Haarlemse jongemannen trouwen niet te jong DF WEEK IN STAD EN STREEK SLEUTELS en SLOTEN C. J. v. d. Broek Franken's brood! MYRA WARDvia ballet en circus naar het toneel Zaandamse spuitgasten doen vier en twintig uur dienst 5Z COLD WAVE?? Meer niet-kerkelijke dan kerkelijke huwelijken AGENDA GELEGENHEIDSTENTOONSTELLINGEN IN ,HET HUIS VAN LOOY" 7. Het strenge dekenaat! Brand in „De Verwachting" duurt nog voort HERIHGA WUTHF/.GH MOLENDIJK S KAPSALONS Besteldienst A.B.G. ZATERDAG 3 FEBRUARI 1951' PAGINA 2 THE YOUNG VIC IN STADSSCHOUWBURG Tot ziens in openlucht theater „Rome, het hart van het apostolaat" Metaalbewerkers vieren vastenavond Prijsverhoging kon niet uitblijven Wij zijn nu gouden bruidspaar. Onze kinderen zijn groot. Maar al die vijftig jaren aten wij dat goede „Publiek in de provincie dankbaar, in Haarlem zeer charmant Ballet en cursus Rijksstraatweg 71 - lel. 23809 Burgerlijke Stand ZANDVOORT Looddieven aangehouden Onteigening gronden SANTPOORT Kerkbericht Zondagsdienst Laatste interview Kind mishandeld BESOMMINGEN „DE KEUKENHOF" ONTLUIKT Verbouwing restaurant gereed Chin. Ind. Rest. Hongkong Lunch a 1.75 Historisch schouwspel A.B.C. - Barrevoetestr. 2, Haarlem - Tel. 18428, na 6 u. ïisio - 11 Een aalmoezenier heeft onlangs in het tijdschrift „Pit" een beschouwing ge publiceerd over het huisvestingsvraag- stuk en de jonge mensen, die daarbij betrokken zijh. Hij merkt daarin op, dat men wel recht heeft op het huwe lijk, maar dat men niet het recht heeft op woonruimte als gevolg van dat huwelijk. Elke aanmatiging ten opzichte van de betreffende instanties is dus on verantwoord. De aalmoezenier schrijft dan verder: Over een van de grootste oorzaken van de huidige woningnood wordt nog veel te weinig geschreven en gesproken, namelijk over huwelijken op te jonge leeftijd. Hiervan is de be ginoorzaak de al te vroegtijdige verke ringen van kinderen tussen 17 en 18 jaar. De gevolgen blijven niet uit en dikwijls moet het tot een overhaast huwelijk komen. Na twee jaar woont het jonge paar nog bij oma boven. De jonge vader loopt naar de woningcommissie en die kan niet anders doen dan een aparte woonruimte voor de jongelui zoeken. Terwijl zo'n jcng stel geholpen wordt uit een noodtoestand, oorspronkelijk veroorzaakt door te vroege verkering, wachten zovele verstandige jongens en meisjes van 25 jaar en ouder met wan hopig verlangen cp een eigen nestje. Wij hebben op de afdeling bevolking van het stadhuis eens geïnformeerd naar Tweemaal was de Stadsschouwburg gisteren tot in de nok bezet, 's Middags door een schare middelbare scholieren die Shakespeare's „Merchant of Veni ce" tevoren in de klas terdege hadden bestudeerd en 's avonds door dege nen, die zo gelukkig waren, een kaartje te kunnen bemachtigen. In wei nige uren was de zaal uitverkocht. Dat zal niemand verwonderen, want „The Young Vic Company" heeft in onze streek een grote reputatie door de be speling van het openluchttheater te Bloemendaal, eerst met ..As you like it", en verleden jaar met de ..Midsummer- nightdream" Duncan Ross herinnerde daaraan iu zijn dankwoord. Voor de eerste maal, zo zeide hij, nadat hij het applaus on- dèrbroken had, spelen wij in dit pretti ge theater, maar Haarlem kennen wij al lang, zoals de Bloemendaalse duinen, die we deze zomer weer zullen betre den, om „The Merchant of Venice" eni ge malen op te voeren. „Wij zijn nu bij na een week in Holland en eerst van daag is de zon gaan schijnen. Moge dit een gelukkig voorteken zijn voor de openluchtopvoeringen", 's Middags had Duncan Ross zijn blijdschap geuit over de grote opkomst van de jeugd, waar voor de Company zo graag speelt, daar ze zelf uit zoveel jonge krachten is sa mengesteld. De gasten dineerden in de Sociëteit Teiaterbant, waar een select gezelschap Haarlemmers was samengekomen en wethouder Geluk een welkomstwoord sprak. De burgemeester van Bloemen daal met zijn echtgenote en verschillen de raadsleden woonden de avond-voor stelling bij. Over de opvattingen van de regisseur Glen Byam Shaw en het spel schreef on ze Amsterdamse recensent reeds bij de première in de hoofdstad. In Haarlem was een kleine wijziging in de rolver deling aangebracht. Maar Shylock werd door Powys Thomas weer op voortref felijke wijze weergegeven en Portra vond gratie en kunde verenigd in Jill Showell. Décors en belichting kwamen in on ze schouwburg, waar men veel geweno is volkomen tot hun recht. Woensdag 7 Februari zal mr. Jan Derks voor de apostolaatsgemêenschap van het Triniteilslyceum te Haarlem spreken over „Rome, het hart van het apostolaat". De ouders worden uitgeno digd om met hun zoons mee te komen. De jongens kunnen daartoe op de school plaats bespreken. De zaal wordt