Zeergrote religieuze en morele ontreddering onder Duitse jeugd fricde moorman: - vntfstecCe* Laat heb ik L bemind VIJF EN TWINTIG MILLiOEN VOOR HULP AAN DE LANDBOUW Gelovigen moeten zegeningen van H. Jaar deelachtig worden r Wij luisteren naar RUSLAND WIL GEEN „HETE OORLOG" WEK DE GAL IN UW LEVER OP AKKERTJES Ontstellende cijfers over vluchtelingen PRINS REIKT PRIJZEN UIT Gezond èn lekker! O.a. voor opvoering productiviteit van kleine bedrijven Procureur acht 12 jaar gevangenisstraf juist Verbod van etalage- verlichting Congres P.v.d.A. keurt resoluties goed Hoe Jubilé-aflaat te verdienen J frt door ETHEL MANNIN AMERIKAANSE BASES IN JAPAN Duitse volk voor honderd procent in het kamp der geallieerden Koning Faroek verlooft zich Communistische politiek in Italië RUS SCHIET VIER DUITSERS DOOD MAANDAG 12 FEBRUARI 1951 PAGINA 3 Congres „Kerk in Hood" Aan militaire auto- en motorrijders Zaak-Holdert Bespreking met minister Van den Brink INTERN. VIOLISTENWEDSTRIJD Gelegenheid tot inschrijving verlengd Hf SB0I Herderlijk schrijven Mgr. Huibers Dat bonst en bonst II 't is niet uit te houden. BENOEMINGEN Met emeritaat kVi,j£g JLMür d« 33) Na het sluiten van een vredesverdrag ADENAUER TOT STUDENTEN IN BONN: Verpleegster verongelukt Uitgetreden leiders stichten eigen partij (Van een speciale verslaggever) Zaterdag en Zcmdag j.l. beleefde het R. K. Gemeenschapsoord Drakenburgh een tyzonder drukke samenkomst, omdat in deze dagen het Congres Kerk in Nood" ïlJn hoogtepunt bereikte. Drie grote kapellenbussen van de Actie Oostpriesterhulp, op het terrein waren opgesteld, bewezen voor iedereen dat dit congres inder- daad. aan een effectieve hulp dacht. Dat deze hulp noodzakelijk is kon niet beter borden toegelicht dan door de aangrijpende redevoering van prof. dr Muller, een Priester, die jaren lang in de zielzorg van de Russische zone heeft gewerkt. Het laakte op alle aanwezigen een diepe indruk, door een persoonlijke getuigenis van (*n echte priester, iets te horen over de grote religieuze nood van de gelovigen tn jkze streken van de diaspora. Wat moet een priester antwoorden, zo zeide dr. Müller, als ouders bij hem komen en vragen of zij nog kinderen kunnen groot brengen als wij weten dat zij door de invloed van de omgeving beslist hun ziel 8Kin verliezen. Een godsdienstig leven ontstaat in deze streken, dat moeilijk met enige an dere vorm van religieuze beleving in Europa te vergelijken is. Vijftien- en 2estienjarige jongens gaan vrijwillig ^stand doen van de studie, omdat zij anders geheel onder de anti-christe- ujke invloed van de hogere scholen Jomen. De echte gelovigen zijn daar door reeds sinds 1933 onafgebroken in de verdrukking. Wat komt er van deze •Mensen terecht als zij tientallen jaren achtereen de Kerk en het Christen dom in de diepste vernedering zien? gen nood ontstaat, die velen breekt. "et wil veel zeggen dat deze nuchtere ?.h energiek werkende priester open- ujk toegeeft dat hij in deze condities °ver geen afvallige de staf zal breken. °mdat hij bijwijlen zelf de zwaarste U'terlijke en innerlijke beproeving heeft [Meegemaakt. Dr. Mülïer wilde dit pro bleem van de diaspora in Midden-Eu- r°Pa niet zien als een politiek of soci al probleem maar als een onnoem- "jke religieuze nood, waarvoor hij het 8ebed van de christenen buiten Duits- land vroeg. ,'s Namiddags arriveerden Z. Exc. mi- Mister Struycken en dr. Hans Lukaschek, ?e West-Duitse Bondsminister voor vluchtelingenzaken. De laatste hield «en redevoering over al hetgeen de Puitse Bondsregering voor de vluchte- J'Mgen wilde doen. Maar hij begon zijn betoog met tot uitdrukking te brengen Mtet hoeveel leedwezen hij aan de schuld Macht, die het Duitse volk juist tegen- cver Nederland op zich heeft geladen. Pr- Lukaschek is zelf vluchteling in Mubbele betekenis: in 1933 door de Na- *l's uit zijn ambt gezet als regerings- President van Opper-Silezië, moest hij 'M 1945 voor de Polen vluchten, werd mi ester der Russische zone en moest in *947 opnieuw vluchten. Wat hij ver- 'dde over het gebrek aan woningen, g«brek aan geld