Nieuw-Guinea, morgengloren en hanengekraai PERSONEELSRAAD N.S. IN HET ZILVER „Taak van het Christendom de W.-Europese cultuur te redden?" - thisIhiöhway Bezoek aan de fresco's in Deventer WILL SE CLOSED VEHICLES Blijvende hulde aan het K.N.I.L. Drie jubilarissen Moderne Icarus Maar voor foto's geen schijntje kans Duitse communisten gearresteerd SUKARNO IS EEN „MANA"-DRAGER Ook Koningin onder de aanwezigen DINSDAG 13 FEBRUARI 1951 PAGINA 5 ATTACK ON WH YÖRK CITY TEKEN DES TIJDS NOOR OVERLEED IN VLIEGTUIG Tragisch geval op Schiphol Hofmeester veroordeeld DE WERELD WERD IN 1950 BETER GEVOED DAN IN 1949 Bronzen krans en plaat aan gedenkteken Van Heutsz Vliegende schotels PROCUREUR-GENERAALTEGEN PSYCHIATRISCH RAPPORT Maar 1939 was toch beter Indonesië verbiedt invoer van sarongs Witte kóól naar Amerika SOVJET-COMPONISTEN Bij poging illegaal de zone- grens te passeren Mexico in commissie voor goede diensten voor Korea Ook een genot als tafeldrank !(j TÉ £VEs|öF AN Vooral in de Ver. Staten wordt sinds etikele maanden koortsachtig gewerkt om de burgerlijke verdediging op peil te brengen. Niets wordt aan het toeval overgelaten en men toil op alles voor bereid zijn als het land door een plot selinge overval zou worden getroffen. In alle steden worden voortdurend oefe ningen gehouden ao or hulpploegen, brandweer en ambulances en er zijn speciale maatregelen genomen om bij een ramp onmiddellijk hulp tc kunnen bieden. Op verschillende hoofdwegen naar New York zijn grote borden geplaatst, welke de bestuurders van motorrijtui gen er voor waarschuwen, dat in geval van een vijandelijke aanval op de stad de weg alleen gebruikt mag worden door militaire voertuigen en voertuigen van de Burgerlijke Verdediging. Op deze manier wil men voorkomen, dat in geval van een aanval de weg niet vrij zou zijn voor reddingsploegen- Ook in Engeland worden de laatste tijd oefeningen gehouden. In. Bristol namen 1500 soldaten en enige honderden leden van de burgerlijke verdediging deel aan een oefening voor de redding van slachtoffers bij een eventuele atoom bomaanval. Rechts ziet men een red dingsbrigade in actie. De Noorse kapitein Reinius uit Oslo is overleden enige minuten nadat hij aan boord was gegaan van het vliegtuig, dat hem van Amsterdam naar Oslo zou brengen. De kapitein was reeds ziek gewórden in Antwerpen. Hij en zijn vrouw wilden echter zo spoedig mogelijk naar Noor wegen terug reizen. Een Belgische dok ter, die geconsulteerd werd, gaf een attest af. dat kapitein Reinius per vlieg tuig vervoerd kon worden. De reis naar Amsterdam werd per auto gemaakt. Op Schiphol werd hij op een brancard ge legd en het vliegtuig binnengebracht onder hoede van de medische dienst op de luchthaven. Men zag echter reeds spoedig, dat de patiënt onder geen om standigheid de luchtreis kon aanvaarden en maakte reeds aanstalten om hem weer uit het vliegtuig te brengen, teen zijn toestand plotseling veel slechter werd. Hij overleed nog in het toestel. Ziin vrouw was in zijn laatste ogen blikken aan zijn zijde. Er bevonden zich op dat moment nog geen andere passa giers in het vliegtuig. Mevr. Reinius heeft de vlucht naar Oslo daarrp alleen aanvaard om de familieleden, die op het vliegveld Fornebu bij Oslo stonden te wachten van de droevige tijding in ken nis te stellen. Het stoffelijk overschot van de Noorse kapitein zaï per vliegtuig naar Oslo worden overgebracht. De Rotterdamse rechtbank heeft de 74-jarige gepensionneerde hofmeester M. J. V. uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek van een proeftijd van drie jaar en een voorwaardelijke ter beschik king stelling van de regering. Hij zou 23 Augustus 1950 getracht hebben zijn vrouw van