Haarlemse katoen fabriek werd Sociëteit „Phoenix" SO JAAR TRADITION kerko shirts De laatste zendingen r Favoriet Nieuws Weldra geen plaats meer voor kermis en circus op dit terrein Werknemende Midden stand naar Corsica AGENDA' VIRGINIA- TRADITIE IN Pastoor J. B. Schuyt ter aarde besteld De heer P. v. d. Mije in dienst van de gemeente RAAD VAN VOOGDIJ BENOEMD Handel in tulpenbollen Winnaars sportpri jsvraag HVB-programma Felle fabrieksbrand te Zaandam 'T SILVER ST0EPKE VRIJDAG 2 FEBRUARI 1951 PAGINA 2 HISTORIE VAN 99 JAAR ERFPACHT COLLECTE VOOR AMBON „Trouwen is niet makkelijk" WIELRENNER VEROORDEELD Ned. Kath. Graf. Bond Burgerlijke Stand Bonte avond Hersengymnastiek Verenigde Kath. Dammers VIRGINIA Kinderbijslagverevenings- fonds en bedrijfsleven HIER MAG IK NIET ZWIJGEN HET ERNSTIG AUTO-ONGEVAL IN DE HOOFDSTAD Remmen van vrachtauto niet in orde SPAARNDAM Pater Reichwein viert koperen priesterfeest HEEMSTEDE BILJARTEN Retraiteclub „Petrus Canisius" Nog meer carnavalsavonden „Hans Knopenschaar, de gierige Snijder" SANTPOORT Mooie opbrengst V oorlichtingsa vond ZANDVOORT CASTRICUM Vergadering „Bricas" CLOQUETTE f 2.68 f 20.- HEEMSKERK Onderling paarden- en hittenfonds KROMMENIE Bekendmaking Minderjarige Koning iets minder vlot Waterstanden BESOMMINGEN AARZELENDE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York Graanmalerij prooi der vlammen Jongenshorloges v. 18.75 Bim-bamklokken v. 48.50 Tijdens det behandeling van de ge meentebegroting zal de Haarlemse raad een voorstel van B. en W. kunnen be spreken om aan de Korte Verspronck- weg een terrein gereed te maken, be stemd voor circussen, tentoonstellings hallen, kermissen en andere vermake lijkheden. De inrichting van dat ter rein is noodzakelijk omdat men het Phoenixterrein aan de Parklaan verder zal gaan bebouwen. Dat terrein, waar van de meeste Haarlemmers de naam slecht kunnen uitspreken en dat de vreemdeling niet gemakkelijk kan vin den, heeft een lange geschiedenis ge kend. In het jaar 1834 werd het door de gemeente voor negen en negentig jaar in erfpacht gegeven aan de heren Poel man en Zn. en Tervaecke tegen beta ling van een canon van f 170.per jaar. Het gemeentebestuur vroeg deze te verwaarlozen prijs, omdat het de industrialisatie wilde bevorderen, zoals het thans ook water in de wijn moet doen om de Waarderpolder exploitabel te maken. Er werd een grote fabriek van de Haarlemse katoenmaatschappij op ge bouwd. maar ruim een halve eeuw la ter werd de fabriek gesloten, omdat het bedrijf niet meer kon concurreren en nobdlijdend was geworden. De ge meente dacht toen. dat de katoenmaat schappij het in erfpacht gegeven terrein weer ter beschikking zou stellen, maai de directie dacht er anders over en vroeg voor de afkoop en de gebouwen een som van f 50.000. Natuurlijk werd er heftig gecorrespondeerd over deze kwestie, waarbij de vraag domineerde, of er mogelijkheid was een nieuwe in dustrie in deze panden gevestigd te krijgen. Ook werd gedacht om er een nieuwe gasfabriek te bouwen en de kleinste der twee fabrieken zou tot school kunnen worden verbouwd. De gebr. Merens wilden er hun gomfabriek in onder brengen, maar dan wilden zij niet de kans lopen om in 1933, bij het eindigen van de erfpacht, in moeilijk heden te geraken. Dan maar veilen, zei de directie van de katoenmaatschappij. Dan maar procederen, zei het gemeentebestuur. De veiling ging door en de opbrengst was slechts f 35.000 en dat terwijl er aan de gemeente f 50.000 gevraagd was. Het proces ging niet door, want in het erfpacht-contract werd niet van de naam „katoenmaatschappij"' gewaagd, maar van een „etablisse ment". De pachter kon dus doen wat hij wilde, als hij de f 170.per jaar maar betaalde. Er vestigde zich dan ook in de ge bouwen een combinatie, die de „So- In verband met de collecte welke mor gen, Zaterdag, voor de noodlijdende Ambonezen zal worden gehouden ont vingen wij de volgende „Oproep aan de burgerij van Haarlem": Er leeft in ons land een traditie om altoos naar voren te treden, wanneer de zaak van de vrijheid geweld lijdt. We denken o.m. aan de levendige reactie hier ter lande ten tijde van de Boeren oorlog in Transvaal, onze morele en ma teriële steun aan de Finnen, toen zij door het Russische imperialisme in het nauw gedreven werden, aan de stakingen en het verzet bij de Jodenvervolgingen. Zouden wij ons hart dan sluiten voor de Ambonezen, onze trouwe wapenbroe ders gedurende meer dan drie eeuwen? Steeds