ASWOENSDAG Strijd op leven en dood tegen de branding OPVOERING DEFENSIE-MA A TREGELEN, BEZUINIGING STAA TSUITGA VEN Ger de Roos lost belofte in voor duizenden toeschouwers Tot hoofd en hart De oude kwestie De VVD en Stikker Bao Dai vraagt hulp Jonge gehuwde mannen in Amerika onder dienst MAATREGELEN IN OVERWEGING Mr. W. SCHOKKING STAATSRAAD Prinses De Réthy schenkt leven aan een dochter PROVINCIE UTRECHT ZONDER STROOM Meisje verbrand tijdens carnavalsoptocht .Het weef Westerling nog in België? Het Dingin Zandvoort aan de Zee Wat is het Ding ielmifcaimj, De benoeming van Hasselman Moeder stuurt kinderen op diefstal uit Hanoi met Amerikaanse munitie gered Ministers Maandag de gehele dag bijeen Storing van korte duur Dit lijf, dat ons tot last is en tot lust, 0 tvaarvoor wij trouw beloven en verraden, waarvan het brandend bloed niet wordt geblust met kort berouw om steeds dezelfde daden, zal eenmaal uitgeleefd en uitgekust tot wellust zijn voor wormen en voor maden. Gelijk een kandelaar zal het gedoofd geen licht, maar enkel walm rond zich verspreiden; het weligst vlees ivordt uitgebloeid beroofd van al wat ons verrukte en verleidde, tot het herrijst, als Christus heeft beloofd, voor ongekend geluk of eeuwig lijden. H. van Merlet Pravda valt V.S. aan De Gasperi naar Washington Uitstel R.T.C. met de West bepleit DAMESPANTALONS DINSDAG 6 FEBRUARI 1951 74e JAARGANG Ho. 24990 Oude man verdronken Dr. Drees: Drie grote problemen NAAR GEZONDMAKING VAN DE BETALINGSBALANS rxxr vïiiiiszsxt Een van de moeilijkste hindernissen, die de formateurs Van Schaik en Drees zullen moeten nemen, ook als zij het geliefde oude kabinet vrijwel intact zouden willen houden, is wel de voorziening van het departement van Buitenlandse Zaken en annex hieraan de positie van mr. Stikker. Van K.V.P.-zijde, met name prof. Romme, heeft men in deze crisisdagen herhaaldelijk gesugge reerd, dat er een conflict bestaat in de V.V.D. zélf tussen Oud, die het kabinet ten val bracht, en mr. Stikker, die de consequentie trok uit Oud's motie van afkeuring over het regeringsbeleid. Het blad van de P.v.d.A. „Het Vrije Volk" was ietwat voorzichtiger in dezen en vroeg zich ongerust af of Stikker tijdens zijn informatie-opdracht optrad als trouw V.V.D.-er of als vrijstaand politi cus fungeerde. Wij hebben dit laatste in twijfel getrokken. Op 29 Jan. j.l. schreef prof. Romme in een artikel „Crisis in partijkringen": „En hoe zou het wel staan in de kring van de V.V.D.? Daar zijn de kopstukken nog een groot tikkeltje on vriendelijker. naar het ons voorkomt, tegen elkaar te keer gegaan, dan in de P.v.d.A. het geval was. Én het lijkt ons ook nog iets te schelen, of het gevolg is een crisis in een partijbestuur dan wel in den lande. Misschien staan wij niet geheel al leen in ons verlangen naar wat kennis omtrent de ontwikkeling der verhou dingen in de kring der V.V.D. Maar niemand verwachte daarvan een ver toning van Stikker-aan-Oud's-ketting." Het jongste nummer van het Weekblad van de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie geeft op deze vraag een niet gemakkelijk mis te verstaan antwoord. Wij citeren: ..Achter fantasieën over een „tegen stelling Oud-Stikker" wordt de gruwe lijke werkelijkheid van alle gevaar, dat ons dreigt schuil te houden. In plaats van zich te concentreren op de grote vraagstukken, begeven velen zich in partij-politiek van de smalste soort. Armzalig gedoe. Om het nu maar onomwonden te zeggen: wij kennen geen tegenstelling Oud-Stikker, wij kennen slechts de tegenstelling: fractie-V.V.D. contra Kabinet-Van Schaik-Drees. Als geheel was dit Kabinet innerlijk te zwak om tegen de