i Tussen klei en imponerend modder groeit een millioenenwerk Lagerhuis verwerpt .motie van Churchill Zes maanden gevangenisstraf voor zware mishandeling Verdachte prikte met hooivork Duizend gulden boete voor tandarts Jan van der Pigge De Witte Paters in Santpoort ^oe spelen de R.K. clubs? COSTUUMS NAAR MAAT KANS ZIET Tanks van 1V/2meter enig in Europa Labour kan op een voortdurende strijd rekenen V Opera-concert ÜGEXDA c Door de Sancta Porta doet Kardinaal Lavigerie zijn intrede bij de Haarlemmers M. Douwma en Zoon f&S&2houte%. W E B E R Tanks in voor gespannen beton Dit is nog maar het begin" DONDERDAG 8 FEBRUARI 1951 PAGINA 2 I I i Burgerlijke Stand Vreemde capriolen met auto uitgehaald VOORZITTER HUURADVIES COMMISSIE BEHOEMD Afd. lawntennis van T.Y.B.B. vergadert CORONA ROYAL CORONA SUPERRA J. v. d. P. No. 25 16 cent 20 cent 25 cent SCHOUWBURGNIEUWS 28-jarige fietsendief tevens inbreker Oude man door auto aangereden HEEMSTEDE Jaarvergadering Kath. Volkspartij ZANDVOORT PASSAGIERS- EN TROE PENSCHEPEN Lezing vrouwencontact commissie Woningbouw Waterstanden BESOMMINGEN Ongeval aan boord van een logger Lezing dokter Van der Toorn D.U.W.-arbeider ingesloten nog steeds voor f 225.— DE BEVERWIJKSE ZUIVERINGSINSTALLATIE Een ingenieus geheel Eens zwemmen stekeltjes in de haven STAALDEBATTEN IN ENGELAND TEN EINDE Kantoorgebouw en woningen Onregelmatige markt Beurs van Amsterdam Beurs van New York „Heeft tJ zich niet vergist en in plaats van een prikje hooi een prikje getuige genomen?" vroeg vanmorgen de presi dent van de Haarlemse Rechtbank aan de paarden- en veehandelaar H. K. uit Assendelft. „Nee Edelachtbare, ik heb nog nooit iets anders dan hooi en stro geprikt," was het deemoedig antwoord van verdachte, die beschuldigd werd van zware mishandeling. Het gebeurde in Assendelft in Decem ber van het vorig jaar. fC. had een ken nis, de groenteboer J., die zijn paard bij hem stalde en op de morgen van de on geluksdag zag K., dat J. met de smid R. op zijn erf bezig was met het scherp zetten van het paard. K. was op hoge benen naar het tweetal toegestapt eri zei tot J.: „Het gaat niet om jou. maar die rotvent moet van mijn erf af." En de smid kreeg de boodschap, dat hij net paard maar aan de weg moest beslaan. Er was een korte woordenwisseling ge volgd, die overigens meer van de zijde van verdachte kwam, en J. was maar vast met zijn paard weggelopen. Door de gladheid van de weg lette hij niet op de Nadat de „Grande Compagnia d'Ope- r Italiana" tweemaal in Haarlem een groep lyrische en dramatische vocalis ten had geïntroduceerd, kwam nu de „Compagnia lirica Italiana" met een viertal solisten, waarvan opvallend van geen enkele de stem nader met dramatisch was aangeduid. Dit vormt echter geen bezwaar. Meer dan eens behoorden de drama tische vocalisten niet tot de uitblinkers. Zo waren zij bij het eerstgenoemd ge zelschap wel favoriet bij dat deel van het publiek, hetwelk het meest op enorm veel geluid was gesteld. Verschei dene dramatische momenten geleken slechts iets, maar misten hun uitwerking. Het andere deei bleek gelukkig kunst zinniger te zijn aangelegd en waardeerde meer de zuiver lyrische zang. Deze kwam vanzelfsprekend het best uit op het eer ste concert, toen de H. O. V. de oor spronkelijke begeleiding op stijlvolle wijze verzorgde. Het programma van het thans gegeven concert bevatte zoals gewoonlijk meer of minder bekende, geliefde fragmen ten uit hier in Holland al of niet op het repertoire staande operawerken. Enkele ervan danken hun bekendheid aan gramofoon-opnamen. De bezoekers hebber bijna voortdurend onverdeeld kunnen genieten van een 18-tal num mers, die ondanks hun stijl- en karak terverschillen een welluidende en smaakvolle verklanking verkregen. Men genoot, gezien ',e bijvalsbetuigingen, ni*t alleen van populaire nummers uit Traviata, Butterfly en Bohème, doch ook van nummers, zoals de z.g. Waanzin aria uit Donizetti's Lucia di Lammermoor', het „Ave Maria" uit Verdi's Othello, en aria's uit „Luisa Miller" en „Un Ballo in Maschera", eveneens van Verdi, res pectievelijk uitgevoerd door de soprano- leggero Tatiana Bulgaron, de soprano lirico Bruna Fabrini, de tenor Nino Adami en bariton Gianni Camera. Doorgaans zelukte het deze opera sterren, zonder de hulp van décor, costuum, grime en orkestspel mimiek wofdt, zij het in mindere mate dan op het toneel, aangewend de gevoels uitdrukking van de componist