voor nieuwe bedrijven ['oor de vluchtelingen de groeiende Werkloosheid en de nieuwe wet van de cEastenausgleich", waardoor geheel Puitsland voor de vluchtelingen finan ced moet opkomen, gaf een duidelijke 'Mdruk van de afmetingen van de eco- Momische nood, die in het vluchtelin genprobleem zit. Amerikaanse kringen Muilen door een lening van zes mil- hard D. Mark toe te staan deze nood lenigen indien de internationale toe- «tand dit mogelijk maakt. Wel komt "est-Duitsland nu voor een groot di lemma te staan: een bijdrage tot de IVest-Europese verdediging of sociale Opbouw, vooral voor vluchtelingen. Als hjn persoonlijke mening gaf de minister 'e kennen, dat West-Duitsland deze bij- in de verdediging in ieder geval moet leveren en dat hij, die voor de vluchtelingen moet zorgen, goed ge- hoeg weet dat dit een zeer zwaar offer 's- Maar sociale zorg èn verdedigings maatregelen beide zijn nodig. De Zaterdagavond was gevuld met een gespraak van de pauselijke gemachtig- voor de zielzorg onder de Duitse vluchtelingen prelaat Hartz, die van zijn •J1 spanningen vertelde om priesters voor 2« diaspora te vinden. Daarna sprak v'chard Hackenberg over het werk on- *r de vluchtelingenjeugd en noemde ""'stellende cijfers: 80.000 zwervende longeren in West-Duitsland, 4.000 nieuwe Vluchtende jongeren uit het Oosten per jj'aand, 750.000 werkloze jongeren in ge- M«et West-Duitsland. Deze cijfers maken «««ds duidelijk dat de religieuze en mo- jele ontreddering onder de jeugd groot |sOp de aanwezigen maakte bijzondere 'Mdruk het bericht van pater Guervel Parijs, die met een Frans-Belgische Iluipe wekenlang in een vluchtelingen- [Mnp in Sleeswijk Holstein vertoefd «.'h en van deze ervaringen vertelde. was een geestig maar aangrijpend vfrhaal, dat liet zien dat een vrijwillig 'Uchtelingenpriester inderdaad echte christelijke liefde kon uitdragen als hij het juk der armen op zich neemt. Het was een grootse rede van pater Werenfried van Straaten. die de Zon dagochtend vulde. Zoals gewoonlijk bij dc toespraken van pater Van Straaten v/as een groot gehoor naar hem komen luisteren. Zijn uiteenzettingen over het uitgebreide en reeds overal bekende werk van de Oostpriesterhulp werden met veel applaus beantwoord en de aan wezige priesters gingen meteen ertoe over concrete plannen te smeden om de zielzorg onder de vluchtelingen te steunen. Prins Bernhard heeft Zaterdag in de can- tine van zijn hoofdkwartier op de Zwa luwenberg te Hilversum de prijzen uitge reikt, die de militaire commissie voor auto- mobiel- en motorwedstrijden had toegekend voor bijzondere prestaties in militaire en burger motor- en autoritten. Binnen een half uur tijds kwamen enige dozijnen be kers en medailles in handen van de nieuwe eigenaars, die rangen van soldaat tot ge- neraal-majoor bekleden. Het was voor de derde maal, dat de com missie prijzen voor deze ritten heeft toe gekend. ,,Het is thans een traditie gewor den" zei majoor A. J. W. Becht, de voor zitter der militaire commissie, in een kor te toespraak tot de prijswinnaars en geno digden. „Deze ritten sterken de geest, stel len de vindingrijkheid op de proef en stellen hoge eisen aan het doorzettingsver mogen". Aan kapitein De Bruyn uit Amsterdam reikte de Prins een medaille uit voor bij zondere prestaties in de 24-uur oefenritten voor jeeps in 1948, 1949 en 1950, verricht onder moeilijke omstandigheden. Er wa ren ook medailles voor twee vrouwelijke militairen, n.l. korporaal Willinck en ser geant Schuurman van het Vrouwen Hulp korps te Kijkduin. Advertentie (OOSENDAAl HOLLAND - TURNHOUT BEI Cf Het lang verwachte Borgstellings- «n Credietfonds voor verdere tech- M'sche ontwikkeling en daarmee «Mbienhangendc opvoering van pro ductiviteit is thans gesticht. TJit te- *«b\vaardefondsen van het Marshall- "'mu zjjn vijf en twintig millioen Eu'den voor dit doel beschikbaar *«komen. 