geweldige moeilijkheden op te kunnen. Dat uit te spreken is plicht, en daaruit persoonlijke tegenstellingen te construeren kan slechts opkomen in het brein van hen voor wie blijkbaar het bedrijven van politiek een zaak van persoonlijke gevoelens is. De overwegende bezwaren tegen het Kabinet als geheel konden gepaard gaan met waardering voor de arbeid van minister Stikker. Die heeft mr. Oud zowel in eerste termijn als vlak voor de stemming over de motie-Oud namens de fractie ook tot uitdrukking gebracht. Maar die officieel vastgeleg de woorden komen de tegenstelling fabrikanten niet goed uit; men ver zwijgt ze en fantaseren liever in deze tijd van de grootste ernst, die juist op eenheid gericht moet zijn. Laten zij echter wel bedenken, dat mr. Stikker niet bereid zal blijken voor hun partij politieke wagentje te gaan lopen!" Met bovenstaande verklaring van het officiële orgaan van de V.V.D. zullen de officiële formateurs Van Schaik-Drees en de officieuze formateurs achter de schermen, Romme en Burger, rekening moeten houden. Men had zo graag een controverse Oud-Stikker gezien. Maar daarom i s zij er in werkelijkheid nog niet. Heus, deze heren zijn meer uitgeslapen dan men soms naïevelijk denkt. Van Schaik en Drees zijn met hun honderd- vier-en-dertig jaar nog jong genoeg om ook dat nog te leren. Het staatshoofd van Indo-China, Bao Dai, heeft gisteren in een rede ter ge legenheid van het annamietische nieuwe jaar een uitnodiging gericht tot de vreemde mogendheden om technici en kapitaal naar Indo-China te zenden. Bao Dai verklaarde, dat deze vreemdelingen aan geen enkele discriminatie onderwor pen zouden zijn en dat zij hun piasters zouden kunnen omwisselen in hun eigen munteenheid.' Verder deelde hij het Vietnamese volk mee, dat er een omvangrijk pro gramma voor sociale, economische en agrarische hervorming was opgesteld en dat hij een industrialisati.e-plan zou ontwerpen ter vergroting van de ri.jst-opbrengst. Bao Dai beloofde het volk verkiezingen te houden als de vrede is getekend tussen de Fransen en de door communisten geleide natio nalisten. Brigade-generaal Francis Brink, hoofd *an de Amerikaanse missie voor mili taire hulpverlening aan Indo-China, heeft gisteren te Washington gezegd, dat het communisme in Indo-China op de Juiste manier bestreden wordt. Generaal Brink zei, dat het Ameri kaanse schip Drury Victory juist op tijd hjet munitie was gearriveerd om de stad Hanoi uit handen van de vijand te red den. Hij zei, dat de Chinezen zonder twijfel hulp verlenen aan de rebellen, doch deze niet voldoende kunnen bewa penen. De Chinezen hebben zelf n.l. een tekort aan zware wapens en de aanvoer en met Rusland is lang. - Met Amerikaanse ministerie van de- vnsie 's voornemens gehuwde mannen denx)19 tot 26 -iaar' die voïgens de gel- ziit bepalingen van militaire dienst L gesteld, op te roepen. Vjn Hershey, directeur van dc wer- tlat 'Ureaux' heeft gisteren verklaard. OD "leuwe richtlijnen hiertoe worden den en zeer binnenkort zullen wor den toegepast. nieldt nader, dat het hier gaat huwde mannen zonder kinderen. „Wij staan vooi- drie omvangrijke problemen: n.l. opvoering van de defensie maatregelen, bezuiniging op de gewone staatsuitgaven en de gezondmaking van onze betalingsbalans. Deze problemen, die onderling! ten nauwste samenhangen, vormden reeds in het demissionnaire kabinet een onderwerp van voortdurende beraadslaging. Deze beraadslagingen werden doorkruist door de kabinetscrisis", aldus verklaarde dr. W. Drees hedenmorgen op een persconferentie, die door de beide kabinetsformateurs werd gegeven. Reeds op 5 December werd opdracht gegeven aan een commissie van hoogge plaatste ambtenaren om rapport uit te brengen betreffende de maatregelen, die genomen zouden kunnen worden om bovengenoemde problemen op te lossen. 