die zich weerden als beproefde professionals, ga ven de Zweedse ploeg waartegen zij gis teravond te Stockholm in de ring kwa men geen schijn van kans en wonnen met grote overmacht met 71. gische instelling. „Zouden we een baantje gaan zoe ken als oppasser'/" vroeg Sam. „Dat lijkt me eigen lijk wel leuk." Sim en Rasmus zijn het daar mee eens en zo wandelen ze met hun drteen naar de die rentuin toe. Daar hangt een bord uit, waarop staat: ..uevraaga drie oppassers, die van dieren houden. Wacht even lot ik terug ben. Hartelijke groeten De directeur." £r staat al een lange rij te wachten. Het wereldkampioenschap vierpersoons bob, dat in de Franse Alpen werd gehou den, is gewonnen door de Duitse ploeg. De bob van de Verenigde Staten werd tweede. Engelse Cup: Mansfield Town-Sheffield Ln, 21; ChelseaExeter City 20.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5