WEBER Rioleringswerkzaamheden in Haarlem voor één derde gereed Waalko Dingemans exposeert schilderijen uit Z.-Afrika Historisch gebouw uit de 17de eeuw Ac/Éinhet /nyStizAfe/ Werk moet worden stopgezet tot 's Rijks financiën rooskleuriger zijn A GENOA Haarlemse Ongevallen- dienst in 1950 „ALMITENTO Het Raadhuisje van Uitgeest Koop van f ging niet door Hoe spelen de R.K. clubs? Moskou zou materiële hulp moeten staken Acht jeugdige dieven gearresteerd Steekpartij aan boord van schip Nieuwe voorzitter van Middenstandsbond Vliegtuig der Air France gevonden VLAANDEREN DINSDAG 6 FEBRUARI 1951 PAGINA 2 „ST. CHRISTOFFEL" Vergadering en Vasten avondfeest Vallende hijsmachine ramt bijna een autobus Anton Karas komt in de Bloemenstad R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „Alliance" Burgerlijke Stand Schermwedstrijden van Haarlemse politie Haarlemse Klaverjasbond voor Bedrijfsverenigingen r BILJARTCOMPETITIE F.B.H.O. Badminton-kampioen- schappen Haarlem 40-jarig jubileum bij de P.T.T. PASSAGIERS- EN TROE PENSCHEPEN Bij kunsthandel Leffelaar Waterstanden Gevangenisstraffen wegens verzet en belediging van de sterke arm Mr. Jan Derks voor de Trinitariërs Het begon in 1684 Hoofdkwarier Burger wacht CIRCUS STRASSBURGER Bezoek aan Carré de moeite waard HEEMSTEDE Jaarvergadering K.V.P. Geezelschap van de Stille Omgang Als strijd in Korea niet spoedig ten einde is HEEMSKERK Stille Omgang VERDEELDE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York WEBER Grote Houtstraat 166 b. d. Houtbr*1 In 1939 heeft men een groots plan op gezet, volgens hetwelk de stad Haar lem binnen acht jaren een geheel nieuw rioleringsnet van 37 km. hoofdriool en 30 km. riool, dat hersteld moest wor den, zou krijgen. De kosten van dit plan zouden ƒ5.000.000— bedragen. Door allerlei omstandigheden moest men de tijdslimiet van acht jaren laten schieten. „St. Christoffel" hield op 2 Februari de maandelijkse vergadering in hotel Royal. De voorzitter sprak zijn vreugde uit over de grote opkomst. Onder de hamerstukken was het verslag van de secretaris, de heer Schumacher, het be langrijkste Aller aandacht werd ge vraagd voor de komende „Stille Om gang". Daarna nam de algemene secretaris, de heer Bekkering, uit Utrecht het woord. Hij hield een' bezielend betoog, hetwelk getuigde van een juist begrip van het beroep vertegenwoordiger. Spr. wees vooral op het feit, dat een goed vertegenwoordiger op de eerste plaats een dienende taak heert. Hij moet als een ambassadeur de belangen van bei de partijen dienen. De handelsreiziger sterft een zakelijke dood, als hij dit moeilijke beroep heeft gekozen uit ver keerde overwegingen; een moreel gees telijke dood, gis hij zijn taak in dienst van het gezin en maatschappij niet op de juiste wijze vervult; een organisa torische dood, als hij in zijn organisatie niet de hem toebehorende plaats in neemt. De spreker had een dankbaar gehoor. De geestelijk adviseur gaf nog een vastengedachte mede. Bij de rondvraag bracht het nieuwe lid. de heer Sengers. de maatregelen van de Nederlandsche Spoorwegen ter sprake, waardoor abonnementhouders voor extra-kosten komen te staan. Het vastenavondfeest werd Zaterdag 3 Februari gehouden in restaurant ..Bol werk". De grootste verrassing kwam van de propagandacommissie. die acht nieuwe leden aan het bestuur kon aan bieden. Het werd een zeer opgewekt en gezellig familiefeest waaraan het ge zelschap ..De Vonk" medewerking ver leende. Velen gingen bovendien nog met prachtige prijzen naar huis. Op het dak van een woning aan de Smedestraat waren gisteren arbeiders bezig met het verplaatsen van een hijs installatie. Een van hen gooide het touw van de katrol naar beneden, waardoor een arbeider die beneden stond in de mehing verkeerde, dat hij aan de kabel moest trekken. Hij trok de gehele in stallatie van het dak af, die juist voor een passerende autobus met D.U.W.-ar beiders op de straat uit elkaar viel. De chauffeur remde zó krachtig, dat één van de inzittenden met zijn linkeroog tegen de wand van de autobus vloog en tengevolge hiervan onder dokters be handeling moest worden gesteld. De po litie maakte proces-verbaal op en nam de overblijfselen van de hijsinstallatie in beslag. Anton Karas, de componist van het Harry Lime-theme, zal na een grootse tournee door Amerika en Engeland ook Haarlem bezoeken. Hij komt de 10de Maart en zal in de grote zaal van het Concertgebouw concerteren. Naast zijn, welhaast beruchte, compositie speelt hij ook andere werken. Met hem komen enkele vedettes van de Radio Frangaise: Lucien Lupi, de Franse radiozanger, de ook in Holland bekende Franse harpiste Freddy Alberti; de door de radio kort geleden ontdekte harmonica-speler Jean Wetzel en Jacqueline Durand, die de eerste prijs voor piano van het Conser vatoire de Paris won. Bij het begin van de Vasten vestigt de R.K. Openbare Leeszaal en