Generaal Church: Roden kunnen UNO-troepen niet verdrijven Vooraanstaande Italiaanse communisten treden uit de partij Fietspad of de openbare rijweg Overschrijding 38ste breedtegraad nog onzeker Nationaal-commanistische beweging in oprichting GEBOUW AMSTERDAM Japan kan de sociale hervormingen herzien GELIJKE KANS VOOR ALLEMAN TENTOONSTELLING 9-18 FEBRUARI Neem een doos echte VOORKOMING VAN GRIEP PAGINA 5 DONDERDAG 8 FEBRUARI 1951 in de Tulpenrallye HET GEMOTORISEERDE RIJWIEL Na ondertekening van het vredesverdrag. WEST-DUITSE STAAL PRODUCTIE Uitbreiding productie van elf schaarse grondstoffen VOORBEREIDING OLYMPISCHE SPELEN IN ENGELAND Ernstig ongeluk op Zesdaagse VAN DAM—TURPIN OP 27 FEBRUARI De grootmacht der kleintjes motorrijwielen scooters bromfietsen motorcarriers Een veroveraar legt zijn wil op! H.H.Y.C. VERLIEST VAN MARIEFRED Nederlandse schaatsrijders te Moss (Noorw.) Gevolgen niet groot DEAN ACHESON INTERNATIONALE SPANNING DOOR OPBOUW VAN SOVJET-LEGERS" Geen Am. tariefsconcessies aan communistische landen Russische nota propaganda Advertentie Amerika overweegt de Japanners na de ondertekening van het vredesverdrag toe te staan te besluiten of zij willen terugkomen op de grote sociale hervor mingen, die door de Amerikaanse be zetting doorgevoerd zijn, heeft ambassa deur John Foster Dulles in een vraaggesprek verklaard. Hij zei, dat de huidige Amerikaanse vredesvoorwaarden niet voorzien in een voortzetting van de tijdens de be zetting doorgevoerde hervormings maatregelen. Woordvoerders uit de kringen van de vredesverdragcommis sie voegden hieraan toe, dat dat theoretisch betekende, dat de Japan ners die maatregelen zouden kunnen afschaffen. Deze woordvoerders zeiden, dat niet alle Westerse mogendheden, die over het vredesverdrag geraad pleegd zouden worden, net met dit standpunt eens zouden zijn. Verwacht wordt, dat het Amerikaanse standpunt oppositie zal ontmoeten bij de Engel sen en misschien ook bij enkele van Japan's Aziatische buren. Door de hervormingsmaatregelen wer den bijna alle aspecten van het Japanse leven van de grootscheepse landher vorming tot de liquidatie van de mono polies beïnvloed. De Westduitse maandproductie van walsstaal is in Januari met 70.000 ton gestegen, aldus werd door de federale regering meegedeeld. In Januari 1951 werd 745.097 ton wals staal geproduceerd tegen 675.795 ton in December. De totale productie bedroeg het vorige jaar 8.100.000 ton walsstaal. Dit is 2.000.000 ton onder de eigen industrie behoeften. De Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland hebben ongeveer 20 Westelijke landen uitgenodigd over te gaan tot op richting van een internationaal apparaat ter uitbreiding van de productie van 11 schaarse grondstoffen en voor toewijzing van het verbruik dezer grondstoffen. Katoen, wol en zwavel, welke produc ten in de laatste oorlog buiten controle zijn gebleven, zouden ook onder de rege ling moeten vallen. De andere betreffen de producten zijn koper, lood, zink, wolfram, molybdenum, mangaan, nikkel en kobalt. Rubber en tin vallen er niet onder. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken weigerde de namen bekend te maken van de landen, welke ■zijn uitgenodigd, doch van andere zijde werd vernomen, dat Spanje in minstens in een der zes op te richten commissies vertegenwoordigd zou zijn. Blijkens het zojuist verschenen regle ment voor de derde Tulpen-rallye, die wordt gehouden van 23-28 April, zal er dit jaar worden gestart in Den Haag, Rome Harrogate (bij Lpeds), Brussel, Parijs Monte Carlo, Milaan. Bern en Kopen hagen. De 9 routes zyn alle ongeveer 3500 km. lang. Zy verenigen zich in Clermont-Ferrand, waar de gemeen schappelijke route begint van 1705 km. In deze gecombineerde route zijn vier geheime „bijzondere etappes" op genomen van achtereenvolgens 115, 140, 105 en 140 km, totaal dus 500 km, waar in de verplichte gemiddelde snelheid hoger zal liggen dan 50 km per uur, zo als voor de overige