22 Januari werd het rapport van de commissie ingediend. 25 Januari werd een REA-vergadering ter bespreking van dit rapport vastgesteld. (REA Raad voor Economische Aangelegenhe den uit de ministerraad). 24 Januari nu kwam de kabinetscrisis. Ondanks deze crisis werd met de behandeling van het rapport doorgegaan, opdat de nieuwe regering een algemeen inzicht zou heb ben van de wijze waarop haar voor gangster de problemen zag. De maatregelen, die genomen zul len moeten worden, betreffen onder meer: algemene bezuiniging op de staatsbegroting, bezuinigingen be treffende de publieke en semi-pu- blieke investeringen, maatregelen inzake particuliere investeringen, consumptiebeperkingen en tenslotte ook fiscale maatregelen. Dit alles wordt thans in onderling verband besproken. Wanneer men het over de grote lijnen van de verschillende maatregelen eens zal zijn, zullen de persoonskwesties in verband met de kabinetsformatie nader bezien wor den. Ook thans echter zijn hierom trent reeds besprekingen gevoerd. De minister-president deelde voorts mede, dat in verband met het boven staande tot nu toe slechts contact is ge zocht met die ministers, die in het bij zonder met de aan de orde zijnde proble men te maken hebben. Vanmiddag zou den de formateurs minister Stikker ont vangen. Op een vraag of de formateurs nog contact zullen zoeken met de voorzit ter van dé VVD, mr. Oud, antwoordde dr. Drees: „Hierover hebben wij nog geen beslissing genomen." Over de tijdsduur van de kabinetsformatie wensten de for mateurs zich niet nader uit te laten. In de kabinetscrisis is ook Maandag- geen nieuwe tekening gekomen. De morgen en de middag werden in be- slag genomen door een vergadering van dc ministerraad, waarbij wederom met name financiële en economische pro blemen aan de orde zijn gekomen. Ook de beide formateurs namen aan deze besprekingen deel. Het feit, dat deze kwesties zo uit voerig worden „doorgepraat" in het oude kabinet, wijst andermaal in de richting van een reconstructie: wan neer het in het voornemen zou liggen ingrijpende mutaties in de leiding der departementen te volvoeren, zou het logischer zijn de besprekingen met de nieuwe bewindslieden op te zetten hetgeen overigens enige incidentele vergaderingen, welke nog altijd inte ressant kunnen zijn, niet uitsluit. Wat dit laatste betreft, de geruchten over vervanging van mr. Stikker en daar zijn heel wilde bij blijven aan houden. Hoewel er niets positiefs te melden valt, schijnen zijn kansen echter toch niet ongunstig te staan; ook de heer Tilanus moet te kennen hebben gegeven, dat de C H.U. voor het aanblijven van deze bewindsman geporteerd is. Verder zou bij het onderhoud tussen de heer Naar wij vernemen is mr. W. F. Schokking, oud-minister van Oorlog en van Marine, benoemd tot lid van de Raad van State. De benoeming gaat 15 Februari in. Tilanus en de formateurs de mogelijk heid onder ogen zijn gezien om, wat men de laatste tijd is gaan noemen, een „wasechte" C. H.