VATICAAN WAARSCHUWT TEGEN OVERDREVEN GODSD m GEALLIEERDEN BOEKEN WEER TERREINWINST De verblijfplaats van Clementis nog steeds niet bekend DE NUTRICIA-FABRIEKEN s BESTAAN 50 JAAR TSJOE EN LAI: AMERIKA OVERHEERST DE UNO RUSSISCH ANTWOORD OP VOORSTEL TOT CONFERENTIE GROTE VIER 1M -It pi m '^ftNATOGf/y Zweden vervangt India algemene vergadering v.n. Het Westen laat nog niets los De blos der rozenwangen van onze jeugd wordt in Zoetermeer geboren De stakingen in Amerika N.-Guineaen Philippijnen Huurverhoging DINSDAG 6 FEBRUARr 1951 PAGfNA 5 Beweerde verschijningen brengen de werkelijke wonderen in discrediet VEROORDELING EN VERMANING VIJF MILLIARD DOLLAR VOOR DE CANADESE DEFENSIE Driejarenplan voorziet in bouw van honderd schepen Hogere belasting in Amerika Leen- en pachtschulden Opnieuw onderhandelingen NIET NAAR EUROPA Vredesverdrag met Japan vordert Albert Hall gesloten? VIJFTIG JAAR GELEDEN HUWDE KONINGIN WILHELM1NA ■NpilllKi toch °®£h^ïven genieten l 1 B B S k Maak Het Zenuwsterkende Voedsel HAVENSTAKINGEN IN ENGELAND Belgische ambtenaren mogen geen communist zijn Büb m - Stakers met vervulling van dienstplicht bedreigd 1500 Polen uit ons land naar Canada TELEGRAM UIT PEKING AUTO GESLIPT Eén dode, één gewonde ZES WEKEN VOOR POLITIE- INSPECTEUR Amerikaans speelgoed naar ons land Origineel afscheid van drie perschefs Het Concertgebouw-conflict Wolprijzen eindelijk lager? Jouwe telegrafeert president Quirino Bij technische voorzieningen Drie-jarig jongetje onder auto gedood Dr. Hirschfeld in Mei weer aan het werk Voorwaardelijke straf voor overval te Surabaja Oplichter gevonnist (Van onze Romeinse correspondent) De Heilige Stoel heeft heden een zeer ernstige waarschuwing laten richten 'egen de overdreven en verblinde „godsdienstigheid", die hier en daar een ge vaarlijke toestand geschapen heeft, waarin beweerde verschijningen en visioenen het werkelijke wonder in discrediet dreigen te brengen. Het hoofdartikel in de Osservatore Romano van hedenavond, dat van de hand ls van Z. E. Monseigneur Alfredo Ottaviani, de Assessor van de Opperste Con gregatie van het Heilig Officie, stelt het gevaar van de overdreven en ongebrei delde religiositeit gelijk met dat van de openlijke goddeloosheid. Wordt de Kerk hoor de laatste vervolgd, zij wordt door de eerste gecompromitteerd en de ge- exalteerdheid van sommigen maakt het woord der Kerk al even vruchteloos als he ontkenning der anderen. In scherpe bewoordingen stelt de hoogste officiaal van het Heilig Officie, h^t de zuiverheid van het geloof te ver dedigen heeft, de steeds toenemende ten- henz aan de kaak om in allerlei gebeur- 'enissen het bovennatuurlijke te zien, o°h al bevestigt de schrijver, dat de berk allesbehalve een vijand is van het bovennatuurlijke. Maar tegelijkertijd horden de scherpe woorden van Chris- '"s: „Want er zal menige valse Christus opstaan en tal van valse profeten. Ze zhHen grote tekenen en wonderen ver achten, zodat, als het mogelijk was, ze 'olfs de uitverkorenen zouden mislei den" (Matt. 24 24)als waarschuwing 'ogen allerlei beweerde verschijningen De Canadese minister van defensie, Brooke Claxton, heeft in het Canadese Lagerhuis een defensieprogramma in gediend, dat alle vorige Canadese de- lensieprogramma's in vredestijd in de schaduw stelt. Voor de komende drie laar is vijf milliard dollar uitgetrok ken. Dit driejarenplan voorziet in een vloot van honderd schepen, 115.000 man schappen voor leger, vloot en lucht macht en veertig luchteskaders, waar aan elf in Europa gestationneerd zou- hen worden. Tevens is een regiments- Sevechtsgroep van 5000 a 6000 man voor "tiropa bestemd. In Canada wordt een hot van waarschuwingsposten voor "e nadering van vliegtuigen met de 'aatste en krachtigste radar-apparaten hangelegd in aansluiting op het Ameri kaanse net. Deze posten worden voor den van de benodigde gevechtseska- Qers. De regering van de Verenigde Staten hoeft het Congress gisteren gevraagd aanzienlijk hogere accijnzen en om- 'otbelastingen, waaronder een heffing van 20% op auto's