Slechts weinig hoop nog op spoedige besprekingen Honderden moderne straaljagers uit de Verenigde Staten Geallieerde tanks vijandelijke linies dringen binnen KOREA niet bepaald een land om er voor je plezier heen te gaan I Offers voor verdediging Rassen houden vast aan voorwaarden De meeste van onze vrijwilligers zijn een beetjeverkouden Verhuizen vóór en na Tot hoofd en hart Na Sovjet-nota over conferentie Grote Vier Gemeenschappelijk antwoord v. h. Westen I Clementis zou naar Joegoslavië willen Leerzame reis door Amerika Felle strijd ten Zuiden van Seoul Het weer Formateurs ontvangen ministers JACHT OP ZENDER „ERICA" Wild-West in Etten w riUftftlü oefoteifcu owj! Trein bij New York van spoordijk gestort WOENSDAG 7 FEBRUARI 1951 74e JAARGANG No. 24991 99 99 Zorin toch niet in Praag tgS M*li LT.-GEN. ALER TERUG IN ONS LAND 99' Soldaten-humor STRAALJAGER BIJ LANDING VERONGELUKT Piloot omgekomen Sensatie voor bevolking van Zuid-Drenthe Ribfluwelen Pamesjasjes Ongeveer honderd doden en gewonden BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Sedert enige tijd wordt er in allerlei toonaarden, maar in ieder geval veelvuldig, gesproken en geschreven over de gevolgen, welke de herbewape ning zal hebben op de levensstandaard van ons volk. Die gevolgen zullen zich zeker in een of andere mate doen gelden, maar in welke mate precies kan onmo gelijk worden gezegd vooraleer er dui delijk omschreven plannen ter tafel zijn gekomen. Aan die plannen nu is door het thans demissionnaire kabinet gedu rende de laatste twee maanden gewerkt, aanvankelijk via een opdracht aan een speciale commissie en de laatste weken rechtstreeks door de betrokken ministers, zoals dr. Drees heeft medegedeeld op een persconferentie, die gisteren door de beide kabinetsformateurs werd gegeven in het kabinet van de minister-president. Reeds herhaaldelijk heeft men in de bladen kennis kunnen nemen van de jongste aanwinst in het domein der beginletters-geheimtaal: de „R.E.A.", welke code-uitdrukking een afkorting is voor „Raad voor Economische Aange legenheden''. Deze Raad, die is samen gesteld uit de ministers die rechtstreeks of onrechtstreeks met de defensie-econo mie te maken hebben, is zijn taak begon nen door op 5 December van het vorig jaar aan een commissie van hoofdambte naren de opdracht te geven, een rapport samen te stellen omtrent de vraagstuk ken, die op sociaal en economisch gebied ae onmiddellijke weerslag zouden vor men van een verhevigde defensieve in spanning. Dit op 22 Januari j.l. gereed gekomen rapport zou op 25 Januari onderwerp van bespreking hebben uit gemaakt op een bijeenkomst van de be trokken ministers, indien althans daags te voren mr. Oud's bom in de Ridderzaal niet ware gebarsten. Het sedertdien demissionnaire kabinet is echter voortgegaan met zijn arbeid, vanwege de dringendheid der aangele genheid, doch ook om aan het nieuwe kabinet een basis te verschaffen voor zijn program omtrent de eerst noodza kelijke maatregelen, opdat de komende formatie, afgezien van haar perso nele samenstelling, daarin enig hou vast zou vinden voor de nodige zakelijke overeenstemming. Van die tussen de woelige bedrijven van de crisis door voortgezette arbeid heeft dr. Drees gisteren enige inzage verleend in zulke bewoordingen, dat we er niet veel wijzer van geworden zijn. Hij heeft im mers wel de problemen aangeduid, maar geen enkele onthulling gedaan over de vyeg waarlangs naar een oplossing zal worden gezocht. Welbeschouwd behoort dit laatste ook tot de taak van het nieu we kabinet, dat de zelf genomen maat regelen ook tot uitvoering zal moeten brengen. Uit dit alles is ten overvloede duidelijk geworden, dat bij de oplossing van de kabinetscrisis het vraagstuk van de defensie-economie de