Eind 1952 een Atlantische strijdmacht Europa van veertig divisies Behoefte aan snelle levering van veel materiaal KABINETSFORMATIE Offensief der verbonden troepen gestuit op rode verdediging EEN FORMIDABEL VLIEGTUIG Gebrandmerkt in Drie verdachten in vrijheid Noord-Koreaanse opperbevelhebber om het leven gekomen .1 Zij hadden ongelijk Tot hoofd en hart Afwijzend Nederlands advies Rapport van Eisenhower: ernstigniet pessimistisch Opdracht aan dr. Drees en mr. Van Schaik Naar reconstructie van het oude kabinet? Uitspraak van Hof te Amsterdam Echtpaar verdronken w riUftKio oepteycu uuif, Het weer. Z.H.Exc. Mgr. P Hopmans bediend VRIJDAG 2 FEBRUARI 1951 74e JAARGANG Nó. 24987 Inzake status Indonesiërs in Suriname GEDULD MET DE GEALLIEERDEN" Het kabinet van H. M. de Koningin deelt mede: H. M. de Koningin heeft aan dr. W. Drees en mr. J. R. H. van Schaik opdracht gegeven tot hel vormen van een kabinet, dal geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Dr. Drees en mr. van Schaik hebben de opdracht in beraad gehouden DE LIQUIDATIETE ZUILEN Bij duisternis in het water gelopen Typhus onder de Noordelijken Gewonde Nederlanders in Japan LEDEREN KLEDING Amerikaanse resolutie Peking: Belediging voor China Overwegingen van het Hof STRENGE CONTROLE Op electriciteitsverbruik BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant, tlmuiden: Bonifaciusstr. 27. tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ruw. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers *6 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Het verloop van de kabinetscrisis in eigen land weet, als ware een bewuste toeleg in het spel, de aan dacht voor de nationale aangelegenheden dermate gespannen te houden, dat het waarlijk niet onbelangrijke nieuws van het internationale diplomatieke front daardoor op de achtergrond dreigt te raken. Men is tenslotte meer geneigd te pra ten over Stikker dan over Korea en Lake Success, omdat het hemd (waarin ons demissionnaire kabinet onlangs kwam te staan) nu eenmaal nader is dan de rok. Toch hechte men niet ook in zoverre te veel waarde aan een beeldspraak, welke zich om haar verleidelijkheid op drong, dat men de gisteren door de Aig. Vergadering van de U.N.O. bekrachtig de resolutie der Politieke Commissie, waarin China als aanvaller in Korea wordt gebrandmerkt, zou beschouwen als een onbelangrijke aangelegenheid, omdat er hier in het eigen land reeds (voor ons) belangrijke dingen gaande lijn. De resolutie, die gisteren in de Alg. Vergadering met een soortgelijke meer derheid als tevoren in de Politieke Com missie werd aangenomen, heeft haar suc ces goeddeels te danken gehad aan het indertijd door Libanon ingediende amen dement, waarbij zij nog juist in zoverre werd bijgeschaafd als nodig bleek orrr ook de volledige instemming te verkrij gen van enkele tot dan toe weifelende Westerse mogendheden. Men zal zich her inneren. dat Amerika reeds geruime tijd een strikte en in baar bewoordingen barse veroordeling voorstond van het Chinese optreden in Korea. Het had er de schijn van dat de Verenigde Staten welbewust aanstuurden op 't dichtgooien met een resolute klap van de lang ge noeg open gehouden deur tot onderhan delingen met communistisch China en men mag wel aannemen dat een zucht tot bevrediging der Amerikaanse publie ke opinie daar niet vreemd aan was. Engeland en Frankrijk vooral volgden deze politiek slechts schoorvoetend, ter wijl de Aziatisch-Arabische groep er be paald afwijzend tegenover stond en alles in het werk stelde om Amerika èn China alsnog aan de conferentietafel te krijgen. Voor dit laatste ideaal heeft India wel het vurigst geijverd. Het was Sir Bene- gal Rau, die tot het laatste ogenblik ge waarschuwd heeft tegen het aannemen der Amerikaanse resolutie en de ver werping van het voorstel der 12 Azia tisch-Arabische landen, waarbij een