Succes alleen mogelijk door sterke eensgezindheid de GEALLIEERDEN IN KOREA RUKKEN VERDER OP Prof. Lieftinck als eerste bij formateurs ontvangen Politieke tweeling V.S.moeten voornamelijk munitie en materiaal leveren ÏÏA L .1 FEBRUARI - WINTERMAAND Millioenen vluchtelingen dreigen van gebrek om te komen Oorlogseconomie voornaamste punt Contact met de massa H Vierde atoomproef in één week Tot hoofd .en hart Zij hebben ze nodig De laatste Krul Eisenhower tot Amerikaans volk: „Europa naar de geest niet bankroet" w nuftftio oefüieucuêwj! Prijzen schoenreparatie KOUDER EN KANS OP SNEEUW 0 wee, als NU een vorstperiode begint Turkije zal versterking sturen ZATERDAC 3 FEBRUARI 1951 74e JAARGANG No. 24988 FALCON REGENKLEDING TOESTAND MGR. HOPMANS Schoten in Makassar DE KABINETSCRISIS AUTO TEGEN BOOM Oude dame gedood DODELIJKE VAL Tabakschuren een prooi der vlammen öovtve#/ (Vervola op paa. 5' BEKNELD GERAAKT EN GEDOOD Van heviger aard dan de voorgaande BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. »v/ VI/ Cnuarin NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbe! tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL. De politieke tweeling Drees en Van Schaik, die de vaders van het de- missionnaire kabinet zijn geweest, hebben thans, zoals wij reeds voorzagen en verwachtten, opdracht gekregen een regering te vormen, die het vertrouwen van het parlement zal genieten. De he ren hebben, zoals te doen gebruikelijk is, de opdracht in beraad gehouden. Het merkwaardige echter is, dat de vorige regering niet is afgetreden op grond van het opzeggen van het vertrouwen door een parlementaire meerderheid, maar door een parlementaire minderheid, die zich achter de motie van wantrouwen van mr. Oud schaarde. Daar minister Stikker nog altijd als de partijgenoot van mr. Oud beschouwd wenste te wor den, maar zich solidair verklaarde met het gevoerde regeringsbeleid legde hij het ministeriële bijltje er bij neer en de regering in zijn geheel deed eveneens. Het schijnt, dat de internationaal moeilijk te missen minister Stikker daar mede zijn solidariteit met zijn ministeri ele collegae in het oude kabinet heeft uitgeput, want toen hij zijn informatieve opdracht kreeg, stond hij blijkbaar een andere oplossing van de crisis voor dan de P.v.d.A. en de K.V.P. welgevallig was. Hunne Excellenties Drees en Van Schaik zullen, indien ze de opdracht aan vaarden, geen moeite hebben met het construeren van" een combinatie, die op het vertrouwen van een meerderheid in de Kamer is gebaseerd, want dat ver- trouwe,n hadden zij niet verloren. Hoe deze combinatie er echter zal uitzien en welk karakter zij zich zal wensen aan te meten, dient te worden afgewacht. In ieder geval ziet het er naar uit, dat de actie van mr. Oud zal uitlopen op een terugkeer van het oude, dat hij zo graag Vernieuwd had gezien. Intussen zal dat min of meer gerecon strueerde oude kabinet, dat opnieuw zal optreden toch met een herzien program voor het forum moeten verschijnen. Een program, dat aangepast moet zijn aan een soort oorlogseconomie, welke zich moet concentreren op een enorme ver sterking van onze defensie. Amerika zal immers nooit kunnen toestaan, dat Ne derland een zwakke stee of een vacuum wordt in de Atlantische verdediging. De vraag is nu in hoeverre zal de P. v. d. A. bereid zijn haar medewerking hieraan te geven. Wanneer de publicatie van het N.V.V.-bestuur inderdaad ook de gedach ten weergeeft, die bij de socialistische politici overheersen, dan zal de regering het uiterst moeilijk krijgen en bij tal van impopulaire maatregelen op hevig ver zet bij de P. v. d. A. stuiten. Wij vermoe den, dat de formateurs Van Schaik en Di-ees zich zeer nauwkeurig van de hou ding der partijen in deze zullen moeten vergewissen alvorens met een kabinet in zee te gaan. Het is echter bekend, dat het demissionnaire kabinet in deze crisis- dagen rustig is doorgegaan met het op stellen van een versoberingsprogram voor onze economie. Heel verwonderlijk is dit niet. Wij hebben reeds eerder uit eengezet waarom K.V.P. en P.v.d.A. noch aan Oud, noch aan Stikker