Biblio theek. Nieuwe Gracht 70, de aandacht op de volgende aanwinsten: G. Aster. Het tweede zwaard; het leven van den heiligen Laurentius van Brindisi. Daniei-Rops. De oudste verhalen over de ^Moeder-Maagd. N. G. M. van Doornik. „Gij zijt niet langer pelgrims"; ervaringen van bekeerlingen binnen de Kerk. J. F. van de Gent. Geloofskennis en beloofsbeleving. R. Graf. Het Sacrament van Gods barmhartigheid. De Hoeksteen: een katholiek getuige nis in actuele levensvragen. Katholicisme en de wereld van nu; het katholicisme ten opzichte van pro testantisme, humanisme, kapitalisme, communisme en Amerikanisme. H. de Lubac. Hoe kennen wij God? W. Nigg. Grote heiligen. J. Périnelle. Hoe moeten wij bid den? A. Salomons. Eve Lavallière; van cabaret tot kruis. F. J. Sheen. Het communisme, het opium voor het volk. T. van Vugt. De medeverrijzenis. P. Wesseling. Geen andere kans; verantwoording van een, beweging. Zaterdag hield de R.K. Hockeyclub „Al liance" traditiegetrouw de jaarlijkse gezel lige avond in het gebouw van de Kenne- mer Golfclub. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer C. Thunnissen, de leden en introducé's, die met twee bussen waren afgehaald, hartelijk welkom. Reeds van het begin af heerste er een gezellige sfeer, waartoe het muziekgezelschap van J. v. Aken in grote mate bijdroeg. De ruim honderd aanwezigen hebben op deze avond een voorproefje gehad van hetgeen hen te wachten staat wanneer „Alliance" In het komende jaar haar 25-jarig jubileum gaat vieren. GEBOREN: A. Ter Horst-van der Wal, I. Mense-Kunis, E. Bos-de Vries, J C .W. H. Biesma-van Houten, M. Bos- ma-Humme, allen een zoon; E. Luik- Micheis, J. Schultz-Rikkers, M. Veenen- daal-Steeman, A. Calandt-Twisk, C. J. Oerlemans-Heinsen, M. J. de Vries-de Kaan, G. M. A. Pauw-Zonneveld, M. J. C. Dorlandt-Anthonisse, allen een d. ONDERTROUWD: J. L. A. Oor en E. C. de Ruijter. OVERLEDEN: F. C. Berggren, 75 j., Schouwtjeslaan; A. A. M. Willemse 65 j., Eerste Emmastraat, M. Schwartz. 92 j„ Hagestraat; R. C. van der Vossen 69 jKamperlaan; M. M. de Koning-Moor 58 j„ Hazepaterslaan. Thans is het werk voor een derde gereed. In totaal is er 11 km. hoofdriool gelegd en 10 km. riool is hersteld. De werkzaamheden aan de Wilhelmina- straat zijn dan de laatste, die er voor lopig aan het plan verricht zullen wor den. Men kan dus onmogelijk zeggen, wanneer het plan geheel klaar zal zijn. De reden van dit stopzetten is, dat er indertijd is afgesproken, dat er geen mensen van gemeentelijke diensten aan het werk zouden deelnemen, maar alle arbeiders zouden door het Werkfonds geleverd worden. De bedoeling was dus om de werkloosheid, die toen zeer groot was, te bestrijden. Honderdvijftig men sen zouden gedurende deze acht jaren doorlopend bezig zijn. Om zoveel mo gelijk arbeiders aan het werk te zetten, zou er dan nog een soort roulerings- systeem toegepast worden, volgens het welk er om de drie maanden een aflos sing plaats moest vinden. Een uitzonde- nng hierop vormden echter de kleinere werken. Als het werk geheel gereed was, zou het Werkfonds de rekening bij de gemeente indienen. Tot die tijd wer den de benbdigde gelden renteloos af gestaan en aaarna begon de aflossing met een verdeling over veertig jaar en met een rente van 21/., pet. Wanneer de gemeente niet in staat zou zijn aan haar- verplichtingen te voldoen, zouden de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën beoordelen of er al dan niet betaald moest worden. Nu is de financiële toestand in ons land momenteel echter van dien aard, dat het Rijk de gelden, die het indertijd heeft beschikbaar gesteld, heeft moeten blokkeren. Werklooslvid is er niet, aldus het Rijk, en daarom moet men met het voortzetten van het werk wachten tot dat ófwel de financiële toestand van het Rijk veel beter is, ófwel de werk loosheid ertoe dwingt. In de eerste afdelingscompetitie van de Kon. Ned. Amateurs Schermbond won het eerste schakeléquipe van de Haarlemse politie m een gisteren gehou den schermwedstrijd met 63 van DOS uit Amsterdam. Het verloor op dezelfde dag met 54 van de Gooise Scherm- club. Afd. IA gesp. pnt. speelpnt. D.K.C. I 10 14 433688 Spoorboys I 10 14 415642 Stork I 10 12 407756 D.S.H. I 10 10 414312 G.E.B. I 10 8 401068 Johez 1 9 8 366700 Figee I 9 8 365580 Beijnes I 10 4 398154 Afd. IB Beijnes II 10 14 418318 Holland Nautic II 10 12 409966 Figee II 10 12 397128 G.E.B. II 9 10 373988 Openb. Werken I 10 8 399394 Boru II 9 8 365106 Nederland II 8 8 331490 Johez II 10 4 390974 Afd. IIA Boru I 9 12 380818 H.S.M. I 10 10 415596 D.K.C. II 10 10 410530 Nederland I 9 10 375952 Laurens Coster I 9 10 368944 D.S.H. II 8 10 325372 Spoorboys II 8 8 331416 Vermaat I 9 2 346382 Afd. IIB D.K.C. III 11 18 457944 Laurens Coster 9 14 381406 Holland Nautic 11 12 459270 G.E.B. III 10 12 411858 H.S.M. II 11 10 444542 D.S.H. III 11 10 436266 Stork II 10 8 412156 