GOEDERENOMZETTEN BEREIKEN NIET HET PEIL VAN 1949 Fresco's ontdekt in de Grote Kerk te Deventer fric de noorman 4{et7 imcümei j Juii&n ne.ui en Upper. Laai heb ik U bemind GERING NEDERLANDS AANDEEL IN NOORD-ATLANTISCHE ZEEMACHT? Dankwoorden en gelukwensen van gouverneur Peters Overpeinzingen CS Z. Em. Kardinaal De Jong 15 jaar aartsbisschop Ernstig tekort op de Indon. begrotingen Nog bijna geheel gaaf onder kalklaag Admiraal Fechteler zal commando voeren Nederland moge voorbeeld zijn" Acht millioen toeslag gevraagd DONDERDAG 8 FEBRUARI 1951 PAGINA 3 DETAILHANDEL IN 1950 Geldomzetten hoger door prijsstijging HOEST. GRIEP... Mej. Marga Klompé schrijft naar Ierland »Ons land kan aangeboden °efencentrum niet weigeren Vijf jaar Kardinaal ALLES GAAT BETER ALS UW STOELGANG IN ORDE IS. Nederlandse Antillen autonoom Verantwoordelijkheid verplaatst Bij tennis Voor koudegrondtuinders „OSSERVATORE" OVER KABINETSCRISIS INTERNATIONAAL BEGRIP VOOR MOEILIJKHEDEN BEPLEIT Eenvoudige meerderheid niet voldoende Het Nederlandse autopark van Snorrebor I Splitsing aandelen Ned. Ford? Wat er van uitkwam Mr. A. Roothaert veroordeeld so) II door ETHEL MANNIN Het vergiet Advertentie De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. poor het Economisch Instituut voor de ""ddenstand zijn gegevens gepubliceerd Het betrekking tot het omzetverloop in achttiental branches van detailhan del en ambacht in December j.l., waarbij Hvens is aangegeven hoe de omzetten Hch in het, jaar 1950 hebben ontwikkeld len opzichte van het voorafgaande jaar Worden allereerst de jaarcijfers voor *949 en 1950 bezien, dan blijkt, dat in het panket bakkersbedrijf, het chocolaterie- "^drijf alsmede in de detailhandel in al coholhoudende en alcoholvrije dranken 'b 1950 omzetdaling is opgetreden en wel Van resp. 8, 6 en 9 pet. In de andere bran ies, waarvoor cijfermateriaal werd ge publiceerd, vertoonden de omzetten van J949 en 1950 bijna steeds een stijging. Wierby dient evenwel te worden opge merkt, dat de indexcijfers betrekking "ebben op de geldomzetten en dat hier- ?P derhalve prijsverhogingen mede hun Hvloed hebben doen gelden. Met name *aren deze prijsstijgingen van belang rijke omvang in het slagersbcdrijf, de detailhandel in schoeisel" en de detail handel in textiel. Aangenomen mag wor den, dat de hoeveelheidsomzetten in de Hiddenstandszaken van vrijwel geen enkele branche in 1950 het niveau van het voorafgaande jaar hebben bereikt. Bij beschouwing van de indexcijfers Voor December 1950 komt aan het licht, dat de omzetten in deze maand over «et geheel genomen niet onbevredi gend kunnen worden genoemd. Slechts jh het opticiënsbedrijf was de omzet lager dan dié in de voorafgaande maand in de overige branches oefen den de extra aankopen door het pu bliek in verband met de feestdagen in December een gunstige invloed uit °p het omzetverloop. Vergelijking van de indexcijfers voor December 1950 met die voor de overeenkomstige maand in 1949 toont evenwel aan, dat in de detailhandel in tabaksfabrikaten, in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken, in parfumerieën, cosmetische en toiletartikelen, in meubelen en aan verwante artikelen, in textiel alsmede in het opticiënsbedrijf de December- omzetten in 1950 lager waren dan die in 1949. Deze omzetdaling was evenwel in de meeste der vermelde branches van beperkte omvang. Met betrekking tot het omzetverloop 'n December j.l. in de verschillende tak ken van detailhandel en ambacht kan het volgende worden opgemerkt. In het kruideniersbedrijf werd van November op December een omzetver- hieerdering geboekt van 20 pet. waar- door de omzetten een peil bereikten, het- k'elk 4 pet. hoger was dan dat in de cor responderende maand van 1949. Toch "eed dit laatste verschijnsel zich niet *°or in alle kruidenierszaken, welke deelnemen aan de omzetstatistiek. Wet- 'sWaar noteerde 55 pet. van het totaal 'untal een hogere omzet dan in Decem ber 1949, maar daarnaast werd in 45 pet. v*n de medewerkende bedrijven ten "Pzichte van laatstgenoemde maand *hige omzetdaling geconstateerd. In November 1949 en 1950 werden in "et --bakkersbedrijf gelijke omzetten be haald. In December 1950 werd in verge lijking tot de overeenkomstige maand in '949 een geringe omzetstijging behaald. ,h de deelnemende b3kkctsbcdrijvc u was de omzet in December j.l. tengevol ge van grotere verkoop