Gratis vacantie dit jaar voor meer dan 4500 kinderen Aanvullende bijdrage oorlogsschade vaak minder dan verwacht Laat heb ik LJ bemind EftIC DE NOORMAN Moeilijkheden bij conserven industrie te verwachten Onveilig Indonesië Overpeinzingen Olieboring in Oostzaan wordt stopgezet Erkentelijkheid van onze zijde 7-üJjett ag.Oi5 eti TWEE DODEN BIJ AANRIJDINGEN Stuivertjes-actie en „Klaver Vier" - door ETHEL MANNIN DINSDAG 13 FEBRUARI 1951 PAGINA 3 Meer levensvreugde door meer gezondheid Het Zenuwsterkende Voedsel HET VERBOD VOOR BLIKVERPAKKING Herstel der kerken op Ambon van Snorrebor Ouderdomsvoorziening voor alle Nederlanders? T oeristende viezenboek j es PASSIE-PAASGROEP ACTIE PLANNEN VAN „HET VIERDE PRINSENKIND De positie van Aneta Koningin ontvangt Finse gezant Canada heeft wel plaats voor de Hobbema AUTOBUS KANTELT DRIE GEWONDEN Canadese wapenhulp Advertentie en meer gezondheid door Sanatogen. het heerlijke versterkingsmiddel, waarmee U oververmoeidheid en zenuwklacbten in korten tijd overwint (Van onze correspondenten) Op de rijksweg bij Rilland Bath is Maandagavond de heer M. Kramer met zijn auto op een stilstaande vrachtauto gereden. De heer K„ die 48 jaar oud is en afkomstig uit Leerdam, werd op slag gedood. Zijn auto werd totaal vernield. Langs het Boterdiep tussen Bedum en Ellerhuizen geschiedde Maandagmorgen vermoedelijk tengevolge van de dichte mist een gecompliceerde autobotsing, waarbij de vrachtrijder H. Kwant uit Winsum om het leven kwam. De vracht auto uit Winsum geraakte bij het uit wijken van een tegenligger in het, Bo terdiep en een bus van dc Marnedienst kwam in de zachte berm langs het ka naal terecht. De passagiers konden zich via de achterdeur in veiligheid stellen. De chauffeur van de vrachtauto, A. Kwant, was er slechter aan toe. Hij zat bekneld in de cabine van de in het wa ter gereden auto. In allerijl kwam hulp toesnellen, doch toen het slachtoffer uit zijn benarde positie bevrijd was waren de levensgeesten reeds geweken. 23. Het gelaat van de Noorman verstrakt wanneer hij ziet waarom Vagen hem de gevonden stijgbeugel voorhoudt. Als uit een steen gehouwen staat hij daar, maar in zijn ogen brandt een onheilspellend vuur. De Fret heeft onwillekeurig een stap achteruit gedaan en ziet de koning met half toegeknepen ogen aan. Eindelijk ver breekt Eric het zwijgen. „Het wapen van Tyrfing!" zegt hij dreigend. Vagen maakt een gebaar alsof hij iets zeggen wil, maar de Noorman wacht zijn antwoord niet af. „Wij rijden onmiddellijk terug," zegt hij op een toon, die geen tegenspraak duldt. „Dc knechten van Tyrfing kunnen later de verslagene naar de burcht brengen." Met minder haast dan zij gekomen zijn, maar toch in stevige draf, gaan zij de weg terug. Rusteloos houdt Eric's geest zich met alle gebeurtenissen bezig. Steeds weer Tyrfing, gaat het door zijn hoofd. Misdaad volgt op misdaad. Een grote groep mensen, die samendromt voor een boerenwoning, nog geen hon derd meter van de weg af, trekt de aandacht van de koningIets in de Noorman waarschuwt hem en onmiddellijk stuurt hij zijn paard naar het huis toe. Vagen volgt hem. De mensen wijken eerbiedig, maar met angstige gezichten, terug voor de beide ruiters, die daar eensklaps tussen hen staan. Op Eric's vraag wat er geschied is, wijst één van hen met een stom gebaar naar binnen. Daar wacht de Noorman een aangrijpend schouwspelEen oude vrouw ziet om bij zijn binnenkomst en in haar beweende ogen staat een eindeloze smart te lezen. Somber staart een oude