Enorme rode troepenmacht drijft geallieerden terug SÉ I) 'ffÊ Nieuwe lawines in de Alpen eisen dertien doden IN PRINCIPE ACCOORD OVER SCHEIDING ORKEST EN N.V. LUCHTMACHT V.S. IN EUROPA BREIDT STEEDS VERDER UIT Opgelost conflict Welk doel bereikt? Communisten veroveren Hoengsong Bestaar van Concertgebouw neemt zeer ruime houding aan De splijtzwam in het communisme H\ Tot hoofd en hart Amerikaans bataljon afgesneden i IRRIS éejmycu imj! Het weer. Belangrijk overleg bij kabinetsformatie Concertgebouworkest Delft en Den Haag zagen vreemde lichtstraal Religieuze verongelukt Thunderjet gaat Shooting Star vervangen glNSPAG 13 FEBRUARI 1951 74e JAARGANG No. 24996 STRIJDBEELD IN KOREA VERANDERD OVERLEG DER V.N. NODIG Voor overschrijden van de 38e breedtegraad Gloriazijden regenmaniels| Speelt 21 en 22 Februari Geheel dorp onder sneeuw bedolven REORGANISATIE CONCERTGEBOUW Passagegeld van de K.L.M. verduisterd Twee jaar tegen procuratie- houder geëist Nieuwe straaljager reeds in gebruik Vliegende pakkisten te maken J De nieuwe Thunderjet BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. I3muiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H, W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Met grote voldoening zullen allen, behalve de op relletjes uit zijnde communisten, vernomen hebben, dat het jammerlijke confict tussen het bestuur van het Concertgebouw en het Concertgebouw-orkest, dat zich naar aanleiding van de ontactische benoeming Van Paul van Kempen tot gastdirigent van deze instelling zo luidruchtig en beschamend manifesteerde, door bemid deling van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en B. en W. van Amsterdam met wederzijdse rede lijkheid is opgelost. Beide partijen heb ben weten te geven en te nemen. De orkestleden, die in strijd met de gezags verhoudingen tussen dirigent en orkest het podium vanwege het rumoer in de zaal verlieten, hebben bekend daardoor onjuist en ondisciplinair te hebben ge handeld, het Bestuur van het Concert gebouw heeft zijn prestige-politiek, Waarmee het die orkestleden ontsloeg, terwijl het met een schorsing had kun nen volstaan, laten varen en hen, zon der rancune-maatregelen, weer in dienst genomen. Het gevaar, dat het prachtige en onvervangbare instrument, dat ons Wereldbefaamd Concertgebouworkest is, zou worden vernield, is daarmee afgewend. Maar er is nog méér geschied. De grond oorzaak van het conflict, n.l. de onbe vredigende verhouding tussen het Be stuur van het Concertgebouw en het orkest is niet alleen erkend, maar er zullen ook passende maatregelen wor den genomen, om deze verhouding op betere wijze te regelen. Hoe betreurenswaardig het ook moge zijn, dat de officiële Verdi- herdenking door het conflict in het water is gevallen en dat de commu nisten zich wederrechtelijk beijverd hebben om zij uit de rel te spinnen, nu door beide partijen naar verzoening en verbetering wordt gestreefd, kunnen wij niet anders dan ons verheugen, dat uit het aangerichte kwaad tenslotte een begerenswaardig goed is voortgekomen. Er zal nu ook wel geen sprake meer van zijn, dat Paul van Kempen die we gens zijn opportunistische houding on- der de oorlog geen persona grata bij grote groepen van ons volk is. ooit tot vaste dirigent van onze nationale, met overheidssubsidie gesteunde muziekin stelling zal worden benoemd. Het is te hopen, dat hij, wanneer hij in de diri- geerstoel staat, niet meer zal worden lastig gevallen door ordeverstoringen uit het publiek, óók niet, wanneer hij als gast bij het Concertgebouworkest zal optreden. Er is geen reden meer voor, en wie zich daartoe toch zou la t verleiden, dient gevoelig te worden gestraft. Ach we schenken er nauwelijks meer aandacht aan als wij lezen van de talrijke moorden, ontvoe ringen en brandstichtingen op Java en elders in heel Indonesië. Een enkele keer denken wij nog eens aan