het leven te beroven door haar met een mes in het hoofd te steken, doch de vrouw werd licht gewond. Het KNIL werd, Zoals bekend, 26 Juli 1950 ontbonden. Met het oog op de grote betekenis, welke dit leger voor ons ko ninkrijk had, heeft de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" het initiatief genomen tot het stichten van een blijvende herinne ring aan het KNIL. Aangezien oprichting van een groot gedenkteken een kwestie van jaren zou zijn en „Ons Leger" zo spoedig mogelijk een passende en blijvende hulde voor het KNIL, zij het aanvankelijk op be scheiden schaal, tot stand wil brengen, is gedacht aan een toevoeging aan het gedenkteken voor Generaal Van Heutsz te Amsterdam. Uitgaande van deze overweging, heeft „Ons Leger" na overleg met de burge meester van Amsterdam en met de ont werper van dit gedenkteken, de heer Friedhoff, het plan opgevat om aan het gedenkteken een monumentale bronzen krans en een bronzen plaat met op schrift te hechten. Het bestuur der vereniging roept thans allen, die met dit plan sympathiseren, op om dit geldelijk te steunen. Ook kleine bijdragen zijn zeer welkom. Men kan zijn bijdrage, met de aantekening „K.N.I.L." doen toekomen aan de penningmeester der Kon. Ned. Ver. „Ons Leger", Witten- burgerweg 76, Wassenaar, postrekening 122668 's-Gravenhage. „Vliegende schotels bestaan en het zijn niet anders dan reusachtige, van plastic vervaardigde ballonnen, die worden gebruikt voor de studie van kosmische stralen,'' aldus dr .Urner- liddle, hoofd van de afdeling ter be studering van kernsplitsing van het bureau van onderzoek der Ameri kaanse marine, in het tijdschrift „Look". „De ballonnénschrijft hij, „kunnen tot ongeveer dertig duizend meter hoogte stijgen. Soms worden zij door de wind met een snelheid van 320 kilometer per uur voortge jaagd. In de schemering verlichten de dan schuin vallende zonnestralen het onderste gedeelte van de ballon nen, waardoor het Iffkt alsof het schotels zijn." „Nog nooit heb ik in mijn loopbaan een psychiatrisch Rapport onder ogen gekregen, waarin g'econcludeerd werd, dat de onderzochte verdachte de cel in moest", aldus heeft de procureur-gene raal van de Amsterdamse rechtbank, mr. Fabius, gezegd bij de behandeling van een zaak contra een oneerlijke voormalige onderwijzer uit Sneek. „Nog nooit heeft een dokter in zijn rapport gezegd: deze man is een schurk. Iedere dokter zegt altijd, dat niemand in de gevangenis thuishoort. Om deze reden sta ik altijd ietwat sceptisch tegenover de medische rapporten". Dit verklaarde mr. Fabius tijdens de voortgezette behandeling van de zaak tegen de onderwijzer, die in eerste in stantie wegens diefstal van 100 spaar geld uit de vacantiekas der schoolkin deren tot drie maanden was veroordeeld. De procureur-generaal eiste bevestiging van het vonnis, hoewel in een psychi atrisch rapport, geconcludeerd werd, dat de verdachte, verminderd toerekenings vatbaar was en het opleggen van een voorwaardelijke straf hier op zijn plaats was. Bij de kwestie Nieuw-Guinea behoort °°k deze primitieve mentaliteit in aan merking te worden genomen. Want de Uaakte feiten zijn, dat Indonesië ten euenmale niet beschikt over personeel, materiaal en financiën om Nieuw-Guinea baar behoren te besturen. Misschien kan na alle Irian-propaganda slechts onge veer 10 pet. der vele bevolkingen van Indonesië zich rekenschap geven, waar ^"leuw-Guinea eigenlijk ligt en nog ?een 1 pro mille dier bevolkingen kan zich en dan nog maar vage voorstelling maken van land en volk van Nieuw- Guinea. Is de Nieuw-Guinea-actie een ma noeuvre om de aandacht af te leiden Yan doodslag, moord, terreur, roof, epi- °6miëen en honger, die overal in de eens to