Beijnes III 11 4 437464 Vermaat II 8 4 324156 A. klas: ZandvoortADO I 08, ADO II—KR 8—0, DWO—SEG I 4—4, SEG II Doelen 4—4, CentrumBW 62. B. klas: ADO IZandvoort 62, BW —ADO II 2—6, Oosten—Telesc. I 2—6, Telesc. IIKampervest 26, KRH. West 2—6. C. klas: Doelen IDuvelshoek 08, KR—Doelen II 4—4, BW—Centrum 3—5, SEG—Telescoop 8—0, H. West- Oosten 62. D. klas: Centrum IIADO I 26. ADO II—BW 6—2, KR—Centrum I 8—0, DuvelshoekH. West 53, DWOOos. ten 26. E. klas: KampervestADO 144, Zand voortBW 26, Telescoop—SEG 26, OostenH. West 44. Onder grote belangstelling, waarbij nogmaals het gebrek aan een grote zaal en accommodatie tot uiting kwam, zijn Zondag de finales van het Badminton- tournooi gespeeld, georganiseerd door de Badmintonclub „Duinwijk". In het herenenkelspel, afd. A., kwa men de heren J. Bolleman en L. Ver hoef in de finale, een zeer snelle en vooral de eerste set op buitengewoon hoog peil staande wedstrijd, welke uit eindelijk werd gewonnen door L. Ver hoef met 1817, 155. Heren-dubbel, afd. A: N. BrockmannG. de Graaf slaan J. BollemanB. Jansen met 1513, 1517. Gemengd-Dubbel, afd. A; Mej. A. van Leeuwen-L. Verhoef slaan mej. J. van der Velden-N. Brock mann met 157, 915, 1510. Dames-dubbel, afd. A: Mej. J. v. d. Velden-mevr. L. van Veelen slaan mevr. J. Verhoef-mevr. M Nooy met 1714, 158. Heren-enkel, afd. B: H. van Lochem (A'dam) slaat J. van Ake met 15—3, 15—2. Gemengd dubbel, afd. B: Mej. T. Verbeek-J. van Ake slaan mej. F. Lindeboonj-P. Hazevoet met 158 159 BIOSCOPEN: Rembrandt: The Forsyte Sage (volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: 't Lijkt zo een voudig (volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Mensensmokkel (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Das Madchen Christine (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Geld valt uit de hemel (a. 1.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: Luchtpiraten (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 6 Februari Schouwburg: Comedia met „Het Idool", 3 uur. Concertgebouw: Vierde Kamermuziek avond. Renato Giangrandi, viool en Agusti- no Srizio, piano (Mij. tot Bevordering' der Toonkunst) 8 uur. Woensdag 7 Februari Schouwburg: „Achter wallen en poorten" (Benelux-comité) 8 uur. Concertgebouw: Italiaans Operaconcert, o. 1. v. Maestro Luigi Mertelli, 8 uur. Frans Hals Museum: Lezing Emile Servan Schreiber, 8 uur. Dinsdag 13 Februari hoopt de heer A. R. v. Zon, Emp I, wonende Eerste Theemstraat 16, zijn 40-jarig ambtsju bileum te herdenken. Na een driejarig verblijf in Rijswijk, waar de heer A. R. v. Zon als hulpbode 40 jaren terug zijn loopbaan begon bij de P.T.T., werd hij overgeplaatst naar Den Haag als besteller. De jubilaris, die vijf jaar daar verbleef, is o.a. nog werkzaam geweest in Velp, Nijmegen en Hilversum. Hij kwam in 1941 naar Haarlem en werd werkzaam gesteld als assistent aan de afd. expeditie, Baljuwslaan. In 1947 werd hij overgeplaatst naar het hoofd kantoor en daar verricht hij zijn dienst als Emp. I. De heer A. R. v. Zon zai op 13 Februari om 11 uur gehuldigd worden aan het hoofdkantoor in de Zijlstraat. Het zal de jubilaris op die dag zeker niet aan belangstelling ont breken Gistermiddag heeft de Haarlemse po litie de 28-jarige transportarbeider E. R aangehouden, die verdacht werd van diefstal van een rijwiel in de binnen stad. BOSCHFONTEIN 5 te Dar es Salaam NOORDAM 5 te New York. ORANJESTAD 6 te Willemstad. POELAU LAUT p. 6 Gibr. n. Amst. SIBAJAK p. 6. Kp. Bon n. Austr. WELTEVREDEN p. 6 Gibr. n. Rott WESTERDAM 6 te R'dam. De diverse immigranten-lokkende landen staan, zoals dat heet, m het brandpunt van de publie ke oeiangstelling. Voordrachten over het uitnodigende land en economische, so ciale en religeuze aspecten van land verhuizing worden regelmatig druk be zocht. Maar naast die strikt practische en zakelijke informaties, cue meestal problemen betreffen, zullen adspirant- emigranten wel begerig zijn om vooral ook een kijkje te nemen in het nieuwe land en zich te verlustigen in de aanblik ervan. Voor familie en kennissen van de velen, die de verre reis achter de rug hebben geldt dat eveneens De Haarlemse schilder Waalko Dingemans is zojuist na een verblijf van arie jaar in Zuid-Afrika hier terug gekeerd met een hoeveelheid scnildenj- en en tekeningen, die hij exposeert in de Kunsthandel Leffelaar aan de Wagen weg. De sfeer van het land was op de openingsavond j.l. Vrijdag wel zeer tastbaar door de enscenering met een tweetal slanke negers, die, gekleed in smoking, wit jasje en bekwaste fez, Kaapse wijn ollreerden. Maar ook zon der die bxotisciie attractie zullen emi gratie-gegadigden voor het land van de springbok graag de schilderijen bekijken. Voor de loutere kunstliefhebber iigt de waardering helaas anders. Het land zelf biedt zeker inspiratie aan de schil der in kleur, vorm en overweldigende