die denkbeel dige Unie en zelden gaan onze gedach+en nog eens wat verder terug. Het is im mers alles voorbij. Alleen gaat het Ne derlandse volk het verlies van Indonesië met de dag nu scherper voelen. Want het bedenke wel, dat de noodzaak van een urgentieprogram van versoberings- maatregelen, waaraan het demissionnaire kabinet thans werkt, niet veroorzaakt is alléén door de herbewapening en de ge beurtenissen op Korea. Het is de conse- quentte van onze armoe, omdat net tijds rijke Nederland zonder zijn over zeese gebiedsdelen in Azië thans behoort tot de have-nots, de nietshebbers, en zijn welstand tijdelijk nog gehand haafd wordt bij de gratie van de gulheid van Amerika. Wat wij nog bezitten is de schone illusie, dat wij alles goed hebben gedaan. Maar intussen wordt het Neder landse volk de rekening gepresenteerd voor het verlies van Indonesië. En de grote mogendheden lachen in hun vuistje over die domme Hollanders van de twin tigste eeuw, die zo heel anders zijn dan hun voorvaderen in de zeventiende. De armoe, die ons nu tegen grijnst, is ech ter nog maar het begin, het begin van het einde. Maar wij juichen, want alles was wel gedaan. Zeide niet Koos Vorrink met trots op het jongste partij-congres van de P.v.d.A., dat zijn partij haar doel: de volledige liquidatie van de koloniale verhoudingen, heeft bereikt? Hij juiche en mét hem dit kabinet, dat de souvereiniteitsoverdracht heeft doorgezet in ijltempo, bang om vooral niet te laat te komen. Tot zegen ook van het Nederlandse en Indonesische volk. Een zegen, die in Nederland bestaat in een ongekende armoe, in Indonesië in een onbeschrijfelijke chaos. Vorrink juiche, maar Indonesië crepeert. Wilt u bewijzen? Wij ontvingen dezer dagen enkele dagbladen uit Indonesië. De Nieuwe Courant uit Surabaja schrijft op 2 Febr. j-1. in een hoofdartikel: „Eens zullen we niet meer schrijven. Omdat we het niet de moeite waard meer vinden, omdat alles vergleden is tot chaos, tot rechteloosheid, tot wette loosheid, tot terreur, intimidatie en Corruptie. De goede elementen worden opzij geschoven, omdat deze in de minder heid komen te verkeren, de brutale Voeren de boventoon. Toch zijn er momenten dat we ons zelf een driedubbele dwaas vinden, omdat we proberen te strijden tegen ®en systeem waartegen de eigen auto riteiten machteloos blijken te zijn. Of is het geen bewijs van onmacht, van gebrek aan gezag, dat het mogelijk is dat nog steeds hele groepen georga niseerd opereren in steden, dat mensen °P hun platje worden neergeschoten °f lafhartig vermoord". .En een dag later, op 3 Febr., schrijft hetzelfde blad: „Men probeert inderdaad chaos San te richten, de productie te ver lammen en zodoende de volkswelvaart te vernietigen. Men doet dit op een meesterlijke wijze door te werken op óe sentimenten van de massa. Handig w'ordt het vuurtje gestookt, eerst eGn klein vonkje dat smeulend wordt gehouden. Het zaadje van wantrouwen jjmrdt gezaaid, het kiempje van de haat wordt opgekweekt, en de oogst van vernieling, van destructie, van moord en vernietiging wordt binnen gehaald. Wat is het doel hiervan? Waarom Wenst men destructie? Welke machten 'Jn hier aan het werk? "et vplk denkt niet na, het is in de Var gebracht. De tijd der woelingen, t? revolutie heeft het nog te kort ach- r zich. Het kan nog niet oordelen Een krachtig communistisch offensief, waaraan ruim vijftig duizend man Chi nezen en Noord-Koreanen deelnemen, heeft het beeld van de strijd op Korea plotseling gewijzigd. De communistische strijdkrachten, met het 40ste Chinese legercorps aan het hoofd, wisten de geallieerde verdediging in Midden-Korea te overweldigen, de uit oogpunt van strategie belangrijke stad Hoengsong te veroveren en de verbonden troepen terug te dringen tot enkele kilometers voor Wonju, een belangrijk knooppunt van wegen en spoorlijnen. De vijandelijke vor deringen bedroegen