het suc ces gunden van de formatie van een fris, nationaal kabinet op zo breed mogelijke basis. Politicians think öf the next election, statesmen think of the next generations: politici denken aan de vol gende verkiezing, staatslieden aan de volgende generatie, hebben wij eens ge lezen. Wij laten aan de lezer over te oordelen of wij hier in Nederland poli tici of staatslieden hebben. De geschie denis van deze kabinetscrisis zal hen misschien kunnen helpen om een juist oordeel hierover uit te spreken. Toen na een al te argeloze demo bilisatie-manie de Westerse mo gendheden begonnen in te zien, dat ze tegenover het tot de tanden gewa pend gebleven expansieve en imperialis tische Rusland zich opnieuw weerbaar hadden te maken, begon er een opkoop wedstrijd om zich van de diensten van Duitse deskundigen en geleerden op be- wapeningsgebied, onverschillig of zij nazi's geweest waren of niet, te verze keren. Rusland en Amerika deden hun de meest aanlokkelijke aanbiedingen, en zo vindt men thans in de Vulcanus- smidsen van beide grootmachten Duitse specialisten op belangrijke posten. In West-Duitsland heeft de Amerikaanse Hoge Commissaris John McCloy plotse ling ontdekt, dat tal van kopstukken, die in het nationaal-socialistische Duits land hetzij op direct-militair of in- dustrieel-militair gebied werkzaam zijn geweest, veel te hard zijn aangepakt en dus voor algehele amnestie in aanmer king dienen te komen. En zo zijn dan o.a. de staalmagnaat Alfred Krupp en acht van zijn belangrijkste medewerkers op vrije voeten gesteld. Waarom zijn de Amerikanen eerst thans en niet eerder tot deze conclusie gekomen? Wel dood eenvoudig, omdat zij de heren met het oog op Duitslands noodzakelijk geachte herbewapening nodig hebben. Met een enorm aantal vlugschriften hebben de Amerikanen aan het Duitse volk hun clemente houding ten aanzien van Krupp en consorten en gewezen S.S.-ers, die krijgsgevangen Amerikaanse soldaten tijdens de laatste opmars in de Arden nen vermoordden, trachten uit te leggen en te rechtvaardigen, maar het eigenlijke motief dat ze hen nodig hebben, hebben ze natuurlijk verzwegen. De Duitsers noemden dit vroeger „Realpolitik". Generaal Kruis, die door zijn rede in Middelburg begrijpelijkerwijze de ontstemming van de regering had opgewekt en dientengevolge op opzien barende wijze halsoverkop door de nog maar op één been staande regering naar ihuis werd gestuurd, een daad, die in het buitenland, waar men generaal Kruis blijkbaar méér apprecieerde dan men het er minister s'Jacob deed, nog al hevige reactie heeft gewekt, heeft per dagorder afscheid genomen van de Ko ninklijke Landmacht. In deze dagorder spreekt hij als zijn vaste overtuiging uit, dat ons leger thans door de moeilijkste jarep van zijn wederopbouw heen is. Ongetwijfeld heeft generaal Kruis hierbij ook gedacht aan de bijzonder zware taak, die ons leger in Indonesië geruime tijd voor beeldig heeft vervuld. Bij de beoordeling van de huidige staat onzer defensie, mo gen wij eerlijkheidshalve nimmer uit het oog verliezen, dat wij, terwijl andere landen rustig zich alleen op hun econo mische reconstructie konden bezinnen, bovendien nóg ruim honderdduizend man in Indonesië met alles, wat daar los en vast aan zat, hadden staan. Generaal Kruis voelt zich zó dankbaar gestemd, dat de gedachte voortaan bij de ontwikkeling en opbouw van het leger nog slechts toeschouwer te kunnen ïijn, voor hem haar bitterheid verliest. Een waarlijk sierlijke laatste krul. Generaal Eisenhower, de opperbevelhebber van het Atlantische leger in Europa, heeft vanmorgen in een rede voor een groot aantal radio- en televisiezenders, die £oor millioenen werd beluisterd, het Amerikaanse volk er met grote nadruk op gewezen, dat „wanneer er eenheid van geest en handelen is" het succes van de gezamenlijke verdediging met de mogendheden van het Noord-Atlantisch verdrag bereikbaar is. Hij betoogde opnieuw, dat voor het behoud van een vrij Amerika de deelneming van de V.S. aan de verdediging van West-Europa abso luut vereist is. Het alternatief noemde hij „volslagen hopeloosheid Hij