van banketarti kelen e.d. 29 pet. hoger dan die in No- vember. In de detailhandel in aardappelen, Sroenten en fruit oefende de grotere ver koop van sinaasappelen e.d. een stimule- rende invloed uit op het omzetverloop 'n December j.l. In deze maand was de hizet 18 pet. hoger dan die in November vi' en 10 pet. hoger dan de omzet van December 1949. Senator John Finan, Iers afgevaardig de in de Raad van Europa, had zijn ^ederlandse collega's in Januari een clpgram gestuurd, waarin hij hun ver- °cht zich te verzetten tegen het zenden ,*n een Nederlandse escadrille naar "«ster. Mej. Marga Klompé heeft hem thans pi" brief een door prof. dr. L. J. C. Beau- ,°rt, Nederlands lid van de Raad van ~Uropa, goedgekeurd antwoord ge tuurd, waarin zij „haar oprechte spijt O die van de meerderheid van de Ne- trlandse bevolking betuigt voor de puatie, waarin hij is geraakt." Doch, voegt zij er aan toe, daar de Engelse '"gering had verzekerd dat geen ander Oefenterrein beschikbaar was, zou pb weigering de kans gelopen hebben j'tgelegd te worden alsof de Neder- ®udse regering ten aanzien van het pschil tussen Ierland en Engeland Penlijk haar standpunt wilde bepalen. Tenslotte verzoekt mej. Klompé, dat Hen ophoudt Nederland in deze zaak ei'Wijten te maken, daar de bevolking penszins de gevoelens van haar Ierse benden wil kwetsen. Over het geheel genomen gaf het om zetverloop in de maanden van 1950 ten opzichte van de gelijknamige maanden in 1949 in het banketbakkersbedrijf een daling te zien. Dit in aanmerking nemen de kon de omzet in December j.l. tot te vredenheid stemmen, aangezien deze op dezelfde hoogte lag als in December 1949. In vergelijking tot November 1950 werd een omzetstijging geboekt van 47 pet. In het chocolateriebedrijf was de om zet in December j.l. 5 pet. hoger dan die in de voorafgaande maand. In deze be drijven werd ten opzichte van December 1949 een, zij het geringe, omzetvermeer- dering genoteerd. De detailhandel in tabaksfabrikaten zag de omzet ten opzichte van November stijgen met 21 pet. Het sterkst was de omzetstijging in aanverwante artikelen t.w. 54 pet. In sigaren, sigaretten en ta bak bedroeg deze omzettoeneming resp. 20, 19 en 21 pet. In deze branche kon evenwel de omzet van de gelijknamige maand in 1949 niet worden geëvenaard en trad een geringe daling in. Zulks was het gevolg van de teruggelopen omzetten in sigaren, in ta bak en aanverwante artikelen. Slechts de omzet van sigaretten vertoonde van December 1949 op December 1950 voor uitgang. De indexcijfers betreffende het omzet verloop in de detailhandel in alcohol houdende en alcoholvrije dranken wijzen van November op December 1950 op een omzetstijging, van 76 pet. tegen 48 pet. in 1949. Toch bereikten de omzetten niet het peil van die in de gelijknamige maand van 1949 en zulks ondanks het feit, dat in laatstgenoerfid jaar de extra aankopen door het publiek voor de feest dagen deels reeds in October en Novem ber werden verricht, hetgeen in 1950 practisch niet het geval was. De toenemende spanningen in de in ternationale verhoudingen in December brachten in slechts enkele branches om- zetverhoging met zich. In de detailhan del in schoeisel schijnt zulks onder meer het geval te zijn geweest. De December- omzet was hier 28 pet. hoger dan die in November j.l., terwijl in 1949 de omzet in November en December slechts wei nig uiteenliep. De omzetstijging ten op zichte van de corresponderende maand in 1949 beliep in de schoenhandel 22 pet. welke stijging niet geheel kan worden toegeschreven aan prijsverhogingen. Ten gevolge van de grotere verkoop van pan toffels, daalde de gemiddelde opbrengst per paar schoeisel van 14,61 in Novem ber tot 13,50 in de volgende maand. De parenomzetten waren in December 1950 45 pet. hoger dan in November en 16 pet. boven het in December 1949 om gezette aantal paren. In de detailhandel in textiel was de omzet een tweetal procenten hoger dan in de voorafgaande maand. Evenals in October en November bleef de omzet echter gemiddeld lager dan die in de overeenkomstige maand in 1949. Van de deelnemers aan de omzetstatistiek voor deze branche behaalde 51 pet. van het totaal aantal een lagere en 49 pet. een hogere omzet dan in December 1949. (Van onze correspondent) Vandaag is het 15 jaar geleden dat Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong. toenmaals bisschop-coadjutor, verheven