en van 25% op tele- v'sie- en radiotoestellen. De minister van financiën, John Snyder, legde deze 'oorstellen voor aan de financiële com missie van het Huis van Afgevaardigden «ls onderdeel van het programma der regering om de inkomsten uit belastin- gen met 10 milliard dollars te verhogen. Dit programma voorziet in een ver hoging van de individuele inkomstenbe lastingen met 4%. President Truman heeft Vrijdag j.L tegenover het Congress verklaard, dat de eerste ronde van belastingverho gingen later in het jaar zal worden gevolgd door een nieuw verzoek om ongeveer 6.5 milliard dollars. Andere basisvoorstellen van minister Snyder waren: 1) Een verhoging van de belasting op vermogensaanwas van 25 tot 37 Y- percent. 2) Een verhoging van de normale inkomstenbelasting voor maatschappijen met 8%. öe Sovjet-ambassade te Washington •?eeft Maandag het State Department °en weten, dat zij bereid is de onder handelingen over de regeling van de en pachtschulden uit de laatste bhiog, die kortgeleden werden opge kort, voort te zetten. De Algemene yerenigde Naties Vergadering van de - rzal dit jaar waar schijnlijk niet bijeenkomen in Europa, ,"aar in New York of in Lake Success, ■o Werd gisteren onthuld. 0 De Britse regering heeft laten weten, h.at Londen noch enige andere Britse L beschikbaar is. De Franse regering 1 reeds eerder bericht, dat zij niet J1 aanmerking wenst te komen in ver- vabd met de verkiezingen en Genève -?eft uit verschillende overwegingen 'timer serieus gedongen naar herber- s'hg van de Algemene Vergadering. >'De onderhandelingen over een vre- (j ®Verdrag met Japan verlopen beter hipt Yerwacht werd. Doch dit houdt nog ti in, dat wij een verdrag gaan teke- e t zo verklaarde gisteren te Tokio jvY Woordvoerder van John Foster Set Presic'en'- Truman's speciale af- han nt' Dulles, aldus de woordvoerder, >^.d een zekere mate van overeenstem- va*ig bereikt over de algemene lijnen )p h het verdrag. Er diende thans over- gepleegd te werden met de .Com - ssie voor het Verre vr-* h^Dkaanse regering. Oosten en de De Japanners hak?en het onderwerp energiek aange ven dusver was er echter nog k0m Poging gedaan om enige overeen- v°erde °P te stellen' alclus de woord- "R°yal Albert Hall", de grootste mu- sioten" te Londen zal misschien worden ge- sterji'' omdat de regering de 353.360 pond heef^ nodig voor het herstel, geweigerd öe Albe*Februari zal door het bestuur van d<--n „Y^'-Hall een speciale vergadering wor- Relerti„ ouden- De Albert Hall, die 80 jaar ten. Werd gebouwd, bevat 8.000 zitplaat- Rel Selicï5 Volgens gewoonlijk welin- sche r_ Hhusselse kringen zal de Belgi- hator ,f n" een „economische coördi- wert Stellen' die tot taak zal hebben 1hir>isterj 1aamheden van alle Belgische betroJu' controleren, voor zover de- ven va hebben op het economisch ïis zal België' De nieuwe functiona- ul,}i„ ?.rechtstreeks verantwoording ln aan de premier Pholien. van de laatste tijd aangehaald, zoals de visioenen van Voltago in Italië, de ge beurtenissen van Espis en Bouxières in Frankrijk en Hamsur-Sambre in Bel gië, de verschijningen in Heroldsbach in Duitsland en Necdah (La crosse.) in de Verenigde Staten, terwijl er volgens de gezaghebbende schrijver nog talloze andere voorbeelden zijn op te noemen zowel in Italië als in het buitenland. „De Kerk is nu verplicht, bij monde van haar bisschoppen, haar gelovigen te vermanen, om zich door zulke ge beurtenissen niet te laten, misleiden en er slechts met heldere blik en pas na een gezaghebbend en diepgaand onder zoek te hebben afgewacht, in te gelo ven", terwijl diezelfde Kerk zich nog geen vijftig jaar geleden tegen het ra tionalisme en het scepticisme moest ver dedigen en terwijl een van de voor naamste onderdelen van de Apologetica van die dagen juist het wonder moest zijn. Er zijn mensen, zo schrijft Mgr Ottaviani, die de eerste woorden van het Credo nog niet eens kennen maai die zich apostelen maken van een vu rige religiositeit. Een enkele durft zelfs de houding van de Paus, de Bisschop pen en de geestelijkheid af