-figuur in het Kabinet op te nemen. Deze blijkt echter moeilijk te vinden. Gisteravond heeft, naar te Den Haag vernomen wordt, dr. Drees mr. Burger ontvangen. Mr. Van Schaik heeft gisteravond een bespreking gehad met prof. Romme. De prinses De Réthy de echtgenote van koning Leopc'ld van België, heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag het leven geschonken aan een dochter. Hedennacht om ongeveer 12.45 uur werd de stroomvoorziening van de pro vincie Utrecht met uitzondering slechts van Amersfoort en directe om geving en van het grootste gedeelte van de stad Utrecht, korte tijd onderbro. ken. Het tractiebedrijf der N.S. werd hierbij niet gesotord. De oorzaak van de storing was een kortsluiting in de laag- spanning-installatie in de centrale Mer- wedekanaal van de N.V. Pegus, waar door de stoomproductie in de ketelhuizen nadelig werd beïnvloed en belasting moest worden afgeschakeld. Nadat de kortsluiting was opgeheven, kon de stroomspanning geleidelijk weer stijgen en de stroomopwekking volledig worden hervat. Maandag trok door Obbicht, ten Wes ten van Sittard gelegen een carnavals stoet. Een van de deelneemsters, de 21- jarige M. Dommers, die Tom Poes voor stelde en een dik wollen costuum droeg, raakte in brand, doordat een der om standers een lucifer aanstak. De losse pluiz ige stof, waarvan haar pakje was gemaakt, vatte geweldig snel vlam en voordat de omstanders hadden kunnen ingrijpen stond het meisje in brand. Zij liep zeer ernstige brandwonden op en werd overgebracht naar het zie kenhuis te Sittard. Vanmorgen is zij aan haar verwondingen overleden. Teneinde de mogelijkheid van het gebruik van hef schroef vliegtuigen aan boord van koopvaardijschepen te onderzoe ken zijn door de Britse Marine in het Kanaal uitgebreide oefeningen gehouden. Van een speciaal daartoe op de achtersteveit van het marine-bevoorradingsschip „Fort Duquesne" gebouwd platform steeg een hefschroefvliegtuig op om er korte tijd later weer op te landen. De oefeningen vonden plaats onder gunstige en onder slechte weersom standigheden. Helicopters, die op koopvaardijschepen zouden worden meegevoerd, zouden van veel waarde kunnen zijn bij de bestrijding van het onderzeebootgevaar, bij de com muni ca tie tussen schepen, waarbij geheimhouding van het hoogste belang is en bij reddingswerk op zee. Verwachting tot Woensdagavond: Tamelijk koude nacht en ochtend met hier en daar nachtvorst. Morgen geleideljjk toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen en dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. Meest matige wind tus. sen Zuid en Oost. Zon; g.12—17.37. Maan 8.56—19.15. Dc Prawda. het blad van de Sovjet- Russische communistische partij, schrijft dat de Amerikaanse regering „alle po gingen om tot een vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie en andere problemen van het Verre Oosten te komen van de hand heeft gewezen". De resolutie van de V.N. waarin commu nistisch China als agressor gebrand merkt wordt, kan geen wettelijke kracht bezitten, aldus de Prawda. Volgens Italiaanse bladen zal premier De Gasperi tegen het einde van deze maand een bezoek brengen aan president Truman. De Gasperi zou naar Washing ton reizen kort na afloop van besprekin gen met de Franse premier Pleven aan de Italiaanse Rivièra, die van 12 tot 14 Februari gevoerd worden. Het laatste nummer van het weekblad van de democratische party te Curagao bevat een hoofdartikel onder de titel „Regering, geef ons de tijd", waarin met klem gepleit wordt voor uitstel van de Ronde-Tafelconferentie met de West tot 1952. Dit verzoek wordt gemotiveerd met het vele werk, dat in de Nederland se Antillen te doen staat, o.m. in verband met de uitvoering van de eilanden- autonomie op grond van de komende eilandenregeling. De Belgische „Nieuwe Gids" verneemt dat Westerling en zijn vrcuw nog in België vertoeven. Het bericht, als zou het echtpaar, dat in een pension bij de Naamse Poort te Brussel logeerde, aan boord van een particulier vliegtuig Bel gië verlaten hebben met bestemming naar Spanje of Portugal, is uit de lucht gegrepen. Westerling zou ondergedoken zijn en wachten op de terugkeer