sprak opnieuw woorden van lof voor de West-Europese landen, die bewezen hebben er van doordrongen te zijn, dat „hun defensieprogramma's versneld moeten worden, ondanks economische en andere moeilijkheden". Eisenhower noemde het overbrengen van Amerikaanse eenheden naar Europa van essentieel belang, maar zeide opnieuw, dat de Amerikaanse bijdrage voornamelijk moet bestaan uit munitie en materiaal. In de Senaatscommissie voor de strijdkrachten heeft Eisenhower gisteravond in dit verband verklaard, dat de V.S. slechts „een kleine fractie, niet het grootste deel" voor de grondstrijdkrachten in Europa dienen te leveren. Hij drong echter aan op spoed en zeide, dat één spoedig naar Europa gezonden Amerikaanse een heid gelijk zou staan met twee of drie, die later zouden vertrekken, gezien de physieke en psychologische factoren, die thans bij de inspanningen voor een col lectieve herbewapening een rol spelen. Dit werd gezegd in een verklaring, welke werd uitgegeven na afloop van de vergadering van de commissie voor de strijdkrachten. In de verklaring wordt verder gezegd, dat Eisenhower vragen werden gesteld over alle phasen van de voorgestelde herbewapening van Europa, het gebruik van Amerikaanse troepen inbegrepen. Eisenhower weidde eftiter niet uit over de precieze hoeveel heid Amerikaanse zee-, land- en lucht strijdkrachten, die Europa zullen worden toegewezen. Hij had „volledig vertrou wen in het vermogen van de Westerse landen om een effectieve verdedigings macht binnen redelijke tijd op te bou wen". De generaal sprak ook „zijn grote tevredenheid uit over het nieuws, dat Nederland op het punt staat zijn^ defen sie-inspanningen te verdubbelen", aldus de verklarins. Eisenhower bleef bij zijn standpunt, dat het Congress geen limit aan het aantal naar Europa te zenden man schappen diende te stellen. Hij ver klaarde, dat Europa het leeuwenaan deel dient te leveren aan infanterie, nodig voor de versterking tegen een eventuele aanval. Hij zeide echter be wegingsvrijheid nodig te hebben bij het bepalen van het aantal eventueel door Amerika te zenden divisies. In zijn radiorede, die Eisenhower gis teravond (vanmorgen kwart voor vijf Nederlandse tijd) te Washington hield, zeide hij niet van oordeel te zijn, dat Amerika de wereld op militair en econo misch gebied alleen zou kunnen onder houden. Het was voor Amerika van be lang aan te dringen op een „werkge meenschap" (working partnership^ Het succes van de Atlantische defensie, zo vervolgde Eisenhower, berust even rechtstreeks op de Amerikaanse mili tair-economische kracht als op de strijd macht, die de Verenigde Staten op de been zouden kunnen brengen. „Slechts een gezamenlijke inspanning door ons allen kan voor de vrije wereld een toe stand van veiligheid, relatieve vrede en economische stabiliteit verzekeren." De ontmoediging, verwoesting en ver warring van beide wereldoorlogen had den de productieve capaciteit van de Europese volken ondermijnd en in som mige gevallen was het peil tot bij hon gersnood gedaald. Voorts was hun geest gedompeld in oorlogsmoeheid. „Dit", zo zeide Eisenhower, „is het verhaal, dat vaak verteld wordt en indien dit het vol ledige verhaal zou zijn zou ik slechts eerlijk kunnen adviseren, dat wij uit het Atlantisch Pact zouden treden en op eigen kracht zouden pogen, op hoe onbetekenende wijzé ook, een afzonder lijke vesting tegen agressie te bouwen. Twee treffende feiten maken voor mij Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 een dergelijke aanbeveling echter on mogelijk." Het ene feit was, dat het volslagen uit zichtloze van het alternatief de Ameri kaanse deelneming in de Europese defensie nodig maakte. Het andere feit was, dat „ondanks de waarde van sommige pessimistische berich ten" het Europese volk naar de geest niet bankroet was. Het Atlantisch Pact had nieuwe brandstof gegeven aan de vlammen van de hoop in Europa en het moreel aanzienlijk doen stijgen. Eisen hower zeide krachtige bewijzen voor het herstel van de Europese geest gezien te hebben. Indien West-Europa door het commu nisme onder de voet zou worden gelopen