hoofdrol is gaan spelen. Meer dan de kwestie-Nieuw- Guinea beïnvloedt dit vraagstuk de richting, waarin wordt gedacht ter be slechting van de crisis. Wij laten hier buiten beschouwing, of men in dat op zicht veel vertrouwen kan hebben in een eventueel door het duo DreesVan Schaik uitgedachte formatie, welke hoogstwaarschijnlijk zal neerkomen op enigerlei reconstructie van het oude kabinet. Maar wij willen wel vaststel len. dat de te elfder ure ontplooide activiteit van de demissionnaire regering aan de nieuw optredende een bezwaren de erfenis belooft na te laten, welke haar zal nopen tot het nemen van im populaire maatregelen. De omstandig heid, dat erfgenaam en erflater waar schijnlijk goeddeels aan elkaar gelijk zullen zijn, getuigt in verband daarmee evenwel van een met ironie vermengde rechtvaardigheid. De hoofdpunten, waar het thans om gaat, komen in het kort op het volgende neer. Wij staan voor de noodzaak van een verhoging der mili taire inspanning, waaraan gepaard gaan de vraagstukken omtrent de dekking van het begrotingstekort en de gezond making van de betalingsbalans. Voor een oplossing daarvan zal men onherroepe lijk terecht komen bij bezuiniging op de staatsuitgaven, inkrimping vooral van de publieke investeringen (doch waar schijnlijk ook van die in de particuliere sector), belastingmaatregelen en beper king der consumptie. Er zullen dus, kort en goed gezegd, offers moeten worden gebracht, welke, hoe dan ook, zullen neerkomen op een verlaging van de levensstandaard. En dat is voor geen onzer een erg plezierig vooruitzicht. De levensstandaard, waaraan de bur ger niet ten onrechte de huiselijke, zij het ietwat beperkende, vertaling pleegt te geven van zijn „natje en droogje', behoort nu eenmaal ook buiten de car navalsdagen tot de meest gevoelige plekken van het leven der daarom zo wonderlijke geestelijk-stoffelijke een heid, welke mens wordt geheten, omdat het stoffelijk element er bij voortduring in slaagt over het geestelijke te zegevie ren, totdat de dood zijn capitulerende overwinning bevecht. Het valt daarom moeilijk de mensen voor stoffelijke ont zeggingen te animeren ten bate van geestelijke goederen, waarvan de vrij heid er één is. Wij hebben echter in een nabij ver leden ondervonden, dat een totale vrijheidsberoving tevens inbreuk maakt op het stoffelijk welzijn in zulk een hevige mate, dat de in practijk gebrach te „vrijheid" van een consequent libera lisme in vergelijking daarmee nog para dijselijk mag heten. En in verband daar mee zal het thans, na de opgedane ervaringen, minder moeilijk vallen de burger te overtuigen van de noodzaak ener versobering, die het „wei-zijn" van het natje en het droogje moet beperken ten bate van het „zijn" zonder meer. De verdeling der lasten zal echter rechtvaardig moeten zijn en daar waar onmogelijk nog grotere offers kunnen Worden gebracht, zullen zij ook niet mo gen worden gevraagd. Zo gemakkelijk als het is een dergelijke algemene eis te stellen, zo moeilijk zal het zijn dienover eenkomstige maatregelen te treffen in de afzonderlijke gevallen. En wanneer de schrijvers van een artikel in het laatste nummer van de Economische en Statis tische Berichten tot de conclusie komen, dat de lasten der beperking voor een deel (wij spatieren) ten laste van de ëroep der lagere inkomens zullen moeten komen, dan kunnen wij het slechts in zoverre met hen eens zijn, als daaruit v°lgt, dat in het algemeen de con- sumptiebeperking door alle lagen der be- volking zal moeten worden gedragen. De nieuwe regering zal voor de moeilijke taak staan, met een aan vaardbaar urgentieplan in ver band met dit alles voor de dag te ko- men. Dit zal enerzijds de sociale vrede b'et in gevaar mogen brengen, maar de toekomstige bewindvoerders