Amerikaanse tanks hebben ruïnes van Seoul onder vuur f ;.i \SS-tI m BRANDWEERAUTO TE WATER GEREDEN: VIJF DODEN Machtspolitiek CLEMENTIS IN JOEGOSLA VIË? Zwak maar slim Slag aan de Han zal eindigen in grote verliezen voor de Chinezen NEDERLANDERS DEKKEN TERUGTOCHT VAN TWEEDE DIVISIE Drie dagen buiten in de sneeuw Dichte rookwolk belemmerde chauffeur het uitzicht Tot hoofd en hart J Wat de fiets gemeen heeft met het begrip weelde Het weer Wederom Italianen uit communistische partij Bevin treedt niet af Tegenstand van de rode troepen wordt zwakker 4500 AMBONEZEN NAAR NEDERLAND Allen uit Surabaja Mr. Stikker bij de formateurs w rlUKKlQ oefoteycu vmj! Tuinemployé vermoord bij Semarang Min. Spitzen bij opening R.A.I.-tentoonstelling ip VRIJDAG 9 FEBRUARI 1951 74e JAARGANG No. 24993 DE SLAG OM WONJU HANDGRANATEN IN DE HUIZEN „Alles inleveren!" AMBONEZEN TELEGRAFEREN TRYGVE LIE WESTERLING IN TANGER? FALCON REGENKLEDING OLIEBRAND TE VLAARDINGEN tadia zal niet meer bemiddelen VEREENVOUDIGDE LOONBELASTING VOOR HET HUISHOUDPERSONEEL Slechts loonbelasting kaart Officieel Brits dementi Ned. schip loopt op ijsberg BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 7. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.rn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week* f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Wij vinden het maar een vreemd ding deze kabinetscrisis. Het zou ons trouwens niet verwonderen. Els. met t befaamde Het Ding van de K.R.O. dit kabinet bedoeld was. Doch laat ons serieus blijven. Men zal toch minstens toe moeten geven, dat dit ka binet zelfs met zijn eigen crisis nog weet te deviëren, Of is het niet vreemd, dat een demissionnair kabinet, dat slechts nog de lopende zaken heeft te behandelen, zich plotseling met een on gekende energie werpt op militaire en economische problemen en een kant-en- klaar-program fabriceert voor zijn even tuele opvolger. Men roept een perscon ferentie bijeen en vertelt de, journalisten van de grootscheepse plannen, die in de maak zijn. Nu vinden wij, journalisten, het na tuurlijk prachtig, zo nauwkeurig op de hoogte te worden gehouden veel nieuws werd overigens niet verteld maar de figuur zou o.i. toch juister zijn als de Volksvertegenwoordiging hierbij Werd betrokken. Nu weten wij wel, dat onder Volksver tegenwoordiging wordt beschouwd prof. Romme van de K.V.P. en mr. Burger Van de P. v. d. A.. terwijl de rest min of meer als quantité néglif able wordt beschouwd, maar daarmee is de figuur nog niet juist. Het demissionnaire kabinet werkt nu dus dag en nacht aan een defensie- en economisch program.... voor zijn op volger. Men zou juist 25 Jan. de eerste besprekingen voeren en laat nu precies op 24 Jan. de kabinetscrisis uitbreken Met generaal Kruis boterde het al lang niet en laat hij nu precies één dag vóör dc kabinetscrisis ongevraagd ontslag krij gen. Het demissionnaire kabinet benoemt de oud-C.H.U.-minister mr. Schokking tot de hoge functie van Staatsraad op een ongebruikelijk jeugdige leeftijd en na slechts korte tijd ministerschap. Hij was de zondenbok van onze mislukte defen sie en het kabinet stuurde hem de woestijn in. Laat het kabinet nu mede delen, dat het hem reeds lang voor deze functie bestemd had. Beloning, omdat hij destijds alle zonden van het kabinet op zich nam? Of is de bedoeling de C.H. bij voorbaat gunstig te stemmen, met het oog op de oplossing der kabinetscri sis? Vroeger hebben wij een collega ge had, die alleen een grote activiteit ontplooide als hem ontslag werd aangezegd. Dan deed hij - alles zo voor treffelijk, dat men het toch niet over zijn hart kon krijgen hem te ontslaan. Opnieuw ontslag toch blijven, was zo de gang van zaken. Hij heeft dit tot zijn dood toe uitgehouden. Dit kabinet schijnt ook dergelijke