Truman: Alle hoop dat oorlog kan worden vermeden Geallieerde legers vlak voor Seoul m Het Ding" in Bergen op Zoom Wij kunnen ons niet aan onze verantwoordelijkheid onttrekken VLIEGTUIG VAN AIR 29 INZITTENDEN FRANCE MET VERMIST Chinese verliezen zeer ernstig Tot hoofd en hart Zuid-Wester raast in het KanaalProf- L,eft,nck opnieuw Invallen bij voetbal poolagenten ^"MORRIS" Toch nog poging tot cease-fire PLEVEN TERUG VAN BEZOEK AAN V.S. Vijf doden bij vliegramp in Engeland Amerik. mijnen veger gezonken dementis uit Praag ontvlucht? Mannerheim begraven ontvangen Troepenschip raakte Het weer in nood Liefdadigheid met een bijsmaak Tegen de lamp gelopen AMBONEZEN VOOR DE STRIJD OP KOREA? Twee bataljons zouden ter beschikking staan IJMUIDEN KRIJGT HAVENRADAR Ger de Roos kaapt het voor de voeten van Prins Nillus terug MAANDAG 5 FEBRUARI 1951 74e JAARGANG No. 24989 Krantenpapier als oorlogs materiaal PRIMAAT van polen bij PRESIDENT bierut ZEVEN PRIESTERS TE PRAAG VEROORDEELD Gevangenisstraffen van 3 tot 13 jaar Bacon-leverantie aan Engeland NEDERLANDS PAAR IN BRUSSEL GEARRESTEERD Betrokken bij roof op R'dams antiquair? Nederlander verongelukt Gabardine Regenjassen j Tal van bedrijven opgelicht De beschadigde tincollectie Fietslamp van dief brandde niet Incidenten bij optreden van Paul van Kempen Positie mr. s'Jacob in ogenschouw genomen Verbod van étalage-verlichting Organisaties verzoeken opheffing BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. In een Zaterdag te Philadelphia gehouden rede heeft President Truman ver klaard: „Er is alle reden te hopen dat een nieuwe wereldoorlog kan worden vermeden, indien wij de huidige crisis met succes te boven komen." De taak Waarvoor men staat is, volgens de president, het beteugelen van agressie voordat zij tot een nieuwe wereldoorlog leidt. „Ik denk, dat wij dat kunnen bereiken," zei Truman. President Truman heeft Zaterdag te Philadelphia een kerk ingewijd voor de nagedachtenis van vier geestelijken, die in de tweede wereldoorlog om het leven kwamen, toen het troepenschip „Dorchester" werd getorpedeerd. De president werd Zaterdag even zwaar bewaakt als in oorlogstijd. De president vroeg het Amerikaanse volk geduld en begrip te tonen bij de betrekkingen met zijn bondgenoten. De president verklaarde: „Wij jwerken niet andere landen samen om in de wereld de heerschappij van het recht en de wet tot stand te brengen. Wij treden op als één lid van de gehele gemeen schap der naties, die de conceptie van de heerschappij van het recht en de vvet in de wereld hebben aanvaard. In deze gemeenschap kunnen wij niet altijd onze zin krijgen, maar wij hebben de ontzaglijke verantwoordelijkheid Voorop te gaan en niet achter te blijven. In 1920 hebben wij ons aan onze Verantwoordelijkheid onttrokken. Dat kunnen wij thans niet meer doen." bij de gedelegeerden van Libanon, Pa kistan en Egypte een gunstiger onthaal. Morgen zal de Politieke Commissie haar debat hervatten over de Russische beschuldigingen van Amerikaanse agres sie op Formosa en in Mandsjoerije. India is, nu het niet is geslaagd in zijn pogingen ten behoeve van een vreedza me regeling van de Koreaanse kwestie, voornemens, andere voorstellen te laten doen om een einde te maken aan de ge vaarlijke situatie. Dit werd Zaterdag te kennen gegeven door functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Za ken te New Delhi. De Commissie van Goede Diensten van de Verenigde Naties zal trachten in Korea een Staakt het Vuren tot stand te brengen, ondanks het weigeren van communistisch China om zich met de diensten van deze commissie in te laten, aldus verklaarde een zegsman Zondag te Lake Success. De president van de Algemene Ver gadering, Nashrollah Entezam, die aan bet hoofd zal staan van de Commissie van Drie, verklaarde aan de pers na bespre kingen met