intens weer te geven. Bij ,de bewogen momen ta n gaver- zij blijk de dramatiek zuiver aan te voelen. Nimmer lag er op dit gebied iets „dik" boven op. Niets geleek aangeleerd te zijn. Het bleef zang, het echte Bel Canto Bulgaron, in Donizetti's aria een colo ratuur-sopraan, glorieerde in fijne, lyri sche zang, bijzonder in een Bellini- a: ,a. Wat een stembeheersing! Fabrini voldeed met haar weelderig geluid zo wel in de grote Traviata-aria als in het duet uit Butterfly. Adami beschikt over een omvangrijk krachtig geluid, dat H; toch zeer fraai met mezza voce weet aan te wenden. En de bariton Camara, zo uit Italië gekomen om voor Fracchia ir te vallen, imponeerde met zijn welluidende stem het meest in de komische rol van Figaro en de breed uitgezongen Ballo-aria. Verder dwong de samenzang van duetten en het Bohème-kwartet eerbied af, dient de pianist Luigi Martelli voor zijn accur-at, muzikaal spel te worden geprezen en maken we een compliment aan het tamebjk talrijk publiek, dat blijk gaf niet voor sensatie, doch voor kunstuitingen te komen. Hoe schoner en diepgevoelder de zang, des te groter het succes. Het was een kunst avond, die we op dit terrein beleefden. Dit rechtvaar digt dan ook ons bezoek in deze tijd. OL. KOOP. GEBOREN: G. Riddervan Ravens- berg, z; S L. Kampes—van der Pevjl, z; M. van der PlasNies, z; J. Buijs Bloeming, z; A. C. M. van Lieshout Schollen, z; G. StolwijkSchouten, z; S. NijdamJellema, z; G. C. Baltus Tromp, d; C. D. van Donselaarvan Oosten, d; D. A. HollinkSchouten, d; G van der HoutWeijiand, d; S. M. E. van Nieuwpoortde Kater, d; H. W. PotMaurik, d. ONDERTROUWD: 7 Febr.: W. F. Ur- banus en W. H. J. Budding; J. de Liefde en C. Franken; G. van Schie en G. Bak ker; J. N. Roskam en A H. Wester; R. Paap en G. M. Wagenaar; B. H. Abben- huijs en E. S. d'Herripon; J. F. Hartman en C. Boon; C. M Hoogenboom en M. Rubbert; w'. M. P. Wesselink en E. J. Wijsman; J. H. Giling en J. G. Hohl- feld; J. Lbuwkamp en J. van Til; C. L. Koelemeijer en J. Hendriks E. Prager en I. C. Smit; C. A. van Nes en C. P. H. A. Silvis en J. M. P. Nijssen; J. Eelsing en F. Zeulevoet; W. Jansen en E. M. M. Lanzing; K. Wijker en A. C. Antonisse; Cassé; J Neeven en E. S. M. Licht- leitne'r; A. Tukker en B. H. van den Brink; H. W. M. den Hertog en J. G. Tigchelaar; T. Timmerman en K. Roos; P. J. Jonker en J, M. M. Kemps; H. L. van Ravensberg en A. J. Kolderie; W. Meijer en M. van Schagen; W. B. Vos en N. van Zomeren; P. Zonderland en J. E. Peper GETROUWD: 7 Febr.: A. H. J. Velu en H. J M. Kuijpers; H. Vink en A. M. E. Verdam; H. G. van der Pol en M. Cornet; M. Brand en W. van der Sluis; R. van' Bogget en T. van Kempen; S. Maasdam en A. W. Haak; W. E. van Wijk en H. W. C. Roeland; P. C. yan Roode en B. T. Osinga; T. Horeman en M. van Wort; P. Guit en E Diepeveen; J. F. Verhagen en A. Schi'ldmeij erR. Clarenburg en N. Benus; C. A. Ruissen en G. E. Winnubst; R. Dijkstra en A. C van Bentem; G. van de Bunt en M. C. Nijssen; W. Cornelissen en G. W. Corneellissen; P. J. Bakker en L. van Heerden; F. Hofsté en M. Kinders. OVERLEDEN: D. A. C. van den Hoorn, 71 j., Wilhelminastraat; G. A. Cop, 82 j., Westerhoutpark; A. M. GroenJonker, 84 j„ Schoterveenstraat; J. A. Zonneveld, 42 j., Kamperlaan; G J. van Amstelvan de Graaf, 87 j., Ka rfel van Manderstr.; M. G. Kruivervan der Putten. 50 j., Da Costastraat; J. Dol- lé, 80 j., Populierenstraat ruzie achter zijn rug, zodat hij niets van het gebeurde heeft gezien. K. wilde zijn koeien gaan voeren en greep daartoe een hooivork, dat vertelde hij tenminste op de rechtszitting. Maar daar de smid bang was voor zijn opvlie gend karakter, koos deze de wijste partij, stapte op zijn fiets en wilde wegrijden. En terecht, want K. nam de hooivork en dreef de smid als een stuk vee voor zich uit, van het erf af. „Ik begrijp het niet goed, hoe ging dat precies?" vroeg de president. En tot grote hilariteit van alle aanwezi gen nam de smid de vork en dreef de verschrikte parketwachter als een stukje koe de rechtszaal rond. R. was na dit voorval naar het huis van J. gegaan en besloeg daar het paard verder. In de loop van de dag kreeg hij evenwel zo'n hevige pijn in de rug. dat zijn vrouw, die volgens de smid lang niet gemakkelijk is, hem aanraadde naar de dokter en de politie te gaan. De dokter constateerde een prikwond; R. kon hier door vier dagen niet werken, waardoor hij een flinke schade leed. Hoewel