welvarende gebieden, na de souve- miniteitsoverdracht, heersen? Is de actie opgezet, teneinde na uit- mtiving der Nederlanders uit Nieuw- Guinea, de Nederlanders op Java, wecr- 'oos te zien overgeleverd aan de repoe- l uk, hetgeen niet wel mogelijk is, zo lang Nederlandse oorlogsbodems in de Uurt zijn? Wil men afrekenen met de Nederlands- Jhdonesische Unie, waartoe men de stok G'euw-Guinea moet aanvatten om de "ond Nederland te slaan? Wil men de partijen op Java. die j>cherper en scherper tegenover elkaar K°men te staan, hierdoor bijeen brengen n nationale bedding? Wij zullen hierop niet dieper ingaan. De naar Nieuw-Guinea teruggekeer de Papoea-delegatie drong in haar p laatste adres tot de Nederlandse peering aan op handhaving van de vol ledige Nederlandse souvereiniteit over ?aar land. Wijzend op de intolerante "°uding der Indonesische Regering wa- ,fm de Papoea-vertegenwoordigers van °ordeel, dat het welzijn der autochthonen Medische hulp wordt verleend aan 'nheemsen op een strandje ergens in Nieuw-Guinea. In een rapport over de wereld-voed- sel-situatie deelt het Amerikaanse de partement van Landbouw mede, dat de (Van onze correspondent) De pcrsoneelsraad van de Ncderland- sche Spoorwegen heeft gisteren zijn vijf entwintigjarig bestaan gevierd, terwijl de voorzitter G. Joustra, de heer F. Lands- kroon en de ambtenaar van de raad W. van Rossum, tegelijkertijd hun zilveren jubileum herdachten. Tijdens een 's middags gehouden bij- De 55-jarige R.. S. Ewers uit Da Junta (Colorado) heeft, naar ver luidt, Zaterdag gevlogen met een paar zelfgemaakte vleugels op eigen krachtaandrijving Na door een auto vaart te hebben gekregen zou hij met' zijn vleugels van nylon zoals voor parachutes en van sparrenhout zoals voor vliegtuigen gebruikt worden met stalen en aluminium bouten en stangen zonder verdere hulp tot een hoogte van ruim 130 meter zijn geko men. Viermaal steeg hij op. De laat ste keer bleef hij bijna een minuut in de lucht. De proefnemingen wer den verfilmd en door ongeveer twin tig personen bijgewoond. De uitvin der is van mening, dat in de toekomst vluchten met een snelheid van bijna 50 kilometer per uur mogelijk zhllen zijn. ben wij de Oosterlingen, die hier kwa men, aan hogere waarden meegege ven? Hoe stond het met de wet der liefde ten opzichte van die mensen? En met het antwoord op deze laatste vraag tekende dr. Kortenhorst het ziektebeeld van onze samenleving: liefdeloos. Aan het slot van zijn betoog kwam spr. onder meer tot de conclusie, dat het christendom als cultuur het meest geschikt is om de vrede te handhaven. Het is geen kwestie van heersen, maar van dienen, niet van nemen, maar van geven, waarbij elkanders mening geëerd wordt en alles vermeden wordt, wat tot verwijdering leidt. „En waar kan dat beter gezegd worden", zo besloot dr. Kortenhorst, „dan in een gemeenschap van studenten, die toch één verlangen kennen: de cultuur uitdragen en ver spreiden." Dr. Schepper benaderde het probleem van een andere zijde door op de neils- ooodschap te wijzen van Christus, wel ke achter het christendom staat. Deze boodschap vraagt liefde, zoveel zelfs, dat wij de rover, die ons bestolen heeft, Juist datgene schenken, wat ons onont beerlijk is. Christus stelt ons in staat zo zeide spr. zijn bondgenoot te worden en tochonttrekken wij ons aan zijn macht. Wij christenen verstaan bij zonder de kunst Christus te huldigen en te eerbiedigen en dat te doen door on ze fouten in ons voordeel uit te leggen. Dr. Schepper meende, dat de redding van de cultuur de taak is van allen, die de grote schat van het geloof bezitten, en naar zijn overtuiging kan het chris tendom die redding niet zozeer brengen als wel richtingwijzend