grootheid. Dingemans echter, die door de schoonheid van het landschap onge twijfeld gegrepen is, heeft het niet aan gekund, schilderkunstig niet en psy chologisch niet en dit iaatste is mis schien wel primair. De uitdaging tot de strijd met het geweld van het land heeft hij wel aangenomen, maar het geestelijk geweld om dit te kunnen ovérschilderen neeft hij niet kunnen opbrengen. In een machtig bergland, waarin de menselijke proportie te microscopisch wordt om die met een penseel te kunnen noteren, wordt een groene vlakte met daarin een eenzame boom met ongetwijfeld machti ge kruin bij hem gereduceerd tot een dorps geiteweitje met een vergeten struikje. De monumentaliteit van het oerlandschap, die de meest kleinerende werking moet hebben op de mens die zich daarin verloren weet, is door D. slechts doorgegeven in het in wijkend blauw gehouden „Schemering rond de Vumba-berg". Twee andere schilderijen, genummerd met 5 en 7 hebben verdienste vanwege de abstraterende beschrijving in kleur en lijn; het beeldende element erin is ech ter nog te belangrijk om de ondefinieer baarheid van resp. de steenpartij op het voorplan en de okervlek aan de rech terzijde te kunnen billijken. De grotere tekeningen die D. aan het landschap wijdde zijn in de hierboven gelaakte punten vollediger geslaagd. Verder toont nij nog portretten van de inlanders, die soms sterk illustratief zijn en daarom meer geëigend voor de tekenstift dan voor het palet. Bovendien is de opbouw in kleur oppervlakkig. Twee blauw- kroezige levende getuigen hiervoor lie pen rond tijuens ons bezoek. Enige fo to's van het 30-tal portretten van blan ken, die de expositie begeleiden wekken de verwachting, dat zij een gunstiger be oordeling zouden ontmoet hebben dan het tropen-eigene. Degenen echter, die belangstelling hebben voor het object Zuid-Afrika, zullen zich van aanwezige of ontbreken de artistieke mérites weinig aantrekken en daarom vermelden wij nog, dat de tentoonstelling, die tot 3 Maart duurt, vrij toegankelijk is zoals gebruikelijk dat zij bovendien op Zondag bezich tigd kan worden van 2 tot 4 uur. L. T. De Haarlemse Ongevaliendienst heeft in 1950 een druk jaar gekend. Uit de ons verstrekte cijfers blijkt dat het aan tal leden op 31 December 1950 in totaal 242 bedroeg (het jaar tevoren 246). In 1950 moest in 1712 gevallen eerste hulp worden verleend (in 1949 1620 gevallen). Door tussenkomst van het Centraal Mel dingsbureau werd hulp ingeroepen in 1045 gevallen. Het jaar 1950 vroeg dus weer de nodige activiteit van de leden. Niet alleen voor hulp bij de ongevallen, maar ook voor assistentie bij boottochten, de autotocht voor Ouden van Dagen, bij de gebruikelijke feesten ter gelegenheid van de Koninginnedag, de Nationale Feestdag, de Sportweek, de Bloemen- feestweek en het Onderwijzers St. Nico- laasfeest. Voorts werd gedurende de dagen dat de ijsbanen voor het publiek geopend was, aldaar een vaste post ver zorgd; bovendien werd assistentie ver leend bij het Koninklijk bezoek in ver band met de onthulling van het monu ment te v.m. Spaardam. Tijdens de feesten ter gelegenheid van de Koninginnedag en de Nationale Feestdag waren er gedurende 5 dagen op 6 verschillende plaatsen in de stad kermis-vermakelijkheden. Door deze verspreiding was het niet mogelijk bij of in de directe omgeving van deze at tracties onderdak te vinden voor vaste posten. Tijdens de Bloemenfeestweek werd, in de onmiddellijke nabijheid van het Lu napark, in de U.L.O.-school C. aan de Parklaan welke school met medewer king van het Hoofd door het Gemeente bestuur onder bepaalde voorwaarden ter beschikking was gesteld een vaste post ingericht. Deze post, waarheen het publiek met richtingbordjes werd ver wezen, was alle dagen in de avonduren door 4 leden bezet. Ter voorlichting van het publiek werden op de in de gemeente verspreid staande politiemelders de naam „Ongevallen- dienst" en het telefoonnummer 1414 1 aangebracht. De politie vestigt speciaal de aandacht op dit telefoonnummer, omdat meerma len is gebleken, dat men bij een ongeval niet weet waar men het gebeurde moet melden. Bovendien is het wenselijk niet met het slachtoffer van het ongeval te gaan sjouwen, maar direct de Ongevallen- dienst te waarschuwen. Hoog water: 3.46 u. en 16.01 u. Laag water: 11.45 u. Maanstand: nieuwe maan 8.54 u. Woensdag 7 Februari Hoog water: 4.31 u. en 16.46 u. Laag water: 0.09 u. en 12.32 u. De Haarlemmer J. v. S. werd gister morgen door de Haarlemse Politierech ter veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee weken wegens omkoping en belediging van een ambtenaar in func tie. De eis van de Officier van Justitie luidde een maand. In de nacht van 4 op 5 Januari sur veilleerde de agent v. E. met een col lega in Haarlems binnenstad. In een stille straat zagen zij een man, die zo dronken was, dat hij bijna niet lopen kon. De agenten wilden