werd op de zetel van Sint Willibrord met de rang van aartsbisschop. Over 10 dagen, op Zondag 18 Februari a.s., is het voorts vijf jaar geleden dat de pauselijke internuntius, mgr. Paolo Giobbe, de aatsbisschop zijn verheffing tot kardinaal-priester der H. Roomse Kerk mededeelde. Hoewel beide gedenkdagen zonder enig uiterlijk vertoon zullen voorbij gaan, zullen alle Nederlandse katholie ken ongetwijfeld in deze dagen de op perherder der Nederlandse kerkprovin cie bijzonder in hun gebeden herden ken. De Indonesische minister .van Finan ciën, mr. Sjafruddin, heeft aan het parle ment de financiële nota aangeboden be treffende de hoofdbegrotingen van Indo nesië over 1950 en 1951. Voor beide jaren beloopt het totaal van de uitgaven, in millioenen roepiahs resp. 8726 en 9037 en de inkomsten 6990 en 8050, zodat de geraamde tekorten 1736 en 987 millioen roepiah groot zijn. De minister uit in zijn nota de waar schuwing, dat de monetaire situatie in Indonesië niet langer gedoogt, dat wordt voortgearbeid op basis van aanzienlijke tekorten op de gehele begroting. „Voor de financiering dezer tekorten toch is de regering voorshands in hoofd zaak aangewezen op een geldcreatie, welke indien zij nog langer op zo grote schaal wordt voortgezet het land in een ongebreidelde inflatie zal storten", aldus de minister van Finan ciën. Advertentie Een trage darmwerking is dikwijls de oorzaak van niet steeds onschuldige kwa len, vroegtijdige veroudering, of nog erger. Zorg voor een geregelde stoelgang en be strijdt verstopping met de zacht en toch snel werkende Laxeer-Akkertjes, die Uw ingewanden en ook Uw bloed zuiveren. Ook in chronische gevallen het aangewe zen middel, want Laxeer-Akkertjes ver oorzaken geen kramp en geen gewenning. 9 Handwerkslieden zijn reeds enige tijd doende om de Witte kalklaag op de wan den van de Grote of St. Lebuinus Kerk op het Grote Kerkhof te Deventer, zorgvuldig af te bikken. Enerzijds om dat de restauratie na het oorlogsgeweld het nodig maakt dat de kerk, een mach tig Gothisch gebouw uit de dertiende eeuw verrezen op de plaats waar de H. Lebuïnus eens rond de jaren 770 het eerste Deventer kerkje stichtte, geleide lijk aan hersteld moet worden, ander zijds omdat men nu eindelijk de kans heeft de lang vermoede fresco's, onder die kalk verborgen, bloot te leggen. De vermoedens zijn heel juist geble ken: een paar heel fraaie fresco's (van ongeveer 1600) zijn aan het licht geko men. Een der fraaiste is wel „De Weder komst van Christus op Aarde". Boven de tekstregel, in oud-Nederlands, („O Mens, gedenkt het sterven en gij zult niet meer zondigen") ziet men uitge beeld hoe de doden uit de graven op staan en een engel een groep mensen naar de hel verjaagt. Omstuwd door apostelen en engelen steunt boven in het schilderwerk de Christusfiguur op een hemellichaam om recht te spreken over de mensheid. Deze schildering, alhoewel rechts onder iets beschadigd, is gaaf onder kalk vandaan gekomen. De kleu ren zijn frappant helder en open. Het stuk beslaat ongeveer drie bjj twee me ter vaq de muur Een enorm stuk is ook de „Tien Gebo den". Bovendien is naast het eerste ook een kleiner fresco blootgelegd, „De Hof van Olijven". Het interieur is door deze aan het licht gebrachte muurschilderin gen zeker verfraaid, bovendien verwij- Van welingelichte zijde in Den Haag ^.jhemen wij, dat de Verenigde Noord- br 'tisehe zeemacht niet moet worden schouwd als een op zichzelf bestaan- "eemacht. De bedoeling is, dat admi- Co fechteler in geval van oorlog het vaï?mand0 za' voeren over die groepen 'uv zces'rijdkrachten (o.a. het Bene- 0„ ®OInmando), die op de Noordzee en de Atlantische Oceaan van de Azo- dert men na de kalklaag ook nog de pleisterlaag van de wanden waar geen muurschilderingen aanwezig zijn. Dan komt de warm-rode kleur van de bak stenen te voorschijn, die bijzonder deco ratief aandoet door de facetwerking van de handvorm der stenen. 