nader bekend gemaakt, daar deze verband houdt met de te verwachten opkomst. De Haarlemse R.K. Metaalbewerkers- bond St Eloy vierde gisteravond het vastenavondfeest en voorzitter Van Kessel mocht zich over een goede opkomst verheugen. Hij hoopte, dat zulks ook het geval zou zijn bij de ge wone ledenvergaderingen. „De Varende Zangers" kregen daarna het heft in handen, die een gevarieerd programma afwerkten en de aanwezi gen hebben deze vorm van kleinkunst bijzonder kunnen waarderen. Een loterij versterkte bovendien de kas van Her wonnen Levenskracht. Advertentie Gezien de snel oplopende prijzen van staal, wollen en katoenen garens op de wereldmarkt, konden de prijsverhogingen van verende matrassen op 16, 18 en 19 Januari niet achterwege blijven. Niettegenstaande dit feit verkopen wij alle voorradige verende matrassen, divan- en opklapbedden te?4*1"» Septemberprijzen. de leeftijden, waarop in Haarlem in het afgelopen jaar huwelijken gesloten werden. De volgende interessante cijfers wer den ons dienaangaande verstrekt. In 1950 werden 1329 huwelijken gesloten tegenover 1428 het jaar tevoren. Van deze 1329 waren 1112 mannen en 1161 vrouwen nooit gehuwd geweest. Na scheiding hertrouwden 134 (vorig jaar 196) mannen en 120 (166) vrouwen. Wil men de aantallen compleet hebben, dan dient nog vermeld te worden, dat 83 weduwnaars en 48 weduwen een nieuwe wederhelft vonden. Verdeeld naar de leeftijden geldt voor de eerste maal huwenden het volgende staatje. Van 17 tot 19 jaar 18 (15) mannen, en 101 (91) vrouwen. Van 20 tot 24 jaar 305 (283) mannen en 534 (521) vrouwen. Van 25 tot 29 jaar 530 (569) mannen en 346 (398) vrouwen. Van 30 tot 34 jaar 172 (168) mannen en 97 (103) vrouwen. Van 35 tot 39 jaar 53 (68) mannen en 35 (43) vrouwen. Van 40 tot 44 jaar 14 (22) mannen en 18 (27) vrouwen. Van 45 tot 49 jaar 10 (7) mannen en 14 (13) vrouwen. Van 50 jaar en ouder 10 (4) mannen en 16 (9) vrouwen. Uit dit statistiekje zijn verschillende conclusies te trekken. De belangrijkste is wel. dat in cnze stad een klein aantal huwelijken door zeer jonge mensen ge sloten werd. De 101 meisjes tussen 17 en 19 jaar vonden slechts 18 jongemannen van die leeftijd in de Bloemenstad, of wat aannemelijker is zij kozen niet, maar werden gekozen door een oudere man. Bij de tweede groep ziet men dit ver schijnsel even sterk en zelfs bij alle groepen winnen de vrcuwen het van de mannen. In 1950 trouwden er 684 Haarlemse mannen kerkelijk, van wie 624 katho lieken. Van 598 vrouwen, die vcor de kerk trouwden, waren er 379 katho liek. De statistiek leert dus, dat het aantal huwelijken, dat niet kerkelijk wordt ingezegend, groter is dan dat voor de pastoor of de deminee geslo ten wordt. Het aantal huwelijken tussen neef en nicht bedroeg 6, herstelhuwelijken 7 en volmachtshuwelijken eveneens 7. De oudste huwende man was 78 jaar en de oudste huwende vrouw 67. Het aan tal echtscheidingen telde 156, waarvan in 85 gevallen huwelijken betreffende, die de laatste tien jaren gesloten wer den. BIOSCOPEN: Rembrandt: The Forsyte Sage (volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: 't Lijkt zo een voudig (volw.) 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Mensensmokkel (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Das Mac^hen Christine (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. Zo.: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Geld valt uit de hemel (a. 1.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: Luchtpiraten (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 3 Februari Schouwburg: Comedia met ,,Het Idool", (Maatech. Zorg v. Zieken) 8 uur. Zondag 4 Februari Schouwburg: Comedia met „Het Idool", 8 uur. Concertgebouw: Kindermatinée „Sjors van de Rebellenclub", 2 en 4 uur. Concertgebouw: Haags Matrozenkoor o. 1. van Theo van Elgeren, 8 uur. Maandag 5 Februari Schouwburg: Comedia met „Het Idool", 8 uur. Concertgebouw: Muziekvereniging „Arti et Religione" m. m. v. „Vrij en Blij", 8 u. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis van Looy, KI. Hout weg 103: Ere-tentoonstelling van Europees en Indisch werk van Jan Lary ter gelegen heid van zijn 70ste verjaardag. Tevens her- innerings-tentoonstelling van nagelaten werken van Marinus van der Burg. Geopend op werkdagen van 10—17 uur. 's Zo. van 1317 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102 Schilderijen door Waalko Dingemans uit Zuid-Afrika, (t.m 2 Maart). Geopend op werkdagen van 1017 uur. 's Zo. van 14 16 uur. APOTHEKEN De Zondags-, avond en nachtdiensten van de Haarlemse Apotheken worden van 3 Fe bruari tot 11 Februari waargenomen door: Fa. Duym Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; Begemann Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10013; Marnix-apotheek, Mamixstraat 65, te lefoon 23525. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, telefoon 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd., telefoon 21400: te Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. Kath. Bur. v. Huwelijksvoorlichting: Spreekuren medische leiders: dag. van 13.3014.30 en na afspraak. Spreekuren geestelijke leider: Dinsdags van 16.0017.00 en 19.30—20.30 of na af spraak. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur. Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme (Kruisweg 25). Spreekuren: dagelijks (beh. Zondag)10—12 en 14.3021.00 uur. R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag, Woensdag ert Vrijdag van 8.3010.00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15): Kraam- verzorging spreekuren: Ma. 2—4 uur; Wo. 23 u.; Do. 1011 uur. Huwelijksvoorlich ting: Di 45 uur; iedere avond 89 uur (Rector Brans. Vrijd. 19.3020.30 u.) Kan tooruren 95 uur. Voor de 70-jarige Haarlemse schil ders Marinus A. H. v. d. Burg en Jan Lary (de eerste van hen is enige maan den geleden gestorven) is een gecom bineerde herinnerings- en ere tentoon stelling ingericht in Museum Het Huis Van Looy. Beide zijn ze vruchtbaar geweest 140 nummers telt de catalogus en ze verdragen eikaars nabijheid bijzonder, van beiden is het jeugdwerk het sterkst. Naast deze overeenkomsten zijn er natuurlijk verschillen. Van der Burg Is vooral de stilleven-schilder, hij zocht het in het donkere gamma, waardoor een droefgeestigheid uit de werken spreekt, en door het afwezig zijn van waarde-bepalende tegenstelling in krachten bovendien een matte toon. Als er bloemen zijn die het licht van gen en omschreven werden in kleur, leeft het schilderij op. Dit zou er op kunnen wijzen dat een grotere dosis licht zowel de compositie als de kleur waarde ten goede zou zijn gekomen. Het stilleven met de gele pantoffel bloempjes (no. 3), waar bovendien een tinnen schaaltje ruimte schept en in de zware partijen het Japanse dienblad en de zijden lap toch voldoende los van elkaar blijven, moge gelden als het voortreffelijkste werkje ter expositie. Aan dezelfde wand zijn het welis waar donkere bloemstuk Zinnia's (7), het geheel lichter gehouden keu kenstilleven (6) mede toppen van het oeuvre. Bijzonder opgevallen zijn ons de etsjes van „de Molen" en de „Man met kruiwagen", die een grote tekenvaar digheid en lijngevoeligheid vertonen. Jan L a r y is hoofdzakelijk schil der van landschappen, licht van toon en vlak van behandeling. De later sterk ontwikkelde voorkeur voor een atmos ferisch licht nemen we al waar in som mige van de vroegste werken. Werd in de jaren rondom 1920 spontaan toe gegeven aan een neiging, bij de culti vering der methode in de latere jaren ging die frisse bezieling te loor. Uit die vroege tijd zijn bijna alle schilderijtjes vrijwel in kleine for maten heerlijke ongedwongen noti ties van picturale ontroering. „Zomer namiddag in Nieuwersluis" en het „Berneroberland in de winter", het „Boerderijtje op Walcheren", „Ananas- koopman" zijn er enige uit de reeks die de bezoeker zelf kan aanvullen. In latere jaren wordt het peil van deze werkjes nog slechts incidenteel bereikt. Daarbij denken we aan „Bloe men" ('31), „Houtloods" ('39) en „Ver laten molen" ('40) en vooral „Loos- drechtse plassen" uit '42. L. T. B. en W. van Haarlem zullen op Woensdag 7 Februari 1951, 12.30 uur, of ficieel ten Stadhuize ontvangen de deelnemers aan de op die datum in deze gemeente te houden algemene le denvergadering van de Bond van Ho gere Politie-Ambtenaren in Nederland. Het bestuur van E.D.O. heeft in ver band met de te verwachten drukte voor de wedstrijd tegen H.B.S. uitgebreide maatregelen genomen voor een vlotte regeling. Advertentie Fondei heeft gedicht, dat de ouders het kind grootbrengen met smart, en zoals dat met meer dergelijke uitspraken het geval is, klopt het. niet helemaal met dP waarheid. Opvoeding van kinderen is niet. precies een vlotte sledevaart ov een glad baantje, pr komen strubbelingen en verdriet bij te pas, maar van de andere kant is er niets zo mooi als bij zijn eigen kind van nabij gade te slaan de groei en de uitingen van eigenschappen, welke de mens bo ven alle dode en levende stof verhef fen. Een dergelijke vreugde en voldoe ning beleeft de ware toneelvriend, wan neer hij in het programma een nieuwe naam leest en tijdens de voorstelling geconfronteerd wordt met een jonge acteur of actrice, wier houding, gebaar en zegging een belofte betekent en die al dadelijk bewijs geeft van de intuïtie, de soepelheid en de trefzekerheid, waar door dP. geest van een figuur wordt ge troffen en de achtergrond