ZO ZAGEN WIJ HAARLEM VANUIT DE LUCHT Belevenissen van de struisvogel Rasmus k twee schrijfsters in Lommerlust De Visserijgolf Goedkeuring van de Franse Nationale Vergadering Wij luisteren naar Oude glorie van de Peperstraat h Moeilijkheden vermeden Sim, Sam en Rasmus in de Dieren tuin Elk jaar gaan er weer meer zaken failliet Goedkopere Nederlandse boter voor België 6 DONDERDAG 8 FEBRUARI 19.51 PAGINA 7 HET WOLFF- EN DEKENHUISJE IN BEVERWIJK Reeds in 1578 bekend Het rieten huisje Velsenaren aan de tippel Schaakclub „Weenink" Een zeer fraaie opname van Huis te Zaanen door Aëro-foto-Nederland. De luchtfoto werd gemaakt in de afceic, ;n zomer, toen de zandbak voor de kinderen, die men op de voorgrond duidelijk ziet, zeer bevolkt was en de grassproeiers het gazon fris hielden. Duidelijk is ook te zien, hoe fraai de aanleg van het park in deze stadswijk is. Vlak na de oorlog stond hier geen boom meer, maar over enige jaren zal Huis te Zaanen weer verscholen liggen tussen hoog opgegroeid gewas. VOOR DE KANKER BESTRIJDING PLEVEN'S BESPREKINGEN MET TRUMAN BRUYNZEEL KOOPT DOCHTERONDERNEMING Van William Pont BEVOLKING GECORRIGEERDE GEBIEDEN Mag niet deelnemen aan de Duitse verkiezingen DOOD DOOR SCHULD In hoger beroep thans f 100 geëist REEDS F 27 MILLIOEN VOOR! OPSPORING AARDGAS Onderzoek nog niet afgesloten Mutaties militaire macht Handelsbeurs bedrijfs- pluimveeteelt V ij*»*». mffltofiiiwiÉi waar zij hun kinderen i* P I. B 8p» 6 Copenhogerr boeken. Verder hingen er beeltenissen van Rousseau, Sterné, Socrates en an deren. Van Ollefen rijmde daarop: Kort geleden hebben we geweren op f vervallen staat, waarin het Wolff en ffcenhuisje in Beverwijk verkeert. betreurden dit, omdat vele aardige 'orische herinneringen aan dit huisje Afbonden zijn. Welke deze herinnerin- zijn, heeft mr. Scholtens in boeiend artikel in het jaarboek van e' Genootschap Amstelodamum uiteen zet. We ontlenen daaraan de volgen- e gegevens. ^Voor ieder, die een weinig thuis is in geschiedenis van de Nederlandse let- trkunde, heeft de naam Lommerlust bekende klank. Het is het zomer. A'büjf geweest van een tweetal merk aardige vrouwen, die er aan de voor bond van de Franse tijd een zestal h ifn üever zomerhalfjaren '«bben gewoond en gewerkt. Elisabeth 'Olff-Bekker, de weduwe van een her vormde predikant uit de Beemster en :ar huisgenote Agatha Deken. Toen in 1782 naar Bverwijk kwamen, heo ;en zij blijkbaar aan haar pas verwor- en bezitting de nieuwe naam Lommer- 'Ust gegeven. Want vanouds heette het 8°ed „De Raep". De kleine hofstede ..De Raep" be tond reeds in het jaar 1578. Men vindt aar toen voor het eerst vermeld met ?Cr bewoner Adriaen Pietersz., koopman. J Was toen reeds in het bezit van de Amsterdamse familie Raep. De hofste- °e was gelegen aan de noordzijde van o Peperstraat. Aan de oostzijde grens- |0 zij aan de Munnikcnweg. welke toen 'Cr hoogte van het huidige KSA-gebouw de Peperstraat uitmondde. Ten noor den strekte zij zich uit tot het toenma- ■ge Kerkpad, dat evenwijdig aan de Peperstraat liep. De RaeD's zijn eigena ren van de bezitting gebleven tot het Jaar 1636, toen Adriaen Pietersz. Raep, oud-sehepen en raad van Amsterdam, O^is, erl en boomgaard verkocht aan Sr. Meter Fassijn te Amsterdam. Het bui ltje bleef voortbestaan, werd