al lures te hebben. Met de defensie heeft het hopeloos geknoeid. De financiële politiek is een volkomen fiasco gewor den. Men geeft nu de schuld aan Korea en de hele wereldsituatie, maar zonder Korea zou de zaak óók zijn vastgelopen. Evenals zij in Engeland vastloopt. Om dat de socialistische experimenten over al vast móeten lopen. Tenminste als men de democratie wil handhaven. Dit heeft het kabinet blijkbaar inge zien. Het wil niet, dat een eventueel volgend kabinet de noodzakelijke maatregelen neemt, die reeds lang ge nomen haddep moeten worden, omdat daarmee het in gebreke zijn van dit kabinet zou zijn aangetoond. Vandaar die ijver. Het zit dan altijd goed. Komt dit kabinet niet terug, dan heeft het tcch maar dit program netjes gereed ge maakt, komt het w 1 terug, en dat zal wel gebeuren, dan heeft het van de cri sis een handig gebruik gemaakt om als nog zijn gezicht te redden. Dit zou Van Maarseveen uitgedacht kunnen hebben. Een knap stukje deviatie. Amerikaanse tanks hebben gisteren de zwartgeblakerde ruïnes van Seoul be schoten; de geallieerde houwitsers de Chinese stellingen ten Noorden van de rivier de Han. Portoricaanse troepen veroverden een strategische heuvel, slechts zeven km. ten Zuiden van de Zuid-Koreaanse hoofdstad. De verbonden troepen trokken over de gehele linie anderhalve km. op in de richting van Seoul. Het achtste leger deelde gisteren mee: „De vernietiging van de communistische troepen in de zak ten Zuiden van de Han in de Westelijke sector het doel van de huidige phase van het beperkte offensief vindt voortgang en zal waar schijnlijk eindigen met een aanzienlijke overwinning, gerekend in de termen van de vijandelijke verliezen. Verdere gevolgtrekkingen moeten er uit de hui dige situatie niet worden gemaakt". Dit was de gereserveerde zienswijze van de militaire leiders op de reeks aanvallen, die in twee weken tijds duizenden Chinezen uit hun stellingen ten Zuiden van Seoul verdreven heeft. Het achtste leger schat, dat er tengevolge van het beperkte offensief van de geallieerden 57.000 Chinezen gesneuveld zijn. "f Leden van de 24ste Amerikaanse infanterie-divisie, beivapend met Bazzooka's, zoeken in de met sneeuw bedekte heuvels van Korea naar vijandelijke stellingen en troepenconcentraties. De communistische tegenstand wordt zwakker en in sommige sectoren wordt in het geheel geen verzet meer geboden. De Chinezen staan met hun rug tegen de rivier de Han. De verbonden troepen worden voor afgegaan door tanks. Op de tanks heeft men tijgerkoppen geschilderd om de bij gelovige Chinezen af te schrikken. Ofschoon de communistische tegen stand aan de fronten in het midden en midden-Oosten sterker was dan enige tijd geleden, werd in die sectoren giste ren niettemin een terreinwinst behaald van maximaal 13 km. De kusten werden door de geallieerde oorlogsschepen be schoten en geallieerde vliegtuigen be stookten de aanvoerlijnen in het Noor den en op de Oostkust. Generaal Tsjoe Teh, opperbevelheb ber van het Chinese volksleger, heeft volgens Radio-Peking een telegram aan de Noord-Koreaanse strijdkrach ten gezonden, waarin hij hen nadruk kelijk oproept „te blijven oprukken". Hij verzocht hen „met de Chinese vrij willigers samen te werken tot zij ge heel Korea bevrijd hebben".' Het Amerikaanse leger heeft te Wash ington verklaard, dat de verliezen aan doden en gewonden der Noordelijken in de Koreaanse .oorlog tot nu toe meer dan 525.000 man bedragen. President Truman deelde gisteren te Washington op een persconferentie mee, dat generaal MacArthur hem tot dusver niet geadviseerd had, om de Chinese na tionalistische troepen in Korea of op het Chinese vasteland te doen vechten. Volgens sommige berichten uit Tokio zou generaal MacArthur voorstander zijn van inschakeling van deze troepen. Op