zullen even min bedrieglijke doekjes mogen winden om onafwendbare onaangenaamheden. Jterhjkheid kracht en rechtvaardigheid uilen evenzovele onmisbare deugden moeten zijn. partijzucht en een eenzijdig uisteren naar de eisen van welke groep aan ook evenzovele ondeugden. Aen juiste voorlichting zal daarbij ons De Sovjet-Unie heeft in haar antwoord op de jongste Amerikaanse, Britse en Franse nota's over de voorbereiding van een conferentie der Grote Vier aan gedrongen op een spoedige bijeenkomst van de raad van ministers van Bui tenlandse Zaken. In de nota wordt de mogelijkheid toegegeven, dat andere kwesties naast de herbewapening van Duitsland worden besproken. „De Russische antwoord-nota aan de Westerse mogendheden laat weinig hoop, dat op korte termijn een viermogendheden-conferentie over wereld problemen zal worden gehouden," aldus werd gisteravond medegedeeld door twee van de Amerikaanse diplomaten, die deze week in Frankrijk bijeen zjj'n. Volgens hen hebben de diplomaten Dinsdagmiddag drie uur geconfereerd over de nieuwe Russische nota. „De nota wijkt niet veel af van vroegere Rus sische nota's, waarin werd voorgesteld alléén over Duitsland te confereren," aldus een der diplomaten. Een andere diplomaat merkte op: „Wij wensen een conferentie der Grote Vier op onze eigen voorwaarden en de Russen houden vast, aan hun voorwaarden. De Russische nota heeft in die toestand geen verandering gebracht" De jongste Russische nota „sluit de deur voor onderhandelingen niet, maar doet haar ook niet.' verder open," zo verklaarde gisteren een Franse rege ringsfunctionaris. In de Sovjet-nota wordt gezegd, dat de Sovjet-regering van mening is, dat er geen reden is om het bijeenroepen van de raad van ministers van Buiten landse Zaken nog langer uit te stellen. „Er is een dergelijke toestand gescha pen. dat, terwij] de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken om de een of andere reden voortdurend wordt uitgesteld, niet alleen het feit bestaat, dat Duitsland niet ontwapend wordt, maar integendeel maatregelen in praktijk worden gebracht, die betrek king hebben op het herstel van een staand Duits leger en van de oorlogs industrie in West-Duitsland, alsmede talrijke andere maatregelen, die gericht zijn op de haastige voorbereidingen van een nieuwe oorlog", aldus de nota. „De Sovjet-regering acht de bestude ring in de loop van de zitting van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken van andere kwesties buiten die van de ontwapening van Duitsland mo gelijk." Verwijzend naar het oorspronkelijke Sovjet-voorstel de kwestie-Duitsland te bespreken op basis van de verklaring van Praag, wordt in de nota gezegd: „De Sovjet-regering gaat uit van het beginsel van het recht, dat alle leden van de raad van ministers van Buiten landse Zaken hebben, ter bestudering door de raad elk voorstel in te dienen, dat verband houdt met de kwesties, die opgenomen zijn op de agenda". De Sov jet-Unie had geen bezwaar tegen het houden van een voorbereidende bijeen komst van plaatsvervangers te Parijs. „Bestudering van de inhoud der kwes- Het motorcorps van de Londense po ti tle is uitgerust met motorfietsen, waarop een radio-telefonie-installatie is aange bracht, waardoor de rijder geregeld in verbinding is met het hoofdkwartier. Een rood lampje of een zoemertje aan het stuur waarschuwt hem als hij wordt opgeroepen. Het toestel bevindt zich naast het achterwiel. ties, dis op de agenda geplaatst worden, moet niet deel uitmaken van de taak van de voorbereidende conferentie", aldus de Sovjet-nota. „Het voornemen, dat bestaat, om de weer in het leven geroepen Duitse strijdkrachten als een gedwee instru ment van een vastbesloten groep mo gendheden te gebruiken, is op drijf zand gebouwd, daar, onder