Overleg over urgentie-programma nadert zijn voltooiing ZUID-KOREANEN OVER DE 38ste BREEDTEGRAAD CONGER TGEBOUWCONFLICT OPGELOST Eilandjespolitiek wreekt zich Grote belangstelling maakte van een blokkendoos een legpuzzle Heden belangrijke ministerraad Zware tegenstand van roden bij Seoul Relletjes in de hoofdstad Het weer. Tot hoofd en hart w. De trouw van Tilanus DE KABINETSCRISIS Tl FORMATEURS BIJ DE KONINGIN OVERSTROMINGEN OP WEST-JAVA ORKEST KEERT VOLLEDIG TERUG Een woning in één dag gereed JOURNALISTEN, FOTOGRAFEN EN ARBEIDERS LIEPEN ELKAAR IN DE WEG Wie kan dat betalen? il Nu een S.O.S. tot het Nederlandse volk Bij vertrek van arbeiders om munitie te lossen MAANDAG 12 FEBRUARI 1951 74e JAARGANG No. 24995 ROND DE KABINETSFORMATIE Strook van 40 km. langs de Han bezet LAMSHUID PANTOFFELS LAWINE OP DORP IN ZWITSERLAND k r* u ï-'t ruCftiovu-, De wachtenden: „'sjonge, 'sjonge, wat duurt dat lang" Voor uitbrengen van tussentijds rapport Vijf en twintig doden en tienduizenden dakloos «5 MR. STIKKER UIT PARIJS TERUG Staatsloterij BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. (Van onze parlementaire redacteur) In de politieke wereld leeft op het ogenblik enige hoop, dat er binnen niet al te lange tijd een einde zal komen aan deze slaperige kabinetscrisis. Waar die hoop precies op gegrondvest is, valt moeilijk nauwkeurig aan te geven, doch zij leeft en daarom maken we er melding van. Men kan zeggen, dat de be sprekingen in de boezem van het demissionnaire kabinet over het urgentie programma, dat het nieuwe kabinet zal hebben te volgen, hun voltooiing naderen en dat men dus in grote trekken over de maatregelen, die genomen moeten worden ten opzichte van de betalingsbalans, van het fiscale, het sociale en het economische tot overeenstemming begint te geraken. Dit dan, nadat men het er eerst over eens is geworden wat men op het gebied der defensie zal gaan doen en hoeveel dit zal gaan kosten. In dit opzicht hopen de ministers in de heden te houden ministerraad duchtig hout te kunnen snijden. Vandaar dan ook dat deze bijeenkomst reeds des morgens om tien uur begint en voor de gehele verdere duur van de dag geprojecteerd is. De ministers schijnen zich voorgenomen te hebben elkander niet los te laten voor zij elkaar de zegening van de overeenkomst deelachtig hebben doen worden. Intussen kan men in de politiek nocdt van iets zeker zijn voor het is uitge sproken (en dan pas moet men er goed op voorbereid zijn, dat het toch anders zal gaan). Zelfs als er overeenstemming ontstaat over het programma, kunnen er nog best weer wijzigingen in komen, doch dit neemt niet weg, dat, de over eenstemming in beginsel eenmaal be reikt zijnde, het moment is aangebroken om het nieuwe kabinet te gaan samen stellen. Dit kan op het eerste gezicht geen bijzonder moeilijk werk zijn. omdat het een publiek geheim is dat het nieuwe kabinet in het oude aanwezig is. Hoe Waar dit ook mag zijn, toch zijn er nog Wel enkele moeilijkheden, waarvan de eerste is die van het vinden van een veritabel C.-H.