boer de koning aan en een jonge vrouw ligt geknield voor de bank langs de muur. Zacht steunend van pijn ligt daar een mannengestalte, uitgestrekt op dierenvachten. Eric komt enige stappen naderbij en buigt zich over hem heen. De stervende ogen van de boer hechten zich aan Eric vast. Hij maakt een beweging alsof hij zich op wil richten, maar zijn hand valt terug. Dieper buigt de koning zich over hem heen. Wil hij iets zeggen? Maar het enige wat hij kan uitbrengen is een gestameld: Tyrfing. Dan glijden de laatste levenskrachten uit hem weg. In de loop van de vorige week wer- de, naar eerst thans bekend is gewor den, de administrateur Timmermans en de employé Luky van de onderneming Bendo Kerep, in het Besukische, in hechtenis genomen. De reden hiervan zou zijn, dat bij een onderzoek in de woning v^n de administrateur een hand granaat word aangetroffen. Twee planters, de heren K. G. de Vo gel en van Aren, zijn gewond tijdens een aanslag op de suikeronderneming Wringgin Anom in de omgeving van Situbondo. Zij verkeren niet in levens gevaar. De gouverneur der Zuid-Molukken heeft medegedeeld, dat het ministerie van Godsdienstzaken IV2 millioen ru- piah beschikbaar heeft gesteld voor het herstel van de kerken op Ambon. Advertentie SIN» Rode Hoestpoeders van Mijnhardt „Ik weet bij God niet, hoe ik de eindjes aan elkaar moet knopen", zuchtte Snorrebor. „Alles wordt als maar duurderMoet je m'n broek eens zien". Hij toonde mij de broek, die hij, voor zo ver ik weet, altijd aan heejt. Een streepjesbroek met kokersmalle pijpen. Vermoedelijk nog van zijn trouwpak van vijf-en-dertig jaar geleden. Zijn knieën schemerden er witjes doorheen en het zitvlak was glad als een toilet spiegel. „Een nieuwe zou geen luxe zijn", zei ik begrijpend. „Geen luxe? Man, een nieuwe broek is eenvoudig niet meer te betalen". Er viel den uitermate pijnlijke stilte. Toen kwam Mien binnen met een pak in krakend papier onder de arm. „Wat heb je daar?" vroeg Snorrebor nieuwsgierig. „Een broek voor jou", zei ze en ze haalde uit het pak een khaki buiterp- models Amerikaanse officiersbroek. „Waar heb je die vandaan?" vroeg Snorrebor. „Uit een winkel van legergoederen. Hij kost een krats", antwoordde Mien triomphantelijk. „Maar mens, denk je, dat ik dat ding aantrek? Ik zou voor gek lopen", weer de Snorrebor af. „Beter voor gek, dan voor schande te lopen", zei Mien. „Trek hem maar gauw aan, dan ben je vast klaar tegen de tijd, dat de Atlantische defensie voor elkaar is. Weet je wat die kost?" Mien noemde de prijs Snorrebor's gezicht lichtte op van verbazing. „Je moet dat adres aan de Koning van Engeland sturen. Die ziet óók geen kans meer om rond te komen", zei hij dan. Op een te Leeuwarden gehouden ver gadering van het provinciaal comité Friesland voor de Bond van Staatspen- sionnering heeft het hoofdbesuurslid, de heer R. Zegering Hadders, lid van de Tweede Kamer, medegedeeld, dat het wetsontwerp, dat de ouderdomsvoor ziening definitief beoogt te regelen, de voltooiing nadert. Het voorstel beoogt, alle Nederlanders bij deze voorziening te betrekken, maar langs de weg van een vast premiebedrag per jaar. Daartegen heeft spr. een ern stig bezwaar. Met de noodwet-Drees heeft de regering bewezen, de ouder domsvoorziening als een rijkstaak te zien. Het zou nu onbillijk zijn. de be trokkenen in deze voorziening te laten bijdragen door van hen een vast premie- bedrag te vragen. Wij tekenen hierbij aan, dat er van een wetsontwerp nog geen sprake is. al heeft men