te keuren, omdat zij niet met de massa mee doen in alle uitwassen van koortsachtige opgewondenheid. „Zij die met zoveel overmoed het gezag der Kerk aan vechten, kómen nu te staan tegen over ontzaglijke uitbarstingen van primitieve godsdienstige instincten, ontdaan van alle redelijkheid zonder enige notie van genade, ordeloos en vrijgevochten. Dat loopt uit op treuri ge gevallen van ongehoorzaamheid aan het kerkelijk gezag, dat remmend optreedt." Het hoofdartikel doelt daft kennelijk op de stortvloed van na-oorlogse „boven natuurlijke" verschijnselen in Italië als het zegt: „Sinds een jaar of tien stort het volk zich hier aarzelloos en ondanks het feit, dat de Kerk een afwachtende houding aanneemt, op wonderbaarlijke feiten, die op z'n minst niet te contro leren zijn." Daar we ons bij het weergeven van het artikel uiteraard moeten beperken (het artikel telt 3.000 woorden en beslaat twee brede kolommen in de Osservatore Romano), willen we er geen twijfel over laten bestaan, dat het artikel niet alleen afgeeft op de geëxalteerde gelovigen, maar tegelijk een duidelijke uiteenzet ting geeft van de aard van het wonder en de grote plaats, die het in de Kerk inneemt als teken van de voortdurende aanwezigheid van Christus in Zijn Kerk Mgr. Ottaviani haalt, om het s'tandpunt van de Kerk in deze te adstrueren, het voorbeeld aan van het zeer critisch we tenschappelijk en theologisch onderzoek van de wonderen, die nodig zijn vóór een Heiligverklaringsproces met succes kan worden bekroond. In dit verband merken wij op, dat de wonderen tot voor enige jaren werden onderzocht door geleerden, die telkens weer door de Congregatie der Riten werden aangewezen, terwijl de thans re gerende Paus een permanente medische commissie heeft ingesteld, die vóór alles voortaan verslag uitbrengt otter alle wonderen, die als bewijsmateriaal in de Heiligverklaringprocessen worden aan gevoerd. Het artikel besluit met de volgende woorden: „Wij hebben de Heilige Schrift, wij hebben de Overlevering, wij hebben een Opperherder en honderden herders rond om ons heen, waarom zouden wij hen, die ons bestrijden, een schouwspel tonen van onnozelheid en ongezonde exaltatie?" Advertentie /.ij"klachten Morgen is het vijftig jaar geleden, dat in de Grote Kerk te 's-Graven- hage het huwelijk werd voltrokken tussen H. M. Koningin WiUielmina en Z. K. H. Prins Hendrik van Mecklenburg-Schwerin. Deze reproductie van een schilderij geeft een beeld van de huwelijks plechtigheid. De wilde staking der Britse naven- arbeiders te Liverpool heeft Londen niet onaangeroerd gelaten. Ongeveer 1500 Londense havenarbeiders besloten op een Maandagavond gehouden mee ting het voorbeeld van hun collega's te volgen en het werk neer te leggen on danks de waarschuwing ^van de zijde van de vakbond dat de communisten de hand in de actie hebben. In het ge bied van Liverpool langs de Mersey staken bijna 10.000 arbeiders. De regering heeft nog niet ingegre pen. Gisteren hebben de geallieerde troepen aan het centrale front in Korea terrein winsten van 6.5 k.m. geboekt. Op de weg HungsonHongschon ontmoetten andere geallieerde eenhe den matige tegenstand. Hungson ligt ongeveer 85 k.m. ten Zuid-Oosten van Seoul, Hongchon ligt 24 k.m. ten N.-W. van Hungson. De verbonden troepen drongen door twee vijandelijke eenheden heen. De UNO-aanval was gericht tegen het Noord-Koreaanse vijfde corps, dat zich volgens berichten zou voorbereiden voor een offensief in het bergachtige centrum van Korea. Aan de Oostelijke flank ondervonden Zuid-Koleaanse troepen tegenstand van naar schatting 2.000 roden. Twee krachtige tankcolonnes der ver bondenen zijn intussen gevorderd tot Bevoegde waarnemers zien ten aanzien van de verblijfplaats van de voormalige Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken Clementis drie mogelijkheden: 1. Hij bevindt zich ergens in Oostenrijk, zoals Tsjechische vluchtelingen in Miinchen veronderstellen, doch houdt zich daar op het ogenblik schuil. 2. Hij is in de afgelopen week door Oostenrijk gereisd op weg naar Duitsland of Joego slavië. 