d-s dek mantel van een regering van het type Adenauer-Schumacherr, de mannen, die dagelijks hun invloed versterken dat wil zeggen, zuiver en alleen hun hegemonie, militaristen zijn van Hit ler's gevolg, verbitterd door de misluk kingen en vastbesloten om de nieuwe toestand zelf te gebruiken voor hun eigen agressieve en imperialistische doeleinden." Indien de huidige toe stand van haastige voorbereiding van een nieuwe oorlog voortduurt, zal de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken zich natuur lijk geplaatst zien voor voldongen feiten. Het is mogelijk, dat deze poli tiek van voldongen feiten overeenkomt met het verlangen van sommige agressieve kringen. Maar de Sovjet regering kan niet nalaten de aandacht te vestigen op het onduldbare karak ter van de aldus geschapen toestand, aldus de Sovjet-nota. Deze Sovjet-nota is de vijfde in de huidige nota-uitwisseling over de mo gelijkheid tot het houden van een vier- megendhedenconferentie. Dean Acheson, Amerikaans minister van Buitenlandse Zaken, is gisteren met zijn adviseurs op zijn ministerie begon nen met de bestudering van de Sovjet nota. Functionarissen verklaarden, dat in de volgende dagen tussen vertegen woordigers der drie Westelijke mogend heden besprekingen zullen worden ge- houden over antwoord een gemeenschappelijk Ofschoon de geruchten willen, dat Vlado Clementis. de Tsjechische oud minister van buitenlandse zaken, zich in de Amerikaanse zone van Duitsland bevindt, is hiervan nergens een bevesti ging te verkrijgen. Vrienden van Cle mentis hebben echter te Wenen ver klaard, dat hij per vliegtuig uit Pres burg naar West-Duitsland is vertrok ken. Volgens hen had Clementis al eer der te kennen gegeven, dat hij als over tuigd communist nooit asyl in een der Westelijke landen zou vragen. Wel zou Clementis in geval van nood contact met Tito willen zoeken. In Tsjechische kringen te Wenen gelooft men, dat de Amerikaanse autoriteiten in West- Duitsland Clementis' aankomst, aldaar niet willen toegeven om hem in de ge legenheid te stellen zijn reis naar Joe goslavië te vervolgen. Intussen is gisteren op het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken ver klaard, dat men geen enkele bevesti ging heeft ontvangen van de beweer de aanwezigheid te Praag van de Sov jet-Russische onderminister van bui tenlandse zaken, Zorin. lussen de wrakstukken van een brug, ergens in Korea, ligt een door de bemanning verlaten tank van de communistische troepen. De brug werd getroffen door bom menwerpers van de Verenigde Strijdkrachten op het moment, dat de tank er zich op bevond. T11 Of woo Jaogko* m ttjon aogjaog Po«kt jj jonart \j» Ka (tong orangpor riongboc ANGNOENG I FPONTLI JN| 4Ho««g»ong VsA - rSANSÉN f.rsc l^iAMERiKANEN jfcv fe ii. -V ywit» ÜJQK.-J INTSJ 09«>« I BRITTEN EN NEDERLANDER AMERIKAANSE KRUISER ST PAUL botWOB Kcxm joogjaog Ottmn: loogtofk rv PELT-PA öcallieerde tankkolonnes zjjn gisteren op Korea in de vijandelijke hoofdver dedigingslinies binnengedrongen. Voor het eerst in deze phase van de Kore aanse oorlog hebben de Chinezen tanks in de strijd geworpen. Verder lieten zij uit Seoul over een provisorische brug over de rivier de versterkingen aan rukken. Aan het Westelijke front woed- e dc gehele dag ten Noordwesten en ten Noordoosten van Anjang. 