getuige J. niets gezien scheen te hebben, was de Officier van Justitie toch van de schuld van K: overtuigd. Hij eiste wegens poging tot zware mishan deling een gevangenisstraf van zes maanden en vergoeding van de schade. De raadsman, mr. Tonino. vroeg onmid dellijke invrijheidstelling. Dit werd ge weigerd. Uitspraak over veertien dagen. De capriolen, die een tandarts uit Be verwijk 9 Augustus van net vorig jaar met zijn auto op de Heemsteedse Dreef had uitgehaald, waren voor een hoofd agent aanleiding geweest hem naar het politiebureau te brengen en aldaar te trachten hem weer een beetje nuchter heid bij te brengen. Veertien dagen ge leden stond dezelfde dokter in het ver dachtenbankje van de Haarlemse recht bank en hoorde een boete van duizend gulden tegen zich eisen benevens intrek king van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. In zijn vandaag gehouden uit spraak veroordeelde de president hém tot intrekking van het rijbewijs voor de tijd van drie maanden en duizend gulden boete of een maand hechtenis. Tot voorzitter van de huuradviescom missie te Haarlem is benoemd mr. P. Fuhri Schnethlage, directeur van de Nutsspaarbank te Haarlem, en tot vice- voorzitter de heer W. H. IJssel de Schep per, directeur van de Haarlemse Brand verzekering 1846. De afdeling Lawntennis van de R.K. sportvereniging T.Y.B.B. hield onlangs haar jaarvergadering in Café-Restaurant Brinkmann, Haarlem. De samenstelling van het bestuur bleef onveranderd en de voorzitter dankte de vergadering voor het in het bestuur gestelde vertrouwen. Naar aanleiding van voorstellen om trent het komende seizoen stelden de leden vragen, welke tot aller tevreden heid werden beantwoord. Tot slot spraken kapelaan Van der Zalm en de heer Van Turnhout nog en kele bemoedigende woorden. Advertentie Wij verkopen eigen merken sigaren van superieure kwaliteit tegen scherp gecalculeerde prijzen. Hof Leverancier Gr. Houtstraat 81 Ao 1800 Gistermorgen heeft een tot nu toe on bekende dief kans gezien honderd pak jes rooktabak te stelen oij de tabakshan- del aan de Zijlweg. Dezelfde morgen werd het grootste gedeelte van het ge- slolene teruggevonden in een voortuin tje van een woning in het Kenaupark. BIOSCOPEN: Rembrandt: The Forsyte Sage (volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: 't Lijkt zo een voudig (volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Mensensmokkel (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Das Madchen Christine (18 j.) 2.30, 7 en 3.15 u.; City: Geld valt uit de hemel (a. 1.) 2.15, 4.30 7 en 9,15 uur; Spaarne: Luchtpiraten (14 j), 2.30, 7 én 9.15 uur. Donderdag 8 Februari Concertgebouw: 4de Orgelrecital door Adr. Engels, 8 uur. Schouwburg: Prof. W. Talloen S.J. over „De militair-strategische en economische betekenis van de Nieuwe Wereldzee", (G. en W.) 8 uur. Zondag 11 Februari zal de Haagse Comedie een voorstelling geven van „De fluwelen Handschoen", het in lich te trant en met innemende menselijke humor geschreven spel van Rosemary Casey, dat bekroond werd met de Chris- topherprijs. Zaterdag 10 Februari zal dit gezel schap de eerste voorstelling in Haarlem geven van „Mevrouw Warren's bedrijf" van de onlangs overleden auteur G. B. Shaw. Fie Carelsen vervult de rol van Mevrouw Warren; Paul Steenbergen heeft de regie. Woensdag 14 Februari volgt dan ten slotte de opvoering van „Ninotchka" van Melchior Lengyell onder regie van Cees Laseur. Heieen Pimentel vervult hierin de titelrol. De 28-jarige transportarbeider E. R„ die verdacht werd van diefstal van een fiets en door de Haarlemse politie is aangehouden, heeft bekend dat hij de inbraak gepleegd heeft in de woning aan de Wilhelminastraat, waarbij een schrijfmachine, een lederen motorkap en onderdelen van een gebit vermist werden. Gisteren heeft een ernstige aanrijding plaats gehad op de Schoterweg. Bij de bushalte stapten twee passagiers uit de bus en liepen achter de bus om de rij weg op. Op dat moment naderde een personenauto. Een van hen, een 78-jari- ge oude man, bleef midden op de rij weg staan en de chauffeur van de per sonenauto kon, ondanks krachtig rem men, een aanrijding niet voorkomen. De voetganger werd tegen het wegdek gesmakt en moest per ziekenauto mei een zware hersenschudding, een schou derfractuur en een linkeronderbeen- breuk naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd Worden. Woensdagavond hield de afdeling Heemstede van de Kath. Volkspartij een jaarvergadering in het R.K. Vereni gingsgebouw. De penningmeester gaf als zijn me ning te kennen, dat de propaganda ste vig tef hand moest worden genomen. De secretaris, de heer A. Verdonschot stel de vast, dat het ledenaantal thans 850 bedraagt. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren Th. Duindam, C. Duik en L. Floris. Daarna had-de ver kiezing voor een nieuwe voorzitter plaats, met als resultaat dat de heer ir J. A. Ysselmuiden met 29 stemmen en 1 blanco als voorzitter werd gekozen en de leiding van de vergadering overnam. Het plan om de afdeling in parochiële groepen te splitsen, had zowel voor- als tegenstanders. Besloten werd bij wijze van proef in het Parochiehuis aan de Meerweg een vergadering te organise ren en het bestuur zal deze aangele genheid nader onderzoeken Daarna hield de heer J. A. Poncin een toespraak over de verhoudingen tussen de Kath. Volkspartij en de ande re partijen welke hij in een uitvoerige beschouwing uitvoerig beschreef. Spre ker stelde vast dat het meer dan ooit de plicht van alle Katholieken is, juist in deze zo moeilijke tijden de K.V.P. te steunen. Een der aanwezigen oefende felle cri- tiek uit op de houding van prof. Romme die hij als de voornaamste oorzaak be schouwde van de huidige toestand waaronder ons land gebukt gaat. Deze aantijging lokte heel wat verzet uit en de heer J. Bouwman was daarvan de tolk, toen hij verklaarde dat hier cri- tiek werd uitgeoefend op een wijze die een Katholiek onwaardig is en boven dien misplaatst omdat de aangevalle ne niet aanwezig is en zich niet kan verweren. On y.nitdafr 1"! fTohntawi Het klinkt onwaarschijnlijk: een brug over de zee! Misschien kunt U het woord luchtbrug beter aanvaarden, omdat het meer vertrouwd is. Toch be stond die brug over zee al veel eerder dan de luchtbrug naar Berlijn. De bbuwmeester van die biug is een groot man uit de Kerkgeschiedenis, een 'Pon tifex bruggenbouwer) een veldheer van God, Michaël' op aarde: Kardinaal Lavigerie. Dank zij die brug zijn tienduizenden kinderen gered bij de hongersnood in Noord-Afrika. Door die brug zal de voorspelling van de Kardinaal in ver vulling gaan, dat een eeuw lang aan voer van Christelijke naastenliefde noodzakelijk is, om het fanatisme yan de Muzelmannen te breken. Alleen al om de ongenaakbare, wrede woestijn- stammen der Sahara, de gesluierde Toearegs met de liefde van Christus te benaderen, werd tot zeven maal het bloedig offer van een priesterleven ge- eist. Maandenlange bange en verzen gende tochten door eindeloze wildernis sen en moerassen, koortsen, uitputting verraad en dood, waren de barricaden die de duivel voor de missionarissen opwierp rond zijn bezit .aan mensen in het halt van Afrika, waar talloze ske letten de lugubere karavaanwegen van millioenen weggevoerde slaven teken den. Tientallen hofpages stierven op de brandstapel, omdat zij hun reinheid wilden behouden, zwarte martelaren van Oeganda, het zaad waaruit op dit moment millioenen blanke zielen van zwarte mensen de zware strijd hebben aangebonden om de eindoverwinning. De stem van Kardinaal Lavigerie klonk over heel Europa, een stem om recht, om liefde. In de harten van tien duizenden jongens vond de roep van zijn ziel weerklank, in alle landen van de wereld, niet het minst in Nederland, enthousiast door zijn laaiend apostel- vuur, aangegrepen door het naamloze leed van een werelddeel. Pijlers voor de brug over zee wer den over Europa en Amerika uitge zet, als de enorme stappen van de Apostel van Afrika: vormingshuizen voor Godzoekers, die Christus over zee willen dragen. Een nieuwe pijler moet geslagen worden, dieper in ons continent, om hun aantal op te van gen en te leiden Even buiten het stadsgewoel van Haarlem zet de grote Kardinaal zijn stap, doet Hij zijn in- Vorige maand gaven wij een uit eenzetting van de plannen, die de Witte Paters van Kardinaal Lavi gerie koesteren. Aan de Wüstelaan is men begonnen met de bouw van een kleinseminarie voor ongeveer 130 leerlingen. Ter financiering van dit zeer kostbare maar noodzake lijke en sober uit te voeren object zal o.a een Afrika-loterij worden gehouden. Ter voorbereiding en stimulering daarvan verlenen wij de Witte Paters gastvrijheid in ons blad met een serie artikeltjes over het werk van hun uitsluitend mission- nerende orde. BLOEMFONTEIN 8 te Lorenzo Mar ques. COTTICA p. 8 Lissabon n. Curasao. JOH. v. OLDENB., n. Djakarta, 