3. Hij bevindt zich nog steeds in Tsjechoslowakije met de bedoeling zich daar schuil te houden totdat het kabaal over zijn verdwijning wat verstomd is en de speciale politiemaatregelen, die de vorige week in het gehele land zijn geno men, opgeheven zijn. Een der waarnemers achtte het niet uitgesloten, dat Clementis in het geheel niet op de vlucht is geslagen, maar in Tsjechoslowakije wordt voorbereid op een nieuwe belangrijke post. In kringen van de inlichtingendienst te Wenen ge looft men niet, dat Clementis zich in Oostenrijk bevindt. minder dan elf k.m. van de Han. teil Zuiden van Seoul. Zij veroverden Anyangni. 2.000 Noordelijken zouden ge dood of gewond zijn. Anyangni was ver laten, toen de verbondenen de stad be reikten. „De nadering door onze tank colonne van Seoul moet niet als van bij zonder belang worden beschouwd op dit ogenblik," aldus wordt in een officieel memorandum verklaard. Volgens een schatting van het hoofd kwartier van generaal MacArthur zijn Zondag in alle sectoren bij hevige ge vechten 8.365 Noordelijken gedood of ge wond. Luitenant-Generaal Matthew Ridgway, bevelhebber van het achtste leger in Korea, heeft medegedeeld, dat de verlie zen, die de Chinezen zijn toegebracht se dert het begin van het beperkte offen sief der verbonden troepen, zich verbiel- den tot die der geallieerden als 100 1. Volgens de generaal is de guerilla-ac- tiviteit duidelijk afgenomen in de laat ste paar weken. Vólgens de laatste berichten hebben (ie Chinezen versterkingen aangevoerd naar het Westelijk front. 2.000 man zijn in allerijl naar het gebied van Inchon gezonden. Rond Anjangni wordt nog hier en daar gevochten. Een uantsercolonne drong van Anjangni uit 16 km in Noord- Oostelijke richting door. 14 km ten Noorden van Kumjangdjangni moesten de Amerikanen een heuvelstelling opge ven na een tegenaanval van de Chine zen West-Duitsland. Naar te Frankfort vernomen wordt zullen zeven veroordeel de Duitse oorlogsmisdadigers, die zich in de gevangenis van Landsberg bevin den, op 13 Februari even na middernacht worden opgehangen. Intussen meldt het Weense dagblad „Neue Wiener Tageszeitung", dat de Tsjechoslowaakse president Klement Gottwald onder politietoezicht staat Volgens het blad zouden de politiemaat regelen tegen Gottwald op Russisch be vel genomen zijn in verband met rtc vriendschap, die tussen de president en de vermiste oud-minister van Buiten landse Zaken Vladimir Clementis be stond. Het blad schrijft voorts, dat de Rus sische plaatsvervangende minister van Buitenlandsè Zaken Zorin binnen en kele dagen in Praag verwacht wordt. Zorin heeft in 1948 de omverwerping van de Tsjechische regering door de communisten bewerkstelligd. Zorin zou de huidige zuivering van de Tsjechische communistische partij leiden. Verder schrijft de „Tageszeitung", dat ook Ru dolph Slansky, secretaris-generaal van de Tsjechische communistische partij, „ziek" zou zijn. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Vishinsky, heeft gisteren aan de diplomatieke vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk het Russische ant woord op de voorgestelde conferentie der Grote Vier overhandigd. Het betreft hier het antwoord van de Russen op de nota der Westelijke mogendheden van 23 Januari, waarin het voorstel wordt gedaan dat de ver. tegenwoordigers der vier mogendhe den in Parijs bijeen zullen komen voor het voorbereiden van een confe rentie der ministers van Buitenlandse Zaken. Op de bijeenkomst in Parijs zou een lijst moeten worden opge maakt van de kwesties die de wereld vrede bedreigen ter bespreking op een mogelijk later te houden confe rentie van de ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier. De ambassades der drie Westelijke mogendheden weigerden iets mede te delen over de inhoud van het Russische antwoord, dat naar de respectievelijke hoofdsteden werd doorgezonden. De in houd zal waarschijnlijk vandaag of morgen worden gepubliceerd. Uit diplomatieke bron verluidt, dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten vorige week te Washington voor bereidende besprekingen zjjn begonnen over een mogelijke conferentie met Rusland. De besprekingen worden gevoerd door de Britse ambassadeur, Sir Oliver Franks, de Amerikaanse reizende am bassadeur, Philip Jessup, en de Franse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Jean Chauvel. Zij betreffen de lijst van onderwerpen die door het Westen zal De Koninklijke Prins Boudewijn van België heeft gisteren een decreet ge tekend, waarin ambtenaren wordt ver boden „zich aan te sluiten bij bewegin gen, waarvan het duidelijk is dat zij gehoor geven aan buitenlandse beve len".' Op overtreding van dit besluit staat ontslag. Alhoewel de communis tische partij in het besluit niet met na me wordt genoemd, is het decreet in hoofdzaak tegen haar gericht. worden ingediend als Rusland accoord gaat met een conferentie van de minis ters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier over alle geschillen tussen Oost en West. Negen en twintig Duitse oorlogsmis dadigers, wier straf fen door de Ame rikaanse ten zijn' scholden, autoritei- kwijtge werden iezer dagen uit de gevangenis te Landsberg ontsla gen. Ook de Duitse wapenkoning Alfred Krupp kreeg weer de vrijheid en werd zelfs met bloemen begroet. Op de foto het illustre stel vrij gelaten oorlogs misdadigers op het moment, dat de ge vangenispoorten voor hen open gingen. De Min van Nederland heeft Abra ham gezien. Of om het prozaïsch te zeggen: de Nutricia-fabrieken te Zoe termeer bestaan vijftig jaar. Diep in het Hollands binnenland worden er de flessen en bordjes pap voor het ovar- grootste deel van de vaderlandse ba by's verzorgd, want Nutricia is binnen onze grenzen zonder concurrentie en de betekenis van haar producten voor groei en welzijn van het prille broed nu wel algemeen erkend. Men zou ge rust mogen zeggen: de blos dar rozen wangen van Neerlands fris ontloken jeugd wordt ginds in Zoetermeer ge boren En vrijwel ononderbroken, want de Nutricia-fabrieken zijn de langste tijd van het jaar een continu-bedrijf, waar ter ene zijde de melk binnen- gulpt en aan de andere kant flesjes met babyvoeding en pap in eindeloze gelederen naar buiten schuiven. Het geheim der Nutricia-producten berust oorspronkelijk op een vinding van de Duitse professor Backhaus, waarbij een kindervoeding wordt sa mengesteld, welke dezelfde bestand delen bevat als moedermelk. Het is de Bossche arts dr. Van der Hagen ge weest, die in overleg met verwanten de vinding hier in Nederland in prac- tijk heeft gebracht en de N.V. Nu tricia stichtte, welke in de loop van een halve eeuw haar activiteit steeds heeft opgevoerd en Nederland en zoveel af nemers buiten onze grenzen voorziet van alle soorten kinder- en ziekenvoe- ding, terwijl daarnaast de Chocomel een van haar meest populaire produc ten is geworden. Verder fabriceert het zusterbedrijf Lacto te Cuyk melk poeder. De Nutricia-fabrieken behoren tot de industrieën, welke er waakzame portiers op nahouden en briefjes, waar men personalia en bedoelingen nauw keurig op moet invullen, eer men toe wordt gelaten. Men heeft er zijn ge heimen niet minder dan een atoom- fabriek. Maar wij mochten er dan bin nen en een blik werpen in de reageer buisjes der ruime laboratoria, waar de melk chemisch en bacteriologisch nauwkeurig wordt onderzocht, zodat men alles weet omtrent vetgehalte, droge stoffen, zuurgraad en wat er op een gegeven ogenblik aan vitamine moet worden toegevoegd. En wij mochten in de reservoirs kijken-, groot en blinkend, waar schuimend blanke melk werd gestandaardiseerd en aan- gezuurd met zuurbacteriën. ter plaat se in een couffeuse gekweejet. Wij za gen de Pasteurs, de apparaten, waar met bacteriën radicaal werd afgere kend, volgden het proces van centri- fugaliseren en dat van homogeniseren, waardoor de melk niet meer oproomt, het indikken van pap, tot eindelijk het gereed product onder onze ogen te voorschijn kwam, de flessen, die in lange colonnes kwamen aangemar- cheerd, vullend met zuigelingenvoe ding, babypap, chocomel