Ambon heeft verschrikkelijke dingen beleefd Met dank retour KEURING VAN KOREA-VRIJWILLIGERS VANMORGEN BEGONNEN NEDERL RECHTER NIET BEVOEGD OORDEEL UIT TE SPREKEN Baby achtergelaten bij loket van Huisvestingsbureau Een missionaris vertelt van ervaringen Hongersnood en ellende De tyrannie van de angst SAS-SOS Tot hoofd en hart V.S. vragen Rusland leen- en pachtgoederen terug Uitzending van in totaal 800 man? Uitspraak Hof te Amsterdam AGENT DOOR TRAM MEEGESLEURD In hoger beroep bevestiging vonnis gevraagd Het weer DERTIEN KILO GOUD GESMOKKELD Naar één algemeen politiekorps wt iuu! EJee HUKK10 Vefoieycu mw DONDERDAG 8 FEBRUARI 1951 74e JAARGANG No. 24992 Overleg tussen de N oordzeehavens K.P.M.Zuid-Molukken Ontsporing in de hoofdstad Brandstichting op de Joh. v. Oldenbarnevelt Weer negen maanden geëist VIER JAAR VOOR WRESZYNSKI De ramp in Amerika TREIN REED TWEEMAAL ZO HARD ALS NORMAAL Onderzoek in volle gang Wens van hogere politie ambtenaren LEDEREN KLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Vanmorgen ontvingen wij een schrij ven van De Waarheid, gericht aan de hoofdredactie, waarin het communistische blad aan de „geachte collega's" het volgende mededeelt: ..De opperbevelhebber van de Ame rikaanse strijdkrachten in Europa, generaal Handy, en de Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland, John J. McCloy. hebben dezer dagen bekend laten maken, dat de vonnissen van 90 grote nazi-oorlogsmisdadigers zijn herzien. Van deze 90 oorlogsmis dadigers zijn er 33 onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Onder deze 33 vrijgelatenen bevin den zich meerdere veroordeelden uit het Neurenbergse Krupp-proces. Wij brengen de misdaden tegen de mensheid van deze hoge nazi's, voor zover wij over de gegevens beschik ken, nog eens onder uw bijzondere aandacht". Het schrijven somt dan een aantal Duitsers op aan wie gratie is verleend en zegt dan verder: „Het was met de diepste bezorgd heid, dat wij kennis hebben genomen van de massale gratie in de vorm van onmiddellijke vrijlating of aan zienlijke vermindering van de straf fen verleend aan de grootste nazi- oorlogsmisdadigers door de Ameri kaanse Hoge Commissaris. Wij, redacteuren en journalisten van De Waarheid, doen derhalve een ernstig beroep op uw ver antwoordelijkheid tegenover het Ne derlandse volk en uitgaande van deze verantwoordelijkheid met grote kracht te protesteren tegen de vrijlating en vermindering van straf fen voor de allergrootst* nazi-oorlogs- misdadigers. Wij doen een bero^j op u om in uw krant van zulk een protest blijk te geven en te eisen van de bezetten de autoriteiten in West-Duitsland, dat de begenadiging ongedaan wordt ge maakt, opdat de oorlogsmisdadigers hun straf niet ontgaan". De heren van De Waarheid worden be dankt voor de tip. Wij mogen hen er misschien aan herinneren, dat wij Zater dag j.l. onder de titel „Zij hebben ze nodig" onze mening reeds hebben te kennen gegeven over de gratie en vrij lating van de Duitse wapenfabrikanten Krupp c.s. en een aantal hoge nazi's door de Geallieerden. Wat dat betreft kan De Waarheid dus gerust zijn. Het bevreemdt ons echter en het maakt op ons een ietwat huichel achtige indruk, dat juist De Waarheid zich zo boos en bezorgd maakt over de vrijlating van deze oorlogsmisdadigers. Laten wij beginnen met hen er aan te herinneren, dat de Sovjet-Unie onmid dellijk na de oorlog zich meester heeft gemaakt van verschillende kopstukken Uit de Duitse oorlogsindustrieën, onver schillig of deze een rol in het Nazi regiem hadden gespeeld of niet, om deze voor hoge lonen te laten werken voor de instandhouding van de Russische oor logsindustrie op «orlogspeil en van infer nale vindingen gebruik te maken. Wij menen, dat De Waarheid zich wel op de laatste plaats mag opwerpen als