-minister. Het is niet al leen het verlangen van prof. RYmme, dat die gevonden zal worden, het is eveneens de wens van de kabinetsfor mateurs. Het Hikt nog altijd niet zeker, of het verlangen van de heer Tilanus, even vurig die kant uit gaat. Datzelfde Waar de heer Oud zulk een Hercules- arbeid voor heeft moeten verrichten t— n.l. zich van het kabinet te distanciëren is enige maanden geleden het poli tieke Zondagskind Tilanus gratis en voor niets in de schoot geworpen. Het kabinet ontdeed zich van de heer Schok king en de heer s'Jacob, een scheme rige politieke figuur, kwam er vcor in de plaats terug, De gouvernementele gezindheid van de heer Tilanus oogst te de lof van velen. Immers, hij sprak zonder aarzelen zijn vertrouwen uit in de nieuwe minister, doch wat de bewonde raars van de regeringstrouw des heren Tilanus in hun aandoening vergaten op te merken, was dat dit vertrouwen ook het enige was wat de heer Tilanus uit sprak. Hij zag geheel en al over het hoofd_ dat hij zijn geestverwant-partijge noot ip het kabinet kwijt kwas, tërwiil «e heer R'irtme hem dit toch zo ijselijk hadrnkkeliik >n de oren riep. Zo veel trouwhartige trouw is juist iets te veel in de politiek en daarom geloven wij sindsdien hardnekkig, dat de heer Tilanus destijds als een ware gentleman genoten en gezwegen heeft. En daarom blijven wy betwijfelen of hij thans wel zo van verlangen naar een echte C.II.-minister blaakt. Het geluk voor de heer Tilanus wil nu, dat het inderdaad uiterst moeilijk is een geschikte C.H.-figuur voor het ministerambt te vinden. De C.H.- Unie is nu eenmaal met ministeria- bele personen niet hijster rijk gestof feerd. Zit daar dus voorlopig de eerste moei lijkheid, de tweede, daaraan niet onge lijk, wordt veroorzaakt door het verlan gen van minstens een der beide kabi netsformateurs waarbij de andere hem dan niet tegenstreeft om de basis van het kabinet in de antirevolution- naire richting uit te breiden. Besprekin gen met de anti-revolutionnaire fractie zijn er weliswaar tot dusver niet gehou den. doch zij kunnen nog komen. Bo vendien is het de vraag, of zulke be sprekingen zo urgent zijn. Dit hangt weer af van de partijstatus. die een an ti-revolutionnaire minister in het kabi net zal hebben. Zal hij er zitten, als een was-echt anti-revolutionnair en par tijvoorman, of weliswaar als lid van de partij, doch niet een man. die zich bij zonder op het politieke front bewogen heeft? Het eerste lijkt weinig waar schijnlijk, aangezien men zich onder de huidige voormannen dezer partij nau! weiijks iemand kan denken, die voor de andere partijen in het kabinet en inzon derheid voor de socialisten acceptabel is. Het is natuurlijk zo. dat de aanvaard baarheid van een anti-revolutionnair in het kabinet in bijzondere mate bepaald wordt, door de socialisten. Zij hebben zeker geen behoefte aan een anti-revo lutionnair minister, doch als de K.V.P. dan van oordeel mocht zijn, dat het landsbelang en niets dan het landsbe lang ermee staat en valt, zullen zij mis schien wél toegeeflijk willen zijn, mits men een figuur vindt, die voor hen aanvaardbaar is. Daar zit een niet te onderschatten moeilijkheid. Maar als Zuid-Koreaanse troepen hebben Zondag aan het Oostelijk front de 38ste breedte graad weer overschreden. De Kapitooldivisie bezette Jangjang, een kuststad 8 km ten Noo-rden van de breedtegraad. De Amerikaanse 25ste divisie heeft Maandagochtend vroeg Seoul hevig met artillerie bestookt. De communisten schijnen de stad te willen verdedigen. Zij deden een aanval ter sterkte van een compagnie en maakten gebruik van mor tieren en lichte wapens. Eenheden van de Amerikaanse 25ste divisie werden teruggedreven. Zij waren kort na middernacht de Han overgestoken bij een poging buitenposten in Seoul te vestigen. De communisten vielen ook na middernacht aan op het centrale front. Zy dwon gen drie van de vijf V.N.