Luchtmacht en vloot moeten in V.S. worden uitgebreid ZUID-K0REANEN RUKKEN SEOUL BINNEN m LQPMOTIEF Soldateske krabbels Verzet tegen het zenden van Amerik. troepen naar Europa UN0-strijdkrachten in Yongdungpo en havenstad Inchon Tot hoofd en hart L J Togliatti wordt in Moskou geraadpleegd Jeugd V Luchtvaartpassagiers met het gezicht naar de staart? r D WESTERLING: „IK HEB GEEN PASPOORT MEER NODIG" „Misschien zijn ze wat beter gaan nadenken" Het weer in de Over de crisis communistische partij Russen geven Nederl. schip vrij Dorpen in Noord-ltalië ontruimd Mr. v. Schaik confereert Smirnoff: allemaal Per sportvliegtuig uit Rijssel zaterdag 10 februari 1951 74e JAARGANG No. 24994 HOOVER VOÖR AMERIKAANSE RADIO Clementis is niet in Joegoslavië Acht punten Hulde aan oorlogs correspondenten Aalsmeerse bloemen op Perzische bruiloft Staking dreigt te IJmuiden NOORSE SOKKEN Tengevolge van lawines en grote overstromingen Met katholieke ministers Ter vergroting van de veiligheid onzin Avondpafrouille Jeugdig sluipschutter staat ons naar het leven (en naar 't geld) oe BISSCHOP KSRueN Bouwe/v/ BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant Umuiden Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H, W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, 1 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. T>e oud-president van de V.S. Herbert Hoover heeft zich gisteravond nogmaals uitgesproken tegen het zenden van Amerikaanse troepen naar Europa. In een radiorede verklaarde hij, dat Amerika zich dient te concentreren op de uitbrei ding van luchtmacht en vloot en „geen landlegers moet opbouwen voor expedi ties naar het Europese en Chinese drijfzand". •.Er is niets wat Stalin liever zou willen dan ons in Europa in zijn klauwen krij gen. Daar immers bezit hij de overmacht. Op die wijze zou er een grote ramp over het Amerikaanse halfrond kunnen komen, zonder dat Europa wordt gered", aldus Hoover. Hoover drong er op aan om de Amerikaanse buitenlandse politiek op de harde Werkelijkheid te baseren. Hij verklaarde, dat de problemen, waarmee de V.S. te kampen hebben, veel groter afmetingen hebben dan de huidige discussies over het zenden van contingenten Amerikaanse jongens naar Europa. Hoover verklaarde, dat een offensief te land „nooit een overwinning op de com munisten zou kunnen brengen, noch een politieke oplossing". Met onze enorme productieve capaciteit en onze economische sterkte kunnen wij een overweldi gende lucht- en zeemacht opbouwen en in stand houden. Deze moet op eigen grond gereed gehouden worden voor de aanval, aldus Hoover. „Stalin weet heel goed, dat wij een dergelijke oorlog, die ,tot zijn vernietiging zou leiden, voor on bepaalde tijd kunnen volhouden". Verwachting tot Zondagavond: In het Oosten van het land over het algemeen veel bewolking met plaat selijk enige lichte regen, elders wis selende bewolking en overwegend droog weer. In de nacht en ochtend plaatselijk mist en hier en daar nachtvorst. Overdag iets lagere tem peraturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Zondag: Zon 8.0517.45 Maan op 9.39. Maandag: Zon 8.0317.47 Maan 9.52—0.30. Naar aanleiding van de critiek, die in de Europese pers op hem is uitge oefend, zei Hoover: „Misschien heb ik er toe bijgedragen, dat ze eens wat beter gaan nadenken. De harde werkelijkheid in de West-Europese landen is, dat er grote communistische partijen zijn. Hun vooroordelen houden deze landen er van af om Spanje, dat 20 divisies heeft en het best verdedigbare land van Euro pa is, in het (Noord-Atlantisch) pact op te nemen. Om bepaalde redenen worden ook Turkije en Griekenland van het pact uitgesloten".. „Van even groot belang is het feit. dat er geen hoop bestaat, dat Europa zich te land behoorlijk kan verdedi gen, indien