hielden zij de driekleur hoog en waren verknocht aan Oranje. Zij handhaafden vrede en rust in Indië zo dat ook Missie en Zending daar vredig konden arbeiden. Zij waren de eersten, die onze landgenoten, pas bevrijd uit de Japanse concentratiekampen, met goede gaven tegemoet snelden om hen te hel pen na die smartelijke tijd. Zij hebben Nederlandse vrouwen en kinderen met hun eigen leven verdedigd tegen terreur- benden. Nimmer hebben zij gemene zaak gemaakt met de vijand. Dit volk is thans in hoogste nood. Meer dan 130Q0 mensen op het gebied der Zuid-Molukken lijden aan ondervoeding en er is zelfs geen melk voor de kleine kinderen. Het is ereplicht, dat Nederland aan dit beproefde volk de helpende hand biedt. Wie heeft het ooit aan ons meer verdiend! Bovendien: de zaak van Am- bon is een rechtvaardige zaak, zij 's rechtens en moreel onaantastbaar. Ook in Haarlem is een hulpactie ge organiseerd, waarin o.a. zitting hebben deken Kuilman, de plebaan der kathe drale basiliek, ds. J. A. van Arkel, God fried Bomans en jhr. dr. J. C. Mollerus. Wij vertrouwen dan ook, dat de grote collecte, welke morgen in deze stad ge houden wordt en waaraan vooral jong Haarlem zo edelmoedig medewerkt rui me baten oplevert. Laat dit van Haarlem een geste zijn, een gebaar jegens trouwe vrienden, zo als we er nergens ter wereld bezitten. A. G. de Wolf Voorz. „Stichting door de Eeuwen Trouw" afd. Haarlem en omstr. ciëteit De Phoenix" in het leven riep. En daarmede is thans meteen ver klaard, hoe het terrein aan de Park laan aan deze naam is gekomen. In de sociëteit werden concerten en voordrachtavonden gegeven. En de za ken gingen zo goed, dat de combinatie in 1890 aan de gemeente een aangren zend stuk grond in erfpacht vroeg, om daarop een schouwburg en een concert zaal te bouwen. Daarop ging de ge meente niet in. omdat zij industriële plannen voor het terrein bleef behou den. Een jaar later brandde het hele ge bouw af en Haarlem liep uit, om de, vlammenzee te zien. Het gevolg daar van was, dat de sociëteit met daarnaast gelegen kinderspeeltuin werd opgehe ven en dus niet als een ware Phoenix uit haar as verrees. De eigenaars van het erfpachtrecht verhuurden toen het terrein in kleine stukken. En sindsdien zijn daar de bloeiende industrieën verrezen, die la ter weer in moderne gebouwen op deze plaats zijn ondergebracht. Op 1 April 1933 verviel het erfpachtrecht en kreeg de gemeente weer de volle zeggenschaD over de terreinen. Jarenlang heeft het middenstuk braak gelegen en als het lang geregend had, ontstond er een modderpoel. Maar met vreugde zal het opkomend geslacht altijd terugdenken aan de eer ste kennismaking, die daar met het cir cus geschiedde en velen zullen mis schien kunnen vertellen, dat zij in de caroussel of in de rupsbaan hun prille liefde zagen ontbloeien.... Niet minder dan zeven avonden zijn er nodig geweest om honderden paro chianen van de St. Jansparochie een paar uren vrolijkheid te bezorgen. En misschien had men nog enkele avonden er aan kunnen toevoegen om ook de an dere liefhebbers tevreden te stellen. Wij willen daarmee maar zeggen dat met deze grote toeloop uit heel de parochie gedemonstreerd wordt, hoe goed daar de belangstelling is voor de bouw van een nieuw jeugdheus en tevens dat de to neelgroep van het bouwfonds zich in deze contreien mag verheugen over een goede naam. De afgelopen avonden heeft deze groep die belangstelling weer alle eer aangedaan en ook wij hebben gister avond plezier gehad in het enthousias me. waarmede speelsters en spelers zich gaven in het overigens pretentieloze stuk van Jan Niemeyer „Trouwen is niet makkelijk' Over de inhoud mogen wij kort zijn. Het verhaal draait om een verstokte vrijgezel, die plotseling trouwplanen opvat, waardoor de meest onmogelijke situaties ontstaan. Wij zagen W. Lub bers als die onvervalste vrijgezel, in het begin misschien wat al te nadrukkelijk, en G. Balmaekers als de dokter met zijn vrolijke Don Juan-allures. A. v. d. Put ten wist de notaris zijn juiste figuur te geven, al zocht deze een te goedkoop effect in zijn befaamd stopwoordje. Mevr. B. d'Haene-Nijssen paste zich in haar onbeholpenheid als huishoudster goed aan, maar het succes van de avond werd tenslotte toch gedragen door mevr. M. Duits-v. d. Haak, die haar to neelroutine ten volle bewees in haar creatie van de actrice, evenals mevr. M. Horn-Olthof, die de oude vrijster ten voeten uit tekende. H. van Leeuwen kweet zich