Rallye-etappes is vastgesteld. Bovendien zullen hier de wagens met grotere cilinderinhoud een hoger gemiddelde moeten maken dan de kleinere. Teneinde de kansen voor iedere deel nemer, ongeacht de wagen waarmede hij uitkomt, zoveel mogelijk gelijk te maken, wordt er in deze rallye nog een verder onderscheid gemaakt en wel tussen automobielen. waaraan slechts enkele in het reglement om schreven veranderingen van de stan- daarduievoering mogen worden aange bracht, en alle overige wagens (inclu sief de uitgesproken „sportwagens") waaraan men" dus onbeperkt wijzigin gen kan aanbrengen. In de „bijzondere etappes" zullen de wagens van de tweede groep een circa 8 procent hoger gemiddelde voorge schreven krijgen dan die van de over eenkomstige cylinderinhoudsklassen van de eerste groep, terwijl zij bovendien in de op het „Circuit van Zandvoort" te houden klassementsproef een tijd- handicap van circa 4 procent hebben. De opzet van de klassementsproef blijft tot het laatste ogenblik geheim. De aankomsttijd van de eerste deel nemer te Noordwijk aan Zee, is bepaald op Donderdagochtend, 26 April, te 9.25. De klassementsproef op het „Cir cuit van Zandvoort" wordt gehouden op Vrijdag 27 April. De route door Ne derland zal ditmaal leiden van het grensstation Bergeykse Barrière via Eindhoven (tijdcontröle), Apeldoorn (routecontrdle), Hilversum (tijdcon tröle), Uithoorn, Heemstede en Sassen- heim naar Noordwijk aan Zee. Er zullen 300 inschrijvingen kunnen worden aanvaard, waarvan ten hoogste 150 buitenlanders voorrang hebben. De inschrijving sluit 9 Maart. Men kan ditmaal ook inschrijven met club- en merkenteams, waarvoor speciale prij zen zijn uitgeloofd. In Engeland is men begonnen met het treffen van maatregelen voor de vor ming van een sterke Britse ploeg voor de spelen van 1952 te Helsinki. Eind Augustus of begin September zal de Athletiek Bond een lijst samenstellen van athleten die voor uitzending in aan merking komen. De heer Crump, secre taris van de Bond en leider van de ploeg, zeide, dat op deze lijst ongeveer 200 a 300 namen zullen voorkomen, voor man nelijke en vrouwelijke athleten samen. Hij wilde niet meedelen uit hoeveel le den de ploeg zou bestaan, maar het zou in elk geval een sterk team worden. Aan de athleten, die op de candidaten- lijst worden geplaatst, zal gevraagd wor den bij hun training rekening te houden met hun mogelijke opneming in de Olympische ploeg. Er zal geen druk worden uitgeoefend opdat zij ditmaal de beoefening van bepaalde wintersporten als rugby of voetbal achterwege laten. Maar misschien zullen zij hier eigener beweging toe overgaan als ze voor Hel sinki in aanmerking komen, meende de heer Crump. Tijdens de zesdaagse te Antwerpen deed zich Woensdag in de vooravond een zeer ernstig ongeluk voor. De ver zorger van het koppel SérèsLe Nizer- hy, de Fransman Pérez, werd, toen hij een van zijn pupillen iets wilde toeroe pen en zich daarbij een meter op de baan begaf, door de Belg De Baere, de ploeggenoot van Gosselin, aangereden en tegen de grond gesmakt. Hij kwam daarbij zo ongelukkig terecht dat hij naar een ziekenhuis moest worden ver voerd Aldaar constateerde men een schedelbasisfractuur, een sleutelbeen breuk en een ernstige bloeduitstorting in het hoofd. Zijn toestand is zeer zorglijk. De stand van Woensdagavond 10 uur, na 120 uur rijden, was: 1. StromArnold 120 punten: 2. Van VlietOckers 115 p.; 3. PetersHoer- mann 40 p. Op twee ronden: 6. Van EstMiddel kamp 52 punten. Op drie ronden: DerksenBoeyen 83 punten. Luc van Dam zal op 27 Februari a.s. tegen Randolph Turpin kampioen mid dengewicht van Groot-Brittannië, in de Harringay Arena te Londen boksen om de Europese middengewicht-titel. Jugend", grijpen met enthousiasme en begeerte naar dit nieuwe transportmid del, dat vooral ons Nederlanders als het ware op het lijf is geconstru eerd. Neen, die eerste honderdduizend zul len nog maar een begin vormen. In een land, waar een paar millioen fietsers nog zonder