in 1757 ®oor de executeurs-testamentair van ijlen de heer Alexander van Haren- Carspel te Amsterdam verkocht. Daar- na is een en ander blijkbaar spoedig in '.erval geraakt. Toen 29 April 1782 ngatha Deken door koop eigenares erd, bestond het buitentje uit „een muis, groote thfiijn met steene speel lijs, koetshuijs en stallingen en bosch" 'e zamen groot vier morgen. Hoe kwam het, dat de keuze van de "cide schrijfsters op Beverwijk was ge tallen? Het waren niet alleen de heer- jiike omgeving en het bekoorlijke van hct landelijke stadje zelf, welke beide Ouiendinnen derwaarts hebben gelokt. Dok haar gezondheid had daarbij een *'oordje meegesproken. Zij vonden ook oude vrienden te Be verwijk. zoals Agge Roskamp Kool, do minee Van der Os, Gerrit van der Jagt. Zes opeenvolgende jaren, te beginnen t»n 1782, hebben de vriendinnen op Lommerlust het zomer-halfjaar doorge dacht. Het overige gedeelte des jaars ?'eten zij in Amsterdam. Zodra de lente de lucht was, kwamen ze reeds naar 'uiten. En wellicht waren zij in de nöiïcï1- wenicnt waren zij m ae van hen vernomen, 1 «enst ne ïaatsten, die de Koners pa Kien Tjleekrdaf zijctëTrefts J'oor het vertrek naar haar winterver blijf. Het leven op Lommerlust schonk haar Volop die stille genoegens en dat tevre den genieten, aan het buitenleven eigen. Betje Wolff hier ervan om in haar peesje, bespannen met haar kleine 'aard, dat zij Mignon noemde, uit toeren gaan. Conversatie, waaraan ze behoefte Vodden, zochten ze niet te Beverwijk. Pet lief en leed der bevolking, die voor overgrote deel de roomse schuilkerkjes Spocht. ging blijkbaar langs haar heen. Pet milieu, waarin Wolff en Deken zich pwogen hebben, dat „klein getal van lenden", zoals ze het noemden, was .eer eenzijdig gekozen, min of meer 'Urgerlijk beperkt. De Beverwijkse tijd was voor haar I'terair werk een vruchtbare periode. J1 1782 verscheen „de Historie van Sara burgerhart", een roman, die veel opgang eeft gemaakt. De voorrede van de ste druk dagtekent reeds uit Bever wijk. Het rieten huisje op Lommerlust, waar Betje zo gaarne heeft vertoefd en p(>werkt, is getrouw getekend door Cas par Philips Jacobsz. in 1787. De wan- waren gedeeltelijk opgevuld met „Wie zag immer keur van boeken t Aan dén boerschen wand? Wie zou Zoveel wijze mannen zoeken In het kluisje van een vrouw?" In Augustus 1788, toen zij reeds in Bourgóndië was. heeft Agatha Deken Lommerlust verkocht. De naam De Raep schijnt toen weder in zwang te zijn gekomen. Althans transportakten uit de jaren 1801 en 1804 bezigen nog die oude benaming. Misschien is de volksmond steeds van de Raep blijven spreken. Later is het buitentje met bij behorende terreinen bij akte van 1 Juli 1837 aangekocht ooor de R.K. Statie van Beverwijk. Het huis werd gesloopt. Er kwam in 1841' een kerk met pastorie voor in de plaats. Dit kerkgebouw, dat allengs te klein was geworden, is in de twintiger jaren onzer eeuw vervangen door het huidige St. Jozefs-Rustoord, dat vorig jaar het zilveren bestaans- feest vierde. In de tuin van dit rusthuis voor ou- /den van dagen is het bewuste prieeltje van Betje Wolff nog min of meer be waard. 