laat ste beroep op Peking wordt gedaan tot een samenspraak die door een staking van het vuren zou worden gevolgd India heeft zich aldus doen kennen als een wankelmoedige bondgenoot bii het weerstand bieden tegen communistische agressie en in ieder geval pen naïef ver trouwen in Peking's handelbaarheid aan de dag gelegd. De Westerse mogendheden hebben terecht steeds een wapenstilstand vooraf als noodzakelijke voorwaarde tot enig overleg gesteld en overigens geen voet wensen te geven aan China's chantagenolitiek door de inwilliging van al ziin eisen., zo o.a. met. betrekking tot Korea en het lidmaatschap der V.N.. als prijs voor enige inschikkelijkheid bij het opgeven der wederrechtelijk bedreven agressie. Het is inderdaad volkomen waar, dat Peking gelegenheid te over heeft gehad om op redelijke voorwaar den tot overleg te komen. En het pres tige der V.N. eiste onderhand, dat men oïnde zou maken aan ziin geduld. Het blijft intussen gelukkig, dat. zo als gezegd, het Libanese amende ment de voorgestelde resolutie enigszins heeft gemilderd. Luidde in een der paragrafen de resolutie oorspronke lijk aldus, dat „China alle voorstellen voor een staken van het vuren heelt verworpen," dank zij dit amendement werd deze zinsnede afgezwakt tot „China heeft alle voorstellen voor een staken van het vuren niet aanvaard". Gemeten met de wonderlijk fijne maat der diplo matieke vaktaal maakt dit een aanmer kelijk verschil. De deur wordt daardoor niet alleen niet met een harde klap dichtgeslagen, doch blijft zelfs op een kiertje staan, hetgeen des te duidelijker wordt" in het licht dier andere bepaling, waarbij aan een commissie, die collec tieve maatregelen tegen de agressor moet overwegen, machtiging wordt verleend haar werkzaamheden op te schorten, v anneer een in te stellen commissie van goede diensten bevredigende voortgang rapporteert. En overigens blijft "e* 1 deel der Ver. Naties, aldus de resolutie, de Koreaanse kwestie op vreedzame wiize te beslechten. Vooral twee dingen zijn belangrijk. Ten eerste heeft de resolutie in de mil de. zij het besliste, vorm waarin zij ten slotte werd ingediend, er niet toe geleid dat er een scheuring is gekomen in het Westelijke anti-communistische front. Frankrijk, Canada en Engeland hebben zonder aarzeling vóór de resolutie ge stemd; ja zelfs hebben enige landen van de Arabisch-Aziatische groep hun stem eraan gegeven. En de kloof tussen het Westen en het Oosten is niet zo groot geworden als oorspronkelijk werd ge vreesd, doordat alleen India en Birma tegenstemden en de overige Aziatische lenden zich var. stemming onthielden. Vervolgens zij het vooral duidelijk, dat deze resolutie, ook nu zij in de Algeme ne Vergadering met de vereiste meerder heid van tweederde is aangenomen hetgeen te voren te verwachten was geen oorlogsverklaring aan China's adres inhoudt. Integendeel, zoals uit de resolutie valt op te maken, zal een commissie van goede diensten steeds bereid blijven te bemiddelen tot vreedzaam overleg. En het nog niet ge heel bevestigde bericht, dat „hooggeplaat ste Amerikaasc autoriteiten zouden heb ben te kennen gegeven, dat de verbon den troepen in geen geval tot benoorden de 38ste breedtegraad zouden oprukken" wijst reeds op een practisch streven in die richting. Maar wel heeft men het ogenblik ge kt men geacht om de dingen bij hun naam te noemen: om de aanvaller ook air zodanig te brandmerken en middelen te overwegen tot het handelen dienover eenkomstig, wanneer de agressie niet ophoudt. Bij alle ongewisheden, welke dit in zich bergt met betrekking tot de wereldvrede, kan men het toch slechts toejuichen. Want het ligt in de lijn van de beginselen der Ver. Naties en werd door haar prestige geëist. De Nederlandse regering heeft afwij kend geadviseerd op ren geruchtmakend ontwerp landsverordening dat bij de Staten van Suriname was ingediend