de vraag of de generaal invloed uit oefende op de buitenlandse politiek, gaf Truman geen commentaar. Vervol gens merkte hij op, dat de president ver antwoordelijk is voor de buitenlandse politiek. De Nederlandse le luitenant W. Dus- zei schrijft uit Korea: „U zult in de kranten in het vaderland wel gelezen hebben over Wonju, dat „be houden moest blijven". Wel, stel u gerust: Het is behouden. Het is even kapot, even vernield, even verbrand en even vlak geschoten als zo menige andere plaats hier in Korea, die nu reeds enkele malen van bezitter verwisselde. Toen wij 's morgens zo ongeveer weer bij elkaar waren na de terugtocht uit Hungsong, kregen we de opdracht het vliegveld te bewaken, dat misschien vijf km. buiten Wonju ligt. Alles wees erop, dat ook Wonju spoe dig verlaten zou worden: hoofdkwartie ren waren aan het verhuizen en de bijna eindeloos lijkende stroom soldaten, vluchtelingen en voertuigen bewoog zich nog immer voort in Zuidelijke richting. In de verte werd geschoten. Eerst een enkel schot, daarna steeds meer en meer. Het kwam dichter bij ook en we kozen alvast stelling in de bermen langs de weg en achter de wit besneeuwde sawahdijkjes. Het schieten kwam kenne lijk uit de stad en weldra hoorden we, dat infiltranten des nachts kans hadden gezien met de vele vluchtelingen binnen te druppelen, waarna ze vroeg in de morgen paniek zaaiden door links en rechts handgranaten in de huizen te gooien en in het wilde weg te schieten. ZN" Bij de „Grote Bittermeren" zijn Nederlandse en Franse bag germaatscLiappijen bezig een nieuw kanaal te graven, waar door een grote bocht van het Suez-kanaal wordt afgesneden. Links het nieuwe kanaal met in de monding een Neder landse baggermolen Het kwam zelfs zo ver, dat een in de stad gelegerd bataljon in de rug werd aangevallen. Het schieten werd steeds heviger. Auto's raasden ons voorbij, waarbij jeeps met de eerste gewonden. Maar naarmate het lichter werd, nam het schieten af en we zouden juist naar de stad afmarcheren, toen de opdracht werd ingetrokken. Het schieten was nu spoedig afgelopen en tegen negenen be gaven we ons op weg, naar het Zuiden natuurlijk Misschien vier km. verder moesten we langs de weg blijven staan en werden diverse pelotons het zyterrein inge stuurd, teneinde flankbeveiliging te geven voor de uit Wonju wegtrekkende Amerikaanse troepen. En wederom dekte het Nederlandse detachement met zijn vrijwilligers de terugtocht van de tweede divisie. De laatste, maar dan ook de laatste man, die die avond tegen negenen dc heuvels langs de weg af kwam dalen om zich bij de colonne te voegen, was een Nederlandse soldaat. Een hele lange dag hebben onze mannen daarin de heuvels gelegen, een hele dag lang trok colonne na co lonne van de Amerikaanse tweede divisie voorbij. En-wij- wachtten maar wachtten. De verdreven vijand uit Wonju zou wellicht een omtrekkende beweging kunnen maken en dan pro beren de weg terug af te snijden. Het is niet gelukt. Veilig is alles uit Wonju weggekomen. Het laatste dat we kon den zien was het brandende Wonju, „dat vijf dagen lang verdedigd was", zoals het communiqué van het 8ste leger later zei. En met een zucht van verlichting legden we ons in een kam pong ter ruste, een kampong midden op de pas gelegen. Een adempauze, om de andere dag weer verder Zuidwaarts te trekken? Na die tweede dag kwam het bevel: „Onmiddellijk klaar maken voor afmars naar het Noorden, Wonju moet her overd worden". Het sneeuwde die morgen hevig Dikke vlokken vielen neer en hadden geduren de de nacht reeds de wegen bedekt rnet een dikke laag. Bovenaan de weg moesten we alles inleveren, wat we niet strikt nodig had den. „Alleen je wapen en wat je aan hebt. Niets meer" was de order. En dus gooiden we alles maar langs de weg neer. Het was een complete