andere leden van de Ver enigde Naties: „Ik heb de juiste tekst hog niet van de verklaring van Peking, maar zelfs indien deze niet bemoedigend is, moeten we de hoop niet verliezen. TVij zullen ons best doen om onderhan delingen aan te knopen." Entezam deed een beroep op alle re geringen en alle delegaties van de Verenigde Naties om hem bij zijn taak te heipen. Zijn besluit om voort te gaan ondanks de afwijzing van Peking kwam, naar verluidt, voort uit de hou ding van verschillende Europese en Aziatische afgevaardigden, die aan drongen niet te snel te werk te gaan bij het in beraad nemen van sancties. Engeland, dat onder de Westelijke mogendheden de leiding had bij het langzaam-aan-standpunt, was niet van oordeel, dat door de verklaring vau Chu-En-Lai de deur voor een vrede in het Verre Oosten is gesloten. Een zegs man van het Foreign Office zei: „Wij zijn van mening, dat de Commissie Y-??r t*oede Diensten zo spoedig mogc- 'Uk aan het werk moet." a,gcmene mening te Lake Success is, dat de Chinese communisten bereid zijn te gaan praten, indien de militaire nederlagen in Korea hen er van zouden overtuigen, dat zij bjj een voortduring Van de vijandelijkheden niets te winnen hebben. Het blijkt echter dat bij hen die de meest aangewezen personen lijken om de Commissie van Goede Diensten zitting te nemen, daarvoor weinig ent housiasme bestaat. Nasrollah Entezam Poogt een nieuw team te vormen nadat de Sir Benegal Rau van India en ed Canadees Lester Pearson geweigerd hebben een bemiddelingsfunctie te aan vaarden. De mogelijkheid van een Zweeds ver tegenwoordiger werd geopperd, doch het verluidt dat Sven Grafstrom, Zwe- den's gedelegeerde bij de V.N. reeds te kennen heeft gegeven dat hij geen be langstelling heeft. Misschien vindt men De Franse premier Rcné Pleven is gis pen na een officieel bezoek aan de Verenigde Staten en Canada per vlieg tuig in Parijs teruggekeerd. Op het vliegveld van Orly verklaar de Pleven het volgende. „Onze reis was kort, maar ik geloof oprecht, dat wij onze tijd goed hebben besteed. In deze korte week hebben mijn mede werkers en ik de twee grote politieke hoofdsteden van Noord-Amerika be zocht, Washington en Ottawa. Wij hebben uitvoerige besprekingen gehad met president Truman en premier Saint Laurent, en hebben kunnen vast stellen dat zij hetzelfde doel nastreven als wij, het behoud en de verdediging van de vrede. Het is voor dat doel, dat de Verenigde Staten en Canada hun hulpbronnen mobiliseren. Dp een persconferentie te Ottawa op- fde Pleven Zaterdag de idee, de prijzen •an krantenpapier op de zelfde wijze te Controleren als die van andere grond- •loffen. Pleven wil krantenpapier ge- 'assificeerd zien als een oorlogsmatc- 'aal ter bestrijding van communistische Propaganda. Hij hoopte dat Canada frankrijk met meer papier zou helpen. rankrijk staat voor een groot tekort -an krantenpapier en dit betekent dat jj® Prijzen der kranten misschien met 50 j 'ocent omhoog moeten en dit nog wel JJ het jaar der algemene verkiezingen, dus Plevcn. jj^liven vertelde nogmaals dat Frank- jJk niet voor Duitse herbewapening is. cent1" zo voegde hij er aan toe, wij ac- hiirf en n00<izaak van een Duitse 6 tot de defensie van Europa, het- vüt!?- e' 'ets anders is. We moeten zorg- an, g opletten dat Duits militairisme en ossie niet herleven. tp^jdra het Plan-Schuman is onderte- Sc zeide hjj, zullen we het Nederland- lanrtK n Betreffende een koppeling der bouwproductie behandelen. tercia Tijdens een inspectie van de Nederlandse troepen te velde in Zuid-Korea con fereren drie Nederlandse officieren: over de taak van hun troepen in de oorlog in Korea. Het zijn van links naar rechts de commandant van het Nederlandse bataljon overste Den Ouden, de Nederlandse marine-attaché te Tokio kapitein J Muller en kapitein W. Clumpkens van het