uit Zwitserland van zijn Belgische financier, een effectenmakelaar te Brussel. (Van onze verslaggever) „Good night Irene.... Klokke één uur klonk dat liedje gistermiddag over de woelige baren bij Zandvoort aan de Zee. De weemoedigheid, die men bij deze melodie pleegt aan te wenden, werd door het Orkest Zonder Naam, vergezeld van een moedige marketentster, zo mogelijk nog zwaarder onderlijnd. Want wie had per slot van zaken de zekerheid, dat het orkest voltallig en in levenden lijve van ziijn zeetoer zou terugkeren. Twee dukws lagen startklaar om met veel bravour de branding te „nemen", maar onze K.R.O.-muzikanten in de ene, de persmensen in de andere dukw, keken met bezorgde ogen in de richting van het oude Albion. De zee speelde dreigend met enkele kotters, die aan de horizon een strijd op leven en dood schenen te vechten, en welk een prachtige prooi zou zo'n doodgewone duwk zijn voor onze eeuwenoude vijand, het water? Maar terugkrabbelen was niet meer mogelijk; Ger de Roos had honderdduizenden aan zich verplicht met de belofte, dat aan het mysterieuze Ding op dezelfde plaats een einde zou komen als waar de fameuze kist was aangespoeld. En zo hadden dan ook duizenden op hei strand van Zandvoort en op de duinhellingen post gevat om van de in lossing van die belofte getuige te zijn. Zij hebben er misschien iets van gezien... Huizenhoge golven overrompelen de machteloze dukw Maar laten wij eerlijk bekennen, ook wij zijn met een onzeker gevoel onze dukw ingestapt. Vriendenhanden hadden ons een paar zevenmijlslaarzen aange meten, benevens een leren jas en een hoofddeksel, dat het midden hield tus sen een zuidwester en een alpinopet. Wij zagen er misschien wat bespottelijk uit tegenover onze collega's, maar ach teraf, toen de nood op zee bepaald drei gend werd, zijn wij die vriendenhanden dankbaar geweest en kregen de spot tende blikken van onze collega's een meer jaloerse tint. De enige, die zeker was van zich zelf, was eigenlijk Ger de Roos. Hij was royaal met bemoedigende schou derklopjes en met veel allure nam hij zijn accordeon ter hand. De ka pitein had voor alle zekerheid een stevige kruik meegenomen met an dere inhoud dan zout water en ach ter op de duck, veilig beschermd door vele handen, stond de kist met het befaamde Ding. Maar goed, Irene was goede nacht toegewenst. Ger gaf het sein tot de start, de motoren draaiden en vastberaden kozen de twee ducks zee. Het gejuich van de duizenden op het strand over stemde de storm en het geraas van de branding en twee onverstoorbare stuur lui hielden zich gereed om de golven de baas te blijven. De kist zou weer tc water gelaten worden achter dp tweede golfslag, maar helaas zover heeft men niet kunnen komen. Voor ons uit De kist met de raadselachtige inhoud, die heel Nederland wekenlang onder de naam van „Het Ding" in grote spanning heeft gehouden, werd Maandagmiddag, ivaarschijnlijk tot grote opluchting van velen, te Zandvoort weer toevertrouwd aan de golven der zee. Twee dukws, één met het Orkest Zonder Naam en zijn leider Ger de Roos en één niet verslaggevers en persfotografen, kozen zee om „Het Ding" te laten verdwijnen. Het einde van de door obsessie tot ontzaglijke afmetingen gegroeide kist met „Het Ding". deinde de duck van het orkest, maar de golven bleken enige kracht in reserve gehouden te hebben, want met elan werd het vaartuig terug geslagen. Een tweede poging cm door te breken scheen catastrophaal te worden. Huizenhoge golven overrompelden in één slag de machteloze duck en of schoon de achterblijvers op het strand er kennelijk veel plezier in hadden, was er toch een ogenblik, dat er van de hele duck