pleitbezorger voor de rechten van de -TT! ijcstrenfttris von hen.' die" dezw rechten apert schonden. Aan De Waarheid en alle commu nisten, ontzeggen wij dit recht, omdat in' de Sovjet-Unie en haar satellietstaten minstens even erge. zo niet erger, ook op dit ogenblik misdaden tegen de rechten van de mens worden ge pleegd als ten tijde van het nazi-regiem in het Derde Rijk. Wij ontzeggen aan De Waarheid dit techt, omdat wij denken aan Kard. Mindszenty, Mgr. Stepinac, Mgr. Beran en duizenden geestelijken van achter het IJzeren Gordijn, die in de gevangenissen zuchten en langzaam doodgemarteld worden. Wij ontzeggen aan De Waarheid dit recht, omdat de communisten honderden kloosterzusters uit hun kloosters ver jaagd hebben en zelfs in de mijnen laten werken. Wij ontzeggen aan De Waarheid dit recht, omdat de communisten in Estland, Letland en Littauen duizenden mannen uit hun huisgezinnen hebben gesleept en voor goed naar Siberië hebben getrans porteerd en Russen in plaats van deze mannen op deze huisgezinnen hebben losgelaten. Wij ontzeggen aan De Waarheid dit lecht, omdat de communisten op alle conferenties met hun veto's de vrede lievende bedoelingen van het Westen saboteren. Wij ontzeggen aan De Waarheid dit recht, omdat de communisten ondanks hun vredesgehuichel, het grootste leger ter wereld op de been hebben. Wij ontzeggen aan De Waarheid dit recht, omdat de communisten door het onmenselijk optreden van het Sovjet regiem in de satellietstaten de wereld dwingen zich tot het uiterste te bewape nen met het oog op zelfverdediging. Wij ontzeggen aan De Waarheid dit recht, omdat wij vandaag zien, hoe de communisten hun eigen leiders behan delen en hen uit angst vermoord te wor den op de vlucht drijven zie Clementis. Neen De Waarheid is wel allerminst de instantie om zich op te werpen als pleitbezorger van de gerechtigheid. En daarom, hooggeachte collega's van o'it communistische blad, zenden wij U bij deze Uw schrijven in dank retour. Amerika heeft de Sovjet-Unie officieel Verzocht, de 672 schapen van de vloot en de koopvaardij, die de V.S. haar in de vorige oorlog op grond van de lecn- en pacht-overeenkomst afstond, onmid dellijk terug te geven. Deze eis is gesteld in een nota, die aan de Sovjet-ambassadeur te Washington, Alexander Panjoeskin, is overhandigd. Bovendien is aan de Sovjet-Unie ver zocht de 800 millioen dollar te betalen, die zij op grond van de leen- en pacht overeenkomst nog aan de V.S. verschul digd is en met de betaling waarvan de Sovjet-Unie ten achter is. Naar verluidt hebben de Sovjet-Rus- Sische autoriteiten als „laatste aanbie- Qlng" 240 millioen beloofd en geweigerd over het teruggeven van de 672 schepen besprekingen te voeren. De Sovjet-Unie }yl de schepen kopen, doch de Ameri kaanse regering wil hierop niet ingaan, zolang de rekening niet is vereffend. lv,Tiidens.de evacuatietocht naar Groningen, Dpp vvu,tcr 19441945 miste de familie epn lf" ]U^ Lomm (Limburg) op zekere dag f, -Or'oge, een trouwring, een gouden ket- 'c en enkele kledingstukken. De dief- werH h" 'nooit opgehelderd. Maandagavond wnn„t familie. die thans weer in Lomm depri °P deur geklopt. Toen men open- Bpnrte er ephter niemand te zien. De vol de rip,,J!"