wel aan een oplossing in bo venvermelde geest gedacht. Indien een in 1950 uitgereikt toeristen- deviezenboekje in het ongerede is ge raakt. wordt geen nieuw boekje uitge reikt, hetgeen tot gevolg heeft, dat de belanghebbende in 1951 geen reisdevie- zen voor toerisme kan kopen. Daarop wordt slechts één uitzondering gemaakt n.l. voor diegenen, die uiterlijk 24 Febr. a.s. zich persoonlijk wenden tot de Ne- derlandsche Bank, kantoor deviezenver- gunningen, afd. reisverkeer. Damstraat 13 te Amsterdam, en daar hun paspoort, overleggen. De KR.O. met de Cultuurdienst van de K.A.B. hebben samen een actie op gezet om in de gezinnen te komen tot het zelf vervaardigen van een stijlvolle Passie-Paasgroep. De bedoeling is, dat deze groep op Goede Vrijdag, Paas-Zaterdag en met Pasen steeds in een andere opstelling, onze gezinnen intenser op dit Hoogfeest doet voorbereiden. Deze groep is ge makkelijk aan de hand van bouwplaten (verkrijgbaar bij de Cultuurdienst van de K.A.B. Oudenoord 12, Utrecht) en de wekelijkse instructie voor de radio, uit te zagen en te kleuren. Het zeer ge slaagde ontwerp is van de jonge beeld houwer-tekenaar Arie Teeuwisse. Gisteren is te Franeker in de oude studentensociëteit „De bocht fen gune" een gift van U. N. A. C. (Organisatie der Ver. Naties voor hulp aan kinderen) aan O. S. E. IOeuvre de Secours aux Enfants) overgedragen. Deze gift bestaat uit een tweetal complete crèches voor Israël en tie inrichting voor nog drie andere crèches. Aan de voorzitter van het Nederlands jU. N. A C.-comité, prof. mr. R. Kranenburg, worat een gouden sleutel overhandigd, waarmede hij een der crèches die speciaal was opgebouwd, opende. Advertentie De Nederlandsche Aardolie Mij. zal de boring te Oostzaan stopzetten en tot de montage van de boortoren overgaan. Er is bij deze boring geen olie of aardgas aan getroffen, doch men heeft nuttige gege vens omtrent het algemene heeld van dc ondergrond verkregen. Bij de boring werd een diepte vaif ongeveer, 2750 meter be reikt. Doordat op grote diepte het gereed schap is vastgelopen is men bezig met explosieve stoffen dit gereedschap los te werken, wat echter tot op heden niet mocht gelukken. De verenigde dag'olad-pers in Indone sië heeft een communiqué uitgegeven, waarin o.a. wordt gezegd, dat er met het persbureau Aneta' een overeenkomst zal worden aangegaan met betrekking tot de verdere exploitatie van dit bureau, aan gepast aan de gewijzigde omstandigheden op een coöperatieve basis met de dag bladen als deelnemers. H.M. de Koningin heeft ten paleize Soestdijk ontvangen de heer Aarno Sa- kari Yrjo-Koskinen ter overhandiging van zijn geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Finland in Nederland. wijze van proef voor het eerst-ruim honderdtwintig oorlogsinvalide kinderen voor veertien dagen werden uitgezon den naar „Kareol" in Aerdenhout. Dit werk is in alle opzichten geslaagd. Ieder jaar worden er nu vijfentwintig vacan- tiekampen voor oorlogsweesjes en vijf kampen voor invalide kinderen georga niseerd. Dit jaar wil men opnieuw meer dan 4.500 oorlogsweesjes en oorlogsinvalide kinderen een gratis vacantie geven. Meer dan 700 jeugdleiders en -leidsters, doktoren, verpleegsters, aalmoezeniers en geestelijke verzorgers staan klaar om op het eerste sein aan te treden. Voor dit mooie werk is natuurlijk geld nodig. Voor deze suppletie op het werk van de overheid, geheel uit particulier initiatief tot stand gebracht, zal voor dit jaar ongeveer f 125.000 nodig zijn. Om dit