bijna dertig kilometer. Hoengsong, een sleutelpositie in de geallieerde linie, werd na een verbitterde strijd van man tegen man, die 24 uur duurde, prijsgegeven. mist nog het zicht hierop èn het Ec^?eel' Dit is het gevaarlijke punt dat makkelijk tot een climax kan uit roeien. tijd is er nog niet geheel rijp De verbonden troepen zijn vandaag aan het Centrale Front op een nieuwe verdedigingslinie teruggevallen. Een officier van de inlichtingendienst deel de mee, dat de communisten de nieuwe stelling, die ten Noorden van Wonju loopt, tegen de middag nog niet had den bereikt. Een Zuid-Koreaanse divi sie, die 13 tot 1G km ten noordwesten van Hoengsong was opgerukt, heeft zich met het grootste deel van haar uitrusting ten Zuiden van de stad te ruggetrokken. Gevreesd wordt, dat een van de regimenten van deze divisie door de roden is omsingeld. Ook in het oosten is een Zuid-Koreaans corps te ruggevallen op nieuwe stellingen, na dat het het contact met de Noord- Koreaanse troepen had verbroken. Bij het aanvankelijk door de vijandelijke divisies begonnen offensief werd even eens een Amerikaans bataljon inge sloten. Latere berichten melden echter, dat deze eenheid de omsingeling weer heeft weten te verbreken. In Amerikaanse legerkringen te To kio zegt men, dat het nog te vroeg is om te kunnen zeggen of de communis tische aanval in de centrale frontsector het begin is van een algemeen offen sief. Verklaard wordt, dat de linie der verbondenen in deze sector een diepe wig dreef in de communistische stellin gen en dat de mogelijkheid bestaat, dat de communisten hier alleen het .front willen „recht trekken". Te Tsjipjong en in het gebied rond om deze stad houden de verbondenen stand tegen de aanvallende comnrru- nisten, die in snel tempo versterkin gen krijgen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger verklaarde te Tokio, dat vele colonnes der communisten om de vleugels der verbondenen zijn heengetrokken, door de geallieerde stellingen zijn gesijpeld en wegver sperringen in de rug der geallieerdeh hebben opgeworpen. Ook in de Westelijke frontsector nam Maandag de tegenstand der communis ten plotseling toe. De troepen der ver bondenen moesten hier, onder zware vijandelijke druk, terugtrekken op de Zuidelijke oevers van de Han. Bekend is, dat vele communistische militairen er in het gebied van Seoul in zijn ge slaagd de oprukkende verbondenen te ontwijken en door de verbonden linies heen te sijpelen. Zij nemen thans deel aan de plotselinge communistische aan val in het centrum. Slaagt de vijand er in door te breken dan ontstaat een diepe wig tussen de tot dusverre succesrijke troepen in het Westen bij Seoul en de Zuid-Koreanen in het Oosten. Een woordvoerder van het hoofd- De overall als werkkleding voor de vrouw wint steeds meer terrein. Vooral de boerenvrouwen gebruiken dit kle dingstuk veel. lAan de tentoonstelling, die van 12 tot 17 Februari door de Bond van Plattelandsvrouwen wordt gehou den in „Het wapen van Heemskerk" te Alkmaar, is zelfs een modeshoow ver bonden, waar vele variaties op de overall voor vrouwen getoond worden. voor, wantrouwen en haat moeten nog meer toenemen. Haat vooral tegen het buitenlands kapitaal, tegen de buiten landse eigendommen, tegen de buiten landse bedrijven en tegen de buiten landers zelf". Zie hier de werkelijkheid, ontdaan van alle illusie. Waarom wenst men destruc tie, welke machten zijn hier aan het werk? Kunnen wij het antwoord mis schien vinden in Sukarno's verklaring in Manilla, dat als de meerderheid van het volk het communisme zou wensen wat hij overigens niet geloofde dat zou gebeuren hij zich daar niet te gen zou verzetten? Armoe in Nederland, chaos in Indo nesië. Men vergelijke de stem van Vor rink en de stem van het op drift ge raakte Indonesische volk. Inderdaad het doel is bereikt. Maar heeft men zich gerealiseerd, waar dit