zijn bij het vol voeren van die taak. De Indonesische regering heeft de in voer van bontgeweven sarongs en daar mede gelijk te stellen manufacturen met ingang van 5 Februari j.l. verboden. Deze maatregel is genomen, omdat de afzet van de binnenlandse weefnijver heid in het afgelopen jaar een voortdu rende concurrentie ondervond. Daar de textielindustrie in Indonesië met vele moeilijkheden heeft te kampen, geraak ten vele economisch zwakkere bedrij ven in financiële moeilijkheden. Er zijn enkele lichtpuntjes ontstaan voor de tuinders uit de Langedijk en omgeving als gevolg van de export van witte kool naar de Ver. Staten. In dit land zouden n.l. vrij veel groenten bevro ren zijn. Er wordt gehoopt, dat deze trans actie van enige omvang zal zijn, daar er nog grote voorraden witte kool aanwe zig zijn. Met Oostenrijk is een compen satietransactie afgesloten, zodat er ook naar dit gebied groenten geëxporteerd worden. De export naar Duitsland heeft nog maar weinig te betekenen. eenkomst waren onder meer aanwezig de beide directeuren der N.S., ir. F. Q den Hollander en drs. D. J. Wansink, de secr. van de directie, mr. W. Lasonder en de oud-directeuren dr. ir. W. Hupkes G. F. H. Giesberger. Voorts de burge meester van Utrecht jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en wethouder H. Ploeg Jr., de heer J. Blommers, voorz. van de Ned. Kath. Bond van arbeiders in de trans portbedrijven St. Raphael en de heren E. Kupers en H. Oosterhuis, resp. oud voorzitter en voorz. van het N.V.V. Namens de min. van Verkeer en Wa terstaat werd het woord gevoerd door de heer H. van Galen Last, die in h'et feit, dat de regering zo weinig bemoeie nis heeft gehad met de personeelsraad van, de N.S. een bewijs zag, hoe goed de samenwerking tussen P.R. en directie is. Ir. Den Hollander, merkte op, dat et een band gevormd is tussen directie en P.R., die op een summum aan we derzijdse waardering en onderling vertrouwen berust en die nog onlangs zijn sterkte heeft bewezen toen een herziening van het Reglement Dienst voorschriften en een afvloeiing van pl.m. 2000 man personeel (i.v.m. de electrificatie) aan de orde waren. De wetgever wil thans Ondernemings raden invoeren, doch de N.S. staan hier voor een dilemma: moet men het vrijwillig overleg in de P.R. beëindi gen en deze vervangen door een On dernemingsraad met minder vérstrek kende bevoegdheden? „We zijn bij de N.S. al verder", zo zei de pres.-dir., die ook nog eens de wenselijkheid onder streepte, dat iedere werker bij een or ganisatie is aangesloten. In zijn slotwoord dankte voorz. Jou stra alle sprekers uitvoerig voor de be langstelling bij dit jubileum. wereldproductie van belangrijke voe dingsmiddelen in het afgelopen Jaar met ongeveer 2 pet. is gestegen en 4 pet. groter was dan in 1939. Ondanks deze stijging kon het voedsclverbruik per hoofd van de bevolking, uitgedrukt in calorieën, als gevolg van de groei van de wereldbevolking nog niet het vooroor logse peil bereiken. In Engeland is de verscheidenheid van de beschikbare voedingsmiddelen thans beter dan sedert het uitbreken van de laatste wereldoorlog het gevai is geweest. Doch het is te verwachten, dat de graanpositie dit jaar slechter zal zijn dan in 1950. Australië en Nieuw-Zeeland blevcr. behoren tot de best-gevoede naties ter wereld. In beide landen zal de schapen stapel aanzienlijk toenemen. In de Sowj et-Unie is de voedselsitua tie de laatste twee jaren beter gewor den. Voor het Midden-Oosten was 1950 De Prawda schrijft in een artikel, dat de Sovjet-toondichters noa niet voldoende „ideologische scholing" ontvangen. Het artikel, dat voor radio Mos kou is voorgelezen, zegt, dat som mige componisten, die