bedrag bijeen te brengen wordt een beroep gedaan op de school gaande jeugd om voor de verjaardag van Prinses Marijke een stuiver te of feren uit eigen spaarpot, van eigen zak geld of zelf verdiend geld. Het vorig jaar deden daar bijna éen half millioen kinderen aan mee. Dan is er de actie „Klaver Vier". Deze doet een beroep op kinderloze echtparen, bedrijven, organisaties en verenigingen om een oorlogsslachtoffer tje te adopteren a raison van f 25 per week per kind. Voor iedere f 25, die binnenkomt, kan een kind een week vacantie worden geschonken. Deze „Kla ver Vier"-adoptie-actie vormt de hoofd bron van inkomsten der stichting. Er is een film van het werk der stich ting vervaardigd, die een goed beeld geeft van de arbeid der stichting en van de vreugde, die men aan zovele kinderen kan bezorgen. De film zal op bijeenkomsten van verenigingen en or ganisaties en van de provinciale comi- té's worden vertoond. Zij wordt ge draaid onder de titel „De fluistering der gevallenen". Overtuigt II er daarom van, dat U Aspirin ontvangt, als li Aspirin vraagt. Aspirin is te herkennen aan het Baycrkruis óp cn de oranjeband óm de verpakking. De stichting „Het vierde Prinsen kind", die in April 1947 werd opgericht en welke in vier jaar tijd reeds aan 17.016 zwaar door de oorlog getroffen kinderen een vacantie heeft bezorgd, is thans druk bezig de plannen voor 1951 uit te werken. De voorzitter, de heer J. van Ringen, heeft er op gewezen, dat in 1948 het werk werd uitgebreid in die zin, dat bij De Canadese Ambassade deelt ons offi cieel mee dat de berichten, als zou in de Canadese parlementsgebouwen de plaats ontbreken om het door Nederland ge schonken schilderij „De Watermolen" van Hobbema op te hangen, geheel ongegrond zijn. Canada is verheugd met dit onschatbare blijk van Nederlandse vriendschap en dit prachtige schilderij zal hangen op een vei lige en voorname plaats in de Canadese parlementsgebouwen, waar allen die bin nentreden het kunnen zien. Toen Maandagmorgen een autobus van de fa. van de Vlag uit Borger met 37 werklieden om de Nooroostpolder van Assen naar Steenwijk reed is de bus bij het uitwijken om een tegenligger gekanteld en te water geraakt. Er waren drie gewonden, die onmid dellijk naar het Meppeler Diakonessen- ziekenhuis werden vervoerd. Het ern stigst is er aan toe H. Troff uit Hel- lingwolde, die een zware herenschud ding heeft opgelopen. Verder H. van der Laan uit Stadskanaal en H. Mulder, eveneens uit Stadskanaal, die inwendige kneuzingen opliepen. Alle andere inzit tenden, ook de chauffeur, kwamen met de schrik vrij. bestaan plannen om over enige tijd °P de een of andere wijze uiting te ge- yeb aan de erkentelijkheid van Neder- 5nd voor de Canadese wapenhulp. Zoals bekend heeft Canada aan Neder- and de uitrusting geschonken voor de "swapening van één divisie. Dit mate- leel past niet geheel in de Amerikaanse ®rganisatie, waartoe ons leger is overge- saan. Daarom zullen deze wapens, zodra r. Voldoende Amerikaans materieel zal (in gearriveerd, bestemd worden voor 4® uitrusting van de territoriale troepen, j ls zodanig en als overbrugging van de ®emte in de vorming van een parate ftrjjdmacht wordt de Canadese wapen- 'P in militaire kringen zeer op prijs gesteld. De Advies- en Bemiddelingscentraie voor Oorlogsslachtoffers merkt bjj de ingewikkelde berekening voor de vast stelling van de aanvullende bijdrage van de huisraadschade op, dat er vele factoren zijn, die er toe leiden, dat de aanvullende bijdrage veel