zouden vele economisch van Europa af hankelijke gebieden in Afrika en het Midden-Oosten hiervan de invloed onder gaan. Zuid-Oost-Azië zou dan voor het Westen waarschijnlijk spoedig verloren zijn. Op deze wijze zou Amerika afgesne den worden van de grondstoffen uit al deze gebieden, „grondstoffen, die wij no dig hebben voor ons bestaan. De wereld zou dan door totalitaire machten be heerst worden wier enige doel de ver nietiging van de vrijheid is". Generaal Eisenhower zeide o.m. nog, dat, „hoewel er verschil van opvattingen aangaande de diplomatieke houding te genover Aziatische landen tussen Ame rika, Engeland en Frankrijk moge be staan" er geen sprake van was, dat deze landen niet solidair met Amerika waren bij het bieden van tegenstand aan com munistische agressie. Alle Westeuropese landen kunnen snel en aanzienlijk hun weerbaarheid verhogen indien het ma teriaal. daartoe nodig, spoedig geleverd wordt," zo besloot generaal Eisenhower iitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiMiiiiiiiiiiiiiiliiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii In een voorlichtend artikel van een bijzondere medewerker over de stijging der schoenreparatie-prijzen men zie ons blad van 1 Februari werd o.a. gezegd, dat de leerprijs voor de schoen herstellers een hoogte had bereikt van f 9.50 per kilo. Van de zijde van de Vakbond der Schoenherstellers vernemen wij nu, dat deze prijs inmiddels is gestegen tot f 12.80 per kilo. Voorts wijst men ons van die zijde erop, dat deze stijging niet alleen het gevolg is van de hoge export van huiden doch ook van het prijs niveau op de internationale huiden markt. Naar wij vernemen is de gezondheids toestand van Mgr. Hopmans sinds gis teravond niet verder achteruitgegaan. Z. H. Exc. heeft een rustige nacht ge had. Woensdagavond is in het Noordelijk en Oostelijk deell van Makassar gescho ten. Er zouden twee leden van de Apfi gedood zijn en er zouden dertig per sonen, onder wie voormalige guerilla- strijders, zijn aangehouden. Het vliegdekschip „Kula Gulf", een van de schepen uit de Amerikaanse „motten- ballenvloot"wordt in een droogdok weer gereed gemaakt voor actieve dienst. Deze oorlogsbodem is de eerste van de groep Boston van de Atlantische Reser- vevloot, die uit zijn vredesslaapwordt gehaald. Verwachting tot Zondagavond: Matige tot krachtige en langs de Waddenkust later tijdelijk harde wind tussen Zuid-Oost en Oost. Over wegend zwaar bewolkt met voor namelijk in het Zuid-Westen van het land later enige neerslag, hoofdzake lijk in de vorm van sneeuw. In de Noord-Oostelijke helft van het land lichte tot matige vorst: elders tempe raturen om het vriespunt tot lichte voret. f ZONDAG: Zon: 8.17—17.32. Maan: 7.46—14.44. MAANDAG: Zon: 8.16—17.34. Maan: 8.19—16.16. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede, dat op de Oceaan nieuwe luchtdruk dalingen naderen welke de barometer standen over West-Europa opnieuw lager zullen doen worden. Hoewel de gedragingen van de/e actieve Oceaan depressies op dit ogenblik nog niet met voldoende zekerheid zijn te bepalen, zullen de verdere luchtdrukdalingen over hef vasteland van West-Europa in eerste instantie een versterkte aanvoer van de koude lucht tot gevolg moeten hebben, waarbij vooral in de Noord oostelijke provincies de temperaturen verder zullen dalen en ook overdag niet meer boven het vriespunt zullen komen. De kans op sneeuw neemt bij het verder opdringen van de Oceaan depressies toe. Blijkens de publicaties van het Ko ninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt staan de records voor strenge vorst op naam van.... FebruariMet de vaststelling van dit weerkundige feit is Februari van Sprokkelmaand gepromo veerd tot „Wintermaand" Deze naam heeft men intussen gere serveerd voor December, daar op de 21ste van die maand de zon haar -laag ste stand bereikt, n.l. het punt Steen bok of het wintersolstitium. Daartegen valt echter op te merken, dat het mid den van de meteorologische winter niet samenvalt met het tijdstip der zonnewende. Integendeel, blijkens veel jarige temperatuur-waarnemingen is 14 