hem naar het politiebureau overbrengen, waarop de man had gezegd: „Als ik je een joetje geef, kun je me dan niet laten gaan?" De agent v. E. had dit geweigerd en daarop was de dronken man op een he vige manier gaan schelden en ook had hij zich tegen de beide mannen verzet Verdachte moest echter het onderspit delven. Op het bureau gekomen, beken de de man, die als een gewoontedrinker bekend staat, dat hij maar niet minder dan 28 glaasjes geestrijk vocht had ver zwolgen! Hij werd dan ook ter ontnuch tering opgesloten en devolgende mor gen, toen de man weer bij zijn positie ven was, had hij weer gevraagd of de agent niets voor het joetje voelde. „Ik geef liever jou een tientje, dan dat ik de bak indraai", had hij vertrouwelijk gezegd, maar het had niet veel uitwer king gehad. Of misschien, dat hij er nu juist een beetje langer en eerder in is gekomen! De Haarlemmer T., die op 7 Januari verzet tegenover een agent, die hem naar het politiebureau wilde overbren gen, had gepleegd en daarbij als een waanzinnige te keer was gegaan, zodat een viertal burgers de politieman had den bijgestaan, werd eveneens gister morgen veroordeeld tot een gevangenis straf van twee weken. Ook voor deze verdachte luidde de eis een maand. De man had op 7 Januari zpnder achter licht op de Jansweg gereden en de po litieagent had hem hiervoor aangehou den. ff In de bovenzaal van „Kennemerland" kwamen gisteravond de leden van het hoofdcomité van de „Almitento" en van de verschillende commissies met de ze- latricen van de Pauselijke Missiege nootschappen bijeen om te luisteren. naar de slot-beschouwing van de voor zitter van het Hoofdcomité Rector R. L. M. van Ginkel. Deze ging de resultaten van de „Almitento" na en sprak harte lijke woorden van dank op de eerste plaats tot de heer H. J. de Groot, de eminente secretaris, die bergen werk heeft verzet om de Almitento te doen slagen en dan ook een heel groot aan deel had in het succes. Penningmeester J. C. Kabel deed eveneens veel werk. Het enige wat niet zo goed geslaagd was, noemde rector van Gmkel de ver koop van de loten. Bij deze verkoop verdienen de plaatsen Limmen, Heems kerk, Akersloot en Wijk aan Zee met ere te worden genoemd. Op de Almiten to zelf werd ook een groot aantal lo ten geplaatst. De trekking heeft nog niet kunnen plaats vinden omdat nog een aantal loten geplaatst moet worden. Veel dank hadden ook de leden van de verschillende commissies in ontvangst te nemen. Tenslotte de onvermoeibare rector H. B. J. Schrama en Pater M. Schreurs S. M. M. Als persoonlijk blijk van grote waar dering overhandigde rector van Ginkel aan de heer H. J. de Groot een fraai en groot boek over de schoonheid van Vlaanderen. Rector Schrama, directeur van het Dioc. Missiebureau, heetf nog een kort woord gesproken over de drié Pauselijke Missiegenootschappen. In de St. Agatha-parochie zal een grote actie voor het lidmaatschap worden gevoerd op een Zondag na Pasen. Kapelaan Duin is tot plaatselijk directeur benoemd. Een corps van ijverige zelatricen moet wor den gevormd. In prettige en feestelijke sfeer bleef men daarna met muziek en dans bijeen. Zoals wij reeds meldden, zal mr. Jan Derks Woensdag 7 Februari voor de apostolaatsgemeenschap van het Trini- teitslyceum spreken over „Rome, het hart van het apostolaat". Deze bijeen komst wordt gehouden in het schoolge bouw aan de Zijlweg en volledigheids- behalve zij hieraan toegevoegd, dat ook de ouders van de Trinitariërs van harte welkom zijn. In de Kerkbuurt te Uitgeest staat een oud, vervallen gebouw, dat tientallen jaren aan weer en wind en vernieling blootstond, zonder dat er naar werd omgezien: het oude Raadhuisje. Sinds kort is de belangstelling voor dit histo rische gebouw ontwaakt. De gemeente bood het voor één gulden te koop aan, maar de aspirant-koper, de Ned. Herv. Kerk, trok zich terug. Intussen zal met het hervatten van de besprekingen over de Alg. Begraafplaats, zo deze hervat worden, ook wel opnieuw over deze koop onderhandeld worden. Maar de raad van Uitgeest drong erop aan, dat in afwachting daarvan de restauratie zou worden ondernomen. Men zal nieuwsgierig zijn naar de geschiedenis van dit oude gebouw, dat ineens weer alle aandacht opeist. Het oude raadhuis, momenteel een verveloze, gammele bouwval, zonder ven sters in de ramen, met gaten in 't pan nendak en met gras in de vermolmde dakgoten, lag sedert lange tijd toen de Kerkbuurt nog het belangrijkste deel van Uitgeest waa temidden van de drukke bedrijvigheid van de burgerij. Rondom het raadhuis woonden de no tabelen van het dorp: de schout en de schepen, de schoolmeester en de hand werkslieden. Ook stonden in de Kerk buurt de café's. Tot ongeveer 1775 was de herberg „De Swaen" gevestigd in de Schevelstraat in het huis dat nu be woond wordt door P. Willemse en zijn gezin, een der drukste herbergen van Uitgeest, vooral tijdens