om Indonesiërs, die de Indonesische natio haliteit hebben gekregen als gevolg van °e souvereiniteitsorerdracht, van de kiezerslijst te schrappen. Generaal Eisenhower heeft gisteren in een besloten zitting van de senaatscom missies voor de buitenlandse betrekkingen en de strijdkrachten verklaard, dat hy zal trachten tegen het einde van het volgende jaar een Atlantische strijd macht in Europa gevormd te hebben van veertig divisies, waarbij de eventuele deelname van Duitse eenheden niet is begrepen, aldus vernemen Reuter, A.P. en U.P. uit betrouwbare bronnen. De generaal heeft echter vermeden recht streekse verklaringen af te leggen over de grootte van de Amerikaanse deelname aan deze defensiestrijdmacht. Wel drong hij er op aan, in geen enkele resolutie in het Congress een bepaalde beperking op te leggen aan het zenden van troepen naar Europa. In een verklaring aan het gehele Congress had de Atlantische opperbevelhebber reeds eerder in de loop van de dag gezegd, dat troepen van de V.S. naar Europa gezonden zullen worden naar verhouding tot de troepen macht, die West-Europa zelf op de been brengt. Hij verklaarde echter nadruk kelijk, dat Europa niet op de eerste plaats behoefte heeft aan Amerikaanse troepen, doch aan materiaal, dat „snel en in grote hoeveelhedendient te worden geleverd. leid, gaven uiting aan hun teleurstel ling. Zy noemden het rapport te alge meen of te onvolledig. Men had vooral meer bijzonderheden willen horen over het zenden van troepen naar Europa. De eerste reacties uit het buitenland kwamen uit Bonn en Parijs. Franse officiële kringen spraken van „een grote overwinning" van de Euro pese democratieën in de strijd om een hecht front met de V.S. tegen het com munisme. Een gezaghebbende Franse bewindsman zei: „De toezegging en Eisenhower's verklaring, dat de V.S. geen andere keus hebben dan zich met West- Europa tegen het communisme te ver zetten, houden in feite de verklaring in. dat zij aan onze kant staan". Andere zegslieden toonden zich verheugd over Eisenhower's begrip voor Frankrijk? defensieve inspanningen en voor de moeilijkheden, welke daarmee gepaard gaan. Zij toonden zich erkentelijk, dat Eisenhower heeft ingezien waarom Frankrijk op het ogenblik niet meer kan doen. Zowel de West-Duitse regering als de socialistische oppositie waren het Don derdagavond met generaal Eisenhower eens, dat de diplomaten gereed moeten komen met hun werk om West-Duits- land politieke vrijheid te geven, voor dat het een bijdrage tot de Westelijks defensie kan leveren. Zijn rapport aan de Congress-Ieden was ernstig van toon. maar geenszins pessimistisch. Hij zei tijdens zijn rond reis in West-Europa en Canada by de verschillende landen en hij noemde ook Nederland met name een her nieuwde verzetsgeest gevonden te heb ben en een grote vastbeslotenheid om als vrije mensen te leven. Sprekende over het grote belang, dat ook voor de V.S. aan de onafhankelijkheid van Europa verbonden is, verklaarde Eisen hower, dat het Congress voor verreiken de beslissingen staat, die mogelijk de loop van de Westelijke beschaving zullen bepalen. Eisenhower verklaarde, dat de West- Europese industrie en arbeidskracht groter was dan die van enig ander ge bied behalve de V.S. Als West-Europa van Amerika's ziide naar de andere kant overgaat, betekent dit. dat het militaire machtsevenwicht zo drastisch verstoord wordt, dat de Amerikaanse veiligheid in gevaar wordt gebracht. Bovendien zouden met West-Europa nok andere ge bieden. die er mee verbonden zijn, in de handen van het communisme vallen, aldus de generaal. Eisenhower zeide geen rapport te zul len uitbrengen over zijn besprekingen in Duitsland, omdat „daar nog een por litieke overeenkomst moet worden be reikt". Hij verklaarde „geen onbereid willige contingenten" te willen hebben. De West-Europese landen hebben het besluit genomen, dat zij