goed van het kleine rolletje, dat hem was toebe deeld. en wij betreurden het, dat mej. R. Bremer teveel de indruk wekte een van buiten geleerd lesje op te zeggen. J. van Soest en G. Marchand hadden de chauffeur en de tuinman voor hun reke ning genomen. Jammer was het uiteraard, dat het toneel veel te bekrompen was, maar voor de verbetering daarvan werd er tenslotte toch gespeeld. Kapelaan Cras noemde zich aan het slot van deze laatste avond de tolk van al die honder den parochianen om de groep van harte zijn dank te betuigen. Een bloemenhul de moest deze woorden onderstrepen. Tl. De Haarlemse wielrenner C. de B. is door de Bredase bijzondere politierech ter veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig weken (waarvan tien voor waardelijk met aftrek van voorarrest en tien voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar). Tevens werden de in beslag genomen goederen, waaronder een auto, verbeurd verklaard. De B. had zich in December j.l. schuldig gemaakt aan het smokkelen van honderden pa ren nylons en bovendien duizenden gul dens naar België uitgevoerd. Zondag j Februari viert de afdeling Haarlem haar kerkelijk jaarfeest. Om 3 uur zal de geestelijk adviseur kape laan Ruhe de H. Mis opdragen tot in tentie van de levende en overleden leden van de organisatie. Deze H. Mis wordt opgedragen in de St. Jozefkerk aan de Jansstraat. Hierna zal er een gemeen schappelijk ontbijt plaats vinden in ge bouw St. Bavo, waaronder verschillende jubilarissen gehuldigd zullen worden. Advertentie Na ons jubileum biedt SCHOUS U een uitgebreide sortering KACHELS in zowel kleine als grote maten, met daarnaast de ongeëvenaarde collectie BECKING en BONGERS HAARDEN en HAARDKACHELS met trechtervulling OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEF. 11266 GEBOREN: H. J. Hoefsmit-Gosewehr z.; W C. van Maanen-Cohen Tervaert, z.; M." M. J. Voss-Stall, z.; J. E. C. Geurts-Zwitser, z.; G. M. van den Oos terkamp, z.; M. Zoethout-de Vries, d.; M. G. van der Ploeg-Reus, d.; J. F. Schnitger-Kappers. d.; C. Doornbosch- Ruttinger. d.; E. K. Visser-Dibbets, d.; M E. Kenselaar-van Vierssen, d.; R. van Leeuwen-Bakker, d.; A. G. M. Weber van der Veldt, d. ONDERTROUWD: P. Peute en E. de Doelder. GETROUWD: N. Wolff en J. I. Bon tekoe; M. W. Kooij en I. M. Vollaard; A. Roosma en G. J. van Hoven. OVERLEDEN: H. P. M. Wesly. 30 j„ Ripperdapark; W. Oerlemans-de Wilde 90 Schotersingel; N Diemer 78 j„ Zaanenlaan; A. Meinders-van den Raadt 83 j„ St. Bavostraat. Godfried Bomans, moest bij de bewo ners van de Spaarnestad constateren, dat hun grootste deugd „de huiselijkheid" is. Deze deugd zit zo diep geworteld in de Haarlemmers dat zij slechts zelden 's avonds na terugkeer van hun werk, de buitenlucht weer ingaan. De leden van de weiknemende mid denstand afd. Haarlem hebben het, daar zi.in wij zeker van, geenszins betreurd, dat zij gisteravond tegen deze grote deugd „gezondigd" hebben. In „Hotel Royal" besloot de heer Beyk zijn serie culturele lezingen, tijdens dit winterseizoen gehouden, met de voor dracht over het eiland Corsica Homerus, de gemoedelijke verteller uit de Griekse Oudheid, moet de heer Beyk benijd hebben, daar deze laatste be schikt over een even gezellige en gees tige verteltrant, maar tevens in zijn voordracht gestuwd werd door de heden daagse verfijnde techniek op gebied van de kleurenfotografie. Deze techniek stelde hem in staat de aanwezigen niet alleen te verhalen van de kleur rijke natuur op Corsica, maar tevens kon de heer Beyk zijn toehoorders als het ware midden op het eiland plaatsen tussen rotsen, agaves en cactussen en aan de oever van de rustige azuurblauwe zee. Zelfs het meest gebruikte vervoermid del: de ezel werd door de medogenloze lens aan alle kanten afgetast. Hoezeer de kienprijzen ook trokken, toch voelde iedereen spijt toen de natuur op het eiland Corsica en de stem van de heer Beyk vergleden in de majestueuze zonsondergang genomen vanuit het toe stel van de „Air France" dat ons weer bruusk op het vasteland van Europa aan land zette. De voorzitter bedankte de heer Beyk voor zijn gedane moeite en sprak de hoop uit dat hij bij een eventueel nieuwe serie weer de welkome gast van de Werknemende Middenstand wilde zijn. Ook het kienen verliep op gezellige en aangename wijze, zodat de indruk zeker gemotiveerd is. dat deze hoog staande en gezellige avond de aanwezigen nauwer met elkaar in contact heeft ge bracht. Deze avonden zijn