de kermisdagen, omdat men vanuit „De Swaen" een groot deel van de kermisdrukte kon overzien: o.a. het bij de jeugd zo ge liefde koekhakken, dat altijd vlak voor „De Swaen" plaats vond. Het oude raadhuis was gedurende twee eeuwen getuige van het rijk ge schakeerde leven in Uitgeest: het zag de Uitgeester in zijn arbeid, op zijn gang naar de kerk en zag hem na zijn dagtaak of na de godsdienstoefening in de café's zijn genoeglijke kout kruiden met een bittertje of een glas gerstenat. Vóór het raadhuis vond ook tijdens de tachtiger jaren de wekelijkse markt plaats. Klaas Bloedjes was marktmees ter; zijn zoon Kees volgde hem later op. De markt bracht 's Woensdags vertier in Uitgeest. De schooljongens hielpen, voor de schoolbel luidde, met het in el kaar zetten van de schapen- en var kenshokken, waarvan de schutten on der een afdak achter het kerkehek la gen. Voor het oude waaggebouw kwa men de schragen en botertafels hun plaats opeisen. Dan verschenen de ko pers en verkopers uit de omtrek, de standwerkers en niet te vergeten de straatkunstenaar, die hier al zijn gril len en grollen botvierde. Het marktwezen vond in Uitgeest zijn hoogtepunt in de voor- en najaars koemarkt. Het raadhuis, waaraan deze herinne ringen onafscheidelijk verbonden zijn is gebouwd in 1684 en ontworpen door een timmerman in Uitgeest. Boven de ingang heeft het jaartal 1684 gestaan doch dit is bedekt door een kleurloze en foeilelijke cementlaag, waarmede de gevel en de muren zijn bestreken Architect Kok meent zelfs, dat voor de oude gevel een nieuwe is geplaatst, die bij een (eventuele) restauratie afge broken zal moeten worden. In de oude gevel heeft ook het dorpswapen ge prijkt: twee rode en twee zwarte leeu wen, kruiselings geplaatst op een gou den veld. Uit heraldisch oogpunt gezien is de samenvoeging van deze kleuren niet juist, maar de Uitgeester bekommert zich hier niet om en zegt: „Vier leeuwtjes, onbevreesd, is het wapen van Uitgeest". Vermoedelijk bevindt dit wapen zich niet meer in de oude topgevel van het raadhuis, men neemt n.l. aan, dat het overgeplaatst is in de gevel van het woonhuis aan de Lage Dijk, dat be woond wordt door de familie A. Starre- veld. Zowel het jaartal als het dorps wapen gaf aan de symmetrische gevel van het raadhuis een sierlijk aanzien. De symmetrie, die een typische karak tertrek van het gebouwtje is, is helaas teloor gegaan toen men aan de Zuid zijde een vierkant aanbouwsel plaatste, dat dienen moest voor het herbergen van de brandspuit. Gelukkig zal dit bij de restauratie afgebroken worden. Toen in 1795 de Fransen Nederland binnenvielen, heerste ook in de geesten der burgerij van Uitgeest de vrijheids roes. De galg en de boevenpaal moesten uit de Kerkbuurt verdwijnen en moesten plaatsmaken voor de vrijheidsboom, waar jong en oud, rijk en arm en alles wat patriot was een gemeenschappelijke en luidruchtige rondedans om maakten onder het motto: „vrijheid, gelijkheid en broederschap". Ter bescherming van deze lang be geerde vrijheid had men in Uitgeest een burgerwacht die met 30 strijdvaardige manschappen bestond en onder leiding stond van de kapitein Claes IJff, patriot en ex-lid van het dorpsbestuur. Deze burgerwacht was gevestigd in het oude raadhuis. Van hieruit patrouilleerden de man schappen op bepaalde tijden door de straten van het dorp en losten zij de schildwachten af die met geladen gewe ren aan de uitgangen van het dorp had den postgevat. Op het einde van de negentiende eeuw, toen op de „Markt" een weke lijkse koe- en botermarkt werd gehou den, diende het achterste gedeelte van het raadhuis als Waag, waarvan de in komsten ten goede kwamen aan het Gereformeerde weeshuis dat gevestigd was in het huidige als burgerwoning in gerichte huis in het Scharlo. Ook heeft het raadhuis enige tijd dienst gedaan als politiebureau en was de Waag, eens bron van inkomsten van een liefdadige instelling, omgebouwd tot een drietal cellen waarin de ordeverstoorder in alle stilte op de brits tot rust kon komen en zich kon bezinnen op zijn euveldaden. Architect A. A. Kok, die in Kennemer land meer zeer geslaagde restaura ties op zijn naam heeft staan en ook de Hervormde Kerk te Uitgeest heeft ge restaureerd, heeft in een vluchtig schets je aangegeven hoe hij het raadhuis in zijn oude luister wil herstellen. De bovenverdieping zal hoger worden dan de benedenverdieping waardoor een eigenaardige en fraaie verhouding in het gebouwtje ontstaat, die het iets te ruggeeft van zijn oorspronkelijke voor naamheid die ook duidelijk tot uiting zal komen in het kleine balcon op de eerste verdieping waarvan links en rechts twee trappen langs de voorgevel zullen afdalen. Op deze verdieping werd vroeger recht gesproken. De boosdoener werd hier dus voor de vierschaar ge veerd om daarna tot afschrikwekkend voorbeeld in de schandpaal te staan of te hangen aan de galg die beide