19. Hoezeer Eric ook ontsteld is over zijn ontdekking, het komt hem heter voor de burchtheer nog niets daarvan te laten merken. Het zal u niet makkelijk vallen de moordenaar te vinden,** zegt hij losjes. „Ik zal mijn ridders bijeenroepen," bromt Olaf nadenkend. „Dat dit nu juist tijdens uw bezoek hier moest plaatsvinden „Een ongelukkig toeval," meent Eric. Dan doet hij een stap naar voren en roept alsof hij verrast is: „Heer Olaf! Uw mantel!" Met duim en wijsvinger grijpt hij de linkerzijkant van het purperen kleed vast. ,J5r is een stukje uitgescheurd. Een klein stukje maar men zou het licht over het hoofd zien De ogen van de Noorman blijven gevestigd op het gelaat van de andere. Maar wat hij min of meer verwachtte, blijft uit. Er ligt niets onnatuurlijks in het verwonderde gebaar van Olaf en de verrassing in diens stem lijkt echt, wanneer hij zegt: „Mijn mantel? Hé... Zeker tussen een deur blijven zitten... Vreemd, dat ik aaar niets van gemerkt heb „Ge gaat dus de moordenaar zoeken?" wil Eric weten, alsof hij de mantel alweer vergeten is. „Het is merkwaardigdat zelfs de meest verfijnde moordenaar /Uitein delijk toch zijn eigen ondergang bewerkt..." laat onze held er dan op volgen. „Het schijnt, dat iedere misdadiger, in de opwinding van zijn daad, altijd wel iets over het hoofd ziet, waardoor hij later gevat kan worden En voor een handig speurder is zelfs het kleinste bewijsstuk voldoende!" „Een belangwekkende opmerking," zegt Olaf met lichte verwondering. „Ik zal deze raad bij het komende onderzoek in gedachten houden. Men kan er altijd zijn voordeel mee doen. Doch wil mij thans verontschuldigen. Ik zie u straks weer?" En >met een hoofse buiging begeeft de burchtheer zich naar de eetzaal. Peinzend staart Eric hem na. Hij slaat Olaf gade, als deze onder het lopen de gescheurde slip aamachtig bekijkt en daarbij hoofdschuddend"iets moppert. Hij is óf volmaakt onschuldig, óf een geboren toneelspeler, denkt de Noorman. N-neen, helemaal onschuldig is Olaf niet en toch, en tocheen koelbloedig huichelaar ook niet, daarvóór is hij zijn zenuwen niet genoeg de baas „Er klopt hier iets niet," mompelt Eric, „maar wat is het!!!" ft* Woensdag heeft de gouverneur van de Nederlandse Antillen, ir. L. A. H. Peters, in een buitengewone vergadering van de Staten der Ned. Antillen een rede ge houden, waarin hij mededeling heeft gedaan van het in werking treden van de interim-regeling voor de Ned. Antil len. De gouverneur zei o.a.: „Vandaag is het een dag van historische betekenis. De Nederlandse Antillen hebben een doel bereikt, dat sinds enkele tientallen jaren vurig werd begeerd en volhardend nagestreefd: het doel van de autonomie". Na de beëindiging van de oorlog is, in de geest van de verklaring van koningin Wilhelmina op de eerste verjaardag van de overval op Pearl Harbour in 1942, on- mddellijk de voorbereiding der autono mie ter hand genomen. Spr. gaf een overzicht van de verschillende commis sies en delegaties, die zich met het vraag stuk van de voorbereiding der autono mie hebben bezig gehouden. Aan het adres van deze Nederlandse figuren (de commissie-Van Hèlsingen, de Nederlandse leden van de commissie-Van Poelje, de parlementaire commissie-Kropman, dr. Beel, mr. Jonkman, mr. Van Schaik) en aan zovele anderen, eveneens in en uit Nederland, uitte gouverneur Peters een woord van oprechte hulde. In niet min dere mate, aldus de gouverneur, mogen die dank en die hulde gericht worden tot de velen, die in het gebied der Ne derlandse Antillen zelf hun schouders onder deze grote arbeid hébben gezet. Hierbij dacht de gouverneur aan de voorzitter en de leden van de commissie- De la Try Ellis, aan de leden der An tilliaanse delegatie naar de eerste Ron detafel-conferentie voor de West, aan de moeizame arbeid, door vertegenwoordi gers der Ned. Antillen in Nederland ver richt en aan de vele besprekingen en discussies, de arbeid en de zorg, door de leden van de achtereenvolgende Colle ges van Algemeen Bestuur en door de leden van de Staten aan deze zaak ge wijd. Het bereiken van de autonomie is voor de gouverneur aanleiding, om de vertegenwoordigers van het volk der Advertentie en alle andere takken van sport is Nutricia's heerlijke „Chocomel" ideaalLet er echter op, dat U werkelijk „CHOCOMEL" krijgt; kijk naar 't etiket en het merk Nutricia op de kroonkurk a a Die heerlijke A maakt alléén Nutricia! Nederlandse Antillen, alsmede dit volk zelf, als eerste dienaar van deze auto nome gemeenschap en als vertegen woordiger van het hoogste gezag, n.l. van Hare Majesteit de Koningin, zijn welgemeende en innige gelukwensen aan te bieden. Naar het woord van Van Vollenhoven, is het wezen van de ver nieuwing in de structuur van ons Ko ninkrijk voor ons gebiedsdeel inge leid door de interimregeling, door de verplaatsing