West-Duitsland niet aan deze verdediging deelneemt. Twee maanden geleden werd bekend ge maakt, dat er uitgebreide plannen voor de West-Duitse deelname waren opgesteld en dat er in dit opzicht gro te vorderingen waren gemaakt. Nu heeft men besloten, dat de deelname van West-Duitsland van de baan is, of althans kan wachten". De Joegoslavische regeringspersdienst Publiceerde gisteravond een officiële ontkenning, dat Clementis een toevlucht bi Joegoslavië zou hebben gezocht. De verklaring zegt: „Alle berichten, afkomstig van agentschappen en buiten landse kranten, die zeggen, dat Clemen ts zich in Joegoslavië bevindt, zijn on juist. Clementis is niet in Joegoslavië 'n niemand heeft de Joegoslavische au toriteiten gevraagd, hem asylrecht te "erlenen". Hoover deed een voorstel voor een buitenlands programma, dat de volgen de punten zou omvatten: 1. Amerika moet zijn overweldigen de productieve capaciteiten aanwenden Voor de uitbreiding van luchtmacht en vloot en voor de opvoering van de wa penproductie. 2. Wanneer de Europeanen worden aangevallen, moeten wij klaar staan met een overweldigende lucht- en zeemacht. Deze moet onmiddellijk tot het uiterste toe in actie komen, totdat zij (de com munisten) er genoeg van hebben. Ik geloof, dat onze reserves, wanneer zij maar groot genoeg zijn, Europa het best kunnen beschermen. 3. Amerika moet munitie leveren aan landen, die zich voor de eigen verdedi ging tot het uiterste inspannen 4. Amerika moet met het zenden van Amerikaanse troepen naar Europa wachten, totdat dit werelddeel zelf een veel groter militaire macht heeft opge bouwd. 5. Wij kunnen en moeten Formosa, de Philippijnen en Japan verdedigen. Wij kunnen dit doen met onze lucht en zeemacht. 6. Geef Tsjang Kai Sjek volmacht om in China te doen wat hij wil en geef hem munitie. 7. Verzoek de Ver. Naties een beroep te doen op alle niet-communistische De berichten van het westelijk front in Korea wijzen er op, dat de geallieer den vandaag een krachtige aanval zijn begonnen om Seoul en het strategisch be langrijke gebied rond de vroegere Zuid-Koreaanse hoofdstad te heroveren. Een toid-Koreaanse patrouille is er vanmorgen om half elf reeds in geslaagd Seoul Wnen te rukken, onder dekking van de artillerie van de Amerikanen, die van daag de belangrijke voorstad Yongdungpo samen met een Britse tankcolonne tobben veroverd. Het centrum van Seoul ligt hierdoor onder het bereik van het tonkgeschut. Andere geallieerde eenheden zijn de' havenstad Inchon binnengerukt Onder dekking van de vloot, waarbij zich dc Nederlandse torpedojager Evertsen De UNO-strijdkrachten hebben ondertussen het vliegveld Kimpo bezet. Aan het centrale front echter bieden de rode troepen felle tegenstand en we- ton zich vrijwel in hun stellingen te handhaven. ^e Amerikaanse legerstaf chef, generaal J. Lawton Collins, heeft vandaag te Chicago gezegd, niet te kunnen voorspellen, of de Amerikaanse strijdkrachten in Korea de Han zullen oversteken. „Dat zou een zorgvuldig georganiseerde aan bal vereisen", aldus Collins. mist worden, is een bewijs van hun Hij verklaarde aan verslaggevers niet je weten, hoe de oorlog in Korea zal af topen, doch wanneer niet gestreden was, gouden de communisten in China „en el- tors'' een verkeerde indruk hebben tonnen krijgen van de sterkte van het jtoïerikaanse leger. „Ik kan u verzeke- dat wij heel wat bereiken op het van het vernietigen van de beste stuk oepen, die de Chinezen in het veld tonen brengen. Wij putten de com munistische strijdkrachten in Korea uit". In een toespraak in de „Chicago Club" heeft generaal Collins gisteren speciale hulde gebracht aan de oor logscorrespondenten in Korea. „De overweldigende steun, die de V.N. heb- too gekregen, is in zeer grote mate te danken aan een doelmatige nieuws- Verzorging in de gehele wereld. De oorrespondenten aan het front in Ko to hebben een heldhaftige bijdrage geleverd aan de zaak van de vrijheid. 