wordt gete kend. Zo'n actrice is Myra Ward. Het is niet zo moeilijk, een goede tekst behoorlijk over het voetlicht te brengen, maar wij krijgen pas toneel dat ons meeneemt, wanneer wij de geestelijke achtergrond van het karakter bntwaren, wanneer wij het gevoel en de emotie achter de woor den horen. Wanneer zij in ,,'n Vreemd Meisje" terloops opmerkt, dat het haar regenjas is, die zo onaangenaam riekt, horen wij niet alleen de zielig komische woorden, maar zien wij tegelijk in een waas het armzalig, vreugdeloos, bleek zuchtig bestaan, dat het meisje leidt. En wanneer zij in „Niet van gisteren" de jongeman haars harten verzekert, dat zij wel erg dom is, maar nog nooit heeft gezegd „Hij heb", is dat niet zo maar grappig, doch proeft men in die woor den ook de aandoenlijke behoefte om op het eerste trapje te klimmen naar het niveau, waarop de jongeman staat en dat zij ook wil bereiken. Dat zijn momenten, die toneel tot een steeds wederkerende wonderlijke vreugde maken. Hoe wordt die diepte ontsloten en hoe laat men dat gevoel door de woorden dringen? Het is eigenlijk een dwaze vraag, men kan de geest niet grijpen. „Daar zal niemand wel een antwoord op kunnen geven, denk ik", zegt Myra Ward. „Het zou zo subtiel niet zijn, als je het onder woorden kon brengen. Je moet je de figuur, de situatie en het ka rakter natuurlijk wel heel sterk inleven, dat is te duidelijk om er verder over te praten: je komt er niet door het type zo'n beetje te schetsen. Het is niet zo moeilijk om zonder veel inspanning iets van je rol te maken, daar heb je ten slotte je routine voor, maar dan blijft het natuurlijk een leeg en zielloos ge val en het publiek zou onvoldaan naar huis gaan. Zelf zou je er trouwens ook geen voldoening van hebben. Nee, je moet met alle overgave het karakter van de rol in je opnemen en met alle bezieling op het toneel brengen. Dat is moeilijk, dat is ook vermoeiend. Wanneer wij optreden, dus ons voor het publiek zichtbare werk doen, hebben wij al iets achter de rug, ligt er ook nog iets voor de boeg; reizen, rollen instuderen, repe teren, bezoek bij de naaister. Ook wij moeten wel eens boodschappen doen. Maar wanneer je dan weer voor het publiek staat, valt alles van je weg wat er bij het werk hoort en wat er aan hangt, of het nu in Arnhem is of in Haarlem, in Hippolytushoef of in Middel- harnis. Omdat je speelt, omdat het to neel je liefde heeft, en omdat het spelen overal anders is." „Door de reactie van het publiek?" „Inderdaad, door de reactie van het publiek en door de geestelijke groei van een rol. In elke plaats vinden wij een ander publiek, anders van aard, met andere verwachtingen en andere reacties: hier is het zeer ontvankelijk, daar geeft het zich niet zonder slag of stoot over, in de provincie is het zeer dankbaar, elders is het meer gereser veerd, in Haarlem is liet zeer char mant. Maar belangstelling voor het to neel bestaat overal; ni&t alleen heerst nog steeds de gewoonte om op bepaal de feestdagen naar de comedie te gaan (met de laatste Kerstmis hadden wij bijvoorbeeld op drie Zondagen zes zeer goed bezochte voorstellingen, en op Oudejaarsavond was de Koninklijke Schouwburg te Den Haag uitverkocht), maar ook over het algemeen is de be langstelling goed. In elk geval beter dan het vroeger wel eens geweest is. Ook echter in één stad sta je niet al tijd voor dezelfde toehoorders. Zo gauw er contact is en dat is er altijd be paal je je spel naar de eerste reacties van de zaal. Dat wil natuurlijk niet zeg gen, dat je de rol in een andere opvat ting gaat spelen, het is meer een ver andering in laat ik zeggen het rhythme. Dat is een van de factoren, die ons werk levend houden en het toneel zo mooi maken." Precies de waarheid. Dat maakt toneel niet alleen schoon voor de toneelspeler, maar ook voor de ontvankelijke toe schouwer, die op dat magische, verlichte vierkant in de overigens donkere zaal telkens nieuwe facetten ziet van het wonderlijke wezen, dat mens heet. Dat is de kracht en de nooit falende bekoring van het toneel, dat de meest universele en de meest directe kunst is; het moet een voorrecht zijn deze kunst te dienen met een rijk talent, een innig gevoel en een zuiver onderscheidingsvermogen voor alle schakeringen, waardoor kunstenaars als Myra Ward ons duidelijk kunnen maken, wat Victor Hugo bedoelde, toen hij Shakespeare een man met duizend geesten noemde. De vreemde, niet te be schrijven gave, welke wij talent noemen, stelt de toneelkunstenaar immers in staat, ons de mens in steeds wisselende ver scheidenheid levend voor ogen te stellen en dat is altijd mooi. hetzij hij bij ons de bevrijdende of verkwikkende lach verwekt, hetzij hij ons ontroert, verheft of waarschuwt. Myra