ongetwijfeld het begin geweest van een snelle en dege lijke uitgroei van de W.M. in en om Haarlem. De R.K. Rederijkerskamer Alberdingk Thijm zal op Maandag 5 Februari in hotel De Leeuwerik een bonte avond geven. Deze is toegankelijk voor leden en introducé's. De aanvang is bepaald op 8 uur. De wedstrijd in hersengymnastiek, die door de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen in Haarlem zal worden gehouden, vindt niet op 18 Maart plaats maar op 11 Maart. Het strijdperk zal Café-Restaurant Brinkmann op de Grote Markt zijn. De uitslagen van de partijen voor de onderlinge competitie luiden: Groep A. Th. van WortA. Andringa 02 P. HollenbergJac. v. d. Kroft 20 H. G. Rump—P. Mul 1—1 A. MosselingM. Herben 02 Groep B: G. FaaijJ. de Graaf 20 R. Kok—C. Mul 2—0 W. BesselinkP. J. Groen 20 G. KampH. Derogéé 20 G. HesselmanJ. de Graaf 02 BIOSCOPEN: Rembrandt: The Forsyte Sage (volw.) 2, 4*15, 7 en 9.15 u.; Palace: 't Lijkt zo een voudig (volw,) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Mensensmokkel (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Das Matichen Christine (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Geld valt uit de he rnel fa. 1.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Luchtpiraten (14 j.) 2.15, 4.30, 9 en 9.15 u. Vrijdag 2 Februari Concertgebouw: Interscholair muziektour- nooi, half 8. Stadsschouwburg: The Young Vic met „Merchant of Venice" (HK.G.), 8 uur. Zaterdag 3 Februari Stadsschouwburg: Comedia met „Het Idool", (Maatsch. Zorg voor zieken) 8 uur. Advertentie De huidige samenstelling van het be stuur van het Kinderbijslagverevenings- fonds is zodanig, dat het bedrijfsleven in slechts zeer bescheiden mate is ver tegenwoordigd. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid heeft de mi nister van Sociale Zaken verzocht te bevorderen, dat de samenstelling van dit bestuur zodanig wordt gewijzigd, dat het bedrijfsleven daarin op rede lijke wijze is vertegenwoordigd en in staat zal zijn door zijn vertegenwoordi gers in dat bestuur op de gestie van het fonds meer invloed uit te oefenen dan thans mogelijk is. Het zal aan vele katholieken van Haarlem en omgeving helaas niet aan genaam zijnmaar ik moet het toch zeggen: het spijt mij, dat op Zaterdagavond 3 Februari ook hier in Haarlem een bal georganiseerd wordt tot drie uur in de nacht, waar katholieken en niet- katholieken worden toegelaten; het spijt mij gehoord te hebben, dat vele katholieke ouders hun kinderen toestaan, deze balavond te bezoeken. Om gemaakte opmerkingen van ka tholieke lyceïsten tegen te spreken, merk ik tot slot op, dat de rectrix van Sancta Maria en de rector van het Tri- niteits-Jyceum het volmaakt met mij eens zijn. J. J. A. KUILMAN, Deken van Haarlem Donderdag is onder grote belangstel ling te Weesp het stoffelijk overschot van pastoor J. B. Schuyt ter aarde be steld. Onder de vele aanwezigen waren,' naast familieleden en vele geestelijken, de burgemeesters van Weesp en Wees- perkarspel, enkele wethouders en dr. Eikelboom. De plechtige H. Requiemmis werd opgedragen door deken C. Boek horst, met assistentie van pastoor Van Schie als diaken en kapelaan Scholtes als sub-diaken. Kanunnik W. de Jongh uit Ouderkerk hield de lijkrede. Op het kerkhof werd de absoute verricht door Mgr. W. Pompe, deken van Den Haag, met assistentie van rector E. Hup. peretz en kapelaan Kamerbeek. (Van onze verslaggever) De wielrijdster, die gisteren bij het ongeval op de Overtoom te Amsterdam tezamen met een voetganger om het leven is gekomen, is thans geïdentifi ceerd. Het is een 17-jarig Amsterdams winkelmeisje. Haar ouders hadden het signalement van het slachtoffer door de radio opgevangen en daar hun dochter bij het avondeten niet was thuisgeko men, vroegen zij, ongerust geworden, de politie om inlichtingen. Zij hebben hun dochter toen aan de kleding van het slachtoffer herkend. In de winkel, waar het meisje werkte, had men aangenomen dat zij niet was gekomen omdat ze ziek zou zijn. De politie heeft voorts de remmen van de zware zeswielige vrachtauto, die de wielrijdster heeft doodgereden, onder zocht en daarbij vastgesteld, dat deze remmen niet in orde zijn. Zij zijn in slechte toestand als gevolg van verwaar lozing. Of dit mede de oorzaak is van het ongeval, kon nog niet met zeker heid worden aangenomen. Dat zal het horen van de getuigen moeten uit wijzen. We weten dat de gemeenschapsgedach te op Spaarndam nog levendig is en