5»ot feit, dat twaalf correspondenten ton gedood en 28 zijn gewond of ver plichtsbetrachting". De president van Zuid-Korea, Syng- man Rhee, heeft gisteren verklaard, dat hij gaarne zou zien, dat Japan zich zou aansluiten bij een defensiepact voor het Stille Oceaan-gebied. Hij verzocht om een plaats voor Korea bij de bespre kingen over een vredesverdrag met Ja pan. Hij zei, dat pogingen om een staking van het vuren in Korea tot stand te brengen „zonder betekenis" waren en hij drong er op aan, dat de V.N. een ..bestraffingsactie tegen de Chinese communisten" zouden goedkeuren. Hij zag liever, dat Chinese nationalistische legers zouden landen op het vasteland van China, dan dat zij in Korea zouden worden ingezet. De grootste kunst in het leven is niet te veel te vragen maar te kunnen machten j De pracht en praal, waarmee de bruiloft van de Shah van Perzië ge paard zal gaan, wordt nog opgeluis terd door een schat van bloemen uit Aalsmeer. De bloemen-exporteur W. Tuning uit Aalsmeer heeft deze op dracht gekregen van Prins Abdoreza, van de burgemeester van Teheran, van de Armeense kolonie aldaar en van de directeur-generaal der Poste rijen Z. E. Hassa Hedjari. Gisteren is de heer Tuning met een K.L.M.-toestel vertrokken en vandaag worden het sprookjespaleis en de tafels van de gasten in Teheran door zijn bloemen gesierd. De zending be staat uit 250 orchideeën, 1200 takken seringen, 1000 anjers, 200 takken Japanse kers, 500 tulpen, 1000 narcis sen en nog 1100 andere soorten. Voor het officiële bezoek van H.M. de Koningin aan Engeland heeft de heer Tuning ook de 4500 rozen verzorgd en geleverd. landen om leveranties aan communis tisch China stop te zetten. 8. Geef West-Duitsland en Japan de volledige onafhankelijkheid terug. Hoover had te voren verklaard, dat er in Europa „niet een dergelijke oorlogshysterie heerst als in dc Verenigde Staten" De Europese lan den hebben geen noodtoestand afge kondigd en hun onderdanen heb ben geen aiarm- propagandacom- missies gevormd Men diende hot Amerikaanse volk en het Congress niet overhaast te drijven tot beslis singen, welke het tyncrikaansc le ven voor de ko mende 100 jaar zullen beïnvloe den, zonder rijpe lijk overleg en be raadslaging, aldus Hoover. Herbert Hoover Als gevolg van een ontslag, dat aan gezegd werd aan vier visknechts in de IJmuidense vishallen, is Vrijdagavond een protestvergadering belegd om het ontslag zo mogelijk ongedaan te maken. Het betreffende ontslag werd indertijd gefiatteerd door de erkende vakbonden, maar tijdens de bijeenkomst inspireerde een der aanwezigen in een toespraak de vergadering tot het stellen van een uiti matum. Dit ultimatum loopt Maandag ochtend om negen uur af; wanneer de vier ontslagen op dat moment niet zijn ingetrokken wil men proberen een sta king te proclameren. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De 41-jarige prins Hans von Liechtenstein, een neef van de regerende prins van het kleine prinsdom, is gisteren door een Duitse rechtbank te Lorach in Baden veroordeeld tot een boete van 590.800 mark. Hij had in December van het vorig jaar getracht onder dekking van een diplomatieke pas 20.000 Zwitserse horloges Duitsland binnen te smokkelen. Te zien aan het glimlachende gezicht van de prins, die voor het Hof verklaard heeft, dat hij de koffer, waarin de horloges zich bevonden, voor vrienden had meegenomen en dat hij van de inhoud onkun dig was, is de boete hem nogal meegevallen. Gemeld wordt dat Pietro Secchia, vice-voorzitter van de communistische partij in Italië, op weg is naar Moskou om aan dc partijvoorzitter, Palmiro Togliatti rapport uit te brengen over