formalistische fouten hadden gemaakt, door de cri- tiek op de rechte weg zijn terugge keerd en nu hun verantwoordelijk heid tegenover het volk kennen. Er wordt echter nog geen vol doende aandacht besteed aan de ideologische scholing van componis ten en muziekrecensenten. Meer dan 20 nieuwe opera's zijn ten tonele gebracht sinds de partij drie jaar geleden enige tendenzen in de Sovjetmuziek critiseerde Maar zelfs de nieuwe opera's, die succes hebben, zegt de Prawda. zijn niet vrij van fundamentele tekort komingen. De gedachten en gevoelens geven vaak buitenlandse en kunstmatige in vloeden weer. De reorganisatie van de Vereni ging van Sovjetcomponisten, die een aantal jaren geleden begon, is nog steeds niet uoltooid. (Van onze verslaggever) Het grote kerkhof te Deventer lag triest en verlaten in de namid dag-regen, de rode daken der pot- huisjes glinsterden, om alle hoeken der zijstraatjes gluurden koekwinkeltjes met heel veel wapenschilden. Uit de grote Lebuïnus-kerk klonken mokerslagen en gerammel van planken, grote zeilen klepperden voor de grote gaten der ra men. waarvan het glas al sinds jaren in déconfiture geraakt is. Ik zocht de ingang, achter mij torste een fotograaf zware tassen, want wij waren op zoek naar de ontdekte wandschilderingen, waarover wij deze week berichtten. „Mogen wij de kerk zien?' vraag ik de rossige kostersvrouw, die achter het bord voor bezichtiging van de kerk wende men zich tot de kosterij - open doet. „Jawel" zegt ze, „maar fotogra feren is verboden." „We zullen zien" mompel ik en schuif door een smalle gang de met gewelven overhuifde zalen binnen. Ik verstomde, want daar in de Lebuïnus is een won der gebeurd. Sinds de Kerkeraad op de besluiten van zijn voorvaderen is te ruggekomen en al die lagen lijken- liuiskalk is gaan afbikken, is heel het gothisch-Romaanse gebouw gaan herle ven. De gloed der rode handvormstenen met hun prachtige profielen, is er weer als geheel nieuw, het warme grijs der tufstenen pilaren, de zandstenen ribben der gewelven, de trafeeën en sokkels, heel de samenhang van dit prachtige gebouw is met al de logica waarmee de bouwmeesters van de dertiende en veertiende eeuw het construeerden, zuiver te voorschijn gekomen. En in de hoeken der kruisgewelven slingeren zich ornamenten, geschilderde versie ringen, grillig, overal verschillend, ner gens storend of te veel. In het middenschip torenen de stei gers. Ik klauter naar boven, acht wan kele ladders op tussen stof en kalk. Vijf en twintig meter hoog zit Hendrik Wol- ters. Met een klein plamuurmes krabt hij al sinds 1928 op de wanden van de Lebuïnus. Met dat ene pennemes heeft hij hon derden schilderingen te voorschijn ge haald. de grootste drie bij vijf meter, de kleinste enkele centimeters in doorsnee. Niet dat hij sinds 1928 in één stuk in de kerk heeft gewerkt, want jarenlang is de restauratie stopgezet door gebrek aan geld. Hij heeft een mooie kop, die Wolters, hoewel zelf schilder, heeft hij nooit een penseelstreek aan de schilde ringen toegevoegd. „Wat stuk is blijft stuk", zegt hij, dat heeft Monumenten zorg zo bepaald. Wel ontdekte hij een bepaald soort fixatief, waarmee de fres co's nieuwe glans krijgen als ze onder kalk vandaan gekomen zijn. Die groie schildering daar, „De wederkomst van Christus" is uit 1530, de „Tien geboden" uit 1611. De kleine Apostelkopjes op de pilaar uit 1100, evenals een kruisiging, dat is uit de tijd van Bernulphus, die de kerk herbouwde. In het koor zitten ook nog een paar fragmenten uit de twaalfde eeuw, daar vonden we zelfs sporen van de brand onder de kalk (de kerk is in 770 door Saksers verwoest, in 774 op nieuw verwoest, in 1235 verbrand en in 1334 opnieuw door