Januari de koudste dag van het ge hele jaar. Hieruit valt echter geens- Vrijdagmiddag is aan zestien „grond-stewardessen"die met goed gevolg aan het examen hadden deelgenomen, het diploma ground-stewardessuitgereikt. De drie hooggeplaatsten op het examen kregen doox de heer C. C. Steenman, oud gezagvoerder en voorzitter van de examencommissie, een bloemetje opgespeld. Van links naar rechts: C. C. Steenman, mej. C. Truin, mej. J. Wolff en mej. H. van Graafeiland. Over een jaar kunnen de meisjes na een aanvullende' cursus lucht- stewardess worden. Geallieerde troepen onder leiding van tanks zijn aan het Westelijk front door gestoten tot voorbij Anyang 14 kilometer ten Zuiden van Seoul. Het betreft hier een beperkt offensief in Noordelijke richting. Geallieerde patrouilles waren reeds eerder doorgedrongen tot ruim 11 kilometer ten Zuiden van Seoul. Over een breed front zpn de verbonden troe pen opnieuw voorzichtig opgerukt. Zij hadden te kampen met moeilijk terrein en slecht zicht. Ten Zuiden van Anyang, 11 km. ten Noord-Westen van Suwon, deden twee Chinese compagnieën gis teravond een tegenaanval, die te midder nacht nog voortduurde. Het communistische Chinese persbu reau „Nieuw China" heeft verklaard, dat MacArthurs tegenwoordige offensief in Korea „zal eindigen zoals zijn totale Kerstoffensief". „Deze oorlogsstoker heeft geen lessen geleerd uit zijn drie opeenvolgende gro te mislukkingen", aldus het communis tische persbureau. Dc Chinese en Noordkoreaanse troe pen toonden weinig of geen neiging tot vechten, aldus wordt in een com muniqué van het achtste leger ver klaard. De geallieerde troepen gaan systematisch voort met het verjagen van de roden van elke heuvel en berg rug, waarbij zij doeltreffend gesteund worden door vliegtuigen en artillerie. Gisteren echter hing er een dikke mist, die de coördinatie met de troepen op de grond belemmerde. Turkije heeft gisteravond besloten 600 soldaten naar Korea te zenden ter ver sterking van de Turkse brigade aldaar. Door deze versterking zal het aantal Turkse manschappen op Korea tot bijna 6000 stijgen. Een speciale commissie der V. N. heeft in een rapport bij de leden der V. N. aangedrongen op het verlenen van meer hulp voor het herstelprogramma voor Korea. Tenzij onmddellijk stappen wor den gedaan, aldus de commissie, zullen mlilioenen oorlogsvluchtelingen omko men tengevolge van gebrek aan voedsel, kleding en medicamenten. De Zuidkore- aanse regering heeft medegedeeld, dat Zuid-Korea in de eerste zeven maanden van de strijd meer dan 400.000 doden en gewonden onder de burgerbevolking heeft verloren- De vrijwel algemene verwachting was gisteren, nadat aan dr. W. Drccs en mr. J. R. H. van Schaik een opdracht ver strekt was tot het vormen van een Ka binet, dat geacht mag worden het ver trouwen van het parlement te genieten, dat het aantreden van eep nieuwe rege ring niet al te lang op zich zou behoe ven te laten wachten. Bij de onderzoe kingen van mr. Stikker moeten immers de opvattingen in verschillende politie ke kringen reeds voor een niet onbe langrijk deel zijn uitgekristalliseerd, de financiële, economische en sociale problemen in verband met dc vereiste militaire inspanning zijn deze week uit voerig bestudeerd in de ministerraad van het oude Kabinet en het zou er dus vooral om gaan een aanvaardbare werk verdeling op te stellen tussen de poli tieke partijen, of, zo men het nadruk kelijker wil stellen, de politieke figuren. Hoewel in dergelijk pas- en meet- vverk mr. Van Schaik bij de vorige Kabinetsformatie een opmerkelijke bedrevenheid heeft ten toon gespreid, konden zich op dit laatste punt nog moeilijkheden voordoen; het is on derhand genoegzaam bekend, dat met name om de posities van de demis sionnaire bewindslieden Stikker, Van Maarseveen en s'Jacob het een en ander te doen is. Onrustbarend lang uitstel van de oplossing der Kabinets crisis werd op grond hiervan even- Wel niet ver\3Tor»V< De geoeurtemsscii sedert gisteroch tend of juister het ontbreken van gebeurtenissen deden echter ver moeden, dat de formateurs nog niet aan deze phase toe waren