1iHe Nederlandse boer krijgt dit geld v. -- •.cadeau". Het zal dienen tot borg W Moot- Boerenleenbanken te verstrek- 8«hp creMieten ten behoeve van techni- M"ct- v.erbetering en opvoering van pro- «vitót en rendabiliteit van voorna- v«h n kleine boeren- en tuindersbedrij- Onder technische verbeteringen kan [W. bijvoorbeeld het aanschaffen van «cti es en werktuigen (eventueel col lar, beschouwen, alsook verbetering ^jMkkers en weiden door drainage en l'an v'ike, Maar ook voor verbetering kaM heeslaS en bedrijfsruimten, aanschaf Dfe b'Jzondere gewassen met hogere op- ShgM om maar enkele voorbeelden te zullen, naar verwacht wordt, kunnen worden verleend. Aan- Mitib '5Sn worden, dat land- en °uwconsulenten bij het bepalen van noodzaak en omvang van crediet- verlening hun medewerking zullen gaan verlenen. Zoals men weet, werd in de laatste jaren van overheidswege reeds finan ciële hulp verleend. Advertentie B aalt 'g morgen» „kiplekker" ait bed springen. Elke dag moet uw lever een Bter gal ta aw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEV EU PUL LETJES om die liter gal op ta wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen •tromen. Eist Carter's Levemllletjea. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie heeft tot verwerping van het beroep geconcludeerd van de Amsterdammer H. Holdert tegen een veroordeling tot twaalf jaar gevangenis straf. Deze straf werd door het Bijzon dere Hof te Amsterdam opgelegd ter be straffing van dienstneming bij dc Waf- fen-SS, het dienstbaar maken van het dagblad „De Telegraaf" aan de verbrei ding van nationaal-socialistische begin selen en doeleinden, alsook het veroor zaken van vijftien maanden Duitse ge vangenschap voor de hoofdadministra teur G. J. van de L. Mr. J. H. de Pont, verdediger van H., meende, dat op grond van psychiatrische rapporten een lagere straf dan twaalf jaar op zijn plaats was. „Mijn cliënt," zo zei hij, „is een man met een bijzondere psychische structuur." Hij voerde aan, dat H. na zijn intrede bij de SS en strijd aan het Oostelijke front bij de leiding van „De Telegraaf" kwam; hij had zijn Ne derlanderschap toen reeds verloren en stond volledig onder invloed en druk van nationaal-socialisten. De procureur-fiscaal zei in zijn con clusie, dat blijkens de psychiatrische rap porten H. niet als verminderd toereke ningsvatbaar te beschouwen is. Gebrek aan leiding en opvoeding in zijn jeugd droegen bij tot infantiliteit en onstand vastigheid als volwassene. Hiermede is bij het bepalen van de straf rekening gehouden. De feiten en betogen over ziende, achtte de procureur-fiscaal de te Amsterdam opgelegde gevangenisstraf van twaalf jaar met aftrek van voor arrest juist. Spr. concludeerde tot ver werping van het beroep. Uitspraak 3 Maart. De voorzitters van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond, de Christelijke Middenstandsbond en de Nederlandse Katho lieke Middenstandsbond zullen Dinsdagmor gen een onderhoud hebben met de minister van Economische Zaken, naar aanleiding van het wegens de kolennood uitgevaardigde verbod van étalage-verlichting. Alvorens de derde dag van het con gres van de Partij van de Arbeid werd begonnen met de discussie over de ge houden inleidingen werd medegedeeld, dat behalve degenen, die reeds bij enke le candidaatstelling in het partijbestuur gekozen waren, nu nog waren gekozen de heren J. C. Deering, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, H. J. Hofstra, prof. mr. R. Kranenburg, D. Roemers, G. J. M. Ruygers, prof. dr. ir. W. Scher- merhorn, mr. H. Willems, ir. H. Vos en mej. mr. E. Ribbius Pelletier. Koos Vorrink maakte o.m. enige op merkingen over de resolutie ten aan zien van de militaire verdediging. Hij wees er op, dat z.i. de vier resoluties als één eenheid dienen te worden be schouwd. Het heeft geen zin meer uitvoerig stil te staan bij de geestelijke achtergrond van het bewapeningsvraag stuk. Het beginselprogram laat geen twijfel ten aanzien van de algemene landsverdediging. Voor democratisering van de weermacht wordt steeds ge ijverd, maar opkomen voor de princi piële dienstweigering in deze resolutie is niet op zijn plaats. Er zal aandacht besteed worden aan de geestelijke ver zorging in het leger, ook aan de huma nisten. Na enige veranderingen