Nederlandse bataljon. Zij verklaarden, dat het doel van India hetzelfde' blijft, n.l. zo spoedig mogelijk de vrede te herstellen en uitbreiding van de oorlog te voorkomen. Inmiddels zo zeiden deze functionarissen is India bereid „met de grootste zorgvul digheid" alle voorstellen in overweging- te nemen, die door beide partijen moch ten worden gedaan. De Air France heeft Zondag bekend gemaakt te vermoeden, dat een harer vliegtuigen met in totaal 29 personen aan boord in het gebied van Niamey in Nigeria neergestort is. Van het vlieg tuig, dat in moeilijkheden verkeerde, ^éerd Zaterdagmiddag te 15.30 uur het laatst iets vernomen. Het vloog van Brazzaville naar Parjjs en zou in Algiers een tussenlanding maken. Britse en Franse vliegtuigen van luchtbases in Afrika zoeken het gebied van Niamey af, terwijl reddingsploegen de woestijn ingetrokken zijn. Tot dusver hebben zij het vliegtuig nog niet gevonden. Het Een woordvoerder van het Amerikaanse leger heeft te kennen gegeven, dat de geallieerde strijdkrachten zijn doorgedrongen tot op minder dan 10 km. van Seoul. De Amerikaanse onderminister voor het leger, Earl D. Johnson, heeft Zater dag per vliegtuig van Tokio uit een bezoek gebracht aan het front in West- Korea. Hij verklaarde 10 km. ten Zuiden van Seoul aan het front te zijn ge weest. Volgens hem waren de verliezen van de Chinezen verschrikkelijk. Over de vraag, of de geallieerden de 38ste breedtegraad zouden overschrijden of niet, wilde hij zich niet uitlaten. „Dat is een politieke kwestie, die door het ministe rie van buitenlandse zaken beslist moet worden", zei hij. Johnson maakt deel uit van de vredesmissie van John Foster Dulles. Hij prees het moreel van de troepen der Ver. Naties en „de schitterende wijze, waarop zij hun taak vervullen". Zaterdagavond zijn Turkse troepen door een tegenaanval der communisten gedwongen geworden, een heuvel, die zij op 16 km. ten Noordwesten van Su- won hadden bezet, weer te ontruimen. Ook op Amerikaanse en Zuid-Koreaan- se troepen ten Noorden van Suwon doen de communisten tegenaanvallen met troepen ter sterkte van twee com pagnieën Een woordvoerder voor het Ameri kaanse departement van defensie heeft Zaterdag verklaard, dat de ver bonden legers tot en met tien Januari in totaal 136.188 gevangenen op Ko rea gemaakt hebben. Hij zei, dat men wist, dat 107 Ame rikanen krijgsgevangen gemaakt wa ren, terwijl in ongeveer dezelfde pe riode 8.276 man als vermist opgegeven zijn. Bovendien zijn duizenden Zuid- Koreanen in handen van de vijand gevallen. Washington beschikt echter niet over de juiste cijfers van de niet- Amerikaanse troepen. Ook wees de woordvoerder er op, dat er opnieuw bewijzen zijn, dat de vijand zware verliezen lijdt'tengevolge van de kou de. De Amerikaanse mijnenveger „Par- -*rdan se President, Bierut, heeft Za- Wys-® onderhoud gehad met Mgr. schau de aartsbisschop van War- berich,en. primaat van Polen, aldus een van het Poolse perbureau. de betrekkingen tussen y n, 1hebben Vladimir dementis, de vroegere Tsje- choslowaakse minister van Buitenland se Zaken, is sedert Maandag j.l. uit zijn Praagse woning verdwenen en men neemt aan dat hij het land uit gevlucht is. dementis, die 43 jaar oud is, werd vorig jaar als minister ontslagen we gens „bourgeois-deviaties". Ook zijn echtgenote zou verdwenen zijn. Een groep van ten minste zeven Rooms Katholieke geestelijken is te Praag veroordeeld tot gevangenisstraffen van 3 tot 13 jaar op beschuldiging van hoog verraad en spionnage, zo is officieel be kend gemaakt. Onder hen bevinden zich drie voormalige secretarissen van aartsbisschop Beran van Praag, aarts bisschop Matotsja van Olomouc en bis schop Icha van Hradec Kralove. Stanislav Jarolimek, de vijftigjarige abt van het Benedictijnerklooster van Strahov te Praag, die op 2 December j.l. tot twintig jaar