Men mag aannemen, dat zij eerst de basis nog eens terdege aan een onderzoek heb ben onderworpen en wel met name wat de verschillende aspecten van de te scheppen oorlogseconomie aangaat. Nadat dr. Drees en mr. Van Schaik tezamen enige uren op het departement van Algemene Zaken aan Plein 1813 bijeen waren geweest, werd namelijk als eerste politieke figuur prof. Lief tinck aldaar ontvangen. In de avond deelde de minister-president aan de wachtende journalisten mede, dat er geen bezoeken meer op het programma stonden en verdere consultaties hebben, naar wij menen te weten, Vrijdag niet plaats gevonden. Wel bracht ook een kort bezoek aan het kabinet van de minister-president gen.-maj. Tans, gou verneur van de Residentie, maar dit gold de secretarie-generaal van het de partement, zodat het niet juist lijkt hem op grond daarvan als opvolger van mr s'Jacob te annonceren. Hedenmorgen te kwart voor tien werd de heer Tilanus door dr. Drees ontvan- Vrijdag is op de weg Nijmegen Grave, onder Wychen, de auto van de Waalwijkse kunstschilder Theo van Delft, die zelf chauffeerde, in aanraking gekomen met een passerende vracht auto. De heer Van Delft verloor de macht over het stuur en de wagen bot ste tegen een boom langs de weg. Zijn 60-jarige vrouw, die naast hem zat, werd op slag gedood. Zelf werd hij zwaar gewond aan het hoofd naar het Canisiusziekenhuis te Nijmegen vervoerd. De 39-jarige Jacob Smit was bezig met het doorzagen van een balk op de zolder van de aardappelmeelfabriek „De Woud bloem" te Scharmer. Juist toen hij hiermede gereed was, verloor hij zijn evenwicht en viel met zijn hoofd op een 5 meter lager gelegen vloer. Door middel van de Radio Centrale men had der tien maal tevergeefs geprobeerd een dokter te bereiken werd dr. Meihui zen. uit Sappenneer bereikt, die het slachtoffer naar het ziekenhuis te Gro ningen liet vervoeren, alwaar het kort na aankomst is overleden. Het slacht offer laat een vrouw en drie kinderen achter. In de regentschappen Dj ember en Bondowoso zijn sinds Augustus 1950 442 tabaksschuren verloren gegaan. Er staan thans nog 208 schuren. De dief stallen gaan intussen voort, maar de zuiveringsacties eveneens. Kort geleden zijn in verband hiermede 54 arresta ties verricht, maar het beruchte bende- hoofd Malik is nog op vrije voeten zins af te leiden, dat het na die datum met de temperatuur weer crescendo zou gaan. Februari brengt ons gewoonlijk heus niet de verwachte en zozeer begeerde temperatuur-stijging al klimt de ther mometer aan het einde van deze maand tot ongeveer vijf graden Celsius. De temperatuurcurve voor Februari vertoont namelijk enige frappante in zinkingen na een aanvankelijke stijging, een verschijnsel dat nauw samenhangt met het gehele complex van meteorolo gische factoren die het vroege voor jaarsweer bepalen. Slechts zij gewezen op de noordelijke winden die steeds tal rijker worden naarmate de nawinter yordert en die de weersgesteldheid ge durende het tijdvak van begin Februari tot einde Juni maar al te dikwijls on gunstig beïnvloeden. Deze geleidelijk heviger wordende invasie van gure arc tische winden is feitelijk de aanleiding tot De Genestet's verzuchting dat onze Noordse Mei zo arm is aan zonneschijn. Februari is dus houdster van het kou- de-record. Hoewel deze maand onder de invloed van warme luchtstromingen zachte voorjaarsdagen kan brengen, wordt zij toch niet zelden gekenmerkt door het optreden van een strenge en langdurige vorstperiode. Bij de bestu dering van de winter-temperaturen springt reeds onmiddelijk in het oog dat Februari veel lagere minima vertoont dan Januari, in welke maand nog wel de koudste dag van het jaar valt. Deze Februari-vorstperioden staan evenwel niet op zichzelf maar vormen een uitlo per van een uitgestrekt vorstgebied in Noord-Europa, dat zelfs doordringt tot de Europese westkust. Een sprekend voorbeeld van zulk een vorstperiode toont ons de strenge winter van 1928/'29. die menigeen zich nog wel zal herinneren. In deze winter bereikte het kwik juist in Februari het dieptepunt. Ook in de strenge winter van 1894/'95 viel de