met rasse schreden op gaat uitlopen? De V. S. zijn het er met Engeland over eens, dat er door de V. N. overleg moet worden gepleegd, alvorens haar strijdkrachten bevel krijgen de 38ste breedtegraad met een sterke strijdmacht over te steken, aldus verneemt Reuter te Washington. Functionarissen verklaarden, dat er tussen Engeland en de V. S. reeds enige tüd besprekingen over dit onderwerp worden gevoerd. kwartier van het achtste leger maakte Maandag bekend, dat het communiqué, waarin was gemeld, dat Zuidkoreaanse troepen Zondag de 38ste breedtegraad hebben overschreden, onjuist was opge steld. De woordvoerder zei, dat de Zuid koreaanse troepen de 38ste breedtegraad niet hebben overschreden. Het Amerikaanse achtste leger heeft bekendgemaakt, dat de Chinese en Noordkoreaanse verliezen tengevolge van operaties te velde sinds het begin van het beperkte offensief op 25 Janu ari j.l. 809.121 man aan doden, gewonden en gevangenen hebben bedragen. Jean Marie de Premonville, een 30- jarige correspondent van het persbureau Agence France Presse, is Maandag aan het centrale front in Korea door een schot gedood toen hij zich bij een Ame rikaanse patrouille bevond. Advertentie 1 ISSTRAAT 20 TEL. 154)39 In verband met de ernstige verkeersongevallen van de laatste tijd is de Amsterdamse Verkeerspolitie^ er toe overgegaan aan de invalswegen van de stad een intensieve controle uit te oefenen op de staat, waarin de auto's verkeren. Op de linkerfoto: Ook de lichten van de aangehouden wagen worden onderzocht. Midden: Met behulp van een speciaal meet apparaat wordt de remweg dit is de afstand, die de wagen nodig heeft om tot stilstand te komen berekend. Rechts: Agent en chauffeur controleren de achterlichten en de verlichting van de nummerplaat. Verwachting tot Woensdagavond: Vanavond en vannacht plaatselijk enige regen en in de nanacht en och tend hier cn daar mist. Morgen over dag wisselende bewolking met slechts hier cn daar een enkele bui. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit uit eenlopende richtingen, later Zuid- Westelijk. Vrij zacht. Zon: 7.59—17.50; Maan: 10.28—3.01. De kabinetsformateurs Drees en Van Schalk hebben Maandag laat in de mid dag een Onderhoud van ongeveer een half uur gehad met ir. C. Staf, directeur- generaal van de landbouw. De kabinetsformateurs hebben heden morgen een onderhoud gehad met mi nister Van den Brink. Hedenmiddag ontvingen zij minister Stikker en ,jhr. Tjarda van Starcken- borgh Stachouwer tezamen. De eerste concerten van het Concertge bouworkest zijn vastgesteld op Woens dag en Donderdag 22 Februari a.s. Over eenkomstig de aankondiging in het pro spectus zullen deze concerten staan on der leiding van Josef Krips, met medc- werkig van Enrico Mainardi als solist. Nieuwe snceuwlawines en grote rots blokken zijn Maandag met dreunend ge weld terecht gekomen op twee Alpen- dorptjes in Zwitserland en hebben de levens van dertien personen opgeëist. Het zwaarst werd Airoio getroffen, een dorpje nabij de Zuidelijke uitgang van de St. Gotthardtunnel. Een enorme lawine bedolf het centrum van Airoio onder 12 meter sneeuw en gesteente. De lijken van zes slachtoffers werden ge borgen. Vijf personen werden gewond. Soldaten zijn koortsachtig bezig vier bedolven slachtoffers uit te graven. Het dorpje, dat 1.809 inwoners heeft, werd geëvacueerd. Het tweede getroffen dorpje was Frasco, dat 200 inwoners telt. Veertien personen werden daar bedolven. Acht werden uitgegraven, de overige zes lie ten het leven. Het dorpje is volkomen bedolven. Alleen de kerktoren is zicht baar. Een sneeuwstorm gepaard met onweer, ging aan de ramp vooraf. Maandag werd bekend dat Zondag avond aan de Italiaanse kant van de Alpen het dorpje Canza onder tonnen sneeuw werd bedolven en dat de red dingsploegen nog steeds zochten naar zeven inwoners, die onder de sneeuw waren begraven. Het plaatsje staat al leen nog telefonisch in verbinding met de buitenwereld. Verscheidene inwoners van Den Haag en Delft hebben in de afgelopen nacht om vijf minuten voor middernacht een lichtstraal waargenomen, gevolgd door een harde slag. Vooral in Delft was de slag die gehoord werd vrij hevig. Vol gens inlichtingen, die de Delftse politie heeft ontvangen, zdu men de lichtstraal van Zuidoostelijke naar Noordwestelijke richting hebben gezien. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het verschijnsel. Onze Haagse redacteur verneemt in aansluiting op het bovenstaande, dat de waarneming van een lichtverschijn sel aan de hemel in de contreien van Den Haag en Delft vermoedelijk wel met een korreltje zout genomen zal moe ten worden. De politie die geacht wordt ook deze wonderlijke zaken uit de doeken te kunnen doen, heeft er te Den Haag in haar dagelijks rapport het zwijgen toe gedaan en staat er vrij scep tisch tegenover. Het lichtverschijnsel zou zich wel hoofdzakelijk onder Delft moeten hebben voorgedaan, doch ook daar leek de polüie niet geneigd het geval au sérieux fe nemen. Men heeft in deze streek niet over een tekort aan fantasie te klagen, getuige een' gebeur tenis, welke zich onlangs heeft voorge daan en waar ook wat bijzonders in werd gezien: eenige jongemannen had den toen een vlieger met verlichting opgelaten en daar is destijds ook een hele serie explicaties van natuurver schijnselen aan gekoppeld. Iets dergelijks gebeurde enige tijd terug in Voorburg, waar de explosie van een projectiel, ge bruikt door de Nationale Reserve, voor een meteoor werd aangezien. Men mag natuurlijk mogelijkheden van vliegende schotels en dergelijke a priori niet uit sluiten, doch houvast voor deze suppo sities is er tot dusverre nog niet. Te Tschamutt in Zwitserland zijn Zondagavond electrische leidingen en telefoonverbindingen door lawines ver nield. Een deel van de plaats moest worden geëvacueerd. Het dorpje Someo bij Bellinzona is eveneens door een lawine getroffen. Er zijn evenwel geen slachtoffers. In Onse- sone was een dode te betreuren. De Zwitserse meteorologische dienst heeft bekend gemaakt, dat het lawine gevaar ten Noorden van de St. Gotthard „critiek" is. De Westelijke provincies van Oosten rijk verkeerden Maandagavond in acuut lawinegevaar. Op tal van plaat sen is de sneeuw in snel tempo gaan smelten. De autoriteiten hebben in al ler ijl voorzorgsmaatregelen getroffen. In aansluiting op het communiqué inzake de oplossing van het Concertge bouw-conflict kunnen wij nader be richten, dat in principe overeenstem ming is bereikt over een diepgaande reorganisatie van het Concertgebouw, met dien verstande, dat alle betrokkenen in beginsel overeen zijn gekomen, dat op zo kort mogelijke termijn een scheiding tussen de N.V. het Concertgebouw en het Concertgebouworkest zal worden nagestreefd, waarbij het orkest als een door de overheid gesubsidieerde stich ting zal blijven voortbestaan. De nadere uitwerking van dit begin- selaccoord zal ongetwijfeld nog veel studie vergen, omdat zowel de modali teiten van de nieuwe organisatievorm van het orkest als de financiële conse quenties, die daaruit zullen voortvloeien, nauwkeurig onder het oog gezien moe ten worden. Zo is het nog een vraag of de overheid in het bestuur van de stich ting zal participeren Een zeer gewichtig punt wordt na tuurlijk gevormd door de financiële gevolgen van de scheiding, aangezien een biet onbelangrijke som uit het exploitatie-overschot van de N.V. het Concertgebouw tot dusver zonder meer werd bijgepast in het exploitatietekort van het orkest. Dit heeft er dan ook Voor de Amsterdamse rechtbank heeft vanmorgen een 40-jarige procuratiehou der terecht gestaan, die leider is geweest van een Amsterdams reisbureau, dat er financieel zwak voorstond zodat de pro curatiehouder passagegeld van de KLM ter financiering van de