werden drie aan de orde gestelde resoluties met al gemene stemmen aanvaard. Met op vijf na algemene stemmen-werd de resolutie over de militaire verdediging bij hand opsteken aangenomen. Prof. R. Kranenburg dankte de voor zitter voor diens leiding. „Wij hebben in goede kameraadschap een crisis over wonnen. Gij, voorzitter, hebt de ver schillende stromingen in onze partij weten te verenigen." De inschrijvingsdatum voor de Inter nationale Violisten-Wedstrijd Koningin Elisabeth van België werd tot 28 Febru ari a.s. verlengd. Een eerste schifting der candidaten vindt plaats op 4 en 11 Mei 1951, terwijl de definitieve proeven moeten worden afgelegd op 21, 22 en 23 Mei 1951. 22. Er wordt geen woord gewisseld tussen de Noorman en ridder Vagen tijdens deze snelle rit. Zo nu en dan zet Eric zijn paard tot groter spoed aan en het kost de" Fret moeite hem weer in te halen. Een uitroep van Eric doet ridder Vagen opzien. Hij buigt zich dieper over de kop van zijn zwart paard en klikt scherp uit. Daar, ja, op die donkere plek, geheel overschaduwd door het dichte bladerdak, ziet hij iemand liggen. Roerloos ligt daar de gestalte van de verslagen ridder. De Noorman buigt zich over hem heen en legt hem de hand op de borst. Maar hij weet eigenlijk al bij voorbaat, dat hij geen harteklop meer zal voelen. Intussen neemt Vagen in een wijden boog rondom deze plaats de omgeving scherp op. Eensklaps bukt hij zich. Zijn verbaasde uitroep doet de Noorman opzien. „Hebt ge iets gevonden?" roept Eric op vragende toon. De Fret komt op hem too en steekt reeds van verre de hand vooruit. De Noorman ziet, dat hij een voorwerp vasthoudt. Langzaam, en als in gedachten verzonken, komt Vagen naderbij. Dit hier is blijkbaar door een van de aanvallers verloren, zegt hij. *Jk mee tijdens het gevecht!" „Een stijgbeugel!" zegt Eric niet zonder verwondering. „Inderdaad, heer koning! Deze bronzen stijgbeugel. Maar er is nog iets bijzonders aan! Kijk, eens hier In alle kerken van het bisdom Haar lem is gisteren een schrijven voorgele zen van H.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, waarin de richtlijnen worden bekend gemaakt voor het verdienen van de Jubilé-aflaat. Volgens de wens van de H. Vader roepen Wij de gelovigen op, aldus de Bisschop, gedurende dit jaar alles te doen, wat mogelijk is de grote zegenin gen van het H. Jaar deelachtig te wor den. De H. Vader verlangt, dat in dit jaar alle mensen gereinigd en geheiligd worden, dat alle smetten der zonden voor allen volledig worden uitgewist en uitgeboet, dat allen mogen gebracht worden tot vaste en edelmoedige be sluiten om in het vervolg de moeilijke weg der christelijke deugd, ten koste van alles, standvastig te blijven volgen en een voorbeeld en een zegen te zijn voor anderen. Daartoe wekt de Paus allen op tot een massaal deelnemen aan bijzonder geestelijke oefeningen, zoals missies, retraites, tridua en andere en Hij spoort allen aan veel te bidden en te offeren, opdat de wereld tot inkeer kome en Gods Rijk moge bloeien'onder alle volken in vrede en blijdschap. De H, Vader vraagt ons gebed, opdat zij die vervolging lijden om wille van de gerechtigheid de kracht mogen bezitten, waarmede de heilige martelaren werden gesterkt; opdat vrede moge heersen in de gesloten ruimte van de huiselijke haard, bij de verschillende naties af zonderlijk en in de gemeenschap der volkeren; opdat alle noden van de wereld gelenigd mogen wor den In de geest dan van de H. Vader spoort Mgr. Huibers de geestelijkheid aan om in de parochies en communi teiten en overal waar het mogelijk is, in de loop van dit jaar bijzonder gees telijke oefeningen te houden, waarin de gelovigen zo krachtig mogelijk worden voorbereid en ontvankelijk gemaakt voor de grote genade van het H. Jaar. „En met geheel Onze ziel roepen Wij als Herder van 't Diocees, al Onze dio- cesanen op om toch te luisteren naar de stem van de H. Vader, om dit jaar niet achteloos verloren te laten gaan, maar zonder uitzondering deel te nemen aan de geestelijke oefeningen en alles te doen wat mogelijk is om de vruchten van dit H. Jaar deelachtig te worden. 