Ward is tussen de coulissen gekomen zonder de voorafgaande periode van de Toneelschool. Maar ik dacht de kunst eerst in een andere richting te moeten zoeken, als je ten minste wilt aannemen, dat een meisje van elf jaar enig idee van rich ting heeft. Want zo oud, of jong, was ik namelijk, toen ik balletdans ging stude ren. Bij Darja Colins. Het zweefde mij voor ogen, dat ik bij het Ballet van Monte Carlo wilde komen, maar door verschillende omstandigheden ging dat niet door. Toen heb ik het diploma voor de moderne dansen gehaald, en ik De enige beddenspeciaalzaak in Haarlem-N. GEBOREN: C. BongenaarHeeseman z; P. E. van Kouterenvan Gend z; H J. Kouijzervan der Schalk z; W. van GunsterenVerkaaik z; C. van der Wa terenHanssen d: A. J. M. Kamps Jansen d; E. G. Vogelesang—Jonker d; F. H. GeuzebroekKuijt d. OVERLEDEN: C. G. Dames, 83 j. Hout vaart; T. F. KeeKroder, 61 j. Schagchel- straat; R. W. Heijmering, 68 j. Maerten van Heemskerkstraat; P. Badoux, 76 j. Schotersingel; J. G. Wassenaar, 72 j. Parkstraat; B. F. T. Dinkelaar, 77 j. Gast huissingel; A. W. Jansende Bie, 70 i Noordertuindorplaan; M. S. BinkPrent, 66 j. Westerhoutpark; W. Diemei. 77 i Kamperlaan; D. Smit, 50 j. Saenredam- rtraat. Donderdagavond werd bij de Zand- voortse politie gemeld, dat dieven bezig waren de loodbedekking van het pavil joen „Garni" aan de Noord-Boulevard te slopen. Onder leiding van de korps chef, hoofdinspecteur Vreman trok een aantal agenten er op uit en zette de om geving af. De dieven zagen zich ontdekt en maakten zich uit de voeten. De poli tie liet zich echter niet van de wijs brengen en handhaafde de afzetting. Wat men verwachtte, gebeurde: omstreeks half elf des avonds werd een drietal per sonen aangehouden, die lood onder hun jas verborgen hielden. Zij bekenden het lood te hebben gestolen en in een hoop schelpen te hebben verborgen. De da ders, jongemannen van pl.rn. 19 jaren, werden in bewaring gesteld. Vrijdagmorgen werd op het raadhuis van Zandvoort de zitting gehouden van een commissie uit Gedeputeerde Staten over de kwestie tussen Zandvoort en Bloemendaal over de onteigening van gronden langs de Zeeweg. Voor de ge meente Bloemendaal traden op wethou der Van Geluk. mr. Theyse en de heer Dijkstra, directeur van Publieke Wer ken. De zitting was niet openbaar. O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand: ZONDAG H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur; 's avonds 7 uur Lof. IN DE Week H.H. Missen 7 en 8 uur. WOENS DAG 6.30 uur extra H. Mis, 7 uur gez. H. Mis met Aswijding; 's avonds 7.30 uur H. Familie jongemannen. VRIJDAG 7.30 uur Lof. ZATERDAG 5—9 uur biechten, 7.30 uur Broederschaps-Lof. Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153. Santpco t. tel. 8570 Apotheker: (ook nachtdienst): Sant- poortse Apoi :bk, Bloem-ndaalse straat weg 145, Santpoort, tel. 8249- 't is moeilijk om zo vlak na het opbergen van het stalletje en de Drie Koningen al aan de Vas tenavond te denken. De zangers in de kerken hadden ternauwernood gele genheid om het Gloria onbevlekt te zingen of het verdween alweer. Maar hoe dan ook, de vastenavondvieringen zijn niet van de lucht, ook in stad en streek, al weet men in het Zuiden de boel meer op stelten te zetten. Onze verslaggevers zullen blij zijn als het Aswoensdag is, want ze werken aan de lopende band om iedere vereniging, het hare te geven, ook al wordt dat hare hoger geschat dan in regels kan wor den uitgedrukt. In deze dagen komt weer eens dui delijk tot uiting, dat Haarlem een echte provincie-stad is. We vormen hier een gemeenschap met een aan het gekozen principe vasthoudende, hardwerkende en rustige arbeidersbevolking; met een vastberaden middenstand, bewust van het standeigene. maar verdeeld in om- zet-groep ies; met een intellectuele kern, en een kunstlievend bent, die deels het provincialisme onderstreept door er zich boven te willen verheffen. Stel de bewoners van de Bollenstreek en van Kennemerland tegen elkander, plaats er Haarlem als centrum tussen in en de conclusie is niet moeilijk, dat een Europese Federatie dan ook moge lijk moet zijn. En omdat het moderne Haarlem be staat uit een federatie van wijken is de proef genomen met enige wijk- comité's. In Noord, boven de Jan Gijzenvaart begon de victorie. Natuur lijk heeft men daar vele wensen, want er is een stad verrezen met een zeer geringe accommodatie. De autobussen brengen de mensen wel vlug naar het centrum, maar er zou reden te over zijn voor de bouw van een flink postkan toor, een bioscoop, annex concertzaal, een badhuis en wat al niet meer. Het wijk-comité kan die wensen wel aan horen, en aan het gemeentebestuur bekend maken, maar pas op voor onte vredenheid wanneer