enz. Pas daarna werd het product in de flessen gesteriiseerd, om opgeslagen nog zes weken te wachten op de laatste con trole vóór de reis naar de consument begint. Twee dingen bleven ons van dit be zoek aan Nutricia bij: die wonderlijke opmars der flessen, schuddebuikend achter elkaar aan, plotseling als in een wit hemd gestoken, in één coquette draai met een bont etiket omgord en tenslotte eep keurig dopmutsje plof op het hoofd gedrukt. En ook het opmer kelijk welvarend uiterlijk van het hier werkend personeel, wit gemutst, wit gejasd en wit gelaarsd, lieden stuk voor stuk van melk en bloed: Zoeter meer, onder de adem van Nutricia. misschien wel het gezondste dorp van Nederland. Charles E. Wilson, directeur van de Amerikaanse mobilisatieraad, zou van daag een radiorede uitspreken, waarin hij een beroep zou doen op de stakende arbeiders om het werk te hervatten in het belang van de nationale verdediging. De spoorwegstaking in de V. S., die zowel de militaire hulp aan Europa als de oorlogvoering in Korea ernstig bemoeilijkt, is reeds bijna een week oud, terwijl nog geen regeling in zicht is. Ongeveer twaalf uur na de Zondag avond-zitting van de nationale bemid- delingsraad te Washington, die tot niets had geleid, zijn gisteren nieuwe besprekingen begonnen. In het Huis van Afgevaardigden werd intussen door de democraat George W. Andrews een wetsontwerp ingediend, waax-door het mogelijk zou worderi alle stakende spoorwegarbeiders, die uit hoofde van hun beroep vrijstelling van dienstplicht hebben, onmiddellijk op te roepen. Andrews, wiens wetsontwerp met applaus werd begroet, zei, dat velen, die thans om redenen van „ziekte" niet werken, vrijstelling hadden verkregen op grond van hun huidige betrekking. Na de oorlog hebben tal van Polen, die in de geallieerde legers hebben meege streden, werk gevonden in de Neder landse industrie. Van de ongeveer 5.000 Polen, die zich in ons land bevinden, hebben thans ruim 1.500 het plan opge vat, naar Canada te emigreren. De in ternationale toestand en de voor Neder land steeds drukkender wordende eco nomische situatie geven daartoe aanlei ding. In Canada zullen de Polen weer in de industrie worden geplaatst. Het ligt in de bedoeling, dat de emigranten eind Febuari en begin Maart in vier a vijf groepen zullen vertrekken. Radio Peking Heeft gisteren de tekst van een telegram van Tsjoe en Lai aan oe Verenigde Naties bekend gemaakt, waarin de minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China aan de Politieke Commissie der Ver. Naties verzoekt, dat het standpunt van zijn redering aan deze commissie zal worden medegedeeld, i wanneer het debat over Ruslands beschuldigingen inzake Amerikaanse agressie plaats vindt. Volgens Tsjoe heeft de Politieke Commissie der V.N. besprekingen over deze kwestie gevoerd zonder Peking vooraf op de hoogte te stellen, waar door communistisch China geen vertegenwoordiger heeft kunnen zenden. „Dit is een volslagen onredelijke houding", aldus Tsjoe en Lai, „en zij is het gevolg van een nieuwe intrigwe der Amerikaanse regering, die de organisatie der Ver Naties domineert". Tsjoe zegt in het telegram verder, dat zijn regering in December van het vorige jaar een delegatie naar Lake Success heeft gezonden om aan deze bespreking deel te nemen, maar dat „als gevolg van de Amerikaanse overheersing de be sprekingen werden uitgesteld". „Onze vertegenwoordiger", aldus Tsjoe, „heeft lang gewacht, doch heeft geen gelegenheid gehad het woord te voeren en was daar door gedwongen op 19 December 1950 New York te verlaten". Volgens Tsjoe heeft de afgevaardigde van communistisch China. Wu, op het secretariaat van de V.N. een copie ach tergelaten van de verklaring die hij had willen afleggen. Tsjoe en Lai verzoekt thans officieel dat deze verklaring van daag, tijdens de bijeenkomst van de Politieke Commissie, zal worden voor gelezen en dat zij vervolgens als officieel document aan alle delegaties zal worden uitgereikt. Intussen heeft Zweden gisteravond in de Commissie van Goede Diensten voor het