14 km. ten Zuiden van Seoul, een veldslag. Aan het centrale front zijn Ameri kaanse troepen langs dc weg Hungsong Hongchon opgerukt. Zuid-Koreaanse soldaten bereikten in dit gebied een punt, dat slechts 40 km. ten Zuiden van de 38ste breedtegraad ligt. Bij Changbon, dat 10 km. ten Noor den van Hungsong ligt, waren Ameri kaanse eenheden in gevechten gewik keld met een vijandelijke strijdmacht van ongeveer duizend man. Verder naar het Oosten waarschijnlijk dicht bij de Japanse Zee vorderen de Zuid- Koreanen 13 km. De verbitterdste ge vechten worden geleverd ten Noorden van Anjang. zeer dicht bij de buiten wijken van Seoul. In een gisteravond uitgegeven com muniqué van het achtste leger wordt gezegd, dat de verbonden troepen langs het gehele Westelijke front zijn opge rukt. De grootste terreinwinst was 3 km. Turkse troepen zijn. zonder melding van tegenstand te maken, oDgerukt tot heu vel 226. 17 km. ten Zuidwesten van Seoul. De tegenstand, die andere troe pen ondervinden, neemt toe. Generaal MacArthur is, aldus U.P., van mening, dat nieuwe maatregelen genomen moeten worden /om een over winning voor de Verenigde Naties in Korea te verzekeren. Zijn juiste verlangens zijn niet be kend, maar betrouwbare kringen me nen. dat hij voorstander is van een snelle actie ten aanzien van sancties te gen communistisch China, een besluit van de Verenigde Naties hoe. hij de Chinezen moet bevechten en meer troe pen en uitrusting om dit te doen. Te vens werd gezegd, dat MacArthur nooit een vrijwillige terugtocht op Korea in overweging zou nemen, doch er wil vechten met alles wat hem ter beschik king staat, tenzij de overweldigende meerderheid van de communisten hem tot iets anders dwingt. (Van onze speciale verslaggever) Nederland zal in de komende twee a drie jaar „honderden" Thun- derjets ontvangen, de meest moderne straaljager, waarover de Amerikaan se tactische luchtmacht momenteel beschikt. Dit verklaarde It.-gen. I. A. Aler, de chef van de Nederlandse Luchtmachtstaf, die vanmorgen met de Constellation „Nijmegen" uit New York op Schiphol is terugge keerd van een reis door de V.S., die hij „zeer leerzaam en inspirerend" noemde en tijdens welke hij het een en ander gezien heeft, dat „zonder meer door de Nederl. Luchtmacht dient te worden overgenomen". Het was aanvankelijk dc bedoeling, dat Amerika ons land honderd Thunder- jetszou leveren, vanmorgen sprak gen. Aler echter nadrukklijk van „honderden". Gen. Aler bezocht gedurende drie weken vliegtuigfabrieken, luchtbases en een schietschool voor vliegers en voerde, na deze „sight-seeing". in Washington za kelijke besprekingen met hoge autoritei ten van de Amerikaanse luchtmacht. Hij bracht een kort bezoek aan de zeventig Nederlandse militairen, die op twee luchtbases een uitgebreide vliegtraining ondergaan. Zowel voor hun opleiding als hun prestaties had de generaal niets dan lof; hij kon verklaren, dat de staf van de Nederlandse Luchtmacht van plan is het aantal leerling-vliegers in de V.S. uit te breiden. Kol. B. de Kruyff van Dorssen, chef van de afdeling materiaal van de luchtmachtstaf, heeft gen. Aler geduren de zijn reis door de V S. vergezeld. Bei den werden vanmorgen op Schiphoi begroet door gen.-maj. A. Baretta, de plaatsvervangend chef van de lucht machtstaf. Gen. Aler was vol lof voor de buiten gewoon grote medewerking, die hij van de Amerikaanse autoriteiten heeft on dervonden. Onmiddellijk bij zijn aan komst in de V.S. stelde men een B. 17 met volledige bemanning tot zijn be schikking, een viermotorige bommen werper, die, zoals hij zeide, omgebouwd was tot „een soort millionnairsjacht". Met dit vliegtuig doorkruiste hij gedu rende drie weken de V.S. van Noord naar Zuid, van kust tot kust, en overal slaagde hij er in het uitgebreide pro gramma af te werken, dank zij de „schit terende medewerking" van de Ameri kaanse autoriteiten. Op zijn verzoek werd de route gewijzigd, zodat hij ook de Nederlandse leerling-vliegers op de luchtbases in Williamsfield en Good- Fellow kon bezoeken. „De jongens zien er uitstekend uit en hebben het zeer naar hun zin". Ook zij hadden voor de Amerikanen niets dan lof; en er was maar één instantie waar zij volgens traditioneel Nederlands