van de verantwoordelijk heid en niet door opheffing der ver antwoordelij kheid. De gouverneur sprak de wens uit, dat de goede staatsrechtelijke tradities, die zich in Nederland in de verhouding tus sen Kroon en regeringsorganen en tus sen deze regeringsorganen onderling hebben ontwikkeld, de Staten tot voor beeld zullen mogen strekken bü de ver vulling hunner moeilijke taak, nu de volle verantwoordelijkheid voor het in wendige bestuur naar de staten is ver plaatst. De minister van Landbouw heeft een verzoek ontvangen om de koudegrond tuinders, die in 1950 grote stroppen le den, met bijna acht millioen gulden toe slag te hulp te komen. Dit verzoek is gedaan door de Stichting voor de Land bouw. na overleg in de hoofdafdeling Tuinbouw van deze stichting. Door afzetmoeilijkheden, speciaal in de exportsector, is het gemiddelde prijspeil van de meeste producten van de koude grond in 1950 zeer laag ge weest. Door het stellen van minimum prijzen op de veilingen voor de voor naamste producten is getracht een bo dem in de markt te leggen. Hiertoe werden minimumprijzen-fondsen ge sticht, die echter ditmaal van betrekke lijk geringe invloed op een rendabele teelt waren. De minimumprijzen nocb de vergoedingen bij „doordraaien" heb ben in vele gevallen de kostprijzen van de tuinders op de koude gronden ook maar bij benadering, doorgaans zelfs nog niet tot de helft, Zereikt. Gevraagd is nu %m de door ongunst van de markt getroffen telers zodanige toeslagen te geven, dat zij boven de mi nimumprijzen en boven de uitbetaalde vergoedingen bij doordraaien In totaal 75 pet. der gemiddelde kostprijzen over 1950 zullen hebben ontvangen. (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) In een buitenlands hoofdartikel van de „Osservatore Romano" van 7 Februari, gewijd aan de kabinetscrisis in Neder land, wordt gezegd, dat een eenvoudige meerderheid onvoldoende is om een bin nenlands politiek evenwicht te hervinden in wat het blad een van de neteligste situaties noemt, waarin Nederland ooit heeft verkeerd. Nederland staat, aldus het blad, voor enorme moeilijkheden. Allereerst is im mers noodzakelijk een geheel nieuwe instelling na het verlies van Indonesië. Vervolgens dient bedacht te worden dat Nederland het meest verwoeste land van Europa is en dat de handelsbalans steeds ongunstiger wordt, terwijl de defensie een kwart van de begroting opslokt. Ten derde moet niet vergeten worden dat de bevolking van Nederland in een halve eeuw verdubbeld is, wat een bewijs is van morele en lichamelijke gezondheid, maar wat intussen geweldige moeilijk heden meebrengt. De val van het oude kabinet is slechts' accidenteel. Het nieuwe kabinet, dat in een zo moeilijke situatie komt te regeren, heeft méér nodig dan een simpele meer derheid. In verband met het typische karakter van de Nederlandse industrie dat vooral Volgens cijfers afkomstig van het Direc toraat van Verkeer werd de grootte van het Nederlandse autopark op 31 December 1950 als volgt geraamd: Personenauto's (In clusief ambulances, jeeps en stationcars) 147.526, vracht- en bestelauto's 77.752, mo tordriewielers 3.502, trekkers 3.798, motor rijwielen 100.094, autobussen 5.949. de „transformatienijverheid" omvat en met de weggevallen handel op Duitsland bepleit de Osservatore voor de positie van Nederland internationaal begrip da'„ zich niet mag beperken tot enkele on derdelen alleen. znm s Es ummHmitimimmiiitHMKUfiitMMiuiuiiiitiimitiMMtiuiiC „Ik kan toch geen medelijden heb ben met die mr. W. Schokking", zei Snorrebor onverwachts. Ik oegreep met waar hij heen wilde en zweeg. Dat is de beste ma nier om Snorrebor aan het praten te krijgen. Het duurde dan ook niet lang, of hij stak van wal. „Kijk, die Mr. Schokking is natuur lijk een bovenstebeste man. Daar niet van, maar de wijze, waarop hij inder tijd als minister van defensie m de Kamer spitsroeden heeft moeten lo pen was verre van aangenaam en nog onaangenamer was dat zijn collega's in de regering hem lieten vallen. Dat doet de regering niet gauw. De re gering houdt over het algemeen de collegialiteit hoog. Kijk maar naar Van Maarseveen en naar Stikker. Het is altijd samen uit en samen thuis. Maar Schokking lieten ze toch maar gaan, al brokkelde daardoor het Chris- telijk-Historisch steentje uit hun fun dament. Dat leek niet mooi. Maar nu is alles weer goed gemaakt. Schok king is lid