niets meer te zien was. Wie gedacht had. dat alles met man en tuba vergaan was, kon weer vrij adem halen en het merkwaardige was wel, dat na dat kopje-onder niemand er op .lette, of iedereen nog wel aan boord was, maar aller ogen waren gericht op do kist. Doch de kist was op haar post gebleven, het Ding was gered, en toen was het slechts een kwestie van ogen blikken om de koppen te tellen en blij te zijn, dat allen en iedereen behouden waren. Tuba en trompetten waren boor devol gelopen met zeewater, muzikan ten en markentenster dropen en er zat tenslotte niets anders op, dan voor de tweede golfslag te capituleren. Dat het ons niet veel beter is vergaan behoeft waarschijnlijk geen commentaar. Een rustiger plekje moest worden opgezocht en het moment, waarop dui zenden in het land met spanning wacht ten, brak eigenlijk nog tc onverwacht aan. Het werd stil rond ons heen, dc zee werd zelfs even stil. Ger de Roos nam de kist, en toen? Laten we er niet ai te veel over vertellen. Het Ding biyft nog even Het Ding en de kist rust op het ogenblik nog even op de bodem van de grote zee bij Zandvoort. Ger de Roos was zichtbaar ontdaan en een glimlach van bevrijding kwam over zijn gezicht, toen hjj tezamen met de Zandvoorters op vaste grond het lied met de befaam de pom-pom kon zingen Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15459 I Een verloren dag is heel erg, omdat J er zo weinig dagen zijn. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. u na de jammerlijke catastrophe van MacArthur's troepen in Ko rea de troepen van de Verenig de Naties weer naar Seoul oprukken en de fatale 38ste breedtegraad naderen, begint men in Amerikaanse en UNO- kringen weer erover te praten of de troepen van de Verenigde Naties straks al dan niet de 38ste breedtegraad weer zullen overschrijden. Wij zijn van me ning. dat de V. N. indertijd principieel sterker zouden hebben gestaan, indien zij zich door hun militaire successen en de naar een herenigd Korea stre vende Zuid-Koreanen niet hadden laten verleiden tot een overschrijding, die de inmenging van het Rode China in de strijd tot gevolg heeft gehad. Im mers, principieel hadden de Verenigde Naties alleen het recht en de plicht zich tegen de agressie van de Noord- Koreanen te keren en te trachten deze ongedaan le maken. Door de 38ste breedtegraad te overschrijden over schreden zij deze principieel zuivere doelstelling en brachten Rood China in het geweer. Men kan nu redeneren, dat de troepen van MacArthur om Noord- Koreaanse agressie in de toekomst te voorkomen, wel gedwongen waren over de 38ste breedtegraad te trekken en het agressieve communistische Noord-Korea te liquideren, maar dan nóg blijft het de vraag, of zij er wel tactisch aan hebben gedaan, zich op Noord-Koreaans gebied te begeven. Het moet er o.i. op de eerste plaats om gaan, het conflict tot Korea te beper ken en een uitbreiding tot een oorlog met China, die zoveel van de zo onont beerlijke krachten van Amerika en de Verenigde Naties zou kunnen vergen, dat het Westen er niet'meer op zou kunnen rekenen in de ure des gevaars, te voorkomen. Met dit doel voor ogen, lijkt het ons thans óók tactisch, indien Amerika en de Verenigde Naties méér zelfbeheersing zouden betrachten dan de vorige keer en de 38sie breedte graad niet zouden overschrijden, al was het alleen maar om China niet nóg die per in de armen van de Sovjet-Unie te drijven en metterdaad te tonen, dat zij niet van zins zijn ooit China zelf aan te vallen. De eerste overschrijding van de 38ste breedtegraad heeft rampzalige gevol gen gehad. Biedt een tweede op den 'duur gunstiger perspectieven? Wij wa gen het te