practisch niets be reikt kan worden. De wijk-comité's zullen zich dan ook met detailkwesties moeten bezig houden, op gevaar af, dat de belangstelling van de buurt genoten daardoor zal verminderen. In Spaarndam ligt de zaak nog anders. Daar wil men een dorp en zichzelf blijven. De gemeente Haarlem mag er zich op beroemen, dat het dorp geo grafisch bij haar hoort, zij moet niet trachten de palinglucht, de meeuwen en de vissers te verstoren. Met andere woorden: Spaarndam voor de Spaarn- dammers'. Laten we dit chauvinisme eerbiedigen en telkens weer genieten als we in het pittoreske buurtschapje verblijven. A 7 jen, Zandvoort is niet pittoresk, Y hoewel de badplaats evenmin groots zal worden, waarnaar ze ook niet verlangt, al zal de burgemees ter er dikwijls van gedroomd hebben. Nu voelt de edelachtbare weer voor een pier, die in de hoofden van „ver scheidene kringen" wiebelt, zoals onze collega in de Grote Houtstraat weet te vertellen. Vóór burgemeester van Fenema een woning in Zandvoort zocht, vóór de oude watertoren was gevallen, vóór hotel Groot Badhuis werd afgebroken, een gulden twee dubbeltjes méér waard was, de ge meente-begrotingen een winstsaldo aan wezen, bereidden „verscheidene krin gen" een pier voor. Het ding moest mooier zijn dan de helaas gesneuvelde te Scheveningen en er zou een rou lette in de rotonde, midden in de zee, draaien. Evenals de pier heeft ook de roulette steeds een rol gespeeld in de breinen der verlichten. Misschien her innert u zich het Straperlo-spel, dat duizenden naar het Casino in de bad plaats trok. Hazardspel of niet? Gok spel, verklaarde de Haarlemse Recht bank en Straperlo verdween met het pier-plan. Het blijkt niet zo dood als een pier te zijn, want in deze tjjd van oningnood en moeilijkheden met de inanciën, komt het weer op als de vloed aan het strand Laten we liever met beide benen op de grond blijven staan en ons houden bij „het ding", dat Maandag weer in ten .„Als er maar over gepraat en ge schreven wordtf' concludeert de K.R.O. Misschien zitin die mysterieuze kist het nieuwste pierplan, dat verschei dene kringen" zal veroorzaken, als het loodzwaar in het zoute water plonst om op de bodem van de zee te rusten totdat het weer opgehaald wordt. Zandvoort terug komt. „Flauwe kul" zeggen de ernstige diep-denkers .„Pret tig nieuws" constateert de man, die pagina één van de krant niet kan luch- eef mij maar 'n lekker bakkie f y tnelk, zegt de Wijze Kater van Jan Musch, die zoet noch zout water aantrekkelijk vindt. Maar vjie tegenwoordig het woord „melk" uit spreekt, denkt aan sanering, zoals dat vijftien jaar geleden bij de bollen het geval was. Het heeft u natuurlijk ver wonderd, dat over deze verre van af geroomde kwestie niets in deze rubriek is geschreven. Daar is echter een reden voor. De melksanering is namelijk een bij uitstek vrouwelijke aangelegenheid, waar mannen buiten moeten blijven. Dit klemt te meer als ik u vertel, dat onze dagelijkse flesjes melk op de redactie door een melk-boerin worden gebracht. Wij willen niets saneren, want wij vinden het goed zo. Intussen hebben de niet-katholieke huisvrouwen bekend gemaakt, dat ze het sanerings plan voor Haarlem niet kunnen accep teren. De concurrentie wordt uitge schakeld, menen ze en daarom moeten er minstens drie slijters per rayon worden ingedeeld. Misschien is er dan helemaal niets meer te saneren. Bij in formatie bij de katholieke huisvrou wen die hebben over het algemeen een pietsie meer kinderen bleek men het belangrijkste te vinden, dat de melkboer vroeg komt, zoals nu, in de gevallen, die zich daarvoor lenen, al zo voorbeeldig geschiedt. Maar laat ik er buiten blijven. De vrouwelijke raadsleden moeten maar beslissen en als het niet goedschiks tot een over eenkomst komt moeten de leden van de Vrouwenverenigingen en de vrou wen van de melkboeren maar slag leveren op de Melkweg. En wij man nen Zeer Oude of Cola drinken tijdens het gevecht. SPAARNEBABBELAAR Gedurende enige maanden hebben wij verschillende acteurs en actrices van de toneelgroep „Comedia" op een andere wijze voor het voetlicht gebracht dan de Haarlemmers hen gewoonlijk op het toneel in de Stads schouwburg zien. Een interview met Myra Ward besluit deze serie, welke hopelijk een helder licht geworpen heeft zowel op deze toneelgroep in haar geheel als op iedere acteur of actrice afzonderlijk. ben ook nog bij een circus geweest. Ik vond het prachtig, ik houd van dieren, en natuurlijk is het wel erg romantisch ook voor een jong meisje, zo boven op een olifant door de piste te rijden, met een slang om je nek. O nee, je hoeft er heus geen heldin voor te zijn of over temmerskwaliteiten te beschikken; oli fanten zijn schattige dieren, en