-colonnes, die zich van Hungsong uit hadden verspreid, zich vijf km terug te trekken. Er zijn aanwijzingen, dat de Chinezen divisies uit het gebied van Seoul hebben overgebracht naar het centrale front, dat vermoedelijk tot dusver alleen door Noord-Koreanen werd bezet. Welingelichte kringen te Washington zijn van mening dat het voor de tweede maal passeren van de 38ste breedte graad waarschijnlijk geen beslissende aanduiding voor de politiek der Ver enigde Naties is, doch ongetwijfeld het tempo van de internationale besprekin gen over toekomstige stappen in deze kwestie zal opvoeren. De strijdkrachten der V.N. zullen de breedtegraad waar schijnlijk slechts negeren voor zover het taktiek en strategie te velde betreft. Men is van mening dat de UNO-troepen Waarschijnlijk zullen oprukken tot een natuurlijke defensielinie is bereikt. Men acht het te Washington eveneens niet onmogelijk dat de overschrijding Van de breedtegraad kan betekenen dat de verbonden troepen naar het noorden blijven oprukken tot de Chinezen tot een Vergelijk willen komen, aldus meldt C.P. Gevechtsvliegtuigen en bommenwer pers concentreerden Zondag hun zwaar- ®te aanvallen op het gebied van Pyong yang, waar zij bevoorradingswegen van de tegenstander bombardeerden. Mus ings van de Zuidafrikaanse escadrille "liezen enkele kilometers ten Noorden Van Seoul een opslagplaats op. Super- J°rten troffen spoorwegen en bruggen Noorden en Zuiden van Pyongyang. Aan het centrale front ten Zuid- Oosten van Seoul in de buurt van Isjinpjongni, ongeveer twintig kilo meter ten Noorden van Jodjou, ont moetten Franse en Amerikaanse troepen zware tegenstand. Naar ver luidt heeft het Amerikaanse tiende legerkorps aan het centrale front de laatste belangrijke pas naar de stad Honchon veroverd. Amerikaanse piloten melden meer dan J100 vrachtauto's van de tegenstander te mbben waargenomen, die naar het fmorden trekken in de richting van •tarnhung aan de Oostkust en andere voertuigen, die van deze stad naar het Uiden trekken, pin Seoul woeden talrijke branden. ^r?te gaten gapen in de muren van de j P'versiteitsgebouwen, alle bruggen in stad zijn verdwenen en vele vari de euwste gebouwen zijn nu niet meer 5 verwrongen geraamten. communisten slaagden er in een over de Han te krijgen, op een groot eiland tegenover Jongdongpo, een voorstad van Seoul, maar de geallieerde artillerie maakte de tank spoedig on schadelijk. De geallieerde troepen hebben langs de Han een 40 km. brede strook in han den ,die loopt van een punt boven Kim- po ten Noordesten van de geteisterde hoofdstad, tot een punt op 20 km. ten Zuid-Oosten daarvan. Slechts in het centrum van het Kore aanse schiereiland, rondom Tsjipjong en Hungsong, blijven de communisten hevig verzet bieden. De verbonden strijdmacht, die meer dan 60.000 van de 100.000 vijanden, die ten Zuiden van de Han in de va! kwa men, gedood of gewond heeft besteedt nu haar aandacht aan de overige 40.000 die over de Han pogen te ontsnappen. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Vanmorgen is een sneeuwlawine neer gestort op het dorp Airoio, in Zuid- Zwitserland nabij de St. Gothardpas, waardoor een aantal inwoners en enige huizen werden bedolven. In het kanton Ticino zijn eenheden van het leger ge mobiliseerd om de slachtoffers uit te graven. Minstens twee personen zijn om het leven gekomen en acht worden er nog vermist. Drie mensen werden, nadat zij weren uitgegraven, nog levend aangetroffen. Regen en sneeuw hebben de over- sthromingen en olawines in Noord-Italië doen toenemen. Het zwaarst getroffen gebied is dat tijen Zuiden van de Po- dëlta, waar, naar schatting, 9700 hectare bouwland reeds een week onder water staat. In de Alpen zijn lawines neer gestort en verschillende groepen ski ers zijn door de sneeuwmassa's afgesne den. De grootste groep, die uit 120 man zou bestaan, bevindt zich in Cervinia, een wintersportplaats in Noordwest- Italië. W> .'I/K? t'f. Aj Verwachting tot Dinsdagavond: Tamelijk heldere nacht met plaat selijk mist en lichte vorst. Morgen overdag toenemende bewolking met later voornamelijk in de Oostelijke helft van het land kans op enige re gen. Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk tussen Zuid-Oost en Oost. Overdag opnieuw tamelijk zacht weer. Zon: 8.01—17.48; Maan: 10.07—1.46. Zaterdagavond zijn de beide forma teurs, de ministers Drees en Van Schaik, door H. M. de Koningin ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvangen voor het uitbrengen van een tussentijds rap port over de stand van zaken. Het on derhoud duurde ongeveer twee uur. Zondag hebben de formateurs geen be sprekingen gehouden. West-Java is afgelopen weckend ge teisterd door zware overstromingen. Minstens vijf en twintig personen zijn hierbij om het leven gekomen. Tiendui zenden zijn dakloos, aldus meldt A.P. Hoewel enkele laaggelegen wijken van Djakarta overstroomd zijn, functionneert het kanalenstelsel aldaar goed en is het grootste deel der stad droog. men dan, bijvoorbeeld voor Sociale Za ken, wel een geschikte en aanvaardbare anti-revolutionnaire eandidaat zou we ten, dan loopt die mogelijkheid weer dood o^ de gehechtheid van de socialis ten aan de portefeuille van Sociale Za ken. V/ij vrezen, dat zij er desnoods hun minister Jcekes, over wie zij zelf niet eens tevreden zijn, voor zouden willen behouden. Tenslotte is er dan mr. Stikker, van wie niemand zich kan voorstellen, dat hij zal aftreden voor hij het voor zijn ogen ziet gebeuren. Want de heer Stikker houdt van zijn ambt, en de politieke partijen houden van mr. Stikker in dat ambt en per saldo heeft mr. Stikker bewezen een echt cn on vervalst partijman te zijn, hoe de heer Oud ook met hem omspringt. Per sal do moet men niet vergeten, dat het nu eenmaal een dwangvoorstelling is, van de onvermijdelijke rooms-rode samenwerking een optocht te maken, waar alle politieke corporaties hij worden uitgenodigd hun afvaardigin gen met of zonder vaandel bij te doen aansluiten. Of al deze vrome voornemens slagen, ligt natuurlijk nog in de schoot der goden, maar als ze slagen zal er toch enige ruimte gemaakt dienen te worden in het kabinet. Daarvoor denkt men dan in de eerste plaats aan de heer Spitzen, maar in de tweede plaats ziet men dan toch naar de heer s'Jacob. Alles tezamen genomen, kan men hier uit de gevolgtrekking maken, dat het oude kabinet nog wel enige dagen ouder geworden zal zijn, alvorens het als een gezelschap jonge goden voor het volk zal treden. Wij ontvingen de volgende mede deling: De bemiddeling, verleend door de ministerie van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen en het college van Burgemeester en Wethouders van Am. sterdam bij het conflict dat gerezen is tussen het bestuur van het Concert, gebouw N.V. en een gedeelte van het Concertgebouworkest, heeft tot een be vredigend resultaat geleid. Tot hun voldoening is de bemiddelaars gebleken, dat bij alle partijen dé wens leeft om zo spoedig mogelijk de onder broken werkzaamheden te hervatten. De leden van het orkest, die op 28 Januari j.I. werden ontslagten, betuigen hun leedwezen, dat zij, onder grote spanningen, het podium hebben verlaten. Met begrip voor de spanningen, waarin de orkestleden hebben verkeerd, heeft de Raad van Bestuur van het Concert gebouw N.V. zich bereid verklaard het