't Is over dM Wolff- en Deken-huisje dat we eerder schreven. Moge het spoe dig worden gerestaureerd om de her innering levendig te houden aan een aardige periode uit de geschiedenis van de Ncd. letterkunde en van Beverwijk. Betje Wolff en Agatha Deken, bewoon sters van Lommerlust. De gemeente Velsen blijkt onder haar jongeren verschillende avonturiers te tellen Een 11-jarige jongeman was se dert Maandagmorgen spoorloos, maar Woensdag kon hij weer aan zijn vader worden teruggegeven, want de politie in Den Helder had hem daar zwervend aangetroffen. Een tweetal knapen van 18 jaar ver trok Zondag en nadien werd niets meer hen vernomen, totdat Woensdag naar 'Duitsland waren gepasseerd en in het buitenland waren aangehouden, omdat zij niet in het bezit bleken te zijn van geldige pa pieren. Zij werden aan de grenswacht overgegeven,.,die er voor zorgde, dat zij weer naar hun ouderlijk huis werden gebracht. Ondanks het feit, dat het derde tien tal van de schaakclub „Weenink" in de competitiewedstrijd tegen Kijk Uit III uit Velsen voor de Noordhollandse Schaakbond met vier invallers uitkwam, heeft het. al werd met 6—4 verloren, een zeer goed figuur geslagen. De uitslagen waren voor WeeninkKijk Uit: L. Sie- bers^-C, Munty 01, J. van Versevelt H. Sjouls Sr. 01, J. JimminkS. Kis tenmaker 10, J. van MarionA. Zijl mans 10, F. H. PietA. J. van Nie- kerken 10, A. Priester Jr.J. Ringers 01, G. de KoterA. de Ruiter 01, M. v. LeeuwenP. de Groot 01, C. Mole naarH. Aarts 10, C. BakkerJ. Böhm 01. In de andere afdelingen werder. nog de volgende inhaalpartijen géspeeld: Afdeling I: J. C. MuyenA. Peekei Vs-H. van 't Hoff—C. Nijman J—0. Afdeling n: C. van ZijlH. Nijman 0—1. J. Reinhout—H. Nijman 1—0. J. v. d. DoesM. Plooijer 01. Afdeling IV: L. CazimierG. Verduit 01. Over het algemeen vertoonde de Woensdagmarkt in IJmuiden traditie getrouw een gunstig beeld voor de vissers. Grote tong noteerde gemiddelo f 2,02 per kg. en tong II trok verder aan tot f 1,74 tot f 1,85 per kg. Grcte schol varieerde van f 26 tot f 34 per kist, kleinmiddelschol was hier weer het duurst met f 78 per kist en schol ii liep uiteen van f 15 tot f 32 per kist. Verse, haring bedong f 11 tot f 20 per kist, grote schelvis was weer duur met f 75 per kist, maar de braatschelvis vertoonde een inzinking, door- van f 46 per kist terug te lopen tot f 18,50, maal later trok deze vissoort weer iets aan. Kóolvis was iets goedkoper dan Maandag en bracht nu f 39 tot f 54 per kist op en grote kabeljauw liep sterk uiteen van f 94 tot f 264 per 125 kg., waarbij de hoogste noteringen werden, gemaakt voor regels stijve kabeljauw. De totale aanvoer beiiep Woensdag in IJmuiden 3.200 kisten, waarvan 1660 met fijnvis, 500 met schol, 100 met haring, 600 met schelvis en 400 met koolvis. Voor een reis van 15 dagen besomde de Maria van Haltum IJM 10 Woensdag f 10.760 en de Petten IJM 49, die ook een reis van 15 dagen achter de rug had, moest genoegen nemen met f 9.50v. De 12-daagse reis van de Bergen IJM 16 werd gehonoreerd met f 14.680, voor een reis van 14 dagen besomde de Tho- rina IJM 33 f 15.400 en de Mary IJM 61? die ook 14 dagen uit was, kreeg f 14.400. Van de loggers kwam de Maria Jacoba KW 73 het hoogst met een besomming van f 5.185, gevolgd door de Margrietha Maria KW 29 met f 5.150 en de Helena KW 39 met f 5.120. Bij de kotters werd de hoogste besomming gemaakt door de 'i'X 33 met f 2.635. De