chaos. Tien tallen dekens. koffers, handtassen, kistjes en dozen lagen kris kras door eikaar. Tentzeilen en stokken, touwen, jerrycans met benzine, zaklantaarns, fo totoestellen, schrijfmachines, veldflessen en bontjassen lagen daar in de sneeuw, die binnen weinige minuten alles be dekte. Jeeps reden af en aan, andere wagens waren haast niet te starten door de kou en weer andere zaten aan de grond vastgevroren. Zo gingen de soldaten op weg. De helm op het hoofd, het wapen in de hand met zoveel mogelijk munitie bij Izich. En de sneeuw viel maar neer. Langzaam, heel langzaam kropen de Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Langs de kust aan vankelijk nog krachtige, overigens tot matig of zwak afnemende Zuid- Westelijke tot Westelijke wind. La gere temperaturen, vooral des nachts. Zon: 8.07—17.43; Maan: 9.28—23.14. wagens de bergpas weer op. De sneeuw maakte de smaile weg levensgevaarlijk en de sneeuwkettingen maalden met dof gerinkel door de dikke vacht. Die weg terug zullen we nooit vergeten. Overal 'orandde het nog vanwege de uittocht twee dagen geleden Overal langs de weg was het een troostelooze aanblik. Mensen zag je niet meer, slechts hier en daar stond nog een huis en slechts hier en daar dwaalde een stuk vee buiten rond. We zagen de Zuid-Koreaanse soldaten de heuvels langs de weg bestormen, de vijand tegemoet Er werd geschoten, maar dit hield hen niet tegen. Zij slaagden erin tegen de avond de heu veltop te bezetten, wellicht ten koste van meer dan honderd gesneuvelden, maar zij zaten op de top. Een van onze compagnieën volgde. Van officiële zyde wordt tc Djakarta vernomen, dat de tc Surabaja gelegerde Amboncsc leden van het voormalige K.N.I.L. allen naar Nederland zullen reizen. Dit zijn in totaal 4500 personen, 1300 militairen, 1000 vrouwen en 2200 kinderen. Zij zuilen scheep gaan aan boord van de „Kota Inten", die dezer dagen vertrekt, In de andere kampen op Java is dc keuze nog niet geheel bepaald. Namens het contactlichaam van Am- bonese militairen met tijdelijke status van K.L. op Java heeft Tomasoa, etn van de vertrouwenslieden, een telegram aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties gezonden. Hierin zegt hij, dat hij het denkbeeld tot beschikbaarstelling van twee bataljons Ambonezen voor de strijdkrachten der VN. ondersteunt. Voorts zond hij een telegram aan de Staten-Generaal, waarin hij zegt, dat hij het aanbod om in Indonesië te demobili seren met een uitkering van 5.000 ru- piahs boven het pensioen als een „super Judas"-aanbod afwijst. ..Wij zijn niet te koop als een handelsobject van politieke profiteurs", aldus het telegram. De kabinetsformateurs hebben heden morgen een bespreking gehad met de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. II. Stikker. Volgens niet bevestigde geruchten zou Westerling zich op het ogenblik tn Tanger bevinden, aldus meldt A.F.P. Autoriteiten van de Belgische veilig heidsdienst hebben gezegd, het bewijs te hebben, dat Westerling een week gele den Brussel zonder paspoort verliet aan boord van een particulier vliegtuig, dat door een Belgisch industrieel daartoe werd uitgeleend. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Hedenmorgen is een grote hoeveelheid olie, die op het water van het Koningin Wilhelminakanaal tc Vlaardingen dreef, in brand geraakt. By de blussings- werkzaamheden is een verschrikkelijk ongeluk gebeurd, dat aan vijf brandweer lieden het leven heeft gekost. Een brandweerauto bemand met zeven per sonen die in de richting van dc haven in een dichte rookwolk reed, is recht in het water gereden, daar de chauffeur vermoedelijk het zicht was kwijt ge raakt. Vijf spuitgasten kwamen hierbij om het leven, een brandweerman werd zwaar en een andere licht gewond. Gisteren hebben nog zes Italiaanse