dP zich uitbreidende opstand in de partij onder leiding van de kamerleden Cuc- chi en Magnani. Secchia is vergezeld van senator Colombi uit Bologna. To gliatti is sinds 17 December te Mouskou „voor herstel van een hersenoperatie". De crisis in de communistische partij dreigt zich intussen uit te breiden tot de pro-communistische socialistische partij. Een van de leiders van deze par tij, Ignazio Silone, heeft gisteren in Bologna de gehele dag geconfereerd met de twee grondleggers van de dissi dente communistische beweging. Vlado Magnani en Aldo Cucchi. Na afloop van de conferentie verklaarde hij „voldaan te zijn over de bespreking". Hij voegde hieraan toe, dat de socialistische groe pering, waartoe hij behoort, zonder twijfel binnen enkele dagen „een belang rijke mededeling zal doen". De Italiaanse socialistische partij, de partij van Silone, die op twee na de be langrijkste van het land is, heeft tijdens de verkiezingen van 1948 een bondge nootschap met de communisten gesloten. Silone is de leider van een van de tal loze minderheidsgroeperingen in de partij, die tegen dat bondgenootschap zijn. Het is mogelijk, dat de fractie van Silone zich bij de dissidente communis ten aansluit in de nieuwe „nationale" communistische partij Het vijfhonderd ton metende Neder landse schip „Exvoto" is dezer dagen Uit de Russische zone te Hamburg aange komen. Het schip behoorde tot de groep Nederlandse schepen, die de Sovjet-zone niet konden verlaten, daar de autoritei ten de daartoe nodige vergunning niet verstrekten. Dit is het eerste schip dat repatrieert sedert enkele jaren geleden de Nederlandse restitutiebeambten te Berlijn de vrijgave van een dertigtal der in de Sovjet-zone achtergebleven schepen verkregen. Gisteren zijn in de Noord-Italiaanse bergen en in de Poviakte weer ettelijke dorpen door lawines en overstromingen geteisterd. In de alpendalen ten Noorden van Bergamo, tussen Milaan en de Zwit serse grens, moesten enige dorpen wor den ontruimd. In verscheidene dalen is het spoorwegverkeer en het verkeer langg de weg onderbroken. Een com pagnie mortierwerpers van de Italiaan se alpentroepen is sinds drie dagen bij Dobbiaco ingesneeuwd. In de streek van Foggia breidt de overstroming van de Reno zich uit. Het water bedekt thans ongeveer 15000 hec taren bouwland. Op sommige plaatsen staat het water tot op 1600 meter van Ferrara, een stad van 120.000 inwoners in de Po-delta. Brandweer, soldaten en burgers hebben tot nu toe 2710 personen uit de overstroomde gebieden geëva cueerd. Speciale hygiëne-maatregelen zijn genomen om epidemieën te voorko men. Niets wijst er nog op, dat het wa ter spoedig zal zakken. Als gevolg van Hevige sneeuwval en lawines is het dal van Lesach, in West- Karinthië (Oostenrijk), met zijn tien duizend bewoners, reeds sinds twee we ken van de buitenwereld afgesneden. In vele plaatsen in West-Karinthië reikt de sneeuw tot de eerste verdie pingen der huizen. Boerderijen van een verdieping zijn geheel onder de sneeuw bedolven. In vele gevallen zijn de da ken der huizen onder het gewicht van de sneeuwmassa's bezweken. Uit alle delen van W.-Karinthië blijven berich ten binnen komen over nieuwe lawi nes. In vele plaatsen zijn de huizen ont ruimd en door de bewoners verlaten. Mr. Van Schaik heeft Vrijdagmiddag een bespreking gevoerd met de Katho lieke ministers uit het demissionnaire kabinet. Advertentie iauttA Vrijdagavond werd uit Londen ge meld, dat Engeland op de komende „In ternationale aviation"-conferentie, die volgende maand in Montreal wordt ge houden, zal voorstellen, dat alle passa giers in burgervliegtuigen met het ge laat naar de staart van het toestel zullen worden geplaatst teneinde „hun kansen om Iuchrampcn te overleven te vergro- Jullie uithoudingsvermogen is nog zwaar