betwijfelen. Zowel militair als diplomatiek biedt het conflict tn Korea nog altijd zeer hachelijke kan sen. Hoe eerder het op voor beide par tijen aannemelijke voorwaarden wordt geliquideerd, hoe beter het zal zijn voor de tóch al niet grote kans op behoud van de wereldvrede. Misschien acht men deze kwestie praematuur, omdat de troepen van de V. N. de 38ste breedtegraad nog niet bereikt hebben, maar het is in ieder geval nuttig zich thans er reeds ernstig op te bezinnen, opdat men niet lichtvaardig zal hande len, wanneer het straks zo ver zou komen. REFLECTOR Op de nogal geruchtmakende vervan ging van generaal Kruis door kolonel Hasselman heeft de „Nieuwe Courant van Surabaja de volgende visie: „Dat de keus van de Nederlandse regering cp kol. Hasselman is gevallen en niet b.v. op generaal Buurman van Vreeden of een andere Nederlandse generaal, die qua rang er méér aan spraak op zou kunnen doen gelden, zal wel kunnen worden toegeschreven aan de omstandigheid dat kol. Hasselman beter georiënteerd is op de West-Euro- pese defensie-voering dan de K.N.I.L.- generaals. Want er zal immers gecoör dineerd moeten werden gewerkt volgens het door generaal Eisenhower ontvouw de militaire schema. Hasselman heeft in de vorige oorlog nauw met de Duitsers te maken gehad. Hij heeft ook het vertrouwen van de Duitsers gehad. Wat in een vorige politiek-militaire verhouding tegen hem werd ingebracht, spreekt thans juist in zijn voordeel. Hasselman zal méér nog dan iemand anders de aarze lend gegeven medewerking van Duitse zijde tot een volkomen samenwerking weten om te vormen. Het spreekt van zelf dat vele opper-officieren zich hier door gekrenkt voelen. Ten eerste is Hasselman lager in rang, ten tweede is hij door een regeringszuivering gereha biliteerd geworden. Het is van de rege ring dan ook niet kies en tactvol hier mede geen rekening te houden, want Hasselman mag dan de persoon zijn die, doordat hij het vertrouwen van de Duit sers geniet, de uitgesproken eigenschap pen bezit voor een Nederlands-Duitse samenwerking, voor het gevoel van de Nederlandse generaals is deze zuiver politieke overweging toch zeer kwet send. Daarenboven, als men geen K.N.I.L.-generaals hiervoor wil benoe men. zijn er neg genoeg andere opper- officieren, die een Eng.-Amerikaanse training naast hun Nederlandse militaire opleiding hebben gehad en die daarbij geen regeringsrehabilitatie nodig heb ben gehad Herhaaldelijk kwamen de laatste we ken winkeldiefstallen voor in de omge ving van Sexbierum. diefstallen met braak, waarbij ook valse sleutels werden gebruikt. Gisternacht werd ingebroken bij bakker Van Dijk te Pietersbierum. Geld werd niet gevonden, doch chocola de en suikerwerken werden meegeno men. De Rijkspolitie arresteerde de ge broeders R. en J. L. te Sexbierum, resp. vijftien en zestien jaar oud. Nadat pro ces-verbaal tegen hen was opgemaakt, zijn ze naar huis gezonden. Uit het onderzoek bleek, dat dc jon gens 's nachts door hun moeder werden wakker gemaakt en voorzien van mas ker, luchtpistool en valse sleutels op het inbrekerspad werden gezonden. Ook te gen haar is proces-verbaai opgejnaakt. Allen hebben een volledige bekentenis afgelegd. Toen de Meppeler hengelaar T. in bet Sleppelerdiep iets zag drijven en dit naar de wal trok, ontdekte hij het rijk van wat later bleek de 80-jarige R. van Dtlden uit Meppel te zijn. R. werd verpleegd in de Diaconie stichting en werd reeds sinds St. Nieo- laas vermist. Indertijd werd reeds ver meed dat hij door de duisternis misleid en door de storm jn het water van het Mallegat was geraakt en verdronken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1