eommunisten bedankt voor het lidmaat schap van de partij. Sarti Vignoli, een drie-en-veertigjarige beeldhouwer en docent aan de academie van Bologna, Verklaarde meer voor het Titoïsme te Joelen. Op het ogenblik dat hij zijn Jjdniaatschapskaart van de communis tische partij verscheurde, zond Giu seppe Musco, de burgemeester van |Mice Bel Colle, een plaats van acht- j'enhonderd inwoners, een solidariteits- 'clegram naar de vroegere communisti sche afgevaardigden Valdo Magnani en ^•do Cucchi, die elf dagen geleden de Svtodus uit de communistische partij degonnen. r, He burgemeester van Montalto De Vöstro, Frances Co Serafini, verklaar- 0e eveneens uit de partij te zijn getre den. In Emilia keerden drie leiders van voormalige verzetsorganisaties de partij ?,e rug toe: Giorgio Sterinini, Gino Jenturi en Cesare Cesari. Deze laatste jVos gedelegeerde van de provincie ,rniHa bij de communistische culturele rëanisatie in Italië. Ken woordvoerder van het Indiase 'nisterie van Buitenlandse Zaken eelde gisteren mede, dat India niet d hger.. Pogingen doet tot bÜ,cSS'nS van stryd in Korea door middel van on- crhandelingen. Hij sprak berichten te- v d volgens welke premier Pandit >n een br'ef aan Mao Tse Tung v u hebben aangedrongen op instelling Kop 66,1 Sedemilitariseerde zone in ea; India zal naar verluidt voortaan afwachtende houding innemen. De Staatscourant van Vrijdag bevat een beschikking van de minister van Financiën, welke voor de werkgevers van huispersoneel een belangrijke ver eenvoudiging betekent met betrekking tot de heffing van loonbelasting van dit personeel. Tot dusver waren deze werkgevers in het algemeen aan de zelfde verplichtingen onderworpen als de werkgevers van bedryfspersoneel. Het voornaamste voordeel van de nieuwe regeling is, dat aan de werk gevers van huispersoneel voortaan niet meer zo vele en omvangrijke formulie ren zullen worden verstrekt als tot dus ver. In plaats van de vroegere formulie ren komt thans n.l. één loonbelasting- kaart met bijbehorende korte tabel. De kaart bevat een overzichtelijke toelichting; vergeleken bij de vroeger aan de werkgevers verstrekte handlei ding, is de omvang van deze toelichting tot ongeveer een tiende teruggebracht. De regeling geldt voor werknemers, zoals een dienstbode, werkster, huis houdster, kinderjuffrouw, kok, huis knecht e.d. Zij geldt echter niet voor personen, die over het algemeen een hoger loon ontvangen, zoals rentmees ters, secretarissen, gouvernantes, chauf feurs, tuinlieden, stalknechten, boswach ters, jachtopzieners e.d. Voor deze cate gorie van werknemers moeten de ge wone loonbelasting-formulieren worden gebruikt. In verband met de onlangs ingegane belastingverlaging is ook de loonbelas ting voor huispersoneel belangrijk ver laagd. Het nieuwe tarief is zodanig ingericht, dat naast het loon in geld direct de verschuldigde belasting kan worden afgelezen. Het loon in geld be hoeft dus niet meer, zoals tot dusver, te worden verhoogd met een bedrag voor kost en inwoning of voor maaltij den; de waarde daarvan is reeds in de tabel verwerkt. Ook is voor het huis personeel niet meer van toepassing het voorschrift, dat een hoger bedrag aan belasting moet worden betaald als de werkgever de belasting draagt. De nieuwe kaarten zullên binnen en kele weken aan de werkgevers worden toegezonden. Werkgevers, die nog niet bij de inspecteur bekend zijn en perso neel in dienst hebben met een loon in geld boven 58.50 per maand 13.50 per week) voor inwonend personeel, resp. boven 91.per maand 21. per week) voor uitwonend personeel, zijn verplicht een kaart bij de inspec teur aan te vragen. Voor werksters moet een kaart worden gevraagd als zij op méér dan twee dagen per week bij de werkgever in dienst zijn en het loon méér dan 3.50 per dag bedraagt. De nieuwe regeling is van toepassing met terugwerkende kracht tot 1 Janu ari 1951. Zotuier God mist iedere orde haar onvoorwaardelijke geldigheid. maandloon in geld 58 51— 65.00 65.01— 71.50 71.51— 78.00 78.01— 84.50 84.51— 91.00 91.01— 97.50 97.51—104.00 104.01—110.50 110.51—117.00 117.01123.50 123.51—130.00 130.01—136.50 136.51—143.00 143.01—149.50 149.51—156.00 Loonbelasting voor: uitwonend inwonend huisperson. huisperson. 