militair gebruik op kankerden: de militaire administra tie in Nederland, die o.a. de verstrek king van Amerikaanse dollars verzorgt. Gen. Aler heeft de Nederlandse leer ling-vliegers bedankt voor hun optre den in Amerika, waar zij een uitsteken de indruk hebben gemaakt en de Ne derlandse naam zeer veel goed hebben gedaan. Een prachtig staaltje van de mede werking van Amerikaanse zjjde onder vond gen. Aler bij zijn bezoek aan Lackland, een enorm kamp dat bere kend is op de legering van 18.000 mili tairen (de Nederl. luchtstrijdkrachten tellen in totaal 10.000 man). Hoewel op dat moment ruim 70.000 militairen een onderdak vonden, namen de comman dant van het kamp en zijn staf toch ruimschoots de tijd om generaal Aler alle gewenste inlichtingen te verstrek ken. Deze bemerkte met verwondering de overweldigende drukte in het kamp, waar tengevolge van de enorme overbe lasting, zowel overdag als 's nachts beur telings in ploegen getraind, gegeten en geslapen werd. Maar toen hij vroeg of zijn bezoek niet te veel van de kostbare tijd in beslag nam, kreeg hij van de Amerikaanse commandant ten antwoord: „Welnee, dan werkt de kampleiding van avond maar een paar uur over." Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk enkele opklaringen, later overwegend zwaar bewolkt met enige regen of natte sneeuw. Matige tot krachtige, langs de kust later wel licht harde wind tussen Zuidwest en Zuidoost. Vannacht iets minder koud, morgen overdag dezelfde temperatu ren als vandaag. Zon: 8.10—17.39. Maan: 9.08—20.38. volk niet in het ongewisse mogen laten. Het zal daarmee beter gediend zijn dan met alarmerende en voorbarige, op frag mentarische uitingen gegronde, geruch ten omtrent distributie, belastingverho ging en wat dies meer zij. Een der bla den gaf vorige week een opmerkelijk slecht staaltje van zulk een opwindende informatie. Ieder wil wel weten waar hij aan toe is overeenkomstig de werkelijk heid, hoe bitter dan ook, maar men be wijst niemand een dienst met een ontac tische en onpsychologische voorlichting, welke er slechts op aangelegd schijnt om de stof te verschaffen voor een kranten kop over vijf kolommen. Een voor het volkswelzijn verantwoor delijke regering zal de mensen moeten overtuigen van de noodzaak der even tuele onprettige maatregelen; zij zal een klare verantwoording moeten afleggen omtrent doel en middelen; zij zal moeten aantonen waarom wat de een vanuit zijn eigen belangenstandpunt voor onrecht vaardig aanziet in het grote geheel en met betrekking tot het algemeen welzijn als gerechtigd moet worden beschouwd; zij zal vooral niet mogen nalaten krachtig en met overtuiging te wijzen op het toe komstig goed ter wille waarvan het ogenblikkelijke kwaad moet worden ver duurd: zij zal m.a.w. een psychologisch en eerlijk beleid moeten voeren, in net besef, dat geestelijke waarden als bezie ling en hoop de stoffelijke ongemakken veidraagbaar kunnen maken. Het Nederlandse volk, dat in het na bije verleden de grootste offers wist te brengen voor de hoogste goederen, zal niet voor de aanmerkelijk mindere offers terugschrikken ter verdediging van de zelfde waarden. I Vooruitgaan in de wereld is geen j schandehoogstens een gevaar.y Bij het achtste leger, Januari 1951 De le luitenant W. W. Dussel schrijft ons uit Korea: We zijn allen „een beetje" verkouden. Waarmee il: wil zeg gen, (lat iedereen hoest en proest dat het een aard heeft. Nu bestaat hiertoe wel enige aanleiding. Korea is nu niet bepaald een land om er voor je plezier heen te gaan. Het vriest en het sneeuwt behoorlijk en als het daarbij nog hard waait, dan heb je het gevoel dat de „papieren huizen" om je heen in elkaar zullen vallen. Inderdaad: papieren huizen. Hoe een mens het er in uit kan houden lijkt op het