nooit weer zullen worden bezet, aldus Eisenhower. Zij zullen weerstand bieden tot de vernietiging toe. Eisenhower verklaar de in dit verband, dat Frankrijk had beloofd tegen het einde van het vol gende jaar vijftien strijdwaardige di visies te zullen hebben en in 1953 vijf en twintig. „Ook in België is men besloten zich tegen het communisme te verzetten. In Nederland ontving ik juist in de laatste dagen verklaringen over de toegenomen militaire voorbereidingen, die daar gemaakt worden. Ook in De nemarken doet men alles wat men kan. In Noorwegen een zelfde beeld. Het kleine Noorse volk wil niet meer bezet worden. Het zegt, dat het ver nietiging prefereert. In het kleine Luxemburg werd mij meegedeeld, dat er algemene dienstplicht is en dat hierop geen uitzonderingen ge maakt worden. „Wij zijn echter erg ge handicapt. wii hebben slechts wapens voor een bataljon. Op het ogenblik heb ben wij in het bijzonder artillerie-uitrus ting nodig", zo verklaarde men in Lu xemburg. Toen ik in Ottawa kwam. zei men mij daar: „Wij hebben nog wel wat artillerie-uitrusting, wij kunnen het de Luxemburgers zenden". Een paar uur later, toen ik in West Point aan kwam, hoorde ik, dat de Canadese rege ring de overdracht van de artillerie-uit rusting had goedgekeurd". De generaal zei, dat het verkeerd en nutteloos zou zijn te zeggen, dat er geen geest van pessimisme en defaitisme be staat in verschillende delen van Euro pa, maar hij verklaarde de indruk ge kregen te hebben, dat zich een „verjon ging voltrokken heeft in de Europese moraal". Eisenhower drong er op aan „geduld met onze geallieerden tc heb ben". omdat „sommige hunner vraag stukken zeer groot zijn". Herhaaldelijk legde Eisenhower er de nadruk op, dat de voorgestelde defensie- opbouw in Europa gericht is op het be waren van de vrede. Hij zei, dat Ameri ka een veiligheidsprogramma moet op stellen voor de komende 20 tot 30 jaar. De kosten zullen hoog zijn, „maar de prijs van een totale oorlog is de vernie- Het geven van een opdracht aan de beide koplopers van het oude kabinet bevestigt wel duidelijk de veronderstel ling, eerder in ons blad geponeerd, dat na de mislukking van def'pogingen van mr. Stikker men terug zal vallen op een reconstructie van het oude kabinet. Hier- bij zal het er om gaan een aanvaard bare basis te vinden voor de financiering van de oorlogseconomie. Men is met de voorbereidingen hiertoe vermoedelijk al enigszins gevorderd, daar er in de loop van de week vrij langdurige vergade ringen hebben plaats gevonden van vrij wel het volledige kabinet, waarbij met name de economische consequenties van de militaire inspanning aan de orde wa ren. Vandaag wapperde voor 't éérst sedert de bezoeken van Hare Majesteit de Ko ningin tijdens de kabinetscrisis aan Den Haag de Koninklijke Standaard van het paleis Noordeinde. Generaal Dwight D. Eisenhower (rechts) brengt verslag uit van zijn reis door Europa voor een verenigde vergadering van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat in de bibliotheek van het Congress te Washington. tiging van onze beschaving. En er is geen tijd te verliezen". Men verwacht in sommige Congress kringen, dat Amerika zou beginnen met vijf divisie6 naar Europa te zenden, dit getal zou stijgen met de groei van de Europese strijdmacht. Eisenhower heeft in dit verband o.m, verklaard, dat het onmogelijk is de inspanning van Ameri ka en de West-Europese landen te ver gelijken op basis van het percentage van het nationale inkomen, dat besteed wordt aan defensie Over het algemeen hebben Congress leden, die achter het buitenlandse be leid van de Amerikaanse regering staan, de uiteenzetting van generaal Eisenhower over de verdediging van het Westen tegen het communisme, toe gejuicht. De meeste leden van het Con gress, die critiek uitoefenen op dat be- Zonder een spier van hun gelaat te vertrekken hoorden