8 bij Semarang. POELAU LAUT p. 8 Finisterre naar Amst. SLOTERDIJK 8 v. Suez n. Makassar. WELTEVREDEN p. 8 Oporto n. Rott. i De Zandvoortse vrouwencontact-com missie belegt a.s. Vrijdag 's avonds om 8 uur een bijeenkomst in de demonstra tiezaal van het gasbedrijf aan de Tolweg. Een lerares van het voorlichtingsbu reau van de voedingsraad houdt een lezing met daaraan verbonden filmvoor stelling over „Een voedzame maaltijd". In Zandvoort zijn momenteel in aan bouw 124 woningen, en wel 26 woningen (waaronder 18 duplex) voor de woning bouwvereniging „Eendracht maakt macht" en 98 voor particulieren. De animo om te Zandvoort te bouwen is zeer groot; het Zuidelijk deel der ge meente (Zuid-Boulevard, Brederode- straat en omgeving) is zeer in trek. De dienst van Publieke Werken heeft mo menteel nog in behandeling plannen van particulieren voor in totaal 125 wonin gen. IJMUIDEN, Donderdag 8 Februari, Hoog water: 5.14 en 17.26 uur; laag wa ter 0.53 en 13.16 uur. Vrijdag 9 Februari; Hoog water 5.54 en 18.08 uur; laag water 1.33 en 13.54 u. IJMUIDEN, 8 Febr. Trawler IJm. 39 f 10.800.Kotters: Helder 87 f 8140. Wieringen 67 f 3220.Prijzen per kg.: Heilbot f 2.802.25, gr. tong f 2.202.04, gr. m. tong f 2.02—1.74, kl m. tong f 2.02—1.88, kl. tong I f 2.02—1.98, kl. tong II f 1.80—1.72, tarbot I f 2.75—2.30. Per 50 kg.: Gr. schol f 32.50—29, gr. m.' schol f 59.00, kl. m. schol f 74.50—72, kl. schol I 62.50, kl. schol II 'f 37.00—28, schar f 36.0027, bot f 22.0018, haring f 2018.50, makreel f 35.0030, kl. m. schelvis f 71.00, kl. schelvis I f 60.0057, kl. schelvis II f 51.0046, wijting f 32 18.50, gr. gul f 45.5042, middel gul f 40.00—36, kl. gul f 36.50—34.50, kl. koolvis zwart f 32.00. Per 125 kg.; Ka beljauw f 228.00108, gr. koolvis zwart f 64.00—59, gr leng f 120.00. Totale aan voer 600 kisten. De motorlogger Maria Jacoba Kw. 73 heeft het ook behoorlijk te kwaad ge had met slecht weer. Toen de logger Dinsdagavond in IJmuiden arriveerde, lag een der opvarenden in zijn kooi. Door een overkomende stortzee was de man, H. B. uit Katwijk aan .Zee, tegen de grond geslagen en blijven liggen. Het zag er naar uit, dat zijn been ge broken was en daarom werd hij eerst gespalkt en vervolgens per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. Haarlemmers door de (de Heilige Poort), trede bij de Sancta Porta Santpoort. Een diepe bewondering en dankbaar heid van millioenen christenen, die in Hem een heraut zien van hun eigen liefde tót God en de naaste, van milli oenen anderen, die aan Hem het leven, of het geloof, of beide danken, rijst op bij zijn machtig monument in de Ge schiedenis van de Kerk. En nog zijn er millioenen die wachten op Hem. zij die in totale verlatenheid lijden aan de vreselijkste ziekte op aarde; het bederf van de ziel. Moge die bewondering, die dankbaar heid, het medelijden ook, krachtig op leven in Haarlem, nu onder de hoede van de grijze Bisschopsstad het Lavige- rie-College gebouwd wordt. Moge het naast de kruistocht naar Damiate een nieuwe parel worden aan de stads- kroon. De Afrika-loterij komt! Maar als U meer wilt doen, als U op een belangrijker wijze wenst bij te dragen aan de tot standkoming van het Lavigerie-College der Witte Paters in Santpoort, wendt U dan tot: De Zeer- eerwaarde Pater R. J. A. Hensen W. P., Overste van de Procure, Burgakker 17. Boxtel. Giro; Witte Paters, Boxtel, no. 98718. In tegenstelling met andere berich ten verzoekt men ons mede te delen, dal de lezing van dokter P. J. W. van der Toorn over de voortplanting van de mens niet gehouden wordt in de parochiezaal, maar in „Zomerlust". Deze avond is toe gankelijk voor dames vanaf achttien jaar. De tweede lezing wordt gehouden over veertien dagen op Donderdag 22 Februari, eveneens in „Zomerlust". De Velsense politie heeft een 21-ja- rige constructie-werker, werkzaam in een DUW-object te Santpoort, ingeslo ten. Er werd wat tuingereedschap ver mist en daar bleek hij zich over ont fermd te hebben. op Zondag 11 Februari DEMAlkm. Boys Wijk aan ZeeVelsen Blauw ZwartTYBB HBCPostduiven ADO—OFC WilskrachtOnze Gez. LOC—DSS DOCOS—Lisse VVSBArchipel ASC—SJC Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sport redactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N Z. Voorburgwal 65—73, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet ge correspondeerd. Binnenkomende klach ten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig ge rectificeerd. Meent men, dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. Advertentie Prima stoffen, eerste klas fournituren en afwerking Gen. Cronjéstr. 