gevangenisstraf ver oordeeld werd, op besehuldiging van hoogverraad en spionnage, is na een ziekte in het hospitaal van de Pankras- gevangenis in de nacht van 31 Januari op 1 Februari overleden, aldus wordt door Reuter te Praag vernomen. Het is beter niets te hebben dan een slechte naam. J tridge" is Vrijdag j.l. in Koreaanse wa teren op een mijn gelopen en gezonken, aldus deelde het Amerikaanse ministerie van defensie gisteren mede. Vier leden van de bemanning kwamen om het le ven. zeven worden vermist en zeven werden gewond. De „Partridge", een ongeveer 40 meter lang houten vaartuig, verging nabij Kangnung aan de Oost kust van Korea en zonk in twaalf mi nuten. Dezer dagen zal naar mag worden verwacht een contract met Engeland worden afgesloten tot levering van 35.000 ton bacon aan dat land. Het vorig jaar bedroeg deze hoeveelheid 25.000 ton, waarvan echter 4.000 ton niet kon wor den geleverd, zodat de leveringsver plichting dit jaar 39.000 ton bedraagt. Voor de baconbcreiding zullen in 1951 dan ook ca. 800.000 varkens moeten wor den geslacht. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de basis prijs van bacon voor de boer met f 0.20 per kg. geslacht gewicht tengevolge van de gestegen kosten van de varkens houderij verhoogd en voor 1951 vast gesteld op f 2.06. Nu de afzetmogelijkhe den voor vlees gunstig zijn, lijkt een verdere uitbreiding van de varkensstapel alleszins verantwoord. De toewijzingen van varkensvoer zul len in verband met de betrekkelijk gun stige voorraadpositie, voor bepaalde be drijven iets kunnen worden verhoogd, maar de vooruitzichten voor de voeder voorziening op langere termijn zijn ech ter nog verre van optimistisch. Naar A.P. uit Brussel meldt heeft de Bel gische politie een Nederlands paar gearres teerd, dat mogelijk betrokken is bij de roof overval op de Rotterdamse antiquair enkele weken geleden. Het zijn C. van R., geboren te Den Haag in 1923, en C. van H., geboren te Ratigen in 1913. Van R. was in het bezit van een vals pas poort ten name van Cornelis Hagenaars. Het paar heeft volgens de politie bekend, een Belgische dame te hebben beroofd van een auto, een bontmantel en een horloge. Toen het paar gearresteerd werd, was het in bet bezit van een aantal kostbare juwe len. Het stoffelijk overschot van veldmaar schalk Gustav Mannerheim, de Finse nationale held, die 27 Januari j.l. te Lausanne is overleden, is Zondag te Helsinki" met een staatsbegrafenis ter aarde besteld. Er bestond zeer grote be langstelling voor de plechtigheid. Het stoffelijk overschot van veld maarschalk Mannerheim was in een kerk op een katafalk opgebaard. Een onafzienbare rij mensen schoof langs de baar om Mannerheim de laatste eer te bewijzen. Zondagmiddag begon de uit vaartdienst, waarbij acht generaals een erewacht vormden. De Sovjet-Unie, de Oost-Europese landen en de Finse communistische partij hebben geen deel genomen aan de uitvaartplechtigheden ter ere van de overleden maarschalk. vliegtuig vervoerde 23 passagiers en een bemanning van zes koppen. Air France heeft medegedeeld dat de bemanning onder commando stond van commodore Jean Chansel, die reeds 13.000 vlieguren op zijn naam heeft staan. Alle leden van de bemanning waaronder ook dé stewardess, waren Fransen. Air France verklaart weinig hoop te hebben dat van de bemanning en de 23 passagiers iemand de ramp heeft overleefd. Voorts is Zaterdagavond een super fort van de Amerikaanse luchtmacht brandend neergestort bij zyn basis te Bassingbourne in Cambridgeshire. Vijf van de acht inzittenden kwamen om het leven. De drie overlevenden stapten on gedeerd uit de staart van de grote ma chine, die neergekomen was op een om geploegd veld, 12 km van Bassing bourne. Joseph F. Dolieslager, die in St. Jan steen werd geboren, is te Coopèrstown (N.