pet", zei die sergeant van ons tegen het voltallige, maar in het geheel niet beledigde peleton. „En je theoretische kennis is idem dito. Soldaat Glas! Waaraan herken je een vlagofficier?" Soldaat Boem rees overeind met zijn gewone verbaasde blik, alsof hij zich steeds verwondert dat iemand zijn be staan vermoedt. Overigens schijnt hij niets te vermoeden van het bestaan van andere mensen, althans voor zover het vlagofficieren betreft, hij hulde zich in ieder geval in een pijnlijk zwij gen; een situatie, die evenwel nog pijnlijker werd. De hulpvaardige ser geant perste al zijn kunstzinnigheid in zijn vingertoppen en tekende met veel moeite een officierspet op het bord. „Wat is dit, Glas?" En soldaat Boem, verrast starend naar het artistieke wrochtsel, luchtte al zijn herkenning in een blij: „Dat lijkt wel een klep van een pet!" Deze grandioze mislukking van zijn onderricht sloeg de sergeant echter in het geheel niet uit het veld; integen deel, hij wendde zich tot de kleine sol daat Fousert (die zich voortdurend een moreel dienstweigeraar noemt, maar in wie wij nog altijd een toekomstig korporaal vermoeden). „Jij daar!" zei de sergeant. „Wie is de hoogste ome in de luchtmacht Nederland?", waarop deze argeloze recruut, die altijd ge leerd heeft, zich eerst te melden, prompt ten antwoord gaf: „Dienstplich tig soldaat Fousert!" De sergeant was totaal verbijsterd; niets bleef hem over dan voor de avond een extra avond oefening aan te kondigen; ook voor dat uithoudingsvermogen, dat nog zwaar pet was. En de avond kwam. Een avond vol onzinnig knipogende sterren, waarop mensen, gelukkiger dan wij, met hun geliefde de stille bospaadjes doorklie ven; wij evenwel sjokten met een grote zware helm, een dito geweer, een on handige bepakking en een in de weg zittende bajonet door de duisternis, braken onze nek over boomwortels, stootten onze (zij het in omvang ge ringe) hersens tegen palen en hekken en verkeerden voortdurend in doods angst. als wij geen contact meer had den met de ongelukkige, die vijf meter voor ons sukkelde. Dat was Knobbel, een grote vierkante kerel met handen als knotwilgen, een nek, waarvan een enigszins geoefend kannibaal wel vijf biefstukken zou kunnen snijden, en een hoofd, waarop wij niet graag met ons geweer zouden slaan, omdat wij zélfs wij al onze moedwillig vernielde uitrusting zelf moeten betalen. Het op windende van Knobbel is, dat hij de enige getrouwde zielepoot in de com pagnie is; een toestand, die hem behal ve enige extra-verlofdagen ook nog onze grote bewondering bezorgde. Wij hebben van kindsbeen af een heilige verering voor mannen, die trouwen; wij dat bekennen wij eerlijk heb ben er tot nu toe geen kans toe gezien. Op een onverwacht moment zakte Knobbel als een kaartenhuis in elkaar, maaide zijn armen en benen krakend in de struiken en bleef toen stil liggen, daargelaten enige minder herhaalbare woorden, die hij uitte, omdat hij bij het neerkomen zichzelf bijna doorregen had met zijn bajonet. Behulpzaam snelden wij naderbij, maar Knobbel weerde ons resoluut af. „Blijf uit me buurt, idioot!" zei Knobbel (tegen ons) „zie je niet, da-k in dekking ben ge gaan?" Inderdaad bleek de sergeant hiertoe het teken te hebben gegeven; maar men zou ons onze onoplettend heid niet kwalijk nemen, als men de manier kende, waarop deze sergeant commandeert. Het heeft althans, ge ruime tijd geduurd, voor wij door had den, dat hij met een luidkeels „Aaa. Uh!" bedoelt „Op de plaats.... rust!" Wij gingen toen ook maar in dek king, tenslotte staat die sergeant zich ook niet voor niets druk te maken. In de stilte, die volgde, hoorden wij alleen nog maar het geritsel van de grashalm, waarmee Knobbel naast ons zijn tanden lag te reinigen. „Ik heb zin in een borrel", zei Knob bel plotseling, afschuwelijk