ver moedelijk in de onmiddellijke nabijheid van het gerechtsgebouw en dus ook van de kerk stonden. Wat een merkwaardige tegenstelling, de galg naast de kerk. Hopelijk zal de restauratie nu spoe dig een aanvang nemen zodat on danks de hoge financiële kosten het oude raadhuis niet langer een schrijnend contrast vormt met het schone Her vormde Kerkgebouw, maar een waardig sieraad zal zijn aan de immer sluime rende markt te Uitgeest. op Zondag II Februari DEMAlkm. Boys Wijk aan ZeeVolscn Blauw ZwartTYBB HBC—Postduiven ADO—OFC WilskrachtOnze Gez LOC—DSS DOCOS—Lisse VVSB—Archipel ASC—SJC Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sport redactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet ge correspondeerd. Binnenkomende klach ten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig' ge rectificeerd. Meent men, dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. Gisteravond gaf Strassburger in Am sterdam voor een tot de nok gevuld Carré de première van zijn nieuwe Fe- bruari-cireusprogramma. Drie uren lang heeft dit programma de toeschouwer geboeid in al zijn vlotheid en tintelende vrolijkheid. In een overweldigend tempo passeerden kamelen, beren, olifanten, apen en een pracht collectie paarden de revue. Men kon zich vergapen aan de adembenemende toeren van de acroba ten, die menigeen benauwde ogenblik ken bezorgden. Muzikale clowns kwamen dan weer de spanning verbreken met hun grollen en rare capriolen. Een Friese hengst dwong bewondering af door zijn gracieuze trip pelende gang op de maat van de circus- muziek, terwijl herdershonden en terriers zich ware jockey's toonden op de ruggen van galopperende paarden. Groots was het schouwspel, toen Karei Strassburger met 45 paarden tegelijk in de piste 'verscheen en deze collectie, als de trots van zijn circus, aan het „hoog geëerd publiek" toonde. In deze circussfeer mengde zich de fietsende beer, die na elke volbrachte toer bij zijn dresseur om een suiker klontje kwam bedelen. Strassburger heeft in dit nieuwe circusprogramma zoveel aan gratie en verbijsterende pres taties op het gebied van dressuurkunst te bieden, dat een reis van Haarlem naaf Amsterdam voor een bezoek aan Carré zeker de moeite waard is. De afdeling Heemstede van de K.V.P. houdt Woensdag 7 Februari een jaar vergadering in het R.K. Verenigingsge bouw. De agenda vermeldt behalve de gebruikelijke jaarverslagen het verkie zen van een nieuwe voorzitter, wegens het bedanken van de tegenwoordige, de heer Th. Verhoeven. Het bestuur stelt als candidaat ir. J. A. Ysselmuiden. De Heemsteedse mannen zullen dit jaar hun Omgang naar de H. Stede gaan maken op Zondag 25 Februari. Daaraan voorafgaand wordt op Maan dag 19 Februari 's avonds om 8.15 uur in het Verenigingsgebouw aan de He renweg een algemene ledenvergadering gehouden. Pater P. Wesseling C.s.s.R. heeft zich bereid verklaard op die vergadering een rede te houden. Volgens het Britse blad Daily Tele graph zouden op het militaire hoofd kwartier in Washington berichten bin nengekomen zijn, volgens welke de Sovjet-Unie China en Noord-Korea zou hebben meegedeeld een voortzetting van Russische geregelde materiële hulp niet te kunnen garanderen als de strijd in Korea niet spoedig zou eindigen. De correspondent van de Daily Tele graph te Washington verklaarde, dat de Russen „meedeelden, dat de oorlog in Korea reeds het dubbele had verbruikt van de voorraden oorlogsmateriaal, die Rusland niet alleen voor Korea doch ook voor Indo-China en andere Azia tische avonturen had bestemd".Het blad acht het mogelijk, dat in het licht van deze ontwikkeling „de onbevestigde berichten, dat Mao Tse-Toeng ter be spreking van de toestand naar Moskou is gegaan", waar kunnen zijn. De Amsterdamse kinderpolitie heeft een viertal jongens van 16 tot 19 jaar ter beschikking van de Officier van Justitie gesteld. Tezamen met nog vier andere jongens hadden zjj de eerste groep had daarin het leeuwen-aandeel gedurende de laatste weken flink geroofd. Een der jongens werkte bij een groen tehandelaar aan de Lauriergracht. Met drie van zijn vriendjes is hij op een avond aan de achterzijde het gebouwtje binnengedrongen om een geldkistje met 300 gulden te stelen. Later brak dit groepje tezamen met het andere viertal daar nog enkele malen in om zich te goed te doen aan bananen, sinaasap pelen, appelen en andere lekkernijen. In de tussentijd drong het eerste vier tal bovendien nog een leegstaand huis op de Elandsgracht binnen, waar zij lo den buizen wegzaagden, die zij ver kochten. De loopjongen van de groentehande laar kreeg na verloop van tijd wroe ging en nam, zonder zijn eigen aandeel in het gebeurde te vertellen, zijn pa troon in vertrouwen. Samen zetten zij een val op, zodat de jeugdige dief dus bovendien zijn vrienden ging vérraden. Toen een nieuwe poging om het geldkistje te ste len zou worden uitgevoerd, liepen