-Dakota) tijdens een bezoek aan fa milie bij een ongeluk om het leven ge komen. D. kwam onder de slee terecht, waarmee hij en zijn schoonzoon onder weg waren om hooi te halen. Dolieslager heeft verscheidene jaren in Kewanee in de Staat Illinois gewoond. 22 jaar geleden keerde hij evenwel-terug naar Nederland. Een zeer krachtige Zuid-Wester storm joeg gisteren de zee huizenhoog op in het Kanaal, in de Golf van Biscaje en langs de Westkust van Schotland. Hei Britse troepenschip „Devonshire", met 1000 militairen op weg naar Singapore zond gisteravond ten Westen van Brest noodseinen uit, omdat het met machine stoornis had te kampen en vele andere schepen zochten zo snel zij konden een goed heenkomen. Franse, Britse en Ne derlandse schepen begaven zich op volle snelheid naar de plaats waar de „De vonshire" in nood verkeerde. Later meldde de „Devonshire" echter, dat al le gevaar was geweken. De storm, die gepaard ging met he vige slagregens, hield ook huis in Groot- Brittannië, overstroomde daar wegen, ontwortelde bomen en' vernielde hon derden schoorstenen. Vele Britten wer den gewond, maar ernstige ongelukken werden niet gemeld. Vissers in Hastings zeiden, dat de storm een der hevigste van de laatste jaren was. De wind bereikte af en toe een kracht van 100 kilometer per uur In twee uur tijds voeren zeker twaalf •schepen van ongeveer 10.000 ton met grote snelheid door de straat van Do ver om een schuilplaats te zoeken bij Margate. De loodsdiensten op de Theems werden gestaakt en de Britse kustwacht was bijzonder waakzaam. In Schotland werden windsnelheden gemeten van om en nabij 95 km. per uur. Dit weekend zijn er op vele plaatsen in Rotterdam invallen gedaan bij hoofd agenten en agenten van z.g. voetbalpools. Een twintigtal personen werd aangehou den en na te zijn geverbaliseerd naar huis gezonden. Een groot aantal formulieren van de .Strang", „Zetter", „Hollandia" en „02 Pools" werden gevonden. Ook een inzet van duizend gulden en enkele clichés vielen de politie in handen. Op verzoek van de Rotterdamse recherche zijn even eens invallen gedaan bij dergelijke agen ten te Maastricht, Eindhoven, Kerkrade, Geldrop, Den Haag, Dordrecht, Hel mond, Beverwijk, Edam, Weesp en Voe- rendaal. Ook daar zijn processen-verbaal opgemaakt. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Krachtige tot ma tige wind uit Zuidelijke richtingen Vannacht op de meeste plaatsen iets kouder. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als Zondag. Zon: 8.14—17.35 u. Maan: 8.4017.48 u. Advertentie De Carnavelsfeesten, die Zaterdagavond in de meeste plaatsen in het Zuiden zijn begonnen, zijn weer van ouderwetse allure. Dat betekent, dat het plezier weer vooramelijk op de straat te vinden is in plaats van in de café's. Hoog op zijn praalwagen gezeten rijdt Prins Sjarel I door de straten van Maastricht. De afdeling zwendel van de Amster damse politie heeft in de afgelopen week een diepgaand onderzoek ingesteld naar de handelingen van een zekere K„ die tal van grote bedrijven in Amsterdam de omgeving van Amsterdam en in het Oosten van het land heeft bezocht. Hij meldde zich aan met een intekenlijst voor de algemene reclasseringsvereni- ging en ontving op die wijze grote geldsbedragen. Enkele taal- en stijlfouten in een der lijsten maakten een vrouwelijke bedien de van een eau de cologne-fabriek te Amsterdam wantrouwig en via de So ciale Raad werd de politie in de affaire gemengd. Het bleek, dat de man reeds eerder was veroordeeld wegens oplich ting en dat hij verpleegd was te Avereest. Hij was voorwaardelijk in vrijheid ge steld en stond onder toezicht van de Protestants Christelijke Reclasserings- vereniging te Den Haag. Voor deze ver eniging had hij in Den Haag officieel geld ingezameld en dat had hem vol gens zijn eigen verklaring op de idee gebracht, dat ten eigen bate te gaan doen. De