dit heeft men op de lezing welke gister avond in het jeugdhuis gegeven werd ook kunnen merken, want vele toehoor ders uit Spaarndam naar de uiteenzet ting welke pater Reichwein gaf over het leven op de Filippijnen. Zondag jubileert de pater want dan viert hij zijn 12jarig Priesterfeest en zeker zal het hem op die dag niet aan belangsteling ontbreken. Om tien uur draagt pater Reichwein een H. Mis op en van kwart over twee tot vier uur reci- pieert hij in de bewaarschool naast de kerk, waarna om kwart over vier nog een danklof wordt gecelebreerd. De Spaarndammers worden verzocht om op die dag de vlag uit te steken. In café J. Doves, hoek Julianapark Soendastraat worden momenteel de wedstrijden gespeeld om het Kampioen schap Haarlem 2e klas. libre. De stand is als volgt: gesp. pnt. gem. J. Kooyman 4 8 5.35 A. Timmer 6 8 4.68 B. Bosse 4 7 6.52 Heyligeberg 5 5 4.32 T. Kroon 4 3 5.05 H. Meyer 3 2 5.78 W. Hugtenburg 5 2 4.10 C. van Hemert 5 2 3.68 Heden, Vrijdagavond half acht wordt begonnen met de partijen MeyerHug tenburg, BosseHeyligeberg, Meyer Timmers, KroonHeyligeberg. De wed strijden worden Zondag besloten. Onder voorzitterschap van de heer L. Roest vergaderde de retraiteclub „Petrus Canisius", onderafdeling van de Kath. Arbeidersbeweging. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer C. Floris, die voor de laatste maal als zodanig optrad, bleek, dat er in het afgelopen jaar veel activiteit is geweest, allereerst door het aanschaffen en de inwijding van het vaandel, waar voor men achttien jaar gespaard heeft. De beide retraites waren flink bezet In verband met het aannemen van een nieuw reglement trad het gehele bestuur af. Waar de heren L. Roest en C. Floris zich niet meer herkiesbaar stelden, bracht de voorzitter van de Kath. Arbeidersbeweging bedde heren dank voor het vele werk, door hen ge durende zovele jaren verricht. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren G. Willemse (voorzitter) en N. Waasdorp. De avond werd besloten met een zeer mooie lezing door kap. J. van Rossum over het contemplatieve kloosterleven. De belangstelling voor het Vasten avondfeest van de K.A.B. is bijna ver bijsterend groot, zodat het bestuur zich genoopt heeft gezien, een tweede avond in te lassen. Deze wordt gehouden op Dinsdag a.s. in het R. K. Verenigings gebouw. De Rooms-Kath. Toneelvereniging „Door Eendracht Sterk" geeft Zondag middag 3 uur een opvoering van het kindertoneelstuk „Hans Knopenschaar, de gierige snijder", een voorstelling die hoofdzakelijk voor de jeugd is bedoeld. Behalve het batig saldo van de beide uitverkochte filmvoorstellingen in het Jeugdhuis te Santpoort, waar door de samenwerkende Oranjeverenigingen de film „De dijk is dicht" werd vertoond, hebben de organisatoren nog een twee de belangrijk resultaat kunnen boeken. De tijdens de twee voorstellingen op de eerste avond gehouden collectes hebben bij elkaar het mooie bedrag van f 440.48 opgebracht. Zowel het batig saldo van de voorstellingen als het resultaat van de collectes komen ten goede aan de kankerbestrijding. De R. K. Vrouwenbeweging in Sant poort heeft het prijzenswaardig initia tief genomen enkele voorlichtingsavon den te organiseren, speciaal bestemd voor verloofde en jonggehuwde dames. Dokter P. J. W. v. d. Toorn uit IJmui- den zal hier leerzame., causerieën ko men houden over het voortplantingsle- ven van de mens. Vooral omdat hier over van tal van kanten getracht wordt misleidende voorlichting te geven en om alle misverstanden, die over deze materie bestaan, in een eerlijk gesprek uit de weg te ruimen, is het zeer nut tig deze bijeenkomsten bij te wonen. De eerste avond wordt gehouden Donder dag 8 Februari in de parochiezaal en is toegankelijk voor dames boven 18 jaar Advertentie J.l. Donderdag was het dertig jaar ge leden, dat de heer P. van der Mije, chef van de afdeling bevolking en ambtenaar van de burgerlijke stand, in dienst trad van de gemeente Zandvoort. Een dertig jarig dienstverband wordt niet officieel gevierd (de heer Van der Mije is bij zijn zilveren jubileum door burgemeester en wethouders gehuldigd), maar in dit ge val werden talrijke bewijzen van belang stelling geleverd. Geen wonder ook: de heer Van der Mije behoort tot een ge slacht van oude Zandvoorters, (een van zijn voorvaderen vervulde het ambt van burgemeester) en is wat men noemt een populaire figuur. Een populariteit, ver kregen door zijn grote welwillendheid voor het