hard in de suizende stilte. „En ik wil naar huis. Donders! Wat kon ik het goed hebben als ik hier niet lag" „Het is zeker wel fijn, om getrouwd te zijn, hè Knobbel?" vroegen wij eer biedig. Knobbel slaakte een zucht. „Het is beter dan dit", zei hij peinzend. „Jij bent nog niet zo ver hè? Verwondert me niks eigenlijk". „Het ligt niet aan mij", protesteerden wij luid. „Nee", zei Knobbel, „vanzel- vers niet. Maar je mot nooit vergeten: het is geen verdienste om getrouwd te zijn, maar wèl om over dat dooie punt heen te geraken. Weet je, wat jouw fout is?" Knobbel priemde ons een vinger tussen de tere ribben. „Je denkt te veel na bij alles wat je doet. As je eenmaal getrouwd ben, mag je niet wete, hoe 't eigenlijk allemaal gegaan is. Weet je 't wèl. dan kun je op je tien dooie vingers natelle, dat er iets fout geweest moet zijn. Maar jij bent zo'n vent, die de zake es óp ze dooie gemak gaat zitte bekijke, wanneer ie in 'n amoer geraakt is. Dan is 't al direct mis en duurt 't zeker 'n jaar voor je - d'r weer es an begint. Maar sta nou op, want de sergeant komp-er-an". e sergeant was inderd%id in aan tocht. „Jullie kennen zeker alles informeerde hij (ons daarbij wer kelijk te hoog aanslaand). „We zullen eens zien. Knobbel! Verdvyijn en pro beer op honderd meter afstand een sigaret zö aan te steken, dat deze schande voor het militaire leven (dat waren wij) het niet ziet. Het zal niet zp moeilijk zijn, maar als jij even on beholpen bent als hij, kunnen we nog net zo hard lachen als wanneer twee hulpeloze pierwurmen elkaar aanvallen" Deze test van ons (overigens uitste kende) militaire brein mislukte echter, daar Knobbel in zijn zenuwachtigheid geen sigaret kon vinden. „Moet je kijken, hoe zo'n enkel vuurpuntje op valt", trachtte de sergeant ons te inte resseren; helaas net op het moment, dat Knobbel, in een zenuwcrisis be land, bij gebrek aan beter, maar een zware zaklantaren aanknipte. Het ge volg was, dat Knobbel en wij ieder op een bijzonder eenzame post werden neergezet, met de opdracht waakzaam te zijn. Uitgaande van de stelling, dat een goed soldaat zelfs in zijn slaap moet kunnen zien, vonden wij echter geen enkele reden om niet het voor hoofd met de helm tegen een dikke boom te plaatsen en zo staandeweg te doezelen. Wij ontwaakten pas met een schok, toen iemand tegen ons begon te schreeuwen. Daar onderofficieren nooit anders dan bedaard spreken, overza gen wij kalm de situatie en constateer den, dat een tienjarig knaapje ons met een houten pistool (waarop echter een gespannen elastiekje met een gevaar lijk steentje) bedreigde. Onze positie was vri'wel hopeloos, daar ons geweer ongeladen was. „Je geld of je leven" riep dat knaap je alsmaar tegen ons. „Best* jongen", zeiden wij (flikflooierig als wij zijn), „een soldaat hèèft geen geld. En een leven heeft hij goed beschouwd ook niet". Het jochie was diepbewogen; hij gaf ons een half-opgezogen peper muntje en verdween in gedachten in de avond. Wij bleven alleen achter. Wij staar den moe en slaperig naar de lucht en voelden ons lichtelijk verliefd, al wis ten wij niet op wie. Af en toe ijlden kleine groepen soldaten langs en over ons heen, tot wij zo beurs waren als rozijn; hetgeen ons evenwel zeer be vredigde, daar het de voortreffelijk heid van onze camouflage bewees. Toen wij op gewaagde toon eindelijk bezwaar begonnen te maken tegen deze behandeling, betrof het helaas net een sergeant. Tenslotte zijn wij toch opgebroken. Als een lam volgden wij onze voor man, ons niets aantrekkend van de spottende blikken van late wandelaars op onze gebogen, sluipende houding, of als wij met drieën tegelijk de straat over renden. Want verder op wachtte de kazerne op ons met al de onbe schrijfelijke genoegens, die aan een dergelijke inrichting zijn