42-44, Haarlem-N. (rei. 15438' Advertentie Europa te wapenen staat nog te be...ZIEN. Maar het is zéker, dat U schitterend ZIET, ge...wapend met 'n beste BRIL van GROTE HOUTSTRAAT 166 b/d Houtbrug. Tussen klei en modder van de Wijkermeerpolder, langs de Pijp, wordt over een oppervlakte van 2.5 ha op 716 betonpalen van 20 meter, berekend elk op een nuttige belasting van 50 ton, het gigantische millioenenwerk gebouwd, dat in April 1952 voltooid zal zijn: de Beverwijkse rioolwater-zuiveringsinstallatie. Vanaf 1934 heeft directeur G. K. de Bie, leider van Openbare Werken, gepleit voor het onderhanden nemen van deze voor de stad voorname bouw. ïn de pe riode 19401941 werden de eerste 470 palen geheid. In 1950 werd het werk her vat, op ruimere schaal, berekend nu op een capaciteit van 80.000 inwoners-aequi- valenten, waaronder 30.000 voor de industrie en een bevolking van 50.000. Op de 8ste Juni 1950 is Van Hattum en Blankevoort met het betonwerk begon nen. Ondanks de moeilijkheden met grond- en regenwater is deze firma vrij goed opgeschoten, zodat een derde gedeelte van het betonwerk gereed is. Vanaf de Wijkermeerweg krijgt men nu reeds een imponerende indruk van deze bouw, die voor een kleine stad als Beverwijk een werkelijk grootse onderneming is, mede omdat men niet heeft geschroomd de installatie te maken tot een model voor geheel Nederland, modern en uit stekend geoutilleerd. bunder beslaan (buiten de 2% ha. voor de eigenlijke installatie) en verdeeld zijn in 108 slijkbekken. Di! slijk is een uitstekende meststof, die verkocht zal worden. In nog ander opzicht zijn de slijkgis tingstanks interessant. De eerste tank zal overdekt zijn en voorzien van een gaskap, waarin de vrijkomende gassen worden opgevangen. In dé tweede tank bevindt zich een gashouder om dit gas te bewaren, zodat het productief ge maakt krfn worden. Dit gas is dan ook bestemd voor de installatie zelf, zowel voor het aandrij ven van de motoren als voor verwar ming van de gebouwen. Een aansluiting op het P.E.N. is niet nodig. Gasmotoren, electromotoren en diesel motoren zullen worden opgesteld, waar bij de laatste categorie het eerst in wer king zal komen, wanneer de installa tie voor ingebruikname gereed is. Draait de zaak eenmaal, dan zal vol doende gas aanwezig zijn. Deze zuiveringsinstallatie zal een in genieus geheel vormen, dat practisch vol-automatisch werkt. Aan personeel zal men een machinist-monteur nodig hebben (80 sollicitanten dingen naar deze baan), een tweede machinist en nog twee andere personeelsleden. Een zeei kleine bezetting dus Eerder hebben we uitgebreid weerge geven hoe het geheel van deze installa tie eruit zal zien. We treden niet dan zeer beknopt in herhalingen. Komt het rioolwater door het in 1938 aangelegde riool in de Wijkermeerweg naar de zui veringsinstallatie, dan staan in de zand vang de pompen kl.mr .jtn het verder te brengen: twee dfoog-weer pompen met ieder een capaciteit van 350 kub. per uur een regenpomp met een capaciteit van 3200 kub. per uur. Via de commi- nutor, een snij-apparaat met messen, die Kens zwemmen stekeltjes in de Beverwijkse Binnenhaven: Werke lijk. Lees wat geschreven staat over ae Beverwijkse zuiveringsinstallatie en verneem dan, dat het gezuiverde water met 150 kub. meter per uur in deze haven wordt binnengevoerd. Dat wil zeggendat iedere 24 uur het water van de binnenhaven ge heel is ververst. Eigenlijk, vertelde directeur De Bie ons, eigenlijk moesten we, voor dat het zover is, de haven afdam men, leegpompen en leeg scheppen. Maar hoe dan ook: eens komen de stekeltjes Heeft men een grotere hoeveelheid gezuiverd water, dan gaat dat de Pijp in. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Een gieweldig gejuich van socialisten verbrak de spanning in het stampvolle Lagerhuis, toen aan het eind van het staaldebat de stemming had plaats gevon den en de uitslag bekend werd gemaakt. De conservatieve motie van afkeuring werd met 308 tegen 298 stemmen verworpen. De partijen hadden zich tot het uiterste ingespannen om alle leden naar het Huis te brengen. Van Labour waren slechts drie leden afwezig, een minister, die zich in Zuid-Afrika bevindt, en twee zieken, onder wie Bevin. De oppositie was volledig op twee leden na. Het meest imponerende zullen straks de enorme slijkgistingstanks zijn, die met het kantoor en het laboratorium aan de wegzijde gelegen zijn. Twee van dergelijke tanks worden gebouwd. Zij hebben een inwendige diameter van 14 meter, zullen 11% meter hoog zijn en krijgen een ronde wand van voorgespannen beton, slechts 12 cm. dik. De vloer van deze tanks, 10 cm. dik, wordt gestort op de op het palen plan gelegen onder-vloer. Deze tanks zullen geheel gevuld zijn met water, waardoor een enorme druk op de wanden wordt uitgeoefend. Voor nor maal beton zou dit, mede door de ron de vorm van de tanks, niet te houden zijn. Daarom heeft Beverwijk voorgespan nen beton gekozen en zal de stad straks in het bezit zijn van de eerste tanks, die op deze wijze in Nederland zijn ge maakt. Deze werkwijze is een Frans pa tent van de „Société Technique pour i' Utilisation de Ia Précontrainte" te Pa rijs. Franse ingenieurs en Franse werk lieden zullen het werk komen uitvoe ren. Men zou verwachten, dat hierdoor de kosten zeer belangrijk zullen stijgen, maai ter geruststelling van de belas tingbetaler zij vermeld, dat de Franse firma dit object beschouwt als een prachtige reclamestunt, die haar be proefde procédé ingang zal doen vin den. De opzet van het voorgespannen be ton is eenvoudig. Wanneer het beton gestort is, wordt daar als het ware een ceintuurbaan van hoogwaardig staal omgelegd. In twee richtingen worden de wanden bespannen: door een horizon- I* Beverwijk is reeds een derde gedeelte van de rioolwaterzuiveringsinstallatie tale spiraalwapening en een verticale gereed gekomen Het bouwwerk, dat een millioenenobject is, zal in April 1952 span-wapening m gebruik genomen worden. Onder meer worden er twee slijkgistingstanks van Wanneer het slijk in deze tanks is voorgespannen beton gebouwd onder leiding van Franse ingenieurs. De bouw van uitgegist, wordt het naar de slijkvelden deze tanks is zeer bijzonder, want het zijn de enige in Europa. De foto lq.at een i gevoerd, die de oppervlakte van één overzicht van het werk zien. de grovere stukken stukmalen, wordt de gotenkelder of pompenkelüer bereikt, en het eigenlijke zuiveringsproces begint. In de voorbezinkingstanks wordt het grootste gedeelte van het slib uit de rioolstoffen verwijderd, in de aeratie- tanks worden ze door draaiende kam men geroerd, zodat de „beluchting" haar zuiverende werk kan doen, de nabezin- king komt er aan te pas om het laatste slib te verwijderen, de re-aerate, en dan de grote oxydatie-putten, waarin door een sproeiproces het biologisch vuil wordt verwijderd. Via de afvoermeet- bakken komt dan het gezuivérde water terug. Met dit proces zijn enorme in stallaties, bouwsels en machinerieën ge moeid Het werk staat onder leiding van tech nisch hoofdambtenaar C. de Bruin van Openbare Werken, die wordt bijgestaan door de heren Smorenberg, Kuijpers en Blokland van deze dienst. Voor het bio logisch gedeelte adviseert het R.I.Z.A., voor het technisch gedeelte de fa. Jon ker Op ten Noort te Utrecht Directeur G. K. de Bie, die eigenlijk dit jaar de dienst Openbare Werken met pensioen verlaat, heeft hoop, dat men hem zijn grootstf object, dat. hij na bijna 20 jaar werken verwezenlijkt gaat zien, zal laten afbouwen. Een mooier besluit van een langdurige carrière in dienst van de snel groeiende gemeente Bever wijk is bijna niet denkbaar. Aan de Wijkermeerweg zal het kan toorgebouw van de zuiveringsinstallatie worden geplaatst, en komen ook de woningen voor het personeel. In de stad zullen, om nog enkele practische punten te noemen, de beerputten moeten wor den uitgeschakeld, omdat de rioolstoffen vers naar de zuiveringsinstallatie ge voerd moeten worden. Een en ander houdt verband met het feit, dat in beer putten vergiftiging optreedt, de bacte- rieën gedood worden. De zuivering zou daardoor worden genivelleerd, zoals bij voorbeeld ook het chroomzuur. Er zullen bijgevolg ook industrieën zijn, che- mica die waarschijnlijk een voor-zui vering van hun afvalwater behoeven De noodzaak van een laboratorium bij deze installatie blijkt hieruit wel. De socialisten hadden alle griepelin» gen van hun lijdenssponden gesleept en in een van de vertrekken van het La gerhuis was, naar verluidt, een speciaal vuur aangelegd waaromheen socialisten zaten koorts te hebben en te rillen, tot dat zij op wankele benen hun zieke stemmetje konden uitbrengen voor de meest onverantwoordelijke daad ooit