geworden van de Raad van State. Je zou dat kunnen noemen: succes door mislukking, want het i s een succes op 50-jarige leeftijd als Benjamin je intrede te mogen doen in 's lands hoogste en illustere adviescol lege. Hij kan d'r oud bij worden, want je wordt nergens zo goed geconser veerd als in die politieke frigidaire." „Nou, jij houdt je daarbuiten ook maar flink" lachte ik. „Ik ben ook geen minister geweest", antwoordde snorrebor. Naar wij uit doorgaans welingelichte bron vernemen zou een splitsing van de aandelen Ned. Ford worden overwogen. Nu wij de tweede helft van de 20ste erfuw zijn ingegaan, heeft men eens na gegaan, wat de profeten yan 1900 ten aanzien van deze eeuw hebben voor speld en wat er tot nu toe van die voor spellingen is uitgekomen. Over het alge meen waren de profeten nogal optimis tisch. De Amerikaanse kapitalist en philan- troop Andrew Carnegie zei in 1900, dat de wereld vóór het einde van deze eeuw vrij zou zijn van oorlogen. „Het doden van mensen zal dan even afschuwelijk worden gevonden als het menseneten". De wereld zal moeten opschieten, indien zij deze woorden waar wil maken, want tot nu toe sukkelen we via weinig vrêedzame vredes van de ene oorlog in de andere, en worden er afschuwelijke oorlogen gevoerd om het geestelijke en sociale menseneten tegen te gaan. Op Nieuwjaarsdag 1900 inspecteerde Keizer Wilhelm troepen te Berlijn en verklaarde, dat hij de waarheid zou be wijzen van wat Frederik Wilhelm I eens had gezegd n.l.: „Als iemand in deze we reld iets wil beslissen met de pén, kan hij dat alleen doen, indien hij gesteund wordt door de kracht van het zwaard." De Keizer heeft moeten ondervinden, dat zowel zijn pen als zijn zwaard in 1918 hebben gefaald, en stierf op Huize Doorn als een nagenoeg vergeten grijsaard. Atlantische Oceaan van de Azo- bru't Spitsbergen zullen worden ge- ■Kt Vnnit „MnnJlnurlAM «.om VI a too ■e*1 v 'kt voor het openhouden van de zee- erbindingen. landstrijdkrachten (mariniers) en v0 marineluchtstrijdkrachten, benodigd J" deze taak, zullen eveneens onder bien van admiraal Fechteler ko- Wenl °P papier is reeds uitgemaakt, verbiArfZeemacht er nodië is om deze Mann gen te beveiligen. Over deze gen worden echter geen mededelin- 1'dicht Mlij konden daardoor geen varj 'ngen krijgen over de omvang die in e Nederlandse zeestrijdkrachten hiakol, geval van oorlog deel uit zullen dsche van de Verenigde Noord-Atlan- zeemacht "le<*ht!cCn ecbter het feit, dat Nederland *hen a- °P bescheiden schaal zal deelne- din„„|.an de verdediging van de verbin- «unen ter ïee, ligt het in de ver wachting, zo werd ons gezegd, dat het Nederlandse aandeel in de Verenigde Noord-Atlantische zeemacht niet groot zal zijn. Men wees ons er verder op, dat ad miraal Fechteler nog niet definitief is benoemd. Zijn benoeming zal, evenals die van generaal Eisenhower, moeten worden bekrachtigd door de landen van het Noord-Atlantisch Pact. Een desbe treffend verzoek is daartoe uitgegaan. Admiraal Fechteler zal niet alle zee strijdkrachten van de landen van het Noord-Atlantisch Pact in de Noordzee en Atlantische Oceaan commanderen. Er zullen in geval van oorlog ook zee strijdkrachten onder generaal Eisenho wer worden gesteld ter ondersteuning van diens operaties. De Centrale Ereraad voor de Kunst te 's Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak van mr. A. M. H. Roothaert, letterkundige, wonende te Deurne-Ant- werpen (België). De raad heeft de houding van R. af gekeurd en daarboven betaling van een eldboete van vijfhonderd gulden, deze aalste uiterlijk op 30 April 1951 te vol doen, en openbaarmaking van deze uit spraak bevolen. Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK „Nee, maar ik wil hem in ieder geval niet; ik ben er ook zeker van, Francis, dat je een vergissing met hem begaat." ,0, ik heb prachtige kopij aan hem. Hij fascineert me. Hij is werkelijk on doorgrondelijk." „Je zult waarschijnlijk een meedogen loos, brillant boek over hem schrijven.' „Waarschijnlijk. Wat je ook over hem schrijft, het kan niet anders dan mee dogenloos zijn." „Niet als je een beetje hart had, Fran cis wanneer je hem kon zien zoals hij werkelijk is, een pathetisch stuk mens." Francis keek geamuseerd. „Ik dacht niet, dat champagne een mens zó gevoelig kon maken, Sue-lief ik dacht, dat alleen gin dat kon. Ga mee en laten we eens zien wat dat pa