[Ren vond men in een pakje voor ring sinds zes jaar vermiste trouw- (Van onze speciale verslaggever) Vanmorgen is men in Den Haag be gonnen met de keuring van bijna zes honderd oud-militairen, die zich als vrij willigers voor Korea hebben •gemeld en die naar men ons verzekerde zo spoedig mogelijk als aanvullingsdetachement zul len worden uitgezonden. Het was van daag nog slechts een schamel twintigtal, dat voor keuring werd opgeroepen, doch het ligt in het voornemen om het tempo met ingang van 15 Februari op te voeren tot 150 a 200 keuringen per week. Een aanwijzing in de richting, dat men ditmaal inderdaad het plan koestert de zaken zo snel mogelijk af te werken, kan wellicht gevonden worden in de omstan digheid, dat de vrijwilligers nu onmid dellijk na keuring worden ingelijfd. Zij zijn voorlopig ondergebracht in Den Haag, terwijl zij later, wanneer hun aan tal voldoende is, worden overgeplaatst naar de Stormschool in Roosendaal. In totaal hoopt men rond 800 ïWS» te kun nen uitzenden. Met hen zal men het Nederlands onderdeel in Korea opvoeren tot de sterkte van een bataljon (rond duizend man), terwijl de resterende manschappen in reserve worden gehou den. Teneinde dit plan zo spoedig moge- Het bestuur van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rotterdam is voorne mens aan de op 12 dezer te houden verga dering voor te stellen, in het voorjaar de Continentale Noordzeehavens tot een confe rentie bijeen te roepen voor een oriënteren de bespreking over een samenwerking op Europees niveau. lijk te verwezenlijken, heeft men ook opnieuw een honderdtal officieren en onderofficieren aangeschreven, die zich reeds voor de eerste uitzending gemeld hadden, doch voor wie op dat tijdstip geen organieke functie beschikbaar was. Met het kleine aantal vrijwilligers, dat vanmorgen aanwezig was en dat een extra strenge keuring ondergaat, hebben wij nog enige ogenblikken van gedach ten gewisseld. Het thema, dat men dan altijd weer aansnijdt en waarover ook de manschappen zelf automatisch begin nen, is de klassieke vraag: waarom gaat U naar Korea. En het antwoord? Och, dat varieert van de hoop op deze wijze in een (nog gedroomde) blijvende UNO- strijdmacht te worden opgenomen tot te leurstelling in -het vaderland, zucht naar avontuur en een ondergrond van idealis me. Het zijn gezonde forse kerels, alle maal Indonesië-veteranen. en zij weten dat Korea geen vacantiereisje betekent. Cisteren werd door pastoor Hamerlinck de gerestaureerde kerk van de H. Mar tha te Willemstad plechtig ingezegend. Dit kerkgebouw is de parochiekerk van de kleinste parochie in Noord-Brabant; mogelijk zelfs van geheel Nederland. Vanmorgen heeft het gierechtshof te Amsterdam, eerste kamer, uitspraak ge. daan in de zaak van de K.P.M. tegen de republiek der Zuid-Molukken. Het hof lieeft bij monde van haar president, mr. J. Verdam, verklaard, dat de Neder landse rechter in dit geval dus de president van de rechbank te Amster dam onbevoegd was van dit geding kennis te nemen. De eis van interventie van de zjjde der Zuid-Molukken werd door het Hof toegewezen. In hoofdzaak was van de zijde der K.P.M. een aantal grieven ingebracht, die uitvoerig in het vonnis werden be sproken. De eerste grief stelde, dat de republiek der Zuid-Molukken niet zou bestaan. Het arrest zegt hierover, dat het feit, dat de Nederlandse regering de republiek der Zuid-Molukken niet heeft erkend, niet behoeft uit te sluiten, dat deze staat in facto bestaat. Bij het ontstaan van de R.I. werd met geweld een einde gemaakt aan het gebiedsdeel Oost-Tndonesië. Als protest hiertegen werd door de Zuid-Molukkenraad de republiek der Zuid-Molukken uitgeroepen. Vaststaat ook, aldus het arrest dat de aanval der TNI op dc> republiek der Zuid-Molukken op ernstig ver zet stuitte en de krijgsverrichtingen nog geen eind hebben genomen De tweede grief bestreed de bevoegd heid van de Nederlandse rechter om van dit ggding kennis te nemen. Onbe twistbaar staat vast, aldus het arrest, dat de Nederlandse regering de RIS als souvereine staat en Uniepartner erken de en dat de RI op 17 Augustus 1950 in de plaats van de RIS trad. De RI is eveneens door de Nederlandse regering ais souvereine staat en Uniepartner er kend. De rechter kan slechts de gestel de onrechtmatige daad der RI beoorde len als hij zich een oordeel vormt over de daden