gegeven ontslag ongedaan te maken en de salarissen over het tijdvak, waarin niet werd gespeeld, volledig uit te betalen. Het is de bemiddelaars by hun be sprekingen met de betrokkenen ge bleken, dat de ondergrond van het conflict is gelegen in de onbevredi gende regeling der verhouding tussen het Concertgebouw N.V. en het orkest. Alle betrokkenen zijn het eens over de wenseiykheid, dat dit reeds aan hangige vraagstuk zo snel mogeiyk tot oplossing moet worden gebracht. Uiteraard zal de uitwerking hiervan, mede in verband mét de financiële ge volgen, enige tyd vergen. Alle partijen betreuren met de bemid delaars de ongeregeldheden, die bij het optreden van de gastdirigent zijn voor gekomen, omdat daardoor het normale verloop van de concerten is belemmerd cn is gehandeld in strijd met de ver houding, gelijk deze tussen een dirigent en een orkest behoort te zijn. De partijen spreken in verband met het bovenstaande de hoop uit, dat te zijner tijd aan Paul van Kempen de ge legenheid kan worden geboden een of meer concerten als gastdirigent te leiden. Notaris de Jong, die zou „timen" by de opbouw van de zg. Betonawoning, een nieuw soort montagewoning cn waarvan de tijdsduur van het in elkaar zetten in een notariële acte zou worden vastgelegd, was reeds onafgebroken 12 uur in dienst en het begon er verdacht veel op te lyken, dat er nog een half etmaal by zou komen en dat zou geen pretje worden, want er kwam al een koude mist opzetten daar in het West- zijderveld te Zaandam waar de bungc- low opgetrokken werd. Maar tegen half negen 's avond# maakten de heren Stapel en de heer Baerveld er toch een einde aan en zij nodigden het personeel gul uit tot een etentje vanwege de prestatie. Al was het dan een prestatie die niet geheel aan de verwachtingen beantwoordde. Men was té optimistisch geweest Za terdagmorgen toen de heer Baerveld ons om half acht mededeelde dat, als alles meeliep, men reeds om drie uur in de middag kon zeggen: „Ziezo, het grootste karwei zit er op". Alles liep inderdaad mee, en dat was de oorzaak dat tegen half zeyen 's avonds de heer Baerveld met zijn tijd schema in de hand, maar toch glunde rend aan ons kwam vertellen dat alles toch niet volgens plan verlopen was. Want wie liepen er mee? Een vracht belangstellenden, onder wie minstens 3U journalisten en een aantal persfotogra fen die telkens weer verzochten, „ach wilt U die ladder even zo zetten", ot „misschien wilt U even met de troffel in de hand deze stand aannemen" en dat ging zo maar de hele dag door. Inmid dels stonden de andere arbeiders gedul dig te wachten tot het „plaatje" geno men was en dan ging men weer vijf minuten werken om vervolgens weer even te poseren. Zes fotografen waren er bezig Men doet soms iets meer volgens het hart, dan volgens het verstand Maar de stemming bleef prima, on danks het feit dat men elkaar hoe lan ger hoe meer in de weg begon te lopen, want tegen eei» uur had de heer Baer veld nog zes nieuwe krachten laten aan rukken en dus werd met 17 man aan een huis gewerkt. Men begon 's morgens om half acht met zo'n élan en een vaart te bouwen aan dit huis, dat bestaat uit 2 slaapka mers, 1 grote woonkamer, flinke keuken en een badkamer, dat er inderdaad gron den aanwezig waren om te zeggen dat tegen drie uur alles onder de pannen zou zijn. Doch om half acht 's avonds lagen op de drassige grond, keurig uitgelegd en met krijt gemerkt, de stukjes dakpan (van scherf tot driehoek) die moesten dienen om de-schuinlopende kanten van het dak te bedekken. Maar goed, vóór het acht uur was, lagen