stoomtrawler Na-ma Maria IJM 6, die Dinsdagavond nog naar zee ging, heeft te elfder ure een gewijzigde op- dracht gekregen. In plaats van naar ue IJslandse wateren, werd het schip voor een normale reis op de Noordzee uitge zonden. Vefder ging Woensdag weer naar zee de Thorina IJM 33. Uit Vtfoubrugge is in IJmuiden terug gekeerd de motorlogger De Gebrceders KW 166. Z:jn 120 PK Demaf-motor is er uitgehaald om plaats te maken voor een 150 pk. Industrie. Verder is er niets aan het schip veranderd. Ook de motortrawler Alkmaar IJM 31 verliet Woensdag de Vissershaven van IJmuiden. Dit schip ging echter niet ter visserij, maar maakt een uitstapje naar Rotterdam om daar zijn motor te laten repareren. De m torlogger Maria Jacoba KW 73 heeft Woensdag het nut van de electri- sche kraan van het Staatsvissershaven- bedrijf in IJi%uiden ondervonden. Via deze sterke grijper werd namelijk een geheel nieuwe bak aan boord gehesen, zodat, als deze is gemonteerd, het schip tot nog grotere prestaties in staat zal zijn. De motorlogger Vertrouwen KW 6 zwierf Woensdag op zee raid met pech. Het schip moest de visserij staken we gens een defect aan de winch. Het was echter de bedoeling om op zee het zaak je te klaren en daarna het werk voort te zetten. Voor deDonderdagmarkt stond Woensdagavond in IJmuiden alleen maar genoteerd de stoomtrawler Schorrl I,TM 39 met 300 kisten vis. Bij het thuis- stomen was Zuidelijk nog een poging gewaagd er wat bij ite vangen en inder daad lukte het om in een paar trekken 250 stuks kabeljauw aan boord te halen, die als stijven in de afslag zullen wor den gebracht. Aan de Vrijdagmarkt rekent men op de Catharina Duyvis IJM 60, maar zeker js zijn komst nog niet. Ook kan de Limburgia IJM 54 dan binnen zijn, maar diens zender is kapot, zedat de juiste datum van binnenkomst niet bekend is. Aan <je hand van zijn' vertrekdatum wordt hij echter deze week nog wel verwacht. De stoomtrawler Zwarte Zee IJM 94, die thuisstomende was voor de Donderdagmarkt, heeft opdracht gekre gen Zaterdag in Grimsby te verkopen. Zijn vangst telt 10 kisten fijnvis. 20 kis ten schol. 250 stuks ijskabeljauwen en 300 stijve kabeljauwen. Na lossing komt hij naar IJmuiden om een defect aan de machine te laten verhelpen. Van de loggers" is deze week niet veel aanveer meer te verwachten. De Noord- loggers zijn practisch alle aan de af slag geweest en de weekloggers gingen door het slechte weer pas later in de week naar zee. Het Wolff- en Deken-huisje in de oorspronkelijke staat Vandaag staat speciaal de visserij in het teken van de „Haak-In Actie", door de NCRV op touw gezet om voldoende geldmiddelen bijeen te brengen voor de aanschaffing van een gram radium. Van morgen vroeg al was er in de afslag te IJrrruiden te merken, dat er iets bijzon ders aan de hand was. Ër was iemand die er aan dacht, dat vanavond de visse rij op dè NCRV-avond vertegènwoor- digd zou zijn. Hij stelde een kist wijting voor het goede doel beschikbaar, een ander gaf een kist b»t en weer een an der legde er twee kabeljauwen bij. De afslagers van het Staatsvissershavenbe- drijf verleenden hun medewerking "en de partij werd verkocht ten bate van de kankerbestrijding. Daarmee was de zaak echter niet af gelopen, want de nieuwe eigenaar bracht de partij opnieuw in