'Advertentie Het is tot grote zegen van onszelf en van talloze anderen". Voor het verdienen van de Jubilé- aflaat is het volgende voorgeschreven; Waardig biechten en communiceren; de voorgeschreven jaarlijkse biecht en de Paas-Communie kunnen daarvoor niet gelden. De parochiekerk bezoeken en drie andere aan te wijzen kerken; zijn er geen vier kerken of is er slechts één kerk, dan zullen minder kerken of slechts één kerk worden aangewezen tot het afleggen der bezoeken. In plaatsen, waar meer dan vier ker ken zijn zullen de gelovigen hun pa rochiekerk bezoeken en drie andere kerken, die nader zullen worden aan gewezen. Voor de parochianen van deze drie kerken en voor de niet-stad- genoten moet nog een vierde kerk wor den aangewezen. In plaatsen, waar vier kerken zijn, bezoeke men eenmaal deze vier kerken; waar drie kerken zijn, tweemaal de parochiekerk en de beide andere kerken eenmaal; waar twee kerken zijn, tweemaal beide kerken; waar één kerk is, viermaal deze kerk. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 niepws, 7.15 gram. VPRO: 7.50 prot. progr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 8.45 orgel. 9.00 prot. progr., 9.15 gram., 9.35 populair concert. 10.30 vrouw, 10.35 gram., 10.50 kleuters, 11.00 alt en piano. 11.30 zieken, 12.00 fragm. „Hansel und G re tel", opera, 12.33 platteland, 12.40 zang en piano, 13.00 nieuws, 13 20 fi nancieel weekoverz., 13.30 instrumentaal kwintet. 14.00 vrouw. 14.30 gram., 15.30 Onze Amerikaanse buren, 16.00 gram., 16.30 kinderen, 16.50 kinderkoor. 17.20 gram., 11,30 dansmuziek, 18.00 nieuws, 18.15 piartospel. 18.30 RVU: Witte dwer gen, 19.00 gram., met commentaar, 19.30 Paris vous parle, 19.35 lichte muziek, 19 50 Voor burger en militair, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 gevar. progr., 21.15 De Antwoordman, 21.30 Een belofte, causerie. 21.35 operamuz., 22.00 Goede moed. causerie. 22.15 strijk kwartet, 22.45 buitenl. overz., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws. 8.15 amuse mentsmuziek, 9.00 huisvrouw, 9.35 Licht baken. 10.00 kleuters, 10.15 gram.. 10.40 schoolradio. 11.00 vrouw, 11.30 school radio 12.00 Angelus. 12.03 gram., 12.33 gram., 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 geestelijke verzorging van de ka tholieke marineman, causerie. 13.25 amusem.muziek. 14.00 omroeporkest, 14.45 gram.. 16.00 zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 jeugd, 18.45 Levensomstandig heden van de tropische boer. 18.00 gram.. 18.15 amusem., 18.48 sport, „Dit is leven", jeugd. 19.00 nieuws, 19.15 ac tualiteiten 19.23 lichte muziek. 19.52 politiek overzicht, 20.00 nieuws. 20.05 radioschaak wedstr. Nederl.—Noorwegen, 20.06 de gewone man, 20.12 fluit en pia no. 20.30 Lijdensmeditatie, 21.30 orgel, 21.50 La danse des Morts, oratorium, 22.35 actualiteiten. 22.45 Avondgebed. 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND. BBC. home service, 330 m.: 19.20 mars- en walsmuziek. 23.15 strijkkwartet. BBC, light progr.. 1500 en 247 m.: 12.15 lichte muziek. 13.15 Revue-orkest en soliste. 13.45 Schots orkest, 16.00 licht orkest en solist, 16.45 lichte muz., 17.30 BBC Welsh Orchestra en solist, 21.00 opera-koor en orkest en solisten, 23.20 dansorkest, 0.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 populaire muziek, 13.20 orkest. 15.40 gevar. muziek. 18 00 om roeporkest en solisten, 20.35 dansmuz., 21.30 dansmuziek. 0.35 operetterevue. BRUSSEL. 324 m.: 12.32 lichte muz., 16.00 omroeporkest en solist, 17.40 lichte muziek, 18.00 jeugd en muz., 22.15 hot- 3a484 m.: 12.05 omroeporkest, 16.30 kla rinet en piano, 17.00 verzoekprogr.. 19.00 omroeporkest en solisten. 23.00 dans muziek. FRANKRIJK, nationaal progr.. 