thetisch stukje mens voor het souper heeft klaar gemaakt. Ik vertelde hem, dat we Miss Sue Lester, de beroemde schilderes, tot gast zouden hebben. Hij is wég van beroemdheden. Ik moet je er alleen nog op attent maken, dat hij me mr. Francis, sir noemt. Ik stelde voor, dat hij daar, omdat we beiden oud-studenten zijn, mee zou ophouden en me gewoon Francis noemen, maar hij vond dat niet in de haak. Het spijt me voor hem, dat ik niet de titel geërfd heb. maar het betekent heel wat voor hem dat hij aan zijn familie kan schrij Sable, de befoemde Engelse schrijver en jongste zoon van wi. jen Sir John Sable, baronet." Johnnie voelde zich inderdaad zeer gelukkig te mogen werken voor mr. Francis Sable, de beroemde Engelse schrijver. Hij had een grenzenloze be wondering voor de werken van mr. Sable, Francis Sable, Aldous Huxiey, D.H. Lawrence waren zijn afgoden en precies in deze volgorde. Het was alleen al waard geweest naar Europa over te steken om Francis Sable te ontmoeten; en nu woonde hij in zijn flat, had het voorrecht hem te be dienen hem te helpen bij zijn post en zijn waardevol leven zo gemakkelijk en comfortabel mogelijk te maken. Alles wat hij voor zijn werkgever deed. deed hii uit bewondering voor hem als schrij ver; hij had zichzelf geheel gewijd aan de taak de grote Francis Sable te vrij waren tegen de last en verveling van aardse zaken, opdat hij in staat zou zijn zich ongestoord te geven aan het schrij ven van nog meer meesterwerken. Geen bezigheid was hem daarvoor te gering. Wanneer hij verklaarde het als een eer te beschouwen Francis Sable te dienen was dit gemeend. Hij hoopte, dat mr. Sable mettertijd zijn toewijding zou er kennen en hem zou aanwijzen als zijn literaire boedelredder en biograaf Francis begreep dit heel goed, maar vond Sue het een beetje ontroerend, hij dat hii werkt voor mr. Francis 1 vond het alleen maar amusant. Cathryn had hem gewaarschuwd: „Je raakt nooit meer van hem af. Als je hem gedaan geeft, breek je zijn hart." Hij had er om gelachen. „Harten breken niet zo gemak kelijk" had hij gezegd. Het enige wat zou kunnen gebeuren is, dat hij zou be weren dat mijn werk zwaar werd over schat, dat hij er aan was ontgroeid en hii zou zich weer vastklampen aan een van zijn andere literaire afgoden. Ik ben geen persoon voor hem, alleen maar een gedachte." Dit beoordeelde hij echter verkeerd. Johnnie bewonderde Francis wel ter dege als persoon. „Fijn," was het woord dat hij voor hem gebruikte. Hij was zeer op meisjes gesteld, maar ongelukkig vonden degenen die hij aantrekkelijk vond hem vervelend, vanwege zijn droge, humorloze ernst, en de meisjes, die zich tot hem aangetrokken voelden, omdat zij in hem hun intellectueel ideaal meen den te zien, beschouwde hij doorgaans als te dom; zodat de toestand verre van gemakkelijk was, bijzonder daar hij nogal emotioneel van nature was. Geen meisje kon John B. Puckhurst's liefde voor zich opeisen, tenzij zij voor de volle honderd procent bewonderaarster was van Francis Sable; maar daar Francis Sable meer een schrijver was voor man nen dan voor vrouwen, maakte dit de zaak weer ingewikkelder. Hij was ge neigd om te denken, dat hij toch hard op weg was een vrouwenhater te worden. Hij had echter een idee, dat dit geheel in de lijn lag van de beste Sable-tradi- tie, omdat mr Sable, hoewel hij natuur lijk zijn affaires met vrouwen had ge had, blijkbaar niet van plan was ooit verliefd te worden. Tenminste, hij was al bijna dertig en het was hem nog met overkomen. Johnnie hoopte daarom, dat hij zeker niet aan Miss Lester s zegekar zou gebonden worden; hij had haar mr. Sable als schrijver horen critiseren en als schilderes was zij maar middelma tig Op de amood, dat Sue kwam souperen, had hij zich veel moeite gegeven. Hoe. wel hij Miss Lester slechts weinig waar deerde, voor een gast van mr. Sable zou hii zich altijd veel moeite geven. Hij kocht witte rozen voor de tafel (slechts een hall dozijn, hij wilde niet verkwis- tend zijn met mr. Sable's geld), dekte het beste servies en poetste het zilver het betreurend, dat dit niet beter was; maar mr. Sable had zijn appartement ge meubileerd gehuurd, in zijn voorvader lijk huis was er natuurlijk het prachtig ste antieke zilver. Voordat hij bij mr. Sable kwam werken wist hij van koken niets, maar toen hij ontdekte dat zijn meester er van hield om af en toe thuis te eten