Koreaanse geschil de plaats van India ingenomen. De Zweed Sven Grafstrom, heeft op uitnodiging van de voorzitter van de Algemene Vergadering, Nasrollah Ente. zam, plaats genomen in de Commissie van drie, nadat de afgevaardigde van India, Sir Benegal Rau, had verklaard, hierin geen zitting te zullen nemen. Een nieuwe Russische poging Rood China toegelaten te krijgen als lid van een UNO-commissie is inmiddels gis teren mislukt. De commissie voor Technische Bij stand waarin 18 landen zitting heb ben besloot met 11 tegen 2 stemmen accoord te gaan met een bepaling van voorzitter Sir Ramaswami Moedaliar (India) dat over toelating van Rooa China moet worden beslist door de Al gemene Vergadering en niet door een commissie. Rusland en Polen stemden tegen. India en Groot-Brittannië stem den niet. Bij de Wirdumer Draai op de Rijksweg langs het Damsterdiep onder Loppersum kwam gistermorgen een auto te slippen. De wagen belandde tegen een boom en vervolgens in dc sloot. In de auto zaten de 78-jarige G. Hovenga uit Meedhuizen, die voor onderzoek naar een ziekenhuis te Groningen moest, en zijn dochter mevr. F. Kappen uit Delfzijl. Beide pas sagiers werden uit de wagen geslingerd. De heer Hovenga kwam in de sloot terecht en stierf de verstikkingsdood. Mevr. Kappen werd licht gewond. De chauffeur bleef ongedeerd. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft de 42-jarige thans geschorste hoofd- insp. van politie en corpschef te Zuilen H. V. veroordeeld tot 'n gevangenisstraf van zes weken wegens mishandeling van arrestanten en ook wegens een poging de aan hem ondergeschikte rechercheurs te bewegen evenals hij bij de verhoren van arrestanten met geweld op te treden. 23 Januari had mr. j. Hoeffelman, pro cureur-generaal, bevestiging gevraagd van het in October j.l. door de Utrechtse rechtbank gewezen vonnis van drie maanden. In zijn sententie overwoog het Hof, dat de verdachte het vertrouwen in de politie door zijn optreden had geschaad. De ..Aagtedijk" van de Holland-Ame- rika-lijn is uit Philadelphia vertrokken met acht ton speelgoed voor Nederland, drie voor Luxemburg, zes voor België, vijftig voor de Amerikaanse .en vijf en twintig ton voor de Franse zone van Duitsland. Deze 92 ton is de eerste zen ding van ongeveer zeven millioen ton speelgoederen, die kinderen in alle de len der V.S. bijeen gebracht hebben als „een bewijs van goede wil". Bij hun vertrek uit» hun functie van resp. hoofd van de voorlichtings- en persafdeling aan het departement van Buitenlandse Zaken, hoofd van de voor lichtings- en persafdeling aan het depar tement van Economische Zaken en van hoofd van de Legervoorlichtingsdienst bood de buitenlandse persvereniging aan de heren J. A. van Houten, dr. M. Weisglas en T. E. Hollander een af- scheidslunch aan in de Witte Sociëteit. Op originele wijze werd hun de dank van de vereniging overgebracht voor de voortreffelijke wijze, waarop zij naar uit veler woorden bleek, hun taak heb ben ten uitvoer gelegd. De heer Van Houten werd gehuldigd met een „balla de van het Plein". De heer Weisglas die de leden meer dan eens in snel tem po langs het Nederlandse bedrijfsleven voerde met 15 speeches van één mi nuut uit alle delen van de aarde, de heer Hollander met een „legerorder" van bij zondere inhoud. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Or ganisatie van musici en artisten schrijft ons, dat het haar leden verboden heeft plaatsen te bezetten in het Concertgebouw-orkest, welke opengevallen zijn als gevolg van het huidige arbeidsconflict. SYDNEY, 5 Febr. Blijkens onoffi ciële berichten waren halverwege de veiling de Australische wolprijzen op de veiling te Sydney vandaag lager dan het recordniveau van de laatste tijd. Deze prijsdaling zou in het bijzonder goede vlieswol hebben betroffen. De heer N. Jouwe heeft namens de politieke vertegenwoordiging van West- Nieuw-Guinea een telegram aan de president der Philippijnen Quirino. ge zonden met betrekking tot het zelfbe schikkingsrecht. Hierin wordt gezegd, dat de Papuase bevolking diep