der RT. Maar volgens het vol kenrecht is een souvereine staat niet onderworpen aan de rechtsmacht van een andere souvereine staat, tenzij vrij willig. Dit geldt ook voor een staat, die geen partij is in een geding Hieruit volgt, aldus het arrest, dat de Nederlandse rechter, hoe onrechtmatig hij de ter dagvaarding omschreven oor logshandelingen en aanval van de R.I. tegen de geïntimideerden ook zal achten, en ook al zouden deze in strijd zijn met de fundamentele menselijke rechten en vrijheden als waarop de president van de Amsterdamse rechtbank in zijn vonnis in het korte geding doelt, niet bevoegd is daarover in rechte een oordeel uit te spreken. De tweede grief acht het Hof gegrond, wat leidt tot vernietiging van het von nis, waarop befoep. Recht doende ver nietigde het Hof het vonnis van de presi dent der rechtbank te Amsterdam van 2 November 1950 en verklaarde het Hof zich niet bevoegd om van de vordering kennis te nemen. Enkele grote schepen met Amerikaan se steenkool voor Engeland zullen hun lading in Rotterdam lossen omdat daar toe in Britse havens geen gelegenheid bestaat. Woensdagavond omstreeks half zes is op het Mai'kenplein op de kruising van de Muiderstraat en de Nieuwe Amstel- straat t# Amsterdam, een bijwagen van lijn 9 uit de rails gelopen. De wagen reed de verkeersagent, die daar om die tijd het verkeer regelt, en een P.T.T.- ambtenaar, die daar fietste, omver. De P.T.T.-man werd licht gewond, maar de verkeersagent kwam er minder goed af. Hij werd ongeveer tien meter meegesleurd en bekwam verwondingen. Hij is in het Binnengasthuis opgenomen. Het schijnt dat een wissel plotseling is teruggeklapt waardoor de bijwagen uit de rails liep. Het verkeer ondervond geruime tijd stagnatie. De rechtbank te DordTecht heeft een sigarenmaker, B. K„ aldaar veroordeeld tot een week gevangenisstraf voorwaar delijk, met een proeftijd van twee jaar en f 20 boete subsidiair tien dagen hech tenis, wegens het opzettelijk iemand in hulpploze toestand brengen, tot wiens onderhoud en verzorging de betrokkene krachtens de wet verplicht is. Van dit vonnis is K. in hoger beroep gegaan. Maandag d'endg.de zaak voor het Haag se gerechtshof. Bij de behandeling bleek, dat K. zijn kind van vier maanden in een loket van het Huisvestingsbureau te Dordrecht had neergelegd en toen was heengegaan. De president gaf als zijn oordeel te kennen, dat het kind als een pressiemiddel gebruikt was om een wo ning toegewezen te krijgen. De gemeente-ambtenaar J. Blokland verklaarde, dat op 25 Juli van het vorige jaar verd. met twee dames aan het loket van het Huisvestingsbureau bij hem was gekomen en dat hij hem had mede gedeeld. dat hij niet voor een woning in aanmerking kwam, omdat hij een onder komen had. Verdachte's standpunt was, dat hij aan dat onderkomen niets had, omdat daar zijn vrouw en kind niet werden toegelaten. Het kind is nog geen uur od het Huisvestingsbureau geble- Woensdag is aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt", die in de haven van Su- rabaja ligt, een brandstichting ontdekt. In de slaapzaal waren op vijf plaatsen matras sen aangestbken, verder werden er lucifers en papierfakkels gevonden. De scheeps- brandweer heeft de brand spoedig geblust. Er is geringe schade. Het vertrek van het schip zal normaal geschieden. De recher che stelt een onderzoek in. Een dezer dagen kregen wij inzage van een brief uit 'Ambon, gedateerd 18 Januari j.L. en afkomstig van pater Westerkamp, die reeds jaren als pastoor van de katholieke missie op dat eiland werkzaam is. Na enige gedeelten van deze can zijn verwanten gerichte brief persklaar te hebben gemaakt, dunkt het ons goed deze hierna te publiceren, omdat dit schetsmatige verslag van een oogge tuige er waarschijnlijk toe bijdraagt een idee te geven van de droeve toedracht van zaken op Ambon gedurende de afgelopen maanden. Het is gebeurd. Het is heuselijk ge beurd! Er is weer contact tussen Ambon en Nederland! 