de slan gen werden zo goed gevoerd, dat ze te vadsig waren om naar je te kijken. Daarna heb ik een begin gemaakt met mijn toneelcarrière, bij v. d. Lugt Mel- sert in Den Haag, en ik was daarmee de eerste in onze familie, die naar de plan ken ging; mijn vader deed het wel uit liefhebberij, maar voor de rest zijn het bij ons doktoren, ingenieurs en zo, dus niet bepaald „comedianten". Ik vond het heerlijk werk, het heeft nog altijd mijn volle liefde. Via het gezelschap van Ruys en de Haagse Comedie ben ik bij Comedia gekomen, en dat is alles". Dat is alles. Dat „alles" sluit een serie rollen in, waarin Myra Ward uitbundig of stil, ontroerend of heerlijk genoeglijk, innig of fel, en altijd met zuiver gevoel en innerlijk verantwoord, demonstreerde waarom, volgens haar eigen woorden, toneelspelen zo'n prachtig werk is: „De vreugde, droefheid en problemen van de mens voor anderen te laten leven". Hk. A. Gisteren om kwart voor twaalf is de 28-jarige W. v. D. in zijn woning door de Haarlemse politie aangehouden. Hij had zijn driejarig kind een pak slaag gege ven en daarna een paar uur opgesloten in een kast, waarin zich een gasmeter be vond. Het kind vertoonde sporen van mishandeling. IJMUIDEN, 2 Febr. 1951, Kotters: KW 189 470, TX 19 1.380. Prijzen per 1 kg: gr. tong 2.10—2.02, grm. tong 1.52—1.36, kim. tong 1.48-rf 1.34. kl. tong I 1.88—1.70, kl. tong II 1.56 1.46, tarbot I 2.26—1.88; per 50 kg; gr. schol 261.50, gr. schol 4732, kim. schol 73—57, kl. schol I 59— 43, kl. schol II 238, schar 13 8, bot 9.508, wijting 12.50—8; per 125 kg: gr. kabeljauw 10278. Op de Keukenhof wordt met man e® macht gewerkt om te zorgen dat alles tijdig klaar is als straks na de ope- ning die 21 Maart zal plaats hebben de tienduizenden bezoekers uit binnen- en buitenland blijk geven van hun be langstelling voor de nationale bloemen tentoonstelling, die thans het tweede jaar van zijn bestaan ingaat. De verbouwing van 't restaurant is ge* reed gekomen. Het is thans dubbel groot geworden, terwijl het terras even eens belangrijk vergroot is. Aan he* theehuis wordt thans gewerkt om de capaciteit hiervan eveneens te verdub belen. De grond van de parkeerterrei nen is vorig jaar extra versterkt, ten einde het enorme verkeer te kunnen verwerken. Wanneer men op het ogenblik een rondwandeling maakt over het voorma lige jaehtdomein van Gravin Jacoba van Beieren, dan lijkt het alsof de gehele natuur nog in rust is. De meeste van de beplantingen zijn bedekt en de bo men staan dor en kaal. Indien men ech ter met wat meer aandacht kijkt zal men zien dat het voorjaar in aantocht is. Reeds komen kleine gave puntjes bo ven de grond uit, die evenzovele getui gen zijn van het ontwikkelingsproces dat de bollen daar onder de grond on dergaan. Ook in het prachtige glazen paviljoen van 2000 M2, dat dit jaar voor het eerst is opgericht, ziet men reeds de voorbo den van het naderende bloemenfestijn. Deze enorme glas- en staalconstructie, die voorzien is van een geheel nfeuW verwarmingssysteem, is speciaal ont worpen om het publiek reeds van het eerste begin der tentoonstelling volop van de bloemen te laten genieten. Verwacht wordt dat de belangstelling die gedurende de eerste tentoonstelling reeds enorm was, dit jaar nog veel gro ter zal zijn. Ook dit jaar zullen weer speciale maatregelen worden genomen, teneinde het drukke verkeer naar en om Lisse in veilige banen te leiden. Gelezen in „Sursum Corda" voor het dekenaat Beverwijk: „De Vasten- wet verplicht allen, die een en twin, tig jaar zijn geworden en nog niet hun negenenvijftigste verjaardag hebben gevierd. Zij mogen maar eens gedurende de hele Vasten een volle maalt ij d neme n." Wij sporen onze lezers aan zich niet aan deze strenge observantie van „Sursum Corda" te houden, maar het goede gebruik van onze Moeder de H. Kerk te volgen door één volle maaltijd „per dag" te nemen. Nog steeds woedt de brand in de fa briekspanden va« „De Verwachting" te Zaandam. Ging in de nachtelijke uren eerst de malerij met de machi nes geheel verloren, in de ochtenduren volgde ook het pakhuis waarin niet minder dan vierhonderd ton granen, zaden en peulvruchten lagen opgesla gen. De gehele voorraad ging verloren. Dit verlies betekent een ernstige han dicap voor de veevoederproductie in Nederland. Want het bedrijf van de fa. Groot en Co was het enige bedrijf in Nederland, dat op grote schaal de half- producten voor het vervaardigen van veevoeder kon leveren. In normale tij den heeft het bedrijf een productie van 4000 ton per jaar. Deze zullen Nederland en 't buitenland nu moeten derven, want behalve de binnenlandse markt had het bedrijf talrijke exportorders uit te voe ren, zodat door deze brand ook de