verkoop eii zo ging het nog een tijdje door. Ook de afsla gers werden eigenaar van de partij, maar ook zij wilden haar niet houden. Op deze wijze werd een belangrijk be drag verkregen voor het fonds tot aan schaffing van een gram radium. Ook langs andere wegen stroomden de bijdragen binnen. Reders, en visko- pers wedijverden met elkaar in het af staan van kleine en grote bedragen voor het goede doel. De gehele morgen was er in de visse rijwereld in IJmuiden maar één gedach te, namelijk kankerbestrijding. En Wie nu precies wil weten wat de totale op brengst is geworden, zal er goed aan doen vanavond te luisteren naar de uitzending van de NCRV over Hilversum II. Frankrijks Nationale Vergadering heeft gisteren met 401 tegen 182 stemmen haar goedkeuring gehecht aan de onlangs gehouden besprekingen tussen premier Pleven en president Truman te Washington. Pleven had om een „massief ver trouwensvotum" van alle afgevaardigden gevraagd met uitzondering dei- com munisten, van wie hü geen steun verwachtte. „Het is mij onmogelijk", zei hij, „de geheimen der besprekingen openbaar te maken, maar ik moet zeggen, dat wtj tevreden zijn over de antwoorden op onze vragen omtrent de plaats en rol van Frankrijk in de Atlantische gemeenschap". President Truman had, volgens Pleven, volledig toegestemd in Franse plannen voor samenvoeging der West-Europese legers, landbouwproducten, transport, kolen en staal De 35 minuten durende toespraak van Pleven werd met warm aDDlaus ontvangen, ook door de volgelingen van generaal De Gaulle, die gewoon- liik in de oppositie zijn. De communistische afgevaardigden hoorden Pleven's speech, na interrupties in het begin, verder met gekruiste armen aan. er vele verbintenissen gesloten zullen Pleven heeft gisteren ook medege deeld dat de Verenigde Staten spoedig een vliegdekschip aan Frankrijk zullen overgedragen, dat naar de Indochinese wateren zal worden gezonden. Pleven's coalitiekabinet was er giste ren eerder op de dag in geslaagd moei lijkheden te vermijden door een com promis over het netelige onderwerp van de nieuwe kieswet. De verkiezingen voor een nieuwe Algemene Vergadering dienen namelijk dit jaar gehouden te worden, doch Pleven's aanhangers zijn zeer uiteenlopende meningen toegedaan over de wijze waarop zij gehouden moe ten worden Uiteindelijk werd vastge steld, dat op twee achtereenvolgende Zondagen gestemd zal. worden. De tal loze landelijke partijen kunnen zelfstan dig ter stembus gaan of zij kunnen combinaties vormen. In beide gevallen stellen de partijen candidaatslijsten op,-die door de kie zers zonder wijziging aanvaard moe ten worden; zij kunnen hun stem niet splitsen. Dit systeem van samengaan van de partijen is ontworpen om de communisten en de Gaullisten, de twee grootste partijen, het leven moeilijk te maken. Men verwacht, dat De „N. V. Rruynzeel deurenfabriek" te Zaandam heeft de dochteronderne ming van de Houthandel Voorheen William Pont", de Montage bouw- en houtsysteem" te Amersfoort gekocht. Naast de fabrieken en het terrein, dat 6000 m2 groot is, is Bryunzeel tegelijk eigenaresse geworden van een op naam van de „N. V. Houthandel voorheen Williajn Pont" staand patent voor het vervaardigen van vlakke deuren. Welke plannen de directie van de N. V. Bruyn- zeel