11 Januari j.l. kwam de postman aangezet, zwetend in deze warme tijd en gebukt onder een last van brieven, tijdschriften enz. van ruim acht maanden. Gelukkig dat het contact weer hersteld is. Toen begin vorig jaar de speciaal-troepen van het K.N.I.L binnen kwamen en weigerden hun wa penen in te leveren, was dit voor ons een teken dat 1950 een moeilijk jaar zou worden. Op het tijdstip, dat de repu bliek der Zuid-Molukken werd uitge roepen, was ik niet op Ambon, maar op tournée naar Banda. Teruggekomen, vond ik gewapende troepen op de kade De ernst hiervan begreep ieder, die wist hoe gevoelig de voedselpositie van Aipbon was. want alles moest worden aangevoerd. De Hollanders vroegen te legrafisch om evacuatie. 10 Mei kwam de Kota Inten. nadat een commissie van ons gezantschap ons voorlichting had gegeven en sterk op evacuatie had aan gedrongen. Zondag 14 Mei had de gro te uittocht der Hollandse soldaten plaats met de ICota Inten en ik heb zelden zo iets roerends meegemaakt. Ambon nam afscheid van Holland en wij begrepen wat het betekende: veel vrienden en pa rochianen gingen weg en lieten ons ach ter in een somfcere toestand. Het Wil helmus werd gezongen en daar gleed de grote boot van de kade. Wij waren allen bleek en aangedaan. De eerste maanden ging alles tame lijk goed! Maar al gauw kwam het spook van de hongersnood opzetten. De Am- bonnezen zijn immers niet gewend van te voren te zorgen door een voorraad aan te leggen. Daarbij kwam de angst: hoe lang zou dat nog moeten duren? Tenslotte was negentig procent van de bevolking ondervoed, waarvan dertig procent in hevige mate. Je zag echt nare dingen langs de straat: brood-magere, strompelende oudjes en vreemd opge zette gezichten van .stumperds van kin deren. De prijzen voor etenswaar werden steeds hoger; men betaalde al f 7.50 voor een kokosnoot en f 10 voor een kladdi (grote wortel). Daarbij kwam dat het geld ook zeer schaars werd en men gedwongen was het oude geld van Maart weer in omloop te brengen en nog wel gehalveerd. De eigenlijke oorlog begon eerst op 28 September bij de eerste landing op twee noordpunten van het eiland Am- bon. De volgende dag drong een oor logsschip de baai van Ambon binnen en schoot even. 3 November landden de troepen van de A.P.R.I.S. op verschil- I Als de ene hand de andere maar zoekt, dan komt alles tvel I terecht. j lende plaatsen in de stad Ambon. Wij zagen hoe de stad in brand werd ge stoken en grote rookwolken opstegen bij de haven. Het werd tijd te vluchten en gelukkig vonden wij een schuilplaats in een nog door de Japanners aangeleg de betonnen schuilplaats, waar enige decimeters water in stond. Vijf dagen en vijf nachten hebben wij daarin door gebracht onder een verschrikkelijk mi trailleur- en kanonvuur. Midden onder de beschieting hoorde ik een kind bij de ingang van onze kelder huilen en ik zag hoe het zijn armpje in de hoogte hield, terwij^toree vingers waren afge schoten. Ik Wor de kelder uit en zag vlakbij een vrQuw liggen, de moeder van het gewonde kind, met nog een kindje in de armen; zij had een grote scherf in haar rug gekregen en stierf twee uren later. In de laatste nacht ging de helse be schieting ook nog van een kleine aardbeving vergezeld. Wij allen dachten dat niets meer van onze. gebouwen over eind zou staan, maar wonder boven wonder bleek dit later toch mee te val len. De vuurlinie had zich nu verplaatst en er kwamen T.N.I.