zaak gebruikte. De KLM werd aldus voor ruim 35.000 benadeeld. De officier van Justitie eiste twee jaar gevangenisstraf. Uitspraak 27 Februari. toe geleid, dat het orkest bloeide, terwijl het gebouw geleidelijk aan steeds bouwvalliger raakte. Intussen schijnt hier toch geen onoverkomelijke moeilijkheid te zullen ontstaan, aan gezien het bestuur van het Concertge bouw een zeer ruime houding heeft aangenomen ten opzichte van de reor ganisatieplannen. Het heeft zich niet alleen bereid ver klaard om de meest gemakkelijke voor waarden te stellen met betrekking tot de verhuur van zalen en bijbehorende dienstruimten aan de nieuwe stichting, het wil bovendien uit de exploitatie overschotten van het gebouw op de oude basis in de exploitatiekosten van de stichting blijven bijdragen. Onder die omstandigheden ziet het er zeker niet hopeloos uit met de nieuwe piannen, al zal er stellig over de details van de financiële regeling nog veel ge sproken moeten worden, alsmede over de juiste wijze van samenstelling van het bestuur en eventuele adviescolleges. Vanmorgen is op de Rijksweg in de gemeente Wassenaar bij de Ursulakli- niek de 66-jarige religieuze M. Conradet- te verbonden aan deze kliniek, door welddadige greep naai de wereldmacht onvoorzichtig oversteken overreden door een auto uit'de richting Leiden. Zij werd op slag gedood. Maandag is ter hoogte van het Kerkerhout onder Was senaar, eveneens op de Rijksweg, de voetganger R. B. op slag gedood door een auto, komende uit de richting Den Haag. De man was 80 jaar. :t uittreden van verschillende kopstukken uit de Italiaanse communistische partij vestigt weer eens de aandacht op de splijt zwam die sinds de revolte van Tito te gen Moskou het wereldcommunisme van binnen uit bedreigt. Het nationaal- communisme of Titoïsme is in zijn Marxistische en anti-godsdienstige len denzen precies even funest en verwer pelijk als het Moskouse. Dit mogen wij nooit uit het oog verliezen, hoezeer wij er ons ook over kunnen verheugen, dat de eenheid van het wereldcommunisme erdoor wordt verzwakt. Het nationaal- communisme onderscheidt zich van het Moskouse alleen hierdoor, dat het de suprematie van Moskou over de communistische partijen in andere lan den niet erkent en zich verzet legen de Kominform-overheersing. Het wil in elk land een communistische om wenteling teweegbrengen met behoud van de nationale zelfstandigheid. Het wil geen eenheidscommunisme zoals het imperialistische Moskou dat met list en geweld nastreeft, maar een doc trinair orthodox communisme met na tionale nuancesMaarschalk Tito van Joegoslavië is de eerste zichtbare pio nier van dit communisme geweest, maar in alle satellietstaten van de Sovjet-Unie is het aanwezig en het manifesteert zich thans ook in Italië. Moskou beschouwt de nationaal-com munisten of Titoïsten als zijn doods vijanden, en terecht, want een schisma is altijd gevaarlijker en moeilijker te bestrijden dan volslagen afval. Hoe meer de macht van het dicta toriale Moskou zich over de wereld uitbreidt, hoe groter de kans wordt voor de uitbreiding van het nationaal- communisme. Dit moge paradoxaal klinken, maar toch spreekt dat eigen lijk vanzelf. Het Russische communis me, zoals dat onder leiding van Stalin zich in de Sovjet-Unie heeft gevormd en geconsolideerd en aan specifiek Russische toestanden, omstandigheden en de Russische mentaliteit werd aange past, is geen algemeen gangbaar ex portartikel. Alleen daar, waar het Kremlin rechtstreeks zijn macht kan opleggen, wordt het critiekloos en al gemeen aanvaard als een onontkoom baarheid. De materiële vooruitgang, die het Russische communisme in het achterlijke rijk der Tsaren ten koste van bloedige hecatomben in de loop der jaren heeft bereikt, maakt in lan den, waar de levensstandaard der ar beiders nog altijd hoger is dan in het Sovjet-paradijs, niet dezelfde indruk als in