de knapen tegen de lamp. Zaterdagavond hield de bemanning van de Nederlandse kustvaarder R. P. S„ die bij de superfosfaatfabriek te Am sterdam gemeerd lag, een „gezellig avondje", dat eindigde in een steekpar tij, waarbij een lichtmatroos in het zie kenhuis terecht kwam en de machinist in een cel. De ruzie was ontstaan nadat de ma chinist, een Mexicaan, zijn vinger knel de tussen de deur van een hut. Hij gaf hier een van de matrozen de schuld van en toen de lichtmatroos de ruzie wilde beslechten, werd hij het slachtoffer. Zijn' toestand is niet levensgevaarlijk. Tijdens de gisteravond gehouden ver gadering van de R.K. Middenstands bond, is de heer L. J. Henneman tot voorzitter gekozen, daar de huidige voorzitter, de heer Jac. Castricum. we gens emigratie het land zal verlaten. Deze vergadering werd nog voorgeze ten door de neer Castricum. die in zijn openingswoord zei, dat 1950 voor de middenstand nu niet direct een slecht jaar is geweest. 1951 kon echter wel grote moeilijkheden met zich brengen. Verder deed hij verschillende medede lingen, o.a. over het 35-jarig bestaan van de middenstandsbond, waarvoor een bijdrage van ieder lid wordt ge vraagd, over een aanvrage tot subsidie van de Handelsavondschool. De ver gadering besloot f 25 te geven, hoewel van de 33 leerlingen er slechts 4 leden zijn van de middenstandsbond. Verder heeft de vergadering besloten om niet meer in te gaan op de vele verzoeken van allerlei verenigingen om finan ciële bijdragen. He jaarversleg ven de secretaris vermeldde, dat de vereniging op 1 Januari 58 leden telde. Voor San tos werd f 118 bijeen gebracht. De kas van de penningmeester sloot met een voordelig saldo van f 40,22. Tot verifi cateurs werden benoemd de heren N. Kater en C. Meyer. Tot nieuwe be stuursleden in de vacatures Castricum en v d. Aar werden gekozen de heren H. Bleyendaal en A. Zuidervoort. De heer L. J. Henneman werd, zoals gezegd, tot voorzitter aangewezen. De nieuwe voorzitter bracht dank aan de afgetreden bestuursfunctionaris voor alles wat hij voor de afdeling had gedaan. Reeds lang liep hij met plannen rond om te emigreren en nu is dat werkelijkheid geworden. Namens de Kath. Middenstandsbond hoopte hij, dat het hem gegeven zou zijn in de nieuwe wereld een mooie toekomst tegemoet te gaan. Ook tot de heer J. v. d. Aar werden woorden van dank gericht voor hetgeen hij in het belang van de af deling heeft gedaan. Hierna ging men over tot het meer feestelijk gedeelte van de avond, dat verzorgd werd door verschillende uitstekende artisten. 15 Februari houdt de afdeling Heems kerk van de Stille Omgang naar Alkmaar haar jaarvergadering in het R. K. Ver enigingsgebouw. Vermoedelijk heeft één inzittende de ramp met de Skymaster van de Air France overleefd. Het toestel blijkt te gen een 2.800 meter hoge berg in Ka meroen te pletter te zijn gevlogen. Het wrak is gevonden en naar verluidt to taal uitgebrand. Volgens weerberichten hebben er op het tijdstip van de ramp zware onweren gewoed in de nabijheid van de berg. De belangstelling ter beurze concentreerde zich vandaag voor een groot deel op de rub- berhoek waar het gehele beursuur een vrij levendige handel werd gedreven. De reeds geruime tijd aanhoudende hausse op de pro- ductiemarkt en de daaruit voortvloeiende grotere winstmogelijkheden schijnen het pu bliek in de markt te hebben gelokt, waar door de koersen na een goed prijshoudende opening later verder opliepen. De scheepvaartmarkt gaf wéinig fluctuatie te zien en de meeste fondsen bewogen zich rond de vorige prijzen. Van de grote inter nationale fondsen liepen olies op arbitrage- aanbod na een ruim 5 pet. hogere opening later ca. 4 pet. in koers terug. Unilever ver loor uiteindelijk ruim 2 pet. en ook Philips kon zich niet handhaven en kwam op een 3 pet. lager niveau. (Niet-officiële Koersen) Vorig Opening slot «/2 3% Nederl. 1948 96% 3% pCt. Ned. 1950 96% 3-3% Nederland 1947 96% 96% 3 Ned. 62-64 bel.fac. 95% Inschr. Grtbk '48 3 pCt. 95 Ned. Handel Mij. eert 154% A.K.U. 177% 177% Van Berkels Patent 122 Calvé-Delft eert. 136 Van Gelder 175% Kon. Hoogovens eert. 156 Unilever cert. 228% 230 Ned. Kabel 237 Philips 250% Kon. Petroleum 316% 316 „Amsterdam" Rubber 128 127 Holl. Amerika Lijn 195 Kon. N. Stoomb. Mij. 157% 168% 157 Ned. Scheepv. Unie 168 H.V.A. 115% 115% Deli Mij. eert. 109 107 Anaconda Copper Betjilehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Nortli American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 5/2 41% 58% 79% 54% 51% 18% 76% 71 18% 18% 48% 57 74 58 35% 47% 3/2 41% 58% 79% 54% soy* 18% 76% 71 18% 19 49% 56% 72% 57% 35 47% Advertentie GRATIS geven wij U prijs op voor reparatie van Uw NAAI MACHINE onder garantie JAN GEYLVOET Jz. HAARLEM Doelstr. 35 Tel. 13538 Opgericht 1900 Advertentie dank zij hun beste BRILLEN v*"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2