vanmorgen de twee mannelijke verdachten uit Utrecht, die wegens moord op het echtpaar P. in Zui len, gepleegd op de dag vóór de bevrij ding in Mei 1945, door de Utrechtse rechtbank tot vier jaar waren veroor deeld en tegen wie veertien dagen ge leden in hoger beroep voor het Amster damse Hof zeven jaar was geëist, hun vonnis aan, waarbij zij niet strafbaar werden verklaard en ontslagen werden van alle rechtsvervolging. Het Hof beval hun onmiddellijke invrijheidstelling. De beide verdachten, die bijna vijf jaar na deze liquidatie (in Maart van het vorig jaar) werden gearresteerd en sinds dien in voorlopige hechtenis hebben gezeten, waren de ruim 30-jarige Utrechtse magazijnbediende J. C. van den H. en de 38-jarige bioscoopportier J. G. B., eveneens uit Utrecht. De derde verdachte, de 42-jarige Mien van T„ de gescheiden echtgenote van de geliquideerde P., die eveneens in eerste instantie tot vier jaar was veroordeeld, toonde wel ontroering toen zij zich van alle rechtsvervolging hoorde ontslaan. Tegen haar was door de procureur-ge neraal vier jaar geëist. Ook zij heeft tien Op een. afgelegen en donkere plaats. Kielwindeweer in de gemeente Hooge- zandSappemeer. is in de nacht van Woensdag op Donderdag een echtpaar verdronken uit een gezin met negen kinderen, waarvan nog verschillende minderjarig. Het echtpaar M. Lutterop, de man is 64 en de vrouw 55 jaar oud. was die avond op bezoek geweest bii goede kennissen aan de Sluisweg te Kielwindeweer. Toen zij laat naar hun woning te Kalkwijk terugkeerden, zijn zij onderweg door de duisternis misleid in het water van een der vele wijken gelopen. De thuis wonende kinderen hebben niets van het tragische gebeu ren geweten, omdat zij reeds naar bed waren en dus hun ouders niet misten. Toen de jongste zoon evenwel des mor gens opkwam, zag hij dat zijn ouders niet thuis waren. Hij ging op onderzoek uit en vond de lichamen van zijn vader en moeder in het water. Een erewacht van Zwitserse militairen begeleidde het stoffelijk overschot van Géneraal Mannerheim van Lausanne, de plaats, waar hij stierf naar het vliegveld te Genève. Vandaar werd het per vlieg tuig naar Helsinki, de Finse hoofdstad, overgebracht. Het offensief der Uno-troepen in Korea is thans zyn tweede week ingegaan. De geallieerden dringen door in de verdedigingsstellingen der communisten ten Zui den van de Han. Zij ondervinden echter zware tegenstand en het is daarom voor barig nu al gissingen te maken over de kwestie, of zij de 38ste breedtegraad al dan niet zullen overschrijden. Donderdag raakten Franse en Amerikaanse troepen ingesloten. Met de bajonet op het geweer baanden zij zich na 13 uur vechten een uitweg. De verliezen der roden zijn zwaar. In de week, die Woensdag eindig de, verloren zij naar schatting per dag 6650 man. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger te Washington heeft ver klaard, dat er een typhusepidemie van „ernstige afmeting" onder de Noorde lijke troepen in Korea is uitgebroken. Hij zeide, dat nog geen cijfers beschik baar waren. De ziekte was voor het eerst gesignaleerd bij de Noord-Korea- nen in de frontlinies. Of de epidemie ook onder de Chinese troepen heerste was onbekend. Radio-Pyongyang heeft vandaag be kend gemaakt dat de Noord-Koreaanse opperbevelhebber en vice-premier Kim Chek tijdens een actie om het leven gekomen is. De radio deelde mede, dat hij op 30 Januari om het leven kwam, maar verdere bijzonder heden werden niet verstrekt. Gezegd werd, dat Kim behalve op perbevelhebber van het Noord-Ko reaanse leger en vice-premier ook minister van industrie was. Hij werd een goede vriend en medewerker van de rode premier Kim II Soeng ge noemd. Zijn overlijden werd bekend gemaakt in een gezamenlijk commu niqué van het Noord-Koreaanse ka binet, het hoofdkwartier van het Noord-Koreaanse leger en het hoofd bestuur van de Noord-Koreaanse