1.30 2.60 3.90 5.20 6.50 1.30 7.80 2.60 9.10 3.90 10.40 5.20 11.70 6.50 13.00 7.80 14.56 9.10 16.12 10.40 17.68 11.70 19.24 13.00 20.80 De hevig brandende olie had al spoedig een sleepboot, de Frederica 8, die in de nabijheid lag, aangetast, met gevolg, dat dit schip een prooi van de vlammen werd. Ook het droogdok van de fa. Figeé, waar een tankschip lag, geraakte in brand. De Rotterdamse en Vlaardingse brandweren bestreden het vuur op krachtdadige wijze. De aanwezigheid van olie in het Kon. Wilhelminakanaal is een gevolg van het feit, dat men op de Maas bezig was bo ten te reinigen met olie. Deze olie wordt dan overboord geworpen na gebruikt te Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft officieel nieuwe geruchten over Bevin's aftreden tegengesproken. Bevin zou „in de nabye toekomst" zyn post niet verlaten. In gewoonlijk welin gelichte kringen zegt men, dat Bevin, wiens herstel goed vooruit gaat, zo spoedig mogelijk zyn taak weer op zich zal nemen, aldus meldt Reuter. Toen Bevin ziek werd, verklaarde pre mier Attlee, dat hij geen plannen maak te om een opvolger aan te wyzen. In sommige kringen acht men het onrede lijk, dat de 70-jarige Bevin, wiens ge zondheid het laatste jaar veel te wen sen overlaat, verzocht zou worden zijn functie te blijven vervullen. Bevin is een autoriteit in de Labourbeweging en men is van mening, dat hij, als hy geheel hersteld is. op weinig oppositie zal stui ten en Attlee, die het ministerie van Buitenlandse Zaken van groot belang acht, zal naar men meent hem niet dan op eigen verzoek vervangen. Bij de stadsgrens van Semarang is een vrachtauto van de onderneming „Klein Getas" door een bende aangehouden. Drie man sleurden de tuinemployé P. A. Portier naar een gereedstaande jeep. Twee man klommen op de vrachtauto en dwongen de chauffeur door te rij den naar Semarang, waar de chauffeur en de inzittende arbeider werden ver jaagd. Later is het stoffelijk overschot van de heer P. in de omgeving van de plaats van ontvoering gevonden. De man werd aangetroffen met twee schot wonden in de slaap. Nagenoeg op dezelfde plaats is een week geleden de heer Doelitzch ver moord. zijn. Normaal drijft zij af naar de Nieu we Waterweg en verder naar zee. In dit geval stuwde de Zuid-Westenwind de olie het Kon. Wilhelminakanaal in. De olie is waarschijnlijk in brand ge raakt door een vlam. afkomstig van het lassen, waarmede men bezig was bij de firma Figeé. /n Engeland heeft de Labouregering, dank zij een kleine, labiele meer derheid, het bedenkelijke pleit tegen de conservatieven gewonnen. De con servatieve motie van wantrouwen, die alsnog de hachelijke nationalisatie van de op het ogenblik prachtig function- nerende staal-industrie trachtte tegen te houden, werd met een verschil van tien stemmen verworpen. Ter wille van hun doctrinaire nationalisatiè-hobby, die Groot-Brittannië al tekorten van mïtlipenen ponden heeft bezorgd, heeft de Labourregering het alles overheer sende nationale belang van de verster king der defensie, waarbij de staal industrie een uiterst gewichtige functie heeft te vervullen, in de waagschaal ge steld, niet tegenstaande zij heel goed weet, dat in feite de meerderheid van het land onder de huidige beangsti gende omstandigheden niets van dit nationalisatie-experiment moet hebben. De Labourregering beoefent partij-poli tiek van