fabrieken heeft, is nog niet bekend. «o» n as oppasser van de kangoeroes en dat VrienA r-i. era Plez^erio, omdat het zulke lieve en naeLjke dieren waren. Hij stofzuigerde iedere dag de buidelswaar zij hun kinderen in meedroegen, l moeder-kangoeroe meestal nogal moe en dan ging en als moeder-kangoeroe wasdag had hielp hij haar Sam met de kleintjes uit wandelen. Sim en Rasmus en paste op de kinderen, 's Avonds waren vader- en vonden dat een tamelijk raar gezicht. W A worden op plaatselijke basis tussen twee of meer middenpartijen. Pleven heeft echter talrijke moeilijk heden voor de boeg, die zijn kabinet nog vóór de verkiezingen ten val kunnen brengen. De linkervleugel wenst grote re uitkeringen der sociale verzekering en alle partijen klagen over de oplopen de prijzen. De vraag is opgeworpen of de Duitse bevolking van de gebieden, welke door de grenscorrecties bij Nederland zijn gevoegd, bevoegd is deel te nemen aan Duitse verkiezingen, zo bijvoorbeeld bij de gemeenteraadsverkiezingen te Suder- wijk, welke gemeente voor de helft op Nederlands gebied ligt. Wij vernemen te bevoegder plaatse, dat de hier bestaande regel, volgens welke alleen Nederlanders die hier woonachtig zijn, aan verkiezingen kun nen deelnemen, ook internationaal ge bruikelijk is, zodat de Duitsers in de betreffende gebieden buiten deelneming aan Duitse-verkiezingen vallen. Het vol gen van een andere gedragslijn in dit geval zou gepaard gaan met politieke propaganda, welke zeker voor deze ge- biedèn niet aangewezen zou zijn omdat daarbij allerlei gevoelens kunnen wor den uitgespeeld. In de nieuwe Neder landse gebieden geldt het Nederlandse gezag. Geen enkele Duitse instantie heeft daar enige invloed. In het onderhavige geval van Suderwijk kan men dezelfde overwegingen doen gelden. De burgemeester van Dinxperlo. die de titel van landdrost draagt, oefent in Suderwijk het gezag uit. Woensdag werd voor het gerechtshof te Den Haag in hoger beroep behandeld de zaak tegen de 22-jarige onderwijzer N. H. van S. uit Gouda, die door de rechtbank te Rotterdam was vrijgespro ken van dood door schuld. Tegen deze uitspraak was de officier in hoger be roep gekomen. Verdachte was op de avond van 17 Februari 1950 op de Hoge Schielandse Zeedijk te Gouda bij het passeren van een vóór hem rijdende vrachtauto met deze in aanraking ge komen. Het gevolg was, dat de auto's een zwenking naar links maakten, waar door een 24-jarige wielrijdster, die van de tegenovergestelde kant kwam, werd gegrepen en zodanig gewond, dat zij aan de gevolgen hiervan bezweek. De procureur-generaal meende dat het vonnis van de Rotterdamse rechtbank vernietigd moest worden. Hij vroeg 100 of een maand hechtenis, vermeerderd met een maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en in trekking van S.' rijbewijs voor de tijd van zee maanden. Uitspraak 21 Februari. In antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid dhr. Vixseboxse (C.H.) heeft minister v. d. Brink medegedeeld? dat hij de overtuiging heeft, dat de Neder landse Aardolie Mij. diligent is bij het onderzoek naar de aanwezigheid van aardgas in de Nederlandse bodem en daarbij gebruik maakt van de meest moderne middelen. Voor exploratie heeft de maatschappij sedert de bevrijding tot ultimo 1950 een bedrag