com munistische partij. Het front loopt thans ruwweg 21 ki lometer ten Zuiden van Seoul in Oos telijke en Westelijke richting tot acht kilometer ten Noorden van Suwon. Naar U. P. uit Tokio meldt ondervin den de Nederlandse militairen die in Korea gewond zijn en die in de hospita len van Tokio worden verpleegd grote sympathie van de leden der Nederland se kolonie in de Japanse hoofdstad. De gewonden worden regelmatig bezocht en wanneer zij aan de beterende hand zijn worden zij uitgenodigd voor auto tochtjes en partijen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Grote gedachten worden in het hart geboren, niet in het hoofd. Radio Peking heeft Vrijdag verklaard, dat de door de V. N. goedgekeurde Amerikaanse resolutie, waarin commu nistisch China als aanvaller in Korea wordt gebrandmerkt, „een belediging is voor de regering der Chineee volks republiek". Dit is het eerste Chinese commentaar op het besluit der V. N. maanden in voorlopige hechtenis doorge bracht. Zij dankte na de uitspraak het Hof „voor al het werk, dat het college aan dit proces heeft besteed, nadat de Utrechtse rechtbank in November j.l. de zaak in haar geheel in een half uur had afgedaan". Veertien dagen geleden besteedde het Amsterdamse Hof een hele dag aan het proces tegen deze drie verdachten. Ook Mien van T. zou vandaag in vrijheid worden gesteld. Volgens verklaringen, die veertien dagen geleden ter zitting door politie ambtenaren uit Zuilen werden afgelegd, had de recherche in deze plaats de zaak na de bevrijding wel uitgezocht, doch achtte het instellen van een vervolging gezien de omstandigheden niet noodzakelijk. Dat dit vijf jaar later toch geschiedde was het gevolg van medede lingen van een veroordeelde voormalige SS-er. die van de liquidatie op de hoogte was. Deze SS-er wendde zich daarover het vorig jaar tot de justitie in 's Gra- venhage. Het onderzoek dat daarop op bevel van hogerhand door de politie in Zuilen werd ingesteld, werd aldaar ge leid door hoofdinspecteur H. V., die ech ter intussen zelf wegens mishandeling van arrestanten door de Utrechtse recht bank tot drie maanden is veroordeeld. De drie vonnissen waren bijna gelijk luidend. De veernaamste overwegingen waren: Het Hof nam in aanmerking, dat de drie verdachten „in 's lands belang bij wijze van ondergronds georganiseerd verzet getracht hebben de vijand af breuk te doen, waartegen van zijn kant de vijand een actie ondernam en daar voor tal van Nederlanders wist te vin den, die zich niet ontzagen hand- en spandiensten te verlenen; dat aanneme lijk is geworden, dat de geliquideerde mevr. P. tot deze handlangers van de vijand behoorde en ook. dat zij op de hoogte was van het verzetswerk van de drie verdachten: dat deze mevr. P. er niet tegen opzag zulks c-nder de aan dacht te brengen van de Duitsers, zoals bij andere gelegenheden was gebleken; dat de knokploeg-leider Van Zanten, onder wiens leiding verdachte Van den H. tot diens dood in het verzet gewerkt had, enige maanden tevoren opdracht tot de liquidatie van mevr. P. had ge geven en dat derhalve onder de gegeven omstandigheden de uitvoering van deze liquidatie niet als wederrechtelijk wordt beschouwd". Op deze gronden werd de verdachte B., die de schoten gelost heeft op mevr. P. van rechtsvervolging ontslagen. Voor verdachte Van den H„ die de heer P heeft gedood, motiveerde^ het Hof het vonnis als volgt: Aa.ngezien de heer P. tijdens de over val plotseling uit zijn bed en op verd. Van don H. toesprong, kan hy zich op noodtoestand beroepen. Immers, hier bes<tond het gevaar, dat P. een van hen zou hebben herkend en alarm zou heb ben geslagen, hetgeen levensgevaar voor hen beiden zou hebben betekend, welk gevaar hij op dat moment naar zijn mening alléén kon voorkomen door ook P. dood te schieten Foor de manier, waarop in het Concertgebouw tegen de benoe ming van Paul