verbonden. FRANS GROSFELD Knobbel wist toen nog niet eens, waar hij lag. Dat ontdekte hij de vol gende morgen pas bij het schoonmaken van zijn uniform. Toen zei hij een hele boel lelijke woorden. ten". Voorts zou worden aanbevolen de zetels in de vliegtuigen te versterken. Zouden dergelijke maatregelen inder daad de passagiers bij een ongeval „meer kans" geven? Deze vraag hebben wij gesteld aan enige vooraanstaande per sonen in de luchtvaart. Technisch-theoretisch zou men deze maatregelen inderdaad een verbetering kunnen noemen" zei de direteur-gene- raal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer. „Hierover is meer gedacht en geschreven. Of deze factoren echter in de practijk hun nut zullen af werpen is zeer de vraag. Bij een werke lijk groot ongeluk zal het maar heel wei nig verschil maken. Bij kleinere onge vallen misschien iets meer. Een versterk te stoel! Als je het daarvan bij een grote crash moet hebbenNeem nu bij voorbeeld eens die Constellation, die op Schiphol op zijn neus kwam te staan. Nee, bij zulke ongelukken is de huidige constructie der stoelen en de veiligheids riemen, die aan bepaalde eisen moeten beantwoorden, ruim voldoende." De heer Backer is bovendien van mening, dat de doorsnee passagier het niet erg prettig zal vinden achteruit te vliegen. De heer James Woodruff, station manager van de „Pan American World Airways" 2egt: „Wel, bij klei nere ongelukken biedt het misschien een betere kans om verwondingen aan het hoofd te vermijden. Maar als ik eens terugkijk, dan kom ik tot de conclusie, dat bij dergelijke ge vallen de meeste passagiers er zon der schrammen afkomen. Ja bij gro tere ongelukken En dan is er al een macht over geschreven. Maar nie mand heeft er tot op heden kenne lijk wat ingezien." De bekende vlieger Smirnoff: „alle maal onzin. Ja, je hebt natuurlijk men sen, die als ze in een trein stappen, niet in de wagon willen zitten onmiddellijk achter de locomotief. Neen, met zhlke maatregelen maak je het publiek alleen maar kopschuw voor het vliegen. En wie heeft er nu zin in achteruit te vliegen? Het enige om het vliegen nog veiliger te maken dan het al is, is dc constructie nog sterker te maken, de motoren nog krachtiger. En wat te zeggen over de belasting van de toestellen, wanneer je dat systeem van „naar de staart kijken" zou gaan toepassen. Een vliegtuig moet zeer nauw gezet worden geladen. Het komt me voor, dat bij die manier van zitten daar niets van terecht zou komen. Het zou de zaak maar slechter maken. En bij gro tere ongelukken helpt het allemaal niets. Neen, geloof me: allemaal onzin." (Van een bijzondere medewerker) ei-schillende lezers, die op onze ar tikelen reageerden hebben als oorzaak van het toenemend massa verschijnsel gewezen op de onvoldoende vorming en opvoeding, die de jeugd ontvangt. We zullen echter goed doen te bedenken, dat jeugd weliswaar, voor zover ook daar het massaprobleem speelt, een wezenlijk deel is van het ge meenschapsgeheel, maar dat het massa probleem toch zeker ook een probleem is van volwassenen. Het zou ons te sim plistisch zijn om het massa-vraagstuk te herleiden tot een jeugdvraagstuk. Niettemin willen we onmiddellijk toe geven, dat voor de jeugd zeer aparte problemen spelen, die als we ze niet weten op te lossen, over een betrekkelijk klein aantal jaren het massa-probleem der volwassenen tot een menselijker wijze gesproken onoplosbaar probleem zullen hebben gemaakt. Op deze grond steunt onze stelling, dat het oplossen van de vraagstukken samenhangende met jeugdopvoeding, niet een aangele genheid is, die alleen aan de jeugd zelf kan worden overgelaten. Hiervoor plei ten trouwens ook tal van andere over wegingen. Ervaring is niet alles. Maar zij behoort toch wel tot de grootste rijk dommen van de bewustlevende