geringer wordt dan men zou verwachten. Slechts in bijzondere gevallen kan de beschadi gingsfactor op een gunstige wijze bere kend worden. Uitgegaan wordt van de oorspronke lijke bijdrage, die herleid wordt tot het basisbedrag. Deze herleiding geschiedt, doordat de waarde van de verloren ge- gane goederen geheel teruggebracht wordt tot het prijsniveau van 9 Mei 1940. Te dien einde wordt de oorspron kelijke bijdrage gesplitst in bedragen, toegekend voor goederen, die aange schaft werden in 1942 of vorige jaren, in 1943 en latere jaren. De bedragen, toegekend voor goede ren gekocht in 1943 worden vermenig vuldigd met 2/3, de bedragen, toegekend voor goederen aangekocht in latere ja ren, worden vermenigvuldigd met 1/2. Een en ander staat in verband met de prijsstijging, die men voor die jaren heeft berekend. De bijdrage voor goe deren, aangekocht in 1942 of eerder blijven hetzelfde. Eveneens worden van de oorspronkelijke bijdrage afgetrokken de bedragen, die voor herstel zijn toe gekend. Voorbeeld: Er is een oorspronkelijke bijdrage toegekend van f 3.400.be staande uit: f 400 voor herstel. f 800 voor goederen, aangek, vóór 1943. f 1200 voor goederen, aangek, in 1943. f 1000 voor goederen aangek, na 1943. De berekening wordt dan: 1 x f 800 f 800 2/3 x f 1200 f 800 1/2 x f 1000 f 500 f2100 Dit is het basisbedrag, dat voor de verdere berekeningen geldt. Het basisbedrag wordt vermenigvul digd met de kernfactor, beschadigings factor en prijsstijgingscoëfficient. De kernfactor varieert van 0.60 tot 1 al naar gelang van de huurwaarde van het ten tijde van de beschadiging be woonde huis en de gemeente waarin het was gelegen. Voor de vier grootste gemeenten is voor huurwaarde tot en met f 349 1 en daalt daarna met 0.05 per f 50 huur waarde tot 0.60 voor huizen van f 700 of hoger.. Voor een groot aantal middelgrote ge meenten (w.o. ook grote dorpen) is de kernfactor 1 voor huurwaarden tot en met f249.—, daarna dalende met f0.05 per f 50 tot 0.60 voor een huurwaarde van f 600 en hoger. Voor de overige gemeenten is de kern factor 1 voor een huurwaarde van min der dan f 200; dalende met 0.05 tot 0.60 voor een huurwaarde van f 550 en ho ger. De kernfactor stijgt nog met 0.025 voor het derde en vierde kind en mei 0.05 voor ieder volgend kind, dat ten tijde van de beschadiging bij het ge zin inwoonde. De kernfactor wordt echter nooit meer dan 1. Advertentie fOR QUALITY met Francis zou kunnen delen; dan de Cathryn, die geheel op zichzelf aange wezen omdat Francis haar ontgroeide, zijn fouten ontdekte en zowel voor hem als voor haarzelf de dingen anders wenste; de Cathryn die vergeestelijkte wat niet vermaterialiseerd kon wor den, wier hartstocht (het woord geno men in zijn ruimste betekenis) in gees telijke kanalen werd geleid omdat zij in het materiële geen bevrediging vond; een gesublimeerde hartstocht, zoals de Freudianen het in hun afgrijselijke jar gon noemden, nietwaar? De Katho lieke Kerk was heel geschikt voor Ca thryn, omdat ze geloofde dat het zo was; omdat het de logische consequen tie was van een langdurig geestelijk, evoluerend proces. Het was dwaas ge weest van Cathryn om te denken, dat het zou komen als een schok en teleur stellend, dat zij niet had opgemerkt hoe een ander, die voortdurend in haar na bijheid leefde, het al van verre had zien aankomen; hoewel, het was dwaas om teleurgesteld te zijn over iets, dat alleen maar natuurlijk was. Cathryn had zichzelf ontdekt en dat was voor haar als kunstenares van belang, nog