eerste gezicht een raadsel. De muren zijn of van hout of hoogstens half-steens. Alle ramen en deuren zijn van het schuif- type met veel glas. Is het glas stuk, wel, geen nood: het gat wordt dicht ge plakt met papier of met de hier overvloedige zijde 1 sprake van de zesde keer. Ook de slagzin: „Geen pak zo groot, geen pak zo klein, of 't Sas zal de ver huizer zijn" vindt veel ingang, waarbij u moet weten, dat de tweede lt Pam 't Sas de motortransportofficier is, die dit hele zaakje telkens weer moet „verhui zen". Trouwens, nu ik het over aardige uit drukkingen en opschriften heb: Bij een van onze laatste verhuizingen kwamen we terecht in een klein dorpje, waarbij de verbinding in het postkantoor werd ondergebracht. Prompt werd er een aan kondiging buiten aan de deur gehangen: „Verzendt nu gelukstelegrammen naar uw familie in het vaderland. Militairen halve prijs". Natuurlijk waren er, die "het geloof den. In datzelfde postkantoortje werd ook een bordje boven een der loketten met een voor ons natuurlijk volkomen on leesbare aanduiding vervangen door: „Hier uitbetaling Bronbeekpensioenen. Alleen van 89". En aan de deur van het bataljons-be- Natuurlijk is er wel verwarming, maar dat is nogal een bijzondere. Buiten, in een gat, onder de muur, wordt gestookt en de warmte trekt dan onder de lemen vloeren door in het huis op. Loopt men dan ork zonder schoenen door de ka mers, dan is het behaaglijk warm Dat brengt voor ons de moeilijkheid mee, dat we onze hoge dichtgeregen sneeuwschoenen telkens uit moeten trekken, in tegenstelling met de Korea- nen, die op een soort gymschoentjes lopen. De naam „Van Heutz-bataljon" is al lang veranderd in verhuisbataljon. Geen wonder ook. Sinds onze aankomst hier zijn we al vijf keer verplaatst en op het ogenblik dat ik dit schrijf, is er zelfs voorrad ingsmagazjjn: „Wat u in de eta lage niet ziet, vraagt dat gerust binnen, daar is het óók niet". We maken zo voor onszelf wel eens een vergelijking met Indonesië en dan moet men wel glimlachen. Indonesië is kinderspel, vergeleken bij dit land. Enorm veel groter zijn hier de afstan den, enorm veel groter de problemen van bevoorrading, van legering en van vervoer. De allergrootste handicap is wel dat wij van de Amerikanen afhan kelijk zijn. Niet dat deze ons minder gunstig gezind zouden zijn, integen deel, maar zij hebben zelf zulke enor me problemen. Zij hebben zelf verlie zen aan mensen en materiaal geleden, verliezen, die moeten worden aange vuld. Door de grote terugtocht zijn tal van aanvoerhavens verplaatst. We hebben wat meer geduld gekre gen, we zijn wat meer ingesteld op de manier van handelen der Amerikanen. We vinden, dat de zaak wel wat anders loopt dan we ons hadden voorgesteld ener zal later geloof ik niemand zijn, die nog eens heimwee krijgt naar Korea, zoals we nu nog wel eens heim wee hebben naar Indonesië. Bijna onbegrijpelijk is het enthousias me, waarmee duizenden en duizenden jonge Koreanen de wegen bevolken, trekkende naar het Zuiden, waarheen ze geroepen zijn om hun dienst als soldaat te gaan bewijzen. Fantastisch is de vreugde waarmee de dood-arme bevol king van een driekwart in puin gescho- tenn dorpje onze mannen verwelkomt en nog een groot feest aanricht ook, omdat zij de eerste „blanke" troepen waren, die hun dorp kwamen beveiligen Want dat is momenteel onze taak: het gedeeltelijk beveiligen van een zoge naamde „main-supply-route", een aan- voerweg dus, waartoe onze compagnieën op verschillende plaatsen langs die weg gelegerd zijn en dc omgeving ervan ver. kennen. Enreeds met succes, want bij een der eerste patrouilles stootte men op een groepje guerilla's, die er blijkbaar op uit waren voedsel te roven. Ze waren voorzien van automatische wapens en in De Nederlandse