347 en 249 m 12.30 orkestconcert, 13.00 orkest concert, 19.01 orkestconcert, 23.20 ka- Prinses Elizabeth stond naast de zeemansvrouwen van Malta aan de kust om haar man, de hertog van Edinburg, vaarwel te wuiven, toen hij Vrijdag j.l. met de Britse Middellandse zeevloot uitvoer voor de voorjaarsmanoeuvres. Op de ach tergrond vaart het fregat „Magpie", waarover de Prins het commando voert, voorbij. Tegen zulke hoofdpijn is alleen het beste goed genoeg. Neem daarom één of twee 'AKKERTJES' die de pijn (ook kiespijn, rheiimatische pijn en vrouwen- pijn) op afdoende wijze „verslaan". AKKERTJES" zijn onschadelijk en zeer gemakkelijk in te nemen. Elk "AKKERTJE'draagt het AKKER.merk. helpen direct Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Bovenkerk, de weleerw. heer D. Buijs; tot pastoor te Ierseke, de weleerw. heer H. A. A. Rouw, die kapelaan was te Amsterdam. (H Bonifacius). Tot pastoor te Weesp, de weleerw. zeergel. heer dr. J. M. H. v. d.. Lugt; tot pastoor te Warmenhuizen de weleerw. heer Th. A. Nijman; tot pastoor te Oude-Schild de weleerw. heer W. H. C. Nij sten, die kapelaan was in De Zilk. Tot pastoor te Rijndijk (Hazers- woude) de weleerw. heer C. J. Koene; tot pastoor te Ilpendam de weleerw. heer F. J. J. Bollinger, die kapelaan was te Purmerend. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft om gezondheidsredenen eervol ontlag verleend aan de weleerw heer J. Rijk. als rector van het St. Joseph Zie kenhuis tq Vlissingcn en aan de weleerw. heer W. M. P. J. Boin. als pastoor te Rijndijk. (Hazerswoude). Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK V j. Advertentie hi^' tocht - kou of vocht, k's het ergste. 11 dal i w bloed maar zuiver houdt. Vul n! Met Kruschen Salts. bioed is één van de geniepigste j van Uw Rheumatische pijnen. bl°edzuiverende organen met de verslappen eng, niet meer die h acbt ontwikKelen, gaan afval- 111 bet bloed zich vastzetten in t gaatjes. Door dat te voorkomen, Uw 1'USpK. eeO Begin daarom bloedzuiverende uMig [oor dat K gevoel. zo gauw Kruschcn- dan iuist iedere morgen de kleine Uw maakt prettig veerkrachtig prettiger kuur fcit8'* De iedere morgen ae k; bi. en v„_J!esultaten voelt ge al gauw. rdwijnen en die stramheid m "OOr riet nralfia tioorl/roi XIV Een kleinere zaal van de kunstzaal in het West End waar Cathryn haar ten toonstelling hield van tempera-schilde rijen bevatte een verzameling etsen van Anna Kallinova. Het was een idee van Cathryn en de eigenaars der expositie zalen hechtten hun goedkeuring aan do gezamenlijke tentoonstelling. Cathryn had Anna overreed de etsen persoon lijk naar Londen te brengen en bij haar in South Kensington te logeren. Ze zouden alle ruimte voor henzelf heb ben, zei Cathryn, omdat haar moeder een bezoek wilde brengen aan Grag House en alles paste uitstekend in el kaar, wanneer Anna maar wilde. Ten slotte stemde Anna toe. Het was haar eerste bezoek aan Engeland. Cathryn zag haar aan het Victoria- station. Zij stond ïr.et een troepje men sen te wachten op het perron voor aan komst en het leek haar alsof iedereen degene, die hij kwam afhalen, al gevon den had; iedereen had iemand om te verwelkomen en te omhelzen. Zij be gon zich al angstig te maken, tot zij Anna's vierkante, gedrongen gestalte voorbij zag stumperen, met onder de ene arm pen portefeuille met etsen en in haar andere hand een versleten valies. Zij was nog precies als Cathryn haar voor het laatst had gezien, in Montpar- nasse. zonder hoed, uitdagende kin, stropdas, kaal geworden zwarte mantel, dikke kousen en zware schoenen met scheef gelopen hakken. Toch was er enig verschil, haar uiterlijk leek nog meqr verwaarloosd, zij scheen ouder geworden, nog meer vereenzaamd. Ca thryn voelde haar hart samenkrimpen! Goede Anna! Zij liep snel naar haar toe. Anna's gelaat klaarde op, zodra zij haar zag. Met een plof kwam het va lles op de grond, zij liet de portefeuille met etsen tegen haar aan leunen, nam Cathryn's handen in de hare en kustp haar op beide wangen. „Fijn om je weer eens te zien, liefje". „Ik ben blij, dat je er bent, Anna". Cathryn greep het valies en keek uit naar een taxi. In de taxi vroeg Cathryn gretig: „Ver tel me eerst alles over Parijs. Heb je Francis nog gezien?" „Ik zag hem vlak voordat ik vertrok Hij zat met Johnnie in Flore „men" bezoekt tegenwoordig Flore Ford Maddox Ford heeft het, geloof ik, een zeker cachet gegeven. In verhouding