brand geteisterd). Terwijl ik vanuit dit ongewone punt de kerk bekijk, moet ik denken aan de ka thedraal van Chartres, waar ik ook eens naar de gewelven geklauterd ben in de steigers, toen men daar de beroemde ramen restaureerde. „Van Chartres naar Deventer ee n'est qu'un pas" denk ik, maar ik wordt in mijn overpeinzing ge stoord door een tweetal mannetjes, die heel klein staan te gebaren opder op de grote plavuizen der graven van gestor ven Deventenaars. Zij wenken mij en ik klauter maar weer naar beneden. „Wat doet u daar op de steigers?" zegt een heer bars. „Ik kijk naar de restauratie." „U heeft niets te kijken zonder toe stemming." „Toestemming, maar iedereen vond het goed." „Iedereen? Ik niet." „U was er niet." „Niets mee te maken en u mag ook niet fotograferen." „Maar waarom niet?" vraag ik, ,.men mag toch overal restauratiewerk foto graferen? Ik mocht zelfs in Chartres de restauratie van de beroemde ramen fotograferen." „Alles goed en wel, maar hier mag een goed jaar en er zijn aanwijzingen, dat er in dit gebied in 1951 goede oog sten zullen worden verkregen. Voor het Verre Oosten en Zuid-Oost-Azië schij- nen de vooruitzichten thans iets beter te zijn. In India gaat de voedselsituatie echter achteruit. Behalve in Griekenland, het stroom gebied van de Donau en Frans Noord- Afrika zal de agrarische productie in het gebied van het Europese vasteland dit jaar waarschijnlijk stijgen, zodat er minder invoer nodig zal zijn om het consumptiepeil van 1950/1951 te hand haven. De inwoners van de V.S. hadden tn het afgelopen jaar 12 pet. meer te eten dan voor de oorlog. Het departement voorspelt, dat in 1951 het aanbod van vlees, vooral van varkensvlees, zal toe nemen. In bijna alle landen van Latijns-Ame- rika bereikte de individuele consumptie in 1950 een recordniveau. Te Hélmstedt. op de grens van de En gelse en de Sovjet-Russische zone van Duitsland, zijn Zondag acht vooraanstaande West-Duitse communisten gearresteerd, toen zij, komende uit de Sovjet-zone. pro beerden de grens illegaal over te steken. Onder de gearresteerden bevinden zich leden van de Bondsdag en de Provinciale Parlementen. Zij behoorden tot een groep van 35 personen, die de grens wilden over steken. Zeventien van hen wisten te ont snappen. De grensdienst vermoedde, dat de gear resteerden een bijeenkomst ln Oost-Duits- land hadden bijgewoond. Dr. Fadiila Nervo, hoofd van de Mexi caanse delegatie bij de V. N., heeft zich bereid verklaard zitting te nemen in de commissie van goede diensten der V. N. voor Korea. Aangezien de Zweed Graf- ström er ook in heeft toegestemd deel uit te maken van de commissie, is deze thans gevormd. Het derde lid, tevens voorzitter, is, zoals bekend, de voorzitter van de Algemene Vergadering, de Pers Entezam. Onder in de kerk gebaarden kleine figuurtjes dat ik naar beneden moest komen. het niet, we moeten eerst de beslissing van de Kerkeraad der gemeente af wachten." „Maar waar is de Kerkeraad der ge meente dan," vraag ik weer. „Die vergadert pas Maandag, dan zult u de beslisisng wel horen!" Ik heb lang gepraat, maar niets hielp. Zelfs het argument, dat Katholieke kun stenaars tenslotte de schilderingen ge maakt hadden, hielp niet. We zijn onverrichterzake naar huis gegaan. Misschien krijgen we later nog eens ooit toestemming om u de eeuwen oude kunstwerken te tonen, dan hoort u er wel nader van. Dan is misschien in middels ook de prachtige Romaanse crypte schoongemaakt en dat daar nog verrassingen te voorschijn zullen komen is zeker. Sukarno, die aanvankelijk had ver klaard en in de loop van 1950 niet ophield te verklaren, dat de souve reiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea aan de Repoeblik