het allerminste allooi ten koste van het nationale belang en zij doet dat, nadat zij de kolenpositie reeds in het grootste gevaar heeft gebracht. Dit is machtspolitiek van de bedenkelijk- ste soort, een machtspolitiek, die bo vendien slechts gebaseerd is op een schijn van macht en niet op de werke lijke machtsverhouding in het volk. Toen indertijd bij de Belgische ko ningskwestie het volksreferendum een veel grotere meerderheid voor de te rugkeer van Leopold opleverde, wa ren het de socialisten, die moord en brand schreeuwden over de geringheid van die meerderheid, waarvan de ka tholieken volgens hen geen gebruik mochten maken, wilden zij niet in strijd, handelen met de geest van de ware democratie. Zij ontketenden toen in sa menwerking met de communisten een ondemocratische terreur, waardoor de katholieken zich lieten intimideren. Maar nu in Engeland doen de socialis ten ten aanzien van een nationaal be lang, dat voor Engeland maar weinig onder doet voor dat van de konings kwestie in België, juist dat, wat zij in dertijd van de katholieken in België vreesden. Do Labours laten zich niet in timideren, dat moeten de anderen maar doen. Die anderen zijn echter te fat soenlijk om zichzelf aan intimidatie schuldig te maken ~\Tu zou men kunnen menen, dat dit l\/ optreden van socialisten niet symptomatisch, maar slechts in cidenteel is, maar hetgeen dezer dagen in West-Duitsland is geschied, leert wel anders. Daar hebben de arbeiders in de groot-industrie onder leiding van de so cialisten en wat daar links van staat door met massale stakingen te dreigen medezeggenschap van de arbeiders in de bedrijven afgeperst, aldus wederom hun machtspositie misbruikend. Want al willen wij geenszins ontkennen, dat medezeggenschap van de arbeiders in bepaalde bedrijven er. in beperkte mate gerechtvaardigd k<m zijn, de omstandig heden waaronder, het moment en de wijze waarop zij deze van de om wille van de lieve arbeidsvrede vlot door de knieën gezakte regering-Adenauer heb ben verkregen, maken de uitgeoefende pressie op z'n zachtst gezegd onbehoor lijk. De nood van het land en de na tionale belangen mogen niet uitgebuit worden voor louter partij-politieke de siderata van slechts een onderdeel, hoe belangrijk ook, van het maatschappelijk geheel. De groot-industrie is niet alleen voor West-Duitsland, maar voor geheel de Westerse wereld een factor van le- vensbetekenis. Het is in het algemeen even bedenkelijk voor machtspolitieke doordrijverij te zwichten als er rück sichtslos gebruik van te maken. Op bei de manieren bevordert men de ondemo cratische dictatuur. REFLECTOR. Het 491 ton metende Nederlandse mo torschip „Merak" van de N.V. Van Nie- velt Goudriaan en Co. stoomvaartmaat schappij te Rotterdam is Donderdag driehonderd mijl ten Noorden van Port Stanley in botsing gekomen met een ijsberg. Het schip heeft boven de water lijn schade opgelopen aan de boeg. De bemanning bevindt zich in goede wel stand. De „Merak" was met een lading wol uit Port Stanley vertrokken. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 9 Fcbr. Om klokke twee vanmiddag heeft de voorzitter van de Nederlandse vereniging van de Rij wiel en Automobiel Industrie, de heer W. M. Leeuwenburg, de 29ste RA'I-ten toonstelling in het gebouw aan de Fer dinand Bolstraat met 'n korte toespraak ingeleid. Het was, zoals hij mededeelde, de eerste aan het motorrijwiel c.s. ge. wijde tentoonstelling, sedert dit twee wielig vervoermiddel dertig jaar geleden in het Paleis voor Volksvlijt als enig product werd geëtaleerd. De heer Leeuwenburg wees er in zijn inleiding nog op, dat de situatie van het motorrijwiel na de bevrijding zeer on Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt door Reuter te Wenen vernomen dat de voormalige Tsjechoslowaakse mi nister