publiek, voor wie hij in allerlei moeilijkheden een vraagbaak is. De heer Van der Mije beperkt zijn activiteit niet tot het raadhuis; hij vervult talrijke functies, vooral die, welke met de kust en de zee verband houden. Zo is hij voorzitter van de Zandvoortse reddings brigade, bestuurslid van de plaatselijke commissie van de N.Z.H. Reddingsrrraat- sehappij, hoofd van de kustwacht en strandvonden. Hij is een kenner bij uit stek van de geschiedenis van Zandvoort; dit blijkt uit zijn kort geleden versche nen geschrift: „Van Mulle voorde tot Badplaats". Op zijn bureau ontving de heer Van der Mije bloemstukken van collega's, het politiepersoneel, en organisaties en ver enigingen. Ook te zijnen huize gaven ve len van hun belangstelling blijk. De bridgeclub „Bricas" hield op 29 Januari in hotel Meijer haar jaarver gadering, welke een geanimeerd ver loop had. Het periodiek aftredende ge deelte van het bestuur, werd bij accla matie herkozen, met uitzondering van de heer W. Padt, die zich niet herkiesbaar had gesteld. In zijn plaats werd geko zen de heer Zonjee. Het verslag van secretaris en penningmeester werd onder dankzegging goedgekeurd. Het bestuur werd verzocht nogmaals de verhoudingen tot de Ned. Bridge Bond onder de ogen te zien, in verband met de hoge contributie, terwijl het con tact vrij gering blijft. Eveneens nam de vergadering het besluit, het bestuur te verzoeken de speelavonden in ieder ge val vroeger te doen eindigen. Veel zal hier afhangen van de medewerking van de leden, aldus het bestuur. Indien ieder op tijd aanwezig is, kan dit vraagstuk als opgelost worden beschouwd, hier afhangen van de medewerking der De vergadering werd gekenmerkt door een zeer prettige sfeer. IN 10 DESSINS Dit artikel is wasecht en behoeft niet gestreken te worden. Aan onze zaak zijn gedipl. coupeuses verbonden, die Uw japon maken voor Barteljorisstr. 27, b/d Gr. Markt, tel. 11770 In concertzaal J. Nijman werd de jaarvergadering gehouden van bovenge noemd fonds. Voorzitter, de heer G. Koper, heette allen welkom en deelde mede, dat de penningmeester de leden, die in Egmond en Wijk aan Zee wonen, niet meer per soonlijk zal bezoeken om de contribu tie, doch deze per postkwitanite zal la ten innen. Voorzitter deelde voorts mede, dat de paarden en hitten tegen bliksem en brand verzekerd zijn. Hierover werd in den brede gesproken, daar er veel leden zijn, die hun paarden op eigen risico verzekerd hebben tegen brand. De voorzitter zeide, dat dit niet ge wenst is, daar er maar door één verze kering uitbetaald wordt. De penningmeester deelde mede, dat de kas een verlies van f 371.95 heeft ge leden. Bij monde van de heren C. Duin en P. Bakker werd mededeling gedaan, dat de kas van de penningmeester in orde bevonden was. Tot verificateurs werden benoemd de heren C Duin en G. Aardenburg Czn. Uit het jaarverslag van de secreta resse bleek, dat het bezit van het fonds op 31 December 1950 f 1264.39 was. De omslag, door de leden betaald, was in 1949 f 2— en in 1950 f 1.— per f 100.verzekerd bedrag. Het ledental bedroeg 176. Het Waar borgfonds-bedrag was in 1949 f 78.890 en in 1950 f 92.975. Het comité voor Oorlogsgetroffenen alhier bericht, dat het per 31 December 1950 zijn werken ten opzichte van ont wikkeling en plaatsing in de mgptschap- pij ten behoeve van onze plaatsgenoot Guus Bak, met beider voldoening heeft beëindigd. Mede namens de heer Bak, thans woonachtig te Ede, is het zeer erkentelijk voor de financiële steun door de burgerij en enkele H.HV industriëlen in de eerste jaren van de oorlog onder vonden. De gelegenheid tot studeren, hierdoor aan de heer Bak geboden, heeft hij door ijver en wilskracht weten te waarderen en te benutten. Aan de kampioenschappen van mid den-Nederland, die dezer dagen te Utrecht worden gehouden, is met suc ces deelgenomen door twee leden van „Achiiles", de heren L. Schram en W. Sikkes, die beslag legden op de 3e prijs resp. in de zwaargewicht- en in de extra vederklasse. In artikel 4 van de wet van 29 Maart 1950 tot benoeming van fen voogd en regeling van de voogdij over de minder jarige koning wordt o.m. bepaald dat de voogd in deze wet is als zodanig aangewezen Z. K. H. Prins Bernhard wordt ter zijde gestaan door een raad van voogdij. In het Staatsblad van heden is nu op- gënomen een Koninklijk besluit van 9 December 1950, blijkens hetwelk tot le den van deze raad van voogdij zijn aan gewezen: mr A. J. d'Ailly, burgemees ter van