van 27 millioen gulden besteed. Voor 1951 is een bedrag van 10 millioen eulden voor dit doel uitgetrokken. De exploratie, in het bijzonder naar aard gas, vereist zware en moderne installa ties, in staat een grote diepte te berei ken. Hiermede zijn bedragen van onge veer 1,5 millioen gulden per installatie gemoeid. Niettegenstaande de moeilijk heden, welke de aanschaffing van deze installaties met zich medebrengt, zal de Ned. Aardolie Mij in de loop van dit jaar reeds over vier zware installaties kunnen beschikken. Inclusief evengenoemde zware boor installaties zullen in de loop van dit jaar zes „outfits" voor exploratiedoeleinden in gebruik zijn, waarvan vier in het con- cessieveld Schoonebeek en twee daar buiten. Het onderzoek naar de aanwezigheid van aardgas is nog niet voltooid, zodat de gegevens ontbreken voor een taxatie omtrent de hoeveelheid van het in het noordoosten van ons land aanwezige aardgas. Gezien deze onzekei'heid, is de minister van mening, dat het reeds thans aanleggen van een buizennet niet te verantwoorden risico's met zich brengt en daarom moet worden uitge steld tot meer zekerheid omtrent het voorkomen van aardgas zal zijn ver kregen. De minister is van mening, dat de im port van meer gas uit Duitsland als een welkome aanvulling van de voor onze industriële productie nodige energie moet worden beschouwd. Nadat in 1945 met een totaal van 168 faillissementen het laagste punt was be reikt, begon in 1946 een gestadige stij ging, die onafgebroken voortduurde, zo deelt bet C.B.8. mede. In 1950 zijn totaal 1945 faillissementen uitgesproken tegen 1694 in 1949. Dit blijft nog altijd bene den de aantallen van de vooroorlogse jaren, (van 1936 tot en met 1939 zijn resp. 4405, 3125, 2526 en 2129 failissemen- ten uitgesproken). Verdeeld naar de bedrijven steeg het aantal bij de bouwbedrijven van 139 in 1949 tot 215 in 1950, kleding en reiniging van 29 tot 61, metalen, stoomwerktuigen enz. van 133 tot 179, warenhandel van 426 tot 503 en voedingsmiddelen van 44 tot 70. Gesplitst in een aantal per 100.000 in woners geven de provincies Utrecht (22.1), Noord-Holland (32,6) en Zuid- Holland (21.4) een hoger relatief cijfer te zien dan het Rijk (19,4). Zeeland (9,7) en Limburg (9.4) blijven beneden de helft van het rijkscijfer. Van de negen grootste gemeenten ging Haarlem aan het hoofd met 52,7 per 100.000 inwoners, daarna Nijmegen 42,3, Amsterdam 36,5, Den Haag 27,9 en Rot terdam 24,4. Het gunstigst cijfer geeft Groningen te zien nl. 16,1 failissementcn per 100.000 inwoners. In bevoegde kringen verneemt men, dat ingevolge besprekingen tussen de Neder landse en de Belgische regering de prijs van Nederlandse verse boter zal worden verlaagd van 76 tot 74 francs per kilogram. I>eze maatregel wordt Vrijdag a.s. vermoe delijk reeds van kracht. Van vandaag af zal er te Barneveld een handelsbeurs voor bedrijfspluim- veeteelt zijn, welke wekelijks op Don derdagmorgen in het concertgebouw al daar gehouden zal worden. Barneveld is gekozen, omdat het als pluimveecen trum elke Donderdag reeds uit alle de len van het land mensen trekt, die be lang hebben bij de pluimveeteelt. Bij K B. zijn benoemd en aangesteld bij' de Generale Stal, tot generaal-majoor, de kolonels B. A. Sjoerdsma en J. R. H. La- gas, onderscheidenlijk