-soldaten, die ons weliswaar met rust lieten, maar de werklieden, van de Kei-eilanden afkom stig, duchtig onderzochten. Na gedurende vijf dagen geëvacueerd te zijn geweest, konden wij terugkeren naar onze huizen, die nog overeind stonden, maar waar binnen wel enige ravage was aangericht. Nog wel enige weken hoortjen wij voortdurend schieten en het duurde tot na Zondag 19 November, vooraleer de eerste burgers langzamerhand vanuit de bergen kwamen afgezakt, waarheen zij gevlucht waren. Vraag niet wat zij had den meegemaakt aan honger en angst en ziekten Vooral buikloop. Minstens drie kwart van Ambon lag verwoest en nu nog, op 20 Januari, zijn onze huizen bezet en heb ik inkwar tiering. Dit alles heeft voor de Ambonese missie, die toch al klein was. een zware slag betekend. U moet n 1. weten, dat mijn parochie veel groter is dan heel Nederland, n.l. 40.000 km.2, en het zal ven. Het is opgenomen in een zieken huis. Getuige erkende, dat verdachte in een dwangpositie zat. De verdediger merkte op, dat aan zijn cliënt een woonvergunning was verleend voor één persoon, zodat door een amb telijke maatregel man en vrouw ge scheiden werden. Het onderkomen was zó slecht, dat de dokter jiad verklaard, dat het kind daar zou doodgaan. De procureur-generaal eiste bevesti ging van het vonnis echter met verho ging van de geldboete tot f 40 subs. 20 dagen hechtenis. Het Gerechtshof zal 21 Februari arrest wijzen. Verwachting tot Vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt mc. regen, later wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tol krachtige en in de kustgebieden af en toe harde wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-West. Vannacht minder koud, morgen overdag on geveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 8.08—17.41 Maan: 9.18—21.57 Toen de verificateur A. Bruins op 13 September van het vorige jaar bezig was in een loods van de Holland-Amerika Lijn, waar de bagage van de passagiers van een uit Amerika gearriveerd schip, werd nagezien, ontdekte hij in een kof fer van een hunner een geheime berg plaats, die zeer ingenieus was aange bracht. In deze bergplaats trof hij een hoeveelheid goud aan. De eigenaar van de koffier bleek ook in zijn kleren goud te hebben verborgen. Voorts kwam dit zeer begeerde metaal te voorschijn uit een scheernecessaire. In totaal was het 13.074 gram. De passagier, de uit Oos tenrijk geboortige Kurt B., auteur, wo nende te New York. was hierdoor in overtreding van het deviezenbesluit ge komen en de economische politierech ter te Rotterdam had hem deswege negen maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest opgelegd. Bovendien werd het goud verbeurd verklaard. Van dit vonnis is B. in hoger beroep gegaan en zo diende de zaak Woensdag voor het gerechtshof te 's Gravenhage. B. erkende, dat hij het goud had willen invoeren Dit geschiedde in opdracht van een zekere Schneider te New York en hij moest het goud naar Brussel bren gen. Ter zitting verklaarde hij niet ge weten te hebben, dat hij geen goud mocht doorvoeren, al gaf hij toe wel begrepen te hebben, dat het goud moest worden aangegeven, zoals hij ook een schrijfmachine op een daartoe dienend formulier al aan boord had ingevuld. De procureur-generaal vroeg bevesti ging van het vonnis. Het Hof zal 21 Febr. arrest wijzen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de statenloze Siegfried Wreszynski we gens voortgezette oplichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar zonder aftrek van voorarrest. In het arrest overwoog het Hof, dat, gezien het feit, dat Wreszynski misbruik heeft gemaakt van de nood en de angst, waarin zijn slachtoffers verkeerden, geen aanleiding bestaat de in voorarrest doorgebrachte tijd in mindering te brengen. Bewezen werd geacht, dat van een afdragen der ontvangen gelden aan derden geen sprake is geweest. Wreszynski heeft acht dagen tijd be roep in cassatie aan te tekenen. De Westerse wereld moge al door angst voor de agressieve bedoelin gen van