mens. Elke dag, dat men inderdaad bewust leeft, ontvangt men levenslessen ten gevolge van eigen gemaakte fouten, te leurstellingen, desillusies. Maar ook neemt de geestelijke rijkdom toe door overwinningen op zichzelf, doordat men eens een enkele keer de onjuiste over tuiging van een ander wist om te bui gen. Nogmaals: ervaring is voor de met open oog en hart levende mens een toe neming in levensrijpheid en in vermo gen, om aan anderen leiding te geven. We stellen deze zaak, omdat we menen, dat het op zich niet onjuiste standpunt: ken aan de jeugd een zo groot mogelijke mate van zelfstandigheid toe, in een bepaalde beweging tot in absurdum dreigt te worden doorgevoerd. We ko men daar aanstonds nader op terug. Er leeft in onze Kath. Jeugdbewegin gen besef voor de noden van de jeugd. De Kajotter, het orgaan voor de jonge arbeiders in Nederland, schrijft in zijn Februarinummer: „Met geweldige aan tallen stromen de jonge arbeiders en ar beidsters naar de nieuwe industrieën. Deze gebieden kennen een onmenselijke nood aan huisvesting, het merendeel der arbeidersjeugd maakt kennis met to taal andere levensopvattingen en is on ontwikkeld. Door de KAJ wordt gecon stateerd, dat het overgrote deel van de arbeidersjeugd onwetend in het arbeids leven terecht komt. Dat hun menselijke waardigheid wordt miskend, dat hun arbeidskracht wordt misbruikt, dat zij moeten leven in milieu's en omstandig heden, die hen voeren tot de ondergang. De grote nood van de arbeidersjeugd is, dat zij onvoldoende wordt gevormd en gedoemd is een arbeidersmassa te wor den, die hét leven gaat haten en ver vloeken." Op het zevende weekend van het R.K. Vrouwendispuut kwam Mej. N. J. A. G. Berden ten aanzien van de fabrieksmeisjes tot de volgende 7 con clusies: 1. De fabrieksarbeidsters vormen onder de vrouwelijke beroepen de grootste be roepsgroep. 2. De arbeid en de arbeidsomstandig heden hebben weinig vormende waarde en leveren positief gevaren. 3. Het grootste aantal arbeidsters komt uit gezinnen, die een onvoldoende waar borg geven voor een goede christelijke opvoeding. 4. De intellectualistische inslag van ons Lager Onderwijs heeft juist voor de arbeidsters de ernstigste gevolgen. 5. Ook na de verlenging van de leer plicht in 1950 zullen slechts weinigen profiteren van het voortgezet gewoon Lager Onderwijs en het primair Nijver heidsonderwijs. 6. De jeugdbeweging bereikt slechts een zeer klein deel der arbeidsters. 7. De invloed van de Kerk op het leven der fabrieksmeisjes is gering. (Vervolo op pap. 5) Het Brusselse blad „Le Soir" verhaalt in zijn middageditie van gisteren op welke wijze Westerling België heeft ver laten. Mevrouw Westerlihg, geboren Yvonne Fournier heeft de dag vóór Wes terling vertrok, het pension, waar zij en haar echtgenoot te Brussel verbleven, verlaten en is naar Nederland vertrok ken. Dezelfde dag had Westerling bij het Nederlandse consulaat te Brussel ver lenging van zijn paspoort aangevraagd. Dc volgende dag had het klaar moeten zijn, doch bij informatie vertelde men hem, dat het paspoort naar Den Haag was opgestuurd. Westerling betoogde dat hü het paspoort dezelfde avond nodig had. Toen Westerling tegen vijf uur weer informeerde, vertelde de oonsul hem persoonlijk dat het paspoort nog niet terug was, waarop Westerling woe dend moet hebben uitgeroepen: „Houdt U het dan maar, ik heb het niet meer nodig". Westerling is in de avond van de 31e Januari om half acht uit het pension vertrokken. Volgens „Le Soir" zijn Wes. terling, een vriend en de bestuurder van de auto naar het vliegveld van Rijssel gereden, waar hem een klein dubbel dekker sportvliegtuig wachtte. Enige uren later heeft men Bordeaux aange daan om benzine in te nemen, waarna de tocht is voortgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1