felle vorstperiode van einde Januari tot voorbij midden Februari. Zo zouden er nog tal van voorbeelden te noemen zijn. Wanneer wij de strenge winters die in de loop der jaren hier te lande hebben geheerst,eens met el kander vergelijken, dan valt het op dat de strenge vorst pas einde Januari of begin Februari inzette. Uit een zachte Januari-maand kunnen we dan ook niet besluiten dat de winter nu wel zal weg blijven. Integendeel, wanneer in Januari zich de weersgesteldheid in „winterse" richting heeft ontwikkeld, en aldus een vorstperiode is voorbereid, blijft ons een strenge Februari-winter boven het hoofd hangen. Naarmate echter de maand Februari vordert nemen natuur lijk de kansen voor de winter af. Toch moeten we maar niet te vroeg juichen wanneer de Sprokkelmaand met zachte dagen inzet, want zolang we nog geen midden Februari schrijven, kan koning Winter onverhoeds terugkeren met zijn gevolg van sneeuw- en ijstrawanten. Het is bepaald interessant, ook voor de leek op meteorologisch gebied, de weerkundige verhouding tussen de beide eerste maanden van het jaar eens uit eigen waarnemingen en notities af te leiden. Wellicht dat zulk een amateurs observatie bevestigt wat de Biltse sta tistiek ons leert, n.l. dat niet December, noch Januari, maar alleen Februari ge rechtigd is de naam van „Wintermaand" te dragen. (Van een bijzondere medewerker) et begrip contact met de massa veronderstelt minstens twee ele menten. De massa, waarvan spra ke is, en die of datgene, waarmede deze massa in voortdurend contact moet staan. Voorts dient eigenlijk vooraf te worden aangegeven, wat de bedoeling is van dat contact. Een philosofische verhandeling hieromtrent zou ons ech ter al te theoretisch doen worden. Kort heidshalve zij gesteld, dat we het con tact met de massa willen zien bevestigd met datgene wat levensinhoud geeft: het levende christendom; met diegenen, die in staat zijn dat christendom in de massa bewust te doen worden: priesters en leken, die èn door bovenna tuurlijke uitverkiezing èn door hun van God ontvangen natuurlijke gaven op leiding-gevende posten zijn gekomen en derhalve in eerste aanleg verant woordelijk zijn. Als oorzaken van de vorm, waarin zich in onze dagen het massa-probleem manifesteert, (zouden we, resumerend uit hetgeen we vorige week schreven hetgeen feitelijk een bevestiging is van een jarenlange ervaring onder meer kunnen stellen, dat zij, die leiding moe ten geven, soms noodgedwongen, soms door gebrek aan inzicht, te veel doen en in andere opzichten te weinig. Op de tweede plaats, dat bij talloze leiding gevende personen een ontstellend gebrek aan werkelijk hartelijke liefde moet worden geconstateerd; op de derde plaats de overheersende betekenis en machtsinvloed, die aan geldbezit wordt toegekend, en op de vierde plaats de grote fouten, die wij als völwassenen maken in de opvoeding van de jeugd. We zijn ons bewust dat wij bij het op sommen van deze oorzaken zeer alge meen blijven en zeker niet volledig, zijn, maar het zijn de meest schreeuwende punten, die om bezinning vragen en eisen, dat we onze houding te dien aanzien opnieuw bezien. Tot de kenmerken van de huidige massa, voorzover we niet te doen heb ben met werkelijk geestelijk leeggelo- penen, behoren de verbitterdheid, onver schilligheid en criticasterigheid. Reeds hebben we getracht aan te ge ven, dat het practisch onontkoombaar is, dat leiders onder de tegenwoordige omstandigheden besluiten nemen, waar van de massa der volgelingen grondslag noch draagwijdte volledig kan overzien. Dit is altijd zo geweest en we koesteren niet de minste illusie, dat daarin ver andering kan worden gebracht. Dat is ook niet nodig. Leider zijn betekent nu eenmaal: de problemen beter kunnen zien dan de rest, kunnen beoordelen en de te volgen gedragslijn in verband hiermede uitstippelen. Dit te kunnen is juist een kenmerk van de verantwoor delijkheid. Op zich wordt dit een lei der ook nimmer kwalijk genomen. Het tegendeel zou hem eerder en terecht het vertrouwen ontnemen Wanneer nu evenwel de gedachte gaat groeien: de centrale leiding doet alles