gepleegd door de huidige regering in de zes jaren sedert de oorlog, een daad, die Churchill in een scherpe en geestige rede brandmerkte als „krankzinnig". Churchill en zijn partij hebben blijk baar besloten de voor de hand liggende cónclusie te trekken uit het onverant woordelijk optreden van Attlee en de zijnen, die ondanks de internationale spanning, ondanks de dringende behoef te aan de grootst mogelijke productie van staal en ijzer voor de herbewape ning, zich niet hebben ontzien de ge hele industrie bloot te stellen aan de ontwrichting, welke nu onvermijdelijk lijkt, des te meer daar de regering gis teren wederom blijk gaf nog steeds geen duidelijk denkbeeld te hebben van de wijze, waarop het nieuwe nationalisatie plan dient te worden georganiseerd. Zij volgt dezelfde methode van voorheen, eerst nationaliseren om vervolgens te zien, welke problemen zich zullen voor doen. Churchill kondigde met zijn rede dan ook aan, dat zijn partij voortaan „dag en nacht" zou streven naar het doen hou den van een algemene verkiezing. Toen de uitslag van de stemming bekend werd, riep Churchill uit: „Dit is nog maar het begin." Men kan nu alleen nog maar afwachten hoelang het duurt voor dat de leiding van de Labourpartij tot het inzicht komt, dat zij met haar ge ringe meerderheid in het Lagerhuis en haar minderheid in het land heen be hoort te gaan na zo moedwillig de een heid van het land verstoord te hebben. Vandaag doet de oppositie wederom een zware aanval op de regeringsposi tie. Het onderwerp van debat is de vlees voorziening. Met betrekking tot dit on derwerp bevindt zich de socialistische regering in een zwakker positie dan gis teren. Want het is de socialisten maar al te goed bekend wat'het electoraat denkt over het feit dat Engeland zes jaar na de oorlog minder vlees krijgt dan ooit tij dens de oorlog. Doch nu het blijkbaar het streven van Labour is, koste wat het kost, aan het bewind te blijven met of zohder het vertrouwen van het land, mag worden aangenomen, dat alle socia listen braaf zullen stemmen zoals de partijleiding dat wenst. Er is nog niet bekend wat de libera len zullen doen in de stemming van he denavond. Gisteren stemden zij zowaar allen tegen de regering. Logischerwijs zou men aannemen, "dat de liberalen vanavond niet tegen de conservatieve motie van afkeuring kunnen stemmen, j daar zij zich moeilijk kunnen veroor loven de indruk te wekken, dat zjj de incompetentie van Labour inzake de vleesvoorziening toejuichen. Maar de Engelse liberalen zijn vindingrijke lie den en men kan nog niet voorspellen of zij allen voor of allen tegen de rege ring zullen stemmen, of zij gedeeltelijk voor en gedeeltelijk tegen zullen stem men, of zij zich zullen onthouden of er voor de stemming op nette wijze zullen uitknijpen. Amsterdam 7 Febr. 1951. De beurs heeft vandaag een min of meer onregel matig verloop gehad. De opening was me rendeels zwakker, waarna de noteringen later nog enigszins verder inzakten, doch van een flauwe stemming kon niet ge sproken worden en in het tweede beurs- halfuur kon een klein herstel intreden. Gisteren was voor nominaal slechts f 41000.in „Koninklijke" verhandeld, terwijl de omzet in de 3y2 pet. ConV. Obligatielening eveneens was ingekrompen en nominaal f 166.000.heeft bedragen, te gen f 343.000.aan het begin van deze maand. De aandelen moesten vandaag tegen het slot ca. 1 procent prijsgeven. Rubberaand. waren enigszins verdeeld. Bij de overige cultuuraand. was de stem ming aanvankelijk eveneens zwak, doch in het verder verloop traden hier en daar kleine verbeteringen in. Zo liep HVA van 113 tot 114y2 op. Op de scheepvaartmarkt bleven de koers verliezen beperkt tot 2 a 2% pet. (Niet-officiële Koersen) Vorig Opening sot 3% Nederl. 1948 96% 3% pCt. Ned. 1950 96,', 3-31/2 Nederland 1947 96 3 Ned. 62-64 bel.fac. 95% Insehr. Grtbk '48 3 pCt. 95% Ned. Handel Mij. eert. 153 A.K.U. 176 Vi Van Berkels Patent 121% Calvê-Delft eert. 134 Van Gelder 175 Kon. Hoogovens eert. 134% Unilever eert. 228%-% Neü Kabel 232 Philips 243-1/. Kon. Petroleum 311%2gl „Amsterdam" Rubber 125 Holl. Amerika Lijn 194 Kon. N Stoomb. Mij 153% Ned. Scheepv. Unie 166%-7 H.V.A. Hl-Vzgl Deli Mij eert. 106-%gl 8/2 96% 176% 227% 310% 125 152% 167 113 108 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex div. 7/2 42% 58 79 54% 51 18% 77% 71% 19 18% 47% 57% 73% 597s 3414* 46*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2