die ook netjes op hun plaats. Van behangen of stoffe ren kwam echter niets meer en de be hanger kon zijn emmers met stijfsel die hij al gereed had staan weer netjes meenemen. Hst behoeft wel geen betoog, dat Nederland, met een tekort van circa 2\'2 milliard op de handels balans en van 1200 millioen op de be talingsbalans in een zeer ernstige toe stand is geraakt. De neiging is aan wezig bij de Nederlandse Regering om deze zo zorgwekkende situatie, middels haar voorlichtingen, door het publiek te doen zien als een uitvloeisel van om standigheden, van buitenaf, waaraan zij onmachtig zou zijn geweest het hoofd te bieden. Ontegeneglijk hebben de gebeur tenissen in Korea in een niet in cijfers uit te drukken mate bijgedragen tot de verslechtering van de positie van Ne derland. Zo zou men kunnen aanvoeren, dat het meer vrijmaken van de handel, voornamelijk met onze Benelux-part ners. voor een groot deel aansprakelijk is gewedst voor het teveel aan invoer, waardoor het tekort van onze handels balans aanmerkelijk is aangegroeid, ter wijl daarnaast de aanzienlijke en ge stadige stijging van de prijzen der in gevoerde producten in de laatste maan den van het afgelopen jaar ongetwijfeld een rol heeft gespeeld. Het gaat evenwel niet aan de indruk te willen wekken, alsof zonder deze invloeden van buitenaf de toestand zo heel veel rooskleuriger zou zijn ge weest, Het is klaarblijkelijk de bedoe ling van de minister van Financiën voor het mislukken van zijn financieel be leid juist diè buitenlandse mogendhe den aansprakelijk te stellen, aan wie wij voor haar credietverlening, de grootste dankbaarheid verschuldigd zijn. Wij hebben hier voornamelijk de V.S. en België op het oog. Immers zou, zon der deze buitenlandse hulp, het beeld van onze betalingsbalans een nóg veel ongunstiger aspect hebben vertoond. Ook de schijnbare stabiliteit van onze geldomloop, die nauwelijks is gewijzigd in de afgelopen jaren, zou niet mogelijk zijn geweest en plaats hebben moeten maken voor openlijke inflatie van ons betaalmiddel, met alle ernstige gevol gen daaraan verbonden, indien de Marshall-hulp er niet geweest was om ons uit de brand te helpen. Regeren is vooruitzien, zegt een Frans spreekwoord. De Regering heeft dit na gelaten. Ook zonder Korea zou in elk geval de Marshall-hulp geleidelijk ver minderd, zo niet geheel opgehouden zijn. Zij was bedoeld om ons in staat te stellen door goed beleid langzamerhand weer op eigen benen te kunnen staan, inplaats daarvan hebben wij allen naar het voorbeeld van het huishouden van de Staat op een te grote voet geleefd. Thans bereidt de „demissionnaire" Re gering een streng bezuinigings-plan voor en gebruikt daarbij het argument, dat het de herbewapening en de gestegen prijzen zijn, die tot een beknotting over de gehele linie nopen, alsof, ook al wa ren deze factoren niet ontstaan, er geen reden tot bezuiniging aanwezig zou zijn geweest. Deze reden zou ook dan in sterke mate hebben bestaan en de bezuiniging op de uitgaven van het Rijk en alle la gere instanties zou zelfs sinds jaren vereist zijn geweest, ware het niet, dat men van hogerhand de werkelijke toe stand van het land voortdurend heeft verdoezeld. Politieke, ja partij-politieke motieven hebben, jaar in jaar uit, aan leiding gegeven tct een voorgewende edelmoedigheid, die in wezen neerkwam op een verkwisting van geleende middelen. Hoe dan ook. zou vroeg of laat het volle gewicht van deze methode op de schouders van de gemeenschap terecht zijn gekomen. Sociaal-economische be ginselen. die een economische