adjudant-generaal der Koninklijke Landmacht en inspecteur Verkeerswezen, beiden van die staf. Bij het wapen der Militaire Luchtvaart is benoemd en aangesteld tot generaal-majoor- vlieger, de kolonel-vlieger S Mante, van dat wapen, chef personeel luchtmacht Tot commandant in het le geniecomman- dement is benoemd de luitenant-kolonel A. M. S. Perquin, van het wapen der genie. Met ingang van 16 Februari is, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan de luitenant-kolonel F F. H. de Man, van het wapen der artillerie. Eervol ontslag is voorts verleend aan de luitenant-kolonels R. A. van Holthoon. F. G. van Altena, A. C. J. van de Ven, P W de Zwart, F. B. D. van de Ven en S. Bakker, allen van hef wapen der infanterie. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws. 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.18 orgel. 8.50 huisvrouw. 9.00 gram. VPRO: 10.00 causerie. VARA: 10.20 vrouw, 10.35 piano. AVRO: 11.00 cowboymuziek, 11.20 piano, orgel en zang, 12.00 walsmuz., 12.25 gram.. 12.30 land- en tuinbouw, 12.33 sport, 13.00 nieuws, 13.20 lichte muziek, 14.00 vrouw, 14.20 kamerorkest. 15.00 voordracht. 15.20 orgel, 15.35 hersengymn. VARA: 16.00 gram., 16.30 jeugd. 17.00 filmprogr.. 17.20 muzikale causerie, 18.00 nieuws. 18.15 felicitaties. 19.15 meisjeskoor. VPRO: 19.30 causerie. 20.00 nieuws. 20.05 boekbespr., 20.10 piano. 20.35 causerie. VARA: 21.30 „Aetherforum". 22.00 bui ten]. overz., 22.15 pop. muziek. VPRO: 22.40 causerie. VARA: 23.00 nieuws. 23.15 causerie. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws. 7.15 ochtendgymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gewijde muziek. 8.45 gram., 9.15 zieken. 9.30 lichte muziek, 10.10 gram., 11.00 alt, 11.30 lichte muz., 11.55 clavecimbel. 12.30 land- en tuin bouw, 12.33 lichte muziek. 13.00 nieuws 13.15 harp, 13.45 gram., 14.00 tuinbouw, 14.15 gram.. 14 40 voordracht, 15.00 strijkkwartet. 15.40 voordracht, 16.00 zi geunerkwintet, 16.20 gram., 16.40 harp. 17.00 jeugd. 17.30 Fries progr.. 17.45 pianoduo, 18.00 In dienst van het va derland, causerie. 18.10 vocaal kwartet. 18.45 geestel. liederen. 19.00 nieuws. 19 15 regeringsuitz.: Verklaring en toelich ting. 19.40 radiokrant. 20.00 nieuws. 20.05 Langs wegen van kunst en schoonheid, causerie. 20.15 Radio Philh, orkest, groot koor en solisten, 21.55 causerie, 22.15 gram., 23.00 nieuws. 23.15 gram. ENGELAND. BBC. home service, 330 m.: 16.45 BBC Midland Light Orchestra. 19.20 lichte muziek. 20.20 piano. 23.00 piano. BBC. light progr., 247 en 1500 m.12.15 BBC Welsh Orchestra, 13.15 lichte mu ziek. 14.00 BBC Northern Orchestra, 16 no lichte muziek. 16.45 lichte muziek, 18.30 Variété-orkest, 23.20 dansmuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 NWDR-orkest, 13.20 om roeporkest, 15.40 amusem.muziek. 20.35 omroep-symphonie-orkest. 23.40 kamer muziek, 0.35 dansmuziek. BRUSSEL, 324 m,: 12.32 lichte muz 166.30 lichte muziek, 17.10 ..De wereld der muziek", 18.30 voor de soldaten. 20.15 omroep-symphonie-orkest 484 m.: 12.05 lichte muziek. 17.10 ver- zoekprogr., 20.00 omroeporkest, 22.15 kamermuziek. FRANKRIJK, nationaal progr.. 347 en 249 m.: 12.30 orkest, 20.00 orkest, 22.25 omroep ensemble. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7