paardekracht, doch met mensen kracht, over de wegen voort moeten trappen, zal het waarschijnlijk daarop gaan neerdraaien dat de tienduizenden bromfietsen zullen uitgroeien tot hon derdduizenden en in een later stadium wellicht tot millioenen. „Das Alte stürzt, es andern sich die Zeiten" met al het oude zal bij het veranderen der tijden waarschijnlijk ook tenslotte onze oude trouwe trapfiets een kleine „nationale minderheid" worden en we achten de mogelijkheid zelfs niet uitgesloten, dat eens in het Amsterdamse Rijksmuseum de laatste trapfiets in Nederland onder de curiosa zal staan opgesteld als een mechanische variant op de laatste „der Mohikanen". Dan zal het motto van onze „Opa's en Oma's", omstreeks het begin van de 20ste eeuw, „allemaal op de fiets" ver anderd zijn in „allemaal op de brom fiets". Zo snel geschiedt de opmars van het bromfietsenleger, dat reeds nu moet worden gesproken van het aanbreken van een geheel nieuwe phase in ons ge motoriseerd verkeer, een phase, die weliswaar nog in een beginstadium ver keert, maar die reeds nu zozeer haar invloed doet gevoelen, dat de verkeers wetgever voor haast onoplosbare pro blemen wordt geplaatst, problemen ech ter, die zo snel mogelijk om een oplos sing vragen, omdat anders funeste ge volgen wel onvermijdelijk zullen wor den. Eén ding staat daarbij onomstotelijk vast: de wetgever behoeft zich niet te vleien met de hoop dat deze problemen zichzelf zullen oplossen, omdat de brom fiets wel weer uit de circulatie zal ver dwijnen. Dat is definitief uitgesloten. Het gemotoriseerde rijwiel is er nu een maal en zal ook blijven, al zal het mis schien in de toekomst een andere vorm gaan krijgen en men moet dus als vaste factor in het verkeer er mee rekening houden, nu al reeds. Doch het allermoeilijkste van het hele geval is, dat deze factor niet een con stante waarde heeft, maar snel in groot te toeneemt, hetgeen de impasse even eens steeds groter doet worden. Reeds thans, nu het eerste honderd duizendtal gemotoriseerde fietsen nog lang niet vol is, zit men ten aanzien van deze groeiende grootmacht der kleintjes in ons verkeer al lelijk omhoog, waarbij de grootste moeilijkheid is, dat ons va derlands wegennet op dit type motor- (Vervolg pag. 4) En die behoefte was er niet alleen in Nederland, maar overal in het verarm de Europa. Toen verscheen in Frank rijk opnieuw een gemotoriseerd rijwiel: de Vélo Solex en de goêgemeente be gon natuurlijk met er wantrouwend te genover te staan. Maar ditmaal bleek dat wantrouwen volkomen misplaatst, want het Rijwiel Solex bleek inderdaad een rijwiel met hulpmotor, waaropmen !ich kon voortbewegen zonder trappen, ook tegen wind in en hellingen op, zon der dat het geval binnen korter of lan ger tijd in de purée ging, want.de techniek had niet stilgezeten tijdens het oorlogsgeweld en vooral de motortech niek was met reuzenschreden vooruit gegaan. Niet alleen verstond men nu de kunst een behoorlijke hoeveelheid „fut" op bedrijfszekere wijze uit zo'n lilliputmo tortjé te voorschijn te goochelen, maar de Franse geestelijke vaders van de Vé lo Solex hadden nu ook „het lek" we ten te vinden ten opzichte van de fra- mebreukm isère. waarbij direct dient aangetekend, dat ze terecht van het standpunt waren uitgegaan dat zo'n „bromfiets" een speciaal ontworpen en gebouwd frame moest hebben, dat te gen de invloeden van de motor trillin gen bestand was. Solex verscheen dan ook ten tonele met een eigen verzwaard frame met een verend element er :n, dat met de weldra algemeen bekend geworden Solex tweetactmotor één con structief geheel vormde. Wel, de Solex kwam, zag en overwon in zijn Franse vaderland, en toen hij daar een suc ces was gebleken, een waar „schot in de roos", kwam hij weldra ook naar Nederland en werd zelfs een product Van nationale industrie, toen de Stok visVan der Heem-combinatie als fa- brikante voor ons land optrad. Hier kwam men natuurlijk te staan voor een publiek, dat veel meer dan het