van Kempen tot gastdirigent van het Concertgebouw orkest werd gemanifesteerd, hebben wij nooit enige bewondering gehad. Dat deze demonstraties juist samen vielen met 'de Verdi-herdenking achten wij bijzonder betreurenswaardig, maar juist omdat het hier een plechtige her denking van de grote Italiaanse opera componist betrof, had de Raad van Bestuur van het Concertgebouw zo tactisch moeten zijn om geen dirigent te benoemen, wiens, zo niet laakbare, dan toch te slappe houding onder de oorlog, zoals B. en W. van Amsterdam terecht begrijpelijk vonden, gevoelige reacties onder het publiek opwekte. Die Raad heeft daardoor de communis ten gelegenheid geboden zich luidruch tig en met al heel erg doorzichtige bijbedoelingen in een kwestie te mengen, waarin zij minder dan wie ook recht van spreken hebben. Degenen, die op gelijke wijze in Den Haag tegen Van Kempen hebben menen te moeten demonstreren, toen hij daar in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen een combinatie van het Omroepkoor van de Nederlandse Radio Unie, de Voorburgse Oratorium- vereniging en het Christelijk Residen tie Mannenkoor dirigeerde, hebben niet alleen door de wijze, waarop zij aan hun gevoelens uiting gaven, maar ook in de kern van de zaak getoond een onzuiver en ongerechtvaardigd stand punt in te nemen. Immers, men kan op grond van Van Kempen's te slappe houding tijdens de bezetting alleen ge gronde bezwaren aanvoeren tegen een gastdirigentschap, dat waarschijnlijk wel de inleiding had moeten vormen voor een vaste benoeming, bij een zo bij uitstek nationale muziekinstelling als het wereldvermaarde Concertge bouworkest nu- eenmaal is. Alleen deze benoeming moet als ontactisch worden beschouwd. De demonstranten, die overal elders demonstreren, hebben o.i. óók principieel ongelijk. Voor zover het inmiddels opgerichte Comité „Nederland let op Uw Saeck" zich richt tegen de onbehoorlijke ge dragingen en onzuivere motieven van de demonstranten en zijn bemiddeling heeft aangeboden om de kwestie-Van Kempen, veroorzaakt door het Concert- gebouwbestuur, uit de wereld te hel pen, stemmen wij van harte met zijn actie in. Maar indien dit Comité een door de overheid uitgesproken mening voor allen zonder meer bindend en verplichtend zou willen verklaren, zou den wij zijn standpunt als ondemocra.- tisch en in strijd met het recht op vrije meningsvorming en -uiting moeten afwijzen. REFLECTOR Verwachting tot Zaterdagavond Nevelig en droog weer met over drijvende wolkenvelden en hier en daar opklaringen. In de nac«i >m» ochtend plaatselijk lichte vorst. Mor gen overdag dezelfde of iets lagwe temperaturen dan vandaag Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid- Oost. Zon: 8.19—17.30 Maan: 6.57—13.20. Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, die in verband met zijn ge zondheidstoestand in het St. Ignatius- ziekenhuis te Breda moest worden op genomen, is voorzien van de laatste H. Sacramenten. Tengevolge van zijn hoge ouderdom is Mgr. lijdende aan algehele verzwak king. Vanmorgen vroeg was zijn toe stand achteruitgaande. Het ministerie van Economische Za ken wijst nogmaals met nadruk op de noodzakelijkheid van een goede nalexing vand e beperkende bepalingen ten aan zien van het electriciteitsverbruik. Een beroep wordtg edaan op de medewer king van betrokkenen teneinde deze tij delijke maatregel te doen slagen. Zolang er geen zekerheid bestaat om trent de ontwikkeling van de kolenpo- sitie blijven deze maatregelen van kracht en is strikte naleving daarvan noodza kelijk. Hierop zal een strenge controle worden uitgeoefend, aldus het ministerie. (Van een luchtvaart medewerker) De Nederlandse lucht macht zal versterkt worden met een aantal uitstekende vliegtuigen van Amerikaan se makelij: de Thunderjet. Het is hetzelfde toestel, waarover een der hoogste luchtvaartautoriteiten van de US-Airforce