Rusland zelf. Het is dan ook aan het schandelijke wanbeheer van de cor rupte Kwomintang in China te wijten, dat het communisme er kon zegevie ren. Zodra echter het rode China eco nomisch en sociaal de noodzakelijkste hervormingen heeft aangebracht, lijdt hst geen twijfel, dat ook daar het Titoïsme de kop zal gaan opsteken. Men beweert zelfs, dat Mao Tse Tung reeds in die richting denkt. In ieder ge val is het moeilijk aan te nemen, dat de 450 millioen Chinezen op de duur aan de leiband van Moskou zullen blijven loven. Het nationaal-communisme is voor het Russische communisme een groter en directer gevaar dan het kapitalis me en het lijkt o.i. niet onwaarschijn lijk, dat dit gevaar mede er oorzaak van is, dat de Sovjet-Unie geen ge- heeft gedaan toen de Westerse mogend heden nog sliepen en geen neiging ver toonden hun afgelegde wapenrusting weer aan te gorden. Een rijk, dat in zichzelf verdeeld is, kan niet blijven bestaan zegt de Schrift. Moge dit woord ook door de ondergang van het communisme eens bewaarheid wordenHoe eerder, hoe beter. REFLECTOR tVan een luchtvaartmedewerker) De V. S werken gestadig aan de uitbreiding van de Amerikaanse luchtmacht in Eiiropo, de USAFE, het eerste onderdeel van de Amerikaanse strijd krachten in Europa, dat thans is geformeerd en in feite ook het enige legeronderdeel, dat op dit ogenblik onder de directe controle van Generaal Eisen hower valt. De meest ingrijpende versterking, die de USAFE (United States Air Force in Europe) de laatste tijd heeft gekregen, vormt een groot aantal 1 hunaer- iets De*e moderne straaljager van de tactische luchtmacht, een jachtbommen werper zal uiteindelijk alle Shooting Stars bij de Amerikaaiise luchtmacht m Europa' vervangen. Want, alhoewel de Shooting Star die een snelheid heeft van ruim 800 km. per uur zeker niet als een reeds verouderde straaljager mag worden beschouwd, maakt hij toch maar een povere indruk bij de Thunderjets, die hem in snelheid ver overtreffen, zwaarder gebouwd en groter zijn. Nederland *al in de komende twee of drie jaar, volgens de verklaringen van de dezer dagen uit de V S teruggekeerde Chef van de Nederlandse Luchtmachtstaf honderden van deze moderne straaljagers uit Amerika ontvangen, terwijl o.a. ook de Franse en Belgische luchtmacht ermee versterkt zullen worden. De Amerikaanse luchtmacht in Europa heeft haar hoofdkwartier in Wiesbaden, het bekende badplaatsje in de buurt van Frankfurt. In Wiesbaden komen al^e draden bijeen van dc tactische en strate gische luchtmachtonderdelen, zowel als die van de verschillende luchttransport- groepen die in verschillende plaatsen in Europa zijn gestationneerd. Commande rend generaal is thans luit.-generaai John K. Cannon, die reeds sinds October 1948 deze post vervult. Hij zal echter binnenkort vervangen worden door luit.- gencraal Lauria Norstad, die onlangs tot deze functie is benoemd, maar die nog niet in Europa is aangekomen. De USAFE bestaat uit de 2e luchtdivl- sie onder leiding van Thomas C. Darcy en de 3e luchtdivisie onder commando van generaal-majoor Leon W. Johnson. Hieraan zijn tevens toegevoegd een tweetal eskaders transportvliegtuigen, die ook bestemd zijn voor het vervoer van luchttroepen. De 2e luchtdivisie vormt het tacti sche luchtwapen, dat bedoeld is tot ondersteuning van de landstrijdkrach ten. Het is deze divisie, die sinds kort de beschikking heeft gekregen over een groot aantal Thunderjets, die nieuw voor Europa, er veel toe zullen bijdragen de gevechtskracht van de Europese luchtmacht te vergroten. Twee gevechtsvliegtuigengroepen, de 36e en 86e groep, hebben nu de be schikking over deze nieuwe straalja gers. De 36e groep is gestationneerd op de Fürstenfeldbrücke luchtbasis, eer tijds het grootste militaire oefenterrein voor de Luftwaffe, de 86e groep ge bruikt Neubiberg, ook een voormalig Duits militair vliegveld. Behalve