troepen in Korea we ren zich uitstekend. Dat is ook de me ning van de geallieerde legerleiding en daarom heeft het Nederlandse detache ment enkele malen een zeer belangrijke gevechtsopdracht gekregen. Boven ziet men Nederlandse soldaten vlak achter de frontlijn een tent opzetten, waar eventuele gewonden geholpen kunnen worden. Daaronder soldaat Th. Langen- berg uit Breda, zwaar bepakt „en route." een vuurgevecht werden er drie door onze mannen neergelegd. De vreugde van de bevolking kende geen grenzen. Helaas kan men zich hier niet voor bereiden op een taak op één plaats, iets wat, vooral bij de opsporing van gueril la's, inlichtingen, speurderswerk en dus tijd vergt. Slechts enkele dagen zijn we ergens of het is weer „moven" geblazen. En dan gaan we weer. In de kou, in de sneeuw naar een nieuw oord met wéér legerings-, bevoorradings- en tal van an dere problemen.... Ik zei het al: dit is géén Indonesië. Naar wij vernemen, hebben de beide kabinetsformateurs hedenmorgen een uitgebreide bespreking gehad met de ministers Stikker, Lieftinck, Van den Brink en Mansholt. Op het vliegveld Leeuwarden is Dins dagmiddag omstreeks half vier een Meteor-straaljager in de landing ver ongelukt. Het toestel is in de bocht voor de z.g. „final approach" afgegleden en naar beneden gestort. De bestuurder, de tweede luitenant J. van Leeuwen uit Delft, van het 325ste squadron, werd ge dood. Het toestel werd vernield. De marechaussee te Emmen maakt reeds enige weken jacht op de zender „Erica", die iedere Zondagmiddag van ongeveer twaalf tot twee uur een pro gramma de aether inzendt via de 220- meterband Tot dusver zijn deze aether- piraten evenwel de politie te slim af geweest. Het programma bestaat prac- tisch geheel uit het afdraaien van ver zoekplaten. i Voor de bevolking van Zuid-Drenthe is radio Erica een sensatie geworden. Enige uren achter elkaar worden groe ten overgebracht, slagzinnen van beken de zakenlui omgeroepen en populaire liedjes gedraaid. „Geeft uw verzoek nummers op voor Vrijdagavond 8 uur", spoort de geheimzinnige omroeper steeds aan, doch het adres wordt er na tuurlijk niet bij vermeld. Voor de meeste luisteraars schijnt dit evenwel een publiek geheim te zijn en er zijn bepaalde personen die voor doorzending zorgdragen. De kosten bedragen een gulden en bij reclame voor zakenlieden ligt de prijs hoger. Op de markt in Etten (N.-Br.) is een serie van ongeveer dertig schoten ge lost, toen de 20-jarige arrestant A. B. uit Etten er van door ging. Twee wacht meesters van de Rijkspolitie, die hem opbrachten, hadden aanvankelijk het nakjjken. Een der wachtmeesters loste enige waarschuwingsschoten. Een kogel ketste ongelukkigerwijze af op het weg dek en trof een voorbijganger, zekere J. P. uit Etten, in het linkerdijbeen. De verwonding is niet van ernstige aard. De arrestant, die zich aan diefstal met braak had schuldig gemaakt, was in middels in een nabijgelegen weiland gevlucht, waar de achtervolging werd voortgezet. Een der politiemannen trof de vluchteling, na nog enige waarschu wingsschoten te hebben gelost, in het linkeronderbeen. Na een korte behan deling in het ziekenhuis kon B. naar de cel worden gebracht. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Op het traject New York-Bayhead Junction (New Jersey) is gisteravond pen personentrein van een spoordijk ge stort. De trein, die forensen naar huis braeht, was te 17 uur 02 (N.Y. tijd) van het New Yorkse Pennsylvania Station vertrokken. Een functionaris van de Pennsylvania Railroad verklaarde, dat het aantal do den en gewonden in totaal ongeveer 100 is. Ziekenauto's uit 20 gemeenten zijn gisteravond in allerijl naar Woodbridge. 45 kilometer van New York, gereden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1