zich dezer dagen zo waarderend heeft uitgelaten: hij besprak de ontmoetingen van de Ame rikaanse en de Russische straaljagers en maakte de balans op van de resultaten, concluderende, dat de Ame rikanen hun betere kwalitei ten duidelijk gedemonstreerd hadden. Er zijn in ons land wel eens stemmen opgegaan, welke verkondigden, dat de Gloster vliegtuigen, welke Fokker voor ons land en voor België bouwt, in feite verouderd zouden zijn en van weinig waarde tegenover de moder ne Russische straaljagers. Wij hdbben onze mening hierom trent getoetst aan die van leidende luchtvaarders in ons land en aan de hand daarvan kunnen wij het volgende beeld omtrent de waarde van de Glosters geven: zij zijn in derdaad langzamer dan de MIG-jager, doch dit is niet van doorslaggevende beteke nis. De Gloster blijft een uit stekende defensieve jager. Indien hij zou worden aange vallen door de snellere Rus sische tegenstander zou die toch zijn snelheid moeten .drukken" om op „niveau" van de Gloster te kunnen ko men en dan heeft de Hol landse Brit het grote voor- deel van zijn snelle wend baarheid. Dit is een van de talrijke argumenten om de bruikbaarheid van onze Glos ters ook in de huidige stand der technische ontwikkeling van het luchtwapen aan te tonen. Het beste bewijs hier voor is nog, dat onze lucht macht die toch zeer wel van deze zaken op de hoog te is en blijft zo gaarne de nachtjager van Gloster wil hebben. Deze is wel snel ler dan de dagjager, welke Fokker thans bouwt, doch hij wijkt toch niet zoveel af, dat men van een geheel nieuw type spreken kan. Ter ophel dering van te dezen aanzien heersende misverstanden zij nog vermeld, dat een „nacht- jager" volstrekt niet bete kent. dat zo'n toestel alleen des nachts vliegt. Integen deel, het zal in de praktijk meer bij dag dan in het duis ter zijn werk verrichten. De nachtjager heeft evenwel in zijn neus een voortreffelijke radio-inrichting gebouwd, waarmee men onder alle weersomstandigheden vliegen kan, dus ook bij mist en in laag hangende wolken en dat is nu de grote waarde van de zogenaamde nachtjager. In ons klimaat hebben wij een grote behoefte aan vlieg tuigen, welke bij slecht weer ook het luchtruim kunnen kiezen. Doch keren wij terug tot de Thunderjet. Naar schatting krijgen wij een honderdtal van deze toestellen. Ofschoon iedere militair en vele bur gers van dit plan op de hoog te zijn, wil men nog steeds officieel geen bevestiging ge ven van de leverantie dezer toestellen. Dit is geen Neder lands verlangen, doch een Amerikaanse wens, welke op veiligheidsoverwegingen be rust. Doch aangezien zovelen in den lande van de voorge nomen transactie op de hoog te zijn, geloven wij niet mi litaire geheimen te verklap pen, wanneer wij vertellen, dat de Thunderjet een grote kern van ons luchtwapen vormen zal. Op het ogenblik worden tal van jonge piloten in Amerika opgeleid om aan stonds in eigen land terugge keerd dit nieuwe type te kunnen vliegen. Wat is deze Thunderjet? Het is een jager-bommenwer per, zoals de officiële kwali ficatie luidt. Dat betekent, dat het vliegtuig bommen vervoert en ook optreden kan als jager. Dit is een be langrijke combinatie. In de praktijk worden niet zozeer bommen met dit toestel ver voerd als wel raketten, wel ke onder de vleugels beves tigd kunnen worden, in ver- tikale rijen van een stuk of zes. In een mobiele oorlog is dit vliegtuig met zijn raket ten dan een zeer krachtig wapen, dat ingezet wordt te gen artilleriestellingen, tegen tankformaties en concentra ties van infanteristen. Een met raketten opererende ja ger „veegt" bijv. een weg met een oprukkende gemotori seerde colonne volkomen schoon. Voor de defensie van West-Europa met zijn inten sief en uitstekend stelsel van wegen on spoorverbindingen zal de Thunderjet een formi dabele aanwinst betekenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1