over deze gevechtsvliegtuig- groepen beschikt de 2e luchtdivisie ook ever de 7030e ondersteuningsgroep en de 501e luchtverkeersbeveiligingsgroep. De eerste verzorgt de administratie en de tweede leidt het luchtverkeer en is tevens voorzien van radar-waarschu wingsinstallaties voor het observeren van vijandelijke vliegtuigen. Deze groep leidt ook de navigatie. De 3e luchtdivisie is voorlopig nog in Engeland gestationneerd. Het hoofd kwartier van deze luchtdivisie is in Ruislip, een kleine 20 km. uit het hart van Londen, waar generaal Johnson over een blok van zeven moderne kan toorgebouwen beschikt. Generaal Johnson, die destijds de hoogste Amerikaanse militaire onder scheiding ontving, voerde van 1942 af tot aan het einde van de tweede wereld oorlog, het bevel over een aantal lucht- De Republic F-84 E Thunderjet, de modernste straaljager van de Amerikaanse tactische luchtmacht, die op grote schaal naar Europa wordt gezonden om op het vasteland de gevechtskracht van het Westen in de lucht te vergroten. Zes machi negeweren en twee-en-dertig raketten geven deze jachtbommenwerper een uuur- vermogen dat overeenkomt met één langszijsalvo van een moderne torpedojager. eskaders, die respectievelijk in Engeland en in Noord-Afrika waren gestation neerd. Hij en vele van zijn vliegers zijn dan ook geej) vreemdelingen in Europa De 3e luchtdivisie wordt als een oplei dingsdivisie beschouwd, waarin de ver schillende bombardementsgroepen wor den getraind met het oog op hun bekendheid met het Europese vasteland. De bommenwerpersgroepen verblijven ongeveer 90 dagen in Engeland en wor den dan weer vervangen door andere groepen. De 3e luchtdivisie beschikt over een drietal eskaders superforten en B-50, middelzware bommenwerpers, aange vuld met een strategisch jager-escorte, die de bommenwerpers tijdens hun missie moeten beschermen. Twee eskaders transportvliegtuigen de 60e en 61c transportgroep, respectie velijk onder leiding van kolonel Roberts en brigadier-generaal Edward Alexan der, verzorgen bij het Amerikaanse leger in Europa het 'luchtvervoer. Hier onder wordt verstaan het vervoer van Wapenen, munitie, reserve-onderdelen en al het andere materiaal, waaraan een dringende behoefte bestaat, in het bij zonder als het materiaal niet op een andere wijze kan worden aangevoerd. Helaas worden dikwijls goede daden gesteld om goede zaken Het luchttransportwapen wordt ook be last met het troepenvervoer, zowel voor infanterietroepen, die naar andere vlieg velden worden getransporteerd, als voor parachutetroepen. Ook wapens en ander materieel kan per parachute worden neergelaten, van een blik benzine tot vrachtwagens van ton! Deze laatste gaan met drie pa rachutes naar beneden en worden op uitschuifbare rails uit het vliegtuig ge reden. De 60e transportgroep vliegt met de bekende Fairchild-„vliegende pakkis ten", type C—82 en de 61e groep heeft de beschikking over Douglas C—54 „Skymasters". Beide groepen, met het grondpersoneel, vormen samen de „61tn Wing". De Republic F—84 Thunderjet van het tactische luchtwapen (de 2e lucht divisie) beschikt over zes 12.5 m.m. ma chinegeweren en 32 raketten van 130 mm diameter. Het vuurvermogen van deze 32 raketten komt overeen met één langszjjsalvo van een moderne torpe dojager. Inplaats van de raketten kun nen ook 50 en 250 kg bommen worden meegenomen of napalm brandtanks, die thans in Korea ook worden gebruikt. De Thunderjet kan de vijand tot op 800 km van zijn basis bestoken, terwijl het vliegtuig op een hoogte van 14.000 me ter door de lucht snelt. Het overschakelen van de Shooting Star naar de Thunderjet ging zeer snel in zijn werk. Precies drie dagen, nadat de eerste escadrille de beschikking kreeg over de nieuwe vliegtuigen, waren alle vliegers van de 36e en 86e gevechts groep met de Thunderjet in de lucht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1