Franse, met de fiets is vergroeid en critischer, veeleisender enwan- trouwender was, indachtig aan de weg van de teleurstellingen van voor de oorlog. Maar ook hier te lande was het voor de Solex „ik kwam, ik zag. ik overwon" en in korte tijd was het pleit beslecht, had de massa eens klaps vertrouwen leren stellen in de gemotoriseerde fiets van na de oorlog. Toen was „de beer los" en stortte het wielrijdende mensdom zich en thousiast op het nieuwe vervoermid del. Inmiddels was ook de Italiaanse „Mosquito", product van de bekende Een open faxi voor zomerse dagen kan twee passagiers vervoeren. De Vespa Scooter-fabriek brengt deze scooter-taxi op de markt, één van de vele producten, die men van morgen af in de R.A.l te Amsterdam kan be zichtigen. voort, de jeugdige mensen en ouderen van dagen, de werkers van alle dag, de schoolmeesters, de schooljuffrouwen, de fabrieksarbeiders en -arbeidsters, de verpleegsters, de handelsreizigers en kantoorbedienden, de kruideniers, sla gers en andere leveranciers, de huis moeders, de oudere schooljeugd, de oudere echtparen en al die verschijnin gen, die haar rol spelen in de dagelijk se samenleving van een volk in de gang van het arbeidsproces, dat aldus steeds meer op gemotoriseerde wielen gaat lopen. Inderdaad, het aantal veroveraars is nu reeds zó groot geworden en het be zette gebied zó belangrijk, dat hier één ding reeds onomstotelijk is komen vast te staan de bromfiets is een stuk volksleven geworden dat een realiteit is en waarmee een sociaal belang van hoge orde is gemoeid. Er zjjn helaas bepaalde tekenen, zoals b.v. het afsluiten van de streekrijwiel- paden voor gemotoriseerde wielrijders (tenzij re hun fiets als trapfiets gebrui ken), die demonstreren dat men van hogerhand nog niet voldoende door drongen is van het grote sociale belang van de bromfiets. Moge het juiste begrip daarvan tot de plaatsen waar dit broodnodig is, ten spoedigste doordringen, om der\gevol- gen wille. Want we hebben het aan den lijve leren ondervinden met „veroveraars" in „bezet gebied" valt niet te spotten! Ze schrijven, als de zaken niet naar hun zin worden aangepakt, op een ge geven ogenblik zelf door hun kracht en hun macht de wet voor! voertuigje niet berekend is, omdat men het tot voor kort niet kende of beter gezegd er niet serieus rekening mee be hoefde te houden. Zo staat de wetgever nu voor de keus van verwijzing naar de grote weg, dan wel naar het rijwielpad der trapfietsers. Beide oplossingen zijn in feite niet geschikt. Dat de bromfiets niet thuis- hoort tussen het verkeer der snelle mo torvoertuigen op de grote weg wordt door iedereen, die ook maar enigszins tot oordelen bevoegd is, algemeen aan genomen; dat het rijwielpad een niet veel gelukkiger oplossing vormt, daar van is een grote meerderheid al even zeer overtuigd. Dat men het echter toch in de meeste gevallen als een toevluchts oord van de bromfietser aanwees, doet denken aan de bekende korstjes van pasteien, die men eet bij gebrek aan brood het brood dat in dit geval dan zou kunnen zijn de aparte rijbaan voor lichtgemotoriseerd verkeer. Maar die is er nu eenmaal (nog?) niet en dat m->akt dit probleem op dit ogen blik practisch onoplosbaar. De Bromfiets is een „veroveraar", die nog maar aan het begin van zijn machtsontplooiing staat, maar die toch al heel wat veroverd gebied heeft be zet. En u weet het allemaal nog wel uit die allergezelligste tijd met onze Edel- germaanse beschermers, een veroveraar legt nu eenmaal zijn wil op, daar is niets tegen te doen. Ook onze brom fiets doet dit nu al en zal dat in de toekomst nog veel meer gaan doen. De macht is nu eenmaal tegenwoordig aan de massa en ook de massa der brom fietsers kan niet worden genegeerd, want het gemotoriseerde rijwiel is een volksvervoermiddel, zi.in belangen vor men een stuk volksbelang. In de sinds een paar jaar ingetreden nieuwe phase van ons snelverkeer en niet minder van de motorisering der massa's, snorren de