kocht hij een keur van kookboe ken en na ze bestudeerd te hebben draaide hij voor koken de hand niet meer om. Hij probeerde alleen maar eenvoudige gerechten en omdat hij alles wat hij deed met liefde deed, maakte hij die paar gerechten met veel zorg en hij maakte ze goed. Het was heel gemakke lijk, vond hij, om kip te braden en die te serveren met een gebonden saus of een magere jus chips kocht je ver pakt en hoefde je alleen maar in de oven warm te maken. Niemand die ooit op de gedachte kwam en de meeste gas ten riepen dan ook: „Wat 'n heerlijke chips! Hoe goed bedacht!" Tot nog toe had niemand hem gevraagd hoe hij ze maaktePudding probeerde hij nooit; mr Sable's gasten moesten zich tevreden steilen met fruit en een assortiment van kaassoorten, maar omdat hij steeds zorg de voor een goed assortiment van beide, waren de gasten altijd zeer voldaan. Mr Sable zorgde zelf voor der wijnen, maar Johnnie lette steeds op wat geserveerd werd, zodat hij mettertijd ook met de wijnen'op de hoogte zou zijn. Hij weid altijd uitgenodigd om met mr. Sable en diens gasten aan te zitten, doch hij deed dit nimmer Hij begreep, dat zij liever alleen waren; hij had ook altijd iets te doen in wat hij zijn „keuken" noemde. (Wordt vervolgd) De Engelse schrijver H. G. Weils had een op technisch gebied vooruitziende blik. Nog vóór in 1903 de gebroeders Wright met een vliegtuigje de lucht in gingen, zei hij, dat lanê vóór het jaar 2000 en zeer waarschijnlijk reeds vóór 1950 vliegtuigen hun succes en hun veiligheid zouden hebben bewezen. Er waren toen- dertijd nog maar 8000 auto's in Amerika, maar Wells voorspelde, dat er grote maatschappijen voor vrachtauto's en bus lijnen zouden komen en dat particuliere wagens in staat zouden zijn op één dag 500 km. en méér af te leggen. Maar zijn voorspelling, dat er bewegende ver- keersplatformen boven, op of onder de grond zouden worden gemaakt, die zich met verschillende snelheden van 8 tot 42 km. per uur zouden bewegen, is nog niet bewaarheid, ofscMoon hij de verwe zenlijking daarvan reeds tegen 1930 ei 1940 meende te zien. De Franse schrijver Emile Zola zei, dat in minder dan 20 jaar tijds diepgaande politieke, economische en sociale hervor mingen de wereld in belangrijke mate zouden hebben verbeterd. Maar het vol gens hem absurde erfrecht bestaat nog altijd, niettegenstaande de fiscus als me de-erfgenaam optreedt. De Franse geleerde M. Elie Mechni- koff verklaarde: „De mensen van de nieuwe eeuw zullen waarschijnlijk pas de rijpe leeftijd bereikt hebben als zij 100 jaar zijn en zij zullen dan even gezond zijn als de mannen en vrouwen van 50 uit onze tijd." De gemiddelde leeftijd is thans in 1951 66 jaar voor mannen en 70 jaar voor vrouwen. William R. Merriam, directeur van de Amerikaanse volkstelling, verklaarde: „Tegen het jaar 2000 zullen de Verenigde Staten 200 millioen zielen tellen. Er wa ren er 76 millioen, toen hij deze voor spelling deed. Thans in -1951 zijn er 150 millioen. Koningin Wilhelmina, die toen de jong ste Europese souverein was, zei: „Zo lang een souverein constitutioneel regeert en leeft in de harten van de onderdanen, zoals naar ik hoop ik doe, is de monar chie, naar mijn mening, niet alleen veilig voor de komende eeuw, maar voor alle tijden." Kardinaal Rampolla, pauselijk staats secretaris, zei; „Over 100 jaar zullen er minder geloofsbelijdenissen zijn, omdat de ware Kerk terrein wint." Luitenant-generaal Bugolowski, Duits, lands beste schrijver over militaire zaken, schreef: „Legers ter sterkte van een mil lioen man zijn de beste vredebewaar- ders. De strijd is overal in de natuur 'n oorspronkelijk element, en daarom zal een oorlog, die voor vitale belangen van een volk gevoerd wordt, altijd de laatste toevlucht van een staat en daarom on vermijdelijk zijn." Tenslotte verklaarde de Amerikaanse senator Chauney M. Depew: „In algemene en commerciële zin zal de Stille Oceaan een Amerikaans meer worden." Op de wereldschokkende machtsgroei van Het communisme heeft blijkbaar nie mand in 1900 enige kijk gehad. Het communistisch geregeerde Oosi- Duitsland blijft lekken als een vergiet. In de maand Januari zijn 76 Oost-Duitse politiemannen gedeserteerd. De meeste van hen hebben in West-Berlijn om asyl verzocht. Als daar maar geen verkapte communistische propagandisten by zijni

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3