van Buitenlandse Zaken demen tis zich in Joegoslavië bevindt. In deze kringen zegt men dat dementis per vliegtuig uit Bratislawa naar Beieren is uitgeweken. In Beieren werd hy opge vangen door Slowaakse vrienden. Vanuit Beieren is Olementis met een gewone trein naar Oostenrijk gereisd, Daar hij alle mogelijke valse papieren, van Russische stempels voorzien, bij zich had, passeerde hij te Enns, nabij Linz, zonder moeite de zonegrens. Voor dat zijn trein in Wenen aankwam, ver liet hij deze, stapte over in een auto, die op hem te wachten stond, en reed door Stiermarken naar de Joegoslavi sche grens. Hij overschreed deze grens, reisde naar de plaats Abbazia. nam daar zijn intrek in de villa „Victoria" en deed vervolgens een beroep op maar schalk Tito om hem asyl te verlenen. Clementis vertrok, volgens deze welingelichte Weense kringen, ver deden week Donderdag uit Praag. Hij reisde via Brno naar Bratislawa, waar hij werd ontvangen door zijn zwager, dr. Okali. Deze had er voor gezorgd dat een aan vier personen plaats bie dend vliegtuig met twee vliegers, persoonlijke vrienden van de voor malige Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken, voor hem klaar stond. Met dit vliegtuig wist hij Beie ren te bereiken. Op het congres van de Party van de Arbeid te Rotterdam heeft Milosj Vanek, afgevaardigde van de ..Vry'c Tsjechoslo- waken, gisteren verklaard te weten, dat Clementis, zich thans in Belgrado be vindt. Hy zeide dit in een toespraak tot het congres. Op desbetreffende vra gen heeft het Joegoslavische regerings- voorüchtingsbureau verklaard, dat men niet wist waar Clementis zich thans bevond. „Bijgevolg kan het bureau niet bevestigend noch ontkennend op de vragen antwoorden". J gunstig was en dat de verbetering pas langzaam is ingetreden. Nu is er even wel weer een duidelijke vooruitgang te constateren, getuige het totaal van 65.304 exemplaren in Augustus 1939, tegev 95.298 in dezelfde maand van 1950. De motordriewielers tonen echter tegenover 1939 nog een achteruitgang van 5269 naar 4755 stuks. De Nederlandse fabricage is in één jaar tijds van 3173 stuks tot 4583 gestegen, maar door een nóg grotere in voer is het aandeel van de Nederlandse industrie in de totale markt, verminderd van 41 tot 31 procent. Een verontrustend teken noemde de heer Leeuwenburg het nog dat de gemiddelde leeftijd van het Nederlandse motorrijwiel niet minder dan 10 jaar bedraagt, tegen vóór de oor log3.4 jaar! Hij liet echter een op timistischer geluid horen over de fan- tactische ontwikkeling van het rijwiel met hulpmotor, hoewel de bromfiets op haar beurt weer moeilijkheden heeft meegebracht in commercieel en ver keerstechnisch opzicht. Ook de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen wijdde een belangrijk deel van zijn openingsrede aan de bromfiets, die hij beschouwde als een welkome hulp voor onze overigens geoefende fietstenen, aangezien de fiets in Nederland met het begrip weelde slechts dit gemeen heeft, dat er sterke benen voor wor den vereist. De verschijning van de bromfiets op de weg, aldus Z Exc., houdt alle voortekenen in van een ware omwenteling in ons personen verkeer, waarover de geleerden op technisch gebied nog lang niet zijn uitgepraat. De minister besloot zijn rede met het uitspreken van zijn vreugde over het aandeel dat de Nederlandse industrie in de productie van de bromfiets heeft kun nen veroveren, alsmede over het feit dat het productie-aandeel in het motor rijwielpark tegenover het omvangrijke buitenland, toch altijd tussen één/vijfde en één/vierde ligt. Hierna verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend en maakten de genodigden een rondgang langs de tachtig stands van de met veel smaak ingerichte expositie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1