tot Magots is het ongeveer wat le Dóme is tegenover de Rotonde. Je broer liet je natuurlijk groeten je weet wel, al le liefs en veel succes met je tentoon stelling. Hij zei. dat je katholiek wilde worden,...". Zij keek Cathryn onder zoekend aan. „Stelt het je erg teleur, Anna?" „Je kunt bij dergelijke dingen niet praten over teleurstelling. De mens is een gecompliceerd wezen. Voor mezelf zou ik er nooit over denken. Te mate rialistisch van opvatting, denk ik. Ik begrijp gewoon niet hoe mensen heen kunnen komen over moeilijkheden als de Transsubstantiatie en de Onbevlekte Ontvangenis. De gewone anti-katholieke bezwaren, denk ik. Doe geen moeite om het me uit te leggen. Dat hebben an deren al geprobeerd, zonder dat het hielp." Cathryn glimlachte. „Natuurlijk. Als je niet gelooft kun je het ook niet be grijpen. Je moet het zien. We gebruiken de term zo gemakkelijk. „Ik zie", ik heb me nu pas voor het eerst gerealiseerd wat het wil zeggen." „Nu, ik zie niet! Al heb ik al lang gezien dat het voor jou zou komen en als het je gelukkig maakt en het heeft geen slechte uitwerking op je kunst „Je zult het wel merken", zei Cathryn. De eerste indrukken van Kensington waren voor Anna niet slecht, zij gaf toe, dat het vaag deed denken aan Pa rijs doch niet meer dan dat, want Parijs was sui generis. Cathryn liet haar het huis zien en Anna gedroeg zich alsof zij in een mu seum was. Ieder ding dat zij van belang achtte bestudeerde zij zorgvuldig, een Dresdense kandelaar, een Venetiaanse spiegel, een Chippendale tafeltje, de open haard in de zitkamer, een teke ning van Sickert.... Toen zij alles had gezien, zei ze droog: „Er zijn een paar aardige dingen. Maar ik zou ze geen van alle willen hebben. Er gaat niets boven: alles wat je bezit gewoon in een valies te kunnen pakken en met je mee kunnen nemen als je ergens heen gaat. Het maakt je vrij. En hoe ouder ik word, hoe meer ik begrijp dat vrijheid alles is." ..Veronderstel eens. dat je een hoop geld maakte op je tentoonstelling „Dat gebeurt niet. Maar als het zo is, ga ik naar het Zuiden, neem daar een kamer met ruim uitzicht en teken wat ik wil. Het zou al heel wat zijn als ik een poos niet de café's af moest sjou wen. Als ik geld had, kocht ik er de vrijheid mee en geen tapijten of meube len of al cTat soort dingen. Ik heb vroe ger een huis gehad, vol met allerle' spullen en mooie. In een stad, die toen. nog St. Petersburg heette." Cathryn onderdrukte vlug de vragen, die zich plotseling aan haar opdrongen. Er waren dingen, welke je niet vroeg. Het was voldoende, dat Anna eens be zittingen had gehad en nu niets meer bezat, cn daar blij om was. Ze zou Anna wanhopig graag willen helpen om ten minste voor een deel te kunnen vergoe den wat zij aan haar te danken had, want nooit zou zij in staat zijn die schuld geheel te voldoen. Want niet al leen had Anna een plek voor haar ge vonden, waar zij kon werken, en had zij meer van haar geleerd dan zij op dé academie ooit had kunnen leren, maar Anna's kritiek was van ontzag lijk grote waarde voor haar geweest en bovenal Anna's integriteit, uitgedrukt in haar werk en haar critiek. Zij was niet geaffaireerd. had geen pretenties en vooral, zij duldde geen zelfbedrog. (Wordt veivolgd) Foster Dulles, de bijzondere gezant van Truman, heeft Zaterdag te Tokio verklaard, dat de Japanse regering een voorstel om na sluiting van het vredes verdrag Amerikaanse troepen in Japan te stationneren gretig heeft verwelkomd Het vredesverdrag zou, naar Dulles' mening, Japan zijn volledige souvercinl- teit hergeven, zijn recht op zelfverdedi ging erkennen, voorlopige handelsbe trekkingen openen en de weg bereiden voor Japans intrede in de V. N. Josjida, de Japanse minister-presi dent, bevestigde, dat zijn regering en de grote meerderheid van het Japanse volk de voorlopige regeling met de V.S. om de veiligheid van Japan te waarbor gen en het stationneren van Amerikaan se troepen gretig verwelkomde. De West-Duitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft Zaterdag; in een toespraak tot de studenten van de