en wij, afde lingsmensen van organisaties van boe ren, middenstanders en arbeiders of van welke vereniging ook, hebben niet an ders meer te doen dan contributie te betalen, dan is er wezenlijk iets fout, d?n kan men belangrijke sociale wetten in de top tot stand brengen, politieke lij nen uitstippelen, grote congressen be leggen, de massa zal langs de kant blij ven staan, of beter gezegd, rustig in de huiskamer blijven luisteren naar een bonte Dinsdagavond-trein en „De klok heit negen" en ovërigens Gods water rustig over Gods akker laten lopen. Wettelijk geregelde rechtszekerheid en kabinetsformatie zijn ontzaglijk ge wichtige problemen, maar in wezen zijn het vraagstukken, die met het welzijn van Jansen, Pietersen en Gerritsen sa menhangen. En nu verlangen we hele maal niet, dat minister Stikker met Jan sen en Pietersen en Gerritsen gaat pra ten alvorens hij een advies aan de Ko ningin uitbrengt, maar ook de hoogst geplaatste mag nimmer vergeten, dat ieder zijn probleem het zwaarst vindt. Jansen vindt heus de ziekte van zijn vrouw erger dan de dreiging van Korea en Pietersen is er diep van overtuigd, dat de zorgen van zijn vrouw heel wat zwaarder zijn dan van generaal Eisen hower over een Atlantisch leger. 4Sn Willemsen weet zeker dat zi'n geschil met de Rijksverzekeringsbank belang rijker is dan een proces voor het Hof van Internationale Justitie. En als Wil lemsen merkt dat de bestuurder van zijn vakbond zijn geschil met de Rijksver zekeringsbank heeft verwaarloosd, om dat hij zoveel belangrijker dingen te doen had in de Stichting van den Ar beid, of op een of ander buitenlands conprès, dan zegt Willemsen: loop naar de Fransen met je lidmaatschap. En als hij al niet bedankt voor het lidmaat schap, dan gaat hij toch behoren tot dat leger van verbitterden, die van oordeel zijn, dat die hele beweging maar „snert" is. gen. In een breukpijler op de 410 meter verdieping van de staatsmijn Emma, te Treebeek, bij Brunssum, kwam de 30- jarige houwer P J de Rooy, uit Bruns sum, om het leven, toen hij met zijn hoofd bekneld raakte tussen een uit het dak schietende steen en een Jacobsstijl van de pijlerbetimmering. Hij was vrij wel op slag dood. De Rooy was gehuwd en vader van drie kinderen. Op het militaire oefenterrein ten Noord-Westen van Las Vegas in de Ame rikaanse staat Nevada is gisteren de vierde atoomontploffing binnen een week veroorzaakt. Deze explosie ging verge zeld van dezelfde verschijnselen als de drie vorige. Deze keer waren zij ech ter veel heviger van aard. De helle oranje-kleurige lichtgloed hield volgens de berichten evenals de luchtdruk langer aan, terwijl de gloed voor het eerst in het gebied van San Francisco werd waar genomen, hemelsbreed 680 km. van Las Vegas en achter het 4200 meter hoge Sierra Nevada gebergte gelegen. In Las Vegas, dat ongeveer 160 km. van het oefenterrein verwijderd ligt, werd voor het eerst tengevolge van de proefnemin gen schade aangericht. Een grote winkel- In grote huizen is soms weinig plaats en in kleine veel. J ruit werd volgens A.P. door de lucht druk ingedrukt. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie stelt een onderzoek in naar de berichten, dat „meetbaar radio actieve" sneeuw gevallen is op de plaats Rochester in de staat New York. sedert de atoomproeven te Las Vegas begon nen Lr. Henry Blair, leider van de kern- nysische afdeling van de universiteit van Rochester heeft gisteren ver klaard, dat onderzoekingen hebben uitgewezen, dat de sneeuw inderdaad in lichte mate rado-actief is, maar dat van gevaar geen sprake is. De radio activiteit is zo gering, dat geen beveili gingsmaatregelen genoemen behoeven te worden. Volgens dr. Blair zal zij spoedig geheel verdwijnen. In berichten uit Ottawa wordt gemeld, 'at de ook daar waargenomen radio activiteit in regen en sneeuw waarschijn lijk niet afkomstig is van de proeven in Las Vegas. In weerwil van de gerust stellende verklaringen van dr. Blair heeft de gouverneur can New York, Thomas Dewey, de gezondheidsdienst gelast een onderzoek in te stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1