bromfietsen voort over wegen en paden, waarop haar ge lederen elke dag met nieuwe contingen ten worden aangevuld. Het grote offen sief van de veroveraar wordt doorge zet, het bezette gebied groter, de op te leggen wil sterker. En terwijl de. wetgever en de wegen bouwer met steeds nijpender problemen worstelen in het bijzonder inzake de verkeersveiligheid, groeien de legioenen van het bromfietsenleger, tuffen ze DEN HAAG, 7 Februari. Ongeveer 2500 toeschouwers waren getuige van een 24 nederlaag van de Haagse IJs- hockeyclub tegen de Zweedse ploeg Mariefred, die de overwinning overigens ten volle heeft verdiend. In de Haagse verdediging waren hiaten en ook het samenspel was niet altijd sluitend, waar door de gasten menigmaal ongehinderd Van der Heiden onder vuur konden ne men. In de eerste speelhelft werd de score tien minuten voor het einde geopend door Johansson (01). Vijf minuten na de hervatting maakte Carrey het eerste Haagse doelpunt, na aangeven van Dietz (11).. Gosta Andersson gaf echter.de Zweedse ploeg opnieuw de leiding door met een fraai ver schot de puck in het Haagse doel te plaatsen (12). In de derde speehelft maakte Carl Erich An dersson het eerste Zweedse doelpunt (1—3), maar Schwencke maakte er 23 van, waarna nogmaals Carl Andersson de puck achter Van der Heiden liet be landen (24). In het Noorse stadje MosS werden Woensdagavond internationale wedstrij den in het hardrijden op de schaats ge houden. Van de in Noorwegen verblij vende Nederlandse rijders kwamen Van 't Oever en De Graaff aan de start. Op de 500 meter werden zij resp. 15e (48.3) en 12e (48.1), op de 3.000 meter 6e (5.22.7) en achtste (5.29.5). Eindklassement: 1. Soefteland, 98.333 pnt.; 2. Lundberg, 98.417 pnt.; 3. Karl- sen, 98.876 pnt. Van 't Oever werd met 102.083 pnt. tiende en De Graaff met 103.017 twaalfde. Advertentie Maar met alle verhalen heeft men nog maar één geval kunnen ontdekken van een communistische partij-bons, die het goede voorbeeld heeft gevolgd. Over de gevolgen van de stap van Magnani en Cucchi moet men zich dus geen al te grote illusies maken, want het is zeker, dat er weinig spectaculai re „bekeringen'' te verwachten zijn, doch dat neemt niet weg, dat de communis tische partij bij dit schandaal een enor me klap te incasseren heeft gekregen. Reeds lang waren er meningsverschil len binnen de party we hebben er meer dan eens over geschreven hoe wel de party-leiding uit angst voor schandalen een oogje dicht deed voor de oppositie van minder ernstige devia- tionisten, die van mening waren, dat de rode vakbond zyn krachten overschat te bij het volgen van directieven van de Cominform, die met de belangen van het Italiaanse proletariaat weinig had den uit te staan. Daarby komt nog de ook reeds vermelde propaganda van Ti to in Italië, die enig succes heeft, ge zien de oprichting onlangs van een Na tionaal Communistische Party Italië, die in enkele steden, zoals Turyn, kleine secties heeft. Over de toekomstplannen van Magnani en Cucchi in dit verband is nog niets bekend, al zyn er per dag minstens twee hoofdartikelen over ge schreven. Het probleem, waar de communisten zich voor gesteld zien: het conflict tus sen de belangen van Rusland en het Italiaanse communisme, is nu in elk ge val scherp gesteld door twee mannen, die genoeg gezag hebben om de pro bleemstelling uit te werken op een ma nier, die de P.C.I. wel eens veel last zou kunnen bezorgen. Zonder enige twijfel zal dé communistische partij in Italië haar doeleinden voortaan op om zichtiger wijze moeten nastreven en zich moeten matigen in de schaamtelo ze vredeshitserij, die culmineerde in de bewering dat een Italiaans communist nooit de wapens op zal nemen tegen „het vaderland van het socialisme". Togliatti moet in Moskou maar uitleggen, dat de boog nu eenmaal niet alte hard gespan nen kan biyven. De conservatieven van de andere kant moeten met hun meerstemmige Alleluia's maar niet vergeten, dat Magnani en zyn voorgangers en