Indonesia zou komen, Voordat de haan in 1951 had gekraaid, heeft in zijn laatste redevoeringen dit ujdstip verplaatst tot het eerste morgen- gloren van 1952. Ten aanzien van de toekomstige poli tieke status van Nieuw-Guinea namen Nederland en Indonesië ieder een eigen standpunt in. Omtrent de middelen, die tot een oplossing zouden moeten voeren, had men zich verbonden, dat zij ten eer ste vreedzaam en ten tweede redelijk zouden moeten zijn. De UNCI was op de Nieuw-Guinea-conferentie niet aanwezig doch haar bemiddeling ter Ronde Tafel Conferentie stelde Nederland en Indone sië ook reeds niet in staat het Nieuw- Guinea-vraagstuk definitief op te lossen. De republiek bleef en blijft zich op hot standpunt stellen, dat de souvereini- toit over West-Nieuw-Guinea zonder ■heer aan Indonesië behoort te worden overgedragen. Ter R.T.C. werd Nieuw-Guinea uit drukkelijk van de overdracht der sou vereiniteit over Indonesië uitgesloten. Nederland heeft bewezen de gesloten ac- ooorden volledig en in alle oprechtheid te willen verwezenlijken. Aan vele kanten in het Verre Oosten slaan de vlammen uit, die straks een wereldbrand kunnen veroorzaken, en in Verhouding tot het wereldgebeuren schij nen de netelige Nieuw-Guinea-proble- hien van geringe afmeting en van min °f meer regionale betekenis. Vergissen Wij ons niet, want in het Pacific-geheel hunnen beslissingen ten aanzien van dit gebied niettemin daarop van grote in vloed zijn. Nederland voelt zich verantwoor delijk en behoort zich verantwoorde lijk te voelen voor het tot ontwikke ling brengen van dit gebied en van de inheemsen van West-Nieuw-Gui nea, totdat deze bevolking tot vol doende mondigheid is gekomen om haar wil staatkundig kenbaar te ma ken en over haar toekomstig staat kundig lot op democratische wijze zelfstandig te beslissen, overeenkom stig de internationale beginselen van het zelfbeschikkingsrecht. slechts daarbij verzekerd was. Door de zorg van dit welzijn alleen heeft Neder land zich te laten leiden. Wel moeten wij daarbij bedenken, dat vele Westerse methoden en vormen universele bruik baarheid bezitten, maar het is volstrekt niet geoorloofd, zoals sommigen zouden willen, om het Oosten in dit opzicht, zij het ook uit goed-bedoelde bemoei zucht, iets in de weg te leggen. Niet wij, doch zij hebben te beslissen, wat zij van de erfenis hunner voorvaderen willen medenemen, nu de tijdgeest hen oproept tot de stormloop tegen de materie zoals ook onze vaderen hebben ondernomen. Wij kunnen hun raad geven, wetend hoe lang de weg is, welke transportmiddelen worden vereist en hoeveel leeftocht moet worden meegenomen, maar het is niet onze taak om de bagage te onderzoeken en te schiften. Men kan er zich van ver zekerd houden, dat gedurende de op mars alles wat hindert en nutteloos is vrijwillig zal worden achtergelaten, waarna men uit de door ons medegeno men voorraad gaarne zal aanvaarden en naar zijn behoefte zal aanpassen al wat men inziet nodig te hebben. De Nieuw-Guinea-delegatie ver klaarde, dat zij zich in de toekomst een verbondenheid tussen Nederland en Nieuw-Guinea dacht, die zo hecht was, dat zij het karakter zou dragen van een ingepast zijn van hun land in het geheel, zodat a.h.w. één natie zou worden gevormd. Dat saamhorigheidsgevoel moet ons Nederlanders doordringen, daardoor moeten wij worden bezield en in dit opzicht kunnen wij van vele Papoea's wat leren! Over oceanen en continenten heen zullen wij dan a.h.w. een keten vormen, die door de geest zo krachtig zal wezen, dat zij onverbrekelijk zal blijken te zijn. Wij Nederlanders hebben in het ver leden het bewijs geleverd in staat te zijn de grondgedachte der synthese, d.i. de harmonische verbinding