de- viezenpositie van 's lands kas een deuk je mee kreeg. Hoewel dus niets van de gebouwen en de voorraad kon worden gered. Waardoor de schade op drie ton wordt geschat, heeft de brandweer van Zaandam zich van haar beste zijde laten kennen. De mannen van kring 3 (Oostzijde) die door een ongelukje met hun wa gen zich lopend naar het terrein van de brand hadden begeven (en nog het eerste aankwamen ook!) hebben het weten te bestaan, onafgebroken 24 uur dienst te doen! Een ware prestatie. Zij mannen van kring 8. Zij werden heden- werden daarbij geassisteerd door de nacht afgelost door kring 7; kring 7 aal vandaag (Zaterdag) worden afge lost door kring 4. Er ontwikkelt zich nog steeds een dikke rookmassa die voornamelijk uit het pakhuis komt, waarin nog steeds een 1500 balen liggen opgeslagen met maanzaad en tuinbonen. Telkens schie ten rose steekvlammen omhoog en knet teren de vonken weer over de wijde landouwen. Vanzelfsprekend kwamen lang niet alle brandweerlieden bij deze Advertentie oetrouwbaar verzorgd door doofdvert. Laps Slotenfabi Advertentie HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Advertentie BESTAANDE UIT: SOEP LOEMPIA - BAMI OF NASI GORENG - KOFFIE HAARLEM - SMEDESTRAAT 2) Advertentie Ja, maar van SANTPOORTERPLEIN I, Tel. 19706 enorme fabrieksbrand er zonder kleer scheuren af. Verschillenden werden be dwelmd en moesten bewusteloos wor den weggedragen doch geen vnrr- hen ondervond er nadelige gevolgen van. De brand in het stenen pakhuis was een grote verrassing voor de brand weer, daar niet alleen opdracht was gegeven de slangen op te rollen, maar ook de rijksinspecteur van het brand' wezen. de heer Fehres, had na de inspectie in het pakhuis verzekerd, dat er geen gevaar meer te duchten was. Nauwelijks was de heer Fehres vertrokken, of een meterhoge steek vlam uit het pakhuis kondigde aan dat de rode haan nog lustig kraaide. Het openstaan van de branddeur, die gesloten behoorde te zijn, zal hieraan wel niet vreemd geweest zijn. Zij die in de nacht van Donderdag op Vrijdag omstreeks drie uur in de omgeving van de brand waren hebben een schouwspel kunnen meemaken zo als zij wellicht nimmer meer in hun leven zullen zien. Want de grond waarop de grote fabrieksgebouwen stonden is historische Zaanse grond. En dat bleek ook in die nacht overdui delijk. Want wat was toch het geval. In 1695 werd reeds een windbrief ver strekt aan Cornelisz Waligsz voor de molen „De Abraham". Deze molen brandde in 1766 af door een bliksem inslag, na de herbouw heette de molen „De Jonge Abraham Toen ook deze molen in 1916 door het vuur werd ver teerd, werd er het grote stenen fa brieksgebouw „De Verwachting" voor in de plaats gezet. Naast „De Jonge Abraham" echter stond de molen „Sin- te Pieter" alias „De Hondenman". En de windbrief van „De Hondenman" da teerde reeds van 1677. Dirck Hendricksz. was de eigenaar. Ook deze molen werd in 1694 door brand getroffen doch her bouwd In 1915 liet de grootvader van de huidige eigenaars deze molen ontta kelen en ombouwen, dat wil zeggen, van de roede en wieken ontdoen Om de romp van de molen heen werd het tweede fabriekspand van „De Ver wachting" gebouwd. In de nacht van de brand nu, toen een gigantische re gen van gloeiende droge zaadkorrels door de lucht stoof, begaven de mu ren en de ijzeren platen het die rond om het karkas van de molen waren gebouwd. En toen voltrok ziel} een uniek schouwspel, voor de ogen van de honderden nieuwsgierigen die de brand gadesloegen. Gedurende tien minuten tekenden zich de machtige silhouetten van de oude molen zich tegen het lichtende luchtruim af. Nog éénmaal stond daar de roem en glo rie van het Zaanse land. Ontluisterd weliswaar, maar groots en machtig- Totdat met donderend geraas de zwa re eiken balken, die eeuwen getrot seerd hadden, door het vuur werden verzwolgen of zwiepend neerklapten. De hitte was zó intens dat het water verdampte vóór het de gloeiende massa bereikt had; onophoudelijk werd doof de Zaanse spuitgasten water gegeven- de motoren konden het tempo nauwe lijks bijhouden. Op kring 1 na. was de gehele Zaandamse brandweer compleet- Alleen blijft het grote raadsel bestaa'1- hoe of het mogelijk is lat, na de con trole van één uur, om kwart voor dri® reeds, het tijdstip van de ontdekking- gezegd kon worden: hier is geen red den meer aan. Evenals op 'ie raadselachtige branden van de moio' „De Strijd" en de cacaofabriek óe_ „Zwarte Kalf", alle in dezelfde °n\ geving, zai op deze vraag wel nimme geantwoord kunnen worden, hoewel - recherche de gehele Vrijdag een onde' zoek heeft ingesteld Advertentie kan met zijn vakkundig- personeel Uw goederen vlo4 en goed vervocr<i-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2