opzet lukte wonderwel, want geruime tijd slaagde hij er in „inteke naars" te vinden. Tientallen bedrijven gaven grif aan de niet-bestaande alge mene reclasseringsvereniging. Inmiddels is ook komen vast te staan, dat hij in Velp op een adres, waar hij was ge weest, tevens geld uit een jasje heett gestolen. Hij werd tenslotte in Henge lo gearresteerd. Bij zijn verhoor gaf hij alle genoemde feiten toe. In verband met de beschadiging van de tincollectie van de heer Guillot te Rotterdam, na de tentoonstelling, welke vorig jaar in „Het Prinsenhof" te Delft werd gehouden, vernemen wij, dat de zaak in handen is gelegd van de politie te Delft, die een onderzoek zal instellen. Een niet brandend fietslampje en een waakzame straatagent hebben Zaterdag nacht in Den Haag voorkomen, dat een inbreker er met zijn buit vandoor kon gaan. Omstreeks drie uur werd door een etalageruit van een juwelierszaak aan de Laan van Meerdervoort een straat steen gegooid. De juwelier, die boven zijn zaak woonde, haastte zich naar be neden, maar hij kon de voordeur van zijn woning niet open krijgen, aangezien de knop van deze deur met een touw was vastgemaakt aan de deurknop van zijn zaak. Ondertussen griste de man, die de steen had gegooid, een aantal gouden ringen en twee gouden armban den uit de etalage, waarna hij op zijn fiets wegreed. Enige honderden meters verder ontmoette hij een surveillerende agent, die hem attent maakte op het feit, dat zijn fietslamp niet brandde. De man maakte echter ijlings rechtsomkeer, waardoor de agent argwaan kreeg en per fiets de achtervolging inzette. De agent loste enkele waarschuwingsscho ten, maar de man vluchtte verder, totdat de agent hem op een onbebouwd stuk land achter de. Irisstraat te pakken kreeg. Een politiejeep, die op het rumoec van de schoten Was afgekomen, bracht de man over naar het politiebureau aan de Archimedesstraat. Daar kwam vast 'e staan, dat de arrestant de 35-jarige huis knecht P. F. B. was, een goede bekende van de politie. De juwelier miste 80 gou den ringen en twee gouden armbanden, die een gezamenlijke waarde van onge veer vierduizend gulden vertegenwoor digden. De agent, die de inbreker had ingerekend, had echter gezien, dat deze tijdens de achtervolging iets had weg gegooid. Daardoor werden 78 ringen en de twee armbanden teruggevonden. B ontkent echter iets met de inbraak uit staande te hebben, hoewel er glassplin ters van de ingegooide ruit in zijn kle ren zijn gevonden. De vertegenwoordiger van de repu bliek Zuid-Molukken te Den Haag heeft aan de Veiligheidsraad het aanbod ge daan, „dat twee bataljons van de op Java aanwezige Ambonese militairen ter beschikking zullen worden gesteld van generaal MacArthur, onder mededeling, dat de modaliteiten van dit aanbod en dc technische uitwerking nader zullen wor den toegelicht door de algemeen verte genwoordiger van Ambon te Lake Suc cess, K. J. Vigeleyn Nikijuluw. In de brief wordt o.a. gezegd, dat een en ander zal geschieden „onder verant woordelijkheid en toezicht van de UNCI, welke daartoe van de Veiligheidsraad of van de Algemene Vergadering der V.N. een uitgebreid mandaat zal moeten ontvangen tot rechtsherstel in Indonesië, waar het de belangen van de Ambone zen betreft. Een Rondetafelconferentie van Ambonezen en voormannen van de Republik Indonesië onder" arbitrair toe zicht van de UNCI zal op zeer korte termijn zowel het probleem van de sta tus van de Zuid-Molukken, als het pro bleem van de repatriëring van Zuid- Molukkers naar hun vaderland tot op lossing kunnen brengen." Naar aanleiding van het aanbod van de vertegenwoordiger der Zuid-Moluk. ken aan de Verenigde Naties om twee bataljons Ambonese militairen ter be schikking van MacArthur te stellen, heeft de woordvoerder van het Indonesische ministerie van Voorlichting te Djakarta erop gewezen, dat