volgelingen weliswaar bereid zyn, hun vaderland te verdedi gen, maar dat ze zich van dat vaderland wel heel iets anders voorstellen dan de zulken, die het vaderland met hun eigen onrechtvaardige winsten verwarren. Riccardo Cocconi, een vooraanstaand communist, heeft zich gevoegd bij de twee afgevaardigden Magnani en Cuc chi, die uit de communistische partij zijn getreden en zijn ontslag als lid van het provinciaal partij secretariaat inge diend. intussen te verstaan gegeven, dat Ame rika. Frankrijk en Engeland mogelijk binnen twee a drie weken een antwoord op tie jongste Sovjet-nota zullen geven. Men zou eerst met elkaar beraadslagen. De algemene indruk bij hen, die de nota hadden gelezen, was, dat de Sovjet-Unie de agenda meer wilde beperken dan de Westerse regeringen. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een amendement op de wet inzake wederkerige handelsovereenkom sten goedgekeurd, waarby de Sovjet- Unie en haar satellieten werden uitge sloten van alle tariefsconcessies, die de Ver. Staten krachtens de internationale handelsovereenkomsten verlenen. Voorts heeft het Huis van Afgevaar digden de commissie voor de douane tarieven opdracht gegeven om een ge- varenpunt voor de douanetarieven vast te stellen. Dit gevarenpunt is het laagste punt, dat de tarieven kunnen bereiken, zonder dat de Amerikaanse industrie in gevaar wordt gebracht. Het amendement is ingediend door Republikeinse afgevaardigden. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft gis teren op zyn wekeiyksc persconferentie verklaard, dat „niet de Duitse herbewa pening, maar het handhaven en de op bouw van de legers van Rusland en zijn satellieten de internationale spanning scheppen". Acheson oefende krachtige critiek op de jongste Sovjet-nota over de eventuele besprekingen tussen de Grote Vier. Hy verklaarde, dat er niets nieuws stond in de nota. zy bevatte krachtige propagan da, hetgeen de gebruikeiyke Sovjet-tech niek is, n.l. om anderen te beschuldigen van wat Rusland zelf doet, aldus Ache son. Hij verklaarde in antwoord op een vraag, dat „behalve de grote massa van Ruslands legers" er „zeer aanzienlijke legers van de satellieten boven de by de vredesverdragen gestelde limieten" zijn. Acheson weigerde te zeggen, of de drie Westeiyke mogendheden zouden voor stellen, dat dit onderwerp zou worden besproken op een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft Frankrijk. Elf Franse mijnwerkers werden gisteren gedoog en zeven ge wond bij een mijngascxplosie op 600 meter diepte. De explosie vond plaats in schacht no. 5 bij 't dorpje Bruay in het Noord-Franse mijngebied van Be- thune. Amerika. De Ford Motor Company te Detroit deelde gisteren mede, dat Vrijdag 33.800 arbeiders zullen moeten worderti ontslagen in verband met de spoorwegstaking. Shape. Luitenant-Generaal Alfred Gruenther, stafchef van generaal Eisen hower. is gisteren in Parijs aangekomen en heeft het bevel van S.H.A.P.E. op zich genomen in afwachting van de te- rugkeer van de opperbevelhebber in de loop van de volgende week. Generaal Gruenther heeft Eisenhower op zijn Europese rondreis en bij de be sprekingen te Washington vergezeld. Marokko. Binnenkort worden in Marokko 17.000 man Amerikaanse lucht, strijdkrachten verwacht ter bezetting van zeven nieuwe bases, die de Fran sen ter beschikking der Amerikanen hebben gesteld. Uit de Januari-afrekenlng van de Europese Betallngs-Unie biljet, dat België en Luxem burg thans een crediteurspositie van 1.323 milliard francs Innemen. Het oorspronke lijke debetsaldo, dat 44 millioen dollar be droeg, is daarmede geheel vereffend. België zal nieuwe credieten voor een bedrag van 72 millioen dollar uitschrijven. De Russische schaatsenrijdster Sofia Kondiakova heeft op wedstrijden te Almn-Alta in Midden-Azië het wereld record 1000 meter hardryden verbeterd en gebracht op 1 min. 36.8 sec., hetgeen 2 see. onder het oude record ligt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5