universiteit van Bonn verklaard, dat de Sovjet-Unie geen „hete oorlog" wenst, en zeker niet niet de mogendheden van het Atlantisch Pact, omdat „zij weet dat zij tenslotte zou verliezen, ook al zou zij in het begin aan de winnende hand zijn." Er was een te groot ver schil lussen het economisch potentieel van Oost en West en daarom zou de Sovjet-Unie geen „hete oorlog" beginnen, „zelfs niet wanneer Duitsland zou gaan bijdragen aan de defensie." De gedachtenwisseling tussen West- Duitsland en de Westelijke geallieerden over Duitslands militaire bijdrage had nog niet tot concrete resultaten geleid. Adenauer zeide gedwongen te zijn met reserve te spreken, daar er in Paiijs po litieke groeperingen waren, die zich sterk twijfelend uitlieten over een Duit se bijdrage, terwijl de linkervleugel van Labour in Engeland zich er krachtig tegen kantte. „Ik wil duidelijk verklaren, dat het Duitse volk voor honderd procent in het kamp van de Westerse geallieer den staat en niet in het kamp van de Sovjet-Ume", aldus Adenauer. Van Amerikaanse zowel als van Britse zijde was toegezegd, dat de West- Duitse regering op de hoogte gehou den zou worden van het verloop van een aanstaande viermogendhe- den-conferentie. Adenauer hoopte, dat zo spoedig mogelijk ook namens de Franse regering een dergelijke verzekering zou worden gegeven. Koning Faroek van Egypte heeft zijn ver loving met de zeventienjarige Nariman Sa- dek, de dochter van een ambtenaar, aange kondigd. De aankondiging werd gedaan aan de vooravond van 's konings verjaardag Reeds lange tijd is in de wereldpers over deze verloving gespeculeerd. In Egypte zelf stond deze kwestie echter onder strenge censuur. In December 1949 werd de verloving van Nariman Sadek met een jong Egyptisch di plomaat, de 27-jarige Zaki Hatsjian, ver broken, enkele dagen voordat het huwelijk zou plaatsvinden. Dit was een jaar nadat koning Faroek mededeling had gedaan van de scheiding van zijn huwelijk met konin gin Farida, die moeder van drie dochters was. Men zegt, dat de koning gaarne een zoon en troonopvolger zou hebben. De koning zou Nariman Sadek voor het eerst ontmoet hebben in een juwelierszaak te Cairo. Naar eerst thans bekend wordt, is de Ne derlandse verpleegster irnj. T. Edauw uit Apeldoorn, Vrijdag in de omgeving van Leysin (Zwitserland) in een ravijn gestort en dodelijk verongelukt. Volgens verklaring van een arts moet de dood onmiddellijk na de val zijn ingetreden. De beide voormalige communistische afgevaardigden Valdo Magnani en Aldo Cuchi hebben Zaterdag in een gezamen lijk communiqué voor dc Italiaanse pers bekend gemaakt, dat zij besloten hebben een nationaal comité te vormen, dat zal werken voor de onafhankelijkheid en eenheid van dc Italiaanse arbeiders. Het aantal prominente Italiaanse com munisten dat de partij de rug heeft toe gedraaid is tot tien gestegen nu Giovan ni Mariani, lid van de federale commis sie van de partij voor het gebied van Reggio Emilia, gezegd heeft, 't niet lan ger eens te zijn met de tegenwoordige politiek der communistische partij en daarom zijn ontslag indient. Twee communistische burgemeesters van grote Italiaanse steden zijn door de regering van hun posten ontheven. Giuseppe Dozza, burgemeester van Bologna, werd, omdat hij had nagelaten op te treden tegen de gemeenteambte naren toen zij op 19 Januari in staking gingen uit protest tegen de komst van Eisenhower, afgezet. De waarnemend burgemeester van Montiano werd ont slagen, omdat hij de landbouwersknech ten had aangezet te staken voor hogere lonen. Een, naar verluidt, dronken Sovjet- Russische officier heeft in Potsdam vier Duitsers doodgeschoten en een vijfde zwaar gewond. Woensdagavond zou deze officier een Duits meisje aangerand heb ben. Toen de vader te hulp snelde schoot hij hem dood. evenals de moeder en later de dochter. Hel twaalfjarig zoontje werd zwaar gewond cn toen een taxichauffeur op het toneel verscheen werd ook deze doodgeschoten. De Oost- Duitse Volkspolitic verwondde de offi cier en arresteerde hem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3