sedert enige tijd deze Ambonese leden van het voormalige KNIL tijdelijk de status van KL-mili- tairen hebben. Tijdelijk, dat wil zeggen tot hun demobilisatie, hetzij in Indonesië hetzij in Nederland. Zij blijven geduren de die tijd en ook daarna het Indonesi sche staatsburgerschap behouden. Deze militairen zijn overigens na hun demo bilisatie v^-ij om in Korea te gaan vech ten, uiteraard echter in vreemde krijgs dienst, in welk geval zij tevens hun status van Indonesiër zullen verliezen, aldus de woordvoerder. Van de zijde der Haagse politie ver nemen wij, dat Vrijdagavond in verband met de incidenten bij het optreden van Paul van Kempen in Den Haag in totaal tien personen zijn gearresteerd. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, zijn zij weer op vrije voeten gesteld. De politie deelt mede, dat zeven arrestanten lid zijn yan communistische organisaties. Nadat Zaterdagmorgen de heer Tila- nus op het kabinet van de minister-pre sident was ontvangen, hebben de for mateurs dit weekend nog alleen prof. Lieftinck ontvangen. Zoals bekend vond met de fractieleider van de C.H.U. tijdens de informatorisehe opdracht van mr. Stikker geen consul tatie plaats. Nu mr. Tilanus bij de nieu we formateurs ontvangen is, valt aan te nemen, dat aan de orde is geweest welke medewerking van de Christelijk-Histori- schen voor het nieuwe kabinet te ver wachtel} is en dat in het bijzonder de positie van mr. s'Jacob in ogenschouw is genomen. Wat het bezoek van min. Lieftinck aangaat, het trekt uiteraard de aandacht, dat bij de weinige consultaties, die tot en met Zondag hadden plaatsgevonden, tweemaal reeds de demissionnaire be windsman van Financiën op het appèl is verschenen. De commissie van overleg van de midden- standsvakcentralen, waarin samenwerken de Kon. Ned. Middenstandsbond, de Ned. Christelijke Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond, hebben naar aan leiding van de beperkende maatregelen op het gebied van de etalage-, reclame- en buitenverlichting een schrijven gericht aan de minister van Economische Zaken. Hoewel zij de noodzaak van versobering en verbruiksbeperking volledig erkennen en zich bereid verklaren daartoe volledig mede te werken, spreken de organisaties hun te leurstelling uit over deze maatregelen. Al leen voor het winkelbedrijf geldt een for meel verbod. Op particulieren en het be drijfsleven in het algemeen wordt slechts een beroep gedaan. In hun huidige vorm betekenen de beperkende maatregelen een groot nadeel voor de ondernemers, daar zij geen rekening houden met de eisen van de practijk, zo schrijft de commissie. Boven dien kan het gestelde doel veel beter be reikt worden, wanneer men in plaats van het algemeen geldende verbod, een systeem zou invoeren van vrijwillige overeenkomsten met het stroomleveringsbedrijf tot beper king van het stroomgebruik tot een nader te bepalen percentage. Een dergelijk systeem is ook toegepast bij de piek-uren-beperking, ter vervanging van een daar aanvankelijk geldend verbod en heeft allerwege bevre digend gewerkt, aldus de commissie. De organisaties verzoeken de minister te bevorderen, dat alsnog een dergelijk systeem zal worden ingevoerd ter vervanging van het thans geldende algemene verbod. Op 1 November, de officiële verjaardag van het Noordzeekanaal en van IJmui- den, die dan beide 75 jaar oud worden zal IJmuiden een radarinstallatie voor haar havengebied rijk worden, waardoor de invalspoort van Amsterdam ook bij mist te benaderen is voor zeeschepen. Nu de Amsterdamse gemeenetraad een crediet beschikbaar heeft gesteld voor de bouw van deze havenradar, heeft een Nederlandse fabriek opdracht gekregen voor de bouw er van, want de benodigde apparatuur is niet uit voorraad lever baar als gevolg van de speciale eisen, die aan deze korte-afstands-radar gesteld worden. De