de Sovjet-Unie gedreven worden tot een massale herbewapening. Rusland zelf wordt niet minder beheerst door angst, een angst, die vooral gebekt wordt door de plannen om Duitsland te herbewapenen. De Sovjet-Unie heeft evenals de Westerse continentale mo gendheden aan den lijve ondervonden, wat het van een zwaarbewapend Duits land eventueel heeft te verwachten. Van daar dat zij zich alle moeite geeft om de bewapening van Duitsland te voorkomen. Vandaar dat zij er steeds op aangedron gen heeft, dat een eventuele conferentie van de Grote Vier zich tot het punt van Duitslands herbewapening zou beperken, maar de Westerse mogendheden willen ook de kwesties van het Verre Oosten bespreken en hopen nu, dat Rusland ter- wille van het overwegend belang, dat het aan een niet geremilitariseerd Duitsland hecht, zich ook bereid zal tonen over andere zaken van wereldbelang te pra ten. Die bereidheid is voorshands nog niet in voldoende mate bij Rusland aan wezig, maar als de Westerse mogend heden hun plannen voor de inschakeling van een West-Duits leger in de Europese strijdmacht doorzetten, zou die bereid heid bij de Sovjet-Unie wel eens kunnen groeien. Intussen probeert de Sovjet-Unie op alle mogelijke manieren toenadering te zoeken tot West-Duitsland. Het schuift daartoe de Oost-Duitse marionet naar voren, belooft het herstel van Duitslands eenheid, maar is vooralsnog niet van plan de Oder-Neisse-grens op te geven, tenzij natuurlijk het herenigd Duitsland zich tot een Russische satel lietstaat zou willen laten maken. Maar daarop bestaat voorlopig geen uitzicht. De regering-Adenauer heeft de uitgesto ken hand van de Sovjets als onbetrouw baar afgewezen, maar tracht van de an dere kant van de Westerse mogendheden een zo hoog mogelijke prijs te bedingen voor een eventuele deelname van een Duitse legermacht aan de Atlantische de fensie. Grote groepen in West-Duitsland tonen zich afkerig van een remilitarisa- tie en ook dat past volkomen in de koe handel om de hoogste prijs los te krijgen. Eisenhower heeft verklaard, dat hij al leen maar met willige Duitse honden wil jagen, wetend, dat het met onwillige honden kwaad beren vangen is. Om het Duitse volk milder te stemmen en ook omdat hij ze best kan gebruiken, heeft de Amerikaanse Hoge Commissaris Mac- Cloy een aantal kopstukken uit de Duit se bewapeningsindustrie, die als oorlogs misdadigers in Landsberg gevangen ra ten, vrijgelaten en dat 'heeft Sovjet-Rus land natuurlijk weer de stuipen op het lijf gejaagd- De merkwaardige berichten uit de Duitse Oostzone, dat de op mili taire leest geschoeide Oost-Duitse Volks- politie ten dele naar huis wordt gezon den en voor een ander deel naar Tsje- choslowakije en Polen wordt verdonke remaand om er door Russische generaals verder militair geschoold te worden, die nen in dit licht te worden bezien. Rus land schijnt n.l. het motief van de Wes terse mogendheden voor een remilitari- satie van West-Duitsland. dat zij aan het bestaan van de militaire Oost-Duitse volkspolitie ontlenen, te willen ontzenu. wen om bij mogelijk komende onderhan delingen sterker te staan en tevens om dat het óók beducht is voor een al te grote militaire Volkspolitie van Duitsers, wie het militarisme nu eenmaal in het bloed zit. De angst van het Westen voor Rus land en de angst van Rusland voor een mogelijk herlevend Duits mi litarisme bieden West-Duitsland de gele genheid voor het veinzen van onverschil ligheid of zelfs van afkeer van een her bewapening. Maar Rusland vreest, dat deze houding geveinsd is. en het Westen ducht, dat die houding wel eens echt zou kunnen blijken in de ure des gevaars, terwijl 't van de andere kant niet al te veel vertrouwen heeft in de betrouwbaarheid van een militair sterk gemaakt Duits land. Zo beheerst de angst aan