grond slag missen en daarom geen werkelijke basis bezitten, hebben geen practische waarde. Worden zij door hun aanhangers tegen wil en dank doorgezet, dan moet op de duur het gelag worden betaald door de goed gelovige kiezers, die zich hebben laten misleiden door schone, maar in een periode van wederopbouw, onuitvoerbare beloften. Nu de tijd aanbreekt van versobe ring, zo niet van ontbering, is het al te gemakkelijk onze buiten landse vrienden te verguizen. Indien en wanneer Benelux mislukt, indien en wanneer wij uit de Europese Betalings-Unie moeten treden, indien onze munt voor de zoveelste maal be dreigd is, dan zullen wij de hand in eigen boezem moeten steken, vóórdat wij verwijten gaan richten aan het bui tenland. Want wij hebben een financieel beleid gevoerd, dat lijnrecht inging tegen de bedoelingen en beginselen van onze credietgevers. Onze doorvoerhan del met Duitsland is ernstig aangetast. Door de overdracht van de souvereini- teit aan Indonesië zijn wij louter een consumentenland geworden in plaats van een producentenland. Door het op drogen van onze voornaamste deviezen- bronnen waren wij dus aangewezen op buitenlandse credieten voor de betaling van ons import-surplus, zodat én de handels- en de betalingsbalans er moei: lijk op vooruit konden gaan, tenzij wij een financieel beleid gingen voeren, dat het vertrouwen van het buitenland kon doen toenemen. Wat hebben wij gedaan? Niets, wat het aanvoeren van buitenlands kapitaal had kunnen aanmoedigen, alles wat het kon doen afschrikken. Amsterdam is geen financieel centrum meer en de effectenbeurs van de hoofdstad van ons land is tot een zevende-rangs-instituut afgezakt, omdat wij een eilandjespolitiek hebben gevoerd. Binnenslands is het vormen van nieuw kapitaal onmogelijk gemaakt en het behoud van oud kapitaal moeilijk geworden door de overmatige eisen van de fiscus. Handel en industrie gaan gebukt onder de kwellende, door de overheid opgelegde vaste lasten. Ds wijze, waarop de inkomsten van parti culieren zijn aangetast door de fiscus, doden initiatief en ondernemingsgeest en doen, ondanks de nijpende behoefte aan vernieuwing en aanschaffing, de omzetten van de middenstand gestadig afnemen. De productiviteit verzwakt, maar het aantal faillissementen groeit. In dit dilemma verward geraakt, voor een groot deel door de schuld van de afgetreden, doch nog steeds aanwezige regering, zou men het een uitkomst achten, indien zij, die in hun taak heb ben gefaald, in staat zouden blijken te zijn tot een breed gebaar. Het gebaar van medewerking verlenen aan de for matie van een kabinet op brede basis, waarbij het schip van staat zou worden toevertrouwd aan vaardige gezagvoer ders. Meer vaardig dan zij, die afge treden zijn, doch aanstalten maken om na het huidige intermezzo weer in functie te treden. Was de belangstelling dus ai iet of wat hinderlijk, het werd ook duidelijk datde zwoegende, dravende en zwetende arbeiders, die door lieftallige dienster tjes van mondkost werden voorzien ze behoefden alleen maar te happen; el kander ook in de weg liepen. De één moest op de ander wachten en dus kon de heer Baerveld rustig zijn papieren weer in de map doen en maar afwach ten wat er van komen zou. Om negen uur 's morgens was de vloer reeds gereed, want de bakstenen muurtjes en fundering waren reeds een paar dagen eerder gelegd; om tien uur stonden de asbesten-cementen muren; elf uur volgden de spanten, kozijnen en ramen; half twaalf was het dak met de nodige spanlatten gereedgekomen; 12 uur werd begonnen aan de aftimme