en samenwer king tussen Oost en West, het geleide lijk dynamiseren der inheemse maat schappij naar beste inzicht en kracht te verwezenlijken. Wij zullen het ook ten aanzien van Nieuw-Guinea bewijzen. G. L. T. .Advertentie Wij bevinden ons te midden van de °ntwikkeling der gebeurtenissen, en be schouwingen over al hetgeen plaats vond 'n de allerlaatste tijd kunnen achterwege "lijven. Slechts moge gewezen worden °P een typisch, maar belangrijk Oosters dement in de halsstarrig-volgehouden ds van integrale overdracht der souve- reiniteit over Nieuw-Guinea aan de Re- Poeblik Indonesia. Men moet aannemen legen beter weten in. Soekarno wordt in de nog steeds pri mitieve Oosterse samenleving beschouwd alt een z.g. „mana"-drager. Dit mana een magische kracht, die in meer dere of in mindere mate in allen en alles aanwezig is. Mana kan betekenen macht, in de betekenis van bovennatuur lijke macht, autoriteit, majesteit, tover kracht, energie, roem. Alleen in het succes ligt het bewijs van mana. Iemand die rnana bezit is een „lieveling der Goden". Een dictator b.v. is een typisch voor beeld van een manabezitter. Hij moet echter altijd succes hebben en snel- en plotselinge successen, zijn veel 'jeer Waard, dan langzame. Maar 'aha kan overgaan. Daar helpen geen nanengekraai en zonsop- en zonsonder- ,Jan9en aan. Zowel dr. L. G. Kortenhorst als prof. dr. J. M. Schepper hebben ieder naar eigen overtuiging een positief antwoord gegeven op de vraag „Kan het de taak van het christendom zijn de West-Europese cultuur te redden?" Dat was gisteren tijdens een bijzon dere bijeenkomst, welke de Christen- Studentenraad in de Zuiderkerk te Leidenjoelegd had binnen het kader der vMjng van de 376ste di'es nata- lis derlEeidse universiteit. Evenals vo rige jaren werd deze bijeenkomst be halve door curatoren, professoren, stu- tenten en oud-studenten, ook bijge woond door H. M. Koningin Juliana. Dr. Kortenhorst verlegde het accent van de vraag min óf meer door haar in deze vorm te stellen: kan het chris tendom zich geroepen achten mede te helpen de West-Europese cultuur te redden? En deze vraag zou zich dan op dringen naast die andere: staat of valt het christendom met de West-Europese cultuur? Wat dat laatste betreft, kon spreker kort zijn. De bevestiging van die vraag is immers in lijnrechte strijd met de katholieke geloofswaarheden. Het chris tendom is geen menselijke maar een goddelijke instelling. Het is daarom on afhankelijk van tijd, geld en omstan digheden en het is tot het einde van de wereld in zijn bestaan verzekerd. Alle geweld ten spijt, want de geschie denis heeft geleerd, dat het bloed der martelaren het zaad der Kerk is. Een andere vraag is het uiteraard, of de tegenwoordige tijd het christendom „cultuur" genoeg acht om de redden de hand uit te steken. En daarop gaf dr. Kortenhorst een volmondig ja, eraan toevoegend, dat het toch ook weer niet zo heel erg gesteld was met die Euro pese cultuur en dat het in ieder geval de moeite wel loont, dat wij christenen het karakter van onze cultuur in bezit weten te houden. Spreker wist zich bij zijn betoog m goed gezelschap van Barge en „onze vriend'' Huizinga en hij meende voorts, dat het Westen onder de meest gunstige omstandigheden leeft in verband met het Oosten. „Zijn wij niet aldus opgevoed", zo zeide hij, „dat wij' reeds tientallen ja ren terug uit onze slaap wakker ge schud werden met het woord China? En dat wij daarop spontaan hebben gezegd: gele gevaar! Toch mogen wij de ogen met sluiten, want daarin ligt een bepaalde vorm van cultuur. Wij kunnen nu eenmaal niet alleen leven van uranium, steenkool enz. Wat heb-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5