weerskanten het vraagstuk van West-Duitsland, een vraagstuk, dat zowel door Rusland als door Amerika als het draaipunt van het conglomeraat der politieke wereldpro blemen wordt beschouwd Angst heet een slechte raadgever. Uit angst voor elkaar plegen kwaadaardige honden met elkaar te gaar. vechten. Alleen wanneer de angst op reële gronden overwonnen kan worden, bestaat er een redelijke kans op behoud van de vrede. Een overzicht van de spoordijk tussen New York en Newark, waar de ver schrikkelijke treinramp plaats vond, die meer dan tachtig personen het leven kostte en waarbij honderden passagiers gewond werden. Onder aan de dijk de vernielde spoorwagons. u verwonderen te horen, dat ik onder mijn parochianen maar zes katholieken uit Ambon zelf ken; de rest van mijn 700 parochianen zijn van elders naar hier gekomen. Van die kant bezien staat onze missie eigenlijk nog maar in haar kin derschoenen. Wij hebben een grote be hoefte aan medische werkers en werk sters, onderwijskrachten, een ziekenhuis enz. Wij zullen veel hulp behoeven voor herbouw en uitbreiding van onze missie gebouwen en hebben in dat opzicht onze hoop mede op Nedcéiand gesteld. Nieuw- Guinea heeft aller interesse, maar Am- bon, dal door de ecuwen trouw geble ven is, verdient evenzeer de aandacht. Nog altijd blijven de laatste twee re gels van het volgende vers van pater Poirters waar (al verloren de eerste regels helaas hun actualiteit): Laat zeilen die 't belieft naar Banda of Molukken, En daar de zoete oogst van noot en foelie plukken. Maar die in kinderkens daar deugd en zeden plant. Die wint de beste vrucht van 't specerijen-land! De machinist van de „Broker's Special", dc trein die Dinsdag ontspoor de en van een dijk viel, waardoor Min stens 81 personen werden gedood, heeft gisteravond tijdens een verhoor toege geven dat hij tweemaal zo hard reed als volgens de voorschriften was toegestaan. De conducteur van de trein, John Bishop, die zich in het ziekenhuis be vindt, heeft nog getracht de machinist er op attent tc maken, dat hij veel te hard reed, doch juist toen hij de nood rem in de hand kreeg, viel de expresse- trein de dijk af. Twee afzonderlijke onderzoekingen naar de oorzaak van deze ramp, de grootste in Amerika in 38 jaar, zijn thans begonnen. Eén onderzoek wordt geleid door het F.I.B. (Federal Investi gation Bureau), dat zich er van wil ver gewissen of de mogelijkheid van sabo tage aanwezig is, en het andere onder zoek staat onder leiding van de procu reur-generaal van de staat New Jersey. Dit onderzoek zal gebaseerd zijn op ae mogelijkheid van „misdadige onacht zaamheid". Een geheimziunig „vliegtuigonge luk" boven de Middellandse Zee, dat ie luchtvaartautoriteiten van ver scheidene landen gisteren voor een raadsel plaatste, bleek op een ver makelijk misverstand te berusten. Op net vliegveld Cointriu bij Gene ve werd gisteravond namelijk be kend gemaakt dat een vliegtuig van de Scandinaviscne Luchtvaartmaat schappij (S.A.S.) gisterochtend per raaio zijn positie, zijn nummer en de letters der maatschappij had op gegeven. De letters S.A.S. zijn toen als S.O.S. opgevangen. In aansluiting op hetgeen wij gisteren reeds meldden over de ontvangst van hogere politie-ambtenaren op het stad huis in Haarlem en de daarna gehouden vergadering, vernemen wij nader, dat met algemene stemmen is besloten, aan de regering en aan de Staten-Generaal een rapport aan te bieden, waarin uit eengezet wordt, welk standpunt de Bond ten aanzien van de organisatie der politie inneemt. In dat rapport zal tot uitdrukking worden gebracht, dat het voor een goede uitoefening van de politiedienst nodig is de 127 gemeentelijke politiecorpsen en het corps Rijkspolitie tot één algemene politie te verenigen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1