Amsterdam; mejuffrouw J. C M. M. Geldens, particulier secretares se van H. K. H. Wilhelmina, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje- Nassau, enz. enz.; mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, lid van de Tweede Kamer en mejuffrouw dra A. E. Oosterlee, di rectrice van het emigratie- en volksho geschoolcentrum „Méridon", nabij Che- vreuse, Frankrijk (S et O). Op de Beurs te Haarlem en Hillegom was weinig handel. De kwekers vragen ruim hoge prijzen welke de export niet besteden wil, omreden daar geen vol doende kans op winst in te zien is. De prijzen waarvoor verschillende variëtei ten in het buitenland verkocht worden, liggen voor meerdere soorten lager dan hier gevraagd wordt. De bloemenprijzen in Engeland zijn op dit ogenblik heel goed, waardoor wel kooplust aanwezig is, maar tegen hoge prijzen blijkt men toch niet genegen te zijn om te kopen. Duitsland zal dit jaar beduidend min der afnemen dan verleden jaar het geval geweest is, terwijl ook Zweden vorig jaar te veel gekocht heeft, waardoor een overvloed van bloemen ontstaan is en de prijzen daardoor gedrukt worden, het geen de verkoop minder vlot doet ver lopen. Opvallend is het, dat die soorten tul pen welke niet op een hoog prijspeil staan, wel vlot verkocht kunnen worden, hetgeen een bewijs is, dat er wel afne mers voor zijn, mits de prijs niet te veel omhoog geschroefd wordt. De gladiolenhandel verloopt voor het leverbaar nog goed tegen wel iets lagere prijzen dan in het najaar besteed wer den. De plantgoedhandel heeft een min der vlug verloop vanwege het grote aanbod. Het is voor een speciale plant goedhandel nog wat te vroeg, maar toch zal de handel hierin wel enigszins traag blijven vanwege de grote voorraad. Er zijn grote hoeveelheden kralen geteeld, vandaar een groot aantal plantgoed in de maten 24 en 46. De narcissenhandel blijft stationnair, maar van een vlugge handel kan niet gesproken worden. De prijzen zakken niet, maar er wordt weinig verhandeld. De hyacinten staan nog steeds hoog in prijs en het meeste is reeds aan de export verkocht. De prijzen lopen niet op. maar zijn ook niet gezakt. l'Inno- cence maakt hierop een uitzondering die tegen een iets lagere prijs te koop is. De prijs der hyacinten bedraagt per bed nog steeds f 110 tot f 150. naar gelang het soort, terwijl voor werkbollen deze prijs nog f 1020 hoger ligt. Narcis King Alfred noteerde f 0.600.65 per kg. Gol den Harvest f 11.10; Carlton f 0.60 0.65; Flower Record f 1.101.20; Fortune f 1.101.20; Rembrandt f 0.80; Flower Carpet f 0.90 en Helios f 0.40—0.45. Tulpen noteerden: Brillant Star 12/op 8—9; 11/12 77.50; Early Queen 12/op 6 50—7; 12/12 5.50; White Sail 12/op 6.—; 11/12 5.Dubbele tulpen 12/op f 8 8.55; U/12 6.50—7: Bartigon 12/op 5 5.50; U/12 4.25—4.50; Rose Copland f 5— 55.50; U/12 f 4.25—4.75; Blue Parrot 5.50: U/12 4.254.75; Blue Parrot 12/op 5.50—6; U/12 4.50—5: Krelage's Triumph 12(op 5.50; U/12 4.75. IJMUIDEN, Vrijdag 2 Februari Hoog water: 11.35 uur. N Laag water: 6.50 uur en 19.38 uur. IJMUIDEN, Zaterdag 3 Februari Hoog water: 0.27 uur en 13.03 uur. Laag water: 8.24 uur en 21.04 uur. IJMUIDEN. 2 Febr. 1951. Kotters: KW 189 470, TX 19 1.380. Prijzen per 1 kg: gr. tong 2.10—2.02, grm. tong 1.52—1.36, kim. tong 1.48—1.34, kl. tong I 1.88—1.70, kl. tong II 1.56 1.46, tarbot I 2.26—1.88; per 50 kg: gr. schol 261.50, gr. schol 4732, kim. schol 73—57, kl. schol I 59— 43, kl. schol II 23—8, schar 13— 8, bot 9.50f 8, wijting 12.50—8; per 125 kg: gr. kabeljauw 10278. Totale aanvoer 1700 kisten. Amsterdam 1 Febr. 1951. Wegens het uitblijven van verder arbi trageaanbod in aand. Kon. Olie opende het fonds vandaag met een koersherstel van circa 4 punten op 322 Unilever gaf hij opening eveneens een herstel te zien van circa 4 pet. Tegen het slot werd de stemming min of meer aarzelend. Aand. Kon. Olie behiel den een avance van nauwelijks 1 pet. op 31914. Indon. fondsen waren min of meer ver deeld met merendeels kleine afwijkingen. De locale markt bleef tamelijk prijshou dend. De staatsfondsenmarkt was vandaag veel rustiger geworden nu de arbitrage weinig werkzaam was. (Niet-officiële koersen) 314 Nederl. 1948 31/4 pCt. Ned. <1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.fac Inschr. Grtbk '48 3 pC Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubbei Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mi! Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert. Vorig Opening slot 2/2 96% 96% 95% 96% 95 H- 94 i| 154 177% 177% 121 137% 177 155 234% 231 239 255% 255 319% 317% 123% 123 196 158% 158% 168% 169 U4% 114 107% 107% Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ware North American Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railwa Tidewater U.S. Steel ex div. 1/2 41% 58(4* 79 54% 50 18% 75% 70% 18% 19% 48% 56 71% 57% 34% 47 31/1 41 5874 78% 54% 49% 18% 75% 70 18% 18% 467s 56 70 57 34% 16% Resultaten Zondag 28 Januari le prijs (f 10.H. A. van Raaij. Schalkwijkerweg 164, Haarlem, 5 pnt. 2e prijs (f7.50): H. van Geldorp, Pla- netenlaan 128, Haarlem, 5 pnt. 3e prijs (f 5.A. van Egmond, Schoollaan 119, Bennebroek, 4 pnt. 4e prijs (f2.50): W. Wijngaarden, Meerdorpstraat 41, Hillegom, 4 pnt. Negen inzendingen met 4 pnt. werden uitgeloot. IA: DIO 2—EDO 4, BSM—Haarlem 4, Kinheim 2Heemstede, ADO 2—RCH4, Zandvoortmeeuwen 3—Spaarndam. Con cordiaStormvogels 4. 1B: DEM 2 VVD, OG 2—Waterloo, HFC 3—Zand voortmeeuwen 4, IEVNw VenneD RCH 5—DSK. 2A: TYBB 2NAS 2, Zandvoortmeeu wen 5v. Nispen, EDO 5Spaarnevo- gels, VI. Vogels 3—Halfweg 2. Ripperda 2—THB 2. 2B: Geel-Wit—DIO 2, Ter rasvogels 2Kennemers 4, Wijk aan Zee 2HFC 4, VSV 5Beverwijk 2, Spaarnestad—Schoten 3. 2C: RCH 6— Vogelenzang, HBC 3—Hillegom 2, VI. Vogels 2—DSB, Haarlem 6—DCO 2, Hillinen 2Hoofddorp Boys. 2D: SVYWH, Kennemers 5TYBB 3, VSV 4Spaarndam 2, DSS 2Bever wijk 3, Haarlem 5—VVB 3. 3A: Vogelenzang 2Hillegom 4, DIOSNw. Vennep 2, ETO 2Hoofd dorp Boys 2. 3B: Zandvoortmeeuwen 7—TYBB 4. 3C: Velsen 3—DEM 3, Wa terloo 2—IEV 2. 3D: HFC 7—DSS 3, HBC 4—EDO 7. 3E: DCO 4—OG 4. Half weg 3—Geel-Wit 2. 3F: Kinheim 4—IEV 3, Waterloo 3—DEM 4. 3G; EHS 2—HBC 5. 3H: Ripperda 3—OG 3, DIO 5—Vel sen 4. 4A: Geel-Wit 5—Kinheim 6, OG 6Spaarnestad 4. 4B: v. Nispen 2Con- condia 3, DSOVHoofddorp Boys 3, Heemstede 3HBC 6. 4C: RCH 9NAS 3, EDO 9—DSS 4. 4D: HFC 9—TZB, SHS—RCH 10. 4F: Concordia 4Rip perda 5, BSM 4DCO 5. 4G: Bloemen- daal 6—DIOS 3, Alliance—EHS 4. SHS 2—RCH 11. 4H: VVB 5—Velsen 5, IEV 4—ADO 5. 41: TYBB 7—DSB 4. 4J: Geel-Wit 3—TYBB 8. 4L: SVY—IEV 5. 4M: v Nispen 3—DSB 5, DIO 7—TYBB 9, DSK 5—TZB 2. Jeugdafd. A: Kennemerland aDSS a, DEM aVSV a, HFC aTerrasvo gels a, HBC aBloemendaal a, Wijk aan Zee aStormvog. a. B: RCH a—Zand voortmeeuwen a, Velsen aKennemers a, Schoten aHaarlem a. Junioren: B: NAS a—Hoofddorp Boys a, HBC a—Vogelenz. a, DIOS a—Geel- Wit a. E: DEM bDEM c, Velsen c IEV a,' ADO c—Velsen b. G: Alliance a— SHS a, NAS b—TZB a, DSS b—TYBB b, DSS cTYBB c. I: Vogelenzang b DIOS b. L: DSS d—DSS e. N: IEV b— Velsen e, DEM d—TYBB g. ADO d— OG d. Adspiranten: A: Wijk aan Zee a ADO a, Geel-Wit a—HBC a, TYBB a— DEM a, OG aVelsen a. D: Alliance a Hoofdd. Boys a. HBC bDIOS a, Voge lenzang av. Nisoen a, Concordia a BSM a. G: BSM b—Concordia b, HBC c—Concordia c, DSOV a—Hoofdd. Boys b. K:> Velsen c—DEM c, Geel-Wit b DSS b, TYBB b—IEV a. Velsen b— DEM b. N: SHS a—HBC e, NAS a— Geel-Wit c, OG cDSS d, Alliance b TYBB c, DSS c—TYBB d. P. NAS b— Alliance c, OG d—TYBB f. TYBB g— TYBB h, TYBB e—HBC f. S: DEM d— ADO b. Velsen d—DEM e. U: DEM f— Velsen f. Geel-Wit eDEM g. In de afgelopen nacht is de graan- fabriek „De Verwachting" te Zaandam door tot nu toe onbekende oorzaak een prooi der vlammen geworden. De ma lerij en machines alsmede enige tonnen graan en zaden gingen verloren. De brandweer stond voor een hopeloze taak; ondanks de zeventien stralen wa ter viel er weinig te redden. Het leek aanvankelijk dat een groot belendend pakhuis, waarin ruime voorraden graan waren opgeslagen, behouden kon blij ven, maar tenslotte viel ook dit aan het vuur ten prooi. De schade loopt in de tonnen. Advertentie Zo lang de voorraad strekt met vaste boord, krimpvrij, 3 mouwlengtes, 4 effen kleuren, grijs, crème, beige en groen abnormaal lage prijs 11.95 COSTUUMS m HERENMODE m REGENJASSEN Advertentie voor oude prijzen zijn binnen. De volgende worden 30 duurd,er. Benut nog deze kans en koop nu nog goede Anker-horloges voor oude prijzen. Wij brengen alle bekende mer ken. zoals Rodana, Liga, Asta, Zentra, Laco, Silvana, Pontiac, Prisma en vele anderen. Alles met volle garantie. Een goed 15-steens Ankerhorloge, waterdicht, voor f 49.— Nog enkele oersterke 10 dagen gaande Alle artikelen boven de 10. zijn verzekerd tegen VERLIES, DIEFSTAL, BESCHADIGING. GROTE HOUTSTR. 49 - TEL. 29049 HAARLEM de kleine zaak met de grootste keu*^! - I»-"***

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2