ringen binnen, kwamen de loodgieters en electriciëns aanzetten en werd de goot aangelegd; één uur zat de voorkant geheel in de verf en kon men reeds zeg gen: daar staat een huis. Tegen drie uur werd het duidelijk dat „afwerken" betekent: een heleboel werk waar méér tijd in gaat zitten, dan men op papier uitrekenen kon. Tegen drie uur arriveerde enige he ren van het Bouwcentrum en zij waren enthousiast. Een uur later arriveerden op Schiphol enige vooraanstaande le den van de Union Bank of Australia. Liuea recta verdwenen zy in de rich ting van Zaandam en nog met de be kende blauwe K.U.M.-tassen stonden zij goedkeurend naar de nieuwe woning De dag was nog lang niet om toen de emigrantenwoning, die Zater dag onder toezicht van notaris J. de Jong te Zaandam werd gebouwd, onder de kap zat. Vele emigranten woonden de demonstratie bij. Deze Betona-bungalow is toegepast aan de bouwvoorschriften in Australië en kan ook met ongeschoolde ar beiders worden gemonteerd. Tien uur: na 2H uur werken. te kijken. Gevraagd naar hun mening, gewerd ons ten antwoord, dat de plaat selijke autoriteiten in Australië het wel uit hun hoofd zouden laten om een der- gelyke woning niet toe te laten in hun gemeente, hoewel de bouwbepalingen in Australië zeer streng zijn. Daar kan menig emigrant van meepraten die zyn uitneembare woning niet mocht optrek ken cn verplicht werd om voor een Australisch pond per dag zijn woning moest laten opslaan in speciaal hier voor bestemde pakhuisruimten. Dat dus de meningen zeer gunstig zijn over deze Betonabungalow is een niet te onderschatten voordeel en men is zeer optimistisch gestemd voor wat de officiële goedkeuring betreft. Dat dit huisje wel moét vol doen blijkt ten overvloede ook nog uit de prijs, die lang niet zo voor delig is. Men moet minstens over tien mille beschikken wil men de beschik king hebben over een dergelijke wo ning. De woning zelf komt op f 5700. Voor transportkosten wordt op f 1700.gerekend en de overige f 2500.zijn zeer zeker nodig voor de fundering, riolering, dakpannen, arbeidslonen, electriciteit, grond enz. Men moet dus wel diep in de beurs tasten! Inmiddels bereikt ons het bericht dat 4e officiële goedkeuring van de Hou sings Commissions te Sydney, Adelaide, Perth en Melbourne reeds binnen zijn. Zoals men weet, heeft iedere gemeente in Australië zijn eigen bouwvoorschrif ten. Zondagmiddag omstreeks half één heb ben zich op het Stationsplein te Amster dam relletjes voorgedaan. Zaterdagavond was te Buitenhuizen nabij Velsen uit Indonesië een schip, geladen met muni tie, gearriveerd. Voor het lossen waren arbeiders van de S.H.B. (Samenwerken de Havenbedrijven) uit Amsterdam op geroepen. Deze arbeiders, een zeventig tal, zouden omstreeks half één per auto bus van het Stationsplein te Amsterdam vertrekken Op het ogenblik, dat zij in de bus hadden plaatsgenomen, schoten van verscheidene kanten mannen en vrouwen op de bus toe; zij beletten de bus, onder het uitroepen van leuzen te gen de bewapening en herbewapening van Duitsland, te vertrekken. De politie was gedwongen met gummi stok cn blanke sabel tegen de demon stranten op te treden. Eén van hen werd gearresteerd, nadat hij een brigadier had aangevallen. Mr. D. U. Stikker is Zondagmiddag uit Parijs in ons land teruggekeerd. Aldaar heeft hij besprekingen gevoerd in het verband van de organisatie der Europese economische samenwerking (OEES). In de 512de staatsloterij 2de klas (1ste lijst) is op no. 11596 een prijs van 20.000 gulden gevallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1