radarinstallatie wordt op of bij de semaphore van IJmuiden ge bouwd, waar de centrale post zal worden gevestigd. Het ligt voorts in de bedoeling de loodsen uit te rusten met walkie- talkies, opdat zij van het beloodste schip af voortdurend contact kunne houden met de mensen achter het radarscherm er. hun navigatie kunnen richten naar de commando's, die de centrale post geeft. (Van onze speciale verslaggever) Een als ooievaar vermomde kraan wagen liet Zaterdagmiddag op de Markt te Bergen op Zoom Prins Nillus 1 voor heJ stadhuis op het plaveisel zakken, waar hij, de voor vier dagen herborene, plechtig werd aangegeven. Dit geschied de door de Grote Boer ten overstaan van Burgemeester Witte, die onthulde, dat Nillus daarmee de 30.333ste inwoner was, voor welk bijzonder feit hem een spaar bankboekje overhandigd werd, uiterst kloek van formaat, met als eerste stor ting namens de gemeente een bedrag van 11 cent. Als peetoom van de jong geborene fungeerde dieë moedige mens de grote verdediger van het Carnaval, Anton van Duinkerken, die verder als Ome Toon niet van de zij van zijn pete kind wijken zou. De bijzondere gebeur tenis maakte het nodig het gevolg van de Prins met een aantal lijfbakers te versterken, terwijl bij de intocht ook n kinderwagen meereed, speenflessen en veiligheidsspelden van bijzondere afme tingen werden meegedragen. Nog een sensatie deed zich bij de in tocht voor. Er was een nieuwe verschij ning in het gevolg van de Prins, een hofnar, en deze hofnar, voorgesteld als „leutig dümke", bracht een kistje mee, dat er verweerd en geheimzinnig uitzag. In dat kistje zat en dat was een WWy -■ Op het bordes van het stadhuis van Krabbegat (Bergen op Zoomdraagt burgemeester if. Witte (in civiel!) het be stuur van de Scheldestad over aan Prins Nillus. Links de nar met het kistje, waarvan de inhoud het beruchte en befaamde „Ding" verborgen bleef. primeur als alle Bergse asperges bij elkaar in dat kistje zat, men raadt het reeds, in dat kistje.Laat het vol doende zijn te vermelden, dat op de wegen, die van Hilversum naar Bergen op Zoom voeren, Zaterdagmiddag een luxe-auto werd gesignaleerd, die alle snelheidsrecords brak. En toén het kistje plechtig op het podium voor het stad huis aan de voeten van de Prins was ge plaatst, stormde een man blootshoofds door de mensenmenigte naar voren, die zich bekend maakte als Ger de Roos van het Orkest Zonder Naam: hij eiste het kistje op. Natuurlijk werd die eis af gewezen. 's-Pransen veldwachter Janus Steketee schreed voorwaarts, de lijf wacht van Pandoeren trad aan, maar in de verwarring van het ogenblik werd voor de ogen van duizenden toege stroomde Bergenaren het kistje tóch nog ontvoerd. Vandaag, Maandag, gaat het dan, zoals Ger de Roos heeft aangekondigd, met ding en al bij Zandvoort weer de bran ding in, maar Prins Nillus wist de te leurgestelde menigte gerust te stellen: er is nog zoiets als een wispelturige zee en let op, eer Woensdagavond te twaalf uur de kraai gevallen zal zijn, is het kistje met zijn inhoud op de slik ken van de Schelde gestrand en heeft Bergen op Zoom de primeur. Maar zover is men nog niet. Voorlopig vieren „de Krabben" hun vastenavondfeest. De intocht van Prins Nillus in de stad, waar hij ge zeten in de ezelskar met muziek en groot gevolg de ronde deed, gaf het sein. Oude en nieuwe Carnavals melodieën klonken door de straten. Her en der versche nen de eerste mut sen, neuzen en mas kers. En 's avonds, na de maaltijd ten stadhuize, inspec teerde Prins Nillus met zijn boeren de gelegenheden dei- stad, groot en klei», waar het vasten avondfeest reeds op gang kwam. Zijn verschijning, zijn voorbeeld, zijn woord gaven waar nodig een laatste injectie: de leut verbrak haar boeien en stroom de vrij door Bergen op Zoom. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1