afgezien van de rest. Volgens Anna's mening overtrof sommig nieuw werk voor de Londense tentoonstelling het beste dat zij in Parijs had laten zien. liet was eerste klas. Het was prach tig geslaagd. Wat haar eigen aandeel in de expositie betrof, zij zou al tevre den zijn wanneer zij een paar dingen verkocht, zodat zij Parijs zou kunnen verlaten en een half jaar in een hoog gelegen plaats in het Zuiden, zoals Vence bijvoorbeeld, zou kunnen door brengen. Op haar leeftijd moest het met haar ene long spoedig afgelopen zijn; maar een zolderkamer on Mont- parnasse was geen erg geschikte plaats om ziek te liggen; en Montparnasse zeif was geen erg geschikte plaats om je gezondheidstoestand geheim te houden. Zij was daar gedurende een aantal ja- Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK Zij was moedig, had durf en was vol komen eerlijk. Cathryn had een zekere kritische onbarmhartigheid van Anna overgenomen en had daardoor haar werk gezuiverd van de laatste sporen van onechtheid. Nu en dan was Anna heftig te keer gegaan, had zij Cathryn beschuldigd van alle mogelijke artistie ke zonden, van sentimentaliteit, vals heid, onechtheid, humbug, geaffecteerd heid, gewildheid, na-aperij. Zij had Ca thryn tot tranen gebracht, had haar woedend gemaakt, zelfs van zich ver vreemd. Maar altijd, wanneer de storm was bedaard, dwong Cathryn's eigen oprechtheid haar toe te geven, dat An na in haar heftigheid gelijk had gehad. Na de tentoonstelling in Parijs had An na geen critiek meer geleverd; haar leerling was volleerd, of, zoals Anna het kort uitdrukte: „je redt het wel." De hoogste lofprijzing, welke zij Cathryn ooit had gegeven, was eenvoudig: „ge slaagd." „Prachtig", „wonderbaarlijk', „brillant" waren woorden, welke zij nooit gebruikte; maar wat kon een kunstenaar, hetzij het een schilderstuk, een gedicht of iets anders was, meer wensen dan dat het geslaagd was, dat het was als zijn maker had bedoeld? De grootheid van een kunstwerk bestond juist hierin, dat het geslaagd was, meer viel er eigenlijk niet over te zeggen; dan kon het schoon zijn of niet. Want wat verstonden de mensen tenslotte on der schoonheid? De Engelse dichter, verklaarde Anna, had het antwoord gegeven, toen hij vaststelde dat schoon heid, waarheid was en waarheid schoon heid, en dat was alles wat we er van •wisten of er van moesten weten. Som mige mensen deden er alleen wat lang over om dit te leren, dat was alles; en sommigen leerden het nooit. Mensen als Sue Lester, bijvoorbeeld, die jaar in jaar uit schilderden, een plaats kregen in de Salon en de Royal Academy, die ten toonstellingen hielden en goede critie- ken kregen en het betekende allemaal niets; het was de moeite niet waard; het was allemaal al eerder gezegd cn beter. Want eigenlijk had Sue Lester helemaal niets te zeggen; zij was goedhartig, vriendelijk, edelmoedig, oprecht maar het was heel gemakkelijk om op recht te zijn, wanneer je niet veel te zeggen had; het stelde geen grote eisen aan je. Voor mensen als Francis Sable was dat moeilijker, want hij was een buiten gewoon gecompliceerd, een hoogbegaafd kunstenaar, die zijn gaven op verschil lende wijzen kon ontwikkelen. Het was ook niet gemakkelijk voor mensen als Cathryn, ondanks haar absolute eer lijkheid. omdat zij eerst uit zichzelf moest zien wijs te worden; eerst was er de Cathryn die alles wilde doen, wat haar broer van haar wilde: de Cathryn die begerig was naar een leven, dat zij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3