geschokt is door zijn verklaring omtrent het steunen van de Indonesische aanspraken inzake Westelijk Guinea. „Wij wensen Nederlandse hulp tot wij met onze broeders in Oostelijk Nieuw-Guinea zelf onafhankelijkheid hebben verkre gen. De Philippijnen hebben het zelf beschikkingsrecht van Amerika ont vangen. Wij wensen het zelfde recht uit handen van Nederland en willen onaf hankelijkheid, zodra onze bevolking in staat is zichzelf te besturen en Neder land ons voldoende scholen, ziekenhui zen. fabrieken enz. verschaft heeft, evenals Nederland in het verleden aan Indonesië gedaan heeft." Ingevolge de artikelen 14 en 15 van het Besluit Bijzondere Huurprijzen (K 588) bepaalt de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting over welk deel van de kosten voor na 1 Januari 1951 aangebrachte technische voorzie ningen, die nodig zijn bij verandering van bestemming (art. 14) of bii split sing (art. 16) huurverhoging mag wor den berekend. Zoals bekend, is deze ^huurverhoging bepaald op 10 pet. van het aangewezen deel der kosten gedu rende tien jaren, voorzover deze kos ten het redelijke en gebruikelijke niet overschrijden en zij ten laste komen van de verhuurder. Het deel der kosten nu, waarover huurverhoging mag worden berekend, is bij ministeriële beschikking van 2 Februari 1851 vastgesteld op drie-vijfde. In artikel 11 van het besluit Bijzon dere Huurprijzen 'K 588) wordt be paald dat de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting een percentage vaststelt, waarmede de huurprijs mag worden verhoogd bij vernieuwing van centrale voorzieningen, indien deze ver nieuwing op of na 1 Januari 1951 is tot stand gekomen. Dit percentage is bij beschikking van 2 Februari 1951 vastge steld op 7.358 's jaars. indien de ver nieuwing centrale verwarmings- of lift- installaties betreft. Dit percentage moet worden berekend over een zesde ge deelte van de kosten van vernieuwing van centrale verwarmingsinstallaties en over drie achtste gedeelte van de kosten van vernieuwing van liftinetallaties. Een chauffeur had zijn bestelwagen geparkeerd in de Hermanstraat te Gro ningen. Terwijl hij bezig was melkbus sen te vullen, stonden twee kinderen naar hem te kijken. Toen hij klaar was. pakte hij de beide kinderen bij de hand en zette ze op het trottoir, met de waar schuwing daar te blijven staan. Een van hen is blijkbaar toch weggelopen, want toen de chauffeur achteruit reed, be merkte hij, dat hij over iets heen reed. Het driejarig jongetje Jacob Hesseling was door het rechterachterwiel getrof fen en op slag gedood. Naar wij vernemen is dr. Hirschfeld weer zover hersteld dat hij zijn kamer mag verlaten. Hij zal zich binnenkort voor enige tijd naar het buitenland be geven teneinde zijn voorgeschreven rustkuur verder voort te zetten. Dr. Hirschfeld hoopt begin Mei wederom zijn werkzaamheden te hervatten. De 24-jarige L. E. W. uit Gouda is door de Rotterdamse rechtbank con form de eis veroordeeld tot een gevan genisstraf van een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij werd er van verdacht in December 1949 te Surabaja met enkele anderen een overval te hebben gepleegd op de Prin ses Margrietclub. Verdachte zou van de totale buit, die f6.000.— bedroeg, f 1000.— hebben gekregen. Voorts zou W. in sa menwerking met nog enige personen twee jeeps en een motorfiets hebben gestolen, die aan T.N.I.-officieren moes ten worden geleverd. De Haagse rechtbank heeft de 41- jarige koopman P. T. uit Den Haag ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, waaiwan vijf maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Het O.M. had een jaar onvoor waardelijk gevraagd. T„ vertegenwoor diger in West